Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 31
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 82 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 172 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 177 Gün Gelmedi
atlantis 198 Gün Gelmedi
baris dursun 198 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 207 Gün Gelmedi
adacala 207 Gün Gelmedi
admin 210 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 210 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan'dan Son Dakika Haberleri
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
0. 532. 559 44 94 (Eray Kayatürk)
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Yeni bir süreç başlıyor..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDevam eden barış sürecinin devamı için büyük uğraşın verildiği bir süreçte bölgede Halk Komiteleri kurmaya başlayan PKK’nın bölgede siyaset yapan Kürt siyasetçilerini uyardığı ve gerekli yerlerini alması istediği yönün de ciddi bilgiler Ardahan Haberi almaktayız.
Kürt Sorununa duyarsız, ama Kürtler üzerinde gerek maddi, gerek ise manevi rant elde edenlerin ‘Hele gel kardaş’ denilerek, gerekli yerlerini almalarının istendiği yönünde aldığımız duyumların önümüzde ki günler de HDP dışında diğer partiler de siyaset yapanların istifaları ile iyice anlaşılacağını da duyduğumuz bir sürecin yaşandığı şu günler de Ardahan merkez de bulunan iş yerleri ardından ateşe verilip, yakılan iki aracın uyarı olabileceğini de düşünmüyor değiliz..
Bilemiyorum ama önümüzde ki günlerin eğitim, öğretime başlayan üniversite ile birlikte bir hayli hareketleneceğini de tahmin etmiyor değilim..
Gerçi bunu sadece ben değil, devletinde anladığını ve Ardahan Valiliğinde yapılan toplantı ile bu yönde alınan sinyallere yönelik tedbir alma çalışmasında da görmekteyiz..
Evet, başta Kürt siyasetçiler olmak üzere herkesin yeni bir sürece hazır olması zamanı gerek gibi..

**Ardahan Adayları..

Çocuk denmeyecek yaştaydım, babamla birlikte mücadele ediyor, onun kurduğu her ilk işte başrol oynuyordum..
O işleri kurup, başladıktan hemen sonra siyasetle ilgilenmek için kurduğu işleri bana bırakıp gidiyordu..
Ensar Öğüt’ün CHP’nin kurultayında onca milletvekili için de en çok oyu alarak partinin beyin takımı arasında yer almasıyla dengelerin alt üst olduğu CHP Ardahan’da bu parti de kimlerin, nasıl, hangi yol ve taktikle milletvekili adayı Ardahan Haberi olacağını da gündeme getirdi.
Çünkü Öğüt’ün yeniden aday olacağını gösteren bu durumun başta şu an CHP’de bu partinin Ardahan İl Başkanı Yardımcısı olan Eczacı Yunus Dündar’ı, CHP dışında durmasına karşın Sarıgül kanadından CHP’den her an milletvekili olacağı söylenen Av. Müzeyyen Çifçiyolaçan, Belediye Başkanlığını kıl payı ile kaçıran Ardahan’ın eski Genel Sekreteri Mete Özdemir, Ankara’da bulunan İşadamı ve CHP Çankaya Belediye Meclis Üyesi Özgür İncesu gibi bir çok isim var..
CHP’nin yanı sıra iktidar partisi olan AK Parti’den mevcut milletvekilinin yanı sıra en güçlü isim olan Saffet Kaya’nın, Çıldırlı İşadamı Hamza Bektimür, şu an Bitlis’te Vali Yardımcısı olan Salih Altun’un isimleri Ardahan kamuoyunda dolaşırken, son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ardahan’da %26 oy alan HDP’nin adayları da merakla beklenmektedir.
Ki Türkiye’de olduğu gibi Ardahan’da da kilit parti konumunda ki BDP, DTP oluşumlu HDP’nin hiçte gözardı edilecek bir parti olmadığını adayının belirlenmesiyle daha net görünecektir..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Haydi Okula...

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonuna üç öğrencisi olan bir anne olarak merhaba derken, Ardahan’da ki eğitim/öğretimin geçen yıllara nazaran daha başarılı geçmesini canı gönülden diliyorum.
Türkiye’nin Gürcistan ve Ermenistan’a komşu vilayeti Ardahan’ın eğitim, öğretim de bir zamanlar bulunduğu sıralamayı yakalaması için her Ardahanlıyım diyenin elini taşın altına koyması gerektiğini bizlere yeniden hatırlatan 2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonunda istenen başarıyı yakalamak için başta biz veliler olmak üzere il idarecileri, stk yöneticileri, siyasiler kısacası herkesin okula gitmesi gerektiğini düşünüyorum..
Ardahan Haberi Çünkü eğitim denen işin öyle bir iki milli eğitim yetkilisinin, öğretmenin ve okula gönderdikten sonra ardına düşmediğimiz öğrencilerle istenen seviyeye ulaşmayacağını artık hepimiz anlamalı, bilmeliyiz..
Bu nedenle 2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonun sonuna kadar bizlerinde okula gitmemiz gerektiğini, hatta bu yönde bir kampanyanın başlatılması gerektiğini düşünüyorum..
Bu nedenle; HAYDİ OKULA diyorum..

**Ardahan İş adamlarıyla Var..

Bu kentin gelişimin de büyük rol oynayan ve kazandıklarını Ardahan’da çeşitli yatırımlara çeviren Ardahanlı işadamları ve iş yerleri ile ilgili ortaya atılan onca şikayeti yerinde dinlemek için kendilerini ziyaret eden Gazeteci Fakir Yılmaz’ın röportajlarını okuyunca karşımıza ‘Bir dokun, bin işit’ anlamında diğer bir sorun çıktığını görmekteyiz.
Çünkü başta pahallı satıyorlar diye bir çok konu da eleştirilen Ardahanlı iş adamlarının da kendilerine göre bir çok sorun ve sıkıntısının olduğunu görmekteyiz.
Bu memlekette ilk yap/sat işi yapan ve bu yönde yatırımların önünü açan HAKAN İNŞAAT’ın sahibi Hakan Kanpolat’ı, Taşımacılık ve Sigorta’da kendi dalında marka olmaya başlayan ULUTAŞLAR TAŞIMACILIK’ın sahibi Aytaç Ulutaş ve Göle’de gelip Ardahan’da modern ekmek fırıncılığının yanı sıra kente büyük boşluğu bulunan otomotiv alım/satımı yapan ZEKİAYKAN OTOMOTİV’in sahibi Zekeriya Aykan’ın yanı sıra AKTAŞ İNŞAAT’ın sahibi Oktay Aktaş’ın anlatımlarını bir araya getirdiğimiz de bu kentte iş yeri açmak, iş yapmanın ne kadar zor ve sıkıntılı olduğunu da görmek mümkün..
Çünkü bu memlekette her şey zor..
Ama bu zorlukları aşmak için mücadele edenlere başta develet kurumları olmak üzere hepimizin destek olması gerektiğini de unutmamak gerek..
Çünkü bu memleket iş adamlarıyla var..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BİN KİŞİ İŞE ALINACAK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşİŞKUR, Ardahan’ da 1000 kişiye iş imkanı sağlayacak..

AK Parti Ardahan Milletvekili Prof.Dr. Orhan ATALAY’ ın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğu görüşme ve girişimler neticesinde Ardahan'da yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 1000 kişinin istihdam edileceği belirtildi.
Konu ile ilgili açıklama yapan Atalay; “ İŞKUR aracılığıyla Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda ve diğer kamu kurumlarında uygulanacak olan programlar yaklaşık 9 ay sürecek olup, bu kapsamda 1000 kişi istihdam edilecektir. Amacı, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde ve yerlerde toplum yararına bir hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bu vatandaşlarımıza geçici gelir desteği sağlamak olan Toplum Yararına Programlarda (TYP) kadınlar, 35 yaş üstü bireyler, engelliler, eski hükümlüler ve terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar öncelikli olacaktır. Konu ile ilgili hazırlık çalışmaları İŞKUR tarafından başlatılmış olup, müracaat tarihleriyle ilgili duyuru ilerleyen günlerde İŞKUR İl Müdürlüğünce yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

**Baydar: Gerekli Hassasiyet Gösterilecektir..

Aylardır beklenen bu haberle ilgili diğer bir açıklamada AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar'dan geldi.
Bin kişinin işe alınacağını belirten AK Parti Ardahan İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar AK Parti Ardahan Milletvekilinin katkıları ile Ardahan'a sağlanan Bin kişilik iş istihdamında gerçek anlamda mağdur ve işsizlerin yaralanacağını belirtirken, alımların kurumların kedilerine ve iş kura bildirecekleri ihtiyaç ardından başlayacağını söyledi.

**AK PARTİ'YE 24 SAAT KORUMA..

Öte yandan AK Parti Ardahan İl Başkanlığının polis tarafından korumaya alındığı öğrenildi.
Günün 24 saati polis tarafından korunmaya alındığı görülen AK Parti Ardahan İl Başkanlığının Kongre caddesi üzerinde bulunan parti binasının önünde nöbet tutuğu dikkat çekiyor.
Haberleri ekleme saati: 23.56-15 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Hanak’ta Güpe Gündüz Dolu!..

Ardahan'ın Hanak ilçesinde etkili olan dolu yağışı günlük hayatı olumsuz etkiledi.
Ardahan'ın Hanak ilçesinde etkili olan dolu yağışı ilçeyi beyaza bürürken, tarım arazilerine de zarar verdi. İlçede başlayan ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı etrafı beyaza bürüdü. Dolu yağışı yaklaşık 1 saat sürdü.
Arazilerinin zarar gördüğünü iddia eden vatandaşlar, "Eylül'ün 15'i ve Ardahan'ın Hanak ilçesinde mevsim normallerinin çok çok altında bir dolu yağışıyla karşı karşıyayız. Gördüğünüz yer kabak tarlamızdı ve şimdi dolu tarlasına döndü. Kesinlikle kışı aratmıyor ve görüldüğü gibi her tarafta sel gidiyor" dedi.
Çocuklar ise Yağan dolunun ardından beyaza bürünen alanda dolu ile kartopu oynadı.

**Posof'ta Sebze- Meyve ve Arıları Dolu Vurdu..

Ardahan'ın Posof ilçesinde akşam saatlerinde etkili olan dolu yağışı arılarla birlikte hasat öncesi meyve ve sebze bahçelerini vurdu.
Posof'ta dün akşam saatlerinde sağanak yağışın ardından yaklaşık 25 dakika süreyle fındık büyüklüğünde dolu yağdı. Posof'ta dolu bal arılarının telef olmasına neden olurken, özellikle vatandaşların kendi ihtiyaçları için ektikleri salatalık, domates, biber, patlıcan, marul, kavun, karpuz gibi ürünlerde de önemli hasar oluştu. Foto: Halil Ataman-posofhaber.com

Ardahan Haberleri **Gidenler veda yemeği..

Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz ile birlikte, tayini çıkan mülki idare amirleri onuruna veda yemeği verdi.
Bartın Amasra Kaymakamlığı’na atanan Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser, Şırnak Uludere Kaymakamlığına atanan Posof Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan, Edirne Havza Kaymakamlığı’na atanan Çıldır Kaymakamı Alparslan Kılıç ve Sivas Gürün Kaymakamlığı’na atanan Göle Kaymakamı Fatih Özdemir onuruna veda yemeği veren Vali Deniz, Vali Yardımcısı ve Kaymakamlara yeni görev yerleri dolayısıyla hayırlı olsun temennisinde bulundu.
Protokol üyelerinin eşleriyle birlikte katıldıkları veda yemeğinde yaptığı konuşmada, Mülki İdare Amirliği’nin zor ama aynı zamanda güzel bir görev olduğunu söyleyen Vali Deniz, “Bizler devletimizin verdiği halka hizmet etme görevini en iyi şekilde yerine getirmekle sorumluyuz. Görev yaptığımız yerlerde, vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenmek, onlara devletin yanlarında olduğunu hissettirmek için daha çok çalışmak durumundayız. ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ anlayışı ile hareket ettiğimiz taktirde bizler, her zaman başarılı olacak, devletimize ve halkımıza daha güzel hizmetler yapacağız” dedi.
Yemekte söz alarak birer veda konuşması yapan Vali Yardımcısı ve Kaymakamlar da tayin oldukları yeni görev yerlerinde da Ardahan’da olduğu gibi gayretli çalışmalar yapacaklarını, verilen görevleri en iyi şekilde yerine getireceklerini ve daha fazla çalışarak, daha çok hizmet edeceklerini söylediler.
Vali Deniz, tayini çıkan vali yardımcısı ve kaymakamlara Ardahan’da yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, başarı belgesi verdi. Belediye Başkanı Faruk Köksoy da, tayin olan Vali Yardımcısı ve Kaymakamlara hizmetleri dolayısıyla teşekkür ederek hediye verdi.

Ardahan Haberleri **ÜNİVERSİTE İÇİN GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI..

Bu içeriği yazdırmak için tıklayın... Yazı tipini küçültmek için tıklayın. Yazı tipini büyütmek için tıklayın.
Ardahan Üniversitesi’nde 2014-2015 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte, üniversitenin kampüs ve fakültelerinde öğrencilerin güven içerisinde eğitimlerini sürdürebilmeleri amacıyla, ‘Üniversite Güvenlik Toplantısı’ yapıldı.
Vali Ahmet Deniz Başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, Emniyet Müdürü Selami Hüner, Jandarma Komutanı Osman Yeşilöz ve ilgili birim müdürleri katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Deniz, Ardahan Üniversitesi’nde öğrencilerin güven içerisinde eğitimlerini sürdürebilmeleri için gerek güvenlik, gerekse sosyal ihtiyaçlar anlamında gerekli çalışmaların yapılmasının büyük önem taşıdığını bildirdi.
Toplantıda ayrıca Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube birimi tarafından ‘Üniversite Güvenliği’ konulu sunum gerçekleştirildi.
Haberleri ekleme saati: 11.18-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

PKK’mı Yaktı?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Daha önce kent merkezin de bulunan ve Molotof kokteyli atılarak yakılmak istenen içkili gazino olayına benzeyen olayda iki kamyon kullanılmaz hale getirildi..

Ardahan’da yaşanan ikinci kundaklama olayı ardından iki adet beton mikseri yakılarak kullanılmaz hale getirildi.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz hafta sonu Ardahan-Şavşat Yolu üzerin de bulunan ve Ardahan Araç istasyonun bulunduğu mevkide özel bir firmaya ait iki beton mikserini yakarak kullanılmaz hale getirildi.
Edinilen bilgilere göre geçtiğimiz gece saat 12.00 civarında kişi veya kişilerce özel bir firmaya ait mülke girilerek, araçların kapılarını açıp içerisinden ateş verilerek yakıldı. Gecenin karanlığından yaralanarak özel mülke girenlerin tel örgüleri keserek içeri girdikleri ve kamyonları ateşe verdikten sonra kayıplara karıştıkları öğrenilirken, bu eylemin PKK tarafından yapıldığı yönünde iddialarda ortaya atıldı.
Aynı firmaya ait diğer bir kamyonun ise Ardahan-Kars yolu üzerinde devrilerek kullanılmaz hale getirildiği alınan diğer bilgiler arasında olurken, yakılarak kullanılmaz hale getirilen kamyonlarla ilgili soruşturma başlatıldı.
Haberi ekleme saati: 09.11-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Zil Resmen Çaldı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Başarılar Diliyoruz..

Yıllardır 81 Vilayet için de hep sonlarda bulunan eğitim başarısının çıtasının bir türlü üstlere çıkamadığı Ardahan’da 2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonu resmen başladı.
Geçtiğimiz hafta sessiz/sedasız okula merhaba diyen miniklerin ardından bugünden itibaren okullarına giden Ardahanlı öğrencilerin heyecanla koştuğu okulların yeniden hareketlendiği görülürken, öğrencilerine kavuşan öğretmenlerinde öğrenciler kadar heyecanlı olduğu dikkat çekti.
Her yıl yaşanan öğretmen sorununun bu yılda yaşandığı öğrenilen 2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonunda bu sorunun giderilip, giderilmeyeceği merak konusu olurken, öğretmenler gibi öğrencilerinde kalacak yer sorunu yaşamaya devam ettiği de görüldü.
Başta Ardahan Üniversitesi öğrencileri olmak üzere bir çok öğrencinin yurt sorunu yaşadığı Ardahan’da bu sorunun yanında branş öğretmeni ve öğretim üyesi sıkıntısı da yaşıyor.
Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonunda var olan sorunları çözmek için yoğun bir hazırlık yaptığı da öğrenilen Ardahan’da başta köy okulları olmak üzere bir çok okulun onarıma ihtiyaç duyduğu da görülmektedir.
248 Okul/Kurumu bulunan ve SBS Türkiye Sıralaması: 68. olan Ardahan'da, Derslik Sayısı: 2.519, Öğrenci Sayısı: 22.092, Öğretmen Sayısı: 1.317, Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısı; İlköğretim: 18, Orta Öğretim: 22, Mesleki ve Teknik Eğitim: 19 bulunuyor.

**BELEDİYE BAŞKANI FARUK KÖKSOYUN
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KUTLAMA MESAJI..

‘2014-2015 eğitim öğretim yılının, tüm eğitim camiamıza hayırlı olsun’ diyen Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy şunları söyledi. “Öncelikle yeni eğitim - öğretim yılının, başta geleceğin teminatı öğrenciler olmak üzere tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyorum. Bugüne kadar eğitim için her türlü desteği verdiklerini bundan sonrada vermeye devam edeceklerini söyleyen, Belediye Başkanımız Faruk Köksoy, muasır medeniyet seviyesine ulaşması için eğitimi bilgiyi başarıyı yakalamak gerekir. Buda eğitimle öğretimle başarılır, bundan önce olduğu gibi bundan sonrada eğitime her zaman destek vereceklerini söyleyen Başkan Köksoy; Eğitimin her kademesinde kalitenin yükselmesi için yatırımlarımız hız kesemeden devam edecektir.
Öğrencilerimizin rahatı huzuru için, okullara yürüyüş yollarının kaldırımların yapımını hızlandırdık, park alanlarını tamamladık. Değerli eğitimcilerimiz ve sevgili veliler, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ne kadar iyi yetiştirebilirsek ülkemizin yarınları da o kadar güvende olacaktır.
2014-2015 eğitim öğretim yılının öğretmen ve öğrencilerimize İdareci ve velilerimize sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu bir eğitim yılı olmasını diliyorum, Sevgili Öğretmenlerim, Okullarımızı Çocuklarımızı sizlere emanet ederken, Ardahan Belediyesi olarak her daim yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyorum, bu eğitim öğretim yılını hep birlikte daha başarılı bir yıl, başarısını katlamış bir il, olarak el birliği ile tamamlamamızı temenni ediyorum. Hepinizi sevgi saygı muhabbetle selamlıyorum” dedi.
Haberi ekleme saati: 08.56-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Esnafın hiç yok,
Devletin güncellenmiyor!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYasal zorunluluğu olamsına karşın Ardahan’da ki bir çok esnafın internet sitesinin olmadığı dikkat çekerken Devlet kurumlarına ait sitelerinin kuruldukları gibi kaldıkları dikkat çekiyor.
Esnafının büyük bölümünün kendi firmasına ait internet sitesinin olmadığını görmezden gelip, tüketicinin internetten alış/veriş yaptığından yakındığı Ardahan’da başta İlçe kaymakamlıklarının olmak üzere bir çok resmi kurumun Ardahan’ı dünyaya bağlayan internet sitelerini güncellemedikleri dikkat çekiyor.
Ardahan’ı tanıtan, teknolojinin son ürünü olan intertenetten yeterince yararlanılamadığı görülen Ardahan’da yayınlanan bir çok yerel gazetenin de internet sitesi kurmadıkları da görülmektedir.
Dünyanın en hızlı şekilde yaralandığı internetten yeterince yaralanmadığı, yasal zorunluluk olmasına karşı iş yerlerine ait internet sitesi kurmayan Ardahan esnafının tüketicinin internetten alış/verişe yöneldiği bir çağda neden bu imkandan yararlanamadığı anlaşılamazken, bu imkanı teşvik edecek olan ve kurumlar aracılığı ile Ardahan’ı tanıtacak olan devletin resmi kurumlarının bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da duyarsızlıkları gözden kaçmıyor.

**En güncel sitemiz..

Ardahan esnafının bi habersiz, resmi kurumların duyarsız olduğu internet dünyasında en aktif internet sitesi Ardahan’ın ilk internet sitesi olan ve günde bir çok kez yeni haberleri ile Ardahan’ın en çok okunan haber sitesi olan www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com adlı sitemizin yanı sıra bir iki yerel gazetenin haber sitesi Arahan’ın en hızlı güncelenen siteleri olurken 12 yerel gazetenin olduğu Ardahan’da topu topu 2-3 gazetenin sitesi aktif ve günlü güncellendiği görülmekte.
Haberi ekleme saati: 17.11-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Belediye’ye Veda..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon kararname ile başka illere tayinleri çıkan Ardahan’da ki bürokratlar veda ziyaretlerini tamamlayarak Ardahan’dan ayrıldılar.
Ardahan’da görev sürelerini dolduran Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser, Posof Kaymakamı Sayın İbrahim Halil Şıvgın ve Göle kaymakamı Sayın Fatih Özdemir, veda ziyaretleri kapsamında Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’a veda ziyaretinde bulundular.
Geçtiğimiz hafta sonu yapılan veda ziyaretler esnasında bir açıklama yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Yardımcısına ve İlçe Kaymakamlarına Yeni görevlerinde başarılar dilerken il ve ilçelerimizdeki yapmış oldukları güzel hizmetlerden dolayıda kendilerine teşekkür etti.
Görev yerleri belli olan Ardahan Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser, Amasra Kaymakamlığına, Posof Kaymakamı İbrahim Halil Şıvgın Uludere Kaymakamlığına, atandı. Göle Kaymakamı Fatih Özdemir ise Gürün Kaymakamlığına atanmıştılar.
Üç idareciden boşalan makamlara atanan yeni idarecilerin bugünden itibaren Ardahan’a gelerek görevlerine başlamaları bekleniyor.
Haberi ekleme saati: 17.03-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ormanlarda ki Köpekler Uyuz Oldu!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Çamlıçatak Ormanların da bulunan Mesire alanın da karınlarını doyurmak için dolaşan başı boş köpeklerin uyuz oldukları ve çevreye hastalık yaydıkları ileri sürülüyor.
Başta hafta sonlarında olmak üzere dinlenmek için Orman’a giden vatandaşların bu yönde yaptıkları şikayetlerin dikkate alınmadığına dikkat çekildiği belirtilen Çamlıçatak (Gölebert) ormanlarında bulunan onca köpeğin uyuz hastalığına yakalandığı ve uyuz dolaysıyla döktükleri tüylerin insan sağlığını tehlikeye düşürdüğü ileri sürülüyor.

**Yavruları alıp, hasta annelerini bıraktılar..

Bir çok köpeğin adeta barınak haline çevirdiği ileri sürülen Ardahan-Kars Yolu üzerine de bulunan Mesire alanında ki köpeklerin uyuz olduğu yönünde yapılan şikayetlerin arttığı şu günlerde Ardahan Belediyesi ekipleri Çamlıçatak Mesire alanında temizlik yaptığı sırada yaklaşık 30 tane yavru köpeğin ormanlık alana terk edildiğini gördü.
Temizlik personelinin Ardahan-Şavşat yolu üzerin de bulunan barınak yetkilisine ulaştıktan sonra, zabıta ekibi ve barınağa ait bir kamyonet olay yeri olan Çamlıçatak mesire alanına gitti. Yavru köpeklerin tahminen iki gün önce ormana bırakıldığını ve köpeklerin aç susuz olduğunu gören belediye personeli, uyuz oldukları ileri sürülen köpeklerin yavrularını toplayarak Ardahan Belediyesinin hayvan barınağına götürürlerken, bu yavruların da anneleri gibi hasta olup, olmadıkları öğrenilemedi.
Haberi ekleme saati: 17.03-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KARS-ARDAHAN IĞDIR
ANKARA'DA TANITILACAK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş-16–19 EKİM ANKARA YAPILACAK KARS ARDAHAN IĞDIR TANITIM GÜNLERİ

İlki 2013 yılında Kars Ardahan Iğdır Valilikleri ve Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu, Vakıflar ve Dernekleri tarafından düzenlenen Ankara Atatürk Kültür Merkezindeki Tanıtım Günleri İlk Olmasına rağmen ciddi bir tanıtım sağlamış ve çok sayıda ziyaretçi tarafından Tanıtım Günlerimiz yoğun bir ilgi gördü.
Kars Ardahan Iğdır Valilikleri ve Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım ve Tanıtım Komitesinin Çalışmaları sonucunda Gerçekleşen tanıtım günleri yerel ve ulusal basında ses getirmiştir. Tanıtım günlerinin açılışına başbakan yardımcısı, bakanlar, bölge milletvekilleri, müsteşarlar, bölge valileri belediye başkanları, danıştay üyeleri, rektörler, kaymakamlar, il özel idare genel sekreterleri, il turizm müdürlükleri, dernek başkanları ve özel işletmelerle gerçekleştirilen tanıtım günleri bu yıl daha fazla katılımcı ve ziyaretçi ile programın yapılmasını sağlamaya çalışmakta
16 – 19 Ekim Tarihlerinde Ankara Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak olan Tanıtım Günleri bu yıl daha kapsamlı bir şekilde hazırlıklarını sürdürmekte.
Tanıtım Günleri için Çalışmalar başlatılmış olup tüm kurum ve kuruluşlarla görüşülerek girişimler başlatıldı. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Tanıtım Günlerinde bölgeye ait yemek kültürü, Folkloru, Aşıkları, Kazı, Kaşarı, Peyniri, Balı, Turizm tanıtımıyla ilgili organizasyonlar ve çalışmalar yapılmakta.
İkincisi düzenlenecek olan Kars Ardahan ve Iğdır Tanıtım Günlerine bölge halkının ve özel işletmelerinin de bu yıl daha fazla katılımlarını sağlamak için gerekli koordinasyonu sağlamaya çalışmakta. Kültürüyle Sanatıyla Tarihi ile Anadolu’nun en medeni uygar ve çağdaş serhat şehirlerini kapsayan bu tanıtımın her yıl daha fazla ziyaretçiye ulaşması bölge için daha yararlı olmakta.
16-19 Ekim Ankara Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak olan Tanıtım Günlerine tüm bölge halkı bekleniyor ve çalışmalarla alakalı gerekli bilgilerin ilerleyen günlerde basın yoluyla duyurulacağı ifade ediliyor. Tanıtım günlerinde katılmak isteyenlerin şehir merkezlerinde açılacak olan tanıtım stantlarına müracaat etmeleri ve bu yolla iletişime geçmeleri bekleniyor. Kars Ardahan Iğdır Tanıtım günlerine şimdiden tüm bölge halkı davet edildi.

**Kars'ta Ardahan gibi tanınmıyor..

Kars'ın insanların zihnindeki imajını belirlemek ve şehrin markalaşma sürecine katkı sağlamak amacıyla 36 ilde 900'ü yatırımcı 4 bin 500 kişiye uyguladığı anketten kentin "soğuk, uzak ve bilinmediği" sonucu çıktı
Haberi ekleme saati: 14.46-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ahırını Onar
%80 DAP Desteği Al

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDoğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında, hayvancılıkta kaliteyi artırmak ve daha da geliştirmek için destek verileceği bildirildi.
Ardahan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Turgay Şişman, yaptığı açıklamada, DAP'ın hayvancılığı kaliteleştirmek ve geliştirmek amacıyla çeşitli hibe destekleri vereceğini söyledi.
Bu kapsamda damızlık boğa, koç, teke ve yeni inşaatlarla tadilatı yapılacak işletmelere yüzde 80'ne varan desteklerin olacağını vurgulayan Şişman, "Her ayın biri ile 15'i arasında müracaat alacağız. Bu müracaatlar 10-49 büyükbaş, 100-200 arası da küçükbaş hayvan alımı için geçerli olacak. Bu işletmeler en az bir yıl önce faaliyete başlamış işletmeler olması gerekiyor" dedi.
Şişman, işletmelerin de tadilatı içinde destek verileceğini ifade ederek, söz konusu çalışmanın hayvancılığı geliştirmek için yapılacağını, şu ana kadar 600 müracaat aldıklarını vurguladı.
Haberi ekleme saati: 14.39-13 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERHAT İLK MAÇIN DA 3 PUAN ALDI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürkiye Ziraat Kupası karşılaşmaların da Iğdır Spor karşısın da aldığı galibiyet ardından geçtiğimiz hafta oynanan Akçaabatspor karşılaşmasını son anda kayıp eden Ardahan Serhat Spor BAL Liginin ilk maçı için Arhavi'de 3 puanla dönüyor.
Bölgesel Amatör Lig Ardahan Temsilcisi Serhat Ardahan Spor, deplasmanda Arhavi Sporu 1-2 mağlup etti.
Arhavi ilçe stadında oynanan müsabakanın ilk devresi 1-0 Ardahavispor’un galibiyetiyle sona ererken, karşılaşmanın ikinci devresinde Serhat Ardahan Spor şaha kalkarak, ikinci yarıda 2 gol bulup Arhavi sporu kendi evinde yenmeyi başardı.
İlk maçında 3 puan alan Ardahan Serhat Spor’un bu başarısı büyük moral oldu.

**Arı Spor'da Yendi..

Öte yandan Serhatspor ile Arhavi Spor arasında oynanan BAL ligi karşılaşmasının yapıldığı saatlere Ardahan Jandarma Spor ile karşı karşıya gelen Ardahan Arıspor rakibini 5-0 yenmeyi başardı.

**Hoca İddialı..

Ardahan 1. Amatör Liginin başlamasına kısa bir süre kaldığı şu günlerde Arı Spor’un yapmış olduğu ikinci hazırlık maçında rakibi AJK gücünü 5-0 yenmeyi başardı. Arı Spor, karşılaşmanın ilk yarısına, kalede Ahmet, Eren, Tekin, Ayhan, Kemal, Fevzi, Haktan, Hüseyin, Faruk, Uğur ve Halim on biriyle başladı.
Karşılaşmaya hızlı başlayan Arıspor, ilk yarıyı Hüseyin’in iki gölüyle 2-0 önde tamamladı. İkinci yarıya bambaşka bir kadroyla çıkan takımımız, Kemal, Ayhan ve Halim'in golleriyle karşılaşmayı 5-0 kazandı.
Maçın ardından kısa bir değerlendirmede bulunan Arıspor'un Teknik çalıştırıcısı Halil YILDIZ, hazırlık maçlarında skordan ziyade futbolcuların temposu ve istediklerini sahaya yansıtmalarının önemli olduğunu belirterek şöyle konuştu. "Maçta futbolcularım zaman zaman hata yapabilir. Oyuncularım istediğim seviyede ama ay sonuna kadar, performansları yüzde 70’leri geçecektir. Sakatlık falan olmazsa her şey güzel gidiyor. Teknik anlamda takımımın her şeyinden memnum" dedi.

**Ardahanlı İş Adamlarına Duyurulur..
Karsspor’un yeni kulüp başkanı İşadamı Muharrem Yıldız

Karslı İşadamı Muharrem Yıldız, bugüne kadar birçok defa maddi destek sunduğu Karsspor’u kulüp başkanı olarak devraldı. Yıldız, ilk etapta Karsspor’un Bal ligine katılması ve sahayı kullanabilmesi için gerekli olan 30 bin TL’yi yatırdı. Yıldız’ın sırasında Karsspor için gerekli olan futbolcu ve hocayı ayarlamak ardından da takımı Bal’dan çıkarıp 3. lige çıkarmak. Bunun için hızlı bir alt yapı çalışması başlatılırken, Karsspor’a destek çağrısında bulundu. Taraftar gruplarından sabır isteyen Yıldız, “Bize güvensinler. Karsspor’u güzel günler bekliyor.” dedi.
Haberi ekleme saati: 14.35-13 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

27 Kişi Hac Yoluna Çıktı

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’dan hacca gidecek vatandaşlara uğurlama töreni yapıldı. 10 Eylül Çarşamba günü Saat 12:30’da Ardahan merkez camii önünde yapılan uğurlama töreninde bay, bayan hacı adayları ile onları uğurlamaya gelen vatandaşlarımız katıldı.
Törende bir konuşma yapan Ardahan İl Müftü Vekili Eyüp KALKAN şunları söyledi. “ Hacı adayı gurubumuzu uğurlamak üzere burada toplanmış bulunuyoruz muhterem hacı adaylarımız sizler çok mutlu ve bahtiyar insanlar olarak bu kutsal yolculuğa çıkıyorsunuz. İslam’ın 5 temel esasından biri olan hac ibadetini ifa etmek üzere gideceğiniz o kutsal topraklarda zamanınızı ve imkanlarınızı en iyi şekilde değerlendirme ve gayreti içerisinde olmalısınız. Her günü değil her saati ve her dakikayı çok iyi değerlendirmelisiniz. Bu itibarla 18’i Diyanet İşleri Başkanlığı 9’u A gurubu seyahat acentası olmak üzere toplam 27 vatandaşımızı hacca gönderiyoruz Sayıları kaç olursa olsun hacca giden vatandaşlarımız ilimizi temsilen yolculuğa çıkıyorlar. Onun için onlara dua ediyoruz sağlık ve huzurla gidip gelmelerini diliyoruz ve onlardan başta ilimiz olmak üzere milletimize ve memleketimize dua etmelerini rica ediyoruz. Kutsal topraklarda yapacakları her duaya bizleri de ortak etmelerini diliyoruz. Dervişbey Cami İmam Hatibi Muhammet ŞENTÜRK tarafından bir dua yapılarak, hacılarımız hava alnına gitmek üzere Erzurum’a uğurlandı. Uğurlama töreninde duygulu anların yaşandığı, yakınlarını yolcu etmek üzere camiye gelen vatandaşlarımızın sevinç ile hüznü bir arada yaşadıkları gözlendi. Müftülük camiası olarak bütün hacılarımıza hayırlı yolculuklar, mutluluklar ve esenlikler diliyoruz” dedi.
Haberi ekleme saati: 14.35-13 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'a 2. Altun mu Aday?!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSaadet Partisinin yeniden örgütlenmek için Çıldırlı Kazım Karadağ'ı görevlendirdiği Ardahan'da 2015 Genel Seçimlerinde kimlerin aday olabileceği konusunda tartışmalar da devam ediyor.
Mevcut Milletvekillerinin yeniden aday olacağı, AK Parti'den de ise Ardahan eski milletvekillerinden Saffet Kaya, İl Başkanı Yunus Baydar'ın yanı sıra şu an Bitlis Vali Yardımcısı olan Ardahanlı Vali Yardımcısı Salih Altun'da aday olabileceği konuşulmaktadır.
Sık sık geldiği Ardahan'da nabız yokladığı gözlenen Ardahanlı Vali Yardımcısı Salih Altun'un yanı sıra CHP'den ise Damallı Mutlu Kerimoğlu, Eczacı Yunus Dündar'ın adı kamuoyunun üzerinde tartıştığı isimler arasında geliyorlar.

**Gazetemizi Ziyaret Ettiler..

Ardahanlı Avukatlardan Av.Yeşim Aktürk Altun ile evli olan Bitlis Vali Yardımcısı gazetemizi ziyaret ederek, bir dönem çalıştığı Ardahan Arıcılık İstasyonu başta olmak üzere Ardahan'da ki gelişmeler konusunda sohbette bulundu.
Haberi ekleme saati: 19.00-13 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KERİMOĞLU 2. KEZ BABA OLDU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Damallı İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, ikinci kez babalık heyecanı yaşıyor.
Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, ikinci kez baba oldu.
Kerimoğlu'nun eşi Ömür Kerimoğlu, Bakırköy Acıbadem Hastanesi'nde bir kız bebek dünyaya getirdi.
Kerimoğlu çifti kızlarının ismini 'Elif' koydu.

**Op. Dr. Bülent KERİMOĞLU Kimdir?

1970 Ardahan’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1991 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden "tıp doktoru" olarak mezun oldu.
1992 – 1997 yılları arasında İstanbul Yedikule Göğüs Cerrahisi ve Koşuyolu Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde ihtisas yaptı. Asistanlık döneminde General Medical Council (UK)’ın deniz aşırı ülkelere verdiği bursu kazanarak, 16 ay İngiltere Leeds Klingbeck Hospital Pediatric Kalp Göğüs Cerrahisi Merkezi’nde "research fellow" olarak çalıştı.
1999 yılında Diyarbakır’da askerlik görevini tamamladı.
10 yılı aşkın bir süre İstanbul’un değişik hastanelerinde uzman hekim olarak görev yaptı. Op. Dr. Bülent Kerimoğlu; 1992 – 1997 yılları arasında Bakırköy Zuhuratbaba Mahallesi’nde ikamet etti ve bu dönemde Bakırköy’de özel bir hastanede görev yaptı.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Hasta Haklarını Koruma Derneği, Türk Tabipleri Birliği ve Lozan Mübadilleri Vakfı üyesidir.
2010 – 2011 Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Sekreterliği yaptı. 2011 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 3. Bölge Milletvekili Adayı oldu.
İyi derecede İngilizce bilen Op. Dr. Bülent KERİMOĞLU, evli ve bir çocuk babasıdır.
Haberi ekleme saati: 13.39-13 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Sitemize hoş geldiniz..
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
12 Eylül’de Babam’ı Aldılar..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşÇocuk denmeyecek yaştaydım, babamla birlikte mücadele ediyor, onun kurduğu her ilk işte başrol oynuyordum..
O işleri kurup, başladıktan hemen sonra siyasetle ilgilenmek için kurduğu işleri bana bırakıp gidiyordu..
Fakir Yılmaz Günlerce gelmiyor, ha Kars’ta, ha Ankara’da başta köylünün olmak üzere Ardahan’ın sorunlarını siyaset arenasında çözmeye çalışıyor, Kürt sorunu başta olmak üzere tüm özgürlüklerin yanında yer alıp, faşistlere karşı mücadele veriyordu..
Çıkıp geldiğinde verdiği mücadelenin bir adım daha ileri gitmesinin mutluluğuyla benimle birlikte yeniden işine bakıyor, bir taraftan da Ardahan gelişsin diye o dönemlerde sıkça yapılan toplantılara katılıyor, o çok gurur duyduğum ateşli konuşmalar yapıyordu..
Ve bir gün 12 Eylül oldu..
Birileri gelip babamı aldılar benden..
Önce şu an Tugay Komutanının evinin yanı başında bulunan askeri nezarethaneye aldılar, sonra Kars’a ardından Afyon’a sürgün ettiler..
Bizi bugün olduğu gibi 12 Eylül’de yetim bıraktılar..
Ama o benim babamdı faşistlere karşı direncinden vazgeçmedi, daha özgür bir halk için mücadelesine hep devam etti ve o mücadeleyi bize miras bırakıp gitti..

**Cinayetler nasıl aydınlatılıyor?..

Soma’dan sonra son olarak İstanbul’da bir inşaata ölen işçilerin nası öldüğü, olayın cinayet mi, yoksa iş kazası mı tartışmalarının devam ettiği şu günler de Ardahan’da Hanak’ta yaşanan cinayetin şokunu yaşıyor..
Bu cinayet öncesi gazetemiz tarafından yazı dizisi haline getirilip, uzun süre gündemde tutulmaya çalışılan Posof’ta ki Baltalı Cinayetlerinin de hala Fakir Yılmaz aydınlatılmadığını da belirtmekte fayda var..
Evet, bu ülkede onca cinayetin işlenip, faali kaldığını bilen biri olarak başta Göleli devrimci Cemil Kırbayır’ın olmak üzere siyasi cinayetler olmak üzere binlerce belki de milyona varan cinayetler aydınlatılmayı bekler..
Bu cinayetlerin aydınlatılması için nelerin yapıldığına bakmak istediğimiz de bu yönde yayınlanan kitaplara, teknolojinin imkanları ile donatılan belgesel kanallarına bakmak yeterli..
Çünkü cinayeti önlemek, suçun önüne geçmek için yazılan kitaplar, çekilen onca belgeseller de 20 yıl önce hatta Hitlerin, Ermenilerin, Yahudilerin cinayetlerinin bile aydınlatıldığını da görmek mümkün..
İşte, ‘Karanlıktı, birden bir kargaşa oldu, anlamadık gitti, hatta sarhoştu’ denilen Hanak cinayetinin ardında yaşananları bulmak, ortaya çıkarmak ve sonra birilerini suçlamak gerekir dedirten bu imkan ve gelişmeler kullanılıyor mu Ardahan’da..

**Ardahan ve Spor..

Spor’un, Ardahan’ın gelişimine büyük katkı sunacağı yönünde ısrarlı bir istemin olduğu şu günlerde Ardahan’da başlamak üzere olan Ardahan 1. Amatör Futbol Ligin de yer alan kulüplerde destek istiyorlar.
En son katıldığım Ardahan Belediyesi Meclis Toplantısında Göle’ye bağlı Çayırbaşı (Hokkam) Köyü Futbol Takımına da destek veren Ardahan Belediyesine teşekkür ediyorum.
Fakir Yılmaz Çünkü Vali’nin büyük destek ve moral verdiği Ardahan Serhat Spor gibi Ardahan Amatör Futbol takımları da destek arıyorlar.
Bu yıl yapılacak olan Ardahan 1. Amatör Futbol Ligine Çıldır’ın, Posof’un, Hanak’ın, Damal’ın, hatta Hoçvan’ın da katılması için desteğin şart olduğuna dikkat çekildiği şu günlerde bu yönde bir komisyon kurulsa ve futbol başta olmak üzere tüm sportif etkinliklere yardımcı olunmalıdır.
Çünkü bu memleketin devam eden göçünü durdurmak ve en önemlisi gençlerinde yaşlılar gibi Ardahan’dan gitmemesi için spor silahını da kullanmak gerekir..
Bu nedenle başta Ardahan’ın BAL liginde Ardahan’ı temsil eden Serhat Spor’u olmak üzere Ardahan Amatörüründe mücadele edenlere de eşit şekilde destek vermek gerekir..
Yoksa bir çok önemli konu gibi spor’da da topal kalırız..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Kim kimi niye dinlemiş?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2015 Genel Seçimlerin de kimlerin Ardahan Milletvekilliği için yarışacağının tartışılmaya başlandığı şu günler de geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen CHP’nin 18. Olağanüstü Kongresinde Genel Başkanın ricalı istemi ile Parti Meclisi adaylığında geri çektirilen, ama onca milletvekili için de 2. sırada CHP’nin Yüksek Disiplin Kurul Üyesi olmayı başaran CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün yeniden Fakir Yılmaz Almanya’nın Türkiye’yi dinlediği, Amerika’nın yatak odalarına kadar sızıp, görüntüler bile aldığının çokça tartışıldığı şu günlerde paralel devlet kuracakları ileri sürülen cemaate yönelik baskılar da sürüyor..
Son olarak 76 kriptolu telefonun 26'sının, MİT ile Genelkurmay'a ait telefonlar olduğunu manşetleyen paralel basın, pardon havuz medya ay özür özgür basının Genelkurmayı, MİT’i dinlediğini yazarken, Almanya ve Amerika’nın Türkiye’yi dinlemesi olayını niçin kulak ardı eder akıl ermez..
Gerçi anlayan anlıyor da başını kuma sokan, aman bir torba kömürden, sağlık sigortası olmayan 9 aylık işten olurum diyen sade vatandaşın da bu yaşananları anlaması gerekmez mi?
Evet, ‘kim kimi niye dinlemiş?’ sorularına cevap arandığı bir ülke de dinlenen konuların başında ne geldiği de merak edilmekte..
Yani bu dinlemeler de, İran gibi gizliden Atom bombası yaptığımız mı ortaya çıkmış, yoksa İsviçre de kasaların nasıl dolduğu mu dinlenilmiş.. Buna da cevap vermek gerekmez mi?

**Ardahan Spor’a Endekslenmeli.. Ama;

Ardahan’ın futbol’da ve diğer sportif etkinlikler de temsil etmek için cep harçlıkları ile mücadele verenlere hiç bir katkısı olmayan birilerinin otelin de kim yattı?
Tabi geçtiğimiz gün Ardahan’a gelip, Serhat Ardahan Spor ile oynayan Akçabatlılar..
Peki kim kazandı?
‘Spor nedir baba, boç ve çocuk işleri’ diyenler..
Ardahan’ı Türkiye Kupasında temsil etmek için mücadele veren takımımız son anda yenilmeseydi ne olacaktı?
Fakir Yılmaz Ardahan’a acil bir stadyum yapılması için Futbol Federasyonu Spor Bakanlığına baskı yapacaktı..
Peki kim kazanacaktı?
O sahaya arsa satacaklar, o sahanın yapımı için kum, çakıl, beton çivi satanlar ve bu sahada görev alacaklar..
Ama onlar nerede?
-Ya baba futbol nedir, boş işler diyenler..
İşte dün oynanan Ardahan Serhat Spor-Akçaabat Spor maçının kısa özeti..
Vali tatilin yarım kesip, izlemek için Ardahan’a geri geldiği dün o vitrini olmayan dükkanlarından çıkıp, yerini bilmedikleri sahaya gelmeyenlerle ne Ardahan, ne de spor gelişir..
Ardahan’ın diğer önemli sorunu da bu..
Yani kısacası; Bunu, bu duyarsızlığı aşarsak, yani Ardahan’a, spor’a endekslenirsek belki..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YAYLA DÖNÜŞÜ TRAFİK KAZASI
BİR ÖLÜ, 2 AĞIR YARALI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BETON MİKSERLERİNİ YAKTILAR!..

Ardahan Merkeze bağlı Bağdeşen (Kinzodamal) köylüleri trafik kazası kurbanı oldular.
Alınan bilgilere göre Ardahan, Artvin, Erzurum illeri arasında ki sınırları oluşturan 2860-3000 metre yükseklikte ki Bülbilan Yaylasından dönen Bozkurt ailesi köye 20 Kilo metre kala Ardahan-Bülbilan yolunda trafik kazası geçirdiler.
rdahan mikser yakılıdı. Araç sürücüsü Azmi Bozkurt'un oğlu olduğu öğrenilen Fikret Bozkurt (45) ve ailesinin içinde bulunduğu aracın şarampole yuvarlanması sonucu Fikret Bozkurt'un oğlu hayatını kayıp ederken eşi ve çocuğunun ağır yaralı olarak Ardaha Devlet Hastanesine kaldırıldığı öğrenildi.

**İki Mikser Yakıldı..

Öte yandan Ardahan Şavşat-Ardahan Yolu Üzerinde bulunan Beton Santraline ait ik Mikser kimliği belirsiz kişilerce ateş verilerek yakıldı.
Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN ESNAFI KONUŞUYOR
GAZETECİ YAZIYOR...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş*Ardahan'da yaşanan gelişmeleri gerek yerel de gerek ise ulusalda günü birlik okurlarına ulaştıran GAZETECİ Ardahan esnafıyla buluşmaya devam ediyor.
İstanbul başta olmak üzere batıda ki Ardahanlı iş adamlarıyla görüşüp, onları başta tüm Ardahanlılara olmak üzere dünyaya tanıtan, sorun ve istemlerini duyuran GAZETECİ bu kez Ardahan merkez de bulunan Ardahanlı esnafla röportajlar yaptı.
İşte bundan sonra sıkça buluşacağımız üç esnafımızın açıklamaları..

**ARDAHAN’DAN BÖLGEYE MAL TRANSFERİ YAPAN FİRMA
HAKAN İNŞAAT..

Başta resmi kurumlar olmak üzere Ardahan’da iş alıp, inşaat ve diğer işler yapanların ‘Ardahan Pahalıdır’ diyerek Ardahan esnafından alış/veriş yapmadıkları tartışıla dursun, Ardahan’da Hopa’ya, Kars’a hatta Erzurum’a mal satan bir firma var.
O FİRMANIN ADI HAKAN İNŞAAT..
Saygın esnaflığının yanı sıra siyaset ve sivil toplum örgütlerine karşı duyarlılığı ile tanınan HAKAN İNŞAAT’ın Sahiplerinden Hakan Kanpolat gazetemize yaptığı açıklamada, birilerinin ‘Ardahan esnafından alış veriş yapılamıyor, Ardahan esnafı pahalı’ diyerek il dışında alış/veriş yapmalarına karşın biz Ardahan’dan başka illere mal satışı ve sevki yapıyoruz’ dedi.
İnşaat alanında ki birçok ünlü markaya bayilik yapan firmasının 32 yıldır Ardahanlılara hizmet ettiği gibi çevre illere de hizmet ediyor, Kars’a, Erzurum’a hatta Hopa’ya mal satışı ve sevki yapıyoruz’ dedi.
Ardahan esnafı üzerinde ‘pahalıdır, iyi mal satmıyor’ Ardahan esnafını beklemekten öte bir şey değildir diyen Hakan Kanpolat, ‘Ardahan esnafında arandığında her türlü ürünü bulanların, hatta borç alanların ve yardım alanların büyük işlerde nedense bu tür iddia ve söylemlere sığınarak alış/verişten kaçtıklarını bende görmüyor değilim. Ama dediğim gibi biz Ardahan firması olarak Türkiye’nin birçok yerine mal satışı yapmaktayız. Ben İstanbul’a bir mal satmış firmayım, inanmayanlar gelsin, sevk irsaliyelerimiz görsünler. Buda bizlerin yani Ardahan esnafının güvenirliği ve uygun fiyatla mal satışını ortaya koymaktadır. Kimse Ardahan öyledir, böyledir’ demesin’ diyerek Ardahan esnafının haksız yere suçlanmasına tepki koydu.
HAKAN İNŞAAT’A ulaşmak için : 0.532 295 65 97

**Milletvekili, Başkan Ön seçimle Belirlenmeli..

Aynı zaman da CHP Ardahan İl Örgütü Saymanı olan HAKAN İNŞAAT’ın sahibi Hakan Kanpolat Ardahan’da ki siyasi gelişmeler konusunda da açıklamalarda bulundu.
Kanpolat, ‘Yıllardır içinde bulunmakta şeref duyduğum partim ve diğerlerinin milletvekili mi, başkan mı aday edecek. Önce ön seçim yapmalı. Bu da halkın kararı ile gelecek olan adayın başarısını arttırır. Ben buna inanan biriyim ve 2015 seçimlerinde yarışacak olan Milletvekili adaylarının ön seçimle belirlenmesi için karar alınmalıdır’ dedi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TEMİZ ARAÇ ALIM/SATIMI FİRMASI
ZEKİAYKAN OTOMOTİV-İNŞAAT-EMLAK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARAÇ ALACAKLAR DİKKAT..

Her geçen gün gelişen kent merkezinde yeni iş yerlerinin açıldığı Ardahan’da yeni bir Otomotiv Firması açıldı.
Göleli İşadamlarından Zekeriya Aykan’ın Ardahan valiliğini arka caddesine açtığı, ZEKİAYKAN OTOMOTİV-İNŞAAT-EMLAK adlı firma Ardahan’da büyük ihtiyaç duyulan güvenilir araç alış ve satışı yapmaya başladı.
Son model araçların alış-satışını yapan ve 2. El Araçlarda en temizlerini müşterisine sunan ZEKİAYKAN OTOMOTİV-İNŞAAT-EMLAK aynı zaman da oto yıkama hizmeti de veriyor.
ZEKİAYKAN OTOMOTİV-İNŞAAT-EMLAK’A ulaşmak için; 0532 25 21


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TAŞIMACILIK VE SİGORTA DA
ULUTAŞLAR TAŞIMACILIK VE SİGORTA...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBinlerce öğrencinin taşınarak eğitim aldığı Ardahan’a Öğrenci Taşımacılığında en güvenilir firmalar arasında bulunan ULUTAŞLAR TAŞIMACILIK VE SİGORTA bu yıl yine birçok öğrenciye hizmet verecek.
Firmaya birçok araç ile başta öğrenci ve resmi kurum taşımacılığı olmak üzer birçok alanda taşımacılık hizmeti veren ULUTAŞLAR TAŞIMACILIK VE SİGORTA aynı zamanda birçok güvenilir sigorta şirketine aracılık hizmetleri veriyor.
Ardahan’ın her geçen gün geliştiğine inandığını belirten ULUTAŞLAR TAŞIMACILIK VE SİGORTA firmasının sahibi Aytaç Ulutaş ‘kendilerinin de bu gelişime gerekli katkıyı sunmak için en son model araçlarla ve tecrübeli şoförlerle hizmet veriyoruz.’ dedi.
Yılların verdiği tecrübe ile başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm Ardahanlılara toplu taşımada hizmet vermenin gururu içinde olduklarını belirten Aytaç Ulutaş, İnönü caddesi üzerine de bulunan Fevzi Yılmaz İş Hanın iş yerlerinde verdikleri hizmeti tüm bölgeye yaymayı hedeflediklerini belirtti.

**Ardahan’ın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz..

‘Bugün Kafkaslara açılan iki gümrük kapısına sahip Ardahan’ın artık doğalgazlı şehir olması, üniversitesi bulunması, Kars-Tiflis-Bakü Demir Yolunun geçiş alanına sahip olması ve yarın da tüm Ardahanlıların olduğu gibi bizimde çok büyük istemimiz olan havaalanına kavuşmasıyla geleceğin kenti olmaya aday olduğuna olan inançla yatırımlarımıza devam ediyoruz.’ diyen Aytaç Ulutaş, hayvancılık sektöründe hatrısayılır Ardahan’ın geleceğinde kendilerinin umudu olduğunu, bu umudun başta Ardahan dışında bulunan Ardahanlı iş adamları olmak üzere herkesin taşıması gerektiğine de işaret etti.
Haberi ekleme saati: 15.51-12 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAralarında Hoçvanlı İşadamı ve Siyasetçi Orhan Gökdemir’in yakınlarının da bulunduğu Ardahan İl Gençlik Merkezi üyelerinin Ardahan’a davet ettiği Çocuk Mehter Takımı ilgi görmeyince gelidkleri gibi kısa sürede Ardahan’dan ayrıldılar.
Alınan bilgilere göre Kocaeli Gençlik Merkezi Müdürlüğü Genç Mehteran Takımı, Ardahan'da gösteri yaptı.
Mehteran takımı, turne kapsamında geldikleri Ardahan'da, Kongre Caddesi'nden geçerek Kaptanpaşa Mahallesi'ndeki Milli Egemenlik Parkı'na kadar yürüdü. Mehteran takımının buradaki gösterisi sırasında yol trafiğe kapatılırken, ilginin olmaması nedeniyle program kısa tutuldu.
Mehteran takımı antrenörü Köksal Kaçar, yaptığı açıklamada, turne programı kapsamında il il dolaştıklarını söyledi.
Kaçar, "Önceki gün Rize'deydik, bugün Ardahan'dayız. Daha sonra Kars'a geçeceğiz. İlgi olmasa da bugün güzel karşılandık. Ekibim adına Ardahanlılara teşekkür ediyoruz, gelmemize değdi" dedi.
Haberi ekleme saati:11.19-12 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BU KEZ VURAN VURULDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın Göle ilçesine bağlı Samandöken (Sinot) köyünde daha önce yaşanan kavga yeniden alevlendi.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz Ramazan ayının ilk günü Mustafa Akçora ile Emrah Usanmaz arasında yol vermeme nedeniyle yaşanan tartışma da silahlar konuşmuş, Emrah Usanmaz bacağında yaralanmıştı.
Bu olayın devamı olarak değerlendirilen son olay ise geçtiğimiz gün yine aynı köy de akşam saatlerinde sıralarında daha önce Emrah Usanmaz’ı ayağında vuran Mustafa Akçora evinin kapısının önünde av tüfeğiyle vuruldu.
Yüzüne aldığı saçmalarla yaralanan Akçora tedavi altına alınırken, bu olayın 4 yıl önce de yaşanmış ve aynı kişiler arasında yaşanan kız kaçırma nedeniyle yaşanan tartışma o dönemde Mustafa Akçora’ının ayağında vurulmuştu.
Geçtiğimiz gün yaşanan ve bir kişinin yaralanması ile sonuçlanan olay ardından göz altına alınan ve Göle Adliyesine çıkarılan Erbay Usanmaz savcılık tarafından alınan ifadesi alındıktan çıkarıldığı Göle Asliye Hakimliğince serbest bırakıldı.
Haberi ekleme saati:11.43-12 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GAZETECİ BARIŞI ULUSALA TAŞIDI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HABER AYRINTIDADIR..

Ardahan'da yaşanan gelişmeleri başta sitemizde olmak üzere yerel de olduğu gibi ulusal da gündeme getiren başlık ve haberlerle tanınan Gazeteci Fakir Yılmaz Ardahan dışında ki gelişmeleri de ulusal gazeteler taşımaya devam ediyor.
Sitemizin yayın yönetmenliğinin yanı sıra Ardahan'ın Mahalli Basın Lideri olan Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi'nin yazıişleri müdürlüğünü, www.golegozlem.com, www.cildirgazetesi.net isimli sitelerimizin genel yayın yönetmenliğinin yanı sıra Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını da yapan Gazeteci Fakir Yılmaz'ın geçen gün yerel gazetelerimiz de ve sitemizde, 'Barış süreci bu olmalı' başlıklı haberi bugünkü iki ulusal gazete, Akşam ve Güneş gazetelerinde ülke gündeminin ilk sıralarına taşındı.
Aynı zaman da Akşam, Habertürk, Taraf, Birgün, Sözcü ve Güneş Gazetelerine haber yapan ve yaptığı haberlerinin %90'nı ya manşet yada 1. sayfa haberi olan Başbakanlık Yayın ve Enformasyon Jüri Özel Ödülü ve Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü sahibi Gazeteci Fakir Yılmaz'ın barış sürecine katkılı haberini okumak için bugünkü Akşam ve Güneş Gazetelerini en yakın gazete bayisinde almanız yeterli olacaktır.
Haberi ekleme saati:08.40-12 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Miras Yediler
Ardahan’ı Yediler!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYıllar önce Ardahan’ı terk edenler kentin geliştiğini duyunca geri gelip, miras paylaşımına başladılar.
Ardahan ve ilçelerinde ki atadan/deden kalma araziler için Ardahan’a geldikleri görülen ve Tapu Dairelerinde, Kadastroda, Noterlerde çıkmayan mirasçılar yerlerini doğru dürüst bilmedikleri arazilere şimdi sahip çıkmaları Ardahan’da günün konusu olmuş durumda.
Ardahan’da ki akrabaları ile kavgalara varan paylaşımın peşinde oldukları görülen ve Ardahan kamuoyunda, ‘Miras yediler, Ardahan’ı yediler’ olarak tabir edilenlerin bir çoğunun da akraba ve yakınlarıyla mahkemelik oldukları da dikkatlerden kaçmıyor.
En son Ardahan Merkeze iki mirasçının saç baş kavga etmesiyle gündeme gelen mirasçılar Ardahan’ın gelişimin de aldıkları miras paylarını Ardahan’a değil, çekip gittikleri memleketlere götürmeleri ise, Ardahan'da ki miras yedilere karşı olan tepkiyi daha da arttırmakta.
Haberi ekleme saati: 19.49-11 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KORGENERAL ARDAHAN'DAYDI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**9’NCU KOLORDU KOMUTANI KORGENERAL ŞEREF ÖNGAY, VALİ DENİZ’İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ..

Ardahan'da ki Askeri kışlaların üniversite ve belediyeye devir edilmesinin istendiği bir süreçte Ardahan'a gelen 9’ncu Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay, Vali Ahmet Deniz’e nezaket ziyaretinde bulundu.
Tuzla Piyade Okulu Komutanı olarak görev yaparken, 2014 Yaş Kararları ile Erzurum 9’ncu Ordu Komutanlığı görevine atanan ve görevi Orgeneral Kamil Başoğlu’ndan devralan Korgeneral Öngay, Vali Deniz’e nezaket ziyaretinde bulundu.
Makamında kabul ettiği Korgeneral Öngay’ı tebrik eden Vali Deniz, yeni 9’ncu Ordu Komutanı’na görevinde başarılar diledi.

**2020 OLİMPİYATLARINA HAZIRLIK KAMPINDAN
5 MADALYA İLE DÖNEN SPORCULAR VALİNİN MİSAFİRLERİYDİLER..

Vali Ahmet Deniz, Atletizm Federasyonunun 2020 olimpiyatları hazırlık kampına katılarak, kamp sonunda yapılan yarışmalarda Ardahan’a 5 madalya kazandıran sporcuları makamında kabul etti.
27.07.2014 - 08.09.2014 tarihleri arasında Atletizm Federasyonu Başkanlığı tarafından Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılan yarışmalarda başarılı olan 484 sporcu, 2020 olimpiyatları öncesi Milli Takım Hazırlık Kampı’na davet edildi. Ardahan’dan kampa katılan 5 sporcu, kamp sonunda yapılan yarışmalarda dereceye girerek, 5 madalya kazandı.
Hazırlık kampından başarıyla dönen sporcular, Antrenörler Halil İbrahim Yılmaz ve Leyla Yılmaz öncülüğünde Vali Deniz’i makamında ziyaret ettiler.
Sporcuları tebrik eden Vali Deniz, “Hedefimiz, daha fazla çalışarak, daha fazla gayret göstererek, 2020 olimpiyatlarında başarı ile dönmektir. Sizlere güveniyorum” dedi.

**KREDİ YURTLAR KURUMU (KYK) YURT SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Ardahan Üniversitesi’nde eğitim-öğretim gören öğrencilerin KYK’ya ait yurtlardan daha iyi faydalanabilmeleri için yapılması gereken çalışmalar hakkında Vali Ahmet Deniz Başkanlığı’nda toplantı yapıldı.
Valilik makamında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, KYK Ardahan Yurt Müdürü Ali Caner ve Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker katıldı.
Toplantıda, Ardahan Üniversitesi’nde eğitim-öğretim gören öğrencilerin 2014-2015 öğretim yılının başlamasıyla birlikte Ardahan’a geldikleri, bu öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlardan daha iyi ve daha güvenli bir şekilde faydalanabilmeleri için yapılması gereken çalışmalar ele alındı.
KYK yurtlarından daha fazla öğrencinin faydalanması gerektiği yönünde fikir birliğine varılan toplantıda ayrıca, öğrencilerin güvenli bir şekilde Ardahan’da eğitim-öğretim görmeleri konusunda yapılacaklar hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.
Haberi ekleme saati: 19.42-11 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ekiz İnşaat İlk Blokonu Bitirmek Üzere..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGölei İşadamlarından Adem Ekiz’in Ardahan Lise Caddesin de yaptırdığı dairelerin kış gelmeden sahiplerine teslim edileceği bildirildi.
Konu hakkında bir açıklama yapan EKİZ İNŞAAT’ın Sahibi Adem Ekiz son model inşaat ürünleri ile yaptıkları lüks konutların büyük bölümünü sattıklarını ve olağanüstü kolay imkanlarla ev sahibi yaptıkları Ardahanlılara kış gelmeden dairelerinin teslim edileceğini söyledi.
Dış cephesinin tamamlanmak üzere olan dairelerin depreme dayanıklı, en ağır kış şartlarına uygun, kaliteden kaçınılmadan yapıldığını belirten EKİZ İNŞAAT’ın Sahibi Adem Ekiz yıl sonunda teslimini yapacakları doğalgazlı dairelerinin hemen ardında temelini gelecek yıl ilk bahar da atacakları yeni blok’a başlayacaklarını da sözlerine ekledi.
Haberi ekleme saati: 19.39-11 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Koyunlu yol ve elektrik istiyor..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan ve ilçelerinde yaşanan bozuk yol sorunu tartışılmaya devam ederken yol ve elektrik konusunda bir şikayette Ardahan'ın Alevi köyü Koyunlu (Gündik) köyünden geldi.
Koyunlu köyü muhtarı Şentürk Kat'ın yaptığı açıklamaya göre Koyunlu köyünün aylardır yolsuz ve yaylasının elektriksiz olduğu, bu yönde kime başvurduysak çözüm bulamadıklarını belirtti.

**Ardahan Belediyesinin Yol Çalışmaları Devam Ediyor..

Geçtiğimiz yıl Ardahan Belediyesi asfalt çalışmalarında şehrin bazı güzergâhlarında yarım kalan asfalt çalışmaları bu yıl da devam ediyor.
Daha önce birinci kat filler kaplaması yapılan yollar ile kaplamasız olan (toprak yollar) yollarda sathi kaplama çalışması devam ederken bugün de eski TOKİ’ de, Cumhuriyet caddesinde ve Edip Çanakçı caddesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Haberi ekleme saati: 19.08-11 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Hacı ve Kaymakamlar Yolcu..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Hacı Adayları Salavatlarla Uğurlandı

Ardahan ve Posof'tan bu yıl sadece üç kişinin gidebildiği Hacı adayları uğurlandı.
Aşık Zülali Köyünden Köşeli Elgün, Süngülü köyünden de Halim ve Zeynep Ekici'nin 8 yıl bekledikleri Hac yolculuğu nihayet başladı.
Posof Merkez Camii önünden yapılan uğurlamada din görevlileri ile beraber yapılan dua ve getirilen salavatlar ve tekbirlerle Erzurum'a kadar gidecekleri araçlarına bindirildiler.

**Kaymakam Şivgan, Veda Ziyaretlerine Başladı

Posof Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan, veda ziyaretlerine başladı.
Posof'ta görev yaptığı sürede halkla iç içe olan ve başarılı çalışmalara imza atan Şivgan'ın ilçeden ayrılması üzüntüyle karşılandı.
Kaymakam Şivgan veda ziyaretlerine Posof'ta görev yapan imamlar ile başladı. Merkez Cami okuma salonunda yapılan toplantıda konuşan kaymakam Şivgan, kendisinin de İmam Hatipli olduğunu bu nedenle imamlık görevinin önemini bildiğini belirtti.
Sohbet sonunda Müftülük görevlilerince Kaymakam Şivgan'a Posof hatırası olarak hüsnü hat yazısı ile yazılmış Allah lafzı tablo hediye edildi.

**Göle Kaymakamı Fatih Özdemir’in Veda Ziyaretleri

Göle Kaymakamı Fatih ÖZDEMİR’in Resmi Gazete’de yayımlanan Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar kararnamesi ile yeni görev yeri olan Sivas İli Gürün Kaymakamı olarak atandığından Göle ilçesinki kamu kurum ve kuruluşlarına veda ziyaretlerinde bulundu.
Göle Kaymakamı Fatih ÖZDEMİR; Göle Devlet Hastanesi, İlçe Tarım Müdürlüğü ,Tarım Kredi Kooperatif Başkanlığı Endüstri Meslek Lisesi ve PTT Müdürlüğü’nü bugün ziyaret etti. Kaymakamı’ın veda ziyaretleri devam ediyor.
Haberi ekleme saati: 09.25-11 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan’a Çocuk Parkı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Belediyesi tarafından Kura Nehri çevresinde yapımı devam eden gezi ve çocuk parkların onarımı devam ederken, Ardahan Şavşat yolu üzerinde bulunan parka çocuk parkı kuruldu.
Alınan bilgilere göre Ankaralı oldukları kişilerin kurduğu çocuk parkı sosyal etkinliklerin yok denecek Ardahan’a hareket getirdi.
Özellikle akşam saatlerin de yaşanan hareketlilik dikkat çekerken, parkın 10 yıllığına kiraya verildiği bilgisi alındı.
Başta çocukların olmak üzere hemen herkesin büyük ilgisini toplayan Çocuk Parkının bölgeye olağanüstü hareketlilik getirirken, sosyal etkinliklere susayan Ardahanlıların eğlence parkına ilgisi dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 08.35-11 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CEMAAT DERNEKLERİ KAPANMAYA BAŞLADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHükümet ile adeta savaş içine giren cemaate yakın derneklerin tek tek kapandığı görülüyor.
Ardahan’da bulunan ve başta SODES ve SERKA’dan olmak üzere devletin imkanlarından faydalanmak için kuruldukları ileri sürülen Ardahan’da ki cemaate yakın derneklerin bugünlerde adeta terk edildiği dikkat çekerken, yöneticilerinin büyük bölümünün istifa etmesi nedeniyle kongrelerini yapamayan Göle İşadamları Derneği ve Hanak Eğitim Derneğinin kapanma dilekçesi veriği öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 08.29-11 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Okul değil, Cami İsteniyor!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan İl Genel Meclisinden sonra toplanan Ardahan Belediyesi Meclisi aylık toplantısını sona erdirdi.
Çoğunluğu AK Partili olan 11 Üyeli Ardahan Belediye Meclisi Belediye Başkanı Faruk Köksoy başkanlığında Eylül ayının son toplantısını yaparak başta belediyeye ait olan arsaların satışı olmak üzere bir çok konuyu görüştüler.
Bir çok dilekçenin görüşülüp, karara bağlandığı toplantı da gündeme gelen en çok konu, başta Karagöl ve Atatürk Mahallesine cami yapılması istemleri değerlendirildi.
Okul ihtiyacının bulunduğu bu bölgeler de bulunan yeşil alanlarının Diyanette ve Ardahan İl Müftülüğüne verilip, cami yapılmasını isteyen dilekçelerin de görüşüldüğü toplantı da, içme suyunun pahalı oluşundan, belediyeye ait olan ancak üzerilerine, yanlarına yapılan binalar yapılan arsaların satışının yapılması konuları da görüşüldü.
Haberi ekleme saati: 08.24-11 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yazarlarımızı okuyor musunuz?


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SEYİRCİ HAKEME KÜFRETTİ,
HAKEMİMİN PENALTISI SERHATTI YIKTI!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HEM KUPA'DAN, HEM DE 200 BİN TL'DEN OLDULAR!..

Ardahan'ı Bölgesel Amatör Liginde temsil edecek olan Serhat Ardahan Spor evinde karşılaştığı Akçaabat Proje Spor'a maçın 89 dakikasında verilen golle yenildi.
Güçlü rakibi karşısında maç boyunca baskın bir futbol ortaya koyan Ardahan Serhat Spor maçın ilk yarısın da yediği gole 48. dakikada cevap verirken, ikinci yarıda da rakibini zor sokmayı başardı.
Maçın son dakikalarına kadar iyi bir futbol ortaya koyan, ancak gol bulmayan Serhat Ardahan Spor son dakika da verilen penaltı ile kazanması gereken maçı 2-1 kayıp etti.

**Seyircinin hakareti, hakemin penaltısı..

Ardahan Valisi, Ardahan Belediye Başkanı ve İl Protokolünün de izlediği maç boyunca güzel bir futbol ortaya koyan Ardahan Serhat Spor bir grup seyircinin önce Ardahan Haberleri taşkınlık çıkarması, ardından hakeme hakaret eden sloganlar atmasıyla önce bir futbolcusu kırmızı kar gördü, ardında penaltı verilince Türkiye Ziraat Kupasın da rakibin 2-1 yenilerek elendi.

**BAL'a Endekslenme Zamanı..

Geçen hafta Iğdır Spor'u evinde yenerek umut veren, ancak evinde ki maçı 2-1 kayıp eden Serhat Ardahan Spor'un bundan sonra ki hedefi BAL Ligi maçları.
Önümüzde ki hafta Arhavi de karşısına çıkacağı rakibe endekslenen Serhat Ardahan Spor'a maddi ve manevi desteğin devamı gerekmekte.
Haberi ekleme saati: 17.01-10 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yazarlarımızı okuyor musunuz?


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Göleliler Çıldır’da
Göle girip, balık tutuyorlar..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşVan gölünden sonra Doğu Anadolu Bölgesinin tatlı sulu en büyük gölü olan Çıldır Gölü etrafına yatırımların yapılmasını beklerken, yeni misafirler de kabul ediyor.
Yazları bir denizi andıran, kışları üzeri buzla kaplanarak devasa bir kayak pisti halien gelen Çıldır gölünün yeni konukları Göle’de ilçesinde olmaya başladı.
Hafta sonları Çıldır gölüne hucum ettikleri görülen Gölelilerin burada göle girip, deniz ihtiyaçlarını karşılayıp, gölde yaşayan 9 çeşit balığı oltalarıyla tutmaya çalışıyorlar.
Çocuklarının gölde yüzme keyfi çıkardığı Göleliler, bu doğal güzelliğin değerini bilmemek nankörlüktür diyerek Çıldır gölüne gerekli önemin verilmediğinden de yakındıkları görüldü.
Haberi ekleme saati: 09.22-10 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yazarlarımızı okuyor musunuz?


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ORAĞAZLILAR ŞOKTA!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın Hanak İlçesine bağlı Çayağzı (Orağaz) köyünde meydana gelen ve bir kişinin bıçakla hunharca öldürülüp, eşi ve kızının da ağır yaralandığı cinayetin sarsıntısı başta Orağazlıları olmak üzere bölge halkını derinden üzdü.
Olayın üzerinde bir hafta geçmesine karşın hala şokta olan Orağazlılar kendilerini şoke eden cinayete hala bir anlam vermediklerini belirtiyorlar.
Bir zamanlar Orağaz Spor’da da futbol oynayan, Hanak’ın kurtuluş törenlerinin vazgeçilmez at yarışçısı olan Gürhan Yurtlu’yu eşi ve kızının yanında öldürülüp, eşi ve kızının da bıçaklanarak öldürülmesine bir anlam veremediklerini belirten Orağaz köylüleri bu vahşi cinayeti işleyenlerin insan olmasının mümkün olmayacağını belirtirlerken, olayın tam anlamıyla aydınlatılmasını beklediklerini söylüyorlar.
Haberi ekleme saati: 09.19-10 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yazarlarımızı okuyor musunuz?


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KTB DEMİRYOLU
ÇILDIR KÖYLERİNİ SALLIYOR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**KTB Yıkmaya Devam Ediyor!..

Yeni İpek Yolu olarak değerlendiren Kars-Tifkis-Bakü Demir yolu hattı için kullanılan dinamitlerin başta Ardahan’ın Karakale (Vartmana) köyünü olmak üzere demir yolunun etrafına da bulunan köyleri yıktığı ileri sürülüyor.
Konu hakkında gazetemize bir açıklamada bulunan Çıldırlı köylüler, bölgede geçen KTB Demir yolunu yapan şirketlerin hiç bir önlem almadan demir yolu hattına açtıkları yolda dinamit kullandıkları ve bu dinamitlerin patlaması sonucu ev ve ahırlarının yıkıldığını belirterek yetkilerden yardım istediler.
Haber verilmeden, hiç bir önlem alınmadan gelişi güzel patlatılan dinamitlerin bölgede bulunan bir çok ev ve ahırın duvarlarının yarılmasına neden olduğunu belirten Çıldırlı köylüler özelikle Karakale’de olmak üzere bir çok köyde bu dinamitlemeler sonucu ev ve ahırların kullanılmaz hale geldiğini belirttiler.

**Harfiyatlarda köylünün çayır ve tarlasına..

Yapımına devam edilen Kars-Tiflis-Bakü Demiryolunun yapan şirketlerin bölgede ki insanları olduğu gibi çevreyi de hiçe saydığını belirten Çıldırlı köylüler hat boyunca kullanılan dinamitlerin yarattığı sarsıntılar dolaysıyla bir çok ev ve iş yerinin kullanılmaz hale geldiğini, bu yetmez gibi aynı hata çıkarılan moloz ve hafriyatların kimseye sorulmadan çatır ve tarlalara döküldüğünü belirterek, bu duruma dur diyecek bir yetkili yada kurum bulamadıklarından yakındıkları görüldü.
Haberi ekleme saati: 08.39-10 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan En Son Haberler
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Posof değil de, Göle olsaydı..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın vilayet olması için mücadele eden ailelerin arasında bulunan Aktaş Ailesinin önemli fertlerinden olan Ardahanlı İşadamı Oktay Aktaş ile yaptığımız röportajı hazırlarken, Aktaş’ın, ‘Posof Türkgözü Gümrük Kapısının yanı başında Posoflular değil de Göleliler olsaydı, Badele sınır kapısı bugün ki gibi ithalat, ihracatın yapılmadığı bir gümrük kapısı mı olurdu?’ sorusunu manşet yapmayı düşünmedim değil..
Posof Türkgözü Gümrük Kapısı Ancak anlatmak istediğimiz tersinde anlayıp, aleyhimizde kamuoyu oluşturmaya çalışanlara yeni bir fırsat vermemek için bu sözleri manşete çekmekten vazgeçtim..
Çünkü geçtiğimiz günlerde İl Özel İdareye ait tüm araçların Göle’ye kaydırılması üzerine yaptığımız haberin Göle’de bazı iş yapamazlarca, ‘Bakın işte Göle’ye hizmet getiriyoruz, Ardahanlı Fakir bele yazıyor’ dediklerini duyuyordum..
Olsun, Ardahanlı Fakir sadece Göle’nin değil tüm Ardahan ve Ardahanlıların gazetecisi olduğunu bir kez daha belirtirken Oktay Aktaş’ı O; ‘Türkgözü kapısı Göle’de olsaydı bele mi olurdu?’ sorusuna bende katılıyor, asıl sorunun yani Türkgözü’nün istendiği gibi çalışmamasının nedeni duyarsız, ‘Devletumuz bilir’ diyen Posoflular yüzünden olduğunu bende belirtiyorum..
Şimdi Çıldır’ı görelim..

**Hoca Kaçak Güreşiyor..

Son olarak dün kameraların karşısına geçerek, peygamberlerin verdiği mücadeleleri örnek göstererek cemaatini bir arada tutmaya çalışan Fethullah hoca’ya çok kızıyorum..
Posof Türkgözü Gümrük Kapısı Çünkü o bir korkak, o bir tipik idareci..
Yani açık oynamıyor, mindere çıkıp, inlerine gireceğim’ diyenlerle yüz yüze mücadele vermiyor..
’Hodri meydan, gel bakalım’ diyemiyor..
Ve bir zamanlar dizinde göz yaşı dökenlerle yiğitçe savaşmıyor..
Dağılmak üzere olan cemaatinde bezdiren ve neredeyse dağılmasına vesile olacak olan hocanın bu tavırları ve korkaklığını da dinden verdiği örneklerle de savunması gülünç, bir o kadar da zavallılık..
Evet, İktidar/Cemaat kavgasında 10-2 yenik olan hoca Türkiye’ye gelerek, direk mücadele veremediği gibi okyanus ötesinde verdiği vaazlarla işi kurtarmaya çalışıyor..
‘Bu neden böyle oluyor?’ diye baktığımız da hocanın devrimci damardan eksik olduğunu görüyoruz..
Çünkü, onca yıllardır bu dünya da tüm baskılara karşı verilen mücadelelerin başarıya ulaşması için bir insan da devrimci ruh ve asi damar olmalı..
Öyle vaazlarla, uzaktan salvolarla değil, hocayı yaratan 12 Eylül Cuntası başta olmak üzere bir çok cuntaya, baskılara direnenlerin verdiği mücadeleler örnek alınmalı.. Bu nedenle hocaya bir tavsiyem olacak..
Oda; Hoca, hoca bu savaşı kazanmak için önce devrimci olmalısın..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Öğüt yine adayı danışmanı da..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2015 Genel Seçimlerin de kimlerin Ardahan Milletvekilliği için yarışacağının tartışılmaya başlandığı şu günler de geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen CHP’nin 18. Olağanüstü Kongresinde Genel Başkanın ricalı istemi ile Parti Meclisi adaylığında geri çektirilen, ama onca milletvekili için de 2. sırada CHP’nin Yüksek Disiplin Kurul Üyesi olmayı başaran CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün yeniden Ardahan Haberi Milletvekili adayı olacağına kesin gözüyle bakılırken, kendisine en büyük sürprizin en yakından birinden geleceği görülmektedir..
Çünkü abisi Bakırköy Belediye Başkanı olan, kardeşi Show TV’nin Ankara temsilcisi olan, her seçim de CHP’ye top yükün 7-8 bin oyun çıktığı Damallı Mutlu Kerimoğlu’nun da önümüzde ki genel seçimlerde Ardahan’da Milletvekili Adayı olacağını duyuyor ve Kerimoğlu’nun bu yönde yoğun bir araştırma içinde olduğunu gözlemliyoruz..
Ardahan’ın eski Genel Sekreteri, Belediye Başkanlığını 2. kez elde edemeyen Hanaklı Mühendis Mete Özdemir’in, Eczacı Yunus Dündar’ın, hatta İl Başkanının da adaylık düşündüğü CHP’de yapılan bu kongrenin milletvekili yarışı için start olduğunu da görürken, ‘bekleyip, görelim’ diyelim mi?!.

Ardahan Haberi **Heyecansız Eğitim..

Başarı sıralamasın da son 10 yıldır 81 Vilayet için de hep sonlar da olan ve bu nedenle artık sınav sonuçlarının bile açıklanmaktan korkulduğu Ardahan’da dün okullar sesiz sedasız açıldı..
Türkiye’de olduğu gibi Ardahan’da da 2014-2015 Eğitim/öğretim dönemine merhaba diyen okulların bir çoğuda açılmadı..
Çünkü heyecan yok, beklenti yok, arayan, soran yok..
Bir çok konuda olduğu gibi eğitimin de Allah’a havale edildiği Ardahan’da gerek üniversite de, gerek bu üniversiteye bağlı bulunan yüksek okullarda gerek ise orta ve dengi okullarda yaşanan bu durum 2014-2015 Eğitim/Öğretim sezonun nasıl olacağının da ilk işareti olarak algılanabilir..
Hala devam eden göçün diğer bir nedeni olan bölgede ki yetersiz eğitim, öğretimin nasıl olup gelişeceği konusunda kos koca bir yazı boşa geçirmekle, bu yönde bir etkinlik, bir toplantının olmadığı Ardahan’da dün içlerinde benim torunlarımın da olduğu eğitim, öğretim sezonu sessiz, sedasız başlamış oldu..
Kısacası; Yeni öğretmenlerin acemiliği, eskilerinin arıcılık, tosunculuk ustalığı ile verecekleri eğitim tüm Ardahan’a, Ardahanlılara ve devlete hayırlı olsun..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kazanlar Dışarı, Doğalgaz İçeri!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAzerbaycan’dan getirilip, Gürcistan ve Türkiye üzerinden dünya petrol piyasalarına ulaştırılan doğalgazdan bu yıldan itibaren faydalanmaya başlayacak olan Ardahan’da doğalgaz şebekesi döşeten iş yeri ve ev sayısında hızlı bir artış yaşanıyor.
Büyük bir mücadele sonucu önce Ardahan-Çamlıçatak (Gölebert) mevkiinde kurulan Ardahan Üniversitesi kampüsüne, daha sonra Ardahan merkeze de verilmesine karar kılınan doğalgazdan faydalanmak için ev ve iş yerlerine doğalgaz şebekesi döşettiren Ardahanlılar yaklaşan kış öncesi doğalgaz ile ısınmak için büyük çaba sarf ettikleri gözleniyor.

**Kazanlar dışarı..

Geçtiğimiz yıl ana şebekesi döşenen doğal gazdan faydalanmak için başvuruda bulunup, ev ve iş yerlerine şebeke çektiren Ardahanlıların yanı sıra resmi kurumlarında doğalgaza geçmek için ard arda ihaleler yapıkları Ardahan’da katı yakıt yakan kazanları dışarıya atmaya başladılar.
Ardahan Lisesi gibi bir çok kurumun doğalgaza geçmek için çalışma başlattığı gözlenen Ardahan’da yapılan yeni konutlarda doğalgaz şebekesi ile donatılmakta.

**5 ila 8 Bin TL.’ye mal oluyor..

Bugüne kadar yaklaşık 600 abonenin başvuruda bulunduğu doğalgaz şirketine başvuranların ev yada iş yerlerine doğalgaz döşetmek istediklerinde 5 ila 8 Bin TL.’yi gözden çıkarmaları gerekiyor.
Firmaların taksit imkanları sundukları abonelerin ilk etapta ödedikleri bu parayı yüksek bulmalarına karşın doğalgaz ile ısınmak için büyük bir arzu içinde oldukları görülen Ardahan’da bir çok beton ev ve iş yerinin doğalgaz döşetmek için sırada oldukları belirtiliyor.
Haberi ekleme saati: 08.28-10 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yazarlarımızı okuyor musunuz?


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'da Özel Güvenlikler Sendikalaşıyor

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürk İş Konfederasyonuna bağlı Güvenlik İş Sendikası Ardahan İl Temsilcisi Serkan Kuyumcu Özel Güvenlik Görevlilerine çağrı yaptı.
Kuyumcu yaptığı açıklamada; ‘Artık özel güvenlik görevlilerinin haklarını aradığı ve sendikamız aracılığı ile Ardahan İlimizde yapılacak toplu iş sözleşmeleriyle umutla özel güvenlik görevlileri olarak yarınları görüyoruz. Sendikamız 2011 yılında kuruldu, 15.01.2014"de Ülkemizin ulu çınarı olan TÜRK-İŞ Konfederasyonuna üye olduk, Türkiye’nin en büyük Konfederasyonu Türk İş çatısı altında 19.İş Kolunda Güvenlik İş Sendikası olarak Tüm Özel Güvenlik Görevlilerinin hakları için ve çalışma hayatındaki düzensizliklere dur demek için mücadele ediyoruz.’ dedi.
Türkiye’de aktif çalışan 280 bin Özel Güvenlik görevlisinin iş hayatında yaşamış oldukları sorunlara derman olmak için yola çıktık, Ülkemizde Özel Güvenlik sektöründe sertifika almış Özel Güvenlik sayısı 1 milyon kişiyi aşmış durumdadır.
Güvenlik İş Sendikası Ardahan İl Temsilcisi Serkan Kuyumcu sözlerine şöyle devam etti; Özel Güvenlik görevlileri olarak 5188 sayılı yasaya göre çalışıyoruz, ancak 2004 yılında çıkan Özel Güvenlik yasası maalesef çalışma hayatımızda oldukça eksik yönleri olan bir yasadır, Sendika olarak Güvenlik İş Yasasının bir an önce çıkmasının gerektiğini buradan yetkililere bir kez daha hatırlatıyoruz, bu kapsamda çalışmalarımız da hızla sürmektedir.
Güvenlik İş Sendikası olarak Özel Güvenlik sektöründe ilk toplu iş sözleşmesi imzalayan sendika olma ayrıcalığını yaşıyoruz, Sendikamız Türkiye’deki tüm özel güvenlik görevlilerinin umudu olmuştur,yakın zamanda Ardahan İlimizde çalışan Özel Güvenlik arkadaşlarımız da toplu iş sözleşmesi kapsamında çalışacaklardır,Ardahan’da örgütlenmemiz emin adımlarla hızla ilerliyor.
Sendikamızın amacı Ülkemiz’de çalışan tüm özel güvenlik çalışanı işçilerimizi tek çatı altında birleştirmektir, Özel Güvenlik çalışanlarının haklarını aramak ve toplu sözleşme yapıp hak ettikleri ücretle iş güvencesi kapsamında çalışmalarıdır.
Türkiye’de bir ilki başarıp Özel Güvenlik Görevlileri adına toplu iş sözleşmeleri imzaladık, bizler Özel Güvenlik görevlileri olarak zor şartlar altında toplumun her alanında görev yapan çalışan emekçi insanlarız.
Ardahan’da çalışan değerli özel güvenlik görevlilerini Türk İş’e bağlı Güvenlik İş Sendikası çatısı altında ‘’BİZ’’ diyen anlayış da birleşmeye davet ediyorum..
Haberi ekleme saati: 08.19-10 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yazarlarımızı okuyor musunuz?


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

EMNİYET VE PANİK'TE YANGIN!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlı çiftçinin bir yaz boyu büyük emeklerle ekip, biçip, topladığı emekleri çıkan bir yangınla kül olmaya devam ediyor.
Yeterli itfaiye araçlarının olmadığı Ardahan'da çıkan yangınlar köylülerin imkanları ile söndürülmeye kalkılınca çıkan yangınlar daha büyük zararlar vermeye devam ettiği Ardahan'da iki yangın daha yaşandı.
Ardahan merkeze bağlı Tunçoluk (Panik) köyünde çıkan yangında 10 Ton saman yandı.
Aynı zaman da CHP Ardahan Merkez İlçe Başkanı Nehir Ziya Alpaslan'ın köylüsü olan Paşa Yıldız'a ait olduğu öğrenilen samanlıkta çıkan yangının köylülerin yardımı ile söndürüldüğü öğrenildi.

**Emniyet Müdürlüğünde de yangın..

Ardahan'a bağlı köylerde yaşanan ot ve samanlık yangınlarına müdahale edecek yeterli itfaiye aracının bulunmadığı şu günler de Ardahan-Göle yolu üzerinde bulunan İl Emniyet Müdürlüğünde de yangın çıktı.
Ardahan'ın en yüksek binasına sahip olan Emniyet Müdürlüğünde çıkan yangın Ardahan Belediyesinin kısa sürede müdahalesi ile büyümeden söndürüldü.

**Meclis Üyesi Ercan Özer: Hoçvan'a İtfaiye İstasyonu Kurulmalı..

Ardahan ve ilçelerin de yaşanan yangınlara yetersiz itfaiye ve ekipler dolaysıyla anında müdahale edilemediğine dikkat çeken Ardahan CHP İl Genel Meclis Üyesi Ercan Özer başta Hoçvan'a olmak üzere kentin çeşitli alanlarına itfaiye istasyonlarının kurulması gerektiğini belirterek Ardahan İl Genel Meclisine bu yönde bir önerge verdi.
Haberi ekleme saati: 08.41-10 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yazarlarımızı okuyor musunuz?


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İŞ ADAMLARIMIZ MİSAFİRLERİMİZDİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN'A ARDAHANLI İŞ ADAMLARININ İLGİSİ ARTIYOR..

Ardahan Hoçvanlı İşadamı Cemal Yılan, Hoçvanlı Hacı ve Göleli Mitat Reçber Ardahan'a gelerk yatırımlar konusunda incelemeler de bulundular.
Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz'ı da ziyaret eden ve Ardahan'a yapılacak yatırımlar konusunda bilgi alan Ardahanlı İşadamları Cemal Ünal Yılan, Hoçvanlı Hacı Doğan Gökçe ve Göleli Mitat Reçber Ardahan'ın geleceğinden umutlu olduklarını ve kendilerinin de memleketlerine ne yapacakları konusunda araştırmalarda bulunduklarını belirttiler.

**Cemal Yılan Çıldır, Hanak ve Sarıkamış'ta..

Ardahan'ın Bayramoğlu (Gora) köylü olan ve başta Hoç/Fed'in bulunduğu İstanbul'da ki hemşehrilerimiz ile derneklerin vazgeçilmez destekçilerinden olan Ardahanlı İşadamı Cemal Ünal Yılan bölge de hayvancılıkla ilgili yapılan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme yatırımlarıyla ilgili projelerini gerçekleştiriyor.
Ardahan'ın Hanak ve Çıldır, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde toplam 9 ahırın Çelik Konstrürksiyon, İzolasyon Havalandırma, Sandaviç Kaplama işlerini yapan CEM-ŞAH Turizim İnşaat Taahhüt Otomotiv Taşımacılık ve Su Ürünleri TİC. Ltd. Şti isimli firmanın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Hoçvanlı İşadamı Cemal Ünal Yılan aynı zaman da İstanbul'da Restorant, Otel işleri de yapıyor.

**Gökçe ve Reçber Belediyenin İşhanı Projesiyle İlgileniyorlar..

Bir çok Ardahanlının yaşadığı İstanbul'un Esenyurt İlçesin de önemli iki firmanın sahipleri olan Hoçvanlı Hacı Doğan Gökçe ve Gölei İşadamı Mitat Reçber'inde Göleli İşadamı Cengiz Çapan ile birlikte Ardahan Belediyesinin Yap/işlet Sistemi ile gerçekleştirmek istediği Belediye İşhanının projesiyle ilgilendikleri öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 18.20-09 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Posof’ta kaza: 5 yaralı

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz gün yaşanan ve Ardahanlı İşadamlarından Ali Yılmaz ile arkadaşlarının yaralandığı, araçlarının pert olduğu trafik kazası ardından 7 yıldır bir türlü yapılmayan Posof yolunda yeni bir kaza meydana geldi.
Alınan bilgilere göre Posof’ta ki son kazada 5 kişi yaralandı. Araçta sıkışan sürücü ilkel yöntemlerle kurtarılması dikkat çekti.
Araçta sıkışan sürücü saatlerce kurtarılmayı bekledi. Yoldan geçenlerin yardımıyla saatler sonra sıkıştığı yerden kurtarılan sürücü ambulansla hastaneye kaldırıldı.
Alınan bilgiye göre, Posof’tan Türkgözü Sınır Kapısı istikametine gitmekte olan çimento yüklü Cevdet Karakaş yönetimindeki 36 AS 002 plakalı tıra, Türkgözü köyünden Posof istikametine gitmekte olan Şakir Akın idaresindeki 59 YU 626 plakalı pikap çürük kürün mevkiinde çarptı.
Kazada, sürücüler Karakaş ve Akın ile araçlarda bulunan Mehmet Telli, Mahmut Alphan, İsmail Dursunoğlu yaralandı.
Yaralılar, 112 Acil Servis ekipleri tarafından Posof Devlet Hastanesine kaldırıldı. İlk müdahaleler ardından Ardahan’a sevk edildiler.
Haberi ekleme saati: 23.32-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Trafo Kent Dışına Çıkarılacak..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın enerji merkezi trafo kent dışına taşınıyor.
Alınan bilgilere göre Ardahan-Göle Kara yolu üzerinde bulunan ve kent içinde kalan TEAİŞ’a ait enerji trafosunun kent dışına çıkarılacağı ve başta aşağıya yenileneceği öğrenildi.
Geçtiğimiz yıllarda özelleştiren ve o günden bu güne bakımı yapılmadığı da ileri sürülen trafosunun Samsun üzerine gelen enerjiyi Ardahan’a dağıtmada da artık zorlandığı bu nedenle kent dışına çıkarılarak, baştan aşağıya yenileceği belirtilen dev trafonun ne zaman dışarı çıkarılacağı konusun da net bir tarih yok.
Haberi ekleme saati: 23.29-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yazarlarımızı okuyor musunuz?


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
3 KİLOMETRELİK YOL
7 YILDIR TAMAMLANAMADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Halil İbrahim ATAMAN-POSOF

Yaklaşan kış öncesi bitirileceği belirtilen, ancak bu yılda bitmeyen Ardahan’ı diğer ilçelere bağlayan yollar hala yapılmayı bekliyor.
Başta, Ardahan’ın Damal ilçesiyle Posof ilçesi arasında ki 33. km lik yol olmak üzere Ardahan-Göle, Ardahan-Çıldır, Ardahan-Damal, Ardahan-Kars yolları adeta işkence yolu olmasına devam ediyor.
Türkiye nin Kafkaslara açılan kapısı olarak belirtilen Türkgözü (Badele) sınır kapısına ulaşmak için uluslararası yol olan bu yoldan gidilmesi gerekiyor. Sürücüler adeta çin işkencesi çekiyor ve halk ise adeta isyanda.
Posof ta görev yapan kaymakamların Posof için söyledikleri “ SAKLI CENNET POSOF, YILDIZLARA KOMŞU HUZUR BÖLGESİ POSOF ve daha başka değerlendirmelere karşı bu yolların adeta işkence yerleri olması ise daha da başka.
Damal-Posof arası 33. km. lik bu yolda yağmur yağınca çamur, kuruyunca da tozdan geçilmiyor. Yol içerisinde ki taşlar ve çukurlar ise daha başka bir dert. Uluslar arası yol olmasına rağmen bu perişanlıktan acaba yetkili ve ilgililerin haberi yok mu?.
Haberi ekleme saati: 23.29-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SESİZ, SEDASIZ OKULA GİTTİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ÇOĞU OKULA DEĞİL, OYUNA GİTTİ..

Ardahan'da yüzlerce öğrenci bu yıl ilkokula başlamanın ilk gün heyecanını, Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğünün gerektiği gibi duyuru ve törenler hazırlamaması nedeniyle sessizce yaşadı.
Bir çok yeni öğretmenin de geldiği görülen Ardahan'da kent merkezinde ki okullar minik öğrencileri karşıladıkları görülürken, köy okullarının büyük bölümünün açılmadığı öğrenildi.
Öğrenci taşıma ihalelerinin de yapıldığı Ardahan'da sessizce okula başlayan minik öğrencilere arşın, büyük öğrencilerinin de aileleriyle birlikte önümüzde ki hafta resmen başlayacak olan 2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonu öncesi okul hazırlıklarını yaptıkları görüldü.
Okul Müdürü, öğretmenleri ve yeni arkadaşları ile tanışan miniklere sınıflarda ders kitapları da dağıtıldı. Okula uyum sağlamaları için bir hafta önce eğitime başlayan öğrencileri ilk gün ders yapmak yerine okulu tanımakla geçirdi. Öğretmenler minik öğrencileri okulu baştan aşağı dolaştırarak tanımaları sağladı. Daha önce hazırlık okuyan öğrencilerin daha lik günden zorluk çekmedikleri gözlendi. Veliler de çocuklarını okul bahçesinde bekledi ellerin de cep telefonları ile onların bu ilk heyecanını görüntüledi.
248 Okul/Kurumu bulunan ve SBS Türkiye Sıralaması: 68. olan Ardahan'da, Derslik Sayısı: 2.519, Öğrenci Sayısı: 22.092, Öğretmen Sayısı: 1.317, Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısı; İlköğretim: 18, Orta Öğretim: 22, Mesleki ve Teknik Eğitim: 19 bulunuyor.
Haberi ekleme saati: 23.21-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Barış Süreci Bu Olmalı!‏..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHükumet ile PKK Lideri Öcalan arasında süren barış görüşmeleri her geçen gün meyvelerini vermeye devam ediyor.
Aylardır şehitlerin gelmediği, PKK'lıların çatışmaya girmediği bir süreci yaşayan Doğu ve Güneydoğu'da devam eden barış sürecinin etkisini gün geçtikçe devam ediyor..
Eylül ayının kritik bir ay olduğu belirtilen bir süreçte Kurtalan'da bir düğüne katılan polislerin halkla iç içe bulunup, Kürtçe ve Türkçe 'Yaşasın dostluk, yaşasın kardeşlik, yaşasın özgürlük' sözleri ile Kürtçe türkü söylemeleri, Kürtçe halaylar eşliğinde oynamaları 'Barış süreci bu olmalı' dedirtti.
İşte facebookta yayınlanan ve büyük bir destek alan o görüntüler.
google de; 'örnek polis memuru yaşasın kardeşlik' yazmanız yeterli
Haberi ekleme saati: 22.59-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çıldır Belediyesi
Esenyurt'tan Yardım İstedi..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Azizoğlu'ndan Kadıoğluna Ziyaret..

Demokratik Sol Parti'den seçildikten sonra iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisine geçen Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu ilçesi Çıldır Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu destek ziyaretlerine çıktı.
AK Parti'ye geçtikten sonra ilk ziyaretini daha önce Göle'ye, Hanak'a çeşitli desteklerde bulunan İstanbul Esenyurt Belediyesine yapan Azizoğlu verilen sözler ile mutlu oldu.
Ziyaret programına AK Parti Esenyurt İlçe Başkanı Şenay Değer, Esenyurt Belediyesi Başkan Vekili Gürbüz Süleymanoğlu, Başkan Yardımcısı Gazanfer Karakaş, Esenyurt Belediyesi Kars ve Ardahanlı meclis üyeleri ile başkan danışmanları katılım sağladı.
30 Mart yerel seçimlerinde DSP'den aday olarak seçimi kazanan Yakup Azizoğlu kısa süre önce istifa ederek ekibiyle birlikte AK Parti’ye geçmişti. Azizoğlu, genel merkez ziyaretleri sonrasında hemşehrilerinin yoğun olarak yaşadığı ve Esenyurt ilçesinde Kars ve Ardahanlıların her zaman yanında olan Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nu ziyaret etmek istediğini belirtti.
Azizoğlu, Çıldır’a ve Çıldırlıya hizmet etmek için böyle bir yola çıktığını söyleyerek, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun özellikle Kars, Ardahan, Trakya ve Anadolu’nun birçok beldesine destek verdiğini ve kendi ilçesine de Başkan Kadıoğlu’ndan destek beklediğini ifade ederek Kadıoğlu’nu Çıldır’da ağırlamak istediğini söyledi.
Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ziyaretten dolayı son derece memnun olduğunu belirterek, sürekli olarak Ardahan ve Kars’a ziyaretler gerçekleştirdiğini ve önceki yıl Çıldır ilçesine de gittiğini söyledi.
Bu ziyaretlerin devam edeceğini belirten Başkan Kadıoğlu, yeni seçilen Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu’na görevinde hayır ve başarı temennisinde bulundu. Başkan Kadıoğlu, Esenyurt dışında yapılan ilçe ve beldelere yardım ve destek konusunda gerekli desteğin Çıldır ilçesine de yapacağının sözünü verdi.
Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu daha sonra Karslı Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Gazanfer Karakaş’ı makamında ziyaret ederek belediyeden ayrıldı.
Haberi ekleme saati: 22.53-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ELEKTRİK DİREKLERİ REKLAM ALACAK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BİRDE YOLLAR REKLAM OLACAK KADAR GÜZEL OLSA!..

Ardahan Belediyesi ile Aras Elektrik arasında yapılan protokol gereği artık kent merkezin de bulunan ışıklandırma direklerine de reklam alınabilecek.
Kent merkezinin çeşitli yerlerine konulan reklam panoları ile yetinmeyen Ardahan Belediyesi bundan sonra kent merkezinde bulunan ışıklandırma direklerine de reklam alacağını ve bu yönde Aras Elektrikle yapılan anlaşmanın sonuçlandığını ve önümüzde ki günlerden itibaren direklere de reklam alınacağı bildirildi.
Haberi ekleme saati: 22.42-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ONLAR DA LİGE HAZIRLANIYORLAR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN TAKIMLARI LİGE HAZIRLANIYOR..

2014-2015 Futbol Sezonuna hazırlanan Ardahan 1. Amatör Ligi Futbol Takımları önümüzde ki günlerde çekilecek lig fikstürü öncesi hazırlıklarına devam ediyorlar.
Ardahan'ın iddialı futbol takımlarından olan Ardahan Spor ile Arı Spor'un dostluk maçı ile start verdikleri Ardahan 1. Amatör Ligin de mücadele edecek olan takımlar arasına Göle Senemoğlu köyün de kurulan Senemoğlu Spor'da katıldı.
Muaharrem Çapan'ın Kulüp başkanlığını yaptığı Senemoğlu Spor'un yanı sıra Göle Beleidye Spor, Göle Gücü Spor, Ardahan 23 Şubat Spor, Ardahan Kale Spor gibi futbol takımları da lig 19 Eylül'de çekilecek olan belirlenecek fikstür ardından star alacak.
Posof, Çıldır, Hanak, Damal ve Hoçvan'da futbol kulüplerinin katılıp, katılmayacağı merak edilen Ardahan 1. Amatör Ligine kaç takımın katılacağı halen belli değil.


**Ardahan Spor'a Tam Destek..

Ardahan 1. Amatör Liginin iddialı futbol takımlarından olan ve tüm transfer işlemlerini yaparak lige hazırlanan Ardahan Spor'un tüm malzemesini karşılayan Ardahanlı iş adamı Hakan Korkmaz takımının bu yıl lider olacağından emin olduğunu belirtti.
Ardahan Spor Kulüp Başkanı Uğur kaçar ise lig öncesi yaptığı açıklamada geçemn yıl takımının birilerince çökertilmek istenmesine karşı dim dik ayaktayız. Bu sezon da yeniden ve güçlü şekilde mücadelemize devam edip, Ardahan'ı amatörde bir kez daha temsil edeceklerine inandığını belirtti.
Haberi ekleme saati: 22.38-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TİCARET MERKEZİ PROJESİ TEHLİKEDE Mİ?!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Belediyesi tarafından Yap/Devret Modeli ile yapılmak istenen İş Merkezi Projesinin bir türlü başlamadığı dikkat çekerken, temel açma çalışması yapılıp, öyle bırakılan eski Sebze ve Meyve Halinin etrafında bulunan esnaf mağdur olduklarından yakındıkları görülüyor.
İş Merkezini yapacağı belirtilen firmanın işi devir etmek için Çapanlar dahil bir çok iş adamı ile görüşmelerde bulunduğu yönünde bilgilerin alındığı öğrenilirken, aynı firmanın ortakları ile yaşadığı sorunu aştığı ve uzun süredir yapılmayı bekleyen İş Hanının İnşaatını yeniden başlatmak için çalıştığı da alınan bilgiler arasında oldu.

**Eğer biterse..

Yapımcı firmanın bir türlü doğru/dürüst işe başlamadığı görülen ve Belediye Eski meyve- sebze hali ve Rus Pazarının (Açık Pazar) konuşlandığı toplam 6.000 m² arazi üzerinde, yaklaşık 23.00 m² inşaat alanı (12.000 m² kapalı alana sahip) ve bodrum +6 kat olarak tasarlanan iş merkezi kat karşılığı ihale usulü ile şu an zorda olduğu ileri sürülen firmaya verilmişti.
Bütün prosedürlerin tamamlanarak, 2011 yılı sonunda ihaleye çıkarılan proje yaşanan sorunları aşıp bitirilse 250 araçlık otopark, en üs katta teraslı düğün salonu, sinema ve yaklaşık 100 civarı iş yeri tasarlanmış.İş hanının detay mimari ise proje yüklenici tarafından hazırlanacak.
Haberi ekleme saati: 22.36-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'DE KAVGA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz gün yaşanan ve bir kişinin kurşunlanarak yaralandığı olay ile gündeme gelen Ardahan'ın Göle ilçesinde yine olay çıktı.
Alınan bilgilere göre Göle Hapan Mevkisinde sopalı kazmalı kürekli kavga çıktığı öğrenildi.
Göle Kuytuca (Şekki) köyünde geçtiğimiz gün yapılan düğün de başlayan tartışmanın Göle sokaklara taşındığı, çıkan kavgaya iki sülalenin fertlerinin karışmasıyla olaylar büyüdü. Kavga da kafasına aldığı darbeden dolayı özen ailesinden bir kişi Göle Devlet Hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan tıbbi müdahale sonrasın da Ardahan Devlet Hastanesine sevk edildi. Kaynak: Kurbani Demir
Haberi ekleme saati: 22.22-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HANAK CİNAYETİ
TUTUKLAMA GETİRDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Hanak ilçesinde bir kişinin bıçakla öldürülmesinin ardından adliyeye sevk edilen iki kişiden biri tutuklandı.
İlçeye bağlı Çayağazı köyünde yaşayan Gürhan Yurtlu'yu evinde öldürüp, eşi ve kızını yaraladıkları iddiasıyla gözaltına alınan A.A ile T.A'nın jandarmadaki işlemleri tamamlandı.
Adliyeye sevk edilen A.A, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, T.A. ise savcılıkça tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Hanak ilçesine bağlı Çayağzı (Oarağaz) köyünde 6 Eylül'de Yurtlu ailesinin yaşadığı eve giren saldırganlar, Gürhan Yurtlu'yu bıçaklayarak öldürmüş, eşi Naşide Yurtlu ve kızı Ezgi Yurtlu'yu ağır yaralamıştı.
Haberi ekleme saati: 22.19-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DEMİRKOL İNŞAAT'TAN
MAÇ ÖNCESİ 5 BİN TL'LİK MORAL!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşÇarşamba günü evinde Akçaabatspor ile karşılaşacak olan Ardahan Serhat Spor'a DEMİRKOL İNŞAAT'TAN 5 Bin TL'lik para desteği geldi.
İşadamı Fatih Demirkol'un verdiği sözü yerine getirdiği bu destek Çarşamba günü oynanacak olan Ardahan Serhat Spor-Sebat Spor maçı öncesi kulüp yöneticilerine moral oldu.

**Tatar'dan da 10 bin TL Prim..

Maddi sıkıntıları aşmak için yaptığı gecede 30 Bin TL., Iğdır'da oynadığı karşılaşma da 45 Bin TL. kazanan ve Çarşamba günü oynayacağı karşılaşmayı alıp, 200 Bin TL.'yi kazanmayı hedefleyen Ardahan Serhat Spor'a bir destekte kulübün Fahri Başkanı olan Ardahanlı İşadamı İmdat Tara'dan geldi.
Iğdır Spor'u yendikleri için takımın oyuncularına dağıtılmak üzere 10 Bin TL. İkramiye primi yollayan İmdat Tatar Çarşamba günü oynanacak maçı izlemek için bir grup Ardahanlı İşadamı ile Ardahan'a gelmesi bekleniyor.

**MAÇ ARDAHAN'DA..

Türkiye Kupası 1.Tur Maçını 10 Eylül 2014 Çarşamba Günü Saat:14.30’da Sebat Spor İle Oynayacağı Maçın Hazırlıklarını tamamlayan Serhat Spor bu karşılaşmayı Ardahan Halilefendi Mahallesinde bulunan semt sahasında oynayacak.
Şehir Stadyumunun depreme dayanıklı olmaması nedeniyle tehlikeye giren maçın Ardahan'da oynanması da moral olurken, maçı kazanması halinde en azında 200 Bin TL. kazanacak olan Serhat Spor yöneticileri tüm Ardahanlıları maça davet ettiler.
Haberi ekleme saati: 22.09-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HANAKLILAR PİKNİKTE BULUŞTULAR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşEsenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu Esenyurt Ardahan İli Hanak ve Çevre Köyleri Derneği’nin düzenlediği piknik programına katıldı.
Merkezi İstanbul Esenyurt'ta bulunan Ardahan İli Hanak ve Çevre Köyleri Derneği’nin her yıl düzenlediği geleneksel piknik şöleni renkli görüntülere sahne oldu. Piknik programına, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, ARDA/FED Yönetim Kurulu, Esenyurt Belediye Meclis Üyeleri, dernek başkanları ve çok sayıda Hanaklı katıldı. Hanaklıların yoğun ilgi gösterdiği piknik şöleninde, Başkan Kadıoğlu Hanaklılarla birlikte halaylar çekerek âşık attı.
Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu piknik şöleninde Hanaklıların yoğun ilgisine teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Herkes bugün çok neşeli, Rabbim bu neşenizi ömür boyu daim kılsın. Biliyorsunuz seçim yok, gelmekteki niyetimiz siz değerli hemşerilerimiz eğleniyorlar mı, güzel vakit geçiriyorlar mı, bir eksikleri var mı bunları görmeye ve neşenize ortak olmaya geldim. Beni bu güzel şöleninizde ağırladığınız için hepinize teşekkür ederim” dedi.
Haberi ekleme saati: 21.40-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Emekli olup, Kahve de Hoşgin Oynamadı
ARDAHAN’IN YAPILAŞMASINA KATKI SUNDU!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYıllarca öğretmenlik ve Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğünde idarecilik yaptıktan sonra emekli olan ama birileri gibi kenara çekilip, kahve de Hoşgün oynamayan, göç edip gitmeyen Ardahanlı Öğretmen Nurbay Kayatürk oğlu adına kurduğu ERAY İNŞAAT isimli firma aracılığıyla Ardahanlıların ev sahibi olması için çalışıyor.
Emekli ikramiyesi ve banka kredisiyle Ardahan Lise yolunda yaptırdığı konutları Yap/Sat yöntemi ile önce akrabalarına, ardından tüm Ardahanlılara satmaya başlayan ve kısa sürede Ardahan’ın en tanınan, en güvenilen konut firmaları arasına giren ERAY İNŞAAT’ın sahibi Emekli Öğretmen, İşadamı Nurbay Kayatürk yine Lise Caddesi üzerinde temelini attığı BEYAZ SARAY EVLERİ ile tüm Ardahanlılara TSE Damgalı Daireler satmaya hazırlanıyor.
Arahanlıları yaptırdığı konutları ziyarete davet eden Ardahanlı İşadamı Nurbay Kayatürk doğalgazlı, lüks dairelerle donattığı 1. Etap Dairelerinin kısa sürede tükendiğini belirttiği açıklamasına temelini yeni attığı ERAY İNŞAAT BEYAZ SARAY EVLERİ’ni de diğer yaptırdığı daireler gibi tüm kolaylıklarla Ardahanlılara sunmayı hedefliyor.
Haberi ekleme saati: 21.32-08 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Bir Reklam Bin Müşteri
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

RAKI MASASINDA MEMLEKET KURTARANLAR!..

Alper Akçam Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Kurultayı’nda Kılıçdaroğlu’nu dinlerken memleketim Ardahan geldi gözümün önüne. Kendisi, “sol”, “sosyal demokrat”, hatta "sosyalist" sayan, konuştuğunda mangalda kül bırakmayan birçok aydını bulmak için ya taş ve kâğıt oynanan, belden aşağı fıkralardan başka ortam teması bulunmayan Şehir Kulübü’ne gideceksiniz, ya da akşam üzerleri ve hafta sonları yakındaki Gölebert veya Ölçek ormanlarında rakı kokularını izleyeceksiniz.
Birçoğunun “hadi gidelim” dediğinde arkasından gelecek tek bir köylü ya da şehirli yurttaşımızı bulamazsınız. Halkla en küçük bir temasları yoktur… Gece gündüz gördükleri düşlerdeki tek hedefleri, ileride milletvekili olabilmektir. Eleştirmeyi çok severler ama… On bir yıldır Ardahan’da kültür adına, sanat adına yapılan, yerel ve çoğul kültürün yaşatılması, devrimci estetikle çoğaltılması çabası olan Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri’ne birçoğu hiç uğramaz bile. Ama eleştirmeyi çok severler. En çok da “haber verilmiyor” eleştirisi gelir. Oysa ki, birçoğuna, örgütlerine tek tek davetiye dağıtılır, Şehir Kulübü’nün camına, sokaklara afişler yapıştırılır…
06 Eylül akşamı da CNN Türk’te Muharrem İnce’yi dinledim. O da örgütünü korumaya çalıştı ve “rakı içme” deyimiyle çağrıştırılan yasakçı anlayışa karşı çıktı.
Bu tartışmayı bir kenara bırakıp, asıl konuşulması gereken yere gelmek gerek. Kılıçdaroğlu’nun ikide bir söylediği “çalışma” kavramının içinde ne var? Neyi ve nasıl çalışacaksınız? Parti merkezi, taşradaki, çevredeki örgütlere, partililere doğru hedefler, devrimci yönelim için yollar gösterebiliyor mu? “Ben devrimci Kemal”im demekle devrimci olunabiliyor mu?
Hani senin doksan yıldır CHP’nin ağzını açıp tek söz edemediği toprak ağalığına karşı devrimci tutumun? Hani Anadolu köylüsünün yedi bin yıldır sırtına yapışmış tefeci-bezirgân- aracı soygununa karşı önlemin? Hani üretici örgütlenmesi hedefin? Ardahan’da 1200 çiçekten süzülmüş Omega 3’lü, dünyanın en zengin içerikli, en doğal sütünü köylü 85 kuruştan satıyor, Ardahan’daki memur çocuğu nereden geldiği belli olmayan UHF sütü 250 kuruşa alıp içiyor. Mersin’de limon 10 kuruş, şehirdeki manavda 100 kuruş, domates tarlada 20 kuruş, pazarda 200 kuruş. Bir litre mazot alabilmek için beş litre süt satman gerekiyor.
Böyle çılgın üretici - köylü sömürüsünün olduğu başka kaç ülke var? Bıraktık sosyalizmi, halk iktidarını filan… Gidin gezin kapitalizmin merkezi olan Batı ülkelerini… Tüm üreticiler örgütlü… Her köyde kooperatif, üretici birliği var…
Hani özelleştirmelere karşı kamulaştırmalarla halkın ve yurdun malını sahibine paylaştırıp iş alanları yaratma hedefin? Özelleştirmelere, yağmalara, kesilen ormanlara, karayolları politikasıyla kurulan petrol saltanatlarına, trafik kazalarında insanların parçalanmasına, derelere kurulan HESlere, şehirleri betona boğan AVMlere ne diyorsun?
Alper Akçam Ülke zenginliklerinin yerli-yabancı bir avuç parababası tarafından yağmalandığı bir ülkede halkın iktidarının hedefi ne olacak?
Yeryüzünü kana ve savaşa boğan ABD emperyalizminin yöredeki politikaları, İslam üzerinden oynanan oyunlara karşı devrimci tutumun nedir?
Halka, “AKP tü kaka, onu bırak beni seç”, “ABD ve AB”ye, “Ben Batıcı ve Laikim, beni tercih et” demek devrimci bir seçenek olabilir mi?
Kendi devrimci geleneklerinden, halk kültürlerinden esin almış, Morales’ten, Chavez’ten, Küba’dan, ABD’nin burnunun dibinde ona kafa tutan devrimci önderlerden biraz utanmak gerekmez mi? Emperyalizme karşı dişle tırnakla savaş vermiş bir önderin kurduğu partinin mirasını taşırken, emperyalizmle aynı yatağa girmek çabası içinde olmak doğru mu? NATO’ya, ikili anlaşmalara, hiç koşulsuz kabul edilmiş gümrük birliğine karşı bir sözünüz var mı?
Bunlara karşı susulacaksa, seçenek olacak devrimci politikalar üretemeyecekseniz, bırakınız partinin tabanındaki arkadaşlarınız da rakı sofralarında memleket kurtarsınlar! İnsan olarak o kadar hakları olduğunu sanıyorum.
Ne yazık ki, CHP’de yıldızı parlamaya başlayan Muharrem İnce’den de bu konulara ilişkin en küçük bir değini olmadı…
Hem parti merkezi, muhalefeti, hem partinin taşradaki temsilcileri olarak, “Halk Partisi” olabilmenin ilk gereğini de hemen yerine getirin… Anadolu’nun dört bucağında AKP’nin dağıttığı onca bedava olanağa, kendi yandaşlarına tanıdığı önceliğe karşın, sizin için mücadele eden, muhalif olmayı sürdüren köylülerin, halktan insanların elini öpün. Eğer isterseniz kendi köyümden, Ölçek’ten böyle adlar verebilirim size…
Devrimci taban için, önce devrimci merkez de olmalı.
Yoksa ki, babamın çok sevdiği o söz gelir hemen akıllara.
“Tezekten terazinin boktan olur dirhemi!”
07 Eylül 2014, Alper AKÇAM

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Şiirlerle, Şarkılarla Sabahı Getirmek..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBir cumartesi yazısı yada bir şiir yazmak istediğinde ilk satıra nasıl başlanacağını düşünmez, gönlünüzde geleni hemen ya dillendirir, yada yazıya dökerseniz o zaman sizin gizli bir yanınız da şairlikte yattığını anlarsınız..
Ardahan şiir Ki baskıcı bir toplumda değil içinizdekilerini şiire dökmek, bir satıra mal etmek bile o kadar zorken insanın sıkıştığı en zor anlarda ya şiirlere, ya da müziği dönüştürülmüş şiirlere başvurur..
Okudukça yada dinledikçe o şiirler de kendi yaşadıklarını arar ve hepsi bana yazılmış dercesine yaktığı sigarasının içilmeden kül olduğu gibi erir gider..
Bazen çok özlediği babasını anlatan türküyü dinlerken yetim kaldığını anlar, bazen de çoktan terk edilip, unutulduğunu anlar insan şiirleri dinlerken..
Çoğumuzun okumadığı ama dinlemekten büyük zevk aldığı şiirlerin dili olsa da hepimizin neler yaşadığını anlatsa diyecek olurken Göleli ozan, şair, araştırmacı Orhan Bahçıvan’ın yazdığı ‘Sana Gurbet Adını Verdim Ayselen’ adlı şiirini seslendiren Harun Yiğit’in o içten sesiyle sarsılıyorum..
‘İnsan hiç çiçekler küser mi?’ diye devam eden şiiri dinlerken bir kez daha kendimi buluyorum, ‘Zulüm yalanız insana olsa gam değil’ satırlarıyla..
‘Ey sevgilim sana gurbet adını verdim, bu adınla yaşa’ diye devam eden o şiiri diğer bir şiirle Tuncer Dağ’ın kardeşine yazdığı ve seslendirdiği şiirle süslerken içimin acıdığını ama o acının en acısının yaşadığımın acılardan hangisinden geldiğini anlamıyordum..
Onca şiirlerin ardından ‘Örselendi aşklarım’ diye başlayan ve ‘Günaydın anne’ sözleri ile devam eden güzelim parça eşliğinde başımı klavyeden kaldırıp, kapıya bakıyorum, birimi geldi dercesine..
Ve yine sesiz bir gecenin içinde yazılara, haberler, son dakikalara dalıp, kendimi unuttuğumu, ‘Dardayım yalan yok baskın yedim dün gece’ satıları ile yeniden günaydın diyorum kendi kendime..
Çünkü yine sabah olmuştu..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Yeni Mahalle Yenileniyor..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAK Partili Belediyelerin büyük önem verdiği KENTSEL/DÖNÜŞÜM plan ve projelerinin bir yenisi de Ardahan’da gerçekleştirmek için büyük çaba harcayan Ardahan Haberi Ardahan’ın Orman Mühendisi Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un yıllardır verdiği mücadelesi sona geldi gibi..
Zamanın Milletvekili Saffet Kaya’nın kendisi gibi zamanın TOKİ’den sorumlu bakanı Ardahan’a getirip, mahalle mahalle gezdirdiği günler ile başlatılan Ardahan’da ki Kentsel Dönüşüm projesinin ilk ayağı 6 yıla yakındır bir çivinin çakılmadığı Ardahan’ın arka mahallesi Yeni Mahallede ki evlerin resmen yıkımı ile başladı..
Evlerini tek edip, TOKİ Müteahhitlerine teslim eden aileleri nasıl bir gelecek beklediğinin büyük bir merakla beklendiği şu günlerde yıkılmaya başlanan evlerin yerine dikilecek olan TOKİ konutlarının Karagöl Mahallesine sıkışan şehirciliği de yeni bir alan açacak gibi..
Çünkü bugün olmazsa da gelecek yıl ilk temeli atılacağı kesinleşen Yeni Mahalle de ki Kentsel Dönüşüm ile gerek Yeni mahalle yenilecek, gerek ise hayatlarında bu mahalleye gitmeyen Yap/Satçılara büyük alanlar açılacağı kesindir..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kayıt oldukları Üniversiteyi Göremediler..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçen yıllara nazaran bu yıl en az tercih edilen üniversiteler arasında bulunan Ardahan Üniversitesine kayıt olan yeni öğrencilerin büyük bölümü okuyacağı üniversiteyi gezemeden geri döndü.
Alınan bilgilere göre 1 Eylül’de başlayıp, 5 Eylül’de yeni kayıtları sona eren ve Bin 122 yeni öğrencinin kayıt olduğu belirtilen Ardahan Üniversitesine aileleriyle birlikte kayıtlarını yapan öğrencilerin aynı tarihlerde Üniversitenin bulunduğu kampüse dolmuş olmaması nedeniyle kayıtlarını yaptıkları üniversiteye gidemedikleri görüldü. Ardahan merkez de bulunan eski İlçe Jandarma Komutanlığı binasında kayıtlarını yaptıran öğrencilerin okuyacakları kampüsü dolmuşların bölgeye çalışmaması nedeniyle yakından görüp, gezemediklerinden yakınan veliler, kayıt sırasına üniversite rektörünün il dışında diğerlerinin ise izinde oldukları bu nedenle okuyacakları üniversite hakkında yeterli bilgi alamadıklarından da yakındıkları görüldü.

**GELEN KADAR GİDEN OLMUŞ..

2008 Yılın da açılmasına rağmen hala kampüsünü bitiremeyen ve bu yılda yolu bozuk, inşaat halinde açılacağı görülen Ardahan Üniversitesine bu yıl kayıt olan öğrenci sayısında ki olağan üstü düşüşün birinci nedeninin, Ardahan’da yeterli öğrenci yurdu olmaması ve ev kiralarının olağan üstü yüksek oluşu olduğu belirtilirken, bu yıl kayıtlarını yapan bin 122 öğrenciye karşılık geçen yıl mezun olan yaklaşık bin öğrenci nedeniyle üniversitenin öğrenci sayısının geçen yıl ki sayıyı ile kaldığı bilgisi de alındı.
Geçen Yıl Mezun olan öğrenci sayısı kadar yeni öğrencinin kayıt yaptırdığı Ardahan Üniversitesinin yurt sorunu gibi dolmuş sorununun da hala çözüm bulmadığı dikkat çekerken, geçen hafta öğrenci kayıtlarını yapan üniversitenin ne zaman açılacağı ise başta kayıt için ilk kez Ardahan’a gelen öğrenciler olmak üzere kamuoyuna bildirilmediği dikkat çekti.

**Rektör işi iyiden iyiye bırakmış durumda..

Sürekli İl dışında ve yurt dışı gezilerde bulunmasıyla eleştirilen Ardahan Üniversitesinin Ardahanlı Rektörünün üniversitede yaşanan sorunlara karşı duyarsızlığından şikayetçi olan Ardahanlılar ve üniversite öğrenciler, yeni hükumet tarafından torba yasaya konulan değişiklikle görevden el çektirileceği ileri sürülen rektörün işi iyiden iyiye bıraktığını ve kayıt döneminde de Ardahan’a gelmeyerek, başında bulunduğu üniversiteyi adeta unuttuğu da belirtilmekte.
2014-2015 Eğitim/Öğretim sezonun açıldığı şu günler de başta yurt sorunu olmak üzere bir çok sorunla baş başa bulunan Ardahan Üniversitesinin Çıldır’da ve Göle’de bulunan Yüksek Okullarının da bir çok sorunla baş başa bulunduğu görülürken üniversite yönetiminin hala ortada gözükmediği de dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 23.59-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

UĞURLUDAĞ OTELİNE
10 YILLIK KİRACI ARANIYOR

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Yanlızçam Oteli 10 Yıllığına Kiraya Verilecek..

Ardahan Yanlızçam Uğurludağ Kayak Tesislerinde yaptırılan Otelin 10 yıllığına kiraya verileceği öğrenildi.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz gün toplanan Ardahan İl Genel Meclisi Yanlızçam Uğurludağ'da yaptırılan otelin 10 yıllığına kiraya verilmesine karar verdi.
Eylül aynın ilk 5 gününü yoğun bir gündemle tamamlayan Ardahan İl Genel Meclisi Ardahan Yanlızçam Uğurludağ Kayak tesislerin de yapılan 72 yataklı Dağ Oteli 10 yıllığına kiraya verilecek.
Son olarak geçtiğimiz cuma günü toplanan Ardahan İl Genel Meclisi önümüzde ki günlerde ihale edilmesi planlanan otelin 10 yıllık şartıyla kiraya verilmesine karar kılarken, kira ücretini ne olacağı konusunda bir karar almadı.
Ardahan İl Genel Meclis Başkanı Bederttin Çakıcı başkanlığında toplanan Ardahan İl Genel Meclisi Taviddin Coşkun, Ercan Özer, Halil Gökdemir, Etem Özcan, Çetin Topkaya, Binali Özek, Hüseyin Gücü, Yaşar Yıldırım, Yaşeddin Özyıldırm, Yalçın Altay, Önder Sayın, Sabahattin Polat ve Osman Şahin’in mefruşatı döşenmeye devam eden oteli 10 yıllığına kiraya çıkması için birlikte karar aldılar.
Haberi ekleme saati: 23.58-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Anıtsız Kahraman
Ömer Türkoğlu’nun Dedesi mi?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Genelkurmay’ın yapamadığını Türkoğlu yapacak..

İlk olarak gazetelerimizin gündeme getirdiği ve en azın da bir anıt mezar yapılması gerektiğine dikkat çektiği Atatürk’ün Posoflu koruması Celal Tunus’un Ardahanlı Mali Müşavir Ömer Türkoğlu’nun dedesi olduğu ileri sürüldü.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahanlı Muhasebeci Ömer Türkoğlu ilk olarak gazetelerimizin gündeme getirdiği bu önemli şahsiyetin dedesi olduğunu doğrularken, başta Genelkurmay olmak üzere kimsenin sahiplenmediği Posoflu Atatürk’ün korumasına kendi imkanları ile bir anıt mezar yapacağını belirtti.
Konuyu gündeme getirdiğimiz ve gündemde tutuğumuz için bize teşekkür eden Türkoğlu şu an Ardahan merkeze bağlı Çetinsı (Beberek) köyünde bulunan Celal Tunus’un mezarını bir anıt mezar yapmak için kendi imkanlarını zorlayacağını, katkı sunmak isteyenlerin de kendisine ulaşmasını istedi.

**İşte o haberimiz..

Ardahan'ın bilinmeyen ve değer verilmeyen onca önemli değerlerinden birinin de Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün Çanakkele'de ki koruma subayının Posoflu olduğunu biliyormuydunuz?
Çanakale Zafer bayramanın kutlandığı bugün bile ismi anılmayan ve daha önce gazetemiz tarafından ortaya çıkarılan anıt mezar yapılacağı söylenen Çanakale'de savaşının yöneten Atatürk'ün hemen arkasında bulunan Posoflu Celal Tunus'ta anılmak isteniyor. Evet işte o Posoflu Celal Tunus'lu ve öz geçmişi ..
*ATATÜRKÜN YAKIN KORUMASI--BİZE YAKIN OLAN ARDAHANLI CELAL TUNUS İNŞALLAH Askerlik Şubesi:Ardahan/Defterin adı:Silahaltı/Defter No:3293/Sayfa No:32/Sıra No:82/ Köyü:Beserek (Çetinsi)Lakabı, Tunazoğullarından/ Adı: Celal/Baba Adı: Mehmet/Doğum Tarihi:1311/Hane No:88/Sınıfı Piyade olup,askere duhulü 16.Temmuz .!338 5. Kafkas Fırkası !0.alay,3.Tabur,!0. Bölük !0.Alay,3.Tabur,10. Bölükten 9.5.1339 tarihinde terhis olmuştur. Posof un Hevat Köyü?nden Ardahanın Beberek Köyü 88 no. eve yerli olarak gelir. Posof Askerlik BŞ.10 Eylül 1936 gün ve568 sayılı yazısıyladır.1937 D:4 (imza) Bu künye kayıt belgesi?Silahaltı Defteri? kayıtlarına göre düzenlenmiştir.04.02.2005 Onay/M. Engin Abuk oğlu /ZD.Öğe..Binbaşı/MSB.Arşiv Müdür Vekili Maaşı: 50 kuruş (mühür) /10.Bölük _Kanuni Evvel 1338 nısfı ahir maaşı ailesi Kabri için yetkililerden ilgi bekliyor. Atatürk'ün en yakın koruması olan ve Atatürk'ün ünlü Çanakkale fotoğrafında görülen Posoflu Celal Tunus'un mezarı Ardahan merkeze bağlı Çetinsu (Beberek) köyünde anıt mezar olmayı bekler.
Haberi ekleme saati: 23.36-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ormanlar da bal vermedi..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKafkas Arısı için Gen Merkezi ilan edilen Ardahan’ın sını ilçesi Posof’ta bu yıl beklenen balın alınamadığı bilidirldi.
Kafkas Arısının Gen Merkezi Posof’ta bulunan ‘Bal Ormanları’ nın da beklenen balı vermediğinden yakınan Posoflu Balcılar TEMA’nın ve güzelim Posof’un doğasını alt üst eden HES Barajlarının bölgede ki Kafkas Arısının sonunu getirdiğini ileri sürdüler.
Tema’nın Posoflu bir kaç kişi ile birlikte bölgede uygulamaya koyduğu Ana Arı Projelerinin deneme yanılma uygulamaları dolaysıyla mevcut Kafkas Arısının genini bozduğunu belirten Posoflu Arıcılar koruma alanı olarak ilan edilen Posof’ta uygulamaya konulan yanlış projelerin ve bölgede yapılan HES Barajlarının Kafkas Arısını küstürdüğünü ve her geçen yıl biraz daha az bal aldıklarını, bu yıl ise hiç denecek azlıkta bal aldıklarını belirttiler.

**Ağaçtan Kafkas Arısı Yapıyor!..

Kars’ın Susuz ilçesine bağlı Doyumlu köyünde ressam-heykeltraş Yücel Üzeyir’ın savaşın olumsuz etkilerine dikkat çekmek için yaptığı 9 metre yüksekliğinde 460 yıllık çam ağacından barışı simgeleyen dev Kafkas Arı heykelinde son aşamaya gelindi. Heyteltraş Ressam Yücel Üzeyir üzerinde aylarca çalıştığı heykelin İl Özel İdaresi’ne Doyumlu Köy Tüzel Kişiliği ile proje iştirakçisi olan destek için projeyi sundu. Projenin tamamlanması için projenin onaylanması bekleniyor. Çünkü, bu heykelle birlikte bölgenin en önemli arı ırkı olan Kafkas Arı ırkının yeniden canlandırılması hedeflenmekte.
Haberi ekleme saati: 23.25-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

‘Kemiklerimizi Versinler'

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**KENAN EVREN ÖLDÜ MÜ?

12 Eylül darbesinin ardından gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ailesi, Cemil’in kemiklerini aramak için mücadeleye devam ediyor. Bugün de Kırbayır Ailesi yeni Başsavcı Ramazan Akın ile görüşmek için Kars Adliyesine geldi.

**KEMİKLERİMİZİ VERSİNLER..
Kars’ta 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında 8 Ekim’de gözaltına alındıktan sonra kaybolan Cemil Kırbayır’ın kız kardeşi Fatma Gülmez, soruşturmanın seyri hakkında Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşmek üzere geldiği Kars Adliyesi önünde gazetecilere açıklamada bulundu. Fatma Gülmez, “İki ay önce Başsavcı Mustafa Köylü ile görüşmüştük. Şu ana kadar bir sonuç alamadık. Sonuç alamayınca da Başsavcı dedi ki ‘ben tayinim çıktı gidiyorum. Yeni savcı gelecek, beyannameyi size verir inşallah. Bir ay bana zaman tanıyın’ demişti. Bizde bir ay zaman tanıdık. Şimdi çocuğumun da okulu var. 35 yıldır da ben bunu bekliyorum. Eski Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan ile Anam (Berfo Nine) görüştü, bende görüştüm. Başbakan da söz verdi ama şimdi de hiçbir sonuç alamıyoruz. Sadece bizim kemiklerimizi versinler. Biz başka bir şey istemiyoruz. Katiller yargılansın. Kim emri vermiş ise onlar gelsin söylesinler. Kim emir verdi, bunun altında ne oluyor? Bu insan kuşunu koyuyor kafeste evinde besliyor o kuş ölünce nasıl üzülüyorsunuz. Ama bu benim kardeşim, bu benim ağabeyim, bu benim canım. Ben çocuktum, onunla büyüdüm. Ben onun sevgisiyle büyüdüm. Ben çocuklarımı hep bırakmışım. Benim bir sürü sorunlarım var. Ben yollara düşüp de İstanbul’dan buralara, buradan Göle’ye sürüm sürüm sürünmeye ne hakkım var. Yani biz taşlamıyoruz, bizim her hangi bir şeyimiz yok. Devletçe, hukukça hakkımızı istiyoruz. Cemil Kırbay devrimciydi öldürüldü. Cemil Kırbay aş istedi halkına, iş istedi halkına, yol istedi halkına. Bunları istedi. Haa eğer bunlar suç idiyse öldürdüler getirip cenazesini versinler. Madem bu suçtuysa idam etseydiler. Yine cenazemizi verseydiler. Ona da razıydık.” dedi.

**Evren Öldü mü?

Öte yandan Cemil Kırbayır başta olmak üzere bir çok insanın ortada kayıp olmasına neden olan 12 Eylül Cuntasının lideri Kenan Evren'den haber alınamıyor. Evren'in öldüğü ve kamuoyuna bilgi verilmediği de iddia ediliyor.
Haberi ekleme saati: 23.18-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERBEST BÖLGE DE İSTİYORLAR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardadan’da aldıkları Lojistik Merkezi İle Yetinmeyen Karslılar İstiyor, Ardahanlılar İzliyor..

Ardahan’ın Çıldır İlçesinde yapımı devam eden Aktaş Gümrük kapısı ve yine Çıldır sınırlarından geçerek Kafkaslara uzanacak olan Kars-Tiflis-Bakü Demiryolunun merkezlerini Kars’a aldıran Karslılar bununla yetinmediler.
Şimdi de, ‘Kars’a Lojistik Merkez ile birlikte Serbest Bölge de kurulmalı’ diyen Karslıların bu yön de yaptıkları açıklama şöyle;
Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO), Kars’a Lojistik Merkeziyle birlikte Serbest Bölgenin kurulması yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuda gerekli araştırmaları yapan KTSO, serbest bölgenin önemine her platformda dikkat çekiyor ve bu imkanın kaçırılmaması gerektiğini belirtiler.
KTSO Başkanı Fahri Ötegen de serbest bölgenin kurulması ve Lojistik Merkezle entegre içinde hayata geçirilmesi için gerekli bütün hazırlıkların vakit geçirilmeden tamamlanması gerektiğini belirtti.
Haberi ekleme saati: 23.14-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HAKAN ÇAPAN'DA İNTERNET GAZETECİLİĞE BAŞLIYOR..

Diğer 80 vilayet için de en çok yerel gazete yayınlanan ve onca internet haber sitesi bulunan Ardahan'da yaklaşan seçimlerle birlikte yeni gazetecilerde ortaya çıkmaya başladı.
Alınan bilgilere göre 2015 Genel Seçimlerde milletvekili adayı olacağı ileri sürülen Göleli İşadamlarından Hakan Çapan'ın şimdiden kolları sıvadığı ve ilk iş olarak internet üzerin de halen yayında bulunan kendisi gibi Göleli olan bir kişinin intenet sitesini almak için site sahibi ile pazarlık yaptığı ve bu pazarlığın son aşamaya geldiği bilgisi alındı.

**Vali İzine Çıktı..

Geçtiğimiz aylarda çıkan valiler kararnamesi ile Ardahan'a atanan 12. Vali olan Ahmet deniz'in yıllık izne çıktığı öğrenildi.
Vali Deniz'in tatilde bulunduğu süre içinde yerine Ardahan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin'in bakacağı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 22.22-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'DE SİLAHLI ÇATIŞMA!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahan ve İlçelerinde Olaylı Hafta Sonu..

Ardahan'ın Hanak İlçesine bağlı Çayağzı (Orağaz) köyünde yaşanan ve bir kişinin yatağında kalbinde bıçaklanarak öldürülmesi ve aynı kişinin eşini, kızını ve hayvanlarını bıçaklanmasıyla sarsılan Ardahan bu kez Göle'de gelen silahlı çatışma ile şok oldu.
Alınan bilgilere gire daha önce aralarında husumet bulunan Murat Ağıral ile Fırat Koç Göle merkez de bir kahvehanede karşılaştılar.
Şahısların aralarında bulunan husumet dolaysıyla yeniden tartıştıkları, tartışmanın büyütmesi üzerine Murat Ağıral'ın belinde ki silahı çekerek Fırat Koç'u ayaklarında vurduğu öğrenildi.
Aldığı üç kurşunla ağır yaralanan Koç'un önce Göle Devlet Hastanesine, ardından Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldığı bilgisi alınırken, Fırat Koç'u vuran şahsın teslim olduğu ve polisin olayla ilgili tahkikat başlatığı öğrenildi. Kaynak. Kurbani Demir/Göle

**Samanlıktan girmişler..

Öte yandan Ardahan eski Milletvekillerinden Faruk Demir'in köyü de olan Hanak ilçesine bağlı Çayağzı köyünde işlenen ve bir erkeğin ölümüne, iki bayanın yaralanmasına neden olay ardından Anıl Aydemir ve Coşkun Ayabakan isimli aynı köylü iki kişinin Hanak Jandarması tarafından gözaltına alınarak iki gündür sorgulandıkları öğrenildi.
Olayın da yavaş yavaş aydınlandığı da görülürken, alınan ilk bilgilerde Gürhan Yurtlu'nun ölümüne eşi ve kızının yaralanmasına neden olan şahısların eve samanlıktan girerek, Yurtlu ve ailesinin uyuduğu odaya girdikleri, bu sırada uyanan Gürhan Yurtlu'ya saldırdıkları, önce ellerinde ki bıçakla kafasına vurdukları, daha sonra kalbinde bıçaklayarak akciğerini deldikleri, daha sonra yaşanan kargaşaya uyanan ana kızı da bıçaklayarak evden kaçtıkları bilgisi alındı.
Diğer yandan vahşice bıçaklanarak öldürülen Gürhan Yurtlu köyünde düzenlenen cenaze töreni ardından toprağa verildi.

**Göleli Meydanda Öldü!..

Diğer yandan hayvan almak için Ardahan hayvan Pazarına gelen CHP Göle Eski İlçe Başkanı Baki Çetin'in amcasının oğlu Vahit Çetin hayvan pazarlığı yaptığı sırada geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kayıp etti.

**Gorevengli Tedaşçı Kansere Yenildi..
Öte yandan Göle'nin Köprülü (Goreveng) Beldesi sakinlerinden Zeki Özdağ'ın da uzun süredir gördüğü kanser tedavisine cevap veremeyip, hayata göz yumduğu alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 21.15-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Nalbur’da
BOYA FABRİKASI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**İnşaatların ard arda yükseldiği, daire satışının tüm hızıyla devam ettiği Ardahan’da istediğin boyayı bulmak için ERDİNÇ İNŞAAT’a uğramak yeterli olacaktır..

Bir dönem de Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Ardahanlı genç iş adamlarından Erdinç Balcı yenilikler imza atmaya devam ediyor.
Kars garajın karşısında açtığı BALCI İNŞAAT isimli firmasıyla kısa sürede Ardahan’ın en tanınmış ve iş yapan firmaları arasında yer alan Ardahanlı genç iş adamı teknolojiyi de yakından takip etmeyi ihmal etmiyor.
Saç, Çimento, Kireç, Boya, Su Tesisatı, Fayans, Elektrik Malzemeleri gibi her türlü inşaat malzemeleri ve hırdavat çeşitleri ile Ardahanlılara hizmet veren BALCI TİCARET’İn sahibi Erdinç Balcı Ardahan’a getirdiği teknoloji ile iş yerinde bir milyona yakın boya rengi hizmeti veriyor.

**Amaç Hizmeti Müşterinin Ayağına Getirmek..

Ardahan Cumhuriyet Caddesi (Eski Kars Garajı) Kaptanpaşa No: 9 adresinde Ardahanlılara hizmet veren BALCI TİCARET’in sahibi Erdinç Balcı iş yerinin içine kurduğu son model teknoloji Boya Karışımı yapan makinalarla isteyene istenen boya markasından boya rengini anında sunuyor.
Yaklaşık 1 Milyon boyanın rengini anında yapan ve müşterisine teslim eden Erdinç Balcı Ardahan’a getirdikleri son model boya karışım cihazları ile hizmeti müşterinin ayağına getirdiklerini söyledi.

**Ardahan’ın gelişimine katkı sunuyoruz..

Nalbur Dükkanın da kurdukları Boya Karışım Makinaları ile bir boya fabrikasında üretilen boya rengini anında yaparak müşterisine teslim eden BALCI İNŞAAT isimli firmanın sahibi Erdinç Balcı, ‘bizde elimizde gelen imkanlarla Ardahan’ın gelişimine katkı sunuyoruz.’ dedi.
Haberi ekleme saati: 16.02-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kaan’ın Gözlemleriyle Posof..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Kaan Gündoğdu/Posoflu Gazeteci/Araştırmacı

**Gürcülerin Posof İşgali..

Posof'un Yaylaaltı (Satlel) köyünden olan 88 yaşındaki Kâzım Avcı dedemiz, Gürcü işgali dönemine ait büyüklerinden dinleyip bize aktardığı hatıralarından bir bölümünü sizlerle paylaşıyorum.
"Gürcü işgali döneminde, bizim köy ile çevre köylerin ahalisi Yukarı Posof köylerine muhacir olmuş. Kodiyan’a yukarı gidermişler. Kış, daracık bir yol… Bir ucu milletin Lamiyan’da, bir ucu Kohucuvar’ı aşıyormuş. Gürcü’de, köyün üstündeki Buzmaretinbaşı denilen yerden, ahır makineli tüfeği kurmuş, göç eden milletin sağına soluna tarama yapıyormuş. Bizim köyün içine indikten sonra buradan da Gergisüben’e çıkmışlar. Gürcü bizim köyde iken, bizim ambar tahıl ile doluymuş. Şimdiki köy camisinin yanında o zaman harman varmış. Cami o dönemde henüz yapılmamış. Harmanın yanında bizim boylama 50 tane tomruk varmış. Rahmetli babam, meşeden getirip, oraya yığmış. Bizim evde 50 tanede meyve sandığı varmış. Babam diyor ki, “Gidip tomrukları sağa sola devireyim, bu sandıkları bu odunların yerine dizeyim. Tahılı taşıyıp buraya doldurayım. Kâfirler anlarda ateş verirse zaten gitti, anlamasalar da gelirsek bize kalır.” Babam dolduruyor tahılı, üstüne yığıyor odunları, ondan sonra gidiyorlar. Bu bizim evin diğer odası, köyde en evvel yan pencereli oda. Bunu da Pumalı Rıdvan Usta varmış, rahmetli babam ona yaptırmış. Yan pencereli, önü taş. Gürcüler gelmişler köye, diyorlar ki, “Bu ev zengin evi.” Gelen bu evi arıyor. Yatakların hepsini odanın ortasına döküyorlar, şilteleri yırtıp yününü döküyorlar ortalığa. Gürcü askerleri, bir şey ki bulamıyor, alıyor da baltayla odanın direklerini kesmeye çalışıyorlar. Şimdi o odadaki baltanın yerleri halen bellidir. Kardeşim ne kadar rendeleseydi de, çıkmadı.”

Ardahan Haberleri **Posof’ta Fotoğrafçılık..

Uzun yıllar ilçemizde fotoğrafçılık yapan Dursun Ulavur (1929 d.) ile yaptığımız söyleşide, fotoğrafçılığın ilçemizdeki geçmişiyle ilgili şunları söylemektedir:

“Çarlık Rusya'sı dönemine ait Posof fotoğraflarının olması, ilçemizde fotoğrafçılık mesleğinin oldukça eski olduğunu gösteriyor. Yalnız fotoğrafçılığı buraya ilk kimler getirmiş, bunla ilgili bir malumatım yok. İlçe merkezi sakinlerinden ise ilk defa bu mesleği yapan Temindar Yılmaz’dır. Yine Gazi Aygün, Posof’ta ilk akla gelen fotoğrafçılardandır. Ben ise bu mesleğe 1978 yılında başladım. Sarıkamış’a muhacir olan Banarhev köyünden Dursun Duran bana fotoğraf çekimini öğretti. Tam sekiz günde, bu mesleğin tüm inceliklerini öğrendim. Daha sonra çocuklarımla birlikte bu mesleği sürdürdük. Özellikle kızım Alanur Ulavur ile uzun zaman beraber çalıştık. Şimdi bu mesleği oğullarım devam ettiriyor.”

Ardahan Haberleri **Posof’ta kalaycılık..

Yöremizde eskiden beri işlenen Posof gümüş kemerleriyle ilgili ilçemizin son Gümüş Kemer Ustası olan Ergüder Seyhan (1938 d.) ile yaptığımız uzunca söyleşinin küçük bir kısmı:
“Posof’ta gümüş kemer işlemeciliğinin geçmişi 100 yıl kadardır. Bu zanaatı, Dağıstan’dan göç ederek ilçemize yerleşen Lezgi Mahmut Usta getirmiştir. Onun yetiştirdiği çıraklar bu zanaatı ilerleyen zamanlarda yapmış ve bize de o çıraklar öğretmiştir. İstanbul’dan gümüş külçeler veya gümüş mecidiyeler getirterek onları eritir ve kalıplara dökeriz. Sonrasında büyük bir incelikle onları işleyerek, desenler veririz. Oldukça zahmetli olup, uğraşı isteyen bir zanaattır. Çevre illerde de oldukça ünlü olan Posof kemerlerini, şuan Posof’ta yapan bir tek ben kaldım.”

Ardahan Haberleri **Posoflu Komutan..

1898 yılında Posof’un Süngülü (Arile) köyünde doğan ve 1916 yılında Tiflis Askeri Lisesi’ne giren, daha sonra Bakü Harp Okulu’nda askeri eğitimine devam eden hemşerimiz Fahri Atabaş, Azerbaycan’a gelen Nuri Paşa komutasındaki Osmanlı ordusuna teğmen olarak katılıp, Dağıstan ve Karabağ’da savaşmıştır. Sonraları Kars’taki müfreze alayının süvari bölüğünün cephe kumandanı olup Kars’ta Ermeniler’le, Ardahan’da Gürcüler’le harp etmiştir. Kars’ta kurulan Anadolu’daki ilk Cumhuriyet devleti Cenûb-î Garbi Kafkas Hükümet-î'nde Meclis Kâtibi olarak görev yapmış, yüce Cumhuriyetimizin ilanıyla Posof İlçe Jandarma Komutanlığı görevine getirilmiş ve ilerleyen yıllarda yurdun farklı noktalarında görev yaparak 30 Temmuz 1953 tarihinde Gaziantep İl Jandarma Komutanı görevinde iken kendi isteğiyle Albay rütbesiyle, ordudan emekli olmuştur.
Böylesine değerlerimizi, Posoflu hemşerilerimiz tanımalı ve bilmelidir. Büyükşehirlere uzak ve küçük bir ilçe olmasına rağmen yetiştirdiği insanlarıyla, ülkemiz bürokrasi ve teknokrasisine büyük katkılar yapan ilçemiz insanı, kendi geçmişinde yetiştirdiği değerleriyle ne kadar gurur duysa azdır.
NOT: Hayat hikâyesi; Yunus Zeyrek hocamızın, Jandarma Eğitim Dergisi’nin 18. ve 19. sayılarında yayınladığı “Albay Fahri Atabaş ve Hatıraları” adlı yazısından alınmıştır.
Haberi ekleme saati: 14.19-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YENİ MAHALLE YIKILMAYA BAŞLADI!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Belediyesinin büyük projelerinden biri olan ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ 2014 yılı içerisinde Yenimahalle’de başladı. Yenimahalle Kentsel Dönüşüm alanının birinci etabıyla modern yapıların yükselmesi için artık sayılı günler kaldı.
Birinci etap üzerinde olan mülkiyet sahipleri ile yapılan anlaşmada her ay 350 TL kira yardımı yapılacağı kararı alınmış, bu kira yardımlarının ½ si Ardahan Belediyesi tarafından, diğer yarısı ise TOKİ tarafından konutlar yapılıncaya kadar devam edecek. 113.357 m² alan ve 41 adet parsel de yaklaşık 550 konut yapılacak. Daireler 96 m² ve 130 m² arasında olacak.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy açıklamasında şunları söyledi.“Kentsel Dönüşüm denince, birçok insanın aklına yaşanabilecek muhtemel bir depremde can ve mal kayıplarını azaltmaya yönelik çalışmalar geliyor. Evet, bunun yanında, Kentsel Dönüşüm, sadece eski yapıların, gecekonduların yıkılıp, yerine yenilerinin yapılmasından ibaret değildir.Kentsel Dönüşüm, insanımızın can ve mal güvenliğini sağlayacak bir faaliyet olmanın yanında; mahallelerimizde evlerin birçoğunun toprak ve ahşap eski yapı olmasından dolayı, yağmur yağış ve sel felaketlerinde ciddi riski de ortadan kaldıracaktır.Kentsel dönüşüm; doğru dürüst yolu olmayan yerleri yola kavuşturmak; çocuklar için oyun oynayacakları alanlar oluşturarak, onlarında gelişimlerine sağlıklı ortamlarda büyümelerine vesile olacaktır.Bildiğiniz gibi Kentsel Dönüşümü siz hemşerilerimize mahalle mahalle, sokak sokak, gezerek bazen de Belediyemizde toplantılar yaparak anlattık.Yeni Mahalle ve Haliledendi Mahallesi olarak birlikte bir çok toplantı ve gündem oluşturduk.
Yeni mahallemizin yapımına en kısa sürede başlayacağız Halilefendi Mahallemizin çalışmaları devam etmektedir” dedi.
Haberi ekleme saati: 14.05-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DAMAL'A YENİ SU ŞEBEKESİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Damal’da Eski Asbest Su Hattı Borularının Değişimi Devam Ediyor..

Damal Belediyesi tarafından mahallelerin eski asbest su hattı borularının değişimi hızla devam ediyor.
Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, mahalle aralarında devam eden eski asbest su hattı borularının değişimini yerinde takip ederek gerekli talimatları veriyor.
Bilindiği gibi Damal’da eskiyen su boruları hem halkın sağlığını tehdit ediyordu, hemde sık sık arızalanıp vatandaşların şikayetlerine neden oluyordu. Haberi ekleme saati: 13.56-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com Haber / Erkan SARIKAYA

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahanlılar Darıca’da Buluştu

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKocaeli ili Darıca Belediyesi tarafından sekizincisi düzenlenen Şehirler ve Kültürler Kaynaşmasında final gecesinden önce sahnede Darıca Ardahanlılar Derneği vardı.Darıca Sahilinde bulunan amfi tiyatroda düzenlenen Ardahanlılar gecesinde binlerce vatandaş sahile akın etti.
Yöresel sanatçıların seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle sahili dolduran binlerce Ardahan’lı eğlenceli saatler yaşarken gecenin açılış konuşmasını yapan Darıca Ardahanlılar Dernek Başkanı Nebi Çelik, “Şehirler ve Kültürler Kaynaşması’nın önemli bir organizasyon olduğunu ifade ederek,”Kıymetli hemşerilerim ve çok değerli misafirler hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum,hepiniz gecemize hoş geldiniz sefalar getirdiniz.Bu güzel akşamda bizlere bu muhteşem ortamda memleketimiz Ardahan’ı tanıtma ve temsil etme imkanı veren kıymetli Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’a teşekkür ediyor hepinize iyi eğlenceler diliyorum’’ diyerek kısa bir selamlama konuşması yaptı.
Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ise Ardahan’la kardeş şehir olduklarını ve birlikte güzel projelere imza attıklarını ifade ederek ,“Kardeş şehrimizin güzel insanları kıymetli Ardahanlı hemşerilerim gecemize hoş geldiniz sefalar getirdiniz.Birlik ve beraberlik rüzgarlarının estiği ve bu yıl sekizincisinidüzenlediğimiz Şehirler ve Kültürler Kaynaşmasında kardeş şehrimiz Ardahan’dayız. Kendine özgü doğal ve tarihi değerlere sahip,Asya’dan Avrupa’ya geçiş kapısı olan,bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış,ovaları,yaylaları,Kura Nehri,Çıldır Gölü,renk renk açan çiçekleriyle güzel ilimiz Ardahan’ın gecesinde sizleri sevgiyle selamlıyor,hepinize iyi eğlenceler diliyorum’’ sözleriyle konuşmasını tamamladı.
Haberi ekleme saati: 13.13-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÖĞÜT YDK ÜYESİ OLDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Cumhuriyet Halk Partisinin Yüksek Disiplin Üyesi oldu.
CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda resmi olmayan sonuçları açıklandı.
Buna göre CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt CHP'nin Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi olurken, Göleli Gürsel Tekin 388 oy alarak son anda PM'ye girdi.

**Öğüt PM'ye girecektim, Kılıçdaroğlu'nun Ricası Üzerine Girmedim..

Öte yandan CHP’nin önemli isimlerinden olan ve Doğu Güneydoğu’da yaptığı çalışmalarla o bölgede büyük sempati kazanan Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt adına 9 il Başkanı PM’de olması için Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na dilekçe verdiği, ancak Kılıçdaroğlu'nun ricası üzerine aday olmadığı öğrenildi.
Alınan bilgilerr göre PM listesine girecekler arasında ilk sıralarda yer alan Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt adına Kılıçdaroğlu’na sunulan dilekçelerin ardından Kılıçdaroğlu Ensar Öğüt’ü bizzat arayarak PM üyeliğinden feragat etmesini istedi.

**İşte o görüşme;
ÜYELİKTEN FERAGAT EDEBİLİR MİSİN?
Kılıçdaroğlu Ensar Öğüt ile yaptığı telefon görüşmesinde, “ Seninle alakalı il başkanlarının gönderdiği dilekçeleri aldım. Çalışmalarını ben de çok takdir ediyorum. PM üyeleri arasında olmanı ben de istedim ancak çok sıkışığım. Sana da nazım geçer, benim için PM üyeliğinden feragat edebilir misin?” dedi. Bunun üzerine Ensar Öğüt Kılıçdaroğlu’nun bu isteğini kabul ederek PM üyeliğine başvurusunu yapmadı.
Haberi ekleme saati: 13.06-07 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İŞADAMI OKTAY AKTAŞ:
'Sarp'a Gittim Vicdan Azabı Çektim'

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPosof Türkgözü Gümrük Kapısı ve Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı isimli iki gümrük kapısının olmasına rağmen ithalatın, ihracatın adının olmadığı Ardahan'da gelişmenin olmamasının nedeninin siyasilerin duyarsızlığı ve devlet ile hükümetin iller arasında ki ayrım bakışı olduğununa dikkat çeken AKTAŞ NALBUR, KÖMÜRCÜLÜK, PETROL Sahibi Oktay Aktaş Artvin Sarp'ta ki gümrük kapısında ki kolaylıkların Ardahan'da ki Posof Türk Gümrük Kapısın da olmaması nedeniyle dünyanın Sarp Gümrük Kapısında aktığını, bunun da o bölgenin kalkınmasında büyük rol oynadığını belirtti.
'Geçtiğim gün gittiğim Hopa Sarp'ta yaşanan hareketliliği izlerken bir Ardahanlı olarak vicdan azabı çektim' diyen Ardahanlı İşadamı Oktay Aktaş, 'Sarp Gümrük Kapısında ki hareketliliğin neden Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısında olmadığını araştırınca karşıma Sarp gümrükçülerinin ve uygulamaların insanlara karşı ortaya koyduğu kolaylıklar çıktı. Yani Posof Gümrük kapısında ki zorluklar Sarpta yoktu. Bu nedenle orası insan kaynıyordu, Herkesin işi yerindeydi. Yani Hopa'ya, Sarp'a karşı ayrı bir ayrıcalık, kolaylık vardı. Aynı kolaylık ve ayrıcalığın Ardahanlılara, Posof Türkgözü Gümrük kapısında sağlanması halinde aynı ticari hareketliliğin Ardahan'da da olacağına inanıyorum.' diyerek sözlerine şöyle devam etti.

**Siyasiler ve ATSO ne iş yapar?

Türkiye'nin ve Doğu Anadolu'nun Kafkaslara açılan iki önemli gümrük kapısına sahip olan Ardahan'da neden ithalat, ihracatın olmadığını Ardahanlı siyasiler başta olmak üzere Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası ve diğer tüm siyasi, sivil toplum örgütlerinin Posof ve Hopa arasına yaşanan ayrımcılığı araştırmalı, bu ayrımın nedenini sormalı, orada başka, burada başka uygulamaya son vermeli diyen Ardahanlı iş adamı Oktay Akaş yaşanan bu durum karşısında siyasiler ve ATSO ne iş yaparlar, anlamıyorum' diyerek Ardahan'da ki gümrük kapıları ile diğer illerde ki gümrük kapıları arasında ki ayrım ve hareketliğin nedenini sordu.

**Ardahan İhracata Yine Sonlarda..

Diğer yandan son 8 aylık dönemde Doğu Anadolu Bölgesi'nden yapılan ihracatın yüzde 35'i Hakkari'den gerçekleşti.
Bölgede yapılan ihracatta aslan payı ise Hakkari'nin oldu. Hakkari, bu dönemde 322 milyon 776 bin 50 dolarlık ihracat yaparken, bölgenin toplam ihracatının da yüzde 35'lik dilimini tek başına sırtladı.
Diğer bölge illerinin ihracat rakamları ise şu şekilde:
"Iğdır 79 milyon 488 bin dolar, Ağrı 58 milyon 768 bin dolar, Erzurum 26 milyon 145 bin dolar, Van 22 milyon 250 bin dolar, Bingöl 5 milyon 793 bin dolar, Muş 4 milyon 290 bin, Erzincan 4 milyon 100 bin dolar, Bitlis 3 milyon 5 bin dolar, Kars 950 bin dolar, Ardahan ise Ardahanlı olmayan iş adamları tarafından Posof Türkgözü (Badele) Gümrük kapısından 756 bin dolar, Tunceli 66 bin dolar."
Haberi ekleme saati: 12.27-07 Eylü

Sayfa 23 - 214 << < 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan