Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 16
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 38 Gün Gelmedi
abdullahank 190 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 279 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 284 Gün Gelmedi
atlantis 305 Gün Gelmedi
baris dursun 305 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 314 Gün Gelmedi
adacala 315 Gün Gelmedi
admin 317 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 317 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Fakir Yılmaz İle İş Dünyası
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş
SİTEMİZE REKLAM VERMEK İÇİN;
0. 535 418 32 58 NOLU TELEFONUMUZU ARAYABİLİRSİNİZ..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Kevser Sizin Bacınızdı..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKan akan manşetleri ile iç çatışmalara benzin serpmeye devam eden havuz medyasının görmezden geldiği Kevser Ertürk’ün fotoğrafını gördünüz mü?
Görmediniz..
Görmek istemediniz..
Çünkü Kevser çıplaktı, çıplak kadına bakmak günahtı, hatta tahrik ederdi..
Ha unutmadan görmek isteseniz de Kevser’in ölmüş cesedine bile işkence yapanlar, o fotoğrafı ortaya koyanlar değil, çekenler, yayınlayanlar, hatta görenler suçluymuş gibi valilik ‘Fotoğrafı çekenler, yayınlayanlar, paylaşanlar hakkında inceleme başlatılmıştır’ dediği için korktunuz..
İnsanlığın bittiği an olarak hafızalar da gerekli yerini alan Kevser’i o hale sokup, o kareyi oluşturanlar güçlerini ortaya koymuş, tatmin olmuş, bununla yetinmeyip, bir kadının cesedini çırıl çıplak sürükledikleri cadde de bir de birlikte poz vermiştiler..
Biz buyuz dercesine..
Evet öylesiniz, kanıtlamanıza gerek yok biz sizi tanıyoruz..
Çünkü siz, sizin iddia ettiğiniz gibi sizi dinleyene, size biat edene kadar ‘Biz kardeşiz’ diyenlersiniz..
Anamız, bacımız, kardeşimiz dediklerinize bunu yapanlarsınız..
Sonra mı?
Sevginizi ortaya koymak için ölmüş, öldürülmüş bir kadının cesedine işkence yapar, belki de ölmüş haline tecavüz de ederek caddeye atarsınız..
Ve insanlığı ayaklarınız altına alarak poz verirsiniz..
Ya siz ne yaptınız?
Kevser sizin bacınız değil miydi?

**Yeni bir yönetime karşıyız..

Gerek seçimler öncesi, gerek ise seçimler sonrası ortaya koyduğu tutum ve davranışlarıyla toplum germekten Ardahan Haber öteye geçmeyen Erdoğan’ın tüm kesimleri geren açıklamalar ile iyiden iyiye gerilen ortamın kan ve göz yaşı içinde kaldığı şu günlerde PKK’nin de eylemlerini artırıp, yerinde yönetim adı altında yeni bir stratejiyi ortaya koyduğunu görmekteyiz.
Bu süreçte çok tehlikeli olan bu iki çıkışın bir an önce durdurulması ve tarafların ülkeyi kaosa taşıyacak olan bu davranış ve tutumlardan kaçınması gerektiğini hatırlatma çağrılarının da çatışmaların gölgesinde kaldığı şu günlerde birilerinin, ‘rejim değişmiştir’, bir diğerlerinin yerinde yönetim dediği ve devletin yöneticilerini tanımadıklarını açıklayıp, yerleşim yerlerinde ‘özerklikler ilan’ etmesiyle devam eden gerginliğin nereye varacağı bir türlü kestirilemiyor..
Halkı, devletin makam gücü ile ‘rejim değişmiştir’ diyerek baskı altına almak ne kadar yanlış ise silah ve baskı altında kendi beyinlerinde ki yönetim şekliyle ‘özerklik’ adı altında yönetmeye kalkanların halk desteğinden yoksun olduklarını görmeleri ve sağduyulu olup mevcut yönetim şeklinin daha kardeşçe, daha barışçıl olması için çaba göstermeleri en doğrusudur..
Mevcut yönetimi demokrasinin gerekleri çerçevesinde düzeltmektense bir birini yok sayan, ret eden anlayışla hareket etmek şimdiye kadar kardeşçe yaşanılan ama daha güzel, herkesin hak hukukuna saygılı bir anlayışla yönetilen bir devleti yıkmak, bölmek, parçalamaktan ve kan reanın, göz yaşının akmasından öteye bir işe yaramayacağı da bilinmelidir..

**Seçimi de çalacaklar..

Ardahan Haber 7 Haziran’da bu yana düşük hükümeti ve iktidarı elinde tutmak için bin bir dalavere çeviren AKP, CHP ile oynadığı koalisyon oyunun da yine yan çizen taraf oldu..
Daha önce cemaati kullanıp iktidara gelen, ardından asker, polis ve yargı’ya hucum ederek, ‘Halkın yanında’ izlenimini verip, generalleri bir içeri attırıp, sonra da, Ermenistan’a kaçan hakim ve savcılarca, ‘kandırılmışız, af edersiniz’’ diyen sonra da Kürtlerden oy almak için Öcalan masa kurup, sonrada onu yıkan yeniden iktidar olmak için ‘Kürt sorunu, barışta ne’ deyip, dağı taşı bombalamaya emri veren AKP bu kez de CHP ile üç ay boyunca iktidar da kalmayı başardı..
Bir üç day daha iktidarda kalmak için yeni bir filim hazırlığında olan AKP’nin erken seçim tartışmalarını başlatıp, beleşten iktidarda kalma, hükümet etme süresini bir yıla kadar uzatmayı hedeflediği de görülmekte..
Çünkü üç ay geçti, üç ayda erken seçim tartışması, çokta değişim olacağı düşünülmeyen seçimin ardından yen hükümet tartışmaları derken belki de 1,5 yıllık bir beleş iktidar ile AKP 15 yılını iktidar da, hükümette geçirecek gibi..
Bunun içinde başta çatışmaların şiddetlendirilmesi olmak üzere yeni dalavereler ile oluşturulacak sahte ve sanal gündemlere de hazır olun..
Yıllardır AKP’yi tanımak için kazık yemeye alışık bir toplumun muhalefet görevi verdiği CHP’nin ortakta olsa iktidar yapmayan bu zihniyetin diğer bir hedefi de seçimi çalmak, iktidarda kalmak..

**IŞIT’e Ne Oldu?

Ardahan Haber Durup durduk yerde önce Göle’de bir minibüs taranıyor, ardından Ağrı dağında sonra Suriye sınırında atılan birer kurşun, ardından Urfa Suruç katliamı ve önüne geçilmez bir kaos..
Ve düşük olan bir hükümet ile yönetilen ülkenin idarecileri karar alıp, F/16’lara biniyor İşit’i vuracağız deyip, rotayı Kandil’e çeviriyor..
Ve 90’larda ki manşetler yeniden atılmaya başlanıyor..
Ekranlar yine o günlerin görüntü ve de acı hikayeleri ile dolup, taşıyor..
Evet, ‘ Ya Allah Bismillah, aha İşit’e saldırıyoruz’ deyip, PKK’ya yönelenlerin ne yapmak istediğini anlamış değişiz ama benim asıl merak ettiğim ya bu çatışmalardan önce gündemde düşmeyen İşit’e ne oldu?
Olmaya ki onlar da Kandil’e atılan bombalarla imha mı edildiler..Anadolu Ajanlarına pardon Ajanslarına bakıldığında Kandil’de adam kalmamış, PKK’lıların hepsi ölmüş, ama İşit yine yok..
Bilemiyorum ama Cumhurbaşkanının valilikler ve kaymakamlıklarca seçilip, kendisine gönderilen muhtarlarla yaptığı toplantı da yeni bir isthbarat ekibine ihtiyaç duyuluyormuşcasına, ‘Komşu da, mahallede kim kime gelip gidiyorsa valilik ve kaymakamlıklara, hatta kendisine bizzat bildirilmesini isterken sanırım o muhtarların başında olduğu mahalle ve köylerde İşit’i arıyordu..
Ama bulamıyor..
Gerçi ABD uçaklarını duyup, inlerine sinen İşit’çileri boşuna arıyoruz.
Çünkü dert İşit değil, erken seçim..

**Gençleri öldürmek..

Sabah saatleriydi, İstanbul’un bunaltan nemli havası adeta kan kokuyordu.
Ardahan Haber Bir taraftan yoğun trafiği aşmaya diğer taraftan radyoda heyecanla verilen canlı yayını dinliyor, diğer taraftan geçtiğim yolun etrafı ve üst geçitlerinde ki polisleri koşuşturmasını izliyordum.
Ve günlerdir bahsi geçen bomba yüklü aracın İstanbul'a ulaştığını ve patlatıldığını üzülerek öğreniyordum..
Yıllardır süren ve bir türlü durmayan çatışmaların ülkenin her yanına yayıldığını, yürekleri dağladığını, yeniden göz yaşlarını akıttığını bir kez daha anlayıp, yol almaya devam ederken haber ajanslarına düşen o kadar fotoğraf arasında bir fotoğraf dikkatimi çekiyordu..
Sultanbeyli eylemini gerçekleştirdikleri belirtilen 3 gencin fotoğrafına iyice baktıktan sonra altında ki haber okuyordum..
Bu gençleri ölüme gönderenlerin yaptıkları yanlışlığını ve pişmanlığını anlatan satırlar okurken bu anlamsız savaşta ölen gençlerin nasıl olup ölüme ikna edildiklerini de bir insan olarak düşünüyordum..
Ve dönüp doğu ile güneydoğu haberlerini yapan internet haber sitelerini dolaşıyordum..
Çünkü bu gençleri ölüme gönderenlerin alkışlanıp, alkışlanmadıklarını görmek istiyordum.
Örgüte yakın siteler dahil hiç bir sitenin bu olayları tasvip etmediğinin görüp, yeniden umutlanıyordum, bu gençleri ölüme gönderenlere, ‘Hakkınız var mı?’ diye bir kez daha kızarken..

**Bahçel’nin Önemli Çağrısı..

Ard arda yaşanan olayların hepimizi iyiden iyiye gerdiği ve sağduyunun hakim olması için Ardahan Haber duaların yapıldığı şu günlerde en büyük görevin yine siyasilere düştüğünü görmekteyiz..
Çünkü onların her konuşması, her demecinin ya yeni bir gerginliğe, yeni bir çatışmaya yada huzur ortamına yol verdiğini, şu 20-25 gün içinde yaşanan istenmeyen olaylardan daha iyi anlamaya başladık gibi..
Bunu anlayanların başından gelen ise gerek 7 Haziran genel seçimleri öncesi yurt dışına çıkarken Dolmabahçe’de ki masayı tekmeleyen konuşmasıyla, gerek ise 7 Haziran seçimleri sonrası yaşanan olayları tetikleyen demeçleri ile adeta hata ettiğini anlayıp susan sınırına çekilmesi istenen Erdoğan geldi gibi..
Benim barış sürecinin başladığı günlerde ele aldığı ve ‘İster ayakkabı kutuları ile dolarlar götürün, ister istediğiniz gibi kadrolaşın, ister cemaatle kavga edin ama aman aman Öcalan’ın kandırmaya kalkmayın’ derken bugün yaşananlara işaret ettiğimi de anladığım şu günlerde Erdoğan’dan sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de 80 Milletvekili alan HDP’yi tanımama formatına girip, ortamı geren açıklamaları ile bugün yaşananlardan payı olanların başından gelmekte..
Ancak dün yaptığı ve adeta ‘savaştansa, barış daha iyi’ dediği ve en önemlisi istikrara ihtiyaç duyulan bir zamanda AKP ve CHP’nin zaman kayıp etmeden hükümet kurmasını istemesi en anlamlı çağrıydı..

**Yer mi değişseler?..

Sanırım sizlerde dikkat ediyorsunuzdur son günlerde yaşanan olaylar karşısında eli kolu bağlanmış gibi duran iki milletvekilimizin olduğunu..
Ardahan Haber Nasıl mı?
Bilmem ama ‘barış için bir çağrı yapalım’ diye teklif götürülen ama meşhur solcu, sağcı yöneticilerinin ‘Kadıoğlu kızar’ diyerek ret ettiği İstanbul’da ki Kültür Evi gibi onca stk’nın sus-pus olduğu bir süreçte Ardahan’ın iki milletvekilininde de ses seda yok..
Her ikisinin de içerikleri pekte anlaşılmayan ve ne şiş yansın, ne kebap misali birer yazılı açıklamaları dışında çatışmaların durması için ciddi bir girişimde bulunmadıkları ile eleştirirlerken HDP Genel Başkanının PKK’ya yönelik yaptığı öneli açıklaması bir anda gündemin birinci maddesi haline geldi.
Saray’ın ve düşük hükumetin ‘PKK’yı eleştirmiyorlar’ eleştirisini de yerle bir eden bu önemli açıklamasının altına benim gibi milyonlarca insanın imza attığı da kısa sürede görülürken, Ardahan’ın iki milletvekilinin etkisizliği ve de yaşattığı boşluğu milletvekili olmamasına karşın Ensar Öğüt’ün doldurduğunu da görüyoruz.
Ve bir an diyorum ki;
Acaba başbakan ile Demirtaş yer mi değişseler..
Ve bu değişimin bir örneği de Ardahan’da mı yaşansa..
Çünkü Demirtaş barış isterken, başbakan ve vekillerimiz susuyorlar..

**AKP/ABD/CHP Koalisyonu

Ardahan Haber 7 Haziran’da yapılan genel seçimler ardından tek başına iktidar olmayı elinde kaçıran ancak düşükte olsa iki aydır iktidarı elinde tutma başarısını ortaya koyan AKP’nin bugün CHP ile koalisyon hükumetini kurup, kuramayacağını herkes büyük bir merakla bekliyor.
AKP ve CHP’nin arasında sürdürülen yeni hükumet çalışmaları sonrası yapılan açıklamalar da bunun çok zor olduğunu gözlemdiğimiz bir sırada 7 Haziran Genel Seçimlerinden bu yana ne yapmak istediği bir türlü anlaşılmayan MHP’nin AKP’ye damını bile açması, Davutoğlu’nun Kılıçdaroğlu’nu twittir da takip et meye başlaması ayrı bir önemli gelişme olarak algılandı.
Kurulması halinde başta yeniden başlayan çatışmaların durup, durmayacağının da merak edilen AKP/CHP koalisyonu gölgesinde kalan diğer bir koalisyon ise AKP/ABD koalisyonun çoktan kurulduğu da görülmekte.
İncirlik üssüne ard arda inmeye başlayan ABD savaş uçaklarının Irak ve Suriye’de bulunan IŞİT güçlerine bomba yağdırmaya başlaması ardından IŞİT’in Türkiye karşısında alacağı tavırda AKP/CHP koalisyonu kadar önemli bir durum..
Çünkü CHP’li bir iktidarda Aleviler yönelik saldırıların olacağına yönelik ilk işaretler son bir hafa içinde 3 Alevi derneğinin yöneticilerine yapılan silahlı saldırılar ile görmek mümkün..
Sonuç olarak yeni bir seçime doğru gidildiği de diğer bir gerçek..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Sizi soyup sokağa atmayacaklar mı sanırsınız?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDoğu’da 90’lara dönüş manzaralarının yeniden yaşandığı şu günlerde başta ege bölgesinde olmak üzere batıda da istenmeyen olaylar yaşanıyor..
Her şehit haberi ardından yıllardır komşu olduğu, kardaş dediği, kız alıp, verdiği, et tırnağız dediği doğuluya düşman kesilen batılı alttan alta diş bilemeye devam ediyor..
Belkide ya sabır deyip, bugün yapmıyor, yarına da hazırlanarak..
Evet doğuda yaşanan her çatışma batıda kırılmalara, sarsıntılara neden olduğu şu günlerde PKK’lı olduğu söylenen bir kadın önce öldürülüyor, sonra da çırıl çıplak cadde ortasına atılıyor..
Gerçi aynı manzarayı daha önce 6-7 Eylül olaylarında Esenyurt’ta da görmemiş miydik?..
Doğulu bir genç öldüresiye dövülüp, çırıl, çıplak caddeye atılmamışmıydı? Ve oda ‘Biz kardeşiz’ denilenlerden değil miydi?
İşte son günlerde yeniden yaşanan ve insanlığı ayaklar altına alındığı bir ülkede oralı olmayan, ben Kürt değilim deyip, batıda ki Türk’e yaranmak için Kürde demediğini bırakmayan doğulu sen sanıyor musun ki Allah göstermesin yaşanacak bir iç çatışmada İstanbul’un en güzel semtlerinde kalıp, en büyük işlerle para kazanmaya devam edeceksin..
Sen sanıyor musun ki o üç kızı yetim bırakılan komiserin yakınları sana sen değil onlar yaptı diyecek?Sen sanıyor musun ki benim anam gibi giydiği orlun kazakla oğlunun peşinde o sıcakta, o göz yaşları için de ağlayan ananın seninle ekmeğini paylaşacağını..
Ve sen sanıyor musun ki bu ülkede yaşanabilecek bir toplumsal olayda canının, camının kırılmayacağını?..
İşe bu nedenle doğulu-batılı demeden, dedirtmeden, Türk-Kürt ayrımı yapmadan yaşananların birer insanlık suçudur deyip savaş yanlısı her iki tarafa da lanet okumalı, dur demelisin..
Bana ne demeden bu ülke hepimizin, nedir bu kan, bu göz yaşı diyerek onlara da insan olduklarını hatırlatacaksın..


**AKP Akpınar’a ve CHP Aydemir’e İzin Verir mi?

Erken bir seçimin ufukta görüldüğü şu günlerde yeniden kolları sıvadıkları gözlenen siyasilerin Türkiye’nin 550 önemli insanından biri olmak için fırsat kolladıklarını da görülmekte.
Tabi bunların başını çekenlerin yıllardır siyaset sahnesinde olup, seçildikleri alanlara olmazsa da kendilerine, ceplerine bir hayli hayırları olanlar gelmektedir..
En son 7 Haziran öncesi ortaya çıkıp, vatanı kendilerinin kurtaracaklarını ileri sürüp, başta parti genel merkezlerini olmak üzere kamuoyunu iknaya çalışan bunların erken seçim ihtimalinin ortaya çıkmasıyla bugünlerde yeniden sahaya çıkıp, kendilerini gösterdiklerine de şahit olmuyor değiliz..
Tabi bunların yanında Ardahan siyasetinde yer almak isteyen, bu yönde adım atmak üzere olanları da görmekteyiz..
Bizlerinde yeni yüz, yeni insanlar, yeni adaylar diyerek destek verdiği bu insanların başında gelenlerden olduklarını gözlemlediğimiz Mutlu Kerimoğlu gibi geçtiğimiz gün Seyran TV’de yayınlanan ve olası bir seçimde onuna aday olmasını beklediğimiz Gazeteci Fakir Yılmaz’ın hazırlayıp, sunduğu programa çıkan Hanaklı Mali Müşavir Deniz Aydemir’in CHP’den, şu an İstanbul Sancaktepe İlçesinde Belediye Meclisi Başkan Vekili olan İnşaat Mühendisi Turgay Akpınar’ın AKP’den milletvekili adayı olmaları için bir izin, bir destek, ‘Niye olmasın’ diyenlerin çıkıp çıkmayacağını da merak etmiyor değilim..
Deniz Aydemir gibi gençlerin, başarısını Sancaktepe gibi bir yerde ortaya koyup, orada ki Ardahanlıların temsilcisi olarak kendisiyle birlikte 6 Ardahan ve Karslıyı Sancaktepe Belediyesinin meclisine taşıyan Kinzodamallı Turgay Akpınar’ı görecekler mi?
Bilemiyorum ama AKP ile CHP gibi HDP ve MHP’nin de artık aynı yüzlerle seçimlere gitmemesi ve yeni simalara yol vermesi gerektiğini siyasiler gibi seçime hazırlanan seçmenin temennisidir..Erken bir seçimin ufukta görüldüğü şu günlerde yeniden kolları sıvadıkları gözlenen siyasilerin Türkiye’nin 550 önemli insanından biri olmak için fırsat kolladıklarını da görülmekte.
Tabi bunların başını çekenlerin yıllardır siyaset sahnesinde olup, seçildikleri alanlara olmazsa da kendilerine, ceplerine bir hayli hayırları olanlar gelmektedir..
En son 7 Haziran öncesi ortaya çıkıp, vatanı kendilerinin kurtaracaklarını ileri sürüp, başta parti genel merkezlerini olmak üzere kamuoyunu iknaya çalışan bunların erken seçim ihtimalinin ortaya çıkmasıyla bugünlerde yeniden sahaya çıkıp, kendilerini gösterdiklerine de şahit olmuyor değiliz..
Tabi bunların yanında Ardahan siyasetinde yer almak isteyen, bu yönde adım atmak üzere olanları da görmekteyiz..
Bizlerinde yeni yüz, yeni insanlar, yeni adaylar diyerek destek verdiği bu insanların başında gelenlerden olduklarını gözlemlediğimiz Mutlu Kerimoğlu gibi geçtiğimiz gün Seyran TV’de yayınlanan ve olası bir seçimde onuna aday olmasını beklediğimiz Gazeteci Fakir Yılmaz’ın hazırlayıp, sunduğu programa çıkan Hanaklı Mali Müşavir Deniz Aydemir’in CHP’den, şu an İstanbul Sancaktepe İlçesinde Belediye Meclisi Başkan Vekili olan İnşaat Mühendisi Turgay Akpınar’ın AKP’den milletvekili adayı olmaları için bir izin, bir destek, ‘Niye olmasın’ diyenlerin çıkıp çıkmayacağını da merak etmiyor değilim..
Deniz Aydemir gibi gençlerin, başarısını Sancaktepe gibi bir yerde ortaya koyup, orada ki Ardahanlıların temsilcisi olarak kendisiyle birlikte 6 Ardahan ve Karslıyı Sancaktepe Belediyesinin meclisine taşıyan Kinzodamallı Turgay Akpınar’ı görecekler mi?
Bilemiyorum ama AKP ile CHP gibi HDP ve MHP’nin de artık aynı yüzlerle seçimlere gitmemesi ve yeni simalara yol vermesi gerektiğini siyasiler gibi seçime hazırlanan seçmenin temennisidir..

**Aktaş bu yıl açılacak mı?

Geçtiğimiz günlerde Gazeteci Fakir Yılmaz’ın hazırlayıp, sunduğu ‘Fakir Yılmaz İle İş Dünyası’ adlı Ardahan Haber programa katılan Ardahanlı Bitlis Vali Yardımcısı Salih Altun’un ilgiç tespitleri vardı..
Buzdolabına konulduğu belirtilen barış sürecinin neden bozulduğunu soran Yılmaz’ın sorularına ilginç ve üzerinde düşünülecek cevaplar veren Salih Altun’un dikkat çektiği ilk konuların başında gelen çatışmaların yaşandığı bölgelerde ki gümrük kapılarıydı..
Çünkü Posof Türkgözü (Badele) ve Çıldır Aktaş Gümrük kapıları gibi bir çok gümrük kapısının bulunduğu alanlarda ki çatışmaların altında yatanın bölge ülkeleri arasında gizli ve üzeri örtülü ekonomi savaşı olduğuna işaret ediyordu..
Yani amacın ekonominin can damarı konumunda ki gümrük kapılarının çalıştırılmaması için birilerinin sürekli sorunlar yaratıp, ekonomi damarları olan gümrük kapıları üzerinde yapılacak olan ticareti kesmeyi hedeflediklerini söylüyordu..
Altun’un bu tezini yabana atmazken hiç çatışmanın olmadığı Edirne kapıları çalışırken, Posof’un Türkgözü Gümrük Kapısının yıllardır neden doğru dürüst çalıştırılmadığını, Çıldır Aktaş’ın neden hala açılmadığını da sormak gerekmez mi?

**O Ne Diyorsa O!

Ardahan Haber Üç ay önce yapılan seçim ardından 13 yıllık iktidarı elinde kaçıracağını anlayan AKP koalisyon adı alında top çevirmeye devam ediyor..
‘Ne kadar iktidar da kalırsam, o kadar kar’ anlayışını güttüğü gün geçtikçe daha iyi anlaşılan AKP’nin, CHP ile kuracakmış gibi günlerdir sürdürülen koalisyon buluşmalarının bir hükümet ile sonuçlanmadığını gördük..
Benim de içinde bulunduğum bir çok kişinin, ‘Niye olmasın’ diyerek olumlu baktığı AKP/CHP Koalisyonundan da kaçan AKP’nin derdinin paylaşmak değil, tek başına yemek olduğunu bir kez daha anlasakta düşük hükümet ile acı bir 3 ay daha geçtiğini de gördük..
‘Oyala, iktidar da kal’ taktiğini 13 yıldır başarıyla yürüten AKP’nin şimdi de MHP ile oynamaya başlayacağını Davutoğlu’nun Kılıçdaroğlu’ndan sonra acilen MHP’den randevu istemesinden anlıyoruz..
Çünkü ‘Düşük Hükümet’ in süresini uzatmanın başka yolu yok..
Evet, 7 Hziran’da tek başına iktidarı kayıp ettiğini bir türlü içine sindiremeyen AKP’nin akıl adamının da kim olduğunuda sormamak gerekir..
Çünkü herkesin tanıdırğı o aklın derdi başkan olmak..
Bu nedenle o ne diyorsa o..

**Bu Akıl Ülkeye İhanettir..

Bir köy öğretmeni iken Ardahanîn gelişip, büyümesi için mücadele verenlerin yeniden vilayet ettiği Başında bulunduğu partiyi bir adım ileri götüremeyip, girdiği seçim de üç oy almayı başaramayan Ardahanlı Yalçın Topçu’nun açıklamasını görünce şok oldum desem inanmayın..
Ardahan Haber Çünkü biliyorum ki; Topçu ve onun gibilerinin tüm barış çabalarına karşın beyinciklerinin içinde savaşı beslerler..
Yeniden başlayan iç çatışmaların barış ile sonuçlanması için ortaya konulan tüm çabaların boşa olduğunu, asıl çözümün özel bir saaş ile top yükün savaş ilan edilmesini isteyen bu savaşçı hemşehrimizin önce BBP’lilere hesap vermesi ve milletvekili olmak için 7 Haziran öncesi AKP Genel Merkezinin etrafından kaç tur attığını açıklamalıdır..
Çünkü biz değil, BBP’lilerin hemen hepsinin bu şahsın kendi siyasi egoları için gerek genel başkan olduğu dönem de gerek ise seçimler boyunca BBP’yi AKP’nin emrine vermek istediğini yani onun deyimiyle yedi düvel çok iyi biliyor..
Savaşın kardeşi kardeşe kırdırmaktan öteye bir işe yaramadığını hala anlamayan bu hemşehrimizin özel bir savaş başlatılmasını istemesi bu zihniyetin çatışmalardan nasılda beslendiklerini ortaya koyarken savaş istemenin bu ülkeye, tüm halklara ihanet olduğunu da anlamazlar, bilmezler..

**Posof ve Çıldır Hazineleri..

Ardahan Haber Meyve ve Sebzenin tekel konumunda olanlardan elde edildiği Ardahan’da artık patatesin bile yetiştirilmediğini söylesem birileri ‘Yok canım o kadar da değil’ derler mi bilmem ama arsa yetiştiren patatesi ekenlerin de Ardahanlı olmadığını da söylemek gerekir..
Çünkü sütü bakkaldan, kırmızı eti değil beyaz eti tüketen, köyde bile kömür yakan Ardahanlıların bunu yaparken modernleştiğini sananlar başta Posof ve Çıldır’da ki meye ve sebze bahçelerinden de bi haber olduklarını da biliyorum..
Kura Nehrinin nerede doğup, nereye aktığını bilmeyenlerin, Çıldır ve Aktaş gibi önemli göllere sahip olan Ardahan’da bu gölleri, akarsuları bir güne bir gün görmeyenlerin, Hanaklı olup, Göle’yi görmeyenler, Hoçanlı olup, Kısır dağının arkasında bulunan Çıldır gölüne bir güne bir gün girmeyenlerin Çıldır’ın Kurtkale, Posof’un Cilvanasında, Badelesinde meyve ve sebze bahçelerinin olup, olmadığını nereden bilecekler ki?..
Evet, Ardahan’ın hazineleri olarak değerlendirdiğimiz onca değeri görmeyip, ya eski adıyla bekçilik olan güvenlik elamanı yada göç edip, metropollerin keşmekeşi arasında kayıp olan Ardahanlılar bilir misiniz hazinenin elinizin altında olduğunu?..

**Sonradan çıkar..

Ardahan Haber 30 hanelik köyde 3 bin hayanın yaşadığını hesaba katmadan yapılan su şebekelerinin bugün bin bir soruna neden olduğu Ardahan’da şimdide buna benzer yeni bir çalışma ile milyonlar adeta çamur bataklığının içine atılıyor..
KİK Yasasından çıkarılıp, valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Köylere Hizmet Götürme Birliklerince yapılan ve kime nasıl, hangi şartlarla verildiği pekte anlaşılmayan köy içlerinin kaldırım taşları ile gelişi güzel örülmesi işi de su şebekeleri gibi kısa sürede bozulmakta.
Çünkü 40 dereceye varan soğukların yaşandığı Ardahan’da iki parmak kazılıp, sözde toprak altına konan içme suyu şebekesinin sadece 30 haneye yapanların 3 bin hayvanın nasıl su içeceğini düşünmediği gibi alt yapısı, yani kanalizasyonları olmayan, yağmur kanalları bulunmayan köy meydanlarına örülen taşların kısa süre içinde hayvanların tırnakları ile çamur bataklığında kayıp olduğunu da mı anlamıyorlar.
Bilemiyoruz ama tüm uyarılara karşın hala göz boyamak için milyonların çamurlu köylerin içlerine gömülmesi bu ülkenin hazinesinde çıkan milyonlara mal olduğunu da görmek gerekmez mi?
Belkide gerekmez, bırakın hizmet gelsin..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

PKK Kosor'da Otobüs Yaktı, Araç Taradı!
Es Dadaş Otobüsünü Yaktılar..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan-Erzurum yolu olan Göle-Kosor yolunu kesen bir grup PKK'lı Es Dadaş Otobüs firmasına ait olduğu öğrenilen bir yolcu otobüsünü yakarlarken, olay yerinde geçen ve durmayan bir minibüsü de taradılar.

**Erzurumlular da yol kesip,
Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Diyarbakır Otobüslerini Taşlamıştılar..

Alınan bilgilere göre sabah saatlerinde Ardahan'a gelen ve Erzurum Firmasına ait olduğu öğrenilen Es Dadaş adlı yolcu otobüsünün önün kesen bir grup PKK'lı yolcuları indirdikten sonra otobüsü ateşe verdikleri, bu sırada Erzurum Şenkayalı oldukları öğrenilen bir minibüsün olay yerinde durmayıp, kaçmak isteyince uzun namlulu silahlarla tarandığı ve ağır yaralanan bir kişinin yaralı olarak kaldırıldığı Göle Hastanesinde öldüğü, bir kişinin de yaralandığı bilgisi alındı.
Öteye yandan geçtiğimiz gün Erzurum Pasinler’de yaklaşık 1500 kişi, ellerinde bayraklarla ilçe merkezindeki Dörtyol Kavşağı’nda toplanıp, Erzurum- Pasinler- Ağrı karayolunu kesmiş, yolda geçen Ardahan, Iğdır, Ağrı ve Dıyarbakır otobüslerini taşlamıştılar.
Haberi ekleme saati: 09.479-17 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BÖLGEDE OLAYLAR DURULMUYOR..
Ardahan çevresinde çatışma sesleri!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşEn son Ardahan'a komşu Kars'ta yaşanan çatışmaların devam ettiği bölgede silah sesleri susmuyor.
Alınan bilgilere göre Ardahan'ın Göle ilçesinde bile duyulan çatışma seslerine helikopter uçuşları ve tank atışları ile iyiden iyiye hızlandığı belirtilmekte.

**Kars'ta çatışma!

KARS’ta PKK’lılar ile jandarma arasında çıkan çatışmada 1 astsubay yaşamını yitirirken, devam eden çatışmalarda 3 PKK'lının öldürüldüğü öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 20.09-16 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN eN sON HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**92 Yaşında 61 Yıldır Arıcı..

Ardahan'da 61 yıldan bu yana arıcılıkla uğraşan 92 yaşındaki Kazım Arıcı, yaşına rağmen Sağlıklı görünmesini mesleğine bağladı.
Ardahan'da 61 yıldan bu yana arıcılıkla uğraşan 92 yaşındaki Kazım Arıcı, yaşına rağmenSağlıklı görünmesini mesleğine bağladı.
1954'te 3 kovan arıyla başladığı mesleğini büyük zevkle yürüttüğünü söyleyen Arıcı, arıcılığın doğadakiBitki örtüsünü de zenginleştirdiğini vurguladı.
Rusya'dan gelen Kazım Moğan'ın bölgede ilk kez arıcılığı başlattığını belirten Arıcı, "Moğan, burada ilk arıcılığı başlatan kişiydi. Ben ondan etkilenip, yardım aldım alarak bu işe başladım. Bu bilgiler ışığında o tarihten beri başladığım mesleğimi sürdürdüm. Şu anda 200 kovanla burada Bal üretiyorum" dedi.
Kıymetini bilenler için arıcılığın büyük bir zenginlik olduğunu ifade eden Arıcı, soyadının da Posof'ta aynı mesleği yürüten yapan dedesinden kaldığını belirtti.

Ardahan Haberleri ** Ardahan Üniversitesi Kampüsü kıskanılacak kadar güzel..

Orman manzarası, temiz havası, su kaynakları ve zengin bitki türleriyle yakın gelecekte “dünyanın en yaşanabilir yeri” olarak gösterilen Ardahan bölgesinden ülkemize ve sınır ötesine bilimsel anlamda önemli katkılar sağlamaya devam eden üniversitenin yerleşkesi ve çevresi kente adeta “bir masal şehri” havası katıyor. Özellikle yerleşkenin havadan günün farklı vakitlerinde çeşitli şekillerde kaydedilen ve sosyal medyada yayınlanan görüntüleri izleyenleri büyülüyor.

Yerleşkemiz, Devletin Kaynaklarının En İyi Şekilde Nasıl Değerlendirilebileceğinin En Güzel Örneği…

Ardahan Üniversitesi yerleşkesi şehir merkezine 3,5 kilometre mesafede, üç tarafı ormanla çevrili, su kaynakları bol olan, sağlam zeminli bir konumda faaliyet gösteriyor. Yerleşke, devletin kaynaklarının en iyi şekilde nasıl değerlendirilebileceğinin en güzel örneği olarak bölgedeki diğer kamu kurum kuruluşlarına örnek teşkil ediyor. Yerleşke, mimari ve mühendislik imkânlarıyla Türkiye’deki üniversite yerleşkeleri arasında ilkleri simgeliyor.

Rektör Prof. Korkmaz: “Mekânın Ruhu İnsana Siner.”

“Şiir gibi” yükselen yerleşkemizin hem bölgemiz hem de ülkemize kazandırılmasının baş mimarı Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “insanımızın her şeyin en güzeline layık” olduğunu belirterek, “Mekânın ruhu insana siner. Burada bu güzel mekânlarda, ilimizin, yöremizin, ülkemizin ve insanlığın geleceği için güzel insanlar yetişecektir.” diyor.

Ardahan Haberleri **Bir türlü bitmeyen yolda yine kaza..

Ardahan’ın Çıldır karayolunun Semihaşakir köyü üstündeki kesimde Meydana gelen kazada Takla Atan araç 30 metre uçuruma yuvarlandı. Araçta bulunan iki kişi Kazayı Mucize bir şekilde hafif yaralarlarla Atlattılar.
75 AV 502 plakalı Araç ile dün akşam Çıldır dan Ardahan’a gelen sürücü Adem Yılmaz ile yanında bulunan arkadaşı Süleyman Kayahan, Çıldır yolunun 12. Km.sinde önlerine çıkan asfalt mıcırında aracın kayması sonucu direksiyon hakimiyeti kaybedilmiş ve araç 30 metre mesafede taşlara çarparak yuvarlanmıştır.
Aracın büyük hasar görmesine karşın, emniyet kemerleri takılı olduğu için kazanın hafif yaralarla atlatan kazazadeler Kaza sonrasında ambülansla Ardahan Devlet Hastanesine kaldırılarak Tedavi altına alındılar. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor

Ardahan Haberleri **Duyuyor musunuz?

Ardahan’da yaklaşık 3 yıldır optik hizmeti veren Ardahan Optik işletme sahibi Ahmet Şahin Ardahan’ın ilk İşitme Cihazları Satış ve uygulama Merkezini hizmete açtı.
Karagöl mahallesi Maraşal Fevzi Çakmak Caddesinde açılan Ardahan İşitme merkezinin sahibi Odyolog Ahmet Şahin "ilimizde işitme engelli vatandaşlarımız yıllarca çözümü , Erzurum , Kars,Trabzon gibi büyük illerde bulmak için eziyet çektiler. Hizmete açtığımız işitme merkezimizle birlikte bu eziyete son vermiş olduk" dedi.
Odyometrist Ahmet Şahin klinikte, İşitme testleri, kulak zarı durumu, işitme cihatları bakımı, tamiri ve kalıbı gibi hizmetleri sunduklarını belirterek, İşitme cihatları üzerine iki önemli Oticon ve Pnonak markalarının bayiliğini Ardahan’a getirdiğini belirterek cihazların 2 yıl garantili olduğunu söyledi.
Kaliteli hizmeti ön planda tuttuklarına vurgu yapan İşletme sahibi Odyolog Ahmet Şahin, "İşitme sorunu yaşayanların son teknoloji işitme cihazlarıyla hayatı duyarak yaşamalarını sağlayacak olan bu klinikte devlet indirimlerinden vatandaşlar yararlanabilecek. Kaliteli ürünler ile müşteri memnuniyetini esas alarak, Ardahan’da işitme sorunu yaşayanların çözüm ortağı olacağız.’’ dedi.
Haberi ekleme saati: 15.54-15 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Rektör’den yeni kitap..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşÇıldırlı olan Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ‘Çıldır Folklor ve Etnografyası’ adlı yeni bir kitap yayınladı.
Kitabı hakkında bir sunu ele alan Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz kitabıyla ilgili şunları söyledi.

**SUNU
Otuz yılın hesabını nasıl vereceğim bilemiyorum... Elinizdeki eser, yayınlanmak üzere tam otuz yıl bekledi. Bu süre içinde adeta dünya yeniden kuruldu. İlk metni, 1984 yılında, Erika marka küçük bir masa daktilosu ile pelür kağıtlara yazmıştım. Şimdi süper hızlı bilgisayarlar, yazıcılar, çok kaliteli kağıtlar var... O zaman derleme yaparken köylere yol/araba olmadığı için at sırtında giderdim; şimdi bütün köylerin yolları, servisleri, arabaları var... Köylerde elektrik olmadığı için (1981-84) ses kaydetmek için teyp ve ona pil almam gerekti; Tanrım, o piller ne çabuk biterdi ve ne kadar pahalı idi... Öğrenci bütçesi ile en çok da pil ve kaset için zorlanırdım...
Bazen, derleme yaptığım evde kaset biterdi; gece sabaha kadar onu metne geçirip üzerine yeni kayıt alırdım... Ah şimdiki kayıt cihazları, telefonlardan biri o zaman olsaydı...
Fakat sevgili dostlar, o zaman başka büyülü bir dünya vardı; insanlar türkü söylemesini, masal anlatmasını, oyun oynamasını biliyorlardı. Derlediğim tek bir masal bazen iki gün sürerdi... Şimdi o masalları iki paragrafta derlenmiş buluyorum; özünden, ruhundan, ana düşüncesinden uzak iki paragraf...
Möbet Nene, Hamza Dayı, Şevket Dede, Hede, Sona Aba, Gülbeyaz Bibi, Kodamıhlı Famil Amca, Alesker Dayı, Hacı Osman Dede, Godaslı Piri Emmi, Aşık Şeref Taşlıova, Sobacı Aslan Usta, Koravelli Husrev Amca, Aşık İrfani’nin torunu Marangoz Zabit Kuzey ve Babam; Hepsi dünyamızdan uçup gittiler...
Söyleyeceklerini söyleyip, uçup gittiler sevgili dostlar... Keşke onların söylediklerini daha çok derleyebilseydim ve keşke bu kitabı onlar sağ iken yayınlayabilseydim... Binlerce yıllık kültürümüzün hazinelerini bize açan bu ve isimlerini sayamadığım onlarca güzel insanı saygıyla, rahmetle anıyorum.
Ama ne iyi ki, derleme yaptığım yıllarda çok yararlandığım Sedayi Baba’nin torunu Terzi Ziya, Sebahat Halam, Şamama Ablam, Aşık Dursun Durdağı, Aşık Mehmet Oktay, Aşık Şenliğin Torunu Aşık Yılmaz ve masal ve mani derlemelerinde ilk asistanım/danışmanım olan sevgili Yenigül Ablam hala hayattalar. Onlara sağlık ve esenlik diliyorum...
O zamandan bugüne çok şeyler değişti değerli dostlar, çok şeyler değişti; şimdi her şey var; araba, kaset, pil, kayıt cihazı, derleme yapacak elemanlar... Ama bir şey eksik; geçmişin büyülü sözcüleri...
Binlerce yıllık kültürün taşıyıcısı bu büyülü sözcüler, bildiklerinin yüzde birini ancak verebildiler. Kenarbelli Hamza Dayı, okur yazar olmayan,bugünkü süper hızlı bilgisayarlardan daha derin ve canlı bir hafızaya sahipti. Alyonculuk yapardı. Çıldır’ın köylerini bahar ve güz olmak üzere iki kere gezerdi. Birincide; köyde en çok ihtiyaç duyulan maşraba, ayna, tarak, pilaç, lastik ayakkabı, sakız, basma, masat, şeker, çocuklar için fışırık, mızıka, balon gibi -o zaman çocukluk hafızamın büyülü nesneleri- ürünleri şehirden at arabasıyla getirir veresiye satar, güzün de gelir toplardı. Hamza dayı, para almazdı, zaten o zaman köylüde para da olmazdı; elindeki ürünleri bir bakıma köylünün elindeki yağ, peynir, tahıl, yumurta, deri gibi ürünlerle takas ederdi. Lakin Hamza Dayı’nın bir defteri, herhangi bir kayıdı yoktu; kime ne vermiş ve ne alacaksa güzün gelir; alyoncu sergisini açtığı aşağı çeşmenin harmanından bir bir kim ne almışsa adını, aile adını ünler ve ne getirmesi gerektiğini söylerdi; “Mıstogillerden Celo’nun hanımı Anahanım, iki kelef çeçil, üç kilo tereyağı getireceksin; Dedogilden Esme Hanım, iki kilo yün, iki kod arpa getireceksin...”, “Müşür’ün Hanımı Dudu Gelin.....” Böyle devam eder giderdi. Herkes ona itimat eder, kimse söylediğine itiraz etmezdi; çünkü onun hafızası yanılmazdı... Hamza Dayı belki de yaşayan son Meddahtı. Çocukları olmamıştı; hanımı Gülbeyaz’ı da birkaç yıl önce kaybettiğinden son yıllarda hayata küsmüş gibiydi; kimseyle konuşmuyor, alyonculuk yapmıyor ve borçlarını toplamıyordu... Onu son gördüğümde; evinde hasta yatıyordu; başında hoca Kur’an okuyor, köylümüz Şahan Amca onu takip ediyordu. Kur’anı Kerim’i ağlayarak dinliyordu. Kur’an okuması bitince bir süre sessizlik oldu... Göz yaşlarını sildi; “Yedi yaşımdan berin bir vakit namazımı kaçırmadım. Şimdi 83 yaşındayım, namaz kılamıyorum. Allahım affetsin.” dedi ve yine ağlamaya başladı. Hüzün yağmur gibi üzerime yağdı.
Güz gelmek üzereydi ve üniversite son sınıfı okumak üzere gidecektim. Rahmetli babamın tarlalarını biçmiş, yığmış ve şimdi onları taşıyıp köye yığmak işiyle meşguldüm. Ona; “Hamza Dayı, üç dört gün sabret, işleri bitirmeme az kaldı, seni Erzurum’a hastaneye götüreyim?” dedim. Başını hafifçe kaldırıp gülümsedi ve “Ben o kadar yaşayamam!” dedi. O haliyle bana bir şeyler ikram etmek için gayret ediyordu. Vedalaştık...
İki gün sonra; gün doğmadan kapımız çalındı. Kenarbel’den amcasıoğlu Ertuğrul’u görünce hemen anladım; “Başımız sağolsun dedi.” Son meddah, kimsesizliğiyle göçüp gitmişti. Keşke o gün bir devlet binası yapılmasaydı da onun parası ile Hamza Dayı tedavi edilip derlenseydi... Şimdi bütün Çıldır’daki anlatıcıları toplasanız Hamza Dayı’nın hafızasındakilere ulaşamayız. Türkçenin serveti, kültür dünyamızın gizli kodları bu tür anlatıcıların hafızasında idi ve onlar derlenmeden toprağa yani karanlığa gidiyordu. Keşke 30 yıl önce doğsaydım...
İşte elinizdeki eser, böylesine imkansızlıklar içinde, geçmiş zaman bahçelerinden derlenmiş küçücük bir bukettir. Otuz yıl önce derlendi ama sonsuza kadar yaşamasını arzu ettiğim bir buket... Bu arada o kadar çok insan dünyasını değiştirdi ki, şimdi karıştırıyorum; gidenlerle kalanların dünyasını karıştırıyorum. Seslensem duyacaklar gibi...
Çıldır Folklor ve Etnoğrafyası’na otuz yıl sonra yeni bir sunu yazarken; halk kültürüne ait değerlerin yüzlerce yıl yazıdan nasıl dışlandığını ve derlemelerde çok geç kalındığını da gördüm. Çoğu zaman eleştirdiğimiz Rusya, Sibirya’daki en ücra köylerin bile derlemesini yüz yıl önce başlatmış ve sistematik bir biçimde derleme ve tarama çalışmaları yapmıştı. Demek ki, bu işe gönül vermek öncelikle yüksek bir farkındalık düzeyi gereksiyordu. Türk aydınının ve üniversitelerinin bu farkındalığa hala ulaşamadığını üzülerek müşahade etmekteyim.
Şimdi Ardahan Üniversitesi’nin Kurucu Rektörlüğünü yapmaktayım. Yaptığım ilk işlerden biri de Halk Kültürü Değerlerini Derleme Projesi’ni hayata geçirmek oldu. Viraneden kalıntıları toplamaya çalışıyoruz. Eski metinlerin onda birini derlediğimizde seviniyoruz. Halk kültürü değerleri bakımından böylesine yoksullaştık...
Üzerinde yaşadığımız topraklara borcumuz var; her zaman... Bu borcu, bir nebze olsun ödeyebilmek en büyük bahtiyarlığım olacak.
Metinlerin ikinci defa yazıya geçmesinde ve kontrolünün yapılmasında değerli katkıları için Fatih ŞAYHAN, Gürhan ÇOPUR ve Ferhat UZUNKAYA’ya; kapak resmini çizme nezaketinde bulunan -gençlik dönemlerinde çizgilerini hayranlıkla takip ettiğim- Doç. Dr. Ahmet Ali Aslan (Garip Kafkasyalı)'a teşekkür ediyorum. Ramazan KORKMAZ
Haberi ekleme saati: 14.13-15 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Dağ otelinden sonra yayla tatil köyü

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYayla turizmin gün geçtikçe büyük önem kazandığı bir dönem de konaklama sorunu yaşanan Ardahan ve İlçelerinde bu yönde güzel yatırımlarda ard arda gelmeye başladı.
Ardahan Valiliği, İl Özel İdaresi tarafından Ardahan’ın kayak tesislerinin de bulunduğu Yanlızçam Uğurludağ Kayak Tesislerinin bulunduğu alanda yapılan ve hizmete geren Dağ Oteli’nden sonra Ardahan’ın Gürcistan’a komşu ilçesi Posof’ta da yayla tatil köyü yapılıyor.
Özel sektör tarafından yapımına devam edilen ‘Posof Yayla Tatil Köyü’ bitme aşamasına geldi.
2014 Yılında yapımına başlanan ve 500 bin Euro (2,5 trilyon) sermaye ile yapılmaya başlanan tatil köyüne Tarım Kırsal Kalkınma Koordinatörlüğü (TKDK)’dan aldığı destekle gibi Turizm kapmasında yüzde elli hibe desteği de sağlanmış oldu.
Posoflu iş adamı Erdal Taşkıran’ın Posof’a yaptığı Küçük Evler Dinlenme tesisi için, Ardahan esnafı, Ardahan Bürokratı, Ardahanlı siyasiler başta olmak üzere her kesimden destek ve yardım gördüğünü belirtirken kendi hemşehrileri olan Posof’ta her hangi bir destek görmediğini ve üzüldüğünü söyledi.
Haberi ekleme saati: 11.43-14 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Dağ: Hazırım..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAynı zaman da Mali Müşavir olan ve yıllardır içinde bulunduğu stk’larda adeta uzman olup, bu yönde iki tane de kitap çıkaran Tuncer Dağ kongreye götürülmesi halinde Ardahan Federasyonunun başkanlığına aday olmaya hazır olduğunu söyledi.
Ardahanlıların metropollerde güçlü bir birliktelik sağlamasının diğer bir yolunun da güçlü bir birliktelikten geçtiğini belirten Tuncer Dağ Ardahan Federasyonun bunun için önemli bir kurum olduğunu belirtti.
Gazeteci Fakir Yılmaz ve Çetin Yılmaz’ı Mali Müşavirlik bürosunda konuk eden Ardahan Göleli Mali Müşavir Tuncer Dağ Ardahan Derneklerinin onay vermesi halinde Ardahan Federasyonuna başkan adayı olduğunu açıkladı.
Uzun süre Ardahan Kültür Evi Başkanlığı yapan, başta Esenyurt’ta ki Kültür Evi’nin kazanımı olmak üzere Ardahanlılar adına önemli iş e etkinliklere imza atan Mali Müşavir Tuncer Dağ eğer birliktelik sağlansa Merkezi İstanbul Şişli’de bulunan ve çatısı altında 40’a yakın derneğin bulunduğu Ardahan Federasyonu başkanlığına aday olduğunu söyledi.

**Gazetecinin yarın ki konuğu genç bir siyasetçi..

Gazeteci Fakir Yılmaz’ın hazırlayıp, sunduğu ve her cumartesi günleri Seymen TV’de yayınlanan ‘Fakir Yılmaz İle İş Dünyası’ adlı programın yarın ki konuğu Hanaklı Mali Müşavir ve Siyasetçi Deniz Aydemir olacak.
Haberi ekleme saati: 07.58-13 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TÜRGEV ARDAHAN'A GELİYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetim kurulu üyeliğini yaptığı Türkiye Gençlik ve Eğitme Hizmet Vakfı Ardahan'da temsilcilik açıyor.

**Festival'i Osman'la Görüştüler..

Alınan bilgilere göre AK Parti İl yönetiminde kendilerini temsil edecek olan bir isim ve TÜRGEV'in Ardahan Şubesini oluşturacak ekip istediği, AKP'lilerin de eski AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Osman Yıldız'ı önerdikleri, Yıldız'ın da İstanbul'a giderek TÜRGEV yetkilileri ile görüştüğü öğrenildi.
Daha önce AK Parti Ardahan Gençlik Kolları Başkanlığı yapan ancak daha sonra bu görevden beklenmedik bir anda alınan Osman Yıldız daha öncede araların da Ardahan Bal Festivalinin de bulunduğu AK Partili Belediyenin organize işlerini almakla gündeme gelen bir isim.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Osman Yıldız TÜRGEV ile görüşmeyi doğrularken, kendisiyle birlikte 6 kişinin adının TÜRGEV'e verildiğini ancak temsilciliğin kendisine verilip, verilmeyeceği konusunda net bir cevap vermedi.

**Yer arıyor..

Öte yandan Ardahan Temsilciliğine yer aradığı da öğrenilen TÜRGEV'in kent merkezinde bulunan e büyük bir bölümü boşaltılan Askeri Lojmanlar ile yakından ilgilendiği alınan diğer haberler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 19.09-12 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KENDİSİ İSTİFA ETMİŞTİ
İŞLEME KONULUNCA CİVAKLADI!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİstediği kişinin milletvekili adayı olmaması üzerine partisinden istifa edip, seçimlerde Saffet Kaya'ya oy verdikleri ileri sürülenler şimdi suçlu aramaya başladılar.
Ufukta erken seçimin görülmesi üzerine CHP'ye zarar vermek isteyenlerin yeniden kolları sıvadığı görülen Ardahan CHP'de daha önce istifa eden ve bu yönde ki dilekçesini partiye veren M.Ö'nün istifası kabul görüp, üyeliği düşünce Ensar Öğüt'ü ve partiyi suçlarcasına açıklama yapması şaşkınlığa neden oldu.

**Bizimle alakası yok, kendi ilgisizliğinden..

Konu hakkında bir açıklama yapan CHP Merkez İlçe Başkanı Sinan Onay adı geçen şahsın partiye gelip, gittiği yok. Kaldı ki en son üye listesini askıya koyduk. Gelip, listeye bakan adını görmeyince bize başvurdu. Bizde bu üyelerin yeniden üye olmaları için genel merkeze olumlu yazı yazdık. Ama bu arkadaş gelip, ilgilenmemiş. Üyeliği de düşmüş. Biz nereden bilebiliriz. Yapılanının partiye zarar Vermekten öte bir şey olmadığını söyledi.
Haberi ekleme saati: 15.55-12 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'DE ORMANCILARA GÖZALTI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Göle İlçesinde Göle Savcılığının başlatmış olduğu soruşturma sonucu aralarına bir Orman Şefi de olmak üzere 4 kişinin Jandarma tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.
Alınan bilgilere göre uzun süredir teknik takipte olan şahısların dün gözaltına alındıkları ve sorgularının hala devam ettiği öğrenilirken şahısları neden göz altına alındığı öğrenilemedi.
Göle Seçim Kurulunda görev yapan bir kişinin de sorgulandığı alınan diğer haberler arasında olurken bu şahsın 3 ormancı ve bir odun hızarcısının dosyası kapsamında mı yoksa ayrı bir iddiadan mı gözaltına alınıp, alınamadığı öğrenilemedi.
Çok gizli tutulan şahısların halen Göle Adliyesinde savcıya ifade erdikleri alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 14.33-12 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Erdahan, Ardahan, ARDAHAN
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş
SİTEMİZE REKLAM VERMEK İÇİN;
0. 535 418 32 58 NOLU TELEFONUMUZU ARAYABİLİRSİNİZ..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
ÖCALAN DURDURUR..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDüşük hükumetin çoğu milletvekili olmayanlarla birlikte aldığı kararlarla yeniden başlayan iç çatışmaların nereye varacağını büyük bir merakla bekleyen kamuoyu son anda ülkede ki tüm programlarını iptal ederek, Brüksel'e gitmesiyle yeniden gözlerini üzerine çeviren HDP Genel Fakir Yılmaz Başkanı Selahattin Demirtaş'ın dönüşün de nasıl bir açıklama yapacağını bekliyor.
Son bir haftadır, 'birilerinin bu işin öyle diş göstermekle, şakaya gelecek bir iş olmadığını anlayıp' geren, bölen, vurduran, çatıştıran açıklama yapmaması ve konuşmaması ile birlikte temposu düşen çatışmaların son bulması için tarafların yeniden masaya dönmesini isteyen kamuoyunun bu istenmeyen çatışmaları bitirecek olanın 4 aydır tecrit altında tutulup, kimseyle görüştürülmeyen Öcalan olduğunu da biliyor.
Düşük hükümetin, sarayın, askerin, polisin de bildiği bu duruma inanan diğer bir tarafta orantısız güç kullanıp, dağların, taşların ve sınır ötesinin bombalanmasına tepki gösteren Rusya'dan sonra ABD'de biliyor ve barışın İmralı da olduğuna işaret ediyorlar..
Arap Birliğinin topluca imza altına aldığı kararı da görmezden gelip, es geçenler bu işin hiçte öyle bir mahalle kavgası olmadığını, ulusal sorundan çıkıp uluslararası sorunu olduğu da görülüp, kabul edilmeli..
Ve bu güzelim ülkeyi üzen, ağlatan, yoran bu önemli sorunun muhatabının birinci aktörünün birilerinin oy korkusuyla ikide bir zırt, pırt tecrit altına alıp, kimseyle görüştürülmeyen Öcalan'dır...
Yapılan barış çağrılarına karşın, 'Kime ne ben savaşacağım, nasılsa ölen benim oğlum, çocuğum değil..?' dercesine barış yanlısı kamuoyuna rağmen ısrarla savaş diyenlerin de bildiği bu gerçeğin havuz medyasının kirli manşetleri bile saklanamayacağı artık aşikardır..
İşte ondan geldiği söylenen ve tüm taraflara kızdığı belirtilen en son açıklaması bile iyiden iyiye alevlenen çatışmaları en alt seviyeye yetti bile..
Yani kısacası toplumun %99'nun istemediği iç çatışmaları yani herkesi geren, anaların yüreğine ateş düşüren olaylara son verecek olan tek bir isim var..
Oda Barış masasının yıkanlara çok kızdığı öğrenilen Kürt sorununun baş aktörü olan ve daha dün bir çok devlet görevlisi, eski siyasiler, önemli isimlerin serbest bırakılmasını istedikleri İmralı'da ki Öcalandır..

**Hep biz mi diyeceğiz?

Fakir Yılmaz Anaların yeniden ağladığı, zaten yaralı olan yüreklerin yeniden dağlandığı şu günler de Ardahan STK’ları yine ortada yoklar..
Bir basın açıklaması yapmaktan aciz Ardahan stk’larının her olay karşısında sus-pus olmasını bir türlü çözemezken, bunlardan bir olan Ardahan Kültür Evi’nin de bu yönde atılan barış adımına karşı çıktığını duyup, öğreniyoruz..
Zavallıların ve birilerinin adamı olanların yönettiği Ardahan stk’larının başında gelen İstanbul’da ki Ardahan Kültür Evi’nin barış çağrısı yapalım’ teklifine karşı çıkıp, ‘Bizi bu işlere karıştırmayın’ demesi ne kadar aptalca ise benim de içinde bulunduğum Ardahan Federasyonu ile diğer dernek ve stk’ların susması da bir o kadar salakça..
Evet ülkenin ağladığı şu günlerde nerede oldukları bilinmeyen, cumhurbaşkanı, başbakan ve muhalefetin diğer stk’lar ile görüştüğü bir sırada Ardahan stk’ları yine ortada yok..
Kaz gecesi olsa, bilet satışı olsa kravatları takıp, salonları dolduran bu dernekler sadece kaz gecesinde mi Ardahan’ı, ülkeyi hatırlayacaklar?
Bilemiyoruz ama yıllardır bu bir türlü kalıptan çıkamayan ve gün geçtikçe ciddiyetliklerini kayıp eden Ardahan stk’larına bir kez daha sesleniyoruz..
Heyyyyyy.. Ülke ateşte, bir kaşık suyunuzda mı yok?

**Biraz sussanız olmaz mı?

Fakir Yılmaz ‘Olağanüstü günlerin yaşandığı şu günlerde durmadan konuşan siyasiler zaten gergin olan ortamı iyiden iyiye gerip, toplumlar arasındaki kardeşlik bağını neredeyse koparacak hale getirdiler.
Cumhurbaşkanının, Başbakanın, muhalefet liderlerinin toplumu geren, öteleyen her konuşması ardından yaşanan çatışmaların zaten bıçak sırtında olan toplumu iyiden iyiye gererken bu gerilmeye çanak tutan ulusal basın ve medyanın savaş çığırtkanlığı da alıp başını gitmiş bir ülkede sağduyunun nasıl olup sağlanacağı da bilinemiyor.
Toplumsal gerginliği yumuşatacak adımlara ihtiyaç duyulduğu şu günlerde herkesin biraz susup, yaşanması muhtemel yeni gerginlikleri önleyeceğini, önlediğini şu bir kaç gündür susan cumhurbaşkanı ile başbakanın konuşmamalarından daha iyi anlıyor, hissediyoruz..
Yeni hükumetin kurulması gerektiğini görmezden gelip, 45 günün dolmak üzere olduğunun da gölgeleyen toplumu geren siyasi konuşmalara son vereceklerin başında gelen ilk siyasi ise yaptığı sözde açıklamasıyla 6 milyon seçmene hakaret eden Bahçeli ve Bahçeli ile ağız dalaşına giren ve tamda AKP’nin istediği atmosferin oluşmasına neden olan Demirtaş’tır..
Kısacası biraz susarmısınızzzz...

**Korkaklarla Barış Olmaz..

Bu ülke kurulduğundan bu yana ceberut yönetimlerin halkı zap-raplarla baskı altına alma geleneğinin kendisini yeniden gösterdiği şu günlerde ilginç durumlarda yaşanmıyor değil..
Fakir Yılmaz ‘Çünkü ceberut anlayışın tüm gücü ile saldırıya geçtiği şu günlerde tek başına iktidarı elinde kaçıran AKP’nin devletin tankını, topunu, yetmedi her kalkışlarında 300 milyarı dağa taşa saçıp, geri dönen F/16’ları arkasına alıp, barış, barış diye haykıran halka rağmen yine saldırya geçmiş durumda..
88 yıllık anlayışın bugünkü temsilcisi AKP’nin bunlarla yetinmeyip, her ölen askerin cenazelerin de ‘şehitler ölmez, vatan bölünmez’ politikasıyla ayakta kalabilen havuz medyası ve de MHP’yi de koltuk değeneği yapıp, kendisini tek başına iktidarda düşüren HDP’ye yüklenmesi sağduyulu AK Partililerinde içinde olduğu kamuoyunun büyük bölümünün dikkatini ve de tepkisini çekmektedir..
Tüm dünya alemin barış masasının 7 Haziran sonrası başkan olamayan şahıs tarafından yıkıldığını anlayıp, yeniden yaşanan çatışmalara tepki koyduğu son olaylar karşısında tek başına direnişe geçen HDP bir taraftan ceberut anlayışla, diğer taraftan Kandilin şahinleri ile mücadele ettiğini de görmüyor değiliz..
Ve başta Selahattin Demirtaş olmak üzere bir çok kişi aslanlar gibi bu saldırılara, gözaltılara, tutuklamalara karşı dik durduğu şu günlerde Ardahan’da önüme gelen bir haber ve fotoğraf ile şok oluyorum..
Çünkü bunca saldırı ve baskıya rağmen 18 bin oy verilen HDP’nin doktor milletvekilinin ve onu CHP’den alıp, getiren İl yönetiminin gözaltına alınan bir partilinin eli kelepçeli olarak iş yerine getirilmesi sırasında polisleri görüp, parti binasına sığındıkları, hatta parti binasını üzerilerine kapattıklarını öğreniyor, bana gelen görüntü ve fotoğraflarla yaşanan bu zavallılık teyit oluyordu..
Evet, aynen böyle bir durumun geliştiği Ardahan’da yaşanan bu durum gösteriyor ki barış korkaklarla olmaz.. Çünkü barış yürek işidir..

**Savaş Kolay, Barış Zor..

Fakir Yılmaz ‘Dünyayı olamazsa da savaşları durduran diye biri yok mu?’ diye bağırdığımız şu günlerde yürekler yine dağlanıyor, analar yine ağlıyor..
Her sabah kalktığımızda kara bir haber almamak için ajanlara bakmaktan korktuğumuz şu günlerde neredeyse saat başı yeni bir çatışma, yeni bir ölüm haberi alıyor ve yaşananlar karşısında ne yapacağımız şaşırıp, kala kalıyoruz..
Silahlar patladıkça, bombalar atıldıkça yürekten yandığımız bugünlerde kimi birilerine diş gösteriyor, kimi bizlere olduğu gibi barış yanlılarına ana avrat gidiyor, kimi ise sabah cenazede akşam denizde milliyetçilik edaları ile yazdıklarımıza kızıp, haber ve yorumlarımıza düm düz gidiyorlar.
Ama hiç bir kimse sanki barıştan yana değil, savaş yanlısı kimi ise dişe diş, kana kan diyor..
Cumhurbaşkanı, Başbakan e Havuz medyanın gazını alan sanal ortam üzerinde ki kabadayılar gibi Genelkurmay’a ‘Al beni askere’ derken, ötekiler gözlerini dört açmış, gelecek olan yeni şehit haberlerini bekliyor, sanki ‘Bak biz dememişmiydik, barış süreci fasa fiso’ demek için..
Ama barıştan yana, barışı işaret edenlerin çoğunluğunun yanında ne yapsalar etkilerini göstermeyenlerin bu olumsuz hava ede beyhude çırpınışları olarak değerlendirirken, beni de içine katıp, bir taraftan insanlara hakaret edip, diğer taraftan ‘Bi bomba atarak, tank sürerek, masaları yıkarak 78 milyon insanı temsi ediyoruz’ diyenlere şaşıp kalmaktayım.
Ya öte taraf, ya ‘savunmadayız’ deyip, siyasi kanadın elini ayağını bağlayan toplum nelinde destek görmeyen adımlar atanlar, yaptıkları eylemi önce üstlenip, sonrada canlar geri geliyormuş gibi ‘Pardon biz yapmadık, bizi dinlemeyenler yaptı’ diyenler..
Onlara ne demek gerek?
Bilemiyorum ama kolayı yani savaşı seçip, inanları karşı karşıya getirenlerin, güvercinlerin kanadını kıranların bir türlü barış diyemedikleri bir ülkede gün geçtikçe zor bir sürece doğruyu gidiyoruz biline..

**HDP Milletvekil Olmak..

Son seçimlerde Ardahan’da da bir milletvekili çıkaran HDP’nin kapatılmak istenmesi, eş genel başkanlarının ve Fakir Yılmaz bir çok idarecisinin tutuklanma tehdidi ile karşı karşıya kalıp, yerden yere vurulması karşısında sus/pus olanların başında gelenlerin HDP’nin baraj hatırı için seçilen milletvekilleri ve onları getirip listelere koyan İl ve İlçe teşkilatları olduğunu fark ediyor musunuz?
Bilemiyorum ama genel sorunlar karşısında olduğu gibi yerel sorunları da gündeme getirmeyip, bunun adına da ‘parti disiplini’ koyanların başında gelen HDP’lilerin başını Ardahan’da ki, Esenyurt’ta ki, Gebze’de ki bunlara benzer diğer bölgelerde ki HDP’lilerdir..
Bir Alevi derneği kadar basında, medyada, alanda gözükmeyenlerin seçimden seçim siyaset yaptığı, siyasetçi olduğu bir HDP’linin ya İmralı da, ya Kandil’de gelen bir uyarı ile yada birilerinin ölümü üzerinde siyaset yapması partinin lokomotifleri olarak bilinenleri yalınız bıraktığını belirtsem, kendilerinin hain ve ajanlıklarını saklamak için bize ihanetçi diyeceklerini de biliyorum..
Ama Ardahan’ın normal bir sorununu gündeme getirmekten aciz olanlardan ulusal bir siyaset beklemek saflık olduğunu da biliyorum..

**Barışta mı da diyemezsiniz?

Fakir Yılmaz Sanırım sizlerde dikkat ediyor ve benim gibi merak ediyorsunuzdur ülkeyi yeniden ağlatan çatışmaların sürdüğü şu günlerde başta Ardahan’ın olmak üzere tüm stk’ların sus-pus olduğunu..
İki ay önce yapılan seçimler ve bu seçimlerde tek başına iktidarı kayıp etmesine rağmen hala hükumet olanların 7 Haziran Genel Seçimleri ardından kayıp ettikleri sağduyu ardından yaşanan çatışmalar karşısında suskunluklarını sürdüren stk’ların neden ayağa kalkmadığını merak ederken, başta Hoç/Fed olmak üzere Ardahan stk’larının nerede olduğunu da sormaktayız..
Önce Askeri, ardından Cemaati susturan şimdi de iktidarı elinde tutmaya devam etmek için HDP’yi susturmak isteyen bir anlayış karşısında insanlar niye susar, stk’lar neden konuşmaz?
CHP’nin AKP ile koalisyon hayallerine dalıp, günlerdir akan kanı, AKP ve MHP’nin anlayış koalisyonu ile kabul görmeyeceğini bilmesine karşı barış yönünde attığı etkisiz adımları, AKP’nin savaş dili siyasetini, MHP’nin savaş siyasetini, PKK’nin bu savaşa anlamsız saldırıları ile benzin dökmesine karşı neden susuluyor.. Yani kısacası barışta mı diyemiyorsunuz?v

**Bayrağın günahı yok..

Fakir Yılmaz HDP Eş Genel Başkanı, son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve MHP liderinin 'HDP kapatılsın' çağrısına da yanıt vermiş..
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bizim kaybedecek Saraylarımız, kırmızı plakalarımız, makamlarımız yok. Üryan geldik üryan gideceğiz" Birileri "HDP'yi kapatın" çağrısı yapmış.. "Partileri halk açar halk kapatır. Faşizan bir politika hayata geçirilmeye çalışılıyor. AKP'ye şakşakçılık yapan, koltuk değnekçiliği yapan politikalar sorgulanmalıdır," dedikten sonra "Evlatlarımızı sizin pisliklerinizi örtsünler diye hedef yaptırmayacağız. Bizim kaybetmekten korkumuz yok. Bizim kaybedecek saraylarımız, makamlarımız, kırmızı plakalarımız yok. Üryan geldik üryan gideceğiz.
"Cenazelerin üzerine örttüğünüz bayrak sizin günahlarınızı örtmez. Türkiye toplumunun içi rahat olsun; HDP var, HDP görevinin başındadır.
"Kendilerini Türkiye'nin sahibi bizi de vatan haini gibi gösterenler dönüp yaptıklarına baksınlar.’ demiş..
Bence de en güzelini demiş..
Çünkü o şanlı bayrağın sadece cenazelerin üzerine örtülmediğini, bu ülkede vergi vermeden senden, benden daha vatansever kesilenlerin olduğunu da çok iyi bilenlerdenim..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Gülcemal Fidan Diye Biri..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBir köy öğretmeni iken Ardahanîn gelişip, büyümesi için mücadele verenlerin yeniden vilayet ettiği Ardahan Haberi Ardahan’ın ilçesi olan Damal’da Kerimoğlu sülalesinin öneri ve desteğiyle önce belediye başkanı olan ardından uzun yıllar bu koltuğu kimseye bırakmayan ve son olarak en son yerel seçimlerde parti genel merkeziyle girdiği kafa kol ilişkileri ile hiç alakası ve akrabası bile olmayan İstanbul’un Kartal İlçesine ithal edilip, CHP’nin oy deposu olarak bilinen burada önce belediye meclis üyesi, ardından aralarında çöp arabalarınında bulunduğu Kartal Belediyesinin Araçlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı koltuğuna oturan Gülcemal Fidan nerelerde?
Göreniniz, duyanınız var mı?
İstanbul başta olmak üzere bir çok batı kentinde bulunan hemşehrilerimizden medet bekleyip, kapı kapı gelen yoksul insanlarımızın başını çeken Damalllıları telefonla bile ulaşmadıklarını belirtilen Gülcemal Fidan’ın neden kendisini sakladığını, niye Ardahan’a, Ardahanlılara soğuduğunu ve en önemlisi bir zamanlar başında bulunduğu Türkiye’nin en yoksul ilçesi Damal’a el atmadığı merak konusudur?

**Barışa şans tanıyın..

Ardahan Haberi 30 Günde 22 güvenik gücü elamanı, bir o kadar PKK’lını öldüğü, bir o kadar ekonomik zararların yaşandığı son çatışmalarda kim neyi kazandı, kan ve göz yaşından öte..
Toplum germekten, ikiye bölmekten öteye bir şeye yaramayan ve ülkeyi diğer ülkeler karşısında zayıflatmaktan öteye geçmeyen açıklama e eylemler sonucu meydana gelen bu olayları yaratan sorunları devrildiği ileri sürülen masada konuşmaya devam etsek olmaz mı?
Gelin bir kez daha deneyelim, bir birimizi öldürüp, üzmektense bir birimizle konuşup, kimin ne istediğini açıkça tartışalım, yapılacakları, yapılmayacakları tartışalım, hatta halka soralım..
Ama bir birimiz üzen şeyleri yapmayalım.
Öldürmekle yakmakla, birbirimize hakaret etmekle bir şey olmayacağını artık anlayalım..
Kardeş olduğumuzu bir kez daha hatırlayalım..
Bunu yapmak için hala şansımızın olduğunu her iki tarafın savaş politikalarına destek vermeyen toplumun sabrını zorlamayalım..
Gelin bir kez daha yıkıldı denen masaya..
Gelin barışa bir kez daha şans tanıyalım..

** Çiyayé Qisir’in Suyu Niye Boş Akar?

Ardahan Haberi Posof’un alabalıklarını, Hanak’ın arılarını, Çıldır’ın meyve bahçelerini yok eden HES’eri yaparken 'yatırım' diyen anlayış, 22 Kürt köyünün bulunduğu Hoçvan bölgesinde ki suları insan ve hayvanlara neden çok görür anlamış değilim..
Ardahan’ın en büyük dağı olmasına karşı nedense bu büyüklüğünden de bahsedilmeyen ve Ermenistan’a komşu Çıldır’a da su sağlayan Kısır (Çiyayé Qisir) dağında ki suyun dünyanın oluşumundan bu yana boş aktığını görmeyenlerin şimdide Zozan deresinin suyu için köyleri, insanları karşı karşıya getiriyor..
Halbuki yıllardır boş akan Kısır dağının suyunun değil 3 köyün, tüm Hoçvan'ın olduğu gibi benim de köyüm olan Büyük ve Küçük Sütlüce köylerine hatta Ardahan’ın bir bölümüne su sağlayacak güçte olduğunu bir türlü anlatamadık gitti..
3.197 m ile Ardahan’ın en yüksek dağı olan ve Çıldır gölünün oluşumuna da katkı sunduğu belirtilen bu dev su kaynağının insanlara ve hayvanlara sağlamak için hazırlanan ‘Sütlüce Su Projesi’ neden bir türlü tozlu raflardan inmez acaba.. Yoksa yarın bir HES’e verilmek için mi bekletiliyor..

**Ülkü Ocakları Başkanı Haklı mı?

Çatışmaların devam ettiği, evlere ateş düştüğü şu günlerde ikiye ayrılmış olan toplumun sanal ortamda başlatığı savaş alıp, başını giderken yaşanan bu duruma farklı bir yönde bakan Ardahan Ülkü Ocakları Başkanı Ercan Ülker imzalı bir açıklama düşüyor ajanslara..
Ardahan Haberi Bakalım ne demiş Ülker;
'Ardahan Ülkü Ocakları Başkanı Ercan Ürker, "Sabah şehit haberiyle sarsıldıklarını iddia edenler akşam pikniklerde denizlerde poz vererek saçma sapan paylaşımlar ile sanki hiç bir şey olmamış gibi davranıyorlar." diyerek sosyal paylaşımlara tepki gösterdi.
Ürker, son günlerde meydana gelen üzücü olaylar sonucunda milliyetçi gözüken bazı kesimlerin bu olaylara verdiği tepkileri şaşkınlıkla izlediğini ifade ederek, "Sabah şehit haberiyle sarsıldıklarını iddia edenler akşam pikniklerde denizlerde poz vererek saçma sapan paylaşımlarla sanki hiç bir şey olmamış, sanki sabah o kadar asker, polis ölmemiş gibi davranıyorlar. Ne acıdır ki insanlarda artık bu tür olaylara alışmış, bu kadar masum insanımız ölürken bir çok kesimin bunu normalmiş gibi karşılaması ise bizi hayretler içinde bırakıyor . Kişisel paylaşımlar haricinde toplumdan en ufak bir tepki yok." şeklinde konuştu.’
Evet aynen böyle demiş Ardahan Ülkü Ocakları Başkanı Ercan Ülker..
Sizce haklı mı?
Bence haklı..
Çünkü Ülker’in dikkat çektiği bu konunun başka bir versiyonunu da biz gazetecilere yönelik yaşanıyor.
Çünkü her çatışma ortamında yaptığımız haber ve yorumlarımız dan memnun olmayıp, sahte mail adreslerinde bizlere demediklerini bırakmayanları satır ve söylemlerinde tanırken, aynı kişilerin klavye kabadayılığı sonrası yaptıkları rezilliklerine de Ardahan Ülkü Ocakları Başkanı Ercan Ürker’in dikkat çektiği sanalda görüyoruz.

**Bu savaşı kim durduracak?

Şimdi birileri çıkıp, ‘Ne savaşı kardeşim’ deyip yine bağırıp, çağıracak ama Şimdi birileri çıkıp, ‘Ne savaşı kardeşim’ deyip yine bağırıp, çağıracak ama biz onlar gibi davranmayıp gerçekleri yazmaya devam edeceğiz.
Barış süreci için kurulan masanın kim yada kimler tarafından yıkıldığının da çokça sorulduğu şu Ardahan Haberi günlerde kabaran milliyetçi duygularla değil, sağduyu ile hareket etmemiz gerektiğinin de altını önemle çizmek gerekir..
Çünkü her gün gelen şehit haberleri ile yüreklerimiz dağlandığını ben insanım, diyen herkes ama herkes bilmeli ve bunun önüne geçmek için karınca kararınca bu savaşı durdurmak için çaba göstermeli..
Çünkü bu savaş gibi hiç bir savaş ve çatışmanın sonun hayırlı olmadığını şöyle geriye dönüp baktığımızda daha iyi anlarız..
Kardeşin, kardeşi öldürdüğü şu kara günlerde hepimizin yeniden alevlenen bu ateşe su taşımamız gerekmektedir..
Ev yakan, yürek parçalatan, anaları, eşleri ağlatan bu savaşın birbirimize zarar ermekten, düşmanları sevindirmekten öteye bir şey kazandırmayacağını anlatmak ve bu yönde yüksek sesle haykırıp, savaş değil, barış, barış demeliyiz.. iz onlar gibi davranmayıp gerçekleri yazmaya devam edeceğiz.
Barış süreci için kurulan masanın kim yada kimler tarafından yıkıldığının da çokça sorulduğu şu günlerde kabaran milliyetçi duygularla değil, sağduyu ile hareket etmemiz gerektiğinin de altını önemle çizmek gerekir..
Çünkü her gün gelen şehit haberleri ile yüreklerimiz dağlandığını ben insanım, diyen herkes ama herkes bilmeli ve bunun önüne geçmek için karınca kararınca bu savaşı durdurmak için çaba göstermeli..
Çünkü bu savaş gibi hiç bir savaş ve çatışmanın sonun hayırlı olmadığını şöyle geriye dönüp baktığımızda daha iyi anlarız..
Kardeşin, kardeşi öldürdüğü şu kara günlerde hepimizin yeniden alevlenen bu ateşe su taşımamız gerekmektedir..
Ev yakan, yürek parçalatan, anaları, eşleri ağlatan bu savaşın birbirimize zarar ermekten, düşmanları sevindirmekten öteye bir şey kazandırmayacağını anlatmak ve bu yönde yüksek sesle haykırıp, savaş değil, barış, barış demeliyiz..

**ATSO Başkanı Cevap Verecek mi?

Benimde üyesi Ardahan Haberi olduğum ve tüm üyeleri gibi esnaf olan tüm insanların ne işe yaradığını bir türlü anlamadığı ama vergi dairesinden daha çok aidat toplayan odaların başından gelen Ticaret ve Sanayi Odalarından biri olan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına bir soru soran yayın grubumuzun amiral gazetesi Kuzey Doğu Anadolu gazetesi gibi bende merak ettim, Ardahan ATSO Başkanı Çetin Demirci geçen yıl ve diğer yıllarda ne kadar vergi vermiş..
Ardahan kamuoyununda merak ettiği bu sorunun muhatabı olan Demirci’nin ATSO üyelerinin sorunları karşısında bu soruya da cevap vermeyebilir..
Bu onun tabi hakkı..
Ama bizlerin icralık olup, zor bela ödediği ATSO’nun aidatlarının başında olan ve kamuya hesap vermesi gereken bir koltukta oturan ATSO’nunn Başkanı Çetin Demirci’nin en son gittiği Yunanistan’da döner dönmez düzenlediği, ‘En çok vergiyi verenler’ töreni ardından bu yönde sorulan bir açıklama yapacağına şahsen ben inanıyorum..
Ya siz?

****Önce Hitler, Sonra da Humeyni Yapmıştı..

Dünkü yazımı biraz daha açmak ve son günlerde yaşananlara birde bu gözle bakılmasını isteyeceğim..
Ardahan Haberi Evet dün ‘Sıra CHP’de’ başlıklı yazımızda birilerinin iktidarı elinde tutmak ve gerçek amacına ulaşmak için izlediği yolu üstü kapalı anlatmaya çalışmıştım..
Gerçi, ‘Dinleyen mi ki var deyip, anlatsan ne olur, anlatmasan ne olur ki?’ diyenleriniz olacak ama bizlerin yıllardır olduğu gibi bugün de anlatmaya, yazmaya devam edeceğim..
Evet, dünyayı kana bulayıp, milyonlarca insanın ölmesine neden olan ırkçı Hitler, ardından da komünistlerle, solcu, sağcılarla dini söylem afyonu ile uyutan bir dünya gören bu dünyada hala aynı anlayışın devam ettiğini tez unutan bizler sonradan terörist ilan edilen ama ondan önce bugün ki gibi dolmabahçe de birileri ile görüşen zamanın genelkurmay başkanı, ardından onları iktidara taşıyıp, sonradan paralelci ilan edilenler ve İmralı, Kandil, HDP ile kurulan dirsek teması e bugün akan onca kana rağmen hayalini kurduğu koalisyonun hatırı için sus-pus olan CHP ile görüşmeler..
Anlatabiliyor muyum?
Hayır biz size yani Kürtlere demiştik diyen CHP’lileri duyar gibiyim..
Hatta, ‘Oh oluyor size’ diyenlerin de duymuyor değilim..
İşte böyle bir süreçte geçen ülkemde birileri ısrarla savaşı pompalarken, birilerinin de iktidarlarının devamını sağlıyor.
Çünkü Hitler döneminde de, Humeyni döneminde de hep böyle olmuştu..
İşte bakın dün kardeş dediklerine bugün dağa çıkın anlamına gelen açıklamalar yapanların da amacı odur..
Yani bugünlerde dikkat edilecek olan en önemli konu dün Gezi de olduğu gibi bugünde bana ne demenin zamanı değil..
Yoksa geç olacak gibi..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GAZETECİ'NİN KONUĞU OLAN
EKONOMİST/ÜSTDÜZEY BÜROKRAT SALİH ALTUN:
Herkes kendi devrimini gerçekleştirmeli..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGAZETECİ Fakir Yılmaz'ın hazırlayıp, sunduğu ve Seymen TV'de her cumartesi günleri yayınlanan 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adlı canlı programa katılan Ardahanlı Bitlis Vali Yardımcısı Salih Altun son günlerde yaşanan olaylarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
facebook ve YouTube de de izlenebilecek olan yayına katılan Salih Altun ikisi de Ardahan'ın sınırları içinde bulunan sınır kapılarının önemine de dikkat çekti.
Güçlü bir Türkiye'nin bazı ülkeleri rahatsız ettiğini belirten Ardahanlı Bitlis Vali Yardımcısı yaşanan olayların altında yatan asıl meselenin ekonomi olduğunu söyledi.
Türkiye'nin Posof Türkgözü, Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı gibi önemli stratejik gümrük kapılarına sahip olduğunu bununda bölgedeki yani Ortadoğu ve Kafkasya'nın ekonominin can damarını oluşturduğunu belirten Ekonomist/Üst düzey Bürokrat Salih Altun birileri ekonominin bu önemli damarları olan gümrük kapılarından sağlanan ekonominin Türkiye'nin ekonomisine yansımaması için bin bir çeşit oyunlara başvurduğunu ve taşeronları aracılığı ile gümrük kapılarının bulunduğu alanlarda huzursuzluk çıkarıp, ekonomik kan dolaşımını kesmeye gayret ettiğini belirtti.
Seymen TV'de yayınlanan bir saatlik canlı yayında Gazeteci Fakir Yılmaz'ın soruların yanıtlayan Ardahanlı Bitlis Vali Yardımcısı Salih Altun 'bu nedenle ülkemizi karıştırmak isteyenlerin oyununa gelmemek ve kardeşin kardeşi öldürmeden önce oynanan kirli, karanlık oyunlara kafa yorup, önce kendi devrimlerini yaparak ülkenin ekonomik , sosyal olarak gelişmesi için gerekli katkıyı sunması gerekir.' dedi.
Türk Devletinin bölgede önemli bir stratejik ülke olduğunun unutulmamasını isteyen Altun devletin oynanan oyunlara karşın gerekli önlemi aldığını, alacağını bu önlemlerin ana temasının bu ülkede yaşayan herkesin ekonomik özgürlüğünü, sosyal yaşamını garanti altına almak olduğuna dikkat çekerken her bireyinde kendi ekonomisini koruma altına almasının yolununda kapitalist sistemin oyunlarına gelmemesinden geçtiğine işaret etti.
Bölgede ki hayvancılığın yanı sıra arıcılığın göç edilen kentlerde ki geçim çabasından daha karlı olduğuna da dikkat çeken Ardahanlı Bitlis Vali Yardımcısı Salih Altun ben inanıyorum ki doğduğumuz topraklarda doymak daha karlı, daha sağlıklı ve daha huzurlu bir yaşam şeklidir. Deletin verdiği destekler ve gösterdiği yollardan faydalanan herkesin göç etmesine gerek kalmayacak. Bunun için öncelikle kendi devrimimiz gerçekleştirmeliyiz.' dedi.

**Kısa sürede büyük ilgi gördü..

Aynı zaman da Ardahan gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz’ın Ardahan’a televizyon kazandırma çabası bu kez ulusal bazda uyduda yayınlanan özel bir teleziyon kanalında yer buldu.
Aynı zaman da Ardahanlı olan Çıldırlı Ozan Yener Yılmazoğlu’nun oğlu olan Ufuk Yılmazoğlu’nun yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Seymen TV’de, ‘Fakir Yılmaz İle İş Dnyası’ adlı bir program hazırlayıp sunan Gazeteci Fakir Yılmaz’ın 5 hafta önce başladığı teleziyonculuk girişimi usta gazeteciliği ile buluşunnca kısa sürede bütük ilgi görmeye başladı.
Her hafta değişik br konuk ile beyaz camın konuğu olan e başta Arahan’ın olmak üzere ülkenin yanı sıra dünyada ki ekonomik ve sosyal konuları tartışan Gazeteci Fakir Yılmaz bugüne kadar KAISİAD Başkanı, Hoçanlı İşadamı Orhan Gökçe’yi, CHP Ardahan eski Milletvekili Ensar Öğüt’ü, İstanbul Sancaktepe Belediye Meclis Başkan Vekili Turgay Akpınar’ı, Ardahanlı İşadamı e Ardahan Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Celil Ünlü’yü konuk etti.
Ardahanlı Ekonomist e Üst düzey Bürokrat Salih Altun’u da konuk eden Gazeteci Fakir Yılmaz’ın önümüzde ki haftalarda da önemli konuklarla tv izleyicileri ile buluşmaya devem edeceği öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 22.09-09 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'IN MEYVE BAHÇELERİ DEĞERLENDİRİLEMİYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBaşta Posof ve Çıldır ilçelerinde olmak üzere çeşitli alanlarında meyve ve sebze yetişen Ardahan'da meyve bahçeleri ilgisizlikten yok olmaya ile baş başa.
Posof ve Çıldır'da bulunan onca meyve ağacının yeterli ilgi görmemesi dolaysıyla yok olduğuna dikkat çekilirken valilik, kaymakamlıklar emrinde bulunan İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin bu yönde gözle görülür bir çalışmaması da yok.
Çıldır Akkiraz köyünde ki meyve bahçeleri gibi onca meyve bahçesinin ilgi beklediği belirtilen Ardahan'da ülkenin diğer yerlerinden daha pahalıya meyve ve sebze tüketen Ardahan'da bulunan bu hazinelere sahip çıkılması istenmektedir.
Ardahan Üniversitesinin de bu yönde projeler üretmesi istenen Ardahan'da gerekli ilginin gösterilmesi halinde 102 bin nüfuslu Ardahan'ın meye ve sebze ihtiyacının bu iki ilçe sınırı içinde bulunan meyve ağaçlarından sağlanacağına dikkat çekilirken, Hanak ve Posof'ta ki Bal Ardahan Haberleri Ormanlarının da diğer meye bahçeleri gibi ilgisizlikte beklenen ürünü vermediğine de işaret edilmektedir.
Köylülerin atadan, dededen kalma yöntemler ile bakımlarını yaparak tamamen organik olan meyve ve sebzelerden kışlık ihtiyaçlarını giderdiği gözlenen Ardahan'da bu yönde oluşturulacak proje ve çalışmalar ile yeni bir iş sahasının açılabileceği gibi tüketicinin de organik meyve ve sebze yemesi sağlanacağına dikkat çekilmektedir.

**MERSİN DEĞİL, BADELE..

Meyve ve Sebze bahçelerinin yeterince değerlendirilmediği belirtilen Ardahan'ın Gürcistan'a sınır olan Türkgözü (Badele) köyünde kurduğu sera ile her türlü meye ve sebze yetiştiren Binali Kaynar isimli köylü Kivi'den, Üzüme kadar her meyvenin yetişebileceğini bir kez daha orataya koydu.
Posof'un Türkgözü (Badele) köyünde hobi olarak bahçe, bostan ve sera işleriyle uğraşarak örnek tarım yapan Binali Kaynar, bahçesinde kivi ağacından türlü kiraz, dut, armut, erik ağaçlarına, bostan ve serasında böğürtlenden domatese, bibere, salatasına kadar kendi yetiştiriyor.
Haberi ekleme saati: 11.31-08 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ALT YAPISI OLMAYAN KÖYLERE
ÜST YAPI!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş234 Köyü, 5 İlçesi bulunan Ardahan'da alt yapıları tamamlanmadan yapılan üst yapıların milyonları çöpe atmaktan öte bir şey olmadığına dikkat çekilmekte.
Başta köylerde olmak üzere bir alana milyonlar harcanarak döşenen kaldırımların kısa sürede bozulmasının ana nedeninin, köylerin %99'nun alt yapısı olmadan üste atılan kaldırımlar olduğuna dikkat çeken Ardahanlı köylüler, hayvanların ayakları altında kısa sürede çamurun içinde kayıp olan kaldırım taşlarını döşemeden önce kanalizasyon ve yağmur kanallarını yapılmasının en doğrusu olacağını belirtmekteler.
Köyler ayrıca sadece köy meydanlarına yönelik yapılan bu çalışmanın ara sokaklardan gelen kanalizasyon, ahır suları ile oluşan çamurların altında kaldığına dikkat çekerlerken, bu yönde yaptıkları uyarıların dikkate alınmaması dolaysıyla bugüne kadar yapılan çalışmaların sonuç vermediğini belirtmekteler.
Haberi ekleme saati: 09.45-08 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TÜP PATLADI,
BİR ASKER YARALANDI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan merkeze bağil Hoçvan Hacıali köyünde meydana gelen patlamada bir ev çökerek kullanılmaz hale geldi.
Alınan bilgilere göre dün akşam Zeki Gökdemir'e ait evde bulunan LPG tüpünün gaz kaçırması ardından patladı. Tüpün patlaması ile yerle bir hale gelen evin kullanılmaz hale geldiği ama şans eseri kimsenin ölmediği, yaralanmadığı öğrenilirken, çıkan yangının köylülerce söndürüldüğü öğrenildi.
İtfaiye ve Jandarmaya haber verilmesine rağmen kimsenin köye gelmediğinden yakınan Hacıali köylüleri ilgililerin ilgisizliğinden şikayetçi oldular.

**Asker yaralandı..

Öte yandan Ardahan merkezde vatani görevlerini yapan iki askerin şaklaması sonucu bir askerin yaralandığı öğrenildi.
Alınan bilgilere göre 25 nci Mekanizme Tugay Komutanlığında görevli olan askerlerin aralarında şakalaştıkları sırada ellerinde ki silahın açılması ardından yaralandığı ve Erzurum'a sevk edildiği bilgisi alındı.
Haberi ekleme saati: 09.45-07 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TAHRİK ETME BAŞKAN
Bayrak sadece senin babanın değil!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGerginliğin had safada olduğu şu günlerde adr arda yapılan çağrılara ses verilmesi istenirken bazı tahrikçiler de yaşanan bu olumsuz tablodan kaymaklamanın peşinde olması tepkilere neden oluyor.
Bayrak ile ilgili hiç bir gündemin olmadığı bir süreçte adeta zorla esnafa bayrak astırmaya kalkan Ardahan Ülkü Ocaklarına ilk tepki Ardahan Belediye Başkanından geldi.
Belediye Başkanını ziyaret edip, bayrak asma kampanyasına davet eden Ardahan Ülkü Ocakları Başkanına, ‘Sağduyulu ve dikkat etmemiz gerekir. Ülke hassas bir süreçte geçiyor’ diyen Başkan Fauk Köksoy, ‘bu ülkenin bayrağına herkesin saygısı var. Başımızda taşıdığımız bayrağı siyasi konulara malzeme yapmamak en iyisi’ dedi.
Öte yandan Ardahan esnafınında ortamı geren davranışların Ardahan’a olduğu gibi ülkeye zarar vereceğini belirterek Ülkü Ocağının durup, durduk yerde işlere kalkışmasının toplum ayrışmaktan öte bir şey olmadığına dikkat çektiler.
Bayrağın kimsinin babasının olmadığını bu ülkede yaşayan herkesin olduğuna dikkat çeken Ardahanlılar sağduyuya ihtiyaç duyulduğu bir zaman da bu tür çıkışların faydasının kimseye fayda getirmeyeceğine işaret ettiler.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Atalay: Savaşmayın, Selamlaşın!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon günlerde meydana gelen olaylar hakkında nihayet bir açıklama yapan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ele aldığı açıklamasında sorunların selamlaşarak çözüleceğine işaret etti.
İlçesi Göle’de yaşanan ve barış sürecinin bozulmasına neden olduğu ileri sürülen bir kişinin ölümüne iki kişinin yaralanmasına hiç dokunmadığı görülen AK Partili Milletvekilinin açıklamasını aynen yayınlıyor, yorumunu kamuoyuna bırakıyoruz.

**Basiret Çağrısı

Son günlerde ülkemizde ama özellikle de bölgemizde huzura, barışa, kardeşliğe, refaha ve kısaca tüm güzellikleriyle HAYAT'A kastı amaçlayan müessif gelişmeler, akıl, vicdan ve basiret ehli her insanımızı tedirgin etmiştir.
Son iki asırdır huzura muhtaç coğrafyamızda özellikle son on küsur yıldır 'kan kaybını' önlemeye dönük köklü iyileşmelerin tam da müşahhas bir hakikate iyice dönüşmeye başladığı, dağlarında barut yerine elvan çiçekler kokladığımız bu günlerde adeta baharı kışa çeviren bir ani iklim değişikliğiyle karşı karşıya kaldık. Ve herkes birbirine 'NELER OLUYOR? NE OLACAK? Diye sormaya başladı.
Emin olun ki, bu sorunun doğru cevabı için sadece son bir yüzyıl içinde yaşanmışları bilmemiz yeterli olacaktır. Üstelik böyle bir bilgiye acil ihtiyacımız da vardır. Çünkü olan-bitenlerin asıl kaynağını görmek ve gerçek faillerini tanımak bize aynı zamanda hepimizin beraberce kurtuluşu için ihtiyaç duyduğumuz iksirimsi bir bilinç de kazandıracaktır.
Bu toprakların altındaki hazinelere konmayı kendi siyasi ve askeri hatt-ı harekâtı olarak belirlemiş güçlerin süfli amaçları için haliyle yapmaları gereken ilk şeyin bu topraklar üstünde yüzlerce hatta binlerce yıl boyunca birlikte yaşamış toplulukların birini diğerine düşman kılarak onları bir arada tutan asıl düğümü çözmek olacağı açıktır. Bizim ise kesin olarak bilmemiz ve inanmamız gereken hakikat, uzun sömürgecilik tarihleri nedeniyle habis hedefleri için din, dil, mezhep, fikir, siyaset ve benzeri sebeplerden hangisini nerede ne zaman kullanacaklarına dair zengin bir arşive sahip olan dev(let)lerin bizler için 'baldıran zehrini gizleyen altın tas' misali adına 'milliyetçilik' denilen bir bandaja sardıkları 'çok kötü bir niyet' taşıdıklarıdır.
İster daha dün 'din' görünümlü bir milliyetçilik aşkına duçar olan gerek Balkan ve gerekse Doğu Hıristiyan toplumlarını veya 'dil' mahreçli bir milliyetçilik ülküsüne kanıp kendi köküne hançer saplayan Arap toplumlarının bugün yaşadıklarını matematiksel bir kesinlikle sunan veriler üzerinden okuduğumuzda milliyetçiliklerin özellikle de bu topraklar üzerinde yaşayanların mutluluklarını her geçen gün biraz daha nasıl azalttığını açıkça göreceğiz. İşte o zaman bu hastalığın bizi bize kardeş değil, düşman ettiğini, her birimizi yekdiğerinin kurduna dönüştürdüğünü, her birimizin canını, malını, ırzını yekdiğerine haram değil helal kıldığını daha iyi idrak etmiş olacağız. Çünkü ayrılık-gayrılık davasına, sen-ben kavgasına teslim olmuşları bekleyen kader sadece dizlerini dövüp ağıt yakmaktır.
Peki, farklı kanallardan gelen suları birleştirmek suretiyle birlikte akan coşkun bir nehre dönüşme derecesine yükselmek var iken, öylesi bir nehrin sularını ayrıştırarak peş peşe dökülen damlalar derekesine düşmenin hangi haklı gerekçeleri olabilir?
7 yıl, 30 yıl, 100 yıl savaşlarının ardından milyonlarca insanın hayatına mal olmuş iki dünya savaşından sonra hem de aykırı onca özler taşıyan damlaları birleştiren Avrupa deryası tecrübesi ile daha dün bir okyanus iken bugün adeta kokuşmuş göletlere dönmüş; bilgiye, ekmeğe ve özgürlüğe hasret Asya ve Afrika kıtalarında cereyan eden havadisten hiç mi ibret almayacağız? Allah aşkına söyleyin! Gün geçmez ki, yüzlerce dilhûn manzaralar seyrettiğimiz Afganistan, Irak, Yemen, Suriye ve Mısır gibi ülkelerden hangisi bugün kim veya kimler için, hangi ırk, etnik, din ve mezhep ehli için bir gülşendir? Yoksa o yerleri canlı cansız tüm varlıklarıyla hem de gelecekleriyle birlikte cayır cayır yakan, arşı kaplamış o kapkara dumanlarıyla, fıtratı bozulmamış her canlıyı hüzün ve kedere boğan zalim bir cehennem değil midir görülen?
Tüm bunlar ortada dağlar misali duruyor iken, tam da bu oyunun senaristlerinin arzularına uygun şekilde davranıp, faturayı hemen birbirimize kesmeye acele etmekle hikmet ve basiretten nasıl da uzaklaştığımızı görmüyor muyuz? Yoksa ateşin yakıcı olduğuna inanmak için o narın illa bize de dokunması mı gerek?
Öyle ise gelin, birbirlerinin kurdu olma zorluğuna değil birbirimizin kardeşleri olma kolaylığına irade koyalım. Ve hep birlikte bu uğursuz geceyi neşe ve ümit ışıltılarıyla dolu bir sabaha evirelim. Bunu başarmak elbette ki mümkün ama hep birlikte...
Bu oyunu bozmaya niyet ederek güne başlamak için yapmamız gereken çok kolay bir iş vardır; saflarımızı sıklaştırmak, selamlaşmak ve selamı aramızda yaymak.
Bilelim ki, selam; ahirette cennetin dünyada da barışın kilidini çözen yegâne anahtardır.
Yüce Allah'ın selamı hepimizin üzerine olsun.
Prof. Dr. Orhan Atalay
Haberi ekleme saati: 11.23-06 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÖĞÜT: YOL İÇİN DEVREDE

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Göle ilçesi ile Erzurum'un Şenkaya-Oltu ilçesi güzergahına ulaşımın sağlanan karayolunun yanan araçlar nedeniyle ulaşıma kapalı olması bölge halkını mağdur ederken, CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi ve Ardahan 22.23.24 Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, yetkililerden aldığı bilgiye göre, bu akşam yolun ulaşıma açılacağını söyledi.
AKŞAMA AÇILACAK
Yolun kapalı olmasının ardından gerek siyasi partilerin gerek ticari kuruluşların, gerek muhtarların gerekse de vatandaşların sürekli olarak bilgi almak için kendisini aradıklarını ifade eden Ensar Öğüt, aşama aşama tüm yetkililerle temas halinde olduğunu, gerek diğer yetkiler gerekse Göle Kaymakamından aldığı bilgi doğrultusunda, temizlik çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, yolun her an, en fazlada akşama ulaşıma açılacağının öğrenildiğini söyledi.
Haberi ekleme saati: 21.34-05 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ak, Kara, Ege, Marmara Değil,
Turizime Açılmayan Çıldır Gölü..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSıcak havaların iyiden iyiye kendisini hissettirdiği şu günlerde bir çok kişi serinlenmek için denizin bulunduğu sahillere kendisi atarken Ardahanlılar da göl ve derelerde serinliyorlar.
Başta an gölünden sonra Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük gölü olan Çıldır Gölünde olmak üzere bir çok su kaynağına sahip Ardahan'da bugüne kadar geliştirilemeyen göl turizmine karşın yüzmeyi unutmayan Ardahanlılar etrafına ince kom serpilip, sahil edilmeyi beklen Çıldır Gölünde yüzerek serinliyorlar.

**ONCA GÖL VE AKARSU TURİZME DEĞİL,
HES'LERE HİZMET ETTİRİLİYOR..

Bunaltıcı havaların etkisini sürdürdüğü Ardahan'da Çıldır gölünde ve diğer göl, derelerde serinlenmeye çalışan Ardahanlılar bunca doğal güzelliğin olduğu Ardahan'da başta Çıldır Gölü'nün olmak üzere Çıldır Aktaş Gölü, Posof ilçesinde ki Göllerin, Kura Nehrinin ve de diğer akar suların turizme katkı sunacak sahalara kavuşturulmasını istiyorlar.

Arpaçay HES'in yıllardı suyundan faydalandığı Çıldır Gölü'nün etrafına dökülecek 100 kum kamyonu ile tüm Ardahan'ın faydalanacağı bir sahile kavuşacağına dikkat çeken Ardahanlılar içilecek temizlikte olan Ardahan'ın Göl ve Akarsularının turizme yönelik çalışmalar ile ilin ekonomisine de katkı sunacağına da dikkat çekmekteler.

**ARDAHANDA Kİ GÖL VE DERELER..

ÇILDIR GÖLÜ : Doğu Anadolu’nun bölgesinin Van Gölünden sonra en büyük gölüdür. 115 km2 olan bu göl, Kısır dağı ile Akbaba Dağı arasında yer almaktadır.
Kuzey-Batı yönünde uzanan Singer sırtları Çıldır Gölü ile Çıldır Ovasını birbirinden ayırır. Bu halde göl her tarafından kendisine doğru dikilen yüksek dağlarla çevrilmiştir. Bu bakımdan gölün Çıldır tarafı daha düzlüktür. Bu taraftaki kıyılarda ince ince düzlükler ve kumlu plajlar vardır.
Göl; kar suları, kaynaklar ve her iki dağdan inen küçük çaylarla beslenmekte olup, suları tatlıdır. Göl güneye doğru gitgide daralır. Kamervan Adasından sonra dar Zavot Boğazından ötede küçük bir genişleme daha yapar burasına Küçük Göl de denir. Gölün fazla suları belirli bir akıntı ile bu boğaza doğru toplanır ve buradan sonra hızlı bir akışla ve Telek Suyu adıyla gölden çıkarak Kars Çayına doğru akar. En fazla akış yazın olur (10-15 m3.), yaz sonlarına doğru ise akış çok azalır, saniyede 3 m3'e kadar düşer. Rakımı 1950 m olan Çıldır Gölünün yüzeyi kış aylarında buzla kaplanmaktadır.
Gölün kuzeydoğu kıyısına yakın bir yerinde, bir dönüm kadar genişliğinde Akçakale veya Kuşadası olarak adlandırılan ve bir yarımadanın kopmasından ortaya çıkan küçük bir ada bulunmaktadır. Bu ada üzerinde çeşitli kuş türleri barınır: Karabatak, Balıkçıl, Tulumboğaz ve martı bunların en önemlileridir. Bu kuşlar kışın Karadeniz’e göç ederler.
Çıldır gölü balık açısından oldukça zengindir. Kıyılarda ki dere ağızlarında alabalık bulunur. Gölde en çok bulunan balık türü sazan balığıdır. Gölde tatlı su Kefalı de vardır.
Hanak Suyu
Komer köyünden başlayıp Cot suyu ile birleştiği yerde biter
Kayınlık Deresi
Balçeşme köyünün 1 km mansabından başlayıp Fatmaçayır deresinin birleştiği yerde biter
Kür Çayı
Tellioğlu köyünün 1 km mansabından başlayıp Fatmaçayır deresinin birleştiği yerde biter
Kura Nehri
Çatalköprü köyünün 7 km güneybatısından başlayıp ülke dışına çıkar
Posof Deresi
Posof ilçesinden başlayarak Ülke dışına çıkar
Türkmen Deresi
Gedik Köyünün 1,5 km kuzeyinden başlar ve Göle’nin Sormi deresi 3 km kuzeyinde biter
AKTAŞ (HOZAPİN) GÖLÜ : Çıldır ovasının kuzeybatı kesiminde 22 km2’ kadar bir alan kaplayan Aktaş (Karsak, Hozapin) gölünün yarısı ülke sınırları içerisindedir. Yüksekliği 1794 Ardahan Haberleri m. olan göl kapalı bir havza halindedir ve alanı gitgide daralmaktadır. Gölün suları sodalıdır. Gölde devamlı hareket halinde bulunan 12 adacık vardır. İlkbaharda göl yatağından taşan sular bir akıntı oluşturur ve bu akıntıya Zigaristav deresi denir.
AYI GÖLÜ : Arsiyan Dağı ile Cin Dağı arsında yer alıp 0,5 km2 kadar bir alana sahiptir. Göl kenarından çok sayıda küçük kaynak çıkmakta ve bu sular gölü beslemektedir. Gölden taşan suların oluşturduğu ve Hanak ilçemize doğru Cin dağının diplerini izleyerek akan Ayı deresinden yaz aylarında yöre halkı hayvan sulamada faydalanmaktadır.
KARAGÖL (VAKLA) GÖLÜ : Arsiyan Dağının Posof tarafında Baykent (Vakla veya Vahla) ve Alabalık (Sayho) Köyleri yakınlarında bulunmaktadır. Düz bir alanda yer alan gölün çevresi çimenlik olup Alabalığı boldur. Gölden çıkan küçük bir dere Posof ilçemize doğru iner.
BALIK GÖLÜ : Posof İlçemiz sınırlarında Kanlıdağ'ın kuzey tarafında bulunur. Küçük bir alanı kaplayan gölde Alabalık ve Kunduz bulunur.
KANLIGÖL : Posof İlçemiz Eminbey (Cilvana) köyünün batısında ( ) Zendar ve Civantel ( ) köyleri arasında sekiz dekar (8.000 m2) kadar bir alanı kaplamaktadır. Göl suları derin olup, kenarları sazlık ve bataklıktır. Gölde sazan balığı bulunmaktadır.
AYAZGÖLÜ : Posof İlçemizde Eminbey (Cilvana) köyünün hemen doğusunda 10 dekar genişliğinde küçük bir düzlüğün ortasında ve 20-30 m. derinliktedir. Gölde balık bulunmamaktadır.
SAĞRININ GÖLLERİ : Posof merkezinin 6 km. kadar doğusunda Sağrı ile Al köyü yakınlarında birbirine yakın olan Sülüklü ve Kamışlık göllerinin genel ismine Sağrının gölleri denir.
DAVAR GÖLÜ : Posof İlçemizin batısında Hırkat dağının kuzey tarafında 3 dekar genişliğindedir. Gölde balık bulunmamaktadır.
ARİLE (BALIK) GÖLÜ : Posof ilçemizin doğusunda, Gürcistan sınırına yakın Süngülü (Arale) köyünün yanında sekiz dönüm kadar genişliğindedir. Gölde Alabalık boldur. Gölün kenarları çıplak ve kumludur.
Haberi ekleme saati: 16.22-03 Ağustos 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Yaz Etkinlikleri İptal
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİTEMİZE REKLAM VERMEK İÇİN;
0. 535 418 32 58 NOLU TELEFONUMUZU ARAYABİLİRSİNİZ..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Al İncirliği, Ver Kürtleri..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGöle’de patlayan silahlarla birlikte bozulan ve gün geçtikçde darmadağın olmaya devam eden barış Ardahan Hbaer sürecinin devam ettiğini ileri sürüp, ‘IŞID’e yönelik operasyon yapıyorum’ deyip, olası bir erken seçim öncesi Kürtleri toplamaya başlayan geçici hükümetin diğer bir yandan da olağanüstü bir savunma içinde olduğunu görmekteyiz..
Suçlunun yalanını ve suçunu saklamak için yalan üzerine yalan ettiği bilinen bir dünyada neredeyse adı sanı duyulmayan ülke başkanlarını bile arayıp, daha dün ‘Sen kimsin’ deyip hakaretler yağdırdıkları dış basınlara kırık İngilizceleriyle sözüm ona demeç verenleri bu paniğinin altında yatanın ellerinde giden iktidarı tutabilme paniği olduğu da nasıl belli oluyor.
Evet 7 Haziran’dan bu yana ellerinde alınan iktidar mührüne rağmen hala hükümet olanlar panik içinde..
Çünkü kurulacak bir koalisyonla eskisi gibi rahat olmayacaklarını iyi bilenlerin bir oy uğruna yapamayacakları şey olmayacağını bir kez dahan anladığımız şu günlerde asıl meslenin ABD’ye yeniden açılan İncirliğin tartışılmasını engellemek, gölgelemek için ‘Al İncirliği ver Kürtleri’ oyununun olduğunu da görmek gerekir..

**Yerel muhalefet nerede?

Ardahan Hbaer Ülke genelinde yaşanan hızlı gündemin baş dönderdiği şu günlerde Ardahan’da falan parti yada filan stk, veya da şu ileri gelen böyle dedi diye bir açıklama, bir demeç, bir haber gören var mı?
Oturdukları koltuklarda pala bıyıklarıyla devrimcilik yapan, çenelerine kadar uzamasına izin verdikleri bıyıkları ile sağcılık yapanlar, dudak üstü kestirdikleri bıyıklar ile hükumete yalakalık yapma yarışı içinde olanlar bu memlekette hiç mi söylenecek bir şey yok..
Bakın en son haber zaten yerde olan sağlıkta yaşanan hemşire sıkıntısı varmış, Sağlık-Sen ve diğer SENler nerede acaba?
Peki ya 18 bin oy alarak Ardahan’ın iki milletvekillinden birini alan HDP’nin İl ve İlçe başkanları illaki bir çatışma yada gerginlikte mi ortaya çıkacaklar?
Ya AKP ile kuracağı koalisyonun hatırı için barış sürecinin bombalanmasına göz yuman CHP’nin Ardahan İl ve İlçe teşkilatları nereye gittiler? Yeni bir seçimimi bekliyorlar, bir birlerini yemekten, seçim kayıp etmeyi mi beklerler?..
MHP’yi sormuyorum.. Çünkü İl başkanı, İlçe Başkanları kimdiri ben bile unuttum..
Kısacası yerel muhalefet var mı ya..

**Atalay tamam da Aktaş niye susuyor?

Ardahan Hbaer Her geçen gün şiddetlenen ve 2 yıldır devam eden barış sürecini bozan ilk olaylardan biri olan Göle’de ki olayın hala aydınlatılmaması dikkat çekerken, bu bölgenin iki milletvekilininde de ses çıkmaması ise dikkat çeken diğer bir önemli olay..
Çünkü başta kendisi de Göleli olan AK Partili Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay olmak üzere HDP’nin Ardahan Milletvekili Dr. Taşkın Aktaş’ta yaşanan olay ile ilgili yeterli bir açıklama yapmadıklarını görmekteyiz..
Tamam Atalay 7 Haziran’da iktidarı elinde kaçırmasına rağmen hala hükümet olan AKP’nin milletvekili, onun çokta ‘niye yaptız, neden ettiz?’ deme şansı olmayabilir ve kendi iktidarı hatırı için, kurulması muhtemel bir koalisyonda belki bakan olurum diye düşünüp, susabilir.. Bu normal..
Peki HDP’nin Milletvekili Dr. Taşkın Aktaş ne diye susar ve olay öncesi vede sonrası ortaya atılan iddiaların üzerine neden gitmez?
Evet soruyorum, AK Partili Göle Belediye Başkanının kardeşine çam getirdiği ileri sürülen araç neden hala orada, üzerinde gerçekten çam var mı?
Aktaş bu iddiaları ve yaşananları neden Davutoğlu HDP Genel Merkezine gelirken başbakana anlatmak için genel merkezdeki görüşmeye niye katılmadı?
Önerge verdikle bitmez bu iş..

**Gün kavga günü değil..

20 Yıla aşkındır ısrarla üzerinde durduğumuz ve ülkenin gittikçe İranlaştığını anlatmaya çalıştığımız bir sürece Ardahan Hbaer giren ülkede ard arda yaşanan gelişmeler zaten diken üzerinde duran toplumu iyiden iyiye germeye devam ediyor..
Çatışmaların yeniden başladığı, birilerinin kana kan, dişe diş diyerek birbirlerine meydan okuduğu bir süreçte İş-İt’in namlusunu Türkiye’ye çevirmesiyle artan tansiyonların her an bu ülkeyi felç edeceğinden çekinen toplumun sağduyuya ihtiyaç duyduğunu bilmek gerekir..
Başta Göle’de patlayan silahlar ardından barış sürecini bitirdiğini açıklayan PKK olmak üzere bu örgüte bağlı kolları olmak üzere herkesin savaş değ il, barış demesi gerektiğini bir kez daha hatırlatırken, hükumette bulunan parti AKP’nin de bir an önce diğer partiler ile yeniden, hızla bir araya gelerek hemen koalisyonu kurması gerektiğine işaret edilirken, her an yaşanacak yeni olayların zaten pamuk ipliği ile bağlı olan iç barışı zedeleyeceğini de unutmamak gerekir..
Bu yazıyı yazdığım sırada başta şu an bulunduğum İstanbul’da olmak üzere bir çok yerde operasyon yaptığını açıklayan yetkililerin bunun yanında toplumun gerginliğini giderecek açıklamalar yapması daha etkili olacağını da bilinmelidir..

**Kana Kan Değil..

Ardahan'ın Göle ilçesinde patlayan silahlar ile bozulduğu ileri sürülen barış sürecinin her geçen gün şiddetini arttırarak devam ettiren olayların gölgesinde kaldığının farkında mısınız?
Yumrukların yeniden sıkıldığı, insan bedenlerinin ard arda yere serildiği şu günlerde yeniden Ardahan Hbaer gerilen ortamın nasıl olup, 3 yıldır devam eden ve kamuoyunun büyük destek verdiği sürece dönebiliri tartışmadan bir birlerine karşı sert açıklama ve eylemler de bulunanlarında farkında olmadığını görürken, bu gelişmelerin, yani kardeşin, kardeşi öldürmesinin kimlerin ekmeğine yağ süreri de sormak gerek..
Önce Irak, ardından Libya, sonra Suriye, Ukrayna ve diğer Ortadoğu ülkelerinin kan, revan içinde olması karşısında hangi dünya ülkesi 'vağ vağ' deyip, diz dövdüğünde sorması gerekenlerin ülkenin çekilmek istenen kan çukuruna girmemesi için el ele vermesi gerekmez mi?
Bilmem ama Suruç'ta yaşanan alçakça olayın ardından yataklarında ölü bulunan iki polisin 'Kana kan' denilerek öldürülmesi de bir o kadar kınanıp, ret edilmesi gereken değil mi?
Evet, kanın kanla yıkanmayacağını bilmelerine karşın kana kan, dişe diş diyerek o kan çukuruna yol almak kadar tehlikeli ne olabilir ki bu güzelim ülkem için?

**HDP Erken Seçim Demeli..

Son olarak 31 fidanın alçakça katlediliği bir ülkenin basını, medyası, sanal ortamının da Ardahan Hbaer birilerinin iktidarının devamı için kullanılan İş-İT’i savunmaya kalkışması kadar alçaklaşması gerçekten tüyler ürpetici bir durum..
İnsanların o kadar alçaklaşacağını, ‘Sizinkiler yaparken iyide bizimkilerin yapması kötü mü?’ diyecek kadar alçaklaşması karşısında ne diyeceğimizi bilmezken, her olumsuz olayın getirilip HDP’nin boynuna asılması da bir o kadar alçakça değil mi?
Bilemiyorum ama bu alçaklıklara karşı direnenlerin daha sabırlı, daha barışçıl olması, bu ülkenin çekilmek istenen kan çukurunu yeni çiçeklerin yeşerdiği toprakla örtmesi gerektiğini hemen söylemek isterim..
Çünkü birilerinin kandan beslendiğini daha iyi anladığımız şu günlerde daha çok sağduyulu adımlara ihtiyaç duyulmakta olduğunu bilmeliyiz..
Ki bunu bilmesi gerekenin başında gelen ise 6 milyona yakın oy almasına karşın birilerinin midesine oturan HDP gelmektedir..
Tahrik edilmeye çalışılan HDP’nin 7 Haziran’dan bu yana yürüttüğü sağduyulu politikaya devam etmesi ve çekilmek istenen kavga ortamında uzak durması bu ülkenin güzel geleceği için şarttır..
Bu nedenle; son günlerde ard arda yaşanan olayları fırsat bilip, HDP’ye ve ona oy verenlere yönelik yapılan alçakça saldırılara karşı dik dururken, çok daha dikkatli olunmalıdır..
Ve 3 aydır beleşten iktidarı elinde tutanlara karşı ‘Haydi, hodri meydan’ demesi gereken partinin HDP’dir ve erken seçimi başkan değil, HDP istemelidir..

**Kim öldürdü bu çocukları?

Ardahan Hbaer Ülke de iktidar olduklarını ileri sürenlerin her ölümün ardından başkalarını suçlayıp, kendilerini temize çıkarma çalışmaları dün Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde patlayan kahpe bombanın ardından yine suçlu arıyordular..
Sanki ben bu ülkede yaşayan insanların hayatında sorumlu hükümetmişim gibi açıklamalarda bulunan başbakanın ‘Ya bu çocuklar öldürüldü üzüldüm. Ama ya Adıyaman’da ki şehidimiz için niye üzülmüyorsun-uz?’ dercesine herkesi kendisine benzemeye davet ediyordu..
Ki çoğuda ona benzemeye, 31 gencin öldürülmesini gölgelemek için hiç gündemde yokken Adıyaman’da yaşandığı ileri sürülen çatışmada ölen Askerin boy boy fotoğraflarını 31 gencin cesedinin üzerine seriyordular..
Sanki o askerin ölmesine üzülmeyenler varmış, sanki o askerin, onca güvenlik gücün hesabı görüldü denmek istercesine..
Bu bakışın olduğu, bu kin ve nefretin pompalandığı ülkemin Suriye, Irak olabileceği tehdidini de yayanların asıl korkusu onca çocuğun katillerinin bulunmak istenmesi, bu çocukları öldürenlerin ortaya çıkarılmasını isteyenleri zan altında bırakmak olduğunu da anlamıyor değiliz..
Ama şu unutulmamalı ki kan kanla değil, kan nefret pompalamakla değil, kan kin gütmekle değil, kan katilleri ortaya çıkaran, onca insanı koruyamayanları görevlerinde alanları ortaya çıkarmakla durdurulur..
Peki bunu kim yapmalı?

**Bayram mı, Savaş mı?

Fakir Yılmaz Bir ramazan ayını daha zor bela geri de bırakırken, bu ayın bitimi ile gelen bayramı mana ederek tatile gidenlerin gerek tatil gidişlerinde, gerek ise tatil dönüşlerinde yaşadıkları trafik kazaları ile hepimiz şok etti.
Çünkü bu yazıyı yazarken 4 günlük bayram tatili boyunca 80’e yakın insanın ülkenin çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında hayatlarını kayıp ettiğini öğreniyorduk..
Ardahan’ın Çıldır ilçesinde meydana gelen ve bir Hanaklının hayatını kayıp ettiği kaza gibi duyulan ile duyulmayan kazalar ile bir hafta içinde en az 100 insanın öldüğü bir ülkede yaşıyoruz..
Bir o kadarının sıcaklardan bunalıp, girdiği deniz ve derelerde boğulduğu ülkemde ‘yol yaptım’ diye övünenlerin bu kadar insanın neden öldüğü, bu ölümlerin önüne nasıl geçilebileceğini hiç mi araştırmaz, önlem almazlar ki..
Çünkü onların derdi Cudi’de bir haftadır süren orman yangını gibi bu işlerle ilgilenecek vakitleri yok..
Zaten zor bela ramazanı bitirdiler, akılları ancak yerine gelir?
Evet, ‘bayram mı, savaş mı?’ sorusunu sorduran bu gelişmenin aslında bu ülkede günü birlik yaşanan rutin olaylardan biri olduğunu, trafik kazalarında dünya birincisi olduğumuzu ortaya koyan istatistiklerdir..
Gerçi yollar gibi hayvancılığın da geliştiği ileri sürülen ülkemde dünyanın en pahalı sütünün de bu ülke de satıldığını da bilip, bilmediğimizi merak ederken, bu bayram da savaşa gittik sanki..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Binbaşıyı öldürenler..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHer gün yeni bir hatta bir kaç üzücü olay duyduğumuz şu günlerde en son kara haber Muş’tan geldi.
Muş'un Malazgirt Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Arslan Kulaksız ailesinin gözü önünde uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesi ile devam eden olayların nereye gideceğini kimse kestiremiyor.
Ardahan Haberi Eşi ve çocukları gözü önünde öldürülen binbaşıyı vuranların kimler, ne amaçla bu çirkin, bir o kadar lanetlenecek olan cinayeti işlerlerken, kime hizmet ediyordular.
twwittir da fuat avni olarak yer alanın günler öncesi attığı twitlerin tek tek gerçekleşmeye başladığı bu ülkede kimler, nasıl bir karanlık oyunun peşindeler?..
Binbaşıdan önce ellerinde öldürülen polisleri, başçavuşları kim neden, ne amaçla öldürdü?
Ne isteniyor bu insanlardan, bu ülkeden?
Buna kimler sebep oldu.. Burada ki amaç bir insanın ölümü ile devşirilecek olan bir oy sevdası mıdır?
Allah aşkına nedir oynana bu karanlık filim..
Perdenin arkasında kim, kimler var?
Peki durup, dururken dağ taşı bombalar nereden çıktı?
Çoğu Kürt Alevi olan 32 genci Suruç’ta kim yere serdirdi?
İncirlik kime açıldı?
IŞID’e vurmak için havalanan uçaklar niye güzergah değişiyor?
Anlayamıyoruz..
Ne oluyor?
Kim binbaşıyı öldürdü, kim?

**Gelin yürüyüşe çıkalım..

Ardahan Haberi Yeniden kan ve göz yaşına şahit olduğumuz şu günlerde iyiden iyiye gerilen toplumun patlamasından korkan siyasilerin yatıştırıcı olmayan açıklamaları da ard arda gelmeye devam ediyor.
Bir taraftan F/16’lara gaz veren, diğer taraftan ‘Aman sağduyu’ diyen siyasilerin durup, durduk yerde bir oy uğruna bu toplumu gererlerken, o toplumun fertlerinden sağ duyulu olmalarını istemesi gerçekte acı verici bir durum değil mi?
‘Bu ülke hepimizin’ deyip, kendisinden başkasına yaşama hakkı vermek istemeyenlerin iktidarda olduğu bir ülkede akan kan ve göz yaşının durması için toplumun kendisi, yani bir partinin, bir siyasi görüşün değil, tüm halkların, sağcı, solcu herkesin kol kola girip, ‘Bu ülke hepimizin’ diyerek alanlara çıkması vede ‘savaşı değil, barışı istiyoruz’ demesi gerekmez mi?
Gelin tatili yarı keselim, twit ve facelerde tahrik eden mesajlar değil gerçek anlamda sağduyuya çağrı yapan mesajlar atalım ve Fransa'da ki gibi büyük bir barış yürüyüşü düzenleyelim..
Her türlü terörün lanetlendiği bu yürüyüş için İzmir'den, Ardahan’a, Edirne’den Çukurova’ya kadar ülke genelinde bir barış yürüyüşü yapalım..
Işıd’ı, PKK’yı diğer örgütlere tepki koyarken devletin başında olup, savaştan başka bir şey konuşmayan iktidarı, muhalefeti de uyaralım..
Gelin gerçek anlamda bu ülke hepimizin deyip, MHP’li, CHP’li, HDP’li, Dinci, Solcu, Sağcı demeden kol kola girip, ellerin birleştiği, omuzların yan yana geldiği de bir yürüyüşe çıkalım..

**Ardahan Televizyonu..

Bir çok konu da olduğu gibi ulusal yada yerel bir televizyonu olmayan Ardahan’ı ülke ve dünya gündemine Ardahan Haberi taşıma çabası içinde olan GAZTECİ Fakir Yılmaz’ın yine Ardahanlı olan Yener Yılmazoğlu’nun oğlu olan Ufuk Yılmazoğlu ile el ele vermesi çok ama çok önemsenmelidir..
Çünkü medyanın bu kadar güçlü olduğu Ardahanlı bir dünyada bir gazeteci ile bir televizyoncunun bu yöndeki çabaları çok ama çok değerli bir harekettir..
Bu nedenle; başta Ardahanlı İş adamları olmak üzere Ardahanlı siyasiler, Ardahanlı yöneticiler, Ardahan STK’ları bu adıma destek vermeli, Ardahan’ın sesi, kulağı, gözü olmaya çalışan ve bunu medyaya taşımak isteyen iki Ardahanlıya omuz vermelidir..
İşte Seymen TV ve Fakir Yılmaz ile Ufuk Yılmazoğlu’nun bu çabası da buna fırsat, imkandır..

**Savcılara düşen görev..

Ülkede yeniden kan ve göz yaşına neden olan olayların her geçen gün biraz daha arttığı şu günlerde Türkiye Cumhuriyeti Savcılarına büyük görevler düşüyor..
Çünkü insanların sığındığı Adaletin temsilcileri savcıların hala ar olduğuna olan inancımızla bu ülkede yaşanan olayların üzerine hemen gidecek ve o yaşanan olayı en kısa sürede orata ya çıkarıp, kamuoyunu rahatlatan soruşturma yetkileri savcıların elindedir..
İşte bunun en son örneği Ardahan’ın Göle ilçesinde başlayıp, yurt geneline sıçrayan ve yeni çatışmalara neden olan gizemli olaylardır..
Evet birilerinin oynamak istediği karanlık oyunları en yetkili olan savcılar çözmelidir..
Yani Göle’de ki olayın, Kurbani Morkoç’un ölümüne iki kişinin yaralanmasına neden olan olayın başlangıcı ve bitişini aydınlatacak ve sonucunu kamuoyuna, soruşturma dosyasını hakimlere Ardahan Haberi teslim edecek olan savcılardır..
Çünkü Göle’de yaşanan ve ülke geneline sıçrayan olayların başlangıcın da kaçak orman kesimi, insan katliamı öncesi ağaç katliamı olduğu ileri sürülmektedir..
Ve buna neden olan ise şu an hala Göle Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu’nun kardeşinin hızarına getirildiği çamlar olduğu iddialarıdır..
Bölgeyi iyi tanıyan iki gazetecinin bu yöndeki ısrarlı iddiası araştırılmalı, PKK’lılarca tartaklandığı ileri sürülen belediye çalışanları sorgulanmaldırlar..

**Ne demişti gazeteci?

Ardahan’ın Göle ilçesinde yaşanan ve bir kişinin ölümü ile sonuçlanan olay ardından ‘Barış süreci Ardahan’da mı bozulacak?’ diye yazan Gazeteci Fakir Yılmaz’ın dikkat çektiği olaylar gün geçtikçe artmaya devam ediyor.
Ve son olarak Şanlıurfa Suruç’ta yaşanan ve 32 fidanın katledildiği olay ile devam eden Ardahan Haberi huzursuzluk PKK’nın yollara inmesiyle sürüyor..
Gün geçtikçe artan olayların yeni gerginliklere neden olacağını ve bu olayların etrafı ateş çemberi ile sarılmış ülkenin geneline sıçrayacağından korkanların bir taraftan sözde sağduyu çağrısı yaparlarken diğer taraftan da alttan alta yanan ateşe benzin serpen açıklamaları da önümüzde ki günlerin daha sıcak ve ateşli olacağını ortaya koymaktadır.
Seçimlerden bu yana bir türlü kurulmayan yeni hükümetin kurulup, kurulmayacağını, erken seçimin olup olmayacağı tartışmaları arasında devam eden olayların daha çok büyümemesi için ‘düşmüş hükümet’in çabası yeterli olur mu bilinmez ama sanırım bu gidiş iyi bir gidiş değil..
Evet gazetecinin dediği gibi sanırım barış süreci ve ülke zor günler yaşıyor..
Ve bu zor günleri aşacak olan yine biz yani halklarız..
Çünkü yanan ateşin Rezzaların paraları ile ülkeyi, ekonomiyi yürüttüklerini sananları değil, halkın çocuklarını yaktığı bilinmelidir..
Ve Savaş değil, barışı istemeliyiz..

**Ardahan Belediyesi Yapacak mı?

Adeta etimizi dişimize takarak ‘Analar ağlamasın, göz yaşları dökülmesin’ diyerek yeniden barış çağrısı yaptığımız bir süreçte Çıldır Belediye Başkanının verdiği bir kararın haberini alıyoruz..
Ardahan Haberi Ardahan’ın Göle ilçesinde başlayıp, gün geçtikçe ülke geneline yayılan gerginliğin Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde gelen kara haber ile devam ederken, güzel ve alkışlanacak bir haber Ardahan’ın Gürcistan ve Ermenistan’a komşu ilçesi Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu’nun ilçesinde yapılacak olan tüm yaz etkinliklerinin iptal edildiğini duyuruyordu..
Gerek Göle’de, gerek ise Şanlıurfa ve Adıyaman’da meydana gelen ölümlerin üzerinde saz çalıp, oynayamayacaklarını belirten e tüm hazırlıkları biten Çıldır Festivallerinin iptal edildiğini duyuran Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu’nun bu kararı diğer başkan ve komitelerce dikkate alınacak mı bilinmez ama gerek ramazan ayının, gerek ise ekonomik sıkıntılar içinde ki gurbetçinin gelememesi ve biçin döneminin başlaması dolaysıyla bu yıl zaten ilgisiz kaldıkları görülen yaz etkinliklerinin biride bu hafta sonu Bülbilan’da, bu etkinliğin ardından Ardahan’da gerçekleşecek..
Bilemiyorum ama Kamber Morkoç’a ağıtlar devam ederken şenlik yapan Hoçvanlıların yapamadığını Bülbilan Derneği ve Ardahan Belediye Başkanı da yapar mı bilinmez..

**Ne İsa’ya, Ne de Musa’ya..

Basın özgürlüğünde her geçen gün biraz daha kötüleşen anlayışın hüküm sürdüğü bir ülke de ‘gazetecilik yapmak kadar ne zor olabilir?’ diye sorulursa bunun cevabını, Göle’de yaşanan olaylar ardından yaşadıklarımız yeter, artar bile deriz..
Çünkü her yazdığınıza, her haberinize karışan bir anlayışın genelden yerele kadar tüm etkisiyle Ardahan Haberi hüküm sürdüğünü biz gazeteciler değil, o baskıları yapan ulusal ve yerel idareciler daha iyi biliyorlar..
Kendi yazdırdıklarının doğru, bizim yazdıklarımızın yalan ve yanlış, hatta halkı ayaklandırma olarak algılayıp, paniklenenlerin aslında görmek istemedikleri gerçeklerden korktuklarını da bilen biz gazetecilerin diğer bir derdi de yazdıklarımızla yöneticilere yaranamadığımız gibi konuya muhatap olan tarafa da yaranamıyoruz..
Çünkü herkes kendisinin görmek istediğini göremeyince kızdığını da bilenlerdeniz..
Evet geçtiğimiz günlerde yaşanan ve bir kişinin taranan minibüsün içinde öldüğü, iki kişinin yaralandığı olayda bir kez daha gördük ki biz baş belalılar ne isaya, nede musaya yaranıyoruz..
Aslında bu durum gazetecilik yaptığımızı da ortaya koymakta..
Yani ne isyaya yaranma, ne de musaya yaranma hesabı içinde olmadığımızı ortaya koyan bu gelişmelere baktığımızda birilerinin yalanları ile kandırdıkları toplumun bir şeyleri bilmemesi için uğraştıklarını, bizlerin de yazdıklarımızla isaya değil, musaya değil o kendisinden bir şeyler saklanan topluma yönelik yazdığımı ortaya koymaktadır..
Baskıları arttırıp, daha özgür bir ülke yarattıklarını sananların bugün yaşananların nedeninin gerçekleri saklama hatası olduğunu bir türlü anlamamaları ise işi acı veren diğer bir gerçek yanı.. Ne diyelim ki İsa’da, Musa’da olacak, gazeteci, gazetelerde olacak..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


ÇATIŞMA ARDAHAN SINIRINDA..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHer geçen gün artarak devam eden iç çatışmalar Ardahan sınırına dayandı. Göle'de bir minibüsün taranmasıyla başlayan ve tüm çağrılara rağmen durmayan iç çatışmaların devam ettiği şu günlerde Göle'den Askeri birliğine giden Göleli bir askere saldırı düzenledi.
Ardahan Göleli Astsubaya Silahlı Saldırı Erzurum'un Horasan İlçesinde Göle İlçesine Bağlı Büyük Altunbulak Köyü nüfusuna kayıtlı Olan Astsubay Üstçavuş Nazım Altun birliğine Giderken PKK'lılar tarafından silahlı Saldırıya uğradı Evli 3 aylık bir kızı olan Astsubay Üstçavuş Nazım Altun ambulansı ile Horasan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
Haberi ekleme saati: 19.11-29 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Başkan sen kaç TL. vergi ödedin?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da en çok vergi veren ilk 100 kişi arasında bulunanlara, ihracatçılar ve girişimcilere düzenlenen bir tören ile ödüllendirildiler.
Kuyumcu ve muhasebeci olarak tanınan
Çetin Demirci’nin başkanı olduğu Ardahan Ticaret ve Sanayi Odasınca düzenlenen törende en çok merak edilen Ardahan’da en çok altın satan firma olarak bilinen Demirci’nin ailesine ait Doğu Kuyucusun ne kadar vergi verdiği oldu..
Ardahan'a değer katanlar vergi ödül törenine Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Defterdar Vekili, KOSGEB Kars ve Ardahan İl müdürleri, İŞKUR İl Müdürü, ATSO Meclisi, İş adamları ve Girişimci gençlerin katılımı ile ATSO binasında gerçekleşti.
Ardahan Valisi Ahmet Deniz’de yaptığı konuşmada, iş adamlarının güvenli bölgeleri tercih ettiğine dikkat çekerek, ’’Gerçek anlamda girişimci yoksa üretim yapmak mümkün değil. Artık çağımızın gereği olarak sadece üretmek yetmiyor, ne ürettiğimiz, ne kadar ürettiğimizden ziyade katma değeri yüksek ürünleri üretmekve pazarlayabilmek önemlidir. Türkiye son yıllarda ihracatta büyük bir yükseliş sergilemekte ve geçen yıl 158 milyar dolar ihracat yapmış bir ülke konumuna geldi.
Ardahan’a değer katanlar ödül töreninde Konuşan Başkan Köksoy; konuşmasında İlimiz sorunları olan bir ildir, Dünyada ve Türkiye’nin diğer illeriyle mukayese edildiğinde hiçbir zaman sorunlar bitmez çünkü gelişme, mücadele ve yarışma devam ediyor. İlimizin soğuk savaş döneminde travmatik göçle ile birlikte biraz daha sorunları birikmiş bu sorunlar başta hükümetimizin yatırımları ve mülki idarenin gayreti, yerel yönetimler in mücadelesi ve ilimizde görev yapan ticaret odası gibi, önemli kamu yararına faaliyet yürüten STK lar ve diğer kurumlarımızın faaliyetleriyle önemli ölçüde mesafe kat edildi. Ancak bu mesafelerin hızla kapanması için koordineli ve samimi çalışmakta çok önemli. Çok şükür ki bu konuda kurumlarımız Ardahan’ın önünün açılması için mücadelenin samimi savaşını verdiler. Bizde yerel yönetim olarak aynı savaşın içerisindeyiz. Elbette ki en kıymetli olan Ardahan’da kendi imkânlarıyla değerli hemşerilerimizin, girişimcilerin Ardahan’daki yatırım ve faaliyetleri çok önemlidir. Ama biz bunların önünü açmak için bu savaşın ve mücadelenin içinde olduğumuzu vurgulamak istedim, dedi.
Açılış Konuşmsı yapan ATSO Başkanı Çetin Demirci; Umuyorum ki girişimcilerimiz sayesinde zaman içinde ülkemizde ve Ardahan’da, nitelikli ve sofistike ürün geliştirebilme kapasitemiz derece derece yükselerek; ihracat gelirlerimiz, eğitim ve kalkınmışlık düzeyimiz, girişimcilik ve dünya pazarlarında rekabet edebilme gücümüz daha da artar ve dünya pazarlarında hak ettiğimiz yere geliriz, dedi.
Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, ve Defterdar Vekili Ali Er, açılış konuşmaları yaparak plaket törenini geçildi.
Gelir ve Kurumlar Vergisi Vergi Rekortmenlerine, İhracatçılara, 40. yıl ve üzeri kayıtlı olan üyelere ve Girişimcilik Kurusu başarıyla tamamlayan Girişimcilere Sertifikaları verildi.
Haberi ekleme saati: 10.06-28 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Baydar seçimlere hazırlanıyor..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş‘7 Haziran Genel Seçimlerinde birinci sıra adayı gösterilseydi, HDP Ardahan’da kazanamazdı’ denilen Veteriner Hekim Yunus Baydar kaldığı yerden yeniden yola çıktı.
Olası bir erken seçim öncesi siyasi çalışmalarını hızlandırdığı görülen AK Parti eski İl Başkanlarından Yunus Baydar çevresine de ‘yarın seçim yapılacakmış gibi çalışın’ dediği de öğrenildi.
Ardahan’da sevilen bir sima olan Veteriner Hekim Yunus Baydar’ın yapılacak olan bir seçimde aday gösterilmesi halinde partisinin önceki seçimlerde aldığı oyları yeniden alacağına da işaret eden Ardahanlılar AK Parti 7 Haziran seçimlerinde ki yanlışının bedelini ödediğini de belirtmekteler.
Haberi ekleme saati: 12.09-27 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bir yıldır baş hekimi olmayan hastahanede
Hemşire Sıkıntısı!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTam kadrosu olması halinde en az 80 hemşirenin çalışacağı Ardahan Devlet Hastanesinde hemşire sıkıntısı had safa da.
Eksik bir kadro ile Ardahanlılara hizmet vermeye çalışan Ardahan Devlet Hastanesinde şu an görev yapan 28 hemşirenin olduğu, bunların 12’sinin de hamilelik ve diğer nedenler ile izne çıktığını geriye kalanların gece gündüz çalıştırılarak hizmet verilmeye çalışıldığı ileri sürüldü.

**Başhekim de yok..

Yeterli hemşirenin olmadığı bu nedenle doğru dürüst hizmet verilmediği ileri sürülen Ardahan Devlet Hastanesin de yaklaşık bir yıldır başhekimde olmadığı alınan diğer haberler arasında olurken, hemşire ve başhekimi olmayan Ardahan Devlet Hastanesinde hemşire dışında bir çok dalda da personel sıkıntısı yaşadığı da belirtilmektedir.
Yıllardır uzman doktor sıkıntısının yaşandığı Ardahan’da bugünlerde hemşire sıkıntısı da yaşanıyor. 60 hemşire ve ebenin tayininin çıkması Devlet Hastanesinde sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşanıyor
Boş yatak olmasına rağmen hemşire olmadığı için çok acil durumların dışında yatılı olarak hasta kabulüne izin verilemiyor. Vatandaşlar doktor sıkıntısından sonra şimdide hemşire eksiğini tamamlanması için yetkililerden yardım bekliyor.
Haberi ekleme saati: 20.11-26 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN BOŞALMAYA DEVAM EDİYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Türkiye nüfusu 5 yılda 5 milyon arttı..

TÜİK verilerine göre, Türkiye nüfusu beş yılda 5 milyon 134 bin 592 kişi arttı. Artışın en fazla kaydedildiği il Antalya olurken, nüfusu en fazla azalan şehir ise Yozgat oldu
Nüfus kayıt sistemine göre son beş yılda 67 ilin nüfusu artarken, 14 ilin nüfusu geriledi. 81 il içinde oransal olarak en fazla Antalya'nın nüfusu arttı, nüfusu en fazla azalan şehir ise Yozgat oldu. Türkiye'de her 100 kişiden yaklaşık 19'unun yaşadığı İstanbul, sayısal olarak nüfus artışında ilk sırayı yine korudu. İstanbul'un nüfusuna beş yılda günlük yaklaşık 801 kişi daha eklendi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2009 yılında 72 milyon 561 bin 312 kişi olarak belirlenen Türkiye nüfusu, beş yılda 5 milyon 134 bin 592 kişi arttı. Oransal olarak bakıldığında nüfus beş yılda yüzde 7,07 artış gösterdi.

**ARDAHAN GÖÇ ETTİ, ANTALYA GÖÇ ALDI
Söz konusu dönemde oransal olarak nüfusu en fazla artan kent yüzde 15,77 ile Antalya oldu. 2009 yılında 1 milyon 919 bin 729 kişi olarak tespit edilen Antalya'nın nüfusu, beş yılda özellikle göç nedeniyle yüzde 15,77 artarak 2 milyon 222 bin 562 kişiye ulaştı. Antalya'yı yüzde 15,75 ile Tekirdağ, yüzde 14,37 ile Urfa ve yüzde 14,25 ile Antep, yüzde 13,60 ile Şırnak ve yüzde 13,16 ile Kocaeli takip etti.
Türkiye'nin en kalabalık kenti İstanbul, oransal nüfus artışında 11'inci, başkent Ankara ise 12'inci sırada yer aldı. Sayısal olarak ise beş yılda en fazla İstanbul'un nüfusu arttı. Türkiye'nin toplam nüfusunun yüzde 18,50'sini barındıran İstanbul'un nüfusuna, 5 yılda 1 milyon 461 bin 860 kişi eklendi. Bu rakam İstanbul'un nüfusunun her gün İstanbul'un nüfusuna yaklaşık 801 kişinin eklendiği anlamına geliyor. Sayısal artışta ikinci sırada yer alan Ankara'nın nüfusu 499 bin 270 kişi, üçüncü sırada yer alan Antalya'nın nüfusu 302 bin 833 kişi, İzmir'in nüfusu da 244 bin 764 kişi arttı.

**ARDAHAN'IN DA ARALARINDA BULUNDUĞU 14 İL 'AZALDI'
Son beş yılda 14 şehrin nüfusunda ise gerileme kaydedildi. Amasya, Çankırı, Çorum, Erzurum, Isparta, Kars, Kırşehir, Kütahya, Sivas, Tokat, Yozgat, Zonguldak, Kırıkkale ve Ardahan'ın nüfusu azaldı. En fazla nüfusu azalan şehir yüzde 11,24 ile Yozgat oldu. 2009 yılında 487 bin 365 kişi olan Yozgat'ın nüfusu, 2014 yılında 432 bin 560 kişiye düştü. Yozgat'ı yüzde 6,80 azalış ile Ardahan, yüzde 4,24 azalış ile Tokat, yüzde 3,46 azalış ile Kırıkkale ve yüzde 3,39 azalış ile Zonguldak izledi.
Haberi ekleme saati: 19.47-26 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çıldır'a Sınır Ülke de Çatışma!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Göle ilçesinde bir kişinin ölümü, 2 kişinin yaralanması ardından ülke genelinde yaşaşan gerginlik ve barış sürecini bozan bombalamalar ardından şimdi de Ardahan'ın sınırında çatışma haberi geldi.
Ardahan'ın Çıldır ilçesine ve Kars'a sınırı olan Ermenistan komşusu Azerbaycan ile yine çatışmaya girdi.
Alına bilgilere göre Azerbaycan sınırında çıkan çatışmada 5 Ermenistan, 1 de Azerbaycan askeri hayatını kaybetti.
Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çıkan çatışmada Ermenistan 5, Azerbaycan 1 askerini kaybetti.

**ERMENİSTAN ASKERLERİ ATEŞ AÇTI..
Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, dün, gün boyu ve gece cephe hattının Goranboy, Terter, Ağdam, Fuzuli ve Gedebey bölgelerinde Ermenistan askerleri Azerbaycan mevzilerine çeşitli çaplı silahlardan ateş ederek provokasyon girişiminde bulundu.

**AZERBAYCAN'DAN CEVAP GECİKMEDİ..
Ermenistan askerlerinin cevap ateşiyle geri püskürtüldüğü ve geri çekilirken en az beş askerlerini kaybettikleri belirtildi.

6 Asker Öldü..
Çatışmada, 5 Ermeni askerin Azerbaycan ordusundan ise Eldar Feteliyev isimli bir Azeri askerin öldüğü bildirildi.
Haberi ekleme saati: 17.14-25 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAŞKAN BÖLDÜ KUTLADI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**BELEDİYE BAŞKANI KÖKSOY KENDİSİNİ ELEŞTİRMEYEN YANDAŞ BASININ BAYRAMINI KUTLADI!

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla birçok kamu kurum ve üst düzey yöneticileri birer mesaj yayınlayarak gazetecilerin basın bayramını kutladı.
Bunlardan biride Ardahan AKP Belediye Başkanı Faruk Köksoy’du. Köksoy mesajında şu ifadelere yer vermiş; “Türk Basının ‘da sansürün kaldırışının 107. Yıl dönümünde basınımızın zor şartlarda kamu adına gerçekleri araştırarak doğru haberleri olduğu gibi iftira ve hakaret içermeden, halkımızı aydınlatarak bilgilendirmesi çok değerli takdire şayan bir görevdir” demiş,
Yukarıdaki mesajından da anlaşılacağı gibi başkan, basın mensuplarını ikiye ayırmış, birincisi araştıran doğru haber yazan, ikincisi ise iftira atan ve hakaret eden basın mensuplarıdır. Başkana göre Başkanın basın bayramını kutladığı gazeteciler; kendisinin hatası olsa bile eleştirmeyen, Başkanı yere göğe sığdıramayan, her attığı adımı habere çevirip övgüler yağdıran, ihaleleri il dışında olanlara vermiş olsa bile ses çıkarmayan, hibe yoluyla gelen paraları doğru düzgün kullanamadığı halde ve bu paralarla yapılan üç beş yatırımı belediye yapmış gibi gösterip Ardahan Belediyesi yaptı diyen, Belediyenin halkımızdan aldığı paraların nerelerde kullanıldığını sormayan, sorgulamayan veya ilgisiz alakasız kalan, istediği kişiyi seçim yatırımı olsun diye işe alan kadro veren, istediği kişinin ekmeğiyle oynayan işten atan, ama bunları bildikleri halde üç maymunu oynayan gazeteciler vb. örnekleri daha da çoğaltabiliriz… İşte bu basın mensuplarının bayramını kutlarken, Haberleri olduğu gibi yazan, iftira atmayan (Başkana göre iftiracı olan) Şehrinin gelişimi ve dönüşümü için halkı bilinçlendiren, yol gösteren, yalakalık ve yağcılık yapmayan, para ile haber yapmayan, birilerine para karşılığı internet haber sitesini ve yerel gazetesini kullandırmayan, halktan ve ezilenden yana olan vb. gazetecilerin de Basın bayramını kutlamadığı verdiği mesajdan apaçık belli oluyor.
Başkanın mesajını biz iki guruba ayırmamızın nedeni aşağıda yazdığım nedenlere dayanarak yukarıdaki açıklamayı yaptık. Aşağıdaki yazdığımız nedenleri okuduğunuzda Belediye Başkanının kendine göre iftira atan gazeteciler pozisyonuna girdiğimizi göreceksiniz,
Örneğin, bizi takip eden okurlarımızın da bildiği gibi, daha önce hibe yoluyla belediyenin ihalesini yaptığı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Parkı ile ilgili, “ Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Parkı Kaderine mi Terkedildi” başlıklı bir haber paylaşmıştık. Bu haberde olan her şeyin doğruluğunu fotoğraflarla ispatlamamıza rağmen, yani parkta olan fıskiyeli havuzun çalışmadığını çevre düzenlemesinin olmadığını vb. sorunları dile getirmiştik… Başkan bu haberi ve eleştirileri kabul etmeyip, bizi telefonla aramıştı… Buna benzer birçok olay yaşandı. Bu durumda bizler olayları olduğu gibi aktardığımız için bizler iftira atan gazeteciler pozisyonuna girdik ve başkan bizim günümüzü kutlamamış sayıldı.
Diğer bir konu ise Başkan basın özgürlüğünden bahsetmiş, sanırım kendisi gündemi iyi takip edemiyor, ya da basın danışmanları yeterince bilgilendiremiyor olsa gerek, Türkiye’nin 180 ülke arasında son 10 yıla göre 56 sıra gerileyerek Gambiya ve Irak ülkelerin arasında yani 154. Sırada olduğumuzun da farkında değil. Bu durumda ve iddianameleri olmadığı halde tutuklanan gazetecilerinde olduğunu düşünürsek Türkiye de basın özgürlüğünden söz etmek mümkün değil.
Bu durumda Belediye Başkanı kendisini eleştirmeyen yandaş medyanın basın bayramını kutlamış dersek yanlış olmaz…
Fakir Yılmaz-Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GAZETECİ'NİN KONUĞU
MECLİS BAŞKAN VEKİLİ OLACAK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Ardahanlı Gazeteci Fakir Yılmaz'ın hazırlayıp, sunduğu, 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adlı programın bu haftaki konuğu aynı zaman da Ardahanlı olan İstanbul Sancaktepe Belediye Meclisi Başkan Vekili Turgay Akpınar olacak.
Sancaktepe Belediyesi Meclis Üyesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi, AK Yapı İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Akpıanr'ı konuk edecek olan Gazeteci Fakir Yılmaz Akpınar ile iş dünyasının yanı sıra ülke genelinde yaşanan son gelişmeleri tartışacak.

**Büyük İlgi Gördü..

Yönetimi Kurulu Başkanlığını Ardahanlı Ozanlardan Yener Yılmazoğlu'nun oğlu Ufuk Yılmazoğlu'nun yaptığı Seymen TV'de her cumartesi günleri saat 21.00'da yayınlanan ve bu hafta İstanbul Sancaktepe Belediye Meclisi Başkan Vekili Turgay Akpınar'ın konuk olacağı 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adılı program gerek bölgede, gerek ise ülke genelinde büyük ilgi gördü.
Bu hafta 3. kez yayınlanacak ve geçtiğimiz iki programında Kars-Ardahan-Iğdır Sanayiciler ve İşadamları Derneği Başkanı Orhan Gökçe ile Ardahan eski Milletvekillerinden Ensar Öğüt'ün konuk olduğu 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' programı izlemek için tv kanalınızda Seymen TV'yi zaplamanız yeterli olacak.
Aynı zaman da www.seymentv.net adlı internet sitesinde yayın yapan Seymen TV uyduda yayın yapan etkili bir ulusal kanal olarak bilinmektedir.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BÜLBİLAN'DA KAVGA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşÖnümüzde ki hafta yayla şenliğinin yapılıp, yapılmayacağı merakla beklenen Ardahan'ın Bülbilan Yaylasında kavga..
İzinsiz Alkol satışının yapıldığı yaylada her gün yaşanan kavgalara bir yenisi daha eklendi.
lınan bilgilere göre iki aile arasında meydana gelen kavgada bir çok kişi yaralanırken, olaya müdahale eden jandarmanın tarafları ayırmakta bir hayli zorlandığı öğrenildi.
Göz altına alınan şahısların neden kavga ettikleri ise öğrenilemedi.

**HDP'DEN BASIN AÇIKLAMASI..

Öte yanda dün yaşanan ve 31 bir gencin ölümü, bir çok kişinin yaralanmasına neden olan olay Ardahan'da düzenlenen bir basın açıklaması ile kınandı.
HDP Ardahan Milletvekili Dr. Taşkın Aktaş'ın okuduğu mesajda Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşanan olay şiddetle kınandı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇILDIR FESTİVALİ DE İPTAL EDİLDİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**AZİZOĞLU'NDAN ALKIŞLANACAK KARAR..

Ardahan'da her yıl gerçekleşen yaz şenlikleri ülke genelinde ard arda gelen kara haberler ardından iptal edilmeye başlandı.
Geçtiğimiz gün yaşanan ve bir kişinin ölümü, iki kişinin yaralanması ile sonuçlanan olay ardından iptal edilen Göle Kaşar Festiali ardından bugünde Çıldır Festivali iptal edildi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşanan katliam dolaysıyla ilçede ki tüm yaz etkinliklerini iptal ettiklerini açıkladı.
Onca genç yerde yatarken, bi davul zurna çalamayız diyen başkan Azizoğlunun yaptığı resmi açıklama ise şöyle;

**ÇILDIR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN DUYURU..
Daha önce organize ettiğimiz 16. Uluslararası Çıldır Göl Festivali ve Aşıkşenlik Paneli , Şanlıurfa İli Suruç İlçesindeki hain saldırıdan dolayı tüm Türkiye'deki etkinlikler iptal edildiğinden, İlçemizdeki festivalde iptal edilmiştir.
Tüm Halkımıza Duyurulur...

**Göle Festivali de yapılmayacak.. Bülbilan Hopalılara Devir Edildi..

Çıldır festivalinin iptal edilmesinin çok anlamlı ve doğru bir karar olduğunu belirten Ardahanlılar, aynı kararın hafta sonu yapılacağı ilan edilen Bülbilan Yayla Şenliği ve Ardahan Bal Festivali'ninde de alınmasını isterlerken, Göle Belediyesinin 'Alt yapı çalışmaları var' diyerek ileri ki bir tarihte yapacağını duyurduğu festivalin tamamen iptal edildiğini duyurması beklenmektedir.

**Hoçvan Yayla Şenliğine Tepkiler Var!..

Öte yandan geçtiğimiz gün yaşanan çatışma ardından HDP'li birinin ölmesi 2 kişinin yaralanmasına neden olan olay ardından partili Kamber Morkoç'un ölümünü es geçip, yayla şenliğini iptal etmeyen komiteye ve HDP'ye tepki var.
Yas tutulduğu bir sırada bu şenliği yapanların samimiyetinin tartışma konusu olduğuna dikkat çeken Ardahanlılar hiç bir şey yokmuşcasına iptal edilmeyen ve yapılan Hoçvan Yayla Şenliğine tepki gösterdiler.

**Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Suruç’ta meydana gelen bombalı saldırıyı kınadı.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen bombalı saldırı sonrası Ardahan Gazeteciler Cemiyeti yazılı bir açıklama yaparak olayı kınadı. Başkan Yardımcısı Özkan Karakaya, cemiyet adına yaptığı açıklamada, terörün her türlüsünü kınadıklarını, terör örgütlerinin huzuru bozmak adına yaptığı hiçbir eylemin başarıya ulaşamayacağını söyledi.
Karakaya açıklamasını şu sözlerle sürdürdü;
“Şanlıurfa ilimizin Suruç ilçesinde yaşanan kanlı saldırı bütün milletimize büyük acı yaşatmıştır. Ülkemizde bu güne kadar yaşanan bütün terör eylemlerinde olduğu gibi, bu kanlı eylem de de gördük ki terörün dili, dini ve ırkı yoktur. Terör örgütleri, hangi dili, hangi ırkı ve hangi mezhebi kullanarak eylem gerçekleştirirse gerçekleştirsin, bunun karşısında millet olarak dik durmalı ve bu kanlı eylemlere fırsat vermemeliyiz. Ülke olarak zorlu bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde, Suruç’ta gerçekleştirilen bu eylem, belli bir zümreyi hedef almadığı, ülkemizi karmaşaya, korkuya ve şiddete itme politikası olarak ortaya çıktığı apaçık ortadadır. Yaşanan kanlı saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilerken, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.”

*BAŞKAN KÖKSOY SURUÇ VE ADIYAMAN-DAKİ TÖRÖR SALDIRILARINI KINADI..

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy; Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindedeki terör saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada. Suruçdaki saldırı Milletimize, Devletimize, Birliğimize ve Halkımıza yönelik Uluslararası bağlantısı olan derin bir Provokasyon olduğuna İnanıyor, nefretle kınıyorum saldırıda ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Başkan Köksoy; Adıyaman'da Birliğimizi, huzurumuzu, güvenliğimizi sağlayan güvenlik küvetlerimize Yapılan Hain saldırıyı da lanetle kınıyorum. Şehidimize Allah’tan rahmet Ailesine ve yakınlarına sabır, yaralı iki Askerimize acil şifalar diliyorum, dedi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bulundu ama ölü..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Göle ilçesinde dereye giren ardından kayıp olan genç ölü bulundu.
Geçtiğimiz günlerde meydana gelen olaylar ile bir anda ülke gündeminin ilk sıralarına yerleşen Ardahan'ın Göle ilçesinde bu kez bir kişi düştüğü dere de kayıp oldu.
Alınan bilgilere göre Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Yeniköy'e oturan 18 yaşında ki Ülker Aydemir serinlemek için girdiği derede kayıp oldu.
Köylüler ve Afad Ardahan ekibinin iki gün boyunca aradığı Ülker Aydemir'in cansız bedeni bulunarak, Adli Tıp'a gönderildi.

**BİÇERİN ALTINDA KALIP, GÖZÜNÜ KAYIP ETTİ..

Diğer taraftan dün meydana gelen ve bir kişinin ağır yaralandığı olayda bir kişi kaldığı biçerin altında kalarak bir gözünü kayıp etti.
Alınan bilgilere göre Ardahan merkeze bağlı Ardıçdere (Torosğev) köylü Akın Aktaş çayırını biçtiği biçer devrilince biçerin altında kaldı.
Biçerin altında kalan Aktaş'ın biçerin çalışan bıçakları tarafından ağır yarlı olarak Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldığı öğrenilirken, yaşanan kazada bir gözünü kayıp eden Aktaş'ın ucudunda aldığı yaralar dolaysıyla helekooter ile Erzurum'a sevk edildiği öğrenildi.

**Bir günde 3 kaza..

Öte yandan dün meydana gelen trafik kazalarında bir çok kişi yaralanırken, onca araçta kullanılmaz hale geldi.
Alınan bilgilere göre Arahna-Çamlıçatak (Gölebert) yakınlarında ve Ardahan-Tepeler yolunda meydana gelen 3 trafik kazasında bir çok kişinin yaralandığı öğrenilirke

Gazeteci Fakir Yılmaz Seymen TV'de
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
SİTEMİZE REKLAM VERMEK İÇİN;
0. 535 418 32 58 NOLU TELEFONUMUZU ARAYABİLİRSİNİZ..

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Festivalleri Yapacak mısınız?

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKardeşinin belediyenin aracı ile orman da ağaç kesimi yaptırdığı ve olayların bu nedenle çıktığı ileri sürülen Ardahan’ın Göle ilçesinin AK Partili Belediye Başkanı gibi İstanbul’da masa başlarında komiteler yaparak, yıllardır Göle’ye ve festivale gelmeyen iş adamlarından haraç gibi sözde destek bağışları toplatan Dernek’te sessiz sedasız..
Ardahan'da çatışma Kimin, nasıl taradığı bir türlü netleşmeyen ama bir insanın öldüğü, birisi ağır 2 kişinin yaralandığı Göle’de ki olaylar karşısında en azında bir başsağlığı mesajı bile yayınlamayı akıllarına getirmeyen Göle İstanbul ve Ankara Dernekleri festivali yapacaklar mı?
Bilemiyoruz ama bu istenmeyen olaylar sonrası pusuya yattığını gözlemlediğimiz İstanbul ve Ankara Dernekleri gibi yine 20 Temmuz da bölgede festival yapacağını ilan eden ama bin bir baskılar ile yeniden belediye olan ‘Köprülü Beldesinde niye belediye başkanı seçimi yapılmıyor? u soramayan Ardahan Göle Köprülü yani Goreveng Derneği bu kadar olayın yaşandığı bir zaman da yeni bir karar alıp, bir açıklama yapacak mı?
Belki de; ‘olaylar bizi ilgilendirmez biz halk festivali yapacağız’ diyorlardır.. Göle Dernekleri gibi Hoçvan Dernekleri, 3 Bin metre yükseklikte bulunan Bübilan’da şenlik yapacaklar ne diyor..
Onlarda bu gerginliği göz ardı edip, festival, şenliklerine devam edecekler mi? Bilemiyoruz ama derneklere ulaşamayanlar bize soruyorlar..
Festivaller yapılacak mı?

**Orhan Atalay’ın Twitleri..

Ardahan'da çatışma Barış sürecinin bozulabileceğine dikkat çekilen şu günlerde konuşması, savaş değil, barış demesi gerekenlerin konuşmadıklarına da şahit olmaktayız..
Bunların başında gelen ise 7 Haziran sonuçlarından hiçte memnun olmayan ve ülkeyi havuz medya aracılığıyla iyice gererek yeni bir seçime götürmek istediği ileri sürülen başkan, pardon cumhurbaşkanı Erdoğan..
İkincisi; 3 aydır tecrit altında tutulan Öcalan..
Bir diğeri de ilçesinde olaylar çıkan, bir insanın öldüğü Göleli AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’dır..
Öcalan’ın yıllardır bir adada tecrit altında tutulduğunu ve konuşturulmadığını asıl sancının da yani şu son bir kaç gündür yaşanan olaylarında bunun yüzünden olduğunu kabul etmek gerekir..
Böyle giderse de daha çok gerginlik olacağından korkarken, barış sürecinin yanı sıra koalisyonun kurulması aşamasında da mutlaka Öcalan’ın konuşturulup, görüşünün alınması gerektiğini düşünüyorum..
Çünkü sorun KCK, PKK, Bölgede ki Güvenlik Güçleri değil, Öcalan’ın konuşmasına izin vermeyen çok konuşan hükümetin anlaşılmaz tavrıdır..
Yani barış süreci de, koalisyonda bu yönde atılacak olan tavra bağlıdır..
Bu arada onca olay yaşanırken twitterında paylaştığı mesajlarla sanki Ortadoğuda bir ülkenin milletvekiliymiş gibi Göle’de, bölgede, ülkede yaşananlar karşısında susmak doğru mudur?
Neyse en iyisi bende twitterımda bir şey paylaşayım, belki anlatmak istediğim daha iyi anlaşılır diyerek..
Hakkı söylemeyen, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır..


**BARIŞ SÜRECİ ARDAHAN'DA MI BOZULACAK?

77 Haziran'da ortaya çıkan tablo sonucu tek başına iktidarı elinde kaçıran AK Parti'nin ve onun zihniyetini tArdahan'da çatışma aşıyanların iktidarın ellerinden kaçırması şokunu hala atlatamadıklarını gördüğümüz bir süreçte AKP zihniyetinin sahiplerinin Serhat bölgesi olarak adlandırılan Ardahan'ı Kars'ı ve Iğdır'ı HDP'ye kaptırmasına da bir hayli kahrolduklarını devam eden tartışma ve son günlerde yaşanan olaylar ile daha iyi görülüyor.
Evet 7 Haziran'dan bu yana oluşturulmaya çalışılan ortama adeta kıvılcım olan Göle'de ki olaylar bölgeyi olduğu gibi bu bölgede yaşayan herkesi gerdiğini kabul etmek gerekirken, bu gerginliğe devletten maaş alan ajan pardon sözüm ona ajansların yaptığı haber tetikçiliğinin de eklenmeye başladığını görüyoruz.
Ve sanırım birilerinin üç yıldır süren ve toplum büyük bir kesimi tarafından desteklenen barış sürecini bitirmek için bölgeyi yani Serhat'ı kendilerine alan olarak belirlediklerini de izlemekteyiz.
Çıkarılmak istenen çatışma ateşinin kısa sürede ülke geneline sıçrayacağını düşünmeyenlerin bu bedelin altında kalkıp, kalkamayacaklarını da sormak, sorgulamak gerekir derken, bölgedeki güvenlik güçleri, idareciler, siyasiler ve de PKK'nın çok ama çok dikkatli olması da gerekiyor.
Çünkü dipten dibe gelen ekonomik krizin de tetikleyeceği bir iç çatışmanın daha öncekiler gibi olmayacağını da herkes iyi bilmeli..
Yani merek yanarsa fareye de bir şey kalmayacağını, gemi delinirse batacağını herkes ama herkes bilmeli ve tüm taraflar sağduyulu davranmalı.
Havaların bir hayli sıcak olduğu şu günlerde ortamın da ısınmasıyla çıkacak yangına ne PKK'lılarca kesildiği ileri sürülen Göle'nin suyu, nede o suyu bir türlü Göle'ye doğru dürüst getiremeyen siyasilere yetmeyeceğini baştan belirtelim.
Bu arada yaşanan gelişmeleri fırsat bilip, bunu HDP'ye verilen oylara bağlayan faşistlerin de sanal ortanda verdiği gazında bugün olmaz ise yarın onlara da sıçrayacağını da belirtmekten fayda var..
Çünkü o sanal ortam da verilen gazın bildiğiniz gaz değil, çok yanıcı olan ve hemen alevlenen gaz yağı olduğunu da bilmekte fayda var..

**Kültür Evi mi, Kadıoğlu Evi mi?

Ardahan'da çatışma Merkezi bir çok Ardahanlının yaşadığı İstanbul Esenyurt’ta bulunan ve gerçek adı İstanbul Ardahan Derneği kod adı Kültür Evi olduğundan beri tartışılmaya devam ediyor.
Göleli Barış Yıldrım ve arkadaşları tarafından kurulan ve kısa sürede Göleli Mali Müşavir Tuncer Dağ’a teslim edilen, Dağ’ında küçükken alıp, büyüttüğü Ardahan Kültür Evi’nin şimdi ki başkanı da Göleli Efrail Çiftçi..
Yani Ardahan siyasetinde olduğu gibi stk’larından da etkili olan Gölelilerin başında hiç eksik olmadığı Ardahan Kültür Evi’nin baş köşesine asılan bir fotoğrafla artık resmen Kadıoğlu Evi olması tepkiler neden olurken bu tepkiler Kadıoğlu’ndan nemalananların ekonomik gücü dolaysıyla da çokta etkili olamıyor..
Çünkü Kültür Evi’nde olduğu gibi Esenyurt Belediyesinden de bir çok Göleli meclis üyesi, bu meclis üyelerinin yol açmasıyla faydalanan bir çok iş adamı bulunmakta..
Kısacası Tuncer Dağ’ın kendisine ait face sayfasında ki tepkilerin çok etkili olamadığı gibi Dağ’ın soy adı gibi bu konu da Dağ gibi dik durmaması ve Kültür Evi’ni Kadıoğlu Evi yapan sözde solcu, demokratlara teslim edişi bu sözde kültür ama küçük bir zümrenin evini Kadıoğlu Evi yapmıştır..

**Ardahan’ı Medyaya Taşımak..

Ardahan'da çatışma 27 Yıla yaklaşan gazetecilik mesleğimin büyük bölümünü Ardahan’ın sorun ve sıkıntılarını gündeme taşıyıp, tanıtımına katkı sunmak için harcarken şimdi de yine bu yönde yeni bir yola çıkmaktayım..
81 Vilayet içinde televizyonu olmayan iller arasında bulunan Ardahanın ilk internet televizyonun kuran, facebook ve twittirda Ardahan’da yaşananları tüm dünyaya aktarma gayreti içinde bulunan biri olarak şimdide televizyon programcılığına soyunuyorum..
Benim gibi Ardahanlı olan Çıldırlı Aşık/Ozan Yener Yılmazoğlu’nun oğlu Ufuk Yılmazoğlu’nun Yönetimi Kurulu Başkanlığını yaptığı Seymen Televizyonun da iş adamları ile yapacağım, ‘Fakir Yılmaz İle İş Dünyası’ adlı ilk programımı cumartesiden itibaren yayın hayatına başlayacak.
Allah utandırmasın diyerek çıkacağımız bu yolda bugüne kadar yazılı olarak az çok tanıtmaya çalıştığım, başarılarına katkı sunmaya çalıştığım iş adamlarını alacağım programımda gerek yerel de gerek ise ulusalda yaşanan sorun ve sıkıntılara da dem vurup, başta bölge iş adamlarımız olmak üzere tüm iş adamlarımızı canlı yayında tanıtmaya çalışacağım.

**Ekonomi mi, Siyaset mi?

Ardahan'da çatışma Cumartesi gününden itibaren SEYMEN adlı televizyon kanalında da üzerinde duracağımız ekonominin siyasete ne kadar bağlı olduğunu koalisyon tartışmalarının devam ettiği şu günlerde daha iyi anlıyoruz..
7 Haziran’dan bu yana yok hükmünde bir hükümetin idare ettiği ülkede ki ekonominin gün geçtikçe duraklamasını umursamayıp, hükümeti kurma görevini hala muhataplarına vermeyenlerin tuzu kuru olduğunu gören seçmen ve vatandaşların ‘Ne olacak nasılsa ayakkabı kutuları dolduruldu’ şeklinde mırıldayıp, bir türlü başlamayan koalisyon görüşmeleri dolaysıyla saraydakilere yönelik tepkilerine de şahit olduğumuz şu günlerde siyasetin ekonomi başta olmak üzere ne kadar olmazsa olmaz olduğunu da anlamak gerekir..
Komşularımız Irak ve Suriye’de yürütülemeyen yanlış siyaset yüzünden her iki ülkenin de yıllardır kan revan içinde olmasının bu ülkelerde ki insan hakları, eşitlik, demokrasinin yanında ekonomide ki sarsıntılar sonucu olduğunu da görmenin faydalı olacağının altını da çizerken, diğer bir komşu olan Yunanistan’da siyasetinde yaşanan depremin sarsıntılarla atlatılmasına vesile olduğunu da es geçmemek gerekir.
Çünkü siyaset ile ekonominin terazinin dengesi olduğu biliniyor..

**Muharrem Yıldız’ı İhraç Edenler..

Ardahan'da çatışma Bugün ekonomik sorunlar dolaysıyla BAL ligine çıkıp, çıkmayacağı tartışılan Serhat Ardahan Spor’un kıl payı ile kaçırdığı BAL ligine gidememesine vesile olduğu ileri sürülen Kars Spor’un Kulüp Başkanı Muharrem Yıldız’ın partisi MHP’de hem de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin imzasıyla ihraç edildiğini öğreniyoruz.
Nedeni ise 7 Haziran’da yapılan seçimler öncesi 2. sırada aday gösterilmesine tepki olarak istifa etmesi.
HDP’nin 2 milletvekili kazandığı Kars’ta Muharrem Yıldız’ı 2. sıra milletvekilliğine koyan ve o anda kayıp ettiğini anlamayan Bahçeli’nin HDP’nin Kars ve Türkiye’de ki başarısına kızıp, hırsını Yıldız’dan çıkarmasına anlam vermekte zorlanıyorum.
Çünkü benim tanıdığı Muharrem Yıldız her seçimde başarısız olan Devlet Bahçeli’den de daha çok MHP’li, daha çok partili..
Ama suyun başında olan ve yıllardır hep kayıp eden Bahçeli birilerine fatura kesmeyi kendisine alışkanlık haline getirmiş..
Sonuç mu? Bilmem ama benim Bahçeli’den ve diğer parti liderlerinden beklediğim diğer bir konu da başta kendilerine olmak üzere 7 Haziran’da başarısız olan diğer isim vede teşkilatlara da bir fatura kesecekler mi?

**Hoç/Fed Öcalan’a Sahip Çıkmadı mı?..

Geçtiğimiz yıl yapılan Hoçvan Yayla Şenliğinin mahkemelik olduğunu ilk olarak bizden duyan Hoçvan kamuoyu, ‘Kürt Sorunununu çözüyorum’ diyerek 3 yıldır devam eden ama çokta bir ileri Ardahan'da çatışma gitmeyen Barış Sürecin de ciddi adımlar atmayan AKP hükümetine tepki gösterirlerken aldıkları diğer yeni bir haber ile ikinci bir şoku daha yaşadılar.
Hükümetin samimiyetsizliğine inanan ve çokta bir şey beklemeyen Hoçvanlıları asıl şok eden ise son seçim de HDP’den Milletvekili Aday Adayı da olan BDP’nin eski Esenyurt Belediye Meclis Üyesi olan Hoç/Fed’in Başkanı Yakup Mavzer ve Hoç/Fed yönetimi geçtiğimiz yıl şenlik alanına asılan Öcalan’ın posterlerinin kendilerinin inisiyatifi dışında alanda dalgalandırıldığını, yani suçun kendilerinin değil, partinin ve partinin organize ettiği Hoçvanlı gençlerden olduğunu belirttikleri ve bu yönde ifade verdiklerinin ileri sürülmesidir.
Yani Öcalan’ın gölgesinde siyaset, ticaret yaptıkları ileri sürülenlerin yeri geldiğinde Öcalan’ı, PKK’yı, partiyi satanlar gibi Hoç/Fed yöneticileri de sıvışmaya çalıştıkları ileri sürülüyor..
Yani, ‘biz yapmadık, onlar, hatta o teröristler yaptı’ anlamına gelen ifadeler verdikleri ileri sürülen Hoç/Fed’in ifadelerinin kayıtlarını merak ediyorlar.
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
HDP’nin adımı, AKP’nin Hükümet Kurma Süreci..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGöle’de meydan gelen olayların bir anda gerdiği gündemin diğer önemli bir ayağı da 7 Haziran’dan bu yana süren hükümet sürecinin nasıl bir son ile sonuçlanacağıdır..
Cumhurbaşkanından yetkiyi alan ve diğer partilerin kapısını çalan AK Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun önce CHP’nin, ardından MHP’nin bugünde KCK’ya silah bırakma çağrısı yapan HDP’yi ziyaret edecek.
Birinci turda bir şeyin çıkmayacağını bilen Davutoğlu’nun bu turu bitirdikten sonra yeniden Ardahan Haberi Kılıçdaroğlu, Bahçeli’yi ziyaret edip, hükümet kurma çalışmasını bir koalisyonla sonuçlandırma isteğinde olduğuna çokta inanılmayan bir süreçte soğukkanlı olarak gelişmeleri izleyen HDP’nin eş başkanın Demirtaş’ın oynanan satrançta önemli bir hamle atarak ‘Aha KCK’ya silah bırak diyorum’ demesi bugün kendisini ziyaret edecek olan AKP’nin elinde ki bir kozu daha almış oldu..
Çünkü HDP’ye elesine gideceğini açıklayan Davutoğlu ve AKP’liler bu görüşme ardından, ‘Biz HDP’nin KCK’ya silah bırakma çağrısını yap dedik ama yapmadılar’ manasının önü kesilmiş, HDP koalisyon hükümeti kurmadan seçime gitme hesaplarını alt üst etmiştir.
Türk toplumu gibi Kürt toplumunun da yakından izlediği bu süreçte üste çıkma hesapları peşinde olan AKP’nin hala elinde tuttuğu hükümet gücü ile bir taraftan Ardahan’da ki gibi kışkırtma hareketleri yapıp, diğer taraftan da ‘Ya ne ettiysek koalisyon kurmadılar’ hesaplarını bozan HDP’nin 80 milletvekilline karşı dışlanmak isteyişi de olası bir erken seçimde HDP’nin en büyük kozu olacağı da şimdiden görülmekte.
Bunu gören AKP’de yeniden yanlış adımlar atmamak için başka bir yol izlemeye başlayacağı, bu yolun da aylardır tecrit uyguladığı İmralıda geçtiğini ve HDP’siz siyaset, hata iktidar olamayacağını anlıyor gibi..

**Paket Haberi Servis Etmek Sizi Kurtaracak mı?

Ardahan’ın Göle ilçesinde meydana gelen ve bir kişinin ölümü ile sonuçlanan olayların dipten dibe geldiği ileri sürülen bir iç çatışmanın ilk alevi mi bilinmez ama bölgenin bir hayli gerginleştiğini görmek mümkün..
Ardahan Haberi Önce belediyenin aracına el konulduğu haberi, ardından çatışma haberi, sonrada minibüs taranıp, bir insanın ölümü haberi..
Ve sonra haberi karalama, kapatma, yaralama, yönlendirme haberi..
Evet dün Ardahan’ın Göle ilçesinde silahlar patlamış, köylüler yaralanmış, bunlardan biri yani 70 yaşında ki Kamber Morkoç kimden, kimlerden geldiği tartışılan kurşunlarla hayata veda etmişti.
İşte tamda bu esnada devreye giren ajanlar pardon ajanslar Ardahan’da ki kollarının yalan dolanları ile kamuoyuna yalan haberleri pompalamaya başlamış, neredeyse köylüler kendi kendilerini kurşunlayıp, olay çıkardıklarını yazmaya başlamış, hazır, paket haberlerini servis etmeye başlamıştılar.
Burası Ardahan dedirten bu gelişmelere karşı tek başımıza verdiğimiz mücadelede yine birinci çıkarken, bu kez de havuz medyası devreye girmiş, Ardahan’da yaşanan ve bir insanın ölümü tartışılmadan, adeta dalga geçercesine olayı ajanların yalanlarıyla gölgelemeye çalışmaktaydılar..
Bu ülkede yaşanan gerçekleri gölgeleye gölgeleye bu sorunların yaşadığını anlamayanları bu yalanlar kurtaracak mı bilmem ama bu ülkeyi, bu bölgeyi bir hayli zora sokacağı bir gerçektir.

**İç Savaş Provası mı?

Dün ajanslara düşen bir haber belki çok dikkate alınmadı, yada es geçilerek, gölgelenmek istendi..
Ardahan Haberi Çünkü o haber de adını ilk kez duymaya başladığımız, THP’nin yani Turancı Hareket adlı platformun başkanı Hasan Kocabey katıldığı bir TV programında "Suriye'nin kuzeyinde Kürt devleti kurulursa gerekirse silahlanıp bölgeye gidiyoruz deriz." derken kimlere mesaj verdiği merak ediliyordu.
Bu haberin hemen ardından İzmir polisinin geçen hafta terör örgütü IŞİD üyesi oldukları iddiasıyla düzenlediği operasyon sonunda çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan 7 kişiden 2'sinin AKP üyesi olduğu ortaya çıkması akıllara birilerinin ‘Her an olabilecek bir çatışma öncesi yeni bir karşı örgüt, yeni bir silahlı grup mu hazırlıyor?’ sorusunu akıllara getiriyordu..
Çünkü balık hafızalı beynimizin unutuverdiği diğer bir konuyu da akıllara getiriyordu..
Çünkü bu gelişmeler Erdoğan’ın başbakan iken, ‘Bizde mi gençleri sokağa çağıralım’ söylemi ile ne kadar pekiştiğini de merak ettirirken, yine aynı Erdoğan’ın ‘Çoğu Kafkasya ve diğer ülkelerde getirilecek olan paralı asker ordusu da kurulabilir’ demecini de hatırlatıyordu.

**Ardahan mı, Öğüt mü Kayıp Etti?

Son seçimlerde beklenen oyu alan ama Saffet Kaya ve MHP’nin AKP’den beklenen oyu alamadığı için yeniden milletvekili seçilemeyen Ensar Öğüt’ün seçimden sonra ikinci Ardahan Haberi açıklamasını görünce Öğüt’ün mü, Ardahan’ın mı kayıp ettiğini kendi kendime sordum..
Çünkü seçimler sonrası bir açıklama yapan Öğüt, ‘Ben değil, Ardahan kayıp etmiştir’ demiş ve sonra da ortada kayıp olmuştu..
Evet CHP’nin hacı milletvekili Ardahan eski milletvekili demeye başladığımız Ensar Öğüt bu seçimleri kayıp ederken kendisinin de hatalarının olduğunu kabul edip, bunları telefi etmesi gerekir diye düşünürken asıl kayıp edenin gerçekten Ardahan olduğunu da belirtmek gerek..
Neden mi?
Bakın üç dönem milletvekili olup, ama iktidar olamayan Ensar Öğüt’ün her açıklamasında Ardahan ve Ardahan’ın sorunları vardı..
Ardahan’ı ve sorunlarını gündeme taşımakta usta olan Ensar Öğüt Ardahan adına bir kayıptır ondan..
İşte size son bir aydır yaşanan sessizliği yine bölgenin sorunları ile ilgili açıklamasıyla bozan Ensar Öğüt’ten sonra AKP’li, HDP’li ekilin gerek kurulup, kurulmayacağı merak edilen koalisyonla ilgili, gerek ise bir yılı daha kayıp eden Ardahan ile ilgili bir şey
diyorlar mı?
Yok..
Çünkü ortada kayıplar..
Buda Öğüt’ün dediği gibi Ardahan’ın kaybıdır..

*Hükümetin değil, Devletin..

Ardahan Haberi 7 Haziran Genel Seçimlerinin üzerinde tamı tamına bir ay 2 gün geçti.
Yeni bir hükümetin kurulması için devam eden bu süreçte ötelenen bir çok sorun ve sıkıntıda her geçen gün biraz daha büyüyor, artıyor, sıkıntı yapmaya devam ediyor.
İşte en son örnek gittiğini kamu kurumunda kimseyi görememeniz.
Benimde işlerim gereği gün boyu sık sık gittiğim devlet dairelerinde yaşanan duraklama vatandaşı canında bezdirmeye başladı.
Deletin memuru olan, devleti oluşturan vatandaşa hizmet için vatandaşı verdiği vergiyle maaş alan kamu görevlilerinin 7 Haziran’da ortaya çıkan tablo ardından adeta yelkenleri indirip, durduğunu görürken bu memurların hükümetin değil, devletin memuru olduğunu, devletinde devamlılık istediğini hatırlatmak gerekir..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GERGİNLİĞE BAYRAM YUMUŞAMASI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Vali-Milletvekili-Başkan Bayram da Buluştular..

Geçtiğimiz günlerde Ardahan'ın Göle ilçesin de yaşanan ve bir kişinin ölümü ile gerginleşen Devlet-İktidar-Muhalefet ilişkileri Ramazan Bayramı dolaysıyla yerini yumuşamaya bıraktı.
Bayram kutlaması dolaysıyla bir araya gelen Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ardahan HDP Milletvekili Dr. Taşkın Aktaş ve AK Partili Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy Ardahanlıları bayramını kutladılar.
Ardahan Kongre Binasında bir araya gelen Ardahanlı bürokrat ve siyasiler samimi br hafa içinde geçen bayramlaşma esnasında samimi bir hava ardından Ardahan'ın sorunlarını tartışmayı unutmadılar.
Tarihi Kongre Binası’nda yapılan Bayramlaşma törenine, Vali Ahmet Deniz, HDP Ardahan Milletvekili Taşkın Aktaş,Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Tarihi Kongre Binasındaki Bayramlaşmanın ardından İl merkezinde ki Gazi ve Şehit evleri ziyaret edilerek Bayramları kutlandı.
Öte yandan güzel bir hava eşliğinde bayramın birinci gününe mezarlıkları ziyaret ederek güne başlayan Ardahanlılar dost ve akrabaları ziyaret etmeyi unutmadılar.

**KADINLARDA ARAŞTIRACAK..

Diğer taraftan Ardahan'da içerisinde sivil yurttaşların bulunduğu minibüsün taranması sonucu yaşananları incelemek amacıyla bölgeye gidiyor.
Kadın Özgürlük Meclisi, yaptığı yazılı açıklamada 12 Temmuz'da Ardahan'ın Göle ilçesinde minibüsün taranması sonucu bir kişinin yaşamını yitirdiği ve biri ağır iki kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayları yerinde takip etmek, incelemek ve olayın tanıklarıyla görüşerek yaşananları raporlamak amacıyla bölgeye gideceğini duyurdu.
Aralarında İmralı Heyeti, Türk Tabipler Birliği (TTB), Kongreya Jınen Azad (KJA), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG), İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği'nden (ÖHD) kadınların olduğu Kadın Özgürlük Meclisi, Ardahan'a giderek yapacağı inceleme ve izlenimlerini kamuoyu ile paylaşacak.

Kadın Özgürlük Meclisi heyetinde, Ceylan Bağrıyanık, Feray Salman, Ayşe Berktay, Ayla Akat Ata, Şaziye Köse ve Elif Kaya bulunuyor.
Haberi ekleme saati: 19.28-17 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE FESTİVALİ YAPILMIYOR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz günlerde meydana gelen olaylar ardından bugünde Göle ilçe merkezinde geçen derede bir gencin cesedinin bulunduğu Göle'de yapılması beklenen Göle Ulusal Kaşar Festivali alt yaı eksikliği öen sürülerek ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu.
Konu hakkında alınan bilgilere göre Ardahan'ın Göle İlçesinin AK Partili Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu yaptığı açıklamada bu yıl 20. gerçekleşmesi beklenen Göle Ulusal Kaşar Festivali'nin ilçe de yapılan alt yapı çalışmaları dolaysıyla belirlenen tarihte yapılmayacağı ve festivalin tarihi belli olmayan ileri ki bir tarihe ertelendiğini belirttiği öğrenildi.

**DERNEK BİZ YAPACAĞIZ DEMİŞTİ..

Ard arda yaşanan olaylar nedeniyle gerek yerel de gerek ise ulusal da gündemde düşmeyen Ardahanı Göle ilçesinde her yıl yapılan Göle Ulusal Kaşar Festivalinin alt yapı çalışmaları dolaysıyla ileri ki bir tarihe ertelendiği haberleri alınırken, festivali kendilerinin yapacağını, hatta bu yönde komite kurup, para topladığı ileri sürülen İstanbul Göle Derneği ise Göle'de yaişanan olaylarda ki gibi başkanın açıklaması karşısında suskunluğa büründü.

**Goreevng yapacak..

Göle Ulusal Kaşar Festialinin yapılmayacağı haberleri ardından bu ilçeye bağlanan ve yeniden belediye olmasına karşın hala seçim yapılmayan Köprülü Beldesi yani Goreveng'te ki yayla şenliğinin ise ertlenmeyeceği ve 20 Temmuz da gerçekleşeceği öğrenildi.

**Çıldır Festivalini 50 Bin TL.'ye Burhan Yıldırım Üstlendi..

Öte yandan 1 Ağustos'ya yapılacağı öğrenilen Çıldır Göl Festivali ve Aşık Şenlik'i Anma Programının Çıldırlı organizesini Çıldırlı sanatçı Burhan Yıldırım'ın 50 Bin TL: karşılığında üstlendiği öğrenilirken bu yıl 16. gerçekleşecek olan festivalin içeriğinde neler olduğu, hangi sanatçının olduğu, ne gibi bir etkinlik yapılacağı konusunda bilgi alınmadı.

Ardahan Haberleri **Hoçvan Yayla Şenliğinin Programı Belli Oldu..

Bayramın 2. günü başlayacak olan 11. Hoçvan Yayla Şenliğinin programı da belli oldu.
Bu yıl kadınların organizesini üstlendiği 11. Hoçvan Yayla Şenliği ile ilgili yapılan açıklama şöyle;

HALKIMIZA DAVET: Mezopotamya Xoçvan Ekoloji ve Kültür Derneği Kadın Meclisi olarak, Xoçvan’ da başlatmış olduğumuz “Kadınlar yeni yaşamı inşaa ediyor “ şiyarı ile bu yılki çalışmalarımızı kadın öncülüğünde yürütmekle beraber, Rojava ve Kobane direniş ruhu perspektifiyle, 2015’ i Xoçvan kadın yılı olarak ilan ediyoruz. Ve çalışmalarımızı kadınların mücadele ruhuyla her geçen gün daha da büyüyeceği, örgütleneceği alanlarda buluşmaya ve dayanışmaya başta kadınları, gençleri ve tüm halkımızı davet ediyoruz.

PROGRAM
17 TEMMUZ CUMA: Sabah saat 07.00 da Hasköy Meydanda buluşularak, konvoyla sırasıyla Mucuc, Tikoş, Haciali, Omerağa, Kellık, ve Hasköy’ deki şehitlik ziyaretleri gerçekleştirilecek.
18 TEMMUZ C.TESİ:
Açılış
Xoçvan ve Ekoloji Paneli
ANMA İÇİN: Konuşmacılar: YakayDer,Ardahan Mv. Taşkın Aktaş, Kars Mv. Şafak Özanlı,, Şehitler için mevlüt ve anma

19 TEMMUZ PAZAR : Maraton (koşu), Kadın Programı, Kadın ve Dil Paneli, Hozan Kawa, Maraton ödül töreni, Kars Mv. Ayhan Bilgen’ in konuşması, Dengbej Berçem, Dengbej Toso, Selçuk Yıldız, Remzi Demirbaş, Dengbej Yakup

Ardahan Haberleri **BAŞKAN KERİMOĞLU ARDAHAN FESTİVALİNDEYDİ..

Bu yıl Ardahan'da ilk yaz şenliği olarak gerçekleşen ve Damal Belediyesi tarafından bu yıl 19. Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal festivali etkinlikleri kapsamında en güzel boğa, inek ve buzağı yarışmaları yapıldı.
Ardahan dışından da gelen çok sayıda vatandaşın katıldığı şenliklere bu sene ilgi büyüktü.
Festivale maddi ve manevi destek sunan ,Bakırköy Belediye Başkanı Dr.Bülent Kerimoğlu, Başkan Yardımcıları Emrah Topkaya ,Taner Öğünç katılanlar arasındaydı.

**ATATÜRK SİLUETİNİ İZLEMEK İÇİN SEYİR TERASI YAPILDI
Atatürk sülietinin rahatça izlenebilmesi için bu yıl seyir terasları yapıldı. Atatürk Sülietini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı CHP eski milletvekili Ensar Öğüt, Atatürk sülietini her yıl izlemeye geldiğini belirterek, "Burada süliet aslında, 'Türkiye'nin her yerine adaletin ve kalkınmanın gitmesini istiyorum. Cumhuriyete sahip çıkın, Ülkemizin bütünlüğüne sahip çıkın, her yere refah ve huzuru götürün' mesajı veriyor. Yeryüzünde hiçbir lidere bu mucize nasip olmamıştır. Böyle bir tablonun yaşatılması ve buraya turistin gelmesi için sosyal tesisler yaptık. Bugünde hava bulutluydu. Davetliler görünmez diyerek gitti. Anca hava aniden açtı ve mucize göründü" dedi.
Damal Belediye Başkanı Ergin Önal ise bu yıl 19'ncusu düzenlenen Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenliklerine ilk kez bu kadar yoğun bir katılım olduğunu belirterek, "Hava muhalefeti bizi yanıltınca Atatürk Sülietini izleme programımızı iptal etmek zorunda kaldık. Bulutlar dağılıp ortaya çıkınca biz de şaşırdık" diye konuştu.

**'SÜLİET GÖRÜNMEZ' DİYE DAĞILDILAR
Havanın tamamen kapalı olması nedeniyle toplanan kalabalık, protokol ve basın mensupları, 'süliet görünmez' diyerek büyük bir üzüntü içinde dağıldı. Ancak bir süre sonra bulutlar dağıldı ve mucize bir kez daha kendini gösterdi.

**SİLUET NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Atatürk sülieti ilk olarak 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Siluetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildi. Damal İlçesi'nde 1995'ten beri her yıl Temmuz ayı içinde 'Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri' düzenleniyor.
Haberi ekleme saati: 21.33-15 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SEYMEN TV'DE YAYIN YAPAN
GAZETECİNİN BU HAFTA Kİ KONUĞU
ENSAR ÖĞÜT OLACAK..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGGazeteci Fakir Yılmaz'ın hazırlayıp sunduğı 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adlı programın bu hafta ki konuğu CHP eski Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt olacak.
Geçtiğimiz hafta Seymen TV'de yayında başlayan ve Gazeteci Fakir Yılmaz'ın hazırlayıp, sunduğu 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adlı programı uyduda, internette 24 saat yayın yapan SEYMEN TV'de izleyebilirsiniz.
Geçtiğimiz hafta Kars-Ardahan-Iğdır İşadamları ve Sanayiciler Derneğinin Başkanı Orhan Gökçe'yi konuk eden ve büyük bir ilgi ile izlenen 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adlı program her cumartesi günleri saat 21.00'da canlı olarak ekranlara geliyor.

**YEREL GAZETELER ÇIKMAYACAK..

Ardahan'da yayınlanan yerel gazeteler bayram tatil boyunca çıkmayacak.
Çoğu günlük olarak yayınlanan yerel gazetelerin bayram tatilinin bitimi ardında yeniden yayınlanıp, okurları ile buluşacaklar.

Ardahan Haberleri **ARDAHANLILARIN DENİZİ DE ÇERMİKLER!..

Ardahan’da hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte kent merkezinde yaşayan vatandaşlar da serinlemek amacıyla çeşitli yollara başvuruyorlar.
Ramazan ayında sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Ardahan’da sıcaklardan bunalan vatandaşlar, Ardahan’a 3 kilometre mesafede olan Sugöze soğuk kaplıca çermiğinde serinlemeye çalışıyorlar.
Serinlemeye gelen vatandaşlardan Samet Müke, havalar çok sıcak olduğu için biraz olsun serinlemek için kaplıca çermiğine geldiklerini söyledi.
Müke, "Havalar çok sıcak ve bunaltıcı, Ardahan gibi bir yerde deniz yok ve deniz olmadığı içinde bizde soğuk kaplıca çermiğinde serinlemeye çalışıyoruz." dedi.
Sıcaklardan sağlık sorunları olan insanların daha fazla etkilendiğini belirten uzmanlar ise yaşlı, tansiyon, kalp hastası, şeker gibi hastalıkları olan kişilerin mecbur kalmadıkça güneşin etkili olduğu saatlerde dışarı çıkmamasını öneriyor. Ayrıca sıcaklardan çocukların daha çabuk etkilendiğini belirten uzmanlar, sıcak havalarda çocukların sıvı alımlarının arttırılmasını öneriyor.

Ardahan Haberleri **ORHAN: ORHAN ADAY GÖSTERİLDİĞİ İÇİN KAYIP ETTİ!..

Ak Parti 24. Dönem Ardahan Milletvekili adayı ve 25. Dönem aday adayı işadamı Orhan Gökdemir, 7 Haziran Genel seçimleri öncesi yeniden aday gösterilen Orhan Atalay'ın AK Partinin oylarının düşmesine neden olduğunu ileri sürdü.
Türkiye'nin 2023 hedefine ulaşması için Ak Parti iktidarına ihtiyacı olduğunu söyleyen Gökdemir, "13 yıl boyunca başarıyla ülke yönetiminde yer alan partimiz son genel seçimlerde yine birinci parti olmuştur. Seçim sonucu partimizi tek başına iktidara getirmeye yetmese de kurulacak bir koalisyon hükümetinin büyük ortağı olacaktır. seçim sonuçları üzerine partimizin genel merkezi ve siyasi çevreler mutlaka çıkan bu sonuçları değerledirmişlerdir. Ve seçmenin verdiği mesajı almışlardır." dedi.
Ak Partinin Ardahan'da alabileceği en düşük oy seviyesini 7 Haziran genel seçimlerinde aldığının altın çizen Gökdemir, "Kurulduktan sonra ilk genel seçimlerde iktidar olan ve girdiği tüm yerel-genel ve referandumları kazanan partimiz son genel seçimlerde birinci parti çıkmasına rağmen bir önceki seçimlere göre oy kaybı yaşamış ve iktidar olma şansını da yakalayamamıştır.
Bunun birçok nedeni bulunmaktadır. Biz siyasetçiler önce halkımızın bize verdiği mesajı iyi anlayıp, halkın istek ve talepleri doğrultusunda politikalarımızda bazı değişikliklere gitmeliyiz. Ardahan'da girdiği her seçimde birinci parti olan Ak Parti bu dönem bu başarı grafiğini yakalayamamasındaki nedenlerin başında ise aday belirlemede yapılan yanlışlıklar ve isabetsiz kararlar neden olmuştur. Bu eksikliklerin gelecekte tekrarlanmaması durumunda partimiz Ardahan'da eski başarı grafiğini yeniden yakalayacaktır." ifadelerini kullandı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin aritmetiksel olarak şuan çalışma durumunun olmadığını belirten Gökdemir, "Koalisyonlar ülkeler için her zaman kabus demektir. Bugün Avrupada bazı ülkeler koalisyonu yasaklamıştır. Bunun sebebi istikrar ortamının bozulması endişesinden kaynaklanmaktadır. Seçimin birinci partisi aynı zamanda iktidar partisidir.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti kurmak için siyasi liderlere görev vermesinden sonra kurulacak bir koalisyon hükümetinin uzun ömürlü bir hükümet olacağı kanısında değilim. Meclisteki milletvekili aritmetği bunun olmayacağını zaten gösteriyor. Birbirine zıt iki parti MHP ve HDP'nin hiçbir şekilde bir arada olamayacağı gibi CHP'nin de Ak Parti dışında diğer partilerle hükümet kurma şansı bulunmuyor. Bu nedenle bu yıl içinde genel seçimlerin yeniden yapılarak ülkeyi koalisyon çıkmazından kurtarmak için erken seçim seçeneğinin önümüzde olduğu gerçeği mevcuttur." dedi.
Başkanlık sistemi ile ilgili sorulara da cevap veren Orhan Gökdemir, "Başkanlık sistemi, ağız birliği yapmış muhalefet partililerin söylediği gibi diktatörlük olmadığını 7 Haziran seçim sonuçları bize göstermiştir. Çünkü seçimle gelen hiç bir lider ve partisi demokratik bir ülkede diktatör olamaz. Olan tek gerçek ülkeyi hükümetsiz bırakmak ve ekonominin bozulması olur. Benimde mensubu olduğu Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) üyeleri bugün önünü görmediği için yatırımlarına devam edemiyor. İşadamı ve yatırımcı her şeyden önce istikrar ister. İstikrarda güçlü hükümetlerin olmasından geçer" dedi.
Haberi ekleme saati: 11.08-14 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CUMHURBAŞKANI
ABDULLAH GÜL PARKI
KADERİNE Mİ TERK EDİLDİ?

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAKP Belediyesinin Ardahan da hibe yoluyla yaptığı birkaç yatırımdan biri olan Gül Parkı bakıma muhtaç bırakıldı.
Özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve işbirliğini geliştirerek kalkınmaya yön veren kurum olan ‘Serhat Kalkınma Ajansı’ (SERKA) Tarafından, Ardahan Belediyesine hibe yoluyla verdiği paralarla yapılan Kura Nehrinin kenarında ‘Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Parkı’ 2012 de yapımına başlanıldı.
Gül Parkı’nın başlangıç tarihi olan 13.07.2012 de çalışmalar başlamış, ancak bitiş tarihi olan 30.06.2013 de bitirilmesi gerekirken park halen tamamlanmamıştır. Bakımsızlık yüzünden ve Ardahan Belediyesinin parkta yapması gereken çalışmaları yapmadığı için parkın içinde olan fıskiyeli havuz çalışamaz hale geldi. Bilindiği gibi parkın projesinde olan; Yaklaşık 40.000m².lik bir alanda yürüyüş yolları, kamelyalar, büfesi, çocuk parkları, havuz ve akar deresi bulunan aydınlatmalı her kesime hitap edecek şekilde rekreatif yeşil alanlarıyla birlikte tamamlanması gerekirken, henüz bu projede yer alan büfe yapılmamış, yapılan kamelyalar , çocuk parkı ve havuz ise, bakımsızlık yüzünden çürümeye yüz tutmuştur. Yine yürüyüş yolları ile bisiklet yolunun 3,5 km uzunluğunda olacağı, Ardahan otogarından başlayıp Kür Kale parkı ile Kırkpınar parkına kadar devam edeceği şeklinde söylenmişti, Ancak bisiklet yolu yapılmadığı gibi Kura Nehri kenarında doğal taş ile yapılan yolun nizami bir şekilde yapılmaması ve yolun yürümeye uygun olmaması nedeniyle vatandaşların yürümekte güçlük çektiği de gözlerden kaçmıyor.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un hibe yoluyla şehir merkezinde sadece hibe paralarını yönlendirmek ve projelerin yapılması için ihaleye verdiği park ve diğer yatırımlar, ya aslına uygun yapılmıyor, ya da planlanan tarihler arasında yapılmıyor. Başkan Köksoy’un her oturumda ve siyasi arenalarda hibe yoluyla yapılan yatırımları Belediye tarafından yapılmıştır gibi söylemleri devam ederken, hibe kurumlarının tabelaları da parkların ve diğer yatırımların girişlerinden kaldırıldığı da dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 15.08-13 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DEMİRTAŞ YAŞANANLAR YAZILDIĞI GİBİ DEĞİL!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahan'ın Göle İlçesinde yaşananlarla ilgili bir açıklama yapan HDP Eş Genel başkanı Selehattin Demirtaş, şunları kaydetti:

"KCK'nın yaptığı açıklamadan da biz şunu anladık yani tümüyle bir ateşkesin bitmesi durumundan söz etmiyorlar. O açıklamada anladığımız kadarıyla ama ateşkes karşılıklı olmalıdır ve ateşkesi ihlal eden askeri baraj, askeri yol yapımlarının durması gerektiği, durmazsa buna karşı misilleme yapacakları' gibi okuduk. Tümüyle ateşkesin sonlandığı ve artık bundan sonra ateşkese uymayacakları bir açıklama olarak okumadık. Ama yine de bütün gelişmeler kaygı verici. Ardahan'da Göre'de yaşananlar çok kaygı verici" dedi.
Ben orada hayatını kaybeden 70 yaşındaki Kamber Morkoç amcamıza Allah'tan rahmet diliyorum, bütün yakınlarına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Partimiz adına orada yaralananlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ama yaygın medyanın yazdığı gibi olayın öyle gelişmediğini biliyoruz. Merkez Yürütme Kurulu'nda da değerlendireceğiz. Ama ateşin askerler tarafından açıldığına dair ortada ciddi bulgular var."

**CHP ve ESOBB Başkanı Tasvip Etmiyoruz..

Öte yandan bir açıklama yapan Ardahan Esnaf e Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Yılmaz Özer yaşananları tasvip etmediklerini, 3 yıldır devam eden sürecin devam etmesi için tarafların daha çok sağduyulu olması gerektiğine dikkat çekti.
CHP Ardahan Merkez İlçe Başkanı Sinan Onayında Özer'in açıklamasına benze bir açıklama yaparken barışın savaştan daha iyi olduğunu son üç yıldır devam eden süreçte daha iyi görüldüğünü söyledi.

**Ardahan İl Derneği Genel Başkanı TAZİYE
Yaşanan olaylara karşı sesizliğe bürünen Göleli AK Parti Ardahan Milletvekili, Göle Dernekleri, Göle STK'ları ve diğer Ardahan stkları, Hoç/Fed'e karşın ilk taziye mesajı Merkezi İstanbul Kartal'da bulunan Ardahan İl Derneğinden geldi.

Ahmet Demirbaş'ın başkanlığını yaptığı derneğin olaylar ardından yayınlanan taziye mesajı şöyle;

09-12 Temmuz 2015 tarihlerinde İlimiz Göle ilçesi sınırlarında meydana gelen olaylarda yaşanan olumsuzluklar Ardahan halkını, Derneğimizi ve üyelerimizi derinden üzmüştür.Hayatını kaybeden Kamber Morkoç'a Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.Yaralılarımıza da geçmiş olsun diyoruz.

Ayrıca bölgemizde, bir daha böyle bir olayın yaşanmamasını diliyoruz
13 Temmuz 2015
İSTANBUL ARDAHAN İL DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ve BİRİM BAŞKANLARI
Adına
Ahmet Demirbaş
Ardahan İl Derneği Genel Başkanı
Haberi ekleme saati: 14.03-13 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GAZETECİ CANLI YAYINDAYDI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**KAISİAD Başkanı 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' nın konuğuydu..
27 Yıla yaklaşan gazetecilik hayatına canlı yayın programcılığını da ekleyen Gazeteci Fakir Yılmaz'ın hazırlayıp, sunduğu 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' adılı programa ilgi büyüktü.
Her cumartesi günleri yayınlanacak olan 'Fakir Yılmaz İle İş Dünyası' nın ilk programına katılan Kars-Ardahan-Iğdır İş Adamaları ve Sanayiciler Derneği Başkanı Orhan Gökçe'nin canlı katıldığı programa Ardahan Esnaf ve Sanatkarla Odası Başkanı İsmail Kahya'da telefonla katıldı.

**İlk programa tam puan..

Gazetecilikte ortaya koyduğu performansıyla tanınan Gazeteci Fakir Yılmaz'ın televizyonculukta da ortaya koyduğu performans izleyicileri tarafından ilgiyle karşılanırken, ilk programı tam puan aldı.
Bölgede ki, ülkedeki ekonomik sorunların tartışıldığı programda KAISİAD'ın çalışmaları hakkında bilgi eren KAISİAD Başkanı Ardahan Hoçvanlı İşadamı Orhan Gökçe amaçlarının bölgede ki iş adamlarını geniş çaplı bir çatı altında bir araya getirmek ve bu birliktelikle oluşacak olan güçlü lobi ile bölgeye yönelik ciddi adımlar atmak olduğunu söyledi.
Yönetim kurulu başkanlığını Ardahanlı Aşı ve Ozanlardan olan Yener Yılmazoğlu'nu oğlu Ufuk Yılmazoğlu'nun yaptığı Seymen TV'de her cumartesi günleri saat 21.00'da yayınlanmaya deam edecek.
Haberi ekleme saati: 14.47-12 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

VALİLİK DÜNKÜ HABERİMİZİ DOĞRULADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşÖte yandan dün ilk olarak sitemiz tarafından kamuoyuna duyurulan ve bir grup PKK'lının Göle ilçesinin suyunu kesip, Göle Belediyesine ait araca el koyduğu haberimiz Ardahan Valiliğince de teyit edildi.
24 Saat önce yayınladığımız ve 'gazeteciyim' diye geçinenlerin cesaret edip yayınlayamadığı haberimizle ilgi Ardahan Valiliğince yapılan resmi açıklama şöyle;

**BASIN AÇIKLAMASI

Göle Belediyesinin içmesuyu kaynaklarının bir kısmı Erzurum ili Şenkaya ilçesi İnceçayır mevkiinde ormanlık alanda bulunmaktadır. 09.07.2015 günü öğle saatlerinde su kesintisini gidermek için bölgeye giden Belediye ekiplerine bir grup bölücü terör örgütü mensuplarınca müdahale edilmiş, su kesintisini kendilerinin yaptıklarını beyan ederek arızanın giderilmesini engellemişlerdir. Belediye personeli serbest bırakılmış ancak araca el konulmuştur. Olayın öğrenilmesiyle birlikte Erzurum Valiliğiyle irtibata geçilmiş ve güvenlik güçlerince operasyon başlatılmıştır.
Kamuoyuna duyurulur.
ARDAHAN VALİLİĞİ

Öte yandan konuyla ilgili yeni bir açıklama daha yapan Ardahan Valisi Ahmet Deniz bölgede operasyonlar sürdüğünü ancak her hangi bir çatışmanın olmadığını belirtti.

*BELEDİYENİN ARACINA EL KOYMUŞ, BELEDİYE BAŞKANINI İSTEMİŞTİLER..

Aynı zaman da AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın ilçesi olan Ardahan'ın Göle ilçesinin suyunu karşılayan ana şebekesinin arızasını gidermeye giden Göle Belediyesi çalışanları Göle Belediyesine ait araçla su şebekesinin ana merkezi olan Ağ Yol/Şeref Yayla Mıntıkasında ki bölgeye gittiklerinde yanlarına gelen bir grup PKK'lının araca el koyarak, belediye çalışanlarını Göle'ye yaya olarak gönderdikleri öğrenilmiş.

**Başkanınız gelsin alsın..

İlk olarak sitemiz de gündeme gelen ve yaşan olay ardından yaya olarak Göle'ye gelen ve durumu başkanlarına anlatan belediye çalışanları, araca el koyan grubun kendilerine, 'Siz gidin belediye başkanınız gelsin aracı alsın' dedikleri öğrenilirken, işçiler su şebekesinin de bozulmadığı PKK'lılar tarafından kesildiğini AK Partili Göle Belediye Başkanına aktardıkları öğrenildi.

**Başkan Doğruladı..

Olay ardından görüştüğümüz Göle Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu yaşanan olayı doğrularken, konuyla ilgilendiklerini söyledi.
Haberi ekleme saati: 11.20-11 Temmuz 2015
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MUHTARDAN İLGİNÇ DUYURU
ÇARŞI DA ŞEY EDECEĞİMİZ BİR TUVALET YOK!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Tuvalet için imza kampanyası..

Ardahan Belediyesi binasının da sınırları içinde bulunduğu Kaptanpaşa Mahalle Muhtarı Efrail Yıldız ilan ettiği duyuru ile belediyeyi yerden yere vurdu.
AK Partili belediyenin çalışmamasından yakınan muhtar Yıldır sanal ortamda yaptığı duyuruda belediyenin kendi basın ekibi aracılığıyla kamuoyuna erdiği pozlarla çalıştığını ima etse de Ardahan kent merkezinde yaşanan bir çok sorun karşısında duyarsız kaldığını belirterek, kendi facebook sayfasında yaptığı duyuruda belediyeyi yerden yere vururken, kent merkezinde büyük bir ihtiyaç olan ve bugüne kadar yapılmayan tuvalet için bir imza kampanyası başlattığını söyledi.
Belediyenin muhtarlıklara yer vereceği, taksi duraklarını modernleştireceği, kenti park ve bahçelere boğacağı sözlerini yerine getiremediği gibi kent merkezinde bir wc bile yapmadığından yakınan Ardahan Kaptan Paşa Mahalle Muhtarı Efrail Yıldız kendisine ait facebook sayfasında şu duyuruyu yaptı.

**DUYURU: Ardahan ilinde ailemiz ve çocuklarımızla parklara ve yürüyüşlere gidemiyoruz. Ne yazık ki çocuklarımızın ihtiyaçlarını gidereceğimiz bir değil. Ardahan merkezde hiç tuvalet yok hadi biz Ardahanlıyız alışmışız kahvelere götürmeye çocuklarımızı.. Peki Ardahan'a gelen yabancı insanlar ve kafileler nereye yaparlar? Merkezde en kısa zamanda tuvaletler yapılması için imza kampanyası başlatılmıştır .(utanılarak ) Kaptanpaşa. Mah. Muhtarlığı.

Sayfa 7 - 214 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan