Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 31
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 78 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 167 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 172 Gün Gelmedi
atlantis 193 Gün Gelmedi
baris dursun 194 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 202 Gün Gelmedi
adacala 203 Gün Gelmedi
admin 205 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 206 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
16 Nisan'da Oyunu Kullan
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Esenyurt'ta Ne Oldu?..

Fakir Yılmaz Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı olmadan önce yıllardır haber ve yorumlarımla yakından ilgilendiğim derneklerin dernekçilik dışında nelerle uğraştığını defalarca yazmış, yorumlamış ve bu konuda hep şikayetçi olan Ardahanlıların görüşlerine ayna olmuştum..
ARDA/FED'e başkan olduktan sonra bu çürümüş sistemin içinde dernekçiliğin kaz gecesi yada birilerinin emrinde olmak değil gerçek anlamda bir Ardahan Lobisi olabileceğini de yaptığım çalışmalarla hem de güçlü bir rant ve çıkar lobisine karşın ortaya koymaya çalıştım..
Epeyde yol aldığımı düşündüğüm bu süreçte Ardahanlılar adına bataklık olduğuna inandığım İstanbul Esenyurt'ta ki diasporaya sağdan, soldan değil tam ortadan bir savaş açtım..
Önce bunu o dönem başkanı Karslı olan KAISİD denen oluşuma müdahale edip, başına bir rdahalının gelmesini sağladım.
Ancak bu Ardahanlı da kısa sürede Esenyurt'ta ki rant ve çıkar çetesi olan küçük bir gruo olan diaspoarının yanında yer alıp, mevcut gidişata uydu.
Ardından İstanbul 3. Bölge Ardahanlılar Derneğinin kurulması için yine bir Ardahanlı ile yola çıktık ve o bölgede ki gençlerin oluşturduğu Ardahanlı Gençler Platformuyla yola çıktık.
Ama burada da devreye giren diaspora 3. Bölge derneğinin öncülüğünü yapan Ardahanlının aleyhine olmadık bir iftiralarla kamuoyu oluşturup, önce gençleri sonrada derneği pasifize edip, iş yapamaz hale sokamadıylarsa da dar bir alanda kalmasına neden oldular.
Ve son olarak benim gerek şahsen gerekirse federasyon başkanı olarak yanından alenen durduğum Veysel Karatay bataklığın tam ortasında yer alan ve orada ki Ardahanlının önünü kesmeye görevlendirilmişler le donatılmış derneğin seçimine müdahale ettim.
Ve Ardahan Derneklerinin tümü ama tümünün kurulduklarından bu yana yapamadıkları, yaşatamadıkları bir kongre süreciyle buranın yönetimin değişmesi için yaklaşık iki ay mücadele edip, diaspoarnın korkmasına, masraf etmesine, çel çocuklarını delege etmelerine ve son anda ekledikleri korsan delegelerle kendilerini 'şimdilik' sağlama alsalar da terlemesine neden olduysakta yıkamadık..
Çünkü Esenyurt'ta ki dernekçilikten olduğu gibi İstanbul ve ülke genelinde ki dernekçilikten hep yakınan Ardahanlı oy kullanmaya gelmediği gibi sanal ortamda zafer naraları atıp, Karatay'ı olduğu gibi Karatay'ı destekleyenleri yanılttı..
Peki bitti mi?
Tabi ki bitmedi..
Çünkü Esenyurt'ta ne oldu?' diye soranlar dahil her Ardahanlının görevi olan tek bir şey var..
O da; Eğer samimi Ardahanlılar Esenyurt'ta ki diaspoarayı durdurmazsa ve bunların birilerine değenekçilik yapmasına göz yumarsa orada hiç bir şey değişmez diyenlere karşın ben tek kalsam da bunlarla uğraşmaya devam edeceğim..
Çünkü Ardahan'ı, Ardahanlıyı seven önce bu bataklıkları kurutmalı diye düşünüyorum..
fakiryilmaz323@hotmail.com-05354183258

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

LÜTFEN
SANDIK BAŞINA GİTMEDEN ÖNCE 18 MADDEYİ OKUYUN::
Referandum anket sonuçları: Güncel anketlere göre evet mi hayır mı?

Ardahan Haberleri Referanduma çok kısa bir süre kaldı, Türkiye'nin kaderini etkileyecek referandum için nefesler tutuldu. Peki referandum öncesi anket sonuçları neleri gösteriyor? Referandum anket sonuçlarına göre Türkiye evet mi diyecek hayır mı?

1. MADDE NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci maddesine göre, Anayasa'nın "Yargı yetkisi" başlığında değişikliğe gidilecek. Buna göre, yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm, "Bağımsız ve tarafsız" mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değişecek.

2. MADDE NEDİR?

Teklifin ikinci maddesi milletvekili sayısının 550'den 600'e çıkarılmasını öngörüyordu.

3. MADDE NEDİR?

Teklifin üçüncü maddesi, seçilme yaşını 25'ten 18'e indirilmesini ve askerlikle ilişiği olanların milletvekili adaylığına başvuramamasını öngörüyor.

4. MADDE NEDİR?

Teklifin dördüncü maddesiyle, Anayasanın "TBMM'nin Seçim Dönemi" başlıklı maddesi, "TBMM ve Cumhurbaşkanının Seçim Dönemi" olarak değişiyor.

Teklife göre, TBMM seçimleri 4 yılda değil, 5 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanı seçimleri de TBMM seçimleri gibi 5 yılda bir olacak ve seçmenler, iki seçim için aynı gün sandığa gidecek. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilecek. Cumhurbaşkanı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılacak.

5. MADDE NEDİR?

Teklifin beşinci maddesiyle, TBMM'nin görevleri ve yetkileri, "kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek" olarak sıralanıyor.

Türkiye kritik bir viraja giriyor. Anayasa referandumuna kısa bir süre kalırken son anketler neler gösteriyor? Halkın nabzını tutan firmalar, referandum öncesi anketlerle Türkiye’nin referandumda hangi sonuca daha yakın olduğunu tespit etmeye çalışıyor. İşte referandum anketleri…
EN GÜNCEL ANKET SONUÇLARI
SİYASAL SOSYAL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (SAMER) REFERANDUM ANKETİ
Yurdun doğusu hayır diyor.
Siyasal Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER), aralarında Diyarbakır, Şanlıurfa Van, Mardin, Kars, Hakkari, Tunceli, Bingöl, Siirt, Şırnak, Muş, Ağrı ve Batman’ın da bulunduğu 16 kentte referandum için yaptığı saha araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre bölgede ‘Hayır’ açık ara önde. Gazete Karınca’da yer alan habere göre, toplam bin 91 kişi ile 15 il merkezinde yüz yüze yapılan anket çalışması, güvenlik gerekçesiyle Şırnak merkezinde yapılamadı. Şırnak'a ilişkin saha çalışması sokağa çıkma yasakları sırasında büyük bölümü yıkılan Cizre ilçesinde gerçekleştirildi.
BÖLGEDE HAYIR ORANI YÜZDE 64.6
Yüzde 95 güven aralığı ve yüzde 3 hata payı gözetilen sonuçlara göre; bölge halkının yüzde 58,2'si referandumda “Hayır” oyu, yüzde 29,5'i “Evet” oyu kullanacağını, yüzde 7,9'u kararsız olduğunu, yüzde 2,3'ü sandığa gitmeyeceğini ve yüzde 2,1'i bu soruya yanıt vermeyeceğini beyan ediyor.
Oy oranlarına göre karasızların oyu dağıtıldığında ise yüzde 64,6 oranında “Hayır”, yüzde 32,75 oranında “Evet” ve yüzde 2,56 oranında ise “Sandığa gitmem” sonuçlarına ulaşıldı.
AKP TABANININ YÜZDE 11’İ HAYIR DİYOR
Araştırma sonuçlarına göre partilere göre oyların dağılımı ise, 1 Kasım 2015'de AKP oy verdiğini belirtenlerin yüzde 79,8'i referandumda “Evet”, yüzde 11,5'i “Hayır” oyu vereceğini, yüzde 6,5'i kararsız olduğunu, yüzde 1,9'u da sandığa gitmeyeceğini beyan ediyor.
Sonuçlara göre HDP seçmenlerinin yüzde 94,8'si “Hayır”, yüzde 0,7'si “Evet” diyeceğini, yüzde 3,9'u “Kararsız” olduğunu, yüzde 0,4'ü “Sandığa gitmeyeceğini” söylüyor.

Ardahan'dan En Son Haberler
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Başbakan Hoş Gelmiş..

Fakir Yılmaz Bugün Ardahan’da olacak olan Başbakan Binali Yıldırm’a yönelik ne yazacağımı uzun uzun düşünürken gazetecilik hayatım boyunca Yıldırım gibi başbakan olup, Ardahan’a gelen Başbakanları hatırladım..
Çünkü, ‘Bugün de Ardahan’a Başbakan geliyor, sorunları tek tek sıralamak gerekir’ diyerek ele aldığımız yazılarımı arşivden çıkarıp, yeniden okuyunca bu tür yazıların çokta sonuç vermediği gibi fayda da getirmediğini görüyordum..
En iyisi tepesinde doğal gaz santrali olmasına karşın hala tezek yakan Hanak ilçesinin olduğu gibi Ardahan ve ilçelerinin sorunlarını tek tek yazmaktansa onun anlatacaklarını yazayım..
zaten Türkiye’nin en sakin sınırından dünyaya seslenecek olan Başbakan’ın da benim gibi Ardahan’ın bozuk yol ve alt yapısından değil de Hollanda’ya seslenip, verip, veriştireceğini herkes gibi bende biliyorum..
Ve 1992 Yılında 170 binin üzerinde bir nüfus ile yeniden vilayet olan Ardahan’ın nüfusunun bugün neden 98 binlere düştüğünün de sorgulamayacağını ve Hollanda’yı bırakıp, Almayan’yayı Nazi soyu olduğunu bir kez daha hatırlatacak..
Ve en önemlisi tüm cazibelere karşın neden Ardahan’ın gelişmediğini merak etmeyip, Türkiye’nin kendi dönemlerinde geliştiği için Avrupa’nın kendilerini kıskandığını haykıracak..
Ovada siyaset yapan 10 Binin üzerinde HDP’linin halkın seçtiği milletvekilleriyle birlikte içeri de olduğunu, ‘Hayır’ diyenlerin hain ilan edildiğini unutup, AB’ye hatta Fetoyu vermeyen ABD’ye demokrasi düşmanları olduğunu söyleyecek..
Ha unutmadan vekilin vekili müdür ve idareciler ile idare edilen bir Ardahan’a 14 yıl içinde gönderdikleri paraları da tek tek sıralayacak..
Ve Ardahan’ın İl Milli Eğitim Müdürü olmamasına karşın eğitimde, alt yapıası sıfı sanayide, sınır ticaretine, toprakla örtülü ahırlarda yapılan hayvancılıkta gelişmiş iller arasında iyi yerde olduğunu ve biz gazeteciler gibi mırıldayanların gözünün kör olduğunu uzun uzun anlatacak..
Ve sözlerinin sonunda çoğu çel çocuğunu develet dairelerine doldurmuş olanların hatrı için ‘Ey Ardahanlılar Evet’ deyin diyecek..

**Ardahan Bizden Kurtuluyor..

Orduların savaşmadığı, ancak çetelelerin büyük mücadele verdiği ve yapılan anlaşmalar gereği bir Türkiye'nin, bir Rusya'nın olan Ardahan'ın Vatan Topraklarına Katılışının 96. Yıl Dönümünü kutluyoruz..
Benin ve bazılarının bugün kutlanan günün 'Ardahan'ın Vatan Topraklarına Katılışının Yıl önümü' olduğunu, resmi baskı ve yönlendirmenin etkisiyle toplumun büyük bir bölümün ise 'Ardahan'ın Kurtuluş Günü' olarak değerlendirdiği bugün asıl kurtuluşun ne olduğuna da bakmak gerekir..
Gerçi her 23 Şubat günü aynı şeyleri tekrarlayıp durduğumuz da diğer bir gerçek ama gelin görün ki çğkta değişen bir şey olmamakta..
Çünkü bugün uyandığımda dün beni arayan Göle Muhtarlar eski Dernek Başkanı Yunus Yılmaz'ı aradığımda Göle'de 5 ailenin daha göç etiğini öğrenirken kurtarmaya çalıştığımız Ardahan'da kaça kaç döneminde olduğu gibi insanların kaçmaya devam ettiğini de bir kez daha öğreniyordum..
Yani her yıl 23 Şubat'ta kurtarmaya çalıştığımız Ardahan devam eden göç dolaysıyla her geçen gün adeta biz Ardahanlılardan kurtuluyor..
Ne diyelim Ardahan'ın biz hayırsız Ardahanlılardan kurtulması daha mı hayırlı olacak bilmem ama bugün Ardahan'ın kurtuluş günü deyip, mesaj üzerine mesaj yayınlayanlara bu durumu anlatmak gerek.

**HANGİ BİRLİKTELİĞE ÖNDERLİK EDERLER?

Avcılar Belediye Başkanı Sivas Platformunun Genel Başkanıyken..
Ardahan Damallı İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı 'Ardahanlılarla işim yok' deyip, tesadüfen başına geçtiği belediyenin kapısını Ardahanlılara kapatığı şu günlerde Ardahan Dernekler Federasyonuna gelen bir davetiye dikkatimi çekti.
İstanbul'da ki Sivaslıları bir arada tutup, onların güçlü bir lobi olarak her yerde etkili olmasına çaba gösteren Sivaslılar Platformu adı altında ki sivil toplum kuruluşu tarafından ARDA/FED'e gönderilen davet kartını açtığımda Sivaslılar platformu başkanının bırakın Ardahanlıları, Damallı hemşehrilerini bile takmayan Kerimoğlu gibi doktor olan ve yine Kerimoğlu gibi CHP'li olan İstanbul Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli'miş..
Beni güldüren ve içimi acıtan bu durumu merak edip, İnternette Sivaslılar Platformu diye yazdığımda ise Sivaslı ne kadar ileri gelen varsa bu platform altında bir araya geldikleri ve Toprak gibi İstanbul'un önemli ilçelerinden olan Sancaktepe İlçesinin AK Patili Belediye Başkanı İsmail Erdem'in de bu platformda olduğunu görüyordum.
Ve bizimkilerinin burunlarında kıl aldırmayıp, ortalıkta nasılda Ardahanlıyım deyip gezdiğini ve her birinin kendi başına nasılda büyük adam olduğunu düşündüm Ardahanlı bir belediye başkanı, iki belediye başkan yardımcısı, onca belediye meclis üyesinin olduğu İstanbul'un ortasında bulunan ve 'Güçlü Bir Ardahan Lobisi' kurma çabası içinde olan ARDA/FED'in Genel Merkezinde..
Ne diyelim Arpa Derneğini ziyaret edip, ARDA/FED'e olduğu gibi diğer Ardahan Deneklerine randevu bile vermekten korkanların tesadüfen belediye başkanı olduğu bir İstanbul'da..
fakiryilmaz323@hotmail.com-05354183258

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Serhat Puan Kayıp Ediyor..

Ardahan Haberleri Bölgesel Amatör Liginde Mücadele eden Serhat Ardahan Spor puan kayıp etmeye devam ediyor.
Ardahanlı olmayan futbolculardan oluşturulan, burunları havada olanlarca şirket gibi yönetilen ve en önemlisi Ardahan kamuoyu desteğinden yoksun bir takım durumunda olan Serhat Ardahan Spor son maçında yediği 2 gol ile 3 önemli puanı kayıp etti.
Gün geçtikçe şampiyonluk yarışında kopan Serhat Ardahan Spor geçtiğimiz hafta sonu karşısına çıktığı lig lideri Iğdır Spor’a 2-0 yenildi.

**Amatör’de 25 Gol Filelerle Buluştu..

Kamuoyu desteğinden yoksun Serhat Ardahan Spor’un Iğdır Aras Spor karşısında yediği 2 gol ile kayıp ettiği 3 altın puan ile umutları iyiden iyiye soldurduğu bir haftayı geride bırakan Ardahan 1. Amatör Futbol Ligi yapılan karşılaşmalar ile devam ett.
Toplan 25 golün filelerle buluştuğu Ardahan 1. Amatör Liginin bu haftaki süprizi bayan başkan ile yoluna devam etmek isteyen Hoçvan Spor’un ligin iddialı takımlarından olan Ardahan Spor ile oynadığı maçta ikinci kez berabere kalıp, 2 puanı kayıp etmesi oldu.
Hoçvanspor’u içinde doğuran Arıspor’un karlar dolaysıyla çöken tesislerinin moral bozukluğunu üzerinden atıp, başladığı hafta da Göle Yağmuroğlu Spor’u 3-2 yenerek üç önemli puanı hanesine yazdırmayı başardı.
Haftanın en çok gol atan takımları olan Göle Senemoğlu Spor, Göle Belediye Spor ve Bağdeşen (Kinzodamal) Spor rakiplerini ezerek yendiler.

AAF LİGİ 14.HAFTA TOPLU SONUÇLAR VE PUAN DURUMU;

Arıspor 3-2 Yağmuroğluspor
Senemoğluspor 6-1 Sulakyurtspor
Bağdaşenspor 5-0 Kalespor
Göle BLD spor 5-1 Senemoğlu Serhat
Hoçvanspor 1-1 Ardahanspor

**U15 LİG ŞAMPİYONU GÖLE BELEDİYESPOR

Öte yandan Ardahan Amatör Futbol U15 Liginde oynanan maçlar sonucunda Lig Şampiyonu GÖLE BELEDİYESPOR oldu.
Haber: Baran Yılmaz
Haberleri ekleme saati: 14.15-14/3/2017
Haber/fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kadınlar Gününü Kutladılar..

Ardahan Haberleri Vali İbrahim Özefe'nin "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" Mesajı..

Ardahan Valisi İbrahim Özefe, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Ardahan Valisi İbrahim Özefe, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Vali Özefe mesajında, "Toplumsal yaşamın ayrılmaz bir parçası, fedakarlığın, anne sevgisi ve şefkatin sembolü olan kadınlarımız, nesiller boyu ailesi için, devleti ve milleti için üstün bir cesaret göstererek tüm zorlukların üstesinden gelmişlerdir.
Kadınlarımızın daha iyi eğitim alması, toplumun her alanında hak ettiği saygı ve sevgiyi göstermek için daha fazla çalışmalıyız. Zira kadınlar, çocuklarımızın ilk öğretmeni, yarınlarımızı ve geleceğimizi inşa edecek nesillerimizin yetiştiricileridir.
Yüreklerindeki sevgi ve şefkati hiç bir karşılık beklemeden veren, gelecek nesillerimizi en iyi şekilde yetiştirecek olan annelerimizin ve tüm kadınlarımızın "Dünya Kadınlar Günü"nü kutlar, esenlikler dilerim."

*Başkan'da Kutladı..

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, '8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Kadınların; Gelecek nesillerin yetiştirilmesinde emek ve katkılarının hiçbir zaman inkar edilemeyeceğini belirten Başkan Köksoy mesajında;
"Kadınlar Milli ve Manevi değerlerin, kültür ve geleneklerin en önemli taşıyıcısıdır. Hayatımızın her anında bizleri onurlandıran, bizleri eğiten, yetiştiren, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın hayatımızda ki değerini kelimelerle ifade etmek mümkün değildir".
Bu duygu ve düşüncelerle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü yürekten kutlarken, başta şehit anneleri olmak üzere, kadın hakları konusunda çalışan ve katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunarım dedi.
Haberleri ekleme saati: 09.15-08/3/2017
Haber/fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'ı 96. Kez Kurtardık..

Ardahan Haberleri Ardahan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yıl dönümü törenlerle kutlandı. Törende şaha kalkan atlar renkli görüntü oluşturdu.
Valilik önünde düzenlenen törende, Ardahan Vali Vekili Abdurrezzak Canpolat, Ardahan Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hasan Kaymaz ve Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Törenin ardından kutlamalara Kongre Caddesi'ndeki törenle devam edildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törende konuşan Ardahan Belediye Başkanı Köksoy, Ardahan ve bölgenin kurtuluşu için eşsiz bir mücadele verildiğini söyledi. Köksoy, aziz vatanın bölünmez bütünlüğü için verilen mücadelenin tarihi bir mücadele olduğunu vurgulayarak, tüm şehitleri rahmetle ve minnetle andığını ifade etti.
Başkan Köksoy, "Aziz vatanımızın bölünmez bütünlüğü ile muhterem milletimizin birliği, dirliği, huzuru için görev yaparken kandan ve candan beslenen emperyalist devletlerin maşası hain ve bölücü terör örgütleri ile FETÖ, DEAŞ ve DHKP-C gibi taşeron örgütlerin silahlı bombalı saldırı eylemleriyle 15 Temmuz kalkışmasında rahmete kavuşmuş ve istiklal şairimizin 'Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın' dediği gibi tarihe sığmayan şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum" diye konuştu.
Şiir dinletisi ve halk oyunları gösterisi ile devam eden tören, atlı birliklerin gösterisiyle son buldu.
Kongre Caddesi'ndeki törenin ardından, atlı birliklerin önderliğinde ve mehter takımının çaldığı marşlar eşliğinde, protokol ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile Halilefendi Mahallesindeki Yanık Cami Anıtı'na kadar yürüyüş yapıldı. Şehitlikte Ruslar ve Ermeni çeteleri tarafından yakılarak şehit edilen Türkler için dua edildi.
Yürüyüşe katılan atlı birlikler ile mehter takımının çaldığı marşlar vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.
Haberi ekleme saati: 19.14-23/02/2017
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Serhat için meclise önerge verilmeli!

Ardahan Haberleri Türkiye’nin Kafkasya’ya komşu vilayeti Ardahan’ın adının başına Serhat kelimesinin konulması için bu isimin yasallaşması için Ardahan Milletvekillerine çağrıda bulunan Ardahanlılar Ardahan’ın resmi isminin ‘Serhat Ardahan’ olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi yasa önergesi vermelerini istemekteler.

**KAŞARIMIZ, BALIMIZ VE SERHATIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ..

Konu hakkında Ardahan Milletvekillerine seslenen Ardahanlılar, ‘Serhat’ kelimesi ve anlamının en iyi şekilde yakıştığı Ardahan’ın bu ismi yasal olarak alması için AK Parti ve CHP’li Milletvekillerinin el ele verip, TBMM’sine önerge vermesi gerektiğine dikkat çekmekteler.
Ardahan’ın Kaşarının hem de Ardahan Üniversitesinin katkıları ile Kars adına tescil edildiğine dikkat çeken, Ardahan Balının hala resmiyette Kafkas markasını alamadığını belirten Ardahanlılar Serhat kelimesinin en güzel şekilde yakıştığı Ardahan’ın resmi ismi olması için milletvekillerinin birlikte meclise önerge vermesini istedikleri görüldü.
Haberi ekleme saati: 02.14-17/02/2017
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan En Son Haberler
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
GAMBİYA DİKTATÖRÜ GİTMEK İSTEMEYİNCE..

Fakir Yılmaz Aslında bugün size nereden estiyse gece yarısı uyanıp, internetten arayıp, vikipedi de bulduğum ve uzun uzun okuyup, incelediğim 24 Milyonluk Kuzey Kore'nin Diktatörünü anlatacaktım..
Babadan kalma bir ülkeyi yöneten bir oğulun devam ettirdiği dikta rejimi ile idare edilen 24 Milyon insanın nasıl, hangi şartlar altında yaşadığını ve bu insanların nasıl olup babadan oğula geçen bir diktanın önüne geçemediğini inceledim.
Ve aslında bir dikta rejimi altında nasıl yaşana bildiğini merak edip, uykudan aniden fırlayıp, dikta bir rejim ile idare edilen ülkeler arasında ilk aklıma gelen Kuzey Kore'yi ve orada yaşananları inceleme, kendimce bir kez daha tanımlama imkanı yakaladım, ülkemde yaşanan diktatör, 'dikta rejimine gidiyoruz' tartışmalarını düşünürken..
Anayasa değişimi için gecesini gündüzüne katan bir iktidarın ve 'Bizde bakan olacağız' hayalleri kurup, ülkeyi dikta rejime doğru götürdükleri ileri sürülenlere koltuk değeneği olanların da benim gibi bir gece yarısı kabus görmüşcesine uyanıp, böyle bir araştırma yapıp, yapmadıklarını da merak ederken halkında yaşananlardan bi haber olduğunu ve benim gibi ekmek derdine düşüp, kendisinin olmazsa da çocuklarının geleceği ile hiçte ilgilenemediğini anlıyordum bir adamın her an her yerde nefesini hissettirdiği Kuzey Kore halkının durumunu bir kez daha görüp, okurken..
Ve birinin diktatör olmak için çabalarken birilerinin nasıl olup ta vatan-millet-sakarya edebiyatları ile uyutulup, 'Böyle olmazsa ülke bölünür' kandırmacısını yuttuğunu da anlıyordum babadan oğula kalan bir dikta ile yönetilmeye devam eden, herkesi düşman ilan edip, milli gelirinin büyük bölümünü silaha yatıran Kuzey Kore'yi incelerken..
Evet bugün Kuzey Kore'yi ve orada ki dikta rejimi anlatmak isterken radyoda dinlediğim bir haber dikkati mi çekti ve dünyayı yine diktatörlerce idare edilen ve bugün darmadağın olan Suriye, Irak ve Ortadoğu da ki dikta rejimi ile yönetildikleri için bugün kan, revan içinde olan çadır ülkelerle farz sayan bizim basının nasıl olupta dünyanın diğer ucunda bulunan ve bölgesinin en küçük ülkesi olan Gambiya ile ilgilendiğini de merak ettim.
Ve gün boyu aklımda kalan bu haberi unutmayıp, bu kez sabah erkenden uykudan uyanır uyanmaz Kuzey Kore gibi Gambiya'yı da inceleme fırsatı buldum..
Ve karşıma çıkan ilk şey yönetim şekli oldu..
Diktatörlük..
Peki ne olmuştu bir çoğumuzun hangi kıta da, ne yiyip, ne içtiğini bilmediğimiz Gambiya'da..
Evet orada da bir diktatör varmış ve yapılan seçimler de yenilmesine karşın iktidar da gitmek istemiyormuş.
Ve çok ilginçtir onunda yönetim rejimi cumhuriyetmiş..
2 Milyonluk nüfus, 2 bin 500 kişilik bir orduya sahip bu ülkede yaşananlarda Kuzey Kore'de yaşananlardan farklı değilmiş..
Yani 12 Mart, 12 Eylül, 15 Temmuz gibi ihtilaller yapılan bizde olduğu gibi 30 yıl önce yapılan ihtilal başa gelip, 30 yıl gitmeyen, gidince de anayasaları başta olmak üzere yönetim anlayışları ile yeni diktalar halka hediye edenlerin ülkesi konumunda ki Gambiya'da er geç yapılan bir gerçek seçim ile yenilen diktatörün gitmek istememesi üzerine komşu ülkelerin müdahalesiyle karşı karşıya gelmiş..
Ve bu yazıyı bitirirken Gambiya diktatörü olan ve sandıktaki yenilgiyi kabul etmeyerek koltuğunu bırakmayan Diktatör Jammeh'e karşı Afrika ülkeleri düğmeye basmış, Gambiya topraklarına girmiştiler..
Yalnızca 2 bin 500 askeri bulunan Gambiya'nın bir dış müdahaleye direnmesi imkansız görünürken burada da ABD'nin elinin olduğunu görüyordum, 'ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan kritik bir son dakika açıklaması geldi. Bakanlık, Gambiya'daki krizle ilgili olarak 'Senegal'in askeri müdahalesini destekliyoruz' dedi.' haberini okurken..
Yani işin kısa öyküsüne dönecek olursak, artık; 'Siz kim oluyorsunuz, ben istediğimi yaparım' demekle işlerin yürümediği bir dünyanın olduğunu ama olan da halka oluyordu şu, 'Ben iktidarda kalayım da ne olursa olsun' deyip, her şeyi kendisine göre ayarlamaya çalışanlara da kalmayan dünyada..

**CHP İLE HDP'NİN ANAYASA TİYATROSU!..

Baştan uzatmadan, hemen söyleyeyim..
İkinci turda da 7 maddesi hemde birinci turdan daha rahat ve hızlı geçen Anayasa değişikliği tartışmalarının yalan ve CHP ile HDP'nin figüranlığından öte bir şey değil..
Çünkü onca tartışma ve kürsüyü deviren sözde kavgaların nedeni CHP ile HDP'nin Anayasa Tiyatrosu gereğidir..
Yani zaten engellemeye oyları yetmeyen bu iki partinin, bir adamın denetimine geçtiği ileri sürülen mecliste görüşülen yeni Anayasa görüşmelerine katılmakla zaten değişimden yana oldukları bilinmelidir..
Çünkü meclise gitmezlerse, görüşmelere katılmazlarsa dünya gözün de gayri meşru olacak olan bu değişim kendiliğinden yani CHP ile HDP'nin görüşmelere katılmasıyla meşrulaşıyor..
Yani katılmazlarsa dünya normlarında gayrimeşru bir değişim olacak olan yeni anayasa maddeleri sahada yalandan karşı olan ama arka kapılarda destekleyen CHP ve MHP'nin meclise katılmaları ile meşrulaşıyor..
AKP'nin HDP ile yapmak istediği bu değişimi Kandilin ve Avrupa'nın korkusu dolaysıyla göremeyen HDP'nin bu çok fırsatı MHP'ye kaptırdığını fark etmediği bir süreçte CHP'de tabanının ve toplumun istemlerini görezden gelip, ulusalcı oy kaybından korkup yanlışa düştüğü şu günlerde hala mecliste olmaları gerçekten bir tiyatro oyunundan öte bir şey değil..
Ve bunu gören toplum Nisan'da önümüze gelecek olan referandum sandığına oy atarken CHP ile MHPyi de sandığa gömecek gibi..

**Hayır’a Evet İnadı..

Yarından itibaren ikinci tur görüşmeleri gerçekleşecek olan Anaysa değişikliğinin referanduma doğru gittiği ülkemde halkım hayatını etkileyecek olan gelişmelerden bi habersiz Reina katilinin yakalanmasını alkışlıyor..
Birilerinin koyduğunu bulduğu adli bir gelişmeyi hayatının ve bundan sonra ki yaşamının yönünü belirleyecek olan gelişmeden daha çok önemseyip, arkasında Fenerbahçe, Galatasaray yada Beşiktaş Spor’un durumunu kendi halinden daha çok düşünen halkım büyük ihtimalle Nisan ayının ilk haftasında önüne gelecek olan referandum sandığının başına da içeriğini bilmediği, okumadığı anayasaya evet diyecek gibi.. Çünkü bunu bilinçli yapmaktansa beni de alerji eden ‘Hayır’ cıların başını çeken CHP’nin ve de neden ‘Hayır’ dediği bir türlü anlaşılmayan HDP’nin tutumundan dolay yapacak gibi..
HDP’nin ‘Hayır’ deyip, AKP’nin kendisiyle birlikte yapmayı düşündüğü Anayasa değişikliğini MHP’ye kaptırması, CHP’nin ise bir taraftan kaçak dediği diğer taraftan koşa koşa gittiği saray politikasını görüp, izleyenler ‘Hayır’ diyen CHP’ye inat içeriğini çokta bilmediği anayasa değişikliğine CHP ve HDP’nin inadına ‘Evet’ diyecek gibi..
Çünkü her iki partide anayasa değişikliğine ne diyeceğini tabanına sormadan politika ürettiğini düşünen halkım bunlara inat ‘Evet’ diyeceğim diyor..

Maalesef benim gördüğüm bu..

**Özgürce yazmak..

Ulusal gazetelerin ve televizyonların bile özgürce yazmak ve yayınlamak istediği ancak gerek hükumet, gerekse mahalle baskısı sonucu onca haberi yazamadığı bir ülke de yazılması gerekeni bedelini ödeyerek, çekinmeden yazan, yazdığının altına cesurca imzasını koyan ve yazdıktan sonra ‘ele oldu, bele oldu’ demeden, haberi yada yorumu kaldırmadan, silmeden haberlerinin arkasında duran bir ekibin başında olan bir gazeteci olarak bu gazetemizde, bu köşemizde yazmaya devam edeceğim..
Günlük bir gazete almadan gazete ve gazetecileri ‘Satılık Basın’ suçlamasıyla suçlayan bir topluma rağmen 30 yıla aşkındır kesintisiz gazete çıkaran, yazan bir gazeteci olarak yazmaya, yazdıklarımız yayınlamaya devam edeceğimiz bir süreçte birleşime, bir olmaya ve birlikte diri olmaya da istenen katkıyı sunmaya devam edeceğim..
Benim olsun, tek olsun, bir gözüm olsun onun olmasın diyenlere inan hepimizin olsun, birlikte olsun anlayışıyla bugüne kadar bir çok insanı gazeteci yapan, gazete çıkarmasına destek olan biri olarak bugün yaşanan birlikteliğe de evet diyerek destek olmanın hazzıyla ‘Haydi Hayırlısı’ deyip, yazmaya, gazete çıkarmaya devam ederken, bugüne kadar, bundan sonra da daha özgürce yazacağımız dan kimsenin şüphesi ve korkusu olmasın sakın..

**HDP Genel Başkanı Seçmelidir..

Anayasanın değiştirilmeye çalışıldığı, bir tarafın cumhuriyetin gittiğini, diğer tarafın diktatörlüğün getirilmek istendiğini belirtip, kızılca kıyametler kopardığı şu günlerde dikkatimi çeken önemli bir konuyu tartışmaya açacağım..

Gerçi bu konuyu düşünüp, fikrimi söylemek istediğim HDP’li milletvekillerini arayıp, bir ön görüşme yaptıysam da HDP ve HDP’liler neyi anlatmak istediğimi ve en önemlisi daha fikrimi belirtmeden söyleyeceklerime karşı çıktıklarını da baştan belirteyeyim..
Çünkü benim arayıp, fikrimi açıklayıp, nabız ölçtüğüm HDPli milletvekilleri gibi bazı HDP’liler de hemen ‘Olur mu eş genel başkanlarımız zindanlarda, biz onları satıp, yeni başkanlar seçmeyiz’ diyerek baştan kesip attılar..
Ancak ben bu fikrimden ısrarlıyım..
Ve HDP’nin bir an önce kongreye gidip, yeni eş genel başkanlarını seçmelidirler diyorum..
Çünkü 6 Milyon oyu alan, 7 Haziran’da olduğu gibi bir 6 milyonun da her an oy vereceğini ortaya koyduğu bir partinin genel başkansız olması kadar ilginç bir durum olamaz..
Düşünün bir, ben gazeteciyim görüş almak istiyorum genel başkan yok..
Avrupa görüşmek istiyor genel başkan yok..
Amerika fikir alış/verişinde bulunmak isitiyor genel başkan yok..
Afrika yanında yer almak istiyor muhatap genel başkan yok..
Ortadoğu, Asya, Rusya ne oluyor diyecek genel başkan yok..
Ve yeni genel başkan seçin diyorsunuz hemen olur mu kardeşim hepimiz genel başkansız zaten dercesine suçu kendilerinin çalışmalarını vermedikleri ile suçladıkları basına yüklüyorsunuz..
Olmaz..
Çünkü; ‘Genel Başkanlarımız içeri alabilirsiniz ama biz yeni genel başkanlar seçecek kadar güçlü bir partiyiz, muhatap olarak alın bakın yeni genel başkanımız’ demesi gereken HDP bir an önce büyük kongresini yapmalı tutuklu eş başkanları özgür kalana kadar partiyi genel başkansız bırakmamalıdır diye düşünüyorum..

****Kültürlüler Neden Korkuyor?

Esenyurt’ta ki Ardahan birlikteliğini dağıtmakla görevlilerin işgal ettiği Ardahan Kültür Evi’nin bir çok delegesinin silindiği ve çoğu birilerinin askeri olanların yakınları olan sözde naylon delegelerin yazıldığını ilk olarak yine bu köşede kauoyuna duyurmuştum..

Ve bu yönde başlayan tartışmalara karşın başta o Kültür Evi’ni şimdikilerine teslim eden dernek uzmanı (!) başta olmak üzere kimseden karşı cevap gelmediğini görmekteyiz..
Çünkü süt dökmüş kedi gibi yaptıklarının suç olduğunu bilenler biliyorlar ki kimsenin kendilerine karşı koymayacağını, bu yönde cesaretli kimsenin olmadığını ama hazırlanan şikayet dilekçesi ile bugün yarın savcılığa şikayet edilmeyeceklerini sanırlar..
Ama başta ben olmak üzere bu yönde susmayacak, hakkını en sonuna kadar savunacak olan başta ben olmak üzere bir çok kişi de yaşananın ne olduğunu soruyor ve kamuoyunu tatmin edecek bir cevap bekliyor.
Yeniliyorum sorumu ve soruyorum..
Ey kültürlüler? Nedeb Korkuyorsunuz?
Size soruyorum..
Ardahan Kültür Evi’nin kurucuları, hatta yöneticileri olan delegeleri silip, yerine yeddi sülalenizi yazdınız mı?
Yazdıysanız hangi kararla bunu yaptınız?
Ve hangi yasaya bunu dayandırdınız?
Haydi cevap bekliyoruz..

**DÜN GİBİ BUGÜN..

Iğdır'dan girmiş, İstanbul'da onca insanı öldürüp, Ardahanlıların yoğun şekilde yaşadığı İstanbul Esenyurt'ta yakalanmış Reina'nın katil zanlısı..
Alkış..
Birde Aşk meselesi varmış, eşi kıskanmış ihbar etmiş..
Verin ihbarcının parasını..
Peki 10 Yıl önce ve on yıl öncesindeki failler nasıl aydınlanacak, aydınlatılacak?
Sorma..
Başına iş alırsın yoksa..
Antep, Ankara ve daha niceleri karanlıkta..
Kalmasın..
Ama kalıyor gibi
Dün gibi bugün..
Çünkü;
Hrant'ı katledenlerin kim olduğunu
Hala bir türlü ortaya çıkaramadığımız şu 10 yılda..

**Sıra HDP’yi kurban eden CHP’de..

Beyinciğinde ki Musul ve İŞID masalları bitince artık kimsenin umursayıp, ekranlara çağırmadığı Ardahan Milletvekili gibi muhalefet yapamamakla eleştirilen CHP’nin kendisine göre bir anayasa çıkarmak isteyen AKP’ye karşı mücadelesini izlerken kendi kendime hemde sinirden dudaklarımı yiyerek, saçlarımı yontarak gülümsüyor ve ‘Geçti Borun Pazar’ diyorum..
Çünkü aynı CHP kaçak saray dediği saraya koşa koşa gitmeden önce HDP’lileri ceza evine gönderen vekil dokunulmazlılığını kaldırılmasına katkı sunmuş, ardından yalanız başına kaldığı mecliste MHP’yi de kendisine gont yani destek eden AKP ile baş başa kalmış bir kuzu misali..
Ve yine o CHP değimliydi ki 7 Haziran sonrası kendisini oyalayan AKP’nin hükumet kurma masalına inanıp, ülkeyi 1 Kasım’a götüren..
Ve AKP Anayasasını eleştirmek için dün meclis kürsüsüne çıkıp, benim gibi uzun uzun konuşup, sesi kesilince 30 dakikanın kendisine yetmediğini belirten Baykal değil miydi Erdoğan’ın önünü açan ve yine seçimler ardından partisinden gizli Başkan/Cumhurbaşkanı olmak için Erdoğan ile görüşen..
Bilmem ama bunları yazdığımda benim CHP düşmanlığı ile suçlayan CHP’li kurt postu giymiş yani bir MHP’liden daha çok Kürt denilince şekeri artan sözde dostlarım bana çok kızıyorlar..
Ama Kadıköy’ün ortasında beyni gibi vitrinini yenilemediği köhne dükkanın da ilaç satıp, insanları iyileştireceğini sanan CHP’li gibi ülkeyi AKP’den kurtaracaklarını ileri süren CHP’liler artık yalanız kalmış sarı öküzün durumuna düşmüştür demem gerekir..
Çünkü HDP’yi AKP’ye kurban etmekle en büyük hatayı yapan CHP ve CHP’liler şunu bilmeliler ki sıra onlara geliyor, hemde Nisan’da yapılması hesaplanan Anayasa Referandumu ile..
Çünkü aynı CHP’nin bağırıp, çağırmasına bakmayın ve genel başkanına gönderilen zırhlı aracın bile CHP’yi kurtarmayacağını ben değil, meclis içinde ve dışında yaşananlardan görüp, izliyor ve yeniden ‘geçti borun pazarı ey Ce He Peliler’ diyorum...
fakiryilmaz323@hotmail.com-05354183258

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SINAV'DAN ARDA/FED'E EĞİTİM DESTEĞİ..

Ardahan Haberleri Son olarak Ankara'da aralarında Ardahanlı Avukatların da bulunduğu ve 100 bine yakın Avukatın üyesi olduğu Türkiye Barolar Birliğini ziyaret edip, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile makamında görüşüp, Ardahan'a Baro kurulması konusunu masaya yatıran, ardından Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığının Haberleşme Genel Müdürlüğüne atanan hemşehrimize hayırlı olsun ziyareti gerçekleştiren ardından da CHP'nin Dışilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ı ziyaret eden Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı, Gazeteci Fakir Yılmaz bu kez üniversiteye hazırlanan Ardahanlı öğrencilerin üniversite sınavları öncesi hazırlıkları için sahipleri Ardahanlı olan ve ülke genelinde birçok şubesi bulunan SINAV EĞİTİM KURUMLARI ile görüştü.
SINAV EĞİTİM KURUMLARI'nın sahiplerinden Posoflu hemşehrimiz Orhan Özer ile ve SINAV EĞİTİM KURUMLARI'nın Müdürü Bedir Akgüz ile SINAV EĞİTİM KURUMLARI'nde görüşen ARDA/FED Genel Başkanı/Gazeteci Fakir Yılmaz SINAV EĞİTİM KURUMLARI'na ARDA/FED aracılığıyla başvuruda bulunan her Ardahanlı öğrenciye %20 indirim konusunda anlaşma sağladı.
Üniversiteye hazırlanan her Ardahanlı yada üniversiteye hazırlanan her hangi bir öğrencinin öğrencinin ya kendilerini arayarak yada SINAV EĞİTİM KURUMLARI'na ARDA/FED'in adını vererek üniversiteye hazırlık eğitimi boyunca ödeyecekleri miktardan %20 daha az bir ödeme yapabileceklerini açıklayan ARDA/FED Başkanı SINAV EĞİTİM KURUMLARI'nın bu örnek davranışına teşekkür ederek, Ardahanlı öğrencilerin eğitimine karınca kararınca bir katkı sunma yolunu açan SINAV EĞİTİM KURUMLARI'na teşekkür ediyorum' dedi.

**İSO ve İTO'dan da 50 Burs almıştı..

SINAV EĞİTİM KURUMLARI ile yapılan anlaşma gereği bu kuruma başvuran her hangi bir üniversite öğrencisine %20 indirim sağlayan ARDA/FED daha önce de 25'er olmak üzere İstanbul Sanayi Odası ile İstanbul Ticaret Odasından toplam 50 öğrenciye burs almıştı.
Haberi ekleme saati: 21.44 Tarih: 08 Şubat 2017
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDA/FED 23 ŞUBAT FUTBOL TURNUVASI KAYITLARI BAŞLADI..

Ardahan Haberleri Ülke genelinde güçlü bir Ardahan Lobisi oluşturmak, Ardahan Derneklerini başta olmak üzere tüm Ardahanlıları bir araya getirmek için çabalayan ve bu yönde attığı adımlar ile Ardahan'ın olduğu gibi ülke genelinde bulunan Ardahanlılara heyecan getiren Ardahan Dernekler Federasyonu 'Ardahanlılar İstanbul'da Top Koşturuyor' başlığı ile geçtiğimiz yıl başlattığı futbol turnuvasının 2 ncisi için kollar sıvadı.

**ŞAMPİYONLAR ARANIYOR..

Ardahanlıların kaynaşmasını, başta gençler olmak üzere kadınların bir arya gelmesi için çalışmalarına aralıksız devam eden ARDA/FED'in bu yıl 2 ncisini gerçekleştirmeyi hedeflediği 23 Şubat Futbol Turnuvası için kayıtlar alınmaya başlandı.
ARDA/FED Genel Başkan Yardımcısı Yener Bayrakçı'nın başkanlığında organize edilen bu yıl ki futbol turnuvasına Ardahan Dernekleri, Göle, Hanak, Damal, Posof ve Çıldır Derneklerinin yanı sıra bu yönde tek başına organize olup, futbol akımı kuranlar davet edilmekte.
Şampiyon olacak takıma şampiyonluk kupasının yanı sıra 2 bin TL. ödül verileceği öğrenilen turnuva da ikince ve üçüncü gelecekler Bin TL ödül verileceği duyuruldu.
ARDA/FED 23 Şubat Futbol Turnuvasına katılmak isteyenlerin ARDA/FED Genel Başkan Yardımcısı Yener Bayrakçı'yı 05364874841nolu telefondan arayıp, kayıtlarını yapabilirler.
Haberi ekleme saati: 21.17 Tarih: 19 Ocak 2017
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK PARTİ İL BAŞKANININ İSTİFASI MI İSTENDİ?

Ardahan Haberleri Ardahan Genel Sekreterinden sonra AK Parti İl Başkanının da istifaya zorlandığı yönünde ciddi iddiaların ortaya atıldığı bir süreçte aynı zamanda Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yapan Gazeteci Fakir Yılmaz Ankara'da ulaştığı bilgilerde AK Parti Ardahan İl Başkanının bugün, yarın düzenleyeceği bir basın açıklaması ile AK Parti Ardahan İl Başkanlığında istifa edeceğini önemli isimlere teyit ettirdi.

**GENEL MERKEZ 'İSTİFA ET' DEDİ..

Gazeteci Fakir Yılmaz'ın elde ettiği bilgilere göre AK Parti Genel Merkez'in Ardahan AK Parti İl ve İlçe Yönetiminin toplanıp, İl Başkanının istifa dilekçesini vereceği toplantıda bulunmalarını istediği de öğrenildi.
AK Parti Genel Merkezinin istemi üzerine istifa edeceği öğrenilen bu son dakika gelişmesi öncesi aynı Genel Merkezin daha önce ki İl Başkanı Yunus Baydar'ı aradığı ve Baydar'ın yeniden il başkanlığı yapmak isteyip, istemeyeceğini de öğrendiği ancak iki kez milletvekili adayı olan ve seçimlerde sonra bakanlık yardımcılığı isteyen Baydar'ın işlerinin yoğunluğunu öne sürüp, kendisine gelen 'İl Başkanı Ol' teklifini kabul etmediği de alınan bilgiler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 00.16.11Tarih 10/01/2017
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BUGÜN GAZETECİLER GÜNÜ MÜ?

Ardahan Haberleri Ceza evinde en çok gazeteci olma unvanını elinde tutan ülkede bugün 10 Ocak Gazeteciler Günü..
Bir çok gazetenin kapatıldığı, televizyonun fişinin çekildiği, derginin kapısının mühürlendiği, kapatılmayan, fişi çekilmeyen, kapısına mühür vurulmayanların yazamadığı, söyleyemeyediği ülke de bugün 10 Ocak Gazeteciler Günü..
HAYIRLI OLSUN..

**Gazeteciler günü hakkında genel bilgi..

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.
O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.
Haberi ekleme saati: 00.11.11Tarih 10/01/2017
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali ve Başkandan 10 Ocak Mesajı..

Ardahan Haberleri **Validen Gazeteciler Gününe Mesajlı Mesaj..

Ardahan Valisi İbrahim Özefe, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Ardahan Valisi İbrahim Özefe, yaptığı yazılı açıklamayla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı. Vali Özefe açıklamasında, "Doğru, ilkeli ve objektif görev anlayışı ile kamuoyunu ülke ve dünya gerçekleriyle buluşturan basın; toplumu bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye, araştırmaya ve doğru bilgiye ulaşmaya yönlendirmektedir. Basın görevini yaparken hukukun evrensel kurallarından ayrılmaması, meslek etiğine uyması, kişi haklarına ve özel hayata özen göstermesi, basının en önemli sorumluluğudur.

Basın, bir insanın topladığı veya ürettiği bilgilerle binlerce, milyonlarca insanı bir noktada birleştiren bir haber ağıdır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde yaşanan hadiselerin en kısa sürede geniş kitlelere ulaşmaya başlaması, basın mensuplarının sorumluluğunu ve basının önemini daha da arttırmıştır.

İlkeli, tarafsız, araştırmacı yazılı ve görsel bir medya, ülkenin demokratik gelişmesine katkı yaptığı gibi, yol gösterici yayınlar da toplumu olumlu yönde etkilemektedir. Bu minvalde zaman gözetmeyen çalışma hayatıyla basın, toplumu bilgilendirerek yazılı ve görsel bilgilerle topluma ışık tutmaktadır. Bu anlamda büyük önem taşımaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle tarafsız ve ilkeli yayın anlayışıyla, bu işe emek ve gönül veren tüm değerli basın mensuplarının "Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, ahirete irtihal etmiş basın çalışanlarını rahmetle anar, tüm basın çalışanlarına sağlık, mutluluk ve başarılar diler, Sevgi ve saygılarımı sunarım."

**Başkan: Basın görevimizi yapmamıza katkı sunuyor..

Ardahan Belediye Başkanımız Faruk Köksoy, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Köksoy, mesajında, gazetecilerimizin halkın haber hakkının korunmasında, fikir ve düşünce hayatımızın gelişmesinde, demokrasi ve insan hakları temelinde toplumsal duyarlılık ve sorumluluklarımızın yerine getirilmesinde önemli hizmetleri olduğunu kaydetti.

Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminde basınımızın verdiği demokrasi dersinin daha güçlü yarınlarımızın göstergesi olduğunu ifade eden, Başkan Köksoy, konuşmasının devamında ise:
"Yazılı ve görsel basınımızın kıymetli çalışanları, toplumsal sorun ve talepleri yöneticilere iletmede ve sorunların giderilmesinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Demokrasimiz, kişisel hak ve özgürlüklerimiz kadar şehirlerin sorunların ve yaşanabilir olmaları konusunda toplumsal hafızamız oldukları kadar toplumsal duyarlılığımız olmaktadırlar. Bu önemli görevi ifa eden Basın Mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, her birine sağlıklı ve esenlikler dilerim.”
Haberi ekleme saati: 23.03 Tarih 9/01/2017
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan En Son Haberler Bu Sitede..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam EdinYazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
ARDAHAN NEDEN GERİ KALDI?

Fakir Yılmaz 100 Yıllık ilk eyaletlerinden olan daha sonra önce vilayet ardından ilçe ve daha sonra ortaya konulan birlik, beraberlikle 92 yılında yeniden vilayet edilen Ardahan'ın bugün neden hak ettiği yerde olmadığı yönünde sık sık görüş belirten bir Ardahanlı olarak Ardahan'ın hak ettiği yere ulaşamamasının asıl diğer bir nedeninin mevcut yöneticilerinin yönetim anlayışından geldiğini de bilirim..
Çünkü ülke genelinde olduğu gibi Ardahan'da da devletin makamlarını meşgul edip, devlete olduğu gibi o devleti oluşturan halka bir şey veremeyenlerin çokluğundan hep yakınsakta bunlara yönelik hiç bir adım da atılmayan bir ülkenin güzelim Ardahan..
İşte bunların en son örneği proje hazırlamada Ardahan'ı 81 Vilayet içinde sonuncu eden büronun başında olan birinin getirilip, daha üst bir mevkiye koyma çabaları ortada..
Şahsen kendisiyle özel bir sorunum olmayan, karşılaştığımızda bir birimizden saygıyı esirgemediğimiz ama Ardahan'a hizmet konusunda yetersiz olan ekibin içinde olduğuna inandığım birini, 'Ya mutfakta yaptığını şeflere sunduramadı, ondan getirip şef yapalım' dendiği bir Ardahan'ın diğer illerden geri kalmasının nedenlerinden biri değil mi?
Bilmem ama başta iktidar vekili Atalay olmak üzere valimizin, belediye başkanımızın da en azında bu sefer bu konulara dikkat edecek ve bu kez anılmayacak diye umutlu olmak isterim..

**İnsan Öldürerek Çözüm..

Son olarak İstanbul’un kalbi olarak bilinen bir alanda patlayan bombaların ardından yine bir çok canımızı toprağa verdik.
Ülkenin içinde bulunduğu kaosu nasıl aşacağını da anlayamadığımız bir sürecin yaşandığı şu günlerde AKP ve MHP’nin ortaklaşa hazırladıkları Anayasanın bugüne kadar yaşanan sorunlara çözüm olup, olmayacağını da merak ederken bu çalışmanın yeni ölümlere, yeni kaoslara son verip vermeyeceğini de merakla beklemekteyiz..
İçeriği topluma çokta anlatılamayan ve nasıl bir Anayasa olduğunu toplumun büyük bir kesiminin bilmediği ve bu yaşanan kaosu ortamı içinde referanduma götürüleceği ileri sürülen yeni Anayasanın getireceği sistemin bu ülkeye barışık, kardeşliği ve de refahı getirip, o çok özlemini çektiğimiz ülke hayalini gerçekleştireceğini umarken içeriği toplumdan kaçırılarak, hazırlandığı ileri sürülen bu Anayasasında çözüm olmayacağın inanlardanım..
ardahanhaber Çünkü mecliste bulunan partilerin yanı sıra meclis dışında bulunan parti ve stk’lardan görüş almayan, onları da içine katmayan bir Anayasanın var olan sorunlara çokta çare olacağına inanmamaktayım.
Siyasilerin, gazetecilerin içeride olduğu, dışarıda olanların görüş belirtmekten korktuğu bir Anayasanın nasıl olup, başta Kürt sorununa olmak üzere her geçen gün daralan ve bir dolara mahkum olmaya başlayan ekonomiye ve diğer onca soruna çare olacağına da inanmıyorum..
Ha bu arada unutmadan bu Anayasayı hazırlayanlar gibi diğer taraflarında yani şu anki iktidara karşı olanlarında kendi görüş ve fikirlerini sunmadan insan ölümlerine neden olan eylemler içine girmesi, desteklemesi de bir o kadar yanlış vede anlaşılmaz durumdur..
Barışa susayan ülkemde insan öldürerek çözüm arayanların aslında kendileri ile birlikte insanlığı, barışı, kardeşliği öldürdükleri gibi bu ülkeye en büyük zararı verdikleri de diğer bir gerçektir..

ardahanhaber **İMF’nin Kapısı Çalınacak mı?

Her geçen gün daralan ekonomiyi düze çıkarmak için yoğun bir tempo ile mesai yapan Başkan Erdoğan ile emrinde ki hükumet adeta dağa, taşa düşmüş bir dolar arıyor..
Gerçi daha bir kaç ay önce 1 doları olanın fetocu diye yakasından alınıp, içeri atıldığını da unutmadık ya neyse..
Evet Başkan konuşmaları ile emrindeki hükumet girişimleri ile bugünlerde harıl harıl 1 doları aradığı şu günlerde kimsenin dillendiremediği şu İMF’nin ne iş yaptığını ve nerede olduğuna da bakmak gerekmez mi?
Çünkü Başkan ve hükumette biliyor ki; doların bir büyük kısmını da aidatını öderken, ‘Borcunu ödedik’ diyerek hava attığımız İMF’nin verdiği akıl ve de paralar ile dünyanın bir çok ülkesinin ekonomisini ayakta tutmakta.
Durun, durun hemende ‘Bak bak işte hain, güçlü ülkemizi götürüp, İMF’nin kucağına atmak istiyor’ demeyin hemen..
Valla bende ne ayakkabı doları dolduracak dolar, nede fetonun diye sağa sola atılan 1 dolar yok..
Sadece bugünlerde harıl harıl aradığımız yeşilim dolarların kimde olduğunu ve bizim ülkemizin de buraya üye olduğunu, aidat ödediğini hatırlatmak istedim..
Çünkü Başkan Erdoğan’ın da bugün yarın dün borcumuzu ödedik dediği İMF’yi nasıl dillendireceğini sizde göreceksiniz..
Evet, ülkenin şu geçtiği dar boğazı geçmek için sağa, sola düşmeden, artık ekonomisiyle, siyasetiyle iç içe olunan ülkeler ile ilişkileri bozmadan ve en önemlisi kendilerine hayrı olmayan Şengay, mengaylarla zaman kayıp etmektense üyesi olduğumuz dünyanın dolar bankası olan bir kaç milyon doları borç almak en doğrusu bence..
Nasılsa güçlü bir başkan ve hükümet var.. Borcumuzu yine öderiz demi?..

ardahanhaber **Yeni bir çıkış gerekli..

Doların alıp başını gittiği, Başkanın bu gidişatında bir darbe teşebbüsü olduğunu konuşmaya başladığı şu günlerde gezip, dolaştığım ülkenin en büyük metropolü İstanbul'da satılık fabrika, kiralık iş yeri satısında olağanüstü bir artış yaşanmakta..
Parası olanın Ardahan'ın dondurucu soğuklardan dolayı değil, şaşkınlığından ve de ne yapacağından dolayı donup kaldığı şu günlerde işsizlikte başını almış gidiyor..
Yani 2017 yılının ilk yarısının sermayesinin şu beş altı ayda yenildiğine dikkat çekilen ülke de durum ve vaziyetin hiçte iyi olmadığını ben değil, tek başına ülkeyi idare etmesine karşın başkanlığı da isteyen Erdoğan'ın kendisi bizzat söylemekte..
Ve yeni bir çıkışın gerektiğini de söyleyen yine Başkan Erdoğan..
Peki bu çıkışı ben mi yapacam yoksa KHK'lar ile saat başı karar çıkartıp, önüne geleni içeri attıran, halkın seçilmişlerinin yerine kayyum atayan, dolarları bozan diyerek esnafa fırça atan Erdoğan'mı?
Tabi ki Başkan bu çıkışı yapmalı..
O çıkışın de ne olacağını dünkü yazımda bir kez daha belirtmiş, barış sürecinin yanı sıra Avrupa ile, Suriye ile, Irak ile bir an önce barış sağlanmalı derim..
Hatta daha ileriye giderek ısrarla üzerinde durduğum ve bu ülkenin 30-40 yıl önünü açacağına inandığım bir genel aftır bu çıkış..
Çünkü morallerini bozulup, yıkıldığı an yen çıkış yapılmalı..

ardahanhaber **Yeni Bir Barış Süreci Doları Düşürür..

Hayatında doları olmamışla ile ayakkabı kutucuklarına dolarları dolduranların her geçen gün daha da yükselen doları aşağı çekmek için ortaya attıkları saçma sapan fikirleri görüp, okudukça memleketin geldiği son noktayı da görmekteyim..
Dünyayı başımıza güldüren bu saçmalıkları ortaya atanların doların neden bu kadar fırladığına bakmadan ve suçlunun kim yada kimler olduğunu sorgulamaması da ayrı bir dert..
Ve düşünmezler ki; Bu ülkede 2 yıl süren bir barış sürecinde Merkez Bankasının rezervlerinin dolarlarla dolduğunu, hatta İMF’ye ödenen aidatı bile ‘borcumuzu ödedik’ diye hava attığımızı hatırlamazlar..
Ve son bir yıldır dağ taşa atılan onca bombanın dolarla alındığını da sanki bilmez ve anlamak istemezler..
Evet, sorunu çözmek için saçma sapan çözümler üretme yoluna gidenler buradan birde ben sesleniyorum..
Bırakın artık dünyayı başımıza güldürmeyi de lütfen artık kendinize gelin..
Ve çözümün iç barış kadar dış barışta geçtiğini anlayın artık..
Çünkü doların ateşinin 7 Haziran’ı beğenmeyip, barış sürecini buzdolabına kaldırıp, ülkeyi 1 Kasım’da yeniden seçime götürenlerce yakıldığını ve bu ateşin eş başkanlarınında aralarında bulunduğu HDP’lilerin içeri atılmasıyla devam ettiğini niye anlayıpta saklamak istersiniz? Yoksa bilerek mi yapıyorsunuz da millet, ‘Baba ekonomi elden gitmesin’ deyip, başkanlığınızı mı onaylayacak sanırsınız?
Ha unutmadan bende fikrimi söyleyeyim.. Yeni bir barış süreci doları olduğu gibi bu ülkenin üzerinde hesabı olanların oyununu bozar diye düşünüyorum.. Ve sadece doları ve makamları, kırmızı koltukları olanlar düşünsün derim.. Biz dolarsız yaşamayı, direnmeyi biliriz..

ardahanhaber **ÇAYAN BAŞKAN HELE KALDIR BAŞINI!..

Dün, Ardahan’ı 3. Lige çıkarmaya ramak kala parasızlık ve ilgisizlik yüzünden sahip çıkılmayan Serhat Ardahan Spor’u hatırlatan bir ölümün ardından gördüklerim, okuduklarımda beni öldürüyor..
Gerçi, Ardahan spor’u yıllarca kendi imkanları ile yani sattığı domates, portakal paralarından, çocuklarının rızkından artanlarla ayakta tutmaya çalışan Orhan Nasıroğlu amcamız gibi, Ardahan Spor için İstanbul Beyoğlu Öğretmen Evi’nde esir kalan Tomi’nin değerini bilmeyenlerin Çıldır Gölünü dünyaya tanıtan Ümit Kılıç’ı hatırlar mı bilinmez ama tüm yok imkanlara karşın adını taşıdığı Göle Belediyesi dahil Göle Belediye Spor’u yıllarca sırtında taşıyan Çayan Çapan’ın ölmeden önce Göle Spor'a destek için defalarca geldiği İstanbul’da kaç kez bugünkü gibi olmazsa da kahrından, üzüntüsünden ölüp, ölüp eli boş Göle’ye döndüğünü iyi bilenlerdenim..
Çünkü benimde kaza geçirip, canımı olmazsa da aracımı kayıp ettiğim bu İstanbul başta olmak üzere Ardahan’ında üzerinde bulunduğu dünyanın çok vefasız ve de öldükten sonra kadir bilen sahtekâr, timsah göz yaşı dökenlerce dolu olduğunu sık sık tartıştığım Çayan’ın sağken Gölespor için başta cenazesi önünde kaldırılan köyünün derneği olmak üzere Göleli ünlü, ünsüz iş adamlarına gelip, eli boş döndüğünü bir ben, birde şu an aramızda olmayan ama ardından sahte gözyaşları dökülen Çayan ve sağken değeri bilinmeyen onca insan iyi biliyordular..
Bizim ‘Güçlü Bir Ardahan Lobisi’ mücadelesi verip, eylemden, destekten çok havada kalan sözleri duyduğumuz şu İstanbul’da, Gazeteci Murat Tosunoğlu’nun değerinin bilinmediği Kocaeli’nde ki gibi Recep Aydemir’in unutulduğu Ankara’da, yada adını, sanını bilmediklerimizin Muavin Murat Subaşı gibi Bursa’da, İzmir’de, Ardahan ve 5 ilçesinde yada derneklerinde her yıl BÜYÜÜÜKKKK Ardahan birlikteliği deyip, bir Ardahanlıya Hayri olmayanların, vitrinde Ardahanlı, Göleli, Hanaklı, Damallı, Posoflu, Çıldırlı sevdalısı kesilip, yıllarca gitmedikleri, görmedikleri memleketin çocuklarının başta futbolu olmak üzere sporu ayakta tutmak için çırpınan Çayanlara sağken sahip çıkmazlarken öldükten sonra adlarına bir güne bir gün amatör takımların maçını seyretmeyen milletvekili gibi methiyeler döker, hatta isimlerinin bir yerlere verilmesini isterler..
‘Çayan başkan hele başını kaldır da gör timsah göz yaşı dökenleri’ demekten öte de diyeyim bilmiyorum..
Ama diyeceğim şu ki; Eyyy gerçekten öldüğümde sağken beni öldürenler ölümüm ardından yalandan methiyeler dizdiğiniz takdirde, içinden ‘erkenden gömsekte gitsek, pişti, hoşgün oynasak’ deyip, ‘uzatma hoca’ diye kızdıklarına, ‘iyi bilirdik’ yalanını söyleyenlere onlara diyeceğim tek şey;
HAYDİ ORADAN SİZİ SAHTEKARLAR..

ardahanhaber **KERİMOĞLU’NA AÇIK MEKTUP..

Sayın Başkan öncelikle merhaba..
Başkanım bu memleketin derdini uzun uzun anlatıp, çok yoğun olan siz sevgili doktor başkanımı üzmek istemem..
Ancak toplumun aydını ve önderlerinin kendi toplumları karşısında da sorumluluklarının olduğunu hatırlatarak başlamak istediğim bu açık mektubuma kırılmaya-cağınızı umuyorum..
Sayın Başkan;
Sanırım sende benim gibi Ardahan’ın olduğu gibi senin ilçen olan Damal’ın ülkenin en yoksul ilçelerinden biri hatta birincisi olduğunu ve işsizliğin diz boyunu geçtiği için göçün hızla devam ettiğini bilmekte ve bu göç edenlerin senin ailen gibi şu an önemli bir ilçesinde belediye başkanı olduğun İstanbul’a başta olmak üzere batıya göç etmeye devam ettiğini bilmektesin.
Ve bu insanlarımızın bir umutla çıktıkları gurbet yolunda seninde geçtiğin o zorlukları senin ve benim gibilerinin de yardımıyla aşıp, evine bir ekmek, aşına bir katkı sağlamak için çırpındığını bilmektesin..
Ve en önemlisi bu toplumun senin gibi kendi içinde çıkan aydınlara, siyasilere, iş adamlarına ihtiyaç duyduğunu da..
Sayın Başkan;
İstanbul gibi dev bir metropolün önemli bir ilçesinde belediye başkanı olma gibi önemli bir görevin sana verilmesinin senin kendi toplumunda kopmanı gerektirmediği gibi o toplumun senden çok değil, sadece gülen bir yüz, sıcak bir ilişki ve en önemlisi moral vermene ihtiyaç duyduğunu da bilmelisin..
Çünkü toplum önderlerinin en önemli görevinin balık vermek değil, balık tutturmayı öğretmek ve onlara önderlik etmek olduğunu bilmemize karşın her ne hikmetse hele hele öyle yada öyel böyle seçilip yada atamayla bir makama oturuduğumuzda bunu bir türlü düşünmeyip, şu anda elimizde bulunan imkanları toplumumuz yararına seferber etmesekte sağından, solundan, kenarında kendi yakınımıza bile vermemek içinde çırpınır, hatta cüdamlıymışlar gibi uzak durduğumuz da bir gerçektir..
Bu nedenle; Sizin bu yoksul topluma sahip çıkıp, önderlik ederek 20 milyonluk İstanbul’da olduğu ve yurt genelinde oluşturulmaya çalışılan ‘Güçlü Bir Ardahan Lobisi’ ne olduğu gibi partinizin ve ülkenizin önder bir kişiliğiyle ile hareket etmeniz gerektiğini hatırlatır, bu önemli günlerin hızla akıp gittiği şu günleri en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğini bir kez daha hatırlatırım..
Ve eğer yarın torununuz, çocuğunuz, hemşehrinizin sizin adınızdan onurla, gururla bahsetmesi için bir eser bırakmanın o eserinde şu an içinde bulunduğunuz siyaset alanında ve hemşehrilerinizin kalbinde olacağını da bilmenizi isterim..
Yani yarın ‘Ya şurada bir başkanımız vardı, Allah için bu toplumun bir araya gelmesi, ayakları üzerine durması için önderlik yaptı, başardı ve bu toplumun önünü açtı’ dedirtmek kadar güzel olan ne olabilir?..
İşte bu nedenle mektubuma son verirken bir kez diyorum ki;
Gel şimdiye kadar ortaya koyduğun tavrını gözden geçir, teknokrat bir anlayışı terk ederek, kendi toplumunun senden beklediklerini yoğun olan sen değil, senin önderlik edeceğin bir kadro ile yeniden masaya yatır adını tarihe yazdıramasan da halkının gönlüne yazdır..
Bu mektup sana bir dost tavsiyesi..
Ne demişler, İyi olacak hastanın ayağına doktor gider..
Kısacası;
Er geç iyi olacak şu anki hasta diyebileceğimiz toplumumuzun hazırda bir doktoru varken, yenisini aramazsa daha iyi olmaz mı?

ardahanhaber **SENDE BIRAKIP GİTTİN..

Bir yılı daha geride bırakmaya bir ay kalırken gidenin bizden gittiğini fark etmeyiz bile..
Ve tam tersi yeni bir yıl geliyor diyerek sevinir, üstüne üstlük bizden giden yılları, canları, cananları geri alacakmışız gibicesine bir de piyango bileti alır, heyecanla son kalan ayında tükenmesini bekleriz..
Halbuki gidenlerin giderken ömrümüzle birlikte anılarımızı da alıp gittiğini düşünmeyiz bile..
Daha dün gibi kırmızı Şahin'i mi terk edip, 3 yıl önce tanıştığım, sevdiğim, aldığım, bir çok anıyı birlikte yaşadığım beyaz Opelimle buluşurken yaşadığım heyecan gibi bugün onca güzellikler gibi onlarında olmadığını anlamanın üzüntüsünü çaktırmadan yaşadığım gibi 2016 yılının 11 ayının nasıl gelip, geçtiğini anlamadığım gibi hepimizi her saniye, her dakika, her gün, her ay ve yıl bizden gidenleri hesaba katmayız bile..
Kar yağarken beyazlanan doğanın bizlere inat her yıl hemde kendisini yenileyerek doğduğunu da anlamak istemeyip, bizi bırakıp, gidenlerin saçlarımızı beyazlattığını, dişlerimiz döktüğünü, dizlerimiz gibi kalplerimizi de yorduğunu fark etmek istemeden yeniden yeniden sarılmak istediğimiz hayatın sevdiklerimizle, anılarımızla, aşklarımızla birlikte çekip gittiğini göremeyiz bile..
Çünkü her yeni gelene sevinip, gidenleri unutmaya çalıştığımız bir yılı daha geride bırakırken Kırımız Şahinim gibi geride kalan aylar içinde 'Ben gidiyorum, senin daha yaşayacakların, çekeceklerin belik de seveceklerin var' dercesine Kocaeli yolun da geçirdiği kaza sonucu beni öldürmeden pert olan 2004 model aracım Opelim gibi nelerin beni bırakıp gittiğini hesaplamak istemediğim gibi can dediğimiz, canan diye sarıldığımız, ölmez diye düşündüğümüz nicelerinin de beni, seni ve de onu bırakıp gittiğini akla bile getirmek istemeyiz 2016 yılınında bizi terk etmeye hazırlandığı şu güzelim, ama geri dönüşü olmayan dünyada..

ardahanhaber **Çayan Çapan ve Spor..

Dün, 'Senden bırakıp gittin' ele aldığım yazımda trafik kazasında kayıp ettiğim Opel marka aracım dahil beni, seni, sizi, onu ansızın, beklenmedik bir anda bırakıp, ansızın çekip gidenleri az çok anmaya, anlatmaya çalışmıştım..
Ve o gidişlerin ne kadar acı olduğunu hatırlamış ve bu yaşananların bir insanın hayatında ne kadar olumsuzluklara, üzüntülere ve ondan olanları koparıp, koparıp götürdüğünü anlatmaya çalışmıştım..
Ve bu yazının ardından geçtiğimiz gün iş yerinde yaşanan hırsızlık olayı ardından emeğiyle aldığı eşyaları çalınan arkadaşım, 3. Bölge Ardahan İl Derneği Başkanı Özgür Polat'a destek için o çok Ardahanlı var denen, ama Ardahanlının çokta erk olmadığı Esenyurt'a gittim.
Benim gibi bir çok Ardahanlının destek için geldiği Polat'ın iş yerine girip, içine daldığım koyu sohbeti dinlerken bir çay içmiştim ki acı acı çalan telefonuma bakınca eşimin aradığını gördüm..
Cevap vermek için aldığım haber her gün bir kaybı yaşayan ve bu kayıpların çok yorduğu beni bir kez daha derinden vurdu..
Çünkü dün trafik kazası sonucu kayıp ettiğim aracıma yazdığım yazıda ki gibi bir kayıp daha yaşamış, bu kez yine bir arkadaşımı, Çayan Çapan'ı hemde trafik kazasında kayıp ettiğimin haberini alıyordum..
İlk şoku yaşayıp,haberin içeriğini iyice aldıktan sonra Çayan Çapan'ın bir trafik kazası sonucu hemde bize yakın bir yerde hayatını kayıp etmiş, oda bizi bırakıp, derinden üzmüştü.
Ve en önemlisi o çok sevdiği Göle Spor'u yetim bırakıp gitmişti.
Ve bizde çok değerimizi kayıp etmenin üzüntüsüyle yerimizden kala kalmıştık..
Allah rahmet etsin..

ardahanhaber **ARDA/FED'DE 1 YIL..

Kendilerine toplum lideri, önderi, bilmişi dedirtip, gereğini yerine getirmeyenlerin kendilerini başkan diye yutturdukları bir alanda gerçek anlamda başkan, toplum lideri, aydını, yol göstereni olmaya çabalayanlarda yok değil..
Seçimden seçime cebinde ki paranın da kudreti ile öne çıkıp, 'seçilirsem size tüm dünyaları bağışlayacağım' deyip, kazaen seçildikten sonra da önce göbeğini büyütürken, çevresini daraltanların toplum lideri, başkan, aydını hatta vekili diye yutturduğu bir alanda zor, bir o kadar da ulvi bir görevi üstlenmek yürek işi, cesaret işi olduğu da bir gerçektir..
Durup, durduk yerde başbakan edilen ama 'bende anlamadım niye başbakan edildim' denilen bir alanda başkanlık gibi zor bir görevi üstlenmekte yürek işidir..
Yılda bir kaz gecesiyle başkan olduklarını hatırlatanlar, adına birlik, hemde büyük buluşma dedikleri geceler ile başkan olanların, kendileri yetmez gibi milletin başına birde şeyimden birim başkanı diye başkan enflasyonuna neden olduğu bu alanda zor bir o kadar da güçlü bir lobi hayali ile bir araya gelmek isteyen bir toplumun önderi, başkanı olmakta sadece bir insanın değil, aslan, kaplan hatta fil yüreğine ihtiyaç vardır..
İşte batıda ki en büyük stk'sı konumunda olan ve bugün 60'a yaklaşan dernek sayısıyla her geçen gün daha da büyüyen, güçlenen Ardahan Dernekler Federasyonuna başkan vede yöneticisi olmakta bir o kadar onurlu ve yürek isteyen bir iş olduğunu her geçen gün biraz daha iyi anlamaktayız..
Bir yıl önce yani 29 Kasım'da bu görevi arkadaşlarım Mahmut Şenel, Sıtkı Dursun, Yener Bayrakçı, Özkan Mavzer, Halis Öztürk, Tuncer Çelik, Yüksel Kılıç, Ramazan Tan, Terlan Kaya, Muhtesim Sarıkaya, Bayram Bozkurt ve diğerleriyle ARDA/FED'in yönetimini üstlendik..
Bu süre içinde en iyisini, en güzelini yapılmayanı yapma arzusu içinde kolları sıvarken içimizde olan bazıları da bugünkü çantacı, cepçi, facebookçu derneklerin yöneticileri gibi sözde başkan, yöneticilerde kayış attı..
Ama biz bir ekip olarak Ardahan ve Ardahanlılara yakışanı yani en iyisini yapmak için mücadelemize devam ettik ve iş adamlarımızın da katkıları ile ARDA/FED yönetimi olarak dopdolu bir yılı geride bıraktık..
Kemal Nahit Bay, Ensar Öğüt, Necati Ünal, Ali Rıza Nasıroğlu, İmdat Tatar, Volkan Süt, Mahmut Şenel, Taner Tekin, Ertan Bulut, Veysel Karatay, Togay Çoban, Mutlu Kerimoğlu, Turgay Akpınar gibi duyarlı bir çok iş adamı, siyasetçilerin katkıları ile önemli toplantılar gerçekleştirdik.
Gençlerimizle bir araya gelip, 'Ardahanlılar İstanbul'da Top Koşturuyor' deyip, dünyanın en büyük metropolünün ortasında güzel bir turnuva düzenledik..
İş adamlarının yanı sıra İş kadınları konseylerinin temellerini attık.
İstanbul'da ki siyasi parti temsilcilerini ziyaret edip, muhatabınız ARDA/FED'dir dedik..
Logomuzu ulusal ve yerel bir çok basın kuruluşunda yaptığımız etkinlikler vasıtasıyla tanıttık, amaçlarımızı İstanbul'da ki gibi Ankara, Ardahan, Göle ve İzmir'de etkinliklerimizle ortaya koyduk..
Ve en önemlisi bir yılı geride bırakırken kendimizden, cebimizden verip, canımız kadar önemsediğimiz Ardahan'ı mızın KAI denen gölgede kurtulması için KAI dernek diasporasını karşımıza alıp, elimizin tersi ile kenara atıp, halka anlattık..
Ve bir Ardahanlı kimliğinin oluşumu için yeni Ardahan Dernekleri kurdurup, eskilerini de yanımıza alıp, gecemizi, gündüzümüze katarken önümüze konulan engelleri, namussuzca arkadan vurmaları, hendek kazımaları da aşıp bir yılı başarıyla geride bıraktık..
Şimdiki hedef; Yaklaşan kongremize kadar başta burunlarından kıl aldırmayan siyasileri olmak üzere bu toplumun önderi, başkanı diye ortalıkta gezenleri toplum deşifre etmek..

ardahanhaber **Bir Diktatör Düşünün..

Adı: Fidel Alejandro Castro Ruz, Kübalı Marksist-Leninist devrimci ve Küba Devrimi'nin önderi. Yaşamı boyunca ve ölümünden sonra çeşitli lider ve muhalif kesimlerce diktatör olarak da nitelendirilmiştir.
Buna neden ise iktidara geldikten sonra iktidarı bırakmaması ve başkalarına seçme ve de seçilme hakkı vermemesi..
Bir ülkeyi yıllarca tek başına idare eden Castro’nun diktatör mü, yoksa halkın adamımı olduğunu tartışmak için öncelikle diğer dikta yönetimlerinin başındakilerine bakmakta fayda var..
Çünkü birine diktatör demek için Catro’yu örnek verirsek yanılırız..
Ancak Libya lideri Kaddafi’ye de diktatör diyen bizler Kadafi'nin devrilene kadar ülkesinde ki doğal kaynakları önce kendi vatandaşlarının hizmetine sunmuş, onca kabilenin yaşadığı Libaya’yı tim emperyalist güçlere karşı ayakta tutup, Lİbya'yı huzurlu bir ülke yapmıştı..
Ama kendisine karşı olanları da bugünkülerin yaptığı gibi susturmayı başarmış, öldürtmüş, yok etmişti..
Peki, yerine kardeşini koyup, giden Castro’da öyle değil miydi?
Bilmem ama benim kafam karışık,..
Peki, sizce kim diktatör?
Yoksa önce insan hakları diyen Avrupa’da ki liderler mi?
Yada koltuğu yakalayıp, bırakmak istemeyen bizdekiler mi?

ardahanhaber **Cumartesi günü yazmak..

Kanun Hükmünde Kararnamelerle yönetilen ülke de değil siyasetle ilgili aşkla, sevda ile ilgili yazmanın bile sakıncalı hale gelmeye başladığı bir süreçte cumartesi yazılarına devam etmek istiyorum, hem de şiir yazarak..
Ama ben yazarken dikkatimi dağıtmasın, sadece kulağım duysun diye arkama aldığım televizyon da şiir kitaplarından bahseden haber spikerine gelen mesajlar da gazeteci olan spiker de hain ilan ediliyor..
Çünkü gelen mesajda ‘Bırak şiiri okumayı da sen önceden söylediklerini şimdi niye söylemezsin, korktun mu, sana da sıra gelecek’ diyordu..
Şiir kitabını tanıtırken bile tehdit alan gazeteci spikerin bu mesajı okurken yüz şeklini gördüğümde değil şiir yazmak, fıkra anlatmanın bile artık siyasallaştırıp, kin ve nefretle hareket eden bir anlayışın getirdiği sonuçla yazı yazarak gazeteciliği yapmak isteyenleri bir hayli zorda bırakacak gibi..
120’nin üzerinde gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede gün geçtikçe şiir yazmak, şair olmak, grup yorum gibi türkü söylemek bile tehlikeli hale gelmekte olduğunu görmekte, anlamakta bir cumartesi günü yazısı yazmaya hazırlandığımız bir sırada..
fakiryilmaz323@hotmail.com-05354183258

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖL FESTİVALİ ÖNCESİ BİR ARAYA GELDİLER..

Ardahan Haberleri Çıldır Gölü üzerinde düzenlenecek olan “Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni” için değerlendirme toplantısı yapıldı.
Vali İbrahim Özefe Başkanlığında yapılan toplantıya; Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Yardımcısı Abdurrezzak Canpolat, Çıldır Kaymakam Vekili Zafer Oktay, Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu ile ilgili kurum müdürleri ve temsilcileri katıldı.
Toplantıda, doğa harikası Çıldır Gölü üzerinde düzenlenecek şölende yapılacak aktiviteler, alınacak emniyet ve güvenlik tedbirleri ile Çıldır Gölü’nün dört mevsim turizme kazandırılması çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. “Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni”nin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımı için yapılacak faaliyetler görüşüldü.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MUHTARLARDAN GENEL SEKRETERE TAM DESTEK..

Ardahan Haberleri İstifaya zorlandığı iddialarının gündeme geldiği Ardahan İl Genel Sekreteri Hakkı Özgür'e köy muhtarlarından tam destek geldi.
Alınan bilgilere göre bir grup ihalecinin İl Özel İdare'de ki işleri alamayınca aleyhinde kampanya açtığı ve istifa zorlamak için başta AK Parti Ardahan Milletvekillini olmak üzere bir çok siyasi ve kurum amirini yanıltmaya çalıştığı şu günlerde olayın basına yansıması ardından köy muhtarları harekete geçerek mevcut genel sekreterden memnun olduklarını belirten ve değişmemesi için cumhurbaşkanına, başbakana ve içişleri bakanına toplu imza gönderdikleri öğrenildi.
Birçok köy muhtarının cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a birlikte imzalayıp, toplu olarak gönderdikleri dilekçede; 'Genel Sekreterin görevinin başına kalmasını istiyoruz' dedikleri görüldü.
Haberi ekleme saati: 07.32-26 Aralık 2016
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


KIŞIN GÜZEL YANLARINI DA GÖRMEK GEREKMEZ Mİ?..

Ardahan Haberleri Bilemeyiz ama gazetelerimiz ve sitelerimiz aracılığıyla yıllardır gündeme getirdiğimiz ancak başta siyasiler olmak üzere ilgili, ilgisizlerin oralı olmadığı bu önerimiz bir kez de bu kış için önerelim mi?
Evet, dondurucu soğukların yaşandığı memleketim Ardahan’da başta çocukları sevindirecek bir kızak yarışı yapılamaz mı?
Peki, artık tarihte kalan atlı kızak yarışı da mı yapılamaz mı?
Belki de donan Kura Nehrinin üzerinde uzun bir yürüyüş yapılır, beyaz karların üzerinde bayraklarla halaylar çekilir?
Kim bilir, belki de başta Çıldır Gölünde, Aktaş’ta ve güzelim Posof’un yeşillinin içinde ki göllerinde ‘buzu kır balığı yakala’ yarışı da yapılabilir?
Bilmeyiz ama başta yeşilim ormanlara yıllarca yeni fidanlar ekleyip, ama ormancılığın neden gelişmediğini bir türlü düşünüp, ‘Haydi marangozlar’ demeyen Ardahan Belediye Başkanı kar neresi takalım, Ardahan’ın kardan buzdan düzelen yolların da kayalım diyeli mi?
Çünkü Kışın, Karların, hatta soğukların güzel yanı da var haberiniz ola..
Haberleri ekleme saati: 10.45-21 Aralık 2016
Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Federasyonlardan Baskın, Gözaltı
ve Tutuklamalara Tepki..

Ardahan Haberleri **ARDA/FED: STK'LARA YÖNELİK BASKILAR
12 EYLÜL DARBESİNDE YOKTU..

Ardahan'ın ilk federasyonu olan Hoçvan Dernekler Federasyonunun basılıp, bazı yöneticilerinin diğer bazı Hoçvan köy derneği yöneticileri ile birlikte gözaltına alınıp, tutuklanması, ardından yine Ardahan Göleli olan İstanbul Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi Başkanının göz altına alınması Ardahan Dernekler Federasyonu tarafından kınandı.
Konu hakkında bir açıklama yapan ARDA/FED Genel Başkanı/Gazeteci Fakir Yılmaz 12 Eylül Darbesini yaşayan, 15 Temmuz Darbesi karşısında duran biri olarak sırtını Kanun Hükmünde Kararnameler veren bir anlayışın içinde Ardahan ve Ardahanlı stklarında bulunduğu stk'lara yönelik baskılarını şiddetle kınıyorum. Demokrasini n birer mihenk taşı olan federasyon, stk ve bunların başında olanlara yönelik yapılan baskınların ülkenin demokrasisinin içinde bulunduğu çıkmazın en son göstergesi olduğunu belirten ARDA/FED Genel Başkanı, Gazeteci Fakir Yılmaz amaları toplumlarına hizmet etmekten öte bir şey olmayan bu tür sivil toplum kuruluşlarının kapı, bacaları kırılarak basılması, yöneticilerinin gözaltına alınıp, tutuklanması ülkedeki iç barışı zorda bıraktığı gibi gönüllü insanları da bu tür gönüllü işlerden soğutacağını da dikkat çekti.

**HOÇ/FED ve GÖLFED'DEN DE TEPKİ..

STK'lara yönelik baskıları şiddetle kınayan ARDA/FED gibi HOÇ/FED ve GÖLFED'de son günlerde yaşananlara tepki gösterdiler.
Yaşananların demokrasiye sığmadığına dikkat çeken Ardahan federasyonlarından olan HOÇ/FED ve GÖL/FED'in yaşananlarla ilgili açıklamaları şöyle;

Ardahan Haberleri **HOÇ/FED ve GÖL/FED’den açıklama..

Son günlerde sivil dernek, federasyonlara yönelik yapılan baskılar Ardahan federasyonlarınca kınandı.
Başta başında bulunduğu federasyonun polis tarafından basılıp, bilgisayar ve evraklarına el konulan HOÇ/FED olmak üzere GÖL/FED’de bir açıklama yaptı.

İşte o açıklamalar..

Kamuoyuna:

16.12.2016 tarih saat 22.00 sıralarinda yasal ve meşru olan Federasyonumuzun kepenkleri polisler tarafindan kırılarak içeriye zorla girilmiş arama yapılmıştır.
Arama sonucunda bilgisayar hardisklerine ve kameralara el konulmuş ve çeşitli evraklarımız dağıtılmıştır.
Hiç bir yöneticimize haber verilmeden yapılan bu arama ile eş zamanlı operasyon sonucunda yeni ameliyat olan rahatsız Eşbaşkanımiz Sn. Ayten Akturk'ün evinin kapısı kırılarak zorla içeri girilmiş ve göz altina alınmıştır.
Aynı saate eski Eşbaşkanımız Sn. Yakup Mavzer,eski yöneticimiz sn.Bülent Kılıç ve üye derneğimiz Nebioğlu köyü dernek başkanımız Adil Mavzer'in evleri basılmış ve Bşk.Sn. Adil Mavzer göz altına alınmıştı
Öğrendiğimiz kadarıyla arama ve gözaltına alınma iddiası;
"2016 Yayla Şenliklerinin yapılması toplantısının içeriği suç sayıldığı gerekçesiyle Ardahan C.Savcılığının talebi üzerine gerçekleştirilmiştir.
Arkadaşlarımiz şu anda Ardahanda göz altındadırlar.
Arkadaşlarımızın suçsuz olduguna inanıyor, sadece dernekçilik görevlerini ifa etmekten başka suçları yoktur.
Federasyonumuza yapılan bu baskı, korku ve mekanlarımızın basılması, tahrip edilmesini arkadaşlarımızın göz altına alınmalarını protesto ediyor ve kınıyoruz.
Gözaltına alınan arkadaşlarımiz derhal serbest bırakılmalıdır!
HOÇ -FED YONETIM KURULU

Ardahan Haberleri **GÖL/FED DE KINADI..

Geçtiğimiz gün göz altına alınan ARDAHAN/GÖLELİ Alevi Kültür Dernekleri Sultangazi Pir Sultan Cemevi Başkanı ve Göle Dernekler Federasyonu üyesi Zeynel Odabaş'ın göz altına alınması üzerine yazılı bir açıklama yapan Federasyon Genel Başkanı Ertekin Baysan, Demokrasinin herkese lazım olduğunu söyleyerek göz altına alınma olayını kınadıklarını söyledi.
Göle Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Ertekin Baysan tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi;
Alevi Kültür Dernekleri Sultangazi Pir Sultan Cemevi Dernek Başkanı ve Federasyonumuzun üyesi Zeynel Odabaş bir sivil toplum örgütü başkanıdır. Sivil toplum kuruluşlarında görev alan insanlar ülkemizde yaşanan gelişmelere duyarsız kalmayarak zaman zaman temsil ettiği kitleyi bilgilendirmek üzere açıklamalar ve etkinlikler duzenlemektedir.
Zeynel Odabaş'ın da temsil ettiği Alevi vatandaşlarımızın haklarını korumak, gözetmek ve savunmakla yükümlüdür.
Yaşamına barış ve kardeşlikten yana bakan, hiçbir terör örgütü ile bağlantısı olmayan, her türlü darbelere karşı duran bir kişi olarak tanınan Zeynel Odabaş bölgemiz tarafından saygın bir kişi olarak bilinmektedir.
15 Temmuz hain Darbe girişiminden sonra sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan tarafından da ifade edildiği gibi, bazı göz altılarda hatalar ve yanlışlıklar olmaktadır.
Umarız ki, hemşehrimiz Zeynel Odabaş 'ın da göz altına alınması bir yanlışlıktır ve en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşur.

**Polis İstanbul’da dernek binasına duvarı delerek girdi..
Polis ekipleri, operasyon düzenledikleri dernek binasına itfaiyenin yardımıyla duvarı delerek girdi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Okmeydanı Piyalepaşa Caddesi'nde bulunan bir dernek binasına operasyon düzenledi.
Özel Harekat ve Çevik Kuvvet ekiplerinin de görev aldığı operasyonda, itfaiyeye ait merdiven aracıyla binanın çatısına çıkan polisler, güvenlik önlemi aldı.
Haberleri ekleme saati: 10.31-21 Aralık 2016
Haber: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


MOROFKALI GENÇ
14 KATTA DÜŞEREK, HAYATINDAN OLDU!

Ardahan Haberleri Daha önce Göle'ye bağlı olan ancak geçtiğimiz yıllarda referandum yapılarak Ardahan merkeze bağlanan Meşedibi (Morofga) köylü bir genç çalıştığı asansör firmasının işini yaparken 14 kattan aşağı düşüp hayata göz yumdu.Alınan bilgilere göre 24 yaşında olan Ercan Polat isimli Ardahanlı hemşehrimiz çalıştığı firmanın yüksek bir binanın 14. katına asansör takarken dengesini kayıp edip, 14. kattan aşağıya düştü.
Olay yerinde can verdiği öğrenilen Ercan Polat'ın köyüne götürülerek toprağa verileceği öğrenildi.
Öte yandan feci bir kaza sonucu hayatını kayıp eden Ercan Polat'ın eşinin 4 aylık hamile olduğu da alınan bilgiler arasında oldu.
Haberi Ekleme Tarihi ve Saati: 16.12-2016
Haber/Foto: wwww.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


MESAİYE YE DUA İLE BAŞLADILAR..

Ardahan Haberleri 10 Aralık'ta yaşanan ve çoğu polis olmak üzere bir çok insanın ölümüne neden olan bombalı saldırıya tepkiler gelmeye devam ediyor.
Ülkenin huzuruna atılan bombaların aldığı canlar için dualarını esirgemeyen vatandaşlar yaşananlara karşın çeşitli şekillerde tepkisini ortaya koymaya devam edrken Ardahan İl Sağlık çalışanları da haftanın ilk günü iş başlamadan önce son patlamada can veren emniyet çalışanlarında ve onlarla birlikte ölen vatandaşlara dualar okuyarak işe başladılar.
-18 Derece soğuğa rağmen İl Sağlık Müdürlüğünün yeni yerleşkesinin önünde toplanan sağlık çalışanları yapılan saldırıyı kınayıp, dualar okuyarak mesailerine başladılar.

**ARDAHANLI YOK ARDAHAN SOY İSİMLİ VAR..

Öte yandan yapılan saldırıda yaşamlarını yitiren yada yaralananlar arasıdan Ardahanlı olmadığı ancak Ardahan soy isimli bir vatandaşın olduğu öğrenildi.
İstanbul Beşiktaş'ta dün akşam saatlerinde meydana gelen, 38 kişinin şehit olduğu, 155 kişinin yaralandığı bombalı saldırının ardından yaralılar çevredeki çeşitli hastanelere kaldırılmıştı.
Ardahan Dernekler Federasyonun Genel Merkezininde bulunduğu Şişli ilçesinde bulunan Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen çok sayıda yaralının tedavileri sürerken, yaralı yakınlarının haber aldıkları ilk andan itibaren acil servis önündeki umutlu bekleyişi de devam ediyor.

"BEKLEMİYORDUK BÖYLE BİR ŞEYİ"
Çevik kuvvet ekiplerinde görev yapan polis memuru Samet Ardahan'ın akrabalarından Bora Erten, detaylı bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, "Şehit yakınlarına başsağlığı diliyorum. Beklemiyorduk böyle bir şeyi. Kendisi sanırım maçta görevliymiş. Toplanma merkezindeyken olay olmuş. Biz de şu an sadece duyduklarımızdan biliyoruz" dedi.

"DURUMU ANLATMAK MÜMKÜN DEĞİL"
İsmini vermek istemeyen bir polis yakını, patlama haberini aldıklarında tarifsiz bir durum yaşadıklarını anlatarak, "Biz o bölgede görev yaptığını biliyorduk. Televizyonlardan patlama haberini aldığımızdaki durumu anlatmak mümkün değil. Gördük kendisini, durumu gayet iyi. Sırtından yaralanmış, bir şarapnel parçası gelmiş" ifadelerini kullandı.

**BAŞKAN'DAN KINAMA..
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, İstanbul'da yaşanan terör saldırısını kınadı.
10 Aralık Cumartesi akşamı İstanbul'daki Vodafone Arena Stadyumu yakınlarında güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirilen hain terör saldırısını nefretle kınadığını ifade eden Başkan Köksoy, "Teröristleri ve terör örgütlerini yönetenleri, o kandan beslenenleri, millet olarak biliyoruz. Mübarek mevlid kandili Arefesi ve gününde bu acıyı masumlara ve Milletimize yaşattılar. Bütün yürekler lanetliyor, lanetleniyorlar. Kahrolacaklar, rezil olacaklar, belalarını bulacaklar inşallah. Daha gönülden birbirimize sarılmalı, Birlik ve kardeşlik nimeti ile huzurlu gelecekleri kurmalıyız. Şehit yakını masum ailelerimize ve milletimize Sabrı Cemil, metanet diliyorum. Vatan ve millet sağ olsun."
Haber/Foto: wwww.kuzeyanadolugazetesi.com
Haber Tarihi ve Saati: 10.10-2016

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


AK PARTİLİ BAŞKANIN PROJESİNE MECLİS’TEN RET!

Ardahan Haberleri Aralarında AK Parti Ardahan İl Başkanı Av. Yusuf Demirci’ninde bulunduğu şirketin Ardahan’da kurmayı düşündükleri 10 Milyon 500 TL. bütçeli proje başkanlığını ve de çoğunluğunu AK Partili meclis üyelerinin oluşturduğu İl Genel Meclis Üyelerince ret edildi.
Alınan bilgilere göre araların da AK Parti İl Başkanı Av. Yusuf Demirci’nin de bulunduğu 4 kişilik şirket tarafından Ardahan’da kurulmak üzere 10 Milyon 500 TL. değerinde bir güneş enerjisi projesi hazırlandı.
Gazetemizin ilk olarak kamuoyuna duyurduğu bu proje için Ardahan merkeze yakın bir alanda tarla vasfında olan bir arazi alınarak, dev yatırım için işlemlere başlandı.
Bu süreç içinde devletten 5.5 Milyon TL. destek sağlanan 10 Milyon 500 TL.’lik dev projenin 5 Milyon TL.’sinin de AK Parti Ardahan İl Başkanı Av. Yusuf Demirci’nin de arlarında bulunduğu 4 yatırımcı tarafından sağlanmasına karar kılındı.
Buraya kadar iyi giden ve Kuzey Anadolu Bölgesinde bir ilk olması beklenen ve kısaltılmış adı GES Güneş Enerjisi Santrali resmi işlemleri devam ederken projenin hayata geçmesi için alınan arazinin tarla vasfından çıkarılıp, yatırıma uygun hale getirilmesi gerekiyordu.
Yani İmar değişikliği için gerekli olan yerel meclis kararı gerekiyordu.
GES Projesinin hayata geçmesi gereken tarla vasıflı arazinin ‘Tarla’ vasfından çıkarılıp, ‘Yatırım’a Uygun Alan’ adını alması için başkanı ve çoğu üyesi AK Partili Meclis Üyelerinin oluşturduğu Ardahan İl Genel Meclisine başvuruldu.
Ancak yaklaşık bir yıldır resmi işlemleri süren ve 22’ye yakın kurumdan izin ve gerekli evraklar bekleyen hayati projenin İl Genel’de istediği izin yapılan inceleme ve oylama sonucunda ret edildi.

**KAR’DAN ARAZİYİ GÖRMEDİK..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğna’ın yanı sıra gelmiş geçmiş, iktidarların ve bugünkü AK Partili Milletvekilinin de sıkça rahatsızlıklarını belirttikleri bürokrasinin engeline takılan 10 Milyon 500 bin TL.’lik Ardahan GES projesinin ret yemesinin sebebinin mecliste istenen izin için yatırımın yapılacağı alana giden meclis üyelerinin tarla vasfından çıkarılıp, yatırıma uygundur denilmesi gereken arazinin kar altında kalması ve yeri belirleyen araçların çalışmaması dolaysıyla ret edildiği alınan bilgiler arasında oldu.
Projenin 7’ye 6 oyla ret edildiği ve en az iki yıl geriye sarktığı da alınan diğer önemli bir bilgi oldu.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


AHISKALILAR DERNEKSİZ KALDI!..

Ardahan Haberleri 15 Temmuz Darbesi ardından eline aldığı kanun hükmünde kararnameler ile ülkeyi adeta tek başına yönetmeye devam eden Cumhurbaşkanı yeni bir KHK'ye imza atarak aralarında Ardahan'da bulunan derneklerinde olduğu bir çok derneği kapattırdı.
Aralarına Ahıskalılar Kültür ve Dayanışma Derneğinin de bulunduğu onca derneğin kapısına kilit vurduran yeni KHK daha öncede Fetocu oldukları gerekçesiyle bir çok derneği kapattırmıştı.
Aralarında PKK'ya yakınlığı iddia edilen Ardahan Üniversitesi Öğrenci Derneğinin de bulunduğu derneklerin kapatıldığı Ardahan'da iki tane de özel okul kapatılmıştı.

Sayfa 3 - 214 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan