Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 67
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 99 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 188 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 193 Gün Gelmedi
atlantis 214 Gün Gelmedi
baris dursun 215 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 224 Gün Gelmedi
adacala 224 Gün Gelmedi
admin 226 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 227 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan Göle Hanak, Damal, Posof, Çıldır, Hoçvan, Köprülü
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Kültür Evi Federasyona Verilmelidir..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBenim de bir çok akrabamın bulunduğu İstanbul Esenyurt’ta yaşayan Ardahanlılara hoş görünmek için verilen vaatlerin arasında bulunan Ardahan Kültür Evi hala Ardahanlılara teslim edilmedi.
Fakir Yılmaz Daha önce bir çok kez gündeme getirdiğim bu Kültür Evi’nin Tuncer Dağ başkanlığında ki İstanbul Esenyurt Derneği yani diğer adıyla Ardahan Kültür Evi yöneticilerinin bu yönde ki beklentiler yine boş çıktı ve bitmesine karşın Ardahan Kültür Evi hala Ardahanlılara teslim edilmemiştir..
Evet dediğim gibi 2014 yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde hala sorun olan ve bir türlü Ardahanlılara teslim edilmeyen Ardahan Kültür Evi Tuncer Dağ ve arkadaşlarına olan tepki dolaysıyla Ardahan Kültür Evi’ne verilmediği artık kabul edilmeli ve olaya birde bu yönde bakmak gerekmektedir.
Çünkü AK Partili Necmi Kadıoğlu ve yanında ki Ardahanlı meclis üyeleri bu kültür evinin Tuncer Dağ başkanlığında ki Ardahan Kültür Evine vermeyeceklerini defalarca söylemiş, hatta benimde bulunduğum bir toplantıda bunu yüzlerine söylemiş ve bende bu yönde haber yapmıştım.
Evet olayı uzatmaya gerek yok ve yeniden üzerinde kitaplar dolusu yazılar yazmaya hiç gerek yok..
Çünkü bir yıl daha geçmesine karşın Ardahan Kültür Evi hala Ardahan Kültür Evi’ne teslim edilmemiş ve edilmeyecektir de..
Bu nedenle; Benimde başkan yardımcısı olduğum Ardahan Federasyonu acil toplanmalı ve Esenyurt Belediye Meclisine sunulmak üzere; Ardahanlılar adına yaptırılan Ardahan Kültür Evi’nin Ardahan Kültür Evi’nin de çatısı altında birleştiği 40’ın üzerinde derneği çatısı altında birleştiren Ardahan Federasyonuna verilmesini isteyen bir dilekçe ile başvuruda bulunmalıdır.
Çünkü Ardahan Kültür Evine verilmek istenmediği açıkça ortada olan Ardahan Kültür Evi Binası Ardahanlılarındır. Ardahanlıları da en güçlü şekilde temsil eden Ardahan Federasyonudur.
Evet, daha önce sözlü seslendirdiğim bu teklifimi bu kez yazılı olarak hem o binayı 7 yıldır alamayan Ardahan Kültür Evi’ne, Tuncer Dağ ve arkadaşları nedeniyle binayı Ardahanlılara vermeyen Esenyurt Belediyesine ve Ardahanlıları temsil eden Ardahan Federasyonuna iletiyorum..
Çünkü sorun artık kangren olduğu gibi, toplumu rahatsız edecek seviyeye gelmiştir.

**CHP Davutoğlu’na Sahip Çıkmalı..

Ardahanlı Konsolos’un 101 gün sonra kendisiyle birlikte kaçırılan konsolos çalışanları ile birlikte IŞİD’in elinde kurtarılması ile gündemi bir anda değişen ülkenin gün geçtikçe genel seçimin atmosferine girdiğini yapılan açıklamalarla, verilen pozlarla görmüyor değiliz.
Fakir Yılmaz 12 Yıldır İktidar da bulunan AK Partinin Erdoğan’sız olarak gireceği 2015 Genel Seçimlerinin kimi iktidar edeceğini şimdiden tahmin etmek yada yorumlamak erken olacağı için ben bu yazım da başka bir konuya değineceğim..
O konu da CHP’nin bundan sonra izleyeceği politikalar ve yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bakışıdır..
HDP’nin Türkiye’de ki Kürtlerin yanı sıra Irak ve Suriye’de ki Kürtlere karşı oluşturulan IŞİD tehlikesi karşısında direndiği bir sırada CHP’nin burada yapacağı iki şey var..
Birincisi Erdoğan’a karşı politikasını terk edip, Davutoğlu’na şans verecek ve Erdoğan’ı unutturacak bir politika izlemesi..
İkincisi şu an yeniden zorda kalan Kürtlere yaklaşıp, onların içeride ve dışarıda verdiği mücadelelerine katkı sunmalıdır..
Bu iki yolun izlenmesi halin de bir taşla iki kuşu vuracağına inandığım CHP’nin IŞİD itlerinin elinde bulunan Ardahanlı Konsolosun kurtarılmasın da büyük emeği olan ve başbakan olmadan önce ilk ziyaretini Ardahan’a yapan Davutoğlu’na karşı daha nazik olup, onu Erdoğan’dan uzaklaştırırken, Kürt sorununu da unutmayıp, onlara elini, değil gönlünü açmalıdır..
Çünkü CHP’nin iktidar olmazsa da, iktidar ortağı olmasının bu iki yoldan başka yolu yoktur..

Fakir Yılmaz **Ardahan’da Tarım ve Hayvancılık..

Geçtiğimiz hafta sonu ziyaret ettiğim İl Müdürleri arasında bulunan Ardahan İl Tarım Müdürü Mustafa tanı ile sohbet ederken Ardahanlıların gerek hayvancılığa, gerek ise tarıma ne kadar ilgi gösterdiklerini sorup, bu yönde ki son durumu öğrenmek istiyordum.
Çünkü Ardahanlının birinci gelir kaynağı olduğu belirtilen ama 100 yıldan fazladır Atadan/Dededen kalma yöntemlerle hayvancılık yapan ve bir adım ileri gitmeyen hayvancılığın, ‘ne aşamada olduğunu merak ediyor ve acaba bir adım ileri gitme var mı?’ diye merak ediyordum..
Hayvancılığın yanı sıra yılda bir kez ekip, biçtikleri arpa ve buğdaydan öteye gidilemeyen Ardahan’da ki tarımcılıkta Ardahan’da ki hayvancılık gibi iki adım ileri gitmediği bir gerçek..
Ardahan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Tanı’nın bu yönde ki sorularımıza içtenlikle verdiği cevaplarda özellikle son yıllarda verilen desteklerle toparlandığını belirtiyordu.
Bunun yanı sıra son olarak getirilen yasalar dolaysıyla başta bölgede ki kaşarcılar olmak üzere bir çok esnafın ‘zorunlu’ olarak yeni yatırımlara zorlandığı, bunun da Ardahan’da ki hayvancılığa ve de tarımcılığa yenilikler kattığını belirtiyordu.
Ardahan’da yılda 300 Milyonluk bir hayvan sevkıyatının yaşandığını da belirten Ardahan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tanı, bir Karslı olarak aynı sevkin Kars’ta da yapıldığını ancak kendisini üzenin bu paranın büyük bölümünün geri dönmediğini, bununda hayvancılık üzerine bölgede yaşanması beklenen gelişmeyi sağlayamadığını söylüyordu.
Tarım Müdürünün bu haklı sitemini yıllardır yazan biri olarak başta Ardahan Ziraat odası olmak üzere yetkililerin bu paranın dönüşü için formüller geliştirmesi gerektiğini de müdür ile konuşurken, Ardahan’da ki TKDK’nın koordinatörünün açıklamalarını da masaya yatırma imkanı bulduk.
TKDK’nın bugüne kadar verdiği desteklerin çok ciddi bir rakama ulaştığını da bununda Ardahan’ın tarım ve hayvancılık konusunda ileri yıllar da ciddi bir merkez olacağını gösterdiğinin belirten TKDK Ardahan İl Koordinatörü Mehmet Zaid Döğdü Ardahan ve yörede ki hayvan yetiştiricilerine, tarımla uğraşmak isteyenlere verilen desteklerin yakından takibi ve bu yönde hazırlanacak projelerin kabulü ve de tamamlanması için kurum olarak Ardahanlıların emrinde olduklarını belirtirken, bu desteklerin sadece hayvancılığa yada tarıma değil, diğer işletmelere de verildiğini de belirtiyordu..
Örnek olarak Posof’ta yaptırılan apart otel gibi, Ardahan merkezde de iki otelin TKDK’nın desteğiyle yapıldığını belirten Ardahan TKDK İl Koordinatörü Döğdü ve İl Tarım Müdürü Tanı’nın bana makamlarında verdiği bilgilerin sık sık yapılacak toplantılar ile başta köylülere olmak üzere biz gazetecilere ve Ardahan kamuoyuna da verilmesi gerektiğini de hatırlatıp, ayrılıyordum, hayvancılık ve tarım gelişiyor denen makamlarda..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Ardahan’da 8 Yıldır Kültür Müdürü Yok..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşVekilin Vekilinin Vekil ile idare edilen Ardahan’da 8 yıldır Ardahan İl Kültür ve Turizm Müdürünün olmadığını bileniniz var mı?
Bilemiyorum ama başta iktidarın milletvekili olmak üzere siyasilerin bu ilginç Fakir Yılmaz durumdan bi haber olduğunu hala ışıklandırılmayan Çıldır Şeytan Kalesinin, Askeri birliklerden alındıktan sonra surlarında sevgililerin buluştuğu Ardahan Kalesinin, yok olan onca kale, kule ve kilisenin harabe halinden anlamak mümkün..
Evet hayvancılık, arıcılık, enerji boru hatları, gelişi güzel yapılan konutlarla geliştiği ileri sürülen Ardahan’da 8 yıldır İl Kültür ve Turizm Müdürü yok..
Yolları bozuk kara yollarının şefinin 25 yıldır aynı isimle yönetildiği, bir çok daire amirinin vekilin vekilinin vekili ile idare edildiği Türkiye'nin Kafkaslara açılan kapısı Ardahan’da ve onun eski vilayet Kars’ta tarih bakımsızlıktan yok oluyor..
İneklerin tarihi otladığı bir memlekete geçmişine sahip çıkmayanların geleceğe nasıl sahip çıkacağını, turizminin nasıl gelişeceğini merak etmiyor değilim..
Bilemiyorum ama Kale, Kule ve Kilisler kenti diye adlandırılan Ardahan’da 8 yıldır İl Kültür ve Turizm Müdür yok haberiniz ola..

**Ardahanlı Konsolos Ardahan’a Gelmeli..

Ardahanlı olduğunu ilk olarak Gazeteci Fakir Yılmaz’ın haberiyle öğrendiğimiz Türkiye’nin Alabalalı Öztürk Yılmaz’ın IŞİD itlerinin elinde kurtarılması tüm Türkiye’yi olduğu gibi bizleri de sevindirdi..
Kendisiyle birlikte Türkiye’nin Irak Konsolosu çalışanlarının öyle yada böyle sağ Fakir Yılmaz salim, kurtarılması öncesi ve sonrasında yaşananların önümüzde ki günlerde daha net olarak değerlendireceğimiz için şimdilik burayı geçip, gazetemiz aracılığıyla kendisine bir davetimiz olacak..
Başbakan’dan sora Cumhurbaşkanına çıkan ve bir ay izin alan Ardahanlı Konsolos’un bu tatilini bir kaç gün Ardahan’da geçirmesi ve esir düştüğü sırada yaşadığı vatan hasretiyle, memleket özlemini de gidermesini öneriyoruz.
CHP Ardahan Milletvekili ile Ardahan Ankara Vakfı Başkanının da CHP Genel başkanı ile ziyaret edip geçmiş olsun dileğinde bulunduğu Ardahanlı Konsolos Öztürk Yılmaz’ı Ardahan’a davet ediyor, o yolu olmayan, uzun süredir görmediği köyünü görmesini istiyoruz..
Çünkü o gelip görmezse de onun esir düşmesiyle birlikte gündeme gelen köyü onu istiyor..

**Mezarlıklar da Ağaçlandırılıp, Çiçeklendirilmeli..

Orman Mühendisi Ardahan AK Partili Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un başta Kura Nehrinin etrafına olmak üzere kentin bir çok yerine yaptırdığı park ve bahçelerin sosyal yaşam alanlarının yok denilecek kadar az olduğu Ardahan’a nefes verdiğini bir kez daha belirtirken kendisine bu güzel çalışmaları dolaysıyla bir kez Fakir Yılmaz daha teşekkür ederim.
Çünkü şaka maka gerçekten güzel bir çalışma ile Ardahan’ın çehresini değiştirmeye başlayan Köksoy’un suyu Ardahanlılardan çalınmak istenen Kura’nın yanı başında yaptırdığı parklar bittikçe muhteşem oluyor.
Evet Kura Nehrinin yanında olduğu gibi Ardahan Kalesinin surlarının etrafını da muhteşem park ve gezi alanlarına çeviren ve kentin bir çok yerine çiçekler ektiren Belediye Başkanının unuttuğu önemli bir konuyu da kendisine hatırlatmak isterim..
O da Köksoy’un olduğu gibi hepimizin yakınlarının bulunduğu Ardahan’da ki mezarlıkların bakımsızlığı konusudur..
Çünkü bir mahallesi, Karagöl’ün mezarlığının olmadığını bilen başkanın Halilefendi ve Yenimahalle de bulunan iki mezarlığı da Kura Nehri yanı başında ki parklar gibi güzelleştirmesi gerekiyor..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ANİ HARABELERİ
HARABE OLMAYA DEVAM EDİYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBirçok medeniyete ev sahipliği yapan Doğu Anadolu’da ki tarihi eserlerin bir çoğunun kaderine terk edildiği görülüyor.
Başta Ermeni ve Gürcülerin olmak üzere onca Kilise ve kalenin bakımsızlıktan her geçen gün yok olduğu görülen Kars ve Ardahan’da bulunan kale, kule, kiliseler yıkılmamak için adeta direne dursun, bölgede ki Turizm, Kültür ve Müze Müdürlüklerinin konuyla ilgilenmemesi dikkatlerden kaçmıyor.
Kars'ın Merkez ilçesinde, il merkezine 48 km. uzaklıkta, Arpaçay Nehri boyunda bulunan ören yeri. 961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığından Ermeni hükümdarlarının başkenti olan ve 11. ila 12. yüzyıla ait bazı İslam mimarisi eserlerini de barındıran Ani Harabeleri bakımsızlık ve ilgisizlikten harabe olmaya devam ediyor.
Bakımı ve onarımı yapılması şartıyla TÜRSAB’a kiralanan Türkiye ile Ermenistan arasında tartışma konusu olan Ani Harabeleri hayvanlara otlak yeri olmuş durumda.
Her yıl binlerce turisti karşılayan ancak bakımsızlıktan adeta gerçek anlamda çöken ve harabeye dönen Ani Harabelerini tanıtan levhalarda adeta birer harabe..

**Kars Kalesi de Anı’yı Aratmıyor..
Anı Harabeleri gibi Kars Kalesinin de bakımsızlıktan yıkıldığı görülen Kars’ta çok önemli birçok tarihi eserin harabeye döndüğü görülürken kalenin girişinde ki ‘Vata sana Minnettardır’ yazılı Atatürk portesinin saçının da boyasızlıktan ve bakımsızlıktan çürüdüğü dikkat çekiyor.

**Ardahan Şeytan kalesi de..

Kars’ta olduğu gibi Ardahan’da ki tarihi kale, kula ve Kilislerin bakımsızlıktan yıkılıp yok olduğu görülürken, Ardahan’ın önemli simgelerinden olan Çıldır Şeytan Kalesin’de Kars’ta ki Anı harabeleri ile Kars Kalesinin akıbeti gibi yıkılıp, yok olmakla yüz yüze.
Haberi ekleme saati: 20.28-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN KÜLTÜR EVİ
HALA ARDAHANLILARA VERİLMEDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMerkezi İstanbul Esenyurt’ta bulunan Ardahan Kültür Evi’ne verileceği söylenen ancak 7 yıla yakındır bir türlü derneğe teslim edilmeyen Ardahan Kültür Evi sorun olmaya devam ediyor.
Esenyurt Belediyesi tarafından yaptırılan birçok kültür evi arasında bulunan Ardahan Kültür Evi’nin hala Ardahan Kültür (Derneği) Evi’ne verilmemesi tepkilere neden olurken, Kültür Evi yöneticilerinden yeni açıklamalar geldi.
Ardahanlılara verileceği belirtilen, ancak gerek siyasi, gerek ise kişisel nedenler dolaysıyla 7 yıldır bir türlü teslim edilmeyen İstanbul Esenyurt’ta ki Ardahan Kültür Evi’nin bir an önce Ardahan Kültür Evi’ne teslim edilmesi gerektiğini belirten Ardahan Kültür Evi Başkanı Tuncer Dağ kendi facebook sayfasında yazdığı açıklamada, Esenyurt Belediyesinin 7 yıldır bir türlü Ardahanlılara teslim etmediği kültür evi için önümüzde ki günlerde bir toplantı yaparak yeni bir yol haritası çizeceklerini belirtirken, aynı derneğin yöneticisi ve Ardahan Federasyonu Basın Sorumlusu Ramazan Tan’da bir açıklama yaparak Kültür Evi’nin Ardahanlılara teslim edilmemesinin nedeninin Esenyurt Belediyesin de bulunan bazı Ardahanlıların engeli yüzünden olduğunu ileri sürdü.

**ARDAHAN FEDERASYONUNA VERİLMELİ..

Öte yandan konuyla ilgili bir açıklama yapan Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Gazeteci fakir Yılmaz ise ‘Yazıyorsam Sebebi Var’ adlı köşesin de konu ile ilgili ele adlığı yazıda AK Partili Esenyurt Belediyesinin son yerel seçimlerde CHP’nin yanında yer alan Tuncer Dağ ve arkadaşları dolaysıyla kültür evini Dağ’ın başında bulunduğu Kültür Evi Derneğine teslim etmediğini, bu nedenle Ardahan Federasyonunun acil bir toplantı yaparak, Esenyurt Belediyesin resmi yoldan başvurup, Ardahanlılar adına yaptırılan ve 7 yıldır teslim edilmeyen Esenyurt’ta ki kültür evinin federasyona teslim edilmesini istemeli dedi.

**Konuyla ilgili açıklamalar şöyle..

Ardahan Haberleri **İstanbul Ardahan Kültür Evi Duyurusu.. Tuncer Dağ

Esenyurt Belediyesi tarafından 2011 yılında temeli atılan şu an inşaatı bitmiş ve teslim edilmesi gereken Ardahan İl, İlçe ve Federasyonların yerleşkesi ile tüm köy derneklerinin faaliyetlerini icra edecekleri Kültür Merkezinin teslimatı ile ilgili olarak girişimlerimiz devam etmektedir. Değişik kesimler tarafından çeşitli gerekçelerle teslimatının geciktirilmesi ve engellenmesinin olduğunu tüm Ardahan Kamuoyu bilmektedir. Şu ana kadar vukuu bulan tüm gelişmeler ile ilgili olarak 22.09.2014 Pazartesi günü saat 09.00 da Yürütme Kurulumuz ve akabinde Yönetim Kurulumuz ile İl, ilçe ve Köy Derneklerimiz ile istişare toplantılarından sonra konu Ardahan Kamuoyuna taşınarak gerekli bilgi verilecektir ve yol haritası çizilecektir. Tüm gelişmeler bundan sonra günü gününe Ardahan Kamuoyuna bildirilecektir.

Ardahan Haberleri **ACI AMA GERÇEK..Ramazan Tan

Esenyurt ta bulunan Ardahan Kültür evi için yaklaşık 5 yıldır yapımı devam eden Ardahan Kültür evi binasının Ardahanlılara verilmemesinin sorumlusu olarak hep Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadı oğlu olduğu söylenerek Ardahanlılarla Belediye Başkanı Necmi Kadı oğlu nu biri birinden uzaklaştırmaya çalışanlar artık kimliklerini aşikâr bir şekilde ortaya koymaya başladılar.
Seçimlerden hemen önce kulislerde Belediye Başkanı Kadı oğluna sokak ortasında iki kafa çakarak yere serip onun bir daha Esenyurt'ta gelmesine engel olmak lazım diyenler ne gariptir ki bu gün Tüm Ardahanlıları karalayarak Ardahan kültür evi binasının Ardahanlılara verilmemesi gerektiğini söyleyerek Adeta Ardahan kamuoyuna küfür ediyorlar.
Yapımı bitmiş olan Ardahan Kültür Evi Binasını Esenyurt Belediye Başkanı Sayın Necmi Kadıoğlu bir an önce vermek istemesine rağmen ne acıdır ki kendilerini Ardahan'ın siyasi büyükleri ve kanaat önderleri olarak görenler verdirmemek için adeta direniyorlar..
Ardahanlı kimliğiyle bir yerlere gelmek isteyenlerin Ardahanlılara Kumpas yaparak ne yapmak istedikleri anlaşılır gibi değil..

Ardahan Haberleri **Kültür Evi Federasyona Verilmelidir..Fakir Yılmaz

Benim de birçok akrabamın bulunduğu İstanbul Esenyurt’ta yaşayan Ardahanlılara hoş görünmek için verilen vaatlerin arasında bulunan Ardahan Kültür Evi hala Ardahanlılara teslim edilmedi.
Daha önce bir çok kez gündeme getirdiğim bu Kültür Evi’nin Tuncer Dağ başkanlığında ki İstanbul Esenyurt Derneği yani diğer adıyla Ardahan Kültür Evi yöneticilerinin bu yönde ki beklentiler yine boş çıktı ve bitmesine karşın Ardahan Kültür Evi hala Ardahanlılara teslim edilmemiştir..
Evet dediğim gibi 2014 yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde hala sorun olan ve bir türlü Ardahanlılara teslim edilmeyen Ardahan Kültür Evi Tuncer Dağ ve arkadaşlarına olan tepki dolaysıyla Ardahan Kültür Evi’ne verilmediği artık kabul edilmeli ve olaya birde bu yönde bakmak gerekmektedir.
Çünkü AK Partili Necmi Kadıoğlu ve yanında ki Ardahanlı meclis üyeleri bu kültür evinin Tuncer Dağ başkanlığında ki Ardahan Kültür Evine vermeyeceklerini defalarca söylemiş, hatta benimde bulunduğum bir toplantıda bunu yüzlerine söylemiş ve bende bu yönde haber yapmıştım.
Evet olayı uzatmaya gerek yok ve yeniden üzerinde kitaplar dolusu yazılar yazmaya hiç gerek yok..
Çünkü bir yıl daha geçmesine karşın Ardahan Kültür Evi hala Ardahan Kültür Evi’ne teslim edilmemiş ve edilmeyecektir de..
Bu nedenle; Benimde başkan yardımcısı olduğum Ardahan Federasyonu acil toplanmalı ve Esenyurt Belediye Meclisine sunulmak üzere; Ardahanlılar adına yaptırılan Ardahan Kültür Evi’nin Ardahan Kültür Evi’nin de çatısı altında birleştiği 40’ın üzerinde derneği çatısı altında birleştiren Ardahan Federasyonuna verilmesini isteyen bir dilekçe ile başvuruda bulunmalıdır.
Çünkü Ardahan Kültür Evine verilmek istenmediği açıkça orta da olan Ardahan Kültür Evi Binası Ardahanlılarındır. Ardahanlıları da en güçlü şekilde temsil eden Ardahan Federasyonudur.
Evet, daha önce sözlü seslendirdiğim bu teklifimi bu kez yazılı olarak hem o binayı 7 yıldır alamayan Ardahan Kültür Evi’ne, Tuncer Dağ ve arkadaşları nedeniyle binayı Ardahanlılara vermeyen Esenyurt Belediyesine ve Ardahanlıları temsil eden Ardahan Federasyonuna iletiyorum..
Çünkü sorun artık kangren olduğu gibi, toplumu rahatsız edecek seviyeye gelmiştir.
Haberi ekleme saati: 20.18-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

OĞLUNU ÖLDÜRDÜ!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Bir babanın en acı günü..

Ardahan'ın Hanak ilçesinde, babasına ait park halindeki kamyonetin altına giren çocuk, kamyonetin hareket etmesi sonucu hayatını kaybetti.
Börk (Yukarı Dikkan) köyünde, 2 yaşındaki Musacan Çelik, babası Ergün Çelik'e ait park halindeki 75 AN 697 plakalı kamyonetin altına girdi. Ergün Çelik, oğlunu fark etmeyip aracı hareket ettirince Musacan Çelik ezildi.
Ağır yaralı olarak Ardahan Devlet Hastanesine kaldırılan Çelik, müdahaleye rağmen kurtarılamadı.
Baba Çelik, ifadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

**Hanak'ta Çıkan yangın da Bir Ev Kullanılmaz Hale geldi..

Öte yandan yine Hanak'ta meydana gelen bir olay da bir ev kullanılmaz hale geldi.
Alınan bilgilere göre Hanak Selamverdi Mahallesinde ki Binalı Dursun'a ait olduğu öğrenilen ve yanan evin tıkanan bacasını temizlemek istenirken bacaya verilen ateş sonucu çıkan yangın sonucu evin kullanılmaz hale geldiği öğrenildi.

**ÇILDIR'DA KURBANLIKLARI ÇALDILAR..

Diğer yandan Çıldır İlçesine bağlı Sabaholdu köyünde 9 büyükbaş hayvan çalındı.
Tazegül Kaya'ya ait büyükbaş hayvan ağılına yıkılan duvardan giren kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişiler 9 büyükbaş hayvanı alarak kaçtı.
Kaya, jandarmaya haber verdi. Jandarma ekipleri, hayvanların bulunması için çalışma başlattı.
Haberi ekleme saati: 19.05-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GURBETTE Kİ
ARDAHAN STK’LARINDAN HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Eğitim derneğinden Bir Tır Dolusu Sevinç..

Merkezi İstanbul’da bulunan Ardahan Eğitim Kültür Derneği bir tır dolusu yardım malzemesiyle geldiği Ardahan’ın Göle ve Damal’da ki öğrencilerini sevindirdi.
Dost Eli adlı derneğin desteğiyle bir tır dolusu giyeceği Ardahan’a getirip, ayrım yapmaksızın öğrenciler dağıtan Ardahan Eğitim Kültür Derneği Başkanı Celil Ünlü ve Ardahan Eğitim Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Burhanettin Yıldırım ve Adem Düz dağıttıkları giyecekleri elleriyle öğrenciler giydirdiler.

Ardahan Haberleri **ARDAHAN FEDERASYONUNDAN TOPLANTILARA KATILMAYAN,
SÖZLERİNDE DURMAYAN YÖNETİCİLERE UYARI..

Merkezi İstanbul Şişlide bulunan ve bünyesinde 40’a yakın Ardahan derneğini Barındıran Ardahan Federasyonu aylık toplantısını yaparak, önümüzde ki günlerde yapacağı çalışmalar hakkımda kamuoyuna yönelik bir açıklama yaptı.
İŞTE O AÇIKLAMA;
***ARDA-FED GENEL SEKRETERLİĞİNDEN
Arda-Fed Yönetim Kurulu 21 Eylül 2014 Pazar günü Federasyon merkezinde toplanarak aşağıdaki kararları almıştır:
1-Federasyonumuzun 2014-2015 eylem planı hazırlanmıştır.
2-Federasyon olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Taksimde yapılacak olan Atatürk Anıtına Çelenk Koyma törenine etkin olarak katılacaktır.
3-23 Şubat Ardahan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 94. yıl dönümü nedeniyle İstanbul’da 21 Şubat 2014 Cumartesi günü bir kutlama yemeği yapılması; bu yemeğe Başbakan'ın da aralarında bulunduğu Merkezi İdarenin en üst düzeyde katılımının sağlanması ve gecenin programının hazırlanması için çalışmalara başlanacaktır. Bunun için bir hazırlık komisyonu oluşturuldu.
4-22 Şubat 2014 Pazar günü de Kurtuluş kutlamaları çerçevesinde halka açık ücretsiz bir Halk Konseri yapılması kararlaştırıldı. Oluşturulan komisyon bu etkinliğinde planlamasını yapacaktır.
5-İstanbul’da yapılacak olan Emitt Fuarı’na Federasyon olarak etkin biçimde katılım sağlanması için Valilik ve Belediye ile ortak çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.
6-Federasyonumuz ile ATSO arasında imzalanan protokol gereği Mayıs ayı içerisinde ARDAHAN TANITIM GÜNLERİ yapılması için çalışmalar yapılacaktır.
7-Yönetim kurulumuzda görev alan ancak şu ana kadar etkin bir çalışma yapmayan, toplantılara katılmayan yönetim kurulu üyelerinin son kez uyarılması ve uyarılara uymamaları sonucunda yönetim kurulu üyeliklerinin düşürülerek yerine yedeklerden atamalar yapılması kararlaştırılmıştır.
Yaşar GELER
Arda-Fed Genel Başkanı

Ardahan Haberleri **Hanaklılar Derneğinden Yaşlılara Vefa..

Bu yıl Ardahan’da yapılan etkinliklere yönetim üyeleriyle birlikte katılan Ardahan İli Hanak İlçesi İzmir Derneği yeni bir çalışma başlattı.
Ardahan’a geldiklerin yaşlı köylülerini ziyaret eden İzmir Hanaklılar Derneği İzmir’de ki yaşlı Hanaklıları da unutmadı.
Dernek Başkanı Erhan Taşlıçay ve yöneticilerin bu örnek davranışı karşısında duygulanan yaşlı Hanaklılar İzmir’de Ardahan ve Hanak’ı en güzel şekil de temsi eden dernek yöneticilerine teşekkür ettiler.


Ardahan Haberleri **GOREVNGLERİLER YARDIM İSTEDİ..

Yeniden Belde olmasına karşın hala Belediye Başkanı seçimi yapılmayan Ardahan’ın Köprülü (Gorevng) Beldesi Derneği başta Köprülü İşadamlarından olmak üzere üyelerinden maddi destek beklediğini ilan etti.
İŞTE O AÇIKLAMA
Merhaba Değerli Köprülü Beldesi Halkı ;
21.09.2014 tarihli Köprülü Beldesi Yardımlaşma Derneği yönetin kurulu olağan toplantısı gerçekleşmiştir. Toplantımızda Dernek binamızın yenilenmesi adına görüşmeler sağlanmış olup ilk adım olarak, önümüzdeki kurban bayramında toplanacak derilerle gelir elde edileceğinden dolayı siz değerli halkımızın keseceği kurban derilerini bağışlamanızı rica ediyoruz. Buradan elde edeceğimiz gelirle birlikte bundan sonra siz hemşirelerimizden ricamız derneğe üye kayıtlarını yaptırıp bağışlarınızı yapmanızdır.
Bugüne kadar yapılmayan ve bütün nedenlerini tamamı ile açık şekilde belirttiğimiz etkinliklerin 2015 yılında tamamının yapılacağını, sms sistem güncellemesinin sona erdiğini ve sistemin tekrar aktif olduğunu bildirmek isteriz.
Kurban bayramında yapacağınız her deri bağışı sizlerin köyümüze ve derneğimize büyük katkı sağlamış olacaksınız.Konu ile ilgili kurban bayramı süresince sizlerin yapacağı sadece aşağıda verdiğimiz telefon numaralarına ulaşıp derinin bulunduğu adresi vermeniz yeterli olacaktır.Görevli arkadaşlarımız verdiğiniz adrese gelip kapınızın önünden derileri araçlar ile alacaktır.Bu konuda hassasiyet göstereceğinizden hiç şüphemiz yoktur.
Deri toplama işlemi için ulaşabileceğiniz görevli arkadaşlarımız ve telefon numaraları aşağıdaki gibidir;
ESENLER ;
• CANER TOPALOĞLU – TEL : 0537 659 54 76
• ENGİN POLAT – TEL : 0536 769 14 55
• VAHİT POLAT – TEL : 0530 968 23 25

ESENYURT + ESENYURT TABELA DURAĞI
• MÜFTÜ ÇAM – TEL : 0532 350 71 49
• HAKAN ÖZDAĞ – TEL : 0535 294 62 50
• YALÇIN DEĞİRMENCİ – TEL : 0538 314 93 03
• EROL ÖZKURT – TEL : 0535 213 23 67

Ardahan Haberleri **HOÇ/FED KONGREYE GİDİYOR..

Merkezi İstanbul Esenyurt’ta bulunan Hoçvan Federasyonu kongre kararı aldı.
Yönetiminin değişmesi beklenen Hoç/Fed’in kongre öncesi yaptığı toplantıya bir çok köy dernek başkanlarının katılmadığı öğrenilirken, toplantı ardından yapılan açıklama şöyle;
DUYURU Kurum olarak 31-08-2014 tarihinde birincisi Şengal ve Rojavadaki gelişmeleri değerlendirmek; ikincisi ise, 19 Ekim 2014 tarihinde yapılacak olan olağan kongremizle ilgili istişarelerde bulunmak üzere bir toplantı düzenledik. Anma töreniyle başlayıp katliamcı çetelerin kınanıp lanetlenmesiyle devam eden toplantımızda şu kararlara varılmıştır. 1-Bütün üye derneklerimizin başkanları rakamlar telaffuz ederek Şengal ve Rojava’daki mağdur halkımız için maddi katkıda bulunacaklarını açıklamışlardır. Bu katkılarını en kısa zamanda yönetime, yönetimde ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaktır. Keza bütün delege ve üyelerimiz bu konularda her zamanki hassasiyet ve duyarlılıklarını daha bir artırarak, bulundukları bütün alanlarda, semt ve mahalleler de, bu tür çalışmalar içinde olan kurumlarla dayanışma içine girip destek ve katkılarını esirgemeyeceklerdir. Bunun, insani ve vicdani bir görev olmanın yanında yok edilmek istenen bir toplumun bireyleri olarak hepimiz için tarihsel bir sorumluluk olduğu bilinciyle hareket edeceklerdir. 2-19 Ekim2014 tarihinde yapılacak olan kongremiz için bir anlamda start anlamına gelen bu toplantımız başka toplantılarla devam edecektir. Bir sonraki toplantı tarihi ve saati yönetim tarafından belirlenerek, en kısa zamanda yine mesaj ve dernek başkanları aracılığıyla delegelerimize duyurulacaktır. Amacımız ve dileğimiz bütün gelişmelerin eleştiri, öneri, tartışma ve istişarelerin demokratik zemin ve tarzda aleni ve dostça olmasıdır. Kurumumuza, bölgemize ve halkımıza yakışanda budur. İlk toplantımızda hazır bulunarak katılım ve seviyeli katkılarıyla güç veren bütün delegasyonumuza, teşekkür ederken, daha güçlü bir yönetim ve yeni hizmetler için gelecek toplantılarımızın da aynı verimlilik de geçmesini diliyor bu konuda herkesin üzerine düşeni yapacağına inanıyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. HOÇ-FED yönetim kurulu.
Haberi ekleme saati: 13.32-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kayatürk: Ardahan Markasına Sahip Çıkamıyoruz

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlı esnaf konuşuyor, GAZETECİ yazıyor’ röportajlarına devam eden Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz esnafla buluşmaya devam ediyor.
Ardahan Balına ilk olarak patent alan firmanın sahibi olan işadamı Erol Kayatürk ile yemekte buluşan Gazeteci Fakir Yılmaz, Ardahan Kafkas Bal Firması Sahibi Erol Kayatürk ile Ardahan Balı ve Ardahan’ın geleceği konusunda önemli bir sohbet yaptı.
Gün geçtikçe tanınan ve tadılan Ardahan Balının markalaşması için verdiği mücadeleye başta Ardahan Bal Festivallerini düzenleyen Ardahan Belediyesi olmak üzere Ardahan Arıcılık Birliği, Ardahan Arıcılık İstasyonunun sahip çıkıp, gerekli desteği vermediğinden yakınan KAFKAS BAL FİRMASI Sahibi Ardahanlı İş Adamı Erol Kayatürk Ardahanlıların da kendi değerleri olan markalara sahip çıkmadığında şikayetçi oldu.
www.esenyurthaberleri.com internet haber sitesi sahibi Ardahanlı Gazeteci Hakan Hazar’ın da hazır bulunduğu yemekte önemli açıklamalar da bulunan Ardahanlı İşadamı, KAFKAS BAL FİRMASI Sahibi Erol Kayatürk ‘yaşadığı sorunları aşamayıp, intihar eden Ardahanlı İş adamının Ardahan Et adlı firmasında her Ardahanlı günde yarım kilo et alsaydı ve o önemli markaya sahip çıksaydı Ardahanlıları üzen ve de kahreden o olay yaşanmazdı. İşte her Ardahanlı bundan ders çıkarmalı ve Ardahan’ın her türlü iş alanında marka olanlara sahip çıkmalıdır.’ dedi.
Haberi ekleme saati: 19.12-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sizce Bu Kare de Biri Neden Yok?!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2015 Genel Seçimleri öncesi hazırlıklarına devam eden partilerin başında gelen Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl ve İlçe Teşkilatları en son toplantısını orman da yaptı.
CHP’li Belediye Başkanları ve İl, İlçe Başkanları ile yöneticilerinin bir araya geldiği Orman Toplantısın da çekilen fotoğrafta bir kişinin olmaması dikkat çekerken, o kişinin önümüzde ki seçim de karenin dışına itilmek istenen kişi mi olduğu anlaşılamadı.
Yaklaşan Genel Seçimler öncesi Genel Merkezin ön seçim yapması gerektiğini belirten CHP’lilerden oluşan bu kareyi görenler bu karenin birine meydan okumak olduğunu yorumlanırken, o kişinin tam da bu kare fotoğrafın çekildiği o gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Ankara’da IŞİD tarafından kaçırılan Ardahanlı Konsolosu ziyaret etmesi bir tesedüf mü yoksa onun da Kılıçdaroğlu ile aynı karede bulunup, ‘bu kareye meydan okudu’ olup, olmadığı anlaşılamadı.
Haberi ekleme saati: 19.02-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İki Güçlü Rakip Sahaya İniyor..
KAYA MİLLETVEKİLİ,
HANCIOĞLU İL BAŞKANI ADAYI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşUzun süredir orta da görülmeyen iki güçlü siyasetçi yaklaşan 2015 Genel Seçimleri öncesi yeniden sahaya inmeye hazırlandıkları ileri sürüldü.
Son Yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görünen Ardahanlı iki önemli siyasetçi Ardahan eski Milletvekili Saffet Kaya ile Ardahan eski İl genel Meclis Üyesi Suat Hancıoğlu’nun yaklaşan genel seçimler öncesi yeniden sahaya inecekleri, Kaya’nın yeniden milletvekili olmak için Ardahan’da aday olacağı, Suat Hancıoğlu’nun ise yaklaşan Adalet ve Kalkınma Partisinden İl Başkanı olmak için şimdiden nabız ölçmeye başladığı alınan bilgiler arasında oldu.

**Baydar’da Milletvekili Adayı..

Saffet Kaya’nın Milletvekili, Suat Hancıoğlu’nun AK Parti İl Başkanı olmak için sahaya inmeye hazırlandıklarını öğrenilen şu günlerde önümüzde ki ayın sonuna kadar kongresini tamamlamak zorunda olan AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar’ın İl Başkanlığı için yeniden aday olmayıp, 2015 Genel Seçimlerin de Milletvekili Adayı olmak için siyasi çalışmalarına devam etmesi bekleniyor.
Haberi ekleme saati: 18.29-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Gazetecilere zorunlu kontrol..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşta sağlık sorunu olmak üzere Ardahan’da yaşananları okurlarına duyurmak için adeta gecelerini gündüzlerine katan ve bu nedenle zaman zaman kendi sağlıklarını bile unutan Ardahanlı Gazeteciler zorunlu sağlık kontrolünde geçtiler.
Son çıkan İş Güvenliği dolaysıyla esnaf gibi gazetelerini çıkardıkları matbaalarına doktor tutmak zorunda kalan ve bir çok yeni kuralı ye rine getirmeleri istenen gazeteciler Ardahan’a gelen seyyar sağlık ekibine muayene oldular.
Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz ve Cemiyete Üye Gazetecilerin topluca kontrolden geçtiği sağlık taramasında stresli mesleklerin başında gelen bu mesleğin getirdiği stres ve yorgunluk belirtisi görülürken, alınan kan testi ve solunum yolları kontrolünde geçtikleri görüldü.
Haberi ekleme saati: 17.39-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bir Kamyon Kurban
15 Bin TL!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş4 Ekim’de kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi Ardahan’dan diğer illere sevk edilen kurbanlıkların sevki tüm hızıyla devam ediyor.
Kurban Bayramına kadar 35 Bin Büyükbaş hayvanın sevkinin yapılması beklenen Ardahan’da bir kamyon yıl boyunca yetiştirilen kurbanlıkları başka illere götürmek isteyenlerin 15 Bin Türk Lirasını gözden çıkarması gerekiyor.
Kurbanlık sevki için bir çok kamyonun geldiği Ardahan’da kamyon kiraları da kurbanlıklar gibi fırladı.
Ardahan’dan başka illere bir kamyon kurban götürmek isteyenlerin 6 ila 7,5 Bin TL kamyon kirası vermek zorunda kaldığı görülürken, bu kamyonlara yüklenen hayvanların 1,5 Bin TL. masrafı olduğu, 1,5 TL. çoban parası vermek zorunda kaldığı, belediye, il ve ilçe tarım müdürlüklerine ödenen paralarla bunun 13 il 15 Bin TL.’yi bulduğu öğrenildi.
Ardahan’dan Rize’ye Bir Tır’ın 2 ila 3 Bin TL.’ye kiralandığı öğrenilen şu günlerde Ardahan’dan İzmir’e kurban götürmek isteyenlerin 7 Bin TL. kamyon kirasını gözden çıkarması gerekiyor.
Ardahan-Ankara, Ardahan Bursa 4 ila 6 TL. kamyon kirası ödemek zorunda kalan kurban yetiştiricilerinin bir çok emekle yetiştirdikleri kurbanlarını satıp, satmayacakları da merakla beklenmektedir.

**Köylü gülüyor, Şehirli düşünüyor..

Ardahan da son üç haftadır hayvan pazarında fiyatlar üzerine yaptığımız gözlemler sonucu, her geçen gün artan fiyatlar dolaysıyla köylünün yüzünün güldüğü görülürken, hayvan yetiştiricilerinin köylerinden getirdiği hayvanlarının, geçen yıla göre hem alıcısı var, hem de fiyatlar da 500-ile 1500 TL arasında bir artış var.
Kurban kesmek isteyen bir kişi en az 2500 TL’ye kurban alabilirken, iki kişilik hisselerde kişi başı en az 1250 TL, en fazla 1500 TL’ye kurban alınabiliyor.
Büyük şehirlere götürülen 3 yaşındaki bir boğa 5000 TL ile 6000 TL arasında satışa sunulurken, aynı boğa Ardahan’ dada aynı fiyata veya 500 TL indirimle alıcı buluyor.
Diğer yandan, Güneydoğu’dan kamyon kamyon getirilen samanların, tonu 320 TL ye satılıyor.
Önceki yıllarda bu samanlardan alan vatandaşlarımızın söylediklerine göre, bu samanların kalitesinin çok düşük olduğu, hayvanlara yaramadığı ve hayvanlarının bu samanı yemediğinin, içinden toprak ve taş çıktığını, kesinlikle bu samanların alınmaması gerektiği uyarısı yapılırken bazı vatandaşların ise bu samanlardan almaya devam ediyor.
Ayrıca bazı vatandaşlarımız ise, bu kamyonların hayvan pazarı olduğu günlerde, Hayvan pazarının olduğu yerde satış yapılmaması gerektiğini, farklı bir bölgede satışa sunulursa, yaşanan kargaşanın ve trafik sıkışıklığına da çözüm olacağı söyleniyor.
Haberi ekleme saati: 17.28-21 Eylül 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLILAR ARDAHANLI
KONSOLUSU ZİYARET ETTİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşIŞİD Terör Örgütü tarafından kaçırılan ve 101 gün sonra serbest bırakılan Ardahanlı Konsolos Ardahanlıları evinde kabul etti.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Ardahanlı Konsolosu evinde ziyaret eden CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ve Ankara Ardahan Vakfı Başkanı Sabri Arpaç kendisine ziyarette bulundular.
101 Gün sonra 48 çalışanı ile birlikte serbest kalan Ardahanlı Konsolos Öztürk Yılmaz'ı ziyaret eden ve geçmiş olsun dileklerinde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Özer ve Ardahan Ankara Vakfı Başkanı Sırrı Arpaç hemşehrimizin eşi tarafından da ilgi ile karşılandı.
Haberi ekleme saati: 17.02-21 Eylül 2014
Ardahan Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DURSUN AKÇAM ANILDI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDursun Akçam gönüllüsü olarak önce kürsüye çıkan Sinan Kadir Onay, Akçam’ın hayatından kısa kesitlerle örnekler vererek anlattı, dünden bugüne eğitim ve öğretim görevlisi olan Akçam’ın hayatından bahsetti.
Dursun Akçam gönüllüleri ve Dursun Akçam, Kültür Evi yöneticileri ile çalışanları ölümünün 11. ci yıl dönümünde andılar. 2003 yılında hayata gözlerini yuman Akçam, önceki gün Ardahan’da dursun akşam gönüllüleri ve sevenleri ile etkinlik düzenleyerek bir kez daha yad edildi. Daha sonra Akçam’ın hayat hikayesini anlatan belgesel gösterildi.
Daha sonra sahneye çıkan Alev Gümüş slayt gösteri ile Dursun Akçam’ın, ‘Kafdağı’nın Ardı’ adlı şiiri okuyarak bir kez daha hatıraları canlandırdı.
Haberi ekleme saati: 16.57-21 Eylül 2014
Ardahan Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÜNLÜ OZAN HAYATA GÖZ YUMDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKarslı Devlet sanatçısı Aşık Şeref Taşlıova tedavi gördüğü Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
10 Nisan 1938’de Ardahan'ın Çıldır ilçesin de ayrılıp Kars'a bağlanan Gülyüzlü köyünde doğdu.
İlkokuldan sonra bir süre öğretmen okuluna devam etti. Bu yıllarda da bağlama çalmayı öğrendi. Kuzeydoğu Anadolu aşıklık geleneğinin önemli isimlerinden olan Çıldırlı Aşık Şenlik’in oğlu Aşık Kasım’a çıraklık yaparak kendini geliştirdi ve yöredeki aşıklarla tanışma fırsatı buldu.
Haberi ekleme saati: 16.54-21 Eylül 2014
Ardahan Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazık Oldu..
SERHAT ARDAHAN SPOR 2
TRABZON YORMA SPOR 2

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBölgesel Amatör Ligin de Ardahan'ı temsil eden Serhat Ardahan Spor evin de konuk ettiği Trabzon Yomra Spor'u elinde kaçırdı.
BAL Liginin 2. maçına çıkan ve ortaya koyduğu sporla göz dolduran ve Ardahan Valisi, Belediye Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, İl Emniyet Müdürünün de aralarında bulunduğu yaklaşık bin seyircinin taktirini alan Serhat Spor karşılaşmanın birinci yarısının ilk dakikaların da elde ettiği üstünlüğü koruyamayınca rakibiyle berbere kaldı.
İlk yarının ilk dakikalarında attığı gol ile moral bulan Serhat Spor bu golün hemen ardında kalesinde gördüğü gol ile maçın birinci yarısını 1-1 tamamladı.
2. Yarıda da gol isteği ile rakibine yüklenen Serhat Spor'un bir futbolcusunun kırmızı kar görmesi ve maçı 10 kişi ile tamamlama çabası bu dakikalarda gelen karşılıklı gollerle maç 2-2 sona erdi.

**1.AMATÖRDE FİKSTÜR BELLİ OLDU..

BAL Ligin de mücadele eden Ardahan Serhat Spor'un 2. karşılaşmasında aldığı 1 puan ile ligde ki puanını 3'e çıkarırken Ardahan 1. Amatör 2014-2015 Futbol Sezonu Lig Fikstürü de çekildi.
10 Takımın mücadele edeceği Ardahan 1. Amatör Futbol Ligin de Kinzodamal Başdeşenspor, Sarzep Sulakyurtspor, Cincorup Ağzıipekspor, Göle Senemoğluspor, Ardahanspor, Gölespor, 23 Şubatspor, Arıspor, Posofspor ve Anadoluspor futbol takımları oynayacaklar.
Haberi ekleme saati: 16.53-21 Eylül 2014
Ardahan Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Havaalanı İstiyor..
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
İki Müdür, Bir Koordinatör..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş'Ardahanlı konuşuyor, Gazeteci yazıyor' başlıklı yazı dizimizin devamı gereği esnaftan ve işadamlarından sonra dünde Serhat Ardahan Federasyonu Başkanı Burak Taştan ile birlikte ikisi müdür, bir koordinatör olmak üzere üç idareciyi makamlarında ziyaret ettik.
Öncelikle ilk kez 12 Eylül İhtilali sabahı göz altına alınan babamı aramak ve sormak için ilk kez gittiğim daha sonra da hiç girmediğim eski MİT Binasına, yani depreme dayanıklı değil denilerek boşaltılan ve yerine Ardahan İl Spor ve Gençlik Müdürlüğünün taşındığı binada ki Ardahan İl Spor Müdürünü ziyaret ettik.
Spor müdür ile ilgili gazetemiz de yayınlanan haberler ardından rapor aldığı ve istifaya hazırlandığı ileri sürülen Iğdırlı İl Spor Müdürünü ziyaret etmeden önce 8 derneğin çatısı altında bir araya geldiği Serhat Ardahan Federasyonunun önümüzde ki ayın 25'in de düzenlemeyi düşündüğü gece için kapalı spor salonu için başvuruda bulunduktan sonra rapor alıp, istifaya hazırlandığını duyduğumuz İl Spor Müdürünün makamında olduğunu öğrenince buraya kadar gelmişken kendisini de ziyaret edelim diyerek sekreterine randevu talebimizi yaptık.
Müdür bizim geldiğimizi duyunca aynı zaman da Ardahan'ı Tanıtma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı da olan Serhat Ardahan Federasyonu Başkanı Burak Taştan ve 'gazetelerimizde çıkan eleştiriye yönelik haberlerimize karşın, bir çokları gibi kin duymayıp, küsmeyen ve beni de içeriye davet eden İl Spor Müdürünün bizden önce ki konuğunun, Kurban Sevkıyatı dolaysıyla bugünlerde bir hayli yoğun olan İl Tarım Müdürünün olduğunu da görmüş olduk.
Bizim geldiğimizi duyan ve İl Spor Müdür ile vedalaşıp çıkan İl Tarım Müdürü ile ayakta selamlaşıp, kendisine de geleceğimizi belirtip, randevulaştıktan sonra sohbet ettiğimiz müdürün istifa da bir hayli kararlı olduğunu ama başta AK Parti Ardahan Milletvekili olmak üzere valinin de buna karşı çıktığını öğreniyorduk.
İl Spor Müdürü ile biraz sohbet ettikten sonra aslında iyi bir idareci olduğunu ancak başta Ankara'nın olmak üzere daha önce ki müdür yiyen kadronun baskısından bunaldığını öğreniyor, 6 aydır Ardahan'da İl Spor ve Gençlik Müdürlüğü yapan bu bürokratın harcanmaması, kendisinin de baskılara hemen teslim olmamasını dileyip, oradan ayrılırken İl Müdürlerinin başta Ardahan basını ile olmak üzere toplumdan kopuk oldukları ve bu nedenle çok yalanız kalıp, biraz da bu yanlızlıktan bunalıp, yorulduklarını görmüyor değildik..
Ve bunun bizim onlara sık sık gidip gelemememizden mi, yoksa onların bizlere gelip, gitmemelerinden mi olup olmadığını da, 12 Eylül mağduru iki babanın çocukları olan ben ve Taştan olarak kendi kendimiz tartışıp, duvarlarında sanki hala 12 Eylül öncesi yaşananların sesleri gelen eski MİT binasında ayrılıyorduk..
Yarın: İl Tarımdaydık..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Mırtıf Mahallesi
Gözde Mahalle Olacak..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTOKİ’den sonra Yap/Sat Modelinin girdiği ve konut bolluğunun yaşattığı Ardahan’da başta Karagöl de olmak üzere sağda sol da yapılan bir kaç bina ile kentin geliştiğini söylesekte Halilefendi, Yenimahalle, İnönü, köyden mahalleye dönüştürülmesine karşın hala köy mü, mahalle mi olduğu anlaşılamayan Gürçayır (Sapkara), Arıcılık bölgesi gibi yerler de gelişmeyi bekliyor.
Faruk Köksoy’un belediye başkanı olması ardından Kentsel Dönüşüm olacak denilen ve bu nedenle hizmet verilmediği ileri sürülen Yenimahalle ve diğerlerinin sorunlarının ne zaman çözüleceği de merak edilen ve sorulan soruların başında geliyor.
Ve en önemlisi bu bölgelere gerekli alt yapı gitmediği için Yap/Satçılar başta olmak üzere kimsenin buralara uğramadığı da belirtilmektedir.
Ama gecikmelide olsa başlayan Kentsel Dönüşümün, Mırtıf mahallesi denilerek küçümsenen Ardahan’ın Yeni mahallesini gözde semt haline getireceğini ve bugüne kadar alt yapı başta olmak üzere bir çok şeyi mana edip buraya gidip, yatırım yapmayanları pişman edeceği de diğer bir gerçektir..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE DERNEKLERİ YASTA (!)

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Göle Derneklerinden Anlamlı (!) Teşekkür!..

Başta, Göle'nin bozuk Ardahan, Kars ve bozuk köy yolları olmak üzere bir çok sorunla başbaşa bulnan Göle kaymakamına teşekkür.
Ardahan'ın en büyük ilçesi ve en çok sorunu olan Göle ile uzaktan yakından ilgilenmeyen, var olan sorunların çözümünde hiç bir rolleri olmayan, kışları kaz gecelerin de, yazları festivalden festivale ortaya çıkan Göle Dernekleri tayini çıkan çok başarılı (!) kaymakamın ardından yas pardon teşekkür ilan ettiler.
Gölelileri şoke eden bu gelişmeye tepki gösteren bir çok Göleli, bir çoğu yıllardır Göle'ye gelmeyen başkanları ve yönetimlerinin kimlerden oluştuğu bilinmeyen Göle'den bi haber derneklerin sanaldan yaptıkları bu teşekkürün nedeninin, hangi başarı için yapıldığının açıklanmasını istedikleri de görüldü.

**Göle Merkez Dernek Başkanı Kubanı Demir: Ben İmza Atmadım..

Göle Merkez Dernek Başkanı Kurbanı Demir başta olmak üzere bazı dernek başkanlarının haberi olmadan isimlerinin bu teşekküre eklendiğinin de ortaya çıktığı görülen teşekkür metni ve bu teşekkürde adları olan dernek ve başkanları şöyle;

Göle Derneklerinden Kaymakam Özdemir’e Teşekkür mektubu

2012 yılında ilçemize Kaymakam olarak atanmış olan Sayın Fatih ÖZDEMİR’in tayininin çıkmış olması, Göle’de yapmış olduğu başarılı hizmetler ve projelerinin hemen hemen her Göle’li tarafından takdir görmesi, sürekli Göle’liler ve köylülerle ile iç içe olması ve atandığı günden bu güne kadar gerek İlçe ve köy derneklerimiz, gerek sivil toplum örgütlerimiz, gerekse yöresel ve ulusal basınımız ile, uyumlu çalışması veya çalışma çabaları içerisinde olması sebebiyle hepimizi derinden üzmüş ve etkilemiştir.
Aşağıda imzalarımız bulunan bizler, Sayın kaymakam Fatih ÖZDEMİR’e , atanmış olduğu Sivas’ın Gürün ilçesinde yapacağı hizmetler için de şimdiden başarılar diler, her zaman yanında olduğumuzu ve kendisini unutmayacağımızı bilmesini ister ve Göle’mize yapmış olduğu başarılı hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz.
Ankara Göle Dernek Başkanı Ergüder ŞİMDİ, İstanbul Göle Dernek Başkanı Ertekin BAYSAL, Bursa Göle Dernek Başkanı Sebahattin HASPOLAT, İzmir Göle Dernek Başkanı Mustafa KÜPELİ, Göle Merkez Dernek Başkanı Kubanı Demir, Göle Gazi ve Şehitler Derneği Başkanı Cemal KAYA, Göle Fakülte Yaptırma Derneği Başkanı Ömer Turan, Ankara Büyük Altunbulak Köyü Dernek Başkanı Osman YILMAZ,
Ankara Dedeşen Köyü Dernek Başkanı Ertay YAZICI, Ankara Yeleçli Köyü Dernek Başkanı Sancaktar MURATOĞLU, Ankara Yeniköy Köyü Dernek Başkanı İmdat ASKEROĞLU, Ankara Hoştulbent Köyü Dernek Başkanı Metin GÜLTEKİN, Ankara Turkeşen Köyü Dernek Başkanı Remzi ADIGÜZEL, Ankara Saman Döken Köyü Dernek Başkanı Enver ERTAŞ, Siyasal Birikim Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mustafa KÜPELİ Göle Dernekleri Basın Birimi


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN ÜŞÜMEYE BAŞLADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Sabah SİS, öğlen YAĞMUR, gece DONDURUCU SOĞUK..

29 Ekim'e 9 gün kalan Ardahan'da kış günleri yaşanmaya başlandı.
Bin 900 rakımla Türkiye'nin en yüksekte olan vilayetleri arasında bulunan ve uzun kış günlerinin yaşandığı Ardahan'da günlerin kısalmasıyla birlikte soğuklarda etkisini göstermeye başladı.
Sabahları erken saatler de sis altında kalan Ardahan Ovasında yaşanan pus ve kiravi ile kışın kapısına dayandığı görülürken, geceleri olağanüstü düşen hava sıcaklığı nedeniyle bir çok evin soba yakmaya başladığı dikkat çekmekte.
Son bir haftadır özelikle geceleri üşümeye başlayan Ardahanlılar yağan yağmurlar ardından gök yüzünü kapatan kar bulutları ile her an kışa merhaba demeye hazırlandığı görülürken, Posof ve Hoçvan'ın yüksek kesimlerine yılın ilk karları düştüğü görüldü.
Haberi ekleme saati: 16.05-20 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERBEST KALAN KONSOLOS'UN
KÖYÜNÜN YOLUNDA KAZA 3 YARALI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş101 gün sonra serbest bırakılan Ardahanlı Konsolosun köyünün yolunda trafik kazası.
Alınan bilgilere göre Ardahan Merkeze bağlı Edegül-Dedegül yolunda trafik kazası meydana geldi. Ardahanlı konsolos Öztürk Yılmaz'ın köyü Açıkyazı (Lori) köyünün de bulunduğu yolda meydana gelen kaza da 3 kişinin yaralandığı ve Ambulanslarla Ardahan Devlet Hastanesine getirildikleri öğrenildi.

**En Az Kaza Ardahan'da..

Öte yandan Türkiye genelinde günde ortalama 10 kişi trafik kazalarından hayatını kaybederken Gümüşhane'de ise trafik kazalarına bağlı herhangi bir ölüm gerçekleşmedi. Gümüşhane'nin ardından birer kişinin öldüğü Kars, Ardahan ve Yalova en az ölümün gerçekleştiği iller olarak kayıtlara geçti.

**En çok traktör Ardahan'da..

Diğer yandan 2009-2014 döneminde traktör sayısı en fazla artan ilin yüzde 72,8 ile Tunceli olduğunu bildiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar şu bilgileri verdi:
"Tunceli ilimizi yüzde 71 ile Ardahan, yüzde 69,7 ile Şırnak, yüzde 66,6 ile Siirt, yüzde 58,5 ile Kilis, yüzde 54,8 ile Iğdır, yüzde 52,2 ile Mardin izledi. Son 5 yıllık dönemde traktör sayısı sadece İstanbul'da geriledi.
Haberi ekleme saati: 15.58-20 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AZERBAYCAN'DA TANAP'IN TEMELİ ATILDI.
ARDAHAN'DA İSTİMLAKLER BAŞLADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN'DAN GEÇİYOR, ARDAHAN'IN ADI YOK..

Bakü-Tiflis-Veyhan Petrol ve Doğalgaz Boru Hatları ardında şimdi de Azerbaycan doğalgazını, Avrupa'ya ulaştıracak 'Güney Gaz Koridoru' enerji projesi bölgede geçecek.
Azerbaycan'da bir çok ülke Başbakanı ve bakanlar düzenlenen temel atma töreninin gerçekleştiği TANAP Boru Hattı için Ardahan'da da istimlakler başladı.
Ardahanlılarla masaya oturmaya başlayan TANAP yetkililerinin kamuoyndan gizli küçük köy toplantıları ile arazileri yok pahasına istimlak etmeye çalıştığı öğrenilirken, buna karşı çıkan Ardahanlılar BTC ve BOTAŞ'ın bölge halkını kandırdığı gibi TANAP'ın da ucuza istimlak yapma isteğine dur diyeceklerini belirttikleri öğrenildi.

**Azerbaycan'da temeli atıldı..

Haydar Aliyev Merkezi'nde temel atma töreni öncesinde düzenlenen törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kafkasya'nın Türkiye için vazgeçilmez olduğunu belirtti. Yıldız, konuşmasına şöyle devam etti "Doğu ile batı, kuzey ile güney arasındaki ticaret enerji ve ulaşım koridorlarına ilaveten kültür ve medeniyetlerin etkileşimini sağlayan ve bölgenin barış, istikrar ve refah kuşağı haline dönüşmesi geniş Avrasya vizyonumuzun temelini teşkil etmektedir. Bugün temelini atacağımız proje sadece enerji ve ulaştırma projesi değildir. Kardeş Azerbaycan'la geliştirdiğimiz projeler bütün çevre ülke ve bölgeye barış getirmeyi hedefleyen projelerdir. Bakü- Tiflis -Ceyhan (BTC) ile Kafkasya'yı Akdeniz'e bağladık. Bakü -Tiflis -Erzurum (BTE) projesi ile Kafkasya'yı Anadolu'ya bağladık. Güney Gaz Koridoru projesi ve onun bel kemiği Trans Anadolu Doğal Gaz Projesi (TANAP) ile bu defa Kafkasya'yı Avrupa ile birbirine bağlıyor adeta bir barış koridoru açıyoruz."
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de yaptığı konuşmada, şimdiye kadar enerji konusunda geliştirdikleri projelere sadece Gürcistan ve Türkiye'den katılımın olduğunu, ancak temeli atılan söz konusu proje ile artık uluslararası ortaklık noktasında yeni bir sayfayı açmış olacaklarını söyledi. Aliyev "Azerbaycan üretimini sağladığı doğal gazı Gürcistan Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, İtalya görüşmekte olduğumuz Karadağ ve Hırvatistan da projeye katılabilirler. Hatta diğer Avrupa ülkeleri de katılabilir" dedi. Aliyev atılan temelle enerji sektöründe yeni bir uluslar arası takımın oluştuğunu ifade ederek "Takımımızın bütün üyeleri buradalar, ben eminim ki işbirliğimiz kazançlı ve başarılı olacak" dedi.
Daha sonra kürsüye gelen Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevniyev de yaptığı konuşmada, ülkesinin daha önce tek bir hattan gaz aldığını, söz konusu proje ile enerji bağımlılığını azaltmayı hedeflediklerini söyledi. Plevniyev "Bugün tarihi bir adım atılıyor. Hem Avrupa'nın enerji güvenliği, hem de bölgesel işbirliğini genişlendirilmesi bu proje çok önemli" dedi. Sonra kürsüye sırasıyla; Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Yunanistan Başbakanı Antonio Samaras, Karadağ Başbakanı Milo Cukanoviç geldi.
Güney Gaz Koridoru ile Hazar Denizi'ndeki Şahdeniz havzasında bulunan Azeri doğalgazını, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması amaçlanıyor. Bakü'nün Sangaçal terminalinden başlayacak olan hat, Güney Kafkaslar Gaz Koridoru ile Gürcistan üzerinden geçerek Türkiye Posof sınırına ulaşacak.

**200 MİLYAR DOLAR GELECEK..
Doğalgaz TANAP ve Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile de Avrupa'ya nakledilecek. Doğalgazının Avrupa’ya satışına ilişkin imzalanan anlaşmalardan beklenen gelirin 200 milyar dolar olduğu daha önceden basına yansımıştı. İnşası 2017’de tamamlanması planlanan projeyle ilk aşamada taşınacak 16 milyar metreküplük gazın 10 milyarı Avrupa’ya nakledilirken, 6 milyarı ise Türkiye’ye verilecek.
Haberi ekleme saati: 14.04-20 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA HAFTA SONUNUN
İLK HABERLERİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Kor Nadim Hayata Göz Yumdu..

12 Eylül Cuntası öncesi kurulan ve ihtilalden sonra kapatılan Ardahan Hamallar Derneğinin üyelerinden Hamal Kor Nadim hayata göz yumdu.
Uzun süredir rahatsız olan Nadim Keleş'in dün gece hayata göz yumduğu öğrenildi.

**Garajda kavga..

Ardahan Şehirlerarası Otogarında yolcu bileti için çıkan tartışma kavgaya dönüşünce bir çok kişi yaralandı.
Alınan bilgilere göre yolcu bileti alımı nedeniyle çıktığı ileri sürülen kavga ardından olaya müdahale eden polis tarafları gaz sıkarak ayırdı.

**İhtiyaç Sahibi 28 Aile Ev Sahibi Oldu..

Ardahan’da ihtiyaç sahibi 28 aile için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yaptırılan evlerden merkez de olan 5 ev, sahiplerine teslim edildi. Evlerin anahtarını sahiplerine Ardahan Valisi Ahmet Deniz ve Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy verdi.

**19 Köye Elektrik Verilmeyecek..

Ardahan'a bağlı 19 köyde 2 gün boyunca belirli saatlerde elektrik kesintisi uygulanacağı bildirildi.
ARAS Elektrik Ardahan İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yarın ve pazar günü Ardahan il merkezine bağlı 19 köyün elektrik hatlarında bakım ve onarım yapılacağı belirtildi.
Çalışma kapsamında söz konusu köylerde 09.00-16.00 saatlerinde elektrik kesintisi uygulanacağı ifade edildi.
Çalışma yapılacak köyler şunlar:
"Açıkyazı, Kazlı Köy, Kıraç, Edegül, Dedegül, Akyaka, Tepeler, Güzçimeni, Ovapınar, Yalnızçam, Çatalköprü, Yalnızçam, Haskay, Bağdeşen, Çimenkaya, Çeğilli, Dağevi, Uzunova ve Ardıçdere."

Ardahan Haberleri **ARDAHAN’DA GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Ardahan’da 19 Eylül Gaziler Günü, Valilik binası önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Törene, Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Tugay Komutanı Erdem Kargın, Cumhuriyet Başsavcısı Recai Bilgin, gaziler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Atatürk Anıtı'na çelenklerin bırakılmasıyla başlayan törende, Gaziler Derneği Başkanı Yener Göğdemir, günün önemine ilişkin konuşma yaptı.
Öğrencilerin şiir okumasıyla sona eren tören de Vali Deniz, törene katılan gazilerle yakından ilgilenerek sohbet etti.
Burada ki törenin ardından Vali Deniz, protokol üyeleriyle beraber Gaziler Derneği’ni ziyaret ederek gaziler ve aileler ile biraraya geldi. Bir süre gazilerle sohbet eden Vali Deniz, “Gazilerimiz, bu vatanın bölünmez bütünlüğü için canları pahasına mücadele etmiş, bu uğurda şehit olmayı göze alarak büyük cesaret örneği göstermişlerdir. Biz kendilerine minnettarız” dedi.
Ziyaret sonunda Vali Deniz, gazilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

-Gaziler onuruna yemek

Gün içerisinde devam eden etkinliklerin ardından akşam da Gaziler onuruna yemek verildi.
Burada ki programa, Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Tugay Komutanı Erdem Kargın, Başsavcı Recai Bilgin, Gaziler ve gazi aileleri ile davetliler katıldı. Yemeğe katılan gazilerle yakından ilgilenerek sohbet eden Vali Deniz, “Bizler ne yapsak sizlerin hakkını ödeyemeyiz. Bu ülke, sizlere verdiği değer ile büyüyecek ve gelişecek” diye konuştu.

Ardahan Haberleri **AK Parti ve HDP Kongreye Gidiyor..

2015 Yılında yapılacak olan Genel Seçimlere hazırlanan partiler kongre sürecine girdi..
Ardahan Adalet ve Kalkınma Partisi ve Ardahan Halkın Demokrasi Partisi kongre hazırlıklarına başladı.
Her iki partide yapılan açıklamaya göre partilerin yeni üye kaydı çalışmalarının yanı sıra kongre çalışmalarınında başlatıldığı bildirildi.

**GAZETECİ SAADET'E KAVUŞTU..

Geçtiğimiz gün yeniden dizayn edilen Saadet Partisi Ardahan İl Yönetimi belli oldu.
Kazım Karadağ'ın İl Başkanlığına getirildiği Saadet Partisi Ardahan İl yeni yönetiminde birde gazeteci var.
Gazeteci Özkan Karakaya'nın da aralarında bulunduğu SP Ardahan İl Yönetimi şu isimlerden oluştu:
Yönetim Kurulu: Kazım Karadağ, Özkan Karakaya, Kasım Kılıç, Kadir Avşar, Nasip Karadağ, Soner Yücel, Tunay Ağbulak, Akın Polat, Cengiz Yıldız, Hikmet Çelik, Cabbar Karakaya, Göksel Karahan, Fahrettin Aydemir, Serkan Gürbüz, Sedat Özer, Samet Erdoğan Salam Gürbüz, Nejdet Karadağ.
Haberi ekleme saati: 07.29-20 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DEMİRTAŞ: GENÇLER IŞİD'E KARŞI DİRENİŞE GEÇİN!..
Ardahanlı Sercan Aktaş Kobanê'de!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHDP lideri Selahattin Demirtaş, bütün gençlere IŞİD'e karşı cephede savunma çağrısı yaptı.
Demirtaş, “Mademki uluslararası güçler ve Türkiye bu kadar sessiz kalıyorsa, Türküyle, Kürdüyle, Alevisiyle, Sünnisiyle gençler gidip Kobani‘de IŞİD barbarlığına karşı direnebilmelidir. Açıkça bu çağrıyı yapıyorum. Bu aynı zamanda bir insanlık borcudur” dedi.

**Ardahanlı Kobanê’de..

Öte yandan Kürt gençlerinin 14 Temmuz gecesi sınır tanımayan yürüyüşünü ile Kobanê'de YPG saflarına katılan Ardahanlı Sercan Aktaş, Gezi ruhu ile ortaya çıkan Dev-Genç geleneğinin ardılları olarak YPG saflarında yer alma kararı aldığını söyledi. "Direnişe katılmayıp ne yapalım?" sorusunu soran Aktaş, "Ülkemi savunmaya geldim" dedi. Sınırı yıkan diğer gençler ise, Kobanê direnişinin "onur ve insanlık savaşı" olduğuna dikkat çekiyor.
Haberi ekleme saati: 07.22-20 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ABD İstihbaratı verdi, Kürtler Kurtardı
ARDAHANLI KONSOLOS ve 48 KİŞİ TÜRKİYE'DE!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdaların'da Ardahanlı konsolos Öztürk Yılmaz'ın da bulunduğu 49 Rehine IŞİD terör örgütünün elinde kurtarıldı.
Amerika'nın istihbaratı ardından Kürt silahlı güçlerin kurtardığı ileri sürülen rehineler bu sabah Türkiye'ye teslim edildi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) alıkoyduğu konsolosluk görevlilerinin bu gece sabaha karşı Türkiye'ye getirildiğini belirterek, "Sabaha karşı saat yarım sularında ilk temaslarımız yoğunlaştı ve sabah 05.00'de de ülkemize geldiler. Gece boyu yakından takip ettik gelişmeleri, biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı" dedi.

**BAKÜ'DEN AÇIKLADI..
Davutoğlu, Bakü'de konakladığı otelde Türkiye saati ile saat 06.10'da yaptığı açıklamaya, "Aziz milletim, değerli vatandaşlarım, uzun bir süredir milletçe beklemekte olunan mutlu bir haberi sizlerle paylaşmak üzere sabahın erken saatlerinde huzurunuzdayım" diyerek başladı.
Türkiye'nin Musul Başkonsolosu ve 48 Türk vatandaşının 3 ayı aşkın bir süredir Musul'da rehin tutulduklarını anımsatan Davutoğlu, "Günlerdir, haftalardır süren yoğun çalışmalar neticesinde bu gece sabaha karşı vatandaşlarımızı aldık ve ülkemize getirdik. Bu haftalardır hepimizin uykusunu kaçıran, kaygılara sevk eden ama en çok da ailelerimizi üzen bu gelişmelerden sonra bu mutlu haberi paylaşmaktan büyük bir onur duyuyorum" dedi.

**"TÜRKİYE'YE ULAŞTILAR"
Başbakan Davutoğlu, gece boyu Başkonsolos ile irtibat halinde olduklarını ve biraz önce 49 kişinin Türkiye'ye alındığını, alıkonulan 49 kişinin sağ salim Türkiye'ye ulaştıklarını belirterek, şöyle devam etti:
"Ben herşeyden önce bu zorlu süreç içinde bir taraftan acıyı yüreğinde tutup vakur bir şekilde bekleyen ailelerimize, diğer taraftan da bu bekleyişi saygıyla karşılayan ve büyük bir sorumluluk içinde hareket eden, vakur, vakar içinde hareket eden bütün toplum kesimlerimize teşekkürü bir borç biliyorum. Güçlü, derin kültüre sahip milletler zor zamanlardaki dayanışmalarıyla imtihan edilirler ve bu imtihanları geçtikçe güçlenirler, olgunlaşırlar milletimiz asırlar boyu birçok sınavdan geçmiştir, son yıllardaki en büyük sınavlardan biri de devletimizi temsil göreviyle Musul'da bulunan bu vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı durumdur.
İlk andan itibaren kendileriyle teması hiç kesmemeye özen gösterdik. 24 saat esasıyla bulundukları yeri ve çevre şartlarını sürekli gözönünde bulundurarak çalışmalarımızı sürdürdük ve nihayet mutlu sona ulaştık. Bu çalışmalarda büyük çaba sarfeden Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarımıza, müsteşarımıza teşekkürü bir borç biliyorum milletimiz adına. Bu gece sabaha karşı yarım sularında ilk temaslarımız yoğunlaştı ve sabah 05.00'de de ülkemize geldiler. Gece boyu yakından takip ettik gelişmeleri, biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı. Bu çerçevede emeği geçenlere teşekkür ederken, ailelerine bir kez daha geçmiş olsun diyorum. Bu çalışmaya katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum, sorumlu davranan medya mensuplarına teşekkür ediyorum. Milletçe geçtiğimiz bu sınavdan bundan sonra da zorlu sınavlarla karşılaştığımız zaman aynı dayanışmayı sürdüreceğimize inancımı teyit ediyorum. Allah bir daha böyle bir acıyı hiçbir aileye göstermesin."
Başbakan Davutoğlu, yaşanan süreçte, zor durumda devletin bütün birimlerini ne kadar etkin davrandığını ve milletin tek bir yürek haline döndüğünü görmenin de onur verici olduğunu vurgulayarak, bu güzel haberin hayırlı olmasını diledi.

**PROGRAMINI YARIDA KESTİ
Bakü'deki programını yarıda keserek Türkiye'ye döneceğini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Bakü'deki programlarda kendisini temsil edeceğini ifade eden Davutoğlu, "Şu anda rehinelerimiz sınırdan girdiler, Urfa'ya doğru hareket halindeler. Ben de buradan doğrudan Urfa'ya gideceğim, rehinelerimizle buluşacağım. Rehinelerimizin bir mühdet istirahat etmeleri ve kendilerini bir anlamda yenilemeleri gerekiyor" dedi.
Davutoğlu, bir soru üzerine, istihbarat biriminin kendi yöntemleriyle gerçekleştirdiği bir çalışmayla Türk vatandaşlarının yurda döndüğünü belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:
"Günlerdir çalışmalar yürütülüyordu, son dönemde yoğunlaşmıştı. Bir ara 'Azerbaycan seyahatiyle ilgili programı değiştirsek mi' diye düşünüyorduk. Bu gece itibariyle böyle bir gelişme bekleniyordu. Gece 23.30'dan şu saate kadar da buradan bizzat çalışmaları takip ettim. MİT Müsteşarıyla her an temas halindeydik. Biraz önce, yarım saat kadar önce sınırımızdan içeriye girdiklerinde, ülkemize kavuştuklarında bunu kamuoyu ile paylaşmaya karar verdik.

**"SAĞLIK DURUMLARI İYİ"
Gece boyunca Başkonsolos ile telefonda temas halindeydik. Sağlık durumları iyi, şimdi arkadaşlar teslim aldılar. Bir istirahatten ve sağlık kontrolünden geçecekler, bazı ihtiyaçları var onlar karşılanacak. Biz de bu arada Urfa'ya intikal etmiş olacağız, oradan rehinelerimizle birlikte Ankara'ya hareket edeceğiz ve ailelerimizle rehinelerimizi buluşturacağız, kardeşlerimizi. Tekrar geçmiş olsun, milletimize ve ailelerimize. Allah bir daha böyle bir acı yaşatmasın."
Başbakan Davutoğlu'nun açıklaması sırasında Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da hazır bulundu.
Haberi ekleme saati: 07.17-20 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN’LI HAKEMLER KOKART TAKTI

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BAŞKANDAN HAKEM VE KULÜPLERE İNCE GÖNDERME

''İçinde Ardahanlıların olmadığı kurul ve sportif faaliyetlere buruk seviniriz''

Hakemler için Sezon Açılış Töreni düzenlendi..
Ardahan İl Hakem Kurulu tarafından, Spor İl Müdürlüğüne ait Kapalı Spor Salonunda 2014-2015 sezon açılış töreni düzenlendi.
Törene Ardahan Valisi, Ardahan Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü, Ardahan İl Hakem Kurul Başkanı, TFF İl Temsilcisi ve bazı kulüp Başkanlar katıldı.
Programda konuşan Vali Ahmet Deniz, hakemliğin zor bir görev olduğunu anımsatarak, “Öncelikle 2014-2015 futbol sezonumuzun hayırlı olmasını diliyorum. Spor hepimizin sağlıklı bir yaşam ve mutluluğu için vaz geçilmezdir. Sporsuz sağlıklı ve mutlu bir hayat asla düşünülemez. Sporun olduğu yerde müsabaka vardır. Müsabakanın olduğu yerde de mutlaka hakem gereklidir. Hakemsiz bir müsabaka düşünülemez. Hakemlik zor iş, anında karar vermeniz gerekir. Bu nedenle öncelikle Ardahan’ımızı üst klasmanda temsil eden bütün hakemlerimizi yürekten kutluyorum. Çünkü ilimizi temsil ediyorsunuz. Biz de valiliğimizce imkanlarımız ölçüsünde her zaman sizlerin yanında olacağız” dedi.
Törende Ardahan Valisi Ahmet DENİZ, Belediye Başkanı Faruk KÖKSOY ve İl Hakem Kurulu Başkanı İbrahim GÖK birer konuşma yaptılar.
Basının davet edilmediği tören de en dikkat çekici konuşmayı ise Ardahan Belediye Başkanı Faruk KÖKSOY yaptı.
KÖKSOY, hem töreni düzenleyen İl Hakem kurulu Başkanına, hemde içinde hiçbir Ardahanlı sporcunun bulunmadığı ve bir üst ligde oynayan takım Başkanına ince bir gönderme yaparak şöyle konuştu '' Ben Hakemlerimizle tanışırken, bir iki Hakemimiz hariç, çoğunluğu Ardahanlı değil.Buna rağmen İl Hakem kurulu çalışmalarından dolayı farkın dalık yaratmış. Ancak içinde Ardahanlıların olmadığı kurul veya sportif faaliyetlere buruk seviniriz'' dedi.
Tören yapılan konuşmalardan sonra çeşitli ödül ve kokart sunumuyla son buldu. Haberi ekleme saati: 13.25-19 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TKDK’dan Ardahan Ekonomisine
20 Milyon TL. Katkı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKurulduğundan bu yana bir çok yatıtmcıya proje yardımı yapan Tarımsal Kalkınma Destekleme Kurumundan Ardahan ekonomisine 20 Milyon Tl. katkı sağlandığı bildirildi.
TKDK Ardahan İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü başında bulunduğu kurumun çalışmaları hakkında gazetemize bilgi verdi.
Avrupa Birliği Uyum Yasaları gereği kurulan TKDK’nın bugüne kadar Ardahan’da bir çok devasa yatırıma destek verdiğini, bu yatırımlar kapsamında Ardahan ekonomisine tamamı hibe olmak üzere 20 Milyon TL. parasal destek sunduğunu belirten TKDK Ardahan İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü TKDK’nın kurulduğundan bu yana altına imza attığı 70 projeden toplam 38 Milyonluk bir yatırım ile Ardahan ekonomisine katkı sunduğunu belirtti.

**En çok destek Arıcılığa..

Son yıllarda gelişen sektörü ile büyükbaş hayvancılığı yetiştiriciliğini takip eden Arıcılığa büyük destek sunduklarını belirten KDK Ardahan İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü TKDK’nın Ardahan’da altına imza attığı 70 projeden 38’nin arıcılık projesi olduğunu, diğer geriye kalanların ise süt ve süt üretimine, modern hayvancılığa destek projeleri olduğunu belirtti.
Ardahanlıların AB kaynakları başta olmak üzere verilen bir çok projeden yaralanması için ekip olarak gerekli desteği vermeye hazır olduklarını ve bu yönde çalıştıklarını da belirten TKDK Ardahan İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü aklında projesi olan herkesin TKDK’ya gelip kendilerine danışmalarını istedi.
Haberi ekleme saati: 12.05-19 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Karsspor Muharrem Yıldız ile ayağa kalktI..
DARISI ARDAHAN'IN BAŞINA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlı iş adamlarının önemini ve maddi, manevi getirisini hesaplayamadıkları spora Karslı İşadamından tam destek geldi.
Başta Ardahan’a Bölgesel Amatör Liginde temsil eden Serhat Ardahan Spor olmak üzere Ardahan 1. Amatör Liginde Ardahan’ı temsil eden futbol takımlarının kendilerine tam destek verecek iş adamları aradığı bir sırada İstanbul’dan Kars’a gelerek Kars Spor’a tam destek veren ve kulüp başkanlığını üstlenen Karslı İşadamı Muharrem Yıldız’a Kars kamuoyunda büyük takdir alıyor.
Ardahan kamuoyunda yakında tanıdığı bir isim olan Yıldız gibi örnek işadamları aradıklarını belirten Ardahan’da ki spor camiası da eski vilayetimiz Kars’ın Karsspor’una sahip çıkan Muharrem Yıldız’ı kutladıkları görüldü.

**Kars Spor Yıldızla Yıldızlaştı..

Kars Spor'un geleceğine duyduğu kaygı ile Genel Kurulda Başkan seçilen Muhrrem Yıldız, Kars Spor'u atağa kaldırdı.
Genel kurulda başkan seçilen Muhrrem Yıldız, ilk olarak tesislerin tadilatını başlattı. İstanbul'da yapmış olduğu görüşmeler sonucunda teknik direktör Soner Büyükergun ile el sıkışan Yıldız, 'hedef 3.lig' dedi.
Bir hafta gibi kısa bir sürede takımı Kızılcahamam'da kamp programına alan teknik direktör Büyükergun ise, özverisinden dolayı kulüp başkanı, Muharrem Yıldız'a teşekkür etti. Büyükergun, "Yıldız'ın bu hız ve azmi ile Karssporu 3. Lige ve daha sonrası içinde üst liglere çıkartacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

**Transferler göz doldurdu..

Yeni hocası ile ilk iş olarak Kars'a giden ve eksikleri yerinde tespit eden Yıldız, iskeleti bile olmayan takımı, bölgeyi bilen futbolcular ile takviye etmeye başladı. Futbol kariyerinde 2.ve 3.lig tecrübesi olan ve bölgesel lig de oynadığı 60 maçta 49 gol ile 2 gol krallığı bulunan Atilla Çalım, 3. ligde Kayseri Şeker kalesini koruyan Güven Yılmaz'ı, 2.ligden Uğur Bingöl'ü, İstanbul Çatalcaspor'un 3.lige çıkmasında orta sahanın dinamosu Umut Şahin'i yine kariyerinde 2.ve3.lig olan ön libero Vedat Karadağ'ı kadrosuna katan Karsspor, yapmış olduğu bu transferler ile göz doldurdu.
Kadro güçlendirildi
Sarıkamış çam ormanlarının dibinde Alpina Konaklarında kampa giren Karssporlu futbolcular, Sarıkamış şehitliğini de ziyaret etmeyi de ihmal etmedi. Bu arada takıma takviyelere devam eden Karsspor 3.lig ekiplerinden Adliyesporun kampından ayrılan stoper Sedat Bolat ile geçen yıl Çatalcasporun 3.lige çıkaran kadroda bulunan kaleci Tayfun Yavuz ve Fransa doğumlu 2.ve 3.ligde birçok maçı olan playmaker pozisyonundaki, Durdu Ahmet Bolatı ile de sözleşme imzalatarak, kadrosuna kattı.

**Karsspor'dan muhteşem başlangıç..

Bölgesel amatör 2.grupta yer alan Karsspor 2014-2015 sezonuna Bayburt deplasmanı ile 'merhaba' dedi. Maça çok iyi başlayan Karsspor 3.dk en yeni transferi Ahmet ile 1-0 öne geçti. Daha sonraki 20 dk oyunun tek hakimi olan Karsspor Atilla ile yakaladığı fırsatları değerlendirmedi ve ilk yarı bu skor ile bitti.
Ikinci yarıya fırtına gibi giren Karsspor 48.dk kaleci Güven'in degajı ve golcü Atilla'nın takipçiliği ile 2-0 öne geçti. Maç Karsspor'un 4-0 üstünlüğü ile sona erdi.
Haberi ekleme saati: 11.17-19 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

35 Bin Kurbanlık Yola Çıktı

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAşılama başta olmak üzere sahada yapılan çalışmalar sonucun da bu yıl hiç bir hayvan hastalığına izin vermediklerini belirten Ardahan İl Tarım Müdürü Mustafa Tanı Ardahan’dan diğer illere şimdiye kadar 28 Bine yakın büyük baş kurbanlık sevk edildiğini, bu sayının kurban bayramına kadar 35 bini bulmasını beklediklerini söyledi.
Türkiye’nin en iyi meralarına sahip Ardahan’dan diğer iller giden kurbanlıkların tüm ülkede ki diğer kurbanlıklardan en sağlıklı kurbanlıklar olduğuna dikkat çeken Ardahan İl Tarım Müdürü Mustafa Tanı bir taraftan sevk edilen, diğer taraftan sağlık taramalarına devam edile Ardahan’da ki hayvanların kentin ekonomisine büyük katkı sunduğunu, bunu her kurban bayramında diğer illere sevki yapılan hayvan sayısında bir kez daha gördüklerini belirtti.

**Ardahan Kurbanları İstanbul’da..
Öte yandan İstanbul Valiliği Kurban Hizmetleri Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda saat 00.00'dan itibaren diğer illerden kamyon ve tırlarla getirilen kurbanlıkların İstanbul'a girişlerine izin verilmeye başlandı.
Farklı illerden satılmak üzere İstanbul'a getirilen kurbanlıkları taşıyan araçlar, İstanbul Valiliği Kurban Hizmetleri Komisyonu ile Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyon Kararı gereği saat 00.00 itibariyle kente giriş yaptı.
Kurbanlıkları taşıyan kamyon ve tırlar, Çamlıca gişelerini geçtikten sonra hayvan sevk noktasına yönlendirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri ile veterinerler, kamyonlarda inceleme yaptı. İnceleme ve kontrollerde sahiplerinde gerekli belgeler bulunan hayvanların kente girişine izin verildi. Kurban satıcıları daha sonra kurban satış alanlarına gelerek kurbanlıkları kamyonlardan indirdi. Kurbanlıklar, Üsküdar Belediyesinin Beylerbeyi'ndeki kurbanlık pazarı ile Beykoz Belediyesinin Çavuşbaşı'ndaki kurban çadırlarına yerleştirilmeye başlandı.
Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Diyarbakır ve Çankırı'dan geldiklerini belirten büyükbaş kurbanlık sahipleri, çadır kiralarını pahalı buldu.
Ağrı'dan gelen kurbanlık sahibi Salih Özbereket, 115 hayvan getirdiğini ve çadır yerini Beykoz Belediyesinden kiraladıklarını söyledi.

**Özbereket, şunları anlattı:
"Geçen sene 6 bin 500 liraya yer veriyordu, bu sene 7 bin lira. Nakliye fiyatları da bir tır kirası 5 bin 500 lira. Normal iş yapan, kaçak göçek iş yapmayan, düzgün çalışanlara her yıl kiralık çadır veriliyor. Hayvanları buradaki samancımızdan besliyoruz. Belediye barınma olarak bize de ranza verdi. Kantinden yiyecek ihtiyacımızı karşılıyoruz. Hayvanların sağlık kontrollerini sık sık yapıyor. Veterinerler hayvanların sağlıklarına çok önem veriyor. Hayvanların karnesine bakılıyor. Kurbanlık fiyatları geçen seneki fiyatlarla hemen hemen aynı. Kilo başında 1 lira kazanırsak bizim için iyi."
Haberi ekleme saati: 09.45-19 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA KENTSEL YIKIM..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşARDAHAN DA KENTSEL DÖNÜŞÜM BİRİNCİ ETAP YIKIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI..
‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Ardahan'da başlayan yıkım çalışmaları, Yenimahalle’de başladı.
Yenimahalle de hak sahiplerinin boşalttığı evlerde başlayan yıkım çalışmaları devam ediyor. Çalışmaları denetleyen Belediye Başkanı Faruk Köksoy yaptığı açıklamada; “Bugün kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Şu anda Yenimahalle de boşaltılan evlerin yıkım safhasını gerçekleştiriyoruz. Bu alanda yaklaşık 550 konut yapılarak vatandaşlarımıza-hemşehrilerimize halk sahiplerine arz edilecektir. 106 civarında hak sahiplerine konut dağıtılacaktır.
Yenimahalle’mizin arka bölümünde birinci etabın başlaması ile birlikte Yenimahalle'nin tamamında dönüşüm başlamış olacaktır. Çünkü buradaki metruk evler, altyapısı olmayan, sosyal donatıları, yeşil alanları yeterli olmayan evler bu dediğim imkanlara kavuştuktan sonra, diğer alanlarda da vatandaşlarımız, modern kent yaklaşımı ve şehir planı görüntüsünde kendi arsalarını dönüştürecekler. Ayrıca kendi imkanlarıyla evlerini yapamayan yine çok küçük parçalardan ve metruk evlerden oluşan, sosyal donatıları olmayan evler için de, ikinci etap planlamamız devam ediyor. Bununla ilgili de vatandaşlarımızla toplantı yaptık. Vatandaşlarımızın taleplerini isteklerini bizlere ilettiler bu çerçevede çalışmalarımız özellikle riskli binaların olduğu alanlarda devam edecektir. Şehrimize ve mahallemize şimdiden hayırlı olsun diyorum” dedi.
Haberi ekleme saati: 09.31-19 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kan ve Göz Yaşı Olmadan
Bölünmek İçin Seçime Gittiler..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ve bölünmediler..

Verilmeyen özgürlüklerin yaşattığı sorunlar dolaysıyla iç çatışmaların yaşandığı Türkiye’nin de yakından takip ettiği İskoçya'da yapılan tarihi referandumda, Birleşik Krallık'tan ayrılmama kararı çıktı.
İskoçya'nın 32 bölgesindeki yapılan seçimde, "Bağımsızlığa hayır" kampanyası, kazanması için gerekli olan 1 milyon 852 bin oyu aşarak, 1 milyon 877 binden fazla oy aldı. "Evet" kampanyasının oyları ise 1 buçuk milyonda kaldı.
"İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusunun yönetildiği ve 4 milyondan fazla İskoçun sandık başına gittiği referanduma katılım oranı, yüzde 80'den fazla oldu. 5 milyon 300 bin nüfuslu İskoçya'da referandumda, ülkede yaşayan 16 yaş ve üzerindeki tüm İskoçlar dün yerel saatle 07.00 ile 22.00 arasında oy kullanabildi.

BAŞKENT 'HAYIR', EN BÜYÜK ŞEHİR 'EVET' DEDİ

Clackmannanshire, Comhairle nan Eilean Siar, Inverc lyde, Orkney Islands, Shetland Islands, Dumfries and Galloway, East Renfrewshire, Midlothian, East Lothian ve Stirling gibi bölgelerden bağımsızlığa "Hayır", ülkenin en büyük şehri Glasgow ile Dundee, West Dunbartonshire ve North Lanarkshire bölgelerinden ise "evet" kararı çıktı.
Başkent Edinburgh da hayır diyen bölgeler arasında.
(Bağımsızlık karşıtlarının kutlamalara başladığı bildirildi.)

İSKOÇYA BAŞBAKANI'NDAN İLK AÇIKLAMA

İskoçya Başbakanı Alex Salmond, İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılıp ayrılmaması için düzenlenen referandumda seçmenlerin kararını kabul ettiğini söyledi. “Halkın kararını kabul ettiğini” belirten Salmond, “İskoçya’ya da İskoçya halkının demokratik kararını kabul etme çağrısı” yaptı. Salmond, “Ben bütün İskoçya’ya İskoçya halkının demokratik seçini kabul etme ve buna uyma çağrısı yapıyorum.” dedi.
Salmond sosyal medyadan yaptığı açıklamada ise "bağımsızlığa evet" kararının çıktığı İskoçya'nın en büyük kenti Glasgow'u kutladı.

CAMERON'DAN TEBRİK

İngiltere Başbakanı David Cameron ise 'hayır' kampanyasını yürüten Alistair Darling ile konuştuğunu ve kampanyadaki mücadelesinden dolayı tebrik ettiğini söyledi. Cameron önümüzdeki dakikalarda basının karşısına geçerek referandum sonucunu değerlendirecek.
İngiltere
Kraliçesi 2. Elizabeth'in öğleden sonra referandumla ilgili yazılı bir açıklama yapması bekleniyor.

YENİ YETKİLER VAADİ GÜNDEMDE

İngiliz hükümeti referandumdan "hayır" sonucu çıkarsa İskoç özerk parlamentosunun yetkilerinin artırılacağı vaadinde bulunmuştu. 1999 yılında kurulan İskoç özerk parlamentosu, eğitimden, sağlığa, tarımdan sanata kadar birçok alanda kendi politikalarını uygulayabiliyor. Ancak İngiliz Parlamentosu'nun İskoç milletvekilleri üzerinde, dış politika, savunma, göç, kamu yardımları, enerji gibi alanlarda söz hakkı bulunuyor. İngiliz Parlamentosu ayrıca, İskoçya'da uygulanan vergi oranlarına da karar veriyor.

'EVET'ÇİLER NEDEN BAĞIMSIZLIK İSTİYORDU?

'Evet' kampanyasına önderlik eden İskoçya Başbakanı Alex Salmond, İngiltere ile İskoçya arasında 307 yıldır devam eden ortaklığın artık “İskoçya’nın çıkarlarına hizmet etmediğini” söylüyor ve petrol zengini İskoçya’nın bağımsızlığını ilan etmesi durumunda “dünyanın en varlıklı ülkelerinden biri olacağını” iddia ediyordu. Salmond, bağımsızlık halinde İngiltere’ye kıyasla çok daha verimli bir sosyal devlet kurulabileceğini, vatandaşlara daha kaliteli sağlık ve eğitim hizmeti verilebileceğini savunuyordu.
Haberi ekleme saati: 09.28-19 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KÜRTÇE EĞİTİMİ
TÜRKÇE İSTEDİLER!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürkiye'de olduğu gibi Ardahan'da da yaşanan onca soruna karşı duyarsızlıkları ile eleştirilen partiler ve stk'lar arasında bulunan Ardahan Halkın Demokrasi Partisi ve Ardahan Üniversitesi Öğrenci Derneği Kürtçe Eğitim istemi için küçük bir grupla yürüyüş yaparak, basın açıklaması yaptı.
BDP ve DTP parti üyelerinin de desteklediği basın açıklamasına HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane de katıldı.
Kürt halkının kendi dili ile Kürtçe eğitim görmesi gerektiğine dikkat çekilen basın açıklamasının Türkçe okunmasına tepki koyduğu öğrenilen HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane basın açıklaması programını düzenleyenlerin Kürtçe eğitim Türkçe okudukları basın açıklamasıyla istemelerine ve yaptıkları basın açıklamasına gazetecileri çağırmamalarına kızdığı öğrenildi.

**Vatandaş: İstem haklı, ama bizimde sorunlarımız var..

Öte yandan HDP'nin hep siyasi istemler için basın açıklaması yaptığını belirten Ardahanlılar, 'HDP'nin bu haklı isteminin yanı sıra diğer sorunlar içinde eylem yaptıklarını göremk istiyoruz.' diyerek başta Hoçvan'ın olmak üzere Göle'nin, Hanak'ın, Damal'ın, Posof'un, Çıldır'ın ve Ardahan'ın köylerinin yol ve su sorunları içinde basın açıklaması yapması gereken muhalefet partilerinden olan HDP ve ona yakın bir sivil toplum örgütü olan Ardahan Üniv

Ardahan Reklam
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Türkçe öğrendik, kaldı Kürtçe..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHassas bir süreçte geçen barış sürecinin ne aşamada olduğu bir türlü netleşemezken hükümetin adım atmadığından şikayetçi olan PKK ve HDP yeni bir adım daha attı..
2014-2015 Eğitim, Öğretim sezonunun başlamasıyla birlikte Kürtçe eğitimi yeniden gündeme getiren ve Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kurdi-Der), Kürt Dili ve Eğitim Hareketi (TZP) ile Eğitim-Sen öncülüğünde bu istemi seslendiren PKKve HDP Kürt dilinin eğitim, öğretimde resmi bir dil olarak verilmesini istiyor..
Başta Hakkari ve Diyarbakır’da olmak üzere günlerdir yaşanan bu gerginliğin mühürlenen ve yakılan okullarla birlikte gün geçtikçe ipleri iyiden iyiye gererken, barış süreci masasında ki hükümetin bu isteme, ‘Ya seçmeli ders verdik, daha ne istiyorsunuz?’ diyerek geçiştirmesi ve açılmak istenen Kürtçe ders veren okulları polise mühürletmesi dikkatlerden kaçmıyor..
Sorunun nereye kadar böyle gideceğini merak eden kamuoyunun sürece zarar verileceğinden çekindiği gibi birde şikayeti var..
‘Tükçe öğrendik, kaldı Kürtçe’ diyerek son günlerde yaşananlara ve var olan eğitim sisteminin eksikliklerinin giderilmesi gereğine dikkat çeken toplum, sürecin hassasiyetine her iki tarafında dikkat etmesinden yana olduğunu görmekteyiz..

**Başkan’dan inciler...Az iş çok laf .

Dün Türkiye’de seçilmiş (Göle) başkanın bitanesinin açıklamalarını okuyorum..Şöyle diyordu...

Şimdi ben buraya niye seçildim?
Fakir Yılmaz Niçin seçildim? Nasıl seçildim? Bunu izaha gerek yok. Gördünüz yürüdüm geldim seçildim.
Seçilmemişte olabilirim. Seçilmişte olabilirim.
Seçilmişsem seçilmişimdir. Seçilmemişsem, seçilmemişimdir.
Görünen köy uzakta değildir.
Buraya seçildikte sonradan seçilmedik mi dedik?
Bunlar birtakım uydurma laflardır.
Sahi ya ben buraya neden seçildim.
Kim seçti ulan beni buraya?!
Ve şunu unutmayın atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya, dağdan kestim kereste.
Not: Bu yazı; Göle Belediye Başkanının 'Ardahan'a Havaalanı Risklidir' açıklamasına yanıt bir yorumdur..

Fakir Yılmaz **Türkiye’nin Işid Çıkmazı..

Ardahanlı konsolos ve 48 konsolos çalışanının elinde tutan IŞİD’e karşı harekete geçen küresel güçler bu sürece katmak istedikleri Türkiye’nin yandan duruşuna öyle yada böyle tepki koymaya devam ederken, Türkiye’nin bu çıkmazının nedenini de araştırmıyorlar değil..
Gerçi bu araştırmayı sadece küresel güçler değil, bizlerinde içinde bulunduğu bir çok insanın da yaptığında belirtmek gerek..
Evet Türkiye’nin, başını ABD’nin çektiği küresel gücün IŞİD’e karşı oluşturmaya çalıştığı koalisyonun içine neden girmiyor?
Halbuki Türkiye’nin böyle bir lüksünün çokta olmadığını ABD başta olmak üzere herkes bilmiyor değil..
Ama basına yansıyan tarafı ile IŞİD Çetesine karşı oluşturulmak istenen güçte Türkiye’nin nerede olduğu hala belli değil..
Peki bu durum Ardahanlı konsolos ile çalışanları için mi, yoksa PKK, PYD ve Barzani daha da güçlenir diye mi?
Bana sorarsanız Ardahanlı konsolos ve çalışanlarının elini kolunu bağladığı Türkiye’nin ayaklarını bağlayanın Kürtler ve Kürtlerin güçlenmesidir..
Türkiye’nin asıl korkusu da budur..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Öğretmen var, Hasta var, randevu var, doktor yok!

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Yine Doktor Sıkıntısı..

Sorunlar yumağı Ardahan’da başlayan eğitim/öğretim sezonu bu alanda ki sıkıntıları Ardahan Haberi yeniden gündeme getirirken, İl Milli Eğitim Müdürünün, ‘bu yıl öğretmen sıkıntısı olmayacak’ açıklaması ile az olsun rahatladık..
Halen devam eden göçün birinci nedenlerinden olan ‘yetersiz eğitim’ sorunu devam etse de son iki yıldır öğretmen açığının olmamasını bir teselli olarak görebiliriz..
Ancak öğretmen atamalarına sevinirken ve eğitimim alt yapı olarak az çok düzelmesiyle moral bulurken göçü tetikleyen diğer sorunları da görmek ve onlara da çözüm bulmak gerektiğini hatırlatırken, Ardahan’ın ilçelerinde olağanüstü bir doktor açığının olduğunu duyuyoruz..
Başta Göle’de olmak üzere Çıldır’da, Hanak’ta ve Damal’da doktor olmadığını, Ardahan merkeze 90 kilo metre uzaklıkta bulunan Posoflu hastaların Damallıar, Hanaklılar, Çıldırlılar, Göleliler gibi Ardahan’a, buradan da çevre illere Kars’a, Erzurum’a sevk edilmeye devam ettiğini öğrenip, tamamlanan öğretmen eksikliğine tam olarak sevinemiyoruz..

**Lady Gaga konseri ve gençlik..

Yukarıda gençlik merkezi ile ilgili iddiaları manşete taşıdık. Çocuklarımızın sosyalleşmesi amacı altında Akp hükümeti tarafından organize edilen tabanı oluşturulan ve yönetilen Türkiye’de ki gençlik merkezlerinin, ülke gençliğine olumlu anlamda neler katabileceğini biraz araştırdım.Teoride Ardahan Haberi çok olumlu olan ancak pratikte oldukça kötü noktalara gelen bu projede ne yazık ki yukarıda yazmış olduğumuz iddialar bulunuyor. Gelecek nesillerin inşaası için sosyal devlet kapsamında ortaya konulan bu projeler pratikte gerçekten başarısızlığa uğramış olacak ki dün, haberler de ve sosyal medya da Lady Gaga konserine bir baktım. Çoğunluğu 15-22 yaş arasında olan gençlerimizin, bizim tarihimizi, kültürümüzü hiçte yansıtmayan bir karaktere tapıyor gibi davranmaları beni oldukça derinden sarstı. Ona dokunduğu için elini yıkamayan, soyunan, ürkütücü kıyafetler giyen gençlerimizi gördükçe, gençlik merkezlerinin başarısız olduğuna kanaat getirdim.Bir çoğu rant kapısına ve işe girme yerine dönüşen bu kurumların müdürlerinin Lady Gaga konserine göz atmaları ibret niteliğinde olacaktır.

Ardahan Haberi **Öğrencilere iyi bakın..

Okulların başlamasıyla birlikte bir çok sorunla yeniden gündeme gelen okullar ve bu okullarda okuyan geleceğimiz, çocuklarımıza başta esnaf olmak üzere herkesin sahip çıkması gerektiğine işaret eden yazımı okuyan bir öğrenci okurum matbaamıza kadar gelip, yaşadıkları sorunları anlatması hem güzeldi, hemde bir o kadar acı..
Güzel yönü bir öğrencinin yerel gazeteyi okuması, acı olanı ise çocuk denecek yaşta olan bir insanın okumak için verdiği mücadelenin ne kadar ağır ve zor olduğuydu..
Çünkü başta okul servislerinin bir taraftan kendilerini taşırken diğer yandan köylere servis yaptığını, bunun da gerek araçların tıka basa dolu olması, gerek ise temiz olmaması olduğunu belirtirken, başta lokantalar olmak üzere Ardahan esnafının da kendilerine acımasızca davrandığını belirtiyordu..
Evet binlerce öğrencinin 2014-2015 Eğitim/Öğretim döneminin başladığı şu günler de yeniden gündeme gelen öğrenci şikayetlerini dikkate alınması gerektiğini bir kez daha hatırlatırken, ‘Öğrenciye ev vermiyorum’ diyen ev sahipleri, bir kap yemeği 10 liraya satan lokantalar ve diğer esnafların da bu yönde daha duyarlı olması, hatta öğrenciye yönelik ucuzluk kampanyaları açmalılar..
Çünkü dünden itibaren çarşıya büyük hareketlilik getiren öğrencinin de bir velinimet olduğu unutulmamalıdır..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Eğitim ve Kültür
Derneğinden Yeni Atılım..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCelil ÜNLÜ; 2014-2015 Öğretim yılı açıklaması..

Değerli Ardahan Kamuoyu, Değerli Velilerimiz,
Değerli Öğretmenlerimiz ve Öğrencilerimiz.
2014 -2015 Eğitim ve Öğretim Yıllına bugün hep birlikte hayırlısı girmiş bulunmaktayız. Bu yıllın bütün Ardahanlı öğrencilerimize başarılarla dolu bir yıl olmasını dileriz.
Hepimizin bildiği gibi eski adı YİBO Mezunlar Derneği olan yeni adıyla Ardahan Eğitim ve Kültür Derneği bundan üç yıl önce Ardahan’ın Eğitim sorunlarına katkıda bulunmak amacı ile kurulmuş bir dernektir.
Derneğimiz nasıl ki geçmişte bütün projelerini Ardahan’da yapmışsa bu yıl yine bütün projelerini sadece Ardahan da yapacaktır.
Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirtmiş olduğu gibi; Kalkınmanın temel şartı olan eğitim ve öğretimin kalitesi bir toplumun dünya üzerindeki yerini belirler. Bir milletin çağdaş ülkeler seviyesine erişebilmesi eğitimin bilimsel yöntemlerle yapılması ile ancak mümkündür. Kültür, sanat, bilim, teknoloji ve ekonomik alanlarda kalkınmış ve ilerlemiş olan uluslar, eğitim ve öğretim sorunlarını da çözmüş toplumlardır. Bizlerde bu fikirleri benimseyerek başta ülkemizi sonrasında Ardahan’ı eğitim ile gelişmiş ülkeler ve medeniyetler seviyesine getirebiliriz.
Başta İnsan olarak sonrasında birer Ardahanlı olarak Toplumda ihtiyaç sahibi fakir ve yoksul kimseleri tespit etmek, onları gözetmek, sıkıntılarına yardımcı olmak, geleceğe ümitle bakmalarına katkıda bulunmak hepimizin asli görevidir. Çocuklarımızın zihinlerini bilgiyle doldurarak öğretim yaparken gönüllerini de sevgiyle donatıp onların ahlâklı birer fert olarak yetiştirmek ise hepimizin ortak görevidir.
Hepimizin hatırlayacağı üzere gecen yıl 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yıllının başlangıcında derneğimiz 7 değişik üniversite ile bölgeye gelmiş ve 24 köyde binlerce öğrenci giydirdiği gibi, öğretmenlerin eğitimleri, köyler de velilere seminerler 24 köye bilgisayar sınıfı ve kütüphane yaptırmıştı. Bu yılda tam bir TIR dolusu kırtasiye ve giyim eşyası ile bölgeye geliyoruz. Cumartesi günü bir Tır dolusu malzeme bölgemize gönderilmiştir. 19 Eylül Cuma günü derneğimiz yardım Tır’ımızla köy köy dolaşıp öğrenci kardeşlerimize ulaşacaktır.
Derneğimiz geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da aşağıda belirtmiş olduğum projeleri yapacaktır;
1- 28 Lisemizde Üniversite sınavları öncesi her ay YGS ve LYS seviye belirleme sınavları yapacaktır.
2- Ardahan’ın bütün ortaokullarında her ay düzenli olarak seviye belirleme sınavları yapacaktır.
3- ODTܒden bilim adamları eşliğinde Öğretmenlerimize çeşitli Eğitimler ve seminerler verilecektir.
4- Bölgemizde ki kadın hakları ile ilgili eğitimler verilecektir.
5- Her yıl olduğu gibi bu yılda en az 20 köyümüzde kütüphane ve bilgisayar sınıflar yaptırılacaktır.
6- Yaklaşık 10 köyümüzde hatıra ormanları projemizi yürürlüğe koyacağız.
7- Gecen yıl olduğu gibi bu yılda 25 köyden 25 öğrencimizi Ankara ve İstanbul’a gezi amaçlı götüreceğiz.
8- Artık gelenekselleşen 24 kasım öğretmenler gününün 3.cusunu bu yıl yine Ardahan da gerçekleştireceğiz.
Bu anlamada bütün Ardahan Kamuoyunu bilgilendirmek istedik.
Son olarak 2014-2015 Eğitim ve öğretim yıllının bütün Ardahan’a hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.
Saygı ve Sevgilerimle
Celil ÜNLÜ
Ardahan Eğitim ve Kültür Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
Haberi ekleme saati: 13.27-18 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yılmazlar Isı Ardahan’ı Güneş İle Isıtıyor..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ne Doğalgaz, Ne Kömür, Nede Tezek EN İYİSİ GÜNEŞ ENERJİSİ..

Yaklaşan kış öncesi bir taraftan doğalgaz şebekesi bağlatan, diğer taraftan kömür, odun ve tezek depolayan Ardahanlılar son yılların teknoloji ürünü oln ısıtma sistemi Güneş Enerjisine de büyük ilgi gösteriyor.
Müstakil evlerin yanı sıra, katlı konutların gözdesi olamaya başlayan Güneş Enerjisi Sistemlerini Ardahanlılarla tanıştıran YILMAZLAR ISI Ardahanlıları güneş ile buluşturmaya devam ediyor.
Ardahan merkezde ve ilçelerinde hizmet veren ve bugüne kadar bir çok konutu güneşle buluşturan YILMAZLAR ISI Firması en iyi ve en ucuz enerjinin Güneş Enerjisi olduğunu Ardahanlılara hissettirmenin haklı gururunu yaşıyor.

**GÜNEŞ ENERJİSİNİN FAYDALARI
‘Güneş enerjisi günümüzde yaygınlaştırılması hedeflenen bir sistemdir.’ diyen YILMAZLAR ISI Firmasının sahibi Ali Yılmaz şu açıklamada bulundu.
‘Çünkü sistemde doğa canlısı olmakla beraber tüketici için de önemli katkılar sağlamaktadır. Hem ekonomik hem de doğa canlısı diyebiliriz. Tabii enerji sistemidir. Toplayıcılar da ısınan su genişleyerek deponun üst kısmından depoya akar. Bunun yerini deponun altındaki soğuk su alır. Güneş ışınları var olduğu sürece devam eder çünkü bu durumlarda toplayıcı sıcaklığı depo sıcaklığından fazla durumdadır. Soğuk iklime sahip bölgelerde toplayıcılar da dolaşan suyun donmaması için sistemin boşaltılması gerekir.Bu yolla sadece yazın kullanılmamış olan bu sistem de özel ve işinde ehil kişiler tarafından özel dizayn edilir.
İklimi uygun olan bölgelerde hem ekonomik hem de sağlıklı olması sebebiyle tercih edilmesi gereken bu sistemde size en uygun olanı bulabilmek için YILMAZLAR ISI’da size göre çözümler her zaman var !
YILMAZLAR ISI'ya ulaşmak için; 0535. 725 13 81
Haberi ekleme saati: 10.11-18 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Hoçvan Meclisi Resmen Kuruldu..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HOÇ/FED YİNE ORTADA YOK..

Öcalan’ın çağrısı üzerine yeniden yapılanmaya devam eden Hoçvan Halk İnisiyatifi Hoçvan Demokratik Halklar Meclisini kurdu.
Hoçvan’da yapılan toplantıda yönetimi belirlenen Hoçvan Meclisinin ilk icraatı Rojvada’ya yardım toplamak oldu.

**İlk işareti şenlikte verilmişti..

Ardahan’a bağlı 21 pare köyün bulunduğu bölgede resmen kurulan Hoçvan Meclisi bölgede yaşanan sorunları yerel de çözmek için çalışacağı öğrenildi.
İlk olarak bu yıl yapılan Hoçvan Yayla Şenliğinde ortaya çıkıp, şenliğin yönetimin alan Hoçvan Meclisi başta Hoçvan’da olmak üzere bölgede ki halkın var olan sorunlarının çözümünü üstlenmek olduğu bildirildi.

**HOÇ/FED Yine Ortada Yok..

Hoçvan Meclisinin kurulduğu şu günler de Hoçvan’ı temsil ettiğini ileri süren ve 19 Ekiml’de seçime gidecek olan Hoçvan Federasyonu yine ortada gözükmüyor.

**Ardahan’da hareketli saatler..

Ardahan Hoçvan’da Halk Meclisinin kurulduğu şu günler de askeri ve emniyet teşkilatında da hareketli günler yaşanıyor.
Üniversitenin açılmasıyla güvenlik toplantıları yapan devlet yetkililerinin yanı askeri alanda da sıra Helikopterlerin geliş/gidişi bir hayli fazlalaştı.
Geçtiğimiz gün Ardahan’a gelerek basına kapalı bir toplantı yapan 9. Kolordu Komutanı ziyareti, AK Parti İl Başkanlığı başta olmak üzere Göle Jandarması ve diğer resmi alanlarda ki arttırılan güvenlik önlemleri dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 09.38-18 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TAMİRCİ ÇAĞIRMAYIN, UYDU DEĞİŞTİ,
TELEVİZYON AYARLARINI YENİDEN YAPIN..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Türksat 4A bu gece devreye girdi..

Dün geceden itibaren devreye giren 4A Uydusu nedeniyle yayın sorunu yaşayan televizyonlar nedeniyle paniklenen tv seyircilerinin yapması gereken tek şey televizyonlarının tarayıcılarını yeniden ayarlamaları gerekiyor.
15 Temmuz'da tam hizmete girmesi planlanan ancak son anda ertelenen Türksat 4A uydusu, bu gece yarısından sonra devreye girecek.
Yeni uydunun hizmete girmesi nedeniyle çanak antenin yönü değiştirilmeyecek ancak, televizyon kanalları yeni frekanslara taşınacak. Yeni Türksat 4A uydusu yarın sabaha karşı devreye girerken yeni frekans düzenlemeleri ile radyo ve televizyonların yayınlarının büyük bölümü bu uydu üzerinden aktarılacak. TELEVİZYON KANALI SAYISI 500'E ÇIKACAK Turksat A.Ş. halen 429 olan televizyon kanalı sayısının 500'e yaklaşacağını açıkladı. Kullanıcıların ayarlamalı Türksat Kanal Güncelleme Sistemi ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyeceği, yüksek çözünürlüklü HD (High-Definition) yayınların ancak uygun cihazlarla mümkün olabileceği belirtildi. Tüm vücut ağrılarına iyi gelir! Sinirleri yatıştırır... TIKLA AYAR NASIL YAPILACAK? Kanalların taratılmasında 11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 2222 Sembol Oranı, FEC 3/4 veya 11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 Sembol Oranı ve FEC 5/6 değerlerinin kanal tarama menüsünden girilerek 'Şebeke Taraması' yapılması gerektiği vurgulandı. Türksat 4A haberleşme uydusu, 42 derece Doğu yörüngesinde (Türksat 2A ve Türksat 3A uyduları ile birlikte) hizmet verecek. Turksat uydusu üzerinden bir bölümü HD çözünürlüklü yeni yayınlar da devreye girecek. Turksat A.Ş.'nin web sayfasında kanalların hangi frekanslardan yayınını sürdüreceği liste halinde yayınlandı.
Haberi ekleme saati: 09.29-18 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yasin Koç: Kazandığımızı Ardahan’da
Yatırıma Çevirdik..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş*ARDAHAN ESNAFI KONUŞUYOR GAZETECİ YAZIYOR...

Ardahan'da yaşanan gelişmeleri gerek yerel de gerek ise ulusalda günü birlik okurlarına ulaştıran GAZETECİ Ardahan esnafıyla buluşmaya devam ediyor.
İstanbul başta olmak üzere batıda ki Ardahanlı iş adamlarıyla görüşüp, onları başta tüm Ardahanlılara olmak üzere dünyaya tanıtan, sorun ve istemlerini duyuran GAZETECİ bu kez Ardahan merkez de bulunan Ardahanlı esnafla röportajlar yaptı.
İşte Ardahanlı İşadamlarından Yasin Koç'un açıklamaları..

**Yasin Koç: İstanbul ve Ankara'da Kazandığımızı Ardahan’a Yatırdık..

İstanbul ve Ankara’da ki kazanımlarını memleket sevdasıyla Ardahan’da yatırıma çevirdiklerini belirten Ardahanlı İşadamı SAYKOÇ OTOMOTİV’in Sahibi Yasin Koç Ardahan’ın geleceğinden umutlu olduklarını söyledi.
Traktör başta olmak üzere tarım aletleri ve Araç Alım/Satımın da Ardahan’ın marka firmalarından olan SAYKOÇ OTOMOTİV’in Sahibi Ardahan Hoçvanlı İşadamı Yasin Koç’tan gazetemize önemli açıklamalar.
Türkiye’nin en kuzeyi vilayeti, Gürcistan ve Ermenistan’a komşu, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolunun geçtiği, Türkiye’nin 3 büyük gümrük kapısı Çıldır Aktaş’ın açılmaya hazırlandığı, Gürcistan’a açık olan Posof Türkgözü (Badele) Gümrük kapısına sahip Ardahan’ın geleceğinden umutlu olduklarını belirten Yasin Koç ‘hayvancılık merkezi olan Ardahan’ın tek sorununun esnafının, ileri gelenin el ele verip, birlikte bu kentin büyümesinde rol oynayamamasıdır.’ dedi.
İstanbul ve Ankara’da kazandıklarını getirip, Ardahan’a yatırıma çevirdiklerini ve Ardahanlıların hizmetine sunduklarını belirten SAYKOÇ OTOMOTİV Firmasının Sahibi Yasin Koç, ‘otomotiv ve tarım aletleri sektörünün yanı sıra Ardahanlı olarak ilk Beton Santrali kuran, yap/sat işini başlatan bir firma olarak Ardahanlılara hizmet verdiklerini belirttiği açılmasında Ardahanlıların sırt sırta vermemesini fırsat bilen yabancılara karşı ezilmenin sıkıntısı içinde olduklarını belirtirken, bunu aşmanın tek yolunun Ardahanlıyım diyen her iş adamının bir birbirine çelme takmadan hareket etmesine bağlı olduğunu aksine bugün olduğu gibi yarın da yabancı firmalar karşısında zorda kalırız.’ Diyerek tüm Ardahanlıyım diyen iş adamlarının, esnafın bir birine destek olmaya çağırdı.
Haberi ekleme saati: 18.39-17 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Gençlik Merkezi ve İl Spor’da neler oluyor?
Kimin eli kimin cebinde?!!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BU HABER YAYINLANIR, YAYINLANMAZ SPOR MÜDÜRÜ RAPOR ALDI..

**Ardahan İl spor müdürlüğü ve ona bağlı gençlik merkezinde neler oluyor?

Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız ve kafilenin dışında müdürünün özel makam aracı ve şoförüyle gittiği, sadece güreş branşında kendi öz çalışmalarıyla bir gümüş ve bir bronz madalya alınan Malatya’da ki 19 il ve 2500 sporcunun katıldığı GAP turnuvalarında en başarısız il olan Ardahan gençlik ve spor il müdürlüğünde kimin eli kimin cebinde?

**Gazetemize kurum hakkında şikayetler devam ediyor..

Gençlik merkezinin düzenlemiş olduğu bir çok gezide yolsuzluk yapıldığı iddiaları yer alırken, asıl branşı İmamlık olan müdürün durumlardan bi haber olması ve müdahale edememesi işin diğer tuhaf tarafı.
Gençlik merkezinin düzenlemiş olduğu geziler arasında tutulan, kiralanan veya ihale Ardahan Haberleri yapılmış bir şekilde gösterilerek Ardahan dışından önceden anlaşılarak otobüs firmaları tutulup, faturası yüksek gösterilip, konaklanan yerler ve yiyilip içilen yerlerde kuruma kesilen faturaların yüksek gösterilip gerçeğinin dışında paralar ödeniyor iddialar gazetelerimize ulaşırken, iddialarda bulunulan kurum hakkında soruşturma yapılması isteniyor.
Hangi siyasilerin isimleri kullanılarak adam kayırmacılık yapılıyor??
Ardahan gençlik merkezine çalışan alınırken, AKP’li siyasilerin isimlerinin kullanıldığı, işe alınanlardan para talep edildiği, vaatler verildiği iddiaları edilirken, İl spor müdürlüğüne AK Parti Gençlik Kolları başkanının memur olarak alındığı iddia edildi.

**Müdür Rapor Aldı..

Diğer yandan bu haberin gazetelerimizde yayınlandığı gün Ardahan İl Spor Müdürünün al acle rapor alarak makamından ayrıldığı öğrenildi.
Müdürün başında bulunduğu müdürlükte yaşanan sorunları aşamadığı ve her an bu görevden istifa edeceği de alınan diğer haberler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 18.26-17 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'DE KAZA: 1 ÖLÜ, 3 YARALI!
ÇILDIR YOLUNDA DA KAZA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBozuk yollar nedeniyle adları 'Kan Yolları' olarak tabir edilmeye başlanan Ardahan'ın yollarında gün geçmiyor yeni kazalar yaşanmasın.
Son olarak Göle-Kars yolunda meydana gelen kazada araç pert olurken, kaza sonucu bir kişi ölürken, 3 kişi de ağır yaralandı.

**ÇILDIR YOLUNDA DA KAZA..

Ardahan'ın Çıldır yolunda meydana gelen trafik kazasın da bir araç kullanılmaz hale geldi.
Yıllardır yapımı devam eden, 'Bölünmüş yol' çalışmalarının bir türlü bitmediği Ardahan'da trafik kazaları devam ediyor.
Son olarak Ardahan Çıldır kara yolu üzerinde meydana gelen kaza da 05 DR 054 plakalı bir araç kullanılmaz hale geldi.
Haberi ekleme saati: 18.20-17 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN VALİSİ YALOVA'YA ATANDI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Saffet Kaya İle Kavga Etmiş Merkeze Alınmıştı..

Ardahan'ın valilerinden Selim Cebiroğlu Yalova Valiliğine atandı.
Vali olarak Ardahan Valiliğine atanan Cebiroğlu ikinci valiliğini Yalova'da yapacak.
Ardahan'ın 9. Valisi olan Cebiroğlu dönemin milletvekili Saffet kaya ile ters düşmüş ve merkeze alınmıştı.
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan kararnameye göre, 9 Vali merkeze alındı.
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararnameye göre, Emniyet Genel Müdürlüğüne Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz getirildi. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ise Ankara Valiliğine atandı.
Kararnameye göre İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu merkeze alınırken, İstanbul Valiliğine de Malatya Valisi Vasip Şahin getirildi.
Antalya Valisi Sebahattin Öztürk İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığına, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Muammer Türker ise Antalya Valiliğine atandı.

9 VALİ MERKEZE ALINDI

Hüseyin Avni Mutlu ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Mehmet Ulvi Saran'ın yanı sıra Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Osmaniye Valisi Mehmet Oduncu, Çorum Valisi Sabri Başköy, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Bayburt Valisi Mükerrem Ünlüer merkeze alındı.

**ATANANLAR
Kararnameye göre,
Malatya Valisi Vasip Şahin İstanbul Valiliğine, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman Balıkesir Valiliğine, Merkez Valisi Yusuf Odabaş Bayburt Valiliğine, Merkez Valisi Ahmet Kara Çorum Valiliğine, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe Denizli Valiliğine, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy Diyarbakır Valiliğine, Merkez Valisi Süleyman Karaman Erzincan Valiliğine, Kocaeli Valisi Ercan Topaca Hatay Valiliğine,
Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer Kahramanmaraş Valiliğine, Yalova Valisi Esengül Civelek Kırklareli Valiliğine, Merkez Valisi Necait Şentürk Kırşehir Valiliğine,, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Kocaeli Valiliğine, Merkez Valisi Süleyman Kamçı Malatya Valiliğine, Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak Mersin Valiliğine, Merkez Valisi Amir Çiçek Muğla Valiliğine, Merkez Valisi Kerem Al Osmaniye Valiliğine, Merkez Valisi Selim Cebiroğlu Yalova Valiliğine,
Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdür İbrahim Şahin Samsun Valiliğine atandı.

**ATAMA KARARI..
Öte yandan, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu MGK Genel Sekreterliğine getirildi.
Haberi ekleme saati: 18.35-16 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HAVALANININ RİSKİ NEDİR BAŞKAN?..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BAŞKANI DA VEKİLİ GİBİ!..

Göleli Milletvekilinin karşı çıktığı 'Ardahan'a havalanı' istemine Göle Beleidye Başkanı da karşı çıktı.
Havalanına karşı çıkmakla kalmanın başkan Ardahan'a Havaalnının yapılmasının riskli olacağını belirtme saçmalığında bulundu.
Göle Belediye Başkanı İsmailoğlu, Ardahan Ses Gazetesine yaptığı açıklamada; hava alanının çok riskli bir yatırım olduğunu değerlendirdi.

**Kimin Bütçesinden Harcanacak?..

Başkan Akın İsmailoğlu, “yapılacak olan hava alanı Ardahan’ın bütçesinden mı karşılanacak?, yoksa Artvin’in bütçesinden mi karşılanacak?, yoksa kalkınma bakanlığının mı? hangi daire bunun gelirini karşılayacak.
Hava alanı yapılacak olsa bile, Türkiye’nin bütün bütçesini, bütün gelirlerini, Ardahan hava alanı için harcayacak değiller ya!” dedi.

**Havaalanı Ardahan İçin Bir Yüktür…

Başkan İsmailoğlu, “Ülkenin bütçesinden değil de, Ardahan’a ayrılacak bütçeden yapacaklar. Hava alanın çok ciddi bir maliyettir. Ardahan’a hava alanı yapıldı. Ama mesela yollar, köprüler yapılmadı. Hava alanının bana kazandırdığı ne olacak. İkinci bir husus hava alanını yaptık. Ben biliyorum bu ilde havaalanı çalışmayacak. Çünkü bütün yaz boyunca biz uçağa dibimizdeki Kars’tan binmedik. Çünkü biletler çok pahalıydı. Ben gittim Erzurum’dan bindim. Çünkü Kars’ta 2 olan sefer sayısı 1’e düşürüldü. Biletler çok pahalı oldu. Şimdi yarın yapıldı Ardahan’a hava alanı ve kullanmadık, çalıştıramadık. Bu hava alanının bakımı nasıl olacak. Koruması nasıl sağlanacak. Yani Ardahan’a yük gelecek burada. Biz çok riskli bir yatırımı konuşuyoruz.” İfadelerini kullandı.

**Sanki Havaalanı Kapınızın Dibimde Yapılacak…

Göle Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu, “Kars’tan. 40 dakikaya hava alanına varıyoruz. Yani zaten bu uzaklıkta olur hava alanı. Ardahan’a yapılsa çarşıda mı olacak sanki. Yani bazıları bütün Ardahan’ın gündemini bunun üzerine döndürdü. Valilikte hava alanı konuşuluyor, vatandaş arasında bu konu konuşuluyor, bazı iş adamları ve bürokrat kesim arasında bu konuşuluyor.
Türkiye Cumhuriyetini biz bir devlet olarak düşünmek zorundayız. Doğru olanda budur zaten. Biz devletimizin bütçesini düşünmek zorundayız” Dedi.
Ardahanlı vatandaşlar ve de bölgeye yatırım yapmaya gelen iş adamları sizinle aynı düşünmüyor. Bu konuda ne diyeceksiniz? Sorusuna şöyle yanıt verdi…

**Ardahan’a Yatırım İçin Diğer Konularda Kolaylık Gösterilmeli…

“Bu hava alanın Ardahan’a geldi diyelim. Yani uzaklıktan şikayet edenler Kars’tan 40 dakikaya gelmeye çekiniyorsa, hava alanı Ardahan’a gelse sanki gelir gelmez sokakta mı inecek? Ben de iş adamlarıyla görüştüğümde hava alanının çok da problem olmadığını görüyorum. Problem sadece yerelde bu insanlara gösterilecek kolaylıklar olacak. Teşvik, sigorta , araç vs. şeylerle mümkündür.” Dedi.

**Ardahan’ın gündeminde hava alanı olmamalı…

Başkan İsmailoğlu, “Tren yolu olsa uğraşırsın. Ama devletin bütçesini düşünüyorum. Hem de şu anda Ardahan’ın birinci derece ihtiyacı hava alanı değil onu görüyorum. Bence Ardahan’ın gündeminde hava alanı olmamalı. Kütahya’nın hava alanı yok, Afyon’un hava alanı yok, Eskişehir’in yok bunları biliyoruz. Ama bu iller Ankara’yı kullanıyor. Aynı şekilde Bursa’nın hava alanı Yenişehir’de çok atıl durumda kaldı. Hava alanları kolay yatırımlar değil. Hava alanın sonrasını da düşünmek lazım. Çalışmayan bir hava alanı ne işimize yarar.” diyerek sözlerini tamamladı.
Haberi ekleme saati: 18.29-16 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BU YIL VEKİL ÖĞRETMENE İŞ YOK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan İl Milli Eğitim Müdürü T.Fikret Eteker, il genelinde 394 öğretmen ataması yapıldığını bu nedenle bu yıl vekil öğretmene ihtiyaç duyulmayacağını söyledi.
Eteker, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ardahan'da toplam 394 öğretmenin cuma günü göreve başlayacağını ifade ederek şunları kaydetti:
"İlimize 70'i sınıf olmak üzere toplam 394 öğretmen atandı. Yapılan atamalar ile öğretmen açığımız kalmayacak. Yapılan atmaların ardından vekil öğretmen atamamız özel haller dışında olmayacak. Çünkü kadromuz dolacağı için buna gerek de kalmayacak. Bu kadro ile daha kaliteli ve verimli bir eğitim için çalışacağız."
Eteker, yapılan atamaların başta eğitim camiası olmak üzere Ardahan'a da hayırlı olmasını diledi.
Haberi ekleme saati: 18.26-16 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'DE OPERASYON!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGöle ilçesinde polis ekiplerince bir evde yapılan aramada 2 bin 548 paket kaçak sigara ele geçirildi.
Ardahan Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine Göle ilçe merkezindeki bir evde arama yaptı.
Ekipler, aramada evin ahır bölümün de gizlenmiş toplam 2 bin 548 paket gümrük kaçağı sigara buldu.
Olay ile ilgili gözaltına alınan R.Ç ve O.L adlı kişiler, alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.
Haberi ekleme saati: 18.22-16 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN ESNAFI KONUŞUYOR
GAZETECİ YAZIYOR...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş*Ardahan'da yaşanan gelişmeleri gerek yerel de gerek ise ulusalda günü birlik okurlarına ulaştıran GAZETECİ Ardahan esnafıyla buluşmaya devam ediyor.
İstanbul başta olmak üzere batıda ki Ardahanlı iş adamlarıyla görüşüp, onları başta tüm Ardahanlılara olmak üzere dünyaya tanıtan, sorun ve istemlerini duyuran GAZETECİ bu kez Ardahan merkez de bulunan Ardahanlı esnafla röportajlar yaptı.
İşte bundan sonra sıkça buluşacağımız üç esnafımızın açıklamaları..

**ATSO Meclis Başkanı
KURBAN BORÇ ÖDETİYOR..

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi piyasaların olumlu yönde hareketlendiğini belirten Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sabatattin Gündoğdu hayvanın iyi para etmesinin Ardahan ekonomisine nefes aldırdığını belirtti.
Aytemiz Petrol, Erkunt Traktör Bayii ve Sebze ve Meyva Komisyoncusu Ardahanlı İşadamı ve ATSO Meclis Başkanı Sabahattin Gündoğdu’dan bayram öncesi moral veren açıklamalar.
Ardahanlının birinci gelir kaynağı olan hayvancılığın yaklaşan kurban Bayramı öncesi para etmesinin en çok esnafa yaradığını belirten Gündoğdu, hayvan yetiştiricilerinin fiyatları artan ve iyi bir gelir elde edilmeye başlanan hayvanlar sayesinde şu günlerde güldüğünü, bu gülüşün Ardahan esnafına da yansıdığına da dikkat çekti.
Sabahattin Gündoğdu açıklamasına şöyle devam etti. Borcuna sadık köylünün iyi para ile sattığı hayvanın aracılığı ile borçlarını ödemesinin getirdiği rahatlık zor günler geçiren, ama tüm yok imkanları ile köylüye ve çiftçiye yardım eden Ardahan esnafınında yüzünü güldürmüştür.’dedi.
Haberi ekleme saati: 12.03-15 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Dört Lastik Deyip Geçmeyin..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da yaşanan gelişmeleri gerek yerel de gerek ise ulusalda günü birlik okurlarına ulaştıran GAZETECİ Ardahan esnafıyla buluşmaya devam ediyor.
İstanbul başta olmak üzere batıda ki Ardahanlı iş adamlarıyla görüşüp, onları başta tüm Ardahanlılara olmak üzere dünyaya tanıtan, sorun ve istemlerini duyuran GAZETECİ bu kez Ardahan merkez de bulunan Ardahanlı esnafla röportajlar yaptı.
İşte bundan sonra sıkça buluşacağımız üç esnafımızın açıklamaları..

**LASTĞİNİZ DEĞİŞTİRMEK İÇİN KIŞI BEKLEMEYİN..

Ardahanlı esnaflarla buluşmaya devam eden Gazeteci Fakir Yılmaz araç lastiği konusunda Ardahan'ın lider firmalarından olan ÖGEL KARDEŞLER OTO.İNŞ.TUR.GIDA VE TİC.LTD.ŞTİ. Firması Sahiplerinden Levent Ögel ile görüştü.

**Dört Lastik Deyip Geçmeyin..

Yaklaşan kış öncesi Ardahan Göle Yolu üzerinde bulunan ÖGEL KARDEŞLER firma yetkilisi ile görüşüp, başta Ardahan esnafının durumu olmak üzere birçok konuda görüşlerine başvurduğumuz Levent Ögel gazetemiz aracılığıyla araç sahiplerine seslendi.
Artık vazgeçilmez olan ve en çok kullandığımız araçlarımızın üzerine yol aldığı lastiklerin büyük önem taşıdığını belirten Ögel araç sahiplerinin lastik bakımlarını sıkça yapması gerektiğine dikkat çekti.
Soğumaya başlayan havaların araç lastiklerini de etkilediğini belirten ÖGEL KARDEŞLER OTO.İNŞ.TUR.GIDA VE TİC.LTD.ŞTİ. firması Sahiplerinden Levent Ögel lastik değişmek için ilah ki kar yağışını beklemenin büyük bir yanlış olduğunu belirtti.
Hava değişiminin araçlarımızın lastikleri üzerine de büyük etkisi olduğunu belirten Ögel araç sahiplerinin kar yağışını beklemeden lastiklerini değiştirmesi ve bakımlarını yapmasının mutlak bir durum olduğunu söyledi.
Bir çok ünlü lastik markasının Ardahan Bayiliğini yapan ÖGEL KARDEŞLER OTO.İNŞ.TUR.GIDA VE TİC.LTD.ŞTİ. firması Sahiplerinden Levent Ögel, Ardahan'da olduğu gibi Ağrı, Iğdır, Sarıkamış'da olmak üzere hizmet verdikleri lastik ve akü sektöründe yaşanan son gelişmelerin en son ürünlerini müşteriye ulaştırmak ve gereken servis hizmeti vermek olduğunu da belirtti.
Haberi ekleme saati: 11.57-15 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kars’ta Ardahan Gibi Tanınmıyor!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSerhat Kalkınma Ajansı (SERKA)'nın 36 ilde 4 bin 500 kişiyle yaptığı Kars algısı anketi ilginç sonuçlar ortaya çıkardı..

SERKA Kars'ın insanların zihnindeki imajını belirlemek ve şehrin markalaşma sürecine katkı sağlamak amacıyla 36 ilde 900'ü yatırımcı 4 bin 500 kişiye uyguladığı anketten kentin "soğuk, uzak ve bilinmediği" sonucu çıktı. Tanınmış Karslılar olarak da akla gelen ilk üç isim Hülya Avşar, Yavuz Bingöl ve Çağla Şikel oldu.
Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı'da faaliyet yürüten SERKA, Kars'ın insanların zihnindeki imajını belirlemek ve şehrin markalaşma sürecine katkı sağlamak amacıyla gelişmiş 36 ilde 900'ü yatırımcı 4 bin 500 kişiyle "Kars Algısı, İmajı ve Marka Kimliği Araştırması" yaptı. Yerel kalkınma perspektifiyle hazırlanan Kars algısı, imajı ve marka kimliği araştırması, halkın Kars algısı ve imajını ölçmek amacıyla 3 bin 600 kişiye, potansiyel yatırımcıların ve kanaat önderlerinin algı ve imajını ölçmek için de 900 yatırımcıya uygulandı. Kars hakkında bilinenler, kentin soyut imajı, Kars halkıyla ilgili düşüncelerden oluşan anketten halka 68, yatırımcılara ise 103 soru soruldu.

**"SOĞUK VE UZAK"

Ankete katılanların yüzde 92'si Kars'ın Doğu Anadolu Bölgesi'nde, yüzde 1,5'i Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde olduğunu, yüzde 3,5'i bilmediğini belirtirken, yaklaşık yüzde 3'ü Kars'ın hangi bölgede yer aldığına yönelik soruya yanıt vermedi. Katılımcıların yüzde 16'sı Kars'a gittiğini, gitmeyen yüzde 78'lik oranın yüzde 48'i Kars'ı görmek istediklerini belirtti. Kars'a gitmek istemeyen katılımcılardan yüzde 32'si merak etmediğini, 27'si soğuk, yüzde 21 ise uzaklık nedeniyle gitmek istemediğini ifade etti. Kars'la ilgili genel görüşlerine ankete katılanların yüzde 4,7'si çok olumlu, yüzde 28'si olumlu kanaat bildirirken, katılımcıların yüzde 48'i ne olumlu ne de olumsuz fikir beyan etti. Genel görüşlerinin olumsuz olduğunu açıklayanların oranı ise yüzde 9,6.

**"Kars DENİNCE AKLA İLK PEYNİR GELİYOR"

Ankette "Kars denince aklınıza gelen ilk üç kelimeyi yazınız" şeklindeki soruya katılımcıların yüzde 26,3'ü peynir, yüzde 10,6'sı kış turizmi, yüzde 7,1'i kaz, yüzde 6,6'sı Sarıkamış ve sadece yüzde 3,1'i Ani harabeleri yanıtını verdi. Yüzde 21 gibi yüksek bir oran da fikrinin olmadığını söyledi. Ankette yer alan "Kars ve Karslı" denilince akla gelen isimlerle ilgili soruya ise katılımcıların yüzde 17'si Hülya Avşar, yüzde 4'ü Yavuz Bingöl ve yüzde 2,3'ü Çağla Şikel yanıtını verdi. Kars'ın soyut imajına yönelik algı tespiti sorularına ise yüzde 27'si Kars'ı dinlendirici buldu. Yüzde 43'ü fikrim yok derken, yüzde 20'si sıkıcı olarak değerlendirdi.
Ankette yatırımcılara yöneltilen sorularda ise, Kars'ın coğrafi konumunun çok özel pazar avantajları sunduğu, Kars'ta yapılacak yatırımlarda hammadde kaynaklarına ulaşım avantajı olduğu, yatırımların uluslararası ticarete dönük olmasının zor olmayacağı görüşü ortaya çıktı.
SERKA tarafından yaptırılan "Kars Algısı, İmajı ve Marka Kimliği Araştırması" kitap haline getirilerek bastırıldı. Dr.Uğur Çalışkan, Doç.Dr.Hüseyin Tutar ve Selen Sallan'ın editörlüğünü yaptığı kitabı, Yrd.Doç.Dr.Levent Gelibolu, Prof.Dr.Hüseyin Kanıbir, Prof.Dr.Reha Saydan, Doç.Dr.Hüseyin Tutar ve Doç.Dr.Mehmet Cihan Yavuz yazdı.
Haberi ekleme saati: 11.42-15 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

VALİ İLE BAŞKAN KÖYDEYDİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Vali ve Belediye Başkanı Başkan’ı Köyüne Gittiler..

Ardahan Valisi ile Ardahan Beleşdye Başkanı birlikte aynı zaman da AK parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar’ın köyü olan Ardahan Merkeze bağlı Yanlızçam köyünü ziyaret ettiler.
Geçtiğimiz hafta sonu Vali Ahmet Deniz ile Belediye Başkanı Faruk Köksoy, merkeze bağlı Yalnızçam köyünü ziyaret etti.
Vali Deniz, burada yaptığı konuşmada, Ardahan'ı ilgilendiren her türlü sorunla ilgilendiklerini, bu nedenle köylere yönelik de ziyaretlerin sürdüğünü söyledi.
Deniz, "Kent merkezindeki sorunlarımız kadar köylerdeki sorunlarımızla da ilgileniyoruz. Amacımız kenti genel manada sorunsuz bir noktaya taşımak. En ücra bir köyümüzdeki sorunu dahi yerinde tespit etmek istiyoruz. Bu nedenle bugün buradayız" diye konuştu.
Gerek devlet ve gerekse de hükümet olarak son yıllarda en ücra noktaya hizmet götürüldüğünü anlatan Belediye Başkanı Köksoy da, vatandaşların hizmetin en iyisini hak ettiğini ifade etti.
Köksoy, "Bu nedenle bizler her alandan kendimizi sorumlu tutuyoruz. Çünkü topyekun kalkınmak istiyoruz" diye konuştu.
Deniz ve Köksoy, bir süre vatandaşla sohbet ettikten sonra köyden ayrıldı.
Haberi ekleme saati: 11.38-15 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Son Dakika Haberleri
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
0. 532. 559 44 94 (Eray Kayatürk)
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Yeni bir süreç başlıyor..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDevam eden barış sürecinin devamı için büyük uğraşın verildiği bir süreçte bölgede Halk Komiteleri kurmaya başlayan PKK’nın bölgede siyaset yapan Kürt siyasetçilerini uyardığı ve gerekli yerlerini alması istediği yönün de ciddi bilgiler Ardahan Haberi almaktayız.
Kürt Sorununa duyarsız, ama Kürtler üzerinde gerek maddi, gerek ise manevi rant elde edenlerin ‘Hele gel kardaş’ denilerek, gerekli yerlerini almalarının istendiği yönünde aldığımız duyumların önümüzde ki günler de HDP dışında diğer partiler de siyaset yapanların istifaları ile iyice anlaşılacağını da duyduğumuz bir sürecin yaşandığı şu günler de Ardahan merkez de bulunan iş yerleri ardından ateşe verilip, yakılan iki aracın uyarı olabileceğini de düşünmüyor değiliz..
Bilemiyorum ama önümüzde ki günlerin eğitim, öğretime başlayan üniversite ile birlikte bir hayli hareketleneceğini de tahmin etmiyor değilim..
Gerçi bunu sadece ben değil, devletinde anladığını ve Ardahan Valiliğinde yapılan toplantı ile bu yönde alınan sinyallere yönelik tedbir alma çalışmasında da görmekteyiz..
Evet, başta Kürt siyasetçiler olmak üzere herkesin yeni bir sürece hazır olması zamanı gerek gibi..

**Ardahan Adayları..

Çocuk denmeyecek yaştaydım, babamla birlikte mücadele ediyor, onun kurduğu her ilk işte başrol oynuyordum..
O işleri kurup, başladıktan hemen sonra siyasetle ilgilenmek için kurduğu işleri bana bırakıp gidiyordu..
Ensar Öğüt’ün CHP’nin kurultayında onca milletvekili için de en çok oyu alarak partinin beyin takımı arasında yer almasıyla dengelerin alt üst olduğu CHP Ardahan’da bu parti de kimlerin, nasıl, hangi yol ve taktikle milletvekili adayı Ardahan Haberi olacağını da gündeme getirdi.
Çünkü Öğüt’ün yeniden aday olacağını gösteren bu durumun başta şu an CHP’de bu partinin Ardahan İl Başkanı Yardımcısı olan Eczacı Yunus Dündar’ı, CHP dışında durmasına karşın Sarıgül kanadından CHP’den her an milletvekili olacağı söylenen Av. Müzeyyen Çifçiyolaçan, Belediye Başkanlığını kıl payı ile kaçıran Ardahan’ın eski Genel Sekreteri Mete Özdemir, Ankara’da bulunan İşadamı ve CHP Çankaya Belediye Meclis Üyesi Özgür İncesu gibi bir çok isim var..
CHP’nin yanı sıra iktidar partisi olan AK Parti’den mevcut milletvekilinin yanı sıra en güçlü isim olan Saffet Kaya’nın, Çıldırlı İşadamı Hamza Bektimür, şu an Bitlis’te Vali Yardımcısı olan Salih Altun’un isimleri Ardahan kamuoyunda dolaşırken, son cumhurbaşkanlığı seçiminde Ardahan’da %26 oy alan HDP’nin adayları da merakla beklenmektedir.
Ki Türkiye’de olduğu gibi Ardahan’da da kilit parti konumunda ki BDP, DTP oluşumlu HDP’nin hiçte gözardı edilecek bir parti olmadığını adayının belirlenmesiyle daha net görünecektir..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Haydi Okula...

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonuna üç öğrencisi olan bir anne olarak merhaba derken, Ardahan’da ki eğitim/öğretimin geçen yıllara nazaran daha başarılı geçmesini canı gönülden diliyorum.
Türkiye’nin Gürcistan ve Ermenistan’a komşu vilayeti Ardahan’ın eğitim, öğretim de bir zamanlar bulunduğu sıralamayı yakalaması için her Ardahanlıyım diyenin elini taşın altına koyması gerektiğini bizlere yeniden hatırlatan 2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonunda istenen başarıyı yakalamak için başta biz veliler olmak üzere il idarecileri, stk yöneticileri, siyasiler kısacası herkesin okula gitmesi gerektiğini düşünüyorum..
Ardahan Haberi Çünkü eğitim denen işin öyle bir iki milli eğitim yetkilisinin, öğretmenin ve okula gönderdikten sonra ardına düşmediğimiz öğrencilerle istenen seviyeye ulaşmayacağını artık hepimiz anlamalı, bilmeliyiz..
Bu nedenle 2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonun sonuna kadar bizlerinde okula gitmemiz gerektiğini, hatta bu yönde bir kampanyanın başlatılması gerektiğini düşünüyorum..
Bu nedenle; HAYDİ OKULA diyorum..

**Ardahan İş adamlarıyla Var..

Bu kentin gelişimin de büyük rol oynayan ve kazandıklarını Ardahan’da çeşitli yatırımlara çeviren Ardahanlı işadamları ve iş yerleri ile ilgili ortaya atılan onca şikayeti yerinde dinlemek için kendilerini ziyaret eden Gazeteci Fakir Yılmaz’ın röportajlarını okuyunca karşımıza ‘Bir dokun, bin işit’ anlamında diğer bir sorun çıktığını görmekteyiz.
Çünkü başta pahallı satıyorlar diye bir çok konu da eleştirilen Ardahanlı iş adamlarının da kendilerine göre bir çok sorun ve sıkıntısının olduğunu görmekteyiz.
Bu memlekette ilk yap/sat işi yapan ve bu yönde yatırımların önünü açan HAKAN İNŞAAT’ın sahibi Hakan Kanpolat’ı, Taşımacılık ve Sigorta’da kendi dalında marka olmaya başlayan ULUTAŞLAR TAŞIMACILIK’ın sahibi Aytaç Ulutaş ve Göle’de gelip Ardahan’da modern ekmek fırıncılığının yanı sıra kente büyük boşluğu bulunan otomotiv alım/satımı yapan ZEKİAYKAN OTOMOTİV’in sahibi Zekeriya Aykan’ın yanı sıra AKTAŞ İNŞAAT’ın sahibi Oktay Aktaş’ın anlatımlarını bir araya getirdiğimiz de bu kentte iş yeri açmak, iş yapmanın ne kadar zor ve sıkıntılı olduğunu da görmek mümkün..
Çünkü bu memlekette her şey zor..
Ama bu zorlukları aşmak için mücadele edenlere başta develet kurumları olmak üzere hepimizin destek olması gerektiğini de unutmamak gerek..
Çünkü bu memleket iş adamlarıyla var..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BİN KİŞİ İŞE ALINACAK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşİŞKUR, Ardahan’ da 1000 kişiye iş imkanı sağlayacak..

AK Parti Ardahan Milletvekili Prof.Dr. Orhan ATALAY’ ın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğu görüşme ve girişimler neticesinde Ardahan'da yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 1000 kişinin istihdam edileceği belirtildi.
Konu ile ilgili açıklama yapan Atalay; “ İŞKUR aracılığıyla Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda ve diğer kamu kurumlarında uygulanacak olan programlar yaklaşık 9 ay sürecek olup, bu kapsamda 1000 kişi istihdam edilecektir. Amacı, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde ve yerlerde toplum yararına bir hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bu vatandaşlarımıza geçici gelir desteği sağlamak olan Toplum Yararına Programlarda (TYP) kadınlar, 35 yaş üstü bireyler, engelliler, eski hükümlüler ve terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar öncelikli olacaktır. Konu ile ilgili hazırlık çalışmaları İŞKUR tarafından başlatılmış olup, müracaat tarihleriyle ilgili duyuru ilerleyen günlerde İŞKUR İl Müdürlüğünce yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

**Baydar: Gerekli Hassasiyet Gösterilecektir..

Aylardır beklenen bu haberle ilgili diğer bir açıklamada AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar'dan geldi.
Bin kişinin işe alınacağını belirten AK Parti Ardahan İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar AK Parti Ardahan Milletvekilinin katkıları ile Ardahan'a sağlanan Bin kişilik iş istihdamında gerçek anlamda mağdur ve işsizlerin yaralanacağını belirtirken, alımların kurumların kedilerine ve iş kura bildirecekleri ihtiyaç ardından başlayacağını söyledi.

**AK PARTİ'YE 24 SAAT KORUMA..

Öte yandan AK Parti Ardahan İl Başkanlığının polis tarafından korumaya alındığı öğrenildi.
Günün 24 saati polis tarafından korunmaya alındığı görülen AK Parti Ardahan İl Başkanlığının Kongre caddesi üzerinde bulunan parti binasının önünde nöbet tutuğu dikkat çekiyor.
Haberleri ekleme saati: 23.56-15 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Hanak’ta Güpe Gündüz Dolu!..

Ardahan'ın Hanak ilçesinde etkili olan dolu yağışı günlük hayatı olumsuz etkiledi.
Ardahan'ın Hanak ilçesinde etkili olan dolu yağışı ilçeyi beyaza bürürken, tarım arazilerine de zarar verdi. İlçede başlayan ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı etrafı beyaza bürüdü. Dolu yağışı yaklaşık 1 saat sürdü.
Arazilerinin zarar gördüğünü iddia eden vatandaşlar, "Eylül'ün 15'i ve Ardahan'ın Hanak ilçesinde mevsim normallerinin çok çok altında bir dolu yağışıyla karşı karşıyayız. Gördüğünüz yer kabak tarlamızdı ve şimdi dolu tarlasına döndü. Kesinlikle kışı aratmıyor ve görüldüğü gibi her tarafta sel gidiyor" dedi.
Çocuklar ise Yağan dolunun ardından beyaza bürünen alanda dolu ile kartopu oynadı.

**Posof'ta Sebze- Meyve ve Arıları Dolu Vurdu..

Ardahan'ın Posof ilçesinde akşam saatlerinde etkili olan dolu yağışı arılarla birlikte hasat öncesi meyve ve sebze bahçelerini vurdu.
Posof'ta dün akşam saatlerinde sağanak yağışın ardından yaklaşık 25 dakika süreyle fındık büyüklüğünde dolu yağdı. Posof'ta dolu bal arılarının telef olmasına neden olurken, özellikle vatandaşların kendi ihtiyaçları için ektikleri salatalık, domates, biber, patlıcan, marul, kavun, karpuz gibi ürünlerde de önemli hasar oluştu. Foto: Halil Ataman-posofhaber.com

Ardahan Haberleri **Gidenler veda yemeği..

Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz ile birlikte, tayini çıkan mülki idare amirleri onuruna veda yemeği verdi.
Bartın Amasra Kaymakamlığı’na atanan Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser, Şırnak Uludere Kaymakamlığına atanan Posof Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan, Edirne Havza Kaymakamlığı’na atanan Çıldır Kaymakamı Alparslan Kılıç ve Sivas Gürün Kaymakamlığı’na atanan Göle Kaymakamı Fatih Özdemir onuruna veda yemeği veren Vali Deniz, Vali Yardımcısı ve Kaymakamlara yeni görev yerleri dolayısıyla hayırlı olsun temennisinde bulundu.
Protokol üyelerinin eşleriyle birlikte katıldıkları veda yemeğinde yaptığı konuşmada, Mülki İdare Amirliği’nin zor ama aynı zamanda güzel bir görev olduğunu söyleyen Vali Deniz, “Bizler devletimizin verdiği halka hizmet etme görevini en iyi şekilde yerine getirmekle sorumluyuz. Görev yaptığımız yerlerde, vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenmek, onlara devletin yanlarında olduğunu hissettirmek için daha çok çalışmak durumundayız. ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ anlayışı ile hareket ettiğimiz taktirde bizler, her zaman başarılı olacak, devletimize ve halkımıza daha güzel hizmetler yapacağız” dedi.
Yemekte söz alarak birer veda konuşması yapan Vali Yardımcısı ve Kaymakamlar da tayin oldukları yeni görev yerlerinde da Ardahan’da olduğu gibi gayretli çalışmalar yapacaklarını, verilen görevleri en iyi şekilde yerine getireceklerini ve daha fazla çalışarak, daha çok hizmet edeceklerini söylediler.
Vali Deniz, tayini çıkan vali yardımcısı ve kaymakamlara Ardahan’da yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, başarı belgesi verdi. Belediye Başkanı Faruk Köksoy da, tayin olan Vali Yardımcısı ve Kaymakamlara hizmetleri dolayısıyla teşekkür ederek hediye verdi.

Ardahan Haberleri **ÜNİVERSİTE İÇİN GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI..

Bu içeriği yazdırmak için tıklayın... Yazı tipini küçültmek için tıklayın. Yazı tipini büyütmek için tıklayın.
Ardahan Üniversitesi’nde 2014-2015 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte, üniversitenin kampüs ve fakültelerinde öğrencilerin güven içerisinde eğitimlerini sürdürebilmeleri amacıyla, ‘Üniversite Güvenlik Toplantısı’ yapıldı.
Vali Ahmet Deniz Başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, Emniyet Müdürü Selami Hüner, Jandarma Komutanı Osman Yeşilöz ve ilgili birim müdürleri katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Deniz, Ardahan Üniversitesi’nde öğrencilerin güven içerisinde eğitimlerini sürdürebilmeleri için gerek güvenlik, gerekse sosyal ihtiyaçlar anlamında gerekli çalışmaların yapılmasının büyük önem taşıdığını bildirdi.
Toplantıda ayrıca Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube birimi tarafından ‘Üniversite Güvenliği’ konulu sunum gerçekleştirildi.
Haberleri ekleme saati: 11.18-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

PKK’mı Yaktı?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Daha önce kent merkezin de bulunan ve Molotof kokteyli atılarak yakılmak istenen içkili gazino olayına benzeyen olayda iki kamyon kullanılmaz hale getirildi..

Ardahan’da yaşanan ikinci kundaklama olayı ardından iki adet beton mikseri yakılarak kullanılmaz hale getirildi.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz hafta sonu Ardahan-Şavşat Yolu üzerin de bulunan ve Ardahan Araç istasyonun bulunduğu mevkide özel bir firmaya ait iki beton mikserini yakarak kullanılmaz hale getirildi.
Edinilen bilgilere göre geçtiğimiz gece saat 12.00 civarında kişi veya kişilerce özel bir firmaya ait mülke girilerek, araçların kapılarını açıp içerisinden ateş verilerek yakıldı. Gecenin karanlığından yaralanarak özel mülke girenlerin tel örgüleri keserek içeri girdikleri ve kamyonları ateşe verdikten sonra kayıplara karıştıkları öğrenilirken, bu eylemin PKK tarafından yapıldığı yönünde iddialarda ortaya atıldı.
Aynı firmaya ait diğer bir kamyonun ise Ardahan-Kars yolu üzerinde devrilerek kullanılmaz hale getirildiği alınan diğer bilgiler arasında olurken, yakılarak kullanılmaz hale getirilen kamyonlarla ilgili soruşturma başlatıldı.
Haberi ekleme saati: 09.11-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Zil Resmen Çaldı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Başarılar Diliyoruz..

Yıllardır 81 Vilayet için de hep sonlarda bulunan eğitim başarısının çıtasının bir türlü üstlere çıkamadığı Ardahan’da 2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonu resmen başladı.
Geçtiğimiz hafta sessiz/sedasız okula merhaba diyen miniklerin ardından bugünden itibaren okullarına giden Ardahanlı öğrencilerin heyecanla koştuğu okulların yeniden hareketlendiği görülürken, öğrencilerine kavuşan öğretmenlerinde öğrenciler kadar heyecanlı olduğu dikkat çekti.
Her yıl yaşanan öğretmen sorununun bu yılda yaşandığı öğrenilen 2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonunda bu sorunun giderilip, giderilmeyeceği merak konusu olurken, öğretmenler gibi öğrencilerinde kalacak yer sorunu yaşamaya devam ettiği de görüldü.
Başta Ardahan Üniversitesi öğrencileri olmak üzere bir çok öğrencinin yurt sorunu yaşadığı Ardahan’da bu sorunun yanında branş öğretmeni ve öğretim üyesi sıkıntısı da yaşıyor.
Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2014-2015 Eğitim/Öğretim Sezonunda var olan sorunları çözmek için yoğun bir hazırlık yaptığı da öğrenilen Ardahan’da başta köy okulları olmak üzere bir çok okulun onarıma ihtiyaç duyduğu da görülmektedir.
248 Okul/Kurumu bulunan ve SBS Türkiye Sıralaması: 68. olan Ardahan'da, Derslik Sayısı: 2.519, Öğrenci Sayısı: 22.092, Öğretmen Sayısı: 1.317, Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısı; İlköğretim: 18, Orta Öğretim: 22, Mesleki ve Teknik Eğitim: 19 bulunuyor.

**BELEDİYE BAŞKANI FARUK KÖKSOYUN
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KUTLAMA MESAJI..

‘2014-2015 eğitim öğretim yılının, tüm eğitim camiamıza hayırlı olsun’ diyen Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy şunları söyledi. “Öncelikle yeni eğitim - öğretim yılının, başta geleceğin teminatı öğrenciler olmak üzere tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyorum. Bugüne kadar eğitim için her türlü desteği verdiklerini bundan sonrada vermeye devam edeceklerini söyleyen, Belediye Başkanımız Faruk Köksoy, muasır medeniyet seviyesine ulaşması için eğitimi bilgiyi başarıyı yakalamak gerekir. Buda eğitimle öğretimle başarılır, bundan önce olduğu gibi bundan sonrada eğitime her zaman destek vereceklerini söyleyen Başkan Köksoy; Eğitimin her kademesinde kalitenin yükselmesi için yatırımlarımız hız kesemeden devam edecektir.
Öğrencilerimizin rahatı huzuru için, okullara yürüyüş yollarının kaldırımların yapımını hızlandırdık, park alanlarını tamamladık. Değerli eğitimcilerimiz ve sevgili veliler, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ne kadar iyi yetiştirebilirsek ülkemizin yarınları da o kadar güvende olacaktır.
2014-2015 eğitim öğretim yılının öğretmen ve öğrencilerimize İdareci ve velilerimize sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu bir eğitim yılı olmasını diliyorum, Sevgili Öğretmenlerim, Okullarımızı Çocuklarımızı sizlere emanet ederken, Ardahan Belediyesi olarak her daim yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyorum, bu eğitim öğretim yılını hep birlikte daha başarılı bir yıl, başarısını katlamış bir il, olarak el birliği ile tamamlamamızı temenni ediyorum. Hepinizi sevgi saygı muhabbetle selamlıyorum” dedi.
Haberi ekleme saati: 08.56-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Esnafın hiç yok,
Devletin güncellenmiyor!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYasal zorunluluğu olamsına karşın Ardahan’da ki bir çok esnafın internet sitesinin olmadığı dikkat çekerken Devlet kurumlarına ait sitelerinin kuruldukları gibi kaldıkları dikkat çekiyor.
Esnafının büyük bölümünün kendi firmasına ait internet sitesinin olmadığını görmezden gelip, tüketicinin internetten alış/veriş yaptığından yakındığı Ardahan’da başta İlçe kaymakamlıklarının olmak üzere bir çok resmi kurumun Ardahan’ı dünyaya bağlayan internet sitelerini güncellemedikleri dikkat çekiyor.
Ardahan’ı tanıtan, teknolojinin son ürünü olan intertenetten yeterince yararlanılamadığı görülen Ardahan’da yayınlanan bir çok yerel gazetenin de internet sitesi kurmadıkları da görülmektedir.
Dünyanın en hızlı şekilde yaralandığı internetten yeterince yaralanmadığı, yasal zorunluluk olmasına karşı iş yerlerine ait internet sitesi kurmayan Ardahan esnafının tüketicinin internetten alış/verişe yöneldiği bir çağda neden bu imkandan yararlanamadığı anlaşılamazken, bu imkanı teşvik edecek olan ve kurumlar aracılığı ile Ardahan’ı tanıtacak olan devletin resmi kurumlarının bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da duyarsızlıkları gözden kaçmıyor.

**En güncel sitemiz..

Ardahan esnafının bi habersiz, resmi kurumların duyarsız olduğu internet dünyasında en aktif internet sitesi Ardahan’ın ilk internet sitesi olan ve günde bir çok kez yeni haberleri ile Ardahan’ın en çok okunan haber sitesi olan www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com adlı sitemizin yanı sıra bir iki yerel gazetenin haber sitesi Arahan’ın en hızlı güncelenen siteleri olurken 12 yerel gazetenin olduğu Ardahan’da topu topu 2-3 gazetenin sitesi aktif ve günlü güncellendiği görülmekte.
Haberi ekleme saati: 17.11-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Belediye’ye Veda..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon kararname ile başka illere tayinleri çıkan Ardahan’da ki bürokratlar veda ziyaretlerini tamamlayarak Ardahan’dan ayrıldılar.
Ardahan’da görev sürelerini dolduran Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser, Posof Kaymakamı Sayın İbrahim Halil Şıvgın ve Göle kaymakamı Sayın Fatih Özdemir, veda ziyaretleri kapsamında Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’a veda ziyaretinde bulundular.
Geçtiğimiz hafta sonu yapılan veda ziyaretler esnasında bir açıklama yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Yardımcısına ve İlçe Kaymakamlarına Yeni görevlerinde başarılar dilerken il ve ilçelerimizdeki yapmış oldukları güzel hizmetlerden dolayıda kendilerine teşekkür etti.
Görev yerleri belli olan Ardahan Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser, Amasra Kaymakamlığına, Posof Kaymakamı İbrahim Halil Şıvgın Uludere Kaymakamlığına, atandı. Göle Kaymakamı Fatih Özdemir ise Gürün Kaymakamlığına atanmıştılar.
Üç idareciden boşalan makamlara atanan yeni idarecilerin bugünden itibaren Ardahan’a gelerek görevlerine başlamaları bekleniyor.
Haberi ekleme saati: 17.03-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ormanlarda ki Köpekler Uyuz Oldu!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Çamlıçatak Ormanların da bulunan Mesire alanın da karınlarını doyurmak için dolaşan başı boş köpeklerin uyuz oldukları ve çevreye hastalık yaydıkları ileri sürülüyor.
Başta hafta sonlarında olmak üzere dinlenmek için Orman’a giden vatandaşların bu yönde yaptıkları şikayetlerin dikkate alınmadığına dikkat çekildiği belirtilen Çamlıçatak (Gölebert) ormanlarında bulunan onca köpeğin uyuz hastalığına yakalandığı ve uyuz dolaysıyla döktükleri tüylerin insan sağlığını tehlikeye düşürdüğü ileri sürülüyor.

**Yavruları alıp, hasta annelerini bıraktılar..

Bir çok köpeğin adeta barınak haline çevirdiği ileri sürülen Ardahan-Kars Yolu üzerine de bulunan Mesire alanında ki köpeklerin uyuz olduğu yönünde yapılan şikayetlerin arttığı şu günlerde Ardahan Belediyesi ekipleri Çamlıçatak Mesire alanında temizlik yaptığı sırada yaklaşık 30 tane yavru köpeğin ormanlık alana terk edildiğini gördü.
Temizlik personelinin Ardahan-Şavşat yolu üzerin de bulunan barınak yetkilisine ulaştıktan sonra, zabıta ekibi ve barınağa ait bir kamyonet olay yeri olan Çamlıçatak mesire alanına gitti. Yavru köpeklerin tahminen iki gün önce ormana bırakıldığını ve köpeklerin aç susuz olduğunu gören belediye personeli, uyuz oldukları ileri sürülen köpeklerin yavrularını toplayarak Ardahan Belediyesinin hayvan barınağına götürürlerken, bu yavruların da anneleri gibi hasta olup, olmadıkları öğrenilemedi.
Haberi ekleme saati: 17.03-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KARS-ARDAHAN IĞDIR
ANKARA'DA TANITILACAK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş-16–19 EKİM ANKARA YAPILACAK KARS ARDAHAN IĞDIR TANITIM GÜNLERİ

İlki 2013 yılında Kars Ardahan Iğdır Valilikleri ve Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu, Vakıflar ve Dernekleri tarafından düzenlenen Ankara Atatürk Kültür Merkezindeki Tanıtım Günleri İlk Olmasına rağmen ciddi bir tanıtım sağlamış ve çok sayıda ziyaretçi tarafından Tanıtım Günlerimiz yoğun bir ilgi gördü.
Kars Ardahan Iğdır Valilikleri ve Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım ve Tanıtım Komitesinin Çalışmaları sonucunda Gerçekleşen tanıtım günleri yerel ve ulusal basında ses getirmiştir. Tanıtım günlerinin açılışına başbakan yardımcısı, bakanlar, bölge milletvekilleri, müsteşarlar, bölge valileri belediye başkanları, danıştay üyeleri, rektörler, kaymakamlar, il özel idare genel sekreterleri, il turizm müdürlükleri, dernek başkanları ve özel işletmelerle gerçekleştirilen tanıtım günleri bu yıl daha fazla katılımcı ve ziyaretçi ile programın yapılmasını sağlamaya çalışmakta
16 – 19 Ekim Tarihlerinde Ankara Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak olan Tanıtım Günleri bu yıl daha kapsamlı bir şekilde hazırlıklarını sürdürmekte.
Tanıtım Günleri için Çalışmalar başlatılmış olup tüm kurum ve kuruluşlarla görüşülerek girişimler başlatıldı. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Tanıtım Günlerinde bölgeye ait yemek kültürü, Folkloru, Aşıkları, Kazı, Kaşarı, Peyniri, Balı, Turizm tanıtımıyla ilgili organizasyonlar ve çalışmalar yapılmakta.
İkincisi düzenlenecek olan Kars Ardahan ve Iğdır Tanıtım Günlerine bölge halkının ve özel işletmelerinin de bu yıl daha fazla katılımlarını sağlamak için gerekli koordinasyonu sağlamaya çalışmakta. Kültürüyle Sanatıyla Tarihi ile Anadolu’nun en medeni uygar ve çağdaş serhat şehirlerini kapsayan bu tanıtımın her yıl daha fazla ziyaretçiye ulaşması bölge için daha yararlı olmakta.
16-19 Ekim Ankara Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak olan Tanıtım Günlerine tüm bölge halkı bekleniyor ve çalışmalarla alakalı gerekli bilgilerin ilerleyen günlerde basın yoluyla duyurulacağı ifade ediliyor. Tanıtım günlerinde katılmak isteyenlerin şehir merkezlerinde açılacak olan tanıtım stantlarına müracaat etmeleri ve bu yolla iletişime geçmeleri bekleniyor. Kars Ardahan Iğdır Tanıtım günlerine şimdiden tüm bölge halkı davet edildi.

**Kars'ta Ardahan gibi tanınmıyor..

Kars'ın insanların zihnindeki imajını belirlemek ve şehrin markalaşma sürecine katkı sağlamak amacıyla 36 ilde 900'ü yatırımcı 4 bin 500 kişiye uyguladığı anketten kentin "soğuk, uzak ve bilinmediği" sonucu çıktı
Haberi ekleme saati: 14.46-14 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ahırını Onar
%80 DAP Desteği Al

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDoğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında, hayvancılıkta kaliteyi artırmak ve daha da geliştirmek için destek verileceği bildirildi.
Ardahan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Turgay Şişman, yaptığı açıklamada, DAP'ın hayvancılığı kaliteleştirmek ve geliştirmek amacıyla çeşitli hibe destekleri vereceğini söyledi.
Bu kapsamda damızlık boğa, koç, teke ve yeni inşaatlarla tadilatı yapılacak işletmelere yüzde 80'ne varan desteklerin olacağını vurgulayan Şişman, "Her ayın biri ile 15'i arasında müracaat alacağız. Bu müracaatlar 10-49 büyükbaş, 100-200 arası da küçükbaş hayvan alımı için geçerli olacak. Bu işletmeler en az bir yıl önce faaliyete başlamış işletmeler olması gerekiyor" dedi.
Şişman, işletmelerin de tadilatı içinde destek verileceğini ifade ederek, söz konusu çalışmanın hayvancılığı geliştirmek için yapılacağını, şu ana kadar 600 müracaat aldıklarını vurguladı.
Haberi ekleme saati: 14.39-13 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERHAT İLK MAÇIN DA 3 PUAN ALDI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürkiye Ziraat Kupası karşılaşmaların da Iğdır Spor karşısın da aldığı galibiyet ardından geçtiğimiz hafta oynanan Akçaabatspor karşılaşmasını son anda kayıp eden Ardahan Serhat Spor BAL Liginin ilk maçı için Arhavi'de 3 puanla dönüyor.
Bölgesel Amatör Lig Ardahan Temsilcisi Serhat Ardahan Spor, deplasmanda Arhavi Sporu 1-2 mağlup etti.
Arhavi ilçe stadında oynanan müsabakanın ilk devresi 1-0 Ardahavispor’un galibiyetiyle sona ererken, karşılaşmanın ikinci devresinde Serhat Ardahan Spor şaha kalkarak, ikinci yarıda 2 gol bulup Arhavi sporu kendi evinde yenmeyi başardı.
İlk maçında 3 puan alan Ardahan Serhat Spor’un bu başarısı büyük moral oldu.

**Arı Spor'da Yendi..

Öte yandan Serhatspor ile Arhavi Spor arasında oynanan BAL ligi karşılaşmasının yapıldığı saatlere Ardahan Jandarma Spor ile karşı karşıya gelen Ardahan Arıspor rakibini 5-0 yenmeyi başardı.

**Hoca İddialı..

Ardahan 1. Amatör Liginin başlamasına kısa bir süre kaldığı şu günlerde Arı Spor’un yapmış olduğu ikinci hazırlık maçında rakibi AJK gücünü 5-0 yenmeyi başardı. Arı Spor, karşılaşmanın ilk yarısına, kalede Ahmet, Eren, Tekin, Ayhan, Kemal, Fevzi, Haktan, Hüseyin, Faruk, Uğur ve Halim on biriyle başladı.
Karşılaşmaya hızlı başlayan Arıspor, ilk yarıyı Hüseyin’in iki gölüyle 2-0 önde tamamladı. İkinci yarıya bambaşka bir kadroyla çıkan takımımız, Kemal, Ayhan ve Halim'in golleriyle karşılaşmayı 5-0 kazandı.
Maçın ardından kısa bir değerlendirmede bulunan Arıspor'un Teknik çalıştırıcısı Halil YILDIZ, hazırlık maçlarında skordan ziyade futbolcuların temposu ve istediklerini sahaya yansıtmalarının önemli olduğunu belirterek şöyle konuştu. "Maçta futbolcularım zaman zaman hata yapabilir. Oyuncularım istediğim seviyede ama ay sonuna kadar, performansları yüzde 70’leri geçecektir. Sakatlık falan olmazsa her şey güzel gidiyor. Teknik anlamda takımımın her şeyinden memnum" dedi.

**Ardahanlı İş Adamlarına Duyurulur..
Karsspor’un yeni kulüp başkanı İşadamı Muharrem Yıldız

Karslı İşadamı Muharrem Yıldız, bugüne kadar birçok defa maddi destek sunduğu Karsspor’u kulüp başkanı olarak devraldı. Yıldız, ilk etapta Karsspor’un Bal ligine katılması ve sahayı kullanabilmesi için gerekli olan 30 bin TL’yi yatırdı. Yıldız’ın sırasında Karsspor için gerekli olan futbolcu ve hocayı ayarlamak ardından da takımı Bal’dan çıkarıp 3. lige çıkarmak. Bunun için hızlı bir alt yapı çalışması başlatılırken, Karsspor’a destek çağrısında bulundu. Taraftar gruplarından sabır isteyen Yıldız, “Bize güvensinler. Karsspor’u güzel günler bekliyor.” dedi.
Haberi ekleme saati: 14.35-13 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

27 Kişi Hac Yoluna Çıktı

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’dan hacca gidecek vatandaşlara uğurlama töreni yapıldı. 10 Eylül Çarşamba günü Saat 12:30’da Ardahan merkez camii önünde yapılan uğurlama töreninde bay, bayan hacı adayları ile onları uğurlamaya gelen vatandaşlarımız katıldı.
Törende bir konuşma yapan Ardahan İl Müftü Vekili Eyüp KALKAN şunları söyledi. “ Hacı adayı gurubumuzu uğurlamak üzere burada toplanmış bulunuyoruz muhterem hacı adaylarımız sizler çok mutlu ve bahtiyar insanlar olarak bu kutsal yolculuğa çıkıyorsunuz. İslam’ın 5 temel esasından biri olan hac ibadetini ifa etmek üzere gideceğiniz o kutsal topraklarda zamanınızı ve imkanlarınızı en iyi şekilde değerlendirme ve gayreti içerisinde olmalısınız. Her günü değil her saati ve her dakikayı çok iyi değerlendirmelisiniz. Bu itibarla 18’i Diyanet İşleri Başkanlığı 9’u A gurubu seyahat acentası olmak üzere toplam 27 vatandaşımızı hacca gönderiyoruz Sayıları kaç olursa olsun hacca giden vatandaşlarımız ilimizi temsilen yolculuğa çıkıyorlar. Onun için onlara dua ediyoruz sağlık ve huzurla gidip gelmelerini diliyoruz ve onlardan başta ilimiz olmak üzere milletimize ve memleketimize dua etmelerini rica ediyoruz. Kutsal topraklarda yapacakları her duaya bizleri de ortak etmelerini diliyoruz. Dervişbey Cami İmam Hatibi Muhammet ŞENTÜRK tarafından bir dua yapılarak, hacılarımız hava alnına gitmek üzere Erzurum’a uğurlandı. Uğurlama töreninde duygulu anların yaşandığı, yakınlarını yolcu etmek üzere camiye gelen vatandaşlarımızın sevinç ile hüznü bir arada yaşadıkları gözlendi. Müftülük camiası olarak bütün hacılarımıza hayırlı yolculuklar, mutluluklar ve esenlikler diliyoruz” dedi.
Haberi ekleme saati: 14.35-13 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'a 2. Altun mu Aday?!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSaadet Partisinin yeniden örgütlenmek için Çıldırlı Kazım Karadağ'ı görevlendirdiği Ardahan'da 2015 Genel Seçimlerinde kimlerin aday olabileceği konusunda tartışmalar da devam ediyor.
Mevcut Milletvekillerinin yeniden aday olacağı, AK Parti'den de ise Ardahan eski milletvekillerinden Saffet Kaya, İl Başkanı Yunus Baydar'ın yanı sıra şu an Bitlis Vali Yardımcısı olan Ardahanlı Vali Yardımcısı Salih Altun'da aday olabileceği konuşulmaktadır.
Sık sık geldiği Ardahan'da nabız yokladığı gözlenen Ardahanlı Vali Yardımcısı Salih Altun'un yanı sıra CHP'den ise Damallı Mutlu Kerimoğlu, Eczacı Yunus Dündar'ın adı kamuoyunun üzerinde tartıştığı isimler arasında geliyorlar.

**Gazetemizi Ziyaret Ettiler..

Ardahanlı Avukatlardan Av.Yeşim Aktürk Altun ile evli olan Bitlis Vali Yardımcısı gazetemizi ziyaret ederek, bir dönem çalıştığı Ardahan Arıcılık İstasyonu başta olmak üzere Ardahan'da ki gelişmeler konusunda sohbette bulundu.
Haberi ekleme saati: 19.00-13 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KERİMOĞLU 2. KEZ BABA OLDU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Damallı İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, ikinci kez babalık heyecanı yaşıyor.
Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, ikinci kez baba oldu.
Kerimoğlu'nun eşi Ömür Kerimoğlu, Bakırköy Acıbadem Hastanesi'nde bir kız bebek dünyaya getirdi.
Kerimoğlu çifti kızlarının ismini 'Elif' koydu.

**Op. Dr. Bülent KERİMOĞLU Kimdir?

1970 Ardahan’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1991 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden "tıp doktoru" olarak mezun oldu.
1992 – 1997 yılları arasında İstanbul Yedikule Göğüs Cerrahisi ve Koşuyolu Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde ihtisas yaptı. Asistanlık döneminde General Medical Council (UK)’ın deniz aşırı ülkelere verdiği bursu kazanarak, 16 ay İngiltere Leeds Klingbeck Hospital Pediatric Kalp Göğüs Cerrahisi Merkezi’nde "research fellow" olarak çalıştı.
1999 yılında Diyarbakır’da askerlik görevini tamamladı.
10 yılı aşkın bir süre İstanbul’un değişik hastanelerinde uzman hekim olarak görev yaptı. Op. Dr. Bülent Kerimoğlu; 1992 – 1997 yılları arasında Bakırköy Zuhuratbaba Mahallesi’nde ikamet etti ve bu dönemde Bakırköy’de özel bir hastanede görev yaptı.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Hasta Haklarını Koruma Derneği, Türk Tabipleri Birliği ve Lozan Mübadilleri Vakfı üyesidir.
2010 – 2011 Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Sekreterliği yaptı. 2011 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 3. Bölge Milletvekili Adayı oldu.
İyi derecede İngilizce bilen Op. Dr. Bülent KERİMOĞLU, evli ve bir çocuk babasıdır.
Haberi ekleme saati: 13.39-13 Eylül 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Sayfa 23 - 214 << < 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan