Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 45
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 13 Gün Gelmedi
abdullahank 51 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 140 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 145 Gün Gelmedi
atlantis 166 Gün Gelmedi
baris dursun 166 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 175 Gün Gelmedi
adacala 176 Gün Gelmedi
admin 178 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 179 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Oyunu Kullan Ardahan
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİTEMİZE REKLAM VERMEK İÇİN;
0. 535 418 32 58 NOLU TELEFONUMUZU ARAYABİLİRSİNİZ..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Seni Baydar’da Kurtaramayacak!

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHDP’nin 2015 Genel Seçim çalışmalarına damgasını vuran ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ sözünün diğer bir versiyonu da Ardahan’da AK Partinin milletvekilline söylendiğinden haberiniz var mı?
Evet, HDP’nin başkan olmak isteyen tarafsız cumhurbaşkanı (!) Erdoğan’a, ‘seni başkan yaptırmayacağız’ sözünün diğer bir söylemi de Ardahan’da AK Parti ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’a söyleniyor.
Gittiği köylerde oy istediği seçmenin yoğun eleştirilerine maruz kalan Orhan Atalay’ın 4 yıl boyunca telefonlarına cevap vermediği, ‘Kazı çalınan beni arıyor’ tepkisi bugün kendisine yönelen en büyük tepki olduğunu görürken, oy istediği seçmenin, ‘Seni Baydar’da kurtaramayacak’ demesi gerçekten de düşündürücü bir durumdur..
Çünkü 4 yıl boyunca kendisinden beklenen hizmetleri alamayan Ardahan seçmeni ‘Orhan Atalay'ın 7 Haziran’da alacağı oyların büyük bölümünü 2. sıra adayı Veteriner Hekim Yunus Baydar’ın sayesinde alacak’ diyor..
Buna neden ise başta Posof’ta olmak üzere, Hanak’ta, Çıldır’da oy isteyeceği seçmen bulamayan Atalay’ın seçilmesi hayal olan Baydar’ı 2. sıra aday etmesi ve onun sayesinde kuzey kazaları denilen Hanak’a, Damal’a, Çıldır’a, ve Posof’a girdiğini belirtiyor, 4 yıl boyunca telefonlarına çıkmadığı, köylerine gitmediği, yollarını yapmadığı Orhan Atalay’a bir hayli tepkili olan Ardahanlı seçmen..
‘Seni Baydar’da kurtaramayacak’ diyerek, bu gidişle 3. parti olacağı ileri sürülen Prof. Orhan Atalay’a tepkisini ortaya koyan Ardahanlı seçmenin diğer bir şikayeti de Atalay’ın vekil olduğu süre boyunca kendisine danışman ettiği dayısıdır..
Evet, vekil olduğu süre içinde sağ yakınlarına iş bulan, ölü yakınlarının isimlerini tabelalara astıran Atalay bir hayli zorda vesselam..

**Kadın Seçmen..

Onca erkek adayın arasında tek bir kadın adayın HDP 2. sıra adayı olduğunu bilen Ardahanlı kadın seçmenin, 7 Haziran’da yapılacak olan seçimlerde ardahan vereceği kararın ülke de olduğu gibi Ardahan’da da seçimin kaderini belirleyecek gibi..
Kimi köylerde kadınların eşlerini, kızlar ise babalarını dinlemediği ve ‘Benim oyuma karışma’ dediğini de duyduğumuz şu günlerde kadın kolları olmayan partilerin kadın seçmene gözü gibi bakan partilere karşı nasıl bir önlem alacağı merak etmekteyiz..

**MHP’liler MHP’ye Oy Veriyor mu?

Efendim ‘Kürtler kendilerine oy verirse barajı HDP barajı aşar’ diyerek başlayan seçim sohbetlerine adeta deliriyorum desem inanın..
ardahan Çünkü, bu tip söylemlerde bulunanların hem samimi olmadıklarını, hem de ‘HDP Türkiye Partisi olmalı’ deyip, öte yandan HDP’yi sadece Kürtlerin partisi olarak değerlendirmeleridir..
Evet bende diyorum ki; Bu memlekette MHP’li geçinip, MHP’ye oy vermeyenler MHP’ye oy verirse MHP Ardahan’da olduğu gibi tüm Türkiye’de iktidar olamazsa da CHP’nin yerine geçmez mi?
İşte bir yandan Kürtleri HDP’leştirip, ‘ya Kürtler kendisine verse, keşke Türkiye Partisi olsanız, Öcalan olmazsa, PKK olmazsa’ deyip, bir taraftan da kendilerine bile oy vermeyenler bu ülkede seçmen..

**Barajın Hatırı İçin..

ardahan On gün kalan genel seçimler öncesi en çok tartışılan siyasi konuların başında gelen HDP’nin Seçim Barajını aşıp aşamayacağıdır.
Dünya’nın hiç bir ülkesinde olmayan %10 Seçim Barajını aşıp aşmayacağının yoğun bir şekilde tartışıldığı Ardahan ve ülke de benim tek diyeceğim şudur..
Başta Türkler olmak üzere şu an başka partilerde bulunan Kürtler ve iktidardan rahatsız olanların HDP’ye tam değil, yarım oy vermesidir..
Aksine mi barajı zorlayanları zorda ve yanlız bırakmaktır..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Ülke barışı için sizde bir oy kullanın..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş'Dağda değil, ovada siyaset yapın' denilenlerin meclise girmemesi için önlerine konulan %10 Barajı aşmaya çalıştığı ülkemde önümüzde ki pazar günü seçim var..
Ben dahil, milyonlarca insanın başına gideceği ve vicdanı ile oyu arasında kalacağı sandıklarda nasıl bir sonuç çıkacağının tartışıldığı şu günlerde en çok konuşulanların başında gelen diğer önemli bir konu da başlatılan barış sürecinin devam edip, Ardahan Haberi etmeyeceğidir..
Ve bu barışın 7 Haziran Genel Seçimleri ardından devamı için kimin hangi safta, nerede yer aldığı konuşulup, tartışılmaktadır.
Şu an hükumet olan AK Parti’nin ‘Ben başlattım’ dediği barış sürecinin muhatabı olan HDP’nin meclise girmesiyle devam edeceği yönünde kanı belirtenlerin hala çoklukta olması umutları arttırırken, buna karşı çıkıp, HDP’yi meclise sokmamak için devletin imkanları dahil tüm güçleri harekete geçirenler de hiç az değil..
İşte burada biz seçmenlere çok büyük görev düşüyor ve 7 Haziran’da başına gideceğimiz sandığın başında barışın devamı, ülkenin huzuru için gerekeni yapmalıyız diye düşünmekteyim..
Bu nedenle; kardeşimin düğünü olmasına karşın Ardahan’da ayrılmayıp, 7 Haziran’da önüme konulacak olan seçim sandığını bekliyor ve barışa devam diyeceğim..

**Alevilere açık mektup..

HDP Ardahan Adaylarına destek için Ardahan’a gelen Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu eski başkanı ve HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker’in ve onun gibi düşünen binlerce Alevinin önümüzdeki genel seçimlerde ortaya koydukları tavır ülkede ki tüm devrimci, demokrat, sağduyulu insanların bir araya gelmesine büyük katkı sunmuştur.
Avrupa’da esip, Ardahan’a kadar uzanan bu rüzgarın 7 Haziran’da sandıklara yansıyacağını görürken, bu ülkede ki tüm ezilmiş, mazlum halkların birlikteliğine yeniden inanç getirdim..
Ve gerek haber için, gerek ise özel ziyaretlerimde gittiğim Damal’ı, Hanak’ı, Göle’de ki Alevileri hatırladım..
Ardahan Haberi Damal’ın değil Ardahan’ın, ülkenin en yoksul ilçesi olduğunu, Hanak’ın yarısının Alevi olmasına karşı inkar politikalarının kurban olduğunu hatırlarken, burada ki Alevilere bir açık mektup yazma gereği duydum..
Çünkü Avrupa’da ki Aleviler gibi Ardahan’da ki Alevilerinde yıllarca birilerince, ‘oy deposu’ olarak görüldüğünü bilen biri olarak Alevilerin ilk kez değil, her dönem ortaya koyduğu kardeşlik hukukuyla adeta ayağa kalktıklarını görmenin huzuru ile ele almaya başladığım mektubuma başlamadan önce gazetemizi ziyaret eden Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu eski başkanı ve HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker’in HDP’den aday olma süreci ile ilgili açıklamasına göz attım.
Öker’in açıklamasını okuduktan sonra benim mektup yazmama gerek kalmadığını, çünkü benim yazacaklarımı zaten Öker’in özetlediğini görüyordum.

**İşte Öker’in o açıklaması..

HDP’den aday olduktan sonra yaptığı açıklamasında; HDP’nin Türkiye’deki seçimlerde Avrupa'daki Alevi temsilcilerden bir kişiye kontenjan aday sözünün verildiğini belirterek, "HDP ile Aleviler olarak ittifak yapılmasını doğru buluyorum. Erdoğan Alevilerin baş düşmanıdır. Siyasette ittifaklar yapılır. Bunun tarihte örnekleri var. Son üç yılda Aleviler olarak Avrupa Demokratik Güç Birliği oluşumuna öncüğlük ettik kurum olarak. Asgari konularda ortalığa inanıyorum. Gezi olayları bu süreci ve ortaklığı doğruladı. İŞİD terör örgütüne karşı kimin büyük mücadele verdiği ortada" demişti. Aleviler olarak politik mücadelelerini parlamentoda sürdürmek istediklerini de söyleyen Öker "Biz bugüne kadar parlamento dışında hep mazlum halkların mücadelelerini savunduk. Bundan sonra da mücadelemizi parlamentoda sürdürmek istiyoruz"

**Kimse İşe Girmeyecekse Aktaş Niye Açılıyor?

Biri petrol, ikisi doğalgaz boru hattı olmak üzere 3 önemli enerji hattının geçtiği Ardahan’da kaç kişi BTC, Botaş ve Nabucco’da iş buldu?
Peki başta Posof’ta, Çıldır’da, Hanak’ta olmak üzere bölgede yapılan HES Barajlarında kaç Ardahanlı çalıştı, kaçı şu an kadrolu elaman olarak ekmek kazanıyor?..
Ardahan’ın güzel doğasını alt üst eden ve iktidar tarafından ‘yatırım’ olarak yutturulan bu yatırımların yanında Ardahan’da yapılan onca inşaatta kaç Ardahanlı müteahhit var?
Ardahan Haberi Ya onca İş-Kurlu kimlerden oluşuyor?
Bilmem ama AK partili Vekilin bir çok akrabasına iş bulduğu, AK partili Belediyelerin partilileri Bankamatik memuru yaptığı iddia edilen Ardahan’da gerek devlet, gerek ise özel sektörde iş bulan kaç Ardahanlı işsiz var?
İşte en son örneği de 55 yıldır açıldı, açılacak denilip, bu yılda hala açılmayan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısına niye bekçide olsa bir Ardahanlı işe alınmaz..
Evet soruyoruz başta bizim gazetelerimiz olmak üzere bir çok Ardahanlının, Çıldırlının açılması için büyük mücadele verdiği Çıldır Aktaş’a neden kurum içinde elamanlar atanıyor?
Niye kadro açılıp, 20-30 Ardahanlıya iş sağlanmıyor?
Bunun cevabını kim verecek?
Şu an yeniden oy için kapı kapı gezen AK Partili Milletvekili mi?
Yoksa bunları yazarak iktidarı, vekili rahatsız eden bizler mi?
Yoksa yeniden AK parti’ye, Orhan Atalay’a oy vermek üzere olan, çocukları işiz Çıldırlılar mı?
Bilmem ama Ardahanlı gibi Hanaklı, Damallı, Posoflu, Göleli ve Aktaş’ı son umut gören Çıldırlılar birilerine hesap sormalı diye düşünüyorum, tabi anlayan olursa..

**HDP Emin, Ama Ağır Adımlarla Yol Alıyor..

Dünyada eşi benzeri olmayan bir seçim barajına karşın, 7 Haziran’da yapılacak olan Genel Seçimlere parti olarak katılma kararı alan Halkların Demokratik Partisi HDP’nin bu barajı yıkıp, yıkmayacağı 7 Haziran seçimleri öncesi tartışılan siyasi konuların en başında gelen konu..
Evet, ‘HDP 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler de bu büyük barajı yıkacak mı?’ sorusuna cevap arayanların bir hayli çok olduğu şu günlerde başta, bu soruyu soranlar olmak üzere bu ülkede demokrasi mücadelesi veren herkesin HDP’ye bir oy Ardahan Haberi vermesi gerektiği de konuşulup, tartışılan bir süreçte bu yönde bize sorulduğunda HDP’nin emin, ama ağır adımlarla yol aldığını rahatlıkla söyle biliriz.
Çünkü %10’u hafif bir engel görmek yanlış ve buna göre adım atmak gerektiğini HDP’nin eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’da söylüyor..
Bu nedenle bu emin ama ağır adımlar ile alınan bu yoda ki taşları kaldırmak bu ülkenin geleceğini düşünen herkese düşmektedir..
Çünkü iktidarın tüm gücü ile yüklendiği HDP’nin bu barajı aşması demek bu ülkede yaşayanların istediği demokrasi barajını aşmak demek olduğunu herkes anlamalı, bilmeli ve buna göre oyunu kullanmalıdır..
İşte burada ben HDP’liyim diyen, HDP’den aday olan, HDP’nin bu ülkenin meclisinde olması gerektiğini konuşan her kes ama herkes 7 Haziran’a kadar direnmeli, uyumamalı..
Çünkü %10 Baraj yetmez gibi devletin tüm imkanlarını seferber ederek, HDP’ye yüklenen bir iktidar, başkan olmak isteyen biri yetmez gibi onca medya ve gazete engeli olduğunu, bunlar yetmez gibi sahte anket şirketleri var bu ülke de, bu seçim de..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ülke’de Selo,
Ardahan’da Doktor!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşÖnümüzde ki hafta sonu yapılacak olan genel seçimler öncesi en çok ilgi toplayan lider HDP Genel Başkanı Selahhattin Demirtaş olurken, Ardahan’da da Demirtaş’ın genel başkanlığını yaptığı HDP Ardahan Milletvekili Adayı Doktor Taşkın Aktaş olduğu dikkatlerden kaçmıyor.
7 Haziran’da yapılacak olan Genel Seçimler öncesi en çok oyu alacak olan genel başkan ve milletvekili kimlerin olduğu yönünde yapılan açıklamalarda ülkede HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ardahan’da ise HDP’nin Milletvekili Adayı ve Ardahan Milletvekili olacağı ileri sürülen Dr. Taşkın Aktaş olduğu belirtilmektedir.

Ardahan Haberleri **Tek Kadın Adayı HDP’de..

Ülke genelinde olduğu gibi Ardahan’da da kadınları unutmayan ve iki adayından birini kadınlara ayıran HDP Ardahan’da da 2. Sıra adayı Arzu Moco ile 7 Haziran genel seçimlerine gidiyor.
HDP Ardahan Milletvekili Adayı Arzu Moco, HDP Milletvekili Mülkiye Birtane ile birlikte, Göle ilçesine bağlı Kuytuca ve Toptaş köylerini ziyaret ederek, destek istedi. Kuytuca köy meydanında yapılan toplantıda konuşan Birtane, Göle ilçesinin HDP'ye sahip çıkacağını dile getirerek, "Diğer sistem partilerinin sizlerin iradesini hiçe saymasına izin vermeyin. Kobanê'de DAİŞ çetelerinin yaptıklarını gördünüz. AKP'nin nasıl yardım ettiğini de gördünüz. Türkiye'nin her yerinden HDP'ye çok büyük bir destek ve ilgi var. Bu yüzden artık Türkiye'de ve Kürdistan'da yaşayan tüm halklar 8 Haziran'da Meclis'te buluşalım" dedi.
HDP adayı Arzu Moco ise 7 Haziran'ın tarihi bir önemi olduğunu dile getirerek, "AKP bizim yüzde on barajını geçmememiz için her gün yeni saldırılarda bulunuyor. Çok gizli çalışmalarla halkların iradesini engellemeye çalışıyor. HDP'den korkuyor. Biz yüzde on barajını geçeceğiz ve daha özgür yarınlara hep birlikte evet diyeceğiz" diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 20.01-31 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇILDIR YOLUNDA KAZA

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Bozuk ve yapılmayan yollar ölüm kusuyor..

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve 8 kişinin ölümüne neden olan trafik kazaları ile gündemde düşmeyen Ardahan karayolların da devam eden kazalar can ve mal kaybına neden olmaya devam ediyor. Uzun yıllardır bir türlü yapılmayan Ardahan-Çıldır yolunda meydana gelen trafik kazasında iki araç kafa kafaya çarpıştı.
**İkisi Ağır, 5 Kişi Yaralandı..
Alınan ilk bilgilerde Ardahan Çıldır yolunda meydana gelen trafik kazsında ikisi ağır olmak üzere 5 kişi yaralandı.
İki aracın kafa kafaya çarpıştığı kazada iki araçta kullanılmaz hale gelirken, yaralananların Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldıkları bilgisi alındı.
Haberi ekleme saati: 14.22-30 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan ve Göle'de
YENİ HIRSIZLIKLAR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon günlerde yaşanan hırsızlıklara yenileri eklendi.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz gün yaşanan ve bir telefon bayisinin soyulduğu Ardahan'da bu kez 2 ev soyuldu.

**ARDAHAN!I HIRSIZLAR BASTI!..

Ardahan Halilefendi Mahallesin de gündüz vakti soyuldukları öğrenilen evlere giren hırsızların aralarında bir çocuk kumbarasının da bulunduğu bir çok eşyayı çalarlarken, aynı mahalde bir aracında camı kırılarak soyulduğu bilgisi alındı.
Ardahan'da olduğu gibi Göle'de de bir ev soyan hırsızların beyaz bir araçla ortalıkta dolaştıkları alınan diğer bilgiler arasında olurken, evi Berkant Ezer isimli vatandaş komşusunu da soyan hırsızların çocuğunun kumbarasını çaldığını belirtti.
Halilefendi Mahallesinde Mobesa kameraları olmadığından da yakınan Berkant Ezer gibi Göle de evi soyulan vatandaşta yaşadıkları olayı anlatmak için gittikleri emniyetin duyarsızlığından yakındıkları görüldü.

**EMNİYETİN DEĞİL, ESNAFIN MOBESALARI KAPALI!..

Başta hırsızlıklar olmak üzere Ardahan'da yaşanan olayların aydınlatılmasında büyük rol oynayan Mobesaların çalışmadığı yönünde açıklamada bulunan yetkililer, çalışmayanların Mobesalar değil, esnafın iş yerlerinin içine ve dışına koyduğu kameraların çalışmadığını belirttiler.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ardahan Valiliği yetkilileri son olarak Ardahan Kaptanpaşa Mahallesi Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulun bir iş yerinin soyulması ardından yapılan incelemeler de İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kontrol edilen Mobesaların çalıştığı, ama gerek soyulan iş yerinin, gerek ise soyulan iş yerinin etrafında bulunan komşu iş yerlerinin dış kameralarının çalışmadığının tespit edildiği, bu durumunda olayın ve olayların aydınlatılmasında zaman kaybına neden olduğunu açıkladılar.
Yetkililer gerek en son olay, gerek ise geçmişte yaşanan istenmeyen olaylarım anında aydınlatıldığı, bu iş yerlerinde mobesalar kurulduktan sonra Ardahan İl Merkezine de yaşanan ilk olay olduğunu da belirttiler.
Failletinin en kısa sürede yakalanacağını da belirten yetkililer, Ardahan'ın huzuru için 24 saat görevde olan güvenlik güçlerine esnaf başta olmak üzere herkesin yardım etmesini de istediler.
Haberi ekleme saati: 11.25-29 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN SİYASETİNDE EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ÖLÜDE DİRİDE ÇOK DEĞERLİ!..

Genel Seçimler öncesi tüm argümanlarıyla yoğun bir şekilde çalışan partiler ve adayları seçmene ulaşmak için tüm fırsatları en iyi şekilde değerlendiriyor.
Başta düğünler olmak üzere, cenaze törenlerini de yakın takibe aldıkları görülen siyasilerin Ardahan’ı karış karış gezdiği şu günlerde seçmenin ve vatandaşların bir hayli değere bindiği de dikkatlerden kaçmıyor.
Seçimlere kısa bir süre kaldığı şu günlerde seçmeni dolaşmaya devam eden adaylar vaatleriyle de seçmende oy istiyorlar.

Ardahan Haberleri **ATALAY YER ALTINDAKİLERE HİZMET EDİYOR!

Yaklaşan Genel Seçimler öncesi çalışmalarına aralıksız devam eden partiler ve milletvekili adayları kent merkezlerinden ziyade ilçe ve köylerde ki seçmene ulaşmaya çalıştıkları görülüyor.
Çalışmalarını sanal ortamda kamuoyuna aktaran milletvekili adaylarından Ardahan bağımsız Milletvekili Saffet Kaya'nın bir parti adayından daha çok çalıştığı dikkatlerden kaçmadığı görülen seçilme yarışında CHP'nin Adayı, Ardahan'ın eski Milletvekili Ensar Öğüt'ün partisinde ki ilk günlerde ki dağınıklığı toparlamaya başladığı ve başta Ardahan merkezde olmak üzere Posof, Hanak, Damal'da yeni bir çıkış yakaladığı görülmekte.

Ardahan Haberleri **HDP Adayı İddialı..

Saffet Kaya ve Ensar Öğüt'ün 4. kez milletvekili olma çabalarının ortaya koydukları olağanüstü çalışma temposuyla ortaya koydukları görülen şu günlerde kendileri ile yarışan HDP'nin Doktor Adayı Taşkın Aktaş'ın da iddiasını sürdürdüğü görülmektedir.
Aktaş'ın Göle, Ardahan Merkez ve Hoçvan'da alacağı oylara Hanak ve Damal'dan almayı düşündüğü oylar ile Kaya ve Öğüt kadar oy alacağının konuşulduğu Ardahan'da HDP'nin ülke genelinde olduğu gibi Ardahan'da da alacağı oylarla AK Partinin önünü kestiği söylemlerinin desteğiyle de oyunu bir hayli arttırdığı da konuşulmaktadır.

Ardahan Haberleri **AK PARTİ PANİKTE!..

4 Yıl boyunca seçmenle ve partisinin tabanından yoksun bir siyaset yürüttüğü e bu nedenle bir hayli zorlandığı ileri sürülen AK Parti'nin profesör milletvekili adayı Orhan Atalay'ın, Saffet Kaya, HDP ve Saddet Partisinin kendisinden aldığı oyları tutmaya çalıştığı görülen şu günlerde en zorda olan aday olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Seçim çalışmaları sırasın da yaptığı konuşmalarda yer yüzünde kilerinden daha çok bu atan için hayatlarını kayıp edenler için çalıştığını belirten AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın Göle'de başka bir dilde, Posof'ta bir başka dilde konuşması ise seçmenin dikkatlerinden kaçmazken, Kaya, Öğüt, Aktaş ve Atalay ile yarışan DSP Adayı Mali Müşavir Ömer Türkoğlu'nun da yarışı bırakmadığı görülmektedir.

Ardahan Haberleri **MHP NEREDE?..

MHP ve Milletvekili Adaylarının Saadet Partisi ile Vatan Partisi Adayları gibi ortalıkta görülmedikleri de dikkat çeken Ardahan'da seçimi zorladıkları ileri sürülen milletvekili adaylarının başında gelen adayların başında gelen son günlerde yükselişte olduğu gözle görülen Ardahan Bağımsız Milletvekili Saffet Kaya, partisinde ki dağınıklığı toparlamaya başladığı dikkat çeken Ensar Öğüt, %10 Barajı geçeceği her geçen gün biraz daha netleşen HDP'nin Ardahan Adayı Dr. Taşkın Aktaş olduğu görülürken, ülke genelinde olduğu gibi Ardahan genelinde de oy kaybı yaşayacağı belirtilen AK Parti'nin adayı Prof. Dr. Orhan Atalay'ın panik içinde milletvekili olduğu süre içinde en çok yatırım yaptırdığı ileri sürülen ilçesi Göle'de dışarı çıkmadığı dikkatlerden kaçmıyor.

Ardahan Haberleri **Saffet Kaya Hesapları Dengeleri Alt Üst Etti!

Seçimi zorladığı görülen Ardahan bağımsız Milletvekili Saffet Kaya’nın Ardahan Merkez de ve Göle’de yaptığı çıkış diğer parti ve siyasilerin hesaplarını alt üst etmiş gibi.
Kazanacak adaylar arasında ilk sıralarda gösterilen Saffet Kaya’nın Posof, Hanak ve Çıldır’da da beklediği oyu alması halinde 4. kez seçileceği ileri sürülürken, Kaya’nın en güçlü rakibi olarak gösterilen AK Parti Ardahan Milletvekilinin başta Göle’de olmak üzere Ardahan’da bir hayli zorda olduğu görülmektedir.
Atalay’ın Göle’de 3 bin oy almasının büyük başarı olacağını belirten kamuoyu Atalay’ın 4 yıl boyunca telefonuna çıkmadığı seçmenden büyük bir ders alacağı da ileri sürülüyor.

Ardahan Haberleri **Göle Atalay’a Sahip Çıkıyorsa,
Çıldır’da Öğüt’üne Sahip Çıkar..

Kısa bir süre kalan genel seçimler öncesi seçimi zorlayan partilerin başında gelen CHP’nin Ardahan’da yeniden bir milletvekili çıkaracağı beklentisi devam ederken, Öğüt’ün başta Çıldır’da olmak üzere Ardahan il genelinde gördüğü ilginin gün geçtikçe daha da netleşmeye başladığı görülmekte.

Ardahan Haberleri **Saffet Kaya Ardahan da Parti Kurdu..

Ardahan dan Bağımsız Milletvekili Adayı Olan Saffet Kaya Ardahan da Oluşturduğu organizasyon bir parti gibi çalışıyor. Yaklaşık 15 gündür Ardahan da Gece gündüz çalışmalarını sürdüren Saffet Kaya Ardahan da bir parti gibi oluşturduğu Kadın Kolları Gençlik, Kolları Ardahan da İlçelerde ve köylerde ev ev dolaşarak çalışmalarını sürdürüyor.
Diğer taraftan Büyükşehirlerden Ankara, İstanbul ,Bursa ve İzmir’den yaklaşık 1000 kişiye yakın bir gönüllü grubu Ardahan gelerek İlçelerde ve Köylerde Saffet Kaya ya oy verilmesi ve seçimi kazanması için 7 Hazirana kadar çalışmalar sürdürecekleri belirtildi.
Saffet Kaya ve ekibi ise köy köy gezerek halk la buluşmaları devam ettiği ve nereye gidiyorsa sevgi seliyle karşılanan Saffet Kaya’nın Milletvekili seçilmesine Artık kesin gözüyle bakıldığı Ardahan da kamuoyu yoklamasında ise Kaya’nın oy oranı %50 nin üzerinde seyir ettiği görüldü. Yaklaşık 5000 kişyile yapılan Ankette halkın ezici çoğunluğu Saffet Kaya diyor,
Seçimlere kısa bir zaman kala genel seçimler öncesi aralıksız çalışan partiler ve adaylar gitmedik köy, dokunmadıkları insan bırakmıyorlar. Sol kesimin ağırlık olarak HDP Taşkın AKTAŞ, Sağ kesimin İse Bağımsız Aday Saffet Kaya dediği Ardahan'da CHP ile AK Parti'nin işinin bir hayli zor olduğu artık kaçınılmaz gözüküyor.

**İŞTE ANKET SONUCU

SAFET KAYA Bağımsız 46.34
TAŞKIN AKTAŞ HDP 24.39
ENSAR ÖĞÜT CHP 12.20
BÜLENT ULUTAŞ MHP 9.76
ORHAN ATALAY Ak Parti 4.88
HAKAN ÇAPAN SP 2.44

Ardahan Haberleri **CHP Milletvekili Adayları Çıldır İlçe başkanlığını ziyaret etti..

Cumhuriyet Halk Partisi ilçe teşkilat binasında partililerle bir araya gelen Öğüt ve Kaya 7 Haziran Genel Seçimleri için destek istedi.
İlçe teşkilat binasında 15 yıllık vekillik sürecinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde ki konuşmaları partililerine dinleten Öğüt” Ardahan’ın sorunları sürekli meclise taşıdım. Şimdi sizlerin desteğiyle kürsüdeki yerimi tekrar alarak sorunları anlatacağım” dedi. Öğüt daha sonra kendisini dinleyen partililerle tokalaşarak Çıldır’dan ayrıldı.

Ardahan Haberleri **KURA YEŞİLLENDİRİLMEYE DEVAM EDİYOR..

Belediye Başkanı Faruk Köksoy, her yıl olduğu gibi bu Yılda Belediye personeli ile fidan dikti.
Ardahan Belediyesinin tüm personelinin katıldığı fidan dikim etkinliği, Belediyemizin şehrimize kazandırmış olduğu Kür Kale Parkında gerçekleşti. Bugün saat 08.30’da başlayan fidan dikim çalışması Saat14.00’a kadar devam etti. Çalışmaları gören duyarlı vatandaşlarımız da çalışmalara katılarak fidan dikimine katıldılar.
Başkan Köksoy, Etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada. Personellerimizle Şehir içinde oluşturduğumuz yeşil alan ve parklara, her Mayıs ayında yaptığımız gibi fidan dikim faaliyetine devam ediyoruz. Burada temel amacımız dikilen fidanların önce Belediyenin tüm personeliyle parkları sahiplenmesi.
Aynı zamanda bir fidan dikmenin maddi manevi faydasını herkes biliyor Hadisi-i Şerifte ’de geçiyor kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz.
Bütün bu büyük sözlerin ve toprağın yeşil alanların ihtiyacı çerçevesinde Belediye personellerimizle Mayıs ayında oluşturduğumuz yeşil alanlara fidan dikimine devam ediyoruz Halkımızda iştirak ediyor, diyen Başkan Köksoy, Çocuklarımız, gençlerimiz her yaştan insanlarımız fidan dikimine yardım ediyor. Bir fidan diken asla hiçbir şeyi tahrip etmez ve hiçbir insana yan gözle bakmaz, yanlış bir yaklaşım içerisinde olmaz. Fidanı dikip yetiştirmek ve korumak gerekir. Bütün bu olumlu faaliyetleri gerçekleştirmek çocuklara ve gelecek nesillere çok büyük kazanım ve iyi bir miras bıraktığı açıktır. Bu faaliyetimize gelip destek veren Belediye Meclis üyelerimiz, personelimiz, müdürlerimiz, vatandaşlarımız herkese çok teşekkür ediyorum her sene devam edecek. Şehrimize hayırlı olsun' dedi.
Haberi ekleme saati: 23.05-28 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Orada bir dev yatırım yapılıyor
Ama ne gelen var, ne ilgilenen!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'a bağlı Hanak İlçesinde yapımı devam eden 'REŞİD CAN KARADEMİR AKDENİZ BESİ ÇİFTLİĞİ' tüm engellere ve göremediği desteklere karşın tamamlanmaya çalışılıyor.

**AH BİR DE YOLU OLSA!..

Bittiğinde bölgenin en büyük hayvan besi merkezi olacak olan AKDENİZ BESİ ÇİFTLİĞİ yapımı tüm hızla devam ediyor.
Hanak ilçesine bağlı Yamçılı (Macivet) köyün de yapılan ve bittiğinde 3.5 Milyon Eoru'ya mal olacak olan dev besi ahırının en büyük engeli yol ve siyasilerın ve de yetkililerin ilgisizliği..
Bölgeye yapılan yatırımlar arasında elle gösterilecek büyük bir bütçeye sahip yatırımın bir an önce bitmesi için verilen mücadelenin önünde ki en büyük engellin yol sorunu olduğunu belirten yatırımcı kuruluşun yetkilileri, 'bölgeye yatırım yapın' diye çağrı yapan siyasilerin , ilgililerin, bürokratların bu kadar büyük yatırıma yardımcı olmadıkları gibi bir yıla yakındır yaşanan yol sorununa çare bulamadıklarından yakındıkları dikkatlerden kaçmıyor.
Bittiğin de bölge hayvancılığına büyük katkı sağlaması beklenen AKDENİZ BESİ ÇİFTLİĞİ'nin inşaatını üstlenen aynı zaman da Bursa İnegöl Posoflular Dernek Başkanı olan Murat Ekici yaptığı açıklamada yapımını üstlendikleri bu dev yatırımı bitirmek için firma olarak yoğun bir mücadele verdiklerini ancak başta yol sorunu olmak üzere bir çok sorunla baş başa kaldıklarını belirtti.
Bittiğin de, Kapalı 250. açık 250 olmak üzere toplam 500 hayvanın besiye alınacak olan bu yatırımın bir an önce bitmesi için öncelikle Ardahan Valisinin, Hanak Kaymakamlığının olmak üzere tüm resmi kurumların, siyasilerin, yerel idarecilerin manevi desteğine ihtiyaç duyduklarını belirte Şeref İnşaat'ın sahiplerinden Özgür Ekici yol sorunu için İl Özel İdarenin, Hanak kaymakamlığının desteğine ihtiyaç duyduklarının, bu sorunun çözülmesi için bölgeye getirilen inşaat malzemesinin daha hızlı geleceği gibi bölge hayvancılığına büyük katkı sunacağına inandığımız bu güzelim dev yatırımda erken bitecektir.' dedi.
Haberi ekleme saati: 23.01-27 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GAZETECİ

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlı, Ege Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Öğ.Gör.Müjgan EMİNOĞLU ele aldığı son yazısında GAZETECİ Fakir Yılmaz'ın gazeteciliğini yorumladı.. Sitemizi ve gazetelerimizi yakından takip eden okurlarımızdan olan Öğretim üyesinden aldığımız övgü dolu bu güzel yazısı için kendisine teşekkür ediyor, başta GAZETECİ Fakir Yılmaz adına olmak üzere tüm ekibimiz olarak hocamızın bu övgülerini hak etmeye devam etme sözü veriyoruz...

**Gazeteci

Gazeteci, haber ve bilgi kaynağına çabuk ulaşmak ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunma işini üstlenmiştir.
Gazetecinin bu görevini yapabilmesi için ,haber olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazması gerekir. Bunun için de gazetecinin güvenilir kişi olması zorunludur. Gerektiğinde hükümetlere ve güç odaklarına karşı savaşmayı göze alan insan, gazetecidir.
Gazetecilik kulaktan dolma bilgilerle yapılmaz. Şantaj, karalama, kirletme, yalan haber, yıpratma gibi unsurları içermez. Gazeteci kanunlara saygılı, ahlaklı, namuslu, dürüst, çalışkan kişilerdir.
Bu bağlamda yerel bir gazeteci
FAKİR YILMAZ
Her hangi bir fakültenin gazetecilik bölümünden mezun olmayan tamamen alaylı yetişen ve yıllarını gazeteciliğe vermiş deneyim ve tecrübelerini en etkili ve verimli bir şekilde kullanan Yerel gazetecilik yapan Fakir yılmaz ı gecen yıl matbaasında ziyaret ettiğimde , kıt imkânlarına karşın aşırı özveri ve çabasıyla halkı heyecanlandırma ve bilinçlendirmede önemli işlevler üstlendiğini gördüm ve hayrette düştüm…
Gözlemlerim sonucu Yerel yöneticilere ve halkla çok yakın ilişki içinde bulunduğundan demokrasi kültürümüzün de ilk basamaklarını oluşturduğunu düşünmeden edemedim.. , Bu alanda da çok önemli katkılarının her kes tarafından çok iyi bilindiğini ve taktir edilmesi gerektiğini yerel halkımıza salık veriyorum…
Fakir Yılmaz’ın yazılarını okuduğumda ; okuyucularına daha yakın ve sıcak geldiğini hissettim. Çünkü tüm haberler, olaylar tanıdık çevremizle ilgili. Galiba İnsanın kendinden söz edilme doyumunu yerel basın daha kolay karşılayabilir.
Ulusal basının birkaç satırda geçtiği yöresel haberlere Fakir Yılmaz’ın yazıların da, en ince ayrıntısına kadar ulaşabildiğimizi gördüm...
Galiba bu bağlamda yerel basının ulusal basın karşısında bir üstünlüğü su götürmez bir gerçek..
Fakir Yılmaz’ın yazılarının okurunu ilgilendiren tüm olayları doğrudan ilettiğine şahit oldum. Bu tutumu ile gereksiz haberlerle sayfa dolduran basından üstün olduğu kanısındayım….
Son olarak Fakir Yılmaz’ın yazılarının hedef kitlesini çok iyi tanıdığını ve analızini yaptığını düşünüyorum; çünkü tüm kitle iletişim araçlarını çok iyi kullanmakta. Özellikle sosyal medya iletişimi
TEBRİKLER VE BAŞARILAR
KALEMİNİZ UZUN ÖMÜRLÜ OLSUN…..
Saygılarımla …
Öğ.Gör.Müjgan EMİNOĞLU/mujgande@gmail.com
Haberi ekleme saati: 23.00-27 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Gökyüzündeki ışıklar neyin nesi?

Geçtiğimiz gün yağan yağmur ardından açan gök yüzünde görülen ışıklar Ardahan’da heyecana neden oldu.
Yağmurun sona ermesiyle birlikte açan gökyüzünde görülen parlaklıkları gören Ardahanlılar fotoğraf makinalarına ve cep telefonlarına sarıldılar.
Gök yüzünde görülen ve Ufolara benzeyen görüntülerin fotoğrafını çeken Ardahanlılar gök yüzünde görülen ve Ufo’ya benzeyen ışıkları sanal ortamda paylaşıp, ‘Ufolar Ardahan’da’ notunu eklemeyi unutmadılar.

Ardahan Haberleri **Ardahan'da Yunus Emre Anadolu Lisesi tarafından Tasavvuf Halk Şairi ve Türk İslam Düşünürü Yunus Emre'yi anma programı düzenlendi.
Gençlik Merkezi'nde gerçekleştirilen programda ünlü şairin hayatını, edebi ve sanatsal yönünü anlatan okul müdürü Osman Erdem öncülüğünde sahne alan öğretmen ve öğrenciler, Yunus Emre'nin herkesçe bilinen şiirlerini seslendirdi. Katılımın yoğun olduğu program büyük beğeni topladı.
Programa Vali Ahmet Deniz ve eşi Olcay Deniz, Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker, kurum müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program sonunda Vali Deniz ve eşi Olcay Deniz, Yunus Emre Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerini tebrik ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardahan Haberleri **ARÜ VE TODAİ İŞBİRLİĞİ İLE YEREL YÖNETİMLER EĞİTİMİ..

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) ve Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) iş birliği ile yerel yönetimler personellerine yönelik eğitim programı düzenlendi. "Yerel Yönetimler Personelinin Hizmet Kapasitesinin Artırılması Eğitim Projesi" isimli program 25 Mayıs 2015 Pazartesi günü yapılan açış konuşmaları ile başladı. Program 25-29 mayıs 2015 tarihleri arasında 5 gün boyunca devam edecek. Ardahan, Kars ve Iğdır'da görevli kamu personellerinin katıldığı program sonunda katılımcılara birer sertifika takdim edilecek.
ARÜ Korkut Ata Konferans Salonu'nda Saat 9.30'dan itibaren gerçekleştirilen açılışa Ardahan Valisi Ahmet Deniz, ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, TODAİE Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Ender Aslan, Ardahan Vali Yardımcıları Deniz Pişkin ile Muharrem Coşgun, ARÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık ile Prof. Dr. Gürkan Doğan, TODAİE Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Akay, ARÜ Genel Sekreteri Ercan Gültürk ile Ardahan, Kars ve Iğdır'dan kamu görevlileri katıldı.

"Işık Doğudan Yükselir."
Programın ilk açış konuşması TODAİE Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Ender Aslan tarafından yapıldı. Prof. Dr. Aslan, TODAİE'nin yapısı ve işleyişi hakkında bilgiler verdikten sonra, "TODAİE ve Ardahan Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve Türkiye'de ilk olan 'Yerel Yönetimler Personeli Yerinde Eğitim Projesi' Kalkınma Bakanlığı desteğiyle bu yıl başlamıştır. Ve biz de Türkiye'nin en doğusundan başladık. Işık doğudan yükselir. Üç ilimizin yerel yönetim personelini toplayarak, yani Ardahan, Kars, Iğdır personelini Ardahan'da topladık. Türkiye'de yerel yönetimlerin eğitimine en doğudan başladık. En batıya doğru gideceğiz." dedi.
TODAİE'nin gerçekleştirilen eğitim programını ilk defa uygulamaya başladığını belirten Prof. Dr. Aslan, "TODAİE'nin 63 yıllık tarihinde yerinden yerel yönetim ve il özel idaresi personeli eğitim semineri ilk defa oluyor. Artık bu yerinde eğitimi düzenli bir şekilde Türkiye'de belirli illeri merkez seçerek başladık. Bu sene özellikle Kalkınma Bakanlığı'nın finansman desteği bizim için önümüzü açıcı oldu. Bu eğitim için belediyelerden diğer kurumlardan herhangi bir bedel talep etmiyoruz. Her şeyi Kalkınma Bakanlığı, TODAİE ve Ardahan üniversitesi katkılarıyla elde edilmiştir." diye konuştu.
Prof. Dr. Korkmaz: "Modern Çağımızda İnsanı Sadece Sevmek Yetmiyor, Onu Yetiştirmek De Gerekiyor."
Toplumların gelişebilmeleri için eğitimin önemine dikkat çeken ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, "Sait Faik her şey insanı sevmekle başlar diyor. Modern çağımızda insanı sadece sevmek yetmiyor, onu yetiştirmekte gerekiyor. Modern toplumlar iyi insanlar yetiştirdikleri zaman gelecekleri daha emin ve sağlam oluyor, önleri açılıyor. Dünyaya baktığımız zaman dünyaya yön veren insanlar çok iyi insan kapasitesine sahip olan ülkelerin olduğunu görüyoruz. Amerika'nın arkasında bir Harward, Rice, Emarti var. Fransa'nın Sorbon var. İngiltere'nin Oxford var. Bütün bu kurumların dünyayı okuduğunu dünyayla ilgili hükümetlerine-devletlerine kapı açtıklarını, dünyaya yön verdiklerini görüyoruz. Dolayısıyla insanı sevmek ve onu en iyi şekilde yetiştirmek gerekiyor." diye konuştu.
"Bütün Yatırımımızı İnsana Yaptık."
TODAİE'nin son yıllarda çok büyük ve önemli projeleri gerçekleştirdiğine vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Türkiye'de yerel yönetimlerdeki hizmet kalitesinin artmasındaki önemine dikkat çekerek, "Biz bütün yatırımımızı insana yaptık. Şu an dünyanın herhangi en büyük ülkesini yönetecek kadar iyi donanımlı yetişmiş insanımız var. O insanlar bizim gerçek servetimiz, gerçek hazinemizdir. O insanlar bu Türkiye'yi yönetiyorlar ve devam ediyoruz. İşte TODAİE'nin modern bir Enderun olması bu vizyonu daha genişleten sınır ötesine bizim bakış açımızı çeken dikkatleri çeken bir anlayıştır. Bu anlayış bugün burada yerel yönetimlerle bizlerle buluşuyor. Kars, Ardahan, Iğdır'dan gelen saygıdeğer katılımcılara başarılar diliyorum." dedi. Rektör Prof. Dr. Korkmaz'a konuşmasından dolayı teşekkür plaketi TODAİE Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Ender Aslan tarafından takdim edildi.
Programın son açış konuşması Ardahan Valisi Ahmet Deniz tarafından yapıldı. Ülkelerin gelişmelerinde eğitimin önemine dikkat çeken Vali Deniz, "Dünyada son 50 yılda çok büyük bir değişim ve gelişim süreci yaşanıyor. Bu Değişim ve gelişim sürecine ayak uyduramıyorsanız esameniz okunmuyor. Hayata ayak uydurabilmek için eğitimli olmak, donanımlı olmak çok çok önemli. Ülkeler arasında ciddi, acımasız bir rekabet var. İyi üreten, kaliteli üreten diğerlerini geçiyor. Ama üretmiyorsunuz, insanınızı iyi eğitmiyorsanız, yetiştirmiyorsanız sıkıntı oluyor. TODAİE'nin bu yaptığı bu anlamda çok önemlidir. Her yaptığımız işi iyi yapmak zorundayız. Bunu yaptığımız sürece ülkemiz kalkınacak. Biz İnsanımızı iyi eğiteceğiz. Bu güzel organizasyonun ilimizde gerçekleşmesinden çok memnunum." dedi. Vali Deniz'e konuşmasından dolayı teşekkür plaketi TODAİE Genel Müdürü Onur Ender Aslan tarafından takdim edildi.
Açış konuşmalarının tamamlanmasının ardından program eş zamanlı olarak dört salonda gerçekleştirilen eğitimler ile devam etti. 5 gün sürecek olan eğitimler 29 Mayıs 2015 Cuma günü tamamlanacak.

Ardahan Haberleri **Yeni Taksi Durağına Tepki..

Taksici esnafının her gecen gün durumlarının daha da kötüye gittiği bu günlerde, belediye encümenlerinin önerisi olan taksi plaka satışı ve durak açma isteği ilçede ki taksicilerin tepkisine neden oldu.
Yolların içler acısı halı nedeniyle sanayiden çıkamayan taksiciler, birde her gün mazot ve benzine gelen zamlarla perişan durumda olan taksi esnafına; belediyeden gelen haber ile kontak kapatma durumuna geleceğiz, bizler şimdiden kontak kapatalım deyip; eyleme gittiler.
Göle belediye sokağını trafiğe kapatan taksiciler, Göle belediye encümenleri tarafından önerilen oltu caddesine üçüncü taksi durağı açalım; Önerisine karşı, Göle Merkez taksi şoförleri, belediye önünde kontak kapatıp eylem yaptılar.
Göle Merkez Taksicilerinden Bülent Durak ve Yunus Gültekin, “biz taksiciler olarak göle
belediyesinde maahtap bulamamaktayız, bu sorunumuzu kiminle görüşeceğimizi açıkçası tam olarak bilmiyoruz, Milletvekili Orhan Atalay, Göle Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu gelmeden eylemimizi sonlandırmayacağız”dediler.
Göle ilçe emniyet yetkilileri eylem yerinde önlem alarak eylemcilerin kapattığı yolun bir tarafını trafiğe açarak normalle dönderdiler.
Taksici esnaflarından Bülent Durak, “Göle belediye başkanı encümen olmuş, encümenlerde göle belediye başkanı, tam olarak hangi başkanla görüşeceğimize esnaf olarak şaşırdık. Millet vekili Orhan Atalay ile görüşmek için iki gündür bekliyoruz. Göle’de 20 taksici olarak maliyeye, Bağ-kura borçlarımızı ödeyemez durumdayız. 10 bin nüfusu yarı yarıya düşürdüler. Taksiler iş yapıyorsa, göle belediyesine biz taksilerimizi satalım. Bir üçüncü durağın açılması Göle de felaket olur. Göle Belediyesi aç mı kaldı. Taksi plakası satarak araç gereç alacağına başka kaynaklar yaratsınlar” dedi.
Taksici eylemcilerin, durak ve plaka satışına karşı durdukları eylemde, telefonla Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu’na ulaşan eylemciler, yeni yapılacak durak ve plaka satışının olmayacağı müjdesini aldıktan sonra eylemi bitirdiler.

Ardahan Haberleri **GÖLE 100.YIL LİSESİ MEZUNLARI ULUDAĞ’DA BULUŞTULAR..

Göle 100.Yıl Lisesi 80 ve 90 yılı mezunları ikincisini düzenledikleri mezuniyet buluşmasını Bursa Uludağ eteklerinde gerçekleştirdiler.
Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşayan Göle 100.Yıl Lisesi mezunları geleneksel olarak bir araya gelmek ve birlik beraberlik adına Uludağ’da yemekli ve eğlenceli toplantıda bir araya geldiler.Toplantıda geçmiş dönemde görev yapan öğretmenlerinde bulunduğu yemekli toplantıda 80 ve 90 yılları arasında ki mezunlar bir araya geldiler.Mezunlardan Dursun Karakoç, Cihan Karakoç, Şerafettin Atalay, Korkmaz Yılmaz (öğretmen) Matematikçi Haydar Kaya ve eşi.Beyhan Atalay ve eşleri,İrfan Tepeköy gibi isimler katıldılar.Organize eden Necattin Doğan,Salih Şenol ve Süleyman Çiftçi ; “Bu tür organizasyonları geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz.Geçen yıl İstanbul’da bu yıl ise Bursa’da gerçekleştirdik.Amacımız tanışma ve birlikteliği sağlamaktır.”dediler.
Açık alanda yöresel oyunlar oynandı ve eğlence akşama kadar devam etti.

Ardahan Haberleri **ARDAHAN’IN GURURU, DÜNYA BİRİNCİSİ NAZ ARICI..

Ardahan’ın önemli değerlerinden olan Kazım Arıcı’nın torunu Naz Arıcı hem ülkemizi hem de Ardahan’ı başarısıyla sevindirdi.
Elektrik-Elektronik Mühendisi olan Naz Arıcı, hobi olarak başladığı artistik buz pateninde dünya birinciliğine giden başarı öyküsünün kahramanı olmayı başardı. Dünya ve ülke basınında önemli yankı toplayan bu başarının sevincine Ardahanlılar da dahil oldu.
Almanya’nın Oberstdorf kentinde düzenlenen International Skating Union (ISU) faaliyet programında bulunan Uluslararası Yetişkinler Artistik Buz Pateni Yarışması’nda (International Adult Figure Skating Competition) ülkemizi temsilen, Bronze Ladies I Free Skating kategorisinde yarışan Milli Sporcumuz Naz Arıcı, 15 ülkeden (Türkiye, Amerika, Rusya, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, Kanada, Norveç, Finlandiya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Avustralya, Meksika, Estonya) 35 sporcunun katıldığı yarışmada 1 inci olarak Türkiye’ye altın madalya kazandırdı.
Türk spor tarihinde Türkiye’den ilk defa bu yarışmaya katılım oldu ve birincilik alındı. Ardahan yerel basını olarak kendilerini arayarak başarılarının devamını dileme ve bizleri de sevindirdiğini söyleme şansımız oldu.
ARICI, “Antrenörlerim Timuçin ÖZBÜKÜCÜ ve Duygu SALUR’la birlikte çok sıkı ve disiplinli çalıştık. Ülkeme bu birinciliği kazandırdığım için çok mutluyum. Bu başarımızla iddialı ülkeleri geride bırakmış olduk. 2011 yılında hobi amaçlı başladığım artistik buz pateninde hocalarım Uluslararası Teknik Uzman ve eski milli sporcu ve eski milli takım antrenörü Timuçin ÖZBÜKÜCÜ ve Uluslararası Teknik Uzman ve 2001 Balkan Şampiyonu Duygu SALUR sayesinde kendimi geliştirerek 18 Mayıs 2015’te yapılan ISU takviminde yer alan Uluslararası Yetişkinler Artistik Buz Pateni Yarışması’na katıldım. Türkiye’de ilk defa bir yetişkin buz patenci bu yarışmaya katılmıştır. Benim ilk yarışmam ve ülkeme birincilik kazandırdım. Bu, Türk Buz Pateni tarihinde bir ilk olmuştur.” dedi.
Adult Skating, Uluslararası Buz Pateni Federasyonun almış olduğu bir kararla belirli bir yaşa gelmiş, 28-78 yaş arası sonradan bu spora gönül vermiş, başlamış ve emek vermiş yetişkinlerin katıldığı bir yarışmadır. Dünyada büyük ilgi gören bu yarışma, yaş aralıklarına ve seviyelere göre sınıflara ayrılır. Hocalarım ve ben bu dalın Türkiye’de de açılmasına öncülük etmiş olacağız. Dolayısıyla eskiden sporcu olup pateni bırakmış veya hiç paten yapmamış, bu sporla uğraşma hayali olan 28-78 yaş arası yetişkinleri ayrı ayrı kategorilerde yarışmalar düzenleyerek, Türk sporuna kazandıracağız. Türkiye Buz Pateni Federasyonunun kararıyla daha ileri aşamalarda bu yarışmayı Türkiye’de yaparak diğer milletlerden yetişkin patencileri Türkiye’ye davet edeceğiz. Dolayısıyla Federasyonum, antrenörlerim ve ben, Türk Spor Tarihi’ne ve Türkiye’nin yurt dışında da bu sporda tanınmasına katkıda bulunmuş olacağız dedi.
Naz Arıcı, Ardahan’da bulunan akrabalarına ve bütün Ardahanlılara da selam yollamayı unutmadı.
Haberi ekleme saati: 22.23-27 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Seçimler Başa Baş..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİTEMİZE REKLAM VERMEK İÇİN;
0. 535 418 32 58 NOLU TELEFONUMUZU ARAYABİLİRSİNİZ..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Siyasette Bıkmak..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDün beni İstanbul’da arayan DoğanYücel isimli arkadaşım son iki aydan fazladır yayınladığımız haberlerimizin çoğunluğunun siyaset olmasının artık bıkkınlık getirdiğini belirtiyordu..
Doğan’ın bu yöndeki şikayetini dinlerken 7 Haziran’da sandık başına gitmesini beklediğimiz seçmenin psikolojisini de düşünmedim değil..
Çünkü sadece bir biz değil, tüm basın seçime kilitlenmişken Doğan’ın bu yöndeki bıkkınlığı beni korkuttu..
Evet kısa bir süre kalan 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde karar verecek olan seçmenin psikolojisini ortaya koyan dünkü telefon bir şeyi gösterir gibiydi. Oda 7 Haziran’da demokrasi adına sandık başına gitmesi istenen seçmenin değil seçimle, seçim haberleri ile bile ilgilenmediğini ortaya koyar gibiydi..
Partilerin seçmeni sandığa götürme konusun ne gibi bir çalışma yaptığını da
sorgulamak gerektiğini ortaya koyan Çıldırlı Doğan’ın dünkü, ‘Abi seçim haberlerinden bıktık’ şeklinde ki telefonu bir şeyi daha, seçmenin yada vatandaşın baskıcı yönlendirmeye de tepki gösterdiğinide ortaya koymaktaydı..
Bunun en bariz örneği Doğan Yücel’in telefonunun geldiği günün akşamı Ardahan’a gelen Demokratik Sol Parti Genel başkan Yardımcısı Muammer Aydın’ın yemekli basın toplantısına katılan basın mensuplarından ikisinin bile ‘Ya kardeşim çalıyorlarsa, yapıyorlar da’ savunmasıydı..
İşte bir günde iki örneğini gördüğüm seçmenin duyarsızlığı karşısında mücadele edenlerin işinin bir hayli zor olduğunu ortaya koysada yine de bu duyarsız kesimden daha duyarlı bir seçmen kesimi olduğuna olan inancım hala sürüyor, sizinde sürsün diyerek..

**Yine mi oy vereceksin!

7 Haziran Genel Seçimlere kısa bir süre kaldığı şu günlerde 4 yıl boyunca beklenen hizmeti alamadıklarından yakınanların başında kuzey kazaları olarak bilinen Çıldır, Hanak, Damal, Posoflular gelmekteydi..
Hatta çoğu Çıldırlı, Damallı, Hanaklının ‘4 yıldır vekilin yüzünü göremedik’ yönündeki isyanlarının bu seçimlerde nasıl bir sonuç vereceğini 7 Haziran akşamı, 8 Haziran sabahı hep birlikte göreceğiz.
Evet, yeni bir seçimin daha yaklaştığı şu günlerde bunca sitem ve isyana karşın seçmen birilerine yine mi oy verecek, göreceğiz..

**Anket yalancıları..

FOX TV’de her hafta içi yayınlanan ‘Çalar Saat’ adılı haber ekibinin hazırlayıp, sunan Gazeteci meslektaşım İsmail Küçükkaya ile ekibinin güzelim Ardahan’ı tüm dünyaya ulaştırması gerçekten tarihi bir gündü..
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ardahan’da da büyük bir merakla beklenen genel seçimlerin sonuçlarını önceden öğrenmek isteyenlerin yakından takip ettiği anket şirketlerinin ard arda yayınladığı sonuçların ne kadar Ardahan Haberleri doğru ne kadar eğri olduğunu anlamaktan bir hayli zorlanıyoruz..
Çünkü bugün başka, yarın başka sonuçlarla gündeme gelen anket şirketlerinin kafa karıştıran sonuçlarına baktığınız da hiç birinin diğerini tutmadığını görmek mümkün.
Ve en önemlisi bu anket şirketlerinin nerede, nasıl, kimlerle bu sonuçları aldığını da sormadan edemiyorum..
Çünkü bir seçmen olarak bende sizler gibi bugüne kadar birine rastlamadım desem inanın.
Ama hemen her gün yeni bir anket sonucu yayınlanırken, ‘bu kadar kişi ile, şu kadar seçmenle görüştük’ diyen bu şirketlerin 4 ana caddesi olan Ardahan’da hiç dolaştıklarına şahit olmadım..
Seçmeni, gündemi, hata ekonomiyi etkilemek için yayınlanan onca sonucun kaçının tuttuğunu araştırdığımda ise bunların çoğunun havadan atarak sonuç belirlediği ve bir çoğunun da iktidar kim ise ona yönelik sonuçlar yayınladığını gördüm..
Sonuç mu?
Ben bir gazeteci, toplumun içinde biri, 7 Haziran’da oy kullanacak seçmen olarak Anket yalancılarının sık sık yayınladığı sonuçların 7 Haziran’ın sonucunu veremeyeceğine inandım..

**Basının İşbirliği..

Gerçek demokrasi de 4. kuvvet olarak adlandırılan ama Türkiye gibi ülkelerde başta iktidarın olmak üzere birilerinin borazanlığını yapmaktan öteye gitmeyen Ardahan Haberleri basın bugünlerde bir hayli zorda..
Çünkü bu ülkeye özgürlük getirdiğini söyleyip, kendisini eleştireni yalaka ve havuz basın aracılığı ile baskı altına almış bir iktidar, bir de başkan var..
Ve o zorda olan basının var olan direncini daha da arttırmak için güç birliği yapmalı, zaman, stv gibi yalandan ‘Özgür Basın, Özgür Medya’ diye bağırmadan samimice, el ele vermelidir..
Bunun yapılabileceğini ve başta ulusal basın, muhalefet olmak üzere çoğumuzun çokta önemini bilmediği yerel basını ekranlarına taşıyan bugün Ardahan’da olan FOX TV ve ‘Çalar Saat’ programın yönetmeni, yapımcısı, sunucusu ve İl, İl dolaşan ekibi ortaya koymuştur..
Ulusal ile Yerel Basını buluşturan, bunun akabinde sırçalı köşklerde değil, yerelde, yerinde haber sunan FOX TV ve İsmail Küçükkaya’nın sunduğu ‘ÇALAR SAAT’ adlı haber programı istenirse ulusal ve yerel basının işbirliği yapabileceğini ve halk adına daha da güçlü olacağını ortaya koyarken, birileri halen bu güzelliği görmemesi acı verici değil mi?
Ülke genelinde olduğu gibi Ardahan’da da yaşanan bu sorunun iki kalıbı, bir top kağıdı tasarruf sananlar bilsinler ki basının iş birliği öyle değil, gönülden, meslektaşın yanında yer almaktan geçer.
Çünkü iki gazetenin birleşmesi ile hem kendini, hemde meslektaşlarını batırma hesaplarını fırsat bilenler şunu bilmeli..
Bu iş, yani gazetecilik samimi birleşmeler ve ekonomik özgürlüğün yanında, FOX TV ekibi gibi gönülden yapılandır..

**Hürriyet’in Hürriyeti..

Bugün bizim de gazetemizde yer alan Hürriyet Gazetesinin Başkan Erdoğan’a yönelik ele aldığı açık mektubu okurken içim acıdı desem inanın..
Çünkü bir gazeteci bir gazetenin devletin imkanlarını elinde tutan iktidarın, gücün karşısında nasıl bir durumda olduğunu en iyi anlayandır..
Ardahan Haberleri Hürriyetin, ‘SAYIN CUMHURBAŞKANI’NA SESLENİYORUZ’ başlıklı Başkan Erdoğan’a yönelik ele aldığı açık mektubu okurken en çokta son satırları beni derinden etkiledi..
Çünkü resmi bir evrakı yazarken devletin 50 A 4 kağıdını harcayanların haber ve yorumlarımızdan rahatsız olup, bize yönelik, ‘Nokta virgülü koyamamışsınız, yada daha önce yaptığınız habere benzer haberi yine yazmışsınız’ diyerek baskı uyguladığı memleketin en ücra köşesinde ki gazete ile tüm dünyanın yakından bilip, okuduğu gazete aynı sıkıntılarla karşı karşıya olan bir ülkede gazetecilik yaptığımızı bir kez daha anladım..
Delik deşik edilen, hatta Başkan Erdoğan’ın başkan olduğunu unutup, bir parti lideri gibi mitinglere çıktığı şu günlerde artık dinlenilmeyen Anayasa’ya konulan, ‘Basın Hürdür, Sansür Edilemez’ lafının ne kadar özgür olduğunu da ortaya koyan Hürriyet Gazetesinin hiçte Hürriyet’te olmadığını gördüğümüz açık mektup ardından hem başkandan, hem de başbakandan gelen zılgıtlarda acı veren diğer acı bir olay..
Evet, ‘Sayın Cumhurbaşkanı... Eğer kastınız, Anayasa’nın güvencesi altında olan basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, eleştiri özgürlüğü gibi haklarımızı kullanmaktan korkmak ise... Bu özgürlükleri hiç korkmadan savunacağımızı bilmelisiniz.’ diye biten Hürriyet Gazetesi’nin dünkü başkana açık mektubu biz gazetecilerin yaşadığı hali anlatmaya yeter, artar bile..

**Parayla yapılır mıydı?

Dün olağanüstü performans ile Ardahan’ın tanıtımını yaparak, doğru dürüst tanınmayan bilinmeyen ülkemin 75 plakalı, Gürcistan ve Ermenistan’a komşu Serhat kenti Ardahan’ı dünyaya aktaran FOX TV’nin Ardahan Kalesinde 3,5 saat boyunca Ardahan Haberleri sunduğu haber programı boyunca gözlerim birilerini arayıp, göremezse de iyi ki Doğan Şentürkler, İsmail Küçükkayalar var diyordum..
Çünkü bizimde tuzumuzun olduğuna inandığım o programı yapmaya kalksanız gerek maddi, gerek ise manevi gücü bulmayanların kaleye kadar gelip, ben bu kentin 'şehr’i eminiyim, memleketime hoş geldiniz' diyemeyenlerin bu şehr’in emini ve de iktidarın vekili olduğunu biliyordum..
Evet dün benden çok Ardahan’ı sevdiğine canı gönülden inandığım Ardahan’ın Orman Mühendisi Belediye Başkanını, İlahiyat Profesörü olan Ardahan Milletvekillini, hatta Ardahan’da ben az bir milletvekili çıkaracağı söylenen e bugün yapacağı miting ile bir oy daha fazla alma hesapları yapan HDP’nin milletvekili adaylarını gözüm aradı..
Hatta, Posof, Damal, Çıldır, Göle Belediye Başkanlarını da..
Neden mi? Çünkü Ardahan Kalesinde istense de parayla yapılamayacak bir Ardahan tanıtımı vardı, ama onlar nedense yoktular..

**Basının İşbirliği..

Gerçek demokrasi de 4. kuvvet olarak adlandırılan ama Türkiye gibi ülkelerde başta iktidarın olmak üzere birilerinin borazanlığını yapmaktan öteye gitmeyen basın bugünlerde bir hayli zorda..
Çünkü bu ülkeye özgürlük getirdiğini söyleyip, kendisini eleştireni yalaka ve havuz Ardahan Haberleri basın aracılığı ile baskı altına almış bir iktidar, bir de başkan var..
Ve o zorda olan basının var olan direncini daha da arttırmak için güç birliği yapmalı, zaman, st gibi yalandan ‘Özgür Basın, Özgür Medya’ diye bağırmadan samimice, el ele vermelidir..
Bunun yapılabileceğini ve başta ulusal basın, muhalefet olmak üzere çoğumuzun çokta önemini bilmediği yerel basını ekranlarına taşıyan bugün Ardahan’da olan FOX TV ve ‘Çalar Saat’ programın yönetmeni, yapımcısı, sunucusu ve İl, İl dolaşan ekibi ortaya koymuştur..
Ulusal ile Yerel Basını buluşturan, bunun akabinde sırçalı köşklerde değil, yerelde, yerinde haber sunan FOX TV ve İsmail Küçükkaya’nın sunduğu ‘ÇALAR SAAT’ adlı haber programı istenirse ulusal ve yerel basının işbirliği yapabileceğini ve halk adına daha da güçlü olacağını ortaya koyarken, birileri halen bu güzelliği görmemesi acı verici değil mi?
Ülke genelinde olduğu gibi Ardahan’da da yaşanan bu sorunun iki kalıbı, bir top kağıdı tasarruf sananlar bilsinler ki basının iş birliği öyle değil, gönülden, meslektaşın yanında yer almaktan geçer.
Çünkü iki gazetenin birleşmesi ile hem kendini, hemde meslektaşlarını batırma hesaplarını fırsat bilenler şunu bilmeli..
Bu iş, yani gazetecilik samimi birleşmeler ve ekonomik özgürlüğün yanında, FOX TV ekibi gibi gönülden yapılandır..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Bir kentin kurumsallaşması..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHala Barosu kurulamayan bir kent olan Ardahan’ın, Kafkaslara açılan iki gümrük kapısına sahip olmasına rağmen ithalatçı, ihracatçısının olmasını beklemek ne kadar doğru olur..
1992 Yılında yeniden vilayet olmasına karşın hala kasaba görünümünde Ardahan Haberleri kurtulamayan Ardahan’da yapılan yatırımların bu kentin kurumsallaşmasına ne kadar katkı sunduğu da bilinmiyor..
Çünkü yep yeni binaların ard arda açıldığı Ardahan’da bir çok kurumun vekilin vekili ile idare edildiğini de biliyoruz..
İki gümrük kapısı olmasına karşın, petrol ve doğalgaz boru hatlarının geçmesine rağmen, Çin'den başlayıp Kafkaslara uzanan tren yolunun yapılmasına karşın önemi bir türlü anlatılamayan ve ‘Havaalanına ne gerek var?’ denilip, kara yollarının yapılmadığı Ardahan’ın artık kurumsallaşması Avukatlar Barosuyla diğer stk’ları ile, belediye ve kamu kurumları ile en azında komşu vilayet Artvin kadar kendisinden bahsettirmesi gerekmez mı?
Bilmem ama Ardahanlılardan habersiz, adeta gizli etkinlikler yapan bir üniversitesi olan Ardahan’ın artık kurumsallaşması gerektiğini ard arda açılan yatırımlar arasında bulun Ardahan’ın yeni hayvan meydanında oluşturulmaya çalışılan Ardahan Hayvan Borsası da önemsenmeli, dikkate alınmalıdır..
Hayvan Borsasının bu kentin hayvancılığına büyük katkı sunacağını belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy başta olmak üzere Ardahan’ın yerel ve genel tüm dinamiklerinin bu kentin kurumsallaşması için vereceği mücadeleye sözüm ona aydın, ama para kazanıp, iki daire daha alayım yarışında toplumsal sorunlara ilgisiz kalanlarda el atmalı ve bu kentin küçük ama her kurumu ile kurumsallaşan bir kent olmasına katkı sunmalıdırlar.

**Yol Medeniyettir..

Türkiye’nin, Gürcistan ve Ermenistan gibi iki önemli ülkeye komşu Ardahan’ın hala Ardahan Haberleri çağ dışı kalan görünümünü ortaya koyan kent içi, kent dışı, köy ve belde yollarının olağanüstü bozuk oluşunu gerek yerel de gerek ise ulusalda gündeme getirmemizin ısrarı gerek vali beyin ilgisi, gerek ise seçimler dolaysıyla o çamurlu yollara bata çıka köylere gidip, gelen siyasilerin yüzü hürmetine sanırım sonuç vermeye başladı gibi..
Ardahan Valiliğine atanmasından bu yana yaptığı çalışmalar ile Ardahanlıların gönlüne taht kurmayı başaran Ardahan Valisinin gündeme getirilen konulara duyarlı olması ve çözümü için elinden geleni yapması bu durumdan önemli bir rol alırken, Ardahan Kotoskara köylü olan olan Genel Sekreteri Hakkı Özgür’ün hakkını da yememek gerekir..
Çünkü gerek valinin, gerek ise genel sekreterin ellerinde ki yok imkanlara rağmen Mars gezegeninin yüzeyini andıran yolları yapma çabası bu Ardahan’ın da medeniyete giden yoldan yol alma çabasıdır..

**Ardahan’ı Tanıtmak Böyle Olur..

Aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan eşim Gazeteci Fakir Yılmaz’ın İstanbul ziyaretlerinin bir sonucunu daha gördük.
Ardahan Haberleri Türkiye’nin önemli ulusal kanallarından olan Fox Tv’nin Ardahan’da program yapmasının alt yapısında bulunan Fakir Yılmaz’ın Ardahan’ı tanıtma çabasına başta Ardahanlı olan Fox TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk’ün Ardahan’ın tanınmasında katkısı gerçekten önemli bir katkıydı..
Evet, 1992 yılında vilayet olmasına karşın hala Kars’ın ilçesi sanılan, ama Kafkaslara açılan çok önemli bir vilayet olan Ardahan’ın tanıtılmasına büyük katkı sunan Çalar Saatte ve ekibine teşekkür ediyoruz.
İsmail Küçükkaya’nın İl İl dolaşarak sorunları yerinde görme çabası sonucu Ardahan’ın da tanıtılması kadar önemli şey ne olabilir ki..
İşte bu tanıtımın alt yapısını oluşturan Gazeteci Fakir Yılmaz ile Fox Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk’e de teşekkür etmek gerekir..
Çünkü ikisinin de Ardahan sevdası Ardahan’ın tanınmasına büyük bir katkı sunmuş, Türkiye’nin Kafakaslara komşu olan Ardahan’ı tüm dünyaya tanıtmıştır..
Evet FOX TV Ardahan’da ve bugün Ardahan kalesinde 3,5 saat Ardahan’ı ekranlara taşıyacak..
Bunun en iyi şekilde değerlendirilmesi umuduyla FOX TV’ye, Çalar Saat adlı programının İsmail Kahraman’a hoş geldiniz diyoruz..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇVAN'DA ÇATIŞMA!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Bir kadın ağır yaralı..
Alınan ilk bilgilere göre dün gece yaşanan ve iki aile arasında meydana gelen tartışma kavgaya dönüştü.
Yaşanan kavgada silahlar konuşunca bir kadın ağır yaralı olarak Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Y.G isimi kadının ağır yaralandığı kavgada köy muhtarının da göz altına alındığı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 23.11-26 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kayıp Ardahan’dan Başlıyor..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYaklaşan seçimler öncesi hangi parti, hangi adayın önde olduğu yönünde ki araştırmalarda iktidar partisinin tüm ülkede olduğu gibi Ardahan’da da kan kaybı yaşadığı görülüyor.
Gerek Orhan Atalay’ın 4 boyunca seçmenle beklenen diyaloğu kuramaması, gerek ise iktidar ve cumhurbaşkanın kamuoyunu olumsuz yönde ki çıkışları nedeniyle kan kaybı yaşadığı dikkat çeken iktidarın başta Göle’de olmak üzere Ardahan genelinde beklediği oyu alamayacağı, sağ oyların Saffet Kaya’ya, sol oyların ise HDP’ye kaydığı dikkat çekiyor.

**Durum 1-1 Ama Kim?

70 Binin üzerinde oyu bulunan Ardahan’da seçim yarışı adeta nefes nefese devam ediyor.
Son 10 güne giren partiler ve adaylarının olağanüstü bir tempo ile çalışmaya devam ettikleri görülen Ardahan’da yapılan araştırmalarda iktidar partisi AK Parti, muhalefet partileri CHP ve HDP’nin başa baş, dişle diş bir yarış içinde oldukları görülürken, bu üç parti ve adaylarını tek başına zorlayan Bağımsız Milletvekili Saffet Kaya’nın da iddiasına devam ediyor.
AK Parti, CHP, HDP ve Saffet Kaya’nın baş başa, dişe diş sürdürdüğü yarışı terk etmeyen MHP’nin de çıkışa geçtiği görülen Ardahan’da yarışın şimdilik 1-1 olduğu, ama bunların kimler olduğu daha netleşmemiş gibi görülüyor.
İktidar partisi AK Parti’nin ülke genelinde ki kan kaybının Ardahan’da da açık gözle görüldüğü şu günlerde CHP’nin merkezde bir hayli zayıf, HDP’nin ise son 10 güne girilmesine karşı Ardahan’da birinci parti olarak gösterildiği dikkat çekerken, Ardahan’da ki seçim kanısının, ‘Bir HDP, Bir de Saffet Kaya’ olması dikkat çekerken, bu kanının iki aydır aynı yerde durması Ardahan’da ki tahminleri de alt üst etmiş durumda.
Başta Göle ve Posof’un alacağı tavrın seçimlerin gidişatını etkileyecek olan birinci faktör olduğu da belirtilenlerin başında gelmekte.
Haberi ekleme saati: 06.08-26 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yol ortasına Beton Santralı!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Organize santrali niye yapılmıştı?

Yayla ve meraları taş ocaklarına açan, dereleri HES'lere n iktidar yol ortasında Beton Santrali kurduruyor..
Hiç bir yatırımın yönlendirilmediği Ardahan Organize Sanayi boş beklerken, Ardahan Göle yolunun ortasına Beton Santrali yapılmasına izin verildi.
Yeni TOKİ’lerin ve Ardahan Göle yolu üzerinde yapıldığı görülen bu beton santraline kimin nasıl izin verildiğini merak eden Ardahanlılar başta Karayolları olmak üzere yetkililerin TOKİ Konutlarının dibinde kurulmasına izin verilen Ardahan-Göle yolunun ortasına yapılan bu Beton Santraline nasıl ve hangi kanuna dayanarak izin verdiklerini sorup, cevap bekliyor.
Haberi ekleme saati: 05.55-26 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AKTAŞ'A İŞSİZLER DEĞİL,
KURUM İÇİNDEKİLER ALINACAK!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSitelerimiz ve gazetelerimizin ısrarla gündemde tutması ardından gümrük kapılarının yapımının hızla devam ettiği ve yapımı tamamlanmak üzere olan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı için personel atama döneminin başladığını bildirdi.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından "yap-işlet-devret" modeli ile yapılan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı için kurum içinde talepleri almaya başladığını açıkladılar.
Yaklaşık 20 idari kadro için bakanlığın kendi içinde resmi yazışma başlattığını belirten yetkililer şöyle konuştu:
"Kapı çalışmalarında artık sona gelindi. Bu nedenle çalışmaları daha da hızlandırmak istiyoruz. Taleplerimiz ve çalışmalarımız sonuç verdi ve personel atama dönemi işlemleri başladı. Gümrük müdürü, gümrük müdür yardımcısı, bölge amiri, şef, kısım amiri, muayene memuru, muhafaza memuru gibi kadrolar için personel ataması planlanıyor. Yaklaşık 20 kadro için böyle bir çalışma söz konusu. Şükürler olsun bugün gelinen nokta bizi gururlandırıyor. Yıllardır Çıldır'ın, Ardahan'ın rüyasıydı bu kapı. Bu kapı ile artık rüyamız gerçek oluyor. Artık Aktaş ile Kafkasya'ya ve Asya'ya açılacağız."
Yetkililr, Aktaş Gümrük Kapısına alınacak olan elamanların 'Aktaş açılıyor, iş bulacağız' diyerek umutlanan Ardahan'da ki işsizlerin değil, kurum içi taleplerinin, bakanlık bünyesindeki çalışanlarla olacağını sözlerine ekledi.
Haberi ekleme saati: 14.47-25 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'A HAYVAN BORSASI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Belediyesi’nin Atatürk Mahallesi’nde yaptırdığı Entegre Hayvan Pazarı, düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında 33 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen, elektronik hayvan borsası, kapalı ve açık ahırlara sahip olan Hayvan Pazarının hizmete açılması nedeniyle tören düzenlendi. Törene Vali Ahmet Deniz, Ardahan Milletvekilleri Orhan Atalay, Ensar Öğüt, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, İl, Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları, Ak Parti Ardahan İl Başkanı Yusuf Demirci, ilçe Belediye Başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Haberi ekleme saati: 14.44-25 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SİYASİLER ÇOCUKLARA EĞLENCE OLDULAR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesi aralıksız çalışmalarına devam eden siyasilerin köy köy gezip oy istediği Ardahan’da seçim argümanları çocukların eğlencesi oldu.
Başta Ardahan Bağımsız Milletvekili Saffet Kaya ile AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay olmak üzere diğer tüm parti ve adaylarının bıkmadan usanmadan seçmeni dolaştığı şu günler de adayların kendilerini tanıtmak için kiraladıkları araçlar, bastırdıkları afiş, broşür, atkı, şal, anahtarlıklar bol bol dağıtılırken adayların köy ziyaretleri çocuklar için kısa bir süreliğine de eğlence alanı olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Adayların yüksek sesli seçim araçları ile girdiği köylerde oy istediği büyükler ile konuşurlarken, küçüklerde onların dağıttığı afiş ve broşürlerle eğlenmeyi ihmal etmiyorlar.
Haberi ekleme saati: 13.09-24 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SAFFET KAYA ÇIKIŞTA,
ENSAR ÖĞÜT TOPARLIYOR,
TAŞKIN AKTAŞ İDDİASINI SÜRDÜRÜYOR,
ATALAY YER ALTINDAKİLERE HİZMET EDİYOR!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ARDAHAN SİYASETİNDE EN SON HABERLER..

**ATALAY YER ALTINDAKİLERE HİZMET EDİYOR!

Yaklaşan Genel Seçimler öncesi çalışmalarına aralıksız devam eden partiler ve milletvekili adayları kent merkezlerinden ziyade ilçe ve köylerde ki seçmene ulaşmaya çalıştıkları görülüyor.
Çalışmalarını sanal ortamda kamuoyuna aktaran milletvekili adaylarından Ardahan bağımsız Milletvekili Saffet Kaya'nın bir parti adayından daha çok çalıştığı dikkatlerden kaçmadığı görülen seçilme yarışında CHP'nin Adayı, Ardahan'ın eski Milletvekili Ensar Öğüt'ün partisinde ki ilk günlerde ki dağınıklığı toparlamaya başladığı ve başta Ardahan merkezde olmak üzere Posof, Hanak, Damal'da yeni bir çıkış yakaladığı görülmekte.

**HDP Adayı İddialı..

Saffet Kaya ve Ensar Öğüt'ün 4. kez milletvekili olma çabalarının ortaya koydukları olağanüstü çalışma temposuyla ortaya koydukları görülen şu günlerde kendileri ile yarışan HDP'nin Doktor Adayı Taşkın Aktaş'ın da iddiasını sürdürdüğü görülmektedir.
Aktaş'ın Göle, Ardahan Merkez ve Hoçvan'da alacağı oylara Hanak ve Damal'dan almayı düşündüğü oylar ile Kaya ve Öğüt kadar oy alacağının konuşulduğu Ardahan'da HDP'nin ülke genelinde olduğu gibi Ardahan'da da alacağı oylarla AK Partinin önünü kestiği söylemlerinin desteğiyle de oyunu bir hayli arttırdığı da konuşulmaktadır.

**AK PARTİ PANİKTE!..

4 Yıl boyunca seçmenle ve partisinin tabanından yoksun bir siyaset yürüttüğü e bu nedenle bir hayli zorlandığı ileri sürülen AK Parti'nin profesör milletvekili adayı Orhan Atalay'ın, Saffet Kaya, HDP ve Saddet Partisinin kendisinden aldığı oyları tutmaya çalıştığı görülen şu günlerde en zorda olan aday olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Seçim çalışmaları sırasın da yaptığı konuşmalarda yer yüzünde kilerinden daha çok bu atan için hayatlarını kayıp edenler için çalıştığını belirten AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın Göle'de başka bir dilde, Posof'ta bir başka dilde konuşması ise seçmenin dikkatlerinden kaçmazken, Kaya, Öğüt, Aktaş ve Atalay ile yarışan DSP Adayı Mali Müşavir Ömer Türkoğlu'nun da yarışı bırakmadığı görülmektedir.

**MHP NEREDE?..

MHP ve Milletvekili Adaylarının Saadet Partisi ile Vatan Partisi Adayları gibi ortalıkta görülmedikleri de dikkat çeken Ardahan'da seçimi zorladıkları ileri sürülen milletvekili adaylarının başında gelen adayların başında gelen son günlerde yükselişte olduğu gözle görülen Ardahan Bağımsız Milletvekili Saffet Kaya, partisinde ki dağınıklığı toparlamaya başladığı dikkat çeken Ensar Öğüt, %10 Barajı geçeceği her geçen gün biraz daha netleşen HDP'nin Ardahan Adayı Dr. Taşkın Aktaş olduğu görülürken, ülke genelinde olduğu gibi Ardahan genelinde de oy kaybı yaşayacağı belirtilen AK Parti'nin adayı Prof. Dr. Orhan Atalay'ın panik içinde milletvekili olduğu süre içinde en çok yatırım yaptırdığı ileri sürülen ilçesi Göle'de dışarı çıkmadığı dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 11.56-23 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Orada bir dev yatırım yapılıyor,
ne gelen var, ne ilgilenen!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'a bağlı Hanak İlçesinde yapımı devam eden 'REŞİD CAN KARADEMİR AKDENİZ BESİ ÇİFTLİĞİ' tüm engellere ve göremediği desteklere karşın tamamlanmaya çalışılıyor.

**AH BİR DE YOLU OLSA!..

Bittiğinde bölgenin en büyük hayvan besi merkezi olacak olan AKDENİZ BESİ ÇİFTLİĞİ yapımı tüm hızla devam ediyor.
Hanak ilçesine bağlı Yamçılı (Macivet) köyün de yapılan ve bittiğinde 3.5 Milyon Eoru'ya mal olacak olan dev besi ahırının en büyük engeli yol ve siyasilerın ve de yetkililerin ilgisizliği..
Bölgeye yapılan yatırımlar arasında elle gösterilecek büyük bir bütçeye sahip yatırımın bir an önce bitmesi için verilen mücadelenin önünde ki en büyük engellin yol sorunu olduğunu belirten yatırımcı kuruluşun yetkilileri, 'bölgeye yatırım yapın' diye çağrı yapan siyasilerin , ilgililerin, bürokratların bu kadar büyük yatırıma yardımcı olmadıkları gibi bir yıla yakındır yaşanan yol sorununa çare bulamadıklarından yakındıkları dikkatlerden kaçmıyor.
Bittiğin de bölge hayvancılığına büyük katkı sağlaması beklenen AKDENİZ BESİ ÇİFTLİĞİ'nin inşaatını üstlenen aynı zaman da Bursa İnegöl Posoflular Dernek Başkanı olan Murat Ekici yaptığı açıklamada yapımını üstlendikleri bu dev yatırımı bitirmek için firma olarak yoğun bir mücadele verdiklerini ancak başta yol sorunu olmak üzere bir çok sorunla baş başa kaldıklarını belirtti.
Bittiğin de, Kapalı 250. açık 250 olmak üzere toplam 500 hayvanın besiye alınacak olan bu yatırımın bir an önce bitmesi için öncelikle Ardahan Valisinin, Hanak Kaymakamlığının olmak üzere tüm resmi kurumların, siyasilerin, yerel idarecilerin manevi desteğine ihtiyaç duyduklarını belirte Şeref İnşaat'ın sahiplerinden Özgür Ekici yol sorunu için İl Özel İdarenin, Hanak kaymakamlığının desteğine ihtiyaç duyduklarının, bu sorunun çözülmesi için bölgeye getirilen inşaat malzemesinin daha hızlı geleceği gibi bölge hayvancılığına büyük katkı sunacağına inandığımız bu güzelim dev yatırımda erken bitecektir.' dedi.
Haberi ekleme saati: 18.39-23 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ATATÜRK OTURULARAK İZLENECEK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşARDAHAN'ın Alevi İlçesi Damal’ın Ata Mahallesi Karadağ sırtlarında ortaya çıkan doğal Atatürk silueti artık oturularak izlene bilinecek.
Ardahan’ın Alevi İlçesi Damal İlçesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün her yıl 20 Haziran- 15 Temmuz tarihleri arasında Karadağ sırtlarına vuran silueti, bu yıl bölgede yapılan seyir alanında izlenebilecek.
Atatürk’ün Siluetini Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan 150 kişilik Silueti İzleme Platformunun temeli atıldı.
Damal Belediye Başkanı Ergin Önal ve Damal Dernekler Federasyonu Başkanı Cem Aynalı’nın da aralarında bulunduğu grubun temel attığı platformu 20 Haziran’a kadar hazır hale getirilecek.
Haberi ekleme saati: 18.39-23 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BORSA AÇILIYOR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Hanoğlu Borsa Başkanlığına Adayım..

Ardahan Belediyesi tarafından Ardahan çevre yolu üzerine çıkarılan Hayvan Meydanı Borsaya çevrildi.
Yapılacak olan açılış ile hizmete girecek olan ve 4000 Büyük Baş, 1000 Küçük Baş hayvan kapasiteli entegre ve fonksiyonel hayvan borsasının alt yapısının tamamlandı.
Dünya Bankası-IFAD (AKAK PROJESİ) desteğiyle yapılan Ardahan Hayvan Borsası tam teşekküllü fonksiyonel ve entegre bir hayvan borsası olmaya aday.
Entegre ve fonksiyonel bir proje olan Ardahan hayvan pazarı projesi içerisinde açık-kapalı ahırlar, padoklar, sosyal tesis, karantina bölümü, hayvan hastanesi, kantar ve rampalar ile kesimhane ve gübre havuzları gibi her türlü alt yapısının yer alacağı bu tesis sektörün lokomotifi olacaktır. Alan: 33.000 m², İhale bedeli 4.750.000 TL. oduğu bildirilirken, açılış öncesi yapılan duyuruda, 'ARDAHAN BELEDİYESİ CANLI HAYVAN PAZARI AÇILIŞ TÖRENİNE TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR. 24/05/2015 PAZAR SAAT: 10:30' denildi.

**HANOĞLU: BORSA BAŞKANLIĞINA ADAYIM..

Bölgenin birinci gelir kaynağı olan hayvancılığın daha modern tesislerde yapılması ve bin bir emek harcanarak, yetiştirilen hayvanların değerinde satılması için Ardahan Belediyesi tarafından hazırlanan proje ile gerçekleştirilen Ardahan Hayvan Borsasının Ardahan'a hayırlı olmasını dileyen Ardahanlı İşadamlarından ve Hayvan Tüccarlarından Hayrettin Hanoğlu oluşturulacak olan Hayvan Borsasının daha iyi bir hizmet vermesi için kendilerine düşeni en iyi şekilde yapacaklarını, bunu yapmak içinde Ardahan Hayvan Borsası Başkanlığına Aday olduğunu açıkladı.
Haberi ekleme saati: 18.33-23 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA İKİ AÇILIŞ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan İl Özel İdaresi tarafından Yalnızçam Uğurludağ Kayak Merkezi’nde yaptırılan “Yalnızçam Oteli” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Otelin hizmete açılması nedeniyle otel bahçesinde tören düzenlendi. Törene Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, İl Jandarma Komutanı Osman Yeşilöz, Özel İdare Genel Sekreteri Hakkı Özgür, Vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Açılış törenin de konuşan Vali Deniz, “Bakanlar Kurulu kararı ile turizm alanı ilan edilen Yalnızçam Kayak Merkezi’miz yaz ve kış turizmi açısından büyük öneme sahiptir. Bugün açılışını yapacağımız turistik konaklama otelimiz ile Ardahan’da kırsal turizmi canlandırmak arzusundayız. Burası devlet yatırımlarının yanında özel yatırımcıların gelmesiyle birlikte daha da gelişecektir. Tarım ve hayvancılığın yanında ilimiz, turizm alanında da gelişecek ve birkaç yıl sonra ilin büyümesinde turizm faaliyetleri önemli rol oynayacak” dedi.
Vali Deniz’in konuşmasının ardından Yalnızçam Oteli, açılış kurdelesi kesilerek hizmete girdi. Açılışın ardından Vali Deniz ve katılımcılar oteli gezdiler.

**Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın yeni binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

SGK binasının hizmete açılması nedeniyle binanın bahçesinde tören düzenlendi. Törene Vali Ahmet Deniz, Ardahan Milletvekili, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Recai Bilgin, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, İl Jandarma Komutanı Osman Yeşilöz, Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan Vali Deniz, “Kamu hizmetlerinde önemli olan hizmetin vatandaşa etkin bir şekilde sunulmasıdır. Türkiye’de son yıllarda çok güzel binalar, tesisler yapılıyor. Bu yapılar sayesinde vatandaşlarımıza ulaştırılan hizmetin kalitesi artıyor ve vatandaşlarımız bu kamu hizmetlerinden daha rahat bir şekilde faydalanıyor. Bugün açılışını yaptığımız SGK binamızın Ardahan için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından SGK hizmet binası, açılış kurdelesi kesilerek hizmete girdi.
Haberi ekleme saati: 18.33-23 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

7 Haziran Öncesi Başa Baş!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYaklaşan genel seçimler öncesi başa baş bir yarışın sürdüğü Ardahan’da iktidar partisi tüm yurtta olduğu gibi Ardahan’da da puan kayıp ediyor..
72 Bin oyun 58 binin sandığa gitmesi beklenen Ardahan’da yarış tüm hızıyla sürerken AK Parti, CHP, HDP, MHP ve Bağımsız Aday başa baş, adeta dişe diş bir mücadele veriyor.
Adayların bir oy fazla almak için büyük bir mücadele verdiği Ardahan’da yapılan hesaplar ve tahminlere göre yarışı önde götüren AK Parti, CHP, HDP, MHP ve Bağımsız Adayı Saffet Kaya’nın oy oranları 10 bin ile 14 bin arasında gidip geliyor.
DSP, Vatan Partisi, Saadet Partisi gibi partilerin de yarıştığı Ardahan’da merkezden sonra en çok oyu bulunan Göle’de, Ardahan Merkezde, Posof’ta yüksek oy alacağı ileri sürülen AK Parti, nefesini her üzerinde hissettiği HDP’nin Göle’de 7 bin oy alması halinde zora gireceği, bunun yanı sıra Saddet Partisi ve Bağımsızın da bu ilçede alacağı ileri sürülen oyları gerçekten alması halinde seçimi kayıp eden parti, AK Parti olacağı, CHP’nin ise HDP ile başa baş verdiği mücadelesinde HDP’nin Hanak ve Damal’da beklenen oyu alması halinde AKP gibi zorda kalacağı ileri sürülüyor.
MHP’nin Göle’de, Ardahan Merkezdeki oylarını kaptırmak istemediği Saffet Kaya ile yarıştığı, ancak Kaya’nın Göle, Çıldır ve Posof’ta alacağı söylenen oylara Göle ve Hanak’ta aldığı oyları ekleyince HDP gibi AKP’nin kabusu haline geldiği görülüyor.
Haberi ekleme saati: 18.12-23 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Danslarla 19 Mayıs..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTüm yurtta olduğu gibi Ardahan’da da çeşitli etkinliklerle kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 96’ncı yıl dönümü, öğrencilerin büyük ilgi gören dans gösterileri ile kutlandı.
Ardahan’da ki kutlama programlarına, Ardahan Valisi ile Belediye Başkanı katılmazlarken Vali Vekili Deniz Pişkin, Belediye Başkan Vekili Akın Günal, Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın, Vali Yardımcısı Muharrem Coşgun, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, İl Jandarma Komutanı Osman Yeşilöz, kurum müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kutlamalar, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü çelenginin Atatürk Anıtına bırakılmasıyla başladı. Daha sonra Şehir stadyumunda toplanan protokol, öğrenciler ve vatandaşlar, kutlama programının yapılacağı Ardahan Kalesi’ne kadar yürüyüş yaptı.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Utku Ata Nesiboğlu’nun açılış konuşmasını yapmasının ardından bayraklarla süslenen Ardahan Kalesi’nde gerçekleştirilen kutlama programları renkli görüntülere sahne oldu. Öğrencilerin şiir okuduğu programda Ardahan Üniversitesi Kültür ve Sanat Topluluğu öğrencileri tarafından dans gösterileri yapıldı. Halk Oyunları ve Kafkas Halk Dansları gösterilerinin sunulduğu törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü bünyesinde ki okçuluk kulübü sporcuları ise gösteri yaptı. Tören sonunda çeşitli yarışma ve müsabakalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından hediye verildi.
Haberi ekleme saati: 16.22-22 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali yollar için yollarda..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKendi sorumluluğu alanında bulunan köy yollarını inceleyip, yaptıran Ardahan Valisi Ahmet Deniz tüm gücünü kış boyu bozulan yollara verdi..
Vali Ahmet Deniz, merkeze bağlı köy yolları ile Hanak ilçesine bağlı gurup köylerinde İl Özel İdaresi’nin yol yapım çalışmalarını denetledi. Gittiği köylerde vatandaşlarla sohbet edip, taziye ziyaretlerinde bulunan Vali Deniz, karşılaştığı çocuklara hediye verdi.
Vali Deniz, Özel İdare’nin merkeze bağlı Bayramoğlu köyünde başlattığı yol yapım çalışmalarını görmek için Özel İdare Genel Sekreteri Hakkı Özgür ile birlikte Bayramoğlu köyüne gitti. Yapılan çalışmaları yerinde gören Vali Deniz, ekiplerle görüşerek çalışmaların gidişatı hakkında bilgi aldı. Vali Deniz, köy içerisinde taziye ziyaretlerinde de bulundu.
Bayramoğlu köyünde ki incelemelerinin ardından Vali Deniz, Hanak ilçesine bağlı Ortakent, Geç ve Arıkonak köylerine ulaşımı sağlayan gurup yollarında yürütülen sıcak asfalt altyapı çalışmalarını denetledi. Ortakent köyünde bir çay ocağında vatandaşlarla birlikte çay içen Vali Deniz, vatandaşların kendisine ilettiği sorun ve talepleri dinledi.
Vali Deniz, daha sonra merkeze bağlı Edegül-Dedegül gurup köy yollarına giderek, ikinci kat asfalt öncesi yapılan hazırlık çalışmasını denetledi.
Geçtiği güzergahlarda ki köylerde vatandaşlarla görüşen Vali Deniz, karşılaştığı çocuklara çeşitli hediyeler dağıttı.
Haberi ekleme saati: 16.21-22 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com

Seçime Az Kaldı
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİTEMİZE REKLAM VERMEK İÇİN;
0. 535 418 32 58 NOLU TELEFONUMUZU ARAYABİLİRSİNİZ..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Gazeteci Gördüğünü Yazar..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKısa bir süre kalan genel seçimler öncesi gerek Ardahan’da, gerek ise ülke genelinde kimlerin kazanacağı yönünde tartışmaların yoğun bir şekilde tartışıldığı şu günlerde siyasiler kadar yakın markaja alınan biz gazetecilerin yazıp, yorumlayıp, söyledikleri de çok önemseniyor..
Çünkü halkın, kamuoyunun gözü, ağzı ve kulağı olan gazetecilerin söyleyeceği, yazacağı, yorumlayacağı şeylerin etkisinin çeper diplerinde yapılan dedikodulardan daha etkili olduğunu bilen okur bizleri adım adım izliyor desek yanlış olmaz..
Evet biz gazetecilerin de bir hayli tartışıldığı şu günlerde ele aldığımız haber ve yorumlar nedeniyle bizlerde siyasiler kadar gerginiz..
Buna neden ise günün 24 saati üzerinizde olan gözlerin size yaptığı övgülerin yanı sıra eleştiler de psikolojimizi yakından etkiliyor..
Çünkü birini yazdığınızda diğerini çevresinin tepki gösterdiği, diğerini yazdığınızda ise ötekinin çevresinin gazeteciye küstüğünü görmekteyiz..
Dengeyi tutma uğruna her partiye, her siyasiye yer vermeye çalıştığımız bir süreçte kimi bizi bir partiyi yada bir adayı tuttuğumuzu, kimi ise yazdıklarımızı yeterli görmediğine şahit olmaktayız..
Gazetecinin ne İsa’ya, ne de Musa’ya yaranamadığı şu günlerde bizleri bir partinin, bir adayın destekçisi olarak görmesi ise psikolojimizi etkilen konuların en başında gelmektedir..
Çünkü biz gazetecilerin gördüğünü yazdığını, yorumladığını anlamak istemeyenler kendileri gibi gözümüzü kapatmamızı, kulağımızı tıkatmamızı, ağzımızı bantlamamızı istiyorlar..
Ama gazetecini gördüğünü yazmakta geri kalmayacağını anlamazlar..

**Zebaniler Pusuda..

Geçtiğimiz gün ele aldığım ve hükumet ile cumhurbaşkanının topluma, bunlardan güç alan bazı şarapçı ve sersemlerin de bana yönelik tehdit ve şantajda bulunduğunu yazman ve bu yazımda bunları öpeceğimi belirtmem ardından kendilerini öpmemden korkanların sayısında bir hayli artış olduğunu gördüm..
30 Yıla yaklaşan gazetecilik hayatımda ne badireler aştığımı bilmeyen bu salağana takımının ellerine aldıkları emanet cep telefonları ile birilerinin avukatlığına, bana yönelik ise zebaniliğe soyunduklarını görüyorum..
Neymiş efendim ben, yani GAZETECİ yazı, yorum ve haberleriyle kendilerini besleyenlerin kuyruklarına çok sert basıyormuşum..
Ve bugün yarın zebanilerin bana hesap soracağının yazıp, mesaj atmaları karşısında gülümserken, bu salağana takımının hepsinin seçimden sonra sudan çıkmış balığa döneceklerini de biliyorum..
Çünkü benin kuyruklarına basıp, acıttıklarımın seçilmesi halinde arkalarına bakmadan gidecekleri Ankara’da ilk önce bu yalaka takımından kurtulduklarına şükür edip, yüzlerine tüküreceğini de bilen biriyim..
Bunun yanı sıra bu kişilerin desteklediği, onlar için önüme yattığı aynı kişilerin desteklediklerinin seçilememesi halinde de kendilerini yanlarında barındıramayıp, kovacağını da biliyorum..
Çünkü bu yaşıma gelirken nice yalaka, nice başkaları için önüme kendilerini atanı iyi bilirim..
Neyse son gelen bir mesajda ise cehennem zebanilerinin beni karşılamaya hazırlandığını ileri süren ve sanırım soy ismiyle Çıldırlı olanda bir müjde verem.. O savunduğu bu ayda Aktaş’ı açamıyor haberin ola..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Yol Medeniyettir..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürkiye’nin, Gürcistan ve Ermenistan gibi iki önemli ülkeye komşu Ardahan’ın hala çağ dışı kalan görünümünü ortaya koyan kent içi, kent dışı, köy ve belde yollarının olağanüstü bozuk oluşunu gerek yerel de gerek ise ulusalda gündeme getirmemizin ısrarı gerek vali beyin ilgisi, gerek ise seçimler dolaysıyla o çamurlu yollara bata çıka köylere gidip, gelen siyasilerin yüzü hürmetine sanırım sonuç vermeye başladı gibi..
Ardahan Valiliğine atanmasından bu yana yaptığı çalışmalar ile Ardahanlıların gönlüne taht kurmayı başaran Ardahan Valisinin gündeme getirilen konulara duyarlı olması ve çözümü için elinden geleni yapması bu durumdan önemli bir rol alırken, Ardahan Kotoskara köylü olan olan Genel Sekreteri Hakkı Özgür’ün hakkını da yememek gerekir..
Çünkü gerek valinin, gerek ise genel sekreterin ellerinde ki yok imkanlara rağmen Mars gezegeninin yüzeyini andıran yolları yapma çabası bu Ardahan’ın da medeniyete giden yoldan yol alma çabasıdır..

**Kadro kimde?..

Seçimlere üç hafta kaldığı şu günlerde kimim hangi partinin, hangi adayın yanında olduğu da netleşmeye başladı gibi..
Ardahan’da en canlı ve de hareketli parti olan HDP’nin olduğu, bürosu en hareketli olan adayın da Saffet Kaya’nın Atatürk caddesinde ki bürosu görülüyor.
AK Parti ile CHP İl Binalarının saat 19.00’da kapandığını da gözlemlediğimiz şu günlerde Saffet Kaya’nın yanında yer alan kadroda en dikkat çekici kadro olarak dikkat çekiyor.. Kısacası Atalay’ın çocuklarla, Aktaş’ın kadın olan 2. adayla, Öğüt’ün küs olan ve hala ağlayan eskilerle yol almaya çalıştığı şu günlerde kadrolarda güçlüyü göstermekte..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Fox TV Ardahan’ı Tüm Dünyaya Taşıyacak..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürkiye’nin önemli televizyon kanallarından olan FOX TV Ardahan’a geliyor.
Genel Yayın Yönetmenliğini Ardahanlı Doğan Şentürk’ün yaptığı FOX TV hafta içi her sabah sunduğu ve Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın sunduğu ‘Çalar Saat’ adlı programını perşembe günü Ardahan’da sunacak.
Ardahan Kalesin de gerçekleşek olan ve büyük bir ilgi ile izlenen haber programları arasında olan ‘Çalar Saat’ programı aracılığı ile Ardahan tüm dünyaya aktarılacak. Haberi ekleme saati: 12.11-18 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Saffet Kaya: Ardahan'ın
Saffet Kaya"sı Var!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da seçimi alacak adaylar arasında gösterilen Ardahan Bağımsız Milletvekili Saffet Kaya ilçe ve köylerden sonra Ardahan kent merkezini dolaşarak, seçmenle bir bir görüştü.
Gazetemiz bürosunu da ziyaret ederek, seçim çalışmaları hakkında bilgi veren Ardahan Bağımsız Milletvekili Saffet Kaya ‘Onların iktidarı, devlet gücü varsa Ardahan’ın Saffet Kaya’sı Var’ dedi.
Seçimi kesinlikle kazananın kendisi olduğunu da belirten Saffet Kaya 7 Haziran’da tüm ülke görecek ki bu halk, bu seçmen hizmet edene, halkın yanında olana oy verecek. Ve seçimi kazanacak olan Saffet Kaya’dır’ dedi.
Haberi ekleme saati: 11.58-18 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

81 Vilayetin TYSD Başkanı
Ardahan'da Buluşacak..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürkiye Yardım Sevenler Derneği Ardahan Şubesi Haziran ayında Türkiye’yi Ardahan’da ağırlayacak.
Konu hakkında gazetemize bilgi veren Türkiye Yardım Sevenler Derneği Ardahan Şubesi Alime Aydemir 03 Haziran 2015 Günü Ankara Türkiye Yardım Sevenler Genel Merkezinin iki yılda bir bölge toplantıları düzenlediğini, bu yılki toplantıyı da Ardahan’da gerçekleştireceğini söyledi.
TYSD’nin 81 Vilayet Başkanının için de bulunduğu 300 kişinin Haziran ayını ilk haftasında Ardahan’da olacağını belirtti.
Ardahan’a bir çok yurt ve öğrenci yardımı yapan bu heyetin Ardahan ziyaretini çok önemsediklerini belirten TYSD’nin Ardahan Şube Temsilcisi Alime Aydemir tüm Ardahanlıların bu önemli ziyareti yapacak olan misafirleri en iyi şekilde karşılamaya davet etti.
Haberi ekleme saati: 11.42-17 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HDP Ahıskalıları da Getirecek!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKısa bir süre kalan genel seçimler öncesi yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdüren partilerin başında gelen Halkların Demokratik Partisi AK Parti ve CHP ile başa başa bir seçim götürdüğü görülürken, HDP’nin Ardahan’da milletvekili çıkarması halinde yeniden vatan topraklarına getirilmeye çalışılan Ahıskalıların Ardahan’a gelişi hızlandırılacak.
Serhat olarak bilinen Ardahan’ın seçmen dengesinin HDP’ye yönelmesi karşısında devletin yeni önlemler aldığı ve bu dengelerin başında sürgünde olan Ahıskalıların Ardahan’a yerleştirilmesi ve oy dengesinin eşitlendirilmesi olarak düşünüldüğü dikkat çekiyor.
Haberi ekleme saati: 11.37-17 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İKTİDARA OY VER HİZMET GELSİN!
Lağımın içinde içme suyu..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**13 yıl içinde 100 yılık yatırım yaptıklarını iddia edenler Ardahan merkeze bağlı köyü Kazlı (Pishazgom) köyüne oy istemeye gittiler mi?

**İçme suyu lağımın içinde gelir..

Yeni bir seçim için yeniden köylere giden siyasiler alt yapıları olmayan köylerden oy istemeye devam ediyorlar.
Başta Ardahan merkeze bağlı köylerin olmak üzere bir çok köy yolunun, alt yapısının olmadığı Ardahan’ın köylerinden olan Kazlıköyliler lağım çukuru içinde köylerine gelen suyu içiyorlar.
Alt yapıları sıfır olan Ardahan’ın köylerinin sorunlarını çözeceklerinin belirten siyasilerin her seçimde aynı sözleri söyleyip, oyları aldıktan sonra kendilerini unuttuğunu belirten Ardahanlı köylüler ise gelen her siyasiye ‘Ağam sen, Paşam’ sen demeleri ise yaşanan acı durumun diğer bir ilginç yönü.

**OY İSTEYENLERE SİZ NE DİYORSUNUZ?

Köylerinin olduğu gibi Ardahan’ın merkezinin de çamur içinde olduğu şu günlerde çamur içinde ki yollardan alt yapısı olmayan köylerine kendilerinden oy istemeye gelen siyasilere hiç bir şey dememesi ise seçimin dikkat çeken diğer bir gerçeği.

Ardahan Haberleri **Çekil önümde ben değil, hizmet etmeyenler özürlü!..

Seçim çalışmalarını Göle sokaklarında devam ettiren AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay oy istediği vatandaştan ‘4 yıl boyunca ne yaptın ki?’ cevabı alması dikkatlerden kaçmıyor.
Seçim öncesi bir hayli zor durum da olduğu ileri sürülen Orhan Atalay’ın son olarak Göle merkezde karşılaştığı özürlü bir vatandaştan da sitem duydu.
Yolları bozuk Göle’de Özürlü aracı ile gezmekten zorlandığını belirten Göleli Özürlü Vatandaş, ana yollar gibi ara yollar ve kurum girişlerinin özürlü olduğunu belirterek vatandaşa hizmet edilmediğinden yakındı.

**Vatandaş sırtını dönüyor..

Bir daha seçilmek için Göle’de kamp kurduğu görülen Orhan Atalay’ın danışmanlığını devlet memuru olan yakınlarının yaptığı görülürken, Atalay’ın seçim çalışmaları sırasında gittiği cenaze ve düğünlerde de vatandaşın ilgisizliği ile karşılaştığı da ileri sürülmekte.

Ardahan Haberleri **Saadet Partisi Startı Göle’de Verdi..

Saadet Partisi, seçim startını Göle’de vererek daha sonra uzun konvoyla Ardahan’a geldi. Ardahan’da şehir turu atan Saadet Partisi milletvekili adayları vatandaşları selamladıktan sonra parti binasında gazetecilere Saadet Partisi’nin çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundular. Burada partinin seçim beyannamesi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Milletvekili adayı Çapan, gerçek mutluluğun Saadette olduğunu söyledi.
Saadet Partisi Ardahan Milletvekili Adayı Hakan Çapan Karagöl Mahallesinde bulunan Haber Merkezini ziyaret etti. Seçim çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Çapan, Ardahan’da 12 miting düzenleyeceklerini ifade ederek, AK Parti’nin iktidarına son vereceklerini söyledi. AK Parti iktidarının Türkiye’ye zarar verdiğini, varlığının ülkeyi istikrarsızlığa sürüklediğini ileri süren Çapan, “Ülkenin huzura gelmesi için AK Parti bir an evvel gitmeli “dedi. Çapan açıklamasında şunları kaydetti: “Türkiye’de eğitim sistemi çökmüş durumda. Tarım politikaları iflas etmiş durumda. Ekonomik bu çöküş Saadet Partisi’nin iktidarıyla son bulacak. Ardahan’da stajyer öğretmenlerle 30 yıldır eğitim veriliyor. Neslimiz istikbalimiz köreldi. Saadet Partisi olarak bu durma el koyacağız. Eğitimi düzlüğe çıkaracağız. Saadet Partisi geçmişte başarısını ispatlamış bir parti. Saadet olarak seçim vaatlerimizi arasında asgari ücretlinin maaşı 1.500 Bin TL olacak. Saadet Partisi olarak iktidara gelir gelmez, emekliye yüzde yüz zam vereceğiz. Tüm kamu çalışanlarına yüzde elli zam verip, asgari ücretlinin maaşından vergi alınmayacak. Beşikten mezara kadar her kese sağlık güvencesi hizmeti vereceğiz. Vatandaşlarımıza Doktor ve ilaç zulmünü ortadan kaldıracağız. Bunun kaynağı nerede bulacaksınız diye soranlara sadece yolsuzluğun israfın önüne geçerek bunu gerçekleştirecek. Geçmişte herhangi bir şaibeye karışmamış geçmişimiz temiz pırıl pırıl bir partidir.
Ardahan’da seçim programı olarak 12 miting yapacaklarını anlatan Çapan, “İl ve bütün ilçelerde mitingler gerçekleştire­ceğiz. Ardahan’da en çok miting yapacak parti olacağız. Ayrıca hep sahada olacağız. Bizim stratejimiz bu. Ne kadar çok insana ulaşırsak o kadar partimiz açısından iyi. Saadet partisiyle bu ülkeyi huzura kavuşturacağız. Türkiye şuan bir kaos var. Kutuplaşma had safhada. Parti olarak bunları halka anlatıp, saadetin iktidarında bunları bitireceğiz. Bize göre AK Parti’nin artık gönderilmesi gerekiyor. Varlığı bu ülkeye istikrarsızlık getiriyor. Konuştukça dolar yükseliyor. Konuştukça ekonomi bozuluyor. Ülkenin huzura gelmesi için AK Parti’nin bir an evvel gitmesi lazım. Saadet Partisi’yle inşallah Türkiye’nin başına geleceğiz” diye konuştu.
Türkiye’de yüzde 60 mütedeyyin muhafazakar bir seçmen olduğunu kaydeden Çapan, “Yüzde 40 diğer sol seçmen var. Şuan seçmenler Ak Parti’den kopuyor. Olup biten her şey ortada. Hırsızlığını yolsuzluğunu talanını artık herkes biliyor. Halk her şeyin farkında. Yaptığımız anketlerde milli ittifak olarak oyumuz yüzde 13 civarında. Herkes görecek ki bu seçimlerde sürpriz parti Saadet olacak. Bunun böyle hep beraber göreceğiz. Yani insanlar bu parti barajı aşamıyor, boşuna oy vermeyelim gibi bir düşünceye kapılmamalı. Ak Parti’ye oy veren insanlar partiden koptuğunda CHP’ye oy vermiyor, HDP’ye oy vermiyor, MHP’ye oy vermiyor. Geleceği güvenli liman olarak Saadet Partisi olarak görüyor. Saadet iktidarında Ardahan tarım ve hayvancılıkta organik merkez olacak“ açıklamasında bulundu

Ardahan Haberleri **Saffet Kaya ya Damal da Yoğun İlgi..

Ardahan Bağımsız Milletvekili Adayı Saffet Kaya ya Damal İlçesinde Yoğun ilgi..Ardahan Bağımsız Milletvekili Adayı Saffet Kaya Beraberindekilerle birlikte Geldiği Damal İlçesinde Yoğun ilgiyle karşılandı Buradaki sevgi selini gören kaya Miting havasında halka hitap etti ,
Kaya sevgili Damallılar Ben siyaset hayatımda hiç bir zaman ayrım yapmadım öteki demedim benim için sadece Ardahan ve Ardahanlı olduğunu hepiniz bilirsiniz biz memleket sevdalısıyız bizim memleketimizi nasıl kalkındırırız bunu hedefledik bizim anlayışımız hizmet anlayışı olmuştur biz siyasi hayatımızda din dil ırk mezhep ayrımını her zaman elimizin tersiyle iterek siyaset yaptık.
Bizim için Ardahan ın bütünlüğü birliği kardeşliği ve Türkiye'nin kardeşliği her şeyin önündedir bu anlayışla siyaset yapmaktayız bu gün bu sevgili dostlarımın tarafımıza göstermiş olduğu bu sıcak ilgi bizleri çok memnun etmiştir.
Benim sizlerden beklediğim 7 Haziranda sandık başına gittiğinizde halka rağmen siyaset yapanlara haddini sandıkta bildirmektir Halka rağmen siyaset yapmaya kalkanların bu Ardahan halkından eminim ki dersini alacaktır dedi daha sonra halkla sohbet eden kaya Hanak İlçesinde Taziye ziyaretine gitmek için ilçeden ayrıldı. Gün içinde ise Ardahan esnafını ziyaret eden kaya burada da yoğun ilgiyle karşılandığı gözden kaçmadı.
Haberi ekleme saati: 17.23-16 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TUTUKLANDILAR...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**ÖĞRENCİLERİN ÖĞRETMENİ FARK ETMİŞ..

Bir İhbarı değerlendiren Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı operasyonla küçük kızlara sarkıntılık yaptıkları iddiasıyla geçtiğimiz günlerde göz altına alınan 5 kişinin tutuklanarak Ardahan Kapalı Cezaevine konuldukları öğrenildi.
Bilindiği gibi Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ve Ahlak Büro ekiplerinin “küçük yaşta çocukların istismar edildiği” yönünde aldığı istihbarat doğrultusunda 5 kişiyi gözaltına almıştılar.
İddiaya göre Ardahan’da küçük yaşta çocuklara cinsel istismarda bulunulduğu yönünde bilgi alan Ahlak Büro ile KOM Şube ekipleri, aralarında emekli bir öğretmen, Ardahan Küçük Sanayi Sitesinde oto tamirciliği ve kerestecilik yapan şahıslarında bulunduğu 5 kişiyi takibe almış, bu kişilerin öğrenci oldukları öğrenilen küçük yaşta çocukların kandırılarak istismar ettikleri ve hürriyetinden yoksun bırakıldığını tespit eden polis, olaya adı karışan 5 şahsı gözaltına almıştı.
Öte yandan olayın öğrenci olan iki kızın sınıf öğretmeninin kız öğrencilerin bolca para harcamalarını fark etmesi üzerine ortaya çıkarıldığı alınan diğer bilgiler arasın da oldu.
Haberi ekleme saati: 17.11-16 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Seçimden sonra kapı dışarı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş7 Haziran öncesi tüm İş-Kur çalışanlarını kendisine emir askeri yapan iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi seçimlerden hemen sonra tüm İş-Kur çalışanlarını kapı dışarı edeceği ve işten çıkaracaklarının yerine AK Parti’ye yakın isimleri alacağı ileri sürüldü.
Gazetemizin konuyla ilgili yaptığı araştırmada AK Partinin yeni İl Başkanı ve yönetiminin 7 Haziran genel seçimleri sonrası işe aldıracaklarının listesini oluşturduğu ve bu liste ile işsiz olan AK Partililerin çocuklarına seçim vaadi verdikleri öğrenilirken, iş alınacaklara yer açmak için şu an kendi seçim çalışmalarında kullandıkları İş-Kur işçilerini de kapı dışarı edeceği yönünde güçlü bilgiler aldı.

**EMİR KULU OLMAKTA FAYDA ETMEYECEK..
Bir çok konuyu seçimler sonrasına ötelediği de öğrenilen araştırmamız da AK Partinin yeni yönetimine yaranmak isteyenlerinde işten atılacağı gibi partiye yakın görünenlerle de ilişkinin kesileceği bilgisine ulaşıldı.
İl ve İlçe Yönetiminde bir çok kişinin de partiden AK Partiye üyelikleri gözden geçirilip, partiden ihraç edileceği yönünde bilgilere ulaşan gazetemiz seçim döneminde yüzüne gülünen bir çok kişinin yönetime yaranma ve emir kulu olma çabasının da bunun önüne geçmeyeceğini da AK Parti Ardahan İl ve İlçe yöneticilerine yakın isimlerden bizzat aldığı bilgiler ile teyit etti.

**VEKİLİN CEBİNDE DE KIRMIZI LİSTE VAR..
Öte yandan AK Partinin kuruluşundan bu yana alacağı en az oy ile seçilme hesapları yapan AK Parti Ardahan Milletvekilinin de kendisine göre bir kırmızı liste oluşturduğu ve kırmızı kalemle not alınan bu listenin başında gelenlerin İl ve İlçe yöneticilerinin yanı sıra AK Partili 4 Belediyesinin kendisine yönelik hal e davranışları not ettiği de ileri sürüldü.
Yeniden seçilmesi halinde başta 2. Sıra adayı Yunus Baydar’a yakın isimleri olmak üzere bir çok kişinin partiden uzaklaştırılması için ve mevcut yönetimim dizaynı için çalışacağı da iddia edildi.
Kamu kurumlarında büyük bir kıyıma da gideceği ile sürülen AK Parti Milletvekilinin 7 Haziran’da partisinin iktidar olması halinde AK Partinin Ardahan’da ki tüm iplerini eline geçirme planları içinde olduğu da alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 15.06-16 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bir Sigara 7 Bin TL.’ye Mal Oldu!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKapalı alanlarda sigara içilmesinin yasaklandığını unutan Çıldırlı kahvehane işletmecisi yapılan kontrol sorası kendisine kesilen 7 bin liralık ceza karşısında şok oldu..

Ardahan’ın Gürcistan ve Ermenistan’a komşu olan Çıldır ilçesinde kahvehanecilik yapan Engin Aygün isimli esnafa yapılan uygulama ardından Çıldır İlçe Kaymakamlığınca 7 Bin TL.’lik para cezası kesildi.
Gelen ceza karşısında şok olan Engin Aygün isimli Çıldırlı esnaf cezayı ödeyemeyecek sıkınıtıda olduğunu belirtirken, çare için nereye gittiyse çare bulamadı.
Gazetemize gelerek kendisine kesilen para cezasının ödeyecek maddi imkanı olmadığını açıklayan Çıldırlı esnaf Engin Aygün, Çıldır Kaymakamının kendisinin durumunu bilmesine karşın bu kadar yükse cezayı kesmesine anlam veremediğini, iş yerin de yapılan kontrolde sadece bi sigara izmarit, bulunduğunu ileri sürdü.
Haberi ekleme saati: 14.39-16 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yollar gibi levhaları da bozuk..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaharın gelmesiyle birlikte eriyen kar sularının katkısıyla da iyiden iyiye bozulan Ardahan yollarını gösteren ‘Yol Levhaları’ da bozuk ve kullanılmaz halde olduğu ortaya çıktı.
Başbakanın gelişi ve bölgede yaşanan trafik kazaları sonucu cenazelere katılanlar görmesin diye yamalanan yolların başbakanın gidişi ve trafik kazalarında ölenlerin toprağa verilmesiyle yarım yamalak bırakıldığı görülen Ardahanda bozuk yolların başında bulunan ‘Yol Levhaları da’ bozuk olduğu görülüyor.
Belediye Başkanının ‘bu yılda sabır edin’ diyerek Ardahanlıların tepki gösterdiği yolların ne zaman yapılacağını soran Ardahanlılar kent içi yolları gibi köy yollarının da olağanüstü bir şekilde bozuk olduğuna dikkat çekerken, Belediye gibi Köylere Hizmet Götüren İl Özel İdare Genel Sekreterliği ile Karayollarının da köylerin ve şehirlerarası yolları bozuk yollar yapmada zorlandığını belirtmekteler.
Haberi ekleme saati: 14.33-16 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Tarihi Kayıp Ardahan’ın
Tarihi Fotoğraflar Ortaya Çıktı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş‘Kura Çözüldü’ adlı kitabıyla Ardahanve Bölgede yaşanan Ermeni olaylarına bir başka gözle bakan ve yaşanan gerçeklerin diğer bir yüzünü belgeleyen Yazar Kenan Karabağ bu kez Ardahan’da yaşayan Malakan ve Karapapakların fotoğraflarını gün yüzüne çıkardı.
Kendisi de Ardahan merkeze bağlı Sulakyurt (Sarzep) köylü olan Yazar Kenan Karabağ’ın kendi facebook sayfasında yayınladığı tarihi fotoğraflarla tarihi kayıp Ardahan’ın tarihine bir ışık daha tuttu.
1910, 1911 ve 1912 Yıllarında Ardahan’ın Sarzep köyünde çekilmiş olan fotoğraflarla ‘Bir zamanlar Ardahan’ diyerek Ardahan’ın tarihini ortaya koyan Ardahanlı yazarın bu yönde ki çalışmaları takdirle karşılanırken, ilk kez gün yüzüne çıkan bu fotoğraflarla Ardahan’ın tarihi adeta yenide yazılmaya başlandı.
Haberi ekleme saati: 14.27-16 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Nakala Köylüler, Suğaralılar
MHP Tüm Belde Belediyelerini Açacak!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMHP İktidara gelirse yada 7 Haziran Genel Seçimleri sonrası ortaya çıkacak olan konjektörde iktidar ortağı olursa araların da Ardahan ‘ın Hanak İlçesine bağlı Ortakent (Nakala) ve Çıldır’ın Aşıkşenlik (Suğara) Belediyelerini yenide açacak.
Konu hakkında bir açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP iktidarının ilk ayında kapatılan tüm belde belediyelerini tekrar açacaklarını söyledi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP iktidarının ilk ayında kapatılan tüm belde belediyelerini tekrar açacaklarını söyledi. Bir takım açılış ve ziyaretlerde bulunmak için Samsun’a gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Samsun’daki ilçe ziyaretlerinin ardından Ondokuzmayıs İlçesindeki Seçim Koordinasyon Merkezi’ni de ziyaret etti.Ziyarette Devlet Bahçeli partililerin yoğun coşkusuyla karşılaştı. Ziyaret sonrası konuşan Bahçeli, “Dün 16 büyükşehir vardı. Bugün de 14 ilave oldu, toplam büyükşehir belediyesi 30’a çıktı. Bu yasa değişikliği Türkiye’de belediyecilik hizmetlerini daha geniş kapsamlı bir alana yayarak uygulamaya geçildi. Bu uygulamanın sonucu nasıl olacak bu tam olarak kestiremiyoruz. Ama bir uygulama dönemi 30 Mart’tan sonra 5 yıl süre içerisinde görüldüğünde ne kadar faydalı olduğunu değerlendirme sahibi olacağız” dedi.Kapatılan belde belediyelerini tekrar açacaklarını belirten Bahçeli, “Samsun ilinin mülki idaresinin sınırları aynı zamanda büyükşehirin de sınırları olmaktadır. Dolayısıyla çok geniş bir alanı kapsıyor. Köy, mahalle, belde, ilçelerin hepsi büyükşehir sınırları içerisinde oldu. Bunun yanında bazı yerlerde ise nüfus azlığından dolayı beldelerin kapatıldığına şahit oluyoruz. MHP bu beldelerin kapatılmasını doğru bulmamıştır. Çünkü köyden şehir hayatına dönüşümün önemlidir. Başlangıcı olan belde belediyeleri uygulamalarda oldukça başarılı olmuştur. Köy hayatından şehir hayatına dönüşmenin bir örneğini vermiştir. Dolayısıyla kasabalarımız gelişmiştir. İnsanlarımızın alt yapıdan tutun da imara kadar birçok ihtiyaçlarını karşılayabilecek fırsat doğmuştur. Bunu şimdi kaldırmak nüfus azaldığı için bunları tasfiye ediyoruz demek doğru olmamıştır. MHP iktidara nasip olduğu takdirde ilk ayının içerisinde yapacağı işlerden bir tanesi bu kırılmayı ortadan kaldırıp, kapatılan ne kadar belde belediyesi varsa hepsini açacağız” diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 14.24-16 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Aleviler, Kürtler, Türkler Haydi Seçime
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİTEMİZE REKLAM VERMEK İÇİN;
0. 535 418 32 58 NOLU TELEFONUMUZU ARAYABİLİRSİNİZ..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ak Parti Milletvekili Adaylarının Göle’de Jandarmayı Ziyaretlerine Tepki..

Ak Partinin Kalesi Olarak Bilinen Gölede Ak Parti Milletvekili Adayları Dün Teşkilat Olarak Yaptıkları Çıkartmada Umduklarını Bulamadılar Göle Merkezde Açılan Seçim Bürosunda 50-60 Kişinin Bulunduğu bir ortamda konuşmalar yapılırken esnaf ziyaretlerinde de istenilen sonuç görülmedi Ancak Jandarmanın Ziyeret edilmesi ise halktan tepki topladı
Ak Partinin Kalesi Olarak Bilinen Gölede Ak Parti Milletvekili Adayları Dün Teşkilat Olarak Yaptıkları Çıkartmada Umduklarını Bulamadılar Göle Merkezde Açılan Seçim Bürosunda 50-60 Kişinin Bulunduğu bir ortamda konuşmalar yapılırken esnaf ziyaretlerinde de istenilen sonuç görülmedi. Ancak Jandarmanın Ziyeret edilmesi ise halktan tepki topladı

Ardahan Haberleri **HDP Ardahan Adayları Köy Ziyaretlerinde..

HDP Ardahan'da milletvekili adayları Arzu Moco ile Taşkın Aktaş'ın seçim çalışmalarına köy ziyaretleriyle devam ediyor. Hoçvan (Xoçvan) bölgesinde bulunan Otbiçen,(Kimilî) Lehimli, Bayramoğlu, Panik, Nebioğlu, Sığırped, Binbaşar (Murkan) köylerine yaptığı ziyaretlerle HDP'nin "Yeni yaşam" umudunu yurttaşlara anlattı.
Yeni yaşam adayları gidilen her köyde yoğun ilgiyle ve alkışlarla karşılandı. HDP flamalarının asılı olduğu köylerde, köy sakinleri diğer partilerin uğrayacak yüzleri olmadığını söyledi. Yapılan ziyaretlerde köy sakinlerine hitap eden milletvekili Aktaş halkı selamlayarak, Hoçvan'ın Türkiye'de örnek bir yeri temsil ettiğini söyledi. Ardahan'ın milletvekili adayı çıkarmasının çok önemli olduğunu belirten Aktaş, Hükümet'in çözüm süreci masasını tanımadıklarını ifade etti. Halkların tüm zorlukları, hep birlikte mücadele ederek aşacağını ve barajı geçeceğini dile getiren Aktaş, "Oyalamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Masayı tanımadığını söylüyorlar ve sürekli oyalıyorlar. Niye, çünkü gücümüzü gördükleri için. Şimdi ise gücümüzün farkında oldukları için yan çiziyorlar. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olacağız. Bizler hepimiz birer milletvekili adayı gibi çalışmak zorundayız" diye konuştu.
Hoçvan halkının yurtsever bir bölge olduğunu belirten Moco ise demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren Akif Yılmaz'ın Hoçvanlı olduğunu hatırlatarak, "Akif Yılmazlar gibi değerli yoldaşlar Hoçvan'dan çıktı. Biz halk olarak çok mücadele ettik ve her geçen gün biraz daha büyüyoruz" dedi. Kobanê ve Şengal direnişinin tüm halkalara örnek olduğunu ifade eden Moco, "Bu gün Kürtler sadece kendileri için değil, başka halklar için de mücadele ediyor ve başka halklara da umud oluyor. Ardahan'da Aleviler, Azeriler, Terekemeler de umutlarının HDP'de olduğunu görüyorlar. Halkların Demokratik Partisi olarak bizler, Ardahan'da 2 sıfır yapacağız" diye konuştu.

Ardahan Haberleri **Çıldır Aktaş Sınır Kapısı’nda İncelemelerde Bulundular..

Çıldır ilçesinde yapılan ve inşaat çalışmaları tamamlanarak açılma aşamasına gelen Aktaş Sınır Kapısı incelemelerde bulundular.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Çıldır Kaymakamı Tamer Kılıç ve ATSO Başkanı Çetin Demirci ile birlikte Aktaş Sınır Kapısı’na giderek sınır kapısında ki bina ve tesisleri gezerek, gümrük yetkilileri ve inşaatı yapan yüklenici firma sorumlularından bilgi aldılar.
Sınır kapısında ki inşaat çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini ve akabinde en kısa sürede açılacağını söyleyen Ardahan Valisi Ahmet Deniz, “Aktaş Sınır Kapısı ilimiz ve ülkemiz açısından son derece önemlidir. Bu kapı sayesinde Kafkasya ve Orta Asya’ya çok daha hızlı ulaşılacak bir karayolu koridoru açılmış olacaktır. Ülkemizin büyüklüğüne yaraşır, modern bir kapının açılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Ardahan Haberleri **Ardahan Valisi Göle Köylerini Ziyaret Etti..

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Göle ilçesine bağlı gurup köy yollarında Özel İdare’nin başlattığı yol yapım çalışmalarını denetledi.
Göle Kaymakamı Zafer Oktay ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Hakkı Özgür ile birlikte Kuzupınarı,Yeleçli ve Uğurtaş köylerine ulaşımı sağlayan gurup köy yoluna giden Vali Deniz, Özel İdare ekiplerinin yaptığı çalışmaları yakından izledi. Çalışmaların gidişatı hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Deniz,Kuzupınarı, Yeleçli, Uğurtaşı ve Durançam köylerini de ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet edip, istek ve taleplerini dinledi.
Ziyaret ettiği köylerde vatandaşların talep ve sorunlarını dinleyen Vali Deniz, vatandaşların öncelikli olarak su ve ulaşım konusunda isteklerinin hızlıca yerine getirilmesinin önem arz ettiğini, devlet olarak bu konularda hassasiyet gösterdiklerini bildirdi.
Vali Deniz, köylerde ki incelemelerinin ardından bir süre önce yeniden belde statüsüne kavuşan Köprülü Belde Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanlığını yürüten Göle Kaymakamı Zafer Oktay ile bir süre sohbet eden Vali Deniz, beldenin genel durumu hakkında bilgi aldı.

Ardahan Haberleri **Öğüt “Hayvancılık ve tarım altın çağını yaşayacak”

CHP Ardahan milletvekili ve Milletvekili adayı Ensar Öğüt ile diğer milletvekili adayı Sezgin Kaya, CHP Ardahan il başkanı Fevzi Uygur ve İl Başkan yardımcısı Barış Bilgin ve il yönetim Kurulu üyeleri ile Ardahan hayvan pazarının altını üstüne getirdiler. CHP İl Gençlik kolları Başkanı Tanju Bozkurt ile partililerinde eşlik ettiği ziyarette, vatandanlar büyük ilgi gösterdi.
Pazar günleri, Ardahan’ın en çok kalabalığının toplandığı alan olan hayvan pazarında vatandaşlarla tek tek görüşen Öğüt ve Sezgin, hem onları dinledi hem de 7 Haziran seçimleri için destek istedi. Öğüt ve Sezgin vatandaşlar tarafından adeta sevgi çemberine alındı.

**HERKESLE SAMİMİ SOHBET..
Bugüne kadar tarım ve hayvancılık konusunda ülke çapında çalışmaları ile tanınan ve Ardahan hayvancılığını ülke gündemine getiren Ensar Öğüt, vatandaşlar tarafından büyük destek görüyor. Çoğu hayvan üreticisini isimce tanıyan ve onlarla samimi bir ortamda sohbet eden Ensar Öğüt, CHP iktidarında gerçekleştirecekleri hizmetleri bir bir anlatmayı da ihmal etmedi.

**ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI SİLİNMELİ..
Ensar Öğüt “Ardahan’ın geçim kaynağı olan hayvancılığın gelişmesi için çiftçilerin ve borcunun silinmesi, kredi kolaylığı sağlanması ve aile işletmeciliğinin gelişmesi için köylerdeki ev ve ahırların yeniden yapılarak modern hale getirilmesi gerekiyor. CHP iktidarında ilk işlerimizden biri bu olacak”dedi.

**13 YILDIR MÜCADELE EDİYORUM..
13 yıldır ithal hayvan ve ete karşı mücadele verdiğini, ülkeyi ayağa kaldırdığını, bu sayede ithal eti durdurduklarını ifade eden Öğüt, iktidar olduklarında ithal hayvan ve ithal et getirilip, köylü ve çiftçiye darbe vurulmasının önüne geçileceğini, çiftçiye destek ve teşvik program ve projelerinin uygulanacağını söyledi.
Yerli ve mera hayvancılığının teşvik ve desteklerle geliştirileceğini, hayvanların değerini bulması ve yine hayvansal ürünlerin köylünün derdine derman olacak şekilde fiyatını bulması için mücadele edeceklerini vurguladı.

**MAZOT 1.5 TL..
Tarım ve hayvancılığın iç içe olduğunu, mazotu 1.5TL’den vereceklerini ifade eden Ensar öğüt, tarım yapanlara da büyük destek vereceklerini anlattı.

**ESNAFI DA UNUTMUYORUZ..
Hayvancılığın esnaflıkla iç içe olduğunu da dile getiren Öğüt, esnafları da unutmayacaklarını, esnaf ve sanatkarların borcunun silinmesi, faizsiz kredi kolaylığı sağlanmasını, 40 dereceye kadar ağır kış ve iklim koşullarda siftah yapmadan dükkan kapatan esnafa vergi kolaylıklarının sağlanacağını dile getirdi.

**ARDAHAN İÇİN 27 PROJE..
Ardahan için 27 temel proje ve hizmetin takipçisi olduğunu da anlatan Öğüt, “hayvancılık altın çağını yaşayacak. Bize verilen destek, herkesin kendisine verdiği destek olacak. Hiç kimse bu desteği bizden esirgememeli”dedi.

**KÖPRÜ YASAĞINI UNUTMAYIN..
Öğüt, kurbanlıkları satmak isteyen hayvan üreticilerinin başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde yaşadığı yasak ve engellemeleri de hatırlatarak, “her zaman yanınızda oldum. Şimdi size bu zorlukları yaşatanları unutmayın “dedi.
Öğüt, Kaya ve il ve ilçe yöneticileri görüştüğü her hayvan üretici ve vatandaşlardan destek istediler.

Ardahan Haberleri **Kars/Ardahan Barosu Doğu Anadolu Bölge Birincisi Oldu..

Türkiye Barolar Birliği Stajyer Avukatlar Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışmasının bir ayağı da, Kars Ardahan Bölge Barosu’nun ev sahipliğinde Kars’ta gerçekleştirildi. Yarışmalarda Kars Barosu Doğu Anadolu bölge birincisi oldu.
Doğu Anadolu Bölgesi elemelerinde 2- 3 Mayıs tarihleri arasında Ağrı, Bitlis, Erzincan, Elazığ ve Kars olmak üzere 5 Baro, Kars Adliyesi Konferans salonunda yarıştı.
Yarışmaların sonunda Kars Barosuna bağlı stajyer avukatlar Muhammet Sait Baran, Çiğdem Kadiroğlulları, Cansu Öztürk, Çağrı ve Yakup Çağrı ilk sırada yer alarak Doğu Anadolu Bölgesi birincisi oldular. Stajyer avukatlar, 17-18 Ekim 2015 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek olan final yarışmalarında Türkiye şampiyonluğu için yarışarak Kars’ı temsil edecekler.

**FİNALLER, 17 – 18 EKİM’DE ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Bölgelerde birinci olan takımların, 17-18 Ekim 2015 Tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek olan final yarışmasında, yeni bir olay metni üzerinden yapacakları iddia ve savunma ile ilk üç dereceye girme mücadelesi vereceklerini de belirten Baştimar: “Bu yarışmalara katılan stajyer avukatlar, yargının kurucu unsuru olan savunmanın temsilcisi avukatı, diğer kurucu unsurlar karar ve sav temsilcileri olan hakim ve savcı ile birlikte, hukuka ve etik kurallara uygun olarak gerçekleştirecekleri yargılama faaliyetine ve duruşmaya hazırlamayı amaçlayan yarışma ile mesleki dayanışmanın da temelleri atılacak.” Şeklinde açıklama yaptı.

**YARIŞMAYA KATILAN BÖLGE VE BAROLAR
Kars Ardahan Bölge Baro Başkanı İbrahim Baştimar, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen TBB Stajyer Avukatlar Türkiye Kurgusal Duruşması Yarışması’nın Bölge Elemelerine ev sahipliği yapan barolar ile yarışan takımları ise şu şekilde açıkladı:
“Karadeniz Bölgesi’nde, Sinop Barosu’nun ev sahipliğinde; Amasya, Çorum, Giresun, Kastamonu, Ordu, Samsun, Tokat, Trabzon, Sinop ve Zonguldak olmak üzere 10 Baro.
Marmara Bölgesi’nde, Kocaeli Barosu’nun ev sahipliğinde; Balıkesir, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova olmak üzere 9 Baro.
Ege Bölgesi’nde, Afyonkarahisar Barosu’nun ev sahipliğinde; Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Manisa ve Muğla olmak üzere 6 Baro.
Akdeniz Bölgesi’nde, Adana Barosu’nun ev sahipliğinde; Antalya, Adana, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin ve Osmaniye olmak üzere olmak üzere 7 Baro.
İç Anadolu Bölgesi’nde, Aksaray Barosu’nun ev sahipliğinde; Ankara, Aksaray, Kayseri, Konya, Kırıkkale ve Sivas olmak üzere 6 Baro.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Şanlıurfa Barosu’nun ev sahipliğinde; Batman, Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa olmak üzere 4 Baro.
Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Kars Barosu’nun ev sahipliğinde; Ağrı, Bitlis, Erzincan, Elazığ ve Kars olmak üzere 5 Baro.”

Ardahan Haberleri **ANADOLU’NUN ÇATISINDA KÜLTÜR VE SANAT AYDINLIĞI..

Anadolu’nun çatısında, o uzak yaylalarda kültür ve sanatın ışığı yanmayı sürdürüyor.
“Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri” bu yıl 11’e vurdu.
Tarih boyunca boylar, soylar, kavimler uğrağı, Kafdağı’nın ardıdır bu coğrafya. Kültür zengini, dil zengini… Çiçek, su, orman, arı, süt zengini… Bir cennet mekân…
Ve insanın hasını yetiştirir bu dağlar, bu yaylalar.
Yoksul çocukları Dursun Akçam’larla, Ümit Kaftancıoğullarıyla kafa tuttu dünyanın tüm adaletsizliklerine. Direndi yalana, talana, insana tepeden bakana karşı.
Türküler derledi, masallar dinledi, öyküler, romanlar yazdı…
Halkını ve onun emeğini “en yüce değer” bildi. Karşılığı para olmayan değerlerle çizdi erdem yollarını…
Açkı kucağını, karına, boranına, toprağına, güneşine, suyuna…
Paylaşmaya, dayanışmaya, gönül dolusu gülmeye adadı varlığını.
Haydi imeceye!…
Haydi bahar çiçekleriyle birlikte Ardahan yaylalarına…

Ardahan Haberleri **MHP BU KEZ BİR HAYLİ İDDİALI..

7 Haziran Genel Seçimleri öncesi Ardahan'da seçim çalışmalarına devam eden partilerin başında gelen Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekil Adayları Bülent Ulutaş ile Ömer Tekoğulları Düz Ardahan olarak bilinen alan da seçmenle buluştular.
Başta, MHP kökenli 2. Sıra Milletvekili Adayı Yunus Baydar'lı AK Parti olmak üzere Bağımsız Milletvekili Adayı Saffet Kaya'nın MHP'nin oylarına göz diktiğini belirten MHP Ardahan Milletvekili Adayları buna izin vermeyeceklerini, MHP'nin Ardahan'da en çok oyu alan parti olacağını ileri sürdüler.
Ardahan Merkeze bağlı Çataldere (Gunzut), Yokuşdibi (Lori), Sarıyamaç (Sırazgom) ve Yanlızçam (Gölebert) köylerine seçim çalışmalarını sürdüren MHP Ardahan Milletvekili Adayları Ardahan Merkez de, Posof, Çıldır ve Hanak'ta başta olmak üzere İl genelinde oy patlması yapacaklarını belirterek, Ardahan'da milletvekili çıkaracaklarına inandıklarını söylediler.

**ULUTAŞ: ARDAHAN'I BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ..
'Bizim gücümüz kiralık araçlardan, paralı askerlerden, kömürden makarnadan değil, gönül birliğimizden gelir. Bizim kalbimiz memleket, bayrak ve hizmet diye çarpar. Ben memleketimi boş vaatlerden, tutulmayan sözlerden arındırmak için yüreğimi ortaya koyarak çıktım bu yola. Yıllardır çalıştım, inceledim, dinledim, Ardahanlı hemşehrilerimin dertlerine, çilelerine ortak oldum. Yol sorunu çözülmemiş, turizmi gelişmemiş, göçe zorlanmış, hayvanları elinde kalmış. Yanlış uygulamalara kurban giden Ardahanlıların bu mağduriyetlerini artık vicdanım kaldırmıyor.
Yaşam kalitemizi düşüren bu anlayışı kınıyorum, Ardahanı çağdaş bir kent olmaktan uzaklaştıran bu zihniyete daha fazla göz yumamıyorum. Ardahan'ın her geçen gün artan sorunlarını görüyorum, kokluyorum, yaşıyorum, utanıyorum. Yoksulluk kader değil, dayatma olmuş. Ardahan için verilen bütçenin %100'ü Ardahan için harcansa parlayan bir inci olur güzelim memleketimiz. 7 Haziranı tüm bu dayatma ve aldatmalara son vermek için dört gözle bekliyorum. Şimdi tüm Ardahan'ın güveniyle ve hepinizin desteğiyle geliyorum. 7 Hazirandan itibaren değişime sizinle birlikte bende evet diyorum. Ardahan'ı birlikte değiştireceğiz. Çünkü biz daha güzel bir Ardahan için yürüyoruz.' diyen Ardahan Milletvekili Adayı Bülent Ulutaş tüm Ardahanlılara MHP'ye oy vermeye davet etti.

**Yaptıklarını anlattı..
Bülent Ulutaş 2000 yılı ve öncesine kadar, hiç Ambulansı olmayan, Hastahane ve Uzman Doktor sıkıntısı çeken Ardahan'ın bu derdine de elinden geldiğince derman olmuştur. Genel Müdürlüğü döneminde 12 adet modern Ambulansı Ardahan'a tahsis ettirmiş ve personel sağlamıştır. Bunun yanı sıra, Hastahane ve sağlık ocaklarında o döneme kadar hiç Uzman Doktor bulunmazken, bir çok Uzman Doktor'un tayinini Ardahan'a yaptırarak Ardahan'ın Doktor sorununu çözmüş, sağlık alanında memleketin ani bir sıçrama yapmasını sağlamıştır. Memleketimiz de ısmarlanan çorbanın bile lafını yapan siyasetçiler varken, Bülent Ulutaş memleketine yaptığı sayısız hizmetlerini asla kimsenin başına kalkmamış, onu bunu yapmadım mı diye böbürlenmemiştir. Onun tek derdi memleketini ve Ülkesini taşıyabildiği kadar ileriye taşıyıp, yıllarca hakkı yenen hemşehrilerine hizmet etmektir. Boş laf, boş vaatlerden ve bir türlü bitmeyen projelerden sıkıldıysanız, 7 Haziran da değişime Bülent Ulutaş'la birlikte sizde EVET deyin...

Ardahan Haberleri **Ardahanlı kadınlar tek kadın adayı meclise göndermeye çalışıyor..

Seçimlerde umut partisi olarak görülen HDP'nin kadına biçtiği misyon seçim sandıklarına da yansıyacak. Ardahan'ın Göle ilçesindeki kadınlar, HDP Milletvekili Adayları Arzu Moco'nun seçilmesi için köy köy, kapı kapı dolaşıyor.
Seçimlerde umut partisi olarak görülen HDP'nin kadına biçtiği misyon seçim sandıklarına da yansıyacak. Ardahan'ın Göle ilçesindeki kadınlar, HDP Milletvekili Adayları Arzu Moco'nun seçilmesi için köy köy, kapı kapı dolaşıyor
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) beyannamesinde yer alan "Kadınlar için bir Türkiye hayal edelim, çünkü hayallerimizi gerçekleştirilebiliriz. Kadınlar olarak dünyanın yarısıyız" maddesi, kadının siyasette ve yaşamın her alanında var olabilmesi adına umut kapıları aralamaya devam ediyor. Kadın mücadelesinin HDP ile dalga dalga yayıldığı Kürdistan ve Türkiye'de, kadınlar örgütlü bir şekilde HDP için emek sarf ediyor. Ardahan'ın Göle ilçesinde de HDP'nin "Yeni Yaşam" projesi, kadın eliyle yürütülen çalışmalarla renkleniyor. Kadınlar, mahalle mahalle, köy köy, kapı kapı dolaşarak çalışma yürütüyor.
Ardahan'da tek kadın aday olan HDP'li Arzu Moco'nun kadın temsiliyetine verilen önemin göstergesi olduğunu dile getiren DBP Göle İlçe Eşbaşkanı Elif Akıl, diğer sistem partilerinin kadına yer vermediğini ifade etti. Kadın aday olmasının çalışmalara farklı bir renk getirdiğini belirten Akıl, kadınların adaylarına büyük bir umut beslediklerini söyledi.

**'Biz'den biri de mecliste olacak'
HDP'nin kadın politikasıyla kadınların daha samimi bir zeminde buluştuğunu aktaran Akıl, "Bunun kazancını görüyoruz. Bu HDP'nin başarısıdır" dedi. Günlük olarak her evi bire bir ziyaret etmeye çalıştıklarını belirten Akıl "Yoğun bir kadın çalışması var. Günlük her evi birebir ziyaret etmeye çalışıyoruz. Girmeyeceğimiz ev yok. Her eve eksiksiz girmeye çalışıyoruz ve girdiğimiz her evden de olumlu sonuçlar alıyoruz. Herkes bize destek veriyor. Özellikle bizimle konuşan kadın arkadaşlar 'Biz sadece oy vermek için değil çalışmak için de varız' diyorlar" diye konuştu. Ardahan'da kadın milletvekili adayının tüm kadınlar için temsiliyet örneği oluşturduğunu ifade eden Akıl, "Kadınlar kadın bir milletvekilinin Meclis'e gideceğine inanıyor ve mutluluklarını dile getiriyorlar" dedi.

**'Dini inancın aynasını HDP'de gördüm'
HDP çalışmalarına gönüllü katkı sunan Gülçiçek Yeni, "Kadınların bu partide çok değerli olduğunu görüyorum ve bunun için onları çok taktir ediyorum" dedi. Tüm inançları ayrım gözetmeden kapsayan HDP'yi dini inançların serbest yaşandığı bir parti olarak değerlendiren Yeni, "HDP'nin içine girdim, dini inancın aynasını gerçekten ben burada gördüm. Öyle bir aynası, öyle bir yansıması var ki, ışığı her tarafa vuruyor. Yani insan o ışıkta kendisini görebiliyor. Ben HDP'de bunu gördüm" ifadelerini kullandı. Adayları Arzu Moco'nun Ardahan'da yaşayan tüm kadınlara cesaret verdiğini söyleyen Gülçiçek Yeni, "Kadınların Arzu Moco'ya çok destek verdiklerini görüyorum ve seçileceğine inanıyorum" dedi.

**'Tek kadın aday Arzu Moco, tüm kadınlara cesaret verdi'
HDP'nin tüm inançları, kimlikleri kapsayan bir parti olması nedeniyle Göle'de yoğun ilgi gördüğünü ifade eden HDP Göle Kadın Komisyonu üyesi Nuran Kızılateş ise, özellikle kadın ve genç kesimden destek aldıklarını belirtti. Kızılateş, "Bu sene hangi eve gidersek gidelim, hangi kapıyı çalarsak çalalım HDP'ye büyük ilgi var" dedi. HDP'nin çok büyük sevgi ve samimiyetle karşılandığını söyleyen Kızılateş, "Ben HDP'nin bu sene Göle'de başaracağına inanıyorum. Çünkü HDP'nin kadına verdiği önemi kadına verdiği değeri hiçbir partide biz göremedik. Ben de kendim bir kadın olarak bu ilgiyi, bu desteği HDP'den gördüğüm için HDP'ye geçtim. Zaten dışarıda bir HDP'liydim ama kadına verdikleri değeri görünce 'neden ben içlerinde olmayayım' dedim ve bu yüzden HDP'ye geçtim" diye konuştu.

Ardahan Haberleri **Artvin'de çobanların zorlu yayla göçü başladı..

Kentte geçimini hayvancılıkla sağlayan bazı kişiler, sürülerini yaya olarak Artvin ile Ardahan sınırları içindeki 2 bin 650 rakımlı Bilbilan Yaylası'na götürmeye başladı.
Çoban Faik Karagöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesinin Kazimiye köyünden sürüyü Bilbilan Yaylası'na götürmek için yola çıktıklarını ve bu zorlu yolculuğun yaklaşık 15 gün süreceğini belirtti.
Dede mesleği olan çobanlıkla ailesinin geçimini sağladığını ifade eden Karagöz, bu zor ve meşaketli yolculuğun son 20 yıldır devam ettiğini söyledi.
Yolculuğunda kendisine iki çoban arkadaşının eşlik ettiğini anlatan Karagöz, "Benim dışımda iki çoban arkadaşımla yaklaşık 400 küçükbaş hayvanımızı yaylaya ulaştırmak amacıyla bu zorlu yolculuğa çıktık. Yolculuğumuz sırasında bize 2 çoban köpeği ile bir at eşlik ediyor. Yaklaşık 180 kilometre yol katederek yaylaya ulaşacağız. Yol boyunca hayvanlarımızı otlatarak yolumuza devam ediyoruz. Akşam hava kararınca uygun bir arazide hayvanlarımızı dinlendirip, geceyi burada geçiriyoruz. Sabah olunca tekrar yola koyuluyoruz" diye konuştu.
Karagöz, çobanlığın çok zor bir meslek olduğunu ancak ailesinin geçimini sağlamak için bunu yapması gerektiğini kaydederek, "Burada hayvanlarımızı otlattıktan sonra kasım ayının ilk haftasında dönüş yolculuğumuz başlayacak" ifadesini kullandı.
**Başbakan'dan Atalay'a Fırça
Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir takım programları kapsamında Ardahan’a geldi.
Özel uçak ‘ANA’ ile Kars Harakani Havalimanı’na giden Davutoğlu, burada ki karşılamanın ardından helikopterle Ardahan’a geldi. 25’nci Hudut Tugay Komutanlığı Anıtkale Kışlası’nda Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu’nu, Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz, Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Tugay Komutanı Erdem Kargın, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner ve İl Jandarma Komutanı Osman Yeşilöz karşıladı.
Davutoğlu'nun Ardahan'a gelişinde Milletvekili Atalay'a yönelik bir hayli kızgın konuşması dikkat çekti.
Ardahan’da ki programlarını tamamlayan Başbakan Davutoğlu, programları kapsamında helikopter ile Kars’a gitti.

Ardahan Haberleri **GÖNÜL ELÇİLERİ BEREKET ORMANI'NA 10 BİN FİDAN DİKİLDİ

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde başlatılan 'Gönül Elçileri Bereket Ormanları' projesi kapsamında Ardahan’da 10 bin fidan toprakla buluşturuldu.
Merkeze bağlı Çamlıçatak Köyü mevkiinde yapılan ağaç dikme etkinliğine Vali Ahmet Deniz ile eşi Olcay Deniz, Vali Yardımcıları Deniz Pişkin, Muharrem Coşgun, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Yeşilöz, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, kurum müdürleri ve eşleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Gönül Elçileri projesi ile 10 bin fidan diktiklerini belirten Vali Ahmet Deniz, "Sayın Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin başlatmış olduğu Gönül elçileri projesi ile bugün 10 bin fidanı toprakla buluşturduk. Ardahan’da planladığımız ağaç dikim hedefimiz 3 milyondur. Ardahan ilimiz, doğası tabiatıyla muhteşem bir yerdir. Biz Ardahan’ın ormanlar ile daha güzelleşmesini istiyoruz. Geleceğe bırakacağımız en güzel miras bugün diktiğimiz fidanlar olacaktır. Ardahan’da soğuk ve yağışlı hava şartları nedeniyle fidanlarımızı ancak bugün toprakla buluşturduk. Güneşli ve neşeli bir günde fidanlarımıza ilk suyu verdik. Hayırlı olsun" dedi.
Konuşmaların ardından oluşturulan Bereket Ormanı'na ilk fidanları Vali Deniz ile eşi Olcay Deniz toprakla buluşturdu ve suladı. Program kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın anısına da birer fidan dikildi. Fidanların dikilmesinin ardından Vali Ahmet Deniz, etkinliğe katılan öğrenciler, kurum müdürleri, orman işçileri ve vatandaşlarla birlikte davul-zurna eşliğinde halay çekti.
Etkinlik sonunda Vali Deniz ve eşi Olcay Deniz, katılımcılarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardahan Haberleri **TRAFİK GÜVENLİĞİ HAFTASI ETKİNLİKLERLE KUTLANDI..

Ardahan'da Karayolları Trafik Güvenliği Haftası, Trafik Tertip Komitesi tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Etkinlikler kapsamında Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen programa Vali Ahmet Deniz, Vali Yardımcıları Deniz Pişkin, Muharrem Coşgun, Belediye Başkan Yardımcısı Levent Turan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan DOĞAN, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, İl Jandarma Komutanı Osman Yeşilöz, Emniyet ve Jandarma trafik ekipleri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Programda konuşan Vali Deniz, “Trafik kazaları nedeniyle her yıl ülkemizde canlar kaybediyoruz. Geçen yıl 3 bin 500 civarında insanımızı trafik kazalarında kaybettik. Dünyada ise her yıl 1 milyon 200 bin civarında insan trafik kazasında hayatını kaybediyor. Bugün ülkemizde yollarımız yapılıyor, standartlarımız yükseliyor ama maalesef trafik kazalarının önüne geçemiyoruz. Bizler aracımıza bindiğimiz zaman mutlaka kurallara itaat edelim. Çünkü arka koltukta oturan çocuklar, anne babalarını örnek alıyor. Anne, baba emniyet kemeri kullanıyor, kırmızı ışıkta duruyorsa, çocukta büyüdüğü zaman aynı davranışı gösterir. Bu sorunu, eğitim dışında başka türlü çözmemiz mümkün değil” dedi.
Programda, trafik kazası sonucu yakınlarını kaybedenler konuşma yaptı. Öğrencilerin şiir ve kompozisyonlarını okuduğu programda trafik haftası dolayısıyla düzenlenen kompozisyon ve resim dallarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi. Programın ardından Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ve Jandarma Trafik ekipleri ile Sağlık ekiplerinin kullandığı materyaller sergilendi.
Okullarda verilen kurslar sonucu trafik dedektifi seçilen ve kimlik kartlarını alarak göreve başlayan minik trafik dedektifleri, cadde üzerinde araçları durdurarak, uygulama yaptı.

Ardahan Haberleri **Vali Ahmet Deniz, “Anneler Günü” dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Vali Deniz’in mesajı:

“Dünyanın en güç görevlerinden birini üstlenmiş, en yüce hislere sahip, merhametin, şefkatin, hoşgörünün, fedakârlığın ve karşılıksız sevginin timsali olan annelerimizin 'Anneler Günü'nü kutlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz.
İnsan hayatında en değerli varlık olan, her türlü fedakârlıklara ve zorluklara göğüs gererek çocuğu için kendisini feda eden annelerimiz için ne kadar hizmet etsek azdır. Sevgiye, hoşgörüye, ahlaka, erdeme ve iyiliğe dair bütün insani değerlerin temelinde anne vardır. Anne, insanı dünyaya getiren bir varlıktan öte, bir koruyucu, bir bakıcı ve bir öğretmen görevi üstlenmiştir.
'Cennet Annelerin Ayağı Altındadır' Hadis-i Şerifi’nde annelerimizin ne kadar büyük bir mertebede oldukları belirtilerek, onlara karşı saygı ve sevgide asla kusur edilmemesi gerektiği de açıkça gösterilmiştir. Annelerimizi yılda sadece bir defa değil, yaşamımız boyunca sevgi ve saygı ile kucaklamalı, şefkat göstermeliyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta aziz şehitlerimizin emaneti annelerimiz olmak üzere, bütün annelerimizin Anneler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, ömürlerini sağlık ve mutluluk içerisinde geçirmelerini temenni ediyorum.”

Ardahan Haberleri **Vali Ahmet Deniz “Engelliler Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Vali Deniz’in mesajı:
“Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yaşanılabilir bir hale getirilmesi, çağdaş toplum düşüncesinin bir parçasıdır.
Engellilik, sadece engelli vatandaşlarımızı ilgilendiren bir sorun değil, sosyal ve insani boyutları ile bütün bireyleri ilgilendiren önemli bir konudur. Son yıllarda devletimizin engelli vatandaşlarımızın sorunlarını gidermeye yönelik çok ciddi çalışmaları olmuştur. Sorunların tamamen çözülmesi için toplumun bütün bireylerinin duyarlı olması önem arz etmektedir. Engelli olmak bir kusur olmamakla birlikte, tüm insanların da bir engelli adayı olduğu unutulmamalıdır. Engelli bireylerimizin toplumsal hayata katılmaları ve toplum içerisinde kendilerine yer bulmaları ülkemiz ve milletimiz adına büyük bir kazanım olacaktır.
Bu duygularla, engellerin kaldırıldığı bir dünya için herkesin daha çok çaba göstermesini dilerken, bedenindeki engeli kendisine engel olarak görmeyip, toplumsal hayata devam eden tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine huzur içinde uzun ömürler diliyorum.”

Ardahan Haberleri **Vali çalışanları ile yemek yedi..

Vali Ahmet Deniz, İl Özel İdaresinin sahada görev yapan işçileriyle birlikte yemek yedi.
Valilik binasında ki Özel İdareye ait yemekhanede Özel İdarenin karla mücadele ve yol çalışmalarında görev alan işçileriyle birlikte yemek yiyen Vali Deniz, Ardahan’da kış mevsimi boyunca aksaklıkların yaşanmadığını, bunda en büyük payın ise Özel İdare işçilerinin olduğunu söyledi.
İşçilere çalışmalarından dolayı teşekkür eden Vali Deniz, “Sizler kış boyunca yoğun bir çalışma yürüttünüz. Yoğun kar yağışına rağmen ilimizde hiçbir aksaklık olmadı. Bu yıl Özel İdaremize yeni araçlar ekledik. Araç filomuzu biraz daha iyileştirerek daha kaliteli hizmet etme gayreti içerisindeyiz. Bu yaz da bizim için yoğun geçecek. Köy yollarımızda yoğun çalışmalarımız olacak. Bu sezonda biraz daha fazla gayret sarf ederek, kaliteli, standardı yüksek hizmetleri vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Burada en büyük güvencemiz sizlersiniz. Sizlerin özverili çalışmaları ile imkanlarımız ölçüsünde hizmet edeceğiz. Önemli olan burada vatandaşımızın hayır duasını almaktır. Ben de, ekiplerimizin çalışma yaptığı bütün bölgeleri ziyaret edeceğim. Hep birlikte inşallah güzel işler başaracağız. Yeni iş sezonunda sizlere başarılar diliyorum ve performanslı bir iş sezonu geçirmenizi temenni ediyorum” diye konuştu.
Vali Deniz, yemek sonrası Özel İdare işçileriyle toplantı yaparak, 2015 yılında yapılacak olan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ardahan Haberleri **Ardahan'da Yetim Çocuklar İçin Kermes Düzenlendi..

Ardahan’da Şehit er Serhat Şanlı Ticaret meslek lisesi öğrenci ve velileri, yetim çocuklar yararına kermes düzenledi.
Ardahan'da Yetim Çocuklar İçin Kermes Düzenlendi
Her Gece 1500 TL Kazanıyorum! Nasıl mı? Hemen Tıkla!
İstanbul'dan 35 Yaşında Bir Adam Haftada 2300 TL Kazanıyor!
Ardahan'da Şehit er Serhat Şanlı Ticaret meslek lisesi öğrenci ve velileri, yetim çocuklar yararına kermes düzenledi.
Şehit er Serhat Şanlı Ticaret meslek lisesi öğrencileri tarafından düzenlenen kermesten elde edilen gelir, yetim çocukların ihtiyaçları için kullanılacak. Düzenlenen kermeste öğrenciler, öğretmenler, okul yöneticileri ve öğrenci velileri tarafından hazırlanan yiyecekler misafirlere sunuldu.
Okul içerisinde düzenlenen kermese okul idaresi, sınıf öğretmenleri, öğrenciler ve veliler katıldı. Yetim çocuklar yararına düzenlenen kermeste satışa sunulan yiyecekler öğretmen ve öğrenci velileri tarafından hazırlandı.
Öte yandan HDP Ardahan Milletvekili Adayı Arzu Moco, kadınların düzenlemiş olduğu kermese katıldı.

Ardahan Haberleri **GÖLE İÇME SUYU HATTI İHALE EDİLDİ..

Şebeke yapım inşaatına başlanacaktır...
06.01.2015 tarihinde ihalesi yapılan Ardahan’ın Göle İlçesinin isale ve şehir şebekesi içme suyu inşaatı ihalesini alan Oğuzburnu ve Geskon İnşaat iş ortaklığı adlı firma
ile 20.03.2015 tarihinde ihale sözleşmesi imzalanmıştır.
Sözleşme akabinde İller Bankası Bölge Müdürlüğü , Göle Belediyesinin teknik elemanları ile yüklenici firma
yetkilileri ile birlikte 07.04.2015 tarihinde su alma yapısının yapılacağı Bakırdere'ye gidilerek yer teslimi yapılmıştır.20 gün içinde isale ve şebeke yapım inşaatına başlanacaktır.

Ardahan Haberleri **6 yılda, 6 milyona bu hale geldi,
8 Milyona yeniden ihale edildi!..

VE 5 YILDIR HALA YAPILAMADI!
VEKİL YAPILMAYAN HASTANEYİ SEÇİM BİLDİRGESİNE KOYDU..

Ardahan'ın Göle ilçesinde yaptırılan 40 yataklı hastane yeniden ihale edilerek, yarım kalan inşaatına yeniden başlanıldı.
Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından yaptırılan ve daha önce 6 Milyona ihale edilen Göle ilçesinin yeni hastanesi, önceki müteahhidinin işi bırakması dolaysıyla yarım kalmıştı.
Alınan bilgilere göre yeniden ihale edilen hastanenin, bu işi 6 milyona alan önceki müteahhit tarafından büyük bölümünün bitirilmesine karşın 8 Milyona yeniden ihale edildiği öğrenilirken, daha önceki müteahhidin 6 Milyona aldığı işin nasıl olup, hemde işin büyük bölümünün bitmesine karşın 8 Milyona yeniden ihale edildiği ise düşündürücü oldu.
Hastane bittiğinde 40 yataklı olacağı öğrenildi.

Ardahan Haberleri **Açılacak Dediler, Unutturdular..

Ardahan'da bulunan birçok resmi binanın boş bekletildiği dikkat çekiyor.
1992 Yılında yeniden vilayet olduktan sonra devlet tarafından yaptırılan 30 binan sonradan yapılan denetimlerde depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaldığı binaların yanı sıra kent kurumları kapatılan bina mezarlığına dönmüş durumda.
Ardahan Göle ilçesinde bulunan Orman İşletmesi Müdürlüğü binası gibi birçok binanın boş bekletildiği görülürken, yeniden açılacağı söylenen bu müdürlük hala açılmadı.
Başta Ardahan Üniversitesi olmak üzere birçok kurumun yer aradığı kentte neden boş bekletildikleri bilinmeyen bu binaların ne zaman kullanılacağı ise bilinmiyor.
Hanak'ı içine alacak kadar büyük bir bina olan, ancak bugüne kadar doğru dürüst kullanılmayıp boş bekletilen kütüphane binası gibi birçok binanın boş bekletildiği Ardahan'da bir o kadar da bina adeta çürümeye terk edilmiş halde görülüyor.
Son olarak kapatılan Çıldır Adliyesinin yerine hangi kurumun taşınacağı merak edilirken, Posof, Çıldır, Göle ve Hanak'ta bulunan cezaevi binaları, askeri şubelerde boş bekletilen binalar arasında başı çekiyor.
Ardahan merkez'de yıkılmayı bekleyen Polis Evi, Göle Köprülü Beldesinde ki Jandarma Binası, Hanak'ta ki yıkılan Halk Eğitim binası, Posof'ta ki yıkılan Tarım İlçe Binası, Damal'da yıkılan Öğretmen Evi Binası gibi bir çok binanın 'Depreme dayanıklı olmadıkları gerekçesiyle' yıkılıp, oradan kaldırılması beklerken bir süre önce kapatılan Göle Orman Müdürlüğünün Göle Meslek Yüksek Okuluna, eski Hastanenin ise Üniversiteye yurt olarak verilmesi istenmektedir.
Çıldır’da ki eski lise binaları gibi Askeri birliklerin küçültülmesi ve yeni yapılan tugay binalarına taşınması ardından kent içindeki bi o kadar askeri binanın da boş bekletildiği görülen Ardahan'da bu binaların neden ihtiyaç duyulan kurumlara verilmediği veya kullanılmaz durumda iseler niye yıkılıp, ortadan kaldırılmadığı ise bilinmiyor.
Göle'de bulunan Tarım İşletmeleri Gen Merkezi'ne (TİGEM) ait binalar gibi Ardahan merkez de yıkılan Halilefendi İlköğretim binası da yerine yapılacak, açılacak denilen binalar adeta unutuldu. www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Haberleri **KÜNİB HEYETİNDEN BAKÜ AVRASYA ÜNİVERSİTESİ'NE ÖNEMLİ ZİYARET..

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve beraberindeki heyet, Bakü Avrasya Üniversitesi'ni ziyaret etti. Bakü Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Hüseynli tarafından ağırlanan heyetin ziyareti verimli geçti. 19 Mayıs 2015 Salı günü İran'ın Tebriz şehrinde yapılacak KÜNİB V. Olağan Kongresi öncesi gerçekleştirilen ziyarette, özellikle Kafkasya Bölgesi'ndeki üniversitelerin akreditasyon ve Türkçe'nin etimoloji sorunları hakkında önemli değerlendirmeler ve karşılıklı fikir-alış verişleri yapıldı. Ayrıca ziyarette Bakü Avrasya Üniversitesi Tebriz'de yapılacak KÜNİB V. Olağan Kongresi'ne davet edildi. KÜNİB V. Olağan Kongresi'nde "Kafkasya Bölgesi'ndeki Üniversitelerin Akreditasyon Sorunları ve Çözüm Önerileri ele alınacak.
Ziyaret sırasında KÜNİB tarafından Ankara'da "Türkçe'nin etimolojisi" konusuyla ilgili sempozyum düzenlenmesi gündeme geldi. Sempozyuma Türkiye, Azerbaycan, Rusya, Kırgızistan ve Kazakistan gibi ülkelerden uzman kişilerin ve üst düzey yöneticilerin katılacağı öğrenildi. Ayrıca Türkmenistan, Moğolistan, Özbekistan ve İran gibi ülkelerden sempozyuma yoğun katılımlar olacağı belirtildi.
Haberi ekleme saati: 21.55-15 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN MİLLET VEKİLİ ADAYLARININ DİKATİNE...

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHaziran genel seçimler öncesi bir açıklama yapan Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı Yaşar Geler Milletvekili Adaylarının bu konuya hassasiyetle ilgilenmesi gerektiğine dikkat çekti.
Hiç bir adayın seçildiğinde ne yapacağı konusunda vaatte bulunmadığı bir sırada adaylara seslenen ARDA/FED Başkanı Yaşar Geler'in açıklaması şöyle;

ARDAHAN MİLLET VEKİLİ ADAYLARININ DİKKATİNE...
NEDEN ARDAHAN HAVAALANI?
1-Ardahan bilindiği üzere ülkemizin kuzeydoğudan en uç noktasında bulunmaktadır. Ülkemizin batı noktalarına uzaklığı yaklaşık 1700 km. Karayoluyla düşündüğümüzde yaklaşık 20-25 saatlik bir zaman dilimini içermektedir. Bu da insanlarımızın hem zaman kaybına hem de ekonomik kaybına neden olmaktadır. Normalde iki saatte ulaşması gereken mesafeye bir-bir buçuk günde ulaşabilmektedirler.
Şu anda Kars üzerinden uçakla İstanbul’a gidip gelmekte olan yurttaşlarımız uçakla yapmış oldukları iki saatlik bir yolcuğun ardından Kars’a indikten sonra yaklaşık ta iki saatte ancak Ardahan’a varabilmektedirler. Bu durum kabul edilebilir bir durum değildir. Bunun için Ardahan’a havaalanı gerekmektedir.
2-Toplu taşımacılığın avantajı düşünüldüğünde, binlerce lastik, milyonlarca litre yakıt, yüzlerce araca ihtiyaca kalmayacaktır. Bu hem ülke ekonomisine zarar hem vatandaşlarımıza ek bir külfet getirmektedir. İşte bunun için havaalanı gerekmektedir.
3-Karayoluyla yapılan ulaşımda, bölgemizin ağır kış koşulları düşünüldüğünde; hem insan can güvenliği hem araç riskleri hem de yol riski dikkate alındığında havaalanı bu riskleri de ortadan kaldıracağından Ardahan’a havaalanı gerekmektedir.
4-Ülkemizin son noktasında bulunması dikkate alındığında; Asya’ya açılan kapı konumunda olması ve Uzak doğu ülkelerine kolay ulaşılabilirliği dikkate alınmalıdır. Ülke sınır ticaretlerinin yaygınlaştığı bir dönemde olduğumuzdan hem bölgenin kalkınmasına, hem de ticaret hacminin genişlemesine olanak sağlayacağını düşündüğümden Ardahan’a havaalanı gerekmektedir diye düşünüyorum.
5-Zaten son zamanlarda bölge insanımızın kara yolu yerine hava yolunu tercih etmesi, hava yolu yolcu kapasitesinin artması ancak İlimizde bir hava alanının olmaması insanlarımızı hem ekonomik hem de psikolojik yönden olumsuz etkilemektedir. İşte bun nedenle Ardahan’a havaalanı gerekmektedir.
6-Bilindiği üzere İlimizin şu anki yerleşik nüfusunun yaklaşık üç katı kadar bir nüfusunun Ardahan dışında ikamet etmektedir. Ancak ,özellikle yaz aylarında karşılıklı turizm faaliyeti olarak ta algılanması gereken bir durumdur.
Ardahan dışında yaşayan insanlarımızın birçoğu, özellikle kışlık ihtiyaçları olan doğal beslenme ürünlerini Ardahanımızdan temin etmektedirler. Ancak bu durumda, uzun yolculuklar sırasında getirmekte oldukları ürünlerin büyük bir bölümü mevsimsel koşullardan dolayı bozulmakta ve kullanılmaz hale gelmektedir. Bu nedenle de ekonomik zarara uğramaktadırlar. İşte bu kayıpların önlenmesi için de Ardahan’a havaalanı gerekmektedir.
7-Karayolu taşımacılığı dikkate alındığında, geçmiş zamanlarda uzun yolculuklardan dolayı hem insan faktörü, hem de yol koşullarından dolayı sürekli trafik kazaları meydana gelmekte ve bu nedenle hem can kayıpları, hem de mal kayıpları yaşanmaktadır. Bilgi çağında, artık bu tür kazaları çok görmeme adına, riski en aza indirme adına Ardahan’a havaalanı gerekmektedir.
8-İlimizde zaman zaman yaşanan sağlık sorunlarında hastalarımızın bir bölümünün büyük kent hastanelerine sevk edildiklerini bildiğimden, kara yolunda geçen zaman diliminde de hastalarımızın tedavilerinde gecikmelerine neden olmasından, hatta hayatlarını kaybetmelerinden dolayı bu tür mağduriyetlerin de önlenmesi adına Ardahan’a havaalanı gerekmektedir.
9-Ardahan, aynı zamanda henüz tam olarak keşfedilmeyen önemli bir turizm merkezi potansiyeline sahip bir ildir. Çıldır Gölü, Damal Atatürk Silüeti, Şeytan kalesi, doğal kayak tesisleri şelaleleri, mağaraları, meyve bahçeleri, festivalleri ve sayamadığım yaz-kış turizmine açık onlarca turizm etkinliğinin yapılabildiği düşünüldüğünde; yerli ve yabancı turistlerin taşınmasına kolaylık sağlayacağından, sadece yol mesafesinin uzak olmasından dolayı cazibe merkezi olmaktan çıkmış olduğunu düşündüğümden, ilimize gitmek isteyip de sadece yol uzaklığını gözünde büyüten insanların gitmekten vazgeçtiklerinin varlığını bildiğimden ve bu turizm merkezinin çekiciliğini artırabilmek için Ardahan’a havaalanı gerekmektedir.
Sayın Ulaştırma Bakanımızın dikkatine önemle sunulur derken, çok yakında yapılabileceği umudumu da taşırken ARDAHAN HAVAALANI’ NIN tüm Ardahan’a ve Ardahanlı hemşehrilerime hayırlı uğurlu olmasını diler,okuyucularıma saygı ve sevgilerimi sunarım….
Yaşar GELER
Eğitimci-Yazar :Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı
Haberi ekleme saati: 21.55-15 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sınırdan mı, Sütten mi, Suda mı?!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Sağlık Müdürlüğü bu konuyla ilgili açıklama yapacak mı?

**ENSAR ÖĞÜT SORUNLARI GÜNDEME GETİRMEYE DEVAM EDİYOR..

Milletvekili olduğu süre için de Ardahan’ın sorunlarını gündeme getirme mücadelesi veren Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt seçim çalışmaları için gittiği köylerde oy istemektense bölgede yaşanan sorunları gündeme getirmeye devam ediyor.
Öğüt son olarak gittiği ilçesi Çıldır'ın sınır köyleri olarak bilinen Kurtkale bölgesinde ki köyleri gezdi.
Başta köy yolları olmak üzere, bir çok sorunla baş başa bulunan Ardahan’ın sınır köylerinde gördüğü manzaralar karşısında şok olan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt bir okulun önünde toplanan öğrenciler ile sohbet ederken çocukların vücutlarında ki lekelerin nedenin sordu.
Bir çok öğrencide aynı durumun olduğunu gören Öğüt durumu sorunca öğrencilerin vücutlarında ortaya çıkan lekelerin okullarda dağıtılan sütlerin tüketilmesi ardından ortaya çıktığını, bu durumun sınırdan gelen bir hastalık mı, öğrencilere dağıtılan sütlerden mi yoksa alt yapısı olmayan köylerde ki içme sularından mı olduğu merak konusu oldu.

**HABERİMİZ BÖLGEYE DİKKAT ÇEKTİ..

CHP Ardahan Milletvekilinin gidip, gezdiği köylerde yaşanan duruma dikkat çeken gazetemizin dünkü haberi şöyleydi..

**Okullarda dağıtılan sütler alerjiye mi neden oluyor?

3 Hayvancılığın dorukta olduğu Ardahan’da fabrikasyon sütleri öğrencilere dağıtan hükumetin öğrencilere içtirdiği sütlerin çeşitli hastalıklara neden olduğu ileri sürülüyor.
Son olarak dün seçim çalışmaları için Çıldır’ın dağ köyleri olarak bilinen Kurtkale bölgesinde ki köylere gezen Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün karşılaştığı öğrencilerin vücutlarında görünen lekelerin nedeni sorulunca, öğrencilerin okullara dağıtılan sütleri içtikten sonra bu hale düştükleri iddia edildi.
Konu hakkında gerekli çalışmayı başlatacağını belirten CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt bölgede ki bin bir çiçekle beslenen hayvanların organik sütünü çocuklarımıza içilmeyenlere yaşanan bu durumunun hesabını vermelidir.’ dedi.
Haberi ekleme saati: 22.27-14 Mayıs 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Sayfa 7 - 213 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan