Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 38
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Önce
abdullahank 275 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 365 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 369 Gün Gelmedi
atlantis 390 Gün Gelmedi
baris dursun 391 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 400 Gün Gelmedi
adacala 400 Gün Gelmedi
admin 402 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 403 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
arşiv haber 23/22/21/01/2007 Günlerinin Haberleri
Yazar Fakir
Bu okulun telefonu ve levhası gibi Atatürk'ü de yok!


Ardahan'ın Hanak İlçesinde bulunan Hanak 8 yıllık İlköğretim Okulunun telefonu gibi levhası ile Atatürk büstünün de olmadığı görüldü.
Geçtiğimiz yıl sonu tamamlanarak Milli Eğitim Müdürlüğüne devir edilen binanın ve içinde 360 öğrencinin eğitim gördüğü okulun alt yapısı olmadığı gerekçesiyle telefonları olmayınca 60'a yakın bilgisayar öğrencilerin atari oyun salonu haline gelmiş durumda.
Resim çekmeye izin verilmeyen okulun içinde özürlü öğrenciler için tuvalet yapılırken özürlülerin yaralanacağı merdiven ve de asansöründe unutulduğu görülürken, okulu tanıtan levhası ile Atatürk büstünün de olmadığı görüldü.
Toplam 26 öğretmenin görev yaptığı kent merkezine 2 km. uzaklıkta ki okula tüm başvurulara karşın 7 aydır telefon bağlanmadığı daha önce bir çok kez gündeme gelirken, konu hakkında açıklama yapmaktan kaçınan okul yöneticileri biz gerekli başvuruyu yaptık, ama telefonu bağlayacak olan kurumun telekom olduğuna işaret ederlerken, okulun levhasının sipariş edildiğini, Atatürk büstü içinde Tugay komutanının söz verdiğini belirttiler.
Haber ekleme saat: 08.52-23/01/2007
Haber/Foto: Fakir Yilmaz/Hanak

Faruk Demir Zonguldak’ta türkü söyledi ..


Bir dönem Ardahan Milletvekilliği yapan eski TRT Sanatçısı Faruk Demir Zonguldak’ta yerel bir gazetenin kuruluş yıl dönümünde türkü söyledi.
Zonguldak'ta kurucuları arasında eski bakanlardan merhum Veysel Atasoy'un da bulunduğu Yeni Adım Gazetesi, düzenlediği geceyle 9. kuruluş yıldönümünü kutladı.
Yerel yayın yapan ve Salih Demir'in sahibi olduğu Yeni Adım Gazetesi'nin 9. kuruluş yıldönümü nedeniyle Alaborina Restaurant'ta düzenlenen geceye, Vali Yavuz Erkmen, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Fazlı Erdoğan, CHP Zonguldak Milletvekilleri Harun Akın, Nadir Saraç ve CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Emniyet Müdürü Atilla Çınar, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Çetin Altun, Zonguldak Belediyesi eski başkanı İsmail Eşref'in yanı sıra çok sayıda davetli ve basın mensupları katıldı. Slayt gösterisi ile başlayan 9. yıl kutlaması, halk oyunları ekibinin gösterisi, pasta kesimi ve DSP Ardahan eski Milletvekili Faruk Demir'in söylediği türkülerle devam etti.
Haber ekleme saati: 23.34-22/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net

DTP’lillerden 2. Çıplak ayak eylemi Hrant Dink içindi ..


Demokratik Toplum Partisi (DTP) Ardahan ve Kars İl Teşkilat mensuplarının, gazeteci Hrant Dink'in silahlı saldırıcı sonucu öldürülmesini kar üzerinde çıplak ayaklı basın açıklamasıyla protesto etmesi sırasında başta Ardahan İl başkanı Ömer Yilmaz olmak üzere bazı kişiler soğuktan etkilendi.
Kars'ın Digor İlçesi'ne bağlı Dağpınar Beldesi'nde bir araya gelen partililer, kar üzerinde çıplak ayaklı basın açıklamasının 2 ncisini yaptı. Başta, DTP Ardahan İl Başkanı Ömer Yilmaz olmak üzere bazı partililerin kar üzerinde çıplak ayakla titrediği basın açıklamasına, DEHAP eski Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu, DTP Ardahan İl Başkanı Ömer Yılmaz, Dağpınar Belde Belediye Başkanı Ayhan Erkmen ile çok sayıda partilinin katıldığı basın açıklaması DTP Kars İl Başkanı Mahmut Alınak tarafından yapıldı.
Haber ekleme saati: 23.17-22/01/2007
Haber: Fakir Yilmaz/Ardahan-Fotolar: Bedir Altınok/Kars

www.ardahan.org.tr
2006 Yılının Araştırma sonuçları belli oldu..


Merkezi Atatürk Cad. Aşık Ferhat Sk. No : 7 Soğanlık – Kartal/İstanbul’da bulunan Ardahan İli Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen ‘2006 Yılının Araştırma Sonuçları’ belli oldu.
Metropollerde kurulan ilk derneklerimizden olan ve Ardahan/Ölçek köylü Emekli Başkomiser Cevdet Şentürk’ün kurucu başkanı olduğu Ardahan İli Kültür ve Dayanışma Derneği Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Fakir Yilmaz’ı ‘Yılın en başarılı gazetecisi’ kategorisinde birinciliğe laik gördü.
2006 Yılı içerisinde çeşitli alanlarda başarı gösteren hemşerilerimizle ilgili yapılan araştırma sonuçları sonuçlandı.
2006 yılı içinde en başarılılar kendi alanlarına göre şöyle sıralandı.
2006 YILININ EN BAŞARILI POLİTİKACISI: PROF DR ESFENDER KORKMAZ/İSTANBUL
2006 YILININ EN BAŞARILI BİLİM ADAMI : DOÇ DR HALİM KAZAN /KOCAELİ
2006 YILININ EN BAŞARILI BÜROKRATI: MEHMET YEŞİLBAŞ/KASTAMONU
2006 YILININ EN BAŞARILI SANAYİCİSİ. AYTEKİN KAYA/İSTANBUL
2006 YILININ EN BAŞARILI İŞ ADAMI: NURİ VATAN/İSTANBUL
2006 YILININ EN BAŞARILI GAZETECİSİ: FAKİR YILMAZ/ ARDAHAN
2006 YILININ EN BAŞARILI SANATCISI: YUDUM TATAR/İSTANBUL
2006 YILININ EN BAŞARILI EN İYİ BAL ÜRETİCİSİ: KAZIM ARICI/ ARDAHAN
2006 YILININ EN BAŞARILI SOFTWARE YAZILIMCISI: M. MURAT ŞENTÜRK (ARDA YAZILIMIN SAHİBİ)/İSTANBUL
Haber ekleme saati: 22.54/22/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net

Susuzluk köylerin 1. maddesi olmaya devam ediyor ..


Yetkililerinin bir çok köyünün suya kavuşturulduğu yönünde açıklamalar yaptığı Ardahan köylerinde susuzluk gündemin birinci maddesi olmaya devam ediyor.
Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana büyük özlem ve hasretle beklenen su ihtiyaçlarını 2007 yılında dere ve kar sularında kadınların ve de merkeplerin sırtında karşılayama devam eden Ardahan’ın şimdi ki derdi, yapıldı denen su şebekelerinin kar yağışıyla birlikte donması gösterilmektedir.

Suiistimal edildi, susuz kaldık!

Devletin son yıllarda yaptığı ataklarla susuz köy bırakmama çabasının su şebekelerini yapan müteahhit firmalarca alınan işlerin suiistimal edildiğini, buna devletin görevlilerinin ilgisizliği eklenince köylere çekilen içme su şebekelerinin 20 santim derinlikte toprağa gömüldüğünü, bununda ağır kış şartlarının yaşandığı bölgede bir çok şebekenin daha kullanılmadan devre dışı kalmasına neden olduğunu belirten köylüler, şebeke ihalelerinin yapıldığı dönemlerde başlatılan çalışmaların eksik ve yeterli olmadığı yönünde yapılan çağrıların devletin yöneticilerince ve de siyasilerce kulak ardı edilmesinin kendilerinin yine susuz bıraktığını da belirtmeden edemediler.
Haber ekleme saati: 19.39-22/01/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yilmaz-GAZETECİ

Tuncer Dağ görevden alındı


Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte hareketlenen parti teşkilatlarında değişimlerde ard arda gelmeye başladı.
Alınan bilgilere göre İstanbul/Kıraç Beldesi’nde Cumhuriyet Halk Partisi Belde Başkanlığını yapan Tuncer Dağ ile 8 belde başkanını görevden alan CHP İstanbul İl Başkanlığı teşkilatları yeniden oluşturmaya çalıştığı öğrenildi.
Gelişmeyi doğrulayan Ardahan/Göleli hemşehrimiz Tuncer Dağ görevden alınmalarına neden olarak daha önce İl Başkanlığının belde teşkilatının bulunduğu Büyükçekmece İlçe Yönetimine karşı koymalarından dolayı olduğunu, ancak bu gelişmenin bölgede ki CHP tabanını bir hayli rahatsız ettiğini İl teşkilatında bildiğini söyledi.

***İki vekilden ses yok ..

Yaşanan bu gelişme konusunda bölge milletvekili olan ve aynı zamanda Göleli olan İstanbul Milletvekili İsmet Atalay ile CHP Ardahan Milletvekilinin sessizlikleri dikkat çekerken, Dağ her an yeniden göreve gelebileceğini ima etti.
Haber ekleme saati: 18.49-22/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net

Hanak Belediyesi GAZETECİ'ye suçüstü yakalandı!
Belediye ilçenin kanalizasyonunu Çay’a döküyor ..


Ardahan ve ilçelerinde yaşanan çevre kirliliğini önleyecek olan kurumların başında gelen belediyelerin konuyla ilgisizliklerinin yanı sıra çevreyi kirletmeleri dikkat çekiyor.
Ardahan iline bağlı Hanak ilçesinin belediyesinin bu konuda suçüstü yakalandığı dün şehre merkezinde bulunan kanalizasyon çukurlarında vidanjörle çekilen artıkları şehir merkezinin yanı başında bulunan Çay’ya döken belediye yetkilileri karşılarında gazetecileri görünce şaşırıp, kaçmaya kalkarlarken vidanjör şoförü kanalizasyon artıklarını Çay’a değil, çayın yanı başında bulunan çayır sahibinin isteği üzerine araziye döktüklerini belirtmesi dikkat çekti.

Çevre Bakanlığına şikayet edilmişti!..

Hanak Belediyesinin köylerinde geçen dere yatağının sularına kentin kanalizasyonunu verdiğini belirten Hanak ilçesi Çayağzı (Orağaz) köyü Derneği daha önce bu konuda belediyeyi başta çevre bakanlığına olmak üzere bir çok yere şikayet etmiş, belediye Başkanı Harun Tankoç iddiaları yalanlamıştı.
Haber ekleme saati: 18.21-22/01/2007
Haber/Foto: GAZETECİ/HANAK

Ardahan'ın zenginleri züğürt çıktılar

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odasının bin 231 üyesinden 730'nun odaya borçlu olduğu ve önümüzdeki günler içinde bu borçlarını ödemezlerse icralık olacakları duyuruldu.
Konu hakkında bilgi veren ATSO yetkilileri, Ardahan ili Posof İlçesi'nde bulunan Türkgözü Gümrük Kapısın da sınır ticaretinin yapıldığı dönemlerde 6 binin üzerinde olan üye sayısının her geçen süratle azaldığını belirtirlerken, bugün bin 231 üyelerinin kaldığını bunların da 481'nin aktif olup üyelik aidatlarını yatırdığını belirtirlerken geriye kalan 730 üyenin üyelik aidatlarını bile yatıramadıklarına dikkat çektiler.
Aidatlarının ödeyemeyenler arasında bir çok zengin esnafından bulunduğuna dikkat çeker ATSO yetkilileri önümüzde ki günlerde yapılan duyurular ardından üyeliklerini yenileyip, aidatlarını ödemelerin de üyelikten düşürüleceklerine dikkat çektiler.
ATSO odaya borcu olanların listesini yerel gazetelerde de yayınlatarak, üyelerininin borçlarını yatırmasını istedi.
Haber ekleme saati: 12.26-22/01/2007
Haber: Fakir Yilmaz/Ardahan

YİNE SUSTULAR, YİNE TIRSTILAR!


Ardahan'da, ülkede ve de dünyada yaşanan gelişmeler karşısında sessizliklerini bozmayıp, kulüplerde siyaset yaparak, orman köşelerin de rakılarını yudumlayan Ardahanlı aydınlarımız son yaşanan ve bir gazetecinin öldürülmesi olayında da bu özeliklerini bozmadılar.
Tüm Türkiye'yi derinden sarsan olay karşısında yine sessizliklerini bozmayıp, tırsan sözde Ardahan aydınlarının yanı sıra partiler ve sivil toplum örgütlerinden de olay hakkında olumlu yada olumsuz bir açıklama yapılmaması dikkat çekti.
Pala bıyıklar bırakıp, koltuk altlarına soktukları gazetelerle devrimci olanların bile sustuğu bir Ardahan'da sorunların çözümü konusun da da görevi sadece ilin valisine yükleyip, restorant, kahve ve orman köşelerinde devrim masaları kuranların, yaklaşan seçimler öncesi pazarlıklar içinde olduğu ve bu nedenle Ardahan'da , ülke de ve de dünyada yaşananlarla ilgilenmedikleri sanılmaktadır.
www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan -23 derece


Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 23 dereceyle Ardahan'da yaşandı.
Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, gece ölçülen en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 23, Kars'ta 20, Erzurum'da 18, Iğdır'da 13, Ağrı'da 12, Erzincan'da 5 derece oldu.
Kar kalınlıklarının ise Ağrı'da 28, Ardahan'da 20, Erzurum'da 13, Kars'ta 10, Iğdır'da 8 santimetre olduğu bildirildi.Bölgede, birkaç gün içinde kar yağışının beklenmediği bildirildi.
Haber ekleme saati: 10.34-22/01/2007
Haber: Günay Nuh Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Göleli genç kalbine kurşun sıkarak intihar etti ..


Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Köprülü Beldesi nüfuzuna kayıtlı Bekir Yalçıncı’nın oğlu 25 yaşındaki oğlu Murat YALÇINCI geçirdiği bunalım sonucu, İstanbul/Sultanbeyli'deki evinde dün akşam kalbine sıktığı tek kurşun ile intihar ederek yaşamına son verdi...
Edinilen bilgiye göre çevresinde sevilen ve mütevazı bir kişiliğe sahip olan Murat'ın neden böyle bir yolu seçtiği bilinmemektedir. Önceki akşam geç saatlere kadar annesi ile sohbet eden Murat YALÇINCI daha sonra odasına geçerek müziğim sesini de açtığını ve kalbine dayadığı silahın patlamasından kimsenin duymamasını da müzikle engellemiş oldu. Sabaha karşı annesinin odasına girmesiyle oğlunun cansız bedenini gören annesinin çığlıklarını duyan komşuları yerde kanlar içinde kalan komşularını hemen hastaneye kaldırdılarsa da kurtaramadılar.
Cenazesinin bugün İstanbul Yenibosna Adli Tıp Morgun’dan alınarak, evinin bulunduğu Sultanbeyliye götürülerek bugün toprağa verileceği duyuruldu.

Hemşehrimiz kulak kanserinden oldu ..

20 yıl önce Ardahan’dan göç ederek Kocaeli ilinin Gebze ilçesine yerleşen Asker Kiraz (85)uzun yıllardır yaşadığı kanser hastalığı sonucu vefat etti.
Kulak kanseri olduğu öğrenilen 7 çocuk babası Asker Kiraz’ın cenazesi bugan Gebze’de toprağa verileceği bilgisi alındı.
Ardahan’da Kara Asker olarak tanınan Asker Kiraz aynı zamanda Çamlıçatak köyü muhtarının dünürü olduğu öğrenildi.

Bir kara haber de Bursa’dan

Göleli hemşehrimizin intihar ederek ölmesinin ardından Çamlıçataklı hemşerimizin kulak kanserinden vefat etmesi ile üzülen hemşehrilerimiz bir kara haberi de Bursa’dan aldılar.
Yine Çamlıçatak (Gölebertli) köylü olan Seyfullah Güzel’in eşi 6 çocuk annesi Pamuk Güzel’inde Bursa’da hayata göz yumduğu bilgisi alındı.
75 yaşında Güzel’in uzun süredir rahatsız olduğu alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haberleri ekleme saati: 10.30-22/01/2007
Haber/Kaynak: www.kopruluden.com

Vali Murat Yıldırım: "Belediyenin yapması gerekeni valilik yapıyor"


ARSİAD Yönetim Kurulunun ziyaret ettiği Vali Yıldırım, Ardahan Belediyesinin yapması gereken işleri Valiliğin yaptığını söyledi.
Vali Yıldırım:''Toplu konuta gelince ben bu konuda her zaman söylüyorum ve yine söylüyorum. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin bu tür işleri Belediyeler organize eder, arsa bulur, imara açar vs. Ama bizim Ardahan da maalesef Belediye üstüne düşen vazifeyi bir hakkın yerine getirmiyor''.dedi.
Ardahan da faaliyetlerini yoğun bir şekilde yürütmeye devam eden ARSİAD (Ardahan Sanayici ve İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Ardahan Valisi Murat Yıldırım başta olmak üzere, Ticaret ve Sanayi İl Müdürü İlhan Aydın'ı ve İl Genel Sekreteri Hasan Dal'ı makamlarında bir dizi ziyarette bulundular.
Vali Yıldırımın odasında uzun bir süre oturan Dernek üyeleri, Vali Yıldırım'ın hem yeni yılını hem de geçmiş Kurban Bayramını kutladılar. Derneğin çalışmalarını yakından takip ettiğini dile getiren Yıldırım, Derneğin 2007 yılında faaliyetlerini arttırarak iş adamlarına örnek teşkil edecek icraatlara imza atması gerektiğini söyledi.
ARSİAD Başkanı Gökmen Çapan ve beraberinde gelen heyeti Valilik makamında ağırlayan Yıldırım, Kurban Bayramının ikinci gününde toplam bin 440 aileye kurban eti dağıtan dernek üyelerine teşekkür etti.
Ardahan'ın bazı önemli sorunlarının olmazsa olmazlar arasında yerini aldığını ve bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini hatırlatan, ARSİAD Dernek Başkanı Gökmen Çapan'a aynı kararlılıkla cevap veren Yıldırım şunları söyledi: ''Geldiğimiz günden beri biz zaten bu olmazsa olmaz dediğimiz işlerin peşinden hiç ayrılmadık. Bunların başında hepimizin malumu olan Fakülte ve Toplu Konut projesinin ikinci etabı geliyor. Fakülte konusunda Beşeri İlimler ve Edebiyat Fakültesi''nin sözünü YÖK ten aldık. Bizden istenen sadece o fakülteyi içine koyabileceğimiz bir bina .Onud a 2007 yılı içerisinde çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. Yüksek Öğrenim ve Yurtlar Kurumu, 2001 yılında temeli atılan ve daha sonra yarım kalan öğrenci yurdunu bitireceğini ve ilave olarak 200 kişilik bir binayı da mevcut olan binaya ekleyip 2007 yılı içerisinde teslim edeceğine dair söz verdi ve hatta projeler hazır diyebiliriz.
Toplu konuta gelince ben bu konuda her zaman söylüyorum ve yine söylüyorum. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin bu tür işleri Belediyeler organize eder, arsa bulur, imara açar vs. Ama bizim Ardahan da maalesef Belediye üstüne düşen vazifeyi bir hakkın yerine getirmiyor. Ben Belediye başkanı olsam gider Toplu Konut İdaresinin kapısında yatar ne yapar ne eder Ardahan'a ikinci etabın yapılması için gerekli sözü alır ve gelirim .Bunu söylerken kimseyi suçlamıyorum kurumun geneli hakkında konuşuyorum. .Bu böyle olmayınca valilik olarak biz olaya el atmak zorunda kaldık. Bir hayırseverimiz sağ olsun kendi 60 dönümlük arsayı bağış olarak verdi bizde o arsaya toplu konut yapılması için gerekli işlemleri başlattık. Dileriz 2007 yılı içinde böyle bir çalışma başlar ve konut sorunu da böylece çözülmüş olur. Kiralar can pahası görüyorsunuz. İle gelen memur veya öğrenci oturacak ev bulamıyor ''.dedi.
Kış turizmini canlandırmak içinde Devletin gerekli alt yapıyı yapması için Bakanlık düzeyinde girişimde bulunulduğunu ama istenilen sonucun alınamadığını dile getiren Yıldırım, Kış turizmi olarak Çıldır gölünü ve Yanlızçam kayak tesislerini en iyi şekilde kullanmaktan başka bir çarenin şimdilik gözükmediğini söyledi.
600 metrelik pisti ile turizme açılması mümkün olmayan Yanlızçam kayak tesislerinin, Sarıkamışta bulunan modern bir tesis hüviyetini alabilmesi için en az 10 trilyonluk bir yatırımın söz konusu olduğunu belirten Yıldırım ,bunu da ancak Devletin girişimleri ile gerçekleşebileceğini söyledi.
''Yer gösterdik ama beğenmediler''.
Ardahan Belediyesi Fen İşleri Müdürü Naci Özdemir, Ardahan Belediyesi'ne ait olan 27 dönüm civarındaki arsanın TOKİ ye sunulduğunu fakat hiç bir teste tabii tutulmadan arazinin Toplu Konutlar İçin uygun olmadığını söylediler. Özdemir:'' Arazinin Kura nehrine yakın olduğunu bu yüzden de zeminde sorunlar oluşabileceğine inandılar ve bu yüzden de teklifimizi geri çevirdiler.''dedi.
Haber ekleme saati: 10.13 -22/01/2007
Haber/Foto: Ercan Yentek-Ardahan

Yol kapalı olunca yaralı çocuğa zamanında yetişilemedi ..
Posof’ta bir öğrenci tatile giremeden öldü!


Ardahan’ına Posof İlçesi'nde yaşanan bir olay 12 yaşında ki ilköğretim okul öğrencisi çocuğun ölümüne neden oldu.
Alınan bilgilere göre Posof’un Erim köyünde oturan Ş.T isimli şahsın oğlu olduğu öğrenilen T.A. (12) babasına ait av tüfeğiyle oynarken silahın ateş alması sonucu kendini vurdu.
Ağır yaralanan T.A’nın durumu Jandarma 156’ya ve Acil 112’ye bildirildi. Ancak köy yolunun karla kapalı olması dolaysıyla anında olay yerine gidemeyen yardım dolaysıyla T.A’nın kan kaybında öldüğü öğrenildi.
Edinilen bilgiye göre, dün Posof İlçesi'ne bağlı Erim Köyü'nde meydana gelen olayda, Gönülaçan İlköğretim Okulu 2. sınıf öğrencisi T.A.'nın ölümü yakınlarını yasa boğarken, kar nedeniyle kapalı köy yolunun açılmasının ardından, Posof Cumhuriyet Başsavcılığı'nın olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattığı bildirildi.
Haber ekleme saati: 09.02-22/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Vatandaş okulu yaptı, devletin öğretmeni gitmiyor!..


Hafta sonu birinci yarı yıl tatiline girecek olan okullar Ardahan’da günler öncesi tatile girmiş durumda.
Bir çok köy okulunun öğretmeninin günler öncesi okullarını terk ettikleri gözlenen Ardahan’ın Çobanlı köyünün öğretmeni bir yarı yıl boyunca görevli olduğı okuluna gitmediği ortaya çıktı.
Ardahan merkeze bağlı Çobanlı Köyü Hayriye Aras İlköğretim Okulu’nda görev yapan öğretmenin sezon boyunca doğru dürüst okuluna gitmediğinden dolayı öğrencilerinin birinci yarıyı adeta okumadan geçirdiklerinden yakınan öğrenci velileri köylerinin öğretmenin sezon boyunca sürekli rapor aldığını ve görevli olduğu okula doğru dürüst gelmediğinin öne sürerlerken, bahse konu olan köye bizzat giden GAZETECİ köyün okulunun gerçekten öğretmensiz olduğu ve kapısının günlerdir açılmadığını okulun ve öğretmen lojmanının önüne biriken karlarda belli oluyordu.

***Hayırsever onardı, devlet öğretmeninin gönderemedi!

Ardahan Hoçuvan Nahiyesinde bulunan 25 haneli, 30 öğrencili Çobanlı köyü ilköğretim köyünün okulunun bu yıl bir hayırseverin, ‘Yaşasın Okulumuz’ kampanyası Gökçin Aras’ın katkılarıyla annesi Hayriye Aras adına TOÇEV tarafından 70 bin Ytl. harcanarak, son model bir şekilde yapıldığı görüldü.
Okul gibi lojmanının kapısının da günlerdir açılmadığı kapının önüne biriken kardan görülürken öğretmenin nerede olduğu öğrenilemedi.

**Milli Eğitim Hastanede, Hastane öyle bir hastamız yok!

Birinci yarı yıl boyunca görevli olduğu okuluna mesai saatleri içinde çoğunlukla gitmediği öne sürülen Öğretmen Hatice Çıldır'ın rahatsız olduğunu belirten Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Çıldır'ın şu an hastanede olduğunu belirtirlerken, gazetemiz muhabirlerinin görüşmek için gittikleri Ardahan Devlet Hastanesi'nde böyle bir hastanın yatmadığını bilgisini aldılar.
Haber ekeleme saati: 00.13 -22/01/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yilmaz/Hoçuvan-Çobanlı Köyü

Batak kooperatif seçim yapamadı!..

500 ortağı 400 bin Ytl. borcu olan Ardahan Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi seçimini yapamadı.
Ardahan kongre caddesi üzerinde bulunan Bilgi Çayevinden yapılan ilk oturumda oylamanın gizli yapılmasını istenince seçim ertelendi.
Mevcut Başkan Vekili Dilaver Özgür ile Erol Kayatürk’ün aday olduğu Ardahan Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Olağan Genel Kurulunun Ardahan İl Kültür Müdürlüğünde gizli oyla yapılmasına karar verildi.
Haber ekleme saati: 00.08-22/01/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

GAZETECİ’nin eylemi Hürriyet Gazetesindeydi


Sadece düşüncelerini aktardıkları için katledilen gazeteciler kervanına katılan Agos Gazetesi’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Hrand Dink’in öldürülmesini kınamak için GAZETECİ isimli aracına olay günün hemen ardından yayınlanan yerel ve ulusal gazetelerin manşetlerini yapıştıran ve siyah bandajla gezen Fakir Yilmaz’ın eylemi yerel ve ulusal bazda ses getirdi.
Hürriyet Gazetesi gibi bir çok gazetenin ve internet sitesinin bu anlamlı tepkiyi yayınlarken GAZETECİ’nin eylemiyle Ardahan bir kez daha ülkenin ve dünyanın gündemine taşınmış oldu.
Haber ekleme saati: 23.11-21/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

ARSİAD cinayeti kınadı ..


Kahvaltılı bir toplantı ile gazetecilerle bir araya gelen Ardahanlı İşadamları ve Sanayiciler Derneği, Türkiye’yi sarsan gazeteci cinayetini şiddetle kınadı.
Ardahan Kongre caddesi üzerinde bulunan dernek binasında bir araya gelen ARSİAD yöneticileri ile Ardahanlı gazetecileri yaşanan cinayetin Türkiye’nin huzuruna yapılmış bir saldırı olduğunu belirttiler.
ARSİAD Başkanı Gökmen Çapan kou hakkında yaptığı açıklama da Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hrand Dink’in öldürülmesi olayının ‘ülkede yaşanan huzur ortamının kargaşaya dönmesi için çaba gösteren karanlık güçlerin işlettiği cinayet olmasından şüphe etmekteyiz. Türkiye’nin iyiye gitmesinden rahatsız olanların bu tür karanlık oyunlar içine girdiğini belirtirken, toplum olarak bu tür oyunlara gelmemek gerekir.’ dedi.
İşadamları olarak Ardahan’ın sorunlarının tespitini yaparak, hükümet nezlinde yapılacak girişimlerle gündeme getirmeye çalıştıklarında belirten Çapan, Ardahan’ın sorunlarını Hayvancılık, Kış turizmi, sınır kapıları, alt yapı, bölgeye özel teşvikler gibi önemli konular olduğunu ve bunların çözümü için plan, projeler hazırladıklarını sözlerine ekledi.
Haber ekleme saati: 12.16-21/01/2007
Haber/Foto: Fakir yilmaz/Ardahan

Posoflu bizden de beter ..


Okura bir an önce haber yetiştirme heyecanı içinde 10 parmak hızla yazdıklarımızı gerektiği gibi inceleyip, okumadan gazetelerimize basan biz gazetecilerden beter olan bu levhanın sahibi Posoflu esnafın, Türkçe’yi katleden bu levhasını gören Ardahanlı gazeteciler kendi yazım hatalarını hatırlayıp, gülerek fotoğrafladıkları bu yazım hatasıyla dolu, ‘UCUZLUK HALK PAZARIRI’ yazılı levhaya, ‘Posoflu bizden de beter’ diyemeden edemediler.
Haber ekleme saati: 12.14-21/01/2007
Haber/Foto: Özkan Karakaya/Posof

Ardahan Valisi Yıldırım:
‘Doktor sorunu yok denecek kadar iyidir’


Ardahan’da bulunan doktor sayısının geçmiş yıllara nazaran son iki yılda bir hayli iyileştiğine dikkat çeken Ardahan Valisi Murat Yıldırım, yaptıkları girişimler sonucu bölgede büyük sorun olan doktorsuzluk sorununu büyük ölçüde çözdüklerine dikkat çekerken, uzman doktor sayısında ki artışın bu yönde yaşanan soruna azda olsa derman olduğunu söyledi.
Vatandaşın sağlık sorununun kendileri için çok önemli olduğuna da dikkat çeken Vali Murat Yıldırım, sağlıkçıların bölgede zor şartlar altında hizmet verdiklerini bildiklerini, ancak insan sağlığı gibi hassas bir göreve talip olan sağlıkçılarımızın hizmetlerini yaparken bu zorlukları aşacaklarına inancının da tam olduğunu söyledi.
Haber ekleme saati: 12.09 - 21/01/2007
Haber/Foto: Tuğba Yilmaz/Göle

Kaçak elektrik kullanımına kontrol ..


Ardahan Aras Elektrik Dağıtım şirketi kaçak elektir kullanımını engellemek için büyük çaba sarf ediyor.
Özelikle kış aylarında artar kaçak elektrik kullanımını en aza indirmek için sürekli kontroller yaptıklarını belirten Aras Elektrik Ardahan Müessese Müdürlüğü Kaçak Elektrik Önleme Ekipleri, yaptıkları kontrollerde geçmiş yıllara nazaran son yıllarda kaçak elektrik kullanımının bir hayli azaldığını, buna neden olarak konu hakkında arttırılan cezalar, dijital saat uygulaması ve vatandaşın bilinçlendirilmesi olarak değerlendirilebileceklerini belirttiler.
Haber ekleme saati: 12.03 - 21/01/2007
Haber/Foto: Fakir Yilmaz/Ardahan

Soğuk pazarı fena vurdu ..


Yaşanan dondurucu soğukların hayatı her yönde olumsuz etkilediği Ardahan’da hafta içinde kurulan Halk Pazarını da olumsuz şekilde etkiliyor.
Bri çok küçük esnafı hafta boyunca bekleyip, ekmek parasını kazandığı Halk Pazarı’nın gündüzleri –10’un altına düşmeyen soğuklar dolaysıyla yaz günlerinde gördüğü ilgiyi görmediğine dikkat çeken Ardahanlı pazarcılar, Perşembe günleri kurulan Pazar da bir çok arkadaşlarının siftah yapmadan tezgah kapatmak zorunda kaldıklarını söylediler.
Haber ekleme saati: 12.00 - 21/01/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan

7'den 70'e internet ..


Teknolojinin gün geçtikçe insan yaşamında kaçınılmaz yerini almasıyla başlayan gelişim ve teknolojideki değişime Ardahanlı yaşlılarda ayak uydurmaya başladı.
Ardahan’ın Posof İlçesi Türkgözü Köyü Pala Mahallesi’nden 75 yaşındaki Gonca ve Şevket Akbulut çifti, gurbetteki çocuklarıyla internet ortamıyla hasret gideriyorlar.
Köylerde GSM operatörlerinin hizmet vermemesi ve ev telefonlarının da sık sık arızalanıp uzun süre yapılmaması karşısında gurbetteki çocuklarıyla kendilerince sohbet etmek için güzel bir yöntem bulduklarını ifade eden yaşlı çift, “Ne yapalım telefonlar sık sık kesiliyor.
İstediğimiz zaman çocuklarla görüşemiyoruz. İlçe merkezine zamam zaman giderek internetten çocuklarla mesajlaşıyoruz. Bunu da yeni yeni öğrenmeye çalışıyoruz. Bazen zorlanıyoruz, ama güzel bir şey.” diye konuştular.
Haber ekleme saati: 11.59-21/01/2007
Haber/Foto: Alper Turgut/Posof

Posoflu çocuklar kızakla yarıştılar ..


Kış turizminin geliştirilmesi yönünde çabaların yavaş yavaş ürün vermeye başladığı Ardahan’da Çıldır Gölü Buz Şenlikleri ardından Posof’ta da kızak yarışı düzenlendi.
Posof Kaymakamlığı ile Belediyesi’nin ortaklaşa organize ettikleri kızak yarışmaları keyifli anlara sahne olurken, sosyal etkinliklerin hiç yok denecek ilçede çocuklar güzel bir gün yaşamanın sevinciyle yarışma da birinci gelmek için büyük çaba gösterdiler.
Posof Halk Eğitim Müdürlüğü önünde bir rampada düzenlenen yarışlarda, yarışma kuralları hatırlatılarak dereceye giren bir kişiye kaymakamlık tarafından bir adet kızak hediye edildi.
Alparslan Caddesi Halk Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlenen kızakla kayma yarışmasına 35 Posoflu çocuk katıldı.
Haber ekleme saati: 11.57-21/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Babası ihbar etti, katil zanlısı yakalandı!..

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı Samsun'da yakalandı.
Trabzon Akçaabat nüfusuna kayıtlı, Ahmet S, oğlu Ogün S'nin resminin, televizyonda Hrant Dink'in katil zanlısı olarak gösterildiğini görünce, Trabzon Emniyet Müdürlüğüne başvurup, yakalanmasını sağladığı bildirildi.
Haber ekleme saati: 02.10 - 21/01/2007
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Fakir Yilmaz
Hepimiz sensin ..


Alıştık..
Küfür yemeye ..
Tehditlere ..
Dava edilmeye ..
Ve Öldürülmeye ..
Faili meçhul kalan nice gazeteci öldürülmesi olayını yazdık..
Bilmem ama dün yine sarsıldık, arkadan yediğimiz iki kahpe kurşunla..
Sadece kalemimizin olduğunu ve öldürülüp, yere yıkılırken ayakkabımızın delik olduğunu bilmeyenlerin, sadece düşüncelerimizi aktardığımız için bizi öldürdüğü bir ülke de gazeteci olmanın ısrarını niye hep taşıdık ..
Çünkü; Sadece yazdık ..
Yazdıkçada katillerin hedefine kendimizi koyduk ..
Ne yaptık biz ki; öldürülecek kadar kızdırdık birilerini ..
Suçumuz yazmakmıydı?..
Ape Musa'yı da aynı şekilde kalleşçe vurmuştular ..
Uğur Mumcu'yu da ..
Peki ya Evrensel Gazetesi'nin Muhabirini kim dövmüş,
gözlem altına alınırken nasıl öldürmüştü?..
Adı Metin Göktepe idi ..
Çetin Emeç, Bahriye Üçok ve daha niceleri ..
Neden öldürülmüştüler, gazetecilerin en çok dava edilip, hapisle, gazeteleri bombalanarak, toplatılarak ve de öldürülürken cezalandırıldığı bu ülkede ..
Kim bunlar?..
Ne adına gazeteci öldürürler?..
Suçu sadece yazmak ve de düşüncelerini aktarmak olan gazetecilerin kanlar içinde yerlere serenlerin onların kan/revan içinde yatarken delik
ayakkabısının birilerinin yüzüne şamar gibi değdiği bir ülke'de gazeteciler neden öldürülürler?!..
Evet bir gazeteci daha öldürüldü..
Hemde arkadan gelen iki kahpe kurşunla..
Caddeye serildi ..
Adı ..
Hrant Dink'ti ..
Ermeni idi ,
Türk'tü,
Kürt'tü, Çerkez, Laz, Göçmen'di ..
Ve insandı ..
Gazeteciydi...
Suçu sadece yazmaktı..
Bakın işte yine yazdı, yazarken de geride binlerce kardeşini bıraktı ..
'Siz yazın benim bıraktığım yerden' diyerek ..
Yazacağız ..
Hem de Hrant Dinkler vuruldukça çoğalarak yazacağız..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58

20/19/18 -01//2007 Günlerinin Haberlerini okumak için devamı tıklayın ..
arşiv haber 20/19/20//2007 tarihli haber/yorum/reklam
Yazar Fakir
KATİLLERE TESLİM OLMAYACAĞIZ!..Sevinmesin kahpe kurşunları sıkanlar ..
Çünkü; Bizler hepimiz biren Hrant Dinkiz ..
Biz ölmedik, sevinmesin katiller, gülmesin kahpeler çünkü teslim olmayacağız ..
Dün yine bir gazeteci vuruldu bu ülke’de..
Birileri kuklaları kanalıyla yine bir gazeteciyi kahpece yere serdiler..
Adı, Hrant Dink’ti ..
Suçu, sadece yazmaktı..
Nice gazeteci gibi onuda kahpece arkadan yanaşıp vurdular iki kurşunla ..
Ülkemin barış ortamına sıkılan bu kurşunlara teslim olmayacağız...
Ve öldükçe çoğalıp, yazmaya devam edeceğiz ..
www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com-www.sonvilayet.net

Gazetecinin öldürülmesini
GAZETECİ isimli arabasına gazete başlıkları asarak kınadı ..


Ardahanlı Gazeteci Fakir Yilmaz meslektaşı Gazeteci Hrant Dink’in katledilmesini GAZETECİ isimli arabasına, yerel ve ulusal gazetelerin konuyla ilgili manşetlerini yapıştırarak şehir merkezinde gezerek kınadı.
Ardahan’da günlük olarak yayınlanan Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi’nin Yazıişleri Müdürlüğünü yapan 21 yıllık gazeteci Fakir Yilmaz gazetecilerin düşüncelerini açıkladıkları için katledildikleri bir ülkede bu tür manşetlerden birilerinin belki utanması için böyle bir eyleme gittiğini ve Hrant Dink’in katil ve katilleri bulunana kadar bu eylemine devam edeceğini açıkladı.
GAZETECİ isimli 1992 model aracına siyah bez asıp, ulusal ve yerel gazete manşetlerini yapıştırarak kent merkezinde gezen gazeteci Fakir Yilmaz ayrıca internet üzerinde yayınlan www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com adlı internet sitesi üzerinde yayın yapan ARDAHAN RADYO isimli internet radyoda da gün boyu sadece Sarı Gelin ve Uğurlar Olsun türkülerini çalıyor.
Haber ekleme saati: 12.46 - 20/01/2007
Haber/Foto: Özkan Karakaya-Günay Nuh

Ardahan ve Kars'ta yapılan
-20 Derece Operasyonundan ilk bilgeler gelmeye başladı ..
İHALELERDE SİYASİ NÜFUS KULLANMIŞLAR!..


AKP'li bazı politikacı yakınlarının tutuklandığı yolsuzlukla ilgili polis raporunda, 'zanlıların ihalelerde siyasi nüfuzlarını kullanarak baskı oluşturdukları' belirtildi

TOLGA ŞARDAN Ankara


Kars'ta yapılan ve bazı AKP'li yerel politikacıların yakınlarının tutuklandığı ihale operasyonuyla ilgili olarak soruşturma dosyası hazırlayan emniyet, zanlıların, "ihalelerde siyasi nüfuzlarını kullanarak baskı oluşturdukları"na resmiyet kazandırdı.
Kars Emniyet Müdürlüğü, hazırladığı fezlekeyle, 25 ayrı şüpheli ihaleyi tek tek mercek altına aldı.
Aralarında AKP'li Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun iki kardeşi İsmail Medet Alibeyoğlu ile Yusuf Alibeyoğlu ve AKP'li İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Yağcı'nın yakınları Yücel Yağcı ile Erol Yağcı'nın adının karıştığı "ihale yolsuzluğu" soruşturmasıyla ilgili olarak polisin hazırladığı soruşturma fezlekesi, gün ışığına çıktı.
Geçen yıl yapılan ve "Çıkma" kod adı verilen operasyonla ilgili olarak 30 sayfalık fezleke hazırlayan Kars Emniyet Müdürlüğü, Medet Alibeyoğlu'nun lideri olduğu belirtilen suç örgütü için şu tanımlamayı yaptı:
"Kamu kurumlarındaki mal ve hizmet alımlarına ilişkin ihalelerde, ihaleye katılan firmalardan ihale şartlarını ve fiyatlarını etkilemek için aralarında anlaşma yaptıkları, 'çıkma' tabir edilen para aldıkları, ihaleye katılma yeteneğine veya koşullarına sahip olan firmalara cebir şiddet ve tehdit unsurlarını kullanarak ihale sürecindeki işlemlere katılmasını engelleyip ihalelere fesat karıştırma suçu işledikleri ve bu suçu işlemek için örgüt kurdukları, oluşturulan bu örgütün liderliğini İsmail Medet Alibeyoğlu'nun yaptığı ve kardeşi Yusuf Alibeyoğlu ile birlikte ihalelerde siyasi nüfuzlarını kullanmak suretiyle baskı sağladıkları, girdikleri ihalelere bazen örgüt lideri İsmail Medet Alibeyoğlu ve kardeşi Yusuf Alibeyoğlu'nun bizzat katıldıkları..."

25 şüpheli ihale
Şüpheli ihalelerin nasıl yapıldığı da fezlekede şöyle anlatıldı:

İsmail Medet Alibeyoğlu 15, Yusuf Alibeyoğlu 17 ihaleye fesat karıştırdı. Medet Alibeyoğlu, Akyaka YİBO'nun yemek ihalesi için yapılması gerekenlere okul müdürü Mustafa Aramaz'la birlikte karar verdi, ihaleye girecek firmaları birlikte saptadı. Aramaz, bunun karşılığında çeşitli tarihlerde Medet Alibeyoğlu'ndan para aldı.
Özel İdare'ce yapılan Arpaçay Koç köy yolu ile Susuz yol yapım ihalesinde de siyasi nüfuzlarını kullanan İsmail Medet Alibeyoğlu, ihale bedelleri ve şartnameleri öğrenmek için Köy Hizmetleri ve Özel İdare Müdürlüğü yetkililerinden bilgi aldı.
İl Kültür Müdürlüğü'nün güvenlik hizmeti ihalesinde Medet Alibeyoğlu ve Alibeyoğlu ikilisi, Kültür Müdürü Kenan Bekis ve yardımcısı Turgay Kızılörenli'yle birlikte çalıştı. İkili, Kafkas Üniversitesi tadilat inşaatı için para karşılığı bilgi aldı.
Yusuf Alibeyoğlu, tek başına yürüttüğü İl Özel İdaresi'nin iş makineleri ve diğer araçların yakıt ihalesinde 5. olmalarına karşın, siyasi nüfuzlarını kullanarak ihalenin kendisinde kalması için çalışmalar yaptı.
Suç örgütü, taşımalı ve pansiyonlu eğitime tabi öğrencilerin yemek ihalesine de fesat karıştırdı.
Kars Devlet Hastanesi kalorifer yakıtı alım ihalesinde "anlaşmayı kabul etmeyen" işadamı Necat Dereci, suç örgütünün talimatıyla Bülent, Erol ve Tuncer Yağcı tarafından dövüldü.
Haber ekleme saati: 16.33 - 20/01/2007
Haber/Foto: Milliyet Gazetesi
-17'te yapılan Sağlığın açılışında sağlıkçılar hastalandılar ..


Dünya Bankası tarafından yaptırılan üç yeni sağlık ocağının açılışında valiyi bekleyen başta sağlıkçılar olmak üzere tüm protokol dondu.
Özelikle Göle ilçesinde ki açılış töreninde sıraya dizilip Ardahan'da gelecek olan valiyi bekleyen hemşire, ebe ve doktorlar Vali Murat Yıldırım'ın kaymakamlığı ziyareti uzayınca -17'i bulan dondurucu soğukta hastalandılar.
Posof ve Hanak ilçesinde de kar yağışıyla birlikte esen şiddetli tipi altında resmi açılışları yapılan sağlık ocakları açılış törenlerinde de aynı manzaralar yaşandı.
Haber ekleme saati: 16.10-20/01/2007
Haber/Fotolar: Tuğba Yilmaz/Göle

Posoflular arıcılığı Almayanda öğrenecekler ..


Çıldır Lisesinden sonra Ardahan'ın Posof İlçesi Halk Eğitim Müdürlüğü de AB'ye bir proje kabul ettirdi.
Alınan bilgilere göre Posof İlçe Halk Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı LEONARDO DAV INCI adlı projeyi kabul eden Avrupa Birliği, Posof İlçe Milli Eğitim Müdürü Yücel Ertan ile Posof İlçe Halk Eğitim Müdürü Raşeittin Üstün ile 2 Posoflu arıcıyı Almayan'ya davet etti. Koblens şehrine davet edilen Posof İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Halk Eğitim Müdürü ile iki Posoflu arıcı burada yapılan arıcılık ve bal üretimi üzerinde incelemelerini dönüşlerinde düzenleyecekleri konferanslarla Posof'ta ki arıcıları anlatacaklar.
Haber ekleme saati: 16.09 - 20/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

SIRA KİMDE?


Gazeteci Hrant Dink kalleşçe katledildi ...
Siyasiler istifayi değil, her zaman ki açıklamalarına başladılar...

**Dink, Son Yazısında 'Tehdit' Edildiğini Belirtmişti ..

Uğradığı Silahlı Saldırıcı Sonucu Hayatını Kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, Gazetenin 'Agos'un Merceğinden' Adlı Köşesindeki Son Yazısında, 'Tehdit Edildiğini' Bildirmiş.

Dink, Agos Gazetesi'nin arka sayfasında yer alan ''Ruh halimin güvercin tedirginliği'' başlıklı yazısında, ''Türklüğü aşağılamak'' suçlamasıyla Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nca hakkında başlatılan soruşturma ve açılan davada çıkan mahkumiyet kararını eleştirerek, ''Türk düşmanı olarak meşhur edildiğini'' kaydetetmişti.

Dink, yazısında şu ifadelere yer vermişti ..

''Şu çok açık ki, beni yalnızlaştırmak, zayıf ve savunmasız kılmak için çaba gösterenler, kendilerince muratlarına erdiler. Daha şimdiden, topluma akıttıkları kirli ve yanlış bilginin tesiriyle Hrant Dink'i artık 'Türklüğü aşağılayan' biri olarak gören ve sayısı hiç de az olmayan önemli bir kesim oluşturdular. Bilgisayarımın güncesi ve hafızası bu kesimdeki yurttaşlar tarafından gönderilen öfke ve tehdit dolu satırlarla yüklü.

Bu mektuplardan birinin Bursa'dan postalandığını ve yakın tehlike arz etmesi açısından da hayli kaygı verici bulduğumu ve tehdit mektubunu Şişli Savcılığı'na teslim etmeme rağmen bugüne değin herhangi bir sonuç alamadığımı yeri gelmişken not düşeyim.

Bu tehditler ne kadar gerçek, ne kadar gerçek dışı? Doğrusu bunu bilmem elbette mümkün değil. Benim için asıl tehdit ve asıl dayanılmaz olan, kendi kendime yaşadığım psikolojik işkence. Tıpkı bir güvercin gibiyim... Onun kadar sağıma soluma, önüme arkama göz takmış durumdayım. Başım onunki kadar hareketli... Ve anında dönecek denli de süratli.''

Hrant Dink, yazısında, yaşamamak için fazlasıyla umutları ve nedenleri olduğunu belirterek, ''Şimdi artık Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruyorum. Bu dava kaç yıl sürer, bilemem. Bildiğim ve beni bir miktar rahatlatan gerçek şu ki, hiç olmazsa dava bitene kadar Türkiye'de yaşamaya devam edeceğim'' ifadesini kullanmıştı.
www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yıl 2007 insanlar yolda mahsur ..

Dün hafta sonu dolaysıyla köyler de ki evlerine gitmek isteyen 40 Yatılı Bölge İlköğretim Okulu öğrencisi ile bir çok köylü Beşiktaş-Dağcı köyü yolunun tipiden kapanan yolunda mahsur kaldı.
6 minibüsle yolda kaldıkları öğrenilen insanların kurtarılmak için yaptıkları çağrılarının 4 saattir cevap almadığı öğrenilirken Köy Hizmetlerinden sorumlu İl Özel İdare Genel Sekreteri’nin cep telefonu olay süresi boyunca kapalı olduğu görülürken, Köy Hizmetleri Birimii santralcısı, yolu açmaya giden dozerin Hoçvan Hasköy’de tekerinin patladığını belirtti. Jandarmanın doğruladığı olay bugün saat 18.00’da sıralarında meydana geldi.Son alınan bilgilere göre Ardahan’dan olay yerine giden yeni bir ekibin Beşiktaş/Dağcı köy yolunu açtığı ve vatandaşların kurtarıldığı öğrenildi..
Haber ekleme saati: 20.41 - 19/01/2007
Haber: Fakir Yilmaz/Ardahan

IŞILDAK/Gümüşpala Kortağ/ÇARŞAF


ÇARŞAF...
Esenyurt’tan Cihan Güner, Ardahan’daki Fakir Yılmaz’a bir resim göndermiş. Fakir de, yeme-içme o resimi bana attı.
Resimde, çarşaflı bir kadın var.
Nerde?
Esenyurt’un AKP’li Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun makam koltuğuna gömülmüş.
Kadıoğlu da, konuk koltuğunda.
Fakir sordu:
“Yorumun ne?”
Dedim ki:
“Gürbüz Çapan sonrası, çağdaş ve aydın kent kimlikli Esenyurt’un içine düştüğü kara hal.”
Çarşaf artık Esenyurt’ta adeta moda.
***
Çarşaf, kimi zaman bağımsızlığın simgesi olabilir, kimi zaman da özgürlüğün üstüne atılmış bir kara şal gibidir, zamana, mekâna göre anlamı değişen bir giysidir.
İslam dünyasında sömürgecilere karşı savaşımda, çarşaf çok işe yaramıştır.
Cezayir kurtuluş savaşında çarşafın altına kimi zaman silah gizleniyordu, kimi zaman bir gizli belgeyi, çarşaflı kadın, direnişçilere ulaştırıyordu.
Fransız polisi çarşaflı kadına el attığı zaman, ulusal tepki başkaldırma duygusuna dönüşüyor, bağımsızlık onurunun itici gücünü körüklüyordu.
Bizim Kurtuluş Savaşımızda da çarşaf kutsal amaçlar için kullanıldı.
Kurtuluş Savaşı filmlerinin bir çok karesinde, işgalciye yakalanmamak için çarşaf giymiş kuvayi milliyeci vardır.
Ne var ki çarşaf, uyuşturucu kaçakçılığında da iş görebilir, esrar kaçırmaya, eroini gizlemeye yarayabilir.
Her çarşaflı kadının ille de erdem simgesi gibi değerlendirilmesi gerekmez. Kimi zaman şeriatçının "aydınlanma"ya karşı gerici siyasetinde kara çarşaf kullanılır.
Bir tabanca kimi zaman cinayet işlemek için araç olabilir, kimi zaman can kurtarmak için.
***
Kadının örtünmesi, başını örtmesi, çuvala girmesi, bağnazlığın turetimidir.
Kadın örtünmeyi yeğliyorsa, kendi bilir. Yok, kadın çarşafı kendi istencinin dışında, çevrenin baskısıyla giymek zorunda kalmışsa, yazık değil mİ!
Kız çocuklarını çarşaf kültürüyle yetiştiren analar babalar, cinayet işliyorlar.
Çarşafın ülykemizde görünmesi, 19'uncu yüzyılın başlarında, Suriye Valiliği'nden dönen Suphi Paşa'nın eşiyle başlamış. İran ve Arap illerinde yaygın bu giysi Dersaadet'te moda olmuş.
Yüzyılın sonunda, İkinci Abdülhamit, saray kadınlarıyla ötekileri ayırmak için buyruk çıkarmış:
“Feraceyi yalnız saray kadınları giyebilir.”
O günden sonra çarşaf İstanbul'da en çok kullanılan giysiler arasına girmiş.
İstanbul'da çarşafın öyle türleri çıkmış ki yobazlar giyilmesini "bidat" saymışlar. 20'ncİ yüzyılın başında, kadınların popolarını büyük göstermek için yastıklı çarşaflar piyasaya sürülmüş, zenginler ithal malı çarşafları yeğlemişler, her renkten baştan çıkarıcı çarşaf türleri kadınlarca kapışılmış.
Örtünmenin çekiciliğine eklenen küçük cilveler ülkemizi baştan sona sarmış.
Anadolu'da kırsal kesimlerde kara çarşaf tutulmamış, kasabalarda az çok geçerli olmuş.
***
Bilmem ki, sizin de dikkatinizi çekmiş midir?
Geçmişte Refah, bugün AKP döneminde çarşaf, biraz da her işin kilidini açan bir anahtar gibi.
AKP’li belediyelerin çoğunda işin olan kadın, işinin yürümesi için örtünme gereği duyuyor.
Ama, Esenyurt Belediyesi’ndeki görüntü, biraz farklı.
Çarşaflı kadın, Belediye Başkanı Kadıoğlu’nun koltuğunda.
Kadıoğlu, konuk koltuğunda.
Bu kare neyi gösteriyor?
Asıl başkan çarşaf.
Esenyurt’u çarşaf yönetiyor.
Kadıoğlu’nun, çarşaflı kadına, “koltuğuma oturamazsın” deme şansı yok.
Derse ne olur AKP’li Belediye Başkanı AKP’nin tek başına iktidar olduğu ülkemizde?
Çarşafa dolanır.
***
Ama, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin bir belediye başkanı olan Nemci Kadoğlu’nun, makam koltuğunda kara çarşaflı bir bayan oturuyorsa, bilinki Esenyurt şimdiden çarşafa dolanmış demektir.
yazarcizer@hotmail.com

Sağlıkta AKP partizancılığı ..


Kars’ta sağlık skandalına bir yenisi daha eklendi. Kağızman Devlet Hastanesi’nin kadrolu doktoru Kars’a geçici olarak gönderilip, Kars Doğumevi Başhekimliği’ne atanırken, Doğumevi Hastanesi’nde görevli doktorlar rotasyonla Kağızman’a gönderiliyor. Sağlıkta yaşanan bu skandal, “AKP’nin partizancılığı” olarak değerlendirildi.
AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras’ın ilçesi olan Kağızman’da Devlet Hastanesi’nde ameliyathane olmadığı için burada görevli uzman doktor Levent Keskin, ameliyathane faaliyete geçinceye kadar geçici görevle Kars’a gönderildi. Geçici görevle geldiği Kars’ta Doğumevi Başhekimliği’ne atanan Levent Keskin, ameliyathanenin faaliyete geçmesi üzerine yeniden Kağızman Devlet Hastanesi’ne gönderildi. Ancak, Keskin, Kağızman’daki görevine başlamadan, yeniden geçici görevle Kars’a atandı ve Doğumevi Başhekimliği görevini sürdürmeye başladı.
AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras’a yakınlığıyla bilinen Keskin’in, asıl görev yeri olan Kağızman’a önce gönderilip, yeniden geçici görevle Kars’a görevlendirilmesinin ardından, Kağızman Devlet Hastanesi’ndeki kadın doğum uzmanı kadrosu için, Kars Doğumevi Hastanesi’nde görevli kadın doğum uzmanları rotasyonla Kağızman’da görevlendirilmeye başlandı.
Kağızman Devlet Hastanesi’nin kadrolu doktorunun geçici olarak Kars’a görevlendirilmesine ve burada aynı daldaki boşluğun rotasyonla doldurulmak istenmesine isyan eden doktorlar, “Partizancılığın ve adam kayırmacılığın bu kadarına da pes!” dediler.
Kağızman’ın, Kars’a geçici olarak gönderilen ve burada başhekimlikle ödüllendirilen uzmanı varken, Kars’tan rotasyonla Kağızman’a kadın doğum uzmanı gönderilmesinin anlaşılmaz olduğunu belirten bazı doktorlar, şunları söylediler:
“Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir uygulama yaşanıyor. AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras’a yakınlığıyla bilinen Kağızman Devlet Hastanesi’ndeki uzman doktor Levent Keskin, orada ameliyathane olmadığı için Kars’a geçici görevle atanıyor ve geçici görevle atandığı Kars’ta Doğumevi Başhekimliği’ne getiriliyor. Bu konuda çıkan haberlerin ardından yapılan açıklamada, Keskin’in, ameliyathane faaliyete geçtiğinde görev yeri olan Kağızman Devlet Hastanesi’ne gönderileceği bildiriliyor. Kağızman Devlet Hastanesi’nin ameliyathanesi faaliyete geçiyor ve bir süre sonra, Kars’a geçici olarak atanan ve Doğumevi Başhekimliği’ne getirilen Levent Keskin, asıl görev yeri olan Kağızman Devlet Hastanesi’ne gönderiliyor. Ancak, Keskin göreve başlamadan yeniden geçici görevle Kars’a atanıyor ve Doğumevi Başhekimliği görevini sürdürüyor. Kağızman Devlet Hastanesi’nin kadrolu doktoru olan ve şu anda Kars Doğumevi Başhekimliği görevini sürdüren Levent Keskin, geçici görevle Kars’ta bulunurken, Kars Doğumevi’nde bulunan kadın doğum uzmanları rotasyonla Kağızman Devlet Hastanesi’ne gönderiliyor. Kağızman Devlet Hastanesi’nin doktorunu geçici görevle Kars’a atayacaksın ve başhekim yapacaksın, bundan doğan boşluğu da Kars’taki doktorlarla dolduracaksın! Böyle bir saçmalık ve çelişki olur mu?”
Bu arada, rotasyonla atanan ilk doktor olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Rengiz Kılıç’ın da siyasi torpil nedeniyle Kağızman Devlet Hastanesi’ne gitmediği öğrenildi.
Doktorlar, şu ana kadar Cumhuriyet tarihinde yaşanmamış buu rezaletten, sağlık atamalarından sorumlu AKP Kars Milletvekili Selahaddin Beyribey ile AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras’ı sorumlu tuttular.
Haber ekleme saati: 19.09 - 19/01/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars

ÖZÜRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK


AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras, “Sosyal Yardımlaşma Vakfı’dan 1241 kişiye 50’şer milyon dağıtacağım” açıklamasına sert tepki gösteren MHP Kars İl Başkanı Oktay Aktaş’a verdiği yanıtta çam devirdi. Açıklamasında, “Bahsi geçen yardımları açıklamak AK Parti’nin görevidir” diyen AKP İl Başkanı Aras’a, MHP İl Başkanı Aktaş’ın yanıtı gecikmedi. Aktaş, “Açıklama, Demokrat Parti dönemini çağrıştırıyor.” dedi. Bu arada, AKP İl Başkanı Remzi Aras’ın, Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından dağıtılacak paraya “dağıtacağım” açıklamasına, açıklama istenen Vali Mehmet Ufuk Erden’in seszizliği dikkat çekti.
Dünkü gazetemizde yer alan, “MHP İl Başkanı Aktaş, AKP İl Başkanı Aars’ın, ‘Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan 1241 kişiye 50’şer YTL dağıtacağım’ açıklamasına serç çıktı” başlıklı haber üzerine, yazılımı bir açıklama yapan AKP Kars İl Başkanı Aras, partisinin kendine verdiği yetkiye dayanarak bu açıklamayı yaptığını savundu.
Aras, açıklamasını, “Bahsi geçen kuruma ait yardımla ve bu yardımların niteliği hakkındaki açıklamalar AKP İl Başkanı’nın görev sorumluluğu içerisinde” diye savundu.
Bu arada, MHP Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras’ın açıklamasını şaşkınlıkla karşıladığını belirterek, “Açıklama, Demokrat Partisi dönemini hatırlatılıyor.” dedi. Türkiye Cumhuriyeti’nde bazı gelenekler olduğunu ifade eden Aktaş, “Böyle bir açıklama yapılması gerekiyorsa, bunu bu işten sorumlu Vali yapar. İktidarda da olma bir siyasi partinin üzerine düşen görev değildir böyle bir açıklama.” dedi.
Devletin bir siyasi geleneği olduğunu ve bu siyasi geleneğe de öncelikle siyasi partilerin saygı duyması gerektiğini ifade eden Aktaş, “Eğer ortada bu geleneğe saygı yoksa, demokrasi de yok demektir. Türkiye Cumhuriyeti devlet geleneğinde, sayın Remzi Aras’ın açıklaması, gelenekle örtüşmüyor.” diye konuştu.
İKİNCİ AÇIKLAMADA ÇARK
Bu arada, AKP Remzi Aras’ın, ““Sosyal Yardımlaşma Vakfı’dan 1241 kişiye 50’şer milyon dağıtacağım” açıklamasına sert tepki gösteren ve “Hangi sıfatla?” diye soran MHP Kars İl Başkanı Oktay Aktaş’a, öğleden önce AKP’den verilen ve gazetelere imza karşılığı dağıtılan yazılı açıklama, öğleden sonra toplatıldı. Daha sonra yapılan ve yine imza karşılığı gazetelere verilen açıklamada, farklı bir tutum takınılarak, hükümetin icraatlarını kamuoyuna bildirmek zorunda oldukları ifade edildi. Ancak, AKP Kars İl Yönetimi, öğleden sonra yaptığı açıklamada yumuşattığı öğleden önceki açıklamasını, eposta adresiyle gazetelere ulaştırdığını unuttu.
Haber ekleme saati: 12.00 - 19/01/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars

Ağaların 4x4 keyfi bozulacak gibi!..


Hükümet yayınladığı genelge ile resmi kurumları tasarufa yapmaya çağırdı.
Başta 4x4 Jipler olmak üzere bir çok konuda tasaruf yapalıacağını bildiren hükümetin yeni genelgesi eğer tam olarak uyguların ve delinmezse başta Posof ile Göle kaymakamları da dahil olmak üzere İl Sağlık Müdürü, İl Çevre Müdürü, Göle Orman İşletmesi Müdürü ve diğer bir çok kurum amirinin kullandığılüks araçlar makam aracı kimliğinden çıkarılıp, ya vatandaşın hizmetine sunulacak, yada satışa sunulacak.
Makam araçları, görev dışında kullanılamayacak
Başbakanlık, kamu kuruluşlarına yönelik kapsamlı bir tasarruf genelgesi yayınladı. Resmî taşıtların kullanımında, telefon, yurtdışı görevi, gazete alım-ları, temsil, ağırlama ve tanıtım giderlerinde harcamalar sınırlandırıldı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik geniş kapsamlı sınırlamalar içeren bir tasarruf genelgesi yayınladı. Genelgeyle resmi taşıt, telefon, yurtdışı görevlendirmeler, gazete alımları, temsil, tören, ağırlama ve tanıtım harcamalarında sınırlandırılmaya gidilirken, "telefonla özel görüşme bedellerinin, özel görüşmeyi yapanlardan tahsil edilmesi" istendi. Doğal afetler nedeniyle yapılması gereken acil müdahaleler, iç ve dış güvenlik ile istihbarat hizmetlerinin gerektirdiği zorunlu harcamalar, karayolu trafik güvenliği ve sekiz yıllık kesintisiz zorunlu ilköğretimle ilgili harcamalar ise genelge kapsamına alınmadı.
Başbakan Erdoğan imzalı "tasarruf Tedbirleri" genelgesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Genelgeye göre kamu kurumları yurtiçi ve dışında hiçbir surette yeni hizmet binası, lojman, kamp, dinlenme ve benzeri sosyal tesisle ilgili arsa satın alamayacak, kamulaştıramayacak, kiralayamayacak ve üzerine yeni inşaat yapamayacak. Kamuya ait araçlar özel işlerde, tatil günlerinde ve personel servis aracı olarak kullanılmayacak. İdareler, akaryakıt sarfiyatının asgari düzeyde tutulması için tasarruf yapacak. Yeni dönemde her kurumun telefonlarının milletlerarası görüşmeye açılmaması planlanıyor. Telefon faturalarının her defasında harcama yetkilileri tarafından kontrol edilerek, özel görüşme bedellerinin ilgililerden tahsil edilmesi öngörülüyor. Ayrıca genelgeyle birlikte bakan, müsteşar, müsteşar yardımcısı vb makamlar dışında kurumlara günlük gazete alımınında önüne geçilecek. Uluslararası toplantılar ile milli bayramlar hariç, açılış, konferans, seminer, yıldönümü ve benzeri kutlama ve organizasyonlara ilişkin faaliyetler nedeniyle davetler düzenlenmeyecek, hediye ve diğer adlar altında ödeme yapılmayacak.
İşçi, ikramiyeyi ay sonunda alacak
Bu arada devlet, kamu kurumlarında çalışan işçilere 2007 yılına ait ikramiyelerinin ilk yarısını 31 Ocak'ta, ikinci yarısını ise 29 Haziran'da yapacak. Maden işletmelerinin yeraltı işlerinde çalışanlara yapılacak ikramiye ödemelerinin tamamı ise 17 Aralık 2007'de gerçekleştirilecek.
Haber ekleme saati: 12.03 - 19/01/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ermenistan'da önemli adım ..


Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ulaşım yollarının gelişmesine önemli katkı sağlaması beklenen Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü demiryolu hattı projesine Ermenistan'ın da katılmak istediği bildirildi.
Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Gegham Garibcanyan, Gürcü gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ermenistan'ın, Türkiye sınırını açmaya ve Kars-Ahılkelek-Tiflis demiryolu inşaatına katılmaya hazır olduğunu" söyledi.
Merkezi Erivan'da bulunan Arminfo ajansının haberine göre, Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki bulunmamasının, mevcut sorunları artırdığını savunan Garibcanyan, ülkesinden geçen Kars-Gümrü-Ahılkelek demiryolu hattının SSCB'nin dağılmasından bu yana kapalı olduğunu dile getirerek, "Eğer Türkiye-Ermenistan sınırı açılırsa hemen sonraki gün bu hat kullanılmaya başlanabilir" dedi.
Söz konusu hattın kullanılmaya başlanmasıyla bölge ülkeleri arasındaki işbirliğinin gelişebileceğini, Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki ekonomik ilişkilerin artacağını ileri süren Garibcanyan, böylece bölgenin de herkes için daha güvenli olacağını savundu. Sözde Ermeni soykırımının uluslararası alanda tanınmasının Ermenistan dış politikasının öncelikleri arasında yer alması, Azerbaycan'ın yaklaşık yüzde 20'sinin Ermeni işgali altında bulunması gibi konular ise Garibcanyan'ın açıklamasında yer almadı. Azerbaycan, topraklarındaki işgalin sona ermesi ve vatandaşlarının topraklarına dönüşü sağlanmadan Ermenistan ile hiçbir işbirliği yapılmayacağını daha önce açıklamıştı.

***3 ÜLKE HEYETLERİ BAKÜ'DE

Öte yandan, Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü demiryoluyla ilgili toplantıların son aşaması, ilgili üç ülke teknik heyetlerinin katılımıyla bugün Bakü'de başladı. Toplantıların bugünkü bölümü ağırlıklı olarak Azerbaycan-Gürcistan heyetleri arasında yapılırken, görüşmelerin yarınki bölümünün Türk heyetinin katılımıyla sürmesi bekleniyor. Demiryolu hattının inşasıyla ilgili tam bir uzlaşmaya varılırken, heyetlerin görüşmelerinde daha önce Tiflis'te paraf edilen konuya ilişkin anlaşmanın imzalanmasıyla ilgili detaylar ele alınıyor. Gürcistan'ın hattın inşa ve onarım çalışmaları için Azerbaycan'dan uzun süreli ve çok düşük faizle alacağı yaklaşık 200 milyon dolarlık kredinin artırılmasını gündeme getirmesi üzerine görüşmeler uzamış ve sonuçta kredi oranının 300 milyon dolara çıkarılması konusunda anlaşma sağlanmıştı.
Haber ekleme saati: 12.01 - 19/01/2007
Haber: Volkan Özkan - Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

ENSAR ÖĞÜT’TEN SONRA, LPG FİRMALARIDA TEZEĞE SAVAŞ AÇTILAR!


Bir süre önce TBMM’sine götürdüğüa tezeklerle basın açıklaması yaparak, bölgede ki köy okullarına kömür verilmesi için çağrıda bulunan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ten sonra LPG şirketleride tezeğe savaş açtılar.
Doğalgaz kullanımı vilayetlerden ilçelere doğru hızla yaygınlaşırken, müşterilerini kaybeden tüpgazcılar, yönünü köylere çevirdi.
Köylerde kulis yapan ekipler, yemek yapmak, çocuklara bakmak, hayvanların ihtiyaçlarını gidermek için günü koşuşturmakla geçiren ev kadınlarını ikna etmeye çabalıyor.
"Vaktinizi tezek ve odunla uğraşarak harcamayın. Tüp kullanın, evinize, çocuğunuza ve hayvanınıza daha fazla zaman ayırın!" sloganı ile köyleri dolaşan tüpgazcıların önündeki en büyük engel ise fiyatı şişiren vergiler. Türkiye Likit Petrol Gazcıları Derneği ile Dünya LPG Birliği'nin (WLPGA) yürüttüğü 'LPG'nin Kırsal Alanda Yaygınlaştırılması Projesi' için pilot bölge seçilen Ankara'nın Çamlıdere ilçesine bağlı Çukurören ve Yılanlı köylerinde ekipler çalışmaya başladı. Tezek ve odun yakarak ısınan köylüleri tüp kullanmaya ikna etmek için hazırlanan projeye, başkanlığını Kemal Derviş'in yaptığı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı da (UNDP) destek veriyor.
Haber ekleme saati: 11.54 - 19/01/2007
Haber: Volak Özkan Foto: www.sonvilayet.net

Eskiden ekmek pişerdi şimdi öğrenci yetişecek!


Ardahanın Göle İlçesinde yıllar önce ekmek fırını olarak kullanılan ve daha sonra atıl duruma gelen Göle Belediyesine ait bina, okuma salonu oldu.
Ardahan Sanayici ve İş Adamları Derneği (ARSİAD) tarafından kiralanan ve okuma salonu olarak onarılıp hizmete sunulan bina, Ardahan Valisi Murat Yıldırımın katıldığı bir törenle halkın hizmetine sunuldu.
Yıllarca atıl bir vaziyette boş kalan binanın eğitim yuvası olarak Göleli vatandaşların hizmetine sunulmasından oldukça mennun olduğunu dile getiren Vali Yıldırım:'' Dileriz bu eğitim yuvasında çocuklarımız en iyi şekilde yetişir''. dedi.
Yıldırım sözlerinin devamında :''ARSİAD yönetimine yapmış oldukları bu önemli hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz ve kendilerinden başka yatırımlarda bekliyoruz.Evet yatırım sadece iş hayatında olmaz böyle eğitim yuvaları da bir yatırım sayılır, hemde geleceğe yapılmış bir yatırımdır''.dedi.
Binanın daha önce fırın olarak hizmet verdiğini ama daha sonra kapandığını dile getiren ARSİAD Başkanı Gökmen Çapan, yaklaşık 60.000 binYTL harcayarak binayı onardıklarını söyledi.
Göle Belediyesinin bu konuda kendilerine çok yardımcı olduklarını belirten Çapan :''Başta Sayın Göle Kaymakamımız Şaban Akça olmak üzere herkese şükranlarımızı iletiyoruz'' dedi.
Okuma salonunda gönüllü eğitimci olarak hizmet verecek olan Kimya Öğretmeni Ufuk Polat , Göleye ve Göleli öğrencilerin hzimetine sunulan yeni yerle ilgili şunları söyledi:'' OKS sınavına yönelik açılan Göle okuma salonu veya bir diğer adı ile test merkezi olan binanın tamiratı için yaklaşık 60.000 ytl harcandı. Test merkezi için 200 den fazla öğrenci başvurdu ve sadece 104 öğrenci alınabildi. İmkan olarak sürekli sınırsız internet ve 5 bilgisayar var.
Sanal kütüphane çalışması dediğimiz bir prorgamı öğrencilerin hizmetine sunmuşuz.Ardahan Fem dershanesinin yardımları ile sağlanan dökümanlarla öğrencilere hizmet vermekteyiz. 2 rehber öğretmen eşliğinde öğrenciler düzenli olarak program eşliğin de takip edilmektedir. İkinci dönem yapılması planlanan faaliyetlerimiz toplu piknik, göz taraması, diş taraması, velilere yönelik aile seminerleri, oks sınav sistemi ile alakalı olarak öğrenci seminerleri yapılacaktır. Program dahilinde sınavla alınan öğrencilerden farklı olarak herkese hitap eden test merkezinde üniversite sınavına ve okul derslerine hazırlanan öğrencilerde test merkezinin tüm imkanlarından boş zamanların da faydalanabilmektedir''. dedi.
Kendisi aslen Göleli olan Ardahan İl Meclis Üyesi Yıldırım Karakoç, Binayı yıllar önce Yusufelili ekmek ustalarının fırın olarak kullandığını, ama daha sonra işlerinin iyi gitmediğini düşünerek kapattıklarını söyledi. ARSİAD a bu konuda minettar olduklarını dile getiren Karakoç:'' Dileriz okuma salonu İlçemiz için hayırlı olur''. dedi.
Haber ekleme saati: 11.50 - 19/01/2007
Haber: Ercan Yentek Foto: Tuğba Yılmaz/Göle
Kitapları bedava dağıtan hükümet karne parasını öğrenciden alıyor!


Hükümetin büyük şovlar yaparak, kitaplarını bedava dağıttığı öğrenciler kanalıyla topladığı paranın en sonuncusu da karne için.
Önümüzde ki haftanın sonunda birinci yarı yıl törenine girecek olan binlerce öğrenciden karne parası adı altında para toplamaya başlayan okul yöneticileri, eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla, arma, spor, aidat v.b. gibi isimler adı altında eğitim sezonu boyunca topladığı paranın sonuncusu da karne parası oldu.
Yarı yıl tatili öncesi öğrenci başı 2 ila 3 Ytl. arasında para toplayan okul yöneticilerinin bu isimler adı altında topladığı paralara karşın makbuz vermemeleri olayın diğer ilginç bir yönü olurken, bu önemli konunun defalarca gündeme getirilmesine karşın yetkililerin duyarsızlığı dikkat çekiyor.
Haber ekleme saati: 23.14 - 18/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Yamalı paltolu ..


Bugün manşetemize konu olan olayı kaç kezdir yazıyoruz, bilmem ama dün matbaama gelen bir velinin 21. yüz yıl dendiği bu zaman da giydiği yamalı paltosunun içinde 4 çocuğunun okurken her gün para isteyip, kendisini ezmesi karşısında ne yapacağını şaşırdığını söylerken, okulların, hem de makbuzsuz topladığı paraların haddi hesabının olmadığını kimin araştırıp, soracağını merak ettiğini belirtiyordu. Bende, benden de perişan olan veliye dedim ki; Bu memleketin valisi, müdürü vede savcısı var sen merak etme...
fakiryilmaz323@hotmail.com-0535.418 32 58

Ardahanlının askerliği bitmez ..


Belçika'nın Heusden-Zolder kentinde ikamet eden Ardahanlı Ayhan Yener, geçen yıl Temmuz ayında Burdur'da başladığı bedelli askerlik hizmetini tamamlayamadı.
"Kilo fazlalığı" olan Yener, 12 gün süren askerliğinin ardından şimdi Türkiye ile Belçika arasında mekik dokuyor. Vatani görevini tamamlayamamanın üzüntüsünü yaşayan Yener (36), "Burdur'da bedelli askerlik görevimi tamamlamak için 1 Temmuz'da birliğime teslim oldum. Asker olmanın sevinci içindeyken ve hatta yemin törenine katılmama rağmen muayene olduğum esnada boyuma göre kilomun fazla olduğuna dair bir rapor tutuldu. Önce bu rapor hakkında bilgim yoktu" dedi.
Askerliğinin 13. gününde doktor heyetine gittiğini söyleyen Yener, "14 Temmuz'da Burdur'dan ayrıldım, 4 gün boyunca Isparta'daki askeri hastane ile Burdur arasında gidip geldim. Isparta'da verilen raporda boyuma göre kilomun fazla olduğu belirtilerek bana 6 aylık hava değişimi raporu verildi. 6 ayın dolmasının ardından bu ay içinde Bursa'da tekrar muayene gittim ve burada da boyuma gör kilomun fazla olduğu belirtildi ve tekrar 6 ay hava değişimi için rapor verildi. Boyum 173 cm ve kilom ise 116. Raporda 47 kg fazlalığım olduğu dikkat çekildi" şeklinde konuştu.
Aile bireylerinin genetik olarak kısa boylu ve aşırı kilolu olduğunu vurgulayan Yener, "Fakat orada benden daha kilolu olan askerler vardı. Onlar askerliklerini tamamladı. Askerlik görevimin tamamlamasına 9 gün kala hava değişimine tabi tutulmam beni maddi yönden sıkıntıya düşürdü. 6 ay sonra tekrar muayene olacağım. Bu 3'üncü gidişim olacak. Yaptığım tüm bu masraflar karşılanmadığı gibi askerlik görevimi de tamamlayamamış olmam beni çok üzüyor. Yetkililerden tek dileğim var: Ya askerlik görevimi tamamlayayım ya da elverişli değilsem bunu bileyim" diye konuştu.
Haber ekleme saati: 22.28 - 18/01/2007
Haber: www./www.haberler.com

Göle yeni sağlık ocağına 4 ay gecikmeyle kavuştu..


Dünya Bankası tarafından geçtiğimiz yıl temeli atılıp, kısa sürede bitirilen Ardahan’ın göle ilçesinde ki İl Tipi Sağlık Ocağı nihayet açılıp, hizmete verildi.
5 katlı olan yeni Göle İl Tipi Sağlık Ocağı, 408 bin Ytl.’ye mal olurken temeli1 Mayıs 2006 atılan ve 15 Kasım 2006 tarihinde bitirilen sağlık ocağının teslimi Sağlık Müdürlüğü, Göle Belediyesi ve yapımcı firma arasında yaşanan sorun dolaysıyla 4 aydır resmi hizmete sokulamamıştı.
Bugün Ardahan Valisinin katıldığı bir açılışla hizmete sokulan Göle İl Tipi Sağlık Ocağı, bin 908 metrekare alana inşa edildi. Kars Caddesi, Göle Garajının yanında yaptırılan ve Göle Devlet Hastanesinin yükünü bir hayli azaltması beklenen yeni sağlık ocağın da 3 doktor, 4 sağlık memuru 6 Ebe, 4 hemşire ve 2 hizmetli ile hizmet verecek.
Haber ekleme saati: 19.49 - 18/01/2008
Haber: Tuğba Yilmaz/Göle

DEVLETİN AYIBI!
Ölen kaymakamına sahip çıkacağına yardım kampanyası açtı ..


Bir süre önce kalp krizi sonucu ölen Muş'un Bulanık ilçesi kaymakamına yardım için Muş Valisi imzasıyla yardım kampanyası başlatıldı. İl Valilikleri'ne gönderilen yardım kampanyasını içeren yazı, "yardımsevenlerin dikkatine" sunulmak üzere il özel idareleri ilan panosuna asıldı.
Muş Valiliği'nden diğer il valiliklerine gönderilen ve il özel idareleri ilan panolarına asılan yardım talebi yazısında, 03.11.2006 tarihinde geçirmiş olduğu kalp krizi sonucu 31 yaşında yaşamını yitiren Kaymakam Mehmet Aydın'ın hizmet süresinin 10 yılın altında olması nedeniyle, geride kalan eşi ve çocuğuna maaş bağlanamayacağından, böyle bir yardım kampanyasına gerek duyulduğu bildirildi.
Ardahan Valiliğine de gönderilen Muş Valiliği'nin yardım kampanyası yazısında, "Merhum Kaymakam Mehmet AYDIN'ın ailesine maddi destek amacıyla, Muş Valiliğince üç kişilik bir komisyon oluşturuldu. Komisyon 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca, Türkiye Genelinde 15.11.2006 15.01.2007 tarihleri arasında 3 ay süre ile 81 il dahil olmak üzere, bütün kamu kurum ve kuruşlarında yardım kampanyası başlattı." denildi.
Yasaya karşın 9 yıl devlete hizmet eden ve görevdeyken ölen kaymakamına sahip çıkması gereken devletin başta meslektaşlarından olmak üzere vatandaştan el açıp, kaymakamın ailesine yardım istemesi görenlerin, duyanların tepkisine neden olduğu gözlenmektedir.
Haber ekleme saati: 18.34 - 18/01/2007
Haber: Fakir Yilmaz-ÖZEL
arşiv haber 19/20/01/2007 tarihli haber
Yazar FakirBUGÜN DOSTLAR GÜNÜ


İnsanların samimi bir dosta ihtiyaç duyduğu bugün DÜNYA DOSTLAR GÜNÜ olduğunu biliyormuydunuz ..
Yoksa dostunuz yokmu ki, bugünün DOSTLAR GÜNÜ olduğunu bilmediniz..
Yada , BUGÜN DOSTLAR GÜNÜ olduğunu dostunuzun olmadığı için unuttunuz mu?!..
Haydi o zaman .. BUGÜN DOSTLAR GÜNÜ diyerek,
dostunuza bir küçük mesaj geçin yada hediye alın..
TABİ DOSTUNUZ BİZE DE!..
www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com-www.sonvilayet.net
Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi-Son Vilayet Gazetesi
KÖYLER KAR ALTINDA KALDI ..


KÖY HİZMETLERİ'nin yok denecek kadar az olan ve bunların bir çoğunun bozuk olduğu araçları dolaysıyla kar altında kalan bir çok köyün kent merkezleriyle irtibatının kesildiği Ardahan'da kış devam ediyor.
Tipi dolaysıyla açılan yollarında kısa süre içinde kapandığı Ardahan ve ilçelerinin kent merkezleri ise adeta birer buz pisti haline geldiği gözlenirken, yer altında bulunan su ve kanalizasyon şebekelerin donup, patlarken, bu nedenle başta Kars köprüsü bölgesinde ki virajlı yol olmak üzere bir çok yolda buz tabakalarının oluştuğu görülmektedir.
Haber ekleme saati: 11.26 - 18/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
VALİLİKTE CHATLEŞMEYE SON!..


Vali, internetin amacının dışında kullanıldığını ve ADSL faturasının çok gelmesi üzerine kendisinin de bulunduğu binada bulunan bir çok resmi kurumun internet ağını kapattırdı.
12 yıl önce temeli atılmasına karşın bitmeyen Hükümet Konağı dolaysıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan Kız Meslek Lisesinin binasında bulunan binada vali ile birlikte hizmet sunan ve İçişlerine Bakanlığına bağlı olmayan bir çok resmi daire ile interneti ortak kullanan valilik, bu kurumların interneti amacı dışında kullandıklarını ve bu nedenle ADSL faturasının bir hayli yüksek geldiğini fark edince başta Tapu, Sanayi, Mal Müdürlüğünün olmak üzere bir çok resmi dairenin internetini keserek, ayırınca bir çok kurum internetsiz kaldı.
Haber ekleme saati: 11.10 - 18/01/2007
Haber/Foto: Barış Bilgin/Ardahan
KIZ NUMARASI İÇİN TELEFON GASPETTİLER!..


Ardahan kent merekizned bulunan okullarda okuyan öğrencilerin önleri kesilip, harçlıkları ve de cep telefonlarının alındığı yönünde ki iddiaların devam ettiği şu günlerde Kars merkezde 4 kişinin, kız telefon numarası için bir kişinin cep telefonunu gaspettiği bildirildi.
Emniyet Müdürlüğü bülteninde yer alan habere göre, Emniyete müracaatta bulunan B.K. ve G.Y. adlı iki kişi, Ortakapı Mahallesi'nde 4 şahsın kendilerini durdurduklarını, şahıslardan birisinin bıçak çekerek B.K.'yi Mesut Yılmaz Parkı'na doğru götürdüğünü, diğer üş şahsın müşteki G.Y.'yi tuttuklarını ve B.K.'ndan kızlara ait numaraları istediğini, daha sonra müştekinin cep telefonunu alarak diğer şahıslar ile birlikte olay yerinden kaçtıklarını bildirdiler.
Haber ekleme saati: 11.01 - 18/01/2007
Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars

POROTOKOLDE DE YERLERİ YOK!


Posof Kaymakamının, Posof İlçe Özel İdare Müdürlüğünde İl Genel Meclis Üyelerine ayrılan daireyi kendi Avukat eşine vermesinin tartışıldı süreçte yine Posof'ta çekilen yukarı da ki fotoğraf meclis üyelerinin içler acısı halini ortaya koymaktadır.
Geçtiğimiz gün Dünya Bankası desteğiyle yapılan Posof Merkez Sağlık Ocağının açılış törenlerine katılan Ardahan İl Genel Meclisi Başkanı ve Göle AKP İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Karakoç ve Posof AKP İl Genel Meclis Üyesi Nihat Ülvan kendilerine protokolde yer verilmeyince sağlık ocağının açılış törenini ayakta izlemek zorunda kaldılar.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz, Meclis Başkanı ve AKP Göle İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Karakoç, 'bize yer vermeleri lazımdır, Ancak bizde geciktiğimiz için yerimize oturanları rahatsız etmek istemedik' derken, AKP'li Nihat Ülvan'da, 'Soğuktu ondan dolayı oturmadık' dedi.
Başkanda Çıldır’da
sonda oturtulmuştu!..


Geçtiğimiz gün Posof ilçesinde yapılan Sağlık Ocağının açılışında ayakta kalan AKP'li İl Genel Meclis Üyelerinin sıkça yaşadıkları bu durumlarını kurtarmak için, 'yerimiz vardı da biz geciktik, oturmadık' derlerken gazetemize gelen ikinci bir foto AKP'li meclis üyelerini adeta yalanlıyordu. Çünkü, bu fotoğrafta protokolde onlara ayrılmış bir yeri görünmüyordu ..
Meclis Üyelerinin bu durumu yine geçen günlerde Çıldır'da yapılan Buz Festivali'nde ki protokolü de akıllara getirdi.
İl Belediye Başkanına zar zor bir yer bulunup, oturtulurken, başkanın protokol gereği valinin yanın da olacağına protokol çadırının sonunda fotoğraflaşmıştı.

1. Foto altı:Seçilmişlerin ayakta, atanmışların oturduğu bir Ardahan’da AKP’li İl Genel Meclis Başkanı daha önce’de nezarethaneye alınmıştı.
AKP’li Meclis Başkanı, Göle İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Karakoç ile Posof AKP İl Genel Meclis Üyesi Nihat Ülvan (kare içinde) ayakta bekleyerek izledikleri Posof Sağlık Ocağı’nın açılış töreninde önce de Ardahan Belediye Başkanı Mikail Kayatürk (yanda) Çıldır’da protokolun sonunda yer verilmişti.
Haber ekleme saati: 10.20 -18/01/2007
Haber/Fotolar: www.sonvilayet.net

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Fakir Yilmaz
Siz Arşiv’e ...


Dün tipiye rağmen dağları aşan valimizin birifing aldığı kaymakamlarımızın bu soğuklara karşın çok terlediklerini söyleyen arkadaşlar bunun nedenini anlayamadıklarını belirtiyordular.
Nedenini bende bilmiyorum ama valimizin emrindekiler dolaysıyla
sık sık zorda kaldığını, bu zorunuda birilerinde çıkardığını düşündüm..
Çünkü valinin bile baş edemediği olayların yaşandığı bu kentte siyasileri bile Arşivlere kaldıranlar var da ondan..

***ASPİRİN OLMAMAK GEREK!..
Dün uzun süredir Ardahan'da olmayan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural'la birlikte yemekteydi.
Sural'ı tanıyanların bol bol güldüğümüzü hissedeceklerdir.
Evet eski ESOBB Başkanı Metin Lale ve arkadaşımız Özkan Karakaya'nın da bulunduğu yemekte Ardahan'ın sorunlarını da konuştuk, uzun uzun ..
Sural'ın her konuya mutlaka bir örnek vererek bizi kah kalara boğduğu dünkü yemek te en önemli konu Ardahan'da ki siyasi arenanın ne kadar boş ve kalitesizleştiğiydi ..
Geçtiğimiz gün vefat ederek aramızdan ayrılan Avukat Haşim Aktaş gibi değerlerin tek tek kayıp olduğu bir Ardahan'da altlarına sandalye verilmeyen, kenara köşeye alınmayanların suçu başkalarından değil, kendilerinden araması gerektiğinin üzerinde de durduğumuz yemek boyunca Latifşah Sural'ın tekrarladığı bir söz vardı ki bu çok önemliydi.
Siyasette yer alanların bulundukları yerin değerinin bilmemeleri halinde toplum nezlinde bitmeye mahkûm olduğunu belirten Sural, 'Aspirin olursanız böyle olursunuz, kanser ilacı gibi kaliteli ve çözüm bulan ilaç olmalısın ki değeriniz artsın. Yaksa öyle ayakta kalırsınız' diyen Sural'a katılmamak elde değildi üstteki haber ve resimlere baktıkça ..
fakiryilmaz323@hotmail.com-0.535.418 32 58

Ardahan'da 100 kişiden 14'ü özürlü!


Ardahan Valiliğinin köy muhtarları aracılığıyla yaptırdığı araştırmada ilde bulunan özürlü sayısının Türkiye normlarından 2 puan fazla olduğu ortaya çıktı.
Alınan bilgilere göre 227 köyü, 5 ilçesi, 3 beldesi bulunan Ardahan'da tam olarak tespit edilmemesine karşın iki binin üzerinde özürlünün olduğu, bununda ülke nüfusu geneline bakıldığında nüfusun %12'sinin özürlü olan Türkiye'nin 81. Vilayeti olan Ardahan'da nüfusa göre özürlü yüzdesinin, %14 olduğu görülmektedir.

**Vali özürlülere verdiği sözü tuttu

Yetkililerden alınan bilgilere göre Valilik bünyesinde bulunan İl Dernekler Müdürlüğü ile Ardahan İl Sosyal Hizmetleri Müdürlüğü kanalıyla tüm muhtarlara yazılan bir emirle kentte bulunan özürlü sayısının tespit edilerek, valiliğe bildirilmesinin istendiği bunun üzerine muhtarların tam olarak vermemesine karşın bugüne kadar valiliğe ulaştırdığı bilgilerde kentin genelinde 2 binin üzerinde özürlü olduğunun ortaya çıktığı belirtilirken tespitlerin devam edildiği öğrenilirken Ardahan Valisi Murat Yıldırım'ın özürlüler haftasında verdiği sözü tutarak, Ardahan İl Özel İdare Binasının birinci katında bir odayı Ardahan Özürlüler Derneğine verdiği öğrenildi.

***Özürlünün tespiti bilemeyince tam bilgi veremediler!

Konu hakkında görüştüğümüz yetkililer kente ki özürlü sayısının tespit edilmesi için köy muhtarlarına yazılan yazılara köy muhtarlarının yeterli cevap vermediklerini de belirtirlerken, buna neden olarak ta muhtarların özürlünün tam anlamını ve açılımını bilmemelerine bağladılar.
Köy muhtarlarının köylerinde ki özürlü sayısını, özürlünün tespitini yapamadıkları için tam olarak veremediklerini de belirten yetkililer, özürlü demek, sadece bacağı olmayan, kolu olmayan olmadığını, kulakları işitmeyen, bir gözü yada parmağı olmayan, vücudu tam olamayan, tek böbrekli insanların da özürlü olduğuru, ancak muhtarların bunu tam olarak bilmedikleri için köylerinde ki özürlü sayısını gerektiği gibi veremediklerine de dikkat çektiler.
Haber ekleme saati: 09.38-18/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

PTT bank 20 güne açılıyor ..


Ardahan Kongre Caddesi üzerinde bulunan PTT binasının PTT Bank'a dönüştürülme projesi son hızla hayata geçirilmeye çalışılıyor,
PTT Ardahan Başmüdürlüğüne İbrahim Cihan'ın atanmasıyla gözle görülür yenilenmeler yaşanan Ardahan PTT'sinin yılardır kullandığı bina bir süre ihale edilerek, PTT Bank'a çevrilmesi için onarıma alınmıştı.
PTT Bank levhasını asan Ardahan PTT başmüdürlüğü yetkililerinin yaptığı açıklamada PTT Bank'ın önümüzde ki 20 gün içinde bitirilip, Ardahanlıların hizmetine sunulacağı bildirildi.
Hanak PTT İşletmesi yeniden faaliyette ..


İbrahim Cihan'ın Ardahan PTT Başmüdürlüğüne atandıktan sonra başta bir çok hizmet aracı olmak üzere, PTT'nin baştan aşağı bilgisayarla donatılması, personelinin aktifleştirilmesi gibi yeniliklerin getirildiği dönemi yaşayan Ardahan PTT Başmüdürlüğü, 1958 yılından bu yana Hanaklılara hizmet veren, ancak daha sonra kapatılarak şubeye çevrilen Hanak PTT İşletmesini de yeniden açarak 29 köyü bir beldesi olan Hanaklıların Hizmetine yeniden sundu.
Haber ekleme saati: 09.09 - 18/01/2007
Haber/Fotolar: Fakir Yilmaz Ardahan


DÜN, 'VALİ GELİYOR' DİYE GÜN BOYU
AÇIK TUTULAN POSOF ILGAR DAĞI BUGÜN GÜN BOYU KAPALI KALINCA
Otobüs ve 24 yolcusu köye sığındı!


Ardahan’da yaşanan olumsuz hava şartları hayatı olumsuz etkilemeye deam ederken üç gündür devam eden tipi bir çok köyün yolunu kapatırken, Ardahan’ın Kafkaslara bağlayan Ilgar dağı’da geçit vermedi.
Kenti, Karadeniz’e bağlayan Sahara geçidinin de kapalı bulunduğu Ardahan’ın Posof ilçesine bağlı olan Türkgözü sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapan ve daha sonra Eminbey köyü yakınlarında mahsur kalan 75 AK 475 plakalı Özlem Ardahan firmasına ait otobüs ve 24 yolcusu ,jandarmanın yardımları ile Posof Eminbey köyüne sığındı. Alınan bilgilere göre Köyde bulunan bir restoranda yolun açılmasını bekleyen yolcuların, geceyi köyde geçirmesi bekleniyor.
Göle yolunun da gün boyu geçit vermezken aynı yol güzergahında bir araç tipi dolaysıyla yoldan çıkarak şarampole yuvarlandığı öğrenilirken, bir çok köylü köyden kentlere, kentlerden köylere gidemez oldu.
Posof Ilgar dağının kapalı olması dolaysıyla mahsur kalan yolcular ile Posoflular, dün İlçede hizmete sokulan sağlık ocağının açılış törenine gelen vali için Ilgar dağı üzerinde geçen yolu gün boyu açık tutan karayolları ekiplerinin neden bugün ortada olmadığını sormayı ihmal etmediler.
Haber ekleme saati: 18.38 - 17/01/2007
Haber: Fakir Yilmaz Fotolar: Ercan Yentek-Fakir Yilmaz

Kaymakamdan Avukat eşine özel jest!
"İl Genel Meclis Üyelerine Ayrılan Odayı Eşine Verdi"


Ardahan'ın Posof ilçesinin İlçe Özel İdaresine ait bina da bulunan ve Ardahan İl Genel Meclisinin aldığı karar ile Posoflu İl Genel Meclis Üyelerinin kullanımına verilen daireyi İlçenin Kaymakamı tarafından Avukat eşine kiralandığı ortaya çıktı.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz yıl alınan bir karar ile Posoflu İl Genel Meclis Üyelerinin kullanması için karar alınan Posof İlçe Özel İdaresine binanın 1. Katında bulunan 9 numaralı daire, ilçeye atanan Kaymakam tarafından Avukat eşinin büro olarak kullanması için 58,00 Ytl.'ye kiralandığı ortaya çıkarken, kiraya verilirken ihale edilmesi gereken dairenin ilan ve ihale edilmediğide öğrenildi.

İl Genel Meclis Üyeleri Masa/Sandalde bulamayınca
Ben de kiraya verdim, kaymakam beyde onayladı!

Konu hakkında telefonla aradığımız Posof İlçe Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar makamında olmasına karşın telefonumuza çıkmazken Posof Özel İdare İlçe Müdürü Ayhan Bildir olayı doğruladı.
Ayhan Bildir, ilçe özel idare müdürlüğüne ait ön yüzü caddeye bakan 9 numaralı dairenin 2006 yılında İl Genel Meclisinin kararıyla Posof ilçesinin İl Genel Meclis Üyelerine ayrıldığını, ancak meclis üyelerinin odaya kyacak masa sandalye bulmaktan zorlandığı için bir yıldır kullanmıyordular.
Bunun üzerine bizde kendi yetkimizi kullanıp, burayı kiraya verme kararı aldık. Bu arada kaymakamımız da yeni atanmıştı. Eşi Avukat olduğu için büro arıyordu. Bizde yetkimizi kullanıp, kendisine bu daireyi 28 Kasım 2006 tarihinde noter onaylı olarak 58,00 Ytl.'ye kiraladık.

Yasal olmazsa da yetkimizi kullandık ..

Bir başkasına tahsis edilen yerin nasıl olup başkasına kiraya verildiğini sorduğumuz İlçe Özel İdare Müdürü Ayhan Bildir, 'ihale edilmeden böyle bir çok dükkanı kiraya verdiklerini, vatandaşın kiralayıp sonradan terk ettiği yerleri kendi yetkimizi kullanıp, kiraya verebiliyoruz. Kaymakam beyde onaylayınca bizde Avukat eşine kiraya verdik.' dedi.

İl Genel Meclis Üyeleri Nihat Ülvan:
'Bize ayrılan yer verilmişse yanlıştır'

Konuyu sorduğumu Ardahan ili Posof İlçesi İl Genel Meclis Üyesi AKP'li Nihat Ülvan, ben bize ayrılan yeri hiç görmedim. Gidip bakmadım. Ancak İl Genel'e ayrılan yer eğer verilmişse ve bu ihalesiz, ilansız yapılmışsa yasal değil' dedi.

İl Genel Meclis Üyesi Mehmet İşçi:
'Müdüre sordum bize arşiv odasını ayırmışlar orasını değil!'

Ardahan İl Genel Meclisi kararıyla Posoflu İl Genel Meclis Üyelerine ayrılan dairenin şu an İlçe Özel İdarenin arşivi olarak kullanıldığını biliyorum. Ancak kaymakamın eşine verilen dairenin hangi olduğunu bilmiyorum." dedi.

Meclis Başkanı Yıldırım Karakoç:
'Biz o daireyi il genel kullansın diye verdik'

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahan Meclis Başkanı Göle AKP İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Karakoç konuyu kendisinin de duyduğunu ve dün gittiği Posof'ta bunu sorduğunu, ancak kendilerinin ayırdıkları yerin dış cehpeye yani ana caddeye bakan yer olduğunu biliyorum, kendim gidipbaktım bir kez. Eğer durum gerçekse bu yasal olmadığı gibi etikte değildir. Ben konuyu Posof İl Genel Meclis Üyesi Nihat Ülvan'a sordum. O da bana olayı doğruladı. Kaymakam beyin burayı eşine verip, kendilerine de şu an arşiv olarak kullanılan yeri vereceğini belirtti' dedi.

Foto altı: Öğrencilerin cep telefonları ile aileleriyle irtibat kurduğu Hanak lisesinin aylardır telefonu olmazken, Telekom İl müdürü kendisini en başarılı müdür ilan eder gazete manşetlerinde ..
Haber ekleme saati: 12.05 -17/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Çıldır lisesinde öğretmen, Hanak lisesinde de telefon yok


Ardahan'ın Çıldır ilçesin de yaşanan öğretmen sıkıntısının yaşandığı şu günlerde geçtiğimiz yılın sonlarına doğru hizmete giren Hanak lisesin de 7 aydır telefon olmadığı öğrenildi.
Hanak ilçe merkezinin 2 kilo metre dışında bulunan lisenin 7 aydır telefonsuz olduğunu bildiren okul yöneticileri ve öğrenci velileri konu hakkında Telekom'a yaptıkları tüm çağrıların aylardır yerine getirilmediğinden yakınırlarken, kent merkezinde 2 kilo metre uzaklıkta olan okulda yangın çıksa itfaiye bile aranamaz diye dert yandılar.
Konu hakkında görüştüğümüz Ardahan il Telekom Müdürlüğü yetkilileri ise olayı doğrulayarak, yaşanan sorunun binanın yapıldığı yere alt yapılarının olmamasından dolayı meydana geldiğini belirttiler.

Foto altı: Öğrencilerin cep telefonları ile aileleriyle irtibat kurduğu Hanak lisesinin aylardır telefonu olmazken, Telekom İl müdürü kendisini en başarılı müdür ilan eder gazete manşetlerinde ..
Haber ekleme saati: 12.03 - 17/01/2007
Haber/Foto: Fakir Yilmaz/Hanak

BAŞSAĞLIĞI

Ardahan'ın değerli Avukatlarından,
Partimizin üyesi,
Sayın: Av. Haşim AKTAŞ'ın
Vefatını büyük bir acıyla duymuş bulunmaktayım.
Kendisine Allah'tan Rahmet, kederli Ailesine başsağlığı dilerim.
Ensar Öğüt CHP Ardahan Milletvekili

TAZİYE

Geçtiğimiz Pazartesi günü sabahı geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren, Ardahan’da saygın bir kişiliği bulunan ve halk tarafından sevilen Avukat Haşim Aktaş’ın vefatı bizleri derinden üzmüştür. Hakkın rahmetine kavuşan büyüğümüz Av. Haşim Aktaş’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dilerim.
Cavit Çetin
Ardahanlı İş Adamı

Nevruz hem okuyor,
hem de çalışıyor ..


Bir çok Ardahanlı çocuğun yaptığı gibi Göleli Nevruz Holler'de hayata okulda adım atanlardan ..
Yaşıtlarının okuldan sonra eğlendiği bir Trükiye'de Nevruz hem okur, hem de evine bir katkı sunmak için çaycılık yapar ..
Göle B. Altunbulaklı olduğunu söyleyen, Hüseyin Gedik İlköğretim Okulu öğrencisi Nevruz, akşam derslerine çalışıp, sabahları sırtladığı çantasıyla koştuğu okulunda çıkar çıkmaz, çantasını bir köşesine bıraktığı çay ocağından çay isteyen esnafların çaylarını koştururken hem
okumanın hem de çalışmanın mutluluğunu yaşadığını belirtiyor ..
Haber ekleme saati: 09.17 - 17/01/2007
Haber/Foto: Tuğba Yilmaz/Göle

Elektrikler yine göz kırpmaya başladı


Ardahan ve ilçelerine yaşanan elektirk kesintileri yeniden başladı. Geçtiğimiz yılın ilk 7 ayı boyunca vatandaşı canından bezdiren ve bir çok ev ile işyerinde bulunan elektronik eşyanın bozulmasına neden olan elektrik kesintileri kış aylarıyla birlikte yeniden kesilmeye başlandı.
Ardahan kent merkezinde uzun süreli kesinti olmamasına karşın sıkça göz kırpan enerji akımı dolaysıyla başta bilgisayar ve televizyonlar olmak üzere elektronik cihazlar arıza verirken, başta ilçelerde olmak üzere bir çok köyde sıkça elektrik kesintisi olduğu bildirildi.
Yaşanan elektrik kesintileri vatandaşın tepkisine neden olurken, ARAS Elektrik yetkilileri enerji hatlarında yaşanan aksamaların olumsuz hava şartları dolaysıyla meydana geldiğini, özelikle havanın tipi olduğu günlerde bu sıkıntıyı çektiklerini, ancak bütün ekiplerin günün 24 saati bu konuda allarımda olduğunu ve yaşanan kesintilere anında müdahale ettiklerini belirttiler.
Haber ekleme saati: 02.13 - 17/01/2007
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Hava Ardahan’da temiz


Dün gazetemizin de dile getirdiği ve kış dolaysıyla hava kirliliğinin olduğu yönünde ki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Ardahan İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri, Ardahan’ın havasının Türkiye'de olduğu gibi dünya da ki bir çok kentin havasında temiz olduğunu belirttiler.
Hava kirliliğini ölçen araçlarının çalıştığını ve gün boyu verdiği raporlarla bu durumu tespit ettiğini de belirten İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri, bu konuda şikayetleri yada iddiaları olanların, http://www.havaizleme.com adlı siteden ‘BÖLGELER’ adlı linke tıklayıp, buradan Doğu Anadolu Bölgesini açarak, buradan Ardahan ilinin linkini tıklamaları halinde, kente genelinde ki hava kirliliğinin derecesini öğrenebilecekleri gibi, hava sıcaklığını basınç durumunu öğrenebilirler dediler.
Haber ekeleme saati: 01.46 17/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net

Dünya Bankasının
SAĞLIK OCAKLARI SAĞLIĞIN HİZMETİNDE


Dünya Bankasının desteğiyle yaptırılan iki sağlık ocağı bu gün yapılan bir açılışla sağlığın hizmetine sunuldu. Posof ve Hanak ilçelerinde 2006 yılında temeli atılıp, bitirilen Sağlık Ocaklarının açılışını Ardahan Valisi Murat Yıldırım yaptı.
Bir çok bürokratın ve Posoflu ile Hanaklının katıldığı sağlık ocaklarının açılış töreni, folklor ekiplerinin gösterisiyle başlarken, sağlık ocaklarının kurdelisini kesen Ardahan Valisi Murat Yıldırım, “Sağlıklı insan olmanın ilk kaydı sağlıktan geçer, sağlık alanında gereken her türlü desteği sağlıyoruz. Sağlık kuruluşlarında çalışan Doktor, Ebe ve Hemşirelerin hastalarımıza gereken hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. Hastalarımıza güler yüzlü davranarak, hastaya yapılması gereken tedaviyi geciktirmeden müdahale etmesi kaçınılmazdır” demiştir.
Posof ilçesinde ki sağlık ocağının açılışı ardından Hanak İlçesinde hizmete giren Sağlık Ocağının açılışına da katılan Vali Murat Yıldırım ve protokol, Sağlık Ocaklarının son derece modern yapıya sahip olmasından dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.
Haber ekleme saati: 19.57 - 16/01/2007
Haber/Fotolar: Özkan Karakaya/Posof-hanak

Göle’de büyük kavga!..


Bugün Ardahan Göle ilçesinde meydana gelen kavgada, bir çok kişi yaralandı.
Göle Kars caddesi üzerinde nedeni öğrenilemeyen kavgayı polis gecikince vatandaşlar ayırdı. Balta saplarının konuştuğu olay ardından olay yerine gelen polisin müdahalesiyle şahıslar karakola ve adliyeye götürüldüler.
Alınan bilgilere göre akraba olan Sıdık Özer, Mehmet Özer ve, Sinan Özer, Özel Göle'de çıkan kavga bugün saat üç sıralarında meydana gelirken, şahısların bir bölümü hastanelik, diğer bölümünün ise nezarethaneye gittiği öğrenildi.
Haber ekleme saati: 19.51 - 16/01/2007
Haber/Fotolar: Tuğba Yilmaz/Göle

Esenyurt, şimdi de Mescityurt oldu!..


Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğu ilk gün “kara çarşaflı” bir bayanı makam koltuğuna oturtan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, şimdi de Esenyurt’un ilk çocuk parkı olarak bilinen Doğa Parkı’nın çay bahçesini ve Mehterçeşme Mahalle Muhtarlığının eski binasını mescit haline getirerek ilginç uygulamalarıyla kendinden söz ettirmeye devam ediyor.
Ebu Zerr Camii Yaptırma Yaşatma Derneği’ne verilen Saadetdere Mahallesi Doğa Parkı çay bahçesi, bu dernek tarafından mescit olarak kullanılmaya başlandı. Eski Başkan Dr. Gürbüz Çapan ve dönemin belediye meclisi tarafından hazırlanan şehir planında çocuk parkı olarak görünen alan içerisine mescit yapılmasına tepkili olan mahalle sakinleri, “Yeterince camimiz var, biz çocuklarımıza okul istiyoruz” diyor.
Mehterçeşme Mahalle Muhtarlığı’nın eski binası da mescit olarak kullanılıyor. Muhtarlığın yeni yapılan sağlık ocağının giriş katına taşınmasının ardından boşalan muhtarlık binası da belediyenin tahsisi ile mescide dönüştürüldü.
Haber ekleme saati: 19.33 - 16/01/2007
Haber/Fotolar: Cihan Gürer/İstanbul

Av. Haşim Aktaş tipide defin edildi ..


Geçtiğimiz gün kalp krizi geçirerek 71 yaşında vefat eden Ardahanlı Avukatlardan Haşim Aktaş toprağa verildi.
Ardahan merkeze bağlı Tepesuyu (Gürcübeg) köyünde bulunan aile mezarlıına defin edilen Av Aktaş için bugün saat 13.30 sıralarında Ardahan Adliyesi önünde bir tören düzenlendi.
Ardahan Merkeze bağlı Tepesuyu köyünde ki mezarlığına yoğun tipi altında defin edilen Av. Haşim Aktaş’ın cenaze törenine bir çok üst düzey boürkrat ve Ardahanlının katıldığı gözlendi.
Haber ekleme saati: 16.04 - 16/01/2007
Haber/Foto: Fakir Yilmaz/Ardahan

OKUR MEKTUBU ...


Merhaba .. Gaztenizde görmüş olduğum 'CİNAYET ALETİNİ ÜZERİNDE UNUTTULAR' başlıklı yazınıza kısa bir cevap yazmak istedim. Yazınız çok güzel, bende köpeklerin cinayetine karşıyım, fakat tek taraflı düşünmemek lazım, bu köpekler çok tehlikeli, çocuklarımız onca yoldan okula geliyorlar ve bunlar heran tehlike altındalar. Geçenlerde bir çocuğu köpek param parça etmiş, çocugun durumu çok ağırmış, neden bunu yazmadınız, yazık değilmi o çocuğa, onun günahı ne, bu heran herkesin başına gelebilecek bir durum, bu köpekler aç ve bir çok hastalığıda üzerinde barındırıyor olabilir. Vtandaşın sağlığını düşünmek belediyenin görevi. Vatandaşın isteği üzerine bu köpekler toplanıyor, ben huzur içinde korkmadan evime ve okuluma gitmek istiyorum, bence birde köpeklerin zararlı yanlarını araştırıp öylede bir yazı yazın,bu olayı tek yönlü düşünmeyin. Gündüz Çavuş / halitpasa_75@hotmail.com
4x4 Turbolu Hizmet keyfi süre dursun,
Vali İl Genel’e ‘Huzur Hakkını Almayın’ dedi ..


Ardahan Valisi Murat Yıldırım, İl Genel Meclis Üyelerinin kanunen aldıkları huzur hakkını almamalarını istemesi
İl Genel Meclis Üyelerini kızdırdı.
Kanun gereği her ayın ilk beş günü toplanarak, gündemi görüşen ve bu nedenle Huzur Hakkı adı altında 80, 00 Ytl. alan İl Genel Meclis Üyelerinin boşuna gündem yarattığını öne sürüp, toplantı sayılarını azaltmasını ve bu yolla tasarrufa gidilmesini isteyen Ardahan Valisi Murat Yıldırım’ın bu isteğinin İl Genel Meclisi Üyeleri tarafından red edildiği ortaya çıktı.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz gün vali tarafından getirilen bir teklifle, İl Genel Meclis Üyelerinin kanun gereği her ayın beş günü toplanıp, gündemde ki konuları tartışmasının ardından aldıkları huzur hakkının fazla olduğu, bunun yanı sıra toplantı günlerinin uzun tutularak sunni gündemler oluşturulduğunu öne sürüp, toplantıların sayısının az tutulması istendi. Bu yolla tasarrufta yapılacağını belirten valinin bu isteği İl Genel Meclisine gönderildi.
Valinin bu isteğine şiddetle karşı çıkan Ardahan İl Genel Meclis Üyeleri, Vali Murat Yıldırım’ın bu yönde ki talebini red ederlerken, valinin önce emrinde ki kurumların haddi hesabı olmayan masrafları önleyerek, tasarrufa gitmesi gerektiği yönünde isteği sert çıktıkları öğrenildi.
Konu hakkında görüştüğümüz bir çok İl Genel Meclisi Üyeleri, ‘sayın valimiz başta Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin bütçesiyle altlarına aldıkları araçlarla 4x4 Turbolu hizmet sunan kaymakamları, resmi araçlarla çel çocuklarını okullara, eşlerini pazarlara gönderen daire müdürlerini görmeli. Bizim aldığımız 80,00’le ile eğir tasarruf sağlanacaksa biz bunu hiç almayız. Ancak böyle bir kanıya varmadan önce turbolu hizmet anlayışının önüne geçilmelidir’ diyerek valinin isteğine tepki gösterdiler.
Haber ekleme saati: 12.44 - 16/01/2007
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

HAVA DURUMU NASIL?


Ardahan’da hava kirliliğinin tartışıldığı bir süreçte İl Çevre Müdürlüğü tarafından alınan cihazın ölçüm oranlarının kamuoyunda saklanması dikkat çekiyor.
Ardahan İl kültür Müdürlüğüne kurulan cihazın hava ölçümlerinin neden kamuoyuna duyurulmadığını merak eden kamuoyu cihazın çalışıp, çalışmadığındanda şühpe duymaktadır.
Özelikle kalitesiz kömür satışı yapıldığı ve bu nedenle havanın olağanüstü kirlendiği yönünde ki tartışmaların yaşandığı bir süreçte İl Çevre Müdürlüğünün bir süre önce aldığı hava ölçüm cihazının yaptığı ölçümlerin neden kamuoyundan sır gibi saklandığını soran Ardahan kamuoyu hava durumunu günlük, hatta saat başı veren metroloji gibi İl Çevre’nin de hava kirliliğiyle ilgili rapor vermesini istiyor.

**KÖMÜRCÜLERDE İSTİYORLAR!..

Hava kirliliği konusunda hedef tahtası olan kömürcülerinden İl çevre Müdürlüğünden şikayetçi olduğu gözlenirken, kendilerini kalıtesiz kömür sattıkları gerekçesiyle gelişi güzel eleştiren kamuoyunun tatmin olması için hava ölçüm aracının aldığı raporların kamuoyundan saklanılmamasını isteyen Ardahanlı kömürcüler, biz kaliteli kömür satıyoruz. Ancak gelişi güzel yakılan soba ve kalorife kazanları ile korumasız bacalar dolaysıyla kirlenen havanın suçlusu olarak kendilerinin ilan edilmesini kınadıklarını, il çevrenin aldığında mehtiyeler dizdiği cihazın aldığı raporları günlük olarak kamuoyuna açıklamasını istediler.
Haber ekleme saati: 12.01- 16/01/2007
Haber/Foto: www.sonvilayet.net

ÇILDIR LİSESİ ÖĞRETMENSİZ


Ardahan İli Çıldır lisesinde yaşanan öğretmensizlik öğrencilerin ve velilerinin tepkilerine neden olmakta.
Alınan bilgilere göre des başından bu yana bir çok ders öğretmeninin olmadığı öğrenilen Çıldır lisesinin bir çok dersinin boş geçtiği, bazı derslere ise uzmanlık dalı olmayan öğretmenlerin girdiğini belirten öğrenci ve de velileri yapılan tüm çağrılara karşın bugüne kadar boş geçen derslere öğretmen verilmediğini belirttiler.

***Felsefe dersini Fransızca öğretmeni veriyor!

Başta Fizik, Kimya, Felsefe ve Coğrafya dersleri olmak üzere bir çok dersin öğretmeninin olmadığı Çıldır lisesinin
Fizik dersine dışarıdan ücretli bir Fen Bilgisi Öğretmeni, Kimya dersine Biyoloji öğrenteminin, Felsefe dersine Fransızca öğretmeninin girdiği, Coğrafa dersinin ise boş geçitiği öğrenildi.

***TİPİ OKUL TATİL ETTİRDİ!

Hafta başı etkili olan kar yağışından olayı 60'a yakın köy yolu kapandı. Pazar akşamından bu yana başlayan kar yağışından dolayı Ardahan-Şavşat Ardahan Posof Yolları ulaşıma kapandığı öğrenildi. Kar yağışının en fazla etkili olduğu Posof'ta ise ilk ve orta dereceli okullar iki gün süreyle tatil edildi. İlçede okulların tatil edilmesi, belediye hoparlöründen sabahın erken saatlerinde anons yapılarak velilere duyuruldu.
Ardahan İl Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, bölgede etkili olan kar yağışı ve fırtınadan dolayı ilde 53 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi.
Kar kalınlığının 22 santimetre olarak ölçüldüğü bölgede, Posof ilçesinde 30, Hanak'ta 11, Damal'da 6 ve il merkezinde de 6 köy yolu ulaşıma kapandı. Açıklamada köy yollarının ulaşıma açılması için yoğun çalışmanın başladığı belirtildi.

**FOTO ALTI: ÇADIR'DA EĞİTİM ÖĞRETİME BAŞLAYAN ÇILDIRLI KÖY ÖĞRENCİLERİ OKUL BEKLERKEN, KENT MERKEZİNDE Kİ LİSE ÖĞRETMEN İSTER!..
Haber ekleme saati: 11.59-16/01/2007
Haber/Foto: Fakir Yilmaz/Çıldır

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR/Yürekli savcılar ...


Sabah ilk uyandığımda elime aldığım uzaktan kumanda ile
bir taraftan TV’lerde sabah haberlerini izlerken, diğer taraftan internetten son gelişmeleri izlerim.
Bugünde öyle yaptım. İlk açtığım kanal’da sanırım SKY TV idi. Gazete başlıklarını okuyan sunucu eline aldığı bir çubukla, gazete manşetlerini okuyup, yorumlarken, bir haberin üzerinde uzun uzun yorum yaptı.
Ve sonunda bir söz sarf etti. Dikkatimi de bu söz çekti.
Sunucunun sözü aynen şöyle idi, haberi okuduktan hemen sonra ..
‘Gazeteci güzel yazmışta, peki ülke de yürekli savcılar varmı, bu konunun üzerine giden çıkacak mı?”
Önce kulaklarıma inanmadım, sesi biraz daha açıp yeniden dinlediğim sunucunun yürekli savcı aradığını bir kez daha tekrarladığını görünce, gülümsedim kendi kendime, ‘biz desek bu lafı hemen hakkımızda soruşturma başlatırlar’ diye.. Ancak, o sunucunun dediğini bende demek istiyorum. Gerçi bunu daha önce de demiştik, bir kaç kez.
Ama diğer bir çok konu gibi o yazdıklarımızda kulak ardı edilmişti ya neyse..
Evet, SKY TV sunucusunun sorduğu soruya cevap aramaya gerek varmı bilmem ama Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci savuncuları olan savcıların gerçekten yürekli bir o kadar da cesur olması gerektiğine inanıyorum. Ki, Bunun böyle olduğuna da bir vatandaş olarak inanıyor ve de savcılarımızdan bunu bekliyorum.
Çünkü yazılanların, çizilenlerin önüne geçmesi gerekenlerin, hırsızların, dolandırıcıların, milletin hakkına tecavuz edenlerin, bunların rütbe ve makan güçlerine bakmaksızın hesabının kanun önünde sorulması gerektiğini ve bunuda savcıların, hemde yürekli savcıların yapmalıdırlar diye bilirim...
Çünkü, bu devletin imkanlarını yine bu devletin makam güçlerini kullanıp, keyif yapanların yetim hakkı üzerinde keyif yaptığını, bir vatandaş, bir gazeteci olarak iyi bilirim...
fakiryilmaz323@hotmail.com-0535.418 32 58
EK-09/10/11/01/2007 Gününün Haberleri
Yazar Fakir
İKİ SINIR KAPISI OLAN ARDAHAN 1 MİLYON DOLARLIK İHRACAAT BİLEYAPAMADI!
Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın verilerine göre, Karadeniz’deki her bir firma yaklaşık 2 milyon 23 bin dolar ihracat gerçekleştirirken , Marmara Bölgesi’ndeki firmaların ortalama ihracatı 1 milyon 903 bin dolar oldu.


Türkiye’de bu yıl ekim sonu itibarıyle 40 bin 936 ihracatçı firma, 49 bin 903 ithalatçı firma bulunuyor. Firmaların ortalama ihracatı 1 milyon 656,7 bin dolar olurken, ortalama ithalatları 2 milyon 250,8 bin dolar. Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın ocakekim verilerinden yapılan hesaplamalara göre, İstanbul Türkiye ihracatının yüzde 54,7’sini, ithalatının da yüzde 57,8’ini gerçekleştiriyor. Türkiye’nin 7 ilinin ihracatı 1 milyon doların altında kalırken, Tunceli’den hiç ihracat yapılmıyor. Türkiye’deki illerin ihracatı incelendiğinde, İstanbul’un liderliğini koruduğu görülüyor. İstanbul’da 22 bin 291 ihracatçı firma, 37 milyar 82 milyon 48 bin dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. İstanbul’u 5 milyar 784 milyon 59 bin dolarlık ihracatla Bursa izlerken, bu ilde 2 bin 403 firma bulunuyor.


***Ardahan sondan birinci!..


İhracatı 1 milyon doların altındaki iller arasında Ardahan, Bayburt, Bingöl, Erzincan, Gümüşhane, Osmaniye ve Siirt bulunuyor. İthalat rakamları incelendiğinde de 29 bin 780 ithalatçı firmanın bulunduğu İstanbul’un 64 milyar 882 milyon 71 bin dolarlık ithalat gerçekleştirdiği görülüyor.


***DOĞU ANADOLU SONUNCU


Bölgeler itibariyle ihracat rakamlarına bakıldığında, Marmara Bölgesi’ndeki 26 bin 271 firma 50 milyar 11 milyon 698 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, Ege’deki 5 bin 212 firma 6 milyar 850 milyon 734 bin dolar, İç Anadolu’daki 4 bin 256 firma 4 milyar 319 milyon 117 bin dolar, Akdeniz’deki 2 bin 714 firma 2 milyar 818 milyon 484 bin dolar, Güneydoğu Anadolu’daki bin 112 firma 1 milyar 760 milyon 903 bin dolar, Karadeniz’deki 782 firma 1 milyar 582 milyon 736 bin dolar, Doğu Anadolu’daki 589 firma da 475 milyon 367 bin dolarlık ihracat yaptı. Firma başına yapılan ihracatta ise Karadenizli firmalar ilk sırada yer alırken, Karadenizli her bir firma ortalama 2 milyon 23,9 bin dolarlık ihracat yaptı. Marmaralı firmalar 1 milyon 903,7 bin dolarlık, Güneydoğulu firmalar 1 milyon 583,5 bin dolarlık, Egeli firmalar 1 milyon 314,4 bin dolarlık, Akdenizli firmalar 1 milyon 38,5 bin dolarlık, Doğu Anadolulu firmalar ise 807,1 bin dolarlık ihracat yaptı.Haber ekleme saati:09.54 - 11/01/2007


www.sonvilayet.net


4 yıl önce Göle’de şehit olan oğluna ağlıyor
Vatani görevini yaparken şehit olanların aileleri bayramları evlat hasretiyle buruk geçiriyor. Adana'da tek oğlunu 4 yıl önce bayram günü şehit veren Kunt ailesi, oğul özlemini son giydiği kıyafetler, taşıdığı telefon, cebinden çıkan son parayla gidermeye çalışıyor.

Ardahan Göle’de 21 yaşında şehit olan Adnan Kunt'un annesi Emine Kunt (52), evinde oğlu için hazırladığı özel köşede, gözyaşları içinde duygularını anlattı: "Şehit olmadan önce son kez tıraş olduğu sabunu bile üzerindeki sakalıyla birlikte saklıyorum. Onun çok sevdiği kasetçalar ve kasetlerini de atmaya kıyamadım. Hepsi benim için büyük anlamlar taşıyor. Şehit olduğunda cebinden çıkan son para bile oğlum için hazırladığım özel köşede yerini alıyor. 4 yıldır bayram sevinci yaşamıyoruz. Onun öldüğüne inanmıyorum. Her bayram onu yüreğimde hissediyorum. Bazen bir kuş olup pencereme konuyor, bazen rüyama giriyor. Şehit anası olmaktan gurur duyuyorum."
Haber ekleme saati: 09.49 - 141/01/2007


Haber/Foto: www.sonvilayet.net


GÜNÜN YORUMU


10 Ocak Gazeteciler Günün kutlu olsun Metin..
Sevgili Metin On bir yıl önce bugün seni öldürdükleri haberini almıştık.


On bir sene önce aramızdan ayrılırken: Tören daha başlamamıştı, kadın erkek her yaştan bin beş yüz kişi Eyüp kapalı Spor Salonu'nda gözaltına alınmıştı. Sende gözaltına alınalar arsındaydın. Sarı basın kartın yoktu, üstelik Evrensel Gazetesi’nin muhabiriydin.


Bu yüzden sen gazeteci sayılmazdın yani sen gazeteci olmadığın için öldürülmen normaldi!..
Ama, “Gazeteci olsaydın sarı basın kartın olsaydı belki öldürülmezdin!” Bunu ben söylemiyorum. Seni katledenlerin başındakiler söylüyordu.


Ben bunu söylerken o dönemim emniyet yetkililerinin bunu söylediğine kendimce yorum yapıyorum. Çünkü,basın öyle yazıyordu..
Uzun süre inkâr ettiler, “biz öldürmedik” dediler. Ama baskılara ancak üç yıl dayanabildiler.

Hatırlarsan o dönemler Türkiye’de faili meçhul sayısı hayli fazlaydı. Onlar senide faili meçhul yapmak istiyordu. Fakat seninde görmeni istediğim o kararlı mücadele sonunda Mart 1999'da Afyon'da karar çıktığında, artık herkes polislerin seni döve döve, gözaltında öldürdüğünü biliyordu.


Biz gazeteciler, sen gözaltına alındığında önemsemedik. Gazeteci dediğin gözaltına alınır, bırakılırdı; bunun haber değeri yoktu. Bizler o sıra, gazetecilerin Olağanüstü Hal Bölgesi'nde sokakta genellikle tek kurşunla öldürülmelerini yaşamış, öldürülen yirmi gazeteci içinde doğrusu pek bir şey yapamamıştık.


Metin, seni çok yakınımızda öldürdüler, OHAL kadar uzak değildi, Eyüp Spor Salonu: Bu cinayeti gördük. Cinayeti herkese, devletin en tepesine, tüm uluslar arası kamuoyuna gösterdik.
Ne var ki, seni döverek öldürmekten sanık polis memurlarının yakalanması, yargılanması o kadar kolay olmadı. Zaten kolay olmasını da beklemiyorduk.


Seni katledenlerin yargılandığı dava İstanbul’da açıldı. "Can güvenliği" dediler, yargılamayı, Aydın'a taşıdılar, oradan da Afyon'a. Yoldaşların yılmadı, otobüsler tuttu, kış soğuğu yaz sıcağı demeden duruşmalarda hazır bulundu. Acaba konu kimin "can güvenliği"ydi?


Sanıklar o zamana kadar "adreslerinde bulunamadılar" ama; sonradan öğrendik ki, geçici atamalar gibi formüllerle maaşlarını almaya devam etmişler.


Zaten, sanıkları yargı önünde görmek, ancak gazetecilerin topladıkları imzaların bir heyet kanalıyla Ankara'da dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'a verilmesiyle mümkün oldu.


Yılmaz, "teslim olmalarını sağlayacağım" derken, dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, artık düşünce özgürlüğü üzerine görüştüğü her heyete cinayetle ilgili "devletin bu ayıptan kurtulması gerektiği" üzerine konuşmaktan geri kalmıyordu.
Bu da bir "gelişme"ydi.


Çünkü senin öldürülmen üzerine yapılan ilk açıklamalarda, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar, "kalp krizi geçirince sandalyeden düştü ve öldü," yolunda konuşmuştu.
Bu "sandalye", yerini zaman zaman "duvar"a bıraktı.


Annen Fadime Göktepe, herkesin annesi oldu; sadece ayda bir kere asılan tabelayla Metin Göktepe Alanı olan Afyon Adliyesi'nin yanı başındaki arazide toplanan binler de ona "hepimiz birer Metiniz" diyerek karşılık verdi. Annen Afyon’da, her duruşmada dimdik en önde yaşamı, seni, gazetecileri, düşünce özgürlüğünü savundu.
Sevgili Metin, annen Fadime Göktepe başta olmak üzere senin yoluna baş koyanlar, komiser Seydi Battal Köse'nin de sürekli tekrarladığı üzere: Senin katlinde esas sorumlular oldukralı öne sürülen dönemin mülki amirleri, İstanbul valisi Rıdvan Yenişen, Emniyet müdürü Orhan Taşanlar ve yardımcısı Kemal Bayrak ve Çevik Kuvvet amiri Mehmet Ali Aydın Akdemir'in yargı önüne çıkarılması için çok uğraştı. Ama başaramadı. O kadarına gücü yetmedi.


Ama biz gazeteciler, bir olayın peşini bırakmamanın, örgütlü davranmanın, tek tek tepkilerin bir araya gelmesinin önemini gördük.
11 yıl önce aramızdan ayrılırken bize böylesine bir sorumluluk yükledin.


Bu senin dirinin değil ölünün ne kadar işe yaradığının örneğidir.


Sevgili Metin, senden sonra aynı tarzda, aynı yöntemle gazeteci öldüremediler.
Sen, Türkiye’de devletin, yada kendini devlet sananların işkence yaparak öldürdüğü son gazetecisin.


Ne var ki, gazetecileri gözaltına almaya, hırpalanmaya, yargılanmaya, hapse atılmmaya devam ediyorlar. Gazeteciler, "Metin Göktepe Cinayeti" için bir araya gelmeyi bir ölçüde başardılar ama hala sendikalaşamadılar. Cezaevi operasyonlarını "polis bülteni" gibi vermeye devam ediyoruz.


Hala dürüst gazeteciliği öğrenemedik. Hala genç muhabirlerin çoğu sarı basın kartsız, sigortasız, hatta para bile almadan çalışmaya devam ediyor. "Sendika" diyeceksin ama nedense çoğumuz sendikanın lafından bile korkuyoruz, başka alanlarda sendikalaşanların haberlerini yaparken heyecanlansak bile…


10 Ocak Gazeteciler Günün kutlu olsun Metin..
Gazeteci diye geçinen, ancak, gazeteciler gününü bile bilmeyenlerin, hatırlayamayanların olduğu bir Ardahan'da ve de şeyini şey ettiğimiz bir dünyada...


Öztürk Polat/ozturkpolat75@msn.com


GÜNÜN EN SON HABERLERİ...
Kaymakamlar 4x4 alırlarken, vali makam araçlarını satıyor!
Son olarak Posof kaymakamlığının 48 bin 400 Ytl. vererek yeni 4x4 Ford marka bir adet yeni makam aracı aldığı Ardahan’da, Ardahan Valisi merkeze bağlı Köylere Hizmet Götürme Birliğine bağışlanmak üzere kendisinin kullandığı araçları satışa çıkardı.
Alanına bilgilere göre bir süre önce Avrupa Birliğine teklif edilen Ardahan merkeze bağlı Bağdeşen (Kinzodamal) köyünün kanalizasyon projesine %10’u için gereken masrafı karşılanması ve parasının sağlanması için emrinde ki kendisinin kullandığı araçların birisinin satılması ve Bagdeşen köyünün projesine gereken paranın sağlanması için Ardahan Merkez İlçe Köylere Hizmet Birliğine bağışlarken, diğer bir aracının da satılıp, gelirinin maliyeye bırakılması için emri veren Ardahan Valisi Murat Yıldırım’ın bu davranışı, başta Bağdeşen köylülerince olmak üzere Köylere Hizmet Götürme Birlik Encümenlerince takdirle karşılandı.


***Vali Otel-Motel yapmayın, yurt yapın dediği bir süreçte.. VİLAYETLER HİZMET BİRLİĞİNİN YAPMAK İSTEDİĞİ YURDA HALA YER VERİLMEDİ!


Ardahan valisi Murat Yıldırım’ın son günlerde yaptığı açıklamalarla, Ardahan’da otel ve motellerin çok olduğuna dikkat çekerken, özel teşebüsün aslında eğitime yatırım yaparak başta yurtlar olmak üzere okul ve bu okullara ite öğrenci yurtları açması gerektiğini ima ettiği bir süreçte, Ardahan İl Özel İdaresinin de üyesi olduğu Türkiye’de ki özel idarelerin bir çatı altında birleştiği VİLAYETLER HİZMET BİRLİĞİ’NİN Ardahan’da yapmak istediği 200 öğrencilik yurdu için özel idareden istediği arsanın bugüne kadar tahsis edilmediği öğrenildi.


Tahsis edilseydi geçen yıl bitmişti!


Alınanı son bilgilere göre geçtiğimiz yılın başında istenilen arsanın hala bugüne kadar tahsis edilmediği öğrenilirken, Vilayetler Birliğinin bu yönde ki ısrarının da halen devam ettiği ve Ardahan İl Özel İdaresi’nde bu yönde ki talebinin bir an önce cevaplanmasının beklediği alınan diğer bilgiler arasında oldu.


***Genel sekreteri eski Göle kaymakamı, bu şansı değerlendirin!..


Ardahan’da yapmak istediği 200 kişilik öğrenci yurdu için acilen arsa tahsis edilmesini bekleyen Vilayetler Birliği’nin Genel Sekreterinin Göle eski Kaymakamlarından olan ve Göle’de görev yaptığı sırada çalışmalarıyla takdir edilen İsmail Çetinkaya’nın olduğu öğrenildi.


***AB Köylerin kanalizasyonunu, ev çatılarını, kooperatiflerine destek verecek ..


Bu yıl gerek özel teşebbüsün gerekse devletin makamlarınca sunulan bir çok projeyi kabul eden Avrupa Birliği, Ardahan merkeze bağlı Bağdeşen (Kinzodamal) köyünün kanalizasyonunu, Göle ilçesinin Kalecik köyünün Kooperatifinin Mandırasının geliştirilmesi ve yine Göle ilçesine bağlı Yeniköy’de 56 evin çatılanması için destek vereceği öğrenildi.


Alınan bilgilere göre, geçtiğimiz yıl hazırlanan ve AB’ye sunulan 6 projeden üçünun projenin kabul edildiği ve bu projeler kapsamında üç köyün kanalizasyonu, mandırası ve evlerinin çatılanmasına destek verileceği bilgisi alındı.


Haber ekleme saati: 19.48 - 10/01/2007


Haber/Foto: Fakir Yilmaz-ÖZEL HABER


Göleli silahlı saldırı sonucu öldürüldü!..
Köprülü Beldesi sakinlerinden Alican ÖZUĞURLU (26) İstanbul'da yapılan silahlı saldırıda öldürüldü. Alınan bilgilere göre dün gece geç saatlerde işinden evine gelirken önünü kesen kişilerle kavga etmesinden dolayı silahla vurularak öldürüldüğü öğrenilen ÖZUĞURLU'nun Yenibosna Adli Tıp'a götürüldüğü ve cenazesi işlemler bittikten sonra Köprülüye getilip defin edileceği öğrenildi.
Özuğurlu'yu vuranlar kim ve kimler olduğu öğrenilmezken, olayla ilgili tahkikatın devam ettiği bilgisi alındı.Haber ekleme saati: 13.14 - 10/01/2007


Haber/Kaynak: www.kopruluden.com


BUGÜN GAZETECİLER GÜNÜ
"Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet.
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."
Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar,
üç sütun üstüne, kapkara haykıran puntolarla,
bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson'un
66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında,
Amerikan amirali
Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.
"Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz,
ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim.
Vatan çiftliklerinizse,
kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
vatan, Amerikan üsleri,
Amerikan bombası,
Amerikan donanması topuysa,
vatan,
kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
ben vatan hainiyim.
Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla :
Nâzım Hikmet
vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.


NAZIM HİKMET RAN


ÖYLE İSE BİZDE VATAN HAİNİYİZ!..
Evet;
Nazım bunları diyordu yıllar önce...

Vatan hainliğini vatanı sattıklarını gizlemek için,
insanları suçlayanlara..

Beceriksizliklerini gizlemek için ..

Hırsızlıklarını, düzenbazlarını,

Ve de; Halkın, milletin olanlarının üzerinde günlerini gün etmek, sülalerine yer ayırmak için ..

Yazanları, söyleyenleri, konuşanları vatan haini ilan ettiler ..

Etmeyede devam ediyorlar ..

Ama şu var ki;
Haklı çıkanlar hep Nazım Hikmetler oldu,
Onları izleyen, onlarla bereber olanlar oldular..
Vatan haniliği, gerçekleri yazmaksa, söylemekse, anlatmaksa ve yaşananları topluma aktarmaksa;
Bizde vatan hainiyiz.. İlan Ediyoruz..


Fakir Yilmaz ve ArdakadaşlarıVALİ GAZETECİLERİ, GÜNÜNDE KUTLADI
Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştırılanlar arasındaki münasebetlerin düzenlenmesi hakkındaki 212 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan, 10 Ocak 1961 tarihinden beri, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" olarak kutlanıyor.Haber ekleme saati: 12.05 - 10/01/2007


Haber/Foto: Gümüşpala Kortağ/Kars
Gürbüz Çapan’ın yeni yıl hediyesini ‘MİT’ diye topladılar!..
Kars’tan bağımsız milletvekili olacağı söylenen Esenyurt eski Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan’ın, yeni yıl olarak hediyesi olarak muhtarlara dağıttığı el çantası birilerini rahatsız etti.
Çapan’ın, içinde bloknot, Esenyurt’taki çalışmalarını içeren kitapçık ve muhtarların yeniyıl ve bayramını kutlayan mesajı bulunan ve üzerinde “Dr. Gürbüz Çapan” yazılı çanta, Kars’taki bürosunda muhtarlara dağıtıldı. Çantanın dağıtımının ardından özellikle Arpaçay ve Akyaka’daki köy muhtarlarını arayan ve kendisini “MİT” diye tanıtan bir kişi, çantaların iade edilmesini istedi. Kendisini “MİT” diye tanıtan kişinin, ev telefonlarıyla aradığı muhtarlara, “Ben Ankara’dan Başbakanlık İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan arıyorum. Gürbüz Çapan tarafından dağıtılan çantaları 10 gün içerisinde iade etmezseniz, hakkınızda işlem yapılacaktır. Aldığınız çanta rüşvete girmektedir.” dediği bildirildi. Muhtarların, “siz kimsizin?” sorusuna sinirlenen kişinin, “Anlamadın mı, ben MİT’im” yanıtı verdiği ileri sürüldü.


*** MİT HABERSİZ!..


Konu ile ilgili görüştüğümüz bir yetkili ise MİT’in bu konuyla ilgisi olmadığını belirterek, “Belli ki MİT’in adı kullanılıyor.” dedi.
Yetkili, konu ile ilgili araştırma yapıldığını ve MİT’in adını kullanan kişi veya kişilerin en azından nereden telefon ettiklerinin belirleneceğini ve gerekli yasal işlemin yapılacağını ifade etti.


***ÇAPAN: KOMPLO


Bu arada, konu kendisine iletilen Dr. Gürbüz Çapan da hemen harekete geçti. İlgili yerlerle görüşen Çapan, bunun siyasi komplo olduğunu belirterek, “Bu olay, Gürbüz Çapan’ı sindiremeyenlerin ve hemşehrilerimden gelen adaylık tekliflerinden rahatsız olanların komplosudur.” değerlendirmesinde bulundu.
Belediye Başkanı olduğunda da, bu tür hediyeler aldığını ifade eden Dr. Çapan, “Hemşehrilerimden gelen milletvekilliği teklifleri, milletvekili olmak isteyen birilerini rahatsız ettiği kesin. Ama, işi bu kadar ahlaksızlığa vardıracaklarını düşünemiyordum. Sonuçta, dağıttığımız çanta, muhtarlarımıza yeniyıl hediyesi. İçerisinde not alacakları bloknot, mühürlerini koyacakları bölmeler var. Yani, MİT’i ilgilendiren bir konu değilki, MİT aramış olsun. Yaptığım görüşmelerde, MİT’in bu işle en küçük bir ilişkisinin olmadığını gördüm. Belli ki adaylık tekliflerini içine sindiremeyenlerin siyasi komplosu” diye konuştu.
Dr. Gürbüz Çapan, ilgili yerlerle de görüştüğünü belirterek, “Yakında, muhtarlarımızın nereden ve hangi numaradan arandığı ortaya çıkacaktır. Hangi numaradan arandığı ortaya çıktığında, arayan kişi de belirlenmiş olacaktır.
Haber ekleme saati: 12.00- 10/01/2007


Haber: Gümüşpala Krotağ/KarsGazeteciler gününde bir gazete daha ..
Ardahan'da yayınlanan yerel gazetelere bir tane daha eklendi.
5'i günlük olmak üzere 8 yerel gazetenin yayınlandığı Ardahan'ın Göle ilçesinde yayın hayatına adım atan, 'Gözlem' isimli yeni gazetey ile Ardahan ve ilçelerinde yayınlanan gazete sayısı 9'a çıkmış oldu.
Yılların gazetecisi Ali Kılıç'ın yeniden gazeteciliğe başlayarak, hatfada iki gün çıkarmaya başladığı GÖZLEM isimli gazete Göle'de yayınlanacak.
Haftanın Salı ve Cuma günleri yayınlanacak olan yeni gazetenin Yazı İşleri Müdürlüğünü Hüseyin Öztürk, Muhabirliklerini ise Seçil Kılıç ve Savaş Kılıç yapacaklar.
Ardahan/Göle ilçesi Oltu caddesi 6. Sokakta yayın hayatına başlayan yeni kardeş gazetemize ve çalışanlarına aramıza hoş geldiniz diyoruz. Haber ekeleme saati: 11.19 - 10/01/2007


Haber: www.sonvilayet.netSeçim yaklaştıkça, Anketler hız kazanmaya başladı ..
2007’de yapılacak olan seçimler için geri sayım yapılırken, anket çalışmaları da hız kazandı. Bir internet sitesinin yaptığı ankete göre “ 2007’de Ardahan’ı en iyi kim temsil eder” sorusu yöneltildi. Toplam 1691 kişinin katıldığı ankette 1165 kişi Ensar Öğüt dedi, Öğüt’ü 127 oy ile Mikail Kayatürk ve Valilik Genel Sekreteri Hasan Dal 127, takip ederken sırasıyla Kenan Altun 118, Fevzi Karakoç 114, Aydın Güçlü ise 40 oy alarak son sırada yer aldı.
İkinci ankette ise “ Ardahan Belediye Başkanlarından hangisini başarılı buluyorsunuz” anketine Mikail Kayatürk katılmazken, 200 kişinin katıldığı ankette en başarılı Belediye Başkanı Hanak Belediye Başkanı Harun Tankoç 95 oy alarak birinci sırada yer aldı. İkinci sırayı 29 oy ile Nizamettin coşkun( Çıldır), 15 oy ile Sabri Muratoğlu(Göle), 13 oy ile Şükrü Bozyiğit(Göle), Adnan Gündoğdu(Aşıkşenlik), Gülcemal Fidan(Damal), Kemal Muhittinoğlu (Köprülü), Necati Tuna (Ortakent) 12 oy alarak son sıralarda yer aldılar.
Ayrıca dershanelerde unutulmadı, “ Ardahan’da faaliyet gösteren dershanelerden hangisini başarılı buluyorsunuz” sorusuna 110 kişi oy kullandı, birinci sırayı 68 oy ile Yakutiye Dershanesi alırken, Ardahan Çözüm Dershanesi 42 oy ile ikinci sırada yer aldı.Haber ekleme saati: 08.53 - 10/01/2007


Haber: Nihat (Deniz) Yilmaz-İstanbul


Cumhuriyet’in temeli Ardahan’da atılmıştır
Osmanlı Devletinin 1. Cihan Harbinden sonra parçalanmasından sonra Doğu illerinde kendi topraklarını korumak için mücadele veren milis kuvvetlerini toplamak için hareket geçen ve MİLLİ ŞURA HÜKÜMET'ni kurup, birlik beraberliği sağlayan MİLLİ ŞURA HÜKÜMETLERİ VE ARDAHAN KONGRELERİ'nin 88. Yıl dönümü verilen bir konferansla anıldı.
Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen, Tarih Öğretmeni Yusuf Demirci'nin konuşmacı olarak katıldığı konferansta kurtuluş savaşı öncesi başlatılan ve Ardahan, Kars ve Batum'u kapsayan Milli Kurtuluş Hareketleri kongrelerinde Anadolu topraklarında ilk kez Cumhuriyet rejiminin isminin kullanıldığına dikkat çekildi.
Ulusal Bağımsızlığa ve Ulusal Egemenliğe dayanan, modern Türkiye'nin doğuşuna giden yolda ilk örgütlenme faaliyeti olan "MİLLİ ŞURA HÜKÜMETLERİ VE ARDAHAN KONGRELERİ" nin 88. yıldönümü nedeniyle düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan Ardahan Valisi Murat Yıldırım tarihimizde önemli günlerden biri olan Ardahan Kongrelerinin geleceğe taşınması ve yeni nesillere, bu toprakların nasıl kazanıldığını anlatılması gereğine dikkat çekti.
Ardahan Halk Eğitim Toplantı Salonu'nda yapılan ve Ardahan Valisi, Belediye Başkanı ile bir çok dinleyicinin katıldığı konferansta, Tarih Öğretmeni Yusuf Demirci, Ardahan, Kars ve Batum'da kurtuluş savaşının ilk meşalesinin bu bölgelerde yapılan kongrelerde yakıldığını, bununda bölgede kurulan Milli Şura Hükümeti tarafından ateşlendiğini ve dağınık olarak düşmana karşı mücadele eden milis kuvvetlerin bir araya toplanması sağlanarak, güçlü bir savunma ordusunun oluşturulduğu ve işgalcileri başta Doğu Anadolu Bölgesi topraklarında olmak üzere Anadolu topraklarında dışarı attığını söyledi.
Haber ekleme saati. 08.50 - 10/01/2007


Haber: Barış Bilgin Foto: Özkan Karakaya


SON DAKİKA-SON DAKİKA-SON DAKİKA


Ardahan Bayındırlık İl Müdürü açığa alındı!..
Uzun süredir hakkında çeşitli iddialar ortaya atılan ve bu iddiaların gerek bizim tarafımızda gerekse kamuoyunun vicdanında defalarca gündeme getirilmesine karşın görevde tutulan Ardahan İl Bayındırlık Müdürü Hüsamettin Boy ile bir bayındırlık çalışanı açığa alındılar.


Alınan bilgilere göre Kars İl Bayındırlık Müdürü görevinde görünüp, Ardahan İl Bayındırlık Müdürlüğünü vekaleten yürüten ve bu nedenle maaşi ve yol ödeneği adı altında devletten iki şekilde para alan Hüsamettin Boy ve Bayındırlık çalışanı İlhan Dursun geçtiğimiz gün Bayındırlığa yapılan operasyon ardından Ardahan Valisi tarafından açığa alındıkları öğrenilirken, haklarında bir çok iddialar olan müdür ve çalışanının yürütülen soruşturmanın selameti için açığa alındıkları bilgisi alındı.


***Yine biz yazmıştık, onlar sahip çıkmıştılar!


Haklarındada ki iddilar dolaysıyla gazetelerimiz ve sitelerimiz tarafından ısrarla yazılan ve dile getirilen bir çok konu gibi Ardahan İl Bayındırlık Müdürlüğünde yaşananları yine biz günler, aylar ve yıllar önce yazmış, dile getirmiştik.


Ancak, bugün olduğu gibi dünde bugün açığa alınanlara birileri sahip çıkmış, yalakalık adına, bize inat sahiplenme uğruna ve de birilerinin sözüm ona gazetecilik yaparak bizi çürütmeye çalışmıştılar.


***Şimdi soruyoruz, utanacak yüzünüz kaldı mı?!.


En son yazdığımız için yılların devlet hastanesinde ki yoğun bakımı sadece ve sadece bizi yalanlamak için ortada kayıp edenler gibi dün bayındırlık başta olmak üzere, Köy/Des gibi gerçekleri yazdığımız için bizi çürütmeye çalışanlar acaba bugün utanacaklar mı, yoksa utunacak yüzleri varmı.


Başta dağ köylerinde ki çocukların ve de kadınların aşılanması için Ardahan'ın da içinde bulunduğu 12 vilayete Dünya Bankası parasıyla alınan Aşı Arabasını kendilerine makam aracı edenler, yolu suyu olmayan köyler dururken, başında bulundukları Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin paralarını kendi babalarının paralarıymış gibi milyarlık araçlara ödeyenler acaba Bayındırlık olayında ders çıkaracaklar mı?


Bilmeyiz ama biz yazmaya devam edeceğiz, yazdıkça da deşmeye, kamuoyunun gözü önüne dökmeye devam edeceğiz, yılmadan, usanmadan vede bıkmadan ..


Her ne kadar birileri birilerini savunmak uğruna bizi vatan hani ilan edip, 'devletin altını oyuyorlar' deseler de, hırsızların, düzenbazların, gericilerin, iş yapamaz beceriksizlerin ve olduğunu ve onların bilip, bilmeden savunmaya geçtiğini, birilerin ise yalakalık yarışı içinde bizi çürütmeye çalıştıklarını halkın gözü önüne döküp, yazdıklarımızı da, onları da halkın vicdanında yargılatmaya devam edeceğiz.
Haber ekleme saati: 21.14 - 09/01/2007


Haber/Foto: Fakir Yılmaz-ÖZEL HABER


KAYMAKAMLIK MAHKEMELİK!..
Yaptığımız haberlerin er yada geç haklı bulunduğu bir Ardahan'da ilginç, ilginç olduğu kadar da gülünç durumlar yaşanıyor ...


Yılların hastanesinin yoğun bakım servisinin haberimiz ardından yok edildiği gibi dün yeni bir haber alıyorum..


Bizim tamamen müteahhit firmaya tanınan özel jestlerin üzerinden bakıp, haber yaptığımız Göle Köy/Des projesinin mahkemelik olduğunu duyuyoruz.


Takdiri ilah-i mı diye sorduğumuz bu gelişme öncesi, bizim gibi haberi yayınlayanlara değil, sadece biz olduğumuz için bize tekzip gönderen, dava açanların bugün kendilerinin davalık olduğunu duyuyoruz.


Hem de 525 milyarı işe başlamadan ödedikleri müteahhit tarafından ..


İki trilyonun üzerinde sıcak parayla ihale edilen ve ihalesinin bile uzun süre tartışıldığı Göle Köy/Des işinin önce bizimle, ardından bizim kaymakamla, sonrada kaymakamla İl Genel Meclis Üyeleri ile, sonra ilçenin muhtarlarıyla davalık olduktan sonra şimdi de, yolu yaptığını iddia eden, ancak yapmadığı belgelerle tespit edilen ve bu nedenle 800 bin Ytl'si ile teminatı içeride tutulan müteahhitle davalık..


Evet sevgili okurlar, sadece biz yazdığımız ve biz duyurduğumuz için rahatsız olanların bile sonradan, adeta, 'ya adamlar yazıyor, biz kızıyoruz, ama gelin görün ki haklılar, bu kadar da rezalet olmaz' dedikleri bir süreçte Ardahan'da yaşananların son bir örneği de bu dava olacak gibi..


Gerçi, muhtarların şikayeti üzerine gelen müfettişlerin raporunun içeriği ne oldu diye merak edilen bir süreçte bize düşen, bize inanmayıp, yalanlamaya çalışanlara ancak gülmektir.


Gülüyoruz da... Neyimizle güldüğümüzde siz tahmin edin ..


Ha bu arada, Saddamın asılmasını TV’lerde ve gazetelerde boy boy göseten, çete yakaladık diye insanları karakollardan savcılıklara, adliyelere, hastanelere taşırken yargılamadan suçlu gösteren medya ve gazetelere güçleri yetmeyenlerin, bize, yazdığımız alakasız bir haberler yüzünden, cezalar kesmeleri de bizi yıldırmayacaktır.

Çünkü, tarih kimin haklı kimin haksız olduğunu zamanla gösterdiği gibi gerçek adaletin halkın vicdanı olduğunu da ortaya koyacaktır, koymuştur da..fakiryilmaz323@hotmail.com


Fakir Yılmaz'ın ve diğer yazarlarımızın daha önceki yazılarını okumak için sitemizin solunda bulunan, 'KÖŞE YAZARLARI' linkini tıklayın...


KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİKLERİNİN ADI 4X4 LÜKS ARAÇLAR!
Bir çok köyünün yolu ve suyunun olmadığı Ardahan'da idarecilerin büyük bölümünün lüks araçlar aldırıp, kullanmaları dikkat çekiyor.


Yıllardır yapılmayan bozuk köy yollarını yaptırmaktansa ve bu konularda çözümler üretilmesi gereken 5 ilçesi 3 beldesi, 227 köyü bulunan Ardahan'da her gelen kaymakamın döneminde yeni bir aracın alınması dikkat çekerken, bu araçların son model olmalarının yanı sıra 4x4 Turbolu ve son model olması gözlerden kaçmıyor.


Kaymakamların başında bulunduğu ve köylere hizmet götürmesi için milyonluk bütçelerin ayrıldığı Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin hesaplarından harcanan paralarla alınan lüks ve son model 4x4 araç modasına en son Posof İlçe Kaymakamlığı da uydu.


***Küçük işler bunlar, büyütmeyin!


İl ve ilçe merkezine bağlı köy yollarının bir çoğunun yıllardır tamir yüzü görmemesi ve %80'ninden fazlasının stabilize yol olduğu bir süreçte Kaymakamların keyiflerine düşkün olup, yine başında bulundukları Köylere Hizmet Götürme Birliği hesaplarından son model ve milyonluk araçlar almaları tepkilere neden olurken, 49 köyünün yol ve su işlerine çözmesi için 1997 model, 1 dozeri, 1 greyderi ve bir kamyonu bulunan Posof ilçesi Köy Hizmetleri birimi yok imkanlarla mücadele ederken, ilçenin kaymakamına 48 bin 400 Ytl'ye alınan Ford Marka, Turbo özelikli 4x4 yeni makam aracına binen yeni Posof Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar bu durumu kendisine soran gazetecilere yönelik olarak verdiği cevapta, 'Küçük işlerle uğraşmayın, olacak bu kadar' demesi dikkat çekerken, aracın kendisi döneminde değil, iki ay önce Afyon Vali yardımcılığına atanan eski kaymakam Yıldıray Malgaç tarafından alındığını söylemesi dikkatlerden kaçmadı.


***Eski Vali el koymuştu, yeni vali mercedes almaktan vazgeçmişti!


48 bin 400 Ytl. bedelle alınan yeni 4x4 Ford Marka aracı kullanan Posof Kaymakamlığının daha önce aldığı başka marka 4x4 araca dönemin valisi Hasan Özdemir kızmış, el koyarak Köy hizmetleri Birliğinin Hizmetine verilmişti.


Eski valinin kızarak el koyup, Ardahan Köy Hizmetler müdürlüğünde kullanması için aldığı aracın yanı sıra yeni vali Murat Yıldırım'da kendisine yeni araç alınması için alınan kararak uymayıp, mercedes marka aracın alınmaması için emir vermişti.


Köy Hizmetleri ise tamirhanelik araçlarla dolu!
İlçe kaymakamlarının ve bir çok idarecisinin 4x4 araçlar aldırıp, makam aracı olarak kullandığı Ardahan'da ki Köylere Hizmet Götürme Birliğinin bahçesi ise hurda araçlarla dolup, taşmış konumda.
Ellerinde olmayan imkanlar dolaysıyla yeni araç alamadıklarını belirten Ardahan Valiliği Genel sekreteri Hasan Dal ise, yaşanan bu sıkıntıyı araçları onararak gidermeye çalıştıklarını belirtti.


5 kamyonu yeni onardıklarını, 2 kar temizleme dozerlerinin şimdi bozuk olduğunu ve tamir parası için beklediğini belirten Dal, Köy hizmetleri biriminin 3 yıldır atıl durumda olan Sıvı Yakıtlı Kalorifer kazanını ancak bu yıl değiştirebildiklerini ve Posof kaymakamlığının aldığı yeni aracın parası kadar bir masrafla devasa birimin kalorifer tesisatını kurtarıp, yeniden hizmete verdikleri gibi yıllık 150 ila 200 bin Ytl.'lik tasarruf sağladıklarını belirtti.


Valimizin direktifleri ile az para ile, az işçi ile ve az araçla en ok hizmeti vermeye çalıştıklarını belirten Ardahan Valiliği İl Genel Sekreteri Hasan Dal Ardahan'da ki köy yolarının bir çoğunun stabilize olduğunu, bunların onarımı ve asfaltlanması için Köy/Des projelerini faaliyete geçirdiklerini sözlerine ekledi.


Bu da vatandaşın 4x4'ü!
Kaymakamların ve bir çok idarecinin yolu ve suyu bulunmayan Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin hesaplarında altlarına aldıkları 4x4 lük araçların yanında Ardahanlı köylüler ise AB'nin kapısını zorlayan bir dönemde 1960'lar da kalan atlı kızaklarla köylerine gider, evlerine su taşırlar.
Haber ekleme saati: 17.25 - 09/01/2007


Haber: Fakir Yılmaz Fotolar: Barış Bilgin/Tuğba Yılmaz


Karslı Askerin intihar girişimi ..Beyoğlu'nda bir asker, eşi ve çocuğuna para gönderemediği gerekçesiyle bir binanın çatı katına çıkarak intihar etmek istedi.
İstanbul'da vatani görevini yapmakta olan Cevat Güllüoğlu ailesine para gönderemediği ve kira borçları olduğu gerekçesiyle intihar etmek için Beyoğlu Şişhane'deki Çiçek Apartmanı'nın çatı katına çıktı. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü ekipleri ihbar üzerine olay yerine geldi. İtfaiye ekiplerinin de hazır bulunduğu bölgede polis, Güllüoğlu'nun yanına giderek genci intihardan vazgeçirmek için uzun süre dil döktü. Kars'ta bulunan eşi ve çocuğuna para gönderememesi ve kiralarını ödeyememesi sebebiyle intihar etmek istediği öğrenilen asker Cevat Güllüoğlu, polis ekiplerinin "Para vereceğiz, borcunu ödeyeceğiz" demesi üzerine intihardan vazgeçti. Polis tarafından çatıdan indirilen Güllüoğlu, polis aracına bindirilerek Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
Öte yandan bazı vatandaşların Güllüoğlu'nun intihar girişimini cep telefonlarıyla kaydetmesi dikkat çekti.
Haber ekleme saati: 17.20 - 09/01/2007


Haber: Nihat (Deniz) Yılmaz/İstanbul


Cinayet işlediler suç aletini üzerinde unuttular ..
Özelikle kış aylarında köylerde getirilip, şehir merkezlerine bırakılan ve bu nedenle çoğaldıkları öne sürülen başı boş köpekler belediye yetkililerince zehirli iğnelerle yok edilmekteler.


Sayıları bir hayli çoğalan ancak öldürülmeleri yasalarla engellenen başı boş hayvanların çoğalmasının önüne geçmek için gizlice köpek katliamı yapan belediye temizlik işleri müdürlüğünün yaptığı bir operasyonla zehirli iğne olduğu öne sürülen iğnelerle öldürülen köpekler cadde ve sokaklarda suç aleti zehirli iğnelerle bırakıldığı gözlendi.


***Temizlik İşleri Müdürü Metin Marancı:
“Zehir değil, bayıltıyoruz, inanmıyorsanız su dökün kalkarlar!”


Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ardahan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Metin Marancı, itlaf olmadığını, köpekleri sadece bayıltıp çöp merkezine götürüp attıkları belirtirken, geçen yıl 4 bine yakın köpeğin kent merkezinde dışa çıkarıldığını belirtirken, Marancı’nın su dökün kalkar’ demesi üzerine yeniden olay mahallîne gidip, üzerinde zehirli iğne ile cadde ortasında öldürülen köpeğin üzerine su döktük ama yinede kaldıramadık. Belki de bayıltıcının dozunu biraz kaçırmıştırlar... Haber ekleme saati: 17.33 - 09/01/2007


Haber/Fotolar Barış Bilgin/Ardahan


Ardahan -26'yı buldu!..
Doğu Anadolu Bölgesi'nde, gecenin en düşük hava sıcaklığı, eksi 26 derece olarak Ardahan'da ölçüldü.
Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, soğuk havanın etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde, gecenin en düşük hava sıcaklıkları, sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 26, Erzurum'da 24, Kars'ta 22, Iğdır'da 16 ve Erzincan'da 6 derece oldu.
Günün en yüksek hava sıcaklıklarının ise Erzurum'da eksi 8, Erzincan'da 2, Kars ve Iğdır'da eksi 7, Ardahan'da eksi 9 olması tahmin ediliyor.
Yetkililer, önümüzdeki bir hafta içerisinde bölgede yağış beklenmediğini, sıcaklıkların aynı seviyede kalmasının tahmin edildiğini bildirdi.
Bu arada, Bingöl'de 43, Muş'ta 29, Ardahan'da 4, Erzurum'da 29 ve Erzincan'da 15 olmak üzere, bölgede 120 köy yolu ulaşıma kapandı.
Yollarının ulaşıma açılması çalışmalarının aralıksız sürdüğü bildirildi.
Haber/Foto: www.sonvilayet.net


Kurban kesmedik mi, toplayamadık mı?!.
Bu yıl yılbaşı ile birlikte kutlanan kurban bayramında kesilen kurban sayısının il nüfusuna göre bir hayli az olduğu ortaya çıktı.


Her kurban bayramlarında tartışma konusu olan kurban derilerinin başta cemaatlerce olmak üzere gelişi güzel toplanılmasının bu yıl ki kurban derisi sayısında düşüşe neden olabileceği de belirttirilirken, asıl sorunun yaşanan hızlı göçten dolayı meydana geldiği bildirildi.


Kurban bayramının birinci günü kesilen kurbanların derilerin toplamak için hemen harekete geçen ve kaçak deri toplanılmasının önüne geçmek isteyen Türk Hava Kurumu Şubeleri, Ardahan ve ilçelerinde, 3067 büyük baş, 699 küçük baş deri olmak üzere toplam 41 ton 720 kilo deri topladılar.


***2 köyde izinsiz toplanılan deri yakalandı ..


Ardahan ile Çıldır, Hanak, Damal ve Posof THK'nin ortaklaşa topladıkları derileri toplamak için büyük gayret sarf eden cemaatlerin ne kadar deri topladığı bilinmezken, Ardahan merkeze bağlı iki köyde izinsiz toplanılan deriler yakalandığı öğrenildi.
Alınan bilgilere göre, Ardahan merkeze bağlı Bağdeşen (Kinzodamal) ve Yanlızçam Hasköy'de 60 kurban derisinin yakalandığı ve şahısların savcılığa çıkarılıp, cezalandırıldıkları bilgisi alınırken, en çok derinin, Çıldır'la birlikte derileri toplayan Ardahan THK Şubesinin topladığı öğrenildi.


Ardahan ve Çıldır'da 18 ton 920 kilo deri toplayan THK, Göle'de 11 ton, Posof'ta 6 ton 300 kilo Hanak ve Damal'da ise 5 ton 500 kilo deri topladığı öğrenilirken, il genelinde toplanılan 41 bin ton 720 ton derinin önümüzdeki günler içinde ihale edilen firmaya teslim edileceği bilgisi alındı.


***En çok büyükbaş Ardahan'da en az küçükbaş Damal'da kesildi!


Kurban Bayramında en çok kurbanı Ardahan kent merkezinin kestiği belirlenirken, Damal'ın hiç küçükbaş hayvan kesmediği ortaya çıktı.
Bin 225 büyük baş, 350 küçükbaş hayvanı kurban olarak kesen Ardahan'ın yanı sıra, Göle'nin 750 büyükbaş, 350 küçükbaş, Hanak'ın 462 büyükbaş, 17 küçük baş, Çıldır'ın 127 büyükbaş, 50 küçükbaş hayvanı kurban niyetine kestiği, Damal'ın ise sadece 120 büyükbaş hayvanı kurban olarak kestiği alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haber ekleme saati: 10.01 - 09/01/2007


Haber/Foto: Fakir Yılmaz/Ardahan


Ekmeğimizden 50 gram çaldılar haberiniz var mı?..
Ardahan'da satılan ekmeklerin gramajı gizlice düşürüldü.


350 gram ekmeğin 50 kuruşa satıldığı Ardahan'da, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Fırıncılar tarafından alınan gizli bir karar ile 50 gram düşürülerek, 50 kuruşa satılmaya başlandığı ortaya çıktı.
Kamuoyunda gizli olarak alınan kararın iki gündür uygulandığı ortaya çıkarken, konu hakkında görüşlerine başvurup, 'Bu kararı siz mi aldınız?' sorusunu sorduğumuz Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Bahattin Özdemir'in cevabı aynen şöyle oldu.
'Tabi taübi biz aldık, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'de onayladı, kararı belediyeye ulaştırdık. Zam isteyen fırıncılara zam vermedik. Böyle bir yol ile zamı engelledik' dedi.

Sayfa 5 - 233 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan