Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 30
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 10 Gün Gelmedi
abdullahank 64 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 154 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 158 Gün Gelmedi
atlantis 179 Gün Gelmedi
baris dursun 180 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 189 Gün Gelmedi
adacala 189 Gün Gelmedi
admin 191 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 192 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan Denilince Bu Siteden Haber Alınır..
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Sadece Göle’nin Vekili Değilsin..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYaklaşan kışa rağmen hala çözüm bekleyen köy yollarının yapılmadığından yakınan köy muhtarlarının bizleri sıkça ziyaret ettiği şu günlerde Ardahan İl Özel Müdürlüğüne ait tüm araçların Göle’ye kaydırıldığı yönünde haberler alıyoruz..
Gerçi Göle’nin 56 köyünün de diğer ilçe köylerinden farklı olmayan bozuk yollara Fakir Yılmaz sahip olduğunu bilen biri olarak bu yönde yapılan şikayetleri doğrulamak için bizzat İl Özel İdareye ve İl Genel Meclisine soru sorduğumuz da ‘Evet, İl Özel İdareye ait araçlar şu an da Göle’de’ cevabını alırken, diğer köy ve ilçe muhtarlarına hak verdik.
Çünkü en son dün Posof ve Hakan’tan gelip, bizleri ziyaret eden köy muhtarlarının da bu yönde şikayetleri vardı.
Yani onlarda gidip, ‘bizim köyün yolunu ne zaman yapacaksınız?’ diye sordukları İl Özel İdareden bizim aldığımız cevabı aldıklarını öğreniyorduk..
Sayın vekilin ilçesi olan Göle’nin önceliğe alındığını anladığımız bu gelişmelere bakınca iktidarın sadece Göle’de mi oy alıp, almadığına bir kez daha baktık..
Ve gördük ki; şu an iktidar olan partinin başta Posof olmak üzere Çıldır’da, Hanak’ta da bir hayli oy aldığını ve oyların büyük bölümünü de Kuzey kazaları olarak bilinen bu ilçelerde aldığını tespit ettik..
Yani Damal gibi oy mu verdiniz de hizmet edelim denilemeyecek olan Posof, Hanak ve Çıldır’ın köylerini ve bu köylerin bozuk olan yollarının da iktidardan ve onun vekilinden hizmet beklediğini anladık..
Yani kısacası şu an iktidarın vekil olan vekilin kendi ilçesinden kendisini kurtarmak için diğer ilçeleri unuttuğunu görüp, anlıyoruz..

**Paşa yine konuştu..

Bu ülkede aylardır kan akmıyor, kardeş kardeşi vurmuyor..
Ve bu ülke de halkın onayını almış güçlü bir hükumet ve onun aldığı kararlar var..
Ve bu ülke de memurlar var, halkın seçtiği, hükumet ettiği siyasilerin aldığı kararları uygulamaktan öteye geçmez, aldığı emri uygular..
Yani bu ülkede birileri öyle ortaya çıkıp, hükümet yerine konuşmaz, ne denirse onu yapar..
Fakir Yılmaz Ama bu ülke de eski alışkanlıkları terk etmeyenler, kendilerini hükumet üzerin de görme alışkanlığı ile yaşayanlarda var..
Ve bunlar arada bir ortaya çıkar konuşur ve bir çuval inciri berbat ederler..
İşte size en son örneği..
Bu ülkede aylardır süren görüşmelerden kendisinin haberinin olmadığını ve en önemlisi hükumetin yaptığı görüşmelerin kendilerini ilgilendirmediğini ima eden açıklamalarda bulunurlar..
Durup, durduk yerde ortamı gerip, yaşanan barış havasını bozmakla zevk alırlar..
Ve bunlara hüküm eden hükumetin de gıgı çıkmaz..
Tamda Dünya Barış günün de savaş ağzıyla konuşanlar karşısında yine birileri susar, 'ne oluyor, senin işin emir almaktan öte bir şey değil' diyemez..
Belki de kasıtlı susarlar, 'biz bu işi beceremeyeceğiz yine sen konuş, hatta devreye gir, boz bu barış ortamını' der..
Bilmem ama paşaların uzun süredir konuşmadığı bu ülkede paşanın durup, durduk yerde konuşması önümüzde ki günler için hiçte hayra yorumlanacak bir durum olmadığını şimdiden belirtirken, bunun sadece konuşma ile kalmasını umarım..

**Ardahan’da ne zaman bakan çıkar?

Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk siyasi hayatının en zirve noktasına çıkması ardından yeniden oluşturulan hükumette Ardahan yine yer almadı..
Yani Göleli Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın yeni bakanlar kurulu ekibi için de yer alacağı beklentisi daha önce ki vekillerin dönemin de olduğu gibi yine fos çıktı..
Umudun 2015 yılına kalacağı görülen yeni bir süreçte yaklaşan genel seçimler de Ardahanlının artık milletvekili değil, bir bakan seçmesi gerektiği de ortaya çıkmıştır..
Fakir Yılmaz Hala AK Parti’de siyaset yapan ve milletvekili olmak için değil, bakan olmak için Ardahan’dan yeniden aday olacağım diyen Saffet Kaya’nın yada bir başka milletvekili adayının bunu başarıp başarmayacağını göreceğimiz 2015 Genel Seçimlerine kadar milletvekili ile idare etmek zorunda kalacağımız kesin..
Çünkü ben siyaset yapıyorum diyenlerin bu yönde ne beklentisi, ne de çabasının olmadığını bakanlar kurulu listesinin yapıldığı gün Kars Açık Ceza Evi’ni ziyaretle meşgul olan siyasetçilerimiz var..
Ve bu ziyaretlerinde Ardahan’ı olduğu gibi Ardahanlı mahkumları unutan milletvekillerimiz var..
Evet Saffet Kaya’nın ısrarla bakan olacağım diyerek siyasete devam ettiği, mevcutların değil bakanlı bakkallık, pardon vekillik beklentisi için de olduğu bir süreçte Ardahanlılar bundan sonra kurulacak hükumetler de yer almak için gerek Ardahan’da, gerek ise başta İstanbul’da olmak üzere 600 bine yakın Ardahanlının yaşadığı metropoller de bu yönde ki çabalarını daha çık arttırmalı ve '550 milletvekilinin en azında 10’nun Ardahanlı olması için çabalamasıdır' der, 2015’e dikkat çekerim..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Yolunacak kazlar geldi..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın gelişmesine büyük katkı sunacağı belirtilen Ardahan Üniversitesinin yıllardır çözülmeyen Öğrenci Yurdu sorunu dolaysıyla yeniden kiralık ev sorunu yaşanan Ardahan’da fırsatçılar yine harekete geçti.
Kendi öğrencilerinin de olduğunu unutup, üniversite öğrencisini yolunacak kaz olarak Ardahan Haberi gören ev sahiplerinin bir aylık kira karşılığın da bir öğrenciden 500 yada 600 TL. aylık kira istediği görülen Ardahan’da bu önemli soruna çare bulmak için kimsenin özel bir çabasının olmaması da fırsatçıların rantlarına rant katmasına neden olmaktadır.
Sadece ev sahipleri mi?
Tabi ki değil..
Öğrencileri asıl yapanlar ise onlara hitap eden esnafın acımasızlığıdır..
Çünkü zaten diğer 80 vilayetten daha pahalı olduğu ileri sürülen Ardahan’da yakalayanın yakalananı soyduğunu bir tüketici ve 5 çocuk annesi olan bende iyi biliyorum..
Bu zihniyetle değil, yurt sorununu çözemeyen üniversite iki üniversitede açılsa Ardahan zor gelişir..
Çünkü mesele zihniyet..

**Göle Fakültesi Ne Oldu?

Göle Orman Müdürlüğünün hala açılmadığı, beldeliği geri verilmesine karşın hala belediye başkanlığı seçiminin yapılmadığı, Göle merkez de olduğu gibi Ardahan-Göle, Göle-Kars yolunu olağanüstü bozuk olduğu Göle’de bu yıl gecikmeli yapılan Kaşar Festivali’ne neden ilgi olmadığını sorgulamayacağım..
Çünkü sorsanız da Ardahan Bal Festivalinin, Damal Şenliğinin, Posof Şöleninin, Hoçvan Yayla Şenliğinin hesaplarının kamuoyuna açıklanmadığı gibi buna da kimsenin cevap vereceğini düşünmüyorum..
Ama ormanları yeniden kesilen, adı Kaşar Festivali olmasına karşın programında kaşarın olmadığı bu festivali organize edenlerin Ardahan ve diğer ilçelerimiz de ki gibi kendin çal, kendin oyna programı ile yaptıkları festivalde halka Göleli İşadamı Nihat Delibalta’nın yaptırdığı binayı neden hala fakülte olarak açmadıkları açıklamalılar..
Açıklamalılar ki öğrenci satısı 6 bine dayanan Ardahan Üniversitesinin geniş bir Ardahan Haberi bölümünün de Göle’de okuyup, gerek sosyal, gerek ticari, gerekse kültürel katkı sunsunlar..
Hala devam eden göçü bir nebze durdursunlar..
Evet, ‘Fakülte ne oldu? sorumuzu yenilerken acaba buna kimler cevap verecek?..

**Müteahhit Yap/Satçı olunca bitiremedi..

Başta Gazeteci Fakir Yılmaz olmak üzere zamanın belediye başkanı ve Göle Derneklerinin ziyareti ve 'Göle'ye bir yatırım yapmalısın' baskısı yaptıkları Göleli İşadamı Nihat Delibalta tarafında Göle festivalinin tozlu yolu üzerinde yaptırdığı binanın halen bitmemesi üzüntü verici bir durum olarak karşımız da duruyor.
Çıldır'da yaptırılan yurt gibi ne aman biteceği bilinmeyen Göle Nihat Delibalta Binasının ne olacağını da merak eden Göleliler 4 Milyona mal olması beklenen ve bittiğinde fakülte olacağı söylenen Delibalta'nın binasını yapan müteahhittin asıl işi bırakıp, Göle'de yap/satçılığa başladığı bu nedenle binanın belirtilen tarihte bitirilemediğini de ileri sürerlerken müteahhittin işi gevşekten alması bu binanın 2014-2015 eğitim/öğretim dönemine yetiştirilemediği ve akıbetini belirleyemediğini de ileri sürmekteler.
Bu iddiaların ne kadar ciddi olduğunu Erzurum’dan Göle’ye girdiğiniz de sağda yapılan konutlarda anlamak mümkün olsa da, buna cevap verecek olan kişinin 60 yıl önce Göle’de ayrılan ve bizlerin, zamanın Göle Belediye Başkanı, Göle Derneği yöneticilerinin önerisiyle doğduğu topraklara yaptırdığı binanın neden bitmediğini soracak olan Nihat Delibaltadır..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YANINIZDAYIZ DEDİLER
BİR OTOBÜS BİLE VERMEDİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Serhat Spor Sizi Iğdır’a Davet Ediyor..

Ardahan’ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil edecek olan Ardahan Serhat Spor tüm Ardahanlıları Iğdır’da yapılacak olan ilk maçına davet etti.
ZİRAAT Türkiye Kupası'nda 2014- 2015 sezonu 3 Eylül Çarşamba günü oynanacak ön eleme turu maçlarıyla başlayacak.
32 ilden amatör takımların mücadelesiyle başlayacak kupa heyecanı 3 Haziran 2015'te Bursa'da oynanacak finalle noktalanacak. Ön elemeden sonra 3 tur oynanırken, grup aşaması 4'erli 8 grupta gerçekleşecek. Maçlar kupanın yayıncı kuruluşu olan atv ve A Haber'den ekrana gelecek.
İlimizin BAL Ligine çıkan takımımız Serhat Ardahan Spor Çarşamba (Yarın) Ziraat Türkiye Kupası ön eleme maçına Iğdır’da saat: 15.30’da Iğdır Aras Sporla Karşılaşacak.

**BİR OTOBÜS BİLE VERMEDİLER..

Öte yandan Ardahan'ı Bal Ligin de temsil edecek olan Ardahan Serhat Spor Iğdır'a gidecek araç bulamadı.
Alınan bilgilere göre başta Ardahan Valiliği, Ardahan Belediye Başkanılığ olmak üzere bir çok kurumun destek sözü verdiği Serhat Spor'u Iğdır'a götürecek bir araç bulunamadığı, Göle Spor'un aracını vermediği, Üniversitenin bu yönde ki talebi ret ettiği öğrenildi.
Yaşanan bu durum karşısında ne yapacaklarını şaşıran Serhat Ardahan Spor yöneticilerinin Karadeniz'den Ardahan'a yolcu getiren bir tur otobüsü 900 TL.'ye kiralayarak Iğdır'a sporcuları götürdükleri alınan diğer bilgiler arasın da oldu.
Haberi ekleme saati: 16.56-02 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DİNO HAKKARİ'Yİ SALLADI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş1 Eylül dünya Barış Günü etkinlikleri kapsamında Hakkari’ye gelen Anadolu Ateşi grubu, ünlü Kürt sanatçı Ardahanlı Hozan Dino ve Grup Lawje ile yöresel sanatçılar, Newroz alanı olan Merzan Toprak sahada verilen konserde sahne aldı.
Akşam saat 20.00’de başlayan konserde sahne alan grup Lawje, sevilen Kürtçe ve Asurice parçalar seslendirdi. Lawje'nin ardından Belediye bünyesindeki Feqiye Teyran Kültür Merkezi halk oyunları ekibi de gösteri sundu.
Programda, Boğaziçi Üniversitesi Caz Korosu da Hakkarilileri bir konser verdi.
Daha sonra sahneye çıkan Hozan Dino seslendirdiği birbirinden güzel parçaları ile Hakkarilileri büyüledi. Dino'nun şarkılarına eşlik eden Hakkarililer geç saatlere kadar konser alanından ayrılmadılar.
Beşiktaş Belediyesi'nin hazırladığı tanıtım videosu ve ile devam eden etkinlikte IŞİD’in Şengal’de Êzidilere yönelik katliamların gösterildiği sinevizyon izletildi.
Daha sonra sahne alan Anadolu Ateşi grubu Hakkarililere 1 saat süren gösteri sundu. Hakkari'de ilk kez bir caz konseri veren Boğaziçi Caz Korusu Şefi Büşra Doğan, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Hakkari'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Hakkari Belediyesi Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ile Nurullah Çiftçi, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, sanatçı Kadir İnanır ve yönetmen Gani Rüzgar Şavata sahneye çıkarak el ele tutuşup yurttaşları selamladı.
Burada kısa bir açıklama yapan Hazinedar, Hakkarililere ilgilerinden dolayı teşekkür ederek, ödenen bütün bedellere rağmen ele ele tutuşup kardeşçe yaşayacaklarının mesajını verdi.
Hakkari Belediye Eş Başkanı Dilek Hatipoğlu da Hazinedar'a kente gösterdiği ilgi ve destekten dolayı kentin sembollerinden kilim ve yöresel ürünler hediye etti, günün anısına plaket verdi.
Konserlere katılan binlerce kişi barış ve kardeşlik sloganları eşliğinde Newroz alanından ayrıldı.
Haberi ekleme saati: 11.03-02 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Saman yine yollara düştü..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYoğun bir merası olmasına karşın, devam eden göçün getirdiği sorunlar dolaysıyla doğru dürüst ekilip, biçilmeyen Ardahan’da ki araziler de bulunan hayvan yeminin yetersizliği Ardahan’ı Güneydoğu ve Orta Anadolu çiftçisinin saman satış merkezi konumuna getirmiş durumda.
Biçinin devam ettiği, Arpa ve Buğdayın toplanıp depolandığı şu günlerde başta Diyarbakır ve Konya’da olmak üzere Ardahan’a doğru gelen onlarca saman kamyonu kısa sürede müşteri buluyor.
Tonu 330 ila 360 TL. arasın da satılan samanın kısa sürede alıcı bulduğu görülen Ardahan’a Iğdır’dan da ot geliyor.
Kilosu 500 ile 520 TL. arasında satılan yonca otu da Güneydoğu da ve Orta Anadolu’da gelen saman gibi kısa sürede müşteri buluyor.

**Hayvan fiyatları arttı..

Öte yandan yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayvan fiyatlarının bir hayli arttığı, bir dügenin 3,5 Bin ila 5 Bin TL. arasında fiyatla satışa sunulduğu görüldü.
Haberi ekleme saati: 09.00-02 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Öğrencilerin Derdi:
YURT VE EV SORUNU

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2014-205 Eğitim/Öğretim sezonunun başlamasına çok kısa bir sürenin kaldığı şu günlerde Ardahan’a gelmeye başlayan öğrenciler geçmiş yıllar da olduğu gibi bu yıl da yurt ve kiralık ev sorunu ile baş başa kaldıkları görülüyor.
Bir taraftan üniversite için diğer taraftan lise, ortaokul ve ilkokul eğitimlerini almak için Ardahan’a gelerek kayıtlarını yapmaya başladıkları görülen öğrencilerin velileriyle birlikte kayıtlar bitmeden önce sağa sola koştururlarken bir taraftan da kalacakları yurt veya uygun kiralık ev arayışı için de bir hayli yorulup, terledikleri görülüyor.

***KONUT ARTTI, KİRALAR DÜŞMEDİ..

Bu yıl 5 bin öğrencinin eğitim görmesi beklenen Ardahan Üniversitesinde ve diğer okullar da okumaya gelen öğrencilerin yaşadığı yurt ve kiralık ev sorunun devam ettiği Ardahan’da yapılan onca yeni konutlara karşın kiralık ev fiyatlarının hala yüksek olması dikkat çekmekte.

**YURTLAR MASA AÇTI..

Üniversite öğrencilerinin geldiği şu günlerde harekete geçen Ardahan’da ki Özel Yurtlar öğrencileri ikna etmek için öğrencilerin kayıt olduğu bölge de kamp kurdukları görüldü.
Öğrencileri kendi yurtlarına çekmek çeşitli vaatlerde bulunan Özel Yurt sahipleri çoğu yoksul çocukları olan öğrencilerin kendi yurtlarında konaklamaları için bastırdıkları tanıtım afiş ve broşürlerini dağıttılar.
Haberi ekleme saati: 09.00-02 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'LİYİ ESENYURT'TA ÖLDÜRDÜLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlıların yoğun olarak yaşadığı İstanbul'un Esenyurt İlçesinde yaşanan bir olayda Göleli olduğu öğrenilen bir kişi bıçaklanarak öldürüldü.
Alınan bilgilere göre İstanbul Esenyurtta ikamet eden göle Çakırüzüm (Müzarat) köyü doğumlu Mikail Çiçek kiracısı tarafından dokuz yerinde bıçaklanarak öldürüldü.
Samsunlu olarak bilinen katil sokakta karşılaştığı ev sahibine bıçakla satırla saldırmasına müdahale eden kiracının eşi almış olduğu bıçak darbelerinden dolayı yoğun bakıma alındığı öğrenildi.

**Kenarbel Köyünde kavga..

Çıldır’ın Kenarbel köyünde 2 vatandan kavga etmesi sonucu kavganın büyümesine yol açtılar. Bilinmeyen bir sebepten dolayı kavga eden vatandaşlar aile fertlerinin yaralanmasına sebep oldular. Alınan bilgilere göre 5 kişinin yaralanması sonucu jandarmaya haber veren köy halkı kavgaya karışanları ifadeleri alınmak üzere Çıldır Jandarmalığına götürüldüler.
Haberi ekleme saati: 21.07-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com Kaynak Kurbani Yıldırım

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HALİT KARAHAN ABİSİNİ KAYIP ETTİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Çıldırlı İşadamlarından Karahan Pul Civata'nın sahibi Halit Karahan'ın abisi İlhan Karahan hayatını kayıp etti.
Alınan bilgilere göre 58 yaşında olan ve Akciğer kanseri dolaysıyla hayata göz yuman İlhan Karahan'ın Çıldır Aşıkşenilk'te toprağa verilecek.
Karahan ailesine baş sağlığı için oğlu 0. 506 527 41 50(Atilla Yıldız) aranabilir.

**SÜFYAN YILDIZ HAYATA GÖZ YUMDU!

Ardahan'da yıllarca restorantçılık yapan daha sonra İstanbu'a yerleşen ve burada bir çok iş yapan Hoçvanlı İşadamı Güven Yıldıs ve Atilla Yıldız'ın babaları olan Süfyan Yıldız (83) rahatsız olduğu evinde hayata göz yumdu.
İstanbul Sancaktepe Samandıra'da oturan ve burada toprağa verilen Süfyan Yıldız Ardahan merkeze bağlı Tunçoğlu (Panik) köylüydü.
Yıldız ailesine baş sağlığı için oğlu 0. 553. 2423826 (Atilla Yıldız) aranabilir.

**Zeki Özer'de Hayata Göz Yumdu...

Öte yandan Ardahan Yeni Mahalle de yıllarca bakkalık yapan Zeki Özer'de bugün hayata göz yumdu.
Ardahan Taşlıdere (Bangis) köylü Özer köyünde toprağa verildi.
Haberi ekleme saati: 16.52-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

POSOFLU KÖY MUHTARLARI:
BİZİM DE YOL VE SU SORUNUMUZ VAR!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan merkez de olduğu gibi ilçelerinde de yol sorunu yaşandığını belirten Posoflu köy muhtarları yetkili ve ilgililerin yaşadıkları sorunlara ilgisiz kaldıklarından yakındılar.
Gazetemize gelerek köylerinin yol ve su sorunu olduğunu ve bu sorunları çözmek için başta Posoflu olan Ardahan İl Genel Meclis Başkanı Bederttin Çakıcı’nın olmak üzere çalmadık kapı bırakmadıklarını belirten Posof’un 49 köyünün temsilcisi muhtarlar kış geliyor, halen yollarım yapılamadı. Su sorunumuzda var diyerek yaşadıkları sorunları dile getirdikleri şikâyet dilekçesini valiliğe verdiklerini belirttiler.
Başta, Alabalık (Sahyo) köyü Muhtarı İkram Çelik ve Kopuzlu(Kolhisal) köy muhtarı Mahsur Yücel olmak üzere Kol Köyü Muhtarı Ramiz Al Kılıç, Aşıkzülali (Hevat) Köy Muhtarı Bülent Uludağ, Aşıküzeyir (Hevat) Köyü Muhtarı Reşat Sanatçı, Kaleönü (Agara) Köyü Muhtarı Sadrettin Ergün, Baykent (Vahla) Köy Muhtarı Özgül Önder, Akballı (Obul)ı Köyü Muhtarı Alim Akça, Söğütlükaya (Hünemis) Köyü Muhtarı Duruk Taşçı ve bir çok köy muhtarı Ardahan Valilik Makamına yönelik aldıkları dilekçede; Biz isimlerimiz yazılı imza ve mühürlerimiz bulunan grup köy muhtarları olarak acizane sorunumuzu makamınıza iletme zaruretini duyduğumuzu; Sorunumuz yol sorunu olduğu, şöyle ki; Posof Karayolları yol sınırından ayrışan Göztaşı mevkiinden itibaren köylerimize giden yollarımızın satı kaplamaları bozulduğundan, kasis ve çukurlar oluşmuş olduğundan araçların zora ki yürümesi sonucu hasar gördüğü gibi aynı zamanda yolcu ve öğrenci taşımacılığı yapan araçlarında bu yönde zarar gördüğü, aynı zaman da içerisindeki insan topluluğu rahatsız olduğu aşikardır. Köylerimize gurbetçilerimiz gelmekte yollarımızın bozuk düzende olmasından dolayı biz köy muhtarlarına serzenişte bulundukları, bu mağdur edici durumlarla ilgili yollarımızın kış bakımı ve onarımının yapılması hususunda gereğinin yapılmasını arz ederiz.
Posoflu Köy Muhtarları
Haberi ekleme saati: 16.50-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'A
SÜRGÜN ETTİKLERİNİ GERİ TOPLUYORLAR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Paralel devlet adı altında polislere yönelik devam eden operasyonlara bir yenisi eklendi.
Sürgün Memur memleketi konumunda ki Ardahan'a gönderilen onca sürgün memur gibi 17 Ağustos Operasyonu ardından başlatılan operasyonlar sonucu Ardahan'a gönderilen ve Paralel Örgüt elamanı oldukları ileri sürülen polisler yapılan yeni operasyonla geri toplandıkları görülüyor.
Daha önce Ardahan'ın Hanak ilçesine atanan ve daha sonra yapılan bir operasyonla göz altına alınıp, İstanbul'a götürülen İlçe Emniyet Müdürü gibi şimdide yen polisler göz altına alındı.
Emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin İstanbul merkezli 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan 33 polisten 32'sinin yakalandığı bildirildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul, Ankara, Afyonkarahisar, Ağrı, Adıyaman, Ardahan, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Giresun, Hakkari, Kütahya, Muğla, Sivas, Şanlıurfa, Van ve Zonguldak'taki adreslere yapılan baskınlarda, aranan 33 polisten 32'si gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlar arasında eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcıları Mahir Çakallı ile Hamza Tosun ve eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakub Saygılı da bulunuyor.
İstanbul merkezli 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında 33 polis hakkında "darbeye teşebbüs", "casusluk" ve "resmi belgede sahtecilik" iddialarıyla gözaltı kararı çıkarılmıştı.
Haberi ekleme saati: 13.14-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

14 KÖYÜN SU SORUNU HALA SORUN..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**9 Yıl önce manşet yapmıştık..

**Taşların arasında su şebekesi..

Ardahan’ın Hanak İlçesinin 14 köyünün içme su şebekesini taşıyan borularımn yer altına alınmadığını belirten Koyunpınar Köyü Muhtarı Hüseyin Taşkıran hayvan barınaklarının yanı başın da kamp kurduğu su kaynağında gelen suyun şebekesinin yer altında değil kayaların üzerinde geldiği için sık sık arızalandığını ve susuz kaldıklarını belirtti..

Ardahan’ın Hanak İlçesine bağlı bulunan Koyunpınar (Saskara) köyü ve bu köyün içme suyu hattında yaralanan 14 köy halen su sorunu yaşıyor.
Köy merkezine 22 kilo metre uzaklıkta bulunan Kuzugölü mevkiin de bulunan kaynakta gelen suyun hattın bakımsız olması ve su şebekesinin gelişi güzel yapılması dolaysıyla içme suyu sorunu yaşadıklarını belirten 210 Hanelik Koyunpınar köyü muhtarı Hüseyin Taşkıran bu yönde bugüne kadar yaptıkları şikâyetlerin dikkate alınmadığından yakındı.
Yaklaşan kıç öncesi yeniden susuz kalacaklarından korktuklarını belirten Koyunpınar köyü muhtarı Taşkıran, köyümüze ve diğer 13 köye su taşıyan şebekenin büyük bölümü kırık dökük olması, şebekenin yer altında olmaması dolaysıyla sıkça kırılıp, suların çayırlara veya boşa aktığını, bu yetmezmiş gibi su kaynağı olan Baykent Yaylasın da ki su kaynağı korunamadığı ve etrafında hayvan barınaklarının olduğu, hayvanların su içtiği bir kaynak haline geldiğini kaç kez yetkililer bildirdiysek bugüne kadar bir sonuç alamadık.’ dedi.

**Yıllardır çözüm bulunamayan bir kaynak..

2007 Yılında yapılan su şebekesinin yapıldığı günden bu yana sorunlu olduğuna dikkat çeken Ardahan’ın Hanak İlçesine bağlı Koyunpınar (Saskara) köyü muhtarı Hüseyin Taşkıran bu hattın yeniden gözden geçirilip, su kaynağının mutlaka korumaya alınması gerektiğini belirtirken, bugün doğru dürüst akmayan, sağlıklı olmayan Kuzugölü Su şebekesi hattının beslediği 14 köyün yıllardır mağduriyet yaşadığını, bu mağduriyetin giderilmesi için başta yeni valimiz Ahmet Deniz’i olmak üzere yetkileri bölgeye davet ediyoruz’ dedi.
**Manşete taşımıştık..
Yıllardır bir türlü çözüm bulmayan Hanak Kuzugölü su şebekesinin yapıldığı yıllarda sorunlu olacağını yıllar önce dile getiren bu yönde yaptığımız haberlerimiz gerek yerel de gerek ise ulusal basında defalarca, hem de manşetlerde gündeme getirilmişti.
Haberi ekleme saati: 13.10-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KİMSE YOK MU
ATAMAN'IN TAVUKLARI ÖLÜYOR!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşta üç yıldır bozuk olan Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı Türkgözü yolu olmak üzer onca sorunu bulunan Ardahan’ın sınır ilçesi Posof’ta iki tavuğun telef olması haber konusu oldu.
İlçesin de yaşanan onca sorun karşısında duyarsızlığı ile tanınan İbrahim Ataman’ın kendi tavuklarının aniden telef olmasını, kendi internet sitesinde ÖZEl HABER logosuyla vermesi dikkat çekti.
İşte o çok ama çok önemli haber..

**POSOF TA TAVUKLAR ÖLÜYOR İLGİLENEN YOK..

Halil İbrahim ATAMAN-POSOF(ÖZEL HABER)
Bu kadar da olmaz denilen şeyler Posof ta oluyor.
Ardahan ın Posof ilçesinde olan ve yaşanan olaylar belki de Dünya da eşi benzeri olmayan olaylar olarak tarihe geçebilir.
İşte bir örnek: Posof ta tavuklar ölüyor ama neden öldüğü bilinmiyor. Sadece benim 11 civciv, üç tavuk ve bir horoz öldü. İlçe ve köyler toplamına bakınca binlerce tavuk ve civciv öldü ama ilgilenen olmadı. Veterinerlere soruyoruz: nedenini bilmiyoruz diyorlar. İlçe tarım müdürü dahi ”buna çare yoktur çünkü sebebini bilmiyoruz” deyince bende öyle ise bilen birilerini çağırında çare bulunsun dediğimde ise “tavuklar ölse ne olur ki” diye cevap verdiler.
Posof halkı olarak bizler de yetkililere diyoruz ki lütfen Posof a da bilen kişileri gönderin.
Haberi ekleme saati: 08.29-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇ/FED BİR YİĞİT ARIYOR!...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**19 Ekim'de yapılacak olan kongre öncesi ortaya çıkıp, 'Ben mevcut yönetimden daha iyi bir Hoç/Fed vaat ediyorum' diyebilecek, 2015 Genel seçimlerinde bölgede bir milletvekil çıkması için tüm gücünü ortaya koyacak ve gerektiğinde Hoçvan'ın olduğu gibi tüm Ardahan'ın sorunlarına duyarlı olacak bir yönetim oluşturacağım. İstanbul'da oturup, inşaat işimi büyütmek için dediği, demagoji yaparak değil gerçek anlamda bir başkanlı yapacağım' diyecek ve hiç bir şey yapmasa birilerinin arkasından konuşup, yüzüne gelince kuyruğunu bacağının arasına sokmayacak Hoçvanlı bir baba yiğit aranıyor.

**HODRİ MEYDAN KONGRE GÜNÜ BELLİ OLDU..

Ardahan Merkeze bağlı Hoçvan'ın 22 köy derneğini bir çatı altın da bir araya getirme iddiasıyla kurulan Hoçvan Federasyonu 19 Ekim'de 3. Kongresini yapmak için karar aldı.
Dernek başkanlarının bir hayli düşünceli olduğu ve bir araya geldiği toplantıda alınan karara göre 19 Ekim de kongreye gidecek olan Hoçvan Federasyonun yönetimine talip olacakların bu güne kadar listelerini oluşturup, kamuoyuna açıklamaları bekleniyor.

**Adayım Dediler, Toplantıya Katılmadılar..

Merkezi İstanbul Esenyurt'ta bulunan ve şu an ki mevcut yönetiminin mutlak değişmesi gerektiğine işaret edilen Hoçvan Federasyonu'nun kongre kararı aldığı toplantıya dernek başkanlarının bir çoğunun katıldığı gözlenirken, bu önemli toplantıya katılmayanların başına daha önce Hoç/Fed'in yönetimine adayı diyenlerin katılmaması dikkatlerden kaçmadı.
Haberi ekleme saati: 08.20-01 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ANKARA GECESİ GİBİ
GÖLE FESTİVLİNİ DE REZİL ETTİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HORTUMU SEYYAR ÇEŞME VE WC

Ardahan'da yapılan yaza etkinliklerinin sonuncusu olan Göle Kültür ve Kaşar Festivali Kaşar'ın olmadığı içi boş programla son buldu.
Sunuculuğunu Hopa'dan Ankara Derneğine başkanlık eden şahsın yaptığı bu yıl ki kaşar festivali son 18 yılın en sönük festivali olmasıyla tarihe geçti.
Ankara'da yaptığı Göleliler gecesine 'Rezil bir gece yapıyoruz' diyerek küçümseyen şahsın sunuculuğunu yaptığı Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali'nin son günün ses düzeninin bozukluğu damgasını vurdu.
Göleli gençlerin Yusuf Harputlu'yu dinlemek için toplandığı bir sırada çalışmayan ses düzeni nedeniyle üç gündür yapılan festivalin son günün de toplanan bir kaç kişi de organizeye tepki göstererek alanı terk ettiği gözlendi.
Yerel seçimler de listeye girmek için partisine yönelik sert bir açıklama yaparak AK Parti'den önce istifa eden, sonra da listeye alınmasıyla yeniden AK Partili olan şahsında festivali organize eden görevli olarak yer aldığı 19. Göle Uluslararası Kültür ve Kaşar Festivalinin yerel de olduğu gibi ulusal basında da yeterince yer almaması dikkatlerden kaçmazken, belediye başkanının kardeşi İsmail Akınoğlu'nun sunucu başta olmak üzere sözde festival komitesinden daha çok yabancı misafirlerle ilgilendiği ve kardeşini başında olduğu festivali kurtarmaya çalıştığı dikkatlerden kaçmadı.

**Hortumlu Çeşmeler Akmadı..

Bu yıl bir hayli sönük geçen 19. Göle Kültür ve Kaşar Festival yolunun yine tozdan geçilmediği görülürken, festival alanına yapılan çeşme ve tuvaletlerin dışarıdan su depolarına takılan hortumlarla beslenmesi dikkat çekerken, Orman Müdürlüğü tarafından aceleden yapılan çeşme ve wc'lerin sularının doğru dürüst akmadığı da dikkatlerden kaçmadı.
Haberi ekleme saati: 18.53-31 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YOLLAR BATAKTAN BETER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**19 YILDIR FESTİVAL YAPILIYOR, YOLU YAPILMIYOR..

Başta 4 yıla yakındır bölünme çalışması yapılan Ardahan'ın Göle ilçesi ile Ardahan arasın da bulunan 44 Km'lik karayolu olmak üzere, Ardahan-Kars, Ardahan-Hanak-Damal ve Posof ve Ardahan Çıldır karayolları bu yılda bitmedi.
Bir çok insanın yaşamına, onca aracın hurdaya çıkmasına neden olan Ardahan'da ki yolların ne zaman biteceğini merak konusu olmaya başladı.
Bir iki yol yapma aracının çalıştığı Göle yolu gibi diğer yolların bir türlü bitmemesi karşısında tepkilerini dile getiren Ardahanlılar Göleli Milletvekilinin kendi yolu gibi diğer yollar için gerekli çabayı ortaya koymamakla suçladıkları görülmekte.
Ardahan'ın şehirlerarası yolları gibi köy yollarının olağanüstü bozuk olduğunda yakınan Ardahanlılar, Göleliler, Hanaklılar, Çıldırlılar, Damallılar karayolları gibi 19 yıldır festival yapan Göle belediyesinin festival yolunu yapamadığından şikayetçi olurlarken, bu festival ve şenlikler katılan Ardahan Milletvekilleri, Ardahan, Göle, Hanak, Damal, Çıldır Kaymakam ve Belediye Başkanlarının lüks arabaları dolaysıyla bozuk yolları göremediklerini ileri sürmekteler.

**Bozuk olan Türkgözü Gümrük yolunda kaza..

Ardahan'ın Posof ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı.
Yıllardır bitmeyen bölünmüş yol çalışmalarının hala bitmediği Ardahan'ın Kafkaslara açılan Türkgözü (Badele) Gümrük kapısına giden yolda trafik kazası meydana geldi.
Alınana bilgilere göre Posof - Türkgözü karayolu Eminbey (Cilvana) köyü yakınlarında meydana gelen kazada Cevdet Karakuş yönetimindeki 36 AS 002 plakalı TIR ile Şahin Akın yönetimindeki 59 YU 626 plakalı otomobil dikkatsizlik sonucu çarpıştı. Kazada sürücüler ile birlikte Mehmet Telli, Muhmut Alphan ve İsmail Dursunoğlu yaralandı. Yaralılar, 112 ekiplerince Ardahan Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.
Haberi ekleme saati: 18.49-31 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLI KONSOLOS ÖLDÜRÜLDÜ MÜ?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**GAZETECİ'NİN HABERİ ULUSAL BASIN DA YİNE 1. SAYFA..

IŞİD tarafında üç ay önce kaçırılan ve 48 rehine birilikte haber alınamayan Ardahanlı Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın öldürülüğü ileri sürüldü.
Ardahanlı konsolosun köyüne giderek doğduğu evinin önün de Yılmaz'ın akrabalarıyla birlikte ziyaret eden CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'te çarpıcı iddia.
Öztürk Yılmaz ve berberinde ki Musul konsolosu çalışanlarından bugüne kadar haber alınmadığını belirten CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt bu esirlerin 'sağ mı, ölümü kamuoyuna bilgi verilmesi gerektiğini, ama aldığımız duyumlarda Ardahanlı konsolosun öldürüldüğünü, bunun kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz.' dedi.

Ardahan Haberleri **BİRGÜN GAZETESİ 1. SAYFADAN DUYURDU..

CHP'li Öğüt'ün açıklaması Sitemiz yöneticisi ve aynı zaman da Ardahan'ın en etkili gazetesi Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi'nin Yazıişleri Müdür olan Gazeteci Fakir Yılmaz'ın imzasıyla ulusal gazeteler de 1. sayfada yer buldu.
İşte Birgün Gazetesinde 1. sayfadan verilen o haber..
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tarafından 49 kişi ile birlikte kaçırılan Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın yakınlarını ziyaret etti. Milletvekili Öğüt'ün, Ardahan'ın merkeze bağlı Açıkyazı Köyü'nde görüştüğü Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın yakınlarından amcası Feridun Yılmaz, kaçırılanların hayatından endişe ettiklerini söyledi.

"BU İNSANLAR ÖLDÜRÜLDÜ MÜ"

Köyde Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın akrabaları ile bir araya gelen Milletvekili Ensar Öğüt, 11 Haziran'da kaçırılan Başkonsolos Yılmaz'ı nerede olduğunu bütün Türkiye'nin merak ettiğini söyledi. Hükümetten bu konuda açıklama beklediklerini ifade eden Öğüt, şöyle dedi:

"Bu insanlar öldürüldü mü, öldürülmedi mi? Öldürülmediyseler neredeler? Milletvekili olarak bir araştırma önergesi verdim. Bir komisyon kurulsun, Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'ne gidelim. Hem kendi toprağımıza sahip çıkalım, hem de rehinelerimiz araştıralım. 49 evladımızın sağ salim gelmesini istiyoruz ama, şimdi bir haber alıyoruz. Suriye'nin belli yerlerinde rehin tutuluyor ve bu rehinelere 6 Ağustos'a kadar süre verilmiş diyorlar. 24 gündür hiç bir haber çıkmadı. Peki soruyorum bu insanlar öldürüldü mü, başka bir şey mi yapıldı? Başka bir yere mi götürüldü? Devlet bir an önce rehinelerden yakınlarına doğru bilgi vermelidir."

**"NEDEN YEĞENİMİ KURTARMIYORLAR"
Milletvekili Ensar Öğüt'ün ziyareti sırasında amca Feridun Yılmaz, "Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Başbakan oldu. Çok merak ediyorum, neden yeğenimi kurtarmıyorlar? Çektiğimiz acının sona ermesini istiyoruz" diye konuştu.

**YILMAZ KİMDİR?
Başkonsolos Öztürk Yılmaz, 15 Temmuz 2013 tarihinde Musul Başkonsolosu olarak görev yapmaya başladı. Öztürk Yılmaz, Ardahan Lisesi ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olduktan sonra 1996 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığı'nda sırasıyla Balkanlar, AGİT, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkasya Daire Başkanlığı, Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığı'nda Daire Başkanı olarak görev yaptı. Yılmaz, yurtdışında ise sırasıyla Bişkek Büyükelçiliği, Brezilya Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği'nde Müsteşar olarak bulundu. Ab'nin kalkınma ve entegrasyonu konusunda (VUB-Brüksel) master yapan Başkonsolos Yılmaz, evli ve 3 çocuk babası, İngilizce ve Rusça biliyor.
Haberi ekleme saati: 19.22-30 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

30 Kişiyle 30 Ağustos!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş30 Ağustos Zafer Bayramının 92 yıl dönümü dolaysıyla düzenlenen etkinliklere beklenen ilginin olmaması başta Askerin olmak üzere Ardahan protokolünü üzülmesine neden oldu.

Atatürk büstüne konula çelenk ardında Ardahan Kongre Caddesine de tören alanına geçen protokol burada bir manga ve bir kıta asker dışında çok az vatandaşın olduğunu görünce şaşırdılar.
Vatandaşı ilgisizliği karşısında bir süre başlayamayan törenlere kimse gelmeyince gecikmelide olsan başladı.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan CHP Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan'da konuşlandırılan 25 nci Mekanize Tugay Komutanlığında görevli Asker erkan, Ardahan Vali Yardımcıları, Ardahan İl İdarecilerinin bulunduğu protokolünü katıldığı törenlerde 30 Ağustos Zafer Bayramının tarihçesi bir tan subayı tarafından okunduktan sonra resmi geçit yapıldı.
Yaklaşık 45 dakika süren törenler Askeri araçları geçişi ile son buldu.
Haberi ekleme saati: 11.18-30 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Festival temel attırdı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BEKLENEN İLGİ YOKTU..

İlk gün Göle Öğretmen Evi’nin temeli atılıp, Göle SGK’nın açılışı gerçekleştirilen Göle Kültür ve Kaşar Festivali’ne Gölelilerin ilgisi olmazken, Ardahan Valisi başta olmak üzere bir çok bürokratın kısa süre için de yapılan açılış ardından Göle’de ayrıldıkları görüldü.
Ardahan'da yapılan yaz etkinliklerinin en sonuncu da başladı.
Üç gün sürecek olan Göle Kültür ve Kaşar Festivali Aşıkların saz ve sözleriyle başladı.
İlk gün Göle kent meydanında start verilen festivale Ardahan Milletvekillerinin yanı sıra Göle Derneği ve bir çok gurbetçi katıldı.
Göle Kaymakamlığı, Göle Belediyesi ve Göle Derneklerinin birlikte ortaklaşa gerçekleştirdikleri bu yıl ki etkinliğe ilk gün beklenen yoğunluğun olmaması dikkatlerden kaçamadı.

**ORMAN KATLİAMI GÖLGESİNDE KALDI..

500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu ve suni çim sahanın açılışı, Göle SGK Binasının açılışını gerçekleştirildiği, Göle Öğretmen Evi'nin temelinin atıldığı kaşar festivalinin ilk günü Göle'nin asıl gündemi her yıl (Gençleştiriyoruz) adı altında kesilen Göle Ormanlarının bu yılda kesileceği yönünde haberlerimiz oldu.
Haberi ekleme saati: 18.10-29 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLI SİYASETÇİLER
Kars Cezaevi’ni Ziyaret Etti
Ardahanlı Mahkumları Unuttular..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ATALAY DAVUTOĞLU EKİBİN DE YOK..

AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi’ne katılmak için geçtiğimiz gün Ankara’ya giden AK Partili Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan Milletvekili Prof. Orhan Atalay ve AK Parti Ardahan İl Başkanı ve onlarla birlikte Ardahan’a dönen ve uçakla Ankara’dan Kars’a gelen CHP Ardahan Milletvekil Ensar Öğüt bir suçtan dolayı Kars Açık Cezaevi’n de bulunan AK Partili Temel Aydın’ı ziyaret ettiler.
Temel Aydın’ı ziyaret eden Ardahanlı siyasilerin aynı cezaevin de bulunan 20’ye yakın diğer Ardahanlı mahkumları ziyaret etmemeleri tepkiye neden oldu.
Ceza evin de bizi arayarak, yaşanan duruma tepki gösteren Ardahanlı mahkûmlar ‘Ardahanlı siyasilerin iktidardan birini ziyaret ederken, bizlere selam bile vermemelerini Ardahan kamuoyuna şikâyet ediyoruz.’ diyerek yakındıkları dikkat çekti.

**Bakan olmayacağını anlayınca Göle festivaline geldi..

Öte yanda Türkiye Cumhuriyeti’nin 62. Hükümetinin kabinesi de açıklandı.
Ardahanlı Milletvekili Orhan Atalay’ın yer almadığı görülen Ahmet Davutoğlu başkanlığın da ki yeni kabine şu isimlerden oluştu.
İşte yeni kabine; Başbakan Ahmet Davutoğlu
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile Bakanı Ayşenur İslam, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
Haberi ekleme saati: 12.58-29 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Nasıl Tanıtılır?
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Göleliler Rahat..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş‘Göle Geleceğini Arıyor’ pankartları ile bu yıl 19. yapılacak olan Göle Kaşar Festivalini organize edenler başta olmak üzere Ardahan’ın en büyük ilçesinde yaşayan Göleliler bir soru sormak istiyorum..
Göle’nin köyleri ve kent içinde olduğu gibi şehirler arası yolları bu kadar bozukken siz rahat mısınız?
Ardahan Haberi Peki 3 dönemdir oy verdiğiniz AK Partili Belediyenin yıllardır çözüm bulamadığı içme suyunuz hala kirli akarken ve sıkça kesilirken rahat mısınız?
Ya o Göle’ye adını veren yeşil çamlar tek tek devrilirken ne kadar rahatsınız?
Bilemiyorum ama bizlerin Göle’de çıkardığı Göle Gözlem isimli gazeteye olduğu gibi sadece sizlerin sorunlarını yazmak için ve en önemlisi sizden hiç bir destek almayan yerel gazetelere sahip çıkmadığınız gibi bir bardak çay parasından daha ucuza giden sütlerinizle rantlarına rant katanların destek vermediği kaşar festivalinin neye yaradığını 19 yıldır anladınız mı?
Evet, Göleliler Göle Spor başta olmak üzere yaşanan sorunlara sahip çıkmamakla rahatsanız bir şey diyeceğimiz yok..
Çünkü 5 yıldır bozuk olan Göle-Ardahan yolunda gidip, gelen sizler olduğunuza göre kesilen ormanlar da sorun değil..

**Ardahan’da Spor..

1. Amatör Liginin başlamasına az bir zaman kalan şu günlerde Ardahan’ın Türkiye 1. Futbol Liginde temsil eden bir anne olarak Ardahan’da ki sportif faaliyetlere baktığımızda karşımıza hiçte iyi bir tablonun çıkmadığını görmekteyim.
Ardahan Haberi Başta Bölgesel Amatör Liginde olmak üzere futbolda, güreşte, boksta, atletizmde, golfta kendi imkanları ile mücadele verenleri ne kadar desteklediğimiz Ardahan’ın Bölgesel Amatör Lig de temsil edecek oaln Ardahan Serhat Spor’un gecesinde bir kez daha görmüş olduk.
Belediyeden bir temsilcinin bile katılmadığı o geceye bakınca bir avuç gönüllü dışında kimsenin olmaması acı verici bir durumdan öte bir şey değildi.
İşsizliğin diz boyu olduğu bir kentte kendi cep harçlıkları ile bir şeyler yaparak, sahalarda kalmak isteyen gençlerimize ne kadar sahip çıktığımız gösteren bu manzaranın bizim değil, bu memleketin kaymağını yiyenlerin yüz akı olduğunu da belirtmekte fayda var..
Çünkü rantlarıyla bu memleketin sahibi olduklarını sananların bu memleketin sorunlarına karşı olan duyarsızlıkları gibi bu memleketin gençlerini de görmezden gelmekteler..

**Gorveng seçimi ne oldu?

Bu yıl yapılan yaz etkinliklerinin ilki olan ama cumhurbaşkanlığı seçimi dolaysıyla ertelenen ve 2014 yılının son festivali olacak olan Göle Ulusal Kaşar Festivali bu hafta sonu yapılacak.
Ardahan Haberi 11 Kişi yüzünde beldeliği tehlikeye düşen ve bizlerin büyük baskısı sonucu verilen çabaların ardından yeniden beldelik unvanını alan Ardahan’ın Köprülü Beldesi aylardır belediye başkanı olmaksızın, köy muhtarı tarafından yönetiliyor.
Bu belde için seçim yapılması gerektiği ve bu yönde ki kararın bir an önce Ardahan İl Seçim Kuruluna ulaşması gerektiğini kaç kez yazmamıza karşın Ankara’dan hala Ardahan’a gelmeyen Köprülü Belediyesi Belediye Seçimi kararı yüzünden Ardahan’ın tek beldesi hala başkansız..
Evet, ‘bu memlekete hava alanın acelesi yok, önce yollar’ deyip, Ardahan, Göle, Hanak, Damal, Posof ve Çıldır’ın yollarını bile yaptıramayanlar Ankara’da verilen bir kararı alıp Ardahan’a getirip, Gorvengin seçime götüreme diklerine de şahit olup, üzülüyoruz.
Basit bir işi bile yapamayanların bu memleketin onca sorunu karşısında ne gibi bir iş yaptıkları da Ardahan’ın geneline baktığınızda görülecek diyeniniz olacak ama biz yine görevimiz yapıp, ‘Ya ayıptı, şu kararı elden alın, gelinde Gorveng başkanını seçsin’ diyelim..
Diyelim ki; Belki duyan olur?

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Alkışlamamak elde değil..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş40 Yıllık siyasi hayatının en zirve noktasına ulaşan Recep Tayyip Erdoğan’ı alkışlamamak elde mi?
Bilmem ama HDP Genel Başkanı ve Erdoğan’ın en güçlü rakibi olarak gösterilen Selahattin Demirtaş gibi Erdoğan’ı bende ayakta alkışlıyorum..
Çünkü alkışlanması gereken bir mücadele ile o makama kadar gelen bir insan benim kanlı düşmanım da olsa verdiği mücadeleye ve yanlış/doğru olsa da kendi Ardahan Haberi düşüncelerine karşı dik duruşuna saygılı olmak bir insanlık görevidir..
Mahmut Alınak gibilerinin Demirtaş’ın Erdoğan’ı neden alkışladığını sorgulamadan önce kendilerine bakıp, sonra beni ve Demirtaş’ı eleştirmesi gerektiğini de hemen belirtirken batı başta olmak üzere bir çoklarının görmezden geldiği bu başarının altında yatanın bir insanın dik duruşundan öte bir şey olmadığının altını da çizerim..
CHP’lilerin değişmemekte ısrarlı olduğunu da gördüğümüz dünkü devir/teslim töreni bu ülke de bazı şeylerin eskisi gibi olmayacağını da ortaya koymuş ve başta Kürt sorunu olmak üzere bir çok sorunun kavga etmeden, masada çözüm bulacağını da bir kez daha göstermiştir..
Çünkü Recep Tayyip Erdoğan’ı oraya taşıyan, Demirtaş’lı HDP’yi %10’a getiren halk, kavga değil, siyasiler başta olmak üzere herkesin bir birine saygılı olmasını istediği son cumhurbaşkanlığı seçiminde bir kez daha görülmüştür..
Rusya’nın yeniden Kafkasları karıştırmaya hazırlandığı bir sırada Ardahan’ın komşusu olduğu Ermenistan’ın Azerbaycan’la çatıştığı bir sırada Başbakanlık görevi verilen Davutoğlu’nu da kutlamanın da gerektiğini belirtirken Denirtaş’ın mecliste yemin törenine gelen Erdoğan’ı alkışladığı gibi birileri de Erdoğan’ı Çankaya'ya kadar taşıyan halktan alkış almak için artık kendilerini ve politikalarını değiştirmesi gerekmez mi?

**Bende başbakan olurum..

Dün saat sekizde başlayıp, bugün saat sekize kadar televizyon izleyenlerin uyuyabildiylerse rüyalarında da AK Parti kongresini gördüklerini rahatlıkla söylebilirim.
Çünkü medya ve basının büyük bölümünün sanki bu ülke de başka sorumn ve haber yokmuş gibi dün gün boyu AKP’nin 1. Olağanüstü Kongresini canlı verdiler.
Sonucu belli olan, bana göre hiçte heyecanı olmayan basit bir kongreyi gün boyu veren kanalların da aslında bunu bildikleri, ama verilen emir üzerine tüm oyları Ardahan Haberi Davutoğluna veren AKP’li delegeler gibi bazın ve medya da biat etmiş, hazır ola geçmiş ve AKP’nin sonucu belli kongresini gün boyu vermiş ve milletin kafasına vura vura Davutoğlu dönemini başlatmıştırlar..
Gerçi Erdoğan dönemi sona erdi diye sevinenlerin de olduğunu görürken, şimdi sıranın Davutoğlu'na dalkavukluk yarışı içinde olduklarını da görüyordum ya neyse, gün ola hayrola diyerek geçelim burayı ve asıl konumuza medya ve basının neden bu kadar ayağa düştüğüne bakalım..
Evet 76 Milyonluk bir ülke de topu topu 4 Milyon gazetenin satıldığı, dizilerden başka televizyonların izlenmediği bi memlekette bende hükümet olsam tabi ki 12 yıl değil, 2073 yılına kadar başbakan, başkan, cumhurbaşkanı olurum..
Çünkü günlük bir gazete almayan, siyasi program izlemeyen, yediğini facebookta paylaşan bir toplumun evlatlarını uyutmak için başta TRT’yi olmak üzere ihalelerle göbekten hükumete bağlı televizyonlar aracılığı ile günün 24 saati ekranlarda olurum..
Çünkü bu memleketin özgür basını ve medyası elimde olur, istediğim gibi kullanırım..

**Yine yoktular..

Ardahan’ın, nasıl olup kalkınacağı, sorunlarının nasıl en aza ineceğini ve en önemlisi 1992 yılın da yeniden vilayet olmasına karşın hala doğru dürüst vilayet olarak gerek ülke de gerek ise dünya da yeterince tanınmadığı yönünde kafa yorup, ‘bu yönde ne yapılabilir?’ mücadelesi verenlerin çok olmadığı bir sürede Ardahan’ın Bölgesel Amatör Ligin de temsil edecek olan Ardahanlı gençlerin çabasını uzaktan izleyenlerin sayısının bir hayli fazla olduğunu görmekteyiz..
Küçük bir kesimin, ‘Ardahan gelişsin, daha çok tanınsın, sorunları en aza insin’ Ardahan Haberi çabası verirken, büyük bir kesimin hiç bir çaba göstermeden bu gelişim ve tanıtımda kaymaklanması, makam, rütbe, şan, şöhret, ve en önemlisi rantına rant katması ise en acı verici bir durumdur..
Evet, ‘Ardahan vilayet olsun’ diye kendilerini paralayanların verdiği mücadelenin Ardahan’ın yeniden İL olmasıyla bu mücadeleye hiç bir katkısı olmayanların ahırları, yıkık evleri 500-600 TL.’ye kiraya vermeleri gibi bugün de bir tarlanın 600 Bin ila 700 Bin lira satanların, kat üzerine kat katanların ortalıkta olmadığını görmekteyiz.
Ardahan’ın vilayet olmasında olduğu gibi Üniversitenin açılmasıyla da aynı durumun yaşandığı görülen Ardahan’da insanlar, ‘vilayet olduk, üniversite açıldı belki bir şey olur’ diye beklerken, biriler makam, şan, şöhret alıp, eşlerini bile dernek başkanları yapıp, yeğenlerine iş bulurlarken yine sahneye inmedi ve Ardahan’ın gelişimine, sorunlarının çözümüne bende bir omuz vereyim demedi.. Demiyor da..
Kısacası dün Ardahan Serhat Spor’u salonda yalnız bırakanlar bu memleketin kaymağını, mazotunu, makamının keyfini sürdürmeye devam ediyor..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com
Fakir Yılmaz-Gazeteci Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KATLİAM GERÇEK,
EYLEM SANAL!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BİRİ DEĞİL, BİRİLERİ BU KATLİAMLARA DUR DEMELİ..

**Ormanlar ve Doğa Sanal’da Değil, Gerçekte Eylemlerle Kurtarılır!
Ardahan’da ‘Yatırım’ adı atında doğa katliamının acımasızca devam ettiği bir süreçte yaşanan bu duruma kimsenin sesi çıkmazken doğaya karşı duyarlı olduklarını ortaya koyanlar ise gerçekte değil, internet üzerinden photoshopla eylemler yaparak doğayı kurtarmaya çalışması yaşanan katliama dur diyemiyor.

**Göle ve Hanak’ta Yeniden Kesim..

Azerbaycan’dan getirilip, Gürcistan üzerinden Posof’a uzanan petrol ve boru hatlarının tıraş ettiği Posof ormanları ardından yine Posof’ta yapılan HES’lerin kuruttuğu derelerde artık alabalıklar yaşamazken şimdi de Çıldır ve Göle yollarının genişletilmesi ile kesilen bir çok sarı çam gibi Hanak ve Göle Köprülü de ‘Ormanları Gençleştiriyoruz’ adı altında binlerce çam ağacı acımasızca kesilmeye başlandığı görülürken bir grup bu doğa katliamına sanal da dur demeye çalışıyor.

**Sanal’da değil, gerçekte eylemler gerek..

Onca mera ve yaylanın kum ve taş ocaklarına açıldığı, Kura’nın üzerin de kum eleme tesislerine izin verildiği, Yanlızçam Uğurludağ’da kesilmeye hazırlanan çamların işaretlendiği, Hanak ve Çıldır’da yeni HES barajları çin Kura havzasının yok edildiği bir sırada sanalda ki eylemlerin etkili olmayacağına dikkat çekilirken, ancak gerçekte yapılacak eylemlerle gerek dünya çevre örgütlerinin, gerek ise medyanın dikkatinin Ardahan’da ki doğa katliamına dur denilebileceği belirtilmektedir.
Haberi ekleme saati: 08.37-29 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ATALAY BAKAN MI OLUYOR?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu'na, 62. hükümeti kurmak için görev verdi.
12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun Çankaya Köşkü'ndeki görüşmesi saat 22:00 'da başladı.

**YENİ KABİNEYİ BUGÜN SAAT 11:30'DA SUNACAK..
Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Davutoğlu'na, 62. hükümeti kurmak için görev verdi. Davutoğlu, bugün saat 11.30'da yeni kabineyi Cumhurbaşkanı'na sunacak.

**62. HÜKUMET 75. HÜKUMETİ GÖRECEK Mİ?
Bugün yapılan devir/teslim töreni ile görevi Abdullah Gül'den alan 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan hükumeti kurma görevini alan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun oluşturacağı 62 Hükumetin kabinesinde Ardahan'a yer verip, vermeyeceği merakla beklenirken bu bakanlar arasın da Uluslararası tecrübesi olan Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın yer alması Ardahanlıların önemli bir beklentisi olduğu görülüyor.
Haberi ekleme saati: 01.25-19 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sen çok yaşa padişahım..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDün yapılan AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi sonrası bir açıklama yapan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci’den Davutoğlu’na mesaj..

Ardahan Ticaret Ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci, Ahmet Davutoğlu'nun Ak Parti Genel Başkanı seçilmesine ilişkin, "Bizler coğrafya olarak Ankara'ya uzak olabiliriz ancak yatırımların, özellikle de ulaşım ile ilgili yatırımların yapılmasıyla bu uzaklık yakın olacak. Bu konuda ATSO olarak yeni genel başkandan ümitliyiz" dedi.
Demirci, yaptığı açıklamada, 15 Ağustos'ta Ardahan'ı ziyaret eden Davutoğlu'nun genel başkanlık döneminin kendileri için önemli olduğunu belirtti.
Davutoğlu'nu 15 Ağustos'ta Ardahan'da misafir ettiklerini, bu kez başbakan ve genel başkan olarak Ardahan'a beklediklerini ifade eden Demirci, şunları kaydetti:
"Yeni başbakanımız bizi başbakan olmadan ziyaret etti, onurlandırdı. Aynı onuru bir de başbakan olarak görmek ve yaşamak isteriz. Bizler coğrafya olarak Ankara'ya uzak olabiliriz ancak yatırımların, özellikle de ulaşım ile ilgili yatırımların yapılmasıyla bu uzaklık yakın olacak. Bu konuda ATSO olarak yeni genel başkandan ümitliyiz. Daha iyi bir dönemin olacağına inanıyoruz. Çünkü bizzat bölgeye ziyarette bulunan Davutoğlu, sorunlarla daha yakından ilgileneceğini biliyoruz. Diyoruz ki, başbakan olmadan önce başlangıç noktası olarak seçtiğiniz Ardahan'da bizimle konuştuğunuz gibi duble yollarımızın, demiryollarımızın, tünellerimizin ve Aktaş Gümrük Kapısı açılışının Başbakan olarak da takipçisi olacağınıza inanıyoruz."
Demirci, Davutoğlu'nun başbakan olarak ilk yurt gezisini Ardahan'dan başlatmasını istediklerini sözlerine ekledi.
Haberi ekleme saati: 16.00-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İŞİD GÖZÜNÜ BURAYA DİKMİŞ

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, IŞİD tarafından Halep'te bulunan ve Türkiye'nin toprağı olarak kabul edilen Süleyman Şah ile iki askerin yattığı türbenin Araların da Ardahanlı konsolosun da bulunduğu 49 rehine karşılığında kendilerine verilmesi talebinin doğru olup olmadığını araştırmak üzere bir komisyon kurulması ve rehinelerin kurtarılması için girişimlerde bulunulması için meclis araştırma önergesi verdi.

**ANAYASANIN 98. İÇ TÜZÜĞÜN 104. VE 105. MADDELERİ..
CHP'li vekil Öğüt, "49 Vatandaşımızın kurtarılması için girişimlerde bulunmak, Kamuoyunu bilgilendirilmesi ve, tedirginliğin giderilebilmesi, Süleyman Şah Türbesinde yaşanan sıkıntıların yerinde tespiti için Anayasamızın 98. İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim"dedi.

Öğüt Meclis başkanlığına sunduğu araştırma önergesinde şu görüşlere yer verdi: "Kuzey Irak ve Suriye'de gerçekleştirdiği kanlı eylemlerle tüm dünyanın tepkisini çeken Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), yaklaşık iki buçuk ay önce Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'ndaki 49 vatandaşımız rehin almıştır. Rehinelerin serbest bırakılması karşılığında 928 yıllık Süleyman Şah Türbesi'ndeki Türk askerlerinin çekilmesini istediği haberleri medya aracılığıyla kamuoyunda tedirginlik yaratmıştır.

**GÖZÜNÜ BURAYA DİKMİŞ..
Daha önce, rehineler karşılığında Türkiye'den para, silah talebinde bulunan IŞİD, bu kez gözünü, Ülkemizin kendi sınırları dışındaki tek toprağı olan, Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'ne diktiği iddia edilmiştir. Caberkalesi, Süleyman Şah Türbesi ve Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun bulunduğu arazi, Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçasıdır.

**ASKERLERİMİZCE KORUNMAKTADIR..
Söz konusu bölge Halep'te yer almakta ve Türbede, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu, ilk padişahı Osman Gazi'nin dedesi,Ertuğrul Gazi'nin babası olan Süleyman Şah'ın ve iki askerinin mezarları bulunmaktadır. 20. Zırhlı Tugayı 3. Hudut Alay Komutanlığı Hudut Taburuna bağlı askerler tarafından korunan türbe, Ankara Antlaşması ve Lozan Antlaşması gereğince Caber Kalesi ve türbe müştemilâtı ile beraber Türkiye toprağı olarak kabul edilmiştir. Türkiye bugüne kadar toprağını bayrağını çekerek ve muhafız bulundurarak korumuştur. Her taşında şehitlerimizin kanı bulunan türbemizin bazı basın organlarında İŞİD örgütüne verileceği haberleri ülkemizde çok büyük üzüntü ve kaygı yaratmıştır.

**MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU..
49 Vatandaşımızın kurtarılması için girişimlerde bulunmak, Kamuoyunu bilgilendirilmesi ve, tedirginliğin giderilebilmesi, Süleyman Şah Türbesinde yaşanan sıkıntıların yerinde tespiti için Anayasamızın 98. İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim"
Haberi ekleme saati: 15.50-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MESLEKTAŞIMIZIN ACILI GÜNÜ

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Göleli, Siyasal Birikim Gazetesi Sahibi Gazeteci Mustafa Küpeli abisi emekli öğretmen Mehmet Küpeli vefat etti.
Küpeli'nin 7 kardeşinden biri olan ve bir süre de Göle Büyük Altunbulak köyünde öğretmenlik yapan Öğretmen Mehmet Küpeli Bursa'da hayatını kaybetti.
Küpeli'nin 29.08.2014 cenazesi Cuma günü, Cuma namazını 5 evler merkez camisine takiben kılınacak cenaze namazından sonra, 5 Evler Hamitler Mezarlığında toprağa verilecek.
Başsağlığı için İrtibat Tel: 0.542 533 58 89
Haberi ekleme saati: 13.48-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BELEDİYE-KAYMAKAMLIK TÜRKÇE
KOMİTE İSE KÜRTÇE
HOŞ GELDİNİZ DİYECEK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**KAŞAR FESTİVALİ PROGRAMINDA KAŞAR YOK!..

Ardahan'da düzenlenen yaz etkinliklerinin ilk olan Göle Kaşar Festivali öncesi afiş ve pankart yarışı başladı.
Cumhurbaşkanlığı seçimler dolaysıyla bu yıl bir ay gecikmeli yapılan Göle Kaşar Festivalinin programı belli oldu.
Göle Kaymakamlığı, Göle Belediyesi ve Göle Dernekleri-Kutlama Komitesi tarafından organize edilecek olan 19. Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali 29-30-31 Ağustos günleri yapılacak.

**Adı da İçeriği de Değişti..

İlk yıllarda adı sadece Göle Kaşar Festivali olan, daha sonra önce Ulusal Göle Kaşar Festivali olan, daha sonra Kültür Bakanlığında destek almak için adı bu kez Göle Kültür ve Kaşar Festivali olan Göle Kaşar Festivalinin bu yıl ki tam adı 'Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali' oldu.
Belirlenen programında kaşar ile ilgili bir etkinliğin olmadığı görülen Göle Kaşar Festivali Cuma günü saat 10.00'da Aşıkların saz ve sözleri ile start alacak.
Aşıkların kent merkezinde yürüyüşle başlayacak olan 19. Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali aynı gün protokol konuşmaları, açılış konseriyle devam edecek.
Cuma günü etkinlikleri akşam saatlerin de patlatılacak olan havai fişeklerin gösterisiyle son bulacak.

**Kaymakamlık ve Belediye Türkçe,
Komite Kürtçe Hoş Geldin Diyecek..

Hükumet ile PKK arasına süren adına Barış Süreci denilen sürecin sağladığı rahatlıkla hareket edildiği şu günlerde bu yapılacak olan festival de ilginç ve ilkler de yaşanıyor.
Festivali gerçekleştirecek olan Kaymakamlık ile Belediye Türkçe 'Hoş Geldiniz' afiş ve pankartları yaptırıp, astırırken, Derneklerden oluşan Festival Komitesi de, 'Hun Bı X'er Hatin Merdénıké' pankart ve Afişleri ile etkinliğe katılacakları karşılayacaklar.
30 Ağustos Cumartesi günü saat: 11.00'da yeniden başlayacak olan Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festivali Göle Halk Oyunları Ekibinin gösterisiyle devam edecek. Ozan ve Yerel Sanatçılar, Revan At Yarışları, Yerel Yarışmacılar, Göle'nin Tarihte ki İzleri ve Göleli yazarların kitaplarının imza törenin açılışı, Ozan ve Yöresel Sanatçıların sahneye çıkması ardından Göle Geleceğini Arıyor Paneli gerçekleşecek.
Pazar günü son etkinliklerin yapılacağı Göle festivali Göle Konulu Şiirler, Atletizm Yarışması, Müjde yastığı Yarışması, Halk Müzik Sanatçılarının türküleri ile son bulacak.
Haberi ekleme saati: 11.25-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yabancılar
Kaçak ve Sigortasız
Yabancıları Çalıştırıyor!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın vilayet olmasından bu yana başta devlet yatırımları olmak üzere bir çok devasa işleri alan yabancı müteahhitler aldıkları işlerde başta Azerileri olmak üzere bir çok yabancı işçiyi çalıştırmaları dikkat çekerken, bu işçilerin büyük bölümün sigortasız oldukları da ileri sürülüyor.

**Ardahan’da Bir Çivi Almazlarken..
Başta Ardahan Hayvan Pazarı olmak üzere, Ardahan Kapalı Cezaevi, Ardahan İl Sağlık Binası, Ardahan Üniversitesi, Ardahan SGK Binaları, YİBO’nun için de yapılan yeni okullar ve Ardahan’ın ilçelerinde ki binalarda bir çok yabancı işçinin çalıştırıldığı ve bu işçilerin bir çoğunun sigortasız olduğu yönünde ki iddiaların araştırılmasını istenirken, bu iddiaların kentin doğasını alt üst eden yol çalışmaları ve kum-çakıl şantiyeleri için de geçerli olduğu da ileri sürülmektedir.
Ardahan’da aldıkları devasa işlere rağmen birçok malzemeyi dışarıdan getirdikleri gibi yabancı ve sigortasız işçileri çalıştırdıkları ileri sürülen bu firmaların SGK, Vergi Dairesi, Belediye ve Çevre gibi kurumlarca yeterince denetlenmediğinden de yakınıldığı Ardahan’da bir kasabı, bakkalı denetleyenlerin neden Ardahan üzerinde milyarlık işleri yapanları ve rantlarına rant katanları denetlemedikleri de merak konusu olmuştur.
Haberi ekleme saati: 10.04-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA EN SON HABERLER

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN AK PARTİ ANKARA’DA

Dün başlayan bugün devam edecek olan AK Parti 1. Olağan Kurultay’ı için Ankara’ya giden Ardahan AK Parti İl ve İlçe Teşkilatları Davutoğlu için oy kullanacaklar.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar’ın da katıldığı Adalet ve Kalkınma Partisi 1. Olağanüstü Kongresinin daha önceden belirlendiği gibi şu an Dış işleri Bakanı olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan adayı olarak gösterilmesi bekleniyor.

**Yağmur doluya rağmen biçmeye devam..

Hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlılar yaklaşan kış öncesi arazilerinde bulunan ürünleri toplamaya devam ediyorlar.
Bu yıl yoğun bir yağış altında durmaksızın çalışıp, çayır ve tarlalarında bulunan ürünlerini biçip, toplamaya devam eden Ardahanlı çiftçiler yaklaşan kış öncesi araziler de kalan son ürünlerini de almak için büyük çaba gösteriyor.
Kiminin modern makinalarla, kiminin atadan/dededen kalma tırpanlarıyla biçtikleri çayır ve tarlalarında topladıkları ürünleri depolamaya devam ettiği Ardahan’da yüzlerce köylü hala çayır ve tarlalarda ürünlerini toplama gayreti içinde büyük bir mücadele vermekteler.

***Başarılı Öğrenciler Deniz’deydiler

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'nda başarılı olan öğrencileri ödüllendirdi.
Deniz, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde Ardahan'da Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) ve üniversite sınavını dereceyle kazanan 15 öğrenci ile öğretmen ve velilerini makamında kabul etti.
Öğrencileri gösterdikleri başarı dolayısıyla kutlayan Deniz, bu yıl Ardahan'ın gerek lise gerekse de üniversite sınavında önemli bir başarı sağladığını, sağlamaya da devam edeceğinden ümitli olduğunu söyledi.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Öğrencilerden milli ve manevi değerlerine sahip çıkmalarını da istedi.
Başarılarından dolayı öğrencileri kutlayan Deniz, çeşitli hediyeler vererek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

**Vali: Bal Paketlenmeli..
SERKA tarafında binlerce lira harcanarak kurulan ‘Ardahan Arıcılkı Birliği Bal Paketleme Merkezi’nde haber alınmadığı şu günlerde Ardahan Kafkas Arı Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü'nü ziyaret eden Ardahan Valisi Ardahan Balının paketlenmesi gerektiğine işaret etti.
Ardahan Kafkas Arı Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü'nü ziyaret eden ve kurumun da içinde bulunduğu kampüs alanını gezen Vali Deniz, bal oranı, teknik donanım ve çalışmalar hakkında kurum müdürü Sadık Doğan’dan bilgi aldı.
Ardahan’da üretilen balın paketlenmesi yönünde kurum müdürü Doğan’a talimat veren Vali Deniz, Kafkas arı ırkının gen merkezi olması bakımından Ardahan balının kaliteli olduğunu, bu nedenle üretilen balın Ardahan’da paketlenerek, markalaşması gerektiğini söyledi.
Haberi ekleme saati: 08.11-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Doğu da çalış, iyi maaş al..‏

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Doğu’da çalışan öğretmenlerin maaşlarına düzenleme getirilecek..

Okulların yeniden açılmaya hazırlandığı şu günlerde doğu da çalışan öğretmenler yeni imkanlar getiriliyor.
Alınan bilgilere göre Ardahan AK Parti Milletvekili Orhan Atalay’ın 2013 yılında hazırladığı ve Doğu ve Güneydoğu’nun eğitim sorunlarını içeren raporu sonuç verdi.
Konu hakkında bir açıklama yapan ve bizzat sahada çalışılarak hazırlanan raporda en önemli sorunun öğretmenlerin bölgede uzun süre kalmamaları olduğunu belirten Atalay, Mayıs 2013 tarihinde hazırladığı raporu 16 Temmuz 2013 tarihinde bir grup bölge milletvekilleriyle birlikte Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eski Bakan Hüseyin Çelik ve bakanlık bürokratlarıyla değerlendirdiklerini, akabinde Ak Parti’nin 2013 Kasım Kızılcahamam İstişare Toplantısında ise Başbakan’a arz ettiklerini söyledi. Konuya büyük bir hassasiyet gösteren Sayın Başbakanımızın talimatı üzerine başlatılan çalışmalar nihayetinde meyvesini verdi. Buna göre doğuda çalışan öğretmenlerin ders ücretlerinde ciddi bir iyileştirmenin yanı sıra bölgede sekiz yıl çalışan öğretmenlerin istedikleri yere nakilleri yapılabilecektir. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin bu düzenlemenin önümüzdeki yıldan itibaren başlayacağını belirtti.

Ardahan Haberleri **VALİ EĞİTİM YUVALARINI DENETLEDİ..

Vali Ahmet Deniz, 2014-2015 eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala, il merkezinde eğitim-öğretim verecek olan okullarda denetlemelerde bulundu.
İnşaat ve onarım çalışmaları devam eden okulları denetleyerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Deniz, eğitim-öğretime hazır mevcut okulları da inceleyerek, tespit ettiği aksaklıkların hızlı bir şekilde giderilmesi yönünde yetkililere talimat verdi.

** VALİ DENİZ, HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞܒNÜN HALI DOKUMACILIĞI KURSLARINI ZİYARET ETTİ..
Ahmet Deniz, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan halı dokumacılığı kurslarını ziyaret etti.
Atatürk İlkokulu ve YİBO bölgesinde ki Halı Dokumacılığı kursunu ziyaret eden Vali Deniz, Halk Eğitim Merkezi Müdiresi Nesrin Arslangörür’den bilgi aldı.
Kursiyerlerle sohbet ederek, halı dokumacılığı hakkında bilgiler edinen Vali Deniz, Halıcılığın Ardahan için önemli bir kültür varlığı olduğunu belirterek, üretilen halıların süreklilik arz etmesi için pazarlanması yönünde çalışmalar yapılması gerektiğini bildirdi.
Vali Deniz ayrıca Halk eğitim Merkezi Müdürlüğü binasında açılan hızlı okuma teknikleri kursunu da ziyaret ederek, kursiyerlerle sohbet etti.
Haberi ekleme saati: 08.06-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yanan Evleri Kendileri Yapıyorlar

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Posoflu köylülerden örnek davranış..

**GÜRCÜLER SÖNDÜRMÜŞTÜ, KÖYLÜLER YAPIYORLAR..
Ardahan’ın Gürcistan’a komşu İlçesi Posof’a bağlı Türkgözü (Badele) köyünde çıkan yangın sonucu yanan evler köylülerin el birliği ile yeniden yapılıyor.
Bilindiği gibi aynı zaman da Türkiye’nin Kafkaslara açılan gümrük kapısında adını veren Türkgözü köyünde geçtiğimiz günlerde çıkan ve Gürcu itfaiyecilerin de yardımı ile daha çok büyümeden söndürülen yangın sonucu yanan 5 ev 6 ahır köylülerin el birliği ile yeniden inşa ediliyor.
Alınan bilgilere göre Ardahan’ın Posof ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki Türkgözü köyünde meydana gelen ve 5 ev ile 6 ahırın tamamen yanması sonucu kullanılmaz hale gelen ev ahırları yeniden yapmaya karar kılan Badele köylüleri İMC usulü yaparak, el birliği içinde hareket edip, ev ve ahırları kendileri yapmaya karar verdi. Malzemeleri aralarında aldıkları paralarla alan Badele köylüleri yeniden yapmaya başladıkları ev ve ahırların inşaatında da kendileri çalışıyorlar.
Haberi ekleme saati: 07.58-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE SGK YARIN AÇILIYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**MANDIRACILAR, SÜTÇÜLER VE İNŞAATÇILAR ARTIK KAÇAK İŞÇİ ÇALIŞTIRAMAYACAK..

Ardahan ve ilçelerin de bulunan birçok inşaatta yabancı uyruklu ve sigortasızın çalıştırıldığı ileri sürülen şu günler de Ardahan’da olduğu gibi Göle’de birer hizmet binası yaptıran Sosyal Güvenlik Kurumu Göle’de ki binasının resmi açılışını yarın gerçekleştirecek.
Göle Orman İşletmesinin yeniden açılması, Köprülü Beldesine seçimin yapılmasını bekleyen Göleliler İlçe Jandarma Komutanlığının karşısında bulunan eski çocuk parkına yapılan SGK Göle’nin hizmet binasının açılışına davet edildiler.

**Ardahan’da ki yıl sonunda..

Ardahan’ın en büyük ilçesi konumunda ki ilçesi Göle’de yapımı tamamlanan SGK Binasının resmi açılışı yapılmaya hazırlanırken Ardahan Yeni mahalle de yapımı devam eden Sosyal Güvenlik Kurumunun binasının açılışının da yıl sonu yapılacak.
Haberi ekleme saati: 07.53-28 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'ın 3. Lige Çıkması
HAVAALANI KADAR ÖNEMLİDİR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BAL Ligi öncesi destek arayan Serhat Ardahan Spor'a Destek Gecesi..

2013-2014 Sezonun da Ardahan Amatör Lig Şampiyonu olan ve 2014-2015 Futbol Sezonunda Ardahan'ı Bölgesel Amatör Lig de temsil edecek olan Ardahan Sehat Spor'a destek gecesi düzenlendi.
Ardahan Valisi ve Belediyenin finanse ettiği geceye beklenen katılım olmazken, gecede 30 Bin TL.'nin üzerinde parasal destek sağlandı.
Sinan Onay'ın sunuculuğunu yaptığı, Serhat Ardahan Spor Başkanı Sedat Sural'ın 'Ardahan'ın 3. Lige çıkması Ardahan'a Havaalanı istemi kadar önemli olduğunu belirttiği bir konuşma yaptığı gecede Ardahan Valisi Ahmet Deniz'den tam destek geldi.
İşadamları Metin Çelik, Mustafa Bozkır (Nasıroğlu Grup adına), Yunus Dündar, Sezer Boztra (Aras Elektrik adına), Aray Kayatürk, Oktay İlbasmış, Nami Nalbant, Muharrem Çapan, Efrail Yıldız (Kaptanpaşa Mah. Muhtarı), İş Kadını Sevim Öktem, Serhat Aslangörür, Latifşah Sural (Ziraat Odası başkanı), Yunus Baydar (AK parti İl başkanı), Çetin Demirci (Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı), Ayhan Balcı, Ergin Balcı, Suat Işıklı, A. Rıfat Vural, İbrahim Tırpancı, Gürbüz Yıldız, Sinan Yılmaz, Ersoy Bey, Nihat Yılmaz ve Fakir Yılmaz'ın ekonomik destek sağladığı gecede Ardahanlıları spora destek vermesi istendi.
Haberi ekleme saati: 15.63-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARILAR PROFESYONELCE ÇALIŞIYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Arılar Yılın Son Ürünlerini Topluyor..

Ardahan 1. Amatör Liginin iddialı futbol takımlarından olan Ardahan Arı Spor önümüzde ki günlerde başlayacak olan futbol sezonu öncesi hazırlıklarına ara vermeden devam ediyor.
Geçtiğimiz yıl lig şampiyonluğunu kıl payı ile kaçıran ve bu hırsla çalışmalarına ara vermeden devam ettiren Ardahan Arı Spor 2001 – 2002 – 2003 yılları arasında doğmuş lisanslı, lisanssız futbolcu ve kaleci adaylarının katılabileceği futbol seçmeleri birinci etabını yaptı.
Halilefendi sentetik futbol sahasında gerçekleştirilen U 13 birinci etap seçmelerine 14 sporcu katıldı. U 13 birinci etap seçmelerini, A takım çalıştırıcısı Yusuf AVŞAR koordine etti.Seçmeler yapılmadan önce, minik futbolcuları bir müddet çalıştıran AVŞAR, konuyla ilgili kısa bir açıklama yaparak şunları söyledi. ” Bizler bu seçmelerle Ardahan’da yetenekli ve gelecek vaad eden futbolcuların tespitini yaparak, Arı Spor’un alt yapısında boy göstermelerini istiyoruz. Bu yıl U13 takımı için 18 kişilik bir kadro kurmak istediklerini ve önümüzdeki günlerde 2.Etap seçmelerini de yapacaklarını aktaran AVŞAR, son olarak şunu aktardı .” seçilen sporcular Arı Spor adına 2014/2015 sezonunda U 13 liginde iller arası turnuvaya katılacaklar”dedi.

**HAZIRLIK MAÇLARI DOSTLUK MAÇINA DÖNSÜN

**ARI SPOR İLK HAZIRLIK MAÇINI ARDAHAN SPOR İLE YAPACAK

öTE YANDAN Ardahan Amatör Liginin 2014/15 sezonu, 27.09.2014 Cumartesi günü olarak başlaması planlanırken, Arıspor yeni sezona güçlü rakibi Ardahan Spor ile yapacağı hazırlık maçı ile merhaba diyecek.
06.09.2014 Cumartesi günü oynanacak maça tüm Ardahanlılar davet edildi.
Haberi ekleme saati: 15.59-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kadın Muhtar Küreği Eline Aldı
KÖYÜNE SU GETİRDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Elinin hamuru ile köyünün sorunların tek tek çözüyor..

2014 Yılının sonlarına gelindiği şu günlerde Türkiye’nin Gürcistan’a komşu olan ilçesi Posof’a bağlı Baykent (Vağla) köyünün bayan muhtarı eline aldığı kürekle köyünün su sorununa çare arıyor.
Köy merkeze 3,5 kilo metre uzaklıkta ki su kaynağını köyünün mevcut, ama yetersiz olan içme suyu kaynağına katmak için mücadele veren Posof Baykent Köyünün Bayan Muhtarı Özgül Önder Kaymakamlığın da desteği ile köyüne yeni bir su deposunu yaptı.

**Misafirhane de yaptı..

Posof’a 18 Kilo Metre uzaklıkta bulunan köyünün sorunlarını çözmek için gecesini gündüzüne katan bayan muhtar Önder Özgül ev işlerinin yanı sıra 44 haneli köyünün sorunlarını çözmek için erkekleri de harekete geçirmesi 49 köyü olan Posof’ta örnek oldu.
Haberi ekleme saati: 15.59-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TIRAŞLAMAYA DEVAM!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Orman İşletme Müdürlüğünün geleneksel hale getirdiği ağaç katliamına yeniden başlanıyor.
Her yıl ‘Gençleştirme’ adı altında kesilen Ardahan’ın Sarı Çamlarını yeniden kesmeye başlayan Orman İşletmesi işe yine Ardahan’ın gözden ırak köşeleri Göle ilçesine bağlı Köprülü (Gorevng) Beldesi ve Hanak ilçesine bağlı ormanlık alanlarda iş başı yaptı.
Binlerce sarı çamın kesilmeye başlandığı Ardahan’da çevreye duyarlı kişi ve kuruluşun bulunmamasını fırsat bilen Orman Müdürlüğü ormana yakın köylüleri de kışlık yakacak yardım adı altında susturmaya devam ediyor.

**Gençler ota boğulurken..

Yeniden ağaç kesimine başlayan Ardahan Orman İşletmesi ‘Ormanları gençleştiriyoruz’ savunması yaparak her yıl yaptığı orman kesimine yeniden başlarken, Ardahan İl genelin de bulunan genç çam fidanlıklarının bakımsızlıktan kuruduğu dikkat çekiyor.
Genç fidanların bulunduğu alanlarda bakım yapılmaması dolaysıyla genç fidanların otların arasında kaldığı görülmekte.
Haberi ekleme saati: 15.58-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Üniversite mi
İlkokul mu?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BİR YAZ BİTTİ..

Yaz tatiline girdiğinden bugüne sesi soluğu çıkmayan Ardahan Üniversitesin de yaklaşık 4 aydır ses seda çıkmıyor.
Diğer bir çok üniversitenin yaz tatili boyunca da gündemde düşmediği görülürken Ardahan Üniversitesinin bir köy ilk okulunu aratmayan tatili ve sessizliği dikkatlerden kaçmıyor.
Kurulduğundan bu yana Ardahanlılarla kuramadığı iletişim dolaysıyla varlığı ile yokluğu belli olmayan üniversitenin rektörünün de nerede olduğu kimse tarafından bilinmiyor.
Diğer bir çok üniversitenin yaz sezonununda da bir çok etkinlik ve çalışma yaparken Ardahan Üniversitesinin bu içine kapanmışlığın nedeni anlaşılmamaktadır.
Sık yurt dışı gezileri yapmasıyla tanınan rektörün eğitim-öğretim sezonun başlayacağı ve kayıt döneminin geldiği şu günlerde yönetimin de ki üniversitenin başta Ardahan'ın sorunlarının çözümü konusunda fikirler, projeler olmak üzere bir yaz boyunca hangi çalışmalara imza attığını açıklayıp, açıklamayacağı merak konusu olmuştur.
Haberi ekleme saati: 15.57-27 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Göle Kaşar Festivali
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SATILIK EV
Ardahan Karagöl Mahallesinde Bulunan
384 M2 Üzerinde Arsa Üzerine Oturmuş
Tek Katlı, 140 M2 Alana Kurulu 3+1 Ev,
Beton Ev Satılıktır..
Müracaat: 0.536 575 98 08
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Ulusal Yetmez, Uluslararası Festival..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBu yıl yapılan yaz etkinliklerinin ilki olan ama cumhurbaşkanlığı seçimi dolaysıyla ertelenen ve 2014 yılının son festivali olacak olan Göle Ulusal Kaşar Festivali bu hafta sonu yapılacak.
Ardahan Haberi Yapılacak yapılmasına ama gelin görün ki gerek Göle Kaymakamlığı, gerek Göle Belediyesi daha davetiyeleri dağıtmamış, afişleri asmamış..
Bu eleştirime karşın hemen parlayıp, 'evet, kardeşim astık, dağıttık' diyecekler..
Tabi doğru söyleyecekler..
Çünkü sadece Göle'de asıldı, Göle'de dağıtıldı..
Ardahan Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliğine, Ardahan Sütçüler Birliğine, Ardahan İl Tarım'a, Ardahanlı, Hanaklı, Posoflu Kaşar ve Kaymakamlarına, Belediye Başkanlarına, hayvancılık kredisi veren Ziraat Bankasına, Ardahan basınına değil sadece Ardahan Valisine davetiye değil, sözlü söyledik ya kardeşim diyecekler..
Yani adı ulusal olan hatta uluslar arası olup, Göle'ye komşu olan Hoçvan'a, Ardahan Halilefendi Kayabaşında ki adamın, kadının duymadığı bir festival daha yapıyoruz..
Hayırlı olsun..
Ulusal, Uluslar arası olsun..

**Ardahan’ın Mimari Yapısı Var mı?

Boş arsa bulanın beton mixserini çağırdığı görülen Ardahan’da gerek Ardahan’ın imarına şekil veren Rus yapısına yada Ardahan’a öz bir yeni yapıya rastlayanınız var mı?
Cadde ve sokaklara baktığınız da girintili, çıkıntılı çirkin binalar görürken, 'şu bina ne muhteşem olmuş' diyebilir misiniz?
Ardahan Haberi Bilemiyorum ama balkonu yolun ortasına uzanan, çatı katı adı altında gelişi güzel gök yüzüne uzanan binalarla çirkin bir yapılaşma, bir Ardahan görmek mümkün..
Ardahan Belediyesinin bu kentin güzel bir yapılaşmaya sahip olması için ne gibi bir şehir planı olduğunu bilmezken kafası esenin getirdiği bina projesinin nasıl olup hemen onay aldığına da akıl ermiyor..
İki dönemdir başkan olan ve bir çok değişim ve yeniliğe imza atan sayın başkanın bu konuda da düşünüp, Ardahan’ın kent görünümüne güzellikler katacak binaların yapılmasını sağlaması en büyük arzumuzdur..

**Suriyelileri nazikçe göndermek..

Sizlerde dikkat ediyor musunuz bilemiyorum ama benim dikkatimi çeken bir noktadan bahsetmek istiyorum..
Ki bu noktaların bir çoğu düştüğü ileri sürülen hükumetin gündemi çok iyi ayarladığı ve olayları kendi lehine çevirmekte bir hayli usta olduğunu da gösteriyor.
İşte size son noktası..
IŞİD’ı yıllarca besleyip, büyütüp, ortaya saldıktan sonra Kürtleri Irak bataklığına sokan hükumetin diş bilediği ve binlerce insanın ölümüne neden olduğu Suriye ayağında şimdi yeni bir senaryo ve nokta ortaya koyuyor..
Kendisine yakın basın ve medya ile Türkiye’ye göç eden Suriyelilerin artık rahatsızlık yarattığını ima eden hükumet şimdi de Suriyelileri başında def etmeye çalışıyor..
Yani kısacası; ‘Rahat durmuyorlar’ deyip, sınır dışı etmeye hazırlandığı Suriyeli kardeşlerine de nokta koyacak..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Kürtlerin aracılığıyla
Hizmetkar Gökdemir bir hayli iddialı..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDün bu köşede ele aldığım, ‘Ardahan’ın Milletvekilleri Kim Olur?’ başlıklı yazım ardından büroma gelen ve kendisin de yeniden milletvekili adayı olduğunu belirten Ardahanlı İşadamı Orhan Gökdemir başta biz gazetecilerin olmak üzere tüm Ardahanlıların ‘Birilerinin şan, şöhretten öteye götüremediği milletvekili değil, hizmetkar seçmeli’ diyordu..
Kendisinin Ardahan’a milletvekili değil, onca sorun ve sıkıntısı bulunan Ardahanlılar hizmetkarlık için burada olduğunu belirten Orhan Gökdemir sözlerine şöyle devam etti.
Ardahan Haberleri Ardahanlıyı seçimden seçime hatırlayan değil, benim gibi evi, barkı, işi aşı olan siyasileri göz ardı etmemesi de gerekir, bunun bir siyasinin kendisini övmesi değil, gerçekten bu halkın, bu halka kim hizmet eder’i bulup, ona göre değerlendirme yapmalıdır diyordu..
Sonuna kadar hak verdiğim ve altına imza atacağım bu Gökdemir’in bu sözlerinin hiçte yabana atılacak sözler olmadığını her Ardahanlının partilerin adaylarını belirlerken belirleyici ve seçici olması gerektiğini de hatırlatıyordu..
Her seçimde önüne sunulan isimleri seçen Ardahanlının bu gidişata dur deyip, evi barkı burada olamayan, eşi, çel çocuğu tanınmayan, vatandaşın telefonuna çıkmayanları değil, halkın içinde olanları, onlarla aynı sorunları yaşayanların partilerce aday edilmesine katkı sunmalıdır..
Evet Gökdemir ile yaptığı sohbette bu durumu çıkarırken başta Gökdemir’in partisi olmak üzere tüm partilerin de halkı dinleyip, halkın istediği isimleri o halka vekil etmeye dikkat etmesi gerektiğini de hatırlatmak isterim..

**Kürtlerin aracılığıyla Atatürk Büstlerini Kaldırtmak..

Kimin ne zaman diktiği belli olmayan bir heykelin kaldırılıp, kırılıp, başına ayak basılıp, poz vermesiyle devam eden gerginliğin çatışmaya döndüğü şu günlerde Atatürk büstlerine yapılan saldırlar beni derinden üzüyor..
Çünkü Diyarbakır Lice’de PKK Liderlerinden Mahsun Korkmaz’ın heykelinin kaldırılmasına ne kadar tepkiliysek milyonların saygı gösterdiği Atatürk’ün büstlerine yapılan saldırılara da o da kadar üzülüyorum..
Senin değerlerine saygı göstermeyenlerin değerine saldırmakla çözüm bulacaklarını sananların aslında birilerinin oyununa geldiğini de hatırlatırken, bu oyunun altında Atatürk ile sorunu olmayan Kürtlerin değil, Atatürk’ü görüp, Azrail görmüş gibi olanların oyunu olmasında şüphem var..
Çünkü bu ülke de iktidar olanların Atatürk'ü ne kadar sevdiğini (!) ama o sevgilerini toplumun büyük bölümünün korkusuyla ortaya koyamadıklarını benim gibi bir çok insan biliyor..
Ardahan Haberleri Peki bu sevgiyi ortaya koymak için ne yapmalı?
Tabi ortaya koydukları mücadele ve dirençleri ile demokrasinin bir çok yolunu açan, aşan Kürtleri kullanmak, onları tahrik edip, onların değerleri ile oynayıp, Atatürk'e saldırtmak..
Ve yarın da, kamuoyu iyice alıştıktan sonra (!) ‘Ya kardeşim nedir bu kadar heykel, bakın toplum istemiyor’ diyerek Atatürk’ün ve birilerinin put dediği heykelleri ortadan kaldırmak..
Yoksa yanılıyor muyum?
Bilmem ama geriye baktığınız da bu tezimin hiçte yabana atılmayacak bir tez olduğunu görür, bana hak verirsiniz..

**Ardahan’ın Milletvekili Adayları Kim Olur?

Bu hafta 12. Cumhurbaşkanın mazbatasını alıp, iktidarı ve iktidar partisini yeni bir isime devir edecek. Ardından yeni bakanlar belirlenecek.
Ve gelecek haftadan itibaren yeni bir dönem başlayacak.
Ardahan AK Partinin Davutoğlu’na, Ardahan CHP’nin ise Kılıçdaroğlu’na tam destek açıklamalarıyla girdiğimi bu haftanın 2015 yılında yapılacak olan genel seçimler de yön verecek önemli bir hafta olacağı da kesin gibi..
Çünkü seçimin erkenden mi, zamanında mı yapılacağını yeni başbakan ve hükümetin açıklamaların da anlayacağız.
Gerçi erkene alınmayıp, zamanın da yapılsa da kısa bir süre kalan 2015 Genel Ardahan Haberleri Seçimlerin de en çok merak edilen konuların başın da gelen ise Ardahan’ın yeni milletvekillerinin kimler olacağıdır..
Buna neden ise Davutoğlu’nun hükümetin önemli bir bakanı iken geldiği Ardahan’da ziyaret ettiği evin sahiplerinin heyecanı ve Gül’ü beklerlerken Davutoğlu ismi ile karşılaşan AK Partili siyasilerin şaşkınlığıdır..
Davutoğlu’nu ilk kutlayanlar arasında olduğunu öğrendiğimiz Saffet Kaya’nın mı, yoksa mevcut vekil ile il başkanı mı aday olacağını konuşan Ardahanlılar CHP’de 3 dönemdir milletvekil olan Ensar Öğüt’ün AK parti gibi büyük kurultaya giden Kılıçdaroğlu’nun has adamı olduğunu belirtip, Öğüt’ün 4. kez aday olabileceği ve mevcutları işçinde en şanslısı olacağını da tartışıyorlar..
%10’u geçecek denilen ve solun yeni partisi olarak lanse edilmeye başlanan HDP’nin adayının ise ‘şimdilik’ tartışılmadığı Ardahan’da Kaya, Öğüt isimlerinin hala revaçta olduğu da bir gerçek..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com
Fakir Yılmaz-Gazeteci Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KARAGÖL'DE BIÇAKLAMA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Merkeze bağlı Karagöl mahallesinde meydana gelen kavgada bir kişi bıçaklanarak hastanelik edildi.
Alınan bilgilere göre isimleri öğrenilemeyen iki kişini önce tartıştılar. Tartışmanın büyümesi üzerine bıçakların konuştuğu kavga 13 yaşında olduğu öğrenilen bir çocuk yaralanarak hastanelik oldu.
Olayla ilgili tahkikat başlatıldı.
Haberi ekleme saati: 18.52-26 Ağustos
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YİNE KAZA, YİNE YAS..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz gün yaşanan ve Bankacı N. Kemal Güngör'ün ölümü ile sonuçlanan trafik kazası şokunu yaşayan Ardahan'a ikinci kaza şoku.
Ardahan'ın Damal İlçesi İkizdere (Nunus) köylü Cami İmamlarından Alim Ün'ün Gümrükçü oğlu Ahmet Hamdi Ün Doğubeyazıt Gürbulak Gümrük Kapısına giderken arkadaşları ile birlikte trafik kazası geçirdi.
Gürbulak Gümrük Kapısında Kaçakçılıkla Mücadele Memurluğu yaptığı öğrenilen Ün'ün bugün Damal'da toprağa verilecek.

**Kaza Dün Yaşandı..
Damal'ı yasa boğan kaza dün saat 18.15'te Gürbulak Sınır Kapısı üzerindeki Telçeker Köyü yakınlarında meydana geldi. Serkan Yarelli, Gürbulak Sınır Kapısı istikametine giderken yağış nedeniyle kayganlaşan yolda 24 EP 965 plakalı otomobilinin direksiyon hakimiyetini kaybetti. Serkan Yarelli'nin kullandığı otomobil karşı yönden gelen Cevdet Gültekin (36) idaresindeki 04 D 4609 otomobille çarpıştı.

**KAZADA 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ..
Şarampole yuvarlanan Cevdet Gültekin çevredekilerin yardımıyla Doğubayazıt Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ağır yaralı olan Cevdet Gültekin tüm müdahalelelere rağmen kurtarılamadı. Gümrük muhafaza memuru olan sürücü Serkan Yarelli otomobilde sıkışarak ölürken mesai arkadaşı Ahmet Hamdi Un da kaldırıldığı hastanede yaşama veda etti. Kazada yaralanan Gürcistan uyruklu Gela Kuprashvılı (42) ile Fadime Yarelli ise Doğubayazıt Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Öte yandan ölenlerin yakınları ambulansın kazadan yaklaşık bir saat sonra geldiğini iddia ederken kaza yerinde sinir krizi geçirdiler.

**ARDAHAN'DAN DA KAZA!..
Ardahan'da meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.
Ardahan-Hanak karayolu Çamlıçatak (Gölebert) köyü mevkisinde Gülmehmet Çoban yönetimindeki 75 AU 604 plakalı traktör, Namık Kemal Yazıcı idaresindeki 06 K 8931 plakalı otomobille çarpıştı.
Kazada sürücüler Çoban ve Can Konmaz ile Nafize Çoban yaralandı.
Yaralılar, 112 Acil Servis ekiplerince ambulanslarla Ardahan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
Haberi ekleme saati: 10.13-26 Ağustos
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ahır Şehir Kuruluyor..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Hayvan Pazarı Görünmeye Başladı..

Yıllarca Ardahan kent merkezin de bulunan ve Faruk Köksoy döneminde Ardahan Çevre Yoluna çıkarılan Hayvan Pazarının yanına Ahır Şehir’i kuruluyor.
Ardahan Belediyesinin dev projeleri arasın da bulunan ve kent için de kalan hayvan barınaklarının kent dışına çıkarılması projesi için ilk adım atıldı.
Yıllardır proje çalışmaları devam eden ‘Tarım Kö Projesi’ nin yer tespiti ve ölçümlerine başlandı.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un büyük projeleri arasın da bulunan ‘Tarım Köy Projesi’ çalışmalarının son aşamasına gelindiği ve yıl sonuna kadar temelinin atılacağı bildirildi.
Tarım Köy Projesinin gerçekleşeceği alanda incelemeler de bulunan ve onu hakkına bir açıklama yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy şunları söyledi.
Ardahan merkezde 10 bin büyükbaş, 2500 adet de küçükbaş hayvan bulunmakta, bu hayvanların bulunmuş olduğu tarımsal işletmelerin, şehir merkezinden çıkarılması ve daha modern, daha üst seviyede bir ahır işletmeciliği için Belediyemiz proje hazırlamış ve bu proje için gerekli çalışmalar tamamlandı.
Ahırlı evlerin yapılacağı alanlar için, Atatürk mahallesi su deposunun üst kısmında yer tespiti yapıldı. Belediyemizin teknik personeline, proje alanının uygunluğu için ölçümler yaptırdık. İnşallah yıl sonuna kadar yada ilk bahar da Tarım Kö Projesinin temelini atıp, en kısa sürede bitirip, Ardahan kent merkezin de kalan ve büyük sorunlara neden olan ahırları kent dışına çıkaracağız.’ dedi.

**SON SİSTEM HAYVAN PAZARININ YANI BAŞINDA..

Yer tespiti yapılan ve çalışmaları başlatılan Tarım Köy Projesinin Ardahan Çevre Yolu üzerin de yapılan modern Hayvan Pazarının yanı başında kurulacağını belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy açıklamasına şöyle devam etti..
‘Ardahan'ın hayvancılığını hak ettiği noktaya taşınması için, büyük bir projeyi hayata geçiriyor. Ardahan'a tam donanımlı modern bir hayvan pazarı yapıyoruz. Ardahan’ımızın hayvan pazarına ihtiyacı vardı. Adı olan fakat fiiliyatta yerinde hiçbir şey olmayan hayvan pazarı, çamur ve bataklık alanı içerisinde hijyene sahip olmayan bir alan içinde idi, biz o alanı, halk pazarı olarak, ticaret merkezi haline getirdik. Tarım Köy Projesinin yanı başında inşaatı devam eden Modern Hayvan Pazarının amacı, tam teşekküllü fonksiyonel (33.000 metre kare) alan üzerine kurulu entegre ve hayvan borsası oluşturularak, acık kapalı ahırlar, sosyal tesisler,karantina bölümü,hayvan hastanesi,kantar ve rampalar ile kesim hane içermektedir. Çökertmeli arıtma sistemi, -eksi 55 dereceye kadar dayanıklı ısı yalıtımlı, kapalı ahırlar yine kış şartlarına uygun yarı acık padoklar bölgenin en modern birinci sınıf hayvan pazarını tamamladığımızda bölgenin ve ilimizin en büyük gelir kaynağı yanında tarım ve hayvancılıkla iştigal eden insanlarımızın hem kazancına kazanç katarken, Ardahan'ımızın da estetik yapısını uygun olması acısından sanayi bölgemiz civarında ulaşımı kolay yol üzerine inşa ettik.
4000-büyük baş 1000 küçük baş kapasiteli hayvan Borsası Projemiz hava şartları uygun giderse 2 ay içerisinde tamamlanmış olacak, artık Ardahan'da modern birinci sınıf son sistem bir hayvan pazarına kavuşturacağız, çiftçilerimize hayırlı olsun.’ dedi.
Haberi ekleme saati: 22.11-24 Ağustos
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ALİHAN AKKOÇ GÖLE'DE EVLENECEK!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon yıllarda memleketine dönüp, doğup, büyüdükleri topraklara sahip çıkan iş adamlarına bir yenisi daha katıldı.
Son nüfus sayımında nüfusu 2 binin altına düştüğü için son yerel seçimlere giremeyen, ancak yapılan itirazların kabulü ile yeniden belde olan, ancak çıkan kararın takip edilmemesi dolaysıyla hala seçim yapılıp, belediye başkanı belirlenmeyen Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Köprülü beldesine dönüşler devam ediyor.
Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Köprülü (Gorevng) beldesinde doğup, bir çok hemşehrimiz için İstanbul'a göç eden İş adamlarımızdan olan Alihan Akkoç doğduğu topraklara yaz tatilini geçirmek için ev yapacak.
Ardahan'ın 12. Valisi Ahmet Deniz'in yakın arkadaşlığıyla tanınan Akkoç'un valinin istemi üzerine doğduğu Goreveng'te ailesiyle kalacağı bir ev yapacağı bilgisi alındı.
Ardahan veya Göle'ye yatırım yapmayı da düşündüğü öğrenilen Göleli İşadamı/Turizmci Alihan Akkoç İstanbul'da ki hemşehrilerimizin yakından tanıdığı bir iş adamı olarak biliniyor.
Haberi ekleme saati: 22.11-24 Ağustos
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Festivalde Nemalanan Mandıracılar Oldu..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HAFTA SONU YAPILACAK OLAN KAŞAR FESTİVALİNİN ÖZELLİĞİNİ KAYIP ETTİĞİ İLERİ SÜRÜLDÜ..

1996 yılında başlayan bu yıl 29-30-31 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan 19.Göle Kaşar Festivalinin ilk yürütme kurulunda yer alan 1998-1999 yıllarında Göle Dernek Başkanlığı yapan ve şu an İstanbul Ardahan Kültür Evi Başkanlığı yapan Göleli Tuncer Dağ Göle Festivali için çok ilginç açıklamalar yaptı.
Tuncer Dağ Festivalin gün geçtikçe işlevini kaybettiğini belirterek “Bu yıl 19. su yapılan Göle Kültür ve Kaşar Festivalinin hemen hemen hepsine katıldım. Şunu itiraf etmek gerekir ki festivallere bir çeki düzen verilmediği sürece, yasal bir tüzük veya yönetmeliğe bağlanmadığı sürece her yıl biraz daha kan kaybederek işlevini yitirecektir” dedi.

**Festival Bireyselleştirildi..
Tuncer Dağ Festivallerin kurumsallıktan çıkıp kişiselleştiğini belirterek “1996 yılından bu yana birçok kaymakam ve belediye başkanı gelip geçmiştir. Her gelen yetkili kendine göre bir festival hazırlamıştır. Açıkçası festival artık bireysel kişilerin iki dudağı arasında çıkacağı şekle göre yapılmaya başlanmıştır. Ciddi şekilde yetki ve sorumluluk kargaşası yaşanmıştır. Festival Ağası adı altında alınan kaynaklar ya zamanında ödenmemiş, yada alınarak amacı dışında harcanmıştır. Açıkçası festival için değil de belediye bütçesine kaynak olarak aktarılmıştır. Bu da bir sonraki festivalin kaynak sıkıntısı çekmesine neden olmuştur” dedi.

**Festivalde Nemalanan Mandıracılar Oldu..
Göle Kültür ev Kaşar Festivalinin sadece mandıracıların işine yaradığını belirten Tuncer Dağ “Festivalin temel amacının bölgeyi tanıtmak ve başlıca geçim kaynağı hayvancılık olan bölge halkının hayvansal ürünlerinin değerlendirilmesi olmasına rağmen sadece Mandıracıların işine yaradığı, işin hamallığını yapan süt üreticilerinin fazla dikkate alınmadığı buda festivalin temel amacının dışında olduğunu bilmemiz gerekir. Festivalin başlaması ile mandıracılar sermayesine sermaye katmış ama süt üreticileri olduğu yerde kalmışlardır” dedi.

**Dernekler İşlevsiz Hale Getirildi..
Ardahan Kültür Evi Başkanı Tuncer Dağ Göle Derneklerinin festival konusunda işlevsiz hale getirildiğini belirterek “Göle Kaşar Festivalinin ilk kuruluşunu gerçekleştiren ve her yıl ciddi şekilde kaynak aktaran derneklerimiz ne yazık ki Göle’de ki yetkililer tarafında işlevsiz hale getirildiler. Dernekler sadece para kaynağı olarak görüldüler. Derneklerimize festival programı içerisinde hak ettiği değeri vermediler. Bu da derneklerimizin festivale karşı olan ilgisini azaltmıştır. Geçmişte festivale büyük emek harcayan ve şu an aramızda olmayan İstanbul Göle Dernek Başkanı Hayrettin Habeş ve Ankara Göle Dernek Başkanı Hürriyet Yılmaz Göle’den küstürülerek gönderilmişlerdir. Bunun vicdani sorumluluğunu sanırım o dönemin yetkilileri biliyorlardır” dedi.

**Göle Halkının Bihaber Olduğu Festivalin Uluslar Arası Denilmesi İnandırıcı Değil..
Festivalin ismine Uluslar arası denilmeye çalışıldığını oysaki henüz Gölelilerin bile sahiplenmediği bir festivalin artık bir düzene girmesi gerektiğini belirten Tuncer Dağ “Kendi ilçeniz halkı henüz kabullendirmediğiniz, ilçe halkının bile bihaber olduğu bir festivalin kağıt üzerinde ulusal veya uluslar arası denilmesinin hiçte inandırıcılığı yoktur. Festivali önce haklınıza kabullendireceksiniz. Tüm katmanları oluşumun içine alacaksınız sonra büyümeye ulusal veya uluslararasına açılacaksınız. İsmi kaşar olan bir festivalde kaşarcılar bile sahiplenmiyorsa, festivalin hamallığını yapan dernekler halen devre dışı bırakılmaya çalışılıyorsa, geniş halk tabanında festival kabul görmüyorsa bunun nedeninin önce araştırılması gerekir. Yoksa ulusal olmuş uluslar arası olmuş hiçte önemi yok” dedi.

**Festival Yönetmeliği Çıkarılmalı..
Festivalin yönetmelik ve tüzük ile kalıcı hale getirilmesini belirten Ardahan Kültür Evi Başkanı Tuncer Dağ “Ardahan Kültür Evi olarak Ardahan’ın hemen hemen tüm ilçelerinde hatta köylerinde yapılan şenlik ve festivallerin bir düzene girmesi için taslak yönetmelik hazırladık. Bu yönetmeliği Valilik, Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Derneklerimize göndereceğiz. Bu yönetmeliğin tartışılarak gündeme alınarak festivallerin bir şekle şemaya bürünmesi için çalışacağız” dedi.
Haberi ekleme saati: 22.08-24 Ağustos
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

OSMAN KAMACI'NIN MUTLU GÜNÜ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Göleli İş adamlarımızdan, İmza Pastanesi Sahibi Osman Kamacı oğlunu evlendirdi.
CHP Ardahan Milletvekil Ensar Öğüt'ün de katıldığı Nikah Töreni ile oğlu Gökan'ı Turgay Karabağ’ın bankacı kızı Tuğçe ile nikahlayan Göleli İşadamının bu mutlu günün de Öğüt ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in abisi Tuncer Tekin nikah şahitliği yaparlarken, törene bir çok hemşehrimiz ve Kamacı-Karabağ aileleri katıldılar.
Haberi ekleme saati: 21.58-24 Ağustos
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MİLLETVEKİLİ ADAYIYIM DİYEN
ORHAN GÖKDEMİR:
DAVUTOĞLU'YU KUTLUYOR,
KENDİSİNE BAŞARILAR DİLİYORUM..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon Genel Seçimler de iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisinden Milletvekili Adayı olan Ardahanlı İşadamı Orhan Gökdemir Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Adayı olmasını kutlayıp, başarılar diledi.
Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 yıllık iktidarında ortaya koyduğu kararlı, dik duruşunu kendisinden sonra milletin partisi AK Partinin başına ve başbakanlığa önerdiği Ahmet Davutoğlu adıyla liderlik vizyonunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Ardahanlı İşadamı, MÜSİAD Ardahan Şube Başkanı Orhan Gökdemir 2015 veya daha erkenden yapılacak olan genel seçimlerde yeniden Ardahan'dan Milletvekili adayı olacağını açıkladı.

**Ardahan'ın Vizyonlu, Donanımlı Siyasilere İhtiyacı Var..

Ardahan'da evi, işi olan bir siyasetçi olarak Ardahan'ın var olan sorunlarının en aza inmesi ve iktidarın tüm nimetlerinden faydalanması gerektiğine inandığını belirten Ardahanlı İşadamı/Siyasetçi Orhan Gökdemir Ardahan siyasetinin vizyon sahibi, donanımlı siyasilere ihtiyaç duyduğunu belirttiği açıklamasın da yeniden milletvekil adayı olacağı partisi AK Partinin ilk seçimde Ardahan'da iki milletvekil kazanacağına olan inancının her gün biraz daha güçlendiğini belirtti.

**Eli nasırlı, iş istihdamı sağlıyorum..

'Doğduğum topraklarıma vefa borcumu ödemek için kendi köyümün de bulunduğu yöreme dev bir enterge hayvancılık kompleksi kurdum. Ardahan'da evim var. Ardahanlı ile birlikte tırpan çekip, traktör sürüyorum. Bir çok kişiye kendi imkanlarımla iş sağlıyor, Ardahan ekonomisine karınca kararınca katkı sunuyorum' diyen Ardahanlı İşadamı Orhan Gökdemir 'Partim ve Ardahan halkı desteğiyle yeniden aday olduğum milletvekili seçimlerinde hedefi zorlayacağım ve AK Partinin Ardahan'da iki milletvekili alması için mücadele edeceğim.' dedi.
Haberi ekleme saati: 21.54-24 Ağustos
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TATAR'DAN SPOR'A DESTEK SÜRÜYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Vali: Önce Güven Sağlamalısınız..

Ardahanlı İşadamlarından ve Ardahan Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi İmdat Tatar'dan anlamlı yemek.
Ardahan'ı Bölgesel Amatör Futbol Ligin de temsil edecek olan Serhat Spor'a destekleri devam eden Ardahan (Kotoskara) köylü İşadamı İmdat Tatar Serhat Spor'a destek bulmak için bir yemek verdi.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, Göle Kaymakamı Fatih Özdemir, Çıldır Esenyurt dernek Başkanı Kemal Şimşir ve Göleli Turizmci Alihan Akkoç'un da katıldığı yemekte Ardahan'ı BAL Ligin de temsil edecek olan Serhat Spor'un düzenleyeceği gece öncesi destek istendi.
Yemekte bir konuşma yapan Ardahan Valisi ve Belediye Başkanı gençlerin destek istediği şu günlerde kendilerine düşen her görevi yapmaya hazır olduklarını belirtirlerken, Vali Ahmet Deniz kulüp yöneticilerine ve sporculara seslenirken, 'Önce güven sağlayın' diyerek, toplumun tüm desteğinin alınmasın için kulüp yöneticilerine ve sporcular topluma güven vermesi gerektiğine işaret etmesi dikkat çekti.
Haberi ekleme saati: 21.25-24 Ağustos
Haber/Foto: Barış Bilgin/www.ardahanseshaber.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ŞAVŞATLILAR DA
ARDAHAN'A HAVAALANI İSTEDİLER...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan-Artvin arasında yapılması planlanan ortak havaalanına Artvin’in Şavşat İlçesindeki vatandaşlar imza kampanyasıyla havaalanına destek oldular.
Şavşat şehir merkezinde kurdukları platformlarla vatandaşlar havaalanına destek olmak için imza kampanyası başlattılar. Havaalanı için ortak çalışma yürüttükleri öğrenilen sivil toplum kuruluşları temsilcileri; en yakın havaalanına 4 saat uzaklıktayız. Kars’tan Şavşat’a gelmek isteyen vatandaşlar 4 saat boyunca o virajlı ve keskin dağdan inmek zorunda kalıyorlar. Erzurum’dan gelmeye çalışsak ise yaklaşık 6 saat sürüyor. Trabzon havaalanı ise tam bir işkence hesabı ile 8 saat sürüyor. Eğer Ardahan’da ise havaalanı olmuş olsa ve Ardahan’dan gelmeye kalksak yaklaşık 30 dakikada evimizde olacağız.
İnsanların kafasındaki şu soruyu artık atmalarını istiyoruz. Uçağı dolduracak sayıda yocu olur mu? Şunu unutmayalım ki; Ardahan ve Şavşatın nüfusunun 5 katından fazlası şehir dışında yaşıyor. Şu anda bütün firmaların Eylül ayına kadar olan yerleri dolmuş durumda. Kars’tan uçaklar hep dolu geliyor. Aynı zamanda bizim isteğimiz boeing tipi uçak değil, charter tipi 80 kişilik uçaklar bölgenin cazibe merkezi olmasını sağlayacaktır. Artık siyasilerden ve bölgenin önde gelenlerinden anlayış bekliyoruz.
Öte yandan komşu ilçenin bile havaalanına duyarsız kalmadığı bu süreçte Ardahanlı vatandaşların ve şehrin önde gelenlerinin bu konuya sessiz kalması akıllarda soru işareti bıraktı.
Haberi ekleme saati: 21.25-24 Ağustos
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE BELEDİYESİ
BEM-BİR-SES İLE SDS İMZALADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMemur-Sen'e bağlı Bem-Bir-Sen Ardahan İl Temsilciliği ile Sosyal denge Sözleşmesi İmzaladı.
AK Parti Ardahan Milletvekili Prof Dr. Orhan Atalay'ın da hazır bulunduğu Göle Belediyesi-Bem-Bir-Sen ile sözleşme toplantısı Bem-Bir-Sen'e üye 13 Göle Belediyesinin lehine sonuçlandı.
Daha önce Ardahan belediyesi ve diğer belediyeler ile yapılan SDS Sözleşmesini Göle Belediyesi ilede imzalamaktan mutlu olduklarını belirten Bem-Bir-Sen Ardahan İl Temsilcisi Fedai Çoban ve Bem-Bir-Sen Ardahan İl Temsilcilerini makamında karşılayan Göle Belediye Başkanı İsmail Akınoğlu sözleşmeyi imzalamadan önce sendikalaşmanın önemine dikkat çekerek, çalışkan, işini yapan her işçini yanında olacaklarını söyledi.
İmzalanan sözleşme ardından her işçinin maaşları dışında 250 TL. artı para alacakları SDS'nın imzalanmasına kendisini de sevindiğini belirten AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay başta memurların olmak üzere tüm çalışanların refah içinde olmasını gerek bir milletvekili olarak, gerek ise hükümetin temsilcisi olarak canı gönülden istediğini söyledi.
Haberi ekleme saati: 17.42-24 Ağustos
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CHP Ardahan’dan Kılıçdaroğlu’na
Tam Destek

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş5-6 Eylül 2014 tarihlerinde, Cuma- Cumartesi günleri yapılacak olan Cumhuriyet Halk Partisi kurultayında mevcut Genel Başkan Kemel Kılıçdaroğlu’nun yanında olduklarını açıklayan Ardahan CHP’liler Kürt Sornunu başta olmak üzere ülke de yaşanan bir çok soruna Kılıçdaroğlu başkanlığında ki CHP’nin çare olacağını belirttiler.
Kurultay’da yapılacak olan açıklamalarla adına barış süreci denilen sürece CHP’nin en büyük desteği ereceğini açıklayan CHP Ardahan Milletvekil Ensar Öğüt Ardahan CHP olarak top yükün Kılıçdaroğlu’nun yanında olacaklarını söyledi.
CHP Ardahan İl ve İlçe Örgütleri olarak CHP’ye yapılan dış saldırıların önünde olduklarını belilrten Öğüt, ‘başta Posof, Göle olmak üzere tüm teşkilatlar olarak Kılıçdaroğlu ile birlikteyiz.’ dedi.

**CHP kurultayı 5-6 Eylül'de..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu imzalı duyuruda, kurultayın 5-6 Eylül 2014 tarihlerinde, Cuma- Cumartesi günleri saat 09.00’da ATO Congresium Salonu’nda toplanacağı belirtildi.
Kurultayın gündemi ise 8 maddeden oluşuyor. Buna göre, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak kurultayda, ilk olarak divan belirlenecek. Ardından tüzük komisyonun oluşturulacağı kurultayda, daha sonra Genel Başkan seçimi yapılacak.
Tüzük değişikliğinin de gerçekleştirileceği kurultayda, 60 kişiden oluşan Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri de seçilecek.
Haberi ekleme saati: 01.59-24 Ağustos
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SANAYİDE YANGIN..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Küçük Sanayi Sitesinde çıkan yangın büyümeden söndürüldü.
Alınan bilgilere göre Sanayi Sitesinde buluna Çevik Kuvvet'in hemen bitişiğin de ki Çapanlara ait Süt ve Süt Ürünleri Fabrikasın da elektrik kontağı nedeniyle yangın çıktı.
Fabrikanın yönetim odasın da çıktığı öğrenilen yangın büyümeden Ardahan beleidyesine ait İtfaiye tarafından kısa süre içinde söndürüldü.
Haberi ekleme saati: 01.55-25 Ağustos 2014Haber/Foto:www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Belediye Giydirilecek..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan İnönü Caddesi üzerinde bulunan Ardahan Belediyesi Binası baştan aşağıya yenilenecek.
Alınan bilgilere göre yasal zorunluluk olan dış cepheden yoksun Ardahan Belediyesi Binasının bu yılın sonuna doğru baştan aşağıya onarımdan geçirilerek, dış cephesi kaplanırken, iç dizaynı da yenilenecek.
Mimarı projelendirmenin devam ettiği öğrenilen Ardahan Belediyesinin bu onarım ardından yeni bir görüntüye kavuşması bekleniyor.
Daha önce Ardahan Valiliği, Ardahan Adliyesi, Ardahan İl Jandarma Komutanlığının binalarının dış cephelerinin yenilenip, kaplandığı Ardahan’da yeni yapılan binalar gibi eski binaların bir çoğunun da dış çehreleri kaplandığı görülmekte.

**Kent Mimarına Dikkat Edilmiyor..

1992 Yılında yeniden vilayet olduktan sonra bir çok binanın yapıldığı Ardahan’da yapılan yeni binaların hiç bir mimarı özelliği olmadığı dikkat çekerken, yaşanan bu durumun kentin genel görünümünü bozduğu belirtilmektedir.
Gelişi güzel hazırlanan bir çok yeni binanın sonradan yapılan dış cepheler veya yeni uygulamalarla toparlanamadığı da dikkat çekerken, belediyenin bu konuda yeni bir şehir imar planı ortaya koyması gerekliliğine dikkat çekilmektedir.
Haberi ekleme saati: 17.55-23 Ağustos 2014Haber/Foto:www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA SU SORUNU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Yıl: 2014 Damal’da su sorunu devam ediyor..

Damal İlçe merkezinde Serhat ve Konuksever mahallelerinde yol çalışması devam ediyor.
Damal Belediyesi tarafından yapımı hızla devam eden, Serhat ve Konuksever mahallelerinde yol çalışması sonbaharda bitirilmesi hedefleniyor.Damal Belediye Başkanı Ergin Önal ekiplerin çalışmalarını yerinde denetleyerek yapılan çalışmanın önemine değindi.

**GOREVENG'TE ÇEŞMELER YENİLENDİ EKSİKLER TAMAMLANDI..

Ardahan’ın Göle İlçesine bağlı Köprülü Beldesi (Gorevng) Yaylasında 2013 Yılında, Köprülülerin elbirliği ile Hızar Deresinde Yayla Camiine getirilen sudan Camiinin dışına Yaptırılan Çeşme Köprülülerin büyük bölümüne su vermektedir. Aynı Yıl Bınye Malan Mevkiinde yaylası olanların el birliği ile Yatak Mevkiisinde getirilen çeşmenin ardında bu yıl tamamını Emirhan SARIKAYA'nın ödediği 30.000 Tl civarında mal olan 3 çeşmede Yaylaların değişik yerlerine yaptırıldı. Yukarı Yayla olarak bildiğimiz mahallede ikamet eden Köprülülerde elbirliği ile Hızar Deresinden Hidrofor desteği ile çeşme yapmayı başardılar.
Köprülü Beldesinin Can damarı olan Tomul Çeşmesi ve Soro Çeşmesi'de tadilatdan geçip yenilendiler. ÇAKMAKÇI ailelerinin önderliğinde finansmanını kendi aralarında sağladıkları TOMUL Çeşmesi Yanileme çalışmaları sonlandı. Yaklaşık 8.000 TL'ye mal olan çalışma sonunda Deposu ve Çeşmenin Ana kısmı Kesme Taşlar ile Köprülülü Taş Ustası Turan KARAKILIÇIN çalışması ile şık bir görünüm kazandırılmıştır. ÇAKMAKÇI Aileleri Dedelerinin mirasına sahip çıkarak Köprülülere Yıllarca daha hizmet sunacak çeşmeyi yenilemiş oldular.
Aynı Zamanda Dip Mahallesinde yıllardır su sağlanılan SORO Çeşmesi'de yenilendi. Haberi ekleme saati:15.38-23 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: Erkan ÖZÇELİK/Erkan SARIKAYA

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AYI ÇOBANI PARÇALADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz yıllar da bir kişinin ayı tarafından öldürüldüğü Ardahan'ın Gürcistan ilçesinde yine Ayı saldırısı..
Ardahan'da, hayvanlarını otlatan bir kişi ayının saldırısına uğradı.
Edinilen bilgiye göre, Ardahan'ın Posof ilçesi Yolağzı köyünde meydana gelen olayda Murat Ateş (17), Urema yaylasında hayvanlarını otlatırken ayının saldırısına uğrayarak kollarından ve bacaklarından yaralandı.
Posof Devlet Hastanesinde ilk müdahalesi yapılan yaralı, Ardahan Devlet Hastanesine sevk edildi. Ayı tarafından yaralanan Murat Ateş'in annesi sinir kirizi geçirdi. Ateş'in babası da, "Biz insanların bu hayvanlar kadar da mı değerimiz yok. Vergiyi biz veriyoruz ve biz çalışıyoruz. Domuz, ayı ve kurtlar için konan vurma yasağının kaldırılmasını istiyoruz" dedi.
Haberi ekleme saati:15.38-23 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yapmalar Tezek,
Saçlar Soba Oldu..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAzerbaycan’dan getirtilip, Gürcistan ve Türkiye üzerinde Ceyhan’a buradan da dünya ya aktarılan Bakü-Tiflis-Ceyhan Doğalgaz Boru hattında kent merkezine alınan doğalgaza rağmen en doğal yakacakta, tezekten vazgeçmeyen Ardahanlılar kış hazırlıklarına ara vermeden devam ediyorlar.
Hayvanlarından elde ettikleri gübreleri bir kış boyu biriktire, yazın sıcaklarında ise kurutup, toplayan Ardahanlıların ‘Yapma’ dediği doğal yakacakları tezekleri serdikleri güneşin altında toplatıp tezekten kale yaparak depolamaya başladıkları görülürken, bu yakacağın içinde en güzel yandığı saç sobalarda hazırlanıp, satışa başladı.
Ardahan Küçük Sanayi Sitesinde bir kaç sobacının yaptığı teneke sobalar kış öncesi vitrine çıktı.
Atadan/Dededen kalma yöntemlerle hayvanlarından elde ettikleri gübrelerden kışlık yakacakları tezekleri kurutup, depolamaya devam eden Ardahanlılar bir yandan da bir kış boyu ısınacakları tezeklerini yakacakları saç sobaları almaya başladılar.
Gün geçtikçe teknolojiye yenilen sanatların arasında bulunan ve bugün artık bir kaç sobacının yaptığı saç sobaların vitrine çıktığı görülürken, saçdan yapılma teneke sobaların tanesinin 75 ile 220 TL. arasına satılmakta.

**Ardahanlı ikisinden de vazgeçmiyor..

Ardahan kent merkezine doğal gaz gelmesine karşın hala revaçta olan tezek ve bu tezeğin yandığı saç sobalar hala Ardahanlının gözdesi iki ikili..
Başta köylerde olmak üzere kentin büyük bölümünün tezekle ısınmaya devam ettiği görülen Ardahan’da kömür ve kömür sobası ısınmada kullanılan 2. ürünler olmakta.
Haberi ekleme saati:15.20-23 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLI DAHA DELİRME Dİ!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**En az ilaç kullanan Ardahanlıyız..

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre 2009-2013 yılları arasında psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle doktora başvuran kişi sayısı 3 kat artarak 3 milyondan 9 milyona çıktı. 2013 yılında, yalnızca İstanbul’da 6 milyon 736 bin 378 kutu antidepresan kullanıldı. İstanbul’da son 4 yılda hastaneye başvuranların sayısı 6 kat artarken bu sayı Ankara’da daha fazla. En az antidepresan ilaç tüketimi Hakkâri, Ardahan ve Tunceli’de oldu.
Haberi ekleme saati:14.49-23 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Devletin parasıyla
halkın derelerini yok etmeye devam..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahan’da ki HES’lere 854 bin lira..

Ardahan’ın Posof, Hanak ve Çıldır İlçelerinde devam eden HES Barajlarına verilen kredinin 854 Bin TL. olduğu öğrenildi.
Enerji sektörüne yılın ilk yarısında verilen kredilerin hacmi 66 milyar 896 milyon 956 bin lirayı buldu. Kredilerin yüzde 47'lik kısmı İstanbul, yüzde 31'i Ankara'da kullandırıldı.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bankalar, enerji üreten madenlerin çıkarılması, nükleer yakıt, rafineri ve petrol ürünleri ve kok kömür üretimi ile elektrik, gaz ve su kaynakları üretim ve dağıtımına yönelik faaliyetlere verile yönelik olarak enerji sektöründe faaliyet gösteren yatırımcıları verdikleri kredilerle destekledi.
Enerji sektörüne yılın ilk yarısında verilen kredilerin hacmi 66 milyar 896 milyon 956 bin lirayı buldu. Kredilerin yüzde 78'lik kısmı İstanbul ve Ankara'da kullandırıldı. Sektöre yönelik kredi taleplerinin yüzde 47'si İstanbul'da karşılanırken, kredi hacmi 31 milyar 479 bin 365 liraya ulaştı. Ankara, yüzde 31'lik oranla enerji sektörünün en fazla kredi desteği bulduğu ikinci il oldu. Başkentteki finansal kurumlar, enerji sektörüne yönelik olarak 20 milyar 492 milyon 866 bin liralık kredi hacmi oluştu.

** HACMİNİN EN DÜŞÜK OLDUĞU İL KİLİS
Enerji yatırımlarının kredi ihtiyacını karşılayan bir diğer önemli il Denizli oldu. Yatırımcılar, enerji projeleri için Denizli'den 2 milyar 774 milyon 299 bin liralık kredi olanağı sağladı. İzmir'de enerji sektörüne kullandırılan kredilerin hacmi 2 milyar 153 milyon 81 bin, Kocaeli'de 1 milyar 439 milyon 696 bin, Bursa'da 1 milyar 273 milyon 204 bin, Gaziantep'te 1 milyar 126 milyon 27 bin, Kahramanmaraş'ta 865 milyon 923 bin, Konya'da 494 milyon 979 bin, Adana'da 478 bin 333 lira oldu.
Enerji yatırımları için kredi hacminin en düşük olduğu iller 275 bin lira ile Kilis, 379 bin lira ile Bingöl, 854 bin lira ile Ardahan olarak sıralandı. Yılın ilk yarısında Türkiye'de elektrik üretimine yeni katılan ya da yeni yatırımlarla üretim kapasitesi geliştirilen tesis sayısı 120'yi buldu. Bunların 53'ünü hidroelektrik santraller, 34'ünü rüzgar enerjisi santralleri, 22'sini doğalgaz çevrim santralleri oluşturdu. Bu yatırımlarla birlikte Türkiye'nin elektrik üretimindeki kurulu gücüne 2 bin 784 megavatlık ilave oldu.
Haberi ekleme saati:14.47-23 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Güzel Bir Hafta Dileğiyle Ardahan'dan Merhaba
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Bakan, Başbakan, Başkan..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürkiye dün önemli bir sürecin başladığı günü tv kanallarında canlı canlı izledi..
Çünkü eski defterlerin kapandığı gibi cumhurbaşkanı, hükumet, parti başkanı seçim şekli de kapanmış, yeni bir süreç yani resmi olmasa da gayri-resmi başkanlık süreci başladı..
Ardahan Haberleri Evet, Türk siyasetinin teamüllerinde olmayan bir yöntemle bir hafta önce başbakan iken cumhurbaşkanı seçilen ve halen hem başbakan, hem cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan hem başbakan, hemde genel başkan atıyordu..
Hem de daha kendisi cumhurbaşkanlığı mazbatasını almamışken, yeni birine, kardeşim dediği Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na yeni bir makam ve görev veriyordu.
Yani, 'ben bu ülkede hem bakan, hem başbakan, hem başkanım diyor ve ben ne yaparım doğrudur diyordu..
Ve bunları da demokrasi gereği deyip, önümüzde ki hafta büyük kurultaya gidecek olan AK Partililere duyuruyor ve başbakan, genel başkan olarak atadığı adamını onayını istiyordu..
Yani ‘Bu iş tamamdır, beni,m dediğimdir, siz gelin Ankara’ya, katılın formalite kongreye önünüze sunduğum Davutoğlu’na eksiksiz ve firesiz oy verin ve gidin’ diyordu..
Öyle de oldu, olamaya da devam edecek..
Çünkü daha önce yazdığım gibi Erdoğan’ın adaylığı açıklandığı gün bu ülke de başkanlık sistemi başlamış ve dünde bunu alenen, açıkça görüp, izlemişiz, eski parlamenter sisteme fatiha okurken..

**Siz niye sağduyulu değilsiniz?

Diyarbakır'ın Lice İlçesi Yolaçtı Köyü'nde PKK mezarlığına dikilen Mahsum Korkmaz heykeli ile yeniden gerilen ortamın ısrarla devam etmesi istenen barış sürecini bitirir mi bilmem ama duraklatacağı kesin gibi..
Çünkü o heykeli yapanlar gibi kıranlar ve manşetlere taşıyıp, heykel üzerinde iktidara yüklenen basının galeyanına gelen mahkeme ve o mahkeme kağıdıyla köye giden güvenlik güçleri tahrikin en büyüğüne gelmiştirler..
Ve biri gösterici, ikisi asker 3 kişinin ölümüne neden olmuşturlar..
Ardahan Haberleri Tam da bu esna da başta hükümet yetkilileri olmak üzere herkes sağduyulu çağrılar yapmaya başladı ve sürecin tehlikeye gireceği tehdidiyle işi hafiften geçiştirmeye başladılar..
Yani suç sadece heykelde ve heykeli dikenlerden olduğunu anlatmaya çalışıp, bu tarafta ki galeyana gelenleri heykeli kırıp, başının üzerine ayaklarıyla poz verenleri görmezden gelmeye başladılar..
Evet ben de buradan sesleniyor ve diyorum ki herkes ama herkes sağduyulu olmalı..
Olmalı da bu sağduyulu olması gerekenler sadece Diyarbakırlılar, Kürtler olmamalı..
Gaza gelip, heykeli kırıp, başını ayaklar altına alanlarda tahrikçi olmamalı, sağduyulu olmalı..
Çünkü Saddam’ın heykelini yıkanlar da aynı oyuna gelmiş sadece Irak’ı değil, tüm Ortadoğu’yu kana bulamıştılar..

**AKP Düşmanlığı Üzerin de Kürtlere Saygısızlık..

Askere yönelik manşetleri ile tanınan dinci basının başını çeken Akit Gazetesi ve diğer sağ görüşlü basının AK Parti İktidarı öncesi olduğu gibi bugün de Asker ya da sistemle ilgili şikayetleri gündeme taşırken illahki Kürtleri hedef gösterip, saygısızlık yapmaya devam ederken şimdi de AKP’ye kızanların Kürtleri hedef gösterip, saygısızlık yaptığını görmekteyiz..
Çünkü gün geçtikçe faşistleşen ulusal takımın sözde gazetesi Sözcü’de, Ülkücü olduklarını öne sürenlerde AKP’ye kızarken Kürtleri hedef gösterip, saygısızca hareketlerde bulunuyorlar..
Yani AKP’nin hırsızlıklarına, yolsuzluklarına, yapması gereken işleri yapmamasına kızmayan, hatta normal gören ama AKP’nin Kürt siyasetine şiddetle karşı çıkan bu takımların tek derdi Kürt kelimesi ve Kürtlerin istediği haklara karşı olduklarını görüyor ve sabırla izliyoruz..
Ardahan Haberleri Barış sürecinin yeşermesini sabırla bekleyen insanların sabrını taşıranların bu alışkanlıklarına hala devam ederlerken, sözüm ona benden daha Müslüman gibi sağ düşünce sahibi olduklarını belirtenler AKP’ye kızdılar mı mutlaka Kürtlere saygısızlık yapmaktan kaçınmamaları o istenen barışı geciktirdiği gibi gerdiğini de bilmekte fayda var..
Bağırıp, çağırmakla, istene n hak hukuka karşı çıkmakla siyaset yaptıklarını sananların asıl hedefinin Kürtler ve onların istediği haklar olduğunu bilen Kürtlerin de bir yere kadar sabır edeceğini unutanların bu ülke de kardeş kanı üzerinde siyaset yapmaya alıştıklarını da bilen Kürtlerin bu tür tahriklere gelmeyeceğini artık dinciler de, sözüm ona Müslümanlar da, kendilerine ülkücü diyenlerde anlamalıdırlar..
Çünkü bu ülke de Türklerin ne kadar hakkı varsa Kürtlerin de o kadar hakkının olduğunu bilmek ve en önemlisi kardeşçe yaşamanın haklara, hukuklara , heykellere saygılı olmaktan geçtiğini bilmek gerekir..
Kısacası bilinmelidir ki; Her yaşanan küçük bir gerginliğin üzerinde yada iktidara kızıp, ona bir şey yapmanın hırsıyla Kürtleri hedef göstermek ne Türklere ne de Türküm diyenlere bir fayda getirmeyeceğini anlamayanların huzur bozulmasın, barış süreci devam etsin diye direnenlerin sabrını ölçmeye kalkması kimseye fayda getirmeyecektir.
Ve bunlar yapılırken maşaların kullanıldığını da görüp, kendilerine acıdığımızı da belirtirken son olarak tek diyeceğim şey; Eğer AKP ile yada sistemle ilgili şikayetiniz varsa Kürtleri, Kürt Sorununu önünüze kalkan etme alışkanlığını bir kenara bırakın ve adam gibi ortaya çıkın deyin ki; ‘Ey halk bu iktidardan daha iyi hizmeti bizim düşüncemiz yapar’ deyin ve o hesaba katmadığınız halkın sorunları ile biraz ilgilenin ve halkta sizi iktidara getirsin, siyasetiniz yaşasın..
Aksine mi son cumhurbaşkanlığı seçimin de olduğu gibi bu halktan sille üzerine sille yemeye devam eder, kala kalırsınız yerinizde..

**Bakana sorulamayan 2 soru..

Daha önce kaç kez dile getirdiğim ve adeta ‘Çişim geldi’ programları dolaysıyla zaman zaman zorda kaldığımızı anlattığım yazılarımın bir yenisini daha yazarken, çok üzgün olduğumu ve okurlarımdan özür dilediğimi belirtmek isterim..
Çünkü yanımızda gezdirdiğimiz bir çocuğun hiç beklemediği bir anda ‘Çişim deldi’ demesi gibi hızlı ve beklenmedik programların sık sık yaşandığı Ardahan’da başbakan olma ihtimali yüksek olan bir bakanın Ardahan’a geliş programı dolaysıyla adeta boşta kalmış, him bir şey yapamamıştım..
Ve Gürcistan ile Ermenistan’a komşu olan Ardahan’a gelen Dışişleri bakanına iki soru sormaktan mahrum bırakılmıştım..
Çünkü programı olmadığı halde, daha önceden bildirilmediği için ben ve bir çok Ardahanlı bu önemli bakanın Azerbaycan ve Ermenistan’ın karıştığı Kafkaslara komşu Ardahan’a geleceğini son anda , Ardahan’da olmadığım anda duymuştum..
Bakanın Ardahan’a geleceğini öğrendiğimde çok merak ettiğim ve Arhanlılarında bilmesi gereken Ur köyünün yaylasında, ormanların arasında ki gizli gölü ve 8 yıldır müdürsüz kalan İl Kültür ve Turizim Müdürlüğünün bile bilmediği peri bacalarının keşfine gitmiş, yani talihsiz bir şekil de Ardahan merkezden çok uzaklaşmıştım..
Ardahan Haberleri Ben o bahsedilen gizli gölü ve peri bacalarını ararken cep telefonuma gelen telefonla, Başbakan Adayı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Ardahan’a geleceğini öğrenirken, beni o bölgeye götüren emekli Başbakanlık Tapu ve Kadastro Başmüfettişi Şahin Avşar ile aynı zaman Ardahan Belediye Meclis Üyesi olan emekli sağlıkçı dayım İsmail Sural’da bir hayli rahatsız olmuştular..
Çünkü ben bir tarafta o çok bahsedilen kayıp gölü ve peri bacalarını ararken, diğer taraftan bakanla karşılaşamayacam diye çok huzursuzdum..
Ve korkum gerçekleşti son dakika da Ardahan’a gelen bakan ile karşılaşamamış, iki önemli soruyu soramamıştım..
Ancak meslektaşlarımı arayıp, ‘Ya ben yetişemeyeceğim, siz sorun’ dememe karşın, o çok önemli iki soru sorulamamış ve benim Ardahan’a girdiğim an bakan Ardahan’da ayrılmıştı..
İşte bu beni çok üzmüş, okurlarımdan özür dilememe neden olmuştu..
Hangi sorulardeıo beni çok üzen ve bana özür dileten..
1. Soru; Sayın bakan ve başbakan adayı Davutoğlu Ardahan’ın da komşu olduğu Ermenistan ile Azerbaycan’ın yeniden çatışmaya başladığı, dünyanın gözünün döndüğü Kafkaslara komşu Ardahan’a bir havaalanın yapılması istenmektedir.. Sizin bu yönde ki düşünceleriniz alabilir miyiz? olacaktı..
Gerçi bu soru başta ATSO başkanı olmak üzere bir çok Ardahanlı tarafından istek olarak bakana yönlendirilmişti..
2. Soru; Sayın bakan Ardahanlı olan ve IŞİD’in elinde bulunan Konsolosun akıbeti nedir?
Sorusu olacaktı ama ne soran, nede cevaplayan olmuştu ve kayıp gölü, peri bacalarını da bulamyan ben üzülerek kala kala kalmıştım..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Yolları görmüyor musunuz?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da yaşanan sorunları gündeme getirdiğimiz de başta iktidarın milletvekili olmak üzere bir çok siyasi ve yöneticinin bize bir hayli kızdığını biliyoruz..
Ama bizim işimizin her şeyi güllük gülistanlık göstermeye çalışanların demeçlerini değil, onların yapması gereken işleri hatırlatmak, gündeme taşımak ve çözümü için gerekli yerlere ulaştırmak olduğunu bilinmesi gerek..
İşte size en güzel örnek binlerce yerli yabancının de gelip, gördüğü, ‘Bu nasıl şehir?’ Ardahan Haberleri dediği Ardahan’ın yollarıdır..
Başta Ardahan’ın iktidar milletvekili olmak üzere iktidarın İl temsilcilerinin köylerinin yolları gibi bizim Harziyanların yollarının da olağanüstü bozuk olduğunu yazmak, Posof’un Kafkaslara giden yolunun yıllardır bitmeyen Ardahan-Kars, Ardahan-Çıldır, Ardahan-Hanak-Damal yolları gibi bozuk olduğunu ve bunlar gibi köy yollarının da geçit vermediğini yazmak suçsa evet, ‘Yolları görmüyor musunuz? demeye devam ediyoruz.

**Vay halimize..

Hesap verilebilirlik noktasında Avrupa’da sonuncu, Dünya’da ise çoğu 3 ncü dünya ülkelerinin gerisinde olduğumuz ülkemizde, halkın refahı için kullanılması gereken paraların, kimler tarafından ve ne için harcandığı pek bilinmiyor.
Halkın en küçük zorunlu ihtiyacına bile getirilen yüksek vergilerle toplanan paralar, bürokrasinin, siyasilerin ve halkı yönettiklerini iddia edenlerin dalavereleriyle tükenip gidiyor.
Bırakın ülkeyi şu küçücük memleketimiz Ardahan’da bile bir çok kurumun yöneticileri, “yolluk, yıllık, akaryakıt, temizlik malzemesi, onarım” adı altında halkın milyonlarca parasını arada götürdüğünü hepimiz biliyoruz.
Bırakın partileri, siyasileri yöneticileri, artık para tırnaklamanın İmamlarımıza kadar indiği memleketimizde, tırnakçılar toplum refahını değil, ceplerinin refahını düşünüyor durumdalar.
Vay halimize..

**Yeni Başkan ve Başbakan Hayırlı Olsun..

Tüm dünyanın gözünün Irak’ta, Suriye’de ve vahşice kafa kesen IŞİD’de iken Türkiye’de sessiz bir devrim yaşanıyor.
Çünkü parlementer sistemi geride bırakmaya hazırlanan ve başkanlık sistemine geçmeye çalışan bir ülke de yeni bir yönetim ve başbakan belirlendi.
Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması ile başlayan bu yeni sürecin yeni başbakanı da, geçtiğimiz gün Ardahan’a gelip, suyunu içen, tozunu yutan Davutoğlu oldu..
Aynı zaman da AK Parti Genel Başkanı da olan Davutoğlu’nun dışişleri bakanı iken sorunsuz bir komşunun kalmadığı Türkiye’nin Ermenistan ve Azerbaycan’a komşu Ardahan’da kendisine ve yeni belirleyeceği bakanlar kuruluna, hükümetine ve kendisini bu göreve davet edip, önce bakan, ardından bakan sonra da başbakan yapan cumhurbaşkanına, ülkeme, sorunlarla baş başa bulunan bölgeme hayırlı olsun diyoruz.

**Bal paketleme tesisi..

Bu yıl 300 ton bal aldıkları belirtilen Ardahanlı balcıların ne kadar vergi ödediği yönünde ki manşetimizin yankıları devam ederken, bu balcıların yıl boyu aldıkları balları paketlemeleri Ardahan Haberleri için SODES tarafından finanse eden Ardahan Arıcılık Birliği Bal Paketleme Tesisine ballarını götürüp, götürmediklerini merak etmekteyiz..
Çünkü artık vita yağı tenekelerin de yada salça kavanozlarında bal satılamayacağını bile ve bu yönde Milyona yakın bir harcama ile bir tesis kuran Ardahan Valiliği de gelen gidene ‘Bu Ardahan balıdır’ deyip, kendi tesislerinde paketlenen balların tanıtımına katkı sunup, soracağını da bilmiyoruz..
Balı tanıtmak için düzenlenen festivalin bütçesinin ve harcamalarının açıklanmadığı gibi Ardahan’da yapılan Bal Paketleme Tesisinin de ne olduğunu açıklamayanların bu tesisi ne diye yaptıkları ve onca parayı ne diye harcadıklarını da açıklamaları gerektiğini hatırlatmakta fayda var..
Evet, 300 ton balı topladıklarını açıklayan ama bu kadar balın karşılığında ne kadar vergi verdikleri sorgulanmayan Ardahan Arıcılar Birliği kamuoyunun merak ettiği Bal Paketle Tesisi konusunda bir açıklama yapacak mı bilmem ama yeni valinin bir çok konuyu olduğu gibi bu paketleme tesisinin de neden kurulduğu gibi kaldığını sorgulayacağını tahmin etmekteyiz..
Çünkü bu tesisin kurulması için halkın parası olan SODES’in bütçesinde hatırı sayılır bir ödenek ayrıldığı ve harcandığını bizim gibi tüm arıcılar ve Ardahanlılar iyi bilmekteler..

**Yasaklar Memleketi..

60 Yıldan fazla Rus düşmanlığını pompalayan bir sistemin yarattığı korku imparatorluğuz sonucu içinde yüzmediğimiz Çıldır Gölü’ne, Gürcistan ile sınırımızı belirleyen Aktaş Gölü’ne ve yanı başında gelip, geçmemize rağmen ailece bir gün yanına inip, içinde ne olduğunu merak etmediğimiz Putka gölüne yeni yasaklar geliyormuş..
Öyle ki; bugün Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu’nun geçmek üzre olduğu, Türkiyen’nin 3. büyük gümrük kapısının açılmaya hazırlandığı Aktaş’a gidip, fotoğraf çekemediğiniz gibi bu gölerin fotoğraflarını bile çekemeyeceğiz..
Ya bu nasıl bir anlayış, nasıl bir zihniyet dedirten bu saçma yasakları getirenlerin bu bölgeye yatırımcı çağırmaları ne kadar inandırıcı olur?
Bilmem ama bir tarafyan bir ahır yapmak isteyenden Müze Müdürlüğünün de içinde Ardahan Haberleri olduğu onca resmi kurumdan izin alma şartı getireceksin, diğer taraftan yasak üzerien yasak getirip, sonrada ‘Ey iş adamları gelin Ardahan’a, bölgeye yatırm yapın’ diyeceksin..
Ve 6. Bölge deyip açtığın sözüm ona teşvik paketlerine neden başvuru olmadığını sorup, merak edeceksin..
İşte size yeni bir komedi..
Ardahan İl Çevre Müdürlüğü kurduğu bir komisyonla Çıldır, Aktaş ve Putka göllerine yeni yasaklar getirmeye hazırlanıyormuş..
Hemde bu göllerin yanına değil, yanı başına bir çivi çakmak istersen Ankara’da Çevre Müdürlüğüne izin alacakmışsın..
Haydi Ardahan’a yatırım yapın. adını da yasaklar memleketi koyun..
Koyun ki belki birileri sizlere inat o yasakları delip, göçü durduracak yatırım yapsın..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CHP'NİN SEKRETERİNİ KAÇIRDILAR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Başkanlığında çalışan bayan sekreter evlenmek için parti binasının anahtarı ile birlikte kaçınca CHP İl Binası bir gün kapalı kaldı.
Alınan bilgilere göre sabah partiye gelen CHP'liler Kongre Caddesi Üzerine de bulunan parti binasının açılmadığını ve anahtarının ortada olmadığını gördüler.
Daha sonra Ş.B. isimli sekreterin evlenmek için çıktığı arkadaşı ile birlikte kaçtığını öğrenen CHP'liler çağırdıkları çilingirle parti binasını açıp içine girdikleri bilgisi.
Haberi ekleme saati:17.52-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

EFKAR TEPESİ EFKARLI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BAŞKAN GEL HALİMİZİ GÖR HELE..

Ardahan merkezde yaşanan yol sorunu mahalleler de ve ara sokaklarda da yaşanıyor.
Araçların park edecek yer bulamadıkları Ardahan'da bozuk yollarda kaçan sürücüler işlerine kısa yollardan gidip/gelmeye başlayınca mahalleliler de rahatsız olmaya başladı.
Başta Efkar Tepesi olarak bilinen Yokuş Sokağın da olmak üzere bir çok yerde yaşanan yol sorunu mahallelerinde tepkisini çekmeye başladı.
Araç sürücülerinin yaya yolu olarak ara yolları ve yürüyüş yollarını kullandığından yakınan Efkar Tepesi sakinleri toz topraktan bıktıkları gibi yaya yolu olarak yapılan yollarda araçların geçmesinin tehlikeye neden olduğunu belirterek belediyenin konuya el atmasını beklediklerini söyledi.
Konu hakkında bir açıklama yapan Yeni Mahalle Yokuş Sokak sakini Korkmaz Tekin mahalleli olarak topladıklar şikayet dilekçelerine rağmen belediyenin konuyla ilgilenmediğinden yakınırken, bu soruna çözüm bulunmaması haline kendi imkanları ile zaten yaya yolu olan bu yolu kapatacaklarına dikkat çekti.
Haberi ekleme saati:16.59-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇAĞBERK İNŞAAT
KİRALIK EV SORUNUNA DA EL ATTI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da yap-sat dönemi başlatarak bugüne kadar bir çok insanı ev sahibi yapan ÇAĞBERK İNŞAAT şimdi de Ardahan'da yaşanan 'Kiralık Ev' sorununa da el attı.
Bugüne kadar 145 konut yaparak Ardahan'da en büyük konut yapan firma unvanını alan ÇAĞBERK İNŞAAT'ın şimdi ki hedefi kiralık ev sorununa çare olmak.
Ardahan Kaptanpaşa Mahallesi Meteoroloji Müdürlüğü binasının bulunduğu cadde üzerinde yaptırdığı yeni 36 Daireleri yani 1+1 konutları bitirip, kiraya vereceklerini belirten ÇAĞBERK İNŞAAT'IN sahibi Metin Yılmaz okulların açılmaya hazırlandığı şu günlerde memur, öğrenci, yabancı, köylünün aradığı kiralık evi sorununa el atacaklarını söyledi.
Aynı alanda 40 adet 3+1 yeni daireler yaptıklarını da belirten ÇAĞBERK İNŞAATIN SAHİBİ Çıldırlı İş adamı Metin Yılmaz amacımız Ardahanlılara doğalgazlı, otoparklı, lüks konutları güzel imkanlarla kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.
Haberi ekleme saati:16.42-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'I YİNE SEL GÖTÜRDÜ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBu yıl geçmiş yıllara nazaran olağanüstü bir yağış alan yağmurların etkisini sürdürdüğü Ardahan'da yağmur yine sel olup taştı.
Yağmurla birlikte dolunun etkisini gösterdiği Ardahan'ya yaklaşık yarım saat aralıksız yağan yağmur kent içinde sel olup aktı.
Çayırlarda biçtikleri otları toplayan çiftçilerin yanı sıra esnafında olumsuz etkilendiği yağış ardında bir çok yol ve sokakta su birikintileri meydana geldi.

**Ardahan'da Hava..

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun iç ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu, Artvin, Kars, Ardahan ve Iğdır çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Rize çevreleri ile Trabzon'un doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı artarak mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, genellikle kuzey yönlerden, güney kesimlerde, güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.
Haberi ekleme saati:16.38-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇ/FED'DEN HABERİ OLAN VAR MI?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Açılışla ilgili haber ardından haber alınamıyor..

Başta Hoçvan'nın sırtını verdiği Ardahan’ın en büyük dağı olan Kısır’ın suyunu 22 köye verilmesi çalışması olmak üzere bir çok konuda sessizliğini sürdüren Hoçvan Federasyonu Hoç/Fed bu yıl açılan yeni binasından dışarı çıkamadı.
Önümüzde ki günlerde seçime giderek yeni yönetimini belirlemesi beklenen Hoç/Fed’in mevcut yönetimin de bir çok kişinin istifa ettiği Hoç/Fed’in binasının açılışı ardından sessizliği bürünmesi dikkatlerden kaçmazken başta Irak’ta olmak üzere Ortadoğu’da terörist IŞİD’in katliamları, Hoçvan ve Hoçvanlıların yaşadığı sorunlar karşısında da duyarsız kalması dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati:09.39-22 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU OLDU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan parti genel başkanı sıfatıyla son kez başkanlık ettiği AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası Türkiye'nin yeni Başbakan'ını açıkladı. 62. hükümetin Başbakan'ı ve AK Parti'nin yeni genel başkanı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu oldu.

**Ardahan'a gelmesiyle Anlaşılmıştı..
***GÜL DE DAVUTOĞLU'NU İŞARET ETMİŞTİ..
Abdullah Gül, Çankaya’daki veda resepsiyonunda “Görünüyor ki Ahmet Bey Başbakan olacak” diyerek o da Davutoğlu’nu işaret etti.

**ADI ÖNE ÇIKAN İSİMDİ..
Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle Başbakanlık için Ankara bahislerinde Ahmet Davutoğlu’nun adı iyice öne çıkmıştı.
Haberi ekleme saati: 19.02-21 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

IŞİD ARDAHAN'DA MI?!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da park ve seyir halinde bulunan ve üzerinde Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) özdeşleşen, aynı zamanda Hz. Muhammed’in (SAV) peygamber mührü olan sembolün bulunduğu araç görenleri heyecana sevk etti.
Kim olduğu öğrenilemeyen Ardahan plakalı aracın arka camına yapıştırılan sembolün neyi amaçladığı bilinmezken, bunun Ardahanlı konsolosu da kaçıran IŞİD'ın sempatizanlarının Ardahan'da olduğunu göstermek yada bir yerlere mesaj vermek için olup olmadığı anlaşılamadı.

IŞİD ve Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin iddiaları araştırmak üzere Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını isteyen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, komisyonun kurulmaması halinde tek başına Süleyman Şah Türbesi'ne gideceğini açıkladı.

**CHP'li Öğüt, Süleyman Şah Türbesi'ne Gidecek..

Öğüt, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında bir gazetede "Süleyman Şah Türbesi IŞİD'e veriliyor, Konsolos ve rehineler karşılığında" iddiasının yer aldığını belirterek Meclis Başkanı Cemil Çiçek'i göreve çağırdı.
49 rehineden haber alınamadığını belirten Öğüt, birtakım çirkin pazarlıkların olduğunu iddia ederek şöyle dedi:
"Süleyman Şah Türbesi'nin pazarlık yapılması doğru mudur, konuşulmuşsa ne konuşulmuştur? Dışişleri Bakanı açıklama yapmalıdır."

-KOMİSYON KURULMASINI İSTEDİ-

Meclis Başkanı'na seslenen Öğüt, TBMM'de konuya ilişkin araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Öğüt, komisyonda yer alacak milletvekillerinin Irak'a, Musul'a giderek yerinde inceleme yapmasını da önerdi.
Süleyman Şah Türbesi'ndeki Türk topraklarının pazarlık konusu yapılıp yapılmadığını öğrenmek isteyen Öğüt, "Genelkurmay Başkanlığı buradan asker çekilsin dedi mi? TBMM bir komisyon kursun, milletvekillerini göndersin, Süleyman Şah Türbesi'nde bir araştırma yapılsın" diye konuştu.

-CHP'Lİ ÖĞÜT Süleyman Şah TÜRBESİNE GİDECEK-

Öğüt, şöyle devam etti:
"IŞİD terör örgütüne para gönderildi mi, örtülü ödenekten? Yardım yapıldı mı? IŞİD terör örgütüyle Süleyman Şah Türbesi'yle ilgili bir çalışma yapıldı mı? Bir komisyon kurulsun, bu komisyon araştırma yapsın. Eğer hükümet bunu aydınlığa çıkarmazsa ben tek başıma milletvekili olarak Süleyman Şah Türbesi'ne gitmeye hazırlık yapacağım ve yola çıkacağım. Hükümeti uyarıyorum, Meclis Başkanı'nı göreve davet ediyorum. Bir araştırma komisyonu kurulsun, bu araştırma komisyonu Süleyman Şah Türbesine giderek, Musul'a giderek bir araştırma yapılsın, rehinelerimizin kurtarılması için çalışma yapılsın."
Haberi ekleme saati: 10.11-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLIYA KARŞI
ŞAH TÜRBESİ!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**SİYASİLER VE DERNEKLERİN SAHİP ÇIKMADIĞI ARDAHANLI KONSOLOS HAKKINA YENİ BİR İDDİA ORTAYA ATILDI..

IŞİD, Musul Konsolosluğu'nda rehin aldığı ve aralarında Ardahanlı olan Başkonsolosun da bulunduğu 49 personeli serbest bırakma karşılığında, Türkiye'nin yurtdışındaki tek toprağı olan 928 yıllık Süleyman Şah Türbesi'ni istedi. Hükümet kabul ettiği ileri sürüldü.

**IŞİD HÜKÜMETE 3 AY SÜRE VERDİ

Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre; İki buçuk aydır süren rehine pazarlığında Ankara'yı köşeye sıkıştıran IŞİD, Türkiye'den önce para ve silah istedi. Pazarlığın dozunu gittikçe arttıran örgüt, son olarak 49 rehinenin serbest bırakılması karşılığında yurt dışındaki tek Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'nin boşaltılmasını talep etti. IŞİD'le çatışmaya girmek istemeyen hükümet, bu isteğe yeşil ışık yaktı.

**GENELKURMAY'A ÇEKİLİN TALİMATI

Hükümet, türbenin boşaltılması talimatını Genelkurmay'a iletti. Ancak bu, IŞİD talebi olarak değil, Süleyman Şah Türbesi'ne olası bir saldırı ihtimaline karşı önlem olarak gösterildi. Asker, çekilme için ön hazırlık yaptı. Ama henüz harekete geçmedi. Hükümet kamuoyunu 'çatışmayı önlemek için askeri çektik' diye ikna edecek.

**ARDAHANLILAR SAHİP ÇIKMADI..

Bilindiği gibi en son Amerikalı gazetecinin başını kesen terör örgütü IŞİD’ın elinde bulunan 49 rehinenin içinde Irak’ta ki Musul Başkonsolosu Ardahanlı Öztük Yılmaz..
Aylardır IŞİD’in elinde bulunan Başkonsolosla ilgi li bir haber alınamazken, Ardahanlılar da hükümete ‘Hemşehrimiz nerede?’ diye sahip çıkmadılar.
Haberi ekleme saati: 08.56-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YAĞMURLARA RAĞMEN KURUYOR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın en büyük ilçesi Göle ilçesi sınırları içinde bulunan Allahuekber dağlarının eteğin de doğup, önce Göle ovasını, ardından Ardahan ovasına, daha sonra Hanak ve Çıldır'a hayat veren Kura Nehri gün geçtikçe kuruyor.
Ardahan'ın simgesi olan Kura Nehri'nin suları aylardır yağan yağmurlara rağmen çekilmeye devam ettiği görülüyor.
Önüne konulacak olan Beşikkaya Barajı ile suları Artvin'e yönlendirilmesi hedeflenen Kura'nın şimdiden kurumasının gelecekte yaşanan kuraklığın ilk işaretlerinden olduğuna dikkat çeken Ardahanlılar bunun en açık göstergesi aylardır yağan yağmurlara karşı Kura Nehrinin çoşmaması ve sularının gün geçtikçe çekilmesinde görülebileceğine işaret etmekteler.
Haberi ekleme saati: 08.49-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BİR TARAFTAN YAĞMUR,
DİĞER TARAFTAN YANGIN..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlı köylüler bir taraftan yağmurların, diğer tarafta yangınların arasında kalmanın sıkıntısını yaşıyorlar.
Yağmurların biçilip, toplanmasına izin vermediği ot, arpa ve buğdaylarını kış gelmeden önce toplamaya çalışan Ardahanlı köylüler, diğer taraftan da ard arda yaşanan ot yangınları ile mücadele etmekteler.
Yağmurlar dolaysıyla bin bir emekle biçtikleri otlarının çıkan bir yangında kül olması karşısında zor günler yaşayan Ardahanlı köylüler son olarak Ardahan merkeze bağlı Sarıyamaç köyün de çıkan ot yangınıyla sarsıldılar.
Bin bir emekle araziler de topladıkları otlarının yanmasından korkan köylüler gece ot nöbetine çıkarken Sarıyamaç köyünde çıkan yangında tonlarca ot kül oldu.
Yağmurların devam ettiği bir günde çıkan yangına Ardahan İtfaiyesi müdahale ederken, bir taraftan yağan yağmurlarda otlarının ıslanmaması için mücadele eden köylüler diğer yandan topladıkları otlarının yanmaması için çaba göstermeye devam ediyorlar.
Haberi ekleme saati: 08.45-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HESAPSIZ HARCAMA VAR,
HESAP VERME YOK!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşta geçtiğimiz günlerde yapılan Kültür ve Bal Festivalinin olmak üzere Ardahan’da ki belediye ve derneklerin düzenledikleri yaz etkinliklerinde harcadıkları bütçelerin hesabını vermemekten ısrarlı görünüyorlar.
Ardahan Belediyesi gibi Hanak, Damal, Posof belediyelerinin ve Hoçvan Yayla Şenliğni düzenleyen Hoç/Fed, Bilbilan Yayla Şenliğini düzenleyen Bağdeşen (Kinzodamal) Derneği gibi kurumlar binlerce liranın harcandığı ve hesabı istenen etkinlikler sırasında ne kadar parayı, nereye, nasıl harcadıklarını merak etmeye devam eden Ardahanlılar ‘Hesabı alana kadar sormaya devam edeceğiz.’ diyorlar.

**Partiler de suskun..

Halkın parasını gelişi güzel harcadıkları ile eleştirilen belediyeler ve derneklerin yaz etkinliklerin de yaptıkları harcamaları açıklamaları istenen Ardahan’da 10 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimin de partilerin genel merkezlerin de gelen paraları nereye harcadıkları merak edilen partilerden de ses yok.
400 Bin TL.’ye yakın bir paranın harcandığı ileri sürülen Cumhurbaşkanlığı seçimini yöneten siyasi parti yetkililerinin bu suskunluğu devam ederken, bu yıl ki festivali geçen yıl bir sanatçıya verilen para ile yaptıklarını açıklayan Çıldır Belediyesi hesap veren tek şeffaf kurum oldu.
CHP’ye 24 Bin TL. para gelecekken, son anda iptal edildiği yönünde bilgilerin alındığı bir sırada DSP İl Başkanının üstü kapalı açıklaması bu yönde ki şüpheleri arttırdı.
Haberi ekleme saati: 08.37-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İMAMLAR ANTRENÖR OLDU, SAHAYA İNDİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAmatör Lig maçlarına çok kısa bir zaman kala transferlerine devam eden ve diğer hazırlıklarını sürdüren Ardahan 1. Lig Futbol Takımlarına yeni rakipler geliyor.
Ardahan İl Müftülüğünün organizesiyle yaz tatillerini yeşil sahalarda geçiren Ardahanlı çocuklar 'Camiler Arası Futbol Turnuvası' nda muhteşem bir şekilde tüm hünerlerini ortaya koyuyorlar.
Geleceğin futbolcularının başında bulunanlar ise cami imamları.
Ardahan merkezde ki camiler de imamlık yapan imamların Antrenörlüklerini yaptığı geleceğin futbolcuları gelecek hafta sona ermesi beklenen 'Camiler Arası Futbol Turnuvası' nda şampiyon olma mücadelesi veriyorlar.
Haberi ekleme saati: 08.35-20 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Tekeli Belediye Yapacaklar..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın en büyük ilçesi Göle İlçesinde Rakı başta olmak üzere yıllarca Tekel Malzemesi satışı yapan bina yıkıldı.
Kent merkezin de bulunan ve Tekel’in özelleştirilmesi ardından yıllarca boş kalan binanın yerine Göle Belediyesinin yeni binası yapılacak. Foto: Kurbani Demir

**ARDAHAN’DA KİNİN YERİ DE İŞ HANI YÜKSELİYOR..

ANAP Döneminde özelleştiren Devletin önemli kurumlarından olan Tekel’e ait binalarından olan Göle Tekel Binası yıkıldı.
AKP’li Göle Belediyesinin yeni hizmet binasının yapılacağı öğrenilen Göle’de ki eski tekel binası gibi Ardahan’da ki Tekel Binası da yıkılarak, yerine iş merkezi yapılıyor.
Damal ve Hanaklı iş adamlarının yaptığı yeni iş hanının yıl sonunda hizmete girmesi bekleniyor.

**Belediye!nin İş Merkezi Müteahhitti İş Bıraktı

Ardahan ve Göle’de ki Tekel binalarının yıkılıp yerine yeni binaların yapıldığı Ardahan’da Belediyesi tarafından Yap/Sat usulü ile yaptırılmak istenen iş hanı müteahhitinin işi bıraktığı öğrenildi.
Alınan bilgilere göre Ardahan eski Sebze ve Meyve Halının yerine yapılması hedeflen yeni Belediye İş Hanının ihalesini alan müteahhit’in yaşadığı ekonomik sıkıntı dolaysıyla işi bıraktığı, bu nedenle bu yılın sonuna doğru biteceği ileri sürülen iş hanının temelde kaldığı bilgisi alındı.

**İş devir edilecek..

Ardahan Belediyesinin iş hanı yapmak için yıktığı Ardahan Sebze ve Meyve Halının yerine yapılacak olan iş hanını yapmaya başlayan, ancak yaşadığı ekonomik sıkıntı nedeniyle işi bırakacağı ileri sürülen firmanın yerine bir firma arayan Ardahan Belediyesi işi devredecek bir firma ile anlaşmak üzere olduğu alına bilgiler arasın da oldu.
Belediyenin bir çok işini alıp, yapan Demirkol isimli firma ile temasa geçildiği de alınan bilgiler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 19.55-19 Ağustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AFFETTİN ZARARLARI ÖDENECEK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Tanı, doğal afette ürünleri zarar gören çiftçilerin zararları karşılanacağını açıkladı.
Tanı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, il ve ilçe müdürlükleri aracılığıyla doğal afetlerde zarar gören çiftçilerin hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini, Tarım Sigortaları Havuzu'na hasar ihbarlarında bulunan üreticiler için eksper görevlendirilip hasar tespiti yapıldığını söyledi. Hasar tespiti dosyasının tamamlanmasından sonra, kesinleşmiş olan tazminat miktarı en geç 30 gün içinde sigortalıya ödeneceğini de belirtti.

**KREDİ BORÇLARI ERTELENİYOR..

Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 31.12.2014 tarihine kadar meydana gelecek doğal afetlerden dolayı zarara uğrayacak çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçları Bakanlar Kurulu Kararı'nda belirtilen çerçevede erteleneceğini de belirten Tanı, ayrıca Ardahan’da saman ve kaba yem ihtiyacı için gerekli tedbirleri aldıklarını da dile getirdi.

**Patoslar Dönmeye Başladı..

Hayvancılığın yanı sıra tarımcılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlılar aylardır bulundukları çayır ve tarlalarında topladıkları ürünleri depolamaya başladılar.
Yaklaşan kış öncesi yoğun bir tempo ile çalışmaya devam eden Ardahanlı çiftçiler yağmur, hortum ve doluya rağmen direnip, büyük emeklerle elde ettikleri ürünlerinden arpa ve buğdayları patosa vurarak, kış öncesi öncesi torbalayıp, ambarlara doldurmaya devam ediyorlar.

**Yayla Dönüşleri de Başladı..

Öte yandan yaklaşık 3 aydır bulundukları yaylalardan da dönmeye başladıkları Ardahanlı köylüler yaylalarda elde ettikleri hayvansal ürünleri de kent merkezlerine getirip, satmaya başladıkları ve kış hazırlıkları için diğer ihtiyaçlarını giderdikleri de dikkat çekiyor.
Haberi ekleme saati: 08.44-19 Agustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KANADALI RALLİCİLERİN ÖĞÜT MERAKI

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, sadece bölgesinde ve ülkemizde değil, medyatik çağ nedeniyle dünya çapında tanınan biri haline geldi. Ensar Öğüt'ün, TBMM'de ve bölgesinin sorunları için yaptığı eylemler, ülke ve dünyada bir çok insanın dikkatini çekiyor. Dünyada mazotu, sütü, hayvanları, etleri, tezeği, kömürü meclis kürsüsüne taşıyan ender siyasilerden biri. Bu yüzden ülkemizde ve dünyada en popüler siyasetçiler arasında yer alıyor.
İşte bunun örneklerinden biri de Ardahan'da yaşandı. Dünya ülkelerini dolaşan ve Ardahan üzerinden Gürcistan'a geçmek üzere bölgeye gelen Kanalı Ralliciler, karşılaştıkları Ensar Öğüt ile hatıra fotoğrafı çektirmek istediler. Öğüt'te Kanadalı konukları kırmayarak objektiflere birlikte poz verdiler. Öğüt'e Tanju Bozkurt ve Gençlik kolları yöneticileri İbrahim Taşdemir ve Serkan Çimen de eşlik etti.
Haberi ekleme saati: 08.19-19 Agustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Hem Kürt, Hem Ülkücü Başkan

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Başta Havaalanı sorunu olmak üzere bir günde Ardahan’ın sorunları ile ilgili eylem yapsan Türk mü olursun!..

Toplumu geren olayları suistimal etmekle suçlanan gruplar yine sahne de.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tüm uyarılarına rağmen sokaklara düşüp, iki de bir toplumu gerenlerin açıklamalar da bulunan Ardahan’da ki Ülkü Ocaklarının Kürt Başkanı Ercan Ürker’in şovlarının huzur içinde ki Ardahan’ı germeye başladığı di,kkat çekerken, bu şahısa MHP’nin bile destek vermemesi dikkatlerden kaçmıyor.
Son olarak Diyarbakır’ın Lice'de PKK’nın Kurucusu Mahsum Korkmaz'ın heykelinin dikilmesini protesto etmek manasıyla yanına aldığı bir kaç kişi ile sözde basın açıklaması yapan bu şahsın, bir günde Ardahan’ın sorunları ile ilgili bir basın açıklaması yapması istenirken, Ardahanlıların havaalanı istemine olduğu gibi onca sorunu karşısında hiç bir çalışma ve etkinlikte bulunmaması dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 08.08-19 Agustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Her Kuşu Kurtardı, Kaldı Selçuklu!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş***SERKA'NIN PARALARI CIRTIK ATMAYA MI GİDİYOR!..

Ardahan, Ağrı, Kars ve Iğdır İllerinin kalkınması için bu İllere yatırım yapmayı düşünenlere yardım etmesi, göçü durduran teşvik ve plan, projeler hazırlaması için kurulan ancak bu amacından uzak çalışmalar ile gündeme gelmeye devam eden Serhat İlleri Kalkınma Ajansı bu kez bölge de adı, izi kalmayan Selçukluları kurtarmaya kalktı.
Yahudi* olduğu ileri sürülen "Yabgu" nun da yönetiği Selçukluların Kars üzerinden bölgeye girişi adı altında yine bölge insanı, ekonomisi ve sosyal yaşantısıyla alakalı olmayan ve milyonların harcandığı bir etkinliğe imza atıp, 4 Serhat ilini afişlerle süsleyerek iş yaptığını ortaya koymaya çalışan SERKA’nın başta Selçukluların yaptığı rivayet edilen Ardahan Kalesi başta olmak üzere Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır sınırları içinde ki tarihi eserlerine olmak üzere bölgede ki tarihe ne kadar sahip çıktığı ise bilinmiyor.

**SERKA’nın harcamaları bölgeyle alakalı değil..

Geliş güzel ve bölge sorunlarından uzak SERKA’nın kapatılması gereken kurumların başında geldiğini belirten Ardahan, Ağrı, Kars ve Iğdırlılar bölgenin yoksulluğu devam ederken zenginleşen SERKA’nın bölge ile alakalı olmadığını belirtirken, bu kurumu hesaplarının incelemesi gerekir diyorlar.
Haberi ekleme saati: 07.20-18 Agustos 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Sayfa 23 - 213 << < 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan