Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 33
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Önce
abdullahank 73 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 163 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 168 Gün Gelmedi
atlantis 189 Gün Gelmedi
baris dursun 189 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 198 Gün Gelmedi
adacala 199 Gün Gelmedi
admin 201 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 201 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Bir Reklam Bin Müşteri
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

RAKI MASASINDA MEMLEKET KURTARANLAR!..

Alper Akçam Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Kurultayı’nda Kılıçdaroğlu’nu dinlerken memleketim Ardahan geldi gözümün önüne. Kendisi, “sol”, “sosyal demokrat”, hatta "sosyalist" sayan, konuştuğunda mangalda kül bırakmayan birçok aydını bulmak için ya taş ve kâğıt oynanan, belden aşağı fıkralardan başka ortam teması bulunmayan Şehir Kulübü’ne gideceksiniz, ya da akşam üzerleri ve hafta sonları yakındaki Gölebert veya Ölçek ormanlarında rakı kokularını izleyeceksiniz.
Birçoğunun “hadi gidelim” dediğinde arkasından gelecek tek bir köylü ya da şehirli yurttaşımızı bulamazsınız. Halkla en küçük bir temasları yoktur… Gece gündüz gördükleri düşlerdeki tek hedefleri, ileride milletvekili olabilmektir. Eleştirmeyi çok severler ama… On bir yıldır Ardahan’da kültür adına, sanat adına yapılan, yerel ve çoğul kültürün yaşatılması, devrimci estetikle çoğaltılması çabası olan Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri’ne birçoğu hiç uğramaz bile. Ama eleştirmeyi çok severler. En çok da “haber verilmiyor” eleştirisi gelir. Oysa ki, birçoğuna, örgütlerine tek tek davetiye dağıtılır, Şehir Kulübü’nün camına, sokaklara afişler yapıştırılır…
06 Eylül akşamı da CNN Türk’te Muharrem İnce’yi dinledim. O da örgütünü korumaya çalıştı ve “rakı içme” deyimiyle çağrıştırılan yasakçı anlayışa karşı çıktı.
Bu tartışmayı bir kenara bırakıp, asıl konuşulması gereken yere gelmek gerek. Kılıçdaroğlu’nun ikide bir söylediği “çalışma” kavramının içinde ne var? Neyi ve nasıl çalışacaksınız? Parti merkezi, taşradaki, çevredeki örgütlere, partililere doğru hedefler, devrimci yönelim için yollar gösterebiliyor mu? “Ben devrimci Kemal”im demekle devrimci olunabiliyor mu?
Hani senin doksan yıldır CHP’nin ağzını açıp tek söz edemediği toprak ağalığına karşı devrimci tutumun? Hani Anadolu köylüsünün yedi bin yıldır sırtına yapışmış tefeci-bezirgân- aracı soygununa karşı önlemin? Hani üretici örgütlenmesi hedefin? Ardahan’da 1200 çiçekten süzülmüş Omega 3’lü, dünyanın en zengin içerikli, en doğal sütünü köylü 85 kuruştan satıyor, Ardahan’daki memur çocuğu nereden geldiği belli olmayan UHF sütü 250 kuruşa alıp içiyor. Mersin’de limon 10 kuruş, şehirdeki manavda 100 kuruş, domates tarlada 20 kuruş, pazarda 200 kuruş. Bir litre mazot alabilmek için beş litre süt satman gerekiyor.
Böyle çılgın üretici - köylü sömürüsünün olduğu başka kaç ülke var? Bıraktık sosyalizmi, halk iktidarını filan… Gidin gezin kapitalizmin merkezi olan Batı ülkelerini… Tüm üreticiler örgütlü… Her köyde kooperatif, üretici birliği var…
Hani özelleştirmelere karşı kamulaştırmalarla halkın ve yurdun malını sahibine paylaştırıp iş alanları yaratma hedefin? Özelleştirmelere, yağmalara, kesilen ormanlara, karayolları politikasıyla kurulan petrol saltanatlarına, trafik kazalarında insanların parçalanmasına, derelere kurulan HESlere, şehirleri betona boğan AVMlere ne diyorsun?
Alper Akçam Ülke zenginliklerinin yerli-yabancı bir avuç parababası tarafından yağmalandığı bir ülkede halkın iktidarının hedefi ne olacak?
Yeryüzünü kana ve savaşa boğan ABD emperyalizminin yöredeki politikaları, İslam üzerinden oynanan oyunlara karşı devrimci tutumun nedir?
Halka, “AKP tü kaka, onu bırak beni seç”, “ABD ve AB”ye, “Ben Batıcı ve Laikim, beni tercih et” demek devrimci bir seçenek olabilir mi?
Kendi devrimci geleneklerinden, halk kültürlerinden esin almış, Morales’ten, Chavez’ten, Küba’dan, ABD’nin burnunun dibinde ona kafa tutan devrimci önderlerden biraz utanmak gerekmez mi? Emperyalizme karşı dişle tırnakla savaş vermiş bir önderin kurduğu partinin mirasını taşırken, emperyalizmle aynı yatağa girmek çabası içinde olmak doğru mu? NATO’ya, ikili anlaşmalara, hiç koşulsuz kabul edilmiş gümrük birliğine karşı bir sözünüz var mı?
Bunlara karşı susulacaksa, seçenek olacak devrimci politikalar üretemeyecekseniz, bırakınız partinin tabanındaki arkadaşlarınız da rakı sofralarında memleket kurtarsınlar! İnsan olarak o kadar hakları olduğunu sanıyorum.
Ne yazık ki, CHP’de yıldızı parlamaya başlayan Muharrem İnce’den de bu konulara ilişkin en küçük bir değini olmadı…
Hem parti merkezi, muhalefeti, hem partinin taşradaki temsilcileri olarak, “Halk Partisi” olabilmenin ilk gereğini de hemen yerine getirin… Anadolu’nun dört bucağında AKP’nin dağıttığı onca bedava olanağa, kendi yandaşlarına tanıdığı önceliğe karşın, sizin için mücadele eden, muhalif olmayı sürdüren köylülerin, halktan insanların elini öpün. Eğer isterseniz kendi köyümden, Ölçek’ten böyle adlar verebilirim size…
Devrimci taban için, önce devrimci merkez de olmalı.
Yoksa ki, babamın çok sevdiği o söz gelir hemen akıllara.
“Tezekten terazinin boktan olur dirhemi!”
07 Eylül 2014, Alper AKÇAM

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Şiirlerle, Şarkılarla Sabahı Getirmek..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBir cumartesi yazısı yada bir şiir yazmak istediğinde ilk satıra nasıl başlanacağını düşünmez, gönlünüzde geleni hemen ya dillendirir, yada yazıya dökerseniz o zaman sizin gizli bir yanınız da şairlikte yattığını anlarsınız..
Ardahan şiir Ki baskıcı bir toplumda değil içinizdekilerini şiire dökmek, bir satıra mal etmek bile o kadar zorken insanın sıkıştığı en zor anlarda ya şiirlere, ya da müziği dönüştürülmüş şiirlere başvurur..
Okudukça yada dinledikçe o şiirler de kendi yaşadıklarını arar ve hepsi bana yazılmış dercesine yaktığı sigarasının içilmeden kül olduğu gibi erir gider..
Bazen çok özlediği babasını anlatan türküyü dinlerken yetim kaldığını anlar, bazen de çoktan terk edilip, unutulduğunu anlar insan şiirleri dinlerken..
Çoğumuzun okumadığı ama dinlemekten büyük zevk aldığı şiirlerin dili olsa da hepimizin neler yaşadığını anlatsa diyecek olurken Göleli ozan, şair, araştırmacı Orhan Bahçıvan’ın yazdığı ‘Sana Gurbet Adını Verdim Ayselen’ adlı şiirini seslendiren Harun Yiğit’in o içten sesiyle sarsılıyorum..
‘İnsan hiç çiçekler küser mi?’ diye devam eden şiiri dinlerken bir kez daha kendimi buluyorum, ‘Zulüm yalanız insana olsa gam değil’ satırlarıyla..
‘Ey sevgilim sana gurbet adını verdim, bu adınla yaşa’ diye devam eden o şiiri diğer bir şiirle Tuncer Dağ’ın kardeşine yazdığı ve seslendirdiği şiirle süslerken içimin acıdığını ama o acının en acısının yaşadığımın acılardan hangisinden geldiğini anlamıyordum..
Onca şiirlerin ardından ‘Örselendi aşklarım’ diye başlayan ve ‘Günaydın anne’ sözleri ile devam eden güzelim parça eşliğinde başımı klavyeden kaldırıp, kapıya bakıyorum, birimi geldi dercesine..
Ve yine sesiz bir gecenin içinde yazılara, haberler, son dakikalara dalıp, kendimi unuttuğumu, ‘Dardayım yalan yok baskın yedim dün gece’ satıları ile yeniden günaydın diyorum kendi kendime..
Çünkü yine sabah olmuştu..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Yeni Mahalle Yenileniyor..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAK Partili Belediyelerin büyük önem verdiği KENTSEL/DÖNÜŞÜM plan ve projelerinin bir yenisi de Ardahan’da gerçekleştirmek için büyük çaba harcayan Ardahan Haberi Ardahan’ın Orman Mühendisi Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un yıllardır verdiği mücadelesi sona geldi gibi..
Zamanın Milletvekili Saffet Kaya’nın kendisi gibi zamanın TOKİ’den sorumlu bakanı Ardahan’a getirip, mahalle mahalle gezdirdiği günler ile başlatılan Ardahan’da ki Kentsel Dönüşüm projesinin ilk ayağı 6 yıla yakındır bir çivinin çakılmadığı Ardahan’ın arka mahallesi Yeni Mahallede ki evlerin resmen yıkımı ile başladı..
Evlerini tek edip, TOKİ Müteahhitlerine teslim eden aileleri nasıl bir gelecek beklediğinin büyük bir merakla beklendiği şu günlerde yıkılmaya başlanan evlerin yerine dikilecek olan TOKİ konutlarının Karagöl Mahallesine sıkışan şehirciliği de yeni bir alan açacak gibi..
Çünkü bugün olmazsa da gelecek yıl ilk temeli atılacağı kesinleşen Yeni Mahalle de ki Kentsel Dönüşüm ile gerek Yeni mahalle yenilecek, gerek ise hayatlarında bu mahalleye gitmeyen Yap/Satçılara büyük alanlar açılacağı kesindir..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kayıt oldukları Üniversiteyi Göremediler..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçen yıllara nazaran bu yıl en az tercih edilen üniversiteler arasında bulunan Ardahan Üniversitesine kayıt olan yeni öğrencilerin büyük bölümü okuyacağı üniversiteyi gezemeden geri döndü.
Alınan bilgilere göre 1 Eylül’de başlayıp, 5 Eylül’de yeni kayıtları sona eren ve Bin 122 yeni öğrencinin kayıt olduğu belirtilen Ardahan Üniversitesine aileleriyle birlikte kayıtlarını yapan öğrencilerin aynı tarihlerde Üniversitenin bulunduğu kampüse dolmuş olmaması nedeniyle kayıtlarını yaptıkları üniversiteye gidemedikleri görüldü. Ardahan merkez de bulunan eski İlçe Jandarma Komutanlığı binasında kayıtlarını yaptıran öğrencilerin okuyacakları kampüsü dolmuşların bölgeye çalışmaması nedeniyle yakından görüp, gezemediklerinden yakınan veliler, kayıt sırasına üniversite rektörünün il dışında diğerlerinin ise izinde oldukları bu nedenle okuyacakları üniversite hakkında yeterli bilgi alamadıklarından da yakındıkları görüldü.

**GELEN KADAR GİDEN OLMUŞ..

2008 Yılın da açılmasına rağmen hala kampüsünü bitiremeyen ve bu yılda yolu bozuk, inşaat halinde açılacağı görülen Ardahan Üniversitesine bu yıl kayıt olan öğrenci sayısında ki olağan üstü düşüşün birinci nedeninin, Ardahan’da yeterli öğrenci yurdu olmaması ve ev kiralarının olağan üstü yüksek oluşu olduğu belirtilirken, bu yıl kayıtlarını yapan bin 122 öğrenciye karşılık geçen yıl mezun olan yaklaşık bin öğrenci nedeniyle üniversitenin öğrenci sayısının geçen yıl ki sayıyı ile kaldığı bilgisi de alındı.
Geçen Yıl Mezun olan öğrenci sayısı kadar yeni öğrencinin kayıt yaptırdığı Ardahan Üniversitesinin yurt sorunu gibi dolmuş sorununun da hala çözüm bulmadığı dikkat çekerken, geçen hafta öğrenci kayıtlarını yapan üniversitenin ne zaman açılacağı ise başta kayıt için ilk kez Ardahan’a gelen öğrenciler olmak üzere kamuoyuna bildirilmediği dikkat çekti.

**Rektör işi iyiden iyiye bırakmış durumda..

Sürekli İl dışında ve yurt dışı gezilerde bulunmasıyla eleştirilen Ardahan Üniversitesinin Ardahanlı Rektörünün üniversitede yaşanan sorunlara karşı duyarsızlığından şikayetçi olan Ardahanlılar ve üniversite öğrenciler, yeni hükumet tarafından torba yasaya konulan değişiklikle görevden el çektirileceği ileri sürülen rektörün işi iyiden iyiye bıraktığını ve kayıt döneminde de Ardahan’a gelmeyerek, başında bulunduğu üniversiteyi adeta unuttuğu da belirtilmekte.
2014-2015 Eğitim/Öğretim sezonun açıldığı şu günler de başta yurt sorunu olmak üzere bir çok sorunla baş başa bulunan Ardahan Üniversitesinin Çıldır’da ve Göle’de bulunan Yüksek Okullarının da bir çok sorunla baş başa bulunduğu görülürken üniversite yönetiminin hala ortada gözükmediği de dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 23.59-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

UĞURLUDAĞ OTELİNE
10 YILLIK KİRACI ARANIYOR

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Yanlızçam Oteli 10 Yıllığına Kiraya Verilecek..

Ardahan Yanlızçam Uğurludağ Kayak Tesislerinde yaptırılan Otelin 10 yıllığına kiraya verileceği öğrenildi.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz gün toplanan Ardahan İl Genel Meclisi Yanlızçam Uğurludağ'da yaptırılan otelin 10 yıllığına kiraya verilmesine karar verdi.
Eylül aynın ilk 5 gününü yoğun bir gündemle tamamlayan Ardahan İl Genel Meclisi Ardahan Yanlızçam Uğurludağ Kayak tesislerin de yapılan 72 yataklı Dağ Oteli 10 yıllığına kiraya verilecek.
Son olarak geçtiğimiz cuma günü toplanan Ardahan İl Genel Meclisi önümüzde ki günlerde ihale edilmesi planlanan otelin 10 yıllık şartıyla kiraya verilmesine karar kılarken, kira ücretini ne olacağı konusunda bir karar almadı.
Ardahan İl Genel Meclis Başkanı Bederttin Çakıcı başkanlığında toplanan Ardahan İl Genel Meclisi Taviddin Coşkun, Ercan Özer, Halil Gökdemir, Etem Özcan, Çetin Topkaya, Binali Özek, Hüseyin Gücü, Yaşar Yıldırım, Yaşeddin Özyıldırm, Yalçın Altay, Önder Sayın, Sabahattin Polat ve Osman Şahin’in mefruşatı döşenmeye devam eden oteli 10 yıllığına kiraya çıkması için birlikte karar aldılar.
Haberi ekleme saati: 23.58-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Anıtsız Kahraman
Ömer Türkoğlu’nun Dedesi mi?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Genelkurmay’ın yapamadığını Türkoğlu yapacak..

İlk olarak gazetelerimizin gündeme getirdiği ve en azın da bir anıt mezar yapılması gerektiğine dikkat çektiği Atatürk’ün Posoflu koruması Celal Tunus’un Ardahanlı Mali Müşavir Ömer Türkoğlu’nun dedesi olduğu ileri sürüldü.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahanlı Muhasebeci Ömer Türkoğlu ilk olarak gazetelerimizin gündeme getirdiği bu önemli şahsiyetin dedesi olduğunu doğrularken, başta Genelkurmay olmak üzere kimsenin sahiplenmediği Posoflu Atatürk’ün korumasına kendi imkanları ile bir anıt mezar yapacağını belirtti.
Konuyu gündeme getirdiğimiz ve gündemde tutuğumuz için bize teşekkür eden Türkoğlu şu an Ardahan merkeze bağlı Çetinsı (Beberek) köyünde bulunan Celal Tunus’un mezarını bir anıt mezar yapmak için kendi imkanlarını zorlayacağını, katkı sunmak isteyenlerin de kendisine ulaşmasını istedi.

**İşte o haberimiz..

Ardahan'ın bilinmeyen ve değer verilmeyen onca önemli değerlerinden birinin de Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün Çanakkele'de ki koruma subayının Posoflu olduğunu biliyormuydunuz?
Çanakale Zafer bayramanın kutlandığı bugün bile ismi anılmayan ve daha önce gazetemiz tarafından ortaya çıkarılan anıt mezar yapılacağı söylenen Çanakale'de savaşının yöneten Atatürk'ün hemen arkasında bulunan Posoflu Celal Tunus'ta anılmak isteniyor. Evet işte o Posoflu Celal Tunus'lu ve öz geçmişi ..
*ATATÜRKÜN YAKIN KORUMASI--BİZE YAKIN OLAN ARDAHANLI CELAL TUNUS İNŞALLAH Askerlik Şubesi:Ardahan/Defterin adı:Silahaltı/Defter No:3293/Sayfa No:32/Sıra No:82/ Köyü:Beserek (Çetinsi)Lakabı, Tunazoğullarından/ Adı: Celal/Baba Adı: Mehmet/Doğum Tarihi:1311/Hane No:88/Sınıfı Piyade olup,askere duhulü 16.Temmuz .!338 5. Kafkas Fırkası !0.alay,3.Tabur,!0. Bölük !0.Alay,3.Tabur,10. Bölükten 9.5.1339 tarihinde terhis olmuştur. Posof un Hevat Köyü?nden Ardahanın Beberek Köyü 88 no. eve yerli olarak gelir. Posof Askerlik BŞ.10 Eylül 1936 gün ve568 sayılı yazısıyladır.1937 D:4 (imza) Bu künye kayıt belgesi?Silahaltı Defteri? kayıtlarına göre düzenlenmiştir.04.02.2005 Onay/M. Engin Abuk oğlu /ZD.Öğe..Binbaşı/MSB.Arşiv Müdür Vekili Maaşı: 50 kuruş (mühür) /10.Bölük _Kanuni Evvel 1338 nısfı ahir maaşı ailesi Kabri için yetkililerden ilgi bekliyor. Atatürk'ün en yakın koruması olan ve Atatürk'ün ünlü Çanakkale fotoğrafında görülen Posoflu Celal Tunus'un mezarı Ardahan merkeze bağlı Çetinsu (Beberek) köyünde anıt mezar olmayı bekler.
Haberi ekleme saati: 23.36-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ormanlar da bal vermedi..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKafkas Arısı için Gen Merkezi ilan edilen Ardahan’ın sını ilçesi Posof’ta bu yıl beklenen balın alınamadığı bilidirldi.
Kafkas Arısının Gen Merkezi Posof’ta bulunan ‘Bal Ormanları’ nın da beklenen balı vermediğinden yakınan Posoflu Balcılar TEMA’nın ve güzelim Posof’un doğasını alt üst eden HES Barajlarının bölgede ki Kafkas Arısının sonunu getirdiğini ileri sürdüler.
Tema’nın Posoflu bir kaç kişi ile birlikte bölgede uygulamaya koyduğu Ana Arı Projelerinin deneme yanılma uygulamaları dolaysıyla mevcut Kafkas Arısının genini bozduğunu belirten Posoflu Arıcılar koruma alanı olarak ilan edilen Posof’ta uygulamaya konulan yanlış projelerin ve bölgede yapılan HES Barajlarının Kafkas Arısını küstürdüğünü ve her geçen yıl biraz daha az bal aldıklarını, bu yıl ise hiç denecek azlıkta bal aldıklarını belirttiler.

**Ağaçtan Kafkas Arısı Yapıyor!..

Kars’ın Susuz ilçesine bağlı Doyumlu köyünde ressam-heykeltraş Yücel Üzeyir’ın savaşın olumsuz etkilerine dikkat çekmek için yaptığı 9 metre yüksekliğinde 460 yıllık çam ağacından barışı simgeleyen dev Kafkas Arı heykelinde son aşamaya gelindi. Heyteltraş Ressam Yücel Üzeyir üzerinde aylarca çalıştığı heykelin İl Özel İdaresi’ne Doyumlu Köy Tüzel Kişiliği ile proje iştirakçisi olan destek için projeyi sundu. Projenin tamamlanması için projenin onaylanması bekleniyor. Çünkü, bu heykelle birlikte bölgenin en önemli arı ırkı olan Kafkas Arı ırkının yeniden canlandırılması hedeflenmekte.
Haberi ekleme saati: 23.25-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

‘Kemiklerimizi Versinler'

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**KENAN EVREN ÖLDÜ MÜ?

12 Eylül darbesinin ardından gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ailesi, Cemil’in kemiklerini aramak için mücadeleye devam ediyor. Bugün de Kırbayır Ailesi yeni Başsavcı Ramazan Akın ile görüşmek için Kars Adliyesine geldi.

**KEMİKLERİMİZİ VERSİNLER..
Kars’ta 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında 8 Ekim’de gözaltına alındıktan sonra kaybolan Cemil Kırbayır’ın kız kardeşi Fatma Gülmez, soruşturmanın seyri hakkında Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşmek üzere geldiği Kars Adliyesi önünde gazetecilere açıklamada bulundu. Fatma Gülmez, “İki ay önce Başsavcı Mustafa Köylü ile görüşmüştük. Şu ana kadar bir sonuç alamadık. Sonuç alamayınca da Başsavcı dedi ki ‘ben tayinim çıktı gidiyorum. Yeni savcı gelecek, beyannameyi size verir inşallah. Bir ay bana zaman tanıyın’ demişti. Bizde bir ay zaman tanıdık. Şimdi çocuğumun da okulu var. 35 yıldır da ben bunu bekliyorum. Eski Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan ile Anam (Berfo Nine) görüştü, bende görüştüm. Başbakan da söz verdi ama şimdi de hiçbir sonuç alamıyoruz. Sadece bizim kemiklerimizi versinler. Biz başka bir şey istemiyoruz. Katiller yargılansın. Kim emri vermiş ise onlar gelsin söylesinler. Kim emir verdi, bunun altında ne oluyor? Bu insan kuşunu koyuyor kafeste evinde besliyor o kuş ölünce nasıl üzülüyorsunuz. Ama bu benim kardeşim, bu benim ağabeyim, bu benim canım. Ben çocuktum, onunla büyüdüm. Ben onun sevgisiyle büyüdüm. Ben çocuklarımı hep bırakmışım. Benim bir sürü sorunlarım var. Ben yollara düşüp de İstanbul’dan buralara, buradan Göle’ye sürüm sürüm sürünmeye ne hakkım var. Yani biz taşlamıyoruz, bizim her hangi bir şeyimiz yok. Devletçe, hukukça hakkımızı istiyoruz. Cemil Kırbay devrimciydi öldürüldü. Cemil Kırbay aş istedi halkına, iş istedi halkına, yol istedi halkına. Bunları istedi. Haa eğer bunlar suç idiyse öldürdüler getirip cenazesini versinler. Madem bu suçtuysa idam etseydiler. Yine cenazemizi verseydiler. Ona da razıydık.” dedi.

**Evren Öldü mü?

Öte yandan Cemil Kırbayır başta olmak üzere bir çok insanın ortada kayıp olmasına neden olan 12 Eylül Cuntasının lideri Kenan Evren'den haber alınamıyor. Evren'in öldüğü ve kamuoyuna bilgi verilmediği de iddia ediliyor.
Haberi ekleme saati: 23.18-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERBEST BÖLGE DE İSTİYORLAR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardadan’da aldıkları Lojistik Merkezi İle Yetinmeyen Karslılar İstiyor, Ardahanlılar İzliyor..

Ardahan’ın Çıldır İlçesinde yapımı devam eden Aktaş Gümrük kapısı ve yine Çıldır sınırlarından geçerek Kafkaslara uzanacak olan Kars-Tiflis-Bakü Demiryolunun merkezlerini Kars’a aldıran Karslılar bununla yetinmediler.
Şimdi de, ‘Kars’a Lojistik Merkez ile birlikte Serbest Bölge de kurulmalı’ diyen Karslıların bu yön de yaptıkları açıklama şöyle;
Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO), Kars’a Lojistik Merkeziyle birlikte Serbest Bölgenin kurulması yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuda gerekli araştırmaları yapan KTSO, serbest bölgenin önemine her platformda dikkat çekiyor ve bu imkanın kaçırılmaması gerektiğini belirtiler.
KTSO Başkanı Fahri Ötegen de serbest bölgenin kurulması ve Lojistik Merkezle entegre içinde hayata geçirilmesi için gerekli bütün hazırlıkların vakit geçirilmeden tamamlanması gerektiğini belirtti.
Haberi ekleme saati: 23.14-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HAKAN ÇAPAN'DA İNTERNET GAZETECİLİĞE BAŞLIYOR..

Diğer 80 vilayet için de en çok yerel gazete yayınlanan ve onca internet haber sitesi bulunan Ardahan'da yaklaşan seçimlerle birlikte yeni gazetecilerde ortaya çıkmaya başladı.
Alınan bilgilere göre 2015 Genel Seçimlerde milletvekili adayı olacağı ileri sürülen Göleli İşadamlarından Hakan Çapan'ın şimdiden kolları sıvadığı ve ilk iş olarak internet üzerin de halen yayında bulunan kendisi gibi Göleli olan bir kişinin intenet sitesini almak için site sahibi ile pazarlık yaptığı ve bu pazarlığın son aşamaya geldiği bilgisi alındı.

**Vali İzine Çıktı..

Geçtiğimiz aylarda çıkan valiler kararnamesi ile Ardahan'a atanan 12. Vali olan Ahmet deniz'in yıllık izne çıktığı öğrenildi.
Vali Deniz'in tatilde bulunduğu süre içinde yerine Ardahan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin'in bakacağı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 22.22-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'DE SİLAHLI ÇATIŞMA!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahan ve İlçelerinde Olaylı Hafta Sonu..

Ardahan'ın Hanak İlçesine bağlı Çayağzı (Orağaz) köyünde yaşanan ve bir kişinin yatağında kalbinde bıçaklanarak öldürülmesi ve aynı kişinin eşini, kızını ve hayvanlarını bıçaklanmasıyla sarsılan Ardahan bu kez Göle'de gelen silahlı çatışma ile şok oldu.
Alınan bilgilere gire daha önce aralarında husumet bulunan Murat Ağıral ile Fırat Koç Göle merkez de bir kahvehanede karşılaştılar.
Şahısların aralarında bulunan husumet dolaysıyla yeniden tartıştıkları, tartışmanın büyütmesi üzerine Murat Ağıral'ın belinde ki silahı çekerek Fırat Koç'u ayaklarında vurduğu öğrenildi.
Aldığı üç kurşunla ağır yaralanan Koç'un önce Göle Devlet Hastanesine, ardından Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldığı bilgisi alınırken, Fırat Koç'u vuran şahsın teslim olduğu ve polisin olayla ilgili tahkikat başlatığı öğrenildi. Kaynak. Kurbani Demir/Göle

**Samanlıktan girmişler..

Öte yandan Ardahan eski Milletvekillerinden Faruk Demir'in köyü de olan Hanak ilçesine bağlı Çayağzı köyünde işlenen ve bir erkeğin ölümüne, iki bayanın yaralanmasına neden olay ardından Anıl Aydemir ve Coşkun Ayabakan isimli aynı köylü iki kişinin Hanak Jandarması tarafından gözaltına alınarak iki gündür sorgulandıkları öğrenildi.
Olayın da yavaş yavaş aydınlandığı da görülürken, alınan ilk bilgilerde Gürhan Yurtlu'nun ölümüne eşi ve kızının yaralanmasına neden olan şahısların eve samanlıktan girerek, Yurtlu ve ailesinin uyuduğu odaya girdikleri, bu sırada uyanan Gürhan Yurtlu'ya saldırdıkları, önce ellerinde ki bıçakla kafasına vurdukları, daha sonra kalbinde bıçaklayarak akciğerini deldikleri, daha sonra yaşanan kargaşaya uyanan ana kızı da bıçaklayarak evden kaçtıkları bilgisi alındı.
Diğer yandan vahşice bıçaklanarak öldürülen Gürhan Yurtlu köyünde düzenlenen cenaze töreni ardından toprağa verildi.

**Göleli Meydanda Öldü!..

Diğer yandan hayvan almak için Ardahan hayvan Pazarına gelen CHP Göle Eski İlçe Başkanı Baki Çetin'in amcasının oğlu Vahit Çetin hayvan pazarlığı yaptığı sırada geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kayıp etti.

**Gorevengli Tedaşçı Kansere Yenildi..
Öte yandan Göle'nin Köprülü (Goreveng) Beldesi sakinlerinden Zeki Özdağ'ın da uzun süredir gördüğü kanser tedavisine cevap veremeyip, hayata göz yumduğu alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 21.15-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Nalbur’da
BOYA FABRİKASI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**İnşaatların ard arda yükseldiği, daire satışının tüm hızıyla devam ettiği Ardahan’da istediğin boyayı bulmak için ERDİNÇ İNŞAAT’a uğramak yeterli olacaktır..

Bir dönem de Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Ardahanlı genç iş adamlarından Erdinç Balcı yenilikler imza atmaya devam ediyor.
Kars garajın karşısında açtığı BALCI İNŞAAT isimli firmasıyla kısa sürede Ardahan’ın en tanınmış ve iş yapan firmaları arasında yer alan Ardahanlı genç iş adamı teknolojiyi de yakından takip etmeyi ihmal etmiyor.
Saç, Çimento, Kireç, Boya, Su Tesisatı, Fayans, Elektrik Malzemeleri gibi her türlü inşaat malzemeleri ve hırdavat çeşitleri ile Ardahanlılara hizmet veren BALCI TİCARET’İn sahibi Erdinç Balcı Ardahan’a getirdiği teknoloji ile iş yerinde bir milyona yakın boya rengi hizmeti veriyor.

**Amaç Hizmeti Müşterinin Ayağına Getirmek..

Ardahan Cumhuriyet Caddesi (Eski Kars Garajı) Kaptanpaşa No: 9 adresinde Ardahanlılara hizmet veren BALCI TİCARET’in sahibi Erdinç Balcı iş yerinin içine kurduğu son model teknoloji Boya Karışımı yapan makinalarla isteyene istenen boya markasından boya rengini anında sunuyor.
Yaklaşık 1 Milyon boyanın rengini anında yapan ve müşterisine teslim eden Erdinç Balcı Ardahan’a getirdikleri son model boya karışım cihazları ile hizmeti müşterinin ayağına getirdiklerini söyledi.

**Ardahan’ın gelişimine katkı sunuyoruz..

Nalbur Dükkanın da kurdukları Boya Karışım Makinaları ile bir boya fabrikasında üretilen boya rengini anında yaparak müşterisine teslim eden BALCI İNŞAAT isimli firmanın sahibi Erdinç Balcı, ‘bizde elimizde gelen imkanlarla Ardahan’ın gelişimine katkı sunuyoruz.’ dedi.
Haberi ekleme saati: 16.02-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kaan’ın Gözlemleriyle Posof..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Kaan Gündoğdu/Posoflu Gazeteci/Araştırmacı

**Gürcülerin Posof İşgali..

Posof'un Yaylaaltı (Satlel) köyünden olan 88 yaşındaki Kâzım Avcı dedemiz, Gürcü işgali dönemine ait büyüklerinden dinleyip bize aktardığı hatıralarından bir bölümünü sizlerle paylaşıyorum.
"Gürcü işgali döneminde, bizim köy ile çevre köylerin ahalisi Yukarı Posof köylerine muhacir olmuş. Kodiyan’a yukarı gidermişler. Kış, daracık bir yol… Bir ucu milletin Lamiyan’da, bir ucu Kohucuvar’ı aşıyormuş. Gürcü’de, köyün üstündeki Buzmaretinbaşı denilen yerden, ahır makineli tüfeği kurmuş, göç eden milletin sağına soluna tarama yapıyormuş. Bizim köyün içine indikten sonra buradan da Gergisüben’e çıkmışlar. Gürcü bizim köyde iken, bizim ambar tahıl ile doluymuş. Şimdiki köy camisinin yanında o zaman harman varmış. Cami o dönemde henüz yapılmamış. Harmanın yanında bizim boylama 50 tane tomruk varmış. Rahmetli babam, meşeden getirip, oraya yığmış. Bizim evde 50 tanede meyve sandığı varmış. Babam diyor ki, “Gidip tomrukları sağa sola devireyim, bu sandıkları bu odunların yerine dizeyim. Tahılı taşıyıp buraya doldurayım. Kâfirler anlarda ateş verirse zaten gitti, anlamasalar da gelirsek bize kalır.” Babam dolduruyor tahılı, üstüne yığıyor odunları, ondan sonra gidiyorlar. Bu bizim evin diğer odası, köyde en evvel yan pencereli oda. Bunu da Pumalı Rıdvan Usta varmış, rahmetli babam ona yaptırmış. Yan pencereli, önü taş. Gürcüler gelmişler köye, diyorlar ki, “Bu ev zengin evi.” Gelen bu evi arıyor. Yatakların hepsini odanın ortasına döküyorlar, şilteleri yırtıp yününü döküyorlar ortalığa. Gürcü askerleri, bir şey ki bulamıyor, alıyor da baltayla odanın direklerini kesmeye çalışıyorlar. Şimdi o odadaki baltanın yerleri halen bellidir. Kardeşim ne kadar rendeleseydi de, çıkmadı.”

Ardahan Haberleri **Posof’ta Fotoğrafçılık..

Uzun yıllar ilçemizde fotoğrafçılık yapan Dursun Ulavur (1929 d.) ile yaptığımız söyleşide, fotoğrafçılığın ilçemizdeki geçmişiyle ilgili şunları söylemektedir:

“Çarlık Rusya'sı dönemine ait Posof fotoğraflarının olması, ilçemizde fotoğrafçılık mesleğinin oldukça eski olduğunu gösteriyor. Yalnız fotoğrafçılığı buraya ilk kimler getirmiş, bunla ilgili bir malumatım yok. İlçe merkezi sakinlerinden ise ilk defa bu mesleği yapan Temindar Yılmaz’dır. Yine Gazi Aygün, Posof’ta ilk akla gelen fotoğrafçılardandır. Ben ise bu mesleğe 1978 yılında başladım. Sarıkamış’a muhacir olan Banarhev köyünden Dursun Duran bana fotoğraf çekimini öğretti. Tam sekiz günde, bu mesleğin tüm inceliklerini öğrendim. Daha sonra çocuklarımla birlikte bu mesleği sürdürdük. Özellikle kızım Alanur Ulavur ile uzun zaman beraber çalıştık. Şimdi bu mesleği oğullarım devam ettiriyor.”

Ardahan Haberleri **Posof’ta kalaycılık..

Yöremizde eskiden beri işlenen Posof gümüş kemerleriyle ilgili ilçemizin son Gümüş Kemer Ustası olan Ergüder Seyhan (1938 d.) ile yaptığımız uzunca söyleşinin küçük bir kısmı:
“Posof’ta gümüş kemer işlemeciliğinin geçmişi 100 yıl kadardır. Bu zanaatı, Dağıstan’dan göç ederek ilçemize yerleşen Lezgi Mahmut Usta getirmiştir. Onun yetiştirdiği çıraklar bu zanaatı ilerleyen zamanlarda yapmış ve bize de o çıraklar öğretmiştir. İstanbul’dan gümüş külçeler veya gümüş mecidiyeler getirterek onları eritir ve kalıplara dökeriz. Sonrasında büyük bir incelikle onları işleyerek, desenler veririz. Oldukça zahmetli olup, uğraşı isteyen bir zanaattır. Çevre illerde de oldukça ünlü olan Posof kemerlerini, şuan Posof’ta yapan bir tek ben kaldım.”

Ardahan Haberleri **Posoflu Komutan..

1898 yılında Posof’un Süngülü (Arile) köyünde doğan ve 1916 yılında Tiflis Askeri Lisesi’ne giren, daha sonra Bakü Harp Okulu’nda askeri eğitimine devam eden hemşerimiz Fahri Atabaş, Azerbaycan’a gelen Nuri Paşa komutasındaki Osmanlı ordusuna teğmen olarak katılıp, Dağıstan ve Karabağ’da savaşmıştır. Sonraları Kars’taki müfreze alayının süvari bölüğünün cephe kumandanı olup Kars’ta Ermeniler’le, Ardahan’da Gürcüler’le harp etmiştir. Kars’ta kurulan Anadolu’daki ilk Cumhuriyet devleti Cenûb-î Garbi Kafkas Hükümet-î'nde Meclis Kâtibi olarak görev yapmış, yüce Cumhuriyetimizin ilanıyla Posof İlçe Jandarma Komutanlığı görevine getirilmiş ve ilerleyen yıllarda yurdun farklı noktalarında görev yaparak 30 Temmuz 1953 tarihinde Gaziantep İl Jandarma Komutanı görevinde iken kendi isteğiyle Albay rütbesiyle, ordudan emekli olmuştur.
Böylesine değerlerimizi, Posoflu hemşerilerimiz tanımalı ve bilmelidir. Büyükşehirlere uzak ve küçük bir ilçe olmasına rağmen yetiştirdiği insanlarıyla, ülkemiz bürokrasi ve teknokrasisine büyük katkılar yapan ilçemiz insanı, kendi geçmişinde yetiştirdiği değerleriyle ne kadar gurur duysa azdır.
NOT: Hayat hikâyesi; Yunus Zeyrek hocamızın, Jandarma Eğitim Dergisi’nin 18. ve 19. sayılarında yayınladığı “Albay Fahri Atabaş ve Hatıraları” adlı yazısından alınmıştır.
Haberi ekleme saati: 14.19-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YENİ MAHALLE YIKILMAYA BAŞLADI!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Belediyesinin büyük projelerinden biri olan ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ 2014 yılı içerisinde Yenimahalle’de başladı. Yenimahalle Kentsel Dönüşüm alanının birinci etabıyla modern yapıların yükselmesi için artık sayılı günler kaldı.
Birinci etap üzerinde olan mülkiyet sahipleri ile yapılan anlaşmada her ay 350 TL kira yardımı yapılacağı kararı alınmış, bu kira yardımlarının ½ si Ardahan Belediyesi tarafından, diğer yarısı ise TOKİ tarafından konutlar yapılıncaya kadar devam edecek. 113.357 m² alan ve 41 adet parsel de yaklaşık 550 konut yapılacak. Daireler 96 m² ve 130 m² arasında olacak.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy açıklamasında şunları söyledi.“Kentsel Dönüşüm denince, birçok insanın aklına yaşanabilecek muhtemel bir depremde can ve mal kayıplarını azaltmaya yönelik çalışmalar geliyor. Evet, bunun yanında, Kentsel Dönüşüm, sadece eski yapıların, gecekonduların yıkılıp, yerine yenilerinin yapılmasından ibaret değildir.Kentsel Dönüşüm, insanımızın can ve mal güvenliğini sağlayacak bir faaliyet olmanın yanında; mahallelerimizde evlerin birçoğunun toprak ve ahşap eski yapı olmasından dolayı, yağmur yağış ve sel felaketlerinde ciddi riski de ortadan kaldıracaktır.Kentsel dönüşüm; doğru dürüst yolu olmayan yerleri yola kavuşturmak; çocuklar için oyun oynayacakları alanlar oluşturarak, onlarında gelişimlerine sağlıklı ortamlarda büyümelerine vesile olacaktır.Bildiğiniz gibi Kentsel Dönüşümü siz hemşerilerimize mahalle mahalle, sokak sokak, gezerek bazen de Belediyemizde toplantılar yaparak anlattık.Yeni Mahalle ve Haliledendi Mahallesi olarak birlikte bir çok toplantı ve gündem oluşturduk.
Yeni mahallemizin yapımına en kısa sürede başlayacağız Halilefendi Mahallemizin çalışmaları devam etmektedir” dedi.
Haberi ekleme saati: 14.05-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DAMAL'A YENİ SU ŞEBEKESİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Damal’da Eski Asbest Su Hattı Borularının Değişimi Devam Ediyor..

Damal Belediyesi tarafından mahallelerin eski asbest su hattı borularının değişimi hızla devam ediyor.
Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, mahalle aralarında devam eden eski asbest su hattı borularının değişimini yerinde takip ederek gerekli talimatları veriyor.
Bilindiği gibi Damal’da eskiyen su boruları hem halkın sağlığını tehdit ediyordu, hemde sık sık arızalanıp vatandaşların şikayetlerine neden oluyordu. Haberi ekleme saati: 13.56-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com Haber / Erkan SARIKAYA

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahanlılar Darıca’da Buluştu

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKocaeli ili Darıca Belediyesi tarafından sekizincisi düzenlenen Şehirler ve Kültürler Kaynaşmasında final gecesinden önce sahnede Darıca Ardahanlılar Derneği vardı.Darıca Sahilinde bulunan amfi tiyatroda düzenlenen Ardahanlılar gecesinde binlerce vatandaş sahile akın etti.
Yöresel sanatçıların seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle sahili dolduran binlerce Ardahan’lı eğlenceli saatler yaşarken gecenin açılış konuşmasını yapan Darıca Ardahanlılar Dernek Başkanı Nebi Çelik, “Şehirler ve Kültürler Kaynaşması’nın önemli bir organizasyon olduğunu ifade ederek,”Kıymetli hemşerilerim ve çok değerli misafirler hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum,hepiniz gecemize hoş geldiniz sefalar getirdiniz.Bu güzel akşamda bizlere bu muhteşem ortamda memleketimiz Ardahan’ı tanıtma ve temsil etme imkanı veren kıymetli Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’a teşekkür ediyor hepinize iyi eğlenceler diliyorum’’ diyerek kısa bir selamlama konuşması yaptı.
Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ise Ardahan’la kardeş şehir olduklarını ve birlikte güzel projelere imza attıklarını ifade ederek ,“Kardeş şehrimizin güzel insanları kıymetli Ardahanlı hemşerilerim gecemize hoş geldiniz sefalar getirdiniz.Birlik ve beraberlik rüzgarlarının estiği ve bu yıl sekizincisinidüzenlediğimiz Şehirler ve Kültürler Kaynaşmasında kardeş şehrimiz Ardahan’dayız. Kendine özgü doğal ve tarihi değerlere sahip,Asya’dan Avrupa’ya geçiş kapısı olan,bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış,ovaları,yaylaları,Kura Nehri,Çıldır Gölü,renk renk açan çiçekleriyle güzel ilimiz Ardahan’ın gecesinde sizleri sevgiyle selamlıyor,hepinize iyi eğlenceler diliyorum’’ sözleriyle konuşmasını tamamladı.
Haberi ekleme saati: 13.13-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÖĞÜT YDK ÜYESİ OLDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Cumhuriyet Halk Partisinin Yüksek Disiplin Üyesi oldu.
CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda resmi olmayan sonuçları açıklandı.
Buna göre CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt CHP'nin Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi olurken, Göleli Gürsel Tekin 388 oy alarak son anda PM'ye girdi.

**Öğüt PM'ye girecektim, Kılıçdaroğlu'nun Ricası Üzerine Girmedim..

Öte yandan CHP’nin önemli isimlerinden olan ve Doğu Güneydoğu’da yaptığı çalışmalarla o bölgede büyük sempati kazanan Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt adına 9 il Başkanı PM’de olması için Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na dilekçe verdiği, ancak Kılıçdaroğlu'nun ricası üzerine aday olmadığı öğrenildi.
Alınan bilgilerr göre PM listesine girecekler arasında ilk sıralarda yer alan Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt adına Kılıçdaroğlu’na sunulan dilekçelerin ardından Kılıçdaroğlu Ensar Öğüt’ü bizzat arayarak PM üyeliğinden feragat etmesini istedi.

**İşte o görüşme;
ÜYELİKTEN FERAGAT EDEBİLİR MİSİN?
Kılıçdaroğlu Ensar Öğüt ile yaptığı telefon görüşmesinde, “ Seninle alakalı il başkanlarının gönderdiği dilekçeleri aldım. Çalışmalarını ben de çok takdir ediyorum. PM üyeleri arasında olmanı ben de istedim ancak çok sıkışığım. Sana da nazım geçer, benim için PM üyeliğinden feragat edebilir misin?” dedi. Bunun üzerine Ensar Öğüt Kılıçdaroğlu’nun bu isteğini kabul ederek PM üyeliğine başvurusunu yapmadı.
Haberi ekleme saati: 13.06-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İŞADAMI OKTAY AKTAŞ:
'Sarp'a Gittim Vicdan Azabı Çektim'

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPosof Türkgözü Gümrük Kapısı ve Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı isimli iki gümrük kapısının olmasına rağmen ithalatın, ihracatın adının olmadığı Ardahan'da gelişmenin olmamasının nedeninin siyasilerin duyarsızlığı ve devlet ile hükümetin iller arasında ki ayrım bakışı olduğununa dikkat çeken AKTAŞ NALBUR, KÖMÜRCÜLÜK, PETROL Sahibi Oktay Aktaş Artvin Sarp'ta ki gümrük kapısında ki kolaylıkların Ardahan'da ki Posof Türk Gümrük Kapısın da olmaması nedeniyle dünyanın Sarp Gümrük Kapısında aktığını, bunun da o bölgenin kalkınmasında büyük rol oynadığını belirtti.
'Geçtiğim gün gittiğim Hopa Sarp'ta yaşanan hareketliliği izlerken bir Ardahanlı olarak vicdan azabı çektim' diyen Ardahanlı İşadamı Oktay Aktaş, 'Sarp Gümrük Kapısında ki hareketliliğin neden Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısında olmadığını araştırınca karşıma Sarp gümrükçülerinin ve uygulamaların insanlara karşı ortaya koyduğu kolaylıklar çıktı. Yani Posof Gümrük kapısında ki zorluklar Sarpta yoktu. Bu nedenle orası insan kaynıyordu, Herkesin işi yerindeydi. Yani Hopa'ya, Sarp'a karşı ayrı bir ayrıcalık, kolaylık vardı. Aynı kolaylık ve ayrıcalığın Ardahanlılara, Posof Türkgözü Gümrük kapısında sağlanması halinde aynı ticari hareketliliğin Ardahan'da da olacağına inanıyorum.' diyerek sözlerine şöyle devam etti.

**Siyasiler ve ATSO ne iş yapar?

Türkiye'nin ve Doğu Anadolu'nun Kafkaslara açılan iki önemli gümrük kapısına sahip olan Ardahan'da neden ithalat, ihracatın olmadığını Ardahanlı siyasiler başta olmak üzere Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası ve diğer tüm siyasi, sivil toplum örgütlerinin Posof ve Hopa arasına yaşanan ayrımcılığı araştırmalı, bu ayrımın nedenini sormalı, orada başka, burada başka uygulamaya son vermeli diyen Ardahanlı iş adamı Oktay Akaş yaşanan bu durum karşısında siyasiler ve ATSO ne iş yaparlar, anlamıyorum' diyerek Ardahan'da ki gümrük kapıları ile diğer illerde ki gümrük kapıları arasında ki ayrım ve hareketliğin nedenini sordu.

**Ardahan İhracata Yine Sonlarda..

Diğer yandan son 8 aylık dönemde Doğu Anadolu Bölgesi'nden yapılan ihracatın yüzde 35'i Hakkari'den gerçekleşti.
Bölgede yapılan ihracatta aslan payı ise Hakkari'nin oldu. Hakkari, bu dönemde 322 milyon 776 bin 50 dolarlık ihracat yaparken, bölgenin toplam ihracatının da yüzde 35'lik dilimini tek başına sırtladı.
Diğer bölge illerinin ihracat rakamları ise şu şekilde:
"Iğdır 79 milyon 488 bin dolar, Ağrı 58 milyon 768 bin dolar, Erzurum 26 milyon 145 bin dolar, Van 22 milyon 250 bin dolar, Bingöl 5 milyon 793 bin dolar, Muş 4 milyon 290 bin, Erzincan 4 milyon 100 bin dolar, Bitlis 3 milyon 5 bin dolar, Kars 950 bin dolar, Ardahan ise Ardahanlı olmayan iş adamları tarafından Posof Türkgözü (Badele) Gümrük kapısından 756 bin dolar, Tunceli 66 bin dolar."
Haberi ekleme saati: 12.27-07 Eylü

Sitemize Bir Reklamla Binlerce İnsana Ulaşabilirsiniz..
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Bu oteli kim yaptı?

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş‘Ardahan’a bir çivi çakılsın, anlımıza çakılsın’ anlayışı ile hareket edilen bir süreçte bu samimiyeti suistimal edenlerin sayısının hiçte az olmadığını tesadüfen gittiğimiz ve tüm İl Genel Meclis Üyelerini de bir arada gördüğümüz Yanlızçam Uğurludağ Kayak Tesislerinde ki otelin yapılışında gördük.
Parasını İl Genel Meclisinin onayladığı İl Özel İdaresinin ve KÖY/DES kapsamında ki Basına Yeni Baskılar Geliyor paralarla ödendiğini de öğrendiğimiz sözde turistik otelin, otel olmaktansa bir kibrit kutusu kadar küçük ve baştan savma bir proje ile yapıldığına şahit olup, bir kez daha üzülürken, bu tür sözde yatırımları yaptıranların iyi niyetlerinin de bu işleri teslim alanlarca bir hayli suistimal edildiğini de gördük.
Bir toplantı salonu olmayan, kapalı garajı bulunmayan, araç parkı yapacak bir sahası ortada görülmeyen, hamamı olmayan bir otelin çocukların yatağından küçük yataklarla, naylon sandalyelerle donatıldığını görüp, üzülürken, burada ki suçlunun kim olduğunu da merak etmedik değil..
Çünkü yeni vali, yeni genel sekreterin suçunun bu işte olamayacağını düşünürken, bu işi yaptıranların yapılacak olan iyi bir araştırma ile devleti, milleti zarara soktukları için yargılanacağına inandım..
İl Genel Meclisinin, AK Parti İl başkanının, Genel Sekreterin doğru dürüst tanımadığı bir müteahhit tarafından yapıldığını öğrendiğimiz Yanlızçam Kayak Tesisleri savcılar tarafından da dikkate alınıp, bilirkişilerce yeniden kontrol edilip, öyle teslim alınmalıdır..
Dağda, gözden ırak bir yerde yapılan bu otelin yıllarca otelcilik yapan bir ailenin ferdi olarak hiç otele benzemediğini, kullanılan betonun ve diğer malzemelerinin hiçte kaliteli olmadığını anlamak için mühendis olmaya gerek yok denecek bir oteli nasıl, kime verip işleteceğimizi şimdiden düşünmekte fayda var, daha çok zarara girmemek için..

**Başkan BDP’li, Çöpçüler MHP’li Olunca..

Hala Avukatlar Barosunun olmadığı, bir çok konuda tam vilayet olmayıp, Şehir ile Kasaba arasında sıkışan bir memleketin futbolda da başarılı olması için elimizden geleni ortaya koyduğumuz bir süreçte Iğdır’da yapılan Iğdır Aras Spor ile 3. Lige çıkması için en azında 400-500 TL.’ye ihtiyaç duyan Serhat Ardahan Spor’un Basına Yeni Baskılar Geliyor maçını izlemek için dün Iğdırdaydım..
Ardahan’ın 19992 yılın da verdiği mücadle sayesin de vilayet olan iller arasında olan Iğdır’a giderken hem takımımızı hem de Ardahan ile birlikte vilayet olan Iğdır’ı incelemeyi düşünerek çıktığı yolda il gördüğüm Erzurum’dan sonra Karslı iş adamları gibi Iğdırlı İşadamlarının da doğdukları topraklarına dönüp, yatırımlar yaptığını görüyordum..
Başta, Merkezi İstanbul’da bulunan Kars-Ardahan-İş Adamları Derneği olan KAISİAD’IN başkanlığı için adı en güçlü isim olarak geçen Iğdırlı İşadamı Cemal Avcı olmak üzere bir çok Iğdır’lı işadamının nüfusu 80 bini geçen Iğdır’a bir çok yatırım yaptıklarını görüyordum.
Iğdır’a girerken Ardahan’ın ve İlçelerinin girişleri gibi Iğdır’ında kent girişlerinin bir kente yakışmayan görüntülere sahip olduğunu da görmenin üzüntüsü ile maç saatine kadar birlikte dolaştığım Ardahan Federasyonu başkanı Burak Taştan ile Iğdır’ın bir hayli kirli, yani çel, çöp içinde olduğunu da görüyorduk..
BDP’li olan bir belediyenin yönetiminde yaşanan bu durumu incelerken karşımıza ilginç bir durum çıkıyordu..
Çünkü belediyesi BDP’li olan Iğdır’ın çöpçülerinin büyük bölümü MHP’li Belediyeden kalma olduğundan gizli bir direniş ve bir o kadar da gerginlik vardı, Alican Kapısının açılması gerektiği görüşünün ağırlıkta olduğu, bu yönde ki anlamsız ve kinci Azeri baskısından bıkıldığı 76 plakalı Iğdır’da..

**Sıra Sarı Öküz de..

Dün Ardahan’a gelen ve bölgeyi ziyaret ederek Artvin’e geçen Basın İlan Kurumu Başkanı Ardahan’daydı..
BİK Başkanının neden bölgeyi ve Ardahan’ı ziyaret ettiğini daha sonra ki yazımlarda anlatmaya gayret edeceğim..
Ama bugün kü yazımı hep anlatılan ama bir türlü ders alınmayan bir meseleyi birde ben anlatmak istedim..
Çünkü sıranın tek tek sarı öküze geldiğini görüyor ve toplum olarak sadece izliyoruz..
Şimdi her öküze pardon, tek tek sarı öküzü teslim edenlere yani herkes için geçerli olan meseleye gelelim..
Otlakların birinde bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslan sürüsünün de gözü öküzlerdeymiş.
Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden küçük hayvanlarla beslenmek zorunda kalan aslanlar, iyi beslenememeye başlayınca bir çare düşünmüşler. Topal aslan yanına bir iki aslanı da alarak, beyaz bayrak çekmiş ve öküz sürüsüne yanaşmış.

Basına Yeni Baskılar Geliyor "SUÇ HEP O SARI ÖKÜZ''DE..."
Öküzlerin lideri Boz Öküz ve yanındakilere tatlı dille konuşmaya başlamış:
"Saygıdeğer öküz efendiler. Bugün buraya sizden özür dilemeye geldik. Biliyorum bugüne kadar sizlere zarar verdik. Ama inanın ki, bunların hiçbirini isteyerek yapmadık. Bütün suç hep o Sarı Öküz''de. Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Biz de barışseverliğimizi unutuyor ve saldırganlaşıyoruz. Sizle bir sorunumuz yok. Verin onu bize, siz kurtulun, yine barış içinde yaşayalım."
Boz Öküz ve heyeti bu sözler üzerine aralarında tartışmış ve teklifi haklı bularak, Sarı Öküz''ü vermişler aslanlara. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış.

"AFERİN SİZİ KUTLARIZ!"
Bir süre sonra aslanlar yine aynı yöntemle gelip, bu kez Uzun Kuyruk''u istemişler:
"Gördünüz mü ne kadar barış severiz. Sizi de kararınızdan dolayı kutlarız. Ancak, şu sizin Uzun Kuyruk var ya, kuyruğunu salladıkça nereden baksak görünüyor ve aklımızı başımızdan alıyor. Size saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa sizler normal kuyruklusunuz. Verin onu bize, bu konuyu kapatıp, barış içinde yaşamaya devam edelim."
Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk''u teslim etmiş, yine Benekli Öküz karşı çıkmış. Uzun Kuyruk, aslanların pençesi altında can vermiş.

**NEREDE KAYBETTİK BİZ BU SAVAŞI?"
Bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle. Sonunda öküzler zayıflamış, aslanlar küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane ileri sürmeden, doğrudan müdahale ederek, "Verin bize şunu, yoksa karışmayız" demeye başlamışlar.
Birer birer aslanların pençesinde can verirken, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri liderlerine, "Ne oldu bize, nerede kaybettik biz bu savaşı? Oysa, vaktiyle ne kadar güçlüydük" diye sormuş.
Boz Öküz, Benekli Öküz''ün sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli "Biz" demiş, "Sarı Öküz''ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı.."
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535 418 32 58

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Dilencilik Kültürünü Bırakın..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşOkulların açılmaya hazırlandığı şu günlerde başta facebookta olmak üzere sanal ortamda sözde yardım kampanyaları yapanlara rastlıyoruz..
İnternette buldukları yoksul bir doğulu öğrenci fotoğrafı ile ‘Doğuda okuyan çocuklara yardım elinizi uzatın’ başlığı ile sözde yardım kampanyaları yapanların ya bilerek, ya da bilmeyerek zaten dilenciliğe alıştırılan, kömür, makarna ile oyları alınan dilenen bir toplum oluşturulduğunun bilinmesi gerek..
Ve en önemlisi Doğu kelimesi üzerinde rant ve kişilik kazanma çabası içinde olanlara fırsat verilmemeli..
Ardahan başta olmak üzere doğuda ki insanları da bir önlük, bir kalem gibi karın doyurmayan şeylerle dilenen bir kesim durumuna sokmak yanlışın yanlışı değil mi?
Evet bugünler de internette timsah göz yaşları döküp, doğuyu başta olmak üzere ülkeyi kurtardıklarını sanalları aslında bir önlük, bir bot, bir montla insanları aşağılamaya gerek yok..
Ve bu tür şeyleri yapanların önüne geçmek gerek..

**Özel İdare ve Kaymakamlıklara İtfaiye Alınmalı..

Hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlı köylülerin bir yaz boyunca büyük emeklerle topladıkları otlukların ve köy evlerinin ard arda yandığı Ardahan’da anlatamadığınız bir başka önemli konu daha var..
O konu da üç kaymakamı değişen Ardahan’ın 5 ilçesi bir beldesin de yeterince itfaiyenin olmamasıdır..
Yıllardır ısrarla Ardahan İl Özel İdaresine, Ardahan’da ki kaymakamlıklara en azında biere itfaiye alınması gerektiğine dikkat çektiğimiz bir Ardahan’da son çıkan iki yangına da belediyelerin kırık, dökük itfaiyelerinin yetinmediği, yetişmediğine bir kez daha şahit olduk..
Çünkü geçtiğimiz gün Ardahan’ın Gürcistan sınırında bulunan Posof İlçesinin en sınır köyü Türkgözü (Badele) de çıkan yangına Ardahan’da ki itfaiye yetişememiş, Gürcistan’dan gelen itfaiyeler yetiştiğini de yazmıştık..
Evet, bir idareci, bir müdür, kaymakamın değiştiği zaman makamların baştan aşağı yenilendiği, bu yöneticilerin evlerinin tuvaletleri başta olmak üzere makam araçlarının yenilenerek milyarlık masraflar yapıldığı İl Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin asıl işi itfaiye başta olmak üzere halkın sorunlarına cevap vermesidir..
Bu yönde ki ihtiyaçları gidermesidir..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

STADYUMDA ÇÜRÜK ÇIKTI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSerhat Ardahan Spor'un 3. Lige çıkmak için mücadele verdiği şu günlerde Ardahan Şehir Stadyumu depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapatıldı.
Alınan bilgilere göre Ardahan Kent merkezin de bulunan Şehir Stadyumunda yapılan inceleme de gerek stadın bulunduğu alan, gerek ise tribünlerin, soyunma odalarının depreme dayanıklı olmadığı ve stadyumun komple yıkılıp, yenisinin yapılması gerektiğinin tespit edildiği öğrenilince stat maçlara kapatıldı.

**Maçlar İl Dışına Alınabilir..

Vilayet olduktan sonra devlet tarafından yapılan 30 binanın 28'nin çürük çıktığı Ardahan'da Halilefendi Mahallesinde bulunan okul (mahkeme kararını bekliyor), PTT'nin yanında bulunan 23 Şubat İlköğretim Okulu (yıkıldı), Posof Türkgözü Gümrük Kapıları (mahkeme kararı bekleniyor), Damal Öğretmen Eve (yıkılmayı bekliyor), Köprülü Jandarma Karakolu (Yıkıldı), Göle ve Çıldır Liseler (yıkıldılar), eski Devlet Hastanesi (yıkıldı, yerine yeni bina yapılıyor) gibi bir çok binanın sonradan yapılan denetimlerde ya oturulamaz olduğu, yada desteklenerek yeniden kullanıma devam ettiği Ardahan'da ki resmi binalardan olan Ardahan Şehir Stadyumunun da depreme dayanıklı olmadığı ortaya çıkıp, maçlara kapatılması Ardahan'ı BAL Liginde temsil eden Serhat Spor'un maçlarını tehlikeye soktu.
Serhat Spor'un Ardahan'da yapacağı Bölgesel Maçların kent dışında ki başka kentte yapılabileceği belirtilirken, Serhat Spor gibi Ardahan 1. Futbol Liginde oynayacak olan futbol takımlarının da maçları da Halilefendi Mahallesinde bulunan semt sahasında oynatılacağı öğrenildi.

**Serhat 2. Maçını Akçaabat ile oynayacak..

Öte yandan Bölgesel Amatör Maçları öncesi Ziraat Kupası maçlarına çıkan ve geçtiğimiz hafta Iğdır'da ilk maçına çıkan ve 4-3 kazandığı karşılaşma da 45 Bin TL. ödül alan Ardahan Serhat Spor, Ziraat Türkiye Kupasında ki 2. rakibi belli oldu.
BAL ligi maçları öncesi Türkiye Futbol Federasyonu İstinye Tesislerinde çekilen kura da Serhat Ardahan Spor, Akçaabat Sebat Spor ile eşleşti.
Serhat Ardahan Spor Türkiye Kupasında - Akçaabat Sebat Sporu 10 Eylül 2014 Çarşamba günü 10.09.2013 15:30'da Ardahan'da konuk edecek.
Ziraat Türkiye Kupası 2. Tur'unda; 1. Tur'dan yükselen 40, Spor Toto 2. Lig'de mücadele eden 36, PTT 1. Lig'de mücadele eden 19 ve Spor Toto Süper Lig'de Avrupa Kupaları'na katılmayan 13 takım mücadele ediyor.
9 Eylül'de oynanan karşılaşmalar sonunda 42 takım 3. Tur'a yükselecek.
Haberi ekleme saati: 12.22-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sadece İnşaat!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş1992 Yılında vilayet olduktan sonra kendisiyle birlikte il olan Iğdır’a nazaran hiç bir gelişim gösteremeyen, hatta gerileyen Ardahan’da bugünlerde yükselen tek şeyin inşaatlar olduğu görülüyor.
Sanayinin gelişmediği, yatırımın gelmediği, sınır kapılarının kapalı olduğu, havaalanının “gerek yoktur” diyerek yapılmadığı Ardahan’da yapılanın sadece inşaatlar olduğunu izlerken onlarında imara ne kadar uygun, ne kadar çevreci oldukları tartışılır noktada.
Diğer bölge kentlerinin çok gerisinde kalan ve bugün Yap-Satıçıların doluştuğu Ardahan’da yarın öbür gün onlarda gittiklerinde ne olacak kimse bilmiyor.
Haberi ekleme saati: 19.44-06 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YANLIŞ İLAÇ ÖLDÜRDÜ İDDİASI
HASTANEYİ KARIŞTIRDI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Hanak İlçesine bağlı Çayağzı (Orağaz) köyün de yaşanan ve bir kişinin ölümü, 2 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olay nedeniyle hareketli saatlerin yaşandığı Ardahan Devlet Hastanesin de meydana gelen bir olay da 8 yaşında ki Emir Fatih isimli bir çocuk hayatını kayıp edince ailesi hastane de olay çıkardı.
Alınan bilgilere göre Ardahan'ın Göle ilçesine Bağlı Bellitepe (Urut) köyünde ishal ve yüksek ateş nedeniyle bir gün önce Göle Devlet Hastanesine getirilen çocuğa yanlış ilaç verildiği, Emir Fatih Kağan isimli çocuğunun bilincini kayıp etmesi ardından Ardahan Devlet Hastanesine sevk edildiği ve burada kurtarılamayarak hayatını kayıp ettiği ileri süren ailenin hastane de olay çıkardığı öğrenilirken, hastaneye polisin sevk edildiği öğrenilirken, hastane yetkililerinden alınan bilgilere göre çocuğun gizli böbrek yetmezliği dolaysıyla hayatını kayıp ettiği belirtildi.

**Orağaz Cinayeti Aydınlatılamadı..

Öte yandan bir kişinin uyuduğu yatakta kalbinden bıçaklanarak öldürüldüğü, iki kişinin yaralandığı olayın nedeni halen anlaşılmazken aynı şahsın öldürdüğü evin ahırında bulunan hayvanları da bıçakladığı bilgisi alındı.
İki kişinin göz altına alındığı olay ile ilgili soruşturmanın devam ettiği alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 19.15-06 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HANAK'TA CİNAYET!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Hanak İlçesine bağlı Çayağzı (Orağaz) köyünde yaşanan bir olay ardında bir kişi bıçaklanarak öldürülürken, eşi ve kızı da ağır yaralandı.
Alınan bilgilere göre gece saat 24.00 sıralarında Gürhan Yurtlu (49) isimli köylünün evine giren katil zanlısının Gürhan Yurtlu'yu uyuduğu yatağında bıçaklayarak öldürürken, eşini ve kızınıda bıçaklayarak kayıplara karıştı.
Hanak ilçesini şoka sokan olay ardından otopsi için Erzurum'a gönderilen Gürhan Yurt'luyu ki, neden öldürdüğü öğrenilmezken bıçaklanarak yaralanan eşi ve kızının vereceği ifadeler olayın aydınlatılmasında ve katilin yakalanmasında rol oynayacağı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 09.23-06 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

OTELİ KAÇ YILA
KAÇA KİRAYA VERELİM TOPLANTISI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşNerede oldukları, ne iş yaptıkları sorulan Ardahan’ın 14 İl Genel Meclis Üyelerini dağda bulduk.
Ardahan Yanlızçam Uğurludağ Kayak Tesislerine yapılan otelin kaç yıla ve kaç liraya kiraya verilmesi için yapılan çalışmayı Ardahan Genel Sekreteri ile birlikte yerinde inceleyen Ardahan’ın İl Genel Meclis Üyeleri Kayak Tesislerine yapılacak olan otelin başta Ardahanlı İşadamlarına olmak üzere turizm işini en iyi yapacak kişi ve kurumlara vermeye çalışacaklarını belirtiler.
Haberi ekleme saati: 09.23-05 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Emir Taşımacılık
ARDAHAN GÜZEL YOLDA

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN GELİŞTİKÇE HEPİMİZ KAZANIYORUZ..

Ardahan'ın güzel geleceğinden umutlu olduğunu belirten EMİR TAŞIMACILIK Firmasının Sahibi Ardahanlı İşadamı Vedat Avşar, Ardahan’ın Geleceğinden umutlu olduğunu belirterek, ‘Ardahan Güzel Yolda’ dedi.
Ardahan’da Öğrenci, Öğretmen, Resmi Kurum, Şehirlerarası ve Kent İçi Taşımacılık yapan firma olan EMİR TAŞIMACILIK adlı firmanın sahipliğini yapan Ardahanlı İşadamı Vedat Avşar, Ardahan’a havaalanı istenmesinin Ardahan’ın güzel geleceğine işaret edildiğinin anlaşılması gerektiğini belirttiği açıklamasında bu yıl sonu açılacak denen Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı, aynı ilçemizin sınırları içinde geçen Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu, Ardahan Posof Türkgözü Gümrük Kapısı, Yanlızçam Uğurludağ Kayak Tesisleri, Ardahan Üniversitesi ve Ardahanlının birinci gelir kaynağı olan hayvancılığın Ardahan’ı Türkiye'nin olduğu gibi Kafkasların merkezi konumuna getirdiğini belirtti.

**EMİR TAŞIMACILIK ARDAHANLININ EMRİNDEDİR..

Gelişen bir Ardahan’da var oılan sorunların çözümü için el birliği yapılması gerektiğine de dikkat çeken EMİR TAŞIMACILIK Firmasının Sahibi Vedat Avşar Ardahan gelişirse, sorunları en aza inerse bundan her Ardahanlı kazanır. Her Ardahanlı mutlu olur. Bunun da yolu el ele verip, başta yıllardır yapılmayan yolar olmak üzere, havaalanı isteğini yerine getirtebilir, devam eden göçü durdurur, işsizliği azaltır, Ardahanlı iş adamların ortaya çıkmasını sağlarız. Bu konuda EMİR TİCARET’ e ne düşerse başımız üzerine:’ diyerek, tüm Ardahalıların daha çok gelişmiş bir Ardahan için el ele vermeye davet etti.
Haberi ekleme saati: 09.20-05 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Polis ve Ülkücülerden
Üniversite Öğrencilerine Özel İlgi!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Üniversitesini yeni kazanan ve kayıt yaptırmak için aileleriyle birlikte Ardahan’a gelen üniversite öğrencilerini Toplum Destekli Polisler ile Ardahan Ülkü Ocakları karşılıyor.
Ardahan Üniversitesini tercih eden bin 122 öğrencinin kayıt işlemleri devam ediyor.
Kayıtların sürdüğü şu günlerde Ardahan Üniversitesi Kayıt Bürosu önün de kamp kuran Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü ile Ardahan Ülkü Ocakları kayıt bürosunun önün de kurdukları masalara davet ettikleri öğrencilere çeşitli bröşöelr dağıtıyorlar.
Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü ve Ardahan Üniversitesi (ARÜ) işbirliğinde hazırlanan ’İlk Adımda Dost Eli’ isimli proje hayata geçirildi. Kayıt yaptırılan alanda stant açan Ardahan Bilgilendirme ve önleme faaliyetleri Büro Amirliği ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personeli tarafından, kayıt yaptıran öğrencilere meyve suyu, su ve kek ikram edilip çeşitli konularda bilgilendirme yapıldı.
Öğrenci ve velilerine ikramda bulunan polisler kayıt için öğrencilere yardımcı oluyorlar. Rektörlük ve Emniyet Müdürlüğünce ortak düzenlenen bu çalışmadan memnun kaldıklarını ifade eden öğrenciler, böyle bir karşılama ile yabancı oldukları şehirde kendilerini güvende hissettiklerini söylediler. Olası bir tehlikeye karşı şehre yeni gelen öğrencileri bilgilendiren polisler, her zaman öğrencilerin yanında olduklarını belirttiler.
Haberi ekleme saati: 07.45-05 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN GÖZALTINA ALINAN
POLİSE SAVCI 'PARDON' DEDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da Gözaltına alındıktan sonra serbest kalan polis memuru Taner Yarkıcı'ya savcının "Seni niye aldılar bilmiyorum" dediği ortaya çıktı.

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarını gerçekleştiren emniyet mensuplarına yönelik operasyonda 33 kişi gözaltına alınmıştı. İlk sorgulamalardan sonra 5 emniyet mensubunun serbest bırakılması yapılan keyfi tutuklamaları gözler önüne serdi. İstanbul mali şubede görev yapan polis memuru Taner Yarkıcı'nın serbest kalmadan önce savcı tarafından, "Seni niye aldılar bilmiyorum" dediği ortaya çıktı.
Herkesin aynı suçla itham edilemeyeceğini söyleyen polis memuru Taner Yarkıcı, isnat ettikleri 656. Sayılı soruşturmada imzasının dahi olmadığını dile getirdi. Yarkıcı, "Yaşadıklarımın pardon filminde olanlardan farkı yok. Ardahan'da görev yaparken apar topar gözaltına alındım. Buraya getirildiğimde savcının iddiasını ispatlamasını istedim. Ancak herhangi bir suç delili yok. 17 Aralık'ta üzerime zimmetli bir aracın Bolu'da olmasından dolayı soru yönelttiler. Ben o dönemde şubenin kursunda eğitimde olduğumu ispatladım ve sonra bana pardon dediler, serbest kaldım. Araçlar geçici bir günlük üzere zimmet alınır ama o araç aksaklık olmuş 11 aydır benim üzerimde gözüküyordu." dedi.
Kendisi gibi pardon denilerek serbest bırakılacak çok emniyet mensubunun içeride hukuksuz tutulduğunu söyleyen Yarkıcı; "Benim gibi en az 4-5 arkadaş var. Hukuk maalesef işlemiyor." diye ifade etti.
Haberi ekleme saati: 07.38-05 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Fiyatlar artınca İthal
Kurbanlıklar yola çıktı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ KURBAN YETİŞTİRİCİLERİNE KARA HABER..

Türkiye’nin kırmızı et deposu olarak bilinen Ardahan ve Doğu Anadolu’da artan hayvan fiyatları Tarım Bakanlığını yeniden harekete geçirdi.
Kurban Bayramı öncesi olağanüstü artan hayvan fiyatlarını dengelemek için harekete geçtiği öğrenile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı araların da Ardahanlı hayvan tüccarlarının da bulunduğu tüccarlarla Ankara’da bir toplantı yaptığı ve ithal kurbanlıkların yola çıktığını bildirdiği alınan bilgiler arasında oldu.
İlk parti Balıkesir’den..
Kurban Bayramı öncesi olağan üstü artan hayvan fiyatlarını dengelemek için harekete geçtiği Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ithal hayvana izin verdiği ve ilk partinin Balıkesir’den Türkiye’ye girdiği bilgisi alındı.
Kurban Bayramı'na bir ay kala Türkiye genelinde kurbanlık fiyatlarında yüzde 17 oranında artış bekleniyor.
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, yaptığı açıklamada, yem fiyatları başta olmak üzere maliyetlerde önemli artışlar olduğunu söyledi.
Geçtiğimiz hafta sonu Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'ndeki üreticilerle bir araya geldiklerini belirten Tunç,"Kurban Bayramı öncesi görüşmelerde bulunduk. Türkiye'deki hayvan varlığının yarısından fazlası bu bölgede zaten. Yapılan görüşmeler neticesinde hayvan sayısında bir sıkıntımızın bulunmadığını tespit ettik" dedi.
Tunç, tüm üreticilerin Kurban Bayramı için hazırlığını tamamladığını ve tüm ülkeye yetecek kadar hayvana sahip olduklarını aktardı.
Hayvan sayısında bir sorun bulunmadığını vurgulayan Tunç, "Tüm besicimiz Kurban Bayramına hazır. Hayvan sayısında en ufak bir sıkıntı bulunmuyor çok şükür. Hayvanlarımızın sağlık konusundaki gerekli işlemleri de tamam. Bayrama 10 gün kala büyükşehirlere hayvanları sevk etmeye başlayacağız. Üreticimizin elinde herkese yetecek kadar kurban var" diye konuştu.
- "Bu yıl fiyatlarda bir artış olacak ama bu asla zam değil"
Bülent Tunç, tüm dünya genelinde kuraklık hakim olduğunu, bu nedenle yem fiyatlarının arttığını dile getirdi.
Yem fiyatlarının son 2 yılda büyük artış gösterdiğine dikkati çeken Tunç, "Maliyetler konusunda tüm dünyada sorunlar var. Dünya genelinde bir kuraklı var ve bu da yem fiyatlarını oldukça etkiledi. Son yıllarda yem girdileri başta olmak üzere maliyetlerde artış var. Bundan dolayı kurbanlık hayvan fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 17'lik bir artış söz konusu" ifadelerini kullandı.
Tunç, 4 yıldır fiyatları sabit tutmaya çalıştıklarına vurgu yaparak, şöyle devam etti:
"Bu yıl fiyatlarda bir artış olacak ama bu asla zam değil. Olması gereken bir durum çünkü 4 yıldır herhangi bir fiyat artışı olmuyordu. Maliyetlerdeki artış yüksek boyutlara ulaştığı için kurbanlık fiyatlarında da bir artış olacak. Geçen seneye oranla yüzde 17 oranında bir artış olacak. Dünya genelinde yem fiyatları artıyor. Sadece Türkiye'de olan bir durum değil. Maalesef böyle bir durum söz konusu. Son 4 yıldır baskılanan bir fiyat vardı, sabit tutmaya çalışıyorduk ancak bu yıl yüzde 17'lik bir artış olacak. Bu durumda kurbanlık fiyatlarında böyle bir artış olması çok tartışılacak bir konu değil."
Haberi ekleme saati: 07.31-05 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YANGIN EYLEME ENGEL OLDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Göle İlçesine bağlı Köprülü (Gorevng) Beldesin de yapılacak olan orman yangını için eyleme hazırlanan vatandaşlara yangımn şoku.
Alınan bilgilere göre dün bölgede bulunan ormanların 'Gençleştiriyoruz' adı altında yeniden kesileceğini duyan Köprülüde bir grup olayı protesto etmek için bir araya gelerek Ardahan Valiliğine gelmeye hazırlanırken belde de yangın çıkığını duydular.
Eylemden vazgeçip, yangına koşan Köprülüler Kenan Karadoğan'a ait ev, ahır ve ambarın yandığı yangında 2 büyükbaş hayvan da telef oldu.
Can kaybının olmadığı yangını söndüren köylüler bölge de bulunan uzak köylere anında yetişecek olan itfaiye yokluğundan şikayetçi oldukları görüldü.

**Ardahan'da da ot yangını..

Ardahan'ın Köprülü Beldesin de çıkan ve bir evin, ahırın, ambarın yandığı iki büyükbaş hayvanın telef olduğu yangının can kaybına neden olmadan söndürüldüğü aynı günün ardından Ardahan'da da bir ot yangını yaşandı.
Alınan bilgilere göre Ardahan merkeze bağlı Tepeler (Kong) köyünde akşam 17,15 sularında çıkan yangında Kenan Dündar(41) isimli vatandaşa ait 10 ton ot yandı. Evlerinden hortumlarını alan vatandaşlar da otlara su serperek yangını söndürmeye yardım etti.

**Öğüt Yangınların Nasıl Söndürülebileceğini Sordu..

Ardahan'da çıkan yangınların söndürülmesinde sıkıntıların yaşandığından şikayetçi olunduğu bir sırada CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt İçişleri Bakanlığının cevaplandırmasını istediği bir soru önergesi verdi.
İşte o önerge;
**TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan ALA tarafından sözlü olarak cevaplandırılması konusunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.
Ensar ÖĞÜT/Ardahan Milletvekili
Ardahan ‘da yaşayan hemşerilerimizin tek geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Bütün sene tarladan ve çayırdan elde ettikleri ürünleri evlerinin önünde saklıyorlar. Ardahan genelinde 250 köyümüzdeki hemşerilerimizin olası bir yangından o sene aç kalmalarına sebep oluyor. İlimizdeki sanayi çok gelişmiş değil yinede var olan sanayimizde çıkan yangınlara kısa zamanda müdahale etmek için hemşerilerimizin can ve mal kayıplarını önlemek için ilil belediyemize ve ilçe belediyelerimize acilen büyük su tonajlı itfaiye aracına ihtiyacımız vardır.
1-Ardahan il Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyelerimize birer adet büyük hacimli itfaiye aracı acilen gönderecekmisiniz?
2-Ardahan üniversitesine bir adet itfaiye aracı gönderecekmisiniz?
3- Ardahan il belediyemiz başta olmak üzere ilçe belediyelerimize itfaiye eri kadrosu gönderecekmisiniz?
Haberi ekleme saati: 09.09-04 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çıldır, Göle ve Posof
Kaymakamlıklarına
Yeni Kaymakamlar atandı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Vali Yardımcısı da değişti..

Ardahan'ın Çıldır, Göle ve Posof Kaymakamları değişti.
Son çıkan kararname ile üç vali yardımcılığı bulunan Ardahan Valiliğinin yıllardır boş bulunan 3. Vali Yardımcılığına yine atama yapılmazken Damal Kaymakamlığı yaptıktan sonra Ardahan Vali Yardımcılığına atanan ve uzun bir süredir Ardahan'da bulunan Ardahan Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser Amasra Kaymakamlığına atandı.
Ardahan Vali Yardımcılığına ise İmranlı Kaymakamı Muharrem Coşgun atandı.

**Sınır'dan sınıra atandı..

Ardahan'da görev yapan 3 kaymakamın da değiştiği son kararname ile Ardahan'ın sınır ilçesi Posof İlçesin de kaymakamlık yapan Posof Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan Uludere Kaymakamlığına atandı.
Posof Kaymakamlığına ise Düzköy Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu atandı.

**Çıldır'dan Kılınç gitti.. Kılıç geldi..

Posof gibi Ardahan'ın diğer sınır ilçesi Çıldır'ın kaymakamının da değiştiği son kararname ile Çıldır Kaymakamı Alparslan Kılıç Havsa Kaymakamlığına, Türkiye'nin 3. Büyük Gümrük Kapısının yapıldığı, Kars-Tiflis Bakü Demiryolu'nun geçtiği Çıldır ilçesine de Aladağ Kaymakamı Tamer Kılıç atandı.
Son kararname ile Ardahan'ın en büyük ilçesi Göle'nin kaymakamı da değişti.
Buna göre; Göle Kaymakamı Fatih Özdemir Gürün Kaymakamlığına, Göle Kaymakamlığına da Arguvan Kaymakamı Zafer Oktay'ın atandığı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 08.34-04 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BOĞA KAYSIYI YEDİ!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Serhat Ardahan Spor'un Büyük Başarısı..

Ardahan'ı Bölgesel Bal Ligin de temsil edecek olan Ardahan Serhat Spor Iğdır'da çıktığı ilk maçında hem moral buldu, hem de para..
Bal Ligi maçları öncesi Ziraat Türkiye Kupası için Iğdır Aras Spor ile karşı karşıya gelen Serhat Ardahan Spor 120 dakikasını berbere bitirdiği maçı penaltılarda 4-3 kazanmayı bildi.
Ekonomik sıkıntı içinde olan Serhat Ardahan Spor kazandığı bu maç sayesinde kasasına 55 Bin TL. aktarırken, ilk maçta kazanmasıyla moral buldu.
Ardahan Üniversitesinin bir otobüs vermediği, Ardahan’da ki idarecilerin birisinin maça gelip izlemediği, Ardahan Milletvekili ve siyasilerinin oralı olmadığı, aynı zaman da Ardahan Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Ardahanlı İşadamı İmdat Tatar, İstanbul Esenyurt Çıldır Derken Başkanı ve ARDA/FED Yönetim Kurulu Üyesi İşadamı Kemal Şimşir, Serhat Ardahan Federasyonu Başkanı Burak Taştan, Naif Sural, Ardahanlı İşadamı Ergün Balcı, Kenan Yıldız, Nihat Yılmaz gibi işadamlarının desteklediği Serhat Ardahan Spor çıktığı ilk resmi maçını kazanarak büyük bir moral kazanırken, ilgisizlikleridir ilgisizliklerine de ders verdiler.
Ardahan'ı Bölgesel Bal Ligin de temsil edecek olan Ardahan Serhat Spor Iğdır'da çıktığı ilk maçında hem moral buldu, hem de para..
Bal Ligi maçları öncesi Ziraat Türkiye Kupası için Iğdır Aras Spor ile karşı karşıya gelen Serhat Ardahan Spor 120 dakikasını berbere bitirdiği maçı penaltılarda 4-3 Ardahan Haberleri kazanmayı bildi.
Ekonomik sıkıntı içinde olan Serhat Ardahan Spor kazandığı bu maç sayesinde kasasına 55 Bin TL. aktarırken, ilk maçta kazanmasıyla moral buldu.

**Tüm yokluklara rağmen..

Yıllardır 3. Lige çıkma hayali kuran ancak gerekli maddi ve manevi desteği nir türlü alamadıkları için çıktıkları maçlarda yenilerek bu hayallerini gerçekleştiremeyen Ardahanlı gençlerin adeta cep harçlıkları ile mücadele verdiği Bölgesel Amatör Liginin 2014-2015 Sezonunun bu yıl ki temsilcisi Serhat Ardahan Spor’un yaptığı iki hazırlık maçı ardından çıktığı Türkiye Ziraat Kupasın de aldığı ilk galibiyet büyük moral oldu.

**Tatar ve Şimşir Yalnız Bırakmıyor..

‘Ardahan’lı iş adamlarının artık Ardahan’a, Ardahanlılara destek vermesi gerekir’ diyerek Ardaha Serhat Spor’a sahip çıkıp, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Ardahanlı İşadamları İmdat Tatar ve Çıldırlı İşadamı Kemal Şimşir’in de İstanbul’dan gelip, izledikleri karşılaşma boyunca galibiyet arayan Serhat Ardahan Spor Ardahan’dan gelen küçük bir taraftarın büyük desteğiyle 120 Dakika başa baş mücadele ettiği Iğdır Aras Spor karşısında ezilmedi ve maçı penaltılarda 4-3 kazanmayı başardı.
Haberi ekleme saati: 19.51-03 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Köprülü Derneği’nden
Şengal’ı Mültecilere Yardım..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HOÇ/FED UYUSUN DA, BÜYÜSÜN..

Merkezi İstanbul Esenyurt ilçesinde bulunan Köprülü (Gorevng) Beldesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Anadolu Şube Derneği Irak Şengal’de yaşanan vahşette İŞİD’in saldırılarından kaçıp ülkemize gelen Ezidi Kürtlerine yardım kampanyası başlattı.
Türkiye’ye sığınıp mülteci durumuna düşüp zor şartlarda yaşam mücadelesi veren, Irak’lı Ezidi Kürtlerine yardım etmek isteyen duyarlı hemşehrilerimiz, İstanbul Avrupa yakasında Köprülü Dernek merkezine yardım yapabilirler. Anadolu yakasında ise Köprülü Beldesi Anadolu Şb. ile irtibat kurabilirler.
Acil ihtiyaç listesi: Kuru Gıda, Çocuk Maması, Hijyenik Ped, Çocuk Bezi, Yatak, Battaniye, Yastık vs..
Tel: 05323507149 Köprülü Dernek Başkanı

**HOÇ/FED, ARDA/FED VE DİĞERLERİ YİNE ORALI DEĞİL..

Köprülü Derneklerinin bu duyarlığı karşısında başta Ardahan'da yaşanan sorunlar olmak üzere ülke ve dünya genelinde yaşananlara duyarsızlıkları ile tanınan Ardahan'ın diğer Sivil Toplum Örgütlerinin Türkiye’ye sığınıp mülteci durumuna düşüp zor şartlarda yaşam mücadelesi veren,Irak’lı Ezidi Kürt’lerine yardım konusunda da oralı olmadıkları görülmekte.
Haberi ekleme saati: 002.11-03 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ATALAY ARDAHAN BASININI DİNLEDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşta her geçen gün küçülen, azalan resmi ilanlar, bu ilanları almak için çıkan sözde gazeteler nedeniyle bölünen resmi ilanlar, SODES, KÖY/DES, SERKA, KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ, kurumların 21-F (Pazarlık Usulü) adı altında yaptıkları milyarlık işlerin ilan edilmeyen ihale ilanları nedeniyle zor günler yaşayan Mahalli Basın yaşadığı sorunları Basın İlan Kurumunun en başında ki yöneticiye anlattı.
Bölge turuna çıkan ve yerel basının yaşadığı sorunları bizzat gazetecilerden dinleyen Basın İlan Kurumu Başkanı Mehmet Atalay Ardahandaydı.

**Özgür Basından Yanayız.. Ancak;

Ardahan Kongre Binasında gazetecilerle buluşan ve sorunlarını dinleyen BİK Başkanı Mehmet Atalay eski bir gazeteci olarak özgür basından yana olduğunu ve özellikle mahalli basının desteklenmesi gerektiğine inanan bir yönetici olarak daha güzel ve daha kaliteli gazeteler görmek istediklerini belirtti.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy'un ev sahipliği yaptığı ziyarete gazetecilerle sohbet eden BİK Başkanı Mehmet Atalay burada yaptığı konuşmada bir gazeteci olan ben ve başında bulunduğum kurumum BİK ve yerel basına büyük önem veren yeni cumhurbaşkanımız, hükumetin özgür haberciliği önemsediğini bilinmesini ancak Ardahan ve Türkiye'de çıkan tüm gazetelerin başta resmi ilanı olmak üzere özel ilan ve reklamları hak eden yayınlar yapmasını beklediklerini bunu yaparken şantaj, tehdit, hakaretten uzak basın yayın ilkelerine sahip çıkan, saygı gösteren bir gazetecilik beklediklerini belirtti.
Atalay sözlerine şöyle devam etti. 'Çok şükür BİK var, Rtük'ümüz var. Gazetecilik adı altında başka işleri yapanları, ilan almak için çıkan gazeteciliğin önüne geçtiklerini ve daha güzel bir gazetecilik için uğraşıyoruz' dedi.
Çok gazete ve bölünmüşlüğün zaten zar/zor ayakta kalan mahalli basını iyiden iyiye zora soktuğunu ve yaşanan bu parçalanmışlığın ilanları böldüğünü bildiklerini de belirten Basın İlan Kurumu Başkanı Mehmet Atalay, 'bu kadar çıkmaktansa birleşip, daha vasıflı gazeteler çıkarılabileceğine de dikkat çektiği açıklamasında Ardahan gibi küçük bir yerde iki cemiyetin olması da bu bölünmüşlüğün açık örneğidir.' dedi.
Ardahan ve Türkiye'nin geliştiğini bunun da daha çok ilan, daha çok imkan olduğunun unutulmamasını isteyen BİK Başkanı bundan sonra daha sık ziyaret ve denetimlerde bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

**AGC Başkanı Fakir Yılmaz: İlanların %63'ü Devlete Geri Ödeniyor..

Toplantıda söz alan Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz BİK Başkanının Ardahan ve bölgeye kadar gelip kendilerini dinlediği için teşekkür ederken, yerel basının yaşadığı sorunları da anlattı.
Basın İlan Kurumunun gazetelere verdiği ilanların %63'ne yakının vergi, stopaj, işçi maaşı, kağıt, kalıp, boya, kira ve benzeri giderler nedeniyle devlete ve masraflara gittiği için gazetecilerin eline geçmediğini, bunun da zaten zorda olan mahalli gazeteleri zora soktuğunu, bunun düzeltilmesi için gerek BİK'ten, gerek ise hükümeten destek istediklerini belirtti.
Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz, gazeteciliği her geçen gün zorlaştığı bir süreçte Ardahan'ı ziyaret eden ve gazetecilerin yaşadığı sorunları yerinde dinleyen BİK'e teşekkür ederken, bin bir zorluk ve sıkıntı ile gerçek anlamda gazetecilik yapanlara, halkın gözü, kulağı ve ağzı olan basını yıpratmak için ayaklı gazetelerin, gazetecilikle alakası olmayanların, dertleri sadece resmi ilan almak olanların, 'şantaj yapıyorlar, tehdit ediyorlar' gibi savunmalara gerçek olmayan suçlama ve iftiralara sığındıklarını, burada ki gizli amacın özgür basını başta resmi ilan kılıcı ile susturmak olduğunu, ama 'gazeteciyim' diyenlerin, 'gerçek gazete' çıkaranların bu tür iftira ve baskılara her zaman direneceğinin bilinmesi gerektiğini belirtti.

**Başkan: Basın Ardahan'da Müfettişlik Görevi Yapıyor..

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy'un Ardahan Gazeteciler Cemiyetine Üye Gazetecileri de son anda davet ettiği ve söz alıp görüşlerini paylaştığı sohbette Ardahan'da yapılan gazetecilikle yapılan yayınların kent genelin de kendiliğinden bir oto kontrolü oluşturduğunu, bunun da başta resmi kurumlar üzerinde olmak denetim sağladığını gördüğünü belirtti.
Haberi ekleme saati: 00.59-03 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLELİ GELİNİN EŞİNİ
BAHŞİŞ İÇİN ÖLDÜRDÜLER!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGöleliler geçtiğimiz gün Göleli birisinin kiracı tarafından satır ve bıçakla öldürülmesi ardından ikinci şoku yaşıyorlar.
İstanbul Bahçelievler'de düğünlerine giden yeni evli çift, bahşiş dehşeti yaşadı. Düğün salonu önünde bahşiş almak istedikleri gelin arabasına vuran zanlılar, kendi otomobillerinin camına sıkıştırdıkları damadı sürükleyerek öldürdü. Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.
Olay geçtiğimiz gün saat 18.00 sıralarında Yenibosna Yıldırım Beyazıt Caddesi Neval Sokak üzerinde meydana geldi. İddiaya göre Aziz Baş (26) ve eşi Ardahna'ın Göle İlçesine bağlı Dedekılıç (Keşer) köylü Sevda Baş, nikahları kıyıldıktan Neval Sokak'ta bulunan düğün salonuna geldi. Ancak yeni evli çifti bahşiş için yol boyunca taciz eden bir otomobil, burada da iş başındaydı. Sokak içerisinde gelin arabasının önünü kesmek isteyen zanlılar, arabaya vurarak durabildi.
Kaza nedeniyle araçtan inen damat Aziz Baş, otomobilde bulunan zanlılara tepki gösterdi. Yaşanan tartışma sırasında zanlılar damat Aziz Baş'ı çekerek kendi otomobillerinin camına sıkıştırdı. Gaza basan zanlılar yaklaşık 300 metre boyunca damat Baş'ı sürükledi. Olayda ağır şekilde yaralanan Aziz Baş, gelin arabasıyla hastaneye götürüldü. Damat Aziz Baş yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olay sonrası düğün günü dehşete dönüşen gelin Sevda Baş da sinir krizleri geçirdi.
Damat Aziz Baş'ın amcası Orhan Baş, "Düğün salonunun önüne vardık. Birden bir ses duyduk. Bir koştu oğlan yerde yatıyor. Gelin arabası ile hastaneye gönderdik. İlk önce gelin arabasının önünü kesiyorlar yol boyunca. Oğlanı sürükleye sürükleye götürmüşler. Minibüsün altına sokmuşlar" dedi.
Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, iki kişiyi gözaltına aldı.
Haberi ekleme saati: 00.56-03 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Denilince Bu Siteden Haber Alınır..
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Sadece Göle’nin Vekili Değilsin..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYaklaşan kışa rağmen hala çözüm bekleyen köy yollarının yapılmadığından yakınan köy muhtarlarının bizleri sıkça ziyaret ettiği şu günlerde Ardahan İl Özel Müdürlüğüne ait tüm araçların Göle’ye kaydırıldığı yönünde haberler alıyoruz..
Gerçi Göle’nin 56 köyünün de diğer ilçe köylerinden farklı olmayan bozuk yollara Fakir Yılmaz sahip olduğunu bilen biri olarak bu yönde yapılan şikayetleri doğrulamak için bizzat İl Özel İdareye ve İl Genel Meclisine soru sorduğumuz da ‘Evet, İl Özel İdareye ait araçlar şu an da Göle’de’ cevabını alırken, diğer köy ve ilçe muhtarlarına hak verdik.
Çünkü en son dün Posof ve Hakan’tan gelip, bizleri ziyaret eden köy muhtarlarının da bu yönde şikayetleri vardı.
Yani onlarda gidip, ‘bizim köyün yolunu ne zaman yapacaksınız?’ diye sordukları İl Özel İdareden bizim aldığımız cevabı aldıklarını öğreniyorduk..
Sayın vekilin ilçesi olan Göle’nin önceliğe alındığını anladığımız bu gelişmelere bakınca iktidarın sadece Göle’de mi oy alıp, almadığına bir kez daha baktık..
Ve gördük ki; şu an iktidar olan partinin başta Posof olmak üzere Çıldır’da, Hanak’ta da bir hayli oy aldığını ve oyların büyük bölümünü de Kuzey kazaları olarak bilinen bu ilçelerde aldığını tespit ettik..
Yani Damal gibi oy mu verdiniz de hizmet edelim denilemeyecek olan Posof, Hanak ve Çıldır’ın köylerini ve bu köylerin bozuk olan yollarının da iktidardan ve onun vekilinden hizmet beklediğini anladık..
Yani kısacası şu an iktidarın vekil olan vekilin kendi ilçesinden kendisini kurtarmak için diğer ilçeleri unuttuğunu görüp, anlıyoruz..

**Paşa yine konuştu..

Bu ülkede aylardır kan akmıyor, kardeş kardeşi vurmuyor..
Ve bu ülke de halkın onayını almış güçlü bir hükumet ve onun aldığı kararlar var..
Ve bu ülke de memurlar var, halkın seçtiği, hükumet ettiği siyasilerin aldığı kararları uygulamaktan öteye geçmez, aldığı emri uygular..
Yani bu ülkede birileri öyle ortaya çıkıp, hükümet yerine konuşmaz, ne denirse onu yapar..
Fakir Yılmaz Ama bu ülke de eski alışkanlıkları terk etmeyenler, kendilerini hükumet üzerin de görme alışkanlığı ile yaşayanlarda var..
Ve bunlar arada bir ortaya çıkar konuşur ve bir çuval inciri berbat ederler..
İşte size en son örneği..
Bu ülkede aylardır süren görüşmelerden kendisinin haberinin olmadığını ve en önemlisi hükumetin yaptığı görüşmelerin kendilerini ilgilendirmediğini ima eden açıklamalarda bulunurlar..
Durup, durduk yerde ortamı gerip, yaşanan barış havasını bozmakla zevk alırlar..
Ve bunlara hüküm eden hükumetin de gıgı çıkmaz..
Tamda Dünya Barış günün de savaş ağzıyla konuşanlar karşısında yine birileri susar, 'ne oluyor, senin işin emir almaktan öte bir şey değil' diyemez..
Belki de kasıtlı susarlar, 'biz bu işi beceremeyeceğiz yine sen konuş, hatta devreye gir, boz bu barış ortamını' der..
Bilmem ama paşaların uzun süredir konuşmadığı bu ülkede paşanın durup, durduk yerde konuşması önümüzde ki günler için hiçte hayra yorumlanacak bir durum olmadığını şimdiden belirtirken, bunun sadece konuşma ile kalmasını umarım..

**Ardahan’da ne zaman bakan çıkar?

Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk siyasi hayatının en zirve noktasına çıkması ardından yeniden oluşturulan hükumette Ardahan yine yer almadı..
Yani Göleli Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın yeni bakanlar kurulu ekibi için de yer alacağı beklentisi daha önce ki vekillerin dönemin de olduğu gibi yine fos çıktı..
Umudun 2015 yılına kalacağı görülen yeni bir süreçte yaklaşan genel seçimler de Ardahanlının artık milletvekili değil, bir bakan seçmesi gerektiği de ortaya çıkmıştır..
Fakir Yılmaz Hala AK Parti’de siyaset yapan ve milletvekili olmak için değil, bakan olmak için Ardahan’dan yeniden aday olacağım diyen Saffet Kaya’nın yada bir başka milletvekili adayının bunu başarıp başarmayacağını göreceğimiz 2015 Genel Seçimlerine kadar milletvekili ile idare etmek zorunda kalacağımız kesin..
Çünkü ben siyaset yapıyorum diyenlerin bu yönde ne beklentisi, ne de çabasının olmadığını bakanlar kurulu listesinin yapıldığı gün Kars Açık Ceza Evi’ni ziyaretle meşgul olan siyasetçilerimiz var..
Ve bu ziyaretlerinde Ardahan’ı olduğu gibi Ardahanlı mahkumları unutan milletvekillerimiz var..
Evet Saffet Kaya’nın ısrarla bakan olacağım diyerek siyasete devam ettiği, mevcutların değil bakanlı bakkallık, pardon vekillik beklentisi için de olduğu bir süreçte Ardahanlılar bundan sonra kurulacak hükumetler de yer almak için gerek Ardahan’da, gerek ise başta İstanbul’da olmak üzere 600 bine yakın Ardahanlının yaşadığı metropoller de bu yönde ki çabalarını daha çık arttırmalı ve '550 milletvekilinin en azında 10’nun Ardahanlı olması için çabalamasıdır' der, 2015’e dikkat çekerim..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Yolunacak kazlar geldi..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın gelişmesine büyük katkı sunacağı belirtilen Ardahan Üniversitesinin yıllardır çözülmeyen Öğrenci Yurdu sorunu dolaysıyla yeniden kiralık ev sorunu yaşanan Ardahan’da fırsatçılar yine harekete geçti.
Kendi öğrencilerinin de olduğunu unutup, üniversite öğrencisini yolunacak kaz olarak Ardahan Haberi gören ev sahiplerinin bir aylık kira karşılığın da bir öğrenciden 500 yada 600 TL. aylık kira istediği görülen Ardahan’da bu önemli soruna çare bulmak için kimsenin özel bir çabasının olmaması da fırsatçıların rantlarına rant katmasına neden olmaktadır.
Sadece ev sahipleri mi?
Tabi ki değil..
Öğrencileri asıl yapanlar ise onlara hitap eden esnafın acımasızlığıdır..
Çünkü zaten diğer 80 vilayetten daha pahalı olduğu ileri sürülen Ardahan’da yakalayanın yakalananı soyduğunu bir tüketici ve 5 çocuk annesi olan bende iyi biliyorum..
Bu zihniyetle değil, yurt sorununu çözemeyen üniversite iki üniversitede açılsa Ardahan zor gelişir..
Çünkü mesele zihniyet..

**Göle Fakültesi Ne Oldu?

Göle Orman Müdürlüğünün hala açılmadığı, beldeliği geri verilmesine karşın hala belediye başkanlığı seçiminin yapılmadığı, Göle merkez de olduğu gibi Ardahan-Göle, Göle-Kars yolunu olağanüstü bozuk olduğu Göle’de bu yıl gecikmeli yapılan Kaşar Festivali’ne neden ilgi olmadığını sorgulamayacağım..
Çünkü sorsanız da Ardahan Bal Festivalinin, Damal Şenliğinin, Posof Şöleninin, Hoçvan Yayla Şenliğinin hesaplarının kamuoyuna açıklanmadığı gibi buna da kimsenin cevap vereceğini düşünmüyorum..
Ama ormanları yeniden kesilen, adı Kaşar Festivali olmasına karşın programında kaşarın olmadığı bu festivali organize edenlerin Ardahan ve diğer ilçelerimiz de ki gibi kendin çal, kendin oyna programı ile yaptıkları festivalde halka Göleli İşadamı Nihat Delibalta’nın yaptırdığı binayı neden hala fakülte olarak açmadıkları açıklamalılar..
Açıklamalılar ki öğrenci satısı 6 bine dayanan Ardahan Üniversitesinin geniş bir Ardahan Haberi bölümünün de Göle’de okuyup, gerek sosyal, gerek ticari, gerekse kültürel katkı sunsunlar..
Hala devam eden göçü bir nebze durdursunlar..
Evet, ‘Fakülte ne oldu? sorumuzu yenilerken acaba buna kimler cevap verecek?..

**Müteahhit Yap/Satçı olunca bitiremedi..

Başta Gazeteci Fakir Yılmaz olmak üzere zamanın belediye başkanı ve Göle Derneklerinin ziyareti ve 'Göle'ye bir yatırım yapmalısın' baskısı yaptıkları Göleli İşadamı Nihat Delibalta tarafında Göle festivalinin tozlu yolu üzerinde yaptırdığı binanın halen bitmemesi üzüntü verici bir durum olarak karşımız da duruyor.
Çıldır'da yaptırılan yurt gibi ne aman biteceği bilinmeyen Göle Nihat Delibalta Binasının ne olacağını da merak eden Göleliler 4 Milyona mal olması beklenen ve bittiğinde fakülte olacağı söylenen Delibalta'nın binasını yapan müteahhittin asıl işi bırakıp, Göle'de yap/satçılığa başladığı bu nedenle binanın belirtilen tarihte bitirilemediğini de ileri sürerlerken müteahhittin işi gevşekten alması bu binanın 2014-2015 eğitim/öğretim dönemine yetiştirilemediği ve akıbetini belirleyemediğini de ileri sürmekteler.
Bu iddiaların ne kadar ciddi olduğunu Erzurum’dan Göle’ye girdiğiniz de sağda yapılan konutlarda anlamak mümkün olsa da, buna cevap verecek olan kişinin 60 yıl önce Göle’de ayrılan ve bizlerin, zamanın Göle Belediye Başkanı, Göle Derneği yöneticilerinin önerisiyle doğduğu topraklara yaptırdığı binanın neden bitmediğini soracak olan Nihat Delibaltadır..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YANINIZDAYIZ DEDİLER
BİR OTOBÜS BİLE VERMEDİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Serhat Spor Sizi Iğdır’a Davet Ediyor..

Ardahan’ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil edecek olan Ardahan Serhat Spor tüm Ardahanlıları Iğdır’da yapılacak olan ilk maçına davet etti.
ZİRAAT Türkiye Kupası'nda 2014- 2015 sezonu 3 Eylül Çarşamba günü oynanacak ön eleme turu maçlarıyla başlayacak.
32 ilden amatör takımların mücadelesiyle başlayacak kupa heyecanı 3 Haziran 2015'te Bursa'da oynanacak finalle noktalanacak. Ön elemeden sonra 3 tur oynanırken, grup aşaması 4'erli 8 grupta gerçekleşecek. Maçlar kupanın yayıncı kuruluşu olan atv ve A Haber'den ekrana gelecek.
İlimizin BAL Ligine çıkan takımımız Serhat Ardahan Spor Çarşamba (Yarın) Ziraat Türkiye Kupası ön eleme maçına Iğdır’da saat: 15.30’da Iğdır Aras Sporla Karşılaşacak.

**BİR OTOBÜS BİLE VERMEDİLER..

Öte yandan Ardahan'ı Bal Ligin de temsil edecek olan Ardahan Serhat Spor Iğdır'a gidecek araç bulamadı.
Alınan bilgilere göre başta Ardahan Valiliği, Ardahan Belediye Başkanılığ olmak üzere bir çok kurumun destek sözü verdiği Serhat Spor'u Iğdır'a götürecek bir araç bulunamadığı, Göle Spor'un aracını vermediği, Üniversitenin bu yönde ki talebi ret ettiği öğrenildi.
Yaşanan bu durum karşısında ne yapacaklarını şaşıran Serhat Ardahan Spor yöneticilerinin Karadeniz'den Ardahan'a yolcu getiren bir tur otobüsü 900 TL.'ye kiralayarak Iğdır'a sporcuları götürdükleri alınan diğer bilgiler arasın da oldu.
Haberi ekleme saati: 16.56-02 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DİNO HAKKARİ'Yİ SALLADI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş1 Eylül dünya Barış Günü etkinlikleri kapsamında Hakkari’ye gelen Anadolu Ateşi grubu, ünlü Kürt sanatçı Ardahanlı Hozan Dino ve Grup Lawje ile yöresel sanatçılar, Newroz alanı olan Merzan Toprak sahada verilen konserde sahne aldı.
Akşam saat 20.00’de başlayan konserde sahne alan grup Lawje, sevilen Kürtçe ve Asurice parçalar seslendirdi. Lawje'nin ardından Belediye bünyesindeki Feqiye Teyran Kültür Merkezi halk oyunları ekibi de gösteri sundu.
Programda, Boğaziçi Üniversitesi Caz Korosu da Hakkarilileri bir konser verdi.
Daha sonra sahneye çıkan Hozan Dino seslendirdiği birbirinden güzel parçaları ile Hakkarilileri büyüledi. Dino'nun şarkılarına eşlik eden Hakkarililer geç saatlere kadar konser alanından ayrılmadılar.
Beşiktaş Belediyesi'nin hazırladığı tanıtım videosu ve ile devam eden etkinlikte IŞİD’in Şengal’de Êzidilere yönelik katliamların gösterildiği sinevizyon izletildi.
Daha sonra sahne alan Anadolu Ateşi grubu Hakkarililere 1 saat süren gösteri sundu. Hakkari'de ilk kez bir caz konseri veren Boğaziçi Caz Korusu Şefi Büşra Doğan, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Hakkari'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Hakkari Belediyesi Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ile Nurullah Çiftçi, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, sanatçı Kadir İnanır ve yönetmen Gani Rüzgar Şavata sahneye çıkarak el ele tutuşup yurttaşları selamladı.
Burada kısa bir açıklama yapan Hazinedar, Hakkarililere ilgilerinden dolayı teşekkür ederek, ödenen bütün bedellere rağmen ele ele tutuşup kardeşçe yaşayacaklarının mesajını verdi.
Hakkari Belediye Eş Başkanı Dilek Hatipoğlu da Hazinedar'a kente gösterdiği ilgi ve destekten dolayı kentin sembollerinden kilim ve yöresel ürünler hediye etti, günün anısına plaket verdi.
Konserlere katılan binlerce kişi barış ve kardeşlik sloganları eşliğinde Newroz alanından ayrıldı.
Haberi ekleme saati: 11.03-02 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Saman yine yollara düştü..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYoğun bir merası olmasına karşın, devam eden göçün getirdiği sorunlar dolaysıyla doğru dürüst ekilip, biçilmeyen Ardahan’da ki araziler de bulunan hayvan yeminin yetersizliği Ardahan’ı Güneydoğu ve Orta Anadolu çiftçisinin saman satış merkezi konumuna getirmiş durumda.
Biçinin devam ettiği, Arpa ve Buğdayın toplanıp depolandığı şu günlerde başta Diyarbakır ve Konya’da olmak üzere Ardahan’a doğru gelen onlarca saman kamyonu kısa sürede müşteri buluyor.
Tonu 330 ila 360 TL. arasın da satılan samanın kısa sürede alıcı bulduğu görülen Ardahan’a Iğdır’dan da ot geliyor.
Kilosu 500 ile 520 TL. arasında satılan yonca otu da Güneydoğu da ve Orta Anadolu’da gelen saman gibi kısa sürede müşteri buluyor.

**Hayvan fiyatları arttı..

Öte yandan yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayvan fiyatlarının bir hayli arttığı, bir dügenin 3,5 Bin ila 5 Bin TL. arasında fiyatla satışa sunulduğu görüldü.
Haberi ekleme saati: 09.00-02 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Öğrencilerin Derdi:
YURT VE EV SORUNU

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2014-205 Eğitim/Öğretim sezonunun başlamasına çok kısa bir sürenin kaldığı şu günlerde Ardahan’a gelmeye başlayan öğrenciler geçmiş yıllar da olduğu gibi bu yıl da yurt ve kiralık ev sorunu ile baş başa kaldıkları görülüyor.
Bir taraftan üniversite için diğer taraftan lise, ortaokul ve ilkokul eğitimlerini almak için Ardahan’a gelerek kayıtlarını yapmaya başladıkları görülen öğrencilerin velileriyle birlikte kayıtlar bitmeden önce sağa sola koştururlarken bir taraftan da kalacakları yurt veya uygun kiralık ev arayışı için de bir hayli yorulup, terledikleri görülüyor.

***KONUT ARTTI, KİRALAR DÜŞMEDİ..

Bu yıl 5 bin öğrencinin eğitim görmesi beklenen Ardahan Üniversitesinde ve diğer okullar da okumaya gelen öğrencilerin yaşadığı yurt ve kiralık ev sorunun devam ettiği Ardahan’da yapılan onca yeni konutlara karşın kiralık ev fiyatlarının hala yüksek olması dikkat çekmekte.

**YURTLAR MASA AÇTI..

Üniversite öğrencilerinin geldiği şu günlerde harekete geçen Ardahan’da ki Özel Yurtlar öğrencileri ikna etmek için öğrencilerin kayıt olduğu bölge de kamp kurdukları görüldü.
Öğrencileri kendi yurtlarına çekmek çeşitli vaatlerde bulunan Özel Yurt sahipleri çoğu yoksul çocukları olan öğrencilerin kendi yurtlarında konaklamaları için bastırdıkları tanıtım afiş ve broşürlerini dağıttılar.
Haberi ekleme saati: 09.00-02 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'LİYİ ESENYURT'TA ÖLDÜRDÜLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlıların yoğun olarak yaşadığı İstanbul'un Esenyurt İlçesinde yaşanan bir olayda Göleli olduğu öğrenilen bir kişi bıçaklanarak öldürüldü.
Alınan bilgilere göre İstanbul Esenyurtta ikamet eden göle Çakırüzüm (Müzarat) köyü doğumlu Mikail Çiçek kiracısı tarafından dokuz yerinde bıçaklanarak öldürüldü.
Samsunlu olarak bilinen katil sokakta karşılaştığı ev sahibine bıçakla satırla saldırmasına müdahale eden kiracının eşi almış olduğu bıçak darbelerinden dolayı yoğun bakıma alındığı öğrenildi.

**Kenarbel Köyünde kavga..

Çıldır’ın Kenarbel köyünde 2 vatandan kavga etmesi sonucu kavganın büyümesine yol açtılar. Bilinmeyen bir sebepten dolayı kavga eden vatandaşlar aile fertlerinin yaralanmasına sebep oldular. Alınan bilgilere göre 5 kişinin yaralanması sonucu jandarmaya haber veren köy halkı kavgaya karışanları ifadeleri alınmak üzere Çıldır Jandarmalığına götürüldüler.
Haberi ekleme saati: 21.07-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com Kaynak Kurbani Yıldırım

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HALİT KARAHAN ABİSİNİ KAYIP ETTİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Çıldırlı İşadamlarından Karahan Pul Civata'nın sahibi Halit Karahan'ın abisi İlhan Karahan hayatını kayıp etti.
Alınan bilgilere göre 58 yaşında olan ve Akciğer kanseri dolaysıyla hayata göz yuman İlhan Karahan'ın Çıldır Aşıkşenilk'te toprağa verilecek.
Karahan ailesine baş sağlığı için oğlu 0. 506 527 41 50(Atilla Yıldız) aranabilir.

**SÜFYAN YILDIZ HAYATA GÖZ YUMDU!

Ardahan'da yıllarca restorantçılık yapan daha sonra İstanbu'a yerleşen ve burada bir çok iş yapan Hoçvanlı İşadamı Güven Yıldıs ve Atilla Yıldız'ın babaları olan Süfyan Yıldız (83) rahatsız olduğu evinde hayata göz yumdu.
İstanbul Sancaktepe Samandıra'da oturan ve burada toprağa verilen Süfyan Yıldız Ardahan merkeze bağlı Tunçoğlu (Panik) köylüydü.
Yıldız ailesine baş sağlığı için oğlu 0. 553. 2423826 (Atilla Yıldız) aranabilir.

**Zeki Özer'de Hayata Göz Yumdu...

Öte yandan Ardahan Yeni Mahalle de yıllarca bakkalık yapan Zeki Özer'de bugün hayata göz yumdu.
Ardahan Taşlıdere (Bangis) köylü Özer köyünde toprağa verildi.
Haberi ekleme saati: 16.52-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

POSOFLU KÖY MUHTARLARI:
BİZİM DE YOL VE SU SORUNUMUZ VAR!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan merkez de olduğu gibi ilçelerinde de yol sorunu yaşandığını belirten Posoflu köy muhtarları yetkili ve ilgililerin yaşadıkları sorunlara ilgisiz kaldıklarından yakındılar.
Gazetemize gelerek köylerinin yol ve su sorunu olduğunu ve bu sorunları çözmek için başta Posoflu olan Ardahan İl Genel Meclis Başkanı Bederttin Çakıcı’nın olmak üzere çalmadık kapı bırakmadıklarını belirten Posof’un 49 köyünün temsilcisi muhtarlar kış geliyor, halen yollarım yapılamadı. Su sorunumuzda var diyerek yaşadıkları sorunları dile getirdikleri şikâyet dilekçesini valiliğe verdiklerini belirttiler.
Başta, Alabalık (Sahyo) köyü Muhtarı İkram Çelik ve Kopuzlu(Kolhisal) köy muhtarı Mahsur Yücel olmak üzere Kol Köyü Muhtarı Ramiz Al Kılıç, Aşıkzülali (Hevat) Köy Muhtarı Bülent Uludağ, Aşıküzeyir (Hevat) Köyü Muhtarı Reşat Sanatçı, Kaleönü (Agara) Köyü Muhtarı Sadrettin Ergün, Baykent (Vahla) Köy Muhtarı Özgül Önder, Akballı (Obul)ı Köyü Muhtarı Alim Akça, Söğütlükaya (Hünemis) Köyü Muhtarı Duruk Taşçı ve bir çok köy muhtarı Ardahan Valilik Makamına yönelik aldıkları dilekçede; Biz isimlerimiz yazılı imza ve mühürlerimiz bulunan grup köy muhtarları olarak acizane sorunumuzu makamınıza iletme zaruretini duyduğumuzu; Sorunumuz yol sorunu olduğu, şöyle ki; Posof Karayolları yol sınırından ayrışan Göztaşı mevkiinden itibaren köylerimize giden yollarımızın satı kaplamaları bozulduğundan, kasis ve çukurlar oluşmuş olduğundan araçların zora ki yürümesi sonucu hasar gördüğü gibi aynı zamanda yolcu ve öğrenci taşımacılığı yapan araçlarında bu yönde zarar gördüğü, aynı zaman da içerisindeki insan topluluğu rahatsız olduğu aşikardır. Köylerimize gurbetçilerimiz gelmekte yollarımızın bozuk düzende olmasından dolayı biz köy muhtarlarına serzenişte bulundukları, bu mağdur edici durumlarla ilgili yollarımızın kış bakımı ve onarımının yapılması hususunda gereğinin yapılmasını arz ederiz.
Posoflu Köy Muhtarları
Haberi ekleme saati: 16.50-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'A
SÜRGÜN ETTİKLERİNİ GERİ TOPLUYORLAR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Paralel devlet adı altında polislere yönelik devam eden operasyonlara bir yenisi eklendi.
Sürgün Memur memleketi konumunda ki Ardahan'a gönderilen onca sürgün memur gibi 17 Ağustos Operasyonu ardından başlatılan operasyonlar sonucu Ardahan'a gönderilen ve Paralel Örgüt elamanı oldukları ileri sürülen polisler yapılan yeni operasyonla geri toplandıkları görülüyor.
Daha önce Ardahan'ın Hanak ilçesine atanan ve daha sonra yapılan bir operasyonla göz altına alınıp, İstanbul'a götürülen İlçe Emniyet Müdürü gibi şimdide yen polisler göz altına alındı.
Emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin İstanbul merkezli 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan 33 polisten 32'sinin yakalandığı bildirildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul, Ankara, Afyonkarahisar, Ağrı, Adıyaman, Ardahan, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Giresun, Hakkari, Kütahya, Muğla, Sivas, Şanlıurfa, Van ve Zonguldak'taki adreslere yapılan baskınlarda, aranan 33 polisten 32'si gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlar arasında eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcıları Mahir Çakallı ile Hamza Tosun ve eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakub Saygılı da bulunuyor.
İstanbul merkezli 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında 33 polis hakkında "darbeye teşebbüs", "casusluk" ve "resmi belgede sahtecilik" iddialarıyla gözaltı kararı çıkarılmıştı.
Haberi ekleme saati: 13.14-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

14 KÖYÜN SU SORUNU HALA SORUN..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**9 Yıl önce manşet yapmıştık..

**Taşların arasında su şebekesi..

Ardahan’ın Hanak İlçesinin 14 köyünün içme su şebekesini taşıyan borularımn yer altına alınmadığını belirten Koyunpınar Köyü Muhtarı Hüseyin Taşkıran hayvan barınaklarının yanı başın da kamp kurduğu su kaynağında gelen suyun şebekesinin yer altında değil kayaların üzerinde geldiği için sık sık arızalandığını ve susuz kaldıklarını belirtti..

Ardahan’ın Hanak İlçesine bağlı bulunan Koyunpınar (Saskara) köyü ve bu köyün içme suyu hattında yaralanan 14 köy halen su sorunu yaşıyor.
Köy merkezine 22 kilo metre uzaklıkta bulunan Kuzugölü mevkiin de bulunan kaynakta gelen suyun hattın bakımsız olması ve su şebekesinin gelişi güzel yapılması dolaysıyla içme suyu sorunu yaşadıklarını belirten 210 Hanelik Koyunpınar köyü muhtarı Hüseyin Taşkıran bu yönde bugüne kadar yaptıkları şikâyetlerin dikkate alınmadığından yakındı.
Yaklaşan kıç öncesi yeniden susuz kalacaklarından korktuklarını belirten Koyunpınar köyü muhtarı Taşkıran, köyümüze ve diğer 13 köye su taşıyan şebekenin büyük bölümü kırık dökük olması, şebekenin yer altında olmaması dolaysıyla sıkça kırılıp, suların çayırlara veya boşa aktığını, bu yetmezmiş gibi su kaynağı olan Baykent Yaylasın da ki su kaynağı korunamadığı ve etrafında hayvan barınaklarının olduğu, hayvanların su içtiği bir kaynak haline geldiğini kaç kez yetkililer bildirdiysek bugüne kadar bir sonuç alamadık.’ dedi.

**Yıllardır çözüm bulunamayan bir kaynak..

2007 Yılında yapılan su şebekesinin yapıldığı günden bu yana sorunlu olduğuna dikkat çeken Ardahan’ın Hanak İlçesine bağlı Koyunpınar (Saskara) köyü muhtarı Hüseyin Taşkıran bu hattın yeniden gözden geçirilip, su kaynağının mutlaka korumaya alınması gerektiğini belirtirken, bugün doğru dürüst akmayan, sağlıklı olmayan Kuzugölü Su şebekesi hattının beslediği 14 köyün yıllardır mağduriyet yaşadığını, bu mağduriyetin giderilmesi için başta yeni valimiz Ahmet Deniz’i olmak üzere yetkileri bölgeye davet ediyoruz’ dedi.
**Manşete taşımıştık..
Yıllardır bir türlü çözüm bulmayan Hanak Kuzugölü su şebekesinin yapıldığı yıllarda sorunlu olacağını yıllar önce dile getiren bu yönde yaptığımız haberlerimiz gerek yerel de gerek ise ulusal basında defalarca, hem de manşetlerde gündeme getirilmişti.
Haberi ekleme saati: 13.10-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KİMSE YOK MU
ATAMAN'IN TAVUKLARI ÖLÜYOR!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşta üç yıldır bozuk olan Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı Türkgözü yolu olmak üzer onca sorunu bulunan Ardahan’ın sınır ilçesi Posof’ta iki tavuğun telef olması haber konusu oldu.
İlçesin de yaşanan onca sorun karşısında duyarsızlığı ile tanınan İbrahim Ataman’ın kendi tavuklarının aniden telef olmasını, kendi internet sitesinde ÖZEl HABER logosuyla vermesi dikkat çekti.
İşte o çok ama çok önemli haber..

**POSOF TA TAVUKLAR ÖLÜYOR İLGİLENEN YOK..

Halil İbrahim ATAMAN-POSOF(ÖZEL HABER)
Bu kadar da olmaz denilen şeyler Posof ta oluyor.
Ardahan ın Posof ilçesinde olan ve yaşanan olaylar belki de Dünya da eşi benzeri olmayan olaylar olarak tarihe geçebilir.
İşte bir örnek: Posof ta tavuklar ölüyor ama neden öldüğü bilinmiyor. Sadece benim 11 civciv, üç tavuk ve bir horoz öldü. İlçe ve köyler toplamına bakınca binlerce tavuk ve civciv öldü ama ilgilenen olmadı. Veterinerlere soruyoruz: nedenini bilmiyoruz diyorlar. İlçe tarım müdürü dahi ”buna çare yoktur çünkü sebebini bilmiyoruz” deyince bende öyle ise bilen birilerini çağırında çare bulunsun dediğimde ise “tavuklar ölse ne olur ki” diye cevap verdiler.
Posof halkı olarak bizler de yetkililere diyoruz ki lütfen Posof a da bilen kişileri gönderin.
Haberi ekleme saati: 08.29-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇ/FED BİR YİĞİT ARIYOR!...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**19 Ekim'de yapılacak olan kongre öncesi ortaya çıkıp, 'Ben mevcut yönetimden daha iyi bir Hoç/Fed vaat ediyorum' diyebilecek, 2015 Genel seçimlerinde bölgede bir milletvekil çıkması için tüm gücünü ortaya koyacak ve gerektiğinde Hoçvan'ın olduğu gibi tüm Ardahan'ın sorunlarına duyarlı olacak bir yönetim oluşturacağım. İstanbul'da oturup, inşaat işimi büyütmek için dediği, demagoji yaparak değil gerçek anlamda bir başkanlı yapacağım' diyecek ve hiç bir şey yapmasa birilerinin arkasından konuşup, yüzüne gelince kuyruğunu bacağının arasına sokmayacak Hoçvanlı bir baba yiğit aranıyor.

**HODRİ MEYDAN KONGRE GÜNÜ BELLİ OLDU..

Ardahan Merkeze bağlı Hoçvan'ın 22 köy derneğini bir çatı altın da bir araya getirme iddiasıyla kurulan Hoçvan Federasyonu 19 Ekim'de 3. Kongresini yapmak için karar aldı.
Dernek başkanlarının bir hayli düşünceli olduğu ve bir araya geldiği toplantıda alınan karara göre 19 Ekim de kongreye gidecek olan Hoçvan Federasyonun yönetimine talip olacakların bu güne kadar listelerini oluşturup, kamuoyuna açıklamaları bekleniyor.

**Adayım Dediler, Toplantıya Katılmadılar..

Merkezi İstanbul Esenyurt'ta bulunan ve şu an ki mevcut yönetiminin mutlak değişmesi gerektiğine işaret edilen Hoçvan Federasyonu'nun kongre kararı aldığı toplantıya dernek başkanlarının bir çoğunun katıldığı gözlenirken, bu önemli toplantıya katılmayanların başına daha önce Hoç/Fed'in yönetimine adayı diyenlerin katılmaması dikkatlerden kaçmadı.
Haberi ekleme saati: 08.20-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ANKARA GECESİ GİBİ
GÖLE FESTİVLİNİ DE REZİL ETTİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HORTUMU SEYYAR ÇEŞME VE WC

Ardahan'da yapılan yaza etkinliklerinin sonuncusu olan Göle Kültür ve Kaşar Festivali Kaşar'ın olmadığı içi boş programla son buldu.
Sunuculuğunu Hopa'dan Ankara Derneğine başkanlık eden şahsın yaptığı bu yıl ki kaşar festivali son 18 yılın en sönük festivali olmasıyla tarihe geçti.
Ankara'da yaptığı Göleliler gecesine 'Rezil bir gece yapıyoruz' diyerek küçümseyen şahsın sunuculuğunu yaptığı Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali'nin son günün ses düzeninin bozukluğu damgasını vurdu.
Göleli gençlerin Yusuf Harputlu'yu dinlemek için toplandığı bir sırada çalışmayan ses düzeni nedeniyle üç gündür yapılan festivalin son günün de toplanan bir kaç kişi de organizeye tepki göstererek alanı terk ettiği gözlendi.
Yerel seçimler de listeye girmek için partisine yönelik sert bir açıklama yaparak AK Parti'den önce istifa eden, sonra da listeye alınmasıyla yeniden AK Partili olan şahsında festivali organize eden görevli olarak yer aldığı 19. Göle Uluslararası Kültür ve Kaşar Festivalinin yerel de olduğu gibi ulusal basında da yeterince yer almaması dikkatlerden kaçmazken, belediye başkanının kardeşi İsmail Akınoğlu'nun sunucu başta olmak üzere sözde festival komitesinden daha çok yabancı misafirlerle ilgilendiği ve kardeşini başında olduğu festivali kurtarmaya çalıştığı dikkatlerden kaçmadı.

**Hortumlu Çeşmeler Akmadı..

Bu yıl bir hayli sönük geçen 19. Göle Kültür ve Kaşar Festival yolunun yine tozdan geçilmediği görülürken, festival alanına yapılan çeşme ve tuvaletlerin dışarıdan su depolarına takılan hortumlarla beslenmesi dikkat çekerken, Orman Müdürlüğü tarafından aceleden yapılan çeşme ve wc'lerin sularının doğru dürüst akmadığı da dikkatlerden kaçmadı.
Haberi ekleme saati: 18.53-31 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YOLLAR BATAKTAN BETER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**19 YILDIR FESTİVAL YAPILIYOR, YOLU YAPILMIYOR..

Başta 4 yıla yakındır bölünme çalışması yapılan Ardahan'ın Göle ilçesi ile Ardahan arasın da bulunan 44 Km'lik karayolu olmak üzere, Ardahan-Kars, Ardahan-Hanak-Damal ve Posof ve Ardahan Çıldır karayolları bu yılda bitmedi.
Bir çok insanın yaşamına, onca aracın hurdaya çıkmasına neden olan Ardahan'da ki yolların ne zaman biteceğini merak konusu olmaya başladı.
Bir iki yol yapma aracının çalıştığı Göle yolu gibi diğer yolların bir türlü bitmemesi karşısında tepkilerini dile getiren Ardahanlılar Göleli Milletvekilinin kendi yolu gibi diğer yollar için gerekli çabayı ortaya koymamakla suçladıkları görülmekte.
Ardahan'ın şehirlerarası yolları gibi köy yollarının olağanüstü bozuk olduğunda yakınan Ardahanlılar, Göleliler, Hanaklılar, Çıldırlılar, Damallılar karayolları gibi 19 yıldır festival yapan Göle belediyesinin festival yolunu yapamadığından şikayetçi olurlarken, bu festival ve şenlikler katılan Ardahan Milletvekilleri, Ardahan, Göle, Hanak, Damal, Çıldır Kaymakam ve Belediye Başkanlarının lüks arabaları dolaysıyla bozuk yolları göremediklerini ileri sürmekteler.

**Bozuk olan Türkgözü Gümrük yolunda kaza..

Ardahan'ın Posof ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı.
Yıllardır bitmeyen bölünmüş yol çalışmalarının hala bitmediği Ardahan'ın Kafkaslara açılan Türkgözü (Badele) Gümrük kapısına giden yolda trafik kazası meydana geldi.
Alınana bilgilere göre Posof - Türkgözü karayolu Eminbey (Cilvana) köyü yakınlarında meydana gelen kazada Cevdet Karakuş yönetimindeki 36 AS 002 plakalı TIR ile Şahin Akın yönetimindeki 59 YU 626 plakalı otomobil dikkatsizlik sonucu çarpıştı. Kazada sürücüler ile birlikte Mehmet Telli, Muhmut Alphan ve İsmail Dursunoğlu yaralandı. Yaralılar, 112 ekiplerince Ardahan Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.
Haberi ekleme saati: 18.49-31 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLI KONSOLOS ÖLDÜRÜLDÜ MÜ?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**GAZETECİ'NİN HABERİ ULUSAL BASIN DA YİNE 1. SAYFA..

IŞİD tarafında üç ay önce kaçırılan ve 48 rehine birilikte haber alınamayan Ardahanlı Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın öldürülüğü ileri sürüldü.
Ardahanlı konsolosun köyüne giderek doğduğu evinin önün de Yılmaz'ın akrabalarıyla birlikte ziyaret eden CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'te çarpıcı iddia.
Öztürk Yılmaz ve berberinde ki Musul konsolosu çalışanlarından bugüne kadar haber alınmadığını belirten CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt bu esirlerin 'sağ mı, ölümü kamuoyuna bilgi verilmesi gerektiğini, ama aldığımız duyumlarda Ardahanlı konsolosun öldürüldüğünü, bunun kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz.' dedi.

Ardahan Haberleri **BİRGÜN GAZETESİ 1. SAYFADAN DUYURDU..

CHP'li Öğüt'ün açıklaması Sitemiz yöneticisi ve aynı zaman da Ardahan'ın en etkili gazetesi Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi'nin Yazıişleri Müdür olan Gazeteci Fakir Yılmaz'ın imzasıyla ulusal gazeteler de 1. sayfada yer buldu.
İşte Birgün Gazetesinde 1. sayfadan verilen o haber..
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tarafından 49 kişi ile birlikte kaçırılan Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın yakınlarını ziyaret etti. Milletvekili Öğüt'ün, Ardahan'ın merkeze bağlı Açıkyazı Köyü'nde görüştüğü Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın yakınlarından amcası Feridun Yılmaz, kaçırılanların hayatından endişe ettiklerini söyledi.

"BU İNSANLAR ÖLDÜRÜLDÜ MÜ"

Köyde Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın akrabaları ile bir araya gelen Milletvekili Ensar Öğüt, 11 Haziran'da kaçırılan Başkonsolos Yılmaz'ı nerede olduğunu bütün Türkiye'nin merak ettiğini söyledi. Hükümetten bu konuda açıklama beklediklerini ifade eden Öğüt, şöyle dedi:

"Bu insanlar öldürüldü mü, öldürülmedi mi? Öldürülmediyseler neredeler? Milletvekili olarak bir araştırma önergesi verdim. Bir komisyon kurulsun, Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'ne gidelim. Hem kendi toprağımıza sahip çıkalım, hem de rehinelerimiz araştıralım. 49 evladımızın sağ salim gelmesini istiyoruz ama, şimdi bir haber alıyoruz. Suriye'nin belli yerlerinde rehin tutuluyor ve bu rehinelere 6 Ağustos'a kadar süre verilmiş diyorlar. 24 gündür hiç bir haber çıkmadı. Peki soruyorum bu insanlar öldürüldü mü, başka bir şey mi yapıldı? Başka bir yere mi götürüldü? Devlet bir an önce rehinelerden yakınlarına doğru bilgi vermelidir."

**"NEDEN YEĞENİMİ KURTARMIYORLAR"
Milletvekili Ensar Öğüt'ün ziyareti sırasında amca Feridun Yılmaz, "Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Başbakan oldu. Çok merak ediyorum, neden yeğenimi kurtarmıyorlar? Çektiğimiz acının sona ermesini istiyoruz" diye konuştu.

**YILMAZ KİMDİR?
Başkonsolos Öztürk Yılmaz, 15 Temmuz 2013 tarihinde Musul Başkonsolosu olarak görev yapmaya başladı. Öztürk Yılmaz, Ardahan Lisesi ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olduktan sonra 1996 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığı'nda sırasıyla Balkanlar, AGİT, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkasya Daire Başkanlığı, Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığı'nda Daire Başkanı olarak görev yaptı. Yılmaz, yurtdışında ise sırasıyla Bişkek Büyükelçiliği, Brezilya Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği'nde Müsteşar olarak bulundu. Ab'nin kalkınma ve entegrasyonu konusunda (VUB-Brüksel) master yapan Başkonsolos Yılmaz, evli ve 3 çocuk babası, İngilizce ve Rusça biliyor.
Haberi ekleme saati: 19.22-30 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

30 Kişiyle 30 Ağustos!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş30 Ağustos Zafer Bayramının 92 yıl dönümü dolaysıyla düzenlenen etkinliklere beklenen ilginin olmaması başta Askerin olmak üzere Ardahan protokolünü üzülmesine neden oldu.

Atatürk büstüne konula çelenk ardında Ardahan Kongre Caddesine de tören alanına geçen protokol burada bir manga ve bir kıta asker dışında çok az vatandaşın olduğunu görünce şaşırdılar.
Vatandaşı ilgisizliği karşısında bir süre başlayamayan törenlere kimse gelmeyince gecikmelide olsan başladı.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan CHP Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan'da konuşlandırılan 25 nci Mekanize Tugay Komutanlığında görevli Asker erkan, Ardahan Vali Yardımcıları, Ardahan İl İdarecilerinin bulunduğu protokolünü katıldığı törenlerde 30 Ağustos Zafer Bayramının tarihçesi bir tan subayı tarafından okunduktan sonra resmi geçit yapıldı.
Yaklaşık 45 dakika süren törenler Askeri araçları geçişi ile son buldu.
Haberi ekleme saati: 11.18-30 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Festival temel attırdı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BEKLENEN İLGİ YOKTU..

İlk gün Göle Öğretmen Evi’nin temeli atılıp, Göle SGK’nın açılışı gerçekleştirilen Göle Kültür ve Kaşar Festivali’ne Gölelilerin ilgisi olmazken, Ardahan Valisi başta olmak üzere bir çok bürokratın kısa süre için de yapılan açılış ardından Göle’de ayrıldıkları görüldü.
Ardahan'da yapılan yaz etkinliklerinin en sonuncu da başladı.
Üç gün sürecek olan Göle Kültür ve Kaşar Festivali Aşıkların saz ve sözleriyle başladı.
İlk gün Göle kent meydanında start verilen festivale Ardahan Milletvekillerinin yanı sıra Göle Derneği ve bir çok gurbetçi katıldı.
Göle Kaymakamlığı, Göle Belediyesi ve Göle Derneklerinin birlikte ortaklaşa gerçekleştirdikleri bu yıl ki etkinliğe ilk gün beklenen yoğunluğun olmaması dikkatlerden kaçamadı.

**ORMAN KATLİAMI GÖLGESİNDE KALDI..

500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu ve suni çim sahanın açılışı, Göle SGK Binasının açılışını gerçekleştirildiği, Göle Öğretmen Evi'nin temelinin atıldığı kaşar festivalinin ilk günü Göle'nin asıl gündemi her yıl (Gençleştiriyoruz) adı altında kesilen Göle Ormanlarının bu yılda kesileceği yönünde haberlerimiz oldu.
Haberi ekleme saati: 18.10-29 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLI SİYASETÇİLER
Kars Cezaevi’ni Ziyaret Etti
Ardahanlı Mahkumları Unuttular..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ATALAY DAVUTOĞLU EKİBİN DE YOK..

AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi’ne katılmak için geçtiğimiz gün Ankara’ya giden AK Partili Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan Milletvekili Prof. Orhan Atalay ve AK Parti Ardahan İl Başkanı ve onlarla birlikte Ardahan’a dönen ve uçakla Ankara’dan Kars’a gelen CHP Ardahan Milletvekil Ensar Öğüt bir suçtan dolayı Kars Açık Cezaevi’n de bulunan AK Partili Temel Aydın’ı ziyaret ettiler.
Temel Aydın’ı ziyaret eden Ardahanlı siyasilerin aynı cezaevin de bulunan 20’ye yakın diğer Ardahanlı mahkumları ziyaret etmemeleri tepkiye neden oldu.
Ceza evin de bizi arayarak, yaşanan duruma tepki gösteren Ardahanlı mahkûmlar ‘Ardahanlı siyasilerin iktidardan birini ziyaret ederken, bizlere selam bile vermemelerini Ardahan kamuoyuna şikâyet ediyoruz.’ diyerek yakındıkları dikkat çekti.

**Bakan olmayacağını anlayınca Göle festivaline geldi..

Öte yanda Türkiye Cumhuriyeti’nin 62. Hükümetinin kabinesi de açıklandı.
Ardahanlı Milletvekili Orhan Atalay’ın yer almadığı görülen Ahmet Davutoğlu başkanlığın da ki yeni kabine şu isimlerden oluştu.
İşte yeni kabine; Başbakan Ahmet Davutoğlu
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile Bakanı Ayşenur İslam, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
Haberi ekleme saati: 12.58-29 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Nasıl Tanıtılır?
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Göleliler Rahat..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş‘Göle Geleceğini Arıyor’ pankartları ile bu yıl 19. yapılacak olan Göle Kaşar Festivalini organize edenler başta olmak üzere Ardahan’ın en büyük ilçesinde yaşayan Göleliler bir soru sormak istiyorum..
Göle’nin köyleri ve kent içinde olduğu gibi şehirler arası yolları bu kadar bozukken siz rahat mısınız?
Ardahan Haberi Peki 3 dönemdir oy verdiğiniz AK Partili Belediyenin yıllardır çözüm bulamadığı içme suyunuz hala kirli akarken ve sıkça kesilirken rahat mısınız?
Ya o Göle’ye adını veren yeşil çamlar tek tek devrilirken ne kadar rahatsınız?
Bilemiyorum ama bizlerin Göle’de çıkardığı Göle Gözlem isimli gazeteye olduğu gibi sadece sizlerin sorunlarını yazmak için ve en önemlisi sizden hiç bir destek almayan yerel gazetelere sahip çıkmadığınız gibi bir bardak çay parasından daha ucuza giden sütlerinizle rantlarına rant katanların destek vermediği kaşar festivalinin neye yaradığını 19 yıldır anladınız mı?
Evet, Göleliler Göle Spor başta olmak üzere yaşanan sorunlara sahip çıkmamakla rahatsanız bir şey diyeceğimiz yok..
Çünkü 5 yıldır bozuk olan Göle-Ardahan yolunda gidip, gelen sizler olduğunuza göre kesilen ormanlar da sorun değil..

**Ardahan’da Spor..

1. Amatör Liginin başlamasına az bir zaman kalan şu günlerde Ardahan’ın Türkiye 1. Futbol Liginde temsil eden bir anne olarak Ardahan’da ki sportif faaliyetlere baktığımızda karşımıza hiçte iyi bir tablonun çıkmadığını görmekteyim.
Ardahan Haberi Başta Bölgesel Amatör Liginde olmak üzere futbolda, güreşte, boksta, atletizmde, golfta kendi imkanları ile mücadele verenleri ne kadar desteklediğimiz Ardahan’ın Bölgesel Amatör Lig de temsil edecek oaln Ardahan Serhat Spor’un gecesinde bir kez daha görmüş olduk.
Belediyeden bir temsilcinin bile katılmadığı o geceye bakınca bir avuç gönüllü dışında kimsenin olmaması acı verici bir durumdan öte bir şey değildi.
İşsizliğin diz boyu olduğu bir kentte kendi cep harçlıkları ile bir şeyler yaparak, sahalarda kalmak isteyen gençlerimize ne kadar sahip çıktığımız gösteren bu manzaranın bizim değil, bu memleketin kaymağını yiyenlerin yüz akı olduğunu da belirtmekte fayda var..
Çünkü rantlarıyla bu memleketin sahibi olduklarını sananların bu memleketin sorunlarına karşı olan duyarsızlıkları gibi bu memleketin gençlerini de görmezden gelmekteler..

**Gorveng seçimi ne oldu?

Bu yıl yapılan yaz etkinliklerinin ilki olan ama cumhurbaşkanlığı seçimi dolaysıyla ertelenen ve 2014 yılının son festivali olacak olan Göle Ulusal Kaşar Festivali bu hafta sonu yapılacak.
Ardahan Haberi 11 Kişi yüzünde beldeliği tehlikeye düşen ve bizlerin büyük baskısı sonucu verilen çabaların ardından yeniden beldelik unvanını alan Ardahan’ın Köprülü Beldesi aylardır belediye başkanı olmaksızın, köy muhtarı tarafından yönetiliyor.
Bu belde için seçim yapılması gerektiği ve bu yönde ki kararın bir an önce Ardahan İl Seçim Kuruluna ulaşması gerektiğini kaç kez yazmamıza karşın Ankara’dan hala Ardahan’a gelmeyen Köprülü Belediyesi Belediye Seçimi kararı yüzünden Ardahan’ın tek beldesi hala başkansız..
Evet, ‘bu memlekete hava alanın acelesi yok, önce yollar’ deyip, Ardahan, Göle, Hanak, Damal, Posof ve Çıldır’ın yollarını bile yaptıramayanlar Ankara’da verilen bir kararı alıp Ardahan’a getirip, Gorvengin seçime götüreme diklerine de şahit olup, üzülüyoruz.
Basit bir işi bile yapamayanların bu memleketin onca sorunu karşısında ne gibi bir iş yaptıkları da Ardahan’ın geneline baktığınızda görülecek diyeniniz olacak ama biz yine görevimiz yapıp, ‘Ya ayıptı, şu kararı elden alın, gelinde Gorveng başkanını seçsin’ diyelim..
Diyelim ki; Belki duyan olur?

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Alkışlamamak elde değil..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş40 Yıllık siyasi hayatının en zirve noktasına ulaşan Recep Tayyip Erdoğan’ı alkışlamamak elde mi?
Bilmem ama HDP Genel Başkanı ve Erdoğan’ın en güçlü rakibi olarak gösterilen Selahattin Demirtaş gibi Erdoğan’ı bende ayakta alkışlıyorum..
Çünkü alkışlanması gereken bir mücadele ile o makama kadar gelen bir insan benim kanlı düşmanım da olsa verdiği mücadeleye ve yanlış/doğru olsa da kendi Ardahan Haberi düşüncelerine karşı dik duruşuna saygılı olmak bir insanlık görevidir..
Mahmut Alınak gibilerinin Demirtaş’ın Erdoğan’ı neden alkışladığını sorgulamadan önce kendilerine bakıp, sonra beni ve Demirtaş’ı eleştirmesi gerektiğini de hemen belirtirken batı başta olmak üzere bir çoklarının görmezden geldiği bu başarının altında yatanın bir insanın dik duruşundan öte bir şey olmadığının altını da çizerim..
CHP’lilerin değişmemekte ısrarlı olduğunu da gördüğümüz dünkü devir/teslim töreni bu ülke de bazı şeylerin eskisi gibi olmayacağını da ortaya koymuş ve başta Kürt sorunu olmak üzere bir çok sorunun kavga etmeden, masada çözüm bulacağını da bir kez daha göstermiştir..
Çünkü Recep Tayyip Erdoğan’ı oraya taşıyan, Demirtaş’lı HDP’yi %10’a getiren halk, kavga değil, siyasiler başta olmak üzere herkesin bir birine saygılı olmasını istediği son cumhurbaşkanlığı seçiminde bir kez daha görülmüştür..
Rusya’nın yeniden Kafkasları karıştırmaya hazırlandığı bir sırada Ardahan’ın komşusu olduğu Ermenistan’ın Azerbaycan’la çatıştığı bir sırada Başbakanlık görevi verilen Davutoğlu’nu da kutlamanın da gerektiğini belirtirken Denirtaş’ın mecliste yemin törenine gelen Erdoğan’ı alkışladığı gibi birileri de Erdoğan’ı Çankaya'ya kadar taşıyan halktan alkış almak için artık kendilerini ve politikalarını değiştirmesi gerekmez mi?

**Bende başbakan olurum..

Dün saat sekizde başlayıp, bugün saat sekize kadar televizyon izleyenlerin uyuyabildiylerse rüyalarında da AK Parti kongresini gördüklerini rahatlıkla söylebilirim.
Çünkü medya ve basının büyük bölümünün sanki bu ülke de başka sorumn ve haber yokmuş gibi dün gün boyu AKP’nin 1. Olağanüstü Kongresini canlı verdiler.
Sonucu belli olan, bana göre hiçte heyecanı olmayan basit bir kongreyi gün boyu veren kanalların da aslında bunu bildikleri, ama verilen emir üzerine tüm oyları Ardahan Haberi Davutoğluna veren AKP’li delegeler gibi bazın ve medya da biat etmiş, hazır ola geçmiş ve AKP’nin sonucu belli kongresini gün boyu vermiş ve milletin kafasına vura vura Davutoğlu dönemini başlatmıştırlar..
Gerçi Erdoğan dönemi sona erdi diye sevinenlerin de olduğunu görürken, şimdi sıranın Davutoğlu'na dalkavukluk yarışı içinde olduklarını da görüyordum ya neyse, gün ola hayrola diyerek geçelim burayı ve asıl konumuza medya ve basının neden bu kadar ayağa düştüğüne bakalım..
Evet 76 Milyonluk bir ülke de topu topu 4 Milyon gazetenin satıldığı, dizilerden başka televizyonların izlenmediği bi memlekette bende hükümet olsam tabi ki 12 yıl değil, 2073 yılına kadar başbakan, başkan, cumhurbaşkanı olurum..
Çünkü günlük bir gazete almayan, siyasi program izlemeyen, yediğini facebookta paylaşan bir toplumun evlatlarını uyutmak için başta TRT’yi olmak üzere ihalelerle göbekten hükumete bağlı televizyonlar aracılığı ile günün 24 saati ekranlarda olurum..
Çünkü bu memleketin özgür basını ve medyası elimde olur, istediğim gibi kullanırım..

**Yine yoktular..

Ardahan’ın, nasıl olup kalkınacağı, sorunlarının nasıl en aza ineceğini ve en önemlisi 1992 yılın da yeniden vilayet olmasına karşın hala doğru dürüst vilayet olarak gerek ülke de gerek ise dünya da yeterince tanınmadığı yönünde kafa yorup, ‘bu yönde ne yapılabilir?’ mücadelesi verenlerin çok olmadığı bir sürede Ardahan’ın Bölgesel Amatör Ligin de temsil edecek olan Ardahanlı gençlerin çabasını uzaktan izleyenlerin sayısının bir hayli fazla olduğunu görmekteyiz..
Küçük bir kesimin, ‘Ardahan gelişsin, daha çok tanınsın, sorunları en aza insin’ Ardahan Haberi çabası verirken, büyük bir kesimin hiç bir çaba göstermeden bu gelişim ve tanıtımda kaymaklanması, makam, rütbe, şan, şöhret, ve en önemlisi rantına rant katması ise en acı verici bir durumdur..
Evet, ‘Ardahan vilayet olsun’ diye kendilerini paralayanların verdiği mücadelenin Ardahan’ın yeniden İL olmasıyla bu mücadeleye hiç bir katkısı olmayanların ahırları, yıkık evleri 500-600 TL.’ye kiraya vermeleri gibi bugün de bir tarlanın 600 Bin ila 700 Bin lira satanların, kat üzerine kat katanların ortalıkta olmadığını görmekteyiz.
Ardahan’ın vilayet olmasında olduğu gibi Üniversitenin açılmasıyla da aynı durumun yaşandığı görülen Ardahan’da insanlar, ‘vilayet olduk, üniversite açıldı belki bir şey olur’ diye beklerken, biriler makam, şan, şöhret alıp, eşlerini bile dernek başkanları yapıp, yeğenlerine iş bulurlarken yine sahneye inmedi ve Ardahan’ın gelişimine, sorunlarının çözümüne bende bir omuz vereyim demedi.. Demiyor da..
Kısacası dün Ardahan Serhat Spor’u salonda yalnız bırakanlar bu memleketin kaymağını, mazotunu, makamının keyfini sürdürmeye devam ediyor..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com
Fakir Yılmaz-Gazeteci Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KATLİAM GERÇEK,
EYLEM SANAL!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BİRİ DEĞİL, BİRİLERİ BU KATLİAMLARA DUR DEMELİ..

**Ormanlar ve Doğa Sanal’da Değil, Gerçekte Eylemlerle Kurtarılır!
Ardahan’da ‘Yatırım’ adı atında doğa katliamının acımasızca devam ettiği bir süreçte yaşanan bu duruma kimsenin sesi çıkmazken doğaya karşı duyarlı olduklarını ortaya koyanlar ise gerçekte değil, internet üzerinden photoshopla eylemler yaparak doğayı kurtarmaya çalışması yaşanan katliama dur diyemiyor.

**Göle ve Hanak’ta Yeniden Kesim..

Azerbaycan’dan getirilip, Gürcistan üzerinden Posof’a uzanan petrol ve boru hatlarının tıraş ettiği Posof ormanları ardından yine Posof’ta yapılan HES’lerin kuruttuğu derelerde artık alabalıklar yaşamazken şimdi de Çıldır ve Göle yollarının genişletilmesi ile kesilen bir çok sarı çam gibi Hanak ve Göle Köprülü de ‘Ormanları Gençleştiriyoruz’ adı altında binlerce çam ağacı acımasızca kesilmeye başlandığı görülürken bir grup bu doğa katliamına sanal da dur demeye çalışıyor.

**Sanal’da değil, gerçekte eylemler gerek..

Onca mera ve yaylanın kum ve taş ocaklarına açıldığı, Kura’nın üzerin de kum eleme tesislerine izin verildiği, Yanlızçam Uğurludağ’da kesilmeye hazırlanan çamların işaretlendiği, Hanak ve Çıldır’da yeni HES barajları çin Kura havzasının yok edildiği bir sırada sanalda ki eylemlerin etkili olmayacağına dikkat çekilirken, ancak gerçekte yapılacak eylemlerle gerek dünya çevre örgütlerinin, gerek ise medyanın dikkatinin Ardahan’da ki doğa katliamına dur denilebileceği belirtilmektedir.
Haberi ekleme saati: 08.37-29 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ATALAY BAKAN MI OLUYOR?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu'na, 62. hükümeti kurmak için görev verdi.
12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun Çankaya Köşkü'ndeki görüşmesi saat 22:00 'da başladı.

**YENİ KABİNEYİ BUGÜN SAAT 11:30'DA SUNACAK..
Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Davutoğlu'na, 62. hükümeti kurmak için görev verdi. Davutoğlu, bugün saat 11.30'da yeni kabineyi Cumhurbaşkanı'na sunacak.

**62. HÜKUMET 75. HÜKUMETİ GÖRECEK Mİ?
Bugün yapılan devir/teslim töreni ile görevi Abdullah Gül'den alan 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan hükumeti kurma görevini alan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun oluşturacağı 62 Hükumetin kabinesinde Ardahan'a yer verip, vermeyeceği merakla beklenirken bu bakanlar arasın da Uluslararası tecrübesi olan Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın yer alması Ardahanlıların önemli bir beklentisi olduğu görülüyor.
Haberi ekleme saati: 01.25-19 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sen çok yaşa padişahım..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDün yapılan AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi sonrası bir açıklama yapan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci’den Davutoğlu’na mesaj..

Ardahan Ticaret Ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci, Ahmet Davutoğlu'nun Ak Parti Genel Başkanı seçilmesine ilişkin, "Bizler coğrafya olarak Ankara'ya uzak olabiliriz ancak yatırımların, özellikle de ulaşım ile ilgili yatırımların yapılmasıyla bu uzaklık yakın olacak. Bu konuda ATSO olarak yeni genel başkandan ümitliyiz" dedi.
Demirci, yaptığı açıklamada, 15 Ağustos'ta Ardahan'ı ziyaret eden Davutoğlu'nun genel başkanlık döneminin kendileri için önemli olduğunu belirtti.
Davutoğlu'nu 15 Ağustos'ta Ardahan'da misafir ettiklerini, bu kez başbakan ve genel başkan olarak Ardahan'a beklediklerini ifade eden Demirci, şunları kaydetti:
"Yeni başbakanımız bizi başbakan olmadan ziyaret etti, onurlandırdı. Aynı onuru bir de başbakan olarak görmek ve yaşamak isteriz. Bizler coğrafya olarak Ankara'ya uzak olabiliriz ancak yatırımların, özellikle de ulaşım ile ilgili yatırımların yapılmasıyla bu uzaklık yakın olacak. Bu konuda ATSO olarak yeni genel başkandan ümitliyiz. Daha iyi bir dönemin olacağına inanıyoruz. Çünkü bizzat bölgeye ziyarette bulunan Davutoğlu, sorunlarla daha yakından ilgileneceğini biliyoruz. Diyoruz ki, başbakan olmadan önce başlangıç noktası olarak seçtiğiniz Ardahan'da bizimle konuştuğunuz gibi duble yollarımızın, demiryollarımızın, tünellerimizin ve Aktaş Gümrük Kapısı açılışının Başbakan olarak da takipçisi olacağınıza inanıyoruz."
Demirci, Davutoğlu'nun başbakan olarak ilk yurt gezisini Ardahan'dan başlatmasını istediklerini sözlerine ekledi.
Haberi ekleme saati: 16.00-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İŞİD GÖZÜNÜ BURAYA DİKMİŞ

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, IŞİD tarafından Halep'te bulunan ve Türkiye'nin toprağı olarak kabul edilen Süleyman Şah ile iki askerin yattığı türbenin Araların da Ardahanlı konsolosun da bulunduğu 49 rehine karşılığında kendilerine verilmesi talebinin doğru olup olmadığını araştırmak üzere bir komisyon kurulması ve rehinelerin kurtarılması için girişimlerde bulunulması için meclis araştırma önergesi verdi.

**ANAYASANIN 98. İÇ TÜZÜĞÜN 104. VE 105. MADDELERİ..
CHP'li vekil Öğüt, "49 Vatandaşımızın kurtarılması için girişimlerde bulunmak, Kamuoyunu bilgilendirilmesi ve, tedirginliğin giderilebilmesi, Süleyman Şah Türbesinde yaşanan sıkıntıların yerinde tespiti için Anayasamızın 98. İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim"dedi.

Öğüt Meclis başkanlığına sunduğu araştırma önergesinde şu görüşlere yer verdi: "Kuzey Irak ve Suriye'de gerçekleştirdiği kanlı eylemlerle tüm dünyanın tepkisini çeken Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), yaklaşık iki buçuk ay önce Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'ndaki 49 vatandaşımız rehin almıştır. Rehinelerin serbest bırakılması karşılığında 928 yıllık Süleyman Şah Türbesi'ndeki Türk askerlerinin çekilmesini istediği haberleri medya aracılığıyla kamuoyunda tedirginlik yaratmıştır.

**GÖZÜNÜ BURAYA DİKMİŞ..
Daha önce, rehineler karşılığında Türkiye'den para, silah talebinde bulunan IŞİD, bu kez gözünü, Ülkemizin kendi sınırları dışındaki tek toprağı olan, Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'ne diktiği iddia edilmiştir. Caberkalesi, Süleyman Şah Türbesi ve Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun bulunduğu arazi, Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçasıdır.

**ASKERLERİMİZCE KORUNMAKTADIR..
Söz konusu bölge Halep'te yer almakta ve Türbede, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu, ilk padişahı Osman Gazi'nin dedesi,Ertuğrul Gazi'nin babası olan Süleyman Şah'ın ve iki askerinin mezarları bulunmaktadır. 20. Zırhlı Tugayı 3. Hudut Alay Komutanlığı Hudut Taburuna bağlı askerler tarafından korunan türbe, Ankara Antlaşması ve Lozan Antlaşması gereğince Caber Kalesi ve türbe müştemilâtı ile beraber Türkiye toprağı olarak kabul edilmiştir. Türkiye bugüne kadar toprağını bayrağını çekerek ve muhafız bulundurarak korumuştur. Her taşında şehitlerimizin kanı bulunan türbemizin bazı basın organlarında İŞİD örgütüne verileceği haberleri ülkemizde çok büyük üzüntü ve kaygı yaratmıştır.

**MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU..
49 Vatandaşımızın kurtarılması için girişimlerde bulunmak, Kamuoyunu bilgilendirilmesi ve, tedirginliğin giderilebilmesi, Süleyman Şah Türbesinde yaşanan sıkıntıların yerinde tespiti için Anayasamızın 98. İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim"
Haberi ekleme saati: 15.50-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MESLEKTAŞIMIZIN ACILI GÜNÜ

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Göleli, Siyasal Birikim Gazetesi Sahibi Gazeteci Mustafa Küpeli abisi emekli öğretmen Mehmet Küpeli vefat etti.
Küpeli'nin 7 kardeşinden biri olan ve bir süre de Göle Büyük Altunbulak köyünde öğretmenlik yapan Öğretmen Mehmet Küpeli Bursa'da hayatını kaybetti.
Küpeli'nin 29.08.2014 cenazesi Cuma günü, Cuma namazını 5 evler merkez camisine takiben kılınacak cenaze namazından sonra, 5 Evler Hamitler Mezarlığında toprağa verilecek.
Başsağlığı için İrtibat Tel: 0.542 533 58 89
Haberi ekleme saati: 13.48-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BELEDİYE-KAYMAKAMLIK TÜRKÇE
KOMİTE İSE KÜRTÇE
HOŞ GELDİNİZ DİYECEK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**KAŞAR FESTİVALİ PROGRAMINDA KAŞAR YOK!..

Ardahan'da düzenlenen yaz etkinliklerinin ilk olan Göle Kaşar Festivali öncesi afiş ve pankart yarışı başladı.
Cumhurbaşkanlığı seçimler dolaysıyla bu yıl bir ay gecikmeli yapılan Göle Kaşar Festivalinin programı belli oldu.
Göle Kaymakamlığı, Göle Belediyesi ve Göle Dernekleri-Kutlama Komitesi tarafından organize edilecek olan 19. Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali 29-30-31 Ağustos günleri yapılacak.

**Adı da İçeriği de Değişti..

İlk yıllarda adı sadece Göle Kaşar Festivali olan, daha sonra önce Ulusal Göle Kaşar Festivali olan, daha sonra Kültür Bakanlığında destek almak için adı bu kez Göle Kültür ve Kaşar Festivali olan Göle Kaşar Festivalinin bu yıl ki tam adı 'Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali' oldu.
Belirlenen programında kaşar ile ilgili bir etkinliğin olmadığı görülen Göle Kaşar Festivali Cuma günü saat 10.00'da Aşıkların saz ve sözleri ile start alacak.
Aşıkların kent merkezinde yürüyüşle başlayacak olan 19. Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali aynı gün protokol konuşmaları, açılış konseriyle devam edecek.
Cuma günü etkinlikleri akşam saatlerin de patlatılacak olan havai fişeklerin gösterisiyle son bulacak.

**Kaymakamlık ve Belediye Türkçe,
Komite Kürtçe Hoş Geldin Diyecek..

Hükumet ile PKK arasına süren adına Barış Süreci denilen sürecin sağladığı rahatlıkla hareket edildiği şu günlerde bu yapılacak olan festival de ilginç ve ilkler de yaşanıyor.
Festivali gerçekleştirecek olan Kaymakamlık ile Belediye Türkçe 'Hoş Geldiniz' afiş ve pankartları yaptırıp, astırırken, Derneklerden oluşan Festival Komitesi de, 'Hun Bı X'er Hatin Merdénıké' pankart ve Afişleri ile etkinliğe katılacakları karşılayacaklar.
30 Ağustos Cumartesi günü saat: 11.00'da yeniden başlayacak olan Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali Göle Halk Oyunları Ekibinin gösterisiyle devam edecek. Ozan ve Yerel Sanatçılar, Revan At Yarışları, Yerel Yarışmacılar, Göle'nin Tarihte ki İzleri ve Göleli yazarların kitaplarının imza törenin açılışı, Ozan ve Yöresel Sanatçıların sahneye çıkması ardından Göle Geleceğini Arıyor Paneli gerçekleşecek.
Pazar günü son etkinliklerin yapılacağı Göle festivali Göle Konulu Şiirler, Atletizm Yarışması, Müjde yastığı Yarışması, Halk Müzik Sanatçılarının türküleri ile son bulacak.
Haberi ekleme saati: 11.25-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yabancılar
Kaçak ve Sigortasız
Yabancıları Çalıştırıyor!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın vilayet olmasından bu yana başta devlet yatırımları olmak üzere bir çok devasa işleri alan yabancı müteahhitler aldıkları işlerde başta Azerileri olmak üzere bir çok yabancı işçiyi çalıştırmaları dikkat çekerken, bu işçilerin büyük bölümün sigortasız oldukları da ileri sürülüyor.

**Ardahan’da Bir Çivi Almazlarken..
Başta Ardahan Hayvan Pazarı olmak üzere, Ardahan Kapalı Cezaevi, Ardahan İl Sağlık Binası, Ardahan Üniversitesi, Ardahan SGK Binaları, YİBO’nun için de yapılan yeni okullar ve Ardahan’ın ilçelerinde ki binalarda bir çok yabancı işçinin çalıştırıldığı ve bu işçilerin bir çoğunun sigortasız olduğu yönünde ki iddiaların araştırılmasını istenirken, bu iddiaların kentin doğasını alt üst eden yol çalışmaları ve kum-çakıl şantiyeleri için de geçerli olduğu da ileri sürülmektedir.
Ardahan’da aldıkları devasa işlere rağmen birçok malzemeyi dışarıdan getirdikleri gibi yabancı ve sigortasız işçileri çalıştırdıkları ileri sürülen bu firmaların SGK, Vergi Dairesi, Belediye ve Çevre gibi kurumlarca yeterince denetlenmediğinden de yakınıldığı Ardahan’da bir kasabı, bakkalı denetleyenlerin neden Ardahan üzerinde milyarlık işleri yapanları ve rantlarına rant katanları denetlemedikleri de merak konusu olmuştur.
Haberi ekleme saati: 10.04-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA EN SON HABERLER

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN AK PARTİ ANKARA’DA

Dün başlayan bugün devam edecek olan AK Parti 1. Olağan Kurultay’ı için Ankara’ya giden Ardahan AK Parti İl ve İlçe Teşkilatları Davutoğlu için oy kullanacaklar.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar’ın da katıldığı Adalet ve Kalkınma Partisi 1. Olağanüstü Kongresinin daha önceden belirlendiği gibi şu an Dış işleri Bakanı olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan adayı olarak gösterilmesi bekleniyor.

**Yağmur doluya rağmen biçmeye devam..

Hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlılar yaklaşan kış öncesi arazilerinde bulunan ürünleri toplamaya devam ediyorlar.
Bu yıl yoğun bir yağış altında durmaksızın çalışıp, çayır ve tarlalarında bulunan ürünlerini biçip, toplamaya devam eden Ardahanlı çiftçiler yaklaşan kış öncesi araziler de kalan son ürünlerini de almak için büyük çaba gösteriyor.
Kiminin modern makinalarla, kiminin atadan/dededen kalma tırpanlarıyla biçtikleri çayır ve tarlalarında topladıkları ürünleri depolamaya devam ettiği Ardahan’da yüzlerce köylü hala çayır ve tarlalarda ürünlerini toplama gayreti içinde büyük bir mücadele vermekteler.

***Başarılı Öğrenciler Deniz’deydiler

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'nda başarılı olan öğrencileri ödüllendirdi.
Deniz, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde Ardahan'da Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) ve üniversite sınavını dereceyle kazanan 15 öğrenci ile öğretmen ve velilerini makamında kabul etti.
Öğrencileri gösterdikleri başarı dolayısıyla kutlayan Deniz, bu yıl Ardahan'ın gerek lise gerekse de üniversite sınavında önemli bir başarı sağladığını, sağlamaya da devam edeceğinden ümitli olduğunu söyledi.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Öğrencilerden milli ve manevi değerlerine sahip çıkmalarını da istedi.
Başarılarından dolayı öğrencileri kutlayan Deniz, çeşitli hediyeler vererek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

**Vali: Bal Paketlenmeli..
SERKA tarafında binlerce lira harcanarak kurulan ‘Ardahan Arıcılkı Birliği Bal Paketleme Merkezi’nde haber alınmadığı şu günlerde Ardahan Kafkas Arı Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü'nü ziyaret eden Ardahan Valisi Ardahan Balının paketlenmesi gerektiğine işaret etti.
Ardahan Kafkas Arı Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü'nü ziyaret eden ve kurumun da içinde bulunduğu kampüs alanını gezen Vali Deniz, bal oranı, teknik donanım ve çalışmalar hakkında kurum müdürü Sadık Doğan’dan bilgi aldı.
Ardahan’da üretilen balın paketlenmesi yönünde kurum müdürü Doğan’a talimat veren Vali Deniz, Kafkas arı ırkının gen merkezi olması bakımından Ardahan balının kaliteli olduğunu, bu nedenle üretilen balın Ardahan’da paketlenerek, markalaşması gerektiğini söyledi.
Haberi ekleme saati: 08.11-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Doğu da çalış, iyi maaş al..‏

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Doğu’da çalışan öğretmenlerin maaşlarına düzenleme getirilecek..

Okulların yeniden açılmaya hazırlandığı şu günlerde doğu da çalışan öğretmenler yeni imkanlar getiriliyor.
Alınan bilgilere göre Ardahan AK Parti Milletvekili Orhan Atalay’ın 2013 yılında hazırladığı ve Doğu ve Güneydoğu’nun eğitim sorunlarını içeren raporu sonuç verdi.
Konu hakkında bir açıklama yapan ve bizzat sahada çalışılarak hazırlanan raporda en önemli sorunun öğretmenlerin bölgede uzun süre kalmamaları olduğunu belirten Atalay, Mayıs 2013 tarihinde hazırladığı raporu 16 Temmuz 2013 tarihinde bir grup bölge milletvekilleriyle birlikte Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eski Bakan Hüseyin Çelik ve bakanlık bürokratlarıyla değerlendirdiklerini, akabinde Ak Parti’nin 2013 Kasım Kızılcahamam İstişare Toplantısında ise Başbakan’a arz ettiklerini söyledi. Konuya büyük bir hassasiyet gösteren Sayın Başbakanımızın talimatı üzerine başlatılan çalışmalar nihayetinde meyvesini verdi. Buna göre doğuda çalışan öğretmenlerin ders ücretlerinde ciddi bir iyileştirmenin yanı sıra bölgede sekiz yıl çalışan öğretmenlerin istedikleri yere nakilleri yapılabilecektir. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin bu düzenlemenin önümüzdeki yıldan itibaren başlayacağını belirtti.

Ardahan Haberleri **VALİ EĞİTİM YUVALARINI DENETLEDİ..

Vali Ahmet Deniz, 2014-2015 eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala, il merkezinde eğitim-öğretim verecek olan okullarda denetlemelerde bulundu.
İnşaat ve onarım çalışmaları devam eden okulları denetleyerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Deniz, eğitim-öğretime hazır mevcut okulları da inceleyerek, tespit ettiği aksaklıkların hızlı bir şekilde giderilmesi yönünde yetkililere talimat verdi.

** VALİ DENİZ, HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞܒNÜN HALI DOKUMACILIĞI KURSLARINI ZİYARET ETTİ..
Ahmet Deniz, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan halı dokumacılığı kurslarını ziyaret etti.
Atatürk İlkokulu ve YİBO bölgesinde ki Halı Dokumacılığı kursunu ziyaret eden Vali Deniz, Halk Eğitim Merkezi Müdiresi Nesrin Arslangörür’den bilgi aldı.
Kursiyerlerle sohbet ederek, halı dokumacılığı hakkında bilgiler edinen Vali Deniz, Halıcılığın Ardahan için önemli bir kültür varlığı olduğunu belirterek, üretilen halıların süreklilik arz etmesi için pazarlanması yönünde çalışmalar yapılması gerektiğini bildirdi.
Vali Deniz ayrıca Halk eğitim Merkezi Müdürlüğü binasında açılan hızlı okuma teknikleri kursunu da ziyaret ederek, kursiyerlerle sohbet etti.
Haberi ekleme saati: 08.06-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yanan Evleri Kendileri Yapıyorlar

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Posoflu köylülerden örnek davranış..

**GÜRCÜLER SÖNDÜRMÜŞTÜ, KÖYLÜLER YAPIYORLAR..
Ardahan’ın Gürcistan’a komşu İlçesi Posof’a bağlı Türkgözü (Badele) köyünde çıkan yangın sonucu yanan evler köylülerin el birliği ile yeniden yapılıyor.
Bilindiği gibi aynı zaman da Türkiye’nin Kafkaslara açılan gümrük kapısında adını veren Türkgözü köyünde geçtiğimiz günlerde çıkan ve Gürcu itfaiyecilerin de yardımı ile daha çok büyümeden söndürülen yangın sonucu yanan 5 ev 6 ahır köylülerin el birliği ile yeniden inşa ediliyor.
Alınan bilgilere göre Ardahan’ın Posof ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki Türkgözü köyünde meydana gelen ve 5 ev ile 6 ahırın tamamen yanması sonucu kullanılmaz hale gelen ev ahırları yeniden yapmaya karar kılan Badele köylüleri İMC usulü yaparak, el birliği içinde hareket edip, ev ve ahırları kendileri yapmaya karar verdi. Malzemeleri aralarında aldıkları paralarla alan Badele köylüleri yeniden yapmaya başladıkları ev ve ahırların inşaatında da kendileri çalışıyorlar.
Haberi ekleme saati: 07.58-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE SGK YARIN AÇILIYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**MANDIRACILAR, SÜTÇÜLER VE İNŞAATÇILAR ARTIK KAÇAK İŞÇİ ÇALIŞTIRAMAYACAK..

Ardahan ve ilçelerin de bulunan birçok inşaatta yabancı uyruklu ve sigortasızın çalıştırıldığı ileri sürülen şu günler de Ardahan’da olduğu gibi Göle’de birer hizmet binası yaptıran Sosyal Güvenlik Kurumu Göle’de ki binasının resmi açılışını yarın gerçekleştirecek.
Göle Orman İşletmesinin yeniden açılması, Köprülü Beldesine seçimin yapılmasını bekleyen Göleliler İlçe Jandarma Komutanlığının karşısında bulunan eski çocuk parkına yapılan SGK Göle’nin hizmet binasının açılışına davet edildiler.

**Ardahan’da ki yıl sonunda..

Ardahan’ın en büyük ilçesi konumunda ki ilçesi Göle’de yapımı tamamlanan SGK Binasının resmi açılışı yapılmaya hazırlanırken Ardahan Yeni mahalle de yapımı devam eden Sosyal Güvenlik Kurumunun binasının açılışının da yıl sonu yapılacak.
Haberi ekleme saati: 07.53-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'ın 3. Lige Çıkması
HAVAALANI KADAR ÖNEMLİDİR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BAL Ligi öncesi destek arayan Serhat Ardahan Spor'a Destek Gecesi..

2013-2014 Sezonun da Ardahan Amatör Lig Şampiyonu olan ve 2014-2015 Futbol Sezonunda Ardahan'ı Bölgesel Amatör Lig de temsil edecek olan Ardahan Sehat Spor'a destek gecesi düzenlendi.
Ardahan Valisi ve Belediyenin finanse ettiği geceye beklenen katılım olmazken, gecede 30 Bin TL.'nin üzerinde parasal destek sağlandı.
Sinan Onay'ın sunuculuğunu yaptığı, Serhat Ardahan Spor Başkanı Sedat Sural'ın 'Ardahan'ın 3. Lige çıkması Ardahan'a Havaalanı istemi kadar önemli olduğunu belirttiği bir konuşma yaptığı gecede Ardahan Valisi Ahmet Deniz'den tam destek geldi.
İşadamları Metin Çelik, Mustafa Bozkır (Nasıroğlu Grup adına), Yunus Dündar, Sezer Boztra (Aras Elektrik adına), Aray Kayatürk, Oktay İlbasmış, Nami Nalbant, Muharrem Çapan, Efrail Yıldız (Kaptanpaşa Mah. Muhtarı), İş Kadını Sevim Öktem, Serhat Aslangörür, Latifşah Sural (Ziraat Odası başkanı), Yunus Baydar (AK parti İl başkanı), Çetin Demirci (Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı), Ayhan Balcı, Ergin Balcı, Suat Işıklı, A. Rıfat Vural, İbrahim Tırpancı, Gürbüz Yıldız, Sinan Yılmaz, Ersoy Bey, Nihat Yılmaz ve Fakir Yılmaz'ın ekonomik destek sağladığı gecede Ardahanlıları spora destek vermesi istendi.
Haberi ekleme saati: 15.63-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARILAR PROFESYONELCE ÇALIŞIYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Arılar Yılın Son Ürünlerini Topluyor..

Ardahan 1. Amatör Liginin iddialı futbol takımlarından olan Ardahan Arı Spor önümüzde ki günlerde başlayacak olan futbol sezonu öncesi hazırlıklarına ara vermeden devam ediyor.
Geçtiğimiz yıl lig şampiyonluğunu kıl payı ile kaçıran ve bu hırsla çalışmalarına ara vermeden devam ettiren Ardahan Arı Spor 2001 – 2002 – 2003 yılları arasında doğmuş lisanslı, lisanssız futbolcu ve kaleci adaylarının katılabileceği futbol seçmeleri birinci etabını yaptı.
Halilefendi sentetik futbol sahasında gerçekleştirilen U 13 birinci etap seçmelerine 14 sporcu katıldı. U 13 birinci etap seçmelerini, A takım çalıştırıcısı Yusuf AVŞAR koordine etti.Seçmeler yapılmadan önce, minik futbolcuları bir müddet çalıştıran AVŞAR, konuyla ilgili kısa bir açıklama yaparak şunları söyledi. ” Bizler bu seçmelerle Ardahan’da yetenekli ve gelecek vaad eden futbolcuların tespitini yaparak, Arı Spor’un alt yapısında boy göstermelerini istiyoruz. Bu yıl U13 takımı için 18 kişilik bir kadro kurmak istediklerini ve önümüzdeki günlerde 2.Etap seçmelerini de yapacaklarını aktaran AVŞAR, son olarak şunu aktardı .” seçilen sporcular Arı Spor adına 2014/2015 sezonunda U 13 liginde iller arası turnuvaya katılacaklar”dedi.

**HAZIRLIK MAÇLARI DOSTLUK MAÇINA DÖNSÜN

**ARI SPOR İLK HAZIRLIK MAÇINI ARDAHAN SPOR İLE YAPACAK

öTE YANDAN Ardahan Amatör Liginin 2014/15 sezonu, 27.09.2014 Cumartesi günü olarak başlaması planlanırken, Arıspor yeni sezona güçlü rakibi Ardahan Spor ile yapacağı hazırlık maçı ile merhaba diyecek.
06.09.2014 Cumartesi günü oynanacak maça tüm Ardahanlılar davet edildi.
Haberi ekleme saati: 15.59-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kadın Muhtar Küreği Eline Aldı
KÖYÜNE SU GETİRDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Elinin hamuru ile köyünün sorunların tek tek çözüyor..

2014 Yılının sonlarına gelindiği şu günlerde Türkiye’nin Gürcistan’a komşu olan ilçesi Posof’a bağlı Baykent (Vağla) köyünün bayan muhtarı eline aldığı kürekle köyünün su sorununa çare arıyor.
Köy merkeze 3,5 kilo metre uzaklıkta ki su kaynağını köyünün mevcut, ama yetersiz olan içme suyu kaynağına katmak için mücadele veren Posof Baykent Köyünün Bayan Muhtarı Özgül Önder Kaymakamlığın da desteği ile köyüne yeni bir su deposunu yaptı.

**Misafirhane de yaptı..

Posof’a 18 Kilo Metre uzaklıkta bulunan köyünün sorunlarını çözmek için gecesini gündüzüne katan bayan muhtar Önder Özgül ev işlerinin yanı sıra 44 haneli köyünün sorunlarını çözmek için erkekleri de harekete geçirmesi 49 köyü olan Posof’ta örnek oldu.
Haberi ekleme saati: 15.59-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TIRAŞLAMAYA DEVAM!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Orman İşletme Müdürlüğünün geleneksel hale getirdiği ağaç katliamına yeniden başlanıyor.
Her yıl ‘Gençleştirme’ adı altında kesilen Ardahan’ın Sarı Çamlarını yeniden kesmeye başlayan Orman İşletmesi işe yine Ardahan’ın gözden ırak köşeleri Göle ilçesine bağlı Köprülü (Gorevng) Beldesi ve Hanak ilçesine bağlı ormanlık alanlarda iş başı yaptı.
Binlerce sarı çamın kesilmeye başlandığı Ardahan’da çevreye duyarlı kişi ve kuruluşun bulunmamasını fırsat bilen Orman Müdürlüğü ormana yakın köylüleri de kışlık yakacak yardım adı altında susturmaya devam ediyor.

**Gençler ota boğulurken..

Yeniden ağaç kesimine başlayan Ardahan Orman İşletmesi ‘Ormanları gençleştiriyoruz’ savunması yaparak her yıl yaptığı orman kesimine yeniden başlarken, Ardahan İl genelin de bulunan genç çam fidanlıklarının bakımsızlıktan kuruduğu dikkat çekiyor.
Genç fidanların bulunduğu alanlarda bakım yapılmaması dolaysıyla genç fidanların otların arasında kaldığı görülmekte.
Haberi ekleme saati: 15.58-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Üniversite mi
İlkokul mu?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BİR YAZ BİTTİ..

Yaz tatiline girdiğinden bugüne sesi soluğu çıkmayan Ardahan Üniversitesin de yaklaşık 4 aydır ses seda çıkmıyor.
Diğer bir çok üniversitenin yaz tatili boyunca da gündemde düşmediği görülürken Ardahan Üniversitesinin bir köy ilk okulunu aratmayan tatili ve sessizliği dikkatlerden kaçmıyor.
Kurulduğundan bu yana Ardahanlılarla kuramadığı iletişim dolaysıyla varlığı ile yokluğu belli olmayan üniversitenin rektörünün de nerede olduğu kimse tarafından bilinmiyor.
Diğer bir çok üniversitenin yaz sezonununda da bir çok etkinlik ve çalışma yaparken Ardahan Üniversitesinin bu içine kapanmışlığın nedeni anlaşılmamaktadır.
Sık yurt dışı gezileri yapmasıyla tanınan rektörün eğitim-öğretim sezonun başlayacağı ve kayıt döneminin geldiği şu günlerde yönetimin de ki üniversitenin başta Ardahan'ın sorunlarının çözümü konusunda fikirler, projeler olmak üzere bir yaz boyunca hangi çalışmalara imza attığını açıklayıp, açıklamayacağı merak konusu olmuştur.
Haberi ekleme saati: 15.57-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Sayfa 23 - 213 << < 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan