Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 31
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Önce
abdullahank 73 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 163 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 168 Gün Gelmedi
atlantis 189 Gün Gelmedi
baris dursun 189 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 198 Gün Gelmedi
adacala 199 Gün Gelmedi
admin 201 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 201 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan Ardahan Ardahan
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Kürtler 1. Turda Varız Diyecekler mi?

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş12 Yılda 8 seçim kazanan Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olduğu cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaştıkça daha çok gerilmesi hiçte hayıra alamet değil..
Ardahan Haber Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi en çok merak edilen konuların başında gelen konun Kürtlerin ne yapacağıdır..
Türklerin ve tüm dünyanın merakla beklediği bu önemli konuya Ardahan’da baktığımız da Selahhattin Demirtaş’ın DEP’ten, BDP’den daha çok oy alacağıdır..
Çünkü bu seçimde eli biraz daha rahat olan Kürt seçmenin özelikle de, ‘1. turda bizde varız’ demeye hazırlandığını görüyor gibiyiz..
Yani Ahmet Kaya’nın yıllar önce, ‘Ne olur, ne olur bir kez ben Kürdüm’ deyin diyerek seslendiği Kürtlerin sanki bu seçimde ‘Ben Kürdüm’ diyecekler gibi..
Ama bana soracak olursanız benim bu yönde hala tereddüdüm var..
Buna neden ise rahat dönemler de rantlarına rant katan, sıkıştıklarında ise ‘Ben Kürdüm, ondan böyle oluyor’ diyenlerin sayısının hiçte az olmadığını biliyorum..
Yani, ‘Ben Kürdüm’ diyecek ve en azın da 1. turda Demirtaş’a oy verecek olan Kürtlerin sayısında azda olsa bir artış olacaksa da, Demirtaş’ın ve benim beklediğim kadar olmayacak gibi..
Çünkü MHP’lilerin bile, ‘Vicdanı olan Kürt bu seçimde kendisine oy vermeli’ derken çoğu Kürdün hala sisteme yalakalıkta yarıştığını görmekteyim..
Buna DTP’nin, BDP’nin, HDP’nin ortada gözükmeyen çalışmalarını da eklerseniz Demirtaş ve benim hiçte haksız olmadığımı göreceksiniz..
Kürtlerin, ‘en azında’ 1. Turda Bizde varız diyecek mi tartışmalarının ‘Evet bizde varız’ diyerek sonuçlandırmaları halinde ise hem Kürtlerin, hem de Türklerin bir dengede bir birine saygıyla bakacağı da kesindir..

**Erdoğan Korkuyor.. Haklı da..

Çünkü karşısına irili ufaklı 14 parti ve kendisini sevmeyenler ve partisini 12 yıldır iktidar da tutan Kürtlerin ne yapacağı var..
Eğer, MHP’liler CHP’nin, CHP’liler de diğer 12 partinin de desteklediği Ekmeleddin’e firesiz oy verirse, Kürtler en azında 1. turda gücümüzü gösterelim derse Erdoğan’ın Ardahan Haber korkusunun hiçte boş olmadığıdır ve %34 bilemediniz %36.5’ta kalabilir..
AKP’lilerin %56 diyerek çıtayı yüksek tuttuğu cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkenin gidişatını da etkileyeceğini bilen Erdoğan’ın çıkabilecek olan olumsuz bir tablo karşısında hükümeti ve iktidarı nasıl elinde tutacağını da kara kara düşündüğünü his ederken, seçimlerin atmosferinde çıkamayan ve duraklaşan ekonominin iplerinin de elinde kaçabileceğini de hesapladığını görüyor gibiyim..
Korkusun da haklı olan ve çoğu kendi yarattığı düşmanlarını bu seçimde de geçmek için mücadele eden AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın diğer bir korkusu da cumhurbaşkanlığını kazansa da gün geçtikçe solun kalesi ve de temsilcisi olmaya başlayan, yeni Türkiye Partisi Halkın Demokrasi Partisi, yani HDP’nin yaklaşan genel seçim de iktidara ortak olmasıdır..

**Ardahan'ı Tüm Dünyaya Tanıttık!..

Önce Öcalan'ın posterinde korkulan Hoçvan Yayla Şenliği, ardından 30 Bin lira almalarına karşın doğru dürüst sahneye çıkmayan, bulutlu hava nedeniyle Atatürk'ün gelmediği Damal Atatürk'ün İzinde ve Gölgesin de Şenliği, sonra yarısı satılan Festival-i Osman yani Ardahan Kültürel ve Bal Festivali ve adı uluslararası olmasına karşın bir iki yerli turistin ve dernek yöneticisinin geldiği Çıldır Göl Festivali ve derme çatma iş yerlerinin olduğu, 22 yıldır bir türlü bitmeyen Ardahan-Ardanuç yolu üzerinde bulunan Bilbilan Yayla Şenliği..
Ve ajansların, tvlerin, gazetelerin manşetleri değil, bulmaca sayfalarının bile yer Ardahan Haber vermediği Ardahan'da ki yaz etkinlikleri..
Yani aynı gün, aynı saatlerde yapılan ve herkesin festivali, şenliği, şöleni kendisine dedirten Ardahan'da ki yaz etkinlikleri ile yolları olağan üstü bozuk olan Ardahan yollarını, bir türlü bitmeyen sözde bölünmüş yolları, cadde ve sokaklarını bu yüzyılda hala itfaiye ile sulayıp, tozdan kurtarmaya çalıştığımızı, Ardahan-Artvin Havalanı projesini Rize'ye kaptırıp, Artvin-Rize Havalanı yaptığımızı, 22 yıldır Sınır Ticaret Merkezi kuramadığımız Posof Türkgözü Gümrük Kapısına giden yolun Afganistan'da bile olmadığını, Çıldır Aktaş Gümrük Kapılarının yanına Lojistik Merkezi kurduğumuzu, Kars-Tiflis-Bakü Demir yolunun yanı başına Antrepo inşaat ettiğimizi, 7 metre toprak altındaki ahırlarda hayvancılığı 80 yıldır Hollanda hayvancılığına ulaştıramadığımızı, hala devam eden göçü durduramadığımızı, diz boyu olan işsizliği çoğu cemaatlere ait marketler açarak çözdüğümüzü tüm ülkeye, dünyaya, okyanuslar ötesine tanıttık..
Hayırlı olsun.. Kutlarım..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Demirtaş, Türkiye için bir şanstır.

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon haftasına girdiğimiz ve Türkiye’nin geleceği için kritik bir öneme sahip olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için dev kulisler devam ederken, adaylar Ardahan Haberi arasında bulunan ve en stratejik, mantıklı, barış yanlısı mesajlar veren Selahattin Demirtaş’ın çıkışı gözlerden kaçmıyor.
Bugüne kadar HDP/BDP ye hayatında hiç oy kullanmayan vatandaşların, Demirtaş’ın bu açıklamaları ve mesajları karşısında memnun kaldıkları ve oy verip vermeme arasında gelip gittikleri görülmektedir.
Bana göre Demirtaş’ın sergilemiş olduğu tavırlar, söylemiş olduğu cümleler ve vermiş olduğu sözleri dikkate alıp, ülkede ki Barış havasının devam etmesine katkıda bulunmak istiyorsak, ayağımıza kadar gelen bu fırsatı tepmeden değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Demirtaş gibi bir siyasetçinin varlığı Türkiye’nin geleceği için bir şanstır, değerlendirilmelidir.

**Kürt Cumhurbaşkanı..

10 Ağustos’a az bir zaman kalırken bu memleketin yeni cumhurbaşkanının kimin olacağı yönünde ki tahmin ve anketlerde ard arda yapılmaya devam etmekte..
Önce Suriye, ardından Irak şimdi de Filistin ve Ermenistan/Azerbaycan sınırında yaşanan çatışmaların gölgesin de gidilen cumhurbaşkanlığı seçimini kimin, hangi partinin, kaç partinin kazanacağını yoğun bir şekilde tartışmaya devam eden kamuoyu bu seçimler de yarışan 3 adaydan en çok Selehhattin Demirtaş’ın önlenemez yükselişini ve puan alışını da ‘Kim yeni cumhurbaşkanı olacak?’Ardahan Haberi tartışmaları kadar tartışıyor ve konuşuyor..
Bana dokunmayan yılan bin yaşasın deyip, Kürt olduklarını unutan ama sıkıştıklarında, yada kuyruklarına basıldığında verilen mücadele sığınıp, ‘Bende Kürdüm’ diyenlerin tümü oy vermesi halinde kazanamazsa da 2. olacağı kesin gözüyle bakılan Demirtaş’ın TRT’de ki konuşmasını izlerken, ‘Bu genç adam neden cumhurbaşkanı olmasın’ dedim kendi kendime..
Evet, gerçekten başta solcu, sosyalist ve daha ötesi geçinenler, biz kardeşiz diyenler, Türk-Kürt Kardeşliğinden bahsedenler bu memlekette gerçek bir Kürt neden cumhurbaşkanı olmasın ki..
Evet, Demirtaş Kürtse cumhurbaşkanı olamaz mı?
Adı tartışıldığı kadar birde oy alsa kesin cumhurbaşkanı olur..
Hemde Ardahan balı gibi olur..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MEZAR TAŞIYLA ANNESİNİ ARAYAN PİA..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDamal Ve yöresinde yaşanan hayat hikayelerini konu eden sinema filmlerin bir yenisi daha ekleniyor.
Şiir de olmayan kadına duyulan aşk anlamına gelen PİA adını alacak olan uzun metraj sinema filmi tüm imkansızlıklara karşı tamamlanmak üzere.
Hangi zaman diliminde yaşandığı net olmayan ama sıkça yaşanan dramları özetleyen PİA şiirsel bir atmosfer de sinema izleyicilerine sunulacak.
Profesyonel oyuncuların yanı sıra bölgede yaşayan insanların da rol aldığı PİA bittiğin de yaklaşık 2 saatlik bir sinema filmi olarak gösterime çıkacak ve uluslar arası festivallere katılacak.
Genç Sinema Yönetmeni Erdal Rahmi Hanay’ın 3. Uzun metrajlı sinema filmi olacak olan PİA’nın ana konusu yıllar önce annesini kayıp eden bir çocuğun en azında annemin mezarını bulayım diyerek verdiği mücadeleyi beyaz perdeye aktaracak.
İspanya Madrid Uluslar arası Film Festivalinde ‘En İyi Senaryo’ ve ‘Jüri Onuru Ödülü’ ödüllü Ardahan Damallı Sinema Yönetmeni Erdal Rahmi Hanay’ın yönetiminde ki PİA’nın başrol sanatçıları Oktay Çağla, İranlı sinema sanatçısı Taies Farzan, çocuk oyuncu Doğukan Altıparmak ve Kıbrıslı sinema müzisyen Demren Wanderland’ın yanı sıra yöre halkında oyuncular sahne aldı.
Ardahan’ın Alevi İlçesi Damal’ın yanı sıra Hanak ve Çıldır ilçeleri filimde ki mekanlarda kullanıldı.
Hiç annesini görmeyen çocuğun sırtına attığı heybedeki mezar taşıyla birlikte köy köy gezerek annesini mezarını aramasını konu eden PİA’nın çekimi sırasında yaşanan en büyük sıkıntı yerelde ki yöneticilerden bu tür kültürel etkinlikler hiçbir ilgi ve destek verilmemesi olarak görülürken, yaklaşık 4 aydır zor imkan ve doğal şartlarda çekimini tamamlamak üzere.
Haberi ekleme saati: 15.40-05 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BBP eski Genel Başkanı Ardahanlı
Yalçın Topçu; Demirtaş Türkiye için önemli bir Aday..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş
Ardahan’ın dışarıda ki önemli siyasetçilerinden, Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşı olan ve bir dönem Büyük Birlik Partisi Genel Başkanlığı yapan Ardahanlı Yalçın Topçu, HDP adayı Selahattin Demirtaş’ın adaylığı için açıklamalarda bulundu.
Bu sabah TRT Haber’de Sezen Yüce’nin konuğu olan Ardahanlı siyasetçi Yalçın Topçu, cumhurbaşkanlığı sürecinde HDP adayı Selahattin Demirtaş’ın açıklamaları, tavrı, duruşu ve izlemiş olduğu politikanın kendisinin hoşuna gittiğini, Türkiyelileşme yolunda çok önemli hareketler olduğunu ve Demirtaş’ın bu tavrının Türk ve Kürt halkı için birleştirici bir rolünün olacağının altını çizdi.
Yalçın Topçu, devam eden konuşmasında, Selahattin Demirtaş’ın alacağı oylar, ülkenin gelecekteki barışına hizmet edebileceğini belirtti.
Haberi ekleme saati: 11.30-05 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Havaalanı Hava da Kalmamalı

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın 21., 22. 23. Dönem Milletvekili Saffet Kaya’nın Ardahan Belediyesine yaptığı ziyarette bir açıklama yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy Ardahan’ın öncelikli sorunlarını çözmeye çalıştıklarını, ancak havaalanı konusunu da yakından takip ettiklerini belirtti.
Saffet Kaya’ı Ardahan belediyesinin girişinde karşılayan ve çalışmaları hakkında bilgi veren Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy Ardahan’ın alt yapısından üst yapısına kadar bir çok alandan tarihinde görmediği bir hızla ilerlediğini söyledi.

**Saffet Kaya: Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Olmalıdır..

Ardahan’a gelerek partisinin cumhurbaşkanlığı seçimi için yaptığı çalışmalara destek veren Ardahan’ın 22., 21. ve 23. Dönem Milletvekili Saffet Kaya Ardahan Belediyesine yaptığı ziyaretin nedeninin ikinci kez Ardahan Belediye Başkanı seçilme başarısını ortaya koyan Faruk Köksoy’u kutlamak olduğunu söyledi.
Ardahan’da bulunduğu süre için 10 Ağustos’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi ve Başbakanın cumhurbaşkanı olması için çalışacağını söyledi.
‘Ardahan’a havalanı yapılacak mı?! sorusuna, ‘Havaalanı gündem düşürülmemeli. Havaalanı hava da kalmamalı’ diyerek cevap veren Köksoy önceliğimiz devam eden işlerin bitirilmesidir.’ dedi.

**Kaya: Ardahan’da ki dev projeler benim eserimdir..

‘Ardahan’da siyaset yaptığım günden bu yana Ardahan’ın gelişmesi için günün 24 saati çalışmaktayım’ diyen Saffet Kaya Ardahan’da şu an devam eden ve birilerinin sahiplenmeye çalıştığı projelerin hepsinde benim imzam var, gerçekleşen var, devam ve takip edilen var. Bugün milletvekili olmasam da başta havaalanı olmak üzere Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu, Üniversite, Tüneller, Çıdır-Ardahan Demiryolu gibi bir çok dev projenin kendi döneminde hayata geçirildiğini söyledi.

**Esnaf Ziyaretlerine Başladı..

10 Ağustos'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için Ardahan'a gelerek bir dizi görüşmelere başlayan Ardahan eski Milletvekili Saffet Kaya, belediyeden sonra gazetemizin bürosunun da bulunduğu esnafları da ziyarete başladı.
Pazar gününe kadar Ardahan ve ilçelerini ve de köylerini tek tek dolaşarak Cumhurbaşkanı adayı Başbakan'a oy isteyeceğini belirten Kaya Ardahanlıları büyük bölümünün sayın başbakanın cumhurbaşkanlığı adaylığını tam destek vermesinin kendisini memnun ettiğini de söyledi.
Haberi ekleme saati: 23.58-04 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DTP’nin Eş Başkanları
Demirtaş’a Oy İsteyecekler..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için çalışmalarını yoğunlaştıran Demokratik Toplum Partisi Ardahan İl ve İlçe Örgütleri bugün eş başkanlarını karşılamaya hazırlanıyorlar.
DTP ve HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ile Kamuran Yüksel bugün saat 14.00’da Ardahan’a gelerek partililer ile buluşup, bir halk toplantısı yapacaklar.
Konu hakkında bilgi veren HDP Ardahan İl başkanı Ercan Karagöz tüm Ardahanlıları Kars caddesi üzerinde bulunan bürolarına davet etti.
Haberi ekleme saati: 23.52-04 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AKTAŞ GÖRÜLMEYE BAŞLANDI!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGazetelerimizin, ‘Aktaş Artık Açılsın’ logosuyla hiç gündemde düşürmediği ve 51 yıl sonra da olsa Gümrük kapıları yapılmaya başlanan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı Gümrük Binaları yükselmeye başladı.
Gümrük binaları bittiğin de, giriş, çıkışlar resmen başladığında Türkiye’nin 3. Büyük Gümrük Kapısı olacak olan Çıldır Aktaş Gümrük kapısını ziyaret eden ve Gümrük Binalarının inşaatlarını yerinde inceleyen İstanbul Ardahan Federasyonu yöneticileri açıldığında Çıldır’ın ve bölgenin çehresini değiştirecek olan Aktaş Gümrük Kapısının gümrük binalarının inşasının hızla devam etmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirttiler.
ARDA/FED Başkanı Yaşar Geler ve yöneticilerin ziyaret ettiği Çıldır Aktaş Gümrük Kapısının Gümrük Binalarının inşaatının yıl sonuna kadar bitmesi bekleniyor.

**Posof Türkgözün de 67 Bin Dolarlık İhracat Yapıldı..

Temmuz ayında Doğu Anadolu Bölgesi'nde en fazla ihracat yapan il Hakkari oldu.
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) verilerinden derlediği bilgiye göre, 14 ili kapsayan Doğu Anadolu Bölgesi'nde geçen ay toplam 112 milyon 504 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.
Bölgede yapılan ihracatta aslan payı ise Hakkari'nin oldu. Hakkari, 56 milyon 56 bin 30 dolarlık ihracatla bölgede en fazla ihracat yapan il olma başarısını gösterdi.
Hakkari'nin ardından 19 milyon 224 bin dolarla Malatya ikinci, 10 milyon 883 bin dolarla Iğdır üçüncü oldu.
Diğer bölge illerinin ihracat rakamları ise şu şekilde:
"Elazığ 8 milyon 957 bin dolar, Ağrı 8 milyon 45 bin dolar, Van 5 milyon 105 bin dolar, Erzurum 2 milyon 460 bin dolar, Muş 473 bin dolar, Bitlis 466 bin dolar, Erzincan 388 bin dolar, Bingöl 278 bin dolar, Kars 100 bin dolar, Ardahan 67 bin dolar, Tunceli 2 bin dolar."
Haberi ekleme saati: 23.50-04 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERKA’DAN
TURİSTİK GEZİLERE DEVAM

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİyi siz oradasınız da yoksul ve fakir halkta burada..
Göçte burada, yere çakılmış eğitimde..

Bölge illerini kalkındırması için kurulan ve bütçesi Ardahan, Iğdır, Kars ve Ağıt İllerinin bütçesinden oluşturulan bütçeden oluşturulan Serhat İlleri Kalkındırma Ajansı bölgenin soroun ve sıkıntılarından uzak sözde çalışmalara ve de turistik gezilerine devam ediyor.
Yatırıma dönmesi ve işsizliği gidermesi için oluşturulan Serhat Kalkınma Ajansı'nın bütçesiyle Türkiye'nin en yüksek noktası olan Ağrı Dağı'na tırmanan bölge dışında ki gazeteciler, 4 günün sonunda 5 bin 137 metre yüksekliğe çıktı.
Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars'ta faaliyet yürüten Serhat Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle CNN Türk'ten Ertan Ezen ile Murat Pazarbaşı, Milliyet Gazetesi'nden Yavuz Özden, Kanal 24'ten Bayram Şahin, gazeteci Serdar Özsoy, dağcı Bünyamin Kaya ile Serhat Kalkınma Ajansı Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Mukadder Yardımcıel'den oluşan 7 kişilik grup, 28 Temmuz günü Doğubayazıt'ın Eli Köyü'nden tırmanışa başladı. Eli Köyü'nden 3 bin 200 metre kampına 6.5 saatte çıkan gazeteciler, geceyi ana kampta geçirdi. Ertesi günün ilk ışıklarıyla 4 bin 200 metre kampına hareket eden gazeteciler, ara kampta bir süre dinlendi ve gece yarısı zirve tırmanışına geçti. Sisli bir havada ve zorlu bir tırmanış gerçekleştirilen gazeteciler, 4.5 saat sonra Türkiye'nin en yüksek noktası olan Ağrı Dağı'nın zirvesine ulaştı. Ağrı Dağı'nın zirvesine ulaşmanın gururunu yaşayan gazeteciler, Serhat Kalkınma Ajansı'nın 'Biz Buradayız' pankartını açtı.
Haberi ekleme saati: 23.49-04 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN VE POSOF'TA YANGIN..
7 EV, 6 AHIR KÜL OLDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da dün yaşanan yağmurları devam ettiği sıra da meydana gelen iki yangın iki evi kullanılmaz hale soktu.
İlk yangın Ardahan merkeze bağlı Çamlıçatak (Gölebert) köyün de meydana gelirken, ikinci yangın ise Türkiye ile Gürcistan sınırın da bulunan Türkgözü Gümrük Kapısına adını veren Türkgözü (Badele) köyün de meydana geldi.
Çamlıçatak'ta çıkan yangın Ardana Belediyesinin itfaiyesinin müdahalesiyle söndürülürken Posof'ta çıkan yangında yanan ev kullanılmaz hale geldi.
Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı Türkgözü köyünde samanlıkta çıkan yangının büyümesi üzerine birbirine yakın 5 ev ile 6 ahır kül oldu. Köylülerin söndürmek için seferber olduğu yangında 6 kişi dumandan etkilendi.
Olay bugün Posof ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki Türkgözü köyünde meydana geldi. Henüz belirlenmeyen bir nedenle samanlıkta başlayan yangın çevredeki ev ve ahırlara sıçradı. Posof ve çevre ilçelerden çok sayıda iş makinesi ve iftaiye ekiplerinin sevkedildiği köyde, vatandaşlar yangını söndürmek için seferber oldu. Yangının kısa sürede büyümesi sonucu 5 ev ile 6 ahır tamamen yandı.
Gürcistan'a açılan Türkgözü Sınır Kapısına adını veren köyde yangın sonrası incelemelerde bulunan Vali Ahmet Deniz, "Vatandaşlarımıza ait 5 ev ile 6 ahır yandı. Olayda ilgili olarak soruşturma devam ediyor. Dumandan 6 vatandaşamız etkilendi. Tedavileri olay yerindeki ambulanlarda yapıldı. Sevindirici yanı can kaybının yaşanmaması" dedi.
Haberi ekleme saati: 23.47-04 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali Hasta Hastaneyi İnceledi!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşta temizlik ve Hijyenik sorunu olmak üzere bir çok konuda sık sık şikayet edilen Ardahan Develet Hastanesini ziyaret eden Ardahan Valisi Ahmet Deniz Vali Ahmet Deniz,
vatandaşın şikayetçi olduğu bir çok konuya kendi gözleri ile şahit olup, hastane görevlilerini fırçaladı.
Alınan bilgilere göre yerel basın ve sanal ortam da yapılan şikayetleri dikkate alan Ardahan Valisinin haber vermeden hastaneye baskın yaptığı ve servisleri dolaşarak hastaneyi incelediği ve gördüğü eksikleri nedeniyle görevlileri uyardığı öğrenildi.

**Devlet Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinde denetlemelerde bulundu.

İnceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Devlet Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri’ne giden Vali Deniz, hastane içerisinde hizmet veren bölüm ve ünitelerde incelemelerde bulundu. Hasta odaları ve hizmet ünitelerini detaylı olarak denetleyen Vali Deniz, hastane yetkililerinden bilgi aldı. Hastane de tedavi gören hastaları da ziyaret eden Vali Deniz, vatandaşlarla görüşerek sıkıntılarını dinledi.
Vatandaşların hastaneden en iyi şekilde hizmet alabilmeleri için gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğine işaret eden Vali Deniz, tespit ettiği aksaklıklarla ilgili özellikle hijyen konusunda yetkilileri uyararak, aksaklıkların biran önce giderilmesi yönünde talimat verdi.
Haberi ekleme saati: 18.24-03 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÖĞÜT YAYLALARDAN DESTEK İSTEDİ

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, bayramın üç gününü de hem bayram kutlamalarına hem de Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek arayışı ile geçirdi. Öğüt, özellikle köy ve yaylalarda çalışmalarını sürdürdü. Öğüt'ün çalışmalarına CHP Genel Başkan yardımcısı Gürsel tekin'in kardeşi Gürsel Tekin de katılarak destek verdi.

**İL VE İLÇE BAŞKANLARI YALNIZ BIRAKMADI..
Öğüt Bayramın 3 günü yoğun bir şekilde köy ziyaretlerine ayırdı. CHP İl Başkanı Nusret Senem, Hanak İlçe başkanı Katip Ayık, Göle İlçe başkanı Uğraş Güvercin ve parti yöneticilerinin de eşlik ettiği köy ve ziyaretleri kapsamında Göle Samandöken ve Köprülü Canibek yaylasına çıkarak Cumhurbaşkanı adayı Ekmeledddin İhsanoğlu için oy istedi.
CHP'li Vekil Öğüt, Köprülü beldesinde esnafın, ,Göle Çakırüzüm,Sürügüden ve Çakırüzüm köyü ile Ardahan Çataköprü ve Yanlızçam köylerinde ise köylülerin sorunlarını dinledi. Tüm köyleri yakından tanıyan ve sorunlarını bilen Öğüt, onlardan dinlediği yeni sorun ve istekleri not ederken, her fırsatta ortak adayları Ekmeleddin İhsanoğlu'nu anlatıp için oy istemeyi de ihmal etmedi.

**İHSANOĞLU DESTEK GÖRÜYOR..
Bazı ulusal gazetelerde, kendinsin sohbet ederken İhsanoğlu'nun adaylığı ile ilgili bir köylü vatandaşın tepki göstermesine geniş yer verilmesini de değerlendiren Öğüt, "Biz İhsanoğlu'nun doğru aday olduğunu düşünüyoruz. Vatandaşlar düşüncelerinde özgürdür. Farklı düşünenlerde olabilir. İhsanoğlu'na her yerde büyük destek var. Biz inandığımızı yapıyoruz. Biz anlattıkça vatandaşlarımız daha çok inanıyor. Seçim gününe kadar bu çalışmalarımız artarak devam edecek" dedi.
Haberi ekleme saati: 16.22-03 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Hanak’a Yeni Emniyet Müdürü..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHükümetin, ‘Paralel devlet kurmak istiyorlar’ diyerek eleştir yağmuruna tuttuğu polisler arasında bulunan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının emriyle geçtiğimiz günlerde görevi başında göz altına alınıp, İstanbul’a gönderilen ve çıkarıldığı mahkeme ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Hanak İlçe Emniyet Müdürünün yerine yeni müdür atandı.

**Yeni Emniyet Amiri Büyükkaya’yı ziyaret etti..
“BU İLÇEDE HUZUR, GÜVEN VE DAYANIŞMA VAR”
‘Paralel Operasyon’ ardından görevden el çektirilen Hanak İlçe Emniyet Müdürünün yerine atanan Emniyet Amiri Yakup Olgun, Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya’yı ziyaret ederek, hem çalışmalar hakkında bilgiler aldı hem de bölge halkının huzur, güven ve dostluk içinde yaşamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

**ÖĞÜT İLE BİRLİKTE ZİYARET ETMİŞTİ..
Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya bir süre önce CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ile birlikte Kocaeli’nin Gebze ilçesinde emniyet Amiri olarak görev yapan ve Hanak’a Amir olarak atanan Yakup Olgun’a hoş geldin ziyaretinde bulunmuştu.
Yeni Emniyet Amiri Yakup olgun, iade-i ziyarette bulunarak, Hanak ve belediyenin hizmetleri ile ilgili görüş alış verişinde bulundu.

**İKİSİ DE GEBZE’DE GÖREV YAPTI..
Daha önce kendininsin de kamu görevlisi olarak Gebze ve Büyükşehir Belediyesinde görev yaptığını ifade eden Başkan Büyükkaya, “Hanak, huzur, dayanışma ve yardımlaşmanın kentidir. Birçok hizmet ve projeye ihtiyacı var. Kentin, gerçek anlamda kentleşmesine ihtiyacı var. Hem altyapı yapacak, hem kenti görsel olarak güzelleştirecek hem de kültür, sanat, eğitim ve sosyal yönden gelişmesi için projeler geliştireceğiz. Hedefimiz yeni bir Hanak. Kentimizde huzur var. Ne hırsızlık ve gasp ve kavga olur” dedi.
Haberi ekleme saati: 16.20-03 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SAHTE PKK'LILAR
HANAKLILARI DOLANDIRMAK İSTEDİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Emniyetin Diyarbakır’a gönderdiği Hanaklılar Dolandırılmak İstendi..

Oğlunun PKK tarafından kaçırıldığını iddia eden ve Ardahan’ın Hanak İlçesinden Diyarbakır’a giderek, burada kurulan standa-ta oturma eylemi yapan Hanaklı Anne ve Baba dolandırılmak istendi.
Alınan bilgilere göre PKK tarafından kaçırıldığı iddia edilen çocukları için Diyarbakır'da seslerini duyurmaya çalışan ailelerden Hanaklı Durmuş Ölmez ve eşi Gülsen Ölmez, çocuklarının verileceği iddiasıyla dolandırılmak istendiklerini ileri sürdü.
Ardahan'dan giderek, PKK tarafından kaçırıldığı iddia edilen çocuklarının bırakılması için Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemi yapan ailelere destek veren Ölmez çifti, 20 yaşındaki oğulları B.Ö'nün ellerinde olduğunu ileri süren birileri tarafından Mardin'e çağrıldıklarını ifade etti.
Anne Ölmez, dolandırıcıların, "Çocuğunuz elimizde, gelip alın" demesi üzerine Mardin'e gittiklerini belirterek, şunları anlattı:
"Mardin'in bir köyündeydik. Bizi arayıp, 50 bin lira para istediler. Biz de 'tamam' dedik. '50 bin veya 100 bin lira fark etmez, sadece çocuğumuzla telefonda konuşalım ya da fotoğrafını mesajla gönderin, biz parayı getirelim siz de çocuğumuzu verin' dedik. 'Yok öyle değil, siz parayı getirin bize verin, biz size çocuğunuzu getireceğiz' dediler. Kabul etmedik. Bizi çok umutlandırdılar. 'Çocuğunuz burada, gelin alın' dediler ama bizi hayal kırıklığına uğrattılar."
Ertesi gün bu kişilere telefonla ulaşamayınca dolandırılmak istendiklerini anladıklarını sözlerine ekledi.

**Baba Ölmez: Hanak Emniyeti bizi Diyarbakır’a gönderdi..

Öte yandan Gazeteci Fakir Yılmaz ile görüşen Durmuş Ölmez oğulları B.֒nün ortada kayıp olması ardından Diyarbakır’da başlatılan eyleme destek vermemiz için Hanak İlçe Emniyet Müdürlüğüne davet edildiğini ve isterse emniyetin kendisin Diyarbakır’a gönderebileceğini söylediklerini’ belirtti.
Haberi ekleme saati: 18.06-03 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

LÜTFEN HESAPLAR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Artık geleneksel hale gelen Ardahan'da ki yaz etkinliklerin de belediyelerin ve derneklerin ne kadarlık bütçe hazırladıkları ve bu bütçeleri nereye harcadıkları merak ediliyor.
Başta özelleştirilen Ardahan'da ki 16. Kültür ve Bal Festivali olmak üzere Yener Yılmazoğlu'nun sahne aldığı Çıldır Göl Festivali, Damal Şenliği, Posof Şöleni, Hoçvan Bilbilan ve Sulakyurt Yayla Şenliği ile diğer irili, ufaklı dernek ve köy muhtarlıklarının yaptıkları etkinliklerin bütçesini ve kime ne kadar para ödedikleri merak edilmektedir.
Damal Belediyesinin sahneye doğru dürüst çıkmayan tanınmayan iki sanatçıya 30 Bin TL. ödediği yönünde ki iddialara halka cevap vermediği, Ardahan Belediyesinin festivali 60 Bin TL.'ye özelleştirdiği, Çıldır Belediyesinin festival bütçesinin yarısına yakınını Yener Yılmazoğlu'na ödediği ileri sürülen Ardahan'da ki yaz etkinliklerin de harcanan paraların ne kadar olduğu ve bu harcanan paraların Ardahan ve ilçelerine ne gibi bir fayda getirdiği, yapılan etkinliklerin yerel de ve ulusal da ki medya ve basında nasıl yankılandığını merak eden Ardahanlılar, 'Lütfen hesap' diyerek, festival, şenlik, şölen adı altında yapılan etkinliklerin hesap ve harcamalarının kamuoyuna açıklanmasını beklemekteler.

**Kaldı Göle Ulusal Kaşar Festivali..

Her yıl yapılan Hoçvan Yayla Şenliği, Damal Atatürk'ün İzin de ve Gölgesinde, Çıldır Uluslararası Göle Festivali, Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni ve Ardahan Kültür ve Bal yapılan etkinliklerle sona ererken, bu yıl ramazan ayı ve cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle bir ay geri ertelenen Göle Ulusal Bal Festivali 28 Ağustos'ta yapılacak.
Haberi ekleme saati: 17.59-03 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KÜLTÜR EVİ'NDEN FEDERASYONA DESTEK MESAJI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Son yapılan kongre de Yaşar Geler, Fakir Yılmaz ve Mahmut Şenel'in başını çektiği liste ile seçime giden ve kazanan Ardahan Federasyonun olağanüstü çıkışı Ardahan'da yapılan yaz etkinliklerinde de devam etti.
Yeni yönetimin iki ay için de yaptığı çalışmaların ve Ardahanlıların birlikteliği için ortaya konulan çabanın meyvesini verdiği görülürken, ARDA/FED'in takdir toplayan çalışmalarına desteklerde gelmeye başladı.
Ardahan'da kurulan Serhat Ardahan Federasyonun desteğini de alarak çalışmalarına devam eden İstanbul Ardahan Federasyonu'na onca takdir ve desteğe bir destekte merkezi İstanbul'da bulunan ve ARDA/FED'e üye olan Ardahan Kültür Evi Başkanı Tuncer Dağ'dan geldi.
Dağ kendi facebook sayfasına yayınladığı mesajla Ardahan Federasyonun çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve yeni yönetimin ortaya koyduğu takdirle izlediklerini yazdı.
İşte Ardahan Kültür Evi'nin Başkanı, Mali Müşavir Tuncer Dağ'ın Ardahan Federasyonu için yayınladığı o destek mesajı;
İstanbul Ardahan Dernekleri Federasyonu Yaşar Geler Başkanlığında Ardahan ve İlçelerinde yapmış oldukları ziyaretler ve çalışmalar Ardahan Kültür Evi yönetim kurulumuz tarafından takdir ile karşılanmıştır. Bu tur ziyaret ve temaslar bölgemizin gelişmesi ve diyalogların kurulması açısında önem arz etmektedir. Ayrıca Ardahan Merkezde kurulan federasyonun İstanbul Ardahan Dernekleri Federasyonu ile ortak çalışmalar yapması İstanbul ve Ardahan arasındaki köprüyü daha da güçlendirecektir. Türkiye'de an az derneğin olduğu Ardahan İlimiz ile Türkiye'de en fazla derneğe sahip olan İstanbul ilimizin iletişiminin güçlenmesi beraberinde bölgemize önemli katkıları getirecektir. Bu tur karşılıklı ziyaretlerin devam etmesini temenni ediyor, bu ziyaretlerin geliştirilmesine öncülük eden tüm kurum ve kuruluşları kutluyor, Ardahan ilimizde ve ilçelerinde yapılacak olan festivallerin huzur ve güven içerisinde geçmesini diliyoruz. Tuncer Dağ Ardahan Kültür Evi Başkanı.
Haberi ekleme saati: 17.52-03 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SAFFET KAYA HALA MARKA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşANAP Döneminde siyasete atılan, Kars-Ardahan-Iğdır Dernekleri ile yakından ilgilenen ve 1992 yılında yeniden vilayet olan Ardahan'ın ilk milletvekillerinden Saffet Kaya Ardahan'da yapılan yaz etkinliklerinde büyük ilgi görmeye devam etti.
10 Ağustos'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Ardahan'a gelerek seçmeni ve sevenlerini dolaşan Ardahan 21., 22.. ve 23 Dönem Milletvekil Saffet Kaya katıldığı, 16. Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivali, Çıldır Uluslararası Göl Festivali, Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni ve 8. Bilbilan Yayla Şenliği'ne katıldı.
Katıldığı yaz etkinliklerin de büyük bir ilgi ve alaka ile karşılanan Kaya'nın uzun süredir siyaset yaptığı Ardahan'da hala marka siyasetçi olduğunu bir kez daha ortaya koydu.
Ardahan'a gelir gelmez cenaze evlerini ziyaret edip, başsağlığı dileyen, düğünlere katılıp, Ardahanlılarla bir olan Saffet Kaya katıldığı etkinlikler ardından köylere çıkarak, 10 Ağustos'ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı için Cumhurbaşkanı adayı olan Başbakana oy istemeye başladı.
Gördüğü ilgiden bir hayli memnun olduğu görülen Saffet Kaya kendisine gösterilen ilginin halka hizmetin karşılığı olarak değerlendirdi.
Haberi ekleme saati: 17.49-03 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇILDIR VE HOÇVAN DA HORTUM,
BİLBİLAN DA KAVGA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**GÖLE’DEN BAŞLAYARAK ÖNCE HOÇVAN’I, ARDINDAN ÇILDIR GÖLÜNÜ VURAN HORTUM BU KEZ DE CAN KAYBI VERMEZKEN, YİNE ÇATILARI UÇURUP, ENERJİ VE TELEFON DİREKLERİNİ YIKARKEN, ÇILDIR VE BİLBİLAN’DA ÇIKAN KAVGALARDA ANİDEN ORTAYA ÇIKAN HORTUMU ARATMADI..

Geçtiğimiz günler de yaşanan ve bir çok ev ve iş yerini yerle bir eden hortum bu kez Hoçvan'da ortaya çıktı.
Alınan bilgilere göre bölgede etkisini sürdüren yağmur ardından bu kez Hoçvan'da ortaya çıkan hortum Çobanlı (Gellik) köyün de 6 evin bir ahırın çatılarını uçurdu.
Ölü veya yaralının olmadığı hortum felaketi ardından bölgeye giden Ardahan AFAD ekibi ilk müdahaleyi yaparak zarar tespiti yaptığı öğrenildi.
Önce Göle Çoban köy de ortaya çıkan ardından Kısır dağı eteğinde bulunan Hoçvan da etkili olan yağmur ve dolunun biçinin devam ettiği tarım alanlarına da büyük zarar verdiği öğrenilirken, aynı yağmur ve rüzgarın Kısırın ötesin de bulunan Çıldır da yapılan Çıldır Uluslararası Göl Festivalinin yapıldığı Akçakale adasında da etkili olduğu ve festival etkinliğinin erken bitmesine neden olduğu alınan bilgiler arasın da oldu.

**Çıldır ve Bilbilanda Kavga...

Öte yandan Ardahan Kültür ve Bal Festivali, Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni ve Çıldır Ulusal Göle Festivalinin yapıldığı aynı gün Ardahan ile Karadenizi sınırını oluşturan 3 Bin 200 rakım yükseklikte bulunan Bilbilan Yaylasın da yapılan 8. Bilbilan Yayla Festivalinde Kinzodamallılar ile Hopalı gençler arasında çıkan kavga da bir kişi bıçaklanırken, kavgaya jandarma müdahale etti.
Öte yandan Çıldır Festivalinde de Çıldır Gölebakan (Meredis) köylüleri ile Çalalılar/Arpaçaylılar da kavga ettikleri, çıkan kavgaya jandarmanın müdahale ettiği bilgisi alındı.
Haberi ekleme saati: 17.35-03 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YOLLAR GEÇİT VERMİYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Müteahhitler Şantiye Kapattı..

Ardahan'ı diğer kentlere bağlayan yolların yıllardır bir türlü yapılıp, bitirilemediği dikkat çekerken, Ardahan'ı ilçelere ve köylere bağlayan yollarda olağan üstü bozuk halde.
Yaklaşık 4 yıl önce yapılmaya başlanan ancak halen bir türlü bitmeyen bölünmüş yolları yapan müteahhitlerin ödenek sorunu dolaysıyla şantiyeleri kapattığı Ardahan'ın şehirler arası yolları gibi İl Özel İdare bünyesinde bulunan köy yolları da olağan üstü bozuk.
Ardahan-Kars, Ardahan Hanak-Damal-Posof, Ardahan Çıldır, Ardahan-Göle yollarında yıllardır devam eden, ancak bir türlü bitmeyen 'Bölünmüş yol' çalışmaları bu yolları yapan müteahhit firmaların 'Ödenek yok' diyerek işi bırakmaları nedeniyle yarım yamalak bırakıldığı Ardahan'da köy yolları da İl Özel İdareye ait asfalt şantiyesinin arıza vermesi ve yaklaşık bir aydır onarılmaması nedeniyle yapılamıyor.

**Önce yollar diyen vekil bile çileden çıktı..

'Hava alanından önce yollar! diyerek Ardahan-Artvin Hava alanı Projesini sonraya bırakan AK Partili Milletvekillini bile çileden çıkaran olağan üstü bozuk yollarının ne zaman yapılacağı bilinmezken 24 yıl önce yapımına başlanan, ama diğer yollar gibi bir türlü yapılmayan Ardahan-Ardanuç yolu da Ardahan'ın diğer şehirler arası ve köy yolları gibi geçit vermiyor.
Bozuk yolların neden yapılmadığını merak eden ve Ardahan-Şavşat yolu üzerin de bulunan İl Özel İdare'ye ait şantiyeyi basan AK Partili Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay kurulduğunda 4.5 Milyona mal olan ama sürekli arıza veren Asfalt şantiyesinin yine bozuk olduğunu öğrenince çileden çıktığı ve yetkililere bağırdığı öğrenilen Ardahan'da 'Yayla yolları yapıyorum' diyen İl Özel İdarenin yamalama bile yapamadığı dikkatlerden kaçmıyor.

**Kalemini Satmayan (!) Gazetecinin Köy Yolu da Bozuk!..

Yollarının olağanüstü bozuk olduğu Ardahan'ın Yaylacık, Kocaköy, Alagöz köyleri hattında bulunan yolunda diğer yollar gibi olağanüstü bozuk olduğu dikkat çekerken, bu yol üzerinde bulunan Kocaköy köy bir süre önce 'Satılık kalemler' diye bir yazı yazan gazetecinin köyü.
Haberi ekleme saati: 20.11-02 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN DEĞİL, AZERBAYCAN FESTİVALİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş****Tek bir Azeri Ailesinin olmadığı Ardahan'da Azeri müzikleri ile festival!..

Ardahan'a komşu olan Ermenistan ile Azerbaycan arasında yeniden yaşanan ve onlarca Ermeni ve Azeri askerinin öldüğü şu günlerde yapılan 16. Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivalinde kışkırtıcı milliyetçilik doruk noktasına ulaştı.
Ardahan Belediyesinin bir bölümünü özelleştirip, organize ettiği festivalde gün boyu Azeri şarkıları ve marşları çalınırken, Alevilerin, Kürtlerin, Terekemelerin ve Türklerin kültüründe eser yoktu.
Ardahan Milletvekilleri Prof Dr. Orhan Atalay, Ensar Öğüt, Ardahan, Iğdır ve Kars Valilileri, Ardahan eski Milletvekili Saffet Kaya, Göle ve Hanak Belediye Başkanları ile Ardahan Federasyonu Yönetiminin de katıldığı festivale ilginin bir hayli az olması dikkat çekerken, festival de yapılan konuşmalarda balın adı vardı, kendisi yoktu.
Saat 10.00'da başlayan festivale katılanların alandan erkenden ayrıldığı görülürken, etkinlikte siyasilerin yine uzun konuşmaların yapılması tepkilere neden oldu.
Çoğunluğu gurbetçilerin oluşturduğu katılım da açılan çadırlarda baldan çok broşürler vardı.

**Aynı Gün 1 Festival, 1 Şölen, 2 Şenlik..

Öte yandan 4 yıldır ara verilen Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni de yapıldı.
16. Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivalinin yapıldığı gün gerçekleşen Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni'nin yapıldığı gün Bülbilan ve Sulakyurt Yayla Şenliği de yapıldı.
Haberi ekleme saati: 20.01-02 Ağustos 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'da Festival Var..
Yazar Fakir
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Bir olacağız, Ardahan olacağız..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş20 Yıldan fazladır bir heyetin Ankara’ya gidip, Ardahan’ın sorunlarını dile getirmediği çokça tartışılan Ardahan’da dün yaşanan manzara gerçekten tarihi ve bir o kadar da önemliydi..
Çünkü 17 Milyonluk İstanbul’da 500 binin üzerinde ki nüfusuyla bu kentte en çok yaşayanlar sıralamasın da 2. olan Ardahanlıyı temsil etmeye gayret eden İstanbul Ardahan Federasyonu ile bugün 107 bine kadar inen bir nüfusun sorunlarına karınca kararınca el atmaya çalışan Ardahan’da ki Serhat Ardahan Federasyonu el ele vermiş, ‘Ardahan için ne yapabiliriz-i’ tartışmaya açmıştı..
Evet bu önemli bir o kadar da beklenen bu hareket çok önemlidir..
Çünkü Ardahan Federasyonlarına başkanlık eden Yaşar Geler ve Burak Taştan 20 yıl önce Ardahan’ın yeniden vilayet olması için verilen mücadelenin bir yenisin, birlikte olmanın gerekliliği bizlere hatırlatmıştılar..

**Peki Rektör Neredeydi?..

Geçtiğimiz gün Ardahan’a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ı ‘Aziziye Kışlası’nın Üniversiteye Verilmesini İstiyoruz’ pankartı ile karşıladık ve 4 yıl önce kararı alınmasına rağmen hala açılmayan Ardahan Üniversitesi Güzel Sanatlar Ardahan Haberi Fakültesinin artık açılmasını istedik.
Naif Çoban, İsmail Öztürk abimizin, Şenel Uslu, Kutluhan Akçay, Özkan Karakaya, gibi bir kaç arkadaşın el attığı pankartı açarken heyecanlanan AK Partililer ve polis bu haklı istemimiz karşısında dona kaldılar..
Çünkü, iktidar olan AK Partililerin yıllardır söyleyip, yapamadığını biz bir pankart ile yüksek sesle dile getirme cesaretin de bulunmuştuk..
Biz bunu yaparken karşıdan gelen başkanın heyecanlı tepkisini, ‘Etini yer kemiğini atmayız’ atasözü ile normal gördük..
Çünkü başkan, ‘Aziziye tamam asıl Sabri Kışla’yı isteyelim’ demişti..
Sonradan öğrendik ki oda alınmıştı..
Peki biz kışlaları isterken üniversite rektörü neredeydi?
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Selahattin Demirtaş Yakışıyor Ama..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanılığı seçimleri öncesi yarışan 3 adayın arasında bulunan Selahattin Demirtaş’ın gerek Kürtlerden, gerek ise Türklerden büyük takdir aldığını desem sanırım, Demirtaş’ı yada onun en dik duran partisi BDP/HDP’yi övmüş olmam demi?.
Çünkü gerek başbakanın, gerek ise çatı adayının Demirtaş kadar mütevazi, güler yüzlü, düzgün konuşan, sıcakkanlı olduğunu ben değil, Kürtler ve Türkler, hatta Ardahan Haberi MHP’liler bile söylüyorlar..
Evet genç bir siyasetçi, saz çalmaktan başka öte bir şey çalmadığını bililen Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş 10 Ağustos’ta yapılacak olan yarışta en çok puan toplayan isim olduğunu rahatlıkla söylerken, bu durumun alacağı oylara yansıyıp, yansımayacağından şüphem var..
Çünkü bu ülke de ve de Ardahan’da, ‘Helal olsun, çok güzel söyledin, aferin işte siyasetçi, politikacı, partili, halkın önderi böyle olmalı’ diyerek alkışlayanların iş oya gelince geri vites yaptıklarını iyi bilenlerdenim..
Bunu en son örneği de Demirtaş gibi güler yüzlü, dobra, samimi olan BDP’li Milletvekili, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sırrı Süreyya Önder’in aldığı oylarda görülebilir..

**Bayram geride kaldı, sıra seyranlar da..

Ramazan ayı boyunca adeta duraklaşan hayatın bayramın gelmesi ve kutlanmasıyla yenide hareketlendi diyebiliriz..
Ki bu hareketlilik bayramın ikinci günü o olağanüstü bozuk yolları aşarak, köylere çıkıp, Eklemeleddin İhsanoğlu’na oy isteyen muhalefetin çalışmasıyla hemen kendisini gösterdi..
10 Ağustos’ta yapılacak olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, çatı adayı olarak adı son anda ortaya atılan 9 partinin adayı Ekmelleddin İhsanoğlu’nun ve BDP, HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’ın yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimi Ardahan Haberi dolaysıyla iyiden iyiye hareketleneceği görülen ortamın Ağustos sıcakları ve Ardahan’da yeniden başlayacak olan festival, şenlik, şölen ve seyranlarla adeta daha da alevleneceğe benzer..
Ardahan’a Havaalanı, Ardahan’a yeni fakülteler, Ardahan’a bir tülü bitmeyen bölünmüş yolları isteyenler ile bunları yapması gerekenlerin yani iktidarın yarışacağı cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi aynı gün ve saatler de yapılacak olan Ardahan Kültür ve Bal Festivali, Çıldır Uluslarası Göl Festivali, Bülbülan, Sarzep yayla Şenlikleri, Gürçayır Filim Festival, Hanak Meşe Ardahan Kültür Etkinlikleri, Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni ve ard arda gerçekleşen düğünlerle iyiden iyiye hareketlenecek olan Ardahan’da bir de önemli toplantı yapılacak..
Ardahan Federasyonu ile Serhat Ardahan Federasyonun bir araya geleceği toplantı ile Ardahan adını taşıyan stk’larda bu hareketlilikte bizlerde varız diyecekler..

**İş Adamları Karşılandı mı?

Ardahan'dan, bölgeden, doğudan doğup, doymak için göç etmek zorunda kalan ve bugün Türkiye'nin ekonomisine, yarın ülkenin siyasetine yön verecek olan hemşehri iş adamlarımızın olduğunu sanırım başta belediye başkanları, köy muhtarları, yerel siyasetçiler başta olmak üzere hepimiz iyi biliyoruz.
Ve bu iş adamlarının da artık yavaş yavaş Ardahan'a, bölgeye şimdilik tatile yarın da yatırıma geleceklerini de..
Falanın oğlu, filanın torunu diyerek bıyık altında küçümsediğimiz, ama aslında doydukları yerlerde ortaya koydukları başarılarla kıskandıran bu iş adamlarımıza ne kadar sahip çıktığımızı sorarken bu ilgiyi göstermesi gerekenlerin başında gelenlerin bölge belediye başkanları, ticaret ve sanayi odaları, stklar, yerel siyasiler, mahalle ve köy muhtarlarının geldiğini de hatırlatırım..
Çünkü, 'Efendim doğdukları yerlere dönüp bakmıyorlar, yatırı yapmıyorlar' diyerek eleştirip, yerden yere vurduğumuz iş adamlarının öncelikle ilgi beklediğini bilmekte fayda var..
Buna örnek olarak başbakanların yurt dışında gelen iş adamlarına yönelik ilgilerini gösterebiliriz..
Ardahan Haberi Yani başbakanların, devlet yöneticilerini Japonya'da, Rusya'da, Amerika'dan gelen iş adamları heyetine nasıl ilgi gösteriyorsa yerel yöneticilerimiz de aynı davranmalıdır..
Bunu neden mi hatırlattım derseniz eğer, bunca festival, şenlik, şölen yapan yerel idarecilerimizin hangisi bölgeye gelen iş adamlarını karşılayıp, onlarla özel ilgilenecek bir ekip kurduğunu sormak isterim..
Protokollerde bile onurlandırılmaktan korkulan iş adamlarının nasıl olup bölgeye çekileceğini düşünmeyen yerel idareciler hiç kusura bakmasın bu önemli ayrıntıyı düşünmüyorlar..
Çünkü onların bırakın, valiyi, kaymakamı, başçavuşa, trafik komiserine gösterdikleri ilgiyi, 'Bölgeye yatırım yapın' denilen iş adamlarına, yerli turistin bölgeye gelmesini sağlayan dernek yöneticilerine o beklenen ilgi ve alakayı göstermediklerini kendiler de biliyorlar..
Bu arada 'Yiğidi öldür, hakkını ye' örneğiyle hareket edecek olursak 6 yıldır belediye başkanlığı yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy'un bu yönde önemli çabası var. Ve bunun en son örneği de başkanın İstanbul Ardahan Federasyonuna gösterdiği yakın ilgidir..
Ama bizim asıl beklentimiz sayın Köksoy'un ve Çıldırlı hemşehrisi olan federasyon başkanına iki satır da olsa kürsüde yer vermeyen Çıldır Belediye Başkanının ve diğerlerinin federasyon, dernek, iş adamlarına özel ilgi gösterme beklentisidir..
Çünkü unutulmamalıdır ki başta İstanbul ile olmak üzere Ankara ve diğer batı kentleri ile kurulmak istenen köprünün ayakları bölge dernekleri, iş adamları ve federasyon gibi stk'lardır..
Yani kısacası; Gönül isterdi ki bu yılki yaz etkinliklerinde Ardahan'a gelen iş adamlarına, artık dernekleri çatıları altında bir araya getiren federasyonlara araç, yer, yemek ve kendilerini takip eden özel bir ekip kurmalıydılar.. Ve sonrada arkadan gidip, oralarda verdikleri birin karşısında 10 almalıydılar..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Serinlemek İçin Girdiği
Gölette Boğuldu!..

**Aynı Gölett Bir Kişi Daha Boğulmuştu..

Havaların iyiden iyiye ısındığı şu günlerde yaşanan boğulmalara bir yenisi de Ardahan'da yaşandı.
Alınan bilgilere göre Ardahan Merkeze bağlı Büyüksütlüce köyünde Özgür Işık (20) isimli bir kişi köyün hayvanlarının sulandığı gölete serinlemek için girdi.
Çıplak halde girdiği gölette çamura battığı öğrenilen Işık'ın kendisini kurtaramadığı ve boğularak yaşamını yitirdiği öğrenildi.

**Ot Römorku Devrildi.. 3 Ağır Yaralı..

Öte yandan Ardahan merkeze bağlı köyün Değirmen köyünden çayırlarında biçtikleri otları evlerine getirmeye çalışan 3 köylünün traktör römorkunun devrilmesi sonucu ağı şekilde yaralandıkları ve Ardahan Devlet Hastanesin de tedavi altına alındıkları öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 14.37-01 Ağustos2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yürüyecekler!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArtık geleneksel hale gelen ve bir çok yerli, yabancı turisti çeken Ardahan Ulusal Kültür ve Bal festivali bugün yapılacak olan ‘Festival yürüyüşü’ ve Aşıkları Konseriyle resmen başlayacak.
Ardahan Belediyesi ile Ardahan Valiliğinin birlikte organize edeceği festival üç gün sürecek.

Bu yıl 16. yapılacak olan Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivali bugün yapılacak olan ‘Festival yürüyüşü’ ile başlayacak.
Ardahan Belediyesinin organize ettiği festivalin ilk günün de Atatürk büstüne çelenk konulmasından sonra ana caddelerde yürüyüşü düzenlenecek.
Aynı gün Ardahan Milli Egemenlik Parkında Aşıklar ve Ozanlar tarafından açık hava da bir konser verilecek.
Konu hakkın da bir açıklama yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, artık geleneksel hale gelen Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivali’ne halkın sahip çıktığını, kendilerini sadece işi koordine ettiğini söyledi.
Yaz tatillerini Ardahan’da geçiren hemşehrilerimiz başta olmak üzere kentte bulunan yerli ve yabancı turistlerin büyük bir heyecanla beklediği festivalin tüm hazırlıklarının tamamlandığını belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, ‘Ardahan’ı tanıtmada büyük rol oynayan festivale tüm Ardahanlıları davet ediyorum’ dedi.
Haberi ekleme saati: 23.28-31 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KERİMOĞLU BROŞÜR DAĞITTI
İHSANOĞLU İÇİN SOKAĞA İNDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlı Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu için oy istedi.Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda BÜYÜK UZLAŞI adayı için hazırlanan stantta çalışmalara katılan Kerimoğlu broşürleri alıp, Bakırköy Sokaklarında oy istedi.
El broşürlerini tek tek dağıtan Kerimoğlu "Türkiye'nin geleceği,çocuklarımızın geleceği için 10 Ağıstos'ta sandığa gidin; İhsanoğlu'na destek verin" çağrısı yaptı.
Bayram Tatilinin son gününde Bakırköy'de Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Chp örgütünün sürdürdüğü kampanyaya dedtek veren Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu "Bakırköy özelinde 10 Ağustos'ta Sayın İhsanoğlu'na rekor bir oy çıkacağına inanıyorum"dedi. Yerel seçimlerde yüzde 70'ye yakın bir oy oranı ile seçildiklerini hatırlatan Bülent Kerimoğlu Çankaya Seçiminde Bakırköy'de İhsanoğlu'na yüzde 75'in üzerinde bir oy çıkacağına inandığını söyledi.
Ekmeleddin İhsanoğlu için hazırlanan broşürleri sokak sokak dağıtan Bakırköy Belediye Başkanı "bu seçimler Türkiye için büyük önem taşıyor ve hepimize önemli görevler düşüyor" dedi.
Bülent Kerimoğlu:"Çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye bırakmalıyız. Onun için, oyumuzu huzur, barış ve demokrasiden yana kullanmalıyız.Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanı seçmeliyiz. Çünkü Cumhurbaşkanları tarafsız olmak zorundadır. Bütün partilere eşit mesafede olan, ülkesine hizmet etmek isteyen, kimseyi ötekileştirmeden, Türkiye'nin parlementer rejimine sahip çıkacak bir aday var.Büyük bir uzlaşı ile Türkiye'nin geleceği için ortak yaşam iradesini ayakta tutacak adaya oy vermek milli bir görevdir" dedi.
Ekmeleddin İhsanoğlu için seçim kampanyasına Bakırköy'de katılan Kerimoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Öfke diliyle konuşan,milletini ayrıştıran kavgadan ve kutuplaşmadan beslenen bir zihniyet cumhurbaşkanı adayı olamaz. Vatandaşını 'sizden bizden' diye ayırandan cumhurbaşkanı olmaz."
İhsanoğlu'nu Özgürlük Meydanı ve Bakırköy'ün farklı adreslerinde vatandaşa anlatan Kerimoğlu " ilçemiz İstanbul'un farklı bölgelerinden binlerce insanın uğrak yeri. Bu sebeple ne kadar çok insanımıza ulaşırsak, kalan bu kısa süre içerisinde sayın İhsanoğlu'nu en iyi şekilde anlatmalıyız. Türkiyemiz için partili partisiz, sade vatandaş ya da Belediye Başkanı sokak sokak çalışıp sandıkta büyük uzlaşının gücünü göstermeliyiz" dedi.
Bülent Kerimoğlu, özellikle gençlere ve kadınlara yönelik bir seçim kampanyasının etkili olacağının altını çizerken, Özgürlük Meydanı'nda yaptığı seçim çalışmasında ortadoğu'da ve özellikle Müslüman coğrafyasında yanan ateşin söndürülmesinde Türkiye'nin önemli bir aktör olduğunu dike getirdi.Kerimoğlu "barış ve kardeşlik için,bölgesel istikrar için, komşularla sorunsuz ve iyi ilişkiler için, emek, saygı ve birlik için İhsanoğlu" dedi.
Haberi ekleme saati: 23.11-31 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Federasyonları Ardahanlılara Birlik Olmayı Hatırlattı!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş‘Bir elin nesi var, iki elin sesi var’ Atasözünü hatırlayan Ardahanlıların oluşturduğu derneklerin çatıları altın da birleşmeye devam ettiği Ardahan Federasyonlarının ortaya koyduğu örnek davranış kentte kayıp olmaya yüz tutan ‘Birliktelik kültürünü yeniden hatırlattı.
Merkezi İstanbul’da bulunan ve iki ay önce yapılan kongre ile yeni yönetimi oluşan ve çalışmaları ile göz dolduran İstanbul Ardahan Federasyonu yönetimi Ardahan’a çıkarma yaptı.
Yaşar Geler başkanlığında ki ARDA/FED’in yönetiminin çıkarma yaptığı Ardahan’da bir dizi gezi ve ziyaretler yapan İstanbul Ardahan Federasyonu, Ardahan’da kurulan Serhat Ardahan Federasyonu el ele verip, kentin sorunlarını birlikte gündeme taşıma kararı aldı.
Ardahan’a gelerek, Ardahanlı gazetecilerin de katıldığı bir toplantı düzenleyen İstanbul Ardahan Federasyonunun Ardahan ziyaretinde adeta ev sahipliği yapan Serhat Ardahan Federasyonu Başkanı Burak Taştan ve yönetimi, ‘Ardahan Derneklerinin yeniden ayağa kalkmasına vesile olan federasyonların daha güçlü bir Ardahan, sorunların çözümünde rol oynayan el ele vermiş Ardahanlıları bir araya getirecektir.’ diyerek, başlatılan bu güçlü hareketin desteklenmesi gerektiğine dikkat çektiler.
Kongre binasında bir araya gelen ve basının sorularını cevaplayan İstanbul Ardahan Federasyonu ve Serhat Ardahan Federasyonu yöneticileri daha sonra Ardahan Valisini, Ardahan Belediye Başkanını, Ardahan Ticaret Odasını, Serhat Ardahan Federasyonu ve Serhat Ardahan Spor Kulübünü ziyaret ettikten sonra ev sahipliğini, Ser-A-Fed ve Ardahan Gazeteciler Cemiyeti’nin yaptığı yemekte bir araya geldiler.
Haberi ekleme saati: 23.09-31 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DSP BİLE ÇALIŞIYOR,
BDP/HDP ORTALIKTA YOK!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Gün kalan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi çalışmalarına hız veren partiler arasına Demokratik Sol Parti Ardahan İl Örgütü'de katıldı.
Geçtiğimiz yerel seçimlerde DSP'den Ardahan Belediye Başkan Adayı olan Mali Müşavir Ömer Türkoğlu'nun kendisin ait özel aracını partisi DSP'nin de destek verdiği çatı aday Ekmelleddin İhsanoğlu'nun potresiyle süsleyip DSP İl Başkanı Mustafa Morkoç ile yollara düşerken, Genel Başkanları Selhattin Demirtaş'ı cumhubaşkanı adayı gösteren Barış ve Demokrasi Partisi ve Halkın Demokrasi Partisi Ardahan İl ve İlçe Örgütlerinde bir hareketlilik görünmüyor.
CHP, MH ve DSP'nin diğer 6 parti ile köy köy gezerek çatı adayları Ekmelleddin İhsanoğlu'na oy istedikleri, AK Parti'nin Bakan, Genel başkan Yardımcısı, Milletvekili, Belediye Başkanları ile top yükün çalıştığı şu günlerde nerede oldukları belli olmayan BDP/HDP'nin neden ortalıkta görünmediği ve adaylarına niye oy toplamadıkları merak konusu olmuştur.
Haberi ekleme saati: 23.52-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK PARTİ TOP YÜKÜN ÇALIŞIYOR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Ağustos'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde de zaferle çıkmak için top yükün çalışan Adalet ve Kalkınma Partisi Ardahan İl Teşkilatı'na Savunma Bakanı ve Genel Başkan Yardımcısı desteği geldi.
AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar Başkanlığında çalışmalarını yoğunlaştıran AK Parti Ardahan İl Teşkilatı, Cumhurbaşkanı adayı olan Genel Başkanları ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm yurtta olduğu gibi Ardahan'da en çok oyu alması için top yükün kolları sıvadıkları görülüyor.
Kent merkezinde dolaşan AK Parti otobüsünün bu yönde ki anonsları ardından Ardahan'a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın ardında AK Parti Genel başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'da Ardahan'a gelerek, AK Partinin Ardahan'da ki çalışmalarına tam destek verdiler.
AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ve AK partili Ardahan Belediye Başkanın da tam destek verdiği cumhurbaşkanlığı seçimi çalışmalarına devam eden AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar yaptığı açıklama da partisin geride kalan 12 yılda 8 defa kazandığı seçimlerini Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı yaparak taçlandıracaklarını belirtti.

**En Fazla Yatırım Erdoğan Dönemin de Yapılmıştır..

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması halinde Türkiye'ye huzur ve barış geleceğini, 21'inci asrın Türkiye'nin asrı olacağını söyledi.
Ardahan'a yaptığı ziyaretin de Cumhurbaşkanı seçimine değinen Yılmaz, Türk milletinin tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanını halkoyuyla seçeceğini ifade etti.
Seçimlerde millettin 3 adayı değerlendireceğini dile getiren Yılmaz, son 80 yılda yapılan hizmetlerin daha fazlasının Recep Tayyip Erdoğan döneminde yapıldığını ve Sivas halkının bunu dikkate alacağına inandığını söyledi.

**Soylu: Paralele Yapı ile Mücadele Devam Edecek..

Partinin Ardahan İl Teşkilatının çalışmalarına destek için Ardahan'a gelen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "Paralel denilen ve ortak ilkelerimizin dışında bu devletin içerisinde hareket etmeye çalışan bu yapının kökünü kazıyacağız" dedi.
Ak Parti Ardahan İl Başkanlığı Binasında parti üyeleri ve vatandaşlarla buluşan Soylu, parti binasında düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Soylu burada gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Ardahan Haberleri seçimini kazanmasının ardından çözüm sürecinin devam edeceğini ve paralel yapı ile mücadelenin ise aralıksız devam edeceğini dile getiren Soylu, "10 Ağustos'ta bu büyük milletimizin teveccühü ile Cumhurbaşkanı seçildikten sonra iki şey devam edecektir. Bunlardan bir tanesi çözüm sürecidir. Kayıtsız şartsız çözüm süreci devam edecektir. Bu kimseye bağlı değildir. Bizi kendi kardeşlerimizle ayırmaya çalışan, bizim ailemizi parça pinçik etmeye çalışanlara karşı hiçbir şekilde müsamahakar olamayız ve onlara yol açılmasına müsaade edemeyiz.' dedi.

**Atalay: Kürtlere Seslendi..

Öte yandan partisinin Ardahan'da ki çalışmalarına katılan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, '10 Ağustos sıradan bir seçim değildir, 10 Ağustos'ta Türkiye'nin yıldızının, ya sönmesine ya da parlamasına karar verecek olan bu millettir diyerek başta Kürt seçmenine olmak üzere 10 Ağustos'ta sandık başına gidecek olan seçmene şöyle seslendi.
"Geleceğimiz milletimizin elindedir. Bu insanların geçmişini iyi anlatmamız analiz etmemiz gerekmektedir. Yaklaşık 30-35 yıldır kimliği, dini kültürü reddedilmiş ve asimile edilmeye çalışılmış, Kürtlere de seslenmek istiyorum. Kardeşliğin birliğin hazzını tadıyor isek bunu AK Partiye borçlu olduğumuzu unutmamız lazım. 10 Ağustos da seçime gidiyoruz. Eğer Filistin için ciğerimiz yanıyor, çaresizlik içinde saçlarımızı yoluyor, parmaklarımızı ısırıyor, kafamızı duvarlara vuruyor ve bu çaresizlik içinde acı hissediyorsak, 10 Ağustos günü Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması lazım." şeklinde konuştu.
Haberi ekleme saati: 23.49-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.earsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇOK ŞÜKÜR..
BELEDİYENİN FOTOĞRAFÇISI DA
GAZETECİ OLDU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da bir çok gazete ve İnternet haber sitesinin olmasına rağmen, Ardahan Belediye Başkanlığı Sosyal Paylaşım sitesi olan Facebook üzerinden yine alakası olmayan bir web sitesi üzerinden Ardahan Bal Festivali hakkında duyuru yapmış!
Ardahan Belediyesi milyarlar vererek web sitesi yaptırmalarına rağmen duyuru etkinlikler hakkında kendi resmi web siteleri değilde Ardahan da yerel bir gazetenin web sitesinin üzerinden hemde kendi resmi facebook sayfalarından reklam yaparak başka bir sitenin reklamını yapmaları düşündürücü.
Acaba Sayın Faruk Köksoy’un bu konu hakkında bilgisi var mı, bilerek göz mü yumuyor? bunca gazete ve internet sitesinin Ardahan da olmasına rağmen neden hep bu site üzerinden etkinliklerini duyuruyorlar, başka bir sıkıntı ise yine Belediyenin e-mailinden belediye hakkında haber yollarken haber altına bahsettiğimiz haber sitesinin adresini koyuyorlar, eğer bu gazete sitesini kullanacaklarsa belediyeye site yaptırmak için milyonlarca para neden harcandı. Buna benzer haberleri yapıyoruz diye keyfi davranarak bizi Ardahan Belediyesinin e-mail listesinden çıkartıyorlar.
Umuyoruz ki bu konuya daha duyarlı davranılır ve gereken hassasiyet bir an önce gösterilir..
Haberi ekleme saati: 23.45-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.esenyurthaberleri.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Paralar Osman’a.
Afişler Zabıta’ya!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşFestivali 60 Bin TL.ye satan belediyenin festivalin afişlerini zabıtaya astırmasına tepki koyan HDP Ardahan İl Başkanı Ercan Karagöz, ‘bu iş çiçeklendirmeyi özelleştirip, çiçekleri sulama işini belediyenin itfaiyesine yaptırmaya benzedi’! dedi.
Bu yıl 16. yapılacak olan Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivalini Osman’a özelleştiren Ardahan Belediyesi festivalin işlerini belediyenin zabıtasına ve çalışanlarına yaptırıyor.

**Boykot edilmeli..

Festivalin 60 Bin TL.’ye Osman diye bir kişiye satan ve organize işlerini bu şahsın firmasının yapacağını ilan eden Ardahan Belediyesinin festivalin afişlerini zabıtalara astırması tepkilere neden oldu.
‘Ülkede ne varsa özelleştiren, bu yetmez gibi halkı festivalini de satan AKP’nin sattığı festivalin organizesini para ödediği Osman’a değil de zabıtaya yaptırması ne kadar doğrudur’ diyen, Halkların Demokratik Partisi Ardahan İl Başkanı Ercan Karagöz, ‘festival alanında çadır kurmak isteyen esnafatan 2,5 Bin. TL. isteyen Osman nerede?’ diye sordu.
Ardahanlıların bu festivali boykot etmesi gerektiğini de belirten HDP İl Başkanı Ercan Karagöz AKP’nin halkın festival ve şenliklerini de paraya çevirdiğini belirtti.

**Belediyeden Muallaklı Açıklama..

Öte yandan festival alanında çadır kuracaklardan, festivale girişte esnaf ve vatandaşta para alınacak iddialarına belediyeden muallaklı bir açıklama geldi.
Belediyenin doğru dürüst çalışmayan hoparlörlerinde de aynı açıklamayı yapan belediye facebook sayfasında yayınladığı açıklamada, festival alanında çadır kurmak isteyen esnaftan, yada girişten para alınıp, alınmayacağını net bişr biçimde açıklamadığı dikkat çekerken, haberlerimizi yalanlamaya çalışırken, 'Zabıtaya uğrayın' dmesi dikkatlerden kaçmadı.
İşte Belediyenin konuyla ilgili o ilginç ve üstü kapalı açıklaması;
ARDAHAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN DUYURULUR!
01-02-03- Ağustos 2014 Tarihinde, 15.Ulusal ve Kültür Bal Festivali'nin düzenlendiği Çamlıçatak Mesire Alanı ile ilgili çadır ve yerleşim konusunda çıkan dedikodu haberler asılsız olup; Halkımızın bu tür asılsız söylentilere rağbet göstermemesini önemle rica ediyoruz.
Alanda kullanılan elektrikli malzemelerin elektrik tüketimi tüketiciye ait olup, başka bir ücret talebi söz konusu değildir, Çadır kurma veya alana giriş, ticari faaliyetlerle ilgili sorun yaşanmaması için, Ardahan Belediyesi Zabıta müdürlüğü ile irtibata geçilmesi önemle rica olunur .
Haberi ekleme saati: 15.23-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Saffet Kaya Ardahan'a Geliyor..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**SAFFET KAYA SAĞ KOLUNUN MUTLU GÜNÜ İÇİN ARDAHAN'A GELİYOR..

Ardahan'ın ilk milletvekillerinden olan Saffet Kaya'nın siyasete atıldığından bugüne adeta sağ kolu olan Ardahanlı esnaflarından olan Turgay Derin biricik oğlu Emir Arda Derin erkekliğe ilk adımı atıyor.
Turgay derin'in Cuma günü, saat 16.00'da eski TOKİ'de ki evin de yapılacak olan sünnet düğününe 3 dönem Ardahan Milletvekilliği yapan Saffet Kaya'da katılacak.
Göleli İş Adamı Enver Demir'in kirveliğini yapacağı Emir Arda Derin'in sünnet düğününe tüm Ardahanlılar davet edildi.
Haberi ekleme saati: 11.11-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CAN ARDAHAN TÜRKÜ OLDU..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**CAN ARDAHAN KLİBİNE DESTEK OLACAK FİNANSÖRLER ARIYOR..

Ardahan’ı tanıtmak, kültürel, sosyal etkinliğine katkı sunmak için verilen çabalara kendi imkânları ile destek veren yerel sanatçılar hazırladıkları cd’lerde Ardahan’ı unutmuyorlar.
Yok, imkânlara karşın sesler ile Ardahan’ı her platformumda gündeme taşıyan ses sanatçılarından Ardahan’ın Hakan ilçesine bağlı Yünbüken (Çığret) köylü ses sanatçısı Erkan Ergeze çıkardığı son cd’sine ‘Can Ardahan’ adını verdi.
‘Can Ardahan’ isimli yen cd’sinde Ardahan Yolları türküsüne de yer veren yerel sanatçı Erkan Ergezer, ‘Ardahan sevdalarına başta iş adamlarından, derneklerden olmak üzere yerel yöneticilerde gerekli desteği görememenin sıkıntısını yaşadıklarını belirtirken, yeni çıkardığı ‘Can Ardahan’ adlı cd’sinine klip çekmek istediğini ve kendisine destek verecek bir finansör aradığını belirtirken, yine de her şey Ardahan için’ dedi.
Bu yıl 16. Yapılacak olan Ardahan Kültür ve Bal Festivalinde de yer alacak olan yerel sanatçılar arasında bulunan Ergezer Ardahan ve İstanbul’da ki tüm Ardahan etkinliklerine de katılıp, destek vermesiyle de tanınmakta.
Haberi ekleme saati: 11.06-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BELEDİYE TEMİNAT VERMEDİ,
AZERBAYCAN FUTBOLCU VERDİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2013-2014 Futbol Sezonun şampiyonu Serhat Ardahan Spor 2 Azer futbolcuyu transfer etti.
2014-2015 Futbol Liginde Ardahan'ı Bölgesel Amatör Ligin de Ardahan'ı temsil edecek olan Serhat Ardahan Spor hazırlıklarına devam ederken BAL ligine katılamk için istenen teminatı belediyeden alamadı.
Teminat sorunu başta olmak üzere maddi imkansızlıkları kendi çabaları ile aşmaya çalışan Serhat Ardahan Spor lig başlamadan eksikliklerini giderme çalışmalarına devam ederken, Azerbaycan'da transfer ettiği iki futbolcusuyla takımına güç kattı.
Ardahan 1'inci Amatör Ligi'ni şampiyon olarak tamamlayarak Bölgesel Amatör Lig'de (BAL) oynamaya hak kazanan Serhat Ardahanspor, Azerbaycan Süper Ligi'nden 2 futbolcuyu kadrosuna dahil etti.
Ardahan İnönü Caddesi'ndeki kulüp binasında yapılan imza törenine yöneticiler ve futbolcular katıldı. Bu sezon da şampiyon olmayı hedeflediklerini belirten takım menejeri Mustafa Mehmet Kayrım, Azerbaycan Süper Ligi'nde mücadele eden 2 futbolcuyu kadrolarına dahil ettiklerini açıkladı. Azerbeycan Gabere takımında 7 yıl file bekçiliği yapan 29 yaşındaki Elnar Kerimov ve Revan'da forma giyen forvet Muhammet Hakverdiyev ile anlaşma imzaladıklarını söyleyen Kayrım, "Transferlerin Serhat Ardahanspor için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
Kulüp Başkanı Sedat Sural ise 'BAL'da ilimizi en iyi şekilde temsil edebilmek için gerekli görüşmelerimiz ve transferlerimize başlamış bulunmaktayız. Bugün Azerbaycanlı futbolcularımızla sözleşme imzaladık. Birkaç gün sonra Ankara Şekerspor'un hocası Aydın Başer ile sözleşme imzalayacağız. Dışarıdan 10-11 futbolcu daha transfer edeceğiz. Transferleri yapmamıza rağmen, futbolcuların konaklayacakları bir yer olmadığından dolayı idmanlara henüz başlayamadık" diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 10.53-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAYRAMLAŞMA DA GÜNDEM
ARDAHAN HAVAALANIYDI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBir aylık ramazan ardından gelen bayram da bir araya gelen Ardahan protokolünün bayramlaşmasın da günden Ardahan Havaalanıydı.
Ardahan da Ramazan Bayramının İlk gününde il protokolü, sabahın erken saatlerinde vatandaşlarla bayramlaştı.
Tarihi Kongre Binasında başlayan bayramlaşma törenine, Ardahan Valisi Ahmet Deniz, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Tugay Komutanı Yüksel Durak, Emniyet Müdürü Selami Hüner, Ardahan'a yeni atanan Jandarma Komutanı Osman Yeşilöz, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
İl protokolünün tarihi Kongre binasındaki bayramlaşma töreninin ardından, 25’nci Hudut Tugay Komutanlığı’nı ziyaret edilerek, er-erbaşların bayramını kutlandı.Ayrıca Program dahilinde; Gazilerin, Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezinden faydalananlar ve çalışanlar ziyaret edilerek bayramları kutlandı.
Bayramlaşma sohbetinde Ardahan'a havalanının şart olduğunu belirten protokol Türkiye'nin Kafkaslara açılan kapısı olan Ardahan'ın havalanını hak eden iller arasında ilk sıralarda olması gereken bir vilayet olduğununa bir kez daha dikkat çektiler.
Haberi ekleme saati: 10.47-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KÜLTÜR EVİ'NDE
ARÇI SARSINTILAR DEVAM EDİYOR...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMerkezi İstanbul Esenyurt'ta bulunan ve yıllardır yeri bulunmayan Ardahan Kültür Evi'nde şok bir istifa daha geldi.
Başkanlığını Göleli Mali Müşavir Tuncer Dağ'ın yaptığı ve Esenyurt Belediyesinin yaptırdığı binayı bir türlü alamayan Ardahan Kültür Evi'nin futbol takımı hocası ve yönetim kurulu üyesi Hanaklı Volkan Coşkun'da istifa etti.
Merkezi Esenyurt da bulunan Tuncer DAĞ Başkanlığındaki Ardahan Kültür Evi yeni yönetimini kurmasının üzerinden daha bir kaç ay geçmesine rağmen istifalarla sarsılmaya devam ediyor.
Göleli Esenyurt Belediye Başkan Vekili, Hanaklı AK Parti Meclis üyesi Togay Çoban ve Çıldır'lı Ak Partiye yakınlığıyla bilinen Cansever Korkmaz 'ın istifalarının ardından bugün de Dernek Kurucularından Volkan Coşkun 7 yıllık görevinden istifa ettiğini sosyal medya aracılığıyla duyurdu.
İstifa sebebini yazmayan Volkan Coşkun bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde iller arası turnuva da Ardahan Kültür Evi Sporu Şampiyon yapan teknik direktördü.
Haberi ekleme saati: 10.17-30 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ŞEKER DEĞİL
EKMELEDDİN İÇİN OY TOPLADILAR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşRamazan’ın bitmesi ve şeker bayramının gelmesiyle yeniden hareketlenen siyasi arena 10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için iyiden iyiye hareketlendi.
CHP, MHP ve DSP’nin başını çektiği ve toplam 9 partinin desteklediği çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu için yollara düşen siyasi parti temsilcileri CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt başkanlığın da Ardahan’ın köylerini gezerek, İhsanoğlu’na oy istediler.
10 Ağustos'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi köylere çıkan CHP, MHP ve DSP Ardahan Teşkilatları çatı adayları Ekmelleddin İhsanoğlu için köylülerden oy istediler.
Şeker Bayramının 2. günü CHP Ardahan Milletvekili Ennsar Öğüt'ün de katıldığı konvoy ile 'Düz Ardahan Köyleri' olarak bilinen alanı gezen CHP, MHP ve DSP'liler bayram günü gittikleri köylerde şeker alıp, oy istediler.
Köylülere 9 partinin adayı olarak gösterilen Ekmelleddin İhsanoğlu'na neden oy verilmesi gerektiğini anlatan CHP, MHP ve DSP'liler Cumhurbaşkanlığına aday olan başbakanın cumhurbaşkanı olması halinde Türkiye'yi zor günler beklediğini de belirttiler.
Haberi ekleme saati: 20.54-29 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HİZMET İÇİN AK PARTİLİ OLDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**14 Belediye Başkanı Ak Parti'ye katıldı!
Başbakan Erdoğan, AK Parti İstanbul İl teşkilatının düzenlediği bayramlaşma töreninde partiye katılan başkanlara rozetlerini taktı.
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, AK Parti İstanbul İl teşkilatının düzenlediği bayramlaşma töreninde partiye katılan başkanlara rozetlerini taktı.
4'ü CHP'den seçilen 14 ilçe belediye başkanı AK Parti'ye katıldı..

İşte Ak Parti'ye katılan Belediye başkanları;
30 Mart seçimlerinde DSP'den seçilen Ardahan'ın Çıldır ilçesi Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu,
CHP'den seçilen Bartın'ın Amasra ilçesi Belediye Başkanı Emin Timur,
CHP'den seçilen Burdur'un Çeltikçi ilçesi Belediye Başkanı Recep Aydın,
Demokrat Parti'den seçilen Çorum'un Dodurga ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Aydın,
Demokrat Parti'den seçilen Elazığ'ın Arıcak ilçesi Belediye Başkanı Ferit Yıldırım,
CHP'den seçilen Iğdır'ın Karakoyunlu ilçesi Belediye Başkanı Kurban Kaya,
Demokrat Parti'den seçilen Iğdır'ın Aralık ilçesi Belediye Başkanı Bayram Teksay, CHP'den seçilen Kars'ın Akyaka ilçesi Belediye Başkanı Muhammet Toptaş,
BBP'den seçilen Kırıkkale'nin Keskin ilçesi Belediye Başkanı Dede Yıldırım,
Saadet Partisi'nden seçilen Kırıkkale'nin Delice ilçesi Belediye Başkanı Turgut Özdem,
Saadet Partisi'nden seçilen Konya'nın Halkapınar ilçesi Belediye Başkanı Fahri Vardar,
MHP'den seçilen Niğde'nin Çiftlik ilçesi Belediye Başkanı Serkan Güzel, MHP'den seçilen Sivas'ın Yıldızeli ilçesi Belediye Başkanı Yılmaz Navruz,
BBP'den seçilen Sivas'ın Gemerek ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Demir
Haberi ekleme saati: 20.21-29 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
MHP'den seçilen Sivas'ın İmranlı ilçesi Belediye Başkanı Pehlül İşleyen AK Parti rozeti takıldı.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahanlılar Federasyon Sistemini Şimdiden Hayata Geçirdiler..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşÖzerk yönetim, federasyon, başkanlık sisteminin sıkça yaşandığı şu günlerde Ardahan'da ve ülkenin diğer kentlerin de bulunan dernekleri bir çatı altında toplamaya başlayan Ardahanlılar Federasyon kültürünü şimdiden hayata geçirdiler.
İsmi gündeme geldiğin de bir çok tartışmaya neden olan federasyon sistemini derneklerini bir çatı altın da toplayarak hayata geçirmeye başlayan Ardahanlılar, Ardahan Federasyonu, Serhat Ardahan Federasyonu ve Hoçvan Federasyonu adlı ard arda kurdukları federasyonlarla dernekler arasında yaşanan dağınıklığı gidermeye, yaşadıkları sorun ve sıkıntıları bir merkez de çözmeye çalışmaktalar.
Türkiye'nin Gürcistan ve Ermenistan'a komşu olan 75 plakalı, 5 ilçeli, bir beldeli, 263 köylü vilayeti olan Ardahan'dan doğup, ekonomik ve sosyal gelişmeler nedeniyle, İstanbul başta olmak üzere bir çok batı kentine yerleşen Ardahanlılar şimdiye kadar kurdukları 3 federasyonla hem federasyon sistemini hayata geçirmiş oldular, hemde hemen her yerde bulunan ancak aktif ve etkin olmayan derneklerinin gücüne güç katmaktalar.

**Örnek bir birliktelik İstanbul Ardahan Federasyonu ARDA-FED..

Sivaslılardan sonra İstanbul'da yaşayan en çok nüfusa sahip olan Ardahanlıların çatısı altın da bir araya geldiği Ardahan İstanbul Federasyonu bugüne kadar 30 Ardahan derneğini bir araya getirerek, İstanbul'da bulunan diğer sivil toplum örgütlerinin en güçlü ve ses getiren bir STK'sı olma yolunda emin adımlarla yürüyor.
Aynı zaman da Öğretmen olan Yaşar Geler'in başkanlığını yaptığı ve yönetimin de bir çok Ardahan derneğinin başkan veya yönetim kurulu üyesinin bulunduğu ARDA-FED'in İstanbul'da bulunan Ardahan Derneklerini bir araya getirme çalışmasının yanı sıra Ardahan'ın sorun ve sıkıntılarını da başta Ankara'ya olmak üzere batı kentlerine taşıyıp, çözüm bulmak için büyük çaba harcıyor.
Kurulduğundan bugüne bir çok etkinlik ortaya koyan ve Ardahan'ı ülke gündemine taşımayı başaran Ardahan Federasyonu Yönetimi Ardahan'da düzenlenen yaz etkinliklerine de el atarak, Ardahan'ın tanıtımında büyük rol oynayan Ardahan Kültür ve Bal Festivali, Çıldır Ulusal Göl Festivali, Göle Ulusal Kaşar Festivali, Damal Atatürk'ün İzin de ve Gölgesinde Şenliği, Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni, Hoçvan Yayla Şenliği gibi yaz etkinliklerinde katkı sunmaya çalışıyor.

**Ardahan'da ARDA-FED'i Anlatacaklar..

Başında bulunduğu Ardahan Federasyonunun gün geçtikçe ülkenin en güçlü stk'larından olmaya başladığını belirten Ardahan Federasyonu Başkanı Yaşar Geler 17 Milyonluk İstanbul'da yaşayan insanlar arasında Sivaslılardan sonra 2. olan Ardahan ve Karslıların birlikteliği için çıktıkları bu yolda Bakü-Tiflis Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının geçtiği, Kürt ve Ermeni açılımı nedeniyle adı Kars-Ahırkelek-Bakü olarak değiştirileceği belirtilen Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu'nun inşaa edildiği, Gürcistan'a açılan Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısının yanı sıra gümrük binalarının inşaatını devam ettiği ve açıldığın da Türkiye'nin en büyük 3, gümrük kapısı olması hedeflenen Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı ve en önemlisi başta değişen doğal şartlar dolaysıyla gün geçtikçe değeri daha iyi anlaşılan hayvancılığın kırmızı et deposu olan Ardahan'ın sorun ve sıkıntılarını gündeme getirmek, çözüm bulmak için dernekler olarak bir araya geldiklerini belirtiyor.
Ağustosta başlayacak olan Ardahan'da ki yaz etkinliklerine ARDA-FED Yönetimi olarak katılacaklarını belirten Geler, ARDA-FED'in festival ve şölen programını da açıkladı.
'Ardahan İli Dernekler Federasyonumuzun yaz dönemi çalışma programı kapsamında, Yönetim Kurulumuzun almış olduğu karar gereği; Ardahan’da yapılan ve davet aldığımız festivallere yönetim olarak aktif bir şekilde katılma, Ardahan’ın sorunlarını yerinde görme ve ilgili kurum ve kuruluşları ziyaret ederek bilgi alışverişi amaçlı bir ziyaret programı hazırlanmıştır. Program Ardahan’ daki kurum ve kuruluşlardan yapılan görüşmeler ve alınan randevularla kesinleşmiştir.' diyen ARDA_FED Başkanı Yaşar Geler ARDA-FED'in Ardahan gezi programını da açıkladı.
ARDA-FED’ İN ARDAHAN ZİYARETLERİ VE FESTİVAL PROGRAMI
1- 30 Temmuz 2014 Çarşamba:
Ardahan’a iniş serbest zaman
2- 31 Temmuz 2014 Perşembe:
a. Gazetecilerle sohbet - Saat: 09.00- 10.30
b. Belediyeyi ziyaret - Saat: 11.00- 12.00
c. Valiliği ziyaret - Saat: 13.00- 14.00
d. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası’ nı ziyaret- Saat:15.00- 16.00
e. Üniversiteyi ziyaret - Saat:16.30
3- 01 Ağustos 2014 Cuma:
a. Göle Belediyesi- Kaymakamlık - Saat: 10.00- 12.00
b. Hanak Belediyesi- Kaymakamlık - Saat: 13.00- 14.00
c. Damal Belediyesi- Kaymakamlık - Saat: 15.00- 16.00
4- 02 Ağustos 2014 Cumartesi:
Ardahan Bal Festivali’ ne katılım
5- 03 Ağustos 2014 Pazar:
Çıldır Uluslararası Göl Festivali’ ne katılım
6- 04 Ağustos 2014 Pazartesi
a. Çıldır Belediyesi – Kaymakamlık- Saat: 10.00- 11.00
b. Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı’ nda inceleme- Saat: 13.00- 14.00
c. Çıldır Kars- Tiflis-Bakü Tren yolunun incelenmesi- Saat: 16.00- 17.00
7- 05 Ağustos 2014 Salı:
a. Posof Belediyesi- Kaymakamlık – Saat: 10.00-11.00
b. Posof Türkgözü Sınır Kapısı’na ziyaret- Saat: 14.00
c. Ardahan Gazeteciler Cemiyeti ziyareti ve basınla buluşma- Değerlendirme- Saat:19.00
8- 06 Ağustos 2014 Çarşamba:
İstanbul’a dönüş
ARDA-FED YÖNETİM KURULU Adına Yaşar GELER/Genel Başkan
Haberi ekleme saati: 13..31-29 Temmuz 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İSRAFİL AVŞAR HAYATINI KAYIP ETTİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'da bulunan iki sürücü kursundan biri olan Avşar Sürücü Kursunun sahibi İsrafil Avşar bir süre önce yakalandığı hastalığa dayanamayarak bu dünyadan göç etti.
Bayramın 2. günü tedavi gördüğü Ardahan Devlet Hastanesinde hayata göz yuman İsrafil Avşar Ardahan Yeni Mahalle Mezarlığında toprağa verilecek.

**Bayram günü yolda düşerek öldü..

Ardahan'ın Göle İlçesi'nde 83 yaşındaki Ahmet Tevfik, Gülistan Köyü'nden Çardaklı Köyü'ne bayramlaşmak için gittiği sırada bindiği at arabasından düşerek öldü.
Olay, saat 11.00 sıralarında meydana geldi. Ahmet Tevfik, bayram ziyaretinde bulunmak üzere bindiği at arabasıyla ÇardaklıKöyü'ne doğru yola çıktı.
Tevfik, Gülistan Köyü yakınlarında at arabasının taşa çarpması sonucu dengesini kaybederek arabadan düştü. Düşmenin etkisiyle yerde sür

Ramazan Bayramınız Kutlarız..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Hesso Dede Eskiye Çevir..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKöylü kadın her gün yatağı ıslatan çocuğunu yanına alıp, köyün alimi olarak bilinen Hasso Dede’ye götürür ve ‘Dede bu yetim geceleri yatağı ıslatıyor, ömrümü yedi yün döşekleri çürüttü bir çare der..’
Ardahan Haberleri Çocuğu ve kadını boydan ölçüp, dermanın 10 yumurtada olduğunu gören Hesso dede kadına git 10 yumurta getir, çözüm bulayım der..
Yoksul kadın o yok haline karşın 7 yumurtayı kendi tavuklarına üçünü komşudan alıp gelir alim Hasso Dede’ye..
Hasso Dede yumurtaları alır, of pof ve çoğumuzun anlamını bilmediği Arapçadan süreler okur, bir yumurtayı da kırıp, her gece yatağı ıslatan çocuğun sırtına sürüp, ovduktan sonra haydi git, bir daha altına işlemez der.. Kadın mutlu, çocuk şüpheli evine gider..
Ara da bir kaç gün geçer ve Alim dede, Hasso Dedenin kapısı bir daha çalınır..
Kadınla çocuğu kapıda gören Hasso Dede kadından teşekkür beklerken kadın elinde ki 20 yumurtayı gösterip, biraz da sert bir ses tonuyla derki;
Hesso dede al şu 20 yumurtayı da çocuğu eski haline çevir der..
Çünkü çocuk altını ıslattığı yetmez gibi büyük abdesti de yapmaya başlamış..
Evet Aziziye Kışlasının üniversiteye verilmesini isterken, büyük bir bölümü boşalmış kışlanın kapısının yenilenmesi ve duvarlarının jiletli tellerle örülmesi Hasso Dedenin işine döndü..

**Ardahan’da yapılacak işler..

Bir çok eksiği, yaması ile artık yavaş yavaş vilayet olmaya başlayan Ardahan'da ne gibi işlerin yapılacağının merak eden İstanbul ve batı illerinde ki hemşehrilerime 'Ardahan'da yapılacak işleri zaman zaman burada sıralarken, acil olarak ve para kazandıracak en öncelikli işin Ardahan'da öğrenci yurdu, otel ve fotoğrafçılıktır..
Fotoğrafçılığın yurt ve otel kadar para kazandırdığının bilinmesi gerektiğini belirtirken Ardahan Haberleri diğer bir işin de modern bir şekilde yapılacak olan ve Ardahan'da ki organik olan hayvansal ürünlerin pazarlanmasıdır..
Birilerinin fotoğrafçılıkta tekel olduğu, bir diğerlerinin Yap/Sat ile para kazandığı Ardahan'da yeni bir iş ise doğal gaz tesisatı işidir..
Atadan dededen kalma yöntemlerle yapıldığı için halen istenen seviye de olmayan hayvancılığı artık dev projelerle yaptırmaya çalışan dünya Ardahanlıları da bu işi yaparken zamana uymalarını istemektedir.
Aksine yarın Hollandalı İngiliz hatta bugün yalandan sanal ortamda hakaret ettiğimiz İsrail gelip, Ardahan'da kuracağı modern ahırlarla hayvancılığı da elimizde alacak..
Bu nedenle Ardahan'da yapılacak işlerin listesini daha sık yayınlayıp, başta İstanbul'da ki Ardahanlılara olmak üzere herkesi Ardahan'a yatırımda davet edeceğim..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Ardahan’da ki Beton ve Santralleri..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da yaşananları gazetelerimiz ve internet sitelerimiz de aracılığıyla günü birlik olanları aktardığımız siz okurlarımızın Ardahan’ı bizden de daha çok iyi bilmesine karşın sesini çıkarmadığını anlatmaya çalıştığım dünkü, m’Ar Damarı Yırtılan Ardahan’ başlıklı yazım sanırım birilerini utandırmış, yüzlerini kızartmış..
Çünkü dünkü yazımızı okuyan onca okurumuzun, ‘Vallahi haklısınız’ diyerek öz eleştiri yapmasını da güzel bir gelişmeydi..
Evet, bu memlekette yaşananları sağından, solundan gündeme taşıdığımız bir sıra Ardahan Haberleri da Çıldır’da gelen bir haber bu memleketin çivisi çıkmış diyen Gazeteci Fakir Yılmaz’ı ve bizleri bir kez daha haklı çıkarıyordu..
Çünkü bir yıl önce Çıldır’da yaşanan ve bize göre gelmiş, geçmiş siyasilerin en duyarlısı olan zamanın Çıldır İl Genel Meclis Üyesi Nejdet Kanbir’in yumruk yemesine neden olun okulun temeline atılan betonun sağlıklı olmadığını belirtirken bugün yaşanan duyarsızlık o zaman da yaşanmış, hatta Kanbir’in siyasi şov yaptığı, bizlerinde gerek yerel de gerek ise ulusal da yaptığımız haberlerle reklamına neden olduğumuz ileri sürülmüştü..
İşte bugün Ardahan’a devam eden onca inşaat için alınan betonun ne kadar sağlıklı olduğunu bir kez daha gündeme getiren bu gelişme, Ahmet Deniz’den önce ki vali Seyfettin Azizioğlu’nun, ‘Ardahan’da diğer bir sorun da beton sorunudur’ açıklamasına neden olmuştu..
Evet bu memlekete beton ve santrallerini kontrol eden var mı?

**Ar Damarı Yırtılan Ardahan

Ardahan'ı tanımayanlar Ardahan'da işlerin tıkırın da olduğunu sanar ve 'Ya kardeşim siz gazeteciler niye durduk yerde milleti neye rahatsız edersiniz' der..
Evet zaman zaman aynı tepkileri bizzat bire bir görüşmelerde de almıyor değiliz..
Çünkü başta eşi Genel Sekreter Yardımcısı, Kütüphane Daire Başkanı, Üniversitede ki derneklerin başkanı ve de yöneticisi olan Ardahan Üniversitesin de, ne iş Ardahan Haberleri yaptıkları bilinmeyen valilik, belediye ve diğer resmi kurumlarda her şey güllük gülistanlıkken, biz kalkıp, Festival-i Osman-i başlığını atar, üniversitenin bütçesinin Sayıştay elamanlarınca kontrol edildiğini sorar, kaymakamlıklarda ki harcamaları merak ederiz..
Bugün Ardahan'a gelecek olan Savunma Bakanının Ardahan kent merkezinde ki Askeri kışlaları bize vermesini ister, halk içinde olmasını beklediğimiz bir çok idareci gibi Tugay Komutanının kim olduğunu da tanımadığımızı söyler, yazar, çizeriz..
Bu yetmez gibi Ardahan'da kazandıklarını neden Ardahan'a yatırım olarak yapmazlar diye bu kentin kaymağını yiyenlerin neden en çok vergi verenler listesinde olmadıklarını sorar, rantlarına rant katanları rahatsız ederiz..
Dün bizi ziyaret eden bir okurumuz ve dostumuz bizim verdiğimiz rahatsızlıkların (!) etkisini göstermemesinin nedeninin bu memleketin ar damarını yani duyarsızlık duygusunun yege ile yontulduğu ve herkesim yaşananlara düz baktığını belirtiyordu..
Sizce dostumuz doğrumu diyordu?..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KAOS FESTİVALLERİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**AYNI GÜNLER İÇİN DE 4 FESTİVAL, 2 ETKİNLİK..

**AYNI GÜNLER İÇİN DE 4 FESTİVAL, 3 ETKİNLİK..

Artık geleneksel hala gelen Ardahan'da ki yaz etkinliklerinin aynı gün ve saatlerde yapılmaya devam edilmesi tepkilere neden olmaya devam ederken, bu etkinlikleri düzenleyenlerin bu yönde gelen tepkileri dinlemedikleri dikkat çekiyor.

**Mahalle oldu, köy adına festival yapılacak..

Aynı günler içinde yapılacak olan Ulusal Ardahan Kültür ve Bal Festivali, Uluslararası Çıldır ve Aşıkşenlik Festivalleri, Bübilan Festivali ve Sulakyurt Şenliğinin yanı sıra son yıllarda yapılmayan Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni de 1-2-3 Ağustos günlerinde aynı anda yapılacaklar.
Öte yandan 3 yıldır Ardahan mahallesi olmasına karşın hala köy olarak anılan Gürçayır Mahallesinde de 'Ardahan Gürçayır Köyü 2. Açık Hava Filim Festivali' adlı etkinlik gerçekleşecek.
Geçen yıl yapılan Hanak Festivali bu yıl yapılmazken, bu festivalin yerine 4 Ağustos'ta 'Birinci Hanak Meşe Ardahan Kültür Sanat Etkinlikleri' adlı bir etkinlik yapılacak.
Ardahan’da olduğu gibi batı kentlerinde de aynı günler içinde yapılacak olan ‘İnegöl Posoflular Seyranı’ ile bu etkinliklere katılmayı düşünenlerin kafasını karıştırmış durumda.

**Göle Kaşar Festivali Ay Sonunda Yapılacak..

Ardahanlıların aynı gün ve aynı saatler de yapılacak olan festival ve şenlikler dolaysıyla hangisine gideceğini şaşırdığı dikkat çekerken, Göle Kaşar Festivalinin cumhurbaşkanlığı seçimi dolaysıyla ay sonuna ertelendiği öğrenildi.

**Özelleşen Bal Festivalin de muamma sürüyor..

Öte yandan özelleştirildiği için tepki alan ve ,'Festival-i Osman' adını takılan Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivalinin yapılacağı alandan yer ayırmak isteyen vatandaştan 2,5 Bin TL. istendiği yönünde belediyeden bir açıklama gelmemesi dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 20.39.27 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HANAK'IN LOGOSU DEĞİŞTİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Hanak İlçesi Belediyesi belediyeyi simgeleyen logosunu yeniledi.
30 Mayıs 1926 tarihinde yeniden vilayet olan ve uzun süre aynı logo ile simgelenen Ardahan Belediyesinden sonra logosunu değiştiren ikinci belediye unvanını alan Hanak Belediyesinin yeni logosun da yok yok.
1958 Yılında içe unvanını aldıktan sonra ilk kez logosunu değiştiren Hanak Belediyesinin yen logosun da Güneş, Buğday, Arı Çiçek, Kura Nehrini besleyen Hanak Deresi, Kafkas Arısı ve onun Ardahan Balını ürettiği çiçekler, karlı dağlar ve Ardahan'a adını veren Meşe çamlardan oluşmakta.
Haberi ekleme saati: 19.36.27 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇILDIR'A BAYRAM HEDİYESİ VİDANJÖR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİmar planı olmayan, kent merkezinin %89'nun kanalizasyon olduğu Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu Çıldır İlçesine Vidanjör..
Son yerel seçimlerde Demokratik Sol Partisi'nden Çıldır Belediye Başkanı seçilen, ardından bu partide istifa ederek bağımsız kalan ve Çarşamba günü Ardahan'a gelecek olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun da katılacağı toplantıda AK parti'ye geçeceği ileri sürülen Yakup Azizoğlu'na bayram hediyesi olarak bir adet vidanjör gönderildi.
Önümüzde ki günlerde de bir adet itfaiyenin Çıldır Belediyesine verileceği öğrenilirken, Vidanjörün Çevre Bakanlığından Çıldır Belediyesine gönderildiği bilgisi alındı.
Haberi ekleme saati: 19.11.27 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DAMAL'DA BIÇAKLI KAVGA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Damal ilçesine bağlı Yukarıgündeş köyün de meydana gelen kavgada 2 kişi ağır yaralandı.
Alınan bilgilere göre Damal Yukarıgündeş köyüne ait yaylada iki genç arasın da yaşanan mesajlaşma nedeniyle çıktığı öğrenilen ve Ağa Evgin isimli bir kişi ile oğlunun karıştığı kavgada ağır şekilde yaralandıkları bilgisi alındı.
Yaralıların önce Damal Sağlık Ocağına ardından Ardahan Devlet Hastanesine sevk edilerek ameliyata alındıkları öğrenildi.
Olayla ilgili tahkikat başlatıldı.
Haberi ekleme saati: 19.05.27 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAYRAMLIĞIMIZ OLMAZSA DA
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan merkeze bağlı Kocaköy’de bulunan 6 çocuklu aile Ramazan Bayramına bayramlık elbise almadan, tatlı yemeden girecekler.
Yoksulluğun diz boyu olduğu, kapısı bacası bulunmayan evde Ramazan Bayramını karşılamaya çalışan 5’i kız 6 çocuklu fakir aile kendilerine uzanacak sıcak bir el bekliyorlar.
Leyla, Alev, Bahar, Ebru, Eylül ve Uğur isimli 6 çocuklu Mustafa ve Aysel Bakaç isimli yoksul ailenin kız çocuklarının baba ve annelerinin kendilerine bayramlık elbise alamadıklarını göz yaşı için de belirtirlerken, işsiz baba en büyüğü 22 en küçüğü 3 yaşında olan çocuklarına değil bayramlık, ekmek almaktan zorlandıklarını belirttiler.
Haberi ekleme saati: 19.05.27 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


MEREDİSİ SEL GÖTÜRDÜ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Sel Kazları, Hindileri Götürdü..

Ardahan'da yaşanan yağışlar hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.
Geçtiğimiz günler de yaşanan yağmur, dolu ve ardından gelen hortumun yaralarının daha sarılmadan bu kez Çıldır'ı sel vurdu.
Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan sınırında bulunan Çıldır ilçesine bağlı Gölebakan (Meredesi) köyünü sel bastı.
Aynı zaman da CHP Ardahan İl Başkanı olan İlimdar Senem'in de köyü olan Meredis köyünü basan selin köylülerin Kaz ve Hindilerinin yanı sıra başta biçilmiş çayırlarını olmak üzere ekili alanlara ve köyün yollarına büyü zarar verdiği öğrenildi.
Bilindiği gibi geçtiğimiz günler de yaşanan yağmur, sel ve hortum ardından bir çok ev ve iş yeri zarar görmüş, Göle'de bir çocuk sel sularına kapılarak hayatını kayıp etmişti.
Haberi ekleme saati: 18.55-27 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

100 TL'ye Çek!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Çayırlar biçilmeye başladı..

Tarım ve Hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan Ardahanlılar biçine girdi.
Başta Orta Anadolu’da olmak üzere bir çok yerde ikinci biçinin yapıldığı şu günlerde daha yeni çayırlara giren Ardahanlıların en büyük sorunu Irgat bulamamak olduğu görülürken, biçer ve traktörleri olanların da derdi pahalı akaryakıt.
Bir Irgat’ın 100 TL.’ye biçine gittiği Ardahan’da yerli Irgat bulamadıklarından yakınan Ardahanlılar bir iş sahasında yetişmiş elaman sıkıntısı yaşanan Ardahan’da şimdide Irgat sorunu yaşanıyor diye dert yanarlarken, biçer ve traktörü olanların da pahalı akar yakıttan dert yandıkları görülmektedir.
Haberi ekleme saati: 21.22-26 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN 2. OLDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürkiye İstatistik Kurumu yaptığı araştırmada İstanbul'a göç edenlerin aslen nereli oldukları soruldu.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de birçok ilin nüfusu göç sebebiyle düşerken, İstanbul'un nüfusu her geçen gün biraz daha yükseliyor. 31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla İstanbul'un nüfusu 14 milyon 160 bin 467'ye ulaştı.

**EN ÇOK SİVAS / İKİNCİ SIRADA KARS-ARDAHAN
İstanbul'da yaşayanlar arasında 736 bin 542 kişi birinci sırada Sivaslılar, İkinci sırada ise 592 bin 184 kişi ile Karslı ve Ardahanlılar geliyor.
EN AZ BURDURLULAR YAŞIYOR
548 bin 546 ile üçüncü sırada Kastamonulular, 499 bin 782 ile Ordulular dördüncü sırada yer alıyor. İstanbul'da en az nüfusa sahip illerde 8 bin 680 ile Burdurlular birinci sırada, 9 bin 263 kişi ile Hakkarililer ikinci sırada, 14 bin 281 ile Muğlalılar 3 sırada yer alıyor.
İstanbul'da yaşayan diğer illerin nüfusu ise şöyle sıralanıyor:
"Adana 83 bin 13, Adıyaman 172 bin 919, Afyonkarahisar 56 bin 585, Ağrı, 156 bin 992, Amasya 173 bin 739, Ankara, 90 bin 793, Antalya 43 bin 573, Artvin 82 bin 673, Aydın 27 bin 642, Balıkesir 99 bin 145, Bilecik 36 bin 784, Bingöl 128 bin 195, Bitlis 195 bin 279, Bolu 65 bin 525, Bursa 97 bin 899, Çanakkale 76 bin 499, Çankırı 158 bin 352, Çorum 170 bin 754, Denizli 29 bin 746, Diyarbakır 188 bin 745, Edirne 109 bin 609, Elazığ 141 bin 697, Erzincan 302 bin 511, Erzurum 382 bin 519, Eskişehir 53 bin 580, Gaziantep 78 bin 238, Giresin 487 bin 115, Gümüşhane 137 bin 495, Hatay 88 bin 666, Isparta 54 bin 364, Mersin 55 bin 32, İstanbul 2 milyon 178 bin 507, İzmir 67 bin 127, Kars 269 bin 388, Kayseri 153 bin 491, Kırklareli 119 bin 301, Kırşehir 44 bin 673, Kocaeli 57 bin 179, Konya 151 bin 298, Kütahya 29 bin 665, Malatya 392 bin 435, Manisa 44 bin 734, Kahramanmaraş 97 bin 56, Mardin 204 bin 630, Muş 132 bin 840, Nevşehir 88 bin 350, Niğde 88 bin 61, Rize 296 bin 375, Sakarya 135 bin 920, Samsun 417 bin 120, Siirt 207 bin 661, Sinop 366 bin 681, Tekirdağ 117 bin 749, Tokat 455 bin 817, Trabzon 395 bin 474, Tunceli 85 bin 159, Şanlıurfa 112 bin 849, Uşak 20 bin 791, Van 167 bin 648, Yozgat 138 bin 629, Zonguldak 119 bin 771, Aksaray 46 bin 6, Bayburt 117 bin 360, Karaman 25 bin 671, Kırıkkale 33 bin 761, Batman 124 bin 247, Şırnak 30 bin 558, Bartın 96 bin 375, Ardahan Nostalji
an 237 bin 510, Iğdır 85 bin 286, Yalova 20 bin 845, Karabük 94 bin 684, Kilis 37 bin 427, Osmaniye 28 bin 557, Düzce 47 bin 74, Kars-Ardahan-Iğdır 592 bin 184 kişi."
Haberi ekleme saati: 21.05-26 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


BAKANA PANKART AÇTILAR,
ARDAHAN'A FAKÜLTE İSTEDİLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**GAZETECİ BAKANDAN FAKÜLTE İSTEDİ..

Ardahan'a gelen Milli Savunma Bakanını, 'Aziziye Kışlasının Üniversiteye Verilmesini İstiyoruz' karşılayan Ardahanlılar Bakan Yılmaz'da söz aldılar.
Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve İstanbul Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Gazeteci Fakir Yılmaz Başkanlığında bir grubun Ardahan esnafı tarafında hazırlanan, 'Aziziye Kışlasının Üniversiteye Verilmesini İstiyoruz' pankartı ile Ardahan Belediyesinin önünde karşıladıkları Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a seslenerek, 'Sayın Bakan Aziziye Kışlasının Fakültesini Üniversiteye İstiyoruz' dediler.
Gazeteci Fakir Yılmaz'ın esnaf tarafından bu yönde hazırlanıp, imzalanan imzalı dilekçeyi Bakana bizzat eliyle teslim ederek, 'Sayın bakanım hükümet ve YÖK tarafından 4 yıl önce alınan karar ile Ardahan'a Güzel Sanatlar Fakültesi kurulmasına rağmen yer olmadığı için açılmadığını, bu nedenle kent merkezin de bulunan Askeriyenin elinde bulunan Aziziye Kışlasını Ardahan Üniversitesine verilmesini istiyoruz' demesi üzerine bakan Yılmaz 'Hayırlı olsun, Aziziye Kışlası Ardahan Üniversitesinindir. Kaleye bakan yüzü ile orası fakülte olacak' dedi.

**Gazeteci Başkanla tartıştı, Bakandan söz aldı..

Öte yandan ellerinde pankart ve dilekçe ile bakanı belediyenin önünde bekleyen grubun yanına gelen Ardahan Belediye Başkanı ile Gazeteci Fakir Yılmaz arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.
Bakanın Halk Eğitim de katıldığı toplantıda çıkıp, belediyeye gelmesini bekleyen ve 'Aziziye Kışlasının Üniversiteye Verilmesini İstiyoruz' pankartını açan esnafa başkanlık eden Gazeteci Fakir Yılmaz'ın ve grubun yanına gelen Ardahan Belediye Başkanının, 'Bunlara, pankartlara ne gerek var, zaten demişiz' demesi üzerine başkana tepki koyan Gazeteci Fakir Yılmaz, 'Demişiz, demişiz diyorsunuz ama 4 yıldır ne kışla boşanıyor, nede fakülte açılıyor' deyince Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy grubun yanında uzaklaştı.
Haberi ekleme saati: 19.37-26 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SGK’dan Ardahan’a Dev Bina

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da kendi yerini yaptıran Ardahan Sosyal Sigortalar İl Müdürlüğü Ardahan Yeni Mahalle de yaptırdığı binasında hizmet vermeye hazırlanıyor.
Ardahan Yeni Mahallede bulunan Yatılı İlköğretim Okulu karşısın da yaptırılan Ardahan Sosyal Güvenlik Kurumu binası bu yıl bitiyor.
İç dizayni ve çevre düzeni yapılan ve bu yıl sonun da teslim edilmesi beklenen Ardahan İl Sosyal Güvenlik Binası bittiğinde Ardahan Yenimahalle de YİBO’dan sonra ikinci resmi bina yapılacak.

**Göle’de de yapılıyor..

Ardahan İl Merkezin de yapımı devam eden Sosyal Güvenlik Kurumu binası bu yıl sonunda teslim edilmesi beklenirken, aynı binanın küçük bir versiyonu da Ardahan’ın en büyük ilçesi olan Göle’de yaptırılıyor.
Ardahan’da ki bina ile aynı zaman da teslim edilen Göle SGK binası da Göle merkez de yaptırılmakta.
Haberi ekleme saati: 23.22-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İL GENEL MECLİS ÜYESİNE YUMRUK ATAN
Müteahhidin Oğlu Öldürdürüldü!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz yıl Ardahan'ın Çıldır İlçesinde yaptırılan okulu yapan müteahhidin oğlu bıçaklanarak öldürüldü.
Alınan bilgilere göre Çıldır Aşıkşenlik'te Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yaptırılan yeni okulun temeline gerektiği gibi sağlam beton atılmadığını ileri süren Çıldır DSP eski İl Genel Meclis Üyesi Nejdet Kanbir ile tartışan ve çıkan kavgada Kanbir'e yumruk atan Kazım Yıldız'ın Kayseri de yine babası tarafından yaptırılan inşaata biriyle tartıştığı ve bıçaklanarak öldürüldüğü öğrenildi.

**Okulun temeli sökülüyor!..

Öte yandan Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu olan Çıldır ilçesine bağlı Aşıkşenlik (Suğara) Mahallesinde yaptırılan okulun temel betonunun sağlıklı olmadığını belirttiği için ilçe kaymakamı ve zamanın CHP'li Belediye Başkanı ile protokolün önünde yumruk yiyen DSP Çıldır eski İl Genel Meclis Üyesi Nejdet Kanbir haklı çıktı.
Çünkü Kanbir'in Çıldır ve Ardahan'da yaptırılan inşaatların gerektiği gibi denetlenmediğini belirtip, bu nedenle verdiği mücadele de yumruk yemesine neden olan Aşıkşenlik Okulunun temeline atılan betonun gerektiği gibi sağlıklı olmadığı gerekçesiyle inşaatının durdurulup, temelinin söküldüğü görüldü.

**Ardahan'da satılan beton ne kadar sağlıklı?..

Temeline atılan betonun sağlam olmadığı ortaya çıkan ve geri sökülen Çıldır Aşıkşenlik'te ki okulun temelinin sökülmesi Ardahan ve İlçelerinde yapılan inşaatlara atılan betonları da gündeme getirdi.
Arda arda açılan denetimden uzak beton santrallerinin sattığı betonların ne kadar sağlam olduğunu gündeme getiren bu gelişme yetkili ve ilgililerin bu yönde ne gibi bir çalışma başlattıklarını da gündeme getirdi.
Haberi ekleme saati: 22.54-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DAMALLILAR: GÜMRÜKTE SOYULDUK!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Posof Sınırları içinde bulunan ve Türkiye'nin Kafkaslara açılan kapısı olan Türkgözü (Badele) Gümrük kapısından Gürcistan'a geçmek isteyen Damallı aile Gürcü Gümrük Kapısın da soyulduklarını ileri sürdüler.
Alınan bilgilere göre İstanbul'dan tatil için Ardahan'a gelen Dehman Fişek ve eşi Silvan Fişek araçları olan diğer iki arkadaşları ile Gürcistan'a geçerlerken Gürcü Gümrüğünde aramadan geçirildikleri, bu arama esnasın Silvan Fişek'in kendisine ait ziynet eşyası 7 bin TL.'lik alınlarının Gürcü Gümrük görevlilerince 'Gürcistan'a altın geçiriyorsunuz' denilerek el konulduğunu ve altınlarının geri verilmeden Gürcistan'a sokulmadan Türkiye'ye geri gönderildikleri ileri sürüldü.
Konu hakkında gazetemize bilgi veren Dehman ve Silvan Fişek adlı Damallılar altınlarına el koyup vermeyen Gürcü Gümrükçülerinin altınlarını geri vermeden sınırdan geri çevirdiklerini, bu yönde yaptıkları şikayetleri ile ne Gürcü nede Türk Gümrüğü yetkililerinin ilgilenmediğini belirterek, ne yapacaklarını şaşırdıklarını belirterek, Posof Kaymakam ile Ardahan Valisinden yardım istediklerini belirttiler.
Haberi ekleme saati: 22.03-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BOSNA HERSEKTEN
14 BİN TON ET GELECEK

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt TBMM Genel Kurulunda hayvancılık, tarım ve ithal et ve ülke insanın et tüketimi ile ilgili yaptığı konuşmada, adeta ders verirken, köylü, çiftçi ve et üreticileri ile ilgili önerilerde bulundu. Bosna hersek üzerinden başka ülkelerden ithal et getirileceğini öne süren ve belge açıklayan Öğüt, ne yediği, nasıl kesildiği, yaşlı mı genç mi olduğu belli olmayan etleri ülkeye sokmak yerine, Anadolu köylüsünün aynı fiyata et vermeye hazır olduğunu söyledi. Öğüt, hükümete çok sayıda öneride bulunarak, gelin hem köylüyü perişan etmeyelim hem de insanlarımıza sağlıklı ve ucuz et yedirelim”çağrısında bulundu. Öğüt, çarpıcı iddialarda öne sürdü.

**BOSNA HERSEKTEN 14 BİN TON ET GELECEK..
CHP Milletvekili Ebsar Öğüt, TBMM’de yaptığı konuşmada,Bosna hersek bahane edilip, başka ülkelerin etinin bu ülke üzerinden Türkiye’ye getirileceğini ifade edip, bir belge gösterdi Öğüt, “Ben size bir belge göstereceğim, bu belge Resmî Gazete'de yayımlanmış, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın imzası var. 23 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla Bosna Hersek'ten 15 bin ton et ithal edilecek. Biz Bosna Hersek'ten ithalata karşı değiliz. Tabii ki Bosna da bizim kardeşimiz. Ancak, Bosna Hersek'i bahane edip başka ülkelerden, Bosna Hersek'in üzerinden ithalat yapılacak”dedi.

**HÜKÜMET KÖYLÜYÜ PERİŞAN ETTİ..
Türkiye'de yaşayan insanların yüzde 27'si köylü ve çiftçi olduğunu, şu anda ithal et getirmekle bu insanların perişan edilmesi anlamına geleceğini, ifade eden Öğüt şöyle devam etti: “Tam böyle Kurban Bayramı arifesi, köylü 3-5 kuruş kazanacak dönemde ithal et getirmesi, köylünün malının düşmesi, hakikaten hem köylüyü hem büyük üreticiyi zarara soktu ve perişan etti. Bana bir sürü telefon geliyor: "Lütfen bu ithalatı durdurun." Evet, ben de "Lütfen bu ithalatı durduralım." diyorum”.

**TARIM ÜRÜNLERİ İTHALINA 79 MİLYAR DOLAR ÖDENDİ..
Türkiye'de 2003'ten 2014 tarihine kadar ithal tarım ürünlerine, ete ve tarım ürünlerine ödenen paranın 79 milyar dolar olduğunu ifade eden Öğüt, “ bu paranın bir kısmını kendi köylümüze ve çiftçimize verseydik, hiçbir zaman ithalata muhtaç kalmazdık. Niye kalmazdık? Çünkü, kendi köylümüz üretecekti, kendi çiftçimiz üretecekti.Bugün köylümüz kan ağlıyor, perişan durumda. Kars'ta, Ardahan'da, Erzurum’da, Ağrı'da, o bölgede ithal et duyulunca çiftçi ve köylümüzün malı satılmaz duruma geldi ve durdu, satışlar durdu, ne olacak belli değil. Kurban Bayramı'nda zaten köprüden Trakya tarafına geçmesi mümkün değil vatandaşın. Hâl böyle olunca, köylü şu anda işin içinden çıkamaz duruma girdi.”diye konuştu.

**AMAÇ VATANDAŞA UCUZ ET YEDİRMENİN YOLU..
Öğüt konuşmasını şöyle sürdürdü: “Amaç ucuz et yedirmektir vatandaşa, öyle mi kardeşim? Amaç ucuz et yedirmekse, ucuz ve kaliteli et… Bakın, ithal etin ne olduğu belli değil. Diyor ki: "Taze veya dondurulmuş et getirilecek." Biliyorsunuz, dondurulmuş et getirirken -hocam da iyi bilir- gümrüklerde bozuk çıktı bir sürü et. Dondurulmuş et sağlam çıkar mı? Orada donduruyor. Bir de dondurduğu zaman et su alıyor, su aldığı zaman kilolu oluyor, kilolu olduğu zaman vatandaş zarar ediyor. Buraya geldiği, açıldığı zaman, diyelim ki 1 kiloda en az 300 gram zarar ediyor vatandaş.”

**HÜKÜMETE TEKLİFİMİZ VAR..
Şimdi benim bir teklifim var, diyorum ki Hükûmete teklifte bulunduğunu, vatandaşa kaliteli ve ucuz et yedirmeye kendinsin talip olduğunu vurgulayan Öğüt, önerisini şöyle ifade etti: “ Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Doğu Anadolu olarak bölgelerden alım yapın. benim bölgeme ihale yapın. Ben bugün köylülerle de konuştum, bu konuda uzman arkadaşlarla da konuştum, şunu söylediler: "Etin kilosunu 20 TL'ye vermeye hazırız Kars ve Ardahan bölgesi. Evet, etin kilosunu 20 TL'ye vereceğiz."Butun”

**KÖYLÜMÜZ AYNI PARAYA ET VERMEYE HAZIR..
Öğüt önerilerini şöyle dile getirdi: “Ben Bakana sesleniyorum: Dışarıdan et getireceğine, aynı eti… Kaç kilo istiyorsun kardeşim? 15 bin ton. Bizim o bölgede çok fazla sayıda hayvan var, kendisi de söyledi, hayvanımız çok. Hayvanımız çoksa o zaman niye dışarıdan getiriyoruz kardeşim? O zaman ne yapalım? Dışarıdan getireceğimize merada otlamış, omega 3 değeri yüksek olan daha kaliteli eti 20 TL'ye ben Türkiye'ye yedirmeyi taahhüt ediyorum burada, Meclis kürsüsünden çünkü oradaki, Kars'taki, Ardahan'daki tüketicilerle konuştum, ismini vermek istemiyorum. Evet, 20 TL'ye biz yedirmeye hazırız Kars-Ardahan bölgesi olarak. Niye kardeşim aynı paraya dışarıdan getiriyorsunuz? Sizin bizim köylümüze düşmanlığınız mı var? “

**NE YEDİĞİ VE NASIL KESİLDİĞİ BELLİ DEĞİL..
Bir de ette omega 3 değerinin çok önemli olduğunu, dışarıdan gelen hayvanın ne yediğinin, nasıl kesildiğinin ve yaşının belli olmadığını dile getiren Öğüt, “ genelde -bunu da söyleyeyim- yaşlı hayvanları kesiyorlar, yaşlı hayvanların eti bozuk çıkıyor arkadaşlar. O anlamda, dışarıdan gelen etin mutlak surette durdurulması lazım”dedi.

**ET TÜKETİMİNDE DE GERİDE KALDIK..
Doğu Anadolu bölgesinde 17-18 lira karkas, 12-13 liraya canlı verildiğini vurgulayan Öğüt, “ Biz çok geride kaldık ithal eti getirerek. Bakın, ben size rakam vereceğim. Demin Profesör Doktor Yunus Kılıç dostum dedi ki: Türkiye'de vatandaşlar kişi başına yılda 13 kilo et tüketiyor, kırmızı et. Amerika'da ne kadar tüketiyorlar biliyor musunuz? 125 kilo, yılda 125 kilo Amerika'da, 108 kilo Hong Kong'da tüketiyorlar.Avustralya'da bir kişi yılda 142 kilo kırmızı et tüketiyor, Almanya'da, bizim komşumuz Almanya'da yılda 82 kilo, bizde de yılda 13 kilo.Şimdi, bakın, bizim aslında omega 3 değeri yüksek olan, mera eti olan, omega 3 değeriyle beslenen insanlarımızın sayısı az.”dedi.

**ET KOMBİNELERİ ÇOĞALSIN..
Öğüt, konuşmasında, Et ve Süt Kurumu kombinelerini çoğaltmasını, Kars'a, Ardahan'a, Ağrı'ya kesinlikle kurulmasını da isteyen öğüt diğer önerileri ise şöyle ifade etti: “ İkincisi: Daha önce 6 bin TL'ye hayvan aldı köylüler. Şu anda 3 bin liraya indi. Bu arkadaşlarımız 6 bin TL'ye aldı, Tarım Bakanlığı ithalatı serbest bıraktı, hayvan 2,5-3 liraya indi. Şu anda vatandaşlarımız, o hayvanı alanlar, çok büyük zararda. Bu vatandaşlarımızın hiç olmazsa kredi borçları ertelensin, faizsiz ertelensin.”

**TORBA YASASINDA TARIM VE KÖYLÜ LEHİNE BİR ŞEY YOL..
Hükümetin Torba yasasında 148 tane madde olduğunu, tarımla, köylüyle ilgili hiçbir şey olmadığını, köylünün faizinin silinmediğini dile getiren Öğüt, “ Başkasının, esnafın silelim, ben ona karşı değilim, herkesin faizini silelim ama köylünün faizini de silelim ve kolaylık yapalım. "Köylüye kolaylık yapılıyor." diyorlar. Nedir? "Faiziyle beraber uzattık." Ya, başkasından faiz alıyorsun, köylüden niye alıyorsun kardeşim? Köylü daha mı zengin değerli arkadaşlar? Bu anlamda ben ısrar ediyorum, bu önergeyi kabul edin, bir araştırma önergesi yapalım ve ithal eti durduralım, köylümüz kazansın diyorum,”diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 22.01-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Savunma Bakanı Geliyor,
Kışlayı Jiletle Savunmaya Alın!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYarın Ardahan'a gelerek bir dizi inceleme yaptıktan sonra iftarını açacak olan Milli Savunma Bakanı İsmet Atalay'ın gelişi öncesi Ardahan Üniversitesine verilmesini istenen ve kışla yapılması kışlanın giriş kapısı yenilenerek, duvarlarına jiletli tellerle örüldü.
Ardahanlıların, 4 yıl önce YÖK ve Bakanlar Kurulu tarafından Ardahan'a Güzel sanatlar Fakültesi kurulması kararı almasına karşın, bina ve alan olmadığı için halen kurulmayan fakülte yapılması için istedikleri kışlanın üniversiteye teslimini beklerken, büyük bölümü boşaltılan kışlanın kapısını yenilenmesi, çevre duvarlarına jiletli tellerle örülmesi karşısın da şok olurlarken, Ardahan'a gelecek Savunma Bakanından Atatürk Caddesi üzerinde bulunan ve büyük bölümü boşaltılan kışlanın Ardahan Üniversitesine verilmesi talebini yenilediler.

**AKP'li Soner Görmüş Dilekçeleri Saklamış!

Ardahanlıların kent dışına çıkan Askeri Birliklerden boşanan Aziziye Kışlasının Ardahan Üniversitesine verilip, Güzel Sanatlar Fakültesi yapılmasını istediği ve Fakir Yılmaz'ın girişimleri üzerine bu yönde ki isteklerini belirten bir dilekçe yazıp, bölge esnafına imzalattığı imza kampanyasında toplanan imzaları saklayıp, kimseye vermediği de ortaya çıktı.
Haberi ekleme saati: 18.22-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

POLİS BAŞ KOMİSERİNDEN
Polislerin Kelepçelenmesine Tepki...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Bu Memlekette Cumhuriyet Kanunları Geçerlidir..

Gülen Cemaati’ne yönelik operasyonlarda gözaltına alınan polislerin kelepçelenmesine tepki gösteren Ardahanlı emekli Polis Baş Komiseri Cevdet Şentürk, 'Bu Memlekette Cumhuriyet Kanunları Geçerlidir..' dedi.

İstanbul'da Henüz Nedeni Belli Olmayan Sebeplerden Dolayı Emniyet Müdürlerinin Evlerinden alınarak Kollarının Arkadan bağlanmasına vicdanım razı gelmiyor.
Emekli Baş Komiser olarak henüz suçları kesinleşmemiş yarın beraat edecek durumdaki bu vatan evlatlarını kollarını arkadan bağlayan yetkilileri kınıyorum.
Size Ardahan valiliği bünyesinde oluşan bir vakayı izah edeceğim Ardahan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ulaş Karaca mayatinde çalışan teknik personel Oktay Demir'i makamına çağırarak yanında ki iki konuğu huzurunda ceketini çıkararak niçin darp etti?
Hastaneye sevk edilen kafasında ki yarığa dikiş atılarak tedavisi yapılan Oktay Demir niçin 3 gün rapor aldı?
Acaba il müdürünü koruma amaçlı birileri hastaneye telefon mu etti?
Cumhuriyet savcılığına evrak gönderilirken il müdürü mevcutlu mu gitti?
İl müdürünün eline kelepçe vurdular mı?
Bu il müdürü bu kaba hareketleri kime güvenerek yapıyor? Kendisi müdürlüğüne ait teknik cihazlarla donatılmış fiyat farkı doblo aracını hükümet binası parkından birileri tarafından çalındığı iddia ediliyor..
Sayın müdür devlete ait içinde ölçüm cihazları bulunan bu aracın kaybolmasında Ardahan İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat da bulundu mu?
Bu araç Kars ve Ardahan hudutları arasında meçhul kişi tarafından kullanırken radara düştüğü veya polis kontrolünden kaçtığı bu usulsüz araç kullanma biçiminden mütevellit aracın plakasına ceza kesildiği bu cezanın Ardahan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından ödendiği iddia edilmiştir. Sayın müdür devlet malına zarar veren bu kişileri yakalatmak için hangi çabayı gösterdi?
Ardahan valiliği konu hakkında mutlaka gerekeni yapacaktır.
Biz Ardahan'lılar olarak bu tür çifte standartlara karşıyız. Coğrafyamıza tayinle gelen vatan evlatlarının haksızlıklara maruz kalmalarını hazmedemiyoruz bağımsız yargının gerektiğini yapacağına yürekten inanıyoruz.
İstanbul'da gece yarısı evlerinden alınan namuslu, iffetli, vatan evladı benim meslek taşlarım emniyet müdürlerim kendilerine reva görülen davranışları hak etme işlerdir. Bizde ast üst mesleki terbiye kültürü vardır. Yarın beraat edecek ve görevlerine dönecek bu emniyet müdürleri kollarını arkadan bağlayan polislerine nasıl davranacaklar Türkiye Polis Emekleri Derneği üyesi olarak bana telefon açan emekli emniyet müdürü Türkiye Trafik Daire Başkanı emekli emniyet müdürü Remzi Tam emniyet genel müdürlüğü sosyal hizmetler başkanlığı yapan emekli emniyet müdürü Muhlis Yılmaz, İstanbul Trafik şube müdürü emekli emniyet müdürü Mümtaz Baykal çok sayıda emekli meslektaşlarım adına onlardan aldığım güç ve cüretle Türk Polisine yapılanları Ardahan'da da Şavşatlı hemşerim Oktay Demir'in darp edilmesini içime sindiremiyorum kınıyorum.
Haberi ekleme saati: 18.15-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AKP’liler sıraya dizilecek!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Ağustos'ta yapılacak olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve 9 partinin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ile yarışacağı cumhurbaşkanlık seçimi için saflarını belirleyen partilerden AK Parti bugün başbakanın cumhurbaşkanlık yarışında harcayacağı bütçeye katkı için Ziraat Bankasın da açılan hesaba para yatıracaklar.
Alınan bilgilere göre bugün Ardahan Ziraat Bankası önünde sıraya dizilecek olan AKP'liler adam başı bin TL. Erdoğan için açılan hesaba para yatıracaklar.

**Birde Spor'a Yapsalar..

Bugün Ziraat bankası önünde sıraya girip, Erdoğan'a yardım edecek olan AKP'lilerin aynı duyarlılığı maddi imkânsızlık dolaysıya BAL ligine katılmama tehlikesiyle karşı karşıya olan Serhat Ardahan Spor'a karşı da aynı duyarlılığı göstermeleri bekleniyor. Haberi ekleme sati: 12.24-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali Bey 3,5 Milyonluk Yatırım
1,5 Km Yol İçin Heba Olacak Gibi..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDevlet ve Özel Sektörün bölgeye yatırım yapmadığı, işsizliğin diz boyu olup, göçün hızla devam ettiği Ardahan’da yapılmak istenen bir iki işe de bin bir yerde zorluk çıkıyor ya da çıkarılıyor.
Başta yolu, çevre düzenlemesi ve ışıklandırılması yapılmadan hizmete sokulan Ardahan Organize Sanayi Bölgesi, alt yapısı olmayan ve bataklığa yapıldığı içinde ki iş yerlerinin her gün bataklığa batıp, çatladığı Ardahan’ın Hanak İlçesine yapılmak istenen 3,5 Milyonluk dev proje de yol yüzünden tehlikede.
Alınan bilgilere göre Ardahan’ın Hanak İlçesine bağlı Yamçılı (Macivet) köyün de AK Deniz Besicilik tarafından yapımına başlanan ve aldığı destek projesi gereği 90 gün içinde bitirilip, teslim edilmesi gereken 250 Başlık Besi Çiftliği yol olmadığı için hızla yapılamıyor.

**Yapılsa Türkiye'nin en büyük kapalı ahırı olacak..

25 Dönüm arazi üzerinde kurulacak olan ve bittiğin de Ardahan’a 3,5 Milyonluk dev bir yatırımın gerçekleşeceği 2 Bin M2’lik dev ahır da 800 M2 yemlik, 500 metre küplük Silaj deposu, 50 tonluk su deposu, 8 adet makine garajı ve 2 lojmanlı dev ahır başta acil olarak açılması gereken yolu ve diğer sıkıntılar aşılıp, bitirilebilinse, Türkiye’nin en büyük çiftliği olarak bölge hayvancılığına hitap edecek.
TKDK İPARD Hibe Programı Kapsamında yapımına başlanan bu dev yatırımın temeli açılmaya başlanırken yapımcı firma inşaat alanına giden 1,5 kilo metrelik yolun İl Özel İdare, Karayolu ya da Belediye imkanları ile yapılması gerektiği, bunun için başvurdukları kurum ve yetkililerden hala cevap alamadığı bilgisi de alındı.
Başta köye olmak üzere dev yatırımın yapıldığı alana yol isteyen Ak Deniz Besicilik yetkilileri başta Ardahan Valisinden olmak üzere 90 gün içinde bitirilmesinin şart olduğu bu dev yatırımın bir an önce bitirilip, Hanak’ın, Ardahan’ın, Bölgenin ve Ülkenin ekonomisine kazandırılması için herkesten yardım beklediklerini açıkladılar.

Ardahan Haberleri **175 Yayla Yolu Yapıldı..

Öte yandan Ardahan İl Genelinde 175 Yayla yolunun baştan aşağıya elden geçirilip, yenilendiği açıklandı.
Konu hakkında bilgi veren Ardahan İl Özel İdare Genel Sekreteri Hakkı Özgür başta Ardahan merkez de olmak üzere il genelinde bulunan 175 köyün 175 yayla yolunun kısa sürede yapılıp, bitirildiği, şimdiki hedeflerinin köy yollarını elden geçirip, asfaltlamak olduğunu belirtti.

**Vali yatırımları inceledi..

Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı Yamçılı köyün de yapılmak istenen 3,5 Milyonluk yatırımın yol sıkıntısı yaşadığı, İl Özel İdaresinin 175 yayla yolunu yaptığı Ardahan’da vali kentte yapılan yatırımları yerin de inceledi.
Vali Ahmet Deniz, SYDV, İl Özel İdaresi ve Spor Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren tesis ve yatırımlarda denetlemelerde bulundu.
Denetlemeleri kapsamında SYDV tarafından, evi olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yaptırılan ev inşaatlarını yerinde gezen Vali Deniz, inşaatların durumu ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Vali Deniz ardından İl Özel İdaresinin asfalt plentinde incelemelerde bulundu. Çalışmalar ve teknik konular hakkında personelden bilgi alan Vali Deniz, “Asfalt plentinin ilimizde hizmet veriyor olması çalışmaların hızlı ilerlemesi anlamında oldukça önemlidir” dedi.
80’nci yıl Cumhuriyet Şehir Stadyumu’na da giden Vali Deniz, stadyumda yürütülen spor faaliyetleri ve stadyumun teknik durumu hakkında incelemelerde bulundu.
Haberi ekleme saati: 12.13-25 Temmuz 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Kültür ve Bal Festivali
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİZİN DE BURADA REKLAMINIZ OLABİLİRDİ.. 0.535. 418 32 58
Facebook'ta Paylaş
Twittirda Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Festivale doğru adım adım..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBu yıl 16. yapılacak olan Ardahan Bal Festivalinin organizesinin özelleştirilip, Festival-i Osman olduğu şu günlerde belediyenin bu yönde ne gibi bir çalışma yaptığını ben dahil doğru, dürüst bilmediğini görp, gözlemliyoruz..
Ben yaparım, ben bilirim anlayışı ile yapılan işlerin ne kadar başarılı olduğunu geri de kalan 15 festivalde görmeyenlerin aynı tavrı devam etmesi yıllardır yapılan Ardahan Haberi festivallerin Ardahan’ı tanıtan, yerli yabancı turistlerin yoğunlaştığı bir kent durumuna getirmediği de bir gerçektir..
Dün Ardahan’a gelen bir grup turistin ihtiyaçlarını gidermek için wc aradığı Ardahan’da yapılan festival, şenlik, şölenlerin Ardahan’ı nereye taşıdığı da sorgulanmaz..
Çünkü buna da izin verilmez, bu yönde bir toplantı da yapılmaz, ‘Onca masraflar yapılarak Ardahan’ı, Ardahan Balını, Kültürünü Tanıtıyoruz’ denilen Ardahan’da..
Evet adım adım yaklaştığımız 16. festivalin geride kalan 15 festivalden ne farkı olacağını da bilmediğimiz şu günlerde Ardahan Belediye Başkanının tüm kesimlerin katıldığı geniş çaplı bir toplantı yapması ve bu işin sadece belediyenin değil, herkesin görevi olduğunu anlatmasını hatırlatması daha güzel olmaz mı?
Bilmem ama onca yapılamayan gibi bu toplantıda yapılır mı ki?

**A Paralele Operasyon..

Cumhurbaşkanlığı seçimine doğru giden Türkiye dün yeni bir operasyonla bir kez daha sarsıldı..
Kiminin, 'Türkiye bağırsaklarında ki mikropları temizliyor' diyerek desteklediği, kiminin hükumetin 2023 hedefine ulaşmak için sistemi ele geçirmeye çalıştığını ileri sürdüğü bir süreçte yaşanan son operasyon, 'Polisin Polisi Yakaladığı Operasyon' olarak ülkenin tarihine geçmiş oldu..
Özellikle 12 Eylül'de cunta ihtilalinin yapılmasından sonra solcuların sindirilip, büyütüp, büyük imkanlar sağlandığı cemaatin bugün bir terör örgütü, mensuplarının ise devleti ele geçirmek için birer terörist olarak değerlendirdiğini gördüğümüz önemli bir süreci yaşayan ülkenin diğer bir gündemi de Ortadoğu da ve güney sınırların da yaşanan karışıklıktır..
Polisin polise operasyon yaparak, 'devlet' i çökertmeye çalıştıkları ileri sürülenleri yakaladığı belirtilen bir süreçte güney de yaşanan ve araların da bir Ardahanlı askerin de bulunduğu belirtilen askerlerin şehit olduğu çatışma haberi de önümüzde ki günlerin bir hayli sıcak geçeceğini de ortaya koymaktadır..
Çünkü IŞİD denen örgüt aracılığı ile yok edilmek istendiği ileri sürülen PYD ve Ardahan Haberi PKK'nın dün yaşanan çatışma ile silahları yeniden Türkiye'ye çevirdiğini de görmek mümkün..
Polisin polise yöneldiği, askerin bir hayli sus/pus olduğu bir süreçte yaşananları tahlil etmek ve hızla değişen gündeme yetişmekten zorlandığımızı da belirtirken, başbakanın cumhurbaşkanı olmak için sadece rakipleri ile değil, devlet için de devlet olmaya çalıştıkları ileri sürülenlerle de büyük bir savaş içinde olduğunu da görmüyor değiliz..
A Paralele yapılan operasyonun devam ettiği saatler de Ceylanpınar'da meydana gelen şüpheli saldırının ve bu saldırı sonucu 3 askerin ölümü bölgede olduğu gibi Ankara'da da hareketli saatlere neden olduğu bir sırada, PYD'nin yaşanan çatışmanın kendileri ile ilgili olmadığını açıklaması, 'acaba birileri cemaate yönelik operasyona kızıp, güney de yeni bir çatışma ortamı yaratıp, dikkatleri güneye çevirmek mi istiyor?' sorusunu da akıllara getirirken özellikle hükumetin daha dikkatli olması ve her yaşanan olaya heyecanla değil, sakince yaklaşması gerektiğini de ortaya koymaktadır..
Çünkü 12 Eylül cuntasının yaptığı ihtilalinin yaşandığı günden bugüne kadar A Paralel denilen çetenin yada cemaatin sadece polisin içine değil, askeri alanı da boş bırakmadığını sanırım başbakan ve onun hala başında bulunduğu hükumette iyi biliyor..
Kısacası; Öcalan'ın yaşanan bu gelişmeler ile ilgili görüşlerine de ihtiyaç duyulduğunu da anlaması gereken hükumetin bu son operasyon ile kendisine yeni bir cephe açarken, ülkenin iç barışını bozmadan hareket etmesi, gündemden ve cumhurbaşkanlığından daha önemli olduğunu da bilmek gerekir..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
El Birliğ, Güç Birliği..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPosof Türkgözü, Çıldır Aktaş gibi önemli gümrük kapıları ile Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının geçtiği alan, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu’nun geçtiği şehir, kırmızı et deposu memlekette yoksul kalmanın diğer bir nedeni de bu kentte yaşayanların dağınıklığındandır..
İşte bundan faydalanan yeddi yabancının müteahhitlik başta olmak üzere bir çok Ardahan Haberi rantı Ardahanlıya kokutmadan cep ettiği bir süreçte kentte bulunan dernekleri ayaklanması ve bir araya gelme çalışması başlatması çok önemlidir..
El birliği yapmanın zamanının gelip, geçtiğini geçte olsa anlayan önce Bursa’da, ardınad İstanbul’da bir araya gelen Ardahan’da da Serhat Ardahan Federasyonu ile bir araya gelme yarışı içine girmeleri çok önemli bir gelişme olduğu kadar desteklenmesi gereken önemli bir çalışmadır..
Çünkü bu Ardahan’da kamplara bölünmüş insanlar değil, bir araya gelmiş Ardahanlılara ihtiyaç bulunmaktadır.
Derneklerin kağıt üzerinde, kaz ve şenlik, pikniklerde ortaya çıktığı, seçimlerde kullanıldığı bir Ardahan değil, söz sahibi, yönlendiren, plan ve proje üreten birer kurumlar olması gerektiğinin çok tartışıldığı bir süreçte Bursa, İstanbul ve son olarak Ardahan’da da kurulan Ardahan Denekler Federasyonu, Hoçvan Federasyonunu da yanına alarak İstanbul’da, Bursa’da ve diğer illerde de daha çok Ardahan Derneği kurulmasını sağlarken bunların güçlü bir çatı altında bir araya gelmesini istemeliler..

**Ardahan Federasyonu İyi Değerlendirilmelidir..

Organize işinin başkalarına devir edildiği 16. Ardahan Kültür ve Bal Festivaline katılmak için geniş çaplı bir heyetle Ardahan'a gelmeye hazırlandığını duyduğumuz Ardahan Federasyonu ve bu federasyona bağlı derneklerin Ardahan'a ne verdiklerini tartıştığımız bir süreçte bu ziyaretin çok önemli olduğunu belirtmek isterim.
Çünkü Ardahan'ın başta İstanbul ile olmak üzere batı ile kurmak istediği köprünün ayakları federasyon ve Ardahan Dernekleridir..
Ve bu federasyon ve derneklerin Ardahan ile Batı arasında kurulması istenen köprüye sağlam birer ayak olmasının yolu da Ardahan'da görecekleri ilgi ve alakaya bağlıdır.
Ardahan Haberi CHP Genel Başkan Yardımcısının bir Ardahanlı olduğu, MHP İstanbul'un Ardahanlılara teslim edildiği, İstanbul Bakırköy, Beykoz ve Gemlik Belediyelerinin Ardahanlılara teslim edildiği, onca Ardahanlının belediye meclis üyesi olduğu batı ile kurulacak olan köprünün ayakları olan federasyon ve derneklerin bu festival esnasında vede sonrasında daha iyi donatılıp, görevlendirilerek batıya eli dolu olarak yolcu edilmesi batıda ki Ardahanlıların desteğinden yoksun Ardahan'ın geleceğine verilecek destek için çok ama çok önemlidir.
Bu nedenle bugün, yarın Ardahan'a gelecek olan Ardahan Federasyonu Yönetimini ve Ardahan Dernek yöneticileri ağırlanacak olan en önemli misafirler olduğunu anlamak gerekir diye düşünüyorum..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BİNALI YILDIRIM KALP KRİZİ GEÇİRDİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Kadir Işıklının Annesi Vefat Etti..
Binali Yıldırım Kalp Krizi Geçirdi.. Neşat Turgut Hayatını kayıp Etti..

Ardahan’da iftar saatlerin de meydana gelen iki olay Ardahan’da üzüntüye neden oldu.
Alınan bilgiler göre akşam iftar saatlerinde orucunu açan Ardahanlı iş adamı Binali Yıldırım’ın aniden rahatsızlanarak önce Ardahan Devlet Hastanesine, ardından Erzurum’a sevk edildiği öğrenildi.
Kalp krizi geçirdiği öğrenilen Binali Yıldırm’ın Erzurum’a sevk edildiği sırada Ardahanlı öğretmenlerden Kadir Işıklı’nın annesi Hanım Işıklı tedavi gördüğü Ardahan Devlet Hastanesinde hayata göz yumduğu öğrenildi. Hanım Işıklı’nın Ardahan’da toprağa verileceği öğrenilirken, Ardahan İl Sağlık Müdürlüğün de çalışan Neşat Turgut’un da hayata göz yumduğu ve bugün Ağzıipek köyünde toprağa verileceği öğrenildi.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

FOTOĞRAFLARINI ÇEKECEĞİZ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGAZETECİ FAKİR YILMAZ ARDAHAN'IN KANAYAN DİĞER BİR YARASININ DOSYASINI AÇIYOR..

Ardahan'dan para kazanıp, başka illere yatırım yapanlar Ardahanlıları sömürmeye devam ederlerken, bunların Ardahan'ın sorunları konusun da olduğu gibi vergi listelerinde ortada gözükmemeleri dikkat çekiyor.
Yoksul halkın paraları ile rantlarına rant katan, belediyenin yerinde binalar dikip, 600 ila 800 TL. arasında kiralar alanların Ardahan'da kazandıkları paraları Antalyalara götürüp, burada inşaat ve otelcilik başta olmak üzere turizm işine yatıranların bu memlekette her gelen valiye, emniyet müdürüne yağcılık olsun diye poster büyüklüğünde fotoğraflar hediye etmesi ise fakir Ardahan'ın bir başka gerçek yarası.

**Bu konuda ki dosyayı önümüzde ki günlerde gözler önüne serip, hem bu memleketin sırtında para kazanıp, hemde bu paralar ile başka illere yatırım yapanların gerçek yüzlerini ve isimlerini tek tek yayınlayacağız..

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GENEL SEKRETERDEN
HAVA ALANI İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşUzun süre Ardahan Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü ardından Ardahan Valiliği Genel Sekreteri görevini yapan Mete Özdemir'de tartışma konusu olan Ardahan Havaalanı ile ilgili önemli bir açıklama geldi.
Kendisine ait facebook sayfasında yaptığı açıklama ile Ardahan-Artvin Havaalanının nasıl olup Artvin-Rize Havalanı olduğunu anlatan Mete Özdemir'in açıklaması şöyle;

Eylül ayı idi, Ecevit – Mesut Yılmaz koalisyon hükümeti dönemi. Ardahan Valiliği Ankara’dan gelen heyet nezaretinde havaalanı yapılacak bölgede zemin etüt çalışmaları için muayene çukurları açmamızı talimatlandırdı. Sevindik, heyecanlandık… Dönemin Köy Hizmetleri teşkilatı olarak verilen talimatı vakit kaybetmeden yerine getirdik. Sonradan, İl Özel İdaresi ve Ulaştırma Bakanlığı ortaklığında, Bakanlık koordinasyonunda Ardahan’a hava alanı yapmayı planladıklarını ve hatta buna yönelik yer tespiti yaptıklarını da öğrenmiş olduk.
Zemin etütleri için ön çalışmalar tamamlandıktan hemen sonra Halilefendi Mahallesi, Edegül ve Sulakyurt Köyü arazilerinin birleşim bölgesine denk düşen hava alanı sahasının kamulaştırma haritaları, İl Özel İdaresince özel bir firmaya yaptırıldı. Yapılan bu çalışmalar uzunca bir süre raflarda bekledi ve hiç ilgi görmedi. 2010 yılında Ulaştırma Bakanına bu ihtiyaç ve yapılan çalışmalardan söz ettiğimizde tekrar canlandıysa da, takip güçlü olmadığından ilerleme kaydedilemedi. Ta ki 2013 yılı başlarında vali sayın AZİZOĞLU’ nun talimatına dek. Sayın AZİZOĞLU, Ardahan’ın hava alanı ihtiyacını içeren bir rapor hazırlamamı isteyerek bu raporu bir ön yazı ile Ulaştırma Bakanına sunacaklarını ifade ettiler.
Yine heyecanlandık, yine sevindik, yine umutlandık… Hazırladığımız rapor ve buna bağlı talebin Bakanlığa sunulmasının ardından, Bakanlıkça incelemelerde bulunmak üzere yedi kişilik teknik bir heyet gönderildi. Başlangıçta olumsuz kanaatte olduklarını gördüğümüz heyet üyeleriyle yaptığımız konuşma, tanıtım ve saha gezileri gibi çalışmalar sonucunda, heyet üyelerinin tamamının, konuyla ilgili olumlu düşündüklerini ve Ardahan – Artvin ortak hava alanı yapımının gerekli olduğu kanaatinde olduklarını gördük. Nitekim konuyla ilgili Bakanlığa sundukları raporun olumlu olduğunu da sonradan öğrendik. Sonrası takip, bütçe ve program meselesiydi ki bunlar, siyasi iradeyle olacaktı…
Tabii beklenti, umut dedik ya, naçizane, hava alanının 2014 yılında proje programına alınacağını beklerken, Sayın Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın Artvin de halka hitap ederken “ Rize – Artvin ortak havaalanını denizi doldurarak yapacağız “ müjdesi, Ardahan’ ın kıyameti odu. Elbette Başbakan böyle konuştuktan sonra karşısına çıkıpta; Ardahan’ın bu konuda çalışması, ihtiyacı ve talebi var, Rize – Artvin ortak havaalanı yerine Rize’ye müstakil ancak Ardahan’a Artvin ile ortak hava alanının daha makul ve mantıklı olduğu, şartlar itibarı ile daha elverişli ve işlevsel olacağı anlatılmadı. Ne mi yapıldı? Tornistan… yani vaz geçildi.
Belli ki, Ardahan’dan, burada yapılan çalışmalardan, halkın beklentilerinden, umudundan, yörenin özelliklerinden, sanayisinden, turizminden, ulaşım güçlüklerinden, mevsim koşullarından, nüfus dağılımından, göçten, eğitim şartlarından vs. vs. Başbakan’a yeterince bilgi verilmemiş, ikna edilmemişti. Sözünün üstüne söz söylenememişti.
Arazi şartlarının izin vermediği yerlerde bile denizi doldurup yapılan dev yapılar; stadyumlar, havaalanları karşısında Ardahan ovası “ SİS “ oldu, sonra “ PİS “ oldu… “ Ardahan’ın nüfusu hava alanı için yetersiz, Kars Hava Alanı da çok yakın oldu(!) “, “ Gündemimizde hava alanı yok(!) oldu “. Elnetice Ardahan, Hava Alanı yerine Alansız Hava aldı.
Muktedirlere(!) teşekkürler…
Mete ÖZDEMİR
Not: Bakanlığa sunduğumuz raporu da sizlerle paylaşacağım.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Eski Bakandan Başbakana Uyarı!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**'Recep Tayyip Erdoğan Siyasi Torunumuzdur' diyen
Bakan: Ama Korkum Sonu Menderesten Beter Olur!

Yaz tatilini geçirmek için memleketi Ardahan'a gelen eski sanayi bakanı Abdulkerim Doğru Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini belirtti.
Başbakanının kendilerinin siyasi torunu olduğunu ama hep sevilen torunların bazen yaptıkları yanlışlar dolaysıyla tepki de aldıklarını belirten Ardahanlı eski sanayi bakanı Abdulkerim Doğru yakınlarına haber gönderip, cumhurbaşkanı adayı olmaması gerektiğini hatırlattığı başbakanın uyarısına karşın yinede cumhurbaşkanı adayı olduğunu, ama umarım sonu Adnan Menderes gibi olmasın.' dedi.
Eski sanayi bakanı Abdulkerim Doğru Menderes'in bu ülkeye ABD'yi sokmakla en büyük kötülüğü yaptığını da belirtirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da 12 yıllık iktidarında menderes gibi ABD yanlısı politikaları ile ülkeyi büyük sıkıntılara soktuğunu da iddia ederek başbakanın cumhurbaşkanı olması halinde Türkiyeyi zor günler beklediğini de ileri sürdü.
Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz'ı ziyaret eden ve 10 Ağustos'ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi konusun da bir açıklama yapan Eski, bakan kendisinin başbakanın cumhurbaşkanı olmaması gereken bir kişi olarak gördüğünü belirttiği açıklamasında, başbakanın cumhurbaşkanı olması halinde Türkiye gibi kendisini de zor günler beklediğini de ileri sürdü.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Hortumun yaraları halen sarılmadı!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz günlerde yaşanan ve aralarında resmi kurumlarında bulunduğu bir çok binayı alt üst eden hortumun yaraları halen sarılma da.
Aralarında bir çok evin de bulunduğu hortum felaketi ile sarsılan Ardahanlılar hortumun yaşandığı gün ve akabinde verilen sözlerin hala yerine gelmediğini belirterek yetkililer sitem etmekteler.
Başta Yeni Mahalle ve Karagöl Mahallesin de olmak üzere bir çok yerde ev ve iş yerlerini yerle bir eden hortumun açtığı yaraları kendi imkanları ile sarmaya çalıştıklarını, ancak imkanlarını yetmediğini, siyasilerin ve bürokratların yardım sözlerini hala yerine gelmediğini belirterek yağmur, dolu ve ardından gelen hortum nedeniyle gördükleri zararların giderilmesini istemekteler.
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Belediyesi:
Belediyeye Ait İş Yerlerinde
İçki Satılamaz, Vitrin Kapatılamaz..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Belediyesi kiraya verdiği ve vereceği iş yerlerinde içki satış yasağı getirdi.
Son olarak Ardahan Kapalı Semt Pazarında bulunan dükkânları ihaleye çıkaran Ardahan’ın Ak Partili belediyesi kiraya vereceği 15 dükkânın kiralayacak olanlara alkol ve alkol içeren hiçbir yiyecek ve içecek maddesi satılamaz şartını getirdi.
Ardahan belediyesi yayınladığı 21 maddeli ilahe ilanın 14. Maddesinde ‘Belediye başkanlığımız tarafından kiraya verilen bu iş yerlerinden alkol ve alkol içeren hiçbir yiyecek veya içecek maddesi satılamaz’ şartını ekledi.
Kiraya verilecek olan iş yerleri için 05.08.2014 tarihinde ihale yapacak olan Ardahan Belediyesi dükkanlarını kiralayacak olanların kiraladıkları dükkanları bir haftada iki günden fazla mazeretsiz kapatamayacaklarını ayrıca çevre ve ortak alan temizliğine uymalarının, bu dükkanlarda balık, et, peynir satacak olanlardan da gıda satış tüzüğüne uygun dizayn istedi. Belediyenin dükkânlarını kiralayacakların kiralayacakları iş yerinin kapı ve pencerelerinin de başta gazete, dergi, afiş olmak üzere iş yerinin içerisinin görülmeyecek şekilde kapatamayacaklarını ihale ilanının maddeler arasına ekledi.

**Kadrolu Olan İşçiler Nerede?

Kiraya vereceği dükkânlara içki satış yasağı getiren Ardahan Belediyesinde çalışan işçilerin bir bölümünün bankamatik işçisi olduğu ileri sürülüyor. Ortaya atılan iddialara göre Teoman Güngör ve Mikail Kayatürk döneminde işe alınan ve Ak Parti hükümeti döneminde çıkarılan geçici işçilerin kadrolu işçi haline çevrilmesi ardından kadro alan işçilerin ortalıkta görünmedikleri dikkat çekerken, İş-Kur’dan alınan işçilerin kadro alanların yerine çalıştıkları görülüyor.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN DERNEKLERİ:
Ardahan için bir arada olacağız..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHer geçen gün önemleri daha iyi anlaşılan sivil toplum örgütlerinin toplumun olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Ardahan’da ki Dernekler, Ardahan Fırıncılar Derneğinin verdiği iftar yemeğinde bir araya geldiler.
2013-2014 Futbol Sezonun da Ardahan’ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil edecek olan Serhat Ardahan Spor’a tam destek veren Ardahan merkezli 70 dernek yöneticisi yeni kurulan Serhat Ardahan Federasyonun da bir araya gelmek için başlatılan çalışmanın yanın da olduklarını da belirttiler.
Ardahan Fırıncılar Derneği ve Ardahan Gazeteciler Derneğinin katılım başvurusu yaptığı Serhat Ardahan Federasyonunun Ardahan’da ki tüm dernekleri bir çatı altında bir araya gelmesi gerektiğine dikkat çektiği iftar yemeğin de Ardahan için sık sık bir araya gelme kararı alındı.
Merkezleri Ardahan’da bulunan Ardahan isimli birçok dernek, başkanlığını Candar Yılmaz’ın yaptığı Ardahan Fırıncılar Derneğinin verdiği iftar yemeğin de bir araya geldiler.
Ardahan’da yaşayanlar olarak Ardahan’ın var olan sorunlarını dile getirmek, çözüm bulmayan sorunlara dikkat çekmek ve sivil toplumun önemini anlatmak için kurulan derneklerin hep birlikte hareket etmesi gereken derneklerin mutlaka bir çatı altında bir araya gelmesinin zamanının gelip geçtiğini belirten Ardahan Fırıncılar Derneği Başkanı Candar Yılmaz yemekte yaptığı konuşmada, ‘başta, 2014-2015 sezonun da Ardahan’ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil etme mücadelesi veren Serhat Ardahan Spor’un yaşadığı maddi ve manevi sorunlar için Ardahanlıları el birliği yapması gerektiğini, bunun için bu iftar yemeğinin Serhat Ardahan Spor’a ilk moral desteği olması dileğiyle tüm dernekleri el birliği yaparak Ardahan için çalışmasını umut ediyorum.’ dedi.
Serhat Ardahan Spor’a şampiyon olması dolaysıyla bir plaket veren ve başarılar dileyen Ardahan Fırıncılar Derneği Başkanı Candar Yılmaz yeni kurulan Ser-Ar-Fed’e üyelik dilekçesini vererek, Ardahan’da ve İstanbul başta olmak üzere diğer illerde bulunan tüm Ardahan Derneklerini kurulan Ardahan Federasyonlarının çatısı altında bir araya gelmesi gerektiğine dikkat çekti.
Yaklaşık 70 Dernek Başkanı ve Yöneticisinin katıldığı iftar yemeğin de söz alan Serhat Ardahan Federasyonu Kurucu Başkanı ve Ardahan’ı Güzelleştirme ve Tanıtma Derneği Başkanı Burak Taştan’ın da bir konuşma yaptığı yemekte kısa bir süre önce kurulan Ser-AR-Fed’in kuruluş amacını anlatarak Ardahan’da bulunan derneklerin tümünün federasyonun çatısı altın da birleşmeye davet etti.

**Rektörün randevu vermediği, değil,
randevu aldığı birer dernek olalım..

Ser-Ar-Fed Kurucu Başkanı Burak Taştan yemekte yaptığı konuşmada şunları söyledi.
‘Saygı değer dernek başkanlarım, Ardahan’da onca derneğin olmasına rağmen birçoğunun kâğıt üzerin de olmasının kendilerini üzdüğü gibi, dernekleri başta bürokrasinin olmak üzere siyasilerin ve diğer kurumların gözünde randevu verilmeyen dernekler değil, ciddiye alınan kurumlar olarak görülmesinin tek yolu el birliği yapan dernekler ve bu derneklerin çatısı altında birleştiği federasyona bağlıdır.’ Diyerek sözlerin şöyle devam etti.
‘Bu Ardahan’da eğer bir dernek, bir Ardahanlı rektörden veya bir başka kurumdan randevu alamıyorsa bunun suçlusu darma dağın dernekler, bir birinden bi habersiz stk’lardır. Bu nedenle bir an önce bir araya gelip, sağcı, solcu demeden herkesin Ardahan için varız demelidir.’ dedi.
Ardahan Fırıncılar Derneğinin verdiği iftar yemeğine katılan Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz ve İstanbul Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Fakir Yılmaz’ın da bir konuşma yaparak, İstanbul Ardahan Federasyonuna olduğu gibi Serhat Ardahan Federasyonunda da katılım dilekçesi verdi.
Yılmaz burada yaptığı konuşmada birlik beraberliğin önemine dikkat çekti.
Ardahan Ozanlar ve Ardahan Karagöl Spor Dernek Başkanlarının da birer konuşma yaptığı yemek ardından toplu fotoğraf çekilerek, birlik, berberlik mesajı verildi.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

REKTÖR SÖZÜNÜ TUT!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşEşini, Ardahan Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı, Ardahan Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanı ve üniversitenin kurduğu 3 derneğe başkan eden Ardahan Üniversitesi Rektörüne Gölelilerden tepki var.
Adına, 'fakülte açacağız' denilerek ikna edilen Göleli iş adamı Nihat Delibalta'nın 4 Milyon TL. harcayarak yaptığı binayı 2 yıla yakındır boş tutan ve halen Göle'ye fakülte açmayan Ardahan Üniversitesi Rektörüne seslenen Göleliler bugün Göle kent merkezin de bulunan meydanda bir açıklama yaptılar.
'Rektör sözünü tut' diyerek Göle'ye açılacağı söylenen fakültenin artık açılmasını ve 2014-2015 Eğitim-Öğretim Sezonun da hizmete girmesini isteyen Göleliler rektörün artık Göle ve Göleliler verdiği sözü tutmasını istemekteler.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

PARALEL OPERASYON ARDAHAN'A SIÇRADI!
Hanak İlçe Emniyet Müdürü'de Gözaltına Alındı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Paralel Devlet olarak tabir edilen ve en son olarak geçtiğimiz gün bir çok polisin gözaltına alındığı cemaate yönelik operasyon Ardahan'a uzandı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının emniyetteki "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında Ardahan'a bağlı Hanak İlçe Emniyet Müdürü de Göz altına alındı.
Alınan bilgiler göre gözaltına alınan Hanak İlçe Emniyet Müdürü Polat Kongur'un göz altına alındıktan sonra İstanbul'a götürüldüğü öğrenildi.

**Milletvekili Öğüt: 17 ve 25 Aralık Aklandı mı Ki Sen Bu İnsanları Topluyorsun?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, "Hükümet öncelikle 17 ve 25 Aralık’taki yolsuzlukların hesabını vermesi lazım, onun üzerine giden insanları almaktansa. Şimdi sen 17-25 Aralık'tan akladın mı ki sen bu insanları topluyorsun?" dedi.
CHP Ardahan Milletvekili Öğüt, 22 ilde yolsuzluk, darbe girişimleri ve KCK soruşturmalarında görev alan emniyet personelinin sahur vakti gözaltına alınması operasyonunu değerlendirdi. Öğüt, "Her türlü yolsuzluğun üzerine gidilmesini isteriz. Ama anlamlı ve manidar bir şekilde belli grupların üzerine suçlu suçsuz ayırmadan gidilmesini manidar buluyoruz. Çünkü 17 ve 25 Aralık yolsuzlukları kapatılırken üzerine gidilmezken bir başka yolsuzluğun üzerine gidilmesi manidardır. 17 ve 25 Aralık yolsuzluklarının üzerine gidilsin, burada yolsuzluk var ise bunun da üzerine gidilsin. Yolsuzluk yolsuzluktur. Öncelikle 17 ve 25 Aralık'ın üzeri örtbas yaparak kapatılmak durumuna getirilmiştir." diye konuştu.
Milletvekili Ensar Öğüt, 22 ilde polislere yapılan operasyon hakkında bilgileri basından aldığını ifade etti. Öğüt, şöyle dedi: "Şu an pek kimsenin haberi yok. Ancak operasyon Ankara ve İstanbul ağırlıklı gidiyor. Tabi diğer illerde de var. Bu, tamamen belli bir gruba yönelmiş, kasıtlı şekilde bir operasyon. Açık bir şekilde söylüyoruz, burada bir yolsuzluk var ise biz hiç kimseye örtbas yaptırmayız. Paralel dedikleri bir yapıyı kastederek 17 ve 25 Aralık'taki olayları onlara yıkıp kendilerini aklamak istiyorlar ise bu yanlıştır. Yani burada bir paralel yapı var bunlar bizi teşhir ediyor. Haa… şimdi biz bunları gücümüz var, hükümet ve devlet gücünü arkamıza aldık unları şimdi teşhir edeceğiz demek ne kadar doğrudur? Onun için ben tabip etmiyorum. Hükümet, öncelikle 17 ve 25 Aralık'taki yolsuzlukların hesabını vermesi lazım. Onun üzerine giden insanları almaktansa kardeşim şimdi sen 17-25 Aralık'ı akladın mı ki sen bu insanları topluyorsun?"

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ENSAR ÖĞÜT, GAZZE’YE GİDECEK

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları ve yüzlerce insanın ölmesi ve binlerce kişinin yaralanması karşısında harekete geçen CHP, Filistin halkına destek olmak, acılarını paylaşmak, saldırı bölgelerinde incelemeler yapmak üzere Gazze’ye 11 milletvekili göndermeyi düşünüyor..
Filistin, Gazze’ye gitmek için CHP Genel başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba başkanlığındaki heyette CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’te yer aldı. İsrail’in saldırısının ilk gününden beri sert tepki gösteren milletvekilleri arasında yer alan ve tüm dünyaya çağrılarda bulunan Öğüt, şimdide Gazze için harekete geçti. Öğüt CHP heyeti ile birlikte Filistin hükümeti ile de görüşmelerde bulunacak.
CHP heyeti çalışmalara başladı.

**CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün İsrail Devletinin Filistin Devletine karşı ortaya koyduğu vahşete dikkat çekmek için Gazze’ye gitmek üzere hazırlık yaparken AK Parti Ardahan Milletvekili de İran’a gitti.
Geçtiğimiz günlerde Ankara’da bir çok milletvekili ile birlikte İsrail Büyükelçiliğine yürüyen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay bir dizi görüşmeler için İran’a gittiği öğrenildi.

**Meclis yürümüştüler..

TBMM'nin kapanmasıyla birlikte AK Parti Gurubu Milletvekilleri topluca bir karar aldılar ve saldırları kınamak üzere İsrail'in Ankara Büyükelçiliği önüne giderek orada toplanmış bulunan protestocu gurup ile birlikte İsrail'i protesto etmiştiler.
Protesto gösterilerine Filistin Dostluk Gurubu Başkanı Murat Yıldırım, İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca ve AK Parti'nin diğer milletvekilleri katılmıştı.

**Orhan Atalay : İsrail'in, Ötekilerle Barışık Yaşama İmkanının Asla Kalmadı

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) Türk Grubu Başkanı ve Ak Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, "El-Fetih ile Hamas arasında gerçekleşen ittifak sebebiyle morali bozulan İsrail, öfkesini, yeryüzünün en daracık zindanına dönüştürdüğü Gazze'ye vahşice saldırılarıyla hem de bütün dünyaya meydan okurcasına Filistintiler'i bu ittifaka pişman ettirerek dindirmek istiyor" dedi.
"Keza yarım asrı aşkın tarihinde, hangi mazeret ve yalanlara sığınırsa sığınsın İsrail'in asla vazgeçemeyeceği geleneksel politikasında bir değişiklik beklemek safdillik olacaktır" ifadesini kullanan Atalay, şunları söyledi: "Çünkü bağımsız bir Filistin devletiyle sonuçlanacak her bir sürece vahşice saldırmak, Kudüs'ün en küçük bir parçasından dahi vazgeçmemek, diasporadaki Filistinliler'in dönüşünü engellemek, işgal ettiği topraklarda yeni Yahudi yerleşimlerini sürdürmek ve su başta olmak üzere tabii kaynakların bulunduğu toprakları ne pahasına olursa olsun elde tutmak onun yegane varlık sebebi olduğu asla unutulmamalıdır. Nitekim en sağından en soluna liberalinden dincisine kadar iktidara gelen her hükümetin aynı politikayı izlemesi bu yüzdendir. Bundan ödün verenlerin sonu ise 1995'de fanatik bir dinci tarafından öldürülen İzak Rabin'in akıbeti gibi olacaktır. Son günlerde Filistin direniş tarihinde önemli bir parametre olan El-Fetih ile Hamas arasında gerçekleşen ittifak sebebiyle morali bozulan İsrail, öfkesini, yeryüzünün en daracık zindanına dönüştürdüğü Gazze'ye vahşice saldırılarıyla hem de bütün dünyaya meydan okurcasına Filistintiler'i bu ittifaka pişman ettirerek dindirmek istiyor. Bu vahşetin mimarı katil Netanyahu'nun 'sivilleri yanlışlıkla vuruyoruz' ifadesi, açık bir yalan olmanın ötesinde esasında insanlığın zekası, hafızası ve vicdanıyla alay etmekten başka bir anlamı yoktur. Zira İsrail'in kurulduğu günden bu yana katlettiği insanların yüzde doksanının sivillerden oluştuğunu bilmeyen mi kaldı? Keza İsrail'in sivillere yönelik katliamlarında hiçbir yanlışlığın olmadığı, aksine bu katliamların tıpkı diğerleri gibi son derece bilinçli ve sistematik yapıldığını da... Düşman diye tanımlanan Filistinliler'e ilişkin asker sivil, genç yaşlı, kadın erkek, insan hayvan hatta bitki diye bir ayırıma dahi gitmeksizin karşı tarafta yer alan her canlıyı yok etmek artık İsrail için kutsal birer görev olmuştur. O nedenle her kim ne derse desin bugün insanlık için en büyük tehlike, ötekisine karşı kalbine kutsal kitabından kan çekip, kin kusan, ölüm yağdıran Siyonizm tehlikesidir. Başta Ortadoğu olmak üzere dünyada hiç kimsenin bu tehlikeyi görmezlikten gelmek veya onunla yüzleşmek için yarınları beklemek gibi bir lüksü olamaz."

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yıllardır Bu Mektubu Yazamadılar!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Sınır Ticaretinin Neden Yapılamadığı Ortaya Çıktı
Çünkü Zirai Karantina da
Tarım yetkili, Gümrük yetkili değil!
Kafkaslara açık olmasına karşın Ardahan'ın Posof ilçesin de bulunan Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısından neden sınır ticareti yapılmadığı bir vatandaşım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığına yazdığı mektupla ortaya çıktı.
İşte Ardahan Milletvekilleri başta olmak üzere yıllaredır hiç bir ticaretin yapılmadığı ve bunun nedeninin ne olduğunu merak etmeyen yetkililerin ve de siyasilerin göremediği o neden aşağıda yayınlanan mektupta görülüyor.

**GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI'NA..
ANKARA
Ardahan ilinde ikamet etmekteyim. Gürcistan 'dan Faaliyet konum olan besicilikte ihtiyaç duyduğum kesif yem unsurlarını (mısır, yulaf, çavdar, kepek, buğday,arpa ,küspe vb) Devamı sayfa 6’da Sınır Ticaretinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (İhracat 2009/7) kapsamında ilimiz sınır kapısı Türkgözü Gümrük Müdürlüğü'nden İthalini planlamaktayım.
Ancak;
Sınır Ticaretinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğin Ürün Güvenliği başlıklı 16 ncı maddesinin 3 üncü fıkrasında; Tarım ve Köyişleri Bakanlığının denetimine tabi ürünlerin sınır ticareti kapsamında ithali genel hükümlere tabidir denmektedir.
İthalini planladığımız ürünler GTİP bazında yukarıda bahsedilen genel hükümleri düzenleyen Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının Kontrolüne Tabi Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliğinin(Ürün Güvenliği Ve Denetimi 2014/5 ) eki listelerden yem sanayide kullanılan ürünleri düzenleyen EK-2 ve zirai karantina kontrolüne tabi bitkisel ürünleri düzenleyen EK-7 de yer almaktadır. Aynı tebliğin Uygunluk Denetimi başlıklı 5 inci maddesinin 5 inci fıkrasında da; bu Tebliğ kapsamında ithal edilmek istenen bir ürünün birden fazla listede yer alması durumunda her ithalat işlemi için ilgili mevzuata uygun olacak şekilde yalnızca bir uygunluk yazısı düzenlenir denmektedir.

*Diğer taraftan,
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile müştereken hazırladığınız 05.10.2013 tarih ve 28786 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren, yine 04.04.2014 tarih ve 28962 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak değişikliğe uğrayan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kontrolüne Tabi Belirli Ürünlerin Girişine Yetkili Gümrük İdareleri İle Resmi Kontrolleri Yapmaya Yetkili İl Gıda,Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüklerinin Belirlenmesine Dair Tebliğ' in Yetkili İdareler başlıklı 3 üncü maddesinin 5 inci fıkrasında yem sanayinde kullanılan bu ürünlerin ithalatının bu tebliğ eki listelerden EK-5 sayılı listede belirtilen yetkili il gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerince yapılabileceği belirtilmesine karşın aynı tebliğin 3 üncü maddesinin 4 üncü fıkrasında ; zirai karantina kontrolüne tabi bitkisel ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesine girişi bu tebliğ eki listelerden EK-4 te yer alan gümrük idarelerinden gerçekleştirilir denilmektedir.
Bu tebliğlerden görüleceği üzere zirai karantina kontrolüne tabi sınır ticareti kapsamında ithalatını planladığımız yemlik bitkisel ürünlerin ürün güvenliği kontrolünü Ardahan Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapmamız mümkün iken Türkgözü Gümrük Müdürlüğü, bu ürünlerin sınır ticareti kapsamında ithalinde zirai karantina kontrolüne tabi bitkisel ürünlerin Türkiye Gümrük Bölgesine girişine yetkili bir Gümrük Müdürlüğü olarak EK-4 sayılı listede yer almamaktadır.
Bu önemli hususun bir an evvel aydınlığa kavuşturularak varsa bir hata ve eksiğin düzeltilmesini eğer bir hata ve eksiklik yoksa sınır ticaretine konu ürünlere ilişkin yayınlanan eşya listesindeki ürünlerin çoğunluğunun bu kapsamda olduğu düşünüldüğünde Ardahan'ın sınır ticareti yapmasının imkansız olacağını ivedi yardımlarınızı saygılarımla arz ederim.
Metin Karademir
Yamçılı köyü Hanak/ARDAHAN

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kompleks Dolma’nın Üzerinde Yükseliyor!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Buraya kazık desteği mi vereceksiniz?..

Bünyesinde bulunan Ardahan Devlet Hastanesin de yaşanan başı boşluk ve temizlik sorunu gündemde düşmeyen Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Ardahan seki Devlet Hastanesinin yerine yaptırılan sağlık kompleksinin dolma toprağın bulunduğu alana yaptırıldığı ileri sürülüyor.
Her geçen gün büyüyen dev bi,nanın yapıldığı alanın önünde bulunan beton yığınının şimdiden şiştiği görülürken, milyonların harcandığı bu binanın da Ardahan’ın vilayet yapıldığı günden bugüne yapılıp, sonra da oturulamaz denilen binaların akıbeti ile aynı olunmasından korkuluyor.

**Hastane Hasta..

Öte yandan Ardahan devlet Hastanesin de yaşanan temizlik sorununun hala devam ettiği görülürken bu yönde en son tartışma konusu hastanesinin Tomografi Bölümü başta olmak üzere hemen her yerinin pisli içinde olduğu ileri sürülüyor.

**Hastane: Elaman yok..

Hastanenin yaşadığı temizlik sorunu konusunda sorula yönelttiğimiz İl Sağlık Müdürlüğü ve Hastane çalışanlar vatandaşın temizlik konusunda ki şikayetlerinin haklı olduğunu ancak başta İŞ-Kur elemanları olmak üzere bir çok elamanın işte çıkması, tayin olması bu sorunu yaşattığını belirttiler.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Milli Savunma Bakanı Ardahan’a Geliyor..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan kent merkezin de bulunan Askeri Kışla ve Lojmanların boşaltıldığı ve başta üniversiteye olmak üzere diğer resmi kurumlara yada belediyeye devirleri istenen bir süreçte Ardahan’a Milli Savunma Bakanı geliyor.
Konu hakkında bişr açıklama yapan Ardahan Valisi Ahmet Deniz Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın önümüzde ki hafta sonu Ardahan’a gelerek bir dizi incelemede bulunacağını açıkladı.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz Ardahan’a atandıktan sonra ilk bakanı karşılamaya hazırlandıklarını belirttiği açıklamasında Ardahan’a gelecek olan sayın bakandan Ardahan merkez de bulunan ve boşaltılan iki askeri kışlayı yeniden isteyeceklerini belirtti.

**Vali Deniz Çıdır’daydı..

Vali Ahmet Deniz, ziyaret ve denetlemelerde bulunmak üzere Çıldır ilçesine gitti.
Çıldır Kaymakamlığı önünde Kaymakam Alparslan Kılıç, Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Barış Aşçı, muhtarlar ve vatandaşlar tarafından karşılanan Vali Deniz, Kaymakamlık makamına geçerek Kaymakam Alparslan Kılıç’dan brifing aldı.
Kaymakamlık da yaptığı konuşmada Çıldır’ın önemine değinen Vali Deniz, “Açıldığı zaman Türkiye’nin üçüncü büyük kapısı olarak hizmet verecek olan Aktaş Sınır Kapısı, Mozeret Tüneli, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı gibi önemli projeleri bünyesinde barındıran Çıldır ilçemiz, sınır ilçemiz olması ve de turizm potansiyeli nedeniyle hem ilimiz, hem de ülkemiz için büyük önem taşımaktadır” dedi.
Kaymakamlık ziyaretini tamamlayan Vali Deniz, daha sonra Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu’nu makamında ziyaret ederek yeni görevinden ötürü hayırlı olsun dileklerini iletti.
İlçe merkezinde esnaf ve vatandaşlarla da sohbet eden Vali Deniz, inşaat çalışmaları devam eden kamu yatırımlarında denetlemelerde bulundu. Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kimin kazanacağı arabasından belli!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlık seçimi öncesi yeniden kolları sıvayan partiler araçları da donattılar.
CHP-MHP ve diğer irili, ufaklı partilerin ‘Çatı Adayı’ olarak adını ortaya atıp, destekledikleri Ekmelleddin İhsanoğlu için ortaklaşa bir araç donatırlarken, en güçlü rakipleri AK Parti ise her seçimde kullandığı yarım otobüsü bu kez Cumhurbaşkanlığı için donattı.
Yüksek ses cihazları ile donatılan araçların Ardahan caddelerin de tur atmaya başladığı günlerde CHP arda rda düzenlediği toplantılar ile adayına oy isterken AK Parti’nin araç gezdirmekten başka bir şey yapmadığı görülmektedir.
BDP, HDP’nin ortada görülmediği Ardahan’da cumhurbaşkanlığı seçimi için seçmeni ikna etmeye çalışan AK Parti ve CHP-MHP Koalisyonunun 10 Ağustosta nasıl bir sonuç alacakları konusunda da tahminler yürüttükleri de dikkat çekiyor.
AK Partinin aracının 5 partinin aracıdan daha büyük olduğu da dikkat çekerken, 10 Ağustos’ta yapılacak olan seçimi kimin kazanacağını da sanki gösteriyor gibi.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

15 DAKiKA DA İŞ GÜVENLİĞİ
VE SAĞLIĞI SERTİFİKASI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Ticaret Odası ve Serka işbirliği ile esnaf ve işletmelere iş güvenliği ve sağlığı eğitimine ilgi yok.
Proje kapsamında Göleli esnaf ve işletme sahiplerine kısa bir seminer vermek ve katılımcıların iş güvenliği ve sağlığı eğitimi aldığına dair sertifika sahipi olmaları için Göle YİBO da bir toplantı düzenlendi.
Toplantıya katılım olmadığı için toplantı salonundan ayrılırken karşılaştığımız eğitmen ve yetkililer katılım olmadığından YİBO nun bahçesinde ki kamelyanın içinde kendileriyle kısa bir bilgilendirme amaçlı sohbet ettik.
Sohbetten sonra sertifika sahibi olacağız .İş de ülkemizde iş güvenliği ve sağlığı bu kadar ucuz ve ne iş yaptığı çoğu kişi tarafından bilinmeyen Milyon bütçeli SERKA nın aslında ne iş yaptığı gözler önündeydi.
Ömer Turan

Sayfa 25 - 213 << < 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan