Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 23
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 38 Gün Gelmedi
abdullahank 190 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 279 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 284 Gün Gelmedi
atlantis 305 Gün Gelmedi
baris dursun 305 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 314 Gün Gelmedi
adacala 315 Gün Gelmedi
admin 317 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 317 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan Haber
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
İçine kapanmak…

Fakir Yılmaz 12 Eylül cuntasının darbesiyle yerle bir olan ve yıllarca İMF denen faizciye çalışan Türkiye’nin ekonumisinin rahmetli Özal’ la birlikte dış dünyaya açıldığı yılların devamını getirmek isteyen ve bunu büyük ölçüde başarıp, hem iktidarının oyunu, hem de ülkenin bütçesini arttıran Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ a inat birileri de tam tersi içine kapanık, pısırık bir yönetim anlayışıyla kendilerini olduğu gibi başında bulundukları kurumları da dışa kapatmak istediklerini görmekteyiz.
Hem de iki ülke, 3 gümrük kapısı olup, adeta dünyaya kendisini kapatmış olan Ardahan gibi..
Bu kentin bir taraftan Gürcistan üzerinden dünyaya, Sahara üstünden Karadeniz’e, dernekler, federasyonlar ve basın üzerinden İstanbul başta olmak üzere ülkenin her tarafına açılması gerektiği yönünde tezleri çürütüp, “dediğim dedik, çaldığım düdük” anlayışı bu şehrin önüne takoz koyup “benim olsun, küçük olsun” anlayışı ile büyümediğini tam aksine her geçen gün biraz daha küçüldüğünü ortaya koymaktadır..
Dünya ülkelerinin yanı sıra diğer 80 vilayetin dışardan gelecek olan yatırmaları yapan işadamları olduğunu kavrayıp, o işadamlarının nerede olursa olsun arayıp bulduğu ve baş tacı ettiği bir süreçte yine dışarıdan gelen işadamlarının oluşturduğu iş istihdamı üzerinden “en çok iş istihdamı sağlayan kent” diyerek övünenlerin bu işadamları gibi yeni işadamlarına ulaşılması gerektiği yönündeki öneri ve teklifleri de ret etmesi ilginç bir o kadar da düşündürücüdür.
Halbuki bu kentli olup, bu kenti göremeyen ama ülkesinin en büyük şehri İstanbul başta olmak üzere diğer batı kentlerinde iş istihdamı sağlayan Ardahan’ lı yada onların çevresini değerlendirmek gerekmez mi?
Onları alıp getirip onure ederek kenti tanıtmak, şehri gezdirmek burada yatırım yapmasalar da birlikte iş yapabilecekleri ortaklaşa şirketler oluşturabilecekleri ve hiçbir şey olmasa doğduklarından beri görmedikleri bu kenti koklayıp, ata dede yurdunu hissedeceklerini düşünsek bile bu kent için kar değil mi?
Yani bu kış günü kendi etrafımızda dolaşıp, durmaktansa ve içine kapanmaktansa dışarıda bulunan federasyon, dernek yada dışarıdaki işadamlarına ulaşabilecek kaynakları zorlayıp, bu kente gönül köprüsü yaparak Ardahan’ a ulaştırmak, İş İstihdamı sağlamak için yeni yollara başvurmak gerekmez mi?
-Hayır, biz halimizden memnunuz diyecek olursanız vallahi diyeceğimiz olmaz..
Çünkü bir kentin nasıl idare edileceğini, o kentin yöneticileri kara verir diye bir ilke, bir anlayış ve bir yönetim oldukça o kente katkı sunmak isteyenler ancak bu tür önerilerde bulunmaktan öteye gidemez.
Ama o kentin idarecileri olduğu gibi o kenti yönetiyorum diyenlerde bir yere gidemez.

**Serhat’a sahip çıkmalıyız…

Bir kentin gelişiminde büyük rolleri olan olmazsa olmazlar arasında ilk sırada olanları sıralayacak olursak eğer o kentin belediyeleri, STK’ ları, basını ve sportif kurumlardır.
Barosu olmayan bir kentin ‘ilk gelir kaynağımız hayvancılıktır’ deyip istenilen şekilde işlemeyen, işletilemeyen ziraat odaları oldukça, siftah yapmadan işyeri kapatan esnafı temsilen kurulan kurumlar olan ama istenen performansı ortaya koyamadıklarıyla eleştirilen Ardahan Ticaret, Sanayi, Esnaf oda ve başkanlıkları gibi oldukça bu şehrin yani Serhat Şehir denen bu kentin gelişimi ne kadar beklenir?
Bunların yanı sıra belediyeciliğin çöp toplamaktan öte başka işe yaramadığını sanan bir anlayışın hükmettiği bu kentin ve ilçelerinin göç ve diğer sorunlarını nasıl olup çözüm bulacağı da sorgulanan sorunların başında gelmektedir.
Kaldı ki çöpü bile doğru düzgün toplamayan bir anlayışın Serhat denen bu sınır kentin sporuna kendi cep harçlıklarıyla katkı sunan gençlere, geleceğe sahip çıkabileceğini de düşünmek gerekmez mi?.
Evet, serhat denen bu şehrin adını taşıyan Serhat Spor’ unda durumu yukarı da anlattığımız gibidir.
Barosunu kurumayan avukatların, bağlı bulundukları kurumların temsilciklerini bir iki kişinin sırtında götürmeye çalışan aydınların serhat denen bu kentin serhat sporuna sahip çıkması ne kadar beklenir ki?
Ve en önemlisi serhat ismini taşıyıp, Serhat’ la birlikte hareket etmeyen bir kulüp anlayışını bu kente olduğu gibi kendisine nasıl bir hayrı olur?
Bilemiyorum ama yine de umudumu kaybetmek istemiyorum.
Çünkü valisiyle, belediye başkanlarıyla, ticaret odasıyla, esnaf teşkilatıyla, basınıyla ve bu serhat kentinin ileri gelenleriyle herkesin Serhat’a yani Serhat Ardahan Spor’a son bir kez de olsa sahip çıkmalı diyorum..
Çünkü bu serhat kentin 3. Lig de temsili için üçüncü şansı olan bu şansı kaçırmak demek dördüncü şansının bir daha gelmeyeceğinin işaretidir.
Evet, ‘bu serhat benimdir diyenlerin Perşembe günü yapılacak olan Serhat Ardahan Spor’a sahip çıkma toplantısı ve yemeğine katılması, katkı sunması adı Serhat olan Ardahan şehrine, Serhat Ardahan Spor’a, geleceğimiz olan gençlere sahip çıkmak demek olduğunu bilmeliyiz ve kıt kanatta olsa ‘buda bende’ demeliyiz.
Demeliyiz ki; Mevcut Serhat Ardahan Spor kadrosunun toplumla, tabanla birleşip bu kenti bir TIK üste taşımasını sağlamalıyız.

Ardahan Haber
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
KGB'den Güçlü Bürokrasimiz.

Fakir Yılmaz Son olarak; adını taşıyan beldenin başkan adaylarının oy uğruna bir birlerini şikayet ettikleri için, nüfusu 2 binin altına düştüğü anlaşılan ve bu nedenle belediyelikten çıkarılıp, mahalle edildiği Halk Ozanı Aşıkşenlik'ten sonra halka seslenen 'Çıldır' isimli gazetemizi çıkardığım Çıldır'daydım..
Ve Çıldırın tarihinde bir ilk olan, yıllar önce sahipsizlikten kapatılan Çıldır Adliyesi için yürüyüş eylemi yaptıran ve çıktığı süre boyunca sürmanşetinde, 'Aktaş Artık Açılsın' deyip, adeta unutulan Aktaş Gümrük Kapısının açılmasını tetikleyen ilçenin ilk gazetesini çıkardığım Çıldır'da yaşanan olağanüstü değişime şahit oldum.
Çünkü ilçeye girmeden ilk görüştüğüm, Çıldır'a bir şeyler yapmak istediğine şahit olduğum Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu'nu yanı başında bir sahilin yapılması gerektiğini sıkça belirttiğim Çıldır Gölünün yanı başında yakaladım.
Başkanla ilk görüşmemizde daha önce spor müdürlüğünün sonra üniversitenin olan ama yine bizim daha önce yazdığımız gibi Kemal Yakup Azizoğlu'nun da çabaları ile Çıldır Belediyesine verilen Çıldır Gölünün yanı başında ki Çürümeye terk edilmiş olan tesisin artık resmen belediyenin olduğunu ve Çıldrı Gölünün yönetiminin de Çıldır Belediyesine geçtiğini aldığım ilk haberler oldu.
Ardahan Haberleri Bir çok yatırımın yanında belediyenin yönetimine aldığı tesisin bakımını hızla tamamlayan ve önümüzdeki haftalarda halka yönelik olarak hizmete gireceğini belirten DSP'den seçilip, AK Partiye geçen Başkan Azizoğlu'nun açıklamalarını dinlerken kendisi döneminde bir hayli hızlandığını gördüğüm bir çok yatırımın neden bu kadar geciktiğini sorduğumda oda şu an üyesi olduğu partinin Ardahan Milletvekili gibi bürokrasiden yakınıyordu.
Aynı tesisin yanında bulunan ve DAP tarafından yaptırılan yeni tesisleri gösterip, 'Bu tesis 3 vali eksiltti. Yerinin tahsisi yıllar çekti. Buda bu ülkede bulunan bürokrasinin Rusya'da ki KGB'den daha güçlü olduğudur.. Bakın seninde sık sık dile getirip eleştirdiğin Şeytan Kalesinin ışıklandırılması projemiz Anıtlar Kurulunca ret edildi. Bu bürokrasi ile çalışmak KGB'den bilgi almaktan daha zor' diyen Çıldır Belediye Başkanını dinlerken Ardahan Vilayet olduktan sonra birilerinin krallığı aklıma geldi.
Yani Ardahan Vilayet olamasaydı rüyasında bile göremeyeceği makamların sahibi olanların ülkeyi 15 yıldır idare ettiğini ancak Azizoğlu gibi Başkan Erdoğan, başbakan Yıldırım ve Milletvekili Atalay'ında şikayetçi olduğu bürokrasinin Ardahan'da ki olağan üstü gücünü ve şımarıklığını ve bunun sorumlusu iktidar, iktidarın yetkileri değile de sanki ben yada başkası olduğumu hissediyordum..
Bunu en son örneği; Aynayı, Konya'yı hesaplarken bir telefonla olağanüstü yetki ve keyfiyet yönetimin olduğu makama gelenin Ardahan'a geldiği günden beri Ardahanlıyı kabul etmemesi, herkese üstten bakması ve en önemlisi başında bulunduğu kurumu halkla buluşturamayan en üst, hatta en alttaki bürokratlardır..
Yani bu ülkede olduğu gibi Ardahan'da da bir birine düşmüş, iktidar yada muhalefette ki beceriksiz siyasetçilerin olduğunu anlayıp, kraldan daha çok kral kesilen bürokratlardır..
Evet bu ülkede çözüm bekleyen diğer önemli bir sorun da yine bürokratlarca hazırlanan 657 zırhına bürünmüş olan ve masa başına hazırladıkları plan ve projelerle bu ülkeyi asıl yöneten bürokratlardır..
Bunu diğer birileri de hala Aktaş Gümrüğünün Free Şhop'unu bile açtırmayanlar ve ülkenin dövizlerinin sınırın ötesin de bulunan Gürcü petrolünde ki büfeye kaptıranlar, bunu dile getirmeyenlerdir..
Kim mi onlar?
Hele şöyle bakın etrafınıza saymakla bitirebilirseniz, bravo size!
Peki bunun suçlusu kimler?
Sizlerinde bildiği onuda bir daha ki yazımıza bırakalım..

**Yeni Vali Sınır Valisi Olmalı!..

25 Yılda 13. Valisini karşılamaya hazırlanan Ardahan'a bugün gelerek göreve başlayacak olan Ardahan'ın yeni valisi Mehmet Emin Yılmaz'a onca imkan ve kaynağı olmasına karşın her geçen gün biraz daha yoksullaşan Ardahan'ı uzun uzun anlatmaya gerek var mı bilmem ama ben kendisine bazı önerilerde bulunacağım.
Ki; Bu önerimi dikkate alıp, değerlendireceğini umduğum yeni valimizin kendisine yönelik öneri ve bilgilerimi öğrenmeden önce öncelikle yeni makamında kendisini yönlendiren, Ardahan ve Ardahanlıları iyi tanıyan yeni bir ekibi oluşturmasını öneriyorum.
Çünkü gelip, giden diğer valilerimiz, polisten yada yabancı birinden özel kalem müdürü, toplumdan, tabandan kopuk, çarşı da, köyde gezmeyen etrafındakiler dolaysıyla Ardahan'dan, tabandan kopuk bir valilik yada kendi veya eşlerinin zorlamasıyla Ardahanlılarla bir olmaya çalışması yetmemiş, kendisinden önce ki 12 valinin 8'nin merkeze çekilmesine neden olmuştur..
Ve bir önerim de vali ile görüşmek isteyenlerin bir yetmedi iki yetmedi 3 kapıyı geçmektense ilk kapıda vali ile görüşecek bir ortam sağlamalıdır.
Posof ve Çıldır Gümrük kapıları aracılığıyla Gürcistan ve Ermenistan'a komşu kenti, Türkiye'nin Kafkaslara açılan, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol ve Doğalgaz Boru hatlarının yanında TANAP gibi Kars-Tiflis-Bakü Demiryolun geçtiği bir kente yani ithalat, ihracat yapılamayan, Kafkaslara olduğu gibi Karadeniz'e açılan kırmızı et deposu sınır kenti, Serhat Ardahan'a vali olduğunu bilmesi ve bu yönde ortaya koyacağı çalışmalar veye çabalar ile 81 validen daha etkili, yetkili vali olduğunu anlayarak hareket etmesi halinde bölgenin yanı sıra ülkenin süper valisi olabileceğini düşündüğümü belirtmekte fayda var.
Ülkenin olduğu gibi Ardahan'ın da baş belası olmaya başlayan ancak milyonlar akıtıldığını bildiğimiz Yeşilay, Emniyet ve Sağlık Müdürlüğünün bu yönde ciddi bir çalışmasının göremediğimiz, Bölgesel Amatör Liginde mücadele eden Serhat Ardahan Spor gibi diğer amatör spor dallarından kendi cep harçlıkları ile mücadele eden ve çokta sahip, çıkılıp, değerlendirilemeyen şu günlerde Bonzainin gençleri zehirlemeye başladığı görülen bir kentin valisi olan yeni valimizin İl TarımArdahan Haberleri Müdürünün de diğer onca müdürlük gibi vekaleten yürütüldüğü kurumun sorumlu olduğu hayvancılık, arıcılık gibi kentin gelirlerinin dinamiklerinin yanında başına geçtiği kentin bir sınır kenti olduğunu ve kendisinin de sınır ticaretini anlatan mevzuatını kendisine yol haritası edeceği bir sınır valisi olarak çalışması halinde göçün hızla devam ettiği Ardahan'ın da kazanan, yaşanılan bir kent olmasına katkı sunacağına inanıyorum.
Bir çok dairenin vekilin vekili ile idare edildiği Ardahan'da başta kendi yakınları, çevrelerine iktidarın nimetlerini aktaran, kendileri dışında muhalefetin de olduğunu unutan, iktidarın arkasında olduğu, İş-Kur ve diğer imkanları kendilerine, yakınlarına gelir kapısı eden siyasiler yani valilere akıl veren, onları yönlendirmeye çalışanların bunu yaparlarken valileri olduğu gibi hükumetleri, siyasileri, stk'ları korkutup, makama kapatan, tembelleştirenlerin yanı sıra kentin zencileri olarak lanse edilenlerin de dinlenilmesi onların da sık sık ziyaret edilmesi de bir valinin, bir idarecinin başarısına başarı katacağını düşünenlerdenim.
Devletin, yanı sıra hükumetinde temsilcisi olan valinin devlet ve hükumetin istemlerinin yanında halkında istemlerinin olduğunu bilmesi ve iç içe olacağı halkı arkasına alması halinde devlet ve hükumet kanadından daha güçlü olacağını unutmamasını istediğimiz yeni valimizin emrindeki çalışanlarının hazır kalıp, slayt ve mavi naylon dosyalarda sunduğu raporlara çokta inanmamasını, muhalefet ve muhalif olarak bilinenlerin de 'Dost acı söyler' misali değere almasını kendisine fayda getireceğini bilmesini de isterim.
Toplum nezlinde Ajan diye bilinen Ajans muhabirliği adı altında sözde gazetecilerin çektiği fotoğrafları anlamsızlaştırıp, ulusal ve yerelde manşet yapamadıklarını da ve 22 yıldan fazladır İl Turizm ve Kültür Müdürü olmayan, TRT'nin bile haber yaparken ya Kars'ın yada Erzurum'un ilçesi olarak haber yaptığı Ardahan'ın tanıtımına katkı sunmadığını da bilmesi gereken yeni valimizin çalışmalarını ülke gündemine aktaracak, bu kanalla hala Kars'ın gölgesinde bir ilçe olduğu sanılan kentin önemli bir sınır vilayeti olduğunu da fark edecek, ettirecektir..
30 Yıldan fazladır kara yollarının başında olan birinin bozuk yollardan sorumlu olduğunu da bilmesi gereken yeni valimizin başta sınırlara, gümrüklere giden yolların yanı sıra kent, köy ve yayla yollarının bozuk olmasının bu kentin en çok homurdandığı sorun olduğunu da bilmesi gerek..
Yok imkanlarla bir şeyler yapmaya çalışan 5 Belediye Başkanı değil, 6 Belediye Başkanı olan bu kentin tek beldesi olan ve iki yıldır Göle Kaymakamının kurumlarda olduğu gibi Vekaleten Belediye Başkanlığını yaptığı ve elinde alınan hakkını geri almasına karşın iki yıldır seçim yapılmadığı Göle Köprülü (Goreveng) gibi kent merkezinden olduğu gibi gözden ırak Çıldır Kurt Kale, Posof'un sınır kentlerinde sebzecilik, meyvecilik yapılabileceğini ancak başta kurulduğundan bu yana Havaalanı isteyen Ardahanlılar ile bir türlü iç içe olamayan, onların sorununu kendisine ders alıp, çalışmayan üniversite başta olmak üzere İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin neden bu yönde ciddi çalışmalar ortaya koymadığını da sorgulaması halinde bu kentin kalkınmasına katkı sunacağına inananlardanım..
Tırnağı kanayanın pansuman edilip, hemen komşu hastanelere sevk edildiği Ardahan'da ki sağlık camisanın vekalten idarer edilen Hastaneler Genel Sekreteri gibi 81 vilayet içinde eğitim/öğretimde sonlardan bir türlü kurtulamayan İl Milli Eğitim'inde 2016/2017 Eğitim/Öğretimi İl Müdürü olmadan geçirdiğini de bilmesi gereken yeni valimizin internet siteleri ya olmayan yada doğru dürüst güncellenmeyen diğer resmi kurumlar gibi 5 İlçe kaymakamının neden gündeme gelen çalışmalara imza atamadıklarını ve hizmet bekleyen bir ilin tüm yükünün neden sadece valiye yüklendiğini de sorgulaması gerekmektedir.
Bir şeyler yapmak istediği ve diğer vekillerden daha çok çabaladığına inandığım İktidar Milletvekilinin Ankara'da gelen hizmetleri önce kendi ilçesine aktardığı, muhalefet vekilin Ardahan'dan çok uluslararası çalıştığını da bilmesi gereken yeni valimizin taşınacağı evinin yanı başında ki Polis Evi gibi bir çok kamu binası çürük çıkmış bir kentin başına geçtiğini de bilmesi gerekirken, boşaltılmasına karşın hala belediye ve üniversiteye verilmeyen askeri kışlalar gibi onca kamu binasının da neden değerlendiremediğini de sorgulaması gerekir.
Damal Bebeği Atatürk Silueti, Çıldır Aktaş, Çıldır Gölleri, Şeytan kalesi, Yeşilim Ormanlar içinde ki Göle yaylaları, Yüksek Okul ve Doğalgaz bekleyen Tanap'ın merkezi olamaya başlayan Hanak, harika doğasıyla Türkiye'nin Davosu olarak adlandırılan Posof ve köylerinin de eşit hizmet beklediği İl Özel İdarenin en iyi şekilde çalıştırılması gerektiği bir kentin valisi olan yeni Valimiz Mehmet Emin Bilmez kentteki ve kent dışında ki federasyon, derneklerle kuracağı sıcak ilişki ile Ardahan'da olduğu gibi il dışında bulunan 600-700 bin Ardahan'lıyla da kol kola gireceğine inan bir gazeteci, iki stk başkanıyım..
Kısacası yeni valimiz Mehmet Emin Bilmez'in 2 yıl değil, 5 hatta 10 yıl valisi olduğu bir kent olmak isteyen Ardahan'ın valilerden beklentisinin bir hayli yüksek olduğunu da hatırlatır, vali başta olmak üzere bu konuda birinci sorumlu olan ancak kentin tanıtımında büyük rol oynayan yaz etkinliklerinin yani festival, şenliklerin hava durumuna göre en uygun zamanda yapılacağını bile rapor edemeyen Meteoroloji Müdürlüğü gibi adı bile unutulan, olup, olmadığı bilinmeyen Sanayi Müdürlüğü başta olmak üzere konuyla alakalı kurumların sınır ticaret merkezleri kurulması için çaba gösterdiği, gümrük kapıları harıl, harıl çalışan, sınır ticaretinin diğer kapılar kadar olmuş bir kent olması dileğiyle kendisine hoş geldin diyorum..
fakiryilmaz323@hotmail.com-05354183258

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan Haberleri

Ardahan'dan Giden 4 Kişi Öldü!..

Ardahan Haberleri Ardahan'dan Artvin'in Şavşat ilçesi istikametine doğru gitmekte olan İsameddin Demir yönetimindeki 08 HD 289 plakalı otomobil henüz belirlenemeyen nedenden dolayı Sahara Dağı mevkisinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma yuvarlandı.
Araç içerisinde bulunan sürücü Demir'in yanı sıra eşi Sultan Demir ve torunu Kuzey Demir kaza yerinde hayatını kaybetti.
Kazadan ağır yaralı kurtulan gelin Şenay Demir ise olay yerine çağrılan 112 Acil Servis ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Artvin Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.
Aracın sürücüsü Demir'in, uçakla Kars Havaalanı'na gelen gelini ve torununu alarak Dalkırmaz köyüne götürmek için yola çıktığı öğrenildi.

**Kars yolunda da ölümlü bir kaza!..

KARS'ta kontrolden çıkan kamyon köprüden Kars Çayı'na uçtu. Kazada araç sürücüsü 34 yaşındaki Şaban Güneşsu öldü.
Şaban Güneşsu, yönetimindeki 36 FS 002 plakalı kamyonu ile Ardahan'dan Kars yönüne giderken Mezra Köyü yakınındaki köprüye yaklaştığı sırada virajı alamadı. Güneşsu'nun kontrolünü yitirdiği kamyon korkulukları kırarak köprüden Kars Çayı'na uçtu. Kazayı gören diğer araç sürücülerinin ihbarı üzerine 112, AFAD, trafik polisi ve jandarma ekipleri sevk edildi. Polis ve jandarma ekiplerinin yol güvenliği önlemlerini alması ardından AFAD ekipleri Kars Çayı'na uçan araca ulaşma çalışmaları başlattı. Ekipler, kaza yapan araçtan Şaban Güneşsu'nun cezedine güçlükle ulaştı. Güneşsu'nun cesedi ambulansla Kars Harakani Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Kaza yapan araç çekici ve vinç yardımıyla Kars Çayı'ndan çıkarıldı.
Yoğun araç trafiğinin görüldüğü köprü üzerinden geçerken merakla yolda durup kaza yerine bakanları jandarma ve polis güçlükle uzaklaştırdı. Bazı meraklılar 20 metre yüksekliğindeki köprüye gelip aşağı bakmaya çalıştı. Polis ve jandarma ekipleri yolda duran sürücü ve yolcuları uyarırken diğer yandan da virajlı köprüden hızla geçen sürücüleri uyardı.
Haberleri ekleme saati: 21.34-16 Temmuz 2017
Haber/Foto: Ajanslar
Ardahan Haberleri


Atalay'dan Kürdistan referandumuna destek

Ardahan Haberleri AKP’li vekilden Kürdistan referandumuna destek: Müsaade istemek zorunda değiller..
AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, partisinin aksine Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) bağımsızlık referandumu düzenlemesine karşı çıkmadı: “Müsaade istemek zorunda değiller.”
KBY, 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu düzenleneceğini duyurmuş, Türkiye kararı ‘vahim bir hata’ olarak değerlendirmişti.

‘Kaderlerini tayin edecekleri temel bir hak’

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun ardından Atalay da bağımsızlık referandumuna arka çıktı.
Kürdistan 24’e konuşan AKP’li vekil, şunları söyledi: “Kuzey Irak’ta yapılacak referandum öncelikle orada yaşayan insanların kendi tercihlerini ve kaderlerini tayin edecekleri temel bir haktır. O haklarını istedikleri gibi kullanırlar, esas itibariyle istedikleri gibi kullanırlar ve bu haklarını kullanırken kendi komşularıyla bir görüş ve fikir alışverişinde bulunurlar ama kimseden müsaade istemek zorunda değiller.”
“Bu, Allah’ın insanlara verdiği bir hak olarak görülmelidir bana göre” diyen Atalay, bölgedeki coğrafyanın sınırları çizilirken ‘inanç, etnik köken ve sosyolojik özellikler’in esas alınmadığını vurguladı.

‘Kapımızı kapatmayız’

Türkiye’nin komşularına kapılarını kapatmadığını, şimdi de Suriye’den gelen mültecilerin misafir edildiğini dile getiren Atalay, “Dolayısıyla Türkiye’nin nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın öyle ya da böyle hiçbir şekilde Kuzey Irak’a kapı kapatacağı asla ve katta düşünülemez” diye konuştu.
Ardahan vekili şöyle devam etti: “Çünkü bizim sosyolojimiz birdir, yani Dicle’nin öbür tarafında bir kardeş beri tarafında bir kardeş kalmıştır. Dolayısıyla kardeşi kardeşten, dayıyı yeğenden ayırma imkânı yoktur. Biz Türkiye’yi yöneten AK Parti olarak referandum sonrasında Irak’ta kurulacak bir Kürdistan devletine karşı, Körfez ülkelerinin Katar’a uyguladıkları bir ambargo gibi bir ambargo uygulanacağını beklemiyorum ve buna sebep olabilecek hiçbir neden ya da gerekçe göremiyorum.”
Atalay, Türkiye’deki Kürtlerin de Kürdistan kurulduktan sonra “Irak’ta bir Kürdistan kuruldu biz de oraya katılmak istiyoruz” diyeceklerine ihtimal vermediğini kaydetti.

Ardahan'da Referandum Sonuçları
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Zombilerden Haberiniz Var mı?

Fakir Yılmaz Başkan Erdoğan’ın bile yolda geçerken gördüğünü ve dikkat çektiği zombilerin sayısının bir hayli arttığı ülkenin Ardahan’da da esrar ve uyuşturucunun elden ele dolaştığı iddialarını duyan yetkili yada etkili kimse var mı bilmem ama bende Başkan Erdoğan gibi bugünlerde bir çok zombi gördüm desem inanın..
Evet ülkede genelinde sayıları bir hayli artan ve artık her arada, her sokakta, her caddede ve tv kanallarında görülmeye başlayan zombiler Ardahan’da da dolaşıyor..
İki gümrük kapısının olduğu ama ithalat, ihracaat yapılmaktansa kumar ve eğlenmek için sınırların geçildiği Ardahan’da da zombi var..
İşsiz olan gençleri zombileştiren, Aileleri huzursuzlaştıran bu durumun önüne neden geçilmediği ve bu gençleri zombileştren esrar ve uyuşturucunun nasıl olupta Ardahan’a kadar getirildiğini düşünürken camilerde Kur’an kurslarına katılan çocuklara trafik dersi

**Yerel Basına Sahip Çık..

CHP’nin Adaleti arayan yürüyüşünü gölgelemek için olmadık manşetler atan havuz medyası Türkiye’nin Suriye'nin kuzeyindeki Afrin kentinin kırsalındaki YPG'nin mevzilerinin bombalamasını manşet ve sürmanşetlerine taşımaya ve ülkeyi yeni bir çıkmazın içine itmeye devam ediyor.
Adaletin arandığı bir ülkenin askerlerinin bir başka ülkenin topraklarına girmesini savaş çığırtkanlığı yapan manşetlerle süsleyen havuz medyasının diğer bir derdi de HDP’nin ve diğer siyasi partilerin çaba ve çalışmalarını gölgelemek ve AKP’nin bu ülkenin tek sahibi intibasını yaratmak olduğu da bir gerçek.
Bu ülkenin iç barışının yaşanan ve yaşananılanları saklanmakla, pis halının altına süpürmekle çözüleceğine inanan ve bunu karşılığında devletin ve baskı altında olan özel sektörün imkanlarını reklam yoluyla hortumlayan havuz medyasının dün olduğu gibi bugünde günahı büyük ve af edilemezdir.
Çünkü bu ülkede olduğu gibi dünya da yaşanılanların da kirli reklam paraları karşılığında emrinde oldukları hükumetin hoşuna gitsin diye alakasız haber vede yorumlarla manşetleyen havuza medyası yaşanılanların diğer bir baş sorumlusudur.
İşte tam da burada resmi ilan baskısı altında kalan ve adeta teslim alınmak istenen yerel basının desteklenmesi ve de sahiplenilmesi gerekmektedir.
Bunun en bariz örneği kurtuluş savaşında bugün ki gibi o gün de İstanbul basının yaptıkları karşılığında Sivas’ta yerel basını fark edip, ona sahiplenen Atatürk’tür..
Ve Atatürk’ün başlattığı büyük mücadelede çok büyük payı olan yerel basının gücünün ulusal denen ama her dönemin ve iktidarın havuzu olanlardan daha güçlü olduğudur.
İnanmıyorsanız Kurtuluş Savaşı tarihinde yerel basının yerine bir göz atın..

**Sadece Feto Mağdurları mı?

Fetocuların KCK’dan daha tehlikeli olduğunu belirtip, bugün yaşananlara yıllar önce hemde fetocu diye suçlanıp, kapatılan Taraf Gazetesinde ki sür manşet haber ile işaret eden AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay yeni bir çıkış daha yaparak önemli bir konuya dikkat çekti.
Hemde başkan Erdoğan’ın başkanlığında kurulması beklenen yeni bakanlar kurulunda bakan olarak yer alma ihtimali ola ola..
Hem yeni bakanlar kurulunu kurmaya hazırlanan Başkan Erdoğan’ın hemde 17/25 Aralık Yolsuzluk Operasyonu ardından gelen 15 Temmuz Darbe Girişimi ardından insanları rast gele toplayıp içeri atan hakim, savcı ve diğer yetkililerin dikkatini çeken Atalay 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri ardından sorgusuz, sualsiz içeri atılanlardan bahsetmeden yaptığı son açıklamasının ne kadar samimi olduğu da tartışılır ve ucu açık bir durum..
Ama yine de hiç yoktan iyi bir çıkış denebilecek bu açıklamanın bu ülkede ki insan haklarının ne derece sıkıştığını da ortaya koymaktadır.
Çünkü tüm dünya gibi bu ülkede fetocu diye suçlananların yanı sıra PKK’cı, KCK’cı ve adını sayamadığımız adlarla binlerce insanın hiç bir suçlama yapılıp, iddianame hazırlanmadan hapishanelerde tutulduğunu Başkan Erdoğan’ın yeni listesinde bakan olma ihtimalini de tehlikeye atarak bu önemli açıklamayı yapan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’da biliyor.
Evet sadece mağdur olanların fetocu diye suçlananlar değil aylardır, yıllardır saçma sapan iddialarla içeri atılan, işlerinden edilen, mal varlıklarına el konulanların mağduriyetlerinin sorgulanmadığı bir ülkede yine bir Ardahanlı ortaya çıkıp, cesaretle yaşanan olumsuzluklara dikkat çekmesi bir Ardahanlı olarak beni mutlu etmiştir.
Ve bu Ardahanlının bu açıklamasının kirli havuzda beslenen basın ve medya tarafından değil dünya basınında geniş yer bulmuştur..

**Çok bilmiş sözde ve sonradan tarihçiler..

Belediyesinin önce gelişi güzel ruhsat verip, başta tarihi binaları olmak üzere bir çok tarihi yok ettirdiği ardından da aklı başına gelince balkonları ve katları engellemek için verdiği ruhsatları ‘Sehven yanlışlık oldu’ diyerek yasal olmayan şekilde iptal ettiği Ardahan’ın altında da tarih fışkırmaya devam ediyor.
Her kazma ile başta insan kemikleri olmak üzere bir çok tarihi kalıntının yer yüzüne çıktığı Ardahan’da son günlerde çok bilmiş sözde ve sonradan tarihçi olanlarda türemeye başladı..
En son Rus bir askere ait olduğu ileri sürülen cesedin üzerinde şov yapmaya başlayan bu sözde ve sonradan tarihçilerin bilmediği bir şey var ki oda toprak altında çıkan her kemiğe hemen teşhis koyulamayacağıdır..
Çünkü tıbbın geliştiği bilimin başını alıp gittiği şu dünyada toprak altında çıka her kemiğe ‘Vaayyy Ermeni katliamın da öldürülen dedelerimiz’ diyen sözde ve sonrada tarihçi olanlar şu günlerde gündemde düşmeyen tabuta da yaman sarılmışlar..
Rus general, Ortodoks asker diyerek bir günde teşhis koyanlar yarın rezil olursa şaşmam..

**Esenyurt’ta ki Sahte Rantçı AKP’liler

Ardahan’da olduğu gibi başta bir çok Ardahanlının yaşadığı İstanbul’un Esenyurt ilçesinin de içinde bulunduğu bir çok yerde referandumu kayıp eden AKP’nin bunun nedenini araştırdığı görüyor ve izliyoruz.
16 Nisan Referandumunun sonuçlarını değerlendiren ve kayıp edilen yerde ki nedenleri araştıran AKP ve Başkan Erdoğan’ın önünde ki sonuçlara bakarken bizim gördüğümüzü görüp, görmediklerini, de merak etmiyor değilim. Çünkü bizim önümüzde ki raporda bu kaybın başlıca neden ve sebebinin sahte ve rantçı AKP’lilerin AKP’ye oy kayıp ettirdikleri gerçeği var.
Yani başta çok kültürlü stk’lar olmak üzere sözüm ona kanaat önderi geçinen rantçıların AKP iktidarı sayesinde rantlarına rant kazanırken AKP’ye büyük kapılar verdiğini belirtmekte fayda var..
Çünkü bunların çoğunun mutfaktan gelen AKP’li olmadıkları gibi eskiden sözde solcu, Ecevitçi, Demirelci ülkücü ve en önemli rantçı olduklarını biliyoruz..

**Müdürsüz Bayram..

Vekilin vekili ile idare edilmeye alıştırılan Ardahan’da 23 Nisan etkinliklerine katılan öğrenciler ile ilgili haberi hazırlarken önüme bir rapor düşüyordu.
O Raporda Ardahan’da ki gibi ülkede ki diğer öğrencilerin aileleri gibi mutsuz olduğunu belirtiyordu.
Yani OECD'nin uluslararası öğrenci değerlendirme programı, PISA, "Öğrenci ferahı" araştırmasının sonuçlarını yayınladı. 72 ülkeden 540 bin öğrencinin katıldığı çalışmaya göre, en mutsuz öğrenciler Türkiye'de.
OECD ülkeleri içinde öğrencileri en mutsuz ülke Türkiye olduğu belirtiliyordu.
Halbuki bir bayram hediye edilen öğrencileri olan ülke de çocukların çok mutlu olduğunu, hatta yılda bir Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, Vali, Kaymakam ve Belediye Başkanı oluveriyordurlar.
Ama kendilerine yakın sanal gazeteciler ile Ardahan'ı kalkındırdıklarını belirtip, her gün üfleyen siyasileri de takip ederken hala İl Milli Eğitim Müdür olmadığını hatırladım..

**Bu ülke hepimizin tek bir kişinin değil..

Bugün başına gideceğimiz ve oyumuzu kullanacağımız sandıkların içinde sayılacak ve renkleri belli olacak oyların hepimizin içinde olduğu ülkemizin yeni rotasını belirleyecek.
Ki; Bu rotanın 100 yıla yakındır aynı limanda cebeleşen ve yol almak istedikçe önüne çıkan dalga ve tusinamileri de aşıp, aşmayacağını da ortaya koyacağı kesindir.
Çünkü bu gemiyi yani ülkeyi limanda ısrarla aynı limanda tutmak isteyenler ile o limandan ayırıp kendi yollarına doğru yol almak isteyenlerin kavgasının bir sonucu da yarın akşam ve geceye doğru ortaya çıkacak.
Evet mi?, Hayr mı? diye önümüze sunulan iki seçenekle rotasına yön vereceğimiz gemimizin yaşanması muhtemel tartışma yada kavgalar ile su almaması vede batmaması için öyle yada böyle bugüne kadar direnenlerin kazandığını da belirtmekte fayda var..
Fakir Yılmaz Yani onca badireye karşın hala içinde sağ salim durduğumuz ama yaşanan gerginlikler ile kendisini liman da tutan halatının da bir hayli zorlandığı gemi yani ülkemiz, 16 Nisan'ı da aşarak 17 Nisan'a kardeşçe, birlik berberlik için de Evet'e de , Hayır'da saygı göstereceğine olan inancım hala dim dik ayaktadır.
Muhalif koalisyonu yeniden bir araya getiren, Hayır'ın önde olduğu, İktidar ve her zaman ki destekçisi MHP'nin hala umutlu olduğu referandum sonucu ne olursa olsun hepimizin bu ülkenin hepimizin tek bir kişinin olmadığını haykırmalı ve bunu gittiği sandık başında kullanacağı oyu ile de ortaya koymalıdır..
Kısacası; Sisli, puslu bir havaya izin vermeden, yarım yamalak, kör, topalda olsa var olan demokrasiye sahip çıkmaya devam ederek, Evet in de, Hayır ın da bu gemide yaşayanların yansıması olduğunu saygıyla karşılayarak önümüze, geleceğimize hep birlikte yol vermeliyiz.
Yani referandum öncesi söylenenlerin, tartışmaların, kavgaların, hakaretlerin unutulup, el ele vererek haydi güzel bir ülke, tam demokrasiyle idare edilen bir ülke için yeniden, şimdi tam zamanı denmelidir.
fakiryilmaz323@hotmail.com-05354183258

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan Haberleri

2017 İmsakiye Ardahan iftar saatleri sahur ezan vakti

Ardahan Haberleri ARDAHAN 2017 Ramazan İmsakiye'sine göre ilk sahur yapıldı peki ilk iftar saat kaçta açılacak. Ardahan imsak vakitleri ve iftar saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitende yayınlandı. Ardahan İmsakiye 2017 tam listesine göre bu yıl 17 saati aşkın süre oruç tutulacak. İlk oruçlar en uzunları olacak, 21 Haziran 2017 tarihinden sonra iftar daha erken saatte olmaya başlayacak. En erken iftar doğu illerinde en geç ise batı illerinde yapılacak. Dünya üzerinde en uzun süre 22 saat ile İskandinav ülkeleri oruçlu olacak.
İmsakiye 2017 Ardahan takvimine göre sahur vakitleri ve iftar saatleri şöyle;
Ardahan Haberleri


Ardahan Haberleri

Ardahan'a Müze İstiyoruz..

Ardahan Haberleri 1877-78 Rus işgali döneminde hayatını kaybettiği düşünülen Rus subayının mezarının bulunmasıyla birlikte yeniden müze isteklerini dile getiren Ardahanlılar kendi sınırları içinde ortaya çıkan tarihi kalıntıların başka illerde sergilenmesine tepki gösteriyorlar.

Kentin Karagöl Mahallesi'nde yer alan bir inşaat alanında vatandaşlarca yapılan kazıda, toprak altında tek bir oda şeklinde düzenlenmiş bir mezara ulaşılması ve bu mezar, Rusların 1878 yılında Ardahan'ı işgali sonrasına, Rus bir yüzbaşıya ait." olduğu iddiaları ile müze istemlerini bir kez daha yüksek sesle dillendiren Ardahanlılar son olarak Ardahan Karagöl Mahallesi'nde ortaya çıkan ve bir Rus komutana ait olduğu ileri sürülen mezar ve içinde ki cesedin Ardahan’da yapılacak olan bir müzede sergilenmesini istemekteler.

Bilindiği gibi Rus askere ait olduğu öğrenilen mezarda yapılan incelemede, Rusların 1878'den sonra buraya yerleşmesi göz önünde bulundurularak, mezarın o döneme ait olduğu tespit edilmiş, Tabutun, Rus bir komutana ait olduğu ileri sürülmüştü. Rus askeri, Hristiyan dinine göre gömülü şekilde bulunulmuş, Mezarda kıymetli bir eşya çıkmamış, sadece Rus askere ait olduğu ileri sürülen iskelet ve elbisesi bulunmuştu.
Mezarın bulunmasıyla inşaat alanındaki kazı çalışması da durdurulmuştu.

**Tuğla Mezar mı Korudu?

Ardahan'da inşaat kazısı sırasında bulunan ve Rus Tümgenerale ait olabileceği belirtilen cesedin, çürümemiş olmasında, mezarının ateş tuğladan yapılmasının da etkisi olduğu düşünülüyor.
Haberi ekleme saati:04.49/05/2017
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan Haberleri

Ardahan Başkan’dan Bakan Bekliyor!..

Ardahan Haberleri 16 Nisan’da yapılan Referandumun ardından değişen yönetim sistemi ile gelen başkanlığı hayata geçirmeye hazırlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başına geçeceği yeni kabine de bakanlık isteyen Ardahanlılar 3 dönemdir Ardahan Milletvekilliğini yapan Prof. Dr. Orhan Atalay’ın bakan edilmelerini istiyorlar.
Kuruculuğunu yaptığı AK partinin başına geçerek yeni bir bakanlar kurulu oluşturması beklenen Cumhurbaşkanı/Başkan Recep Tayip Erdoğan’ın kuracağı kadroda yer almalarını istedikleri Prof. Dr. Orhan Atalay’ın bakan edilmesi halinde var olan bir çok sorunlarının daha hızlı bir şekilde çözüleceğine inandıklarını belirten Ardahanlılar vilayet olduklarından bu yana iktidardan yana oy kullanan Ardahan’ın bir bakanlığı çoktan hak ettiklerini belirtmekteler.
Haberi ekleme saati: 20.21/2017
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Ardahan'da Referandum Sonuçları

Ardahan Haberleri 68 Bin 864 Oyun bulunduğu Ardahan'da sabah saat 07.00'da başlayan oy kullanımına ilgi büyüktü.
İl Genelinde 328 sandıktan oy kullanmaya başlayan Ardahanlılar akşam saat 16.00'a kadar oy kullandılar.
Göle'de 71, Posof'ta 52, Çıldır'da 44, Hanak'ta 37 ve Damal'da 18 Sandıkta oy kullanmaya giden Ardahanlıların tercihi saat: 17.30'da itibaren belirlenmeye başlanması beklenmektedir.

**Türkiye'de 55 Milyon Ardahan'da 55 Bin Oy Kullanılmış..

Geçtiğimiz son seçim de 55 Bin 820 oyun kullanıldığı Ardahan'da sandık başına giden seçmen sayı oranın %81 olurken bu yılda aynı olması beklenmekte.
Huzur içinde geçen ve tüm seçim alanlarında bir olayın olmadığı Ardahan'da Ardahanlılar güneşli ve sıcak bir pazar gününde sandık başına gittiler.

**Ardahan'da Açılan Sandıklar da..

*Hayır: Önde..

*Evet: Geride..

ARDAHAN MERKEZ: HAYIR: 12 BİN 887 - EVET: 8 BİN 450

GÖLE: EVET: 7 BİN 241 - HAYIR: 5 BİN 974

ÇILDIR: HAYIR: 2 BİN 658 EVET - 2 BİN 625

DAMAL: HAYIR: 3 BİN 84 - EVET: 275

HANAK: HAYIR: 3 BİN 650 - EVET: BİN 650

POSOF:HAYIR: BİN 150 - EVET: 3 Bin 200

16 Nisan'da Oyunu Kullan
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Esenyurt'ta Ne Oldu?..

Fakir Yılmaz Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı olmadan önce yıllardır haber ve yorumlarımla yakından ilgilendiğim derneklerin dernekçilik dışında nelerle uğraştığını defalarca yazmış, yorumlamış ve bu konuda hep şikayetçi olan Ardahanlıların görüşlerine ayna olmuştum..
ARDA/FED'e başkan olduktan sonra bu çürümüş sistemin içinde dernekçiliğin kaz gecesi yada birilerinin emrinde olmak değil gerçek anlamda bir Ardahan Lobisi olabileceğini de yaptığım çalışmalarla hem de güçlü bir rant ve çıkar lobisine karşın ortaya koymaya çalıştım..
Epeyde yol aldığımı düşündüğüm bu süreçte Ardahanlılar adına bataklık olduğuna inandığım İstanbul Esenyurt'ta ki diasporaya sağdan, soldan değil tam ortadan bir savaş açtım..
Önce bunu o dönem başkanı Karslı olan KAISİD denen oluşuma müdahale edip, başına bir rdahalının gelmesini sağladım.
Ancak bu Ardahanlı da kısa sürede Esenyurt'ta ki rant ve çıkar çetesi olan küçük bir gruo olan diaspoarının yanında yer alıp, mevcut gidişata uydu.
Ardından İstanbul 3. Bölge Ardahanlılar Derneğinin kurulması için yine bir Ardahanlı ile yola çıktık ve o bölgede ki gençlerin oluşturduğu Ardahanlı Gençler Platformuyla yola çıktık.
Ama burada da devreye giren diaspora 3. Bölge derneğinin öncülüğünü yapan Ardahanlının aleyhine olmadık bir iftiralarla kamuoyu oluşturup, önce gençleri sonrada derneği pasifize edip, iş yapamaz hale sokamadıylarsa da dar bir alanda kalmasına neden oldular.
Ve son olarak benim gerek şahsen gerekirse federasyon başkanı olarak yanından alenen durduğum Veysel Karatay bataklığın tam ortasında yer alan ve orada ki Ardahanlının önünü kesmeye görevlendirilmişler le donatılmış derneğin seçimine müdahale ettim.
Ve Ardahan Derneklerinin tümü ama tümünün kurulduklarından bu yana yapamadıkları, yaşatamadıkları bir kongre süreciyle buranın yönetimin değişmesi için yaklaşık iki ay mücadele edip, diaspoarnın korkmasına, masraf etmesine, çel çocuklarını delege etmelerine ve son anda ekledikleri korsan delegelerle kendilerini 'şimdilik' sağlama alsalar da terlemesine neden olduysakta yıkamadık..
Çünkü Esenyurt'ta ki dernekçilikten olduğu gibi İstanbul ve ülke genelinde ki dernekçilikten hep yakınan Ardahanlı oy kullanmaya gelmediği gibi sanal ortamda zafer naraları atıp, Karatay'ı olduğu gibi Karatay'ı destekleyenleri yanılttı..
Peki bitti mi?
Tabi ki bitmedi..
Çünkü Esenyurt'ta ne oldu?' diye soranlar dahil her Ardahanlının görevi olan tek bir şey var..
O da; Eğer samimi Ardahanlılar Esenyurt'ta ki diaspoarayı durdurmazsa ve bunların birilerine değenekçilik yapmasına göz yumarsa orada hiç bir şey değişmez diyenlere karşın ben tek kalsam da bunlarla uğraşmaya devam edeceğim..
Çünkü Ardahan'ı, Ardahanlıyı seven önce bu bataklıkları kurutmalı diye düşünüyorum..
fakiryilmaz323@hotmail.com-05354183258

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

LÜTFEN
SANDIK BAŞINA GİTMEDEN ÖNCE 18 MADDEYİ OKUYUN::
Referandum anket sonuçları: Güncel anketlere göre evet mi hayır mı?

Ardahan Haberleri Referanduma çok kısa bir süre kaldı, Türkiye'nin kaderini etkileyecek referandum için nefesler tutuldu. Peki referandum öncesi anket sonuçları neleri gösteriyor? Referandum anket sonuçlarına göre Türkiye evet mi diyecek hayır mı?

1. MADDE NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci maddesine göre, Anayasa'nın "Yargı yetkisi" başlığında değişikliğe gidilecek. Buna göre, yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm, "Bağımsız ve tarafsız" mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değişecek.

2. MADDE NEDİR?

Teklifin ikinci maddesi milletvekili sayısının 550'den 600'e çıkarılmasını öngörüyordu.

3. MADDE NEDİR?

Teklifin üçüncü maddesi, seçilme yaşını 25'ten 18'e indirilmesini ve askerlikle ilişiği olanların milletvekili adaylığına başvuramamasını öngörüyor.

4. MADDE NEDİR?

Teklifin dördüncü maddesiyle, Anayasanın "TBMM'nin Seçim Dönemi" başlıklı maddesi, "TBMM ve Cumhurbaşkanının Seçim Dönemi" olarak değişiyor.

Teklife göre, TBMM seçimleri 4 yılda değil, 5 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanı seçimleri de TBMM seçimleri gibi 5 yılda bir olacak ve seçmenler, iki seçim için aynı gün sandığa gidecek. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilecek. Cumhurbaşkanı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılacak.

5. MADDE NEDİR?

Teklifin beşinci maddesiyle, TBMM'nin görevleri ve yetkileri, "kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek" olarak sıralanıyor.

Türkiye kritik bir viraja giriyor. Anayasa referandumuna kısa bir süre kalırken son anketler neler gösteriyor? Halkın nabzını tutan firmalar, referandum öncesi anketlerle Türkiye’nin referandumda hangi sonuca daha yakın olduğunu tespit etmeye çalışıyor. İşte referandum anketleri…
EN GÜNCEL ANKET SONUÇLARI
SİYASAL SOSYAL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (SAMER) REFERANDUM ANKETİ
Yurdun doğusu hayır diyor.
Siyasal Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER), aralarında Diyarbakır, Şanlıurfa Van, Mardin, Kars, Hakkari, Tunceli, Bingöl, Siirt, Şırnak, Muş, Ağrı ve Batman’ın da bulunduğu 16 kentte referandum için yaptığı saha araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre bölgede ‘Hayır’ açık ara önde. Gazete Karınca’da yer alan habere göre, toplam bin 91 kişi ile 15 il merkezinde yüz yüze yapılan anket çalışması, güvenlik gerekçesiyle Şırnak merkezinde yapılamadı. Şırnak'a ilişkin saha çalışması sokağa çıkma yasakları sırasında büyük bölümü yıkılan Cizre ilçesinde gerçekleştirildi.
BÖLGEDE HAYIR ORANI YÜZDE 64.6
Yüzde 95 güven aralığı ve yüzde 3 hata payı gözetilen sonuçlara göre; bölge halkının yüzde 58,2'si referandumda “Hayır” oyu, yüzde 29,5'i “Evet” oyu kullanacağını, yüzde 7,9'u kararsız olduğunu, yüzde 2,3'ü sandığa gitmeyeceğini ve yüzde 2,1'i bu soruya yanıt vermeyeceğini beyan ediyor.
Oy oranlarına göre karasızların oyu dağıtıldığında ise yüzde 64,6 oranında “Hayır”, yüzde 32,75 oranında “Evet” ve yüzde 2,56 oranında ise “Sandığa gitmem” sonuçlarına ulaşıldı.
AKP TABANININ YÜZDE 11’İ HAYIR DİYOR
Araştırma sonuçlarına göre partilere göre oyların dağılımı ise, 1 Kasım 2015'de AKP oy verdiğini belirtenlerin yüzde 79,8'i referandumda “Evet”, yüzde 11,5'i “Hayır” oyu vereceğini, yüzde 6,5'i kararsız olduğunu, yüzde 1,9'u da sandığa gitmeyeceğini beyan ediyor.
Sonuçlara göre HDP seçmenlerinin yüzde 94,8'si “Hayır”, yüzde 0,7'si “Evet” diyeceğini, yüzde 3,9'u “Kararsız” olduğunu, yüzde 0,4'ü “Sandığa gitmeyeceğini” söylüyor.

Sayfa 3 - 214 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan