Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 23
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 86 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 176 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 180 Gün Gelmedi
atlantis 201 Gün Gelmedi
baris dursun 202 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 211 Gün Gelmedi
adacala 211 Gün Gelmedi
admin 213 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 214 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan Havaalanı ve Demiryolu İstiyor
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
17 Ağustos.. Benim Dönüm Noktam..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'dan başlayan, İstanbul Cağaloğlu'n da devam eden ve Kocaeli'nin ilk 3 üncü yerel gazetesi Siyah Beyaz Kocaeli isimli Gazetemi çıkarmanın heyecanı ile süren bir yaşam serüvenimi noktalayan 17 Ağustos unutulur mu?
Bilmem ama çoğu insan gibi benim de dönüm noktam olan 17 Ağustos'un üzerin de tamı tamına 15 yıl geçmiş..
Saat 03.02.. Tarih 17 Ağustos 1999
Bin bir zorlukla 2 yıla yakındır çıkarmış olduğum Siyah Beyaz Kocaeli gazetemin son sayısını inceledikten sonra uzandığım çek yatta birden yere düşüp, camda parlayan ışığın ne olduğunu anlamaya çalışırken, eşimin camları tek tek kırılan pencereye doğru yürüdüğünü lambalar sönmeden önce görüyordum..
Ardahan Ne olduğunu anlamadan çekyatta düştüğüm yerden tüm hızla kalkıp, kolunu kırılan pencereye uzatmaya çalışan eşimi tutuyor, o an aklıma gelen çocuklarımın odasına doğru koşmaya çalışıyordum..
Sarsıntının tüm uğultusuyla devam ettiği bir sırada kopan floransanın kırılmış yönüyle anlımı çizdiğini umursamadan, eşimi de bırakmadan zar zor açtığım odanın gardolaplarının hala mışıl mışıl uyuyan çocuklarımın üzerine düşmemek için direndiğini görüp, ani bir refleksle kaleye girmek üzere olan topu savururcasına sırtımı düşmek üzere olan o ağır dolaba verip, üç kızımı birden kucaklayarak dışarı fırlıyordum..
Benden önce çıplak, sadece külotla ve bağırtılar arasına dışarı fırlayanları da sakinleştirmeye çalışırken, çıplak olan komşularımı koruma adına bir daha sallanan müstakil evime dalıp, bulabildiğim battaniye, kilimi dışarı taşıyordum, o anların benim batı maceramın sonu, kurduğum hayallerimin bitişi olduğunu anlamadan..
Evet saat: 03.02 Tarih 17 Ağustos 1999
Ve binlerce insanın hayatının son bulduğu, benin gibi bir o kadarının hayatının değiştiği Marmara depremi olduğunu sabah anlamıştım..
Benim dönüm noktam olan 17 Ağustos'un üzerinde tamı tamına 15 yıl geçmiş..
Evet, bugün 17 Ağustos 2014 ve saat: 12.13
Bugün hüzünlü bir gün..

**Başbakan ben olabilir miyim?

AK Partili Ardahan Belediye Başkanı, Ardahan İl Başkanı, Gençlik Kolları Başkanı ve Kadın Kolları Başkanının da gittiği Ankara’da bugün toplantı yaparak, kendisinin yerine kimi başbakan yapacağı büyük bir merakla beklenen yeni cumhurbaşkanı, başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın biz dahil, bu yönde ki tahminleri yine ters köşe yapacağını bile bile bende bu bir tahmin de bulunup, ‘Kim başbakan olacak?’ tartışmalarına katılmak istiyorum..
Bu ülke de ne yaptıysa seçim kazanan ve cumhurbaşkanı da olan Başbakanın Ardahanlı siyasilerin de aralarında bulunduğu partilileri topladığı Ankara’da gerçekten demokratça davranıp, ‘Ya arkadaşlar size zahmet verdim. Buralara getirdim, hele Ardahan deyin kimi başbakan yapalım’ deyip, demediğini de merak ederken yol parası, otel parası partiden Ankara’da keyfe giden bir partilinin, ‘Hayır sayın Erdoğan, senin dediğin değil, benim, bizim dediğimiz olsun’ diyeceğine de inanmadığım için bu formalite toplantı da dediği dedik, çaldığı düdük olan başbakanın kafasında ki ismin Başbakan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Emrullah İşler olduğunu tahmin ediyorum..
Bu tahminimi yaparken, ‘Kim başbakan olacak?’ tartışmaları sırasında adı geçenleri kendimce tek tek değerlendirip, kenara koyarken, elimde fiziği, eğitimi, yaşamı ve başbakan yardımcısı yaptığı bugüne kadar duruşu benim bu tahminde bulunmama neden oldu..
Çünkü, ben ya da Ardahan’ın Göleli Milletvekilinin AK Parti Genel Başkanı, ya da Başbakan olamayacağını kesin bir şekil de tahmin ederken, 12. Cumhurbaşkanı, hala başbakan, yani yeni başkan Erdoğan’ın Emrullah İşler ya da hiç akla gelmeyen biriyle hepimizi yine ters köşe yapacak gibi..
Bunu yaparken de Arınç’ı ağlatacak, Gül’ü bekletecek, basını meraktan çatlatacak, ama sonunda ben yaptım, bitti diyecek..

**Tren Yolunu da Unutmayalım...

Gürcistan ve Ermenistan’a komşu Çıldır’a gidip, bu ilçenin ilk gazetesi Çıldır Gazetesini çıkardığımızda, birileri bir hayli telaşlanmış, hatta gazetemizin 5 yıllığına kiraladığı iş yerini para bastırıp almış, bu yetmez gibi matbaamızın bulunduğu iş yerimizin camına ‘PKK’lı Fakir çek git buradan’ diye yazılar yazmıştı..
Ve birileri de gazetemizin ilk yayınlandığı günlerde ‘TİM Çıldır’da kahvaltı yaptı, biz de buradayız’ diye haberler yapmıştı..
Yaşadığımız bu durum karşısında gülüp, geçerken Çıldır’a gidip gazete açmamızın asıl amacının, 51 Yıldır kapalı olan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısını gündem taşımak ve artık açılması için kamuoyu oluşturmaktı..
Ardahan Ve Çıldır Gazetesi isimli gazetemizin logosuna da, ‘Aktaş Artık Açılsın’ diyerek Çıldır’ın ilk gazetesini çıkarmış ve bugün olduğu gibi hep Aktaş’ı yazıp durmuştuk..
Ve o kimsenin dokunmayı düşünmediği Aktaş Gümrük Kapısı sorunu başta olmak üzere Çıldır'da bir çok konuyu deşip, dağıtmış ve Aktaş Gümrük kapısının gümrük binalarının temelini 51 yıl sonrada olsa attırmıştık..
Birileri, 'ben, biz yaptık' deyip, dursun biz görevimizi yapıp, takdiri Çıldır halkının ve Allah'ın takdirine bırakmıştık..
Şimdi ki hedefimiz bu kapıya doğru giden Kars-Tiflis-Bakü Demir yolunun yönünü Ardahan’a çevirmek ve ‘Ardahan’a Havaalanı İstiyoruz’ diyenlere ‘Tren yolunu da unutmayın’ demekte..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Üniversitenin parası yokmuş?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Üniversitesine Para Yetmiyor..
Türkiye'nin en yoksul vilayetlerinin başında gelen Ardahan'da yaşayanlar gibi Ardahan Üniversitesi de maddi imkansızlıklar yaşadığını duyunca önce inanmadım..
Çünkü 2008 Yılın da kurulurken 30 Milyon, ardından 40, 50 ve 60 Milyonluk bir bütçeye sahip olduğu söylenen üniversitenin de parasız kaldığını öğrenince şok oldum..
Ardahan Ardahan Federasyonu yöneticileri ile birlikte ziyaret ettiğimiz Üniversite Rektör Yardımcısının bu yönde ki şikayetlerini dinlerken burada bir Ankara'da ikinci, İstanbul'da var mı yok mu onca mercedesi olan Ardahan merkezde ki bina yetmez gibi adı Ardahan'ın siyasi kimliğine yakışmayan üniversitenin içinde, olmadı yeni rektörlük binası yapılan Ardahan Üniversitesinin nasıl olup parasız kaldığını sormak ve sorgulamak gerekmez mi?
'Nereye gitti paralar?' diye sormaya gerek var mı bilmem ama sorsanız da festival, şölen, şenlik yaptıklarını belirtip, binlerin hesaplarını vermeyenler gibi onlarda hesap vermezler ki..
Ama yine de sormak gerek Ardahan'da, Ardahanlılardan uzak bu üniversitenin paraları nereye gitti, niye para yetmez Ardahan'ın değil, sözüm ona Kafkasların üniversitesine..
Yoksa bu üniversitemizin trafosunda mı kediler, ayakkabı kutucukları, beklide yerleşke alanında yurt yapan paraleller mi daldı?
Kim bilir belki de onca paracıklar havada inmeyen Rektörün uçak biletlerine gitti..
Sizce neden?
Sizce rektör cevap verir mi?

**Davul çalıyor, duyan yok..

20 Yıldan fazladır açılmayan Ardahan-Ardanuç yolu gibi 51 yıldır bir insanın geçmediği Çıldır Aktaş Gümrük kapısının gümrük binalarını yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine üye Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin, Ardahanlıların ‘Ardahan’a havaalanı istiyoruz’ çağrılarına kulak tıkamasının nedenini anlamış değiliz..
İlk seçildiklerinde Ankara’ya giden ve Meclis Başkanının nazikçe kovduğu ileri sürülen bu yönetimin TOBB tarafından Ardahan’a yapılacağı okul konusunda da sessizliğe büründüğünü görürken, Ardahan için elzem olan Havaalanı konusunda da Ardahan sağırlaşması gerçekten ilginç bir durum..
Son olarak üş odanın çarşısı altında bir araya geldiği Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğinin ‘Ardahan’a Havalanı İstiyoruz’ diyerek desteklediği, CHP’li Milletvekili Ensar Öğüt’ün destek verdiği, ‘Ardahan’a Havalanı İstiyoruz’ kampanyasına destek vermeyen ATSO’nun bu yönde topladığı imzaları ne yaptığı ise bilinmiyor.
Adeta davulun çaldığı ama ATSO başta olmak üzere bir çok ilgili kurum ve kişinin duymadığı bu önemli istemin başını çekmesi gereken kurumun ATSO olduğunu belirten Ardahanlılar bu kurumun başına bulunan şahsın Ardahan’a yapılacak denilen Golf Sahasının da yaptıramayacağını öğreniyor, duyuyoruz..
Çünkü golf sahası diye ayrılan yerin Golf Sahası olarak yeterli olamayacağı tam proje hayata geçecekken ortaya çıkmış..

**Önce Teşekkür Etmeyi Öğrenin..

Dün gazetemizi ziyaret eden ve Ardahan Belediyesi tarafından yaptırılmak istenen ama başlamadan, temelde kalan eski Hal binasının yerinde ki yeni iş hanının inşaatını yapmaya aday olduğunu belirten Vanlı iş adamı ile sohbet ederken dikkatimi bir şey çekti..
Bu dikkat çeken şey de; Ardahanlı olmamasına karşı Ardahan’da yaptığı işlerin hatırı için bir Ardahanlıdan daha duyarlı davranıp, kendisinin de Ardahan Serhat Spor’a 5 Ardahan Bin TL. para yardımında bulunduğunu belirtiyordu..
Yazılmasını çok önemli olmadığını ancak, başta Saffet Kaya’nın olmak üzere bir çok kişinin Ardahan Serhat Spor’a yaptığı yardımlar yazılınca bizde neden bahsedilemez i merak ettiğini soran, sorgulayan bu iş adamımızın ne kadar haklı olduğunu düşündüm.
Tam haklı olan bu iş adamımızdan parayı alan Serhat Ardahan Spor başkanı ve yöneticilerinin de tam haksız olduklarını anladım..
Çünkü aynı yöneticilerin Ardahan Belediyesinin yardım ve desteklerine olduğu gibi bir çok insana, kuruma teşekkür etmekten aciz oldukları ve bu nedenle belediyeden teminat almadıklarını da öğreniyordum..
Evet beyler siz önce aldığınız paraların toplamını, sonra da bu paraları aldığınız insanlara teşekkür etmeyi öğrenin..
Yoksa sizde mi, Festival, şenliği yaptım, hesabı vermem' diyenler gibi misiniz?..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TRAKTÖRÜ ÇARŞININ ORTASIN DA DEVİRDİ!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Haber Kapımıza Geldi..

Ardahan kent merkezinde yaşanan ilginç bir kaza heyecana neden oldu.
Ardahan İnönü Caddesi ile Kongre Caddesinin birleşiminde meydana gelen kazada son model bir traktör devrildi.
Gazetelerimizin bulunduğu ana cadde üzerinde meydana gelen kazada ölen veya yaralanan olmazken, kazanın hızla viraja girilmesi sonucu yaşandığı görüldü.
Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
Haberi ekleme saat: 01.33-18 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BU ARAÇ BURADA NE DİYE DURUYOR?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan merkezde, eski MİT Binası, Yeni Spor Müdürlüğü Ek Binası ve Tugay Komutanının evini karşısında çürümeye terk edilen resmi araca kimse sahip çıkmıyor.
Resmi araba olduğu görülen ve tüm şikayetlere rağmen kaldırılmayan aracın kapılarında 'Orman İşletmesi Müdürlüğüne Mahsustur' diye yazan bu aracın neden, ne zaman, kimin tarafından buraya atıldığı ise bilinmiyor.
Çevre sakinleri ve aynı bölgede bulunan camiye giden vatandaşların kaldırılmasını istediği ve balicilere yuva olduğu ileri sürülen bu aracın kayıtlar da düşürülüp, düşürülmediği ise bilinmiyor.

**Bu Araç Gibi Göle Orman da Unutuldu..

Orman İşletmesine ait olduğu sanılan ve her nedense müdürlükten 3 km. uzaklıkta ki bir yere atılıp, çürümeye terk edilen bu araç gibi 3 yıl önce kapatılan ve açılacak denilmesine karşın hala açılmayan Göle Orman İşletme Müdürlüğü de bu araç gibi unutuldu.
Haberi ekleme saat: 19.25.11-17 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HACI BEKTAŞ'TA ÖĞÜT'E SEVGİ ÇEMBERİ

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Nevşehir'in Hacı Bektaş ilçesinde gerçekleştirilen 51.Ulusal, 25.Uluslararası Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat etkinliklerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte katıldı. Mustafa Sarıgül ve çok sayıda milletvekili ve belediye başkanının da eşlik ettiği anma etkinliklerinde en çok ilgi gören isimlerden biri de Öğüt oldu.
Genel Başkanlık ve kurultay tartışmalarında Kemal Kılıçdaroğlu'na ilk desteği veren ve açıklama yapan TBMM'nin en renkli siması Öğüt, Kılıçdaroğlu ile birlikte gittiği Hacı Bektaş ilçesinde özellikle partililerin büyük sevgi ve ilgisi ile karşılaştı. Öğüt, partililerle fotoğrafı çektirdi. Öğüt hem Hacı Bektaş'a hem bölge halkına övgüler yağdırdı.
Haberi ekleme saat: 13.46.11-16 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Avrupa’dan 18 Bin Kişiye
8 Milyonluk Arıtma Tesisi

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHazırladığı projeler ile dev yatırımlar gerçekleştirmeye devam eden Ardahan Belediyesi Avrupa Birliğinin tarafından desteklenen Arıtma Tesislerini yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyor.
320 Bin TL.’te istimlak edilen 24 Hektar alana yapılan ve bittiğin de 2’si büyük olmak üzere toplam 6 havuzun olacağı Ardahan Kanalizasyonunu Arıtma Tesisi İnşaatı tüm hızıyla devam ediyor.
Fursel Yapı tarafından yapılan ve bittiğin de 8 Milyona mal olacak olan arıtma tesisi Ardahan merkeze yakın ilçe ve köylerin kanalizasyonunu da temizleyerek Kura Nehrine bırakacak.
‘Ardahan Belediyesinin hizmet sınırları içerisinde bulunan kanalizasyon atıklarının arıtılarak, alıcı ortama bırakılması ve doğaya zarar vermesini önlemek’ amacıyla gerçekleştirecek olan Ardahan Arıtma Tesisi inşaatı bittiğinde ve hizmete girdiğinde aralarında Çevre Mühendisinin de bulunduğu bir çok kişi de iş bulacak.

**BELEDİYENİN PROJE İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI..
Ardahan merkezinde kanalizasyon şebekesi büyük bir kısmında bulunmamaktaydı.Şehrin 1/3’inde mevcut olan kanalizasyon atıkları Kura Nehrine deşarj edilmektedir. 2010 da Şehrimiz merkezinin ve mahallelerin kanalizasyon yapımına başlanılmış ve 2014 yılı sonunda bitirilecektir. Çalışmaların bitmesi ile ilimizin tamamında kanalizasyon hattı olacaktır. Şehrin tamamındaki kanalizasyon atıkları arıtmasız Kura Nehrine bırakılacağından, hem çevreye hem de sudaki canlılara zarar verecektir. Bu sebeple deşarj noktasında arıtma projesine ihtiyaç duyulmuştur.’ denildi.
Haberi ekleme saat: 13.39.11-16 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HES’LER ŞİMDİ DE VATANDAŞIN
ARAZİLERİNİ YOK ETMEYE BAŞLADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARSALARINIZA SAHİP ÇIKIN, HES İŞGALİ BAŞLADI..

Başta Ardahan’ın Posof, Çıldır ve Hanak İlçelerinde olmak üzere birçok bölgede ard ara yapılan ve doğayı katleden Hidro Elektrik Santralleri şimdi de vatandaşın arsa ve tarlalarını yok etmeye başladı.
Çevreyi ve onca canlının yaşadığı dereleri yok etmekle meşhur HES’lerin işgal ettiği Ardahan derelerinin üzerine kurulan onca HES Barajından birinin ürettiği enerjiyi aktarmak için kurulan enerji hatlarını taşıyacak olan direkler için kimseye sormadan gelişi güzel olarak kuyular kazıyan özel şirketler vatandaşın arsalarını da hiçbir yasal dayanağı olmayan, izinsiz bir şekilde ellerinden alıp işgal ettiği görülmektedir.
Son olarak Hanak ve Posof bölgelerinde yapılan ve dere yataklarını olduğu gibi Kura’yı kurutmaya başlayan HES’ler den üretilmeye başlanan enerjiyi taşıyacak olan enerji hatlarını taşıyacak olan direkler için kimseye sormadan açılan dev delikler hektarlarca alanı yok etmeye başladı.
Ardahan Çevre Yolu üzerine bulunan arsaları izin almadan yasal dışı kazıyan ve enerji hattı kuran firmaya arsa sahiplerinden tepki var.
Çevre yolu üzerinde bulunan 68 nolu parsel, 111. Ada arsasının içinde 4 adet dev kuyu kazındığını gören arsa sahibi Urfan Avşar şok oldu.
Büyük emekler vererek aldığı arsasının HES Barajında enerji çeken firma tarafından kazındığını gören Avşar bu yasal olamayan durum karşısında tepkisini ortaya koyarak, kendisinden izin alınmadan kazınan kuyuları dolduracağını belirtti.
Arsasına tecavüz eden firmanın kendi arsası gibi birçok asayı gelişi güzel ve izin almadan kazıdığını belirten Urfan Avşar 'böyle bir şey olabilir mi? Kime sordunuz, kimden izin aldınız, hangi yasaya dayandınız?’ diyerek arsasını izin almadan, hiçbir ödeme yapmadan ve en önemlisi işgal eden firmadan şikayetçi olacağını söyledi.

**8 HES'in 3'ü Üretime Geçti..

Öte yandan Ardahan'ın Gürcistan'a komşu Posof ilçesinde başlayan, Çıldır ve Hanak'ta da devam eden 8 HES Barajının 3'ün de enerji üretimine başlanırken, diğer geriye kalan 5'nin inşaatları devam ediyor.
Haberi ekleme saat: 13.25.11-16 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAŞBAKAN BAKAN'DAN
HAVAALANI İSTENDİ..
BAŞBAKAN BAKAN'DA:
ULAŞTIRMA BAKANINI BANA BAĞLAYIN..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ardahan'da Başbakan gibi karşılandı.
Sürpriz bir ziyaret ile Kars'tan kara yolu ile Ardahan'a gelen Davutoğlu, önce Ardahan Valiliğini ziyaret etti. Valilikteki karşılamada yöresel kıyafetli bir kız çocuğu Davutoğlu'na çiçek hediye etti.
Vali Ahmet Deniz'den ilin sorunları hakkında brifing alan Davutoğlu, Ardahan'ın güzel bir il olduğunu dile getirdi.
Bakanın Valilik ziyareti esnasın da Ardahan Ticaret Ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci'nin "Ardahan'a havayolu istiyoruz" talebine karşılık etrafına seslenen Bakan danışmanlarından, 'Bana Ulaştırma Bakanını bağlayın' demesi dikkat çekti. Ulaştırma bakanın bir toplantıda olduğu Davutoğlu'na bildirilmesi üzerine Bakan Davutoğlu, "Hükümet olarak bölgeye önemli yatırımlar yaptık. Duble yollarla ilgili çalışmamız var. Havayolu için de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızla görüşme yapalım" yanıtını verdi.
Basının görüntü almasının ardından görüşme basına kapalı gerçekleşti.
Daha sonra Ak Parti İl Başkanlığını da ziyaret eden Davutoğlu, Ardahan'da belediye başkanlığını almalarının önemli olduğunu ifade etti.
Valilikten AK parti İl başkanlığına yaya olarak geçen Davutoğlu'nun önü Ardahanlı Eczacı Pamuk Avşar tarafından kesilerek Ardahan'a hava alanı talebi yenllenince Bakan Davutoğlu burada ve AK parti İl Başkanlığında yaptığı açıklamada "Ardahan'a yönelik hizmetlerimiz sürecek. Özellikle ulaşım konusunda gerekli çalışmalarımız olacak. Çünkü hükümetimiz güzel hizmetler yapıyor, yapmaya da devam edecektir. Bu nedenle Ardahan da hak ettiği hizmeti alacaktır. Havayolu ilgili de ilgili bakanlıkla görüşme yapacağım" diye konuştu.
Ardahan AK Parti Belediye Başkanı ile İl Başkanının Ankara'da oldukları için karşılamadıkları ve AK Parti Ardahan Milletvekilinin olmadığı Davutoğlu Karagöl Mahallesi'nde bazı ailelere ziyarette bulunduktan sonra Kars'tan Ardahan'a geldiği gibi karayolu ile Artvin'e geçti.
Haberi ekleme saat: 17.58.11-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TURİZM'E AÇILSIN DENİLEN
GÖLLERE YENİ YASAKLAR GELİYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahan'da ki Göllerin etrafının başta turizme olmak üzere yatırımlara açılmasının istendiği şu günlerde Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü Ardahan Şube Müdürlüğü göllere yeni bir yasak getirmeye çalıştığı ortaya çıktı.
Alınan bilgilere göre Ardahan'da ki Çıldır Gölü, Aktaş Gölü ve Ardahan Üniversitesinin yanı başında ki bulunan Putka Gölünün Mahalli Sulak Alandan çıkarılıp, Ulusal Sulak Alan İlan Edilmesi için komisyon kurularak, bu yön de destek istendi.

**Yeni yasaklar anlamına geliyor..

Bahsi geçen göllerin Mahalli Sulak Alandan çıkarılıp, Ulusal Sulak Alanına dönüştürülmesinin zaten hiç bir yatırımın olmadığı Ardahan'da ki göllerin etrafına yeni yasaklar getirdiğini belirten Çıldır Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yüksel Kılıç komisyonun böyle bir teklifi ret etmesi gerektiğini belirtti.
Kılıç, Komisyon üyesi olarak karşı çıktığım bu kararını onayı halinde zaten bir çivinin çakılmadığı Ardahan'da ki göllerin etrafına yatırım yapmayı düşünenleri bu yönde ki düşüncelerinin önüne yeni engeller demek olduğunu, çünkü yılardır mahalli yetkililere yetki verilsin, ancak böyle yatırım olur derken bu karar alındığı takdirde Çıldır Gölüne, Aktaş Gölüne ve Putka Gölüne bir çivi çakmak için yerelde yetmez, bakanlıkta imza almak gerek. Buda yatırım yapmayın demekten öte bir şey değildir. Bu nedenle başta Çıldır Gölünün etrafına Bungolof Evler yapmayı düşünen valilik olmak üzere herkesin bu konuya hassasiyetle bakması gerekir' dedi.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAŞBAKAN ADAYI ARDAHAN'A GELİYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlıların havaalanı istediği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Ağustos'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olması nedeniyle yerine gelecek isimler arasında ilk sırayı alan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bugün Ardahan'a geliyor.
Ardahan'ın sınır olduğu Ermenistan ile Azerbaycan'ın çatıştığı şu günlerde son anda Ardahan'a geleceği duyurulan Davutoğlu'nun bölgeye yapacağı ziyaret gerek kendisinin her an başbakan olacağı, gerek ise Ardahan'ın sınır olduğu Ermenistan ve Azerbaycan çatışmalarının yaşandığı şu günlerde büyük önem kazanıyor.
Haberi ekleme saat: 11.50-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çalışmadan parayı kaptılar!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da gerçekleşen festival, şölen, şenlikler de harcanan paraların hesaplarını sorgulandığı ve başta Ardahan Belediyesi olmak üzere Hoçvan Yayla Şenliğini düzenleyen ve bu ay kongreye gitmesi beklenen Hoçvan Federasyonu, Bilbilan Yayla Şenliğini organize eden Bağdeşen (Kinzodamal) Derneği, Damal, Hanak, Posof Belediyelerine bu yönde ki çağrıların devam ettiği şu günlerde Ardahan’da ki partilerin İl ve İlçe Teşkilatlarına da büyük paralar aktarıldığı ortaya çıktı.
Başta AK Parti Ardahan İl ve İlçe Örgütlerine olmak üzere yaklaşık 400 Bin TL. paranın hesaplarına aktarıldığı Ardahan’da ki partilerin İl ve İlçe Teşkilatlarının hesaplarına aktarılan paraların nereye harcandığı merak edilmektedir.

**İlçe Teşkilatları Köşe Oldu..

Alınan bilgilere göre geçtiğimiz gün yapılan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı olduğu cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi başta Ardahan AK parti ve CHP’ye olmak üzere tüm partilere parti genel merkezlerince para aktarıldığı ve bu paraların büyük bölümünün ilçe teşkilatlarının hesaplarına aktarıldığı öğrenilirken bu paraların nereye, nasıl harcandığı ise bilinmiyor.
Halka hesap vermekten kaçınan idareciler gibi parti yöneticilerinin de bu yönde ki çağrılara cevap verip, vermeyeceği merak edilirken partilerin il ve ilçe başkanlarının bu paraların hesabını yönetimlerinden de kaçırdıkları ileri sürülmektedir.
Konu hakkında gazetemize gelerek açıklamalarda bulunan Ardahan’da ki parti üyeleri bağlı bulundukları partilerinin İl ve İlçe Teşkilatlarının değil kamuoyuna, kendilerine bile hesap vermedikleri gibi, hiç çalışmadıkları halde çok çalıştık, büyük masraflar ettik’ diyerek paraları nereye , kime nasıl harcadıklarını açıklamadıklarından şikayetçi oldukları görüldü.
Haberi ekleme saat: 11.49-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ATSO İmzalar Hara Gitti?!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşEn son, 'Sürdürülebilir bir çevre ve ekonomi için arıcılık' adlı bir toplantı düzenleyen ve yine kimsenin katılmadığı toplantı ile kendisinden bahsettirmeye çalışan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından toplanılan ‘Ardahan’a Havaalanı İstiyoruz’ başlıklı imzaların akıbeti merak ediliyor.
Ardahanlıların, ‘Ardahan’a Havaalanı İstiyoruz’ çağrılarını ısrarla yürüttüğü şu günlerde konuya bir hayli ilgisiz kaldığı görülen Ardahan Ticaret ve Sanayi Odasının, ‘Ardahan’a Havaalanı İstiyoruz’ başlıklı imzaları ne yaptığını soran Ardahanlılar ATSO’nun bu önemli konu hakkında ki suskunluğuna anlam veremediklerini belirtmekteler.

**Kışlanın imzaları gibi mi oldular?

Ardahanlılarıan gerek merkezde, gerek ise Ardahan dışında ki havaalanı taleplerine duyarsız kalmakla eleştirilen ATSO’nun bu suskunluğuna anlam vermediklerinden yakınan Ardahanlılar geçtiğimiz aylarda toplanan ve bir çok insanın imzasının bulunduğu kampanya da toplanan imzalara ne olduğunu sorduğu şu günlerde bu imzaların Atatürk Caddesi üzerinde bulnan Askeri Kışla için toplanan imzalar gibi ortada kayıp olduğu da ileri sürülmekte.
Son olarak Ardahan Esnaf ve sanatkarlar Odalar Birliğinin desteklediği ‘Ardahan’a havaalanı İstiyoruz’ kampanyasının sürdüğü Ardahan’da bu önemli konuya duyarsız kalan ATSO yönetiminin topladığı imzaları ortaya çıkarması ve gerekli yerlere ulaştırmasını isteyen Ardahanlılar, Ardahan Türkiye ve Gürcistan İşadamları Derneğinin hazırladığı stantların da toplan imzalara ne olduğunu merak etmekteler. Haberi ekleme saat: 09.24-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yanlızca Kayak Değil..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Valisi Ahmet Deniz, Yalnızçam Uğurludağ Kayak Merkezine giderek, telesiyej hattı, konaklama otelleri ve turizme açık parseller üzerinde incelemelerde bulunmuş ve bu tesisin hizmete girmesiyle bölgede önemli bir iş istihdamının yaşanacağını söyledi.
Yalnızçam Kayak Merkezi’nin turizm anlamında Ardahan için önemli bir değer olduğunu belirten Vali Deniz, kayak merkezinde yeni yapılan turizm oteli, asfalt yol, otopark ile turizm ve yatırıma açık parseller hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Yalnızçam Köyünün yaylasına kadar uzanacak olan pist ve telesiyej hattının geçtiği alanları da gezen Vali Deniz, yaylada yaşayan çocuklar ve vatandaşlar tarafından yakın ilgiyle karşılandı. Yanına çağırdığı çocuklar ve vatandaşlarla yaylada sohbet eden Vali Deniz, Yalnızçam Kayak Merkezi’nin tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle birlikte, bölgeye yakın olan köylerin ürettiği ürünler için yeni bir Pazar oluşturacağını ve köylülerin bu işten gelir elde edeceğini bildirdi.
Kayak merkezinin sadece kış turizmi için değil, doğa ve spor turizmi için de büyük bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Vali Deniz, kayak merkezinde ki yatırımların sonucu olarak, bölgede önemli bir iş istihdamının yaşanacağını da değinmiştir.

**Golf Sahası İptal..

Öte yandan Türkiye Golf Federasyonunun Ardahan'da yapmayı düşündüğü golf sahasının arsa sorunu dolaysıyla şimdilik rafa kaldırıldığı öğrenildi.
Alınan bilgilere göre Ardahan-Kar Yolu üzerinde, Çamlıçatak (Gölebert) köyü yakınların da bulunan Ardahan Üniversitesinin kurulduğu alan da yapılan istenen golf sahasının Üniversiteye ait olmadığı ve bu arsa üzerin de yaşanan bazı sorunların golf projesine engel olduğu, bu nedenle yıllardır 'yapıldı, yapılacak' denilen Ardahan Golf Sahası Projesinin yeni bir arsa bulunana kadar rafa kaldırıldığı bilgisi alındı.
Haberi ekleme saat: 08.51-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Tilkiyi Vurayım Diye,
Çocuğunun Dilini Kopardı!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimi gün bir mereğin uçup araların da köy muhtarının da bulunduğu iki kişinin yaralandığı Ardahan’ın Hanak İlçesinde meydana gelen bir olayda bir çocuğun dili koptu.
Alınan bilgilere göre Ardahan’ın Hanak İlçesine bağlı Sulakçayır köyün de çobanlık yapan bir kişi 7 yaşında ki kız çocuğu ile birlikte hayvanları otlattığı sırda hayvan sürüsüne yaklaşan bir tilki gördü.
Tilkiyi gören ve elinde ki tüfekle Tilki’ye ateş açmak isteyen çobanın yanlışlıkla kızını vurduğu bilgisi alındı.
Trabzon’a sevk edildiği öğrenilen küçük çocuğunun çenesinde giren saçmaların dilini kopardığı ileri sürüldü.

**Hanak’ta kız kaçırma..

Öte yandan yine Hanak’ta aynı gün biri zorla iki kızın kaçırıldığı bilgisi alındı.
Gazetemizin konuyla ilgili edindiği bilgiye göre Hanak Yamçılı (Macivet) köyün de 16 yaşında ki kızı kaçıranların kayıplara karıştığı, jandarmanın olayla ilgili soruşturma başlattığı bilgisi alındı.

**Latifşah Sural’ın 3 Dügesi çalındı..

Hanak’ta yaşanan bu olayların yaşandığı günlerde Ardahan Merkeze bağlı Hoçvan Ömerağa köyü yaylasında da bir hırsızlık olayı meydana geldiği bilgisi alındı.
Alınan bilgilere göer aynı zaman da Ardahan Ziraat Odası Başkanı olan Latifşah Sural’a ait olduğu öğrenilen 3 Dügenin hırsız yada hırsızlarca çalındığı bilgisi alındı.
Olayı doğrulayan Ardahan Zirat Odası Başkanı Latifşah Sural insanların büyük emek vererek yetiştirdiği hayvanlarını çalan hırsızların bir an önce yakalanması için gerekli yerlere başvuruda bulunduğunu söyledi.
Haberi ekleme saat: 07.48-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

5 Bin TL. İçin
GÖLE KAŞARI KÜLTÜRLÜ OLDU!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Festivali öne sürüp, rantlarına rant katanlara dikkat!..

Ardahan’ın ilk festivalini düzenleyen Göle ilçesinin ertelenen bu yıl ki kaşar festivali isim değiştirdi.
Bu yıl 17. gerçekleşecek olan ve cumhurbaşkanlığı seçimi dolaysıyla bu yıl bir ay geri atanan Göle Kaşar Festivali Kültür Bakanlığından 5 Bin TL. almak için Göle Kültür ve Kaşar Festivali adını aldı.
17. Düzenlenecek olan Göle Kaşar Festivalini Göle Belediyesi, Göle Kaymakamlığı ve Göle Festival Komitesi organize edecek.
‘Organik Ürünler Dünyası Göle’ logosuyla bu yıl 17. düzenlenecek olan Göle Kaşar Festivali 27-28 Ağustos günleri düzenlenecek.
Göle Yaylası olarak bilinen mevkide yapılacak olan festivalin bu kez AK Parti Büyük Kurultay’ı ile Cumhurbaşkanlığı Devir/Teslim töreninin yapılacağı günlere gelmesi ve köylünün yoğun bir şekilde tarla ve çayırda olduğu süreye gelmesi ilgi görmemesinden çekiniliyor.

**Hazırlıklar sürüyor..

Bu yıl 17. Gerçekleşecek olan Ulusal Göle Kaşar Festivali için çalışmalarını hızlandıran Göle Belediyesi festivalin yapıldığı alanı şimdiden hazırlamaya başladığı görülürken il iş olarak bölgeye kalıcı tuvaletlerin konulduğu ve alana içme suyu şebekesinin döşenmeye çalışıldığı görüldü.

**Derneklere ve Göle Adını Kullanıp Rant Kazananlara Tepki Var..

Kışları kaz gecelerin de, yazlar festival ve şenlikler de ortaya çıktıkları ile eleştirilen dernekler arasında bulunan Göle Derneklerinin festivali mana edip, İstanbul başta olmak üzere diğer btı kentlerin de Kaşar Festivalini mana ederek, sözüm ona bazı komiteler kurup, para topladıkları yönünde ki iddialara tepki gösteren Gölelilerin dernek ve dernek adını kullananların Belediye ve Kaymakamlığın bütçesini ve organizesini üstlendiği festivalle ilgi ve alakası olmadıkları halde festivalin adını kullanıp, rant elde etmelerine izin verilmemesini istediler.
Haberi ekleme saat: 07.39-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DERNEK DERNEKLER PROJE YAPMAYI ÖĞRETECEK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Merkez de bulunan ve yaptığı çalışmalarıyla diğer dernekler örnek olmaya devam eden Serhat Ardahan Federasyonun kurucu derneği Ardahan'ı Güzelleştirme ve Tanıtma Derneği hazırladığı 2. projede kabul gördü.
50 Bin TL. Bütçeli yeni projesiyle Derneklere, 'Nasıl proje hazırlanır?' ı öğretecek olan Ardahan'ı Tanıtma ve Güzelleştirme Derneği hazırladığı 2. projenin kabulü ardından yazılı bir açıklama yaptı.
Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyetinin de üyesi olduğu Serhat Ardahan Federasyonu Kurucu Başkanı olan Burak Taştan'ın imzalı açıklama şöyle;
Ardahan Tanıtma ve Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Burak Taştan’dan, “Güçlü STK Engelsiz Eğitim Merkezi” isimli projelerinin düzenlenmesi ve onaylanması esnasında kendilerine yardımcı olan herkese teşekkür etti.
Başkan Taştan’ın teşekkür metni:
İçişleri bakanlığı dernekler dairesi başkanlığınca her yıl düzenli olarak yayınlanan; Sivil toplum kuruluşlarının yönetim ve işlevsel kapasitelerini arttırmaya yönelik projeler kapsamında derneğimiz ilimizde bu yöndeki çalışmaları güçlendirmek amacıyla Güçlü STK Engelsiz Eğitim Merkezi isimli projemiz dernekler dairesi başkanlığına sunulmuştur.
Yapılan incelemeler sonucunda projemiz desteklenmeye uygun görülmüş 13 ağustos 2014 tarihi itibariyle onaylanmıştır.
Bu projenin hazırlanması sürecinde emeği geçen dönemin Ardahan valisi sayın Seyfettin AZİZOĞLU’na projemizin değerlendirilmesi sürecinde destek sağlayan sayın valimiz Ahmet DENİZ’E ayni katkı sağlayarak projemizin güçlenmesine destek olan Ardahan valiliği Avrupa birliği dış ilişkiler ve proje koordinasyon merkezine, Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve ADM Merkezi müdürlüğüne, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne, İl Dernekler Müdürlüğüne,Ardahan Üniversitesi Rektörlüğüne, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına, Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
Saygıdeğer basın mensupları yaklaşık 10 ay sürecek olan projemiz yaptığımız her faaliyette olduğu gibi önceliğimiz şeffaflık ve dürüstlük ilkesi olacaktır. Projemiz amacına uygun tamamlanması için gerekli bütün hassasiyet gösterilecektir. Derneğimiz başkanlığınca oluşturulan proje koordinatörlüğü tarafından peryodik olarak proje süresince kamuoyuna bilgilendirme yapılacaktır.
Saygılarımla
Ardahan Tanıtma ve Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Burak TAŞTAN

**Vali: Daha Çok Proje Yapın..

Diğer yandan Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan’da faaliyet gösteren Proje Destek Ofisleri’nin temsilcileri ve proje birimleri ile “Proje İzleme Toplantısı”nda bir araya geldi.
Vali Yardımcıları, Özel İdare Genel Sekreteri, Proje Destek Ofislerinin temsilcileri ve proje birimlerinin de katıldığı toplantıda konuşan Vali Deniz, yapılabilecek projelerle ilgili bilgi akışının hızlı olması yönünde proje birimlerine talimat verdi.
Proje üretimi konusunda ki kararlılığını yineleyen Vali Deniz, “Hep beraber sıkı bir çalışma sistemi kuralım. Her kurum kendi alanında açılan proje desteklemeleri konusunda duyarlı olsun. Haberleşme kanallarını sağlam kurabilirsek, daha fazla projeyle daha iyi işler ortaya çıkarabiliriz. Ardahan’ın güzelleşmesi ve gelişmesi için özverili çalışmalarla daha fazla proje üretmemiz gerekmektedir” diye konuştu.
Toplantıda, Özel İdare, SODES, Milli Eğitim, AB, SERKA, TKDK ve SYDV tarafından uygulanan projeler hakkında durum değerlendirmesi yapıldı.
Haberi ekleme saat: 07.35-15 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bal Güzel de Tadı
(Vergisi) Nerede?!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Kayalar da bile bal çıkaranlar bu yıl 300 ton bal götürdüler..
Arıcılar Birliği: 300 Ton Bal Topladık, Kilosunu 50 TL.’ye sattık!..

Bin bir çiçeğinin her yıl tonlarca bal verdiği Ardahan’da Kafkas Arısının topladığı ballarla bal katan ve her yıl tonlarca bal satarak rantlarına rant katan balcıların Ardahan ekonomisine ve ülke vergisine katkıları merak ediliyor.
Bir bakkalın yılda bir çok kalem de vergi verdiği, bir iş yerinin sigortasız işçi çalıştıramadığı, her türlü para hareketinin takip edilip, fatura kesilip kesilmediği yakın takibe alındığı Türkiye'nin sınır kentinin bakir mera ve yaylaların da her yıl tonlarca bal alan Arıcıların hala markalaştıramadıkları, adlarına düzenlenen bir gram balla destek olmayan balları satarken hangi sisteme bağlı oldukları ve Kafkas Arısının topladığı ballardan elde ettikleri kazancın ne kadarını vergi olarak verdikleri merak konusu olmaktadır.
Günede Milyonların döndüğü Ardahan Hayvan Meydanında ki başı boşluk gibi yüzlerce arı kovana sahip Ardahanlı, Artvinli ve diğer illerden Ardahan’a kaçak olarak gelip, her yıl tonlarca bal toplatıp satan Arıcıların kazançlarının % kaçını vergi olarak ödedikleri merak edilmektedir.

**Ne Vergisi, Üstüne Üstlük Sinek Başı Para Alıyorlar!

Konu hakkında yaptığımız araştırmada Ardahan’da her yıl 300 ile 800 ton bal çıkmasına karşı, Arıcıların hemen her yıl, ‘^Ya bu yıl bal olmadı’ şikayetleri ile gölgeledikleri gelirlerinin ne kadarını vergi verdikleri merak edilirken, milyonların harcanıp, yapılan ancak ne hikmetse bir türlü çalıştırılmayan Bal Paketleme Tesisine sahip Ardahan Arıcılar Birliği aracılığı ile Arı Başı 18 Tl. Devlet Desteği aldıkları da ortaya çıktı.

**300 Ton Bal Aldık!..

Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, geçen yıla oranla bal üretiminde yaklaşık yüzde 90 artış olduğunu bildirdi.
Halil Efendi Mahallesi'nde Sıddık Yılmaz'a ait kovanları inceleyen Evliyaoğlu, yaptığı açıklamada, kentteki 575 üyenin yaklaşık 50 bin kovanında bal sağım işleminin tamamlandığını ve yaklaşık 300 ton bal elde edildiğini söyledi.
Yağışlar dolayısıyla istenen sonucun elde edilemediğini ancak geçen yıla oranla iyi bir sonuç aldıklarını belirten Evliyaoğlu, şunları kaydetti:
"Bu yıl yağışlar ve kırağı bizi olumsuz etkiledi ancak her şeye rağmen geçen yıla göre iyiyiz. Çünkü geçen yıl 160 ton bal elde etmiştik, bu yıl ise yaklaşık 300 ton. Azda olsa bu iyi bir sonuçtur ancak kovanlar yine verimsiz. Çünkü bir kovanda beklenen bal verimi en az 20 kilogram, bazen de 25 olan kovanlar da oluyor. Bu yılda bir kovanda 5 en fazla 7 kilogram bal aldık. İl genelinde 300 ton bal bizim için bir kriter değil. Bizim için kriter olan en az 800, en fazla bin ton bal. Böyle bir durum olduğunda bizde başarı olur. Aksi taktirde diğer sonuçlar düşük. Biz almamız gereken verimi 2010'da aldık. 2010'da kovan sayımız az olmasına rağmen 800 ton bal elde etmiştik."
Evliyaoğlu, 2010'dan sonra verimin düşük olduğunu ifade ederek, geçen yıla oranla iyi bir sonuç elde edildiğini ve bu durumun az da olsa kendilerini sevindirdiğini vurguladı.
Üretim şekilleriyle ilgili bilgi veren Evliyaoğlu, arılara bakılacak en ideal zamanın akşam saatleri olduğunu dile getirdi. Evliyaoğlu, birlik olarak bu yıl balın kilogram fiyatını 50 lira olarak belirlediklerini sözlerine ekledi.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HANAKLI NURAY:
Doktor olmak istiyorum, param yok..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYoksul bir ailenin 3 çocuğundan biri olan 23 yaşında ki Tıp Öğrencisi Nuray Şaban Çelebi maddi imkânsızlıklar dolaysıyla okulunu bitiremem tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Bulgaristan’da beş tıp üniversitelerinden birisi olan Pleven Tıp Üniversitesi 4. Sınıf öğrencisi olan Nuray Şaban Çelebi Tıp Fakültesini okuyup bitirmek için duyarlı iş adamlarının desteğini bekliyor.
İstanbul’da Sağlık Mesleği Aneztesi Bölümünü okuduktan sonra akademik eğitimine Marmara Üniversitesinde okuyan burada ki Fizik/Kimya/Biyoloji puanları ile Bulgaristan’da Pleven Tıp Üniversitesi’nde okuma hakkını kazanan ve 1. Sınıfı kendi imkânları ile okuyan, 2. Sınıf ile 3. Sınıfları annesinin kredi kırması ve dedesinin destekleri ile okuyan Nuray Şaban Çoban yıllık 5 bin Euro karşılığı okuduğu üniversitesine devam etmek için başta Hanaklı iş adamlarından olmak üzere tüm iş adamlarından yardım bekliyor.
‘Doktor olmak istiyorum, ama maddi imkânsızlıklar önümü kesiyor’ diyen Tıp Öğrencisi Nuray Şaban Çelebi beklediği desteği alamazsa okulunu dondurmak zorunda kalacak.

Başkanlık Sistemi Başladı..
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Ula Sizden Entrika mı Kaldı?

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMilletvekili olmadığı halde yerel seçimlerde mahalle mahalle dolaşıp AK Parti Adayı Köksoy’a, cumhurbaşkanlığı seçiminde ise köy köy gezerek, 'Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’a bir oy fazla oy verin' diye kendini paralayan Saffet Kaya kadar olamayan, 10 Ağustos’tan önce nerede olduğu bilinmeyen AK Partinin milletvekili seçim biter bitmez yalandan Adliyenin önünde bitip, ‘Tüm entrikalara rağmen kazandık’ demiş..
Vay be!
Ardahan Amma da açıklama..
Ve bu açıklama gibi her kokuyu şap diye haber diye Ajanlara, pardon ajanslara atanlarda, ‘Vekilden Ardahanlı seçmene teşekkür’ demiş..
İçeriğine bakınca kendisi kadar boş olan bu açıklamada dikkatimi çeken entrika kelimesinin tam anlamına bakmak için google amcayı tıkladım ve entrika kelimesinin anlamını yeniden okuyup, kimin kime entrika yaptığına baktım..
*Entrika’ ‘Bir işi sağlamak ya da bozmak için girişilen gizli çalışma, oyun, dolap, düzen, dek, desise, hile' miş..
Peki sormazlar mı senin yaptığına ne denir dostum?..
Bu yaptığın entrikadan başka nedir?..
Seçim boyunca ortada gözükmeyen sen, Saffet Kaya ve Ensar Öğüt gibi köy köy gezip oy istemeyen sen..
Erdoğan’ın sırtına binip vekil olan sen, bir iş yapamayan sen..
Göle yolu başta olmak üzere diğer ilçe ve köy yollarını görmeyen sen..
Doluda perişan olan köylüye, ‘Zekat vermediniz ondan’ diyen sen..
Havaalanı isteyen Ardahanlıya, 'Gerek yok' diyen sen..
Peki sence entrika hangisi?..

**Kazanan belli, ya kim kayıp etti?

Dün gerçekleşen ve Türkiye'nin resmen olmazsa da sukutce başkanlık sistemine geçtiği cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi daha önce tahmin ettiğimiz gibi Erdoğan'dır..
Dikkat edin Ardahan dahil, İl ve İlçe Teşkilatlar, Milletvekilleri demiyorum, bu seçimin de galibi cumhurbaşkanı değil, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dır..
Çünkü bu seçim de AK Parti Ardahan'da olduğu gibi bir çok yerde geçtiğimiz genel ve yerel seçimlerde daha az oy almış, yani Erdoğan başkan olurken, AK Parti Ardahan'da olduğu gibi, ülke genelinde yorgun, argın ve de beceriksiz teşkilatlar dolaysıyla düşüşe geçmiştir..
Öyle yada böyle Başkan Erdoğan'ı tebrik ederken, asıl üzerinde durmak istediğimiz konuya, yani 'bu seçimin kayıp edeni kimdir? e gelelim mi?..
Efendim bu seçimin kayıp edeni çatı dense de asıl kayıp eden HDP olup, Türkiye'nin partisi olacağını iddia eden BDP'dir..
Toplasanız da, çıkarsanız da sonucu belli olan bir oy potansiyeline sahip olan CHP, MHP ve DSP'nin başını çektiği çatı adayının bu sonucu alacağını daha önce defalarca yazmış olsakta birilerinin, BDP %15 alacak diyerek teselli arayışına da şiddetle karşı çıkmış ve HDP'nin Demirtaş'ın kişiliği ile azda olsa oyları artacak diyerek, olsa olsa Ardahan %9,5 olur demiş, bu yönde ki tezimizde direnmiştik..
İşte psikolojik nokta olan %10 bile geçilememiştir..
Ve tezimiz dün alınan sonuçla bir kez daha doğrulanmıştır..
Evet beyler 15 bilemediniz 25 milyon Kürt var denilen bir ülke de bir o kadar da solcu var sayarsak bu seçimin kayıp edeni açıkça, alenen HDP'dir..
Çünkü o Kürtler denilenler yine AK Parti'ye oy vermiş, solcu denilenlerin % 0,5 bilemediniz %0,7'si Demirtaş'a oy vermiştir..
Yani birilerinin şişirmesi vede yönlendirmesiyle Türkiye partisi olma iddiasıyla BDP'likte ayrılıp, HDP olan BDP Posof, Damal, Çıldır'da bile oy alarak mevcut oyuna ancak 1 puan eklemiştir..
Yani bana sorarsanız en rahat ortam da bile oy alamayan bir parti olarak karşımız da duran HDP'nin de AK Parti gibi süratlen teşkilatlarını gözden geçirip, gerekeni yapması ve halka gitmeyen, çalışmayan, tüm yükü Demirtaş'a, Öcalan'a, hatta Kandil'e yüklenenlerle değil, köy köy, ilçe ilçe, şehir, şehir dolaşan, partisini analatan, toplumun sorunlarına dikkat çeken ve onların gerçek temsilcileri ile siyaset yapan bir ekip oluşturup, öyle her an gidilebilinecek olan 2015 genel seçimine hazırlanmalıdır..
Çünkü hala kazanılmış bir şey yok..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Havaalanı unutuldu mu?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKışa doğru gittiğimiz şu günlerde yaz tatilini Ardahan’da geçiren gurbetçilerde yavaş yavaş dönmeye başladılar.
Üçü Ardahanlı olmak üzere yaklaşık 10 Otobüs firmasının bulunduğu ve yer bulmaktan insanların sıkıntı çektiği Ardahan Otogarın da bir yolcu mu yolcu ederken, bu kente hava alanı çok görüp, ‘Şimdi sırası değil’ diyenleri hatırladım
Ve en önemlisi hava alanına gerek yok diyen ve bu yönde toplanılan imzaları bile boşa çıkaranların acaba hiç gece kondu Ardahan Otogarına gelip, görmüşler mi diye Fakir Yılmaz kendi kendime düşündüm..
Çünkü hemen arkasına lağım suları ile dolmuş, bataklığa dönmüş Kura nehrinin yanı başında ki sözde oto gar bugünlerde bir hayli hareketli..
Gerçi Ardahanlıya hava alanını çok görenlerin ilçesi Göle garajının da, Hanak garajının da, Posof garajının da görmediklerini biliyorum ya neyse..
Biz asıl konumuza, şu unutturulmak istenen Ardahan Havaalanına dem vurmaya devam edelim..
Edelim ki, Kafkasları ve Karadeniz'in kapısı konumunda olan Ardahan’a havalanın şart olduğunu bir kez daha haykıralım..
Evet, Azerbaycan ve Ermenistan’ın karıştığı şu günlerde sivil, yada askeri bir havalananının ihtiyaç duyulan Ardahan’dan batıya, dünyaya havadan gidip, gelmek istiyoruz, ey havalananı istemeyenler..

**Başkan Erdoğan..

Dün gerçekleşen ve 12. Cumhurbaşkanını seçen Türkiye ilk başkanını da seçmiş ve yeni bir sisteme merhaba demiştir..
Erdoğan'ın yeni bir seçimi daha kazandığı 10 Ağustos seçimleri ülkenin yönetim şeklini de değişmiş ve yaklaşan genel seçimlerle birlikte yeni bir döneme yön vermiştir.
Hayırlı olsun diyebileceğimiz bu seçim sonuçlarını yorumlayacak olursak bu ülke de yaşayan insanların ortaya atılan yolsuzluk, hırsızlıkları da tasdik etmiş, 'Bal çalan parmağını da yalar' diyerek yaşananları da onaylamış ve Çalıyorsa, yapıyor da demişti..
Fakir Yılmaz CHP'nin MHP ile başını çekip, çökerttiği çatının altında kalanların politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini de bizlere bir kez daha gösteren dünkü cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının kazananının Başkan Erdoğan, kayıp edenleri ise partisi, partinin karşısında ki muhalefet olduğunu söylersek yeni bir şey söylemiş olmayız..
Çünkü her şeyin ortada olduğu bir sonuçla sonuçlanan son seçimlerin bu ülkede cumhurbaşkanı seçmemiş, başkanını seçmiştir..
Başkan Erdoğan'ın sadece Türkiye'ye değil, arkasında ki güç ABD ile Ortadoğu'ya, Kafkas'ya yön vereceğini de, bunu yaparken başına geçtiği ülkenin iç huzurunda da sorumludur..
Çünkü ülke Başkan Erdoğan'a teslim edilmiş, adeta 'Ne yaparsa yap' denmiştir..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

POSOF TAKLANDI!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın girişin de bulunan 'Serhat Ardahan'a Hoş Geldiniz' takının akıbetinden alınamadığı şu günlerde Hanak'tan sonra Posof'ta taklandı.
Yıllarca CHP'li Belediye Başkanına vekalet eden, son yerel seçimlerde AK Parti'den aday olup, Posof Belediye Başkanı olan Cahit Ulgar başkanlığında başlatılan çalışmaların ilk ürünü olarak Posof'un girişine yapılan tak oldu.

** Yolu değil, Girişi yenilendi!

Ardahan'ın Gürcistan'a sınır olan ve sınırları için de Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısının bulunduğu ve şehirler arası/uluslararası yolun 3 yıla yakındır olağan üstü bozuk olan Ardahan'ın Posof ilçesinin girişine, 'Serhat İlçesine Hoş Geldiniz' yazılı Tak şirin ilçeye ayrı bir renk katmış oldu. Foto: Mihriban Ülvan

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'DE İNTİHAR VE KAZA
POSOF'TA YİNE YANGIN,
ÇILDIR'DA KAYIP, HOÇVAN'DA KAZA!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Göle ilçsine bağlı Köprülü mahallesi Dedeşen'de bir genç kendini asarak intihar ederken, çayırda ot biçimi yapan biçer bir genç kızın ayağını yaraladı.
Alınan bilgilere göre Dedeşen'de nedeni belli olmayan bir sebeple bunalıma giren 16 yaşında Lise 2 sınıf öğrencisi Sedat Parlak kendisini iple asarak intihar ettiği öğrenilirken, intihar eden gencin aynı mahallede toprağa verildi.
Öte yandan yine Göle'de çayır biçen bir babanın kullandığı biçerin kontrolünü kayıp ettiği ve aynı çayırda ot toplanan kızını yaraladığı öğrenilirken olaya müdahale eden Ardahan AFAD ekipleri biçere ayağı sıkışan kızı kurtararak Ardahan devlet Hastanesine sevk ettiler.
Öte yandan Ardahan Kars yolunda bir köy yolcu minibüsünün devrildiği, içinde ki yolcuların kazayı hafif yaralarla atlattıkları öğrenilirken, Çıldır'da da Kısır dağın da bulunan yaylada kayıp ineğini arayan ancak kendisi de kayıp olan bir kişinin Ardahan'dan giden AFAD ekiplerince 4 saatlik arama sonucu bulunan Çıldır Eşmepınar (Purut) Köylü 1940 doğumlu Saddreeten Burukçay evine teslim edildi.

**Posof'ta yine yangın..

Diğer yandan geçtiğimiz gün yaşanan ve 5 evi ile 6 ahırın yandığı Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı Yurtbekler köyünde çıkan yangında bir ev kullanılamaz hale geldi.
Edinilen bilgiye göre, Posof ilçesine bağlı Yurtbekler köyünde buzdolabının prizinden çıkan kıvılcım yangına neden oldu. Köy sakinlerinin müdahalesiyle söndürülen yangında evde bulunan bütün eşyalar kullanılamaz hale geldi. Yangının yandaki evlere sıçramaması için köylüler yoğun çaba harcadılar.
Evi yanan Ulgar Yıldız'ın engelli olduğu ve annesiyle birlikte yaşadığı belirtildi.
Köy muhtarı Serpil Kaya, köy halkının yardımlarıyla söndürülen yangından sonra kalan eşyaların da kullanılamaz olduğunu söyledi.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'a Havaalanı İstiyoruz..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ESOBB'DAN ANLAMLI KAMPANYA..

Gazetemiz ziyaret eden Ardahan esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkan Vekili İskender Yılan Ardahanlıların Havaalanı istemine tam destek verdiklerini ve bu yönde bir kampanya başlattıklarını açıkladı.
Türkiye'nin Kafkaslara açılan iki gümrük kapısının bulunduğu Ardahan'a hava alanı istemi gün geçtikçe toplumsal bir isteme dönüşüyor.
Ardahanlıların bu yönde ki taleplerini dikkate alan Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği 'Ardahan'a Hava alanı İstiyoruz' Kampanyası başlattı.
Bastırdığı A4 bildirilerini esnaf esnaf gezerek, camlarına astıran Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Biriliği Başkan Vekili İskender Yılan yaptığı açıklama da, Türkiye'nin Gürcistan ve Ermenistan'a komşu, Şah Denizi petrol ve doğalgaz boru hatlarını geçtiği, Kars-Tiflis-Bakü Demir yolunun bitmek üzere olduğu, açıldığında Türkiye'nin 3. Büyük Gümrük Kapısı olacak olan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı bulunan, Ahıska gibi değerimizin yanı başında bulunan Posof Türkgözü Gümrük Kapısının açık olduğu, kırmızı et deposu bin bir çiçekle donanımlı yaylalara sahip olan , dünyanın en güzel balını üreten Kafkas Arısının Gen Merkezi Ardahan'a hava alanı artık şart hale gelmiştir. Bu nedenle bizde böyle bir kampanya başlattık.'dedi.
Çatı altında 2 Bin 400 Üyesi olan ESOBB olarak Ardahanlıların bu haklı istemine kulak tıkayamayacaklarını belirten ESOBB Başkan Vekili İskender Yılan, 2 Esnaf Sanatkarlar Odası, Bir Şoförler Odası ve 4 tanede şubesi bulunan Ardahan'ın en büyük sivil toplum örgütü olarak bizde hükümete, siyasilere vitrinlerden sesleniyor ve vitrinlere astığımız duyurumuzla bu haklı istemin altına ESOBB olarak imza atıyoruz.' diyerek başlattıkları kampanyayı Ardahan'ın geneline, ilçelerine ve tüm yurda duyuracağız diyerek herkesten destek istedi.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

FOTOĞRAFLARINI ÇEKECEĞİZ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGAZETECİ FAKİR YILMAZ ARDAHAN'IN KANAYAN DİĞER BİR YARASININ DOSYASINI AÇIYOR..

Ardahan'dan para kazanıp, başka illere yatırım yapanlar Ardahanlıları sömürmeye devam ederlerken, bunların Ardahan'ın sorunları konusun da olduğu gibi vergi listelerinde ortada gözükmemeleri dikkat çekiyor.
Yoksul halkın paraları ile rantlarına rant katan, belediyenin yerinde binalar dikip, 600 ila 800 TL. arasında kiralar alanların Ardahan'da kazandıkları paraları Antalyalara götürüp, burada inşaat ve otelcilik başta olmak üzere turizm işine yatıranların bu memlekette her gelen valiye, emniyet müdürüne yağcılık olsun diye poster büyüklüğünde fotoğraflar hediye etmesi ise fakir Ardahan'ın bir başka gerçek yarası.

**Bu konuda ki dosyayı önümüzde ki günlerde gözler önüne serip, hem bu memleketin sırtında para kazanıp, hemde bu paralar ile başka illere yatırım yapanların gerçek yüzlerini ve isimlerini tek tek yayınlayacağız..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali: Hep Birlikte Olacağız,
Ardahan’ı Kalkındıracağız

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş12 nci Cumhubaşkanının seçildiği seçimlerin hemen ardından iadeyi ziyaretlere başlayan Ardahan’ın 12 nci Valisi Ahmet Deniz gazetelerimizin basıldığı matbaamızı ziyaret ederek bürumuz da Ardahan ile ilgili düşüncelerini aktardı.
Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz’ı ve Kuzey Doğu Anadolu, Son Vilayet, Çıldır Gazetesi, Hanak/Damal Gazetesi ve Göle Gözlem Gazetesi Sahibi Selmi Yılmaz’ iadeye ziyarete gelen Ardahan Valisi Ahmet Deniz Ardahan’ını gelişiminde birik rol oynayan basınla birlikte çalışıp, Ardahan’ı kalkındırmaya gayret deceğiz dedi.
Ardahan'ın küçük ama geniş bir coğrafyaya hitap eden ve en önemlisi Kafkaslara açılan kapı olduğunu belirten Vali Ahmet Deniz var olan sorunların çözümünün yanı sıra yeni yatırımlarla kentin kalkınmasına katkı sunacaklarını söyledi.
Ardahan’ın kış turizmine çok uygun bir alan haline getirmenin mümkün olduğunu belirten Vali Deniz doğasıyla, stratejik alanı ile gelişmeye uygun Ardahan’ı el ele verip kalkındırmaya gayret edeceklerini belirtti.
Spor’dan hayvancılığa kadar bir çok imkanın olduğu Ardahan’da proje kurumlarını harekete geçirip, yeni iş sahaları açtırmayı da hedeflediklerini belirten Ardahan Valisi Ahmet Deniz herkes kendisine düşeni yapması halinde daha güzel bir Ardahan’ın yaratılabileceğini de sözlerine ekledi.

**Ulusal Hakemi Kutladı..

Türkiye 1. Futbol Ligi Hakemi olan S. Doğu Yılmaz’ıda tebrik eden Ardahan Valisi Ahmet Deniz spor’a gereken desteği vereceğini bir kez daha belirtti.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN MERKEZDE HOŞ OLMAYAN GÖRÜNTÜLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Eyarlar Kokuyor!

Yabancıların kent merkezine ilk geldiği ve Kars Garajı olarak bilinen alanda ki çirkin görüntüler dikkat çekerken, bazı esnafların kışlık peynirlerin depolandığı derileri satmak için gelişi güzel caddenin ortasına sermesi tepkilere neden olmakta.
Kokudan geçilemediği belirtilen bölgede ki bu çirkin görüntünün ortadan kaldırılmasını isteyen bölge esnafı bu yönde belediyeye yapılan onca şikayetin bugüne kadar sonuç vermesinden yakındıkları dikkat çekiyor.
Tulum peyniri yapanlara sayılmak için sağlıksız ortamda, gelişi güzel ortalığa bırakılarak satılan hayvan derilerinin ne kadar sağlıklı olacağını da soran bölge esnafı belediye, İl Tarım ve Sağlığın da bu önemli konuya el atması gerektiğini belirtmekteler.

**REKLAM PANOLARI HURDAYA DÖNDÜ..

1992 Yılından bu yana kentleşmeye çalışan Ardahan’da Belediye tarafından ana caddeler konulan reklam panolarının kısa sürede kırılıp, döküldüğü dikkatlerden kaçmıyor.
Vatandaşın duyarsızlığına belediyenin ilgisizliği eklenince güze şeylerin çevre çirkinliğine neden olduğu Ardahan’da dikkat çeken bu durumun bilinçsiz toplum, ilgisiz belediye manzarasına neden olduğu belirtiliyor.
Kente güzellik veren bu tür çalışmaların vatandaşlarca korunamadığından şikayetçi olan belediye yetkilileri halkın kendi parasıyla yapılan bu çalışmalara sahip çıkması gerektiğine dikkat çekerken, kırılıp, dökülen bu panoların neden kaldırılmadığı ise bilinmiyor.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YAĞMUR ARDAHAN’IN TOZUNA YETMİYOR!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAylardır yağan ve en son Çıldır ve Göle’de olmak üzere bir çok yerde etkili olan Temmuz ve Ağustos yağmurları da Ardahan’ın tozuna yetmeyince devreye Ardahan Belediyesinin küçük itfaiyesi yetişti.
21 inci yüz yılda olmamıza karşın halen toz topraktan geçilmeyen Ardahan’ın ana caddelerini tozdan kurtarmak için gün boyu su serpen itfaiyeye karşın esen küçük bir rüzgarla şehir merkezin de toz bulutları oluşmaya devam ediyor.
Belediye Temizlik İşlerinin temizlemekten güçlük çektiği Ardahan’ın ana caddeleri gibi ara sokakları da tozdan ve çöpten geçilemiyor.
Belediyenin son olarak yeniden alt-üst ettiği kaldırım inşaatları ve kent içinde ki konut ve bina inşaatlarının yanı sıra esnafın çevreyi gelişi güzel kirletmesi bu istenmeyen manzaraya neden olan birinci neden olarak gösterilmektedir.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ziraat Temel Attı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da inşaatı devam eden bir çok devlet inşaatı arasına iki yıla yakındır kirada bulunan Ardahan Ziraat Bankası da katıldı.
Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılan devlet binaları arasında bulunan ve geçtiğimiz iki yıl önce yıkılarak Karagöl mahallesinde ara bir sokakta hizmet veren Ardahan Ziraat Bankası eski yerinde yeniden hizmet verecek.
Eski Tekel Binasının da yıkılıp yerine yeni binanın yapılığı alan da temeli atılan Ardahan Ziraat Bankasının gelecek yıl yeni binasında eski yerin de hizmet vermeye devam edecek.
Ardahan ve ilçelerin de hizmet veren tek devlet bankası olan Ziraat Bankasının müdürnün de önümüzde ki günlerde Ardahan’da ayırlaacağı öğrenildi.

**6 Banka Şubesi Var..

Ardahan’da Ziraat Bankasının yanı sıra Ak Bank, Deniz Bank, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıf Bank isimli bankaların şubeleri bulunmaktadır.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kışla yine unutuldu!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Başkan hani gerek yoktu almıştınız?

Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz’ın bir grup Ardahanlıya birlikte dikkat çekmek için geçtiğimiz günlerde Ardahan'a gelen Milli, Savunma Bakanına açtığı, ‘Aziziye Kışlasının Üniversiteye Verilmesini İstiyoruz’ pankartı gündemdeki yerini hala tutarken, ‘Ne gerek var, biz zaten orayı almışız’ diyen Belediye Başkanı ve söz veren bakan’da yine bir ses yok.
Boşaltılmasına karşı kapısında hala Asker Bekçilerin bulunduğu bu kışla gibi yarısından çoğu boşaltılan kent için de Askeri lojmanlarının akıbetini ne olacağı ise halen kimse net bilmediği gibi bu yönde çağrı yapılan yetkililer de sus pus olama devam ediyorlar.

**GÖLE LOJMANLARI DA BEKLİYOR..

Askeri birliklerin küçültülüp, geri çekildiği Ardahan’da boşatılan askeri kışla ve lojmanların neden sivile devir edilip, başka işler de kullanılmadığı merak edilen Ardahan'ın Göle ve Damal ilçesinde bulunan Askeri Lojmanlar boş kalmaktan harabeye dönmeye devam ediyor.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Festivallere ne harcandığı açıklanmadı!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz 16 festival boyunca yapılan ‘Festival Bütçesini’ adeta bir CIA yada Devlet sırrı gibi saklayıp, kamuoyuna açıklamaktan kaçınan Ardahan Belediyesi gibi Damal, Hanak ve Posof Belediyeleri de bu yıl da yapılan festival ve şenliklerde harcanan bütçeyi Ardahan kamuoyuna açıklamaktan yine kaçtı.
Bu yönde yapılan Çıldır Belediyesinin 20 bin TL. harcadığını açıkladığı Ardahan’da ki yaz etkinlikleri sırasında yapılan harcamaların neden kamuoyuna açıklanmadığı bilinmezken, Ardahan Belediyesinin yarısını 60 Bin TL.’ye özelleştirdiği bu yılki 16. Kültür ve Bal Festivaline 178 Bin TL. gibi büyük bir bütçe harcadığı, Damal Belediyesinin ise sahneye çıkmayan iki sanatçıya 30 Bin TL. ödediği, Hanak ve Posof’un da Damal’ın iki sanatçıya ödediği paranın iki mislini ‘Yaz etkinlikleri’ adı altında halkın paralarını harcadıkları ileri sürülmektedir.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN V V V İLE YÖNETİLİYOR!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş8 Yıldır İl Kültür ve Turizm Müdürünün vekilin vekilinin vekili ile idare edildiği Ardahan da ki kamu idarecilerini büyük bölümü vekaletle görev yapıyorlar.
22 Yıldır aynı Kara yollarının şefinin vekaletle yönettiği bozuk Ardahan yollarından sorumlu kurumda vekilin vekilini vekili ile idare edildiği Ardahan’da başta İl Milli Eğitim olmak üzere bir çok kurumun idarecisi de vekilin, vekilinin vekili ile idare edilmektedir.
Kurumların tam yetkili kişilerin elinde olmaması dolaysıyla bir çok işin zamanında yapılmadığı Ardahan’da yıllardır yaşanan bu duruma bugüne kadar çözüm bulamayan siyasiler Ardahan merkez de olduğu gibi ilçeler de de yaşanan bu duruma ne zaman çare bulacakları merak konusu.
Vekilin, Vekilinin Vekili İdarecilerin tam yetkili olamamakla ve bu nedenle iş yapamamakla şikayetçi olduğu Ardahan’da vali başta olmak üzere İl yöneticilerinin de bu durumdan bir hayli şikayetçi olduğu Ardahan’da VVV’li idarecile dönemine artık son verilmesi istenmektedir. Haber/Grafik: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Akçam: “Öcalan serbest kalmalıdır”

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlı aydın Ölçekli Dursun Akçam’ın oğlu ve Taraf Gazetesi yazarı Prof.Dr. Taner Akçam geçtiğimiz gün köşe yazısında, Kürt Siyasi Hareketi Lideri Abdullah Öcalan’ın getirilecek genel bir af ile serbest bırakılmasını önerdi.

6 Ağustos tarihli Taraf Gazetesi köşesinde “SAVUNDUĞUMDAN DEĞİL, EŞYANIN TABİATI BUNU GEREKTİRİYOR” cümleleriyle giriş yaptığı yazısında, Türkiye’de bir genel affın çıkarılması gerektiğini ve buna PKK Lideri Öcalan’ın da eklenmesi gerektiğini ve mecliste siyaset yapmasını önerdi.

İşte Alper Akçam’ın 06.08.2014 Çarşamba tarihli o köşe yazısı:

**Genel af şart
Savunduğumdan değil, eşyanın tabiatı bunu gerektiriyor.
Siyasetin geldiği nokta bunu istiyor. Tıpkı arabayı sürenin, attığı vites ve gaza basışının, arabanın bir üst vitese geçmesini kaçınılmaz kılması gibi... Genel Af vitesi arabaya bağırıyor, “at bu vitesi, bu motor ancak bu vitesle devam eder, diye.
Bunu galiba herkes görüyor ve biliyor ama cesaretle ortaya çıkıp durum budur diyen yok. Tuhaf bir sahtekârlık var orta yerde.
Türkiye’de her şey “miş gibi” yapılıyor. Aslında şu anda adı konmamış bir genel af zaten çıkarıldı. Bakın büyük gürültülerle sürdürülen Ergenekon ve Balyoz davalarının tüm tutukluları serbest bırakıldı. Faili Meçhul davaları sanıkları, Hanefi Avcı gibi ODA TV davası sanıkları, herkes herkes dışarıda. KCK’dan da tutuklu kalmadı gibi... Hatta İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA-C) örgütünün lideri Salih Mirzabeyoğlu da tahliye edildi.
İçeride kimse kaldı mı bilmiyorum?
Ama yapılan adı konmamış bir genel aftır.
Adı konmayan, korkarak yapılmış bu affın adının konması gerekir. Silikliğe ve korkaklığa gerek yok. Böylece az da olsa kalan tüm siyasi tutuklular da çıkabilir!
Bu adı konmamış genel af tahliyeleri, soruşturmalarını doğrudan Tayyip Erdoğan’ın yönettiği ve yönlendirdiği siyasetin de bitişi anlamına geliyor. Çünkü, bu tahliyelerin kapısını açan da kendisi. Bir nevi özeleştiri yapıyor, geçmişe sünger çekiyor ve aklınca yeni bir sayfa açmaya çalışıyor.
Tüm yapılanları ise “paralel” diye adlandırdığı ve kendisinin de ne olduğunu bilmediği bir yapının üstüne yıkarak işin içinden çıkmak istiyor.
Gerek yok bu tür cambazlıklara. Siyaset doğrudan ve harbi yapılmak zorunda.
Önerdiğim, “miş gibi” yapılan genel affa resmî bir karakter kazandırmak ve tabloda eksik olan Öcalan’ı da eklemektir.
Çünkü şu an tahliye edilenler için kullanılan tüm argümanlar Öcalan için de geçerli.
Ayrıca Erdoğan büyük bir hata yapıyor; hem Kürt meselesinde açılım yapma iddiasında olmak istiyor, üstelik, “Kürt sorununu ben çözerim” iddiası ile Kürtlerden özel oy istiyor ama öte yandan MHP’ye oy kaybederim diye Öcalan’a küfretmek gibi tuhaf bir çizgi de izliyor. Hem Kürt sorununu çözmek istiyor hem de HDP Meclis’te olmamalı gibi tuhaf iddialarda bulunuyor. Kürt sorununu çözmek isteyen bilir ki, değil HDP’nin PKK’nın Meclis’e girmesi gerekir.
Kürt meselesinde içine girilen süreci başarıyla sonlandırılmak istiyorsanız, ve bu konuda ciddi iseniz, değil Kürt tarafının görüşmecisine hakaret etmek; onları siyasete sokmak için mücadele etmeniz gerekir. Barış sürecinin mantıki adımı PKK’nın Meclis’e sokulması ve Öcalan’ın serbest bırakılmasıdır.
Türkiye’de siyasetin normalleşmesi gibi temel bir sorun var. Bugün BDP istediği siyaseti kendi özgür iradesi ile belirleyen özgür bir parti midir? HDP böyle bir parti midir? Hayır, değildirler! Bu partilerin bir gözü Kandil diğer bir gözü İmralı’dadır. Sonuçta HDP-BDP çizgisi PKK’nın, KCK’nın siyasi atmosferinde, vesayetinde olan akımlardır. HDP-BDP siyasetinin esas aktörleri PKK ve Öcalan’dır.
Bu iki kurumu doğrudan siyaset yapar hâle getiremezseniz siyaseti normalleştiremezsiniz.
Mantıki ve doğru olan, PKK’nın sivil siyasetin bir parçası olması, lideri Öcalan’ın serbest siyaset yapar hâle gelmesidir. Bunun yeri de Meclis’tir. PKK parlamentoya girmeden Kürt meselesinde çözüm normal kulvarına giremez.
Çıkarılacak bir gelen af belli bir tarihten önceki tüm suçları kapsayabilir ve böylece Türk siyasetinde yeni sayfa açar.
Yargılananların içinde yer alacakları siyasi zemin, Türkiye’de siyasetin normal zemini olacaktır. Ve bundan demokrasi kazanacaktır.
tanerakcam@gmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KENDİLİĞİNDE YETİŞEN KENEVİRLERE OPERASYON!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN'DA MACERA OPERASYONU..

Ardahan'ın çeşitli yerlerinde kendiliğinde yetişen ve esrar maddesi olup, olmadığı tam bilinmeyen ot yığınlarına operasyon.
Alınan bilgilere göre bir ihbarı değerlendiren Ardahan İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, ilçeye bağlı Kurtkale köyü Gordiyon mevkisinde bir arazide arama yaptı.
Ekipler, yaptıkları incelemelerde 21 bin 800 kök Hint keneviri buldu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinin yardımıyla ele geçirilen Hint kenevirleri yakılarak imha edildi.
Olayla i,lgili kimsenin gözaltına alınmadığı alınan diğer bilgiler arasında oldu.

**Ardahan'da da Operasyon..

Diğer yandan Ardahan kent merkezi de polisin yaptığı aramalarda bazı kişiler esrar kullanıyorlar diye göz altına alınıp, serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAŞBAKAN ARDAHAN'DA 2. TURA KALDI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Ağustos'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar barajı geçemediler.
Son yerel ve genel seçimin altında oy alarak puan kayıp ettiği görülen Erdoğan'ın en büyük destekçisi AK Parti'nın oyları gibi CHP'nin de oylarında düşüş yaşadığı görüldü.
BDP ve HDP'nin yanı sıra solcu ve demokratların da destek verdiği Selahattin Demirtaş'ın -%10'luk barajı geçtiği Ardahan'da Recep Tayyip ERDOĞAN % 40,69 20.567, 2.Selahattin DEMİRTAŞ % 23,09 11.671, Ekmeleddin İHSANOĞLU % 36,23 18.313 oy aldılar.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

VEKİLDEN DOLUYA TUTULAN KÖYLÜLERE;
MALINIZIN ZEKATINI VERSEYDİNİZ BELE OLMAZDI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz gün Çıldır'da etkili olan dolunun bir örneği de Ardahan'ın Göle ilçesi ile merkeze bağlı Hoçvan'da etkili olduğu öğrenildi.
Alınan bilgilere göre AK Parti Ardahan Milletvekilinin köyü Dölekçayır'ın da bulunduğu bölgede etkili olan dolu Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Dereyolu (Salut), Dölekçayır (Pülümür), Flizli (Sıvın), B. Altunbulak, Hoştulbent, Durucasu (Gırdımal), Demirkapı Köylerinin yanı sıra Hoçvan'ın bir çok köyünde etkili olduğu öğrenildi.

**Vekil: Zekatını vermeseniz bele olur!

Göle İlçe Tarım Müdürlüğünün hasar tespiti yaptığı dolu felaketi dolaysıyla başvurulan AK Parti Ardahan Milletvekilinin dolu nedeniyle kendisine dert yanan köylülere, 'Kesin siz tarlanızın, malınızın zekatını vermediniz böyle oldu' dediği alınan diğer bilgiler arasında oldu.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TATAR İMDAT
SERHAT'A FAHRİ BAŞKAN OLDU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahan’ı Bölgesel Amatör Liginde temsil etmeye hazırlanan Ardahan Serhat Spor’a Fahri Başkan olan Ardahanlı İş Adamı İmdat Tatar tüm Ardahanlıları Serhat Spor’a sahip çıkmaya davet etti.

Ardahan'ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil edecek olan Serhat Ardahan Spor'a bir destekte Ardahanlı İş Adamı İmdat Tatar'dan geldi.
Aynı zaman da merkezi İstanbul Şişli de bulunan Ardahan Federasyonu Yönetim Kurur olan Ardahan Merkez Akyaka (Kotoskara) köylü İş adamı İmdat Tatar önümüzde ki sezon BAL Liginde Ardahan'ı temsil edecek olan Serhat Ardahan Spor'un fahri başkanlığını üstlendi.
İlk etapta Serhat Ardahan Spor'a 5 Bin TL. katkıda bulunan Tatar, Ardahanlı gençlerin sahalar da ayrılmaması için ellerinden geleni yapmaya çalışacaklarını belirtti.
Ardahanlı tüm iş adamlarını Serhat Ardahan Spor'a destek vermeye davet eden Ardahanlı İş Adamı İmdat Tatar, Ardahanlıları bu önemli işe omuz vermeye davet etti.

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

VALİLİKTEN HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN’DA “İSTANBUL’DA BAHÇE VE ÇİÇEK” KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI..

Ardahan’da tarihi Kongre Binası’nda, “İstanbul’da Bahçe ve Çiçek” konulu fotoğraf sergisi açıldı.
İnsanlara çevre ve doğa bilincini aşılama amacıyla açılan sergi de, İstanbul’un fethinden günümüze kadar çiçeğe ve tabiata verilen değeri yansıtan 152 obje sergilendi.
Serginin açılışına katılan Vali Ahmet Deniz, “İstanbul’da bahçe ve çiçek konulu serginin ilimizde açılmış olmasını önemsiyorum. Çünkü bir cihan imparatorluğuna başkentlik yapan İstanbul’da atalarımızın estetiğe ne kadar önem verdiğini, bahçe ve çiçek düzenlemesine bakarak, doğaya gösterdiği saygıyı görmek bizleri gururlandırıyor. Bu güzellikleri, yeni kuşaklara ancak bu tür sergilerle aktarabiliriz. Emeği geçenlere teşekkürler” diye konuştu.
Sergiyi Vali Ahmet Deniz yanı sıra, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Rektör Ramazan Korkmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Recai Bilgin, Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser ve çok sayıda vatandaş ziyaret etti.
Sergi, 22 Ağustos tarihine kadar devam edecek.

** VALİ DENİZ, GÖLE İLÇESİ’NDE ZİYARET VE AÇILIŞLAR GERÇEKLEŞTİRDİ..

Vali Ahmet Deniz, Göle İlçesi’nde çeşitli ziyaret ve açılışlarda bulundu.
Göle İlçesi’ne giden Vali Deniz, Çakırüzüm Köyü’nde hayırseverler tarafından yaptırılan köy konağı ve taziye evinin açılışı için düzenlenen törene katıldı. Göle Kaymakamı Fatih Özdemir ve vatandaşlarla birlikte binanın açılış kurdelesini kesen Vali Deniz, hayırseverlere teşekkür ederek plaket takdim etti.
Köy konağı önünde hazırlanan törende köylülerle birlikte halay çeken Vali Deniz, daha sonra ilçe merkezinde KOSGEB tarafından desteklenerek iş hayatına kazandırılan girişimcileri işyerlerinde ziyaret etti. İş hayatına atılan girişimcilerle bir süre sohbet eden Vali Deniz, bir çay ocağı önünde oturarak, vatandaşlarla birlikte çay içti. Vali Deniz, 83 yaşında hayatını kaybeden Kore Gazisi Alaaddin Karaboğa’nın ailesine de taziye ziyaretinde bulundu.
İlçe merkezinde ki spor salonunu da ziyaret eden Vali Deniz, yaz spor okulları kapsamında spor yapan çocuklarla bir araya geldi.
Ziyaret ve incelemelerini sürdüren Vali Deniz, Göle Ardahan Karayolu’nda devam eden yol yapım çalışmasını da yerinde inceleyerek ilçeden ayrıldı.

Ardahan Haberleri **BAL LİGİ’NE YÜKSELEN SERHAT ARDAHAN SPOR, FUTBOL SEZONUNU YOĞUN KATILIM VE BÜYÜK HEYECANLA AÇTI..

Bölgesel Amatör Lig (BAL)’e yükselen Serhat Ardahan Spor Kulübü, futbol sezonunun ilk antrenmanını Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Yardımcısı Kadir Taner Eser, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla yaptı.
Beraberindekilerle birlikte Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nün sentetik çim halı sahasında takımın antrenmanlarını izleyen Vali Deniz, antrenman sonrası takım oyuncularıyla birlikte maç yaptı.
Saha da açıklamada bulunan Vali Deniz, “Bal Ligi’ne yükselen takımımıza destek olmak ve yanlarında olduğumuzu hissettirmek amacıyla sezonun ilk antrenmanını hep birlikte izledik. Futbolcularımızla birlikte bir de maç yaptık. Sporcularımız dan ahlaklı, karakterli ve centilmence bir mücadele sergilerken, saha içerisinde yüreklerini ortaya koymalarını ve takım ruhuyla hareket etmelerini istiyoruz. O zaman başarı gelecektir. Bütün Ardahanlılar olarak sporcularımızın yanında olduğumuzu belirtirken, spor kulüplerimize de başarılar dilerim” dedi.

Erdoğan Cumhurbaşkanı
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA EN ÇOK OYU KİM ALDI?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş
**KESİN OLMAMAKLA BİRLİKTE İLK SONUÇLAR..

**AK PARTİLİLER ZAFER TURU ATIYOR..

**Sitemiz yöneticisi Fakir Yılmaz'ın günler öncesi dikkat çektiği bir sonuçla sonuçlanan cumhurbaşkanlığı seçimini 1. turda açık farkla kazanan AK Partililer Ardahan'da zafer turu atıyorlar.
CHP, MHP ve diğer çatı adaylarının kısa sürede sayımları takip etmeyi bıraktıkları Ardahan'da Hoçvan'da ki her zaman oyunu alan ve Hoçvan dışında diğer 5 ilçede de ilk kez oy alarak oylarını arttıran BDP'lier Göle'de gelen oylara sevindikleri görüldü.

***ARDAHAN MERKEZ DE ÇATI ADAYI, KÖYLER DE ERDOĞAN, HDP HER YERDE!..
**Ardahan'da CHP 1. Parti Oldu..
Ardahan Merkez: Erdoğan: 2 Bin 716 - Ekmelddin: 3 Bin 203 - Demirtaş: Bin 684
Ardahan Toplam: Erdoğan: 18 Bin 589 %41.38 - Ekmelledin: 17 Bin 072 %38, Demirtaş: 9 Bin 253 % 20.60
Hanak Net Sonuçlar: Ekmelddin: 3 Bin 450, Erdoğan: Bin 800, Demirtaş: 400
Çıldır Net Genel Toplam: Ekmleddin: 2 Bin 827, Erdoğan: 2 Bin 460, Demirtaş: 198
Posof Net Sonuçlar: Ekmelddin: Bin 341, Erdoğan: 3 Bin 91, Demirtaş: 131
Göle Net Toplam: Ekmelddin: 2 Bin 190, Erdoğan: 6 Bin 223, Demirtaş 4 Bin 435
Damal Net: Ekmeleddin. 3.219, Erdoğan: 161, Demirtaş: 217

**KÖYLER..
Ardahan Büyüksütlüce: Ekmelddin: 68, Erdoğan: 46, Demirtaş: 19
Göle Bellitepe: Ekmellddin: 21 Erdoğan: 70 Demirtaş: 12 Geçersiz: 1
Ardahan Edegül: Ekmelleddin: 30 Erdoğan: 25 Demirtaş: 3
Ardahan Çatalköprü: Ekmelddin: 94 Erdoğan: 54 Demirtaş: 7
Göle Tellioğlu: Ekmelddin: 44, Erdoğan: 44, Demirtaş 29 Geçersi: 5
Göle Bellitepe: Ekmelleddim: 70, Erdoğan: 21, Demirtaş 12
Göle Yiğitkonağı: Ekmelddin: 68, Erdoğan: 33, Demirtaş: 23
Göle Dedekılıç: Ekmelddin: 15, Erdoğan: 84, Demirtaş: 45
Göle Arpeşen: Ekmelddin: 5, Erdoğan: 69, Demirtaş: 80
Göle Budaklı: Ekmelddin: 109, Erdoğan: 68, Demirtaş: 16 Geçersiz: 6
Göle Filizli: Ekmelleddin: 19, Erdoğan: 88, Demirtaş: 42
Göle Çayırbaşı: Ekmelddin: 74, Erdoğan: 119, Demirtaş: 19
Göle Okçu: Ekmelddin: 18, Erdoğan: 89, Demirtaş: 127
Göle Çakırüzüm: Ekmelddin: 11, Erdoğan: 154, Demirtaş: 50
Göle Kuytuca: Ekmelddin: 11, Erdoğn: 177, Demirtaş: 212
Göle Samandöken: Ekmelddin: 15, Erdoğan: 267, Demirtaş: 203
Göle Senemoğlu: Ekmelddin: 2, Erdoğan: 108, Demirtaş: 479
Damal Konukseven 1006 Nolu Sandık: Ekmelddin: 155, Erdoğan: 8, Demirtaş: 4
Damal Konuksever 1007 Nolu Sandık: Ekmelddin: 175, Erdoğan: 3, Demirtaş: 17
Damal M. Kemal: Ekmelddin: 479, Erdoğan: 42, Demirtaş: 43
Damal Burmadere: Ekmellddin: 409, Erdoğan: 5, Demirtaş: 20
Damal Dereköy: Ekmelddin: 118, Erdoğan: 4, Demirtaş: 4
Damal Otağlı: Ekmelddin: 244, Erdoğan: 33, Demirtaş: 3
Damal Cumhurriyet Mah: Ekmelddin: 252, Erdoğan: 3, Demirtaş: 25
Damal Eskikılıç: Ekmelddin: 198, Erdoğan: 3, Demirtaş: 3
Damal: Serhat Mah: Ekmelddin: 179, Erdoğan: 18, Demirtaş: 7
Ardahan Alagöz: Ekmeldin: 55, Erdoğan: 100, Demirtaş: 9
Hoçvan Taşlıdere: Ekmelddin: 9, Erdoğan. 26, Demirtaş 222
Hoçvan Çobanlı: Ekmelddin: 0, Erdoğan: 17, Demirtaş 94
Hoçvan Dağcı: Ekmelddin: 5, Erdoğan: 136, Demirtaş: 98
Hoçvan Hacıali: Ekmelddin: 2, Erdoğan: 35, Demirtaş: 240
Hoçvan Bayramoğlu: Ekmelddin: 2, Erdoğan: 18, Demirtaş 261
Hoçvan Otbiçen Kımılı: Ekmelddin:0 , Erdoğan, 35, Demirtaş 61
Hoçvan Lehimli: Ekmelddin: 5, Erdoğan: 64, Demitaş: 186
Hoçvan Nebioğlu: Ekmelddin: 5, Erdoğan. 98, Demirtaş: 133
Hoçvan Beberek Tazeköy: Ekmelddin: 2, Erdoğan: 60, Demirtaş: 201
Hoçvan Hasköy: Ekmelddin: 6, Erdoğan: 40, Demirtaş: 323
Hoçvan Beşiktaş: Ekmelddin: 2, Erdoğan; 8 Demirtaş 246
Hoçvan Çağlayık: Ekmelddin 1, Erdoğan 25, Demirtaş: 114
Hoçvan Köprücük: Ekmelddin: 4, Edoğan: 42, Demirtaş 68
Hoçvan Binbaşar Ekmelddin 2, Erdopan 25, Demirtaş: 162
Hoçvan (Sığırtpert) Samanbeyli: Ekmelddin: 3, Erdoğan: 13, Demirtaş 262
Hoçvan A. Kurtoğlu: Ekmelddin: 2, Erdoğan: 9, Demirtaş: 97
Hoçvan Gölgeli: Ekmelddin: 4, Erdoğan: 28, Demirtaş 79
Hoçvan Yukarı Kurtoğlu. EkmelldiN. 2, Erdoğan: 5 Demirtaş: 239
Hanak Selamverdi (1009 Nolu Sandık) Ekmelddin: 101, Erdoğan: 72, Demirtaş: 9
Ardahan Merkez Bayramoğlu (Gora) Ekmelddin: 2, Erdoğan: 18, Demirtaş: 261
Hanak Atalar 1005 Nolu Sandık) Ekmelddin: 109, Erdoğan: 83, Demirtaş: 11
Hanak (Atalar 1002 Nolu Sandık) Ekmelddin: 133, Erdoğan: 71, Demirtaş: 9
Ardahan Binbaşar (Murkan) Ekmeldddin: 25, Erdoğan: 12, Demirtaş: 150
Hanak Börk: Ekmelddin: 52, Erdoğan: 49, Demirtaş: 5
Hanak Dilekdere: Ekmelddin: 62, Erdoğan: 80, Demirtaş: 7
Hanak Çiçekdağ: Ekmelddin: 307, Erdoğan: 15, Demirtaş: 11
Hanak Arıkonak: Ekmelddin: 41, Erdoğan: 48, Demirtaş: 4
Hanak Alaçam: Ekmelddin: 67, Erdoğan: 42, Demirtaş: 6
Hanak Baştoklu: Ekmelddin: 133, Erdoğan: 67, Demirtaş: 3
Hanak Yünbüken: Ekmeleddin: 45, Erdoğan: 39, Demirtaş: 3
Hanak Ortakent: Ekmelddin: 222, Erdoğan: 176, Demirtaş: 6
Hanak Oğuzyolu: Ekmelddin: 41, Erdoğan: 38, Demirtaş: 29
Ardahan Merkez Çimenkaya: Ekmelddin: 48, Erdoğan: 15, Demirtaş: 15
Hanak İncedere: Ekmelddin: 225, Erdoğan: 3, Demirtaş: 7
Hanak Yamçılı: Ekmelddin: 83, Erdoğan: 33, Demirtaş: 7
Hanak Binbaşak: Ekmelddin: 83, Erdoğan: 89, Demirtaş: 10
Hanak Sevimli: Ekmelddin: 77, Erdoğan: 90, Demirtaş: 7
Hanak Koyunpınar: Ekmelddin: 522, Erdoğan: 32, Demrtaş: 10
Hanak Avcılar: Ekmelddin: 35, Erdoğan: 101, Demirtaş: 7
Hanak Selamverdi (1007 Nolu Sandık) Ekmelddin: 93, Erdoğan: 95, Demirtaş 6
Hanak Çavdarlı: Ekmelddin: 34, Erdoğan: 1, Demirtaş: 1
Hanak Sulakçayır: Ekmelddin: 65, Erdoğan: 17, Demirtaş: 11
Hanak Yamaçyolu: Ekmeldddin: 49, Erdoğan: 33, Demirtaş: 21
Hanak Çat: Ekmelleddin: 85, Erdoğan: 21, Demirtaş: 6
Hanak Güneşgören: Ekmeldddin: 119, Erdoğan: 3, Demirtaş: 4
Damal. Kemal Mah: Ekmelddin: 440, Erdoğan: 45, Demirtaş: 27
Ardahan Merkez Balıkçılar (Duduna) Ekmelddin: 24, Erdoğan: 23, Demirtaş: 23
Damal Kalanderdere: Ekmelddin 63, Erdoğan: 2, Demirtaş: 2
Damal İkizdere: Ekmeldddin: 43, Erdoğan: 47, Demirtaş: 4
Damal İnönü Mah: Ekmelddin: 86, Erdoğan: 9, Demirtaş: 7
Damal Çayırbaş Mahı: Ekmeldddin: 161, Erdoğan: 2, Demirtaş: 14
Damal Seyitören: Ekmelddin: 308, Erdoğan: 3, Demirtaş: 14
Damal Tepeköy: Ekmeldddin: 79, Erdoğan: 1, Demirtaş: 12
Çıldır Damlıca: Ekmeledin: 71, Erdoğan: 34, Demirtaş: 3
Çıldır Başköy: Ekmeldddin: 31, Erdoğan: 37, Demirtaş: 0
Çıldır Baltalı: Ekmelddin: 44, Erdoğan: 22, Demirtaş: 2
Ardahan Hoçvan Ömerağa: Ekmelddin: 3, Erdoğan: 21, Demirtaş: 73
Çıldır A. Canbaz: Ekmelddin: 59, Erdoğan: 58, Demirtaş: 10
Çıldır Akkiraz: Ekmelddin: 31, Erdoğan: 590, Demirtaş: 5
Çıldır Akdari: Ekmeleddin: 31, Erdoğan: 27, Demirtaş: 5
Çıldır Akçil: Ekmelddin: 32, Erdoğan: 27, Demirtaş: 5
Çıldır Akçakale: Erdoğan: 62, Erdoğan: 40, Demirtaş: 2
Çıldır Yenimah: Ekmeldddn: 95, Erdoğan: 67, Demirtaş: 9
Çıldır Ufuktepe: Ekmelddin: 57, Erdoğan: 64, Demirtaş: 5
Çıldır Dedekorkut Mah: Ekmeldddin: 38, Erdoğan: 118, Demirtaş: 2
Çıldır Çay Mah: Ekmelddin: 39, Erdoğan: 38 Demirtaş: 5
Çıldır Çankaya Mah: Ekmelddin: 64 Erdoğan: 27, Demirtaş: 3
Ardahan Merkez Bağdaşen (Kinzodamal) Ekmelddin: 81, Erdoğan: 321, Demirtaş: 16
Çıldır Yenibeyrahatun (Taze Köy) Ekmelddin: 24, Erdoğan: 22, Demirtaş: 3
Çıldır Taşdeğirmen: Ekmelddimn: 123, Erdoğan: 81, Demirtaş: 10
Çıldır Semihaşakir: Ekmeldddin: 58, Erdoğan: 30, Demirtaş: 1
Çıldır Sazlısu: Ekmeleddin: 87, Erdoğan: 68, Demirtaş: 5
Ardahan Merkez 1099 Tepeler Köyü: Ekmelddin: 56, Erdoğan: 100
Ardahan Merkez 1098 Tepeler Köyü: Eklemeddin: 44, Erdoğan: 99, Demirtaş: 14
Çıldır Saymanlı: Ekmeleddin: 57, Erdoğan: 47, Demirtaş: 4
Çıldır Sabadur: Ekmelddin: 60, Erdoğan: 73, Demirtaş: 10
Çıldır Övündü: Ekmeleddin: 21, Erdoğan: 26, Demirtaş: 1
Çıldır: Öncül: Ekmeleddin: 102, Erdoğan: 66, Demirtaş: 7
Çıldır Meryem: Ekmeldddin: 43, Erdoğan: 69, Demitaş: 7
Çıldır Kuzukaya: Ekmelddin: 17, Erdoğan: 15, Demirtaş: 0
Çıldır Kurtkale: Ekmelddin: 96, Erdoğan: 79, Demirtaş: 5
Çıldır Kotanlı: Ekmelddin: 37, Erdoğan: 66, Demirtaş: 8
Çıldır Horuzötü: Ekmeldddin: 13, Erdoğan: 2, Demirtaş: 1
Çıldır Kenarbel: Ekmeleddin: 72, Erdoğan: 47, Demirtaş: 3
Çıldır Kaşlıkaya: Ekmeleddin: 21, Erdoğan: 45, Demirtaş: 5
Çıldır Kayabeyi: Ekmeleddin: 51, Erdoğan: 40, Demirtaş: 2
Çıldır Karakale: Ekmeleddin: 47, Erdoğan: 126, Demirtaş: 2
Çıldır Eşmepınar: Ekmellddin: 128, Erdoğan: 66, Demirtaş: 7
Çıldır Güvenocak: Ekmeleddin: 69, Erdoğan: 103 Demitaş: 5
Çıldır Dirsekkaya: Ekmelddin: 139, Erdoğan: 74, Demirtaş: 2
Ardahan Merkez 1001 YİBO: Ekmeleddin: 38, Erdoğan: 59, Demirtaş: 100
Çıldır E. Beyrahatun: Ekmeleddin: 99, Erdoğan: 181, Demirtaş: 14
Çıldır Yukarıcambaz: Ekmeleddin 139, Erdoğan: 74, Demirtaş, 2
Ardahan Merkez Yenimahalle 1036 Nolu sandık: Ekmelldiin: 59, Erdoğan: 74, Demirtaş: 98
Ardahan Merkez 1002 nOlu sandık: Atatürk Mah. Ekmeldddin: 21, Erdoğan: 71, Demirtaş: 87
Ardahan Merkez 1003 Nolu Sandık Atatürk Mah. Ekmeleddin: 47, Erdoğan: 60, Demirtaş: 89
Ardahan Merkez 1006 Arıcılık: Ekmeleddin: 98, Erdoğan: 76, Demirtaş: 12
Ardahan Merkez 1005 (Arıcılık) Ekmeleddin: 118, Erdoğan: 77, Demirtaş: 83
Göle Goreveng: Ekmelddin: 52, Erdoğan: 127, Demirtaş: 120 Katılım %50
Ardahan Merkez Lise: 1033: Ekmeleddin: 69, Erdoğan: 94, Demirtaş: 26, geçersz: 3
Ardahan Merkez 1032 (Lise) Ekmeledidin: 128, Erdoğan: 45, Demirtaş: 31 Geçersiz: 5
Ardahan Merkez 1031 Nolu Sandk (Lise) Ekmelddin: 87, Erdoğan: 68, Demirtaş: 28
Ardahan Merkez 1030 Ardahan Lisesi: Ekmeleddin: 85, Erdoğan: 100, Demirtaş: 24, Geçersiz: 6
Ardahan Merkez (Lise) 1029: Ekmeleddin: 111, Erdoğan: 76, Demirtaş: 22 Geçersiz: 6
ARDAHAN YANLIZÇAM: EKMELEDDİN: 110, ERDOĞAN: 179, DEMİRTAŞ: 13
Ardahan Küçüksütlüce: Ekmeleddin: 50, Erdoğan: 76, Demirtaş: 74
Ardahan Merkez 1007 Nnolu Sandık Halilefendi: Ekmeleddin: 85, Erdoğan: 96, Demirtaş: 41
Ardahan Merkez 23 Şubat 1023 Nolu Sandık: Ekmeleddin: 74, Erdoğan: 79, Demirtaş: 42
Çıldır Yakınsu: Ekmeleddin: 88, Erdoğan: 45, Demirtaş: 0
Çıldır Aşıkşenlik: Ekmeleddin: 57, Erdoğan: 70 Demirtaş: 1
Ardahan Tunçoğlu/Panik: Ekmeleddin: 5, Erdoğan: 20, Demirtaş 419
Çıldır Aşıkşenlik: Ekmeleddin: 95, Erdoğan: 47, Demirtaş: 4
Çıldır Akdari Köyü: Ekmeleddin: 31 Erdoğan: 10 Demirtaş: 1
Ardahan Ölçek: Ekmeleddin: 200, Erdoğan: 136, Demritaş: 14
Ardahan Merkez 1022 Nolu Sandık: Ekmeleddin: 82, Erdoğan: 45, Demirtaş: 38
Ardahan Merkez 1024 Nolu Sandık: Ekmeleddin: 110, Erdoğan: 73 Demirtaş: 19
Arahan Güzçimeni: Ekmeleddin: 10, Erdoğan: 27, Demirtaş: 37
Ardahan Merkez 1009 Nolu Sandık: Ekmeleddin: 112, Erdoğan: 80, Demirtaş: 54
Posof: Doğrular: Ekmeleddin: 29 Erdoğan: 18 Demirtaş: 1
Posof Merkez 1003 Nolu sandık: Ekmeleddin: 93 Erdoğan: 119 Demirtaş: 3 Geçersiz: 10
Posof Aşıkzülali: Ekmeleddin: 147, Erdoğan: 35 Demirtaş: 0
Posof Gönülaçan: Ekmeleddin: 18, Erdoğan: 47, Demirtaş: 0
Posof Türkgözü (Badele) Ekmeleddin: 30, Erdoğan: 57, Demirtaş: 2
Posof Merkez: 1004 Nolu Sandık Ekmeleddin: 113 Erdoğan: 93 Demirtaş: 1 Geçersiz: 11
Ardahan Ortageçit (Sazara): Ekmeleddin: 31 Erdoğan: 63 Demirtaş: 17
Çıldır Öncül: Ekmeleddin: 31 Erdoğan: 19 Demirtaş: 1
Ardahan 1020 (İl Tarım) Ekmeleddin: 75 Erdoğan: 35 Demirtaş: 20
Ardahan 1008 Nolu Sandık (Halilefendi) Ekmeleddin: 119 Erdoğan: 8 Demirtaş: 48
Ardahan Çamlıçatak (Gölebert) : Ekmeleddin 196 Erdoğan: 200 Demirtaş 35
Ardahan 1010 Nlou Sandık: Ekmeleddin:91 Erdoğan: 66 Demirtaş 17
Ardahan 1012 Nolu Sandık : Ekmeleddin: 110 Erdoğan: 74 Demirtaş: 13
Ardahan 1026 Nolu Sandık: Ekmeleddin: 117 Erdoağan: 71 Demirtaş 12
Göle Yiğitkonağı: Ekmeleddin: 68 Erdoğan: 33 Demirtaş: 22
Hanak: Sulakçayır: Ekmeleddin: 65 Erdoğan: 17 Demirtaş: 11
Ardahan Cezaevi: Ekmeleddin: 6 Erdoğan: 1 Demirtaş: 8
TOKİ 1031 Nolu Sandık: Ekmeleddin: 94 Erdoğan: 59 Demirtaş: 4
Damal Güneşgören: Ekmeleddin: 119 Erdoğan: 3 Demirtaş: 4
Hanak Çat: Ekmeleddin: 85 Erdoğan: 6 Demirtaş: 6
Damal Yukarı Gündeş: Ekmeleddin: 85 Erdoğan: 33 Demirtaş: 3
*Çatalköprü: Ekmeleddin 94 Tayyip: 59 Demirtaş: 7 Geçersiz: 4
*Halitpaşa İlkokulu: Ekmelleddin: 87 Erdoğan: 68 Demirtaş: 28
*Sugöze (K. Cincorup: Ekmeleldiin: 63 Erdoğan: 49 Demirtaş: 5
*Edegül: Ekmeleddin: 30 Erdoğan: 25 Demirtaş: 3
*Göle Yeni Demirkapı: Ekmeleddin: 98 Erdoğan: 19 Demirtaş: 15

12. Cumhurbaşkanı seçecek olan cumhurun başına gittiği sandıkta kimi tercih ettiğini an an sitemizde takip edebilirsiniz..
70 binin üzerine seçmenin bulunduğu Ardahan'da kaç kişinin oy kullandığı ve kim oy verdiğini sandıklar açılır, açılmaz sitemizden okuyup, görebilirsiniz..
Geçmiş seçimlere nazaran bir hayli sakin ve ilgisiz görünen cumhurbaşkanlığı seçimini seçim yasaklarının bitiminin hemen ardından sitemizden takip edebilirsiniz..
www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Saffet Kaya Serhat’a Sahip Çıktı

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’a hizmet etmekten devletle yarıştığını belirten 21., 22., ve 23. Dönem Ardahan Milletvekili Saffet Kaya Ardahan’ı BAL ligin de temsil etmeye hazırlanan Serhat Ardahan Spor’a 7 Bin TL.’lik yardım da bulundu.
Ardahan ve Ardahanlıların yaşadıkları sorunların çözümü için kendisine düşen görevi her zaman en iyi şekilde yaptığına inandığını belirten Saffet Kaya ekmeğimi bölüştüğüm Ardahanlıların her zaman yanındayım dedi.
Ardahan’a Yüksek Okulu kendi imkanları ile yaptığını, susuz köylere kendi imkanları ile su götürdüğünü, bir çok köye köprü yaptırdığını, üniversite öğrencisine yurt yaptırdığını, üç dönem milletvekili maaşını Ardahanlılarla paylaştığını belirte Ardahan 21., 22. ve 23 Dönem Milletvekili Saffet Kaya önümüzde ki sezon Ardahan'ı Bölgesel Amatör Liginde temsil edecek olan Serhat Ardahan Spor’a da 7 Bin TL.’lik yardım çeki verdi.
Ardahanlı gençlerin başarısı için elinden gelen desteği vereceğini belirten Saffet Kaya ‘ben Ardahan sevdalısıyım. Ardahan ve Ardahanlılar için hizmete her zaman, her alan da varım.’ dedi.
Haber ekleme saati:12.33-10 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İSRAİL DEĞİL, DOLU VURDU!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a sınır ilçesi Çıldır'da meydana gelen dolu yağışı bir çok aracın camlarını delerken, ekili alanlara büyük zarar verdi.
Alınan bilgilere göre Ardahan'ın Çıldır İlçesinde etkili olan dolu arazilere zarar verdi. Hububat ekili alanlar biçilemez duruma gelirken, çiftçiler devletten yardım istedi.
Ak Parti Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, ilçe halkı ve çevre köylerin geçim kaynağının çiftçilik olduğunu belirterek, "Halkımız genelde arpa ve buğday ekmektedir. Dolu sebebiyle bir çok ekili alan zarar gördü. Zarar gören alanları yerinde inceledik ve gerekli kurumları haberdar ettik çiftçimizin zararın karşılanması için gerekli çalışmalar başlayacaktır" dedi.
Birçok çiftçinin ürününü sigorta yaptıramadığını ifade eden Azizoğlu, mağduriyetin giderilmesi için gerekli kurumların harekete geçeceğini söyledi. Dolu yağışına yolda yakalanan araç sahipleri araçlarını yol kenarına park ederek yağışın dinmesini bekledi. Doludan dolayı birçok araçta maddi hasar meydana geldi. Ardahan'dan Çıldır yönüne giden araç sahipleri "Seyahat halindeyken yağış aniden bastırdı. Dolunun büyüklüğünü fark edince arabayı yol kenarına çekerek beklemeye başladık. Lakin dolunun büyük olması sebebiyle araçlarımız zarar gördü. Camlar çatladı kaportanın çeşitli yerlerinde hasar oluştu" dediler.

**Öğüt, dolunun vurduğu bölgelerde incelemeler yaptı..

***ÖĞÜT, BAKANI İNCELEME İÇİN BÖLGEYE DAVET ETTİ
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan ve ilçe ve köylerinde yaşanan dolu felaketinin, tarlalarda ürünleri vurarak büyük zararlara yol açtığını ifade ederek, devletin böylesi günler için olduğunu ifade etti. Öğüt Tarım bakanını bölgede inceleme yapmaya davet etti.
CHP’li Vekil dolu nedeniyle araçlarda ve evlerde bile zararların olduğunu ifade ederek, emn önemlisi vatandaşların tek geçim kaynağı olan rızıklarının gittiğini, bunun ise gelecek kışı büyük zorluklar altında geçireceği anlamına geldiğini söyledi. Bakanlık ve Valilik ile ilgili birimler tarafından hasar tespitlerinin yapılarak, bunun devlet tarafından karşılanmasını isteyen Öğüt, Tarım bakanının da bu felaketin ardından bölgede inceleme yapmasını istedi. Öğüt, kendisinin de bir çalışma yaptığını, ellerindeki veri ve bilgileri Bakana vermeye hazır olduğunu da söyledi.
Haber ekleme saati:11.57-10 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SANDIĞA DEĞİL, ÇAYIRA GİTTİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahanlılar tercihlerini çayırdan yana kullandı..

12 Eylül cuntasının ardından ilk kez hür iradeleri ile seçecekleri cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gitmesi gereken Ardahanlılar çayırı sandığa tercih ettiler.

**100 Seçmen Arttı..

Geçtiğimiz yerel seçimlerde 70 Bin 63 seçmenin olduğu Ardahan’da cumhurbaşkanlığı seçiminde 70 Bin 163 seçmenin olduğu ve yerel seçimlerden bu yana 100 seçmenin artığı öğrenilirken yayla ve biçin dönemi içinde olan Ardahanlıların büyük bölümünün sandığa değil meralara, çayır biçinin gittiği görüldü.
Öğlen saatlerine kadar ilginin bir hayli az olduğu görülen Ardahan’da ki seçimin ilk oy kullananlarının evde kalan yaşlılar olması dikkatlerden kaçmadı.
Haber ekleme saati:11.53-10 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.comArdahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Yenemiyorsan kendine benzet..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş30 Ağutos'ta aramızdan ayrılışının 2. yılını dolduracak olan babamın onca ünlü ve düşündürücü sözlerinden birini bugünlerde daha çok iyi anlıyorum..
Çünkü pazar günü yapılacak olan ve aynı günün gece yarısın da sonucu belirlenmeye başlayacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi terörist denen bir partinin başında ki adam, o partinin Kürt lideri Selehattin Demirtaş MHP'liler dahil, pala bıyıklı solcular, CHP'ye tapan Aleviler, hatta bu partinin mecliste olmasını küçük beyinciklerinin arkasında gizledikleri asıl düşüncelerine en büyük engel olarak gören iktidar bile bir hayli seviyor..
En son olarak Demirtaş'a ve onun partisin yazılarında demediğini bırakmayan Fatih Altaylı'da Demirtaş'ı çok beğendiğini yazmış..
Vay be..
Babamın o yıllar önce söylediği söz ne kadar da doğru, ne kadar da yerinde bir sözmüş..
Çünkü, 'yenemediğin bileği öpeceksin' Türk ata sözüne karşılık bir Kürt Atasözü olarak algılanabilecek olan babamın o, 'Düşman seni yenemezse bu kez taktik değiştirir, seni kendisine benzetmeye çalışır' diyordu..
Yani Demirtaş'ı ve partisiyle baş edemeyenler bu kez taktik değişmiş, önce BDP'yi HDP ettirmiş, yerel seçimlerde alacağı oyların önünü kesmiş, sonra da 'Türkiye Partisi' olmalısın diyerek, BDP'yi HDP yaparak kendilerine benzetmeye başlamıştılar..
Ardahan Ve Demirtaş'ı çok sevmeye başlamıştılar..
Halbuki daha 5-6 ay önce Demirtaş ve partisi teröristtir diyenler de bugünkü aynı seviciler değil miydi?
Ne oldu da bu sevgi bu kadar birden arttı bende anlamış değilim..
Aslın da anlaşılmayacak bir durum değil..
Ve bu durumun altın da yatan asıl mesele, Demirtaş ve partisini, taraftarlarını ve bunun üzerin de Kürtleri sisteme uydurmak ve kaldırılan başın daha çok kaldırılmaması için ortaya konulan ince taktikli bir oyundan başka bir şey değildir, bugünlerde yaşanan bu sevgi ve de sözüm ona saygı!..
Birileri ellerine kına çalıp, 'Oh oh BDP'yi de, Kürtleri de kendimiz uydurduk' diye zil çalarken bir diğerlerinin asıl hedefinin Demirtaş'ı güçlü gösterip, AKP'ye giden Kürt oylarını durdurmak ve kendi alacakları oylar ile Erdoğan'ı geçme hesabı içindeler..
Yani işin kısacası bana göre o abartıldığı kadar oy almayacak olan Demirtaş'ı sevenlerin bu sevgisi 'Yenemezsen, kendine benzet' oyununun dışında başka bir şey değildir..
Çünkü görüyoruz ki; Kürtler kadar sistemden şikayetçi olan Aleviler bile yine toplu açıklama yapıp, yine CHP'ye oy vereceklerini belirtirlerken, AKP'ye gidecek oyların büyük kesimi sağ oylar, kıyı kenarda kalanlarda CHP ve MHP'ye gidecek..
Geriye Demirtaş'a kalacak olan oylar ise %8 bilemediniz davaya inanmış, daha çok özgürlük, samimi kardeşlik diye mücadele edenlerle birlikte %9.5 Kürt oyudur, oda zaten Demirtaş'ın, Kandilin, PKK'nın, İmralı'nın, samimi, sahtekar olmayıp, hem Türkleri, hem de Kürtleri kandırmayan yani 'orta sarışınları olmayan' Kürtlerin oyları değil midir?..
Bu nedenle yarın yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Altaylı'nın Demirtaş'ı beğenmesi, MHP'li vekilin takdir etmesi, pala bıyıklı solcu abilerin 'Bende Demirtaş'a oy vereceğim' yalanları ve hükumetin gaz verişlerine şahsen ben inanmıyorum ve babamın o 'Düşman seni yenemezse kendisine benzetir' sözünü doğrulayan bu ince oyunun taktikten öte bir şey olduğuna inanmıyorum..

**Yaşanacakları yazmış mıydım..

IŞİD Belasının sınırlarımıza dayandığı şu günlerde yaşanan gelişmeleri her kes tedirginlikle izlemekte.
Irak ve Suriye’i karıştıran ve Ardahanlı konsolosunu kaçıran bu belanın Ortadoğu coğrafyasının yeni çıbanı olacağını barış sürecinin diğer önemli aktörü olan Öcalan 4 yıl önce söylemişti.
Ve bugün bölgeyi kana bulayan, Türkmenlere, Kürtlere, Araplara saldıran IŞID ülkenin sınırlarına dayandı..
Hükümetin alttan alta desteklendiği de ileri sürülen IŞİD belasının defi için başta bölgede bulunan Kürtler olmak üzere bölge barışını isteyen herkesin el birliği Ardahan yapması gerektiğini sanırım Türkiye’de anlamış ve umarım bu yönde ki çağrılar heba edilmez..
Çünkü dün Türkmenlere, bugün Kürtlere, yarında Türklere saldıracak olan bu çakal takımını durdurmak sadece Kürtlerin işi değil, Türk-Kürt Kardeştir diyenlerin de işi olduğunu herkes ama başta cumhurbaşkanı olmaya aday başbakan anlamalıdır..
Evet daha önce dile getirdiğim ve dikkat çektiğim bu karanlık oyunun altında yatan asıl konunun Kürtleri Irak ve Suriye batağında boğmak ve bunu yaparken de PKK, PYD ve diğer Kürt güçlerinin silahlarını diğer bir yöne çevirmek olduğunu yazmış ve bunun bugün bela olan IŞİD’ı desteklemekle yapmak birilerini hedefinin olduğunun altını kalın kalemle çizmiştim..
Ancak Kürtlere kazınan bu kuyuya, kuyuyu kazıyanların da düşeceğinden korkarım..
Ve bugün yaşananlar o kuyuyu kazıyanlar kazınılan kuyuya kendileri de düşecek korkusu birilerini sarmış gibi..
ABD’nin İsrail ile birlikte Ortadoğu da oynamak istediği karanlık oyunlarını gören Öcalan’ı ve onun gibi düşünenleri dikkate alamayanların komşuda ki yangının yarın kendi otluklarına da sıçrayacağını da bilmek gerekir..
Yıllar önce söylenenleri, yazılanları dikkate almayıp, hatta altında buzağı arayanların geçte olsa anladıkları hatalarını anladıklarından işin IŞID’ten geçeceğinden anladıkları şu günlerde ‘Yaşanacakları yazmış mıydım?’ sorusunu aklıma getirdi..
Çünkü bugün yaşananları bende yıllar, aylar önce yazmıştım..
Yani bugünü dün gördüğümü görmüştüm...
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Saffet Bura da, Atalay Nerede?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPazar günü yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Ardahan’da en aktif çalışan siyasinin başında gelenin CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Çünkü yanına aldığı MHP ve DSP Ardahan İl Başkanları ile birlikte yaklaşık 10 gündür yoğun bir tempo ile çalışan Öğüt’ün cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen ardından bir genel seçim olacağını bilerek çalıştığını her Ardahanlı izleyip, görüyor..
Yapılacak bir erken seçim de Öğüt’ün hatta diğer tüm partilerin en güçlü rakibi Saffet Kaya ise Başbakan için kaç gündür kamp kurduğu Ardahan’da cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi gezdiği köylerde Recep Tayyip Erdoğan’a oy topluyor..
Milletvekili olmamasına karşın mevcut milletvekiliden daha çok çalıştığını gözlemlediğimiz aynı 21., 22. ve 23. Dönem Ardahan Milletvekili Kaya’nın yerel seçimler gibi cumhurbaşkanlığı içinde çalışırken, kent içinde tur atan sesli otobüsle yanalız çalışan İl Teşkilatı gibi biz de, AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Orhan Atayal’ın nerede olduğu bilmiyoruz..
Göreniniz varsa Başbakana yerini söylesin..

Ardahan Haberleri **Siz yapar mısınız?

Bir siyasetçi düşünün ki listeye girmediği halde kapısını Ardahanlılara kapatmamış, onların sorunlarına gece gündüz eğilmiş, birileri gibi telefonlarını değişmemiş ve Ardahan, Ardahanlı denilince gerektiğin de kendisini ortaya koymuş..
Bu siyasetçinin kim olduğunu sormaya gerek var mı bilmem ama ben Ardahan'da, hatta ülke de böyle bir siyaset yapan iki siyasetçi tanıyorum..
Biri hala şu an milletvekili Ensar Öğüt diğeri milletvekili olmadığı halde mevcut milletvekilinin görevini de yapan Saffet Kaya'dır..
Gerçekten vekile yağ olsun diye anlatmıyorum bunları..
Çünkü gerçek ortada ve Ardahanlının %96'sı benim dediğimi diyor..
Ardahan'ın değişmez milletvekilleri Ensar Öğüt ve Saffet Kaya'dır..
Ve ikisi de Ardahanlıların istediği isimlerdir..
Son örnek partisinin desteklediği cumhurbaşkanlığı seçimin de bir çok CHP'liden daha çok çalışan Öğüt ve iktidarın temsilcileri ortada yokken yerel seçimlerde olduğu gibi gelip, başbakan için çalışan Saffet Kaya'dır..
Var mı o yürek sizde çıkarsın 7 Bin TL.'yi bir kalem de Ardahanlı gençlere versin..
Var mı aranızda yada tanıdığınız bir siyasetçi gibi ayın yarısından çoğunu Ardahan'a geçiren, protokol dışında hareket eden, Ardahanlı gibi yaylada, dağda, taşta köyde olan bir siyasetçi..
Her gittiği köyde kurbanla karşılanan Saffet Kaya ve köylünün, Ardahanlının sevdiği Ensar Öğüt..
Evet siz siyaset yapsanız, Kaya ve Öğür gibi siyaset yapabilir misiniz?.
Yapamıyorsanız, lütfen susun ve işinize bakın..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KENTTE DEĞİL, KÖYDE SİNEMA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİstanbul Beyoğlu'ndaki 'Yeşilçam Sineması'nın işletmecisi 36 yaşındaki Ardahanlı Güven Çelik, Ardahan'ın Gürçayır Mahallesin de 2'ncisini düzenlediği 'Açık Hava Sinema Festivali' ile köylüleri sinemayla tanıştırıyor.
Merkeze bağlı Gürçayır köyünde doğan evli ve bir çocuk babası Güven Çelik, çocuk hayali olan 'yazlik sinema'yı geçen yıl köyüne getirmişti. Beyoğlu'nda Yeşilçam Sinemasını işleten Güven Çelik, 31 Temmuz'da başlamasınını planladığı sinema festivalini, yağışlar nedeniyle 8 Ağustos'a erteledi. Uzatılan tahtalar ya da duvar üzerine oturan köylüler, meydana kurulan projeksiyonla dev perdeye aktarılan 'Bu son olsun' filmini izledi. Festival nedeniyle köylüler sırasıyla geceleri 'Sağ salim', 'Lal gece', 'Moskova'nın Şifresi' gibi yerli fimleri izleyecek.
Saat 21.00'de başlayan film gösterimine genci yaşlısı herkesin yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Güven Çelik "Ardahan'da henüz sinema yok. Ben de imkanlarım dahilinde hemşerilerimi sinemayla tanıştırıyorum. Özellikle çocuklar sinemayı çok seviyor. Köylüler film izlerken çay ve bisküvi servisi yapıyoruz. Sinema etkinliğimiz bir hafta boyunca devam edecek" diye konuştu.
Haber ekleme saati: 19.59-08 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CUMHURBAŞKANLIĞI OYLARININ YERİNE
EVET/HAYIR OYLARI DAĞILDI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPazar günü yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi oy dağıtımın başlandığı Ardahan'da cumhurbaşkanlığı oyları yerine geçtiğimiz 2012 yılında yapılan Anayasa değişimi seçiminde bastırılan Evet/Hayır oyları dağıtıldı.
Alınan bilgilere göre 76 sandıkta 18 Bin 457 oyun kullanılacağı Ardahan'ın en büyük ilçesi Göle'de sandık görevlilerine dağıtılan oyların bir bölümünün 2012 yılın da gerçekleşen Anayasa seçiminde halk oylamasında kullanılan EVET/HAYIR basılı oyların olduğu ortaya çıktığı öğrenilirken, durumun farkına varılıp, köylere sandık başkanlarına dağıtılan oyların geri toplatıldığı bilgisi alındı.
Konu hakkında bir açıklama yapan MHP Göle İlçe Başkanı Cihan Güner öncelikle seçim günü açılması gereken mühürlü oy torbaları nasıl olup açılır ve içinde hangi oy olduğu nasıl anlaşılır. Bu yetmezmiş gibi mührü açılıp içine bakılan oyların nasıl olup Evet/Hayır oyu olur. İşte AKP iktidarının bu tür oyunlarla yaptığı seçimlere hile karıştırdığının bir kez daha belgelendiğini belirtirken, yaşanan durum üzerine Göle'ye giderek yaşanan bu ilginç durum hakkında bilgi almak isteyen CHP Ardahan İl Başkan Yardımcısı Eczacı Yunus Dündar ise bu durumun tamamen rezillik olduğunu ve YSK'nın ne kadar gayri ciddi çalıştığını ortaya koyduğu gibi, Göle'ye gerektiğinde fazla oy gelmesini de ayrı düşünülecek bir durum olduğunu söyledi.
Foto: Kurbani Demir/Göle
Haber ekleme saati: 19.52-08 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

EZ EKİZ 1. ETAP’I BİTİRDİ,
2. ETAP’A İMZA ATMAYA HAZILRANIYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon yıllarda yoğun bir şekilde yapılaşmanın yaşandığı Ardahan’a kısa süre içinde markasını vuran EZ EKİZ İNŞAAT LİMİTED ŞİRKETİ Ardahan Lise yolu caddesinde yaptığı 3 Dükkan 15 Dairelik Lüks binasını kısa sürede yaparak, sahiplerine teslim etmeye hazırlanıyor.
İstanbul Merkezli, Göleli İş Adamı Adem Ekiz’in başında bulunduğu EZ EKİZ İNŞAAT LTD. ŞTİ. İnşaat firması İstanbul Beylikdüzü, Yakuplu, Esenyurt'ttan sonra 12 yıllık tecrübesini kısa sürede Ardahan’a da yansıtmanın haklı gururunu yaşıyor.
Ardahan’da ard arda yapılan konutlardan farklı olarak yaptırdığı dairelerin de Asmolen, ses ve ısı yalıtımlı, oto parklı, şifreli giriş, ful otomatik asansör, görüntülü sistem, doğalgaz ve katı yakıt sistemli ısınma, Fransız balkon, ebeben banyolu, iç Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edindizaynı ışık bantlı, daireler arasında ses ve ısı yalıtım sistemi, tüm duvarlara fileli sistem kullanılmakta, tv ünitesi, binanın dış görünümü ışıklı sistemle donatılmış gibi birçok ayrıcalığa sahip olması dikkat çekiyor.
Ödeme konusunda ev sahibi olmak isteyenlere ‘Yok canım’ dedirten imkânlar sunan EZ EKİZ İNŞAAT LİMİDET ŞİRKETİ’ne ulaşmak için 0.532 661 45 98 nolu telefonu çaldırmak yeterli olacaktır.

**Ekiz: Amaç fark yaratmak..

Türkiye'nin Gürcistan ve Ermenistan'a komşu vilayeti Ardahan'da inşaat alanın da farklı olmak, fark yaratmak olduğunu belirten Göleli İş adamı İstanbul'da ki kaliteyi, modern bina kültürünü Ardahan'a taşıdık. dedi.
Ardahanlının güzel binalarda yaşamını devam ettirmesi için yaptığımın modern dairelerimizi tüm Ardahanlıları görmeye davet ediyoruz diyen Ekiz, biz farkın peşindeyiz ve bunu da Ardahan'da yaptığımız EZ EKİZ 1. ETAP Blokumuz da görülebilir.' dedi.
Haber ekleme saati: 16.45-08 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Halk Bankasına Git,
100 Bin TL.’yi Hemen Al!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Halk Bankasına Atanan Müdür Güzel’den
Ardahan esnafına Güzel Haber..

Son bir yıldır durağan bir dönem yaşayan ve siftah yapamamaktan şikayetçi olan Ardahan esnafına Halk Bankasından yeni imkânlar.
Halk Bankası Ardahan Şubesine atanan hemşehrimiz Mehmet Güzel gazetemize yaptığı ziyarette Ardahanlı esnaf, sanatkâr ve sanayiciler ile tüketici kredisi kullanan ancak ödeme güçlüğüne düşen mudilerin takipte ki alacak faizlerinin anapara ve masraflarının ödenmesi halin de %100’e varan oran da silineceğini belirtti.
Son on yıldır Ağrı, Iğdır, Kars ve son olarak Ardahan’da bankacılık yaptığını ve bölge esnafını yakından tanıdığını ve sorunlarını bildiğini belirten Ardahan Halk Bankası Müdürü Mehmet Güzel, başta esnafın olmak üzere banka kredileri ile iş yapan herkese ellerinden gelen yardımı yaptıklarını belirttiği açıklamasında, sanayi, ticari, kooperatif ve tüketici kredilerinde takipte ki alacaklarımızın, borçlularının müracaatları halinde kendilerine yeni kredi ve imkânlar sunularak, bankaya olan borçlarının birikmiş faizlerinin önemli bir bölümün silerek, bu kamburdan esnafı kurtarmayı ve rahatlatmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
Müdür Mehmet Güzel’in yaptığı açıklama da sözlerine şöyle devam etti.
Müdür Güzel, ‘Yıllardır kapalı bulunan ve bir türlü Ardahan esnafının hak ettiği imkânları sağlayamayan Ardahan Esnaf Sanatkârlar Kooperatifinin işlevini banka olarak kendimiz üstlenmiş bulunmaktayız. Bu doğrultuda kooperatif kredilerinden faydalanmak isteyen esnafların 100 Bin TL. tutarın da ve %5 faiz ile 60 aya kadar krediyi doğrudan kullandırmaktayız.’ diyerek daha geniş bilgi için Ardahan esnafını bankasına davet etmiştir.
Haber ekleme saati: 15.50-08 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KOMPLO DAVA BOZULDU!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş6 Yıl Önce başlatılan ve aralarında otelciler, gazino işletmecilerinin de bulunduğu 130'a yakın Ardahanlının 30 ila 60 yıl gibi ağır hapis cezaları aldığı dava Yargıtay tarafından bozuldu.
Alınan bilgilere göre Ardahan kamuoyun da, 'Ardahanlılar komplo' olarak değerlendirilen ve zamanı başsavcısının emriyle çoğu kimliği belirsiz ve yabancı kadınlardan oluşan şahitlerle başlatılan operasyonlar sonucu ağır hapis cezaları alan yaklaşık 130 kişilik davanın yargıtay da bozulduğu öğrenildi.
Davanın yeniden görüleceği de öğrenilirken şu an tutuklu bulunan bir çok kişinin serbest kalması bekleniyor.
Haber ekleme saati: 13.13-08 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ekonomik Zorda Olan
Serhat Ardahan’dan Zor Kura!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2013-2014 Ardahan 1.Amatör Futbol ligini şampiyon olarak tamamlayan ve Bölgesel Amatör Lig’de mücadele etme şansını elde eden ve başta maddi sıkıntılar olmak üzere birçok sorunla baş başa bulunan Serhat Ardahanspor, zor bir gruba düştü.
9 tane Karadeniz takının bulunduğu gruba düşen Serhat Ardahanspor’un şansı, BAL ligini yakından takip edenlerin yorumları üzerine zor bir gruba düştüğü belirtildi.
Kuzey Doğu Anadolu bölgesinden sadece 5 takımın bulunduğu grupta 9 tane Karadeniz takımı bulunuyor.
Toplamda 14 takımın mücadele edeceği grupta Serhat Ardahanspor’un şansının ne olduğu soruları üzerine, BAL yorumcularının, takımın Kış şartlarını lehine kullanabileceği taktirde, ligde üst sıralara yakın yerlerde mücadele edebileceği dile getirildi.
Maçlar Eylül ayının ortalarında başlayacak.

**Vali : Desteğimiz tam olacak..

Öte yandan Ardahanlı basın mensupları ile makamında bir araya gelen Ardahan Valisi Ahmet Deniz Ardahan’ın Futbol da 3. Lig de temsil edilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ve Serhat Ardahan Spor’un başarılı olması için çalışacaklarını söyledi.
Ardahanlıların bu önemli konuya endekslenmesi gerektiğine de dikkat çeken Vali Deniz, Serhat Spor Kulüp Yöneticileri başta olmak üzere herkesin top yükün çalışmasının şart olduğuna dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 13.01-08 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sandığa Gidin!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi biçin nedeniyle mera ve yaylalarda bulunan seçmenin sandık başına giremeyebileceği YSK ve siyasileri tedirgin etti.

**70 Bin seçmenin yarısı sandığa gitmeyebilir..

10 Ağustos’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi yaylada ve çayır da bulunan seçmenin sandığa gitmeye bileceği yönünde tahminler ağrı basarken, Ardahan’da bulunan ve çoğu köylerde yaşayan seçmenin 70 binin üzerinde olduğu ve bunların büyük bölümünün sandık merkezlerinde uzak olan yayla ve çayırlarda oldukları için sandığa gitmemesi tehlikesi bulunuyor.
Ardahan Merkez’de 27.106 seçmenin 116 sandıkta, Çıldır’da 7 bin 494 seçmenin 45 sandıkta, Damal’da 4 bin 231 seçmenin 19 sandıkta, Göle’de 18 bin 457 seçmenin 76 sandıkta, Hanak’ta 7 bin 194 seçmenin 37 sandıkta, Posof’ta 5 bin 881 seçmenin 55 sandıkta oy kullandığı geçtiğimiz yerel seçimlerde Ardahan’da bulunan seçmen sayısının toplam 70 bin 63 olduğu ve sandık sayısının da 348 olduğu biliniyor.

**Göle Demirtaş’a endeksli..

10 Ağustos’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi çalışmalarını hızlandıran partilerin başında bulunan ve Milletvekilinin ortada olmadığı Adalet ve Kalkınma Partisinin geçtiğimiz seçimlere nazaran bu seçimde gözle görülür bir seçim çalışması yapmadığı dikkat çekerken, Çatı adayı olarak bilinen Ekmelleddin İhsanoğlu içim CHP, MHP ve DSP’nin yoğun bir şekilde çalışmaya devam ettiği dikkat çekerken, Hoçvan ve Göle’de oy patlaması yapacakları ileri sürülen Selahattin Demirtaş yanlılarının özellikle Göle’de oy patlaması beklediği dikkat çekiyor.
Haber ekleme saati: 23.36-07 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Devlet Açılış’ta
Muhalefet Meydan’da

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi açılışlar yapan Ardahan Valisi Ahmet Deniz Göle eski Beleidye Başkanı Sabri Muratoğlu ile birlikte kurdele kestiği saatler de Muhalefetin temsilcisi CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Göle Hayvan Pazarını dolaşarak çatı adayları Ekmelleddin İhsanoğlu’ya oy istedi.
Vali Ahmet Deniz, Göle İlçesi’nde çeşitli ziyaret ve açılışlarda bulundu.
Göle İlçesi’ne giden Vali Deniz, Çakırüzüm Köyü’nde hayırseverler tarafından yaptırılan köy konağı ve taziye evinin açılışı için düzenlenen törene katıldı. Göle Kaymakamı Fatih Özdemir ve vatandaşlarla birlikte binanın açılış kurdelesini kesen Vali Deniz, hayırseverlere teşekkür ederek plaket takdim etti.
Köy konağı önünde hazırlanan törende köylülerle birlikte halay çeken Vali Deniz, daha sonra ilçe merkezinde KOSGEB tarafından desteklenerek iş hayatına kazandırılan girişimcileri işyerlerinde ziyaret etti. İş hayatına atılan girişimcilerle bir süre sohbet eden Vali Deniz, bir çay ocağı önünde oturarak, vatandaşlarla birlikte çay içti. Vali Deniz, 83 yaşında hayatını kaybeden Kore Gazisi Alaaddin Karaboğa’nın ailesine de taziye ziyaretinde bulundu.
İlçe merkezinde ki spor salonunu da ziyaret eden Vali Deniz, yaz spor okulları kapsamında spor yapan çocuklarla bir araya geldi.
Ziyaret ve incelemelerini sürdüren Vali Deniz, Göle Ardahan Karayolu’nda devam eden yol yapım çalışmasını da yerinde inceleyerek ilçeden ayrıldı.
Vali Deniz’in Göle’de bir dizi açılış ve incelemede bulunduğu sırada Göle Hayvan Pazarını gezen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Gölelilerden çatı adaylarına oy istedi.
Haber ekleme saati: 23.29-07 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ömer Türkoğlu:
Peki Türk kardeşlerimiz..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**MALİ MÜŞAVİR ÖMER TÜRKOĞLU’NUN BASIN AÇIKLAMASI…

Hafta sonu 15'ncisi Düzenlenen Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivali Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek vermek için etkinliğe katılanlara tanıtım yapan 30 Mart 2014’te yapılan Mahalli İdareler Seçiminde DSP’den Ardahan belediye Başkan adayı olan Mali Müşavir Ömer Türkoğlu ile MHP Belediye Başkan adayı Levent Pehlivan, seçmenlere seçim süreci ve yaşanan gelişmeleri aktardılar.
AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın “Kürt kardeşlerime sesleniyorum, kardeşliğin birliğin hazzını tadıyorsak bunu AK Parti’ye borçlu olduğumuzu unutmamamız lazım” yönündeki açıklamasına tepki gösteren Mali Müşavir Ömer Türkoğlu: “Biz yıllardır bu topraklarda et ve tırnak gibiyiz. Bizi ayrıştırmaya çalışanlara en büyük cevabımız Kürdü, Türkü, Terekeme ve Alevisiyle iç içe yaşamak zaten kardeşliğimizin en büyük örneğidir. Sayın Atalay kardeşliğimizi zedeleyecek ve bunu siyasi malzeme yapmasından dolayı kendisini özür dileyeme davet ediyorum. Sayın Atalay, Kürt kardeşlerimize sesleniyor da, peki Türk kardeşlerimiz bu işe ne diyecek. Sayın Atalay, tarih ve dini bilgin yerinde ancak sizi Ardahan sorunlarına yönelik çalışma yapmanızı istiyorum. Ardahan-Kars Karayolunda iki yıldır bitmeyen 12 Kilometrelik duble yol çalışması neden bitirilmiyor. Siz önce bu sorunu ve Ardahan’ın diğer önemli büyük sorunlarını çözün, kardeşliğimizin pekişmesinde sıkıntı yoktur, siz orayı bize bırakın” dedi.
Ardahan’da 3 dönem milletvekilliği yapan ve kendisini kurtarıcı olarak her dönem lanse eden büyük siyasetçiye de ince göndermelerde bulunan Türkoğlu: “Soruyorum büyük kurtarıcıya, Ardahan Bülbülan-Ardanuç Artvin Karayolu 25 yıldır neden tamamlanmadı. Burada ince hesaplarınızın ve yapmaya çalıştığınızı öğrenmek istiyorum. Yoksa Posof Şavşat arasında yapılan ihanet yolu sizin eseriniz mi? Ardahan’ı bay pas edecek olan bu ihanet yol projesi, Türkgözü Sınır Kapısı trafiğini direk Şavşat üzerinden Karadeniz’e bağlayarak Ardahan’a ekonomik darbe vurulacağının farkında mısınız? Sizi duyarlı olmaya davet ediyorum” ifadesini kullandı.
10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu’na verilecek her oy, Türkiye Cumhuriyetinin aydınlık yüzü olacaktır diyen Mali Müşavir Ömer Türkoğlu, "Ardahanlı hemşehrilerimden bu konuda özel duyarlılık ve AK Vekiller'den de cevap bekliyorum" şeklinde açıklamalarda bulundu. isteyenlere tüm kolaylıkları sunduklarını belirttiler.
Haber ekleme saati: 23.22-07 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

7 Bin Konutun 550’si Doğlagazlı Oldu..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAzerbaycan’dan çıkarılıp, Gürcistan üzerinden Türkiye’ye getirilip, iç piyasaya ve dünya petrol piyasalarına pompalanan Azeri Doğalgazını önümüzde ki yakmaya hazırlanan Ardahanlılar ağır da olsa konutlarına doğalgaz döşemeye başladılar.
7 Binin üzerine de konutun bulunduğu Ardahan’da şimdiye kadar 550 konut sahibinin konutlarına doğalgaz şebekesi kurdurduğu öğrenilirken, kışın yaklaşması ile bu talebin artması bekleniyor.

**Kömürden ucuz..

Ağır kış şartlarının yaşandığı Ardahan’da ev ve iş yerlerine doğal gaz çekmeye devam eden Ardahanlıların en büyük tereddüdü kışları -40’ları bulan soğuklarda doğalgazın kendilerini ucuza ısıtıp, ısıtmayacağı olurken konu ile alakalı şirketler bu tereddüdün boşuna olduğuna işaret etmekteler.
Doğalgaz’ın kömürden, tüpten, taşınmasından, depo edilmesinden daha ucuza geldiğine dikkat çekerlerken Doğalgazlı evin yakıt tasarrufu yaptığını ve kömüre ödenen paranın yarısıyla hem ısınıldığını, hem de banyo, bulaşık gibi alanlarda ucuza sıcak suya kavuştuğunu belirtiyorlar.
Ardahan’da doğalgaz şebekesi yapan firmaların başında gelen Ematek Mühendislik yetkilileri Ardahanlıların ev ve iş yerlerini doğalgaz şebekesiyle donatmalarının kendilerinin faydasına olacağını belirtirlerken, kömürle ayda 450-500 TL.’ye ısınan bir evin Doğalgaz ile 300 ila 350 TL’ye ısınabildiğini, bu paranın için de banyo, mutfakta sıcak su dahil olduğunu belirttiler.

**Uygun ödeme ile doğalgazlı olmak mümkün..

Ardahan’da bulunan yaklaşık 7 bin konutun 550’sinin doğalgaza kavuşturulduğuna dikkat çeken Ematek Mühendislik yetkilileri bu konutların büyük bölümüne doğalgaz veren firmalarının doğalgaz döşemek isteyenlere büyük ödeme kolaylığı sağladığını belirterek yüz yılın en modern ve ucuz ısınma yöntemi

Ardahan Haber
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Açın kapıları Erdoğan geliyor..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş12 Yılda 8 seçim kazanan Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olduğu cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaştıkça daha çok gerilmesi hiçte hayıra alamet değil..
Ardahan Haber Pazar günü yapılacak olan ve sonucu belli gibi olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için hazırlattığı reklamı yasaklanan Başkanının bir hayli gergin olduğu şu günlerde bu gerginliğin altında yatan asıl konunun başbakanın cumhurbaşkanı olup, olmaması değil, dün aniden fırlayan dolarla kendisini gösteren yeni bir ekonomik kriz ve Irak, Suriye’de yaşanan gelişmeler olduğunu belirtmekte fayda var..
Ardahanlı Konsolosu hala elinde tutan ve şimdi de Kürtlere saldıran IŞİD’in gün be gün yaklaştığı şu günlerde İsrail ordu komutanının ‘Sıra Türkiye’de’ açıklaması gibi bir çok nedenden dolayı gergin olduğunu düşündüğüm başbakanın başkomutan olmaya hazırlandığı şu günlerde partisinin ne olacağını da düşünüp, gerildiğini de hesaba katmak gerekir..
Evet, reklamın da ‘Açın kapıları Erdoğan geliyor’ diyen Başbakan’ın neden bu kadar gergin olduğuna baktığımız da karşımıza bu tablo çıkmakta..
Bir banka yetkilisinin eline aldığı bir torba çek ve senedi protestoya vermek için getirdiği Noterden çıkarken ‘Fakir bey yaz elinde hayvanı olan bir an önce çıkarsın, yeni ve gizli bir devalüasyon geliyor’ demesi de başbakanı ve beni gerdiği şu günlerde pazar günü başına gideceğimiz sandığını en fazla 6 ay sonra erken seçim için yeniden önümüze geleceği beklentisi de zaten ard arda gizli devalüasyonlar yaşayan, gün geçtikçe açık veren ülke ekonomisini en son Çin’de yaşanan 6 şiddetinde deprem gibi sallayacağını da gösterir gibi..
Erdoğan’ın, 'ben Çankaya'ya çıkayım, gerisi bana ne' diyemeyeceği yoğun bir gündemin yaşanacağı da ve başta Kürt sorunu olmak üzere bir çok sorunun çözüm beklediği bir ülkede ‘Açın kapıyı Erdoğan geliyor’ demekte var olan sıkıntıları çözemeyecek gibi..
Bunları bilen başbakanın cumhurbaşkanı olduktan sonra ülkeyi başkanlık sistemi ile yönetip, yönetemeyeceğinin düşüncesinin de Erdoğan’ı gerdiğini belirtirken, önümüzde ki gün ve yıllarda yaşanacaklara YAŞ kararlarıyla yeniden dizayn edilen askeri komutanlar ile muhalefetin ne kadar hazır olduğunu da sormak gerek..
Çünkü Güneydoğu sınırlarında yaşanan çatışmaların Ardahan’ın da komşu olduğu Ermenistan ve Azerbaycan’da da yaşanmaya başladığını başbakan gibi gerilerek görüp, izlemekteyiz..

**Ben oyumu Erdoğan'a vermeyeceğim..

Dün mesaiyi bitirip, eve geçmeden önce Ardahan Öğretmen Evi'nde Ardahan programını bitiren ve bir basın toplantısı yaparak, Ardahan gezilerini değerlendiren benim de başkan yardımcısı olduğum ARDA-FED Başkanı Yaşar Geler'i dinledikten sonra eve geçip, televizyonda önce Kılıçdaroğlu'nu ardından Erdoğan'ı izledim..
Eve geçer geçmez başına oturduğum bilgisayarın açılmasını beklerken Arda-Fed'in Başkanı Yaşar Geler'in öğretmen-evin de anlattığı Ardahan izlenimlerini beynimde Ardahan Haber kendimce yorumlayıp, habere çevirmeye çalışırken tesadüf sonucu takıldığım tv kanalın da önce Kılıçdaroğlu'nun özel bir tv kanalına konuk olduğunu görüp izlemeye başladım..
Partisinin Ardahan İl Örgütünün önünü 23 Nisan'da ki gibi Türk Bayrakları ile donatan CHP'nin Genel Başkanı kadın gazetecilerin pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili soruları her zaman ki tutuk haliyle anlattığını bir süre izledikten sonra yanı başımda ki Yaprak kızım Başbakan Erdoğan'ın da diğer bir kanal da olduğunu kulağıma mırıldadı..
Tamda Kılıçdaroğlu'nun programı bitirdiği sırada aldığım bu uyarı ile diğer kanala geçtim ve başbakanı da izlemeye başladım..
YSK'nın yasaklamasına karşın reklamı yayınlanmaya devam eden Erdoğan'ın iki kanal da birden verilen röportajında reklam arasında sonra ki konuşmasını dinlerken, başımdan aşağı sıcak sular döküldü desem inanın..
Çünkü bir ülkenin başbakanı olan ve cumhurun başına geçmeye çalışan insanın sevdam Ardahan'ın da komşu olduğu Ermeniler ve Gürcüler ile ilgili sözleri beni bu kanala zaplattı..
Buna neden ise; AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye'de yarattığı mezhep tartışmalarıyla ilgili "Benim için çıktı bir tanesi Gürcüdür dedi; hatta çok daha çirkin şeyler söyleyenler oldu Ermeni dedi, ben Türk'üm". dedi.
Yani cumhurun başına geçmeye hazırlanan bir başbakan hem Gürcü, hem de Ermeni olmanın çirkin bir şey olduğunu belirtip, Nazi Almanya'sını hatırlatan bir gururla ben Türküm diyordu..
Yani rakibi Kılıçdaroğlu'nun partisinin Ardahan İl Örgütü caddeye astığı bayraklar gibi Erdoğan'da kendisinin safkan olduğunu, Ermeni veya Gürcü olmanın da çirkin bir şey olduğunu belirtip, bir insanlık suçu işliyordu..
Sinirim de kanal değiştirip, ARDA/FED Başkanın basın açıklamasını haber çevirmeyi düşündüysem de Erdoğan'ın beni olduğu gibi bir çok inanı derinden üzen o sözünü reklam arası verildiğinde belki de dili sürçü lisan etti özür diler, düzeltir diye beklediysem de boşuna bekledim.
Çünkü Erdoğan'ın Kürtlere olduğu gibi Ardahan'ın da komşu olduğu Gürcü ve Ermenilere de hakaret etmeyi normal görmüş, özür dilemeyi düşünmemişti..
Buna tepki olarak ne yapacağımı düşünerek, başına geçtiğim bilgisayarı yeniden kapatıp, yatağıma uzanırken tepkimi nasıl koyacağımı uyuyana kadar düşündüm..
Ve sabah uyandığımda Erdoğan'ın bu çirkin söz ve düşüncelerine karşın ortaya koyacağım tek tepkinin pazar günü başına gideceğim sandıkta ortaya koyup, kendisine oy vermemekle tepkimi ortaya koyacağım dedim.
Ve pazar günkü seçim de Erdoğan'a oy vermemeye karar kıldım..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Valiyi, Başkanı, Müdürü de Eleştirin..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşta olağanüstü bozuk yolları olan, kent içleri olduğu gibi köy içlerinin geçit vermediği bir Ardahan’da yayınlanan gazete sayısının ne kadar olduğunu artık bende unuttum..
Çünkü onca gazetenin resmi ilan için çıkıp, Al/Yapıştırla çıktığı bir kentte yayınlanan gazeteleri çarşıda, esnafta kimse görmüyor, okumuyor, okuyamıyor..
20-30 gazete basıp, yemekte yemeğe gazeteci diye ortaya çıkanların sayısında patlamanın yaşandığı Ardahan’da dünkü yazımda cesaret alıp, Ardahan Federasyonunu eleştiren meslektaşlarımızın da şikayetçi olduğu bu duruma baktığımız da Ardahan basınının da yeniden dizayn edilmesi gerektiğini de söylemek gerek..
Evet Ardahan Federasyonu başkanı Ardahan Basınını eleştirdi, evet Yaşar Geler ‘Ya bu kadar gazete ve gazeteci varken neredeler?’ dedi.
Doğruda dedi..
Ama kendisini ve Ardahan Federasyonun eleştiren arkadaşlar Yaşar Geler’in kendilerini değil, ortalıkta görünmeyenler, vali, kaymakam, başkan yada müdür bir şey demese bir şey yazmayanları eleştirdiğini anlamayan bu arkadaşlar onlar adına yani asıl eleştirenlerin kendilerini değil ‘Al/Yapıştır Çıkar Gazeteci Ol’ anlayışı ile Ardahan Haber gazete çıkaranları Ajans elamanı değil, Ajan diye ortalıkta gezenleri eleştirdiğini de anlamadıklarını görmekteyim..
Evet eleştirin, eleştirmeyin demiyorum..
Ama Ardahan Federasyonunu eleştirdiğiniz gibi bu kentte yaşanan sorunlardan sorumluları da az olsun Arda/Fed kadar eleştirin ki eleştirileriniz az olsun inandırıcı olsun..

**Ardahan Federasyonu Yeniden Yapılanmalı..

Geride kalan festivallere damgasını vuran İstanbul Ardahan Federasyonu bizlere iki önemli şeyi gösterdi..
Bunların biri Ardahan’ın İstanbulsuz, İstanbul'da ki Ardahanlıların Ardahan'sız olmayacağıydı..
Çünkü Ardahan Federasyonu yönetiminin Ardahan’a yaptığı ziyarette Ardahanlılar da, İstanbul’da gelenler de Ardahan-İstanbul köprüsünün mutlaka kurulması gerektiğini gördü.. Ve bunun ilk ayağını kuran Ardahan Federasyonu olduğunu da anladı.
Evet bu işin önemli bir tarafı..
Gelelim olayın diğer yönüne..
Öğretmen Yaşar Geler’in aynı zaman da eşim olan Gazeteci Fakir Yılmaz ile Bağdeşen Derneğinin son anda delege edip, federasyonun kongresine kattığı İş Adamı Mahmut Şenel’in oluşturduğu ortak liste ile 2 dönem başkanlığını aldığı Ardahan Federasyonu daha etkin, daha yetkin olması gerektiğini düşündüm, Ardahan Federasyonun Ardahan’a yaptığı ziyaret ardından..
Çünkü Ardahan’ı İstanbul’a, İstanbul’u Ardahan’a taşımak için ‘Çek fotoyu, sanalda paylaşla’ değil, ciddi, kurumsal, iş adamlarının yönetiminde ağırlıkta olduğu, başbakan, bakanların kapısını aşındıra-bilecek, en önemlisi federasyonu kullanıp, bir iki eşentiyon kaparım, yada kırmızı giyip, beyaz görüneyim diyenlerle değil, gerçek iş adamı, iş kadını, akademisyen, Ardahan’ın en ucra köyünün sorunlarını bilenlerin oluşturacağı bir yönetim için ARDA-FED yeniden yapılandırılmalıdır..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ERMİT YİNE DEVRİLDİ!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Üniversite binalarının inşaatı ardından Ardahan-Kars yolunu ala ancak her iki işi de yıllardır bir türlü bitiremeyen Ermit isimli firam kendi bozduğu tolda yine kaza yaptı.
Alınan bilgilere gör Ardahan-Çamlıçatak (Gölebert) yolu üzerinde Ermit isimli firmaya ait bir kamyon devrildi.
Ardahan Afad ekiplerinin sürücüsünü yaralı olarak kurtardığı kamyon kullanılmaz hale gelirken, yaralı şoför Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldı.

**Göle Spor Başkanı da Kaza Kurbanı..

Öte yandan geçtiğimiz yıl Ardahan'ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil eden Göle Belediye Spor Kulübünün Başkanı Çayan Çapan'ın da trafik kazası kurbaını olduğu öğrenildi.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz günlerde gittiği köyden dönerken kendi özel aracını yol kenarında ki çakıra kaptırdığı ve ağı yaralandığı bilgisi alındı.
Çayan Çapan'ın gördüğü tedavi ardından evinde tedavi altına alındığı da alınan haberler arasında oldu.
Haber ekleme saati: 16.45-07 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

" NEDEN ARDAHAN-ARTVİN HAVA ALANI "

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBir önceki " Ardahan Ovası SİS Oldu " başlıklı yazıda belirttiğim, Ardahan - Artvin ortak Hava Alanı talebimize gerekçe olarak yazdığım raporu sunuyorum. ( Bu arada, Ardahan'a çok yakın olan(!) Kars Hava Alanına olan mesafemiz 95 km. Rize'ye çok uzak olan(!) Trabzon Hava Alanına olan mesafesi 72 km.)

R A P O R
Konu: Hava Alanı İhtiyacı

Tarihten günümüze bölgelerin gelişmişlik düzeyleri, coğrafi konumlarına ve buna bağlı olarak o bölgeden geçen ulaşım yolları ve türüne göre belirlenmiştir. Liman kentleri ile bunlara ulaşım sağlayan kara ve demir yolları üzerinde bulunan yerleşim yerlerinin gelişmesinde, üzerinde bulundukları yollar başlıca etken durumundadır. Örneğin İstanbul'un liman kenti olarak önemli bir konumda olmasının yanı sıra, Anadolu'ya bağlanan kara, demir ve havayolları varlığıyla da bu önemi çok daha artmaktadır. Esasen kara ve demir yolu oluşumunu, konumu ve liman varlığı belirlemektedir. Gelişmiş bir çok yerleşim biriminde aynı durum rahatlıkla görülebilmektedir. 1990 öncesi henüz dağılmayan Sovyetler Birliği döneminde Ülkemizin adeta kör noktasını oluşturan bu ülkeye bitişik sınır kentlerimiz, sırf konumları nedeniyle yeterince gelişememiş, dolayısıyla kendi ihtiyacı olan ulaşım ağı yatırımlarından yeterli miktarda yararlanamamıştır. O dönemde Ülkemizin doğusunda, en kör ve sapa noktasında bulunan İlimiz, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla, doğu ve batının tam ortasında adeta merkez konumunda kalmıştır. Avrupa'nın ve dolayısıyla Anadolu'nun Kafkasya'ya açılan kapısı konumuna ilaveten, aynı zamanda Karadeniz Bölgesiyle Doğu Anadolu Bölgesinin geçiş noktasını da oluşturmaktadır. Ülkemizin Kafkasya ülkeleriyle çeşitli alanlarda her geçen gün artan münasebetlerine paralel olarak, Ülkemizi İlimiz üzerinden Kafkasya'ya bağlayan kara ve demiryolu inşaatları da hızla yapılmakta, bu anlamda yıllarca yatırım alamamış ilimize, Kars-Tiflis Demiryolu, Şavşat-Ardahan Sahara Tüneli, Ardahan-Posof Ulgar Tüneli ve bunlarla birlikte bölünmüş yol yapımı çalışmaları gibi büyük projeler hızla uygulanmaktadır. Konum itibarı ile kuzey ve doğusunda Gürcistan ve Ermenistan, kuzey batısında Artvin, Batısında Erzurum ve güney doğusunda da Kars illeri yer almaktadır. Erzurum'a bağlı Şenkaya, Oltu ve Olur İlçeleriyle, Artvin'e bağlı Şavşat ve Ardanuç ilçeleri, bağlı oldukları illerden ise Ardahan'a daha yakın konumda yer almaktadırlar. Bu yüzden buralarla sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkiler oldukça yoğundur.
Yerleşim Yeri Mesafe(km)
Artvin- Trabzon 234
Artvin- Yusufeli 73
Artvin- Şavşat 72
Ardahan- Şavşat 49
Ardahan- Yusufeli 159
Ardahan- Artvin 120
Ardahan- Şenkaya 90
Erzurum - Şenkaya 169
Ardahan-Oltu 112
Erzurum- Oltu 118
Ardahan -Olur 122
Erzurum- Olur 174
Komşu ülke Gürcistan'a açılan Posof Türkgözü ve Çıldır Aktaş olmak üzere iki sınır kapısı bulunmakta, bunlardan Posof Türkgözü sınır kapısı Gürcistan'ın Ahıska vileyetine, Çıldır Aktaş sınır kapısı ise Ahılkelek vilayetine bağlanmaktadır.
Sınır Kapısı Yerleşim Yeri Mesafe(km) Yerleşim Yeri Mesafe(km)
Posof Türkgözü Ahıska 34,2 Ahıska- Tiflis 208
Çıldır Aktaş Ahılkelek 40 Ahılkelek- Tiflis 164
Hopa Sarp Batum 19,1 Batum-Tiflis 370
Posof Türkgözü sınır kapısıyla Tiflis arasındaki mesafe (242 km.) ve Çıldır Aktaş sınır kapısıyla Tiflis arasındaki mesafe (204 km.) tabloda da görüldüğü gibi Ülkemizi Kafkasya'ya bağlayan diğer kara sınır kapılarındaki mesafelerden daha kısadır. Bu durum Ardahan için ciddi bir avantaj oluşturmaktadır.

2013 yılı itibariyle 106.643 kişilik yerleşik nüfusa sahip olan Ardahan'ın, 497.874 kayıtlı nüfusu da büyük batı illerinde yaşamaktadır. Çeşitli nedenlerle Ardahan dışında yaşayan yöre insanının büyük bir bölümü yöreyle bağlantılarını devam ettirerek düzenli olarak gidip gelmektedirler. Yine başka bir il nüfusuna kayıtlı olup Ardahan da ikamet eden 13.756 kişi iş ve eğitim amaçlı olarak ilde yaşamaktadır. Özellikle yaz aylarında gelen ziyaretçilerle ek olarak bölgede yapılan çeşitli festival ve şenliklerle il nüfusu bu mevsimde yükseliş göstermektedir.
Yapımına 2010 yılında başlanan Ardahan Organize Sanayi Bölgesi 2012 yılı sonu itibarı ile tamamlanmış ve 12 girişimciye yer tahsisi yapılarak üst yapı çalışmalarına başlanmıştır. Kalkınmada öncelikli iller kapsamında 6. Bölgede bulunması, Ardahan Haberleri yatırımcılar açısından cazip bir konum oluşturmaktadır. Bununla birlikte Ardahan, Türkiye 2023 Turizm Strateji Planında Erzincan, Erzurum, Ağrı ve Kars ile birlikte kış turizmi gelişim koridoruna dahil edilmiştir. 26.07.2010 tarihinde turizm alanı olarak ilan edilen Yalnızçam Uğurludağ Kış Sporları ve Yayla Turizm Merkezinde, 2013 yılında telesky, telesiyej, yol, su ve kanalizasyon gibi altyapı çalışmalarının yanı sıra, İl Özel İdaresince 75 yataklı otel inşaatına da başlanmıştır. Bölgedeki turizmi yaz ve kış aylarında ciddi anlamda canlandıracak olan turizm bölgesindeki inşaatların 2014 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmıştır. İlimiz özellikle büyük baş hayvancılık alanında da ülke çapında ön sıralardadır. Büyükbaş hayvan üretiminin %4-5 lik kısmı Ardahan'da gerçekleşmektedir. Ciddi mera varlığına sahip olan ilimiz, doğal et ve süt ürünleri konusunda büyüme sürecine girmiştir. Doğasının zengin bitki örtüsü, flora ve kendine özgü endemik bitki çeşitliliği arıcılık sektörüne de olumlu etki yaparak yüksek kaliteli bal üretimini desteklemektedir.
Bakü-Tiflis-Ceyhan , Tanap ve Şahdeniz petrol ve doğalgaz iletim hatları gibi büyük uluslararası enerji hatları Ardahan üzerinden Anadolu'ya giriş yapmasıyla ilimiz enerji koridoru haline gelmiş, bu durum stratejik anlamda bölgeyi önemli kılmıştır. İl sınırları içinden doğup, Gürcistan'ın Başkentini ikiye bölerek Azerbaycan'dan Hazar Denizine dökülen Kür (Kura) Nehri, aktığı yatak boyunca bir kültür birliği oluşturmasıyla birlikte, üzerinde yapılacak ve yapılmakta olan baraj ve enerji santrallarıyla da yoğun bir çalışma alanı halindedir.
2009 yılında eğitim-öğretime başlayan Ardahan Üniversitesi günümüzün modern ve teknolojik üniversite yapısına kavuşmak amacıyla fiziki ve akademik yapılanmasını hızla devam ettirmekte olup 2009 yılında 1087 öğrenci ve 155 akademik ve idari personelle eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Üniversitemiz her geçen yıl artan kapasitesiyle 2013 yılı için 5200 öğrenci (154 yabancı uyruklu öğrenci) hedeflemekte olup bir çoğu diğer illerden gelen toplam 360 akademik ve idari personelle gelişimine devam etmektedir. Ayrıca 2009 yılında kurulan Kafkasya Üniversiteler Birliğine üniversitemiz ve ilimiz merkez seçilmiş olup Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Kırgızistan, KKTC gibi farklı ülkelerden katılımlarla düzenli olarak şehrimizde çeşitli uluslararası sempozyum ve seminerler düzenlenmektedir.
Kısaca ve özetle sayılan özellik ve potansiyeliyle gelişmekte olan ilimizin ulaşım sorunları, karayolları ve tünel inşaatları tamamlandıktan sonra ortadan kalkacak, planlama aşamasındaki Ardahan-Kars demiryoluyla da Kars-Tiflis Demiryoluna bağlanma şansı elde edecektir. Böylelikle kara ve demiryolu ulaşımı sorunsuz hale gelmektedir. Ardahan'a hava yolu ulaşımı ise, 100 km. uzaklıktaki Kars Havaalanı üzerinden sağlanmaktadır. Bu durum hem mesafe hem de kış aylarında yaşanan ulaşım güçlüğüyle birlikte, Ardahan'ı Kars'a bağlı kılarak tercih edilmeme sorunu oluşturmaktadır. Bilindiği gibi yolcu taşımacılığında son yıllarda hava yolları, güvenliği, çabukluğu , rahatlığı ve konforu nedeniyle en çok tercih edilen ulaşım türü halindedir. Havaalanı varlığı yörenin yatırım, turizm, sanayi, nitelikli personel varlığı ve diğer hareketler konusunda da belirleyici unsurları arasındadır. Turizm, sanayi, eğitim, tarım, dış ticaret konularında yukarıda belirtilen yönleriyle ön plana çıkan Ardahan'ın, rahatlıkla ulaşılabilir bir konuma gelebilmesi ve gelişen sektörlerin bu anlamdaki engellerinin ortadan kaldırılması için, Ardahan'a komşu Artvin ve ilçeleri ile Erzurum'un Oltu, Şenkaya ve Olur gibi yerleşim yerlerine de hizmet edecek, ayrıca gerektiğinde Gürcistan Ahıska ve Ahılkelek bölgelerinin de rahatlıkla kullanabilecekleri Ardahan merkezinde bir Havaalanına acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Yazıda gösterilen mesafe cetvelleri incelendiğinde durumun gerçekliği ve gerekliliği bir kez daha görülecektir.
Bu anlamda Ulaştırma Bakanlığı ve İl Özel İdaresince 1997 yılında bir çalışma yapılarak yer tespiti tamamlanmış, Ardahan merkeze bağlı Sulakyurt , Edegül, Kazlıköy köyleri ve Halilefendi mahallesi bölgelerinde toplam 1200 hektar' lık alan belirlenerek kamulaştırma planları hazırlanmıştır.
Arz ederim. 01.7.20013
Mete ÖZDEMİR/Ardahan eski İl Özel İdare Genel Sekreteri
Haber ekleme saati: 18.59-06 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Hem Parayı, hem de Balı götürdüler!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Osman nerede başkan?

Bu yıl 16. gerçekleşen ve bütçesinin kamuoyuna açıklanması istenen Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivali’ne il dışında gelişip, katılan sanatçı, oyuncu, aşık, ozan, görevli adı altında bir çok kişiye ödeme yapan Ardahan Belediyesi etkinlikte yer alanlara birde bal hediye etti.
Ardahanlıların bütçesine beş kuruşun girmediği belirtilen bal festivali etkinliğine harcanan paraların ne kadar olduğunu merak eden Ardahanlılar hem parayı, hemde balı götürenlere ne kadar ödeme yapıldığının kamuoyuna açıklanmasını istemeye devam etmekteler.
Öte yandan 60 Bin TL.’ye Osman’a özelleştirilen festivalin bu yıl ki logosu haline gelen Festival-i Osman’a neden bal ve plaket verilmediği ise merak konusu oldu.

**Azizoğlu: Latif Doğan’a verilen para ile festivalin tümünü yaptık..

Festivallerin bitimi ardından ‘Hesaplar Lütfen’ diyerek yaz etkinliklerine yapılan harcamaları merak eden Ardahan kamuoyuna ilk cevap Çıldır Belediye Başkanından geldi.
Çıldır Festivalini geçen yıl CHP’li Nürettin Aygün’ün Belediye Başkanı olduğun da Latif Doğan’a ödenen para ile bitirdiklerini belirten Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu etkinliklerine destek veren herkese teşekkür etti.
Haber ekleme saati: 18.53-06 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Levhaları da yolları gibi perişan!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKent içi yolları gibi, köy yollarının da perişan olduğu Ardahan’ın köylerin gösteren ve tanıtan köy levhaları da kırık dökük halde.
5 İlçesi, bir beldesi, 236 köyü bulunan Ardahan’ın olağanüstü yolları gibi köyleri gösteren levha ve tabelaların da bozuk yollar gibi kırık, dökük olduğu dikkat çekiyor.
Kışın yaklaşmasına karşı hala yapılmayan onca bozuk köy yolunun ne zaman yapılacağı halen belli olmazken bu köyleri gösteren levha ve tabelaların da bakımsızlıktan yıkık, dökük olduğu görülmektedir.
Milletvekiller, Valilik, Kaymakamlıklar ve Muhtarların sorunlarına eğilmediğinden yakınan Ardahanlı köylüler 'Yıl bitt, kış geldi, hala yollarımız bitmedi' diyerek tepkilerini ortaya koymaktalar.

**Muhtarlar ve Heyetleri Ne İş yaparlar?

Ardahan İl Özel İdare bünyesinde bulunan köylerin yolları gibi levhalarının da kırık, dökük olduğu görülürken bu köylerin sorunların çözümü için seçilen muhtar ve heyetlerin nerede, ne iş yaptıkları merak edilmektedir.
Köylerin amiri olan ve köylünün yaşadığı sorunları çözmeleri için seçilen köy muhtarları ve azalarının ne iş yaptıkları ve neden başta olağanüstü bozuk yollar olmak üzre köylüleri sorunlarına el atıp, yetkililere ulaştırıp, çözüm bulmadıkları merak edilirken, muhtarlığı sadece boyuna kravat takıp, sırtına tabanca atıp muhtarım diye kent merkezlerine gelinip, akşama kadar kahvehaneler de kumar oynamak olmadığını belirten köylüler bu yollardan, levhalardan birinci sorumlu olan muhtarlara ve köylerin yollarından, levhalarından, sularından sorumlu İl Özel İdareye ateş püskürttükleri görülüyor.
Haber ekleme saati: 18.53-06 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TATİLLERİNİ ‘BOYAYALIM MI ABİ?’ DİYEREK GEÇİRİYORLAR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİki ülkeye komşu olmalarına karşın, Posof Türkgözü (Badele) ve Çıldır Aktaş Gümrük kapılarına sahip olmasına rağmen, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının geçtiği, Kars-Tiflis-Demiryolunun bitmek üzere olduğu, yen doğalgaz boru hattının geçmeye hazırlandığı bakir topraklara sahip Ardahan’da yaşanan diz boyu işsizlik en çok çocukları etkiliyor.
Dışarıdan gelen yeni marketlerle, gelişi güzel, kent in imarı planın alt üst eden bir iki bian ile geliştiği ileri sürülen ama göçün tüm hızıyla devam ettiği, işsizliği diz boyu olduğu, eğitimin 81 vilayet için de en sonlarda olduğu Ardahan’da okuyan çocuklar yaz tatillerini boyacılık yaparak geçiriyorlar.
Kentli çocukların sırtlarına attıkları boya sandıkları ile gün boyu cadde ve sokaklarında dolaşarak, ‘Boyayalım mı abi?’ diyerek aile bütçelerine bir kaç kuruş katkı sunmaya çalışırken onlar gibi çocuk olup köyler de yaşayanlar ise çayırda, bayır da hayvanların peşinde koşarak çobanlık yapmaktalar.
Boş kaldıklarında SODES ve Belediyeler tarafından yaptırılan tek tük ve kırık dökük çocuk parklarına koşan Ardahanlı çocukların geleceğe umutla bakmaları için hiç iyi bir atmosferin görülmediği Ardahan’da tatil boyu eğitim kampları, gelecek için verilen eğitimler alamamaları onların okuldayken karşılaştıkları başarısızlığa neden olan en büyük etken olarak gösterilirken, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin çocukları Kur-an Kurslarına, camilere davet eden bir cami imamı kadar duyarlı olmamaları bunun en açık örneği.
Haber ekleme saati: 18.45-06 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CHP'liler Ekmeleddin Turun da!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ESOBB'u Ziyaret Edip, Esnafın Nabzını Ölçtüler..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu, "Ancak böyle bir seçim kampanyasında, çok farklı siyasi partiler bir araya gelerek ortak aday üzerinde Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olması için birleştiler. Ellerini, güçlerini, kafalarını mümkün olduğu kadarıyla kasalarını birleştirdikleri bir süreç yaşamaktayız" dedi.
Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları kapsamında CHP Ardahan İl Başkanı Ensar Öğüt, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Bursa Milletvekili Kemal Ekinci ile Ardahan'a gelen Erdoğdu, partisinin il başkanlığı binasında partililerle bir araya geldi.
Ardahan'da Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade eden Erdoğdu, İhsanoğlu'nun kampanyasına Türkiye'nin, Ardahan'ın geleceği için katkı sunmaya geldiklerini ifade etti.
Erdoğdu, koalisyonların siyasette görüldüğünü ve doğal olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Ancak böyle bir seçim kampanyasında çok farklı siyasi partiler bir araya gelerek ortak aday üzerinde Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olması için birleştiler. Ellerini, güçlerini, kafalarını mümkün olduğu kadarıyla kasalarını birleştirdikleri bir süreç yaşamaktayız. Gerçekten de bu sürecin temel nedeni ülkenin birlik ve beraberliğine, çocuklarımızın geleceğine cumhuriyetin temel ilkelerine, Atatürk Türkiye'sine sahip çıkmak ihtiyacında olan partilerdir. Tek adam diktatörlüğünün, tek adam yönetimin ülkeyi hukuk devletini nerelere götüreceğini gören, aslında tabandaki sıradan vatandaşın kalbinden ve aklında geçeni siyasi parti liderlerince eyleme dökülmüş, uygulamaya dökülmüş bir halidir."
İhsanoğlu'nun buradaki herhangi bir siyasi partinin siyasi anlamda adayı olmadığını, herkesin adayı olduğunu belirten Erdoğdu, bu durumun ilk etapta bazı üyelerde Ardahan Haberleri yadırgama yaratmış olabileceğini, gün geçtikçe adaylarının Türkiye'de çok temel bir yerde birleşme ihtiyacı duyan bütün siyasi partilerin ortak adayı olduğunun anlaşıldığını söyledi.
Halkın da buna kulak vererek İhsanoğlu'nun kimliği üzerinden nasıl bir gelecek inşaa edilmek istendiğini anladığını belirten Erdoğdu, şunları kaydetti:
"Bölücülük mü, dışlayıcılık mı, ötekileştiricilik mi, toplumu etnik köken temelinde, mezhep temelinde, siyasi görüş temelinde, daha kim bilir ne temelde bizden olmayan şeklinde ayrıştırıcı bölücü bir yaklaşım mı cumhurbaşkanlığında olsun yoksa birleştirici, kimseyi dışlamayan, her etnik kökenden vatandaşımızı Türk vatandaşı olarak bu bayrak altında birleştirmeyi ortak kaderde, tasada ve neşede bir araya getirmeyi hedefleyen rakibi olduğu siyasi kişilik hakkında bile kendisine belki de siyasi üslubun dışında sözler söylendiği halde kırıcı, incitici sözler söylememeye özel olarak gayret eden birleştirici, bütünleştirici dayanışma ve çok ihtiyacımız olan sadece Türkiye'de değil, Ortadoğu coğrafyasında da çok ihtiyacımız olan insanlık, insan hakları kardeşlik dayanışma milletlerin barış içinde bir arada yaşaması gibi temel siyasi hedeflere hizmet eden bir aday. Böyle ortaya koyduğunuz zaman ve sükunetle baktığınız zaman ben halkımızın önündeki tabloya bakarak sayın İhsanoğlu'nun bu birleştirici bütünleştirici niteliğinin ağır bastığını göreceğine inanıyorum."
Türkiye'nin bir dönüm noktasından geçtiğini Erdoğdu, niyetin başkanlık sistemi olmadığını, tam tersine niyetin tek adam yönetimine doğru gitmek olduğunu sözlerine ekledi.
Toplantı, Erdoğdu'nun açıklamasının ardından basına kapalı gerçekleştirildi.
Toplantı sonrası esnafı dolaşan CHP'liler daha sonra Esnaf ve Sanatkarla Odalar Birliği Başkanlığını ziyaret ettiler.
Haber ekleme saati: 17.33-06 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Hanak'ta Ev Çöktü!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da günlerdir yağan şiddetli yağmurlar şimdide toprakla örtülü evleri yıkmaya başladı.
Geçtiğimiz gün yaşanan hortum felaketleri ardından şimdi de ev yıkıldı.
Alınan haberler göre Ardahan'ın Hanak İlçesine bağlı Sazlıçayır (Ağaşen) köyünde meydana gelen olayda yıkılan toprak ev de bulunan bir kişini ayağı kırıldı.
Ardahan AFAD ekiplerinin kurtardığı şahsın Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldığı öğrenildi.

**Yağmurlar sel olmaya devam ediyor..

Öte yandan günlerdir süren yağmurların halen devam ettiği Ardahan'da yeni hortum vakası ve sel tehlikesi karşısında yetkililer vatandaşın dikkatli olmasını istediler.
Haber ekleme saati: 17.36-06 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BURASI DA VEKİLİN DERESİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Göle Merkez de Leş Akıyor, Gelen Giden Bakıyor..

Ardahan merkezde geçen Alabalık Deresi gibi Göle Merkez de geçen derede halk sağlığını tehdit ediyor..
Alt yapıları yeterli olmayan Ardahan ve ilçelerinin kanalizasyonları açıkta derelere akıtılmaya devam ediliyor.
Bir zamanlar içinde Alabalıkların yaşadığı ve bu nedenle adı Alabalık Deresi konulan Ardahan merkez de geçen Alabalık Deresi gibi Ardahan’ın en büyük ilçesi Göle’de şehrin ortasında geçen dere de halk sağlığını tehdit etmekte.
Yıllardır bir çözüm bulunamayan Göle ilçesin de ki dereyi görenler, 3 dönemdir iktidar olan bir partinin belediyesinin kentin bu önemli sorununu çözmemesine tepki koymaktalar.
İçin de hayvan leşleri dahil her tür kanalizasyon ve çöpün bulunduğu dereye bir an önce çözüm bulunmasını isteyen Göleliler, hemen Göle garajının arkasında bulunan bu derenin kentin sağlığını olduğu gibi kentin genel görünümünü de çirkinleştirdiğini belirterek belediyenin ve çevre müdürlüğünün bu sorunu bir an önce çözüm bulmalarını istemekteler.

**Şiir yazıldı..

Göle kent merkezinde geçen ve gelen gidenleri fotoğraflayıp, sanal ortamda tepki koyduğu Göle Deresini bu haliyle gören Alper Akçam bir şiir yazarak yaşanan bu çirkinliğe tepki koydu.
İşte o şiir;


UTANÇ AYNASI

buğusunda utanç aynasının
kan içiyor insanlık

çöken koca bir toprak
çürümüş solucan etlerinde / liğme liğme
yıldızlar şafak üşümesinde
güneş kara perdelerde
Ardahan Haberleri
buğusunda utanç aynasının
yitirilmiş yüzleri arasında
otobüsler / vapurlar / trenler
aldırmaz gülüşleri taşıyor
meydan birikintilerine

komşu evlerde / çocuk cesetlerinde
dolar ve avrolar uçuşuyor
makarna paketlerinde
kurşuna dizilenler
ve tırlar dolusu silah

buğusunda utanç aynasının
töresini yitirmiş bir halk uyuyor
alkış seslerinde
ölüm mutlulukları

uzakta bir dere akıyor
bir yayla ülkesinde
HES’ten / AVM’den
maden şirketinden
satılan dağlardan
kesilen ormanlardan
petrol soygunu / duble yollardan
kalan
ve sürünerek yaşayanlardan

yitirdim
kar sularında
minelerin gölgelendiği
nanenin / nergizin salındığı
aç / susuz / minnetsiz
tezekte gaz yağı
yayla akşamlarında kol kola
ışık ışığa / tulumun sesi
çeçil peyniri / kesme aşı
Kiziroğlu mertliğinde
atların eşnek vurduğu / yüreğimi

bir bıçak içimde
halkımın utanç aynası
buğulu / kanlı / dumanlı…
06 Ağustos 2014, Alper AKÇAM
Haber ekleme saati: 17.11-06 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Saffet Kaya: Dağdakiler de Kardeşimizdir..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’a gelerek pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi başbakana oy toplayan Ardahan 21., 22., ve 23. Dönem Milletvekili Saffet Kaya barış sürecine tam destek verdi.
‘Ölümlerin olmadığı, anaların ağlamadığı bir ortamı yaratan başbakana teşekkür ediyorum diyen Saffet Kaya, ‘dağdakiler de bizim kardeşimizdir. Ben 3 dönem milletvekilliği yaptığı günlerde de bugün hiç bir zaman ayrım, gayrim düşünmedim. Türkünde, Kürdünde sorununa koştum. Bugün şehit gelmiyorsa, dağdaki kardeşlerimiz ölmüyorsa bu çok önemli bir gelişmedir.’ dedi.
Haber ekleme saati: 20.36-05 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Fransa’dan geldi, Gürcistan’da Esir Kaldı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Baş ağrısı ilacı başını ağrıttı..

Ardahan’a komşu Gürcistan’a ilaçla geçenlerin başına gelmeyen kalmıyor.
Bütün uyarılara karşın, geçişlerde ki kuralları bilmeyen ve Gürcistan’a ilaçla geçmenin suç olduğundan haberi olmayanlar mağdur olamaya devam ediyor.
Son olarak, Fransa’dan Ardahan merkeze bağlı Sulakyurt (Sarzep) köyünde ki bir akrabasının düğününe gelen Arzu Bilici gezmek için Posof’tan Gürcistan’a Ağrı kesici ile geçtiği için Gürcistan’da 8 gündür Türkiye geçemiyor.
Olaya el atılmasını bekleyen Sarzepliler Ardahan Valisinden yardım istediler.
Haber ekleme saati: 20.12-05 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DURAĞA GİREN OTOMOBİL ARDAHANLILARI ÖLDÜRDÜ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahanlı Baba-Kız Durağa Giren Otomobilin altında kaldılar..

Geçtiğimiz gün Bursa'da yaşanan ve direksiyon hakimiyetini kaybederek otobüs durağına giren otomobil, Ardahanlı baba ile kızın ölümüne sebep olurken, araçtaki 2 kişi ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.
Kaza, saat 03.30 sıralarında merkez Osmangazi ilçesi Yeni Yalova Yolu Panayır Köprüsü çıkışında meydana geldi. Kent merkezi yönüne gelen R.A. (38) idaresindeki 19 F 9838 plakalı otomobil savrulmaya başladı. Duramayan otomobil, yolun kenarındaki otobüs durağına daldı. Kaza sonra ortalık alanına dönerken, servis bekleyen Ardahan Posoflu 54 yaşındaki Rasim Güngör ile kızı Tunay Güngör (24) olay yerinde hayatını kaybetti. Otomobil sürücüsü R.A. ile araçta bulunan F.K. ise sıkıştıkları yerden itfaiye ekiplerince kurtarıldı. 112 Acil Servis ekipleri tarafından hastaneye kaldırılan sürücü ve yanındakinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Otomobilde bira şişelerinin bulunması dikkat çekti. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Ardahan Haberleri **EMANET ARABAYI DEVİRDİ!..

Öte yandan Ardahan merkeze bağlı Ağzıipek (Cincorup) köyünde Coşkun AYDEMİR'e ait olan 61 HD 913 plakalı aracını emanet olarak verdiği Kadir DEDE aşırı hız yapması sonucu Ardahan istikametine giderken kaza yaptı. Kaza sırasında araç içerisinde bulunan Coşkun AYDEMİR'in oğlu Mertcan AYDEMİR ve aracı kullanan Kadir DEDE hafif şekilde yaralandı. Yaralılar acil olarak ambulansla Ardahan Devlet Hastaesine kaldırıldı. Yapılan ilk müdahale sonrasında yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

**GÖLE DE DE KAZA..

Diğer yandan Ardahan'ın Göle İlçesine bağlı Demirkapı köyünden Göle merkez de bulunan hastaneye hastaya götürürken yola çıkan hayvanlara çarptı.
Alınan bilgilere göre ALİ ALTUĞ'un kullandığı araç gece 23.00 sularında Göle Eski Demirkapı istikametinden Göle Devlet Hastanesine hasta götürürken yolda geçmekte olan hayvan sürüsüne çarptı.
Kazanda, 4 büyükbaş hayvan telef olurken, araçta büyük hasar meydana geldi
Diğer yandan yine Göle Çakırüzüm köyü yaylası istikametine giden Dursun Daş'ın kullandığı araç saat 10.00 sularında yoldan geçmekte olan hayvan sürüsüne çarptığı, bu kazada da iki büyük baş hayvan telef olurken, araçta bulunanlardan yaralanan olmadığı öğrenildi.
Kaynak: göle den haber
Haber ekleme saati: 20.08-05 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TÜRKİYE'DE Kİ YANGINI
GÜRCÜ İTFAİYECİLER SÖNDÜRMÜŞ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**İdareciler: Utanıp, komşuya teşekkür bile etmediler..
Basın ve Medya ise: Gürcü İtfaiyelerini görmezden geldi!...

Ardahan'ın Gürcistan'a sınır köyü Türkgözü (Badele) köyünde çıkan yangını Gürcü itfaiyeler ve itfaiyecilerin söndürdüğü ortaya çıktı.
Posof Belediyesi yetersiz itfaiyesinin müdahalede yetersiz kaldığı için sınıra sıfır köydeki çıkan ve 5 evin, 6 ahırın yandığı yangına Gürcistan itfaiyeleri müdahale etti.
Ahıska'dan gelen itfaiye ekipleri yangını sönene kadar köyden ayrılmadı.

**Güçlü ülkenin idarecileri ve basını bırakın teşekkürü, görmezden geldiler!..

Sık sık güçlü ülkenin idarecileri olduklarını belirttiklerini ancak çıkan bir yangına müdahalede bile aciz kalan Türk idarecilerin ve onların demeçleri dışında halkın sorunlarını dile getirmeyen gazetecilerin görmezden gelerek, yangınla ilgili yaptıkları haberde Gürcü itfaiyecilerden hiç bahsetmemeleri dikkat çekti.
Bilindiği gibi geçtiğimiz gün nedeni çocukların patlayıcı oyuncakları patlatmasıyla çıktığı öğrenilen yangında Yaşar Özer, Nahit Turgut, Tuncer Kaya, Selçuk Turgut'un evleri ve 2 Samanlık yanarak kullanılmaz hale gelmişti.

**Botaş Doğal gazının pompasının yanı başında ki köy..

Öte yandan yangın çıkan köyün hemen yanı başında bulunan köyde çıkan yangına Damal, Hanak, Çıldır itfaiyelerinin de müdahale ettiği bilgisi alınırken, yangının daha da büyüyüp, doğal gaz boru hattının geçtiği pompaya ulaşmaması olayın tek teselli noktası oldu.
Haber ekleme saati: 19.07-05 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HDP'LİLER DOLUYA TUTULDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**"Demirtaş'ı Çankaya'ya Gönderdiğimizde Başımız Göğe Ermeyecek"..

Cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş'ı desteklemek ve oy istemek için Uzun bir konvoy eşliğinde Ardahan'a giren ve açık havada miting yapmaları beklenen HDP/DTP'liler aniden bastıran yağmur ve doluya tutulunca miting yapamayıp, seçim bürosunda açıklama yapmak zorunda kaldılar.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Demirtaş’ı Çankaya’ya gönderdiğimizde başımız göğe ermeyecek. Ama eğer siyasi bir başarı elde edebilirsek, iktidar sorumsuz ve aymaz davranma lüksünü kendisinde bulamayacak." dedi.
Yüksekdağ, Ardahan il merkezinde partisinin seçim bürosu açılışına katıldı. HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane de eşlik etti. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, yağmur ve dolu nedeniyle konuşmasını seçim bürosunda sehpa üzerinde yaptı. Yüksekdağ, iktidara ayakkabı kutularının hesabını sordu ve seçim sonuçlarında alınacak bir başarıyla ne elde edileceğini anlattı.
Yüksekdağ, şunları söyledi: "Sayın Selahattin Demirtaş halklarımızın ortak adayı olarak bütün Türkiye ve Kürdistan halklarında büyük bir coşku, umut, heyecan ve beklenti yaratmıştır. Ve biz bugün sadece düne kadar beraber yürüdüklerimizle yürümüyoruz. Yolumuza yanımıza katılan, sayısız halkımız, yurttaşlarımız ve çeşitli ezilen kesimlerden aldığımız destekle yürüyoruz. Kaydedeceğimiz en küçük bir başarı, memleketimizin en ufak sorununu çözmeye yönelik hayati bir noktadır. Onun için biz bütün arkadaşlarımızı emek seferberliğine çağırıyoruz. Onun için bu cumhurbaşkanlığı seçimlerine bu kadar yoğunlaşıyoruz. Yoksa hepimiz şunu çok iyi biliyoruz, bilmeyenler de öğrensin. Bizim; Köşk'te, Çankaya'da, sarayda, cumhurbaşkanlığında gözümüz yok. Biz Sayın Selahattin Demirtaş’ı Çankaya’ya gönderdiğimizde başımız göğe ermeyecek. Biz o köşkün sevdalısı değiliz. Biz o makamın sevdalısı değiliz. Biz o yola ve o makama halkın özgürlük sevdasını, götürmenin sevdalısıyız. Bizim derdimiz ve mücadelemizin amacı budur. Eğer Çankaya yolunda bir siyasi başarı elde etmeyi başarabilirsek, halkımızın verdikleri oyları ve desteği yükseltebilirsek bu sorumsuz ve aymaz siyasi iktidar, böyle davranma lüksünü kendisinde bulamayacak. Buna izin vermeyeceğiz. Oluşturduğumuz güç onun Kürt sorununu ortada bırakmasını engelleyecek. Alevi vatandaşlarımızın yürüttüğü mücadele ve eşit yurttaşlık talepleriyle istemesine ve onların oyalanmasına karşı bir güç ortaya çıkarılacak. İşçi, emekçi, yaşlı, genç, kadın bütün ezilen kesimlerin önünün açılmasını bakımından da çok önemli bir güç ortaya çıkacak. Bu gücü halkımızın yararına, sevdamızın yararına kullanmayı başarabilirsek; Türkiye’de, Kürdistan’da, Ortadoğu’da çok şey değişecek. Biz cumhurbaşkanının ismini, şeklini, sıfatını değiştirmek istemiyoruz. Biz cumhurbaşkanlığı makamında Abdullah Gül’ü alıp da; Selahattin Demirtaş’ı getirmek istemiyoruz. Biz Türkiye’yi değiştirmek istiyoruz. Demokrasi, özgürlükler, barış, kardeşlik ve ortaklıktan meydana gelen bir vatan inşa etmek istiyoruz. Bu herhangi siyasi bir yarış değildir. Bu bir siyasi çıkar kavgası değildir."
Konuşmasında ayakkabı kutularının işlevini de soran Yüksekdağ, "Siyaset denince; çıkar meselelerini ve parayla pulla alınan oyları anlarlar. Tayyip Erdoğan çuval çuval avroları, ayakkabı kutularını acaba şimdi ne yapıyor dersiniz? Şimdi ne yaptığı çok belli. Oy satın almak için kullanıyor. Kendisine sermaye olanaklarını dahil etmek katmak için uğraşıyor. Seçim kampanyasında ihale açmak ve kendisine destek verecek kesimlere kredi vermek için o çuval çuval paraları o ayakkabı kutusundaki halkımızdan çaldığı, soyduğu o paraları işte kirli siyaseti için kullanıyor bugün. Ama biz oy satın almayız. Gönülle yürütülen, inançla yürütülen gerçek bir davanın savunucusuyuz. İşte o nedenle onların sundukları demokrasi sahte demokrasidir." şeklinde konuştu.
Haber ekleme saati: 19.03-05 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Sayfa 25 - 214 << < 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan