Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 27
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 14 Gün Gelmedi
abdullahank 68 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 158 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 162 Gün Gelmedi
atlantis 183 Gün Gelmedi
baris dursun 184 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 193 Gün Gelmedi
adacala 193 Gün Gelmedi
admin 195 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 196 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
En Son Aktif Forum Başlıkları
Forum Başlık Görüntüleme Cevaplar Son Gönderen
Üyelerin İstek ve Talepleri Ardahan Köyleri ve İlçeleri 1892 0 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri hoçvanın genel iradesi 1373 1 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Sitemizi Dostlarınıza Duyurun 1077 0 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Bize ulaşın.. 950 0 Fakir
Üyelerin İstek ve Talepleri Haber Arşivimiz 1403 0 Fakir
Ardahan Haberleri
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
İbdil Suriye'nin Değil mi?

Fakir Yılmaz Ekonomik krizin kemiğe dayandığı şu günlerde balıkçıların denize ağ atma törenini de ben yaparım diyen Başkan Erdoğan'ın 'Dünya 5'ten daha büyüktür' diyerek üzerine üzerine gittiği ABD, BM ve diğer dünya güçlerinin yeni planı 3. Dünya harbine hazırlık gibi.
Çünkü Çin'in ABD ile yaptığı ekonomik savaşın yanı sıra silahlı güç gösterisi devam ediyor.
ABD'nin Rusya karşında yaptığı güç gösterisinin de devam ettiği ve bu gücünü Ortadoğu'da ki mazlum halklar üzerinden emrindeki çeteler kanalıyla deneyerek kana buladığı bir bölgede bulunan Türkiye'nin derdi ise komşusu Suriye'yi hükumetsiz, idaresiz kalmasına göz yumması, hatta desteklediği güçlerle bölünmesine katkı sunduğu ileri sürülürken Rusya ve İran destekli Suriye'nin ordusu İbdil denen bir yere müdahale edilip, edilmemesi tartışılmaya başlandı.
İbdil'in nerenin olduğunu demeyen ve kendi ülkesinin içine karışılıdığından kıyametler koparanlar Suriye'nin bu hala kimlerin getirdiğini hiç sormazlar.
Hâlbuki İbdil denen yerin komşumuz Suriye'nin olduğu ve gerici çetelerce ele geçirilip, adeta ayrı bir ülkeymiş gibi terör örgütlerince kullanıldığı bir yer değil mi?
Bilmem ama İbdil ve diğer onca sorunlu yerin Suriye'nin toprakları olduğunu ve bu yerleri işgal eden çetelerin biz-zati resmi Suriye Ordusu tarafından müdahaleye uğraması kadar normal bir durum olsa da birileri bunu görmezden gelip, insanlık dramı adı altında Suriye'nin resmi iktidarı ve hükumeti olan Esad yönetimini sanki başka topraklara müdahalesi gibi görmesi kadar saçma ne olabilir ki?
Bilmem ama benim bildiğim tek bir şey var bir ülkenin sınırları içinde olan bir bölgenin birileri tarafından ele geçirilmeye çalışılması halinde o ülkenin ordusunun bu bölgelere müdahalesi kadar normal bir şey yoktur.
Suriye'de Rusya'nın ya da İran'ın müttefikiyle bundan başka bir şey yapmamaktalar.
Ve bu müdahalenin yapılması ardından Suriye'nin yaşayacağı huzurun Türkiye'ye de yansıyacağına da inananlardanım.

Ardahan'dan Seçim Haberleri
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Ülkenin gerçek gündemi güme mi gitti?

Fakir Yılmaz Hatırlayanınız var mı?
Daha şurada yani 15-20 gün öncesine kadar, ‘Afrin yetmezse Menbiç’ten dolandan gel’ türkülerinin söylendiği ülkeme de gündem bir anda değişiverdi..
Hatta unutuluverdi..
Gerçekten ne oldu, onca kızılca kıyametle girdiğimiz Afrin gündemimiz?
Suriye’de, Irak’ta yani sınırlarımız ötesinde bize karşı kumpas kurdukları ileri sürülenler, seçimin hatırı için bu kumpaslardan vaz mı geçtiler?
Peki ya bizimle ABD’nin arasını bozan S-400’lere ne oldu?
Aldık mı?
Yok canım bugün paracıkları seçim için harcanmaya başlayan Şeker Fabrikaları gibi S-400 alış ve satışı da güme mi gitti..
Peki, ulusalda olduğu gibi yerelde olduğu söylenen onca soruna ne oldu?
Bahar Bayramı ile birlikte açan çiçeklerin içinde mi kaldı?
Belki de; adları sarıdan öteye geçen sendikaların toplayamadığı işçilerimiz gibi bizde yaşanan sorunlar kökünden çözüldüğü için 1 Mayıs’ı Taksim’de değil de, Maltepe’de ki miting alanında kutladık..
Kim bilir belki de geçtiğimiz günlerde Ardahan’a gelen Başbakan Yardımcısının bile, ‘Neden eriyor, bizde anlamış değiliz’ dediği TL.’nin Dolar hatta Ardahan’a komşu Gürcistan’ın Larisi karşısında çok değerlendi de, bizim haberimiz yok..
Yok canım, ‘öyle deme’ 30 yılı geçen 40 yıla varan ve adına terör denen sorun bitti de, ondandır birden gündem değişti, ondan sadece kimlerin aday olacağı bizlere dert oldu..
Kim bilir belki de saymaya kalksak, iktidarın olduğu gibi sizin de moralinizi bozacak onca sorun 24 Haziran’da seçilecekler tarafından çözülecek ondan gündem değişiverdi..
Belki de Barış süreci gibi başta, gizli devalüasyona çarptığı ileri sürülen enflasyon, İstanbul trafiği, cadde ve sokaklarda gençleri yatıran Bonzai, eroin, esrar, işsizlik, yeşili yok eden gök delenler, köylerin olduğu gibi şehir merkezlerini çamurdan kurtaramayan Ardahan’da ki yerel yönetimlerde beklenen hizmetler gibi bir çok sorun ‘şimdilik’ buzdolabının buzluğunun en derin köşesine konuldu da, ülkenin gerçek gündemi ondan dolayı güme gitti..
Neyse biz yine seçime ve seçimin hatırı için art arda açılan ‘Seçimlik Paket’ ile kısa bir sürede olsa azda olsa ferahlanalım..
Haydi şimdi;
‘Emekliye bayram şekeri bin lira, köylüye mazot, gübre, tohum desteği, işçiye bayram harçlığı, üniversiteliye gel geriye, Afrin yeter, Menbiç’i dolaşmaya gerek yok, haydi Bedelliye..’ diyerek oylarımız alalım, gerisi Allah'a ve 24 Haziran sonrasına kalsın diyerek..

**Oldu, oldu birde Genel Af ilan etmelisiniz..

Her ne kadar ‘Oy alma uğruna’ olmadığı söylense de halkı düşünen (!) hükümetimiz sarayında onayı ile 24 Haziran öncesi Yaşlılık aylığını 500 TL.’ye çıkardı, Üniversiteden atılan öğrencilere dönün dedi, emekliye Bin TL: bayramlık ikramiye vereceğini duyurdu..
Bu vaatler gerçekleştiği an 16 yıldır eridiği ileri sürülen oyların en az 500, en çok Bir Milyon oyun geriye geleceğini hesaplayan iktidara benim de bir teklif var.
Gerçi bu teklifi sık sık ve sesle gündeme getiren bir gazeteci olarak bir kez daha diyorum;
Bu ülkenin öyle kıytırıktan, günü birlik, geçici ve bir türlü tutmayan paketlerle değil, toplumun gerçek anlamda barıştıracak, 40 yıla aşkındır kanayan yaraya pansuman olup, belki de iyileştirecek bir genel affa ihtiyacı var.
Onun adı da Türkleri olduğu gibi Kürtleri, Alevileri, Cemaatleri, Solcuları, Sağcıları, İnananları, İnanmayanları, Muhafazakarları kısacası toplumun tümüne nefes vereceği gibi ülke üzerinde oynanan karanlık oyunları bozacak, öteleyecek bir Genel Aftır..
fakiryilmaz323@hotmail.com-05354183258

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

24 Haziran Seçimlerine Doğru
Ardahan'da En Son Haberler..

Ardahan Haberleri **Başkanlık ve Milletvekili seçimleri bu siteden takip edebilirsiniz..

Ardahan Haberleri **AK Partinin Adayı Yeni Prof mu?

24 Haziran seçimleri öncesi Ardahan'dan Milletvekili Adayı olmak için yarışan Aday Adayların içinde ki sürpriz adayı, Ardahan Üniversitesi Kurucu Rektörü Porf. Dr. Ramazan Korkmaz Ardahan'a gelerek, yarın ilk siyasi çalışmasına başlayacak.
Aday Adaylığını açıkladıktan sonra AK Parti'nin Ardahan 1. Sıra Adayı olacak isimlerin başına geçen eski Rektörün 24 Haziran'da ki 1. Sıra Milletvekili Adayı olacağı yönünde kabul görmesi dikkatlerden kaçmadı.
Yarın kuruculuğunu yaptığı Ardahan Üniversitesinin de yolunun üzerinde bulunduğu Ardahan/Çamlıçatak köyünde kendisini karşılayacak konvoyla Ardahan'a gelecek olan AK Parti Ardahan Milletvekili Aday Adayı Prof. Ramazan Korkmaz aynı gün AK Parti İl Başkanlığına geçerek Adaylığı konusunda bir basın açıklaması yapması bekleniyor.

Ardahan Haberleri **İYİ Parti'nin Adayı Bir Göleli Müfettiş..

CHP'nin 15 Milletvekillini gönderip, hem seçimlere hemde mecliste grup kurmasına katkı sunduğu İyi Parti'nin Ardahan Milletvekili Aday Adayı Çelik Demir oldu.
Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişlerinden olan Demir'in CHP'li bir aileden gelmesi, CHP ile seçim ittifakı yapan İYİ Parti'nin, 'Acaba CHP Ardahan'da İYİ Parti mi diyecek? soruunu akıllara getirdi.

Ardahan Haberleri **HDP'li Avukat HDP'den, Posoflu Avukat CHP'den Milletvekili Aday Adayı Oluyorlar..

Yaklaşan Başkanlık ve Milletvekili seçimleri öncesi Ardahan'da yarışması beklenen partilerin başında gelen Halkların Demokratik Partisinden Göleli Avukat Yaşar Kaya'nın milletvekili aday adayı olmak için hazırlandığı şu günlerde Posoflu Avukat Metin Özyılmaz'ın da CHP'den Ardahan Milletvekili Aday Adayı olacağı alınan bilgiler arasında oldu.
Öte yandan başta Cavit Çetin olmak üzere değişmez 2. sıra aday adaylarınında Ardahan'a geldikleri görüldü.

Ardahan Haberleri **Ardahanlı-Göleli Kavgası..

24 Haziran'da yapılacak olan Başkanlık ve Milletvekili seçimleri öncesi adaylarını belirlemeye çalışan partilerin Ardahan merkez ve 5 ilçesi arasında ince eleyip, sok dokudukları görülmekte.
1992 Yılında yeniden vilayet olmasından bu yana merkez konumunu siyasette de his ettireme mücadelesi veren Ardahanlılar 24 Kasım'da gerçekleşecek olan milletvekili seçimlerinde aday gösterilecek olanların Ardahan'da oturan, Ardahan merkezden olması gerektiği mücadelesine karşın ilçeleri de aday gösterilecek olanların kendi ilçelerinden birilerinin olmasının çabası içinde oldukları dikkat çekiyor.

Ardahan Haberleri **Atalay ile Baydar Ardahan ile Göle'yi Karşı Karşıya Getirdi..

Başta iktidar partisinde olmak üzere diğer partilerde de bu yönde üstü kapalı bir mücadelenin olduğu görüldüğü Ardahan'da bu yarış Ardahan merkez ile Göleli siyasiler arasında çok net olarak görülmekte.
Üç dönemdir AK Parti'den Milletvekili olan Prof. Orhan Atalay'ın artık yerini Yunus Baydar'a bırakmasını isteyen tarafların bu yarışı Ardahan ile Göleyi karşı karşıya getirdiği dikkatlerden kaçmadı.
Atalay ile Baydar'ın AK Parti'den 1 nci sırada olma yarışının her iki isimin taraflarınca sanal ortamda da devam etmesi üzerine partiye yakın olmayan isimleri de 'hemşehricilik' duygularının ağır basması ile karşı karşıya geldiği görülen şu günlerde zaten çokta iyi olmayan Ardahanlı/Gölelilerin arasını yeniden açtığı görülmekte.

Ardahan Haberleri **Çıldırlı Rektör Dengeyi Bozar mı?

Önümüzde ki hafta başında aday adaylık başvurularının sona ermesi beklenen partilerin başında gelen AK Parti de yaşanan Ardahanlı/Göleli yarışına süpriz bir şekilde İstanbul Maltepe Üniversitesinin Eğitim Fakültesi Dekanlık görevinde istifa eden Ardahan Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz'da katıldı.
AK Parti'nin Ardahan 1. Sıra Adayı olacak isimlerin arasına giren Prof. Korkmaz'ın önümüzdeki günlerde Ardahan'a gelerek, Ardahanlılardan ve AK Partililerden destek isteyeceği alınan bilgiler arasında oldu.

Ardahan Haberleri **CHP ve HDP'den Hala Kimse Başvurmadı..

Erkene alınan seçimler dolaysıyla hazırsız oldukları ortaya çıkan muhalefet partilerin başında gelen Cumhuriyet Halk Partisi ile Halkların Demokratik Partisinin Ardahan Milletvekili adaylarının kimler olacağı yönünde tartışmaların devam ettiği Ardahan'da bu her iki partide de aday adayların hala resmi bir başvuruda bulunmadıkları da alınan bilgiler arasında oldu.
2 Milletvekili olan Ardahan'da iktidar partisini zorlayacak olan CHP ve HDP'de aday olması beklenenlerin sayısının geçn seçimlere nazaran yok denecek kadar az olması da 24 Haziran'da yapılacak olan seçimler öncesi dikkat çeken en önemli konuların başında gelmekte.

Ardahan Haber
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
İçine kapanmak…

Fakir Yılmaz 12 Eylül cuntasının darbesiyle yerle bir olan ve yıllarca İMF denen faizciye çalışan Türkiye’nin ekonumisinin rahmetli Özal’ la birlikte dış dünyaya açıldığı yılların devamını getirmek isteyen ve bunu büyük ölçüde başarıp, hem iktidarının oyunu, hem de ülkenin bütçesini arttıran Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ a inat birileri de tam tersi içine kapanık, pısırık bir yönetim anlayışıyla kendilerini olduğu gibi başında bulundukları kurumları da dışa kapatmak istediklerini görmekteyiz.
Hem de iki ülke, 3 gümrük kapısı olup, adeta dünyaya kendisini kapatmış olan Ardahan gibi..
Bu kentin bir taraftan Gürcistan üzerinden dünyaya, Sahara üstünden Karadeniz’e, dernekler, federasyonlar ve basın üzerinden İstanbul başta olmak üzere ülkenin her tarafına açılması gerektiği yönünde tezleri çürütüp, “dediğim dedik, çaldığım düdük” anlayışı bu şehrin önüne takoz koyup “benim olsun, küçük olsun” anlayışı ile büyümediğini tam aksine her geçen gün biraz daha küçüldüğünü ortaya koymaktadır..
Dünya ülkelerinin yanı sıra diğer 80 vilayetin dışardan gelecek olan yatırmaları yapan işadamları olduğunu kavrayıp, o işadamlarının nerede olursa olsun arayıp bulduğu ve baş tacı ettiği bir süreçte yine dışarıdan gelen işadamlarının oluşturduğu iş istihdamı üzerinden “en çok iş istihdamı sağlayan kent” diyerek övünenlerin bu işadamları gibi yeni işadamlarına ulaşılması gerektiği yönündeki öneri ve teklifleri de ret etmesi ilginç bir o kadar da düşündürücüdür.
Halbuki bu kentli olup, bu kenti göremeyen ama ülkesinin en büyük şehri İstanbul başta olmak üzere diğer batı kentlerinde iş istihdamı sağlayan Ardahan’ lı yada onların çevresini değerlendirmek gerekmez mi?
Onları alıp getirip onure ederek kenti tanıtmak, şehri gezdirmek burada yatırım yapmasalar da birlikte iş yapabilecekleri ortaklaşa şirketler oluşturabilecekleri ve hiçbir şey olmasa doğduklarından beri görmedikleri bu kenti koklayıp, ata dede yurdunu hissedeceklerini düşünsek bile bu kent için kar değil mi?
Yani bu kış günü kendi etrafımızda dolaşıp, durmaktansa ve içine kapanmaktansa dışarıda bulunan federasyon, dernek yada dışarıdaki işadamlarına ulaşabilecek kaynakları zorlayıp, bu kente gönül köprüsü yaparak Ardahan’ a ulaştırmak, İş İstihdamı sağlamak için yeni yollara başvurmak gerekmez mi?
-Hayır, biz halimizden memnunuz diyecek olursanız vallahi diyeceğimiz olmaz..
Çünkü bir kentin nasıl idare edileceğini, o kentin yöneticileri kara verir diye bir ilke, bir anlayış ve bir yönetim oldukça o kente katkı sunmak isteyenler ancak bu tür önerilerde bulunmaktan öteye gidemez.
Ama o kentin idarecileri olduğu gibi o kenti yönetiyorum diyenlerde bir yere gidemez.

**Serhat’a sahip çıkmalıyız…

Bir kentin gelişiminde büyük rolleri olan olmazsa olmazlar arasında ilk sırada olanları sıralayacak olursak eğer o kentin belediyeleri, STK’ ları, basını ve sportif kurumlardır.
Barosu olmayan bir kentin ‘ilk gelir kaynağımız hayvancılıktır’ deyip istenilen şekilde işlemeyen, işletilemeyen ziraat odaları oldukça, siftah yapmadan işyeri kapatan esnafı temsilen kurulan kurumlar olan ama istenen performansı ortaya koyamadıklarıyla eleştirilen Ardahan Ticaret, Sanayi, Esnaf oda ve başkanlıkları gibi oldukça bu şehrin yani Serhat Şehir denen bu kentin gelişimi ne kadar beklenir?
Bunların yanı sıra belediyeciliğin çöp toplamaktan öte başka işe yaramadığını sanan bir anlayışın hükmettiği bu kentin ve ilçelerinin göç ve diğer sorunlarını nasıl olup çözüm bulacağı da sorgulanan sorunların başında gelmektedir.
Kaldı ki çöpü bile doğru düzgün toplamayan bir anlayışın Serhat denen bu sınır kentin sporuna kendi cep harçlıklarıyla katkı sunan gençlere, geleceğe sahip çıkabileceğini de düşünmek gerekmez mi?.
Evet, serhat denen bu şehrin adını taşıyan Serhat Spor’ unda durumu yukarı da anlattığımız gibidir.
Barosunu kurumayan avukatların, bağlı bulundukları kurumların temsilciklerini bir iki kişinin sırtında götürmeye çalışan aydınların serhat denen bu kentin serhat sporuna sahip çıkması ne kadar beklenir ki?
Ve en önemlisi serhat ismini taşıyıp, Serhat’ la birlikte hareket etmeyen bir kulüp anlayışını bu kente olduğu gibi kendisine nasıl bir hayrı olur?
Bilemiyorum ama yine de umudumu kaybetmek istemiyorum.
Çünkü valisiyle, belediye başkanlarıyla, ticaret odasıyla, esnaf teşkilatıyla, basınıyla ve bu serhat kentinin ileri gelenleriyle herkesin Serhat’a yani Serhat Ardahan Spor’a son bir kez de olsa sahip çıkmalı diyorum..
Çünkü bu serhat kentin 3. Lig de temsili için üçüncü şansı olan bu şansı kaçırmak demek dördüncü şansının bir daha gelmeyeceğinin işaretidir.
Evet, ‘bu serhat benimdir diyenlerin Perşembe günü yapılacak olan Serhat Ardahan Spor’a sahip çıkma toplantısı ve yemeğine katılması, katkı sunması adı Serhat olan Ardahan şehrine, Serhat Ardahan Spor’a, geleceğimiz olan gençlere sahip çıkmak demek olduğunu bilmeliyiz ve kıt kanatta olsa ‘buda bende’ demeliyiz.
Demeliyiz ki; Mevcut Serhat Ardahan Spor kadrosunun toplumla, tabanla birleşip bu kenti bir TIK üste taşımasını sağlamalıyız.

Ardahan Haber
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
KGB'den Güçlü Bürokrasimiz.

Fakir Yılmaz Son olarak; adını taşıyan beldenin başkan adaylarının oy uğruna bir birlerini şikayet ettikleri için, nüfusu 2 binin altına düştüğü anlaşılan ve bu nedenle belediyelikten çıkarılıp, mahalle edildiği Halk Ozanı Aşıkşenlik'ten sonra halka seslenen 'Çıldır' isimli gazetemizi çıkardığım Çıldır'daydım..
Ve Çıldırın tarihinde bir ilk olan, yıllar önce sahipsizlikten kapatılan Çıldır Adliyesi için yürüyüş eylemi yaptıran ve çıktığı süre boyunca sürmanşetinde, 'Aktaş Artık Açılsın' deyip, adeta unutulan Aktaş Gümrük Kapısının açılmasını tetikleyen ilçenin ilk gazetesini çıkardığım Çıldır'da yaşanan olağanüstü değişime şahit oldum.
Çünkü ilçeye girmeden ilk görüştüğüm, Çıldır'a bir şeyler yapmak istediğine şahit olduğum Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu'nu yanı başında bir sahilin yapılması gerektiğini sıkça belirttiğim Çıldır Gölünün yanı başında yakaladım.
Başkanla ilk görüşmemizde daha önce spor müdürlüğünün sonra üniversitenin olan ama yine bizim daha önce yazdığımız gibi Kemal Yakup Azizoğlu'nun da çabaları ile Çıldır Belediyesine verilen Çıldır Gölünün yanı başında ki Çürümeye terk edilmiş olan tesisin artık resmen belediyenin olduğunu ve Çıldrı Gölünün yönetiminin de Çıldır Belediyesine geçtiğini aldığım ilk haberler oldu.
Ardahan Haberleri Bir çok yatırımın yanında belediyenin yönetimine aldığı tesisin bakımını hızla tamamlayan ve önümüzdeki haftalarda halka yönelik olarak hizmete gireceğini belirten DSP'den seçilip, AK Partiye geçen Başkan Azizoğlu'nun açıklamalarını dinlerken kendisi döneminde bir hayli hızlandığını gördüğüm bir çok yatırımın neden bu kadar geciktiğini sorduğumda oda şu an üyesi olduğu partinin Ardahan Milletvekili gibi bürokrasiden yakınıyordu.
Aynı tesisin yanında bulunan ve DAP tarafından yaptırılan yeni tesisleri gösterip, 'Bu tesis 3 vali eksiltti. Yerinin tahsisi yıllar çekti. Buda bu ülkede bulunan bürokrasinin Rusya'da ki KGB'den daha güçlü olduğudur.. Bakın seninde sık sık dile getirip eleştirdiğin Şeytan Kalesinin ışıklandırılması projemiz Anıtlar Kurulunca ret edildi. Bu bürokrasi ile çalışmak KGB'den bilgi almaktan daha zor' diyen Çıldır Belediye Başkanını dinlerken Ardahan Vilayet olduktan sonra birilerinin krallığı aklıma geldi.
Yani Ardahan Vilayet olamasaydı rüyasında bile göremeyeceği makamların sahibi olanların ülkeyi 15 yıldır idare ettiğini ancak Azizoğlu gibi Başkan Erdoğan, başbakan Yıldırım ve Milletvekili Atalay'ında şikayetçi olduğu bürokrasinin Ardahan'da ki olağan üstü gücünü ve şımarıklığını ve bunun sorumlusu iktidar, iktidarın yetkileri değile de sanki ben yada başkası olduğumu hissediyordum..
Bunu en son örneği; Aynayı, Konya'yı hesaplarken bir telefonla olağanüstü yetki ve keyfiyet yönetimin olduğu makama gelenin Ardahan'a geldiği günden beri Ardahanlıyı kabul etmemesi, herkese üstten bakması ve en önemlisi başında bulunduğu kurumu halkla buluşturamayan en üst, hatta en alttaki bürokratlardır..
Yani bu ülkede olduğu gibi Ardahan'da da bir birine düşmüş, iktidar yada muhalefette ki beceriksiz siyasetçilerin olduğunu anlayıp, kraldan daha çok kral kesilen bürokratlardır..
Evet bu ülkede çözüm bekleyen diğer önemli bir sorun da yine bürokratlarca hazırlanan 657 zırhına bürünmüş olan ve masa başına hazırladıkları plan ve projelerle bu ülkeyi asıl yöneten bürokratlardır..
Bunu diğer birileri de hala Aktaş Gümrüğünün Free Şhop'unu bile açtırmayanlar ve ülkenin dövizlerinin sınırın ötesin de bulunan Gürcü petrolünde ki büfeye kaptıranlar, bunu dile getirmeyenlerdir..
Kim mi onlar?
Hele şöyle bakın etrafınıza saymakla bitirebilirseniz, bravo size!
Peki bunun suçlusu kimler?
Sizlerinde bildiği onuda bir daha ki yazımıza bırakalım..

**Yeni Vali Sınır Valisi Olmalı!..

25 Yılda 13. Valisini karşılamaya hazırlanan Ardahan'a bugün gelerek göreve başlayacak olan Ardahan'ın yeni valisi Mehmet Emin Yılmaz'a onca imkan ve kaynağı olmasına karşın her geçen gün biraz daha yoksullaşan Ardahan'ı uzun uzun anlatmaya gerek var mı bilmem ama ben kendisine bazı önerilerde bulunacağım.
Ki; Bu önerimi dikkate alıp, değerlendireceğini umduğum yeni valimizin kendisine yönelik öneri ve bilgilerimi öğrenmeden önce öncelikle yeni makamında kendisini yönlendiren, Ardahan ve Ardahanlıları iyi tanıyan yeni bir ekibi oluşturmasını öneriyorum.
Çünkü gelip, giden diğer valilerimiz, polisten yada yabancı birinden özel kalem müdürü, toplumdan, tabandan kopuk, çarşı da, köyde gezmeyen etrafındakiler dolaysıyla Ardahan'dan, tabandan kopuk bir valilik yada kendi veya eşlerinin zorlamasıyla Ardahanlılarla bir olmaya çalışması yetmemiş, kendisinden önce ki 12 valinin 8'nin merkeze çekilmesine neden olmuştur..
Ve bir önerim de vali ile görüşmek isteyenlerin bir yetmedi iki yetmedi 3 kapıyı geçmektense ilk kapıda vali ile görüşecek bir ortam sağlamalıdır.
Posof ve Çıldır Gümrük kapıları aracılığıyla Gürcistan ve Ermenistan'a komşu kenti, Türkiye'nin Kafkaslara açılan, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol ve Doğalgaz Boru hatlarının yanında TANAP gibi Kars-Tiflis-Bakü Demiryolun geçtiği bir kente yani ithalat, ihracat yapılamayan, Kafkaslara olduğu gibi Karadeniz'e açılan kırmızı et deposu sınır kenti, Serhat Ardahan'a vali olduğunu bilmesi ve bu yönde ortaya koyacağı çalışmalar veye çabalar ile 81 validen daha etkili, yetkili vali olduğunu anlayarak hareket etmesi halinde bölgenin yanı sıra ülkenin süper valisi olabileceğini düşündüğümü belirtmekte fayda var.
Ülkenin olduğu gibi Ardahan'ın da baş belası olmaya başlayan ancak milyonlar akıtıldığını bildiğimiz Yeşilay, Emniyet ve Sağlık Müdürlüğünün bu yönde ciddi bir çalışmasının göremediğimiz, Bölgesel Amatör Liginde mücadele eden Serhat Ardahan Spor gibi diğer amatör spor dallarından kendi cep harçlıkları ile mücadele eden ve çokta sahip, çıkılıp, değerlendirilemeyen şu günlerde Bonzainin gençleri zehirlemeye başladığı görülen bir kentin valisi olan yeni valimizin İl TarımArdahan Haberleri Müdürünün de diğer onca müdürlük gibi vekaleten yürütüldüğü kurumun sorumlu olduğu hayvancılık, arıcılık gibi kentin gelirlerinin dinamiklerinin yanında başına geçtiği kentin bir sınır kenti olduğunu ve kendisinin de sınır ticaretini anlatan mevzuatını kendisine yol haritası edeceği bir sınır valisi olarak çalışması halinde göçün hızla devam ettiği Ardahan'ın da kazanan, yaşanılan bir kent olmasına katkı sunacağına inanıyorum.
Bir çok dairenin vekilin vekili ile idare edildiği Ardahan'da başta kendi yakınları, çevrelerine iktidarın nimetlerini aktaran, kendileri dışında muhalefetin de olduğunu unutan, iktidarın arkasında olduğu, İş-Kur ve diğer imkanları kendilerine, yakınlarına gelir kapısı eden siyasiler yani valilere akıl veren, onları yönlendirmeye çalışanların bunu yaparlarken valileri olduğu gibi hükumetleri, siyasileri, stk'ları korkutup, makama kapatan, tembelleştirenlerin yanı sıra kentin zencileri olarak lanse edilenlerin de dinlenilmesi onların da sık sık ziyaret edilmesi de bir valinin, bir idarecinin başarısına başarı katacağını düşünenlerdenim.
Devletin, yanı sıra hükumetinde temsilcisi olan valinin devlet ve hükumetin istemlerinin yanında halkında istemlerinin olduğunu bilmesi ve iç içe olacağı halkı arkasına alması halinde devlet ve hükumet kanadından daha güçlü olacağını unutmamasını istediğimiz yeni valimizin emrindeki çalışanlarının hazır kalıp, slayt ve mavi naylon dosyalarda sunduğu raporlara çokta inanmamasını, muhalefet ve muhalif olarak bilinenlerin de 'Dost acı söyler' misali değere almasını kendisine fayda getireceğini bilmesini de isterim.
Toplum nezlinde Ajan diye bilinen Ajans muhabirliği adı altında sözde gazetecilerin çektiği fotoğrafları anlamsızlaştırıp, ulusal ve yerelde manşet yapamadıklarını da ve 22 yıldan fazladır İl Turizm ve Kültür Müdürü olmayan, TRT'nin bile haber yaparken ya Kars'ın yada Erzurum'un ilçesi olarak haber yaptığı Ardahan'ın tanıtımına katkı sunmadığını da bilmesi gereken yeni valimizin çalışmalarını ülke gündemine aktaracak, bu kanalla hala Kars'ın gölgesinde bir ilçe olduğu sanılan kentin önemli bir sınır vilayeti olduğunu da fark edecek, ettirecektir..
30 Yıldan fazladır kara yollarının başında olan birinin bozuk yollardan sorumlu olduğunu da bilmesi gereken yeni valimizin başta sınırlara, gümrüklere giden yolların yanı sıra kent, köy ve yayla yollarının bozuk olmasının bu kentin en çok homurdandığı sorun olduğunu da bilmesi gerek..
Yok imkanlarla bir şeyler yapmaya çalışan 5 Belediye Başkanı değil, 6 Belediye Başkanı olan bu kentin tek beldesi olan ve iki yıldır Göle Kaymakamının kurumlarda olduğu gibi Vekaleten Belediye Başkanlığını yaptığı ve elinde alınan hakkını geri almasına karşın iki yıldır seçim yapılmadığı Göle Köprülü (Goreveng) gibi kent merkezinden olduğu gibi gözden ırak Çıldır Kurt Kale, Posof'un sınır kentlerinde sebzecilik, meyvecilik yapılabileceğini ancak başta kurulduğundan bu yana Havaalanı isteyen Ardahanlılar ile bir türlü iç içe olamayan, onların sorununu kendisine ders alıp, çalışmayan üniversite başta olmak üzere İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin neden bu yönde ciddi çalışmalar ortaya koymadığını da sorgulaması halinde bu kentin kalkınmasına katkı sunacağına inananlardanım..
Tırnağı kanayanın pansuman edilip, hemen komşu hastanelere sevk edildiği Ardahan'da ki sağlık camisanın vekalten idarer edilen Hastaneler Genel Sekreteri gibi 81 vilayet içinde eğitim/öğretimde sonlardan bir türlü kurtulamayan İl Milli Eğitim'inde 2016/2017 Eğitim/Öğretimi İl Müdürü olmadan geçirdiğini de bilmesi gereken yeni valimizin internet siteleri ya olmayan yada doğru dürüst güncellenmeyen diğer resmi kurumlar gibi 5 İlçe kaymakamının neden gündeme gelen çalışmalara imza atamadıklarını ve hizmet bekleyen bir ilin tüm yükünün neden sadece valiye yüklendiğini de sorgulaması gerekmektedir.
Bir şeyler yapmak istediği ve diğer vekillerden daha çok çabaladığına inandığım İktidar Milletvekilinin Ankara'da gelen hizmetleri önce kendi ilçesine aktardığı, muhalefet vekilin Ardahan'dan çok uluslararası çalıştığını da bilmesi gereken yeni valimizin taşınacağı evinin yanı başında ki Polis Evi gibi bir çok kamu binası çürük çıkmış bir kentin başına geçtiğini de bilmesi gerekirken, boşaltılmasına karşın hala belediye ve üniversiteye verilmeyen askeri kışlalar gibi onca kamu binasının da neden değerlendiremediğini de sorgulaması gerekir.
Damal Bebeği Atatürk Silueti, Çıldır Aktaş, Çıldır Gölleri, Şeytan kalesi, Yeşilim Ormanlar içinde ki Göle yaylaları, Yüksek Okul ve Doğalgaz bekleyen Tanap'ın merkezi olamaya başlayan Hanak, harika doğasıyla Türkiye'nin Davosu olarak adlandırılan Posof ve köylerinin de eşit hizmet beklediği İl Özel İdarenin en iyi şekilde çalıştırılması gerektiği bir kentin valisi olan yeni Valimiz Mehmet Emin Bilmez kentteki ve kent dışında ki federasyon, derneklerle kuracağı sıcak ilişki ile Ardahan'da olduğu gibi il dışında bulunan 600-700 bin Ardahan'lıyla da kol kola gireceğine inan bir gazeteci, iki stk başkanıyım..
Kısacası yeni valimiz Mehmet Emin Bilmez'in 2 yıl değil, 5 hatta 10 yıl valisi olduğu bir kent olmak isteyen Ardahan'ın valilerden beklentisinin bir hayli yüksek olduğunu da hatırlatır, vali başta olmak üzere bu konuda birinci sorumlu olan ancak kentin tanıtımında büyük rol oynayan yaz etkinliklerinin yani festival, şenliklerin hava durumuna göre en uygun zamanda yapılacağını bile rapor edemeyen Meteoroloji Müdürlüğü gibi adı bile unutulan, olup, olmadığı bilinmeyen Sanayi Müdürlüğü başta olmak üzere konuyla alakalı kurumların sınır ticaret merkezleri kurulması için çaba gösterdiği, gümrük kapıları harıl, harıl çalışan, sınır ticaretinin diğer kapılar kadar olmuş bir kent olması dileğiyle kendisine hoş geldin diyorum..
fakiryilmaz323@hotmail.com-05354183258

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan Haberleri

Ardahan'dan Giden 4 Kişi Öldü!..

Ardahan Haberleri Ardahan'dan Artvin'in Şavşat ilçesi istikametine doğru gitmekte olan İsameddin Demir yönetimindeki 08 HD 289 plakalı otomobil henüz belirlenemeyen nedenden dolayı Sahara Dağı mevkisinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma yuvarlandı.
Araç içerisinde bulunan sürücü Demir'in yanı sıra eşi Sultan Demir ve torunu Kuzey Demir kaza yerinde hayatını kaybetti.
Kazadan ağır yaralı kurtulan gelin Şenay Demir ise olay yerine çağrılan 112 Acil Servis ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Artvin Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.
Aracın sürücüsü Demir'in, uçakla Kars Havaalanı'na gelen gelini ve torununu alarak Dalkırmaz köyüne götürmek için yola çıktığı öğrenildi.

**Kars yolunda da ölümlü bir kaza!..

KARS'ta kontrolden çıkan kamyon köprüden Kars Çayı'na uçtu. Kazada araç sürücüsü 34 yaşındaki Şaban Güneşsu öldü.
Şaban Güneşsu, yönetimindeki 36 FS 002 plakalı kamyonu ile Ardahan'dan Kars yönüne giderken Mezra Köyü yakınındaki köprüye yaklaştığı sırada virajı alamadı. Güneşsu'nun kontrolünü yitirdiği kamyon korkulukları kırarak köprüden Kars Çayı'na uçtu. Kazayı gören diğer araç sürücülerinin ihbarı üzerine 112, AFAD, trafik polisi ve jandarma ekipleri sevk edildi. Polis ve jandarma ekiplerinin yol güvenliği önlemlerini alması ardından AFAD ekipleri Kars Çayı'na uçan araca ulaşma çalışmaları başlattı. Ekipler, kaza yapan araçtan Şaban Güneşsu'nun cezedine güçlükle ulaştı. Güneşsu'nun cesedi ambulansla Kars Harakani Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Kaza yapan araç çekici ve vinç yardımıyla Kars Çayı'ndan çıkarıldı.
Yoğun araç trafiğinin görüldüğü köprü üzerinden geçerken merakla yolda durup kaza yerine bakanları jandarma ve polis güçlükle uzaklaştırdı. Bazı meraklılar 20 metre yüksekliğindeki köprüye gelip aşağı bakmaya çalıştı. Polis ve jandarma ekipleri yolda duran sürücü ve yolcuları uyarırken diğer yandan da virajlı köprüden hızla geçen sürücüleri uyardı.
Haberleri ekleme saati: 21.34-16 Temmuz 2017
Haber/Foto: Ajanslar
Ardahan Haberleri


Atalay'dan Kürdistan referandumuna destek

Ardahan Haberleri AKP’li vekilden Kürdistan referandumuna destek: Müsaade istemek zorunda değiller..
AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, partisinin aksine Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) bağımsızlık referandumu düzenlemesine karşı çıkmadı: “Müsaade istemek zorunda değiller.”
KBY, 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu düzenleneceğini duyurmuş, Türkiye kararı ‘vahim bir hata’ olarak değerlendirmişti.

‘Kaderlerini tayin edecekleri temel bir hak’

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun ardından Atalay da bağımsızlık referandumuna arka çıktı.
Kürdistan 24’e konuşan AKP’li vekil, şunları söyledi: “Kuzey Irak’ta yapılacak referandum öncelikle orada yaşayan insanların kendi tercihlerini ve kaderlerini tayin edecekleri temel bir haktır. O haklarını istedikleri gibi kullanırlar, esas itibariyle istedikleri gibi kullanırlar ve bu haklarını kullanırken kendi komşularıyla bir görüş ve fikir alışverişinde bulunurlar ama kimseden müsaade istemek zorunda değiller.”
“Bu, Allah’ın insanlara verdiği bir hak olarak görülmelidir bana göre” diyen Atalay, bölgedeki coğrafyanın sınırları çizilirken ‘inanç, etnik köken ve sosyolojik özellikler’in esas alınmadığını vurguladı.

‘Kapımızı kapatmayız’

Türkiye’nin komşularına kapılarını kapatmadığını, şimdi de Suriye’den gelen mültecilerin misafir edildiğini dile getiren Atalay, “Dolayısıyla Türkiye’nin nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın öyle ya da böyle hiçbir şekilde Kuzey Irak’a kapı kapatacağı asla ve katta düşünülemez” diye konuştu.
Ardahan vekili şöyle devam etti: “Çünkü bizim sosyolojimiz birdir, yani Dicle’nin öbür tarafında bir kardeş beri tarafında bir kardeş kalmıştır. Dolayısıyla kardeşi kardeşten, dayıyı yeğenden ayırma imkânı yoktur. Biz Türkiye’yi yöneten AK Parti olarak referandum sonrasında Irak’ta kurulacak bir Kürdistan devletine karşı, Körfez ülkelerinin Katar’a uyguladıkları bir ambargo gibi bir ambargo uygulanacağını beklemiyorum ve buna sebep olabilecek hiçbir neden ya da gerekçe göremiyorum.”
Atalay, Türkiye’deki Kürtlerin de Kürdistan kurulduktan sonra “Irak’ta bir Kürdistan kuruldu biz de oraya katılmak istiyoruz” diyeceklerine ihtimal vermediğini kaydetti.

Sayfa 1 - 213 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan