Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 18
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 9 Gün Gelmedi
abdullahank 29 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 119 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 123 Gün Gelmedi
atlantis 144 Gün Gelmedi
baris dursun 145 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 154 Gün Gelmedi
adacala 154 Gün Gelmedi
admin 156 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 157 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan'da Sis ve Pus
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Putin’in kabadayılığı ve ekonomi..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDemokrasinin önünde ki engellerin kaldırılması yönünde ki istemleri gölgelemek için istenen her hakkı vatan hainliği ile suçlayan liderlerin başın da gelen Rusya devlet başkanı Putin bugünler de bir hayli sıkıntıda..
Yıllardır yaptığı kabadayılığın bedelini Rusya ekonomisinin çökmesiyle ödemeye başlayan Putin’in çöken ekonomi karşında ki paniği tüm dünyayı etkilemeye başladı..
Çünkü Putin benzeri kabadayıların sayısının hiç az olmadığı dünya ekonomisi de sarsılıyor..
Ardahan Haber Birilerini de AB başta olmak üzere herkese ‘Haydi oradan, işime karışmayın’ diyerek işi geçiştirmeye çalıştığı şu günlerde yerle bir olan Ruble’nin dolar karşısında erimesi ve dünya devi olarak algılanan Rusya’nın yeniden yoksullaşmasının altında yatanın Putin’in saldırgan ve antidemokratik tutumlarının bedelidir..
Dünyanın ekonomisinin iç içe girdiği bir zaman da elinde ki petrol ve gaz silahını kullanarak, demokrasi istemlerini acımasızca bastıran Putin’in ve onun benzerlerinin kabadaylığı o ülkelerin insanlarının yoksullaşarak bedel ödemesine neden olurken, birilerinin Kremli saraylarını kıskandıran saraylar da oturma keyfini yaşarlar..
Ama gün gelir ki; Yugoslavya'nın dağılmasına yol açan ve başkent yetmez gibi her kentte kendisine saraylar yapan Tito gibi yerle bir olan onca diktatörün sonu gibi bir sonla karşılaşacaklar diye korkarım..
Çünkü halkın ve dünyanın istediği demokrasinin verilmemesi halin de günü geldiğinde önce ekonomi de , ardında diktatör yönetimin de daralmasına neden olduğunu anladıklarında zamanın geçmiş olduğunu anlayacaklar..
Kısaca korkum o ki; Putinlerin sonu da Tito gibi olacak..

**Ardahan'ın Asalak Sözde Esnafları..

Bu kentin gelişimi için mücadele verenleri saymaya kalkarsanız bir elin on parmağını geçer mi bilmem ama bu kentin gelişmesi için mücadele verenleri adeta keriz yerine koyanların sayısının bir hayli fazla olduğunu iyi bilen biriyim..
Çünkü o kerizlerden biri de benim olduğunu bu kent gelştikçe kaymağını yiyen asalak, sözde esnaflar da iyi biliyorlar..
Ardahan Haber Çünkü bu kentin gelişimi için gecesini gündüzüne katanların bu kente kattığının kaymağını yiyen asalak sözde esnaflar içinde bulundukları iş yerlerinden dışarı çıkmadan, hem de kıçları üşümeden rantlarına rant katmanın keyfi için de biz kerizleri izlediklerini de dün ATSO'nun Genç Girişimciler Kurulu Seçimi öncesi ziyaret ettiğim bir iş yerinin sahibinin oğlu ile görüşürken bir kez daha gördüm..
Çoğu alkolik, hapçı ve psikolojik sorunları olan bu asalakların adeta birer kene gibi bu kentin gelişimi için mücadele edenlerin soy isimleri gibi oğulları da babaları gibi bu kentin kaymağını yerken, bu kentin gelişmesi için çabalayanların çabalarına destek vermekten uzak, kendi kapalı iç dünyalarında yaşarlar..
Evet dün bu kentin nasıl gelişeceğini gittiğim bir iş yerinde saf saf bir asalağa anlatırken, onun bu kent gelişirken yediği kaymağın keyfiyle attığı hap ile kayan gözleri, eğilen ağzıyla 'Bana ne kardeşim, ben işime bakar, rantımı kazanırım' anlamına gelen salakça konuşmalarını dinlerken bu kentin diğer bir sorunun da bu asalaklar olduğuna karar verdim..
Dertleri sadece kazanmak olan, kazanırken de ellerini değil taşın altına koymak, sıcak suya bile koymayan bu asalakların ne kadar vergi verdiklerini de merak ettiğiniz de değil 'en çok vergi veren ilk 10 arasında' bin kişinin arasında bile yoklar..
Ama bu kent geliştikçe binaları, evleri para eden, kendilerine bile hayri olmayan küflü paralarına yeni paralar eklenirken Ardahan Vilayet Olsun, Ardahan'ın Gümrük kapıları açılsın, Ardahan'a üniversite açılsın, Ardahan'a havaalanı gelsin, kısacası Ardahan gelişsin çabaları içinde hiç göremezsiniz..
Birileri masalarına misafir olur, çay, yemek yerler diye korkan bu aslaklar kahveye gitmez, lokanta da yemez, sahada olmaz, topta, futbol da görünmez, iş yerlerinde çıkmaz, cadde de gezmez tiplerdir..
Çünkü nasılsa bu kentin gelişmesi için çalışıp, çabalayan kerizler var..
Onlar çalışır, çabalar bu asalak, sözde esnaflar yerler..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Müteahhidi değil, yetkiliye çağırın..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz gün Posof ve Ardahan Merkezde ki okulların da araların da bulunduğu bazı gezi ve incelemeler de bulunan Ardahan Valisi Ahmet Deniz’in Ardahan Haberi mesleği olmamasına karşın bir inşaat mühendisi gibi okulların ve diğer inşaatların yapımını, malzeme kullanımını ve kalitesini incelediğini gördük.
Ve incelenen inşaatların çokta iyi olmadığını ve bu inşaatları yapan müteahhidi kızarak yanına çağırdığını gördük..
Evet, kentin mülki amiri olan Valinin bu tür ziyaret ve denetimleri daha de sıklaştırıp, incelemelerini arttırmasını umarken, müteahhitleri değil, onları kontrol eden yetkili yanında götürmesini ve kızacaksa onlara kızması gerektiğini belirtiriz..
Çünkü kontrol onlarda..

**İl başkanı bulamayan bir iktidar..

Muhalefet İl Başkanlarının ilçelerden getirildiği Ardahan'da iktidar partisinin de il başkanı bulamadığını yazsak sanırım sizde bizim kadar şaşırırsızın..
Çünkü değil Ardahan'a, ülkeye, dünyaya kafa tuttuğunu ileri süren ikitdar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi il başkanı bulamıyor..
Ardahan Haberi Mevcut il başkanının önümüzde ki genel seçimlerde milletvekil adayı olacağını açıkladıktan sonra kimin il başkanı olacağını kara kara düşünen bu partinin için de bulunduğu sıkıntıyı hala aşamadığını gördüğümüz Ardahan'da iktidar olup, kapısında 'Ben il başkanı olayım' diyenlerin sayısının yok denecek kadar az olması gerçekten düşündürücü bir durum.
Çünkü bu ülke de en çok oyu alan bir partinin il başkanı sorunu yaşıyor..
Mevcut aday adayların hiç birisinin kamuoyun da destek almadığı ise diğer ayrı bir sorun olarak AK Parti'nin bu sorunu nasıl olup aşacağı merak edilirken, bu partinin bu sorunu aşmak için atama yoluna gideceği de büyük bir ihtimal olarak karşımızda duruyor..
Çünkü bir iktidar partisi olan AK Parti'nin aradığı kriterler de bir adayı olmadığı gibi, 'Ben aday olayım' diye kapısın da bekleyenler de yok..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AMATÖR LİGİ DEVAM ETTİ..

Ardahan Haberleri **Ardahan Spor Liderliğe Devam Etti..

12 Futbol Kulübünün Mücadele ettiği Ardahan 1. Amatör Liginin 11. Hafta karşılaşmaları hafta sonu yapılan 4 karşılaşma ile devam etti.
Ligin lideri olan Ardahan Spor Halilefendi Semt Sahasın da karşılaştığı 23 Şubat Spor'u 8-0 yenip, aldığı 3 puanla ligde ki puanını 33'e çıkarıp, ilk yarıyı lider olarak tamamladı.
Diğer karşılaşmalar da ise; Posof Spor, Göle Belediye Spor'u 6-5 yenerken, Bağdeşen (Kinzodamal) Spor, Göle Senemoğlu Spor'u 4-2, Sulakyurt (Sarzep) Spor, Anadolu Spor'u 2-0 yendi.

**Yarın iki karşılaşma var..

Ardahan Spor'un 33 puanla 1. yarıyı lider olarak tamamladığı Ardahan 1. Amatör Ligi yarın Arıspor ile Kale (Halilefendi) Spor ve Göle Gücü Ağzıipek (B. Cincorup) Spor karşılaşmaları ile tamamlanacak.
Haberi ekleme saati: 17.52-20 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN HAFTA SONU HABERLERİ..

Ardahan Haberleri **Ardahanlı Ozan Önser Akpınar hayatını Kaybetti…

Ardahan’ lı Aşıklarından Bağdeşen (Kınzodamal) köylü Önser Akpınar vefat etti.
Yakalandığı amansız hastalığıyla ilgili İstanbul’da bir süredir tedavi görüyordu.
Aşık Ozan Önser Akpınar geçtiğimiz gün hayatını kaybetti.

**Ardahanlı Senarist Serbest Bırakıldı…

14 Aralık soruşturması kapsamında gözaltında bulunan Ardahan Göle İlçe doğumlu senarist Elif Yılmaz dün çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

Ardahan Haberleri **VALİ HOÇVAN'DAYDI..

Ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilk olarak Bayramoğlu köyüne giden Ardahan Valisi Ahmet Deniz, ilköğretim okulunu ziyaret etti. Okulda incelemelerde bulunan Vali Deniz, girdiği dersliklerde öğrencilerle sohbet ederek, çeşitli hediyeler verdi. Okul ziyaretinin ardından Vali Deniz, köy konağında biraraya geldiği köylülerin sorun ve isteklerini dinledi.

**SYDV Üye Seçimi Yapacak..

Ardahan Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 2015 Yılın da yapacağı yarımları belirleyen komisyon da görev yapacak iki Mütevelli Heyetin de yer alacak üyeler için seçim yapacak.
22 Aralık 2014 Günü, Ardahan Toplantı Salonun da yapılacak olan seçim de 2 asıl, 2 yedek üye için 40 Dernek Temsilcisinin belirlediği üyeler oy kullanacak.

Ardahan Haberleri **ARDAHAN'DA HIRSIZLIKLARI MOBESA ÖNLEDİ..

Ardahan'da yaşanan hırsızlık olaylarının MOBESE sayesinde önlendiği bildirildi.
Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, 2010 yılında faaliyete geçen MOBESE sayesinde 2010-2014 yılları arasında il merkezinde büyükbaş hayvan hırsızlığı olayının yaşanmadığı ifade edildi.
Emniyet olarak özellikle hırsızlık olaylarına ayrı bir önem verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"İlimiz polis sorumluluk bölgemizde ikametten, iş yerinden, resmi kurum ve kuruluşlardan, otodan hırsızlıklarından ve ilimizin geçim kaynağı olan büyükbaş hayvan hırsızlığı olaylarının önlenmesi ve suç soruşturmalarının en etkin şekilde yapılabilmesi için Asayiş Şube Müdürlüğümüz bünyesinde özel bir araştırma ekibi kurularak, sorumluluk bölgemizde olay yoğunluğu bulunan mahallelere ağırlık verilmiş, polisin sokak ve mahallelere hakim olması sağlanmıştır."
Açıklamada, ayrıca 2014 yılında söz konusu olaylarla ilgili yakalanan 130 kişinin adli makamlara sevk edildiği belirtildi.

Ardahan Haberleri **Engellerini Notalarla Aşıyorlar..

Ardahan Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kurulan müzik atölyesinde, zihinsel ve bedensel engelliler melodika, def, ağaç bango, dijital davul gibi müzik aletlerini çalarak engellerini aşıyor.
Ardahan Tanıtma ve Güzelleştirme Derneği'nin hazırladığı proje kapsamında kurulan atölyede, haftanın bir günü engellilere müzik öğretmeni eşliğinde ders veriliyor.
Merkezde kalan 30 engelli, melodika, def, ağaç bango, dijital davul, djembe, darbuka, makaras, piyano, yağmur çubuğu, yumurta shaker ve üçgen zilden oluşan müzik aletleriyle "ritim" tutturmak için çabalıyor.
Dernek Başkanı Burak Taştan, yaptığı açıklamada, projenin İçişleri Bakanlığı katkılarıyla gerçekleştirildiğini söyledi.
Taştan, "Bugün çok mutlu ve sevinçliyim. Gerçekleştirdiğimiz bu projeyle engelli kardeşlerimizi sevindirmeyi başardık. Onların müzik söylemesine, müzik dinletmelerine, müzik aletlerini çalmayı öğrenmelerine sebep olduk. İşin manevi boyutu bu olsa gerek. Çok mutluyum, çünkü amacımıza fazlasıyla ulaştık" dedi.
Merkezin müdürü Hanım Helen Değer ise ilk kez müzik atölyesine kavuştuklarını ve bu nedenle mutlu olduklarını ifade ederek, "Artık haftanın bir günü engellilere müzik dersi vermeye başladık. Bu arkadaşlarımız belki ileride müzik ziyafeti sunabileceklerdir. Projeye katkı sunan herkese bu engelli kardeşlerimiz adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 13.32-20 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri **ARDAHAN ÜNİVERSİTESİNİN
HESAPLARI DENETİME ALINDI..

Kurulduğundan bu yana 123 Trilyon para aktarılan Ardahan Üniversitesinin hesapları Sayıştay Müfettişleri tarafından denetime alındı.
Bir haftaya yakındır tüm hesapları incelemeye alınan Ardahan Üniversitesinin bugüne kadara yaptığı tüm hesapların didik didik edildiği bilgisi alındı.

**Serhat Ardahan Spor'da Denetime Alınacak..

Öte yandan son günlerde hesapları, alıp/verdikleri de tartışılan Ardahan Serhat Spor'un kulüp evraklarının da denetleneceği, Son haftalarda puan ve destek kaybı yaşayan Serhat Spor Kulübü ile birlikte Ardahan Amatör 1. Futbol Ligin de mücadele eden diğer takımlarında denetime alınacağı bilgisi alındı.

**Üniversite Öğrencileri Öldü..

Ardahan Üniversitesin de okuyan iki öğrenci geçirdikleri rahatsızlık sonucu hayatlarını kayıp ettiler.
Kız öğrenci Kübra Altusoy'un tatile gittiği memleketi Erzurum da kalp krizi sonucu hayata göz yumarken, Mehmet Emin Ay adlı öğrencinin de beyninde ki ur dolaysıyla Ardahan Üniversitesi kampüsün de rahatsızlanarak hayata göz yumduğu bilgisi alındı.

**GAZETECİNİN ANASI DA VEFAT ETTİ..

Öte yandan Ardahanlı gazetecilerden Murat Abdullahoğlu’nun annesi Yurdagül Abdullahoğlu hayata göz yumdu.
63 Yaşında olduğu öğrenilen Abdullahoğlu’nun uzun süredir rahatsız olduğu öğrenildi.

**Yoksul Vilayette Bedelliye 1 Milyon!..

Bedelli kanunu çıktıktan sonra askere gitmek istemeyenlerin kuyruğa girdiği Askeri Şubesi önünün de sıraya giren Ardahanlıların bugüne kadar 1 Milyon TL. ödeme yaparak terhis oldukları öğrenildi.

**Mafya değil, Köylü Aldı..

Ardahan Belediyesi tarafından özelleştirilen çöp ihalesi gerçekleşti.
3 Trilyona yakın bir meblağ ile ihale edildiği öğrenilen çöp ihalesini Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy'un köylüleri olan bir firmanın aldığı bilgisi alındı.
Ancak ihalenin daha sonra bazı eksiklikler dolaysıyla komisyon tarafından iptal edildiği öğrenildi.

Ardahan Haberleri **Damal Spor Kuruldu..

Son haftalarda yaşadığı kulüp içi sıkıntılar dolaysıyla 3 Ocak'ya yapılmak üzere kongre kararı aldığı ileri sürülen Ardahan'ın BAL Ligi temsilcisi Serhat Ardahan Spor Kulübü sıkıntıları aşmaya çalıştığı şu günler de yeni bir futbol takımı daha kuruldu.
2015-2016 Sezonun da Ardahan 1. Amatör Futbol Liginde mücadele etmeye hazırlanan Damal Spor resmi olarak kurularak, çalışmalarına başladı.
DAMAL SPOR KULÜBÜ adında kurulan yeni futbol kulübünün yönetim kurulu şu isimlerden oluştu.
ABDURREZZAK CANPOLAT/ONURSAL BAŞKAN/Damal Kaymakamı
1-ERGİN ÖNAL/BAŞKAN/ Damal Belediye Başkanı
2-YASİN ZORLU /2. BAŞKAN, 3-METİN SALCAN/SAYMAN, 4-YALÇIN US/SEKRETER, 5-GÜRBÜZ ÇAKABAY/ÜYE, 6-MURAT DALANBAY/ÜYE, 7- ÜMİT ERYIKAR/ÜYE

**Çıldır ve Hanak bekleniyor..

14 Futbol takımının mücadele ettiği Ardahan 1. Amatör Futbol Ligin de yer almak için kurulan Damal Spor'ile birlikte Ardahan'ın Göle, Posof ilçelerinin futbol kulüpleri olurken, futbol kulübü olmayan Çıldır ve Hanak'ın da takım kurmaları beklenmektedir.

Ardahan Haberleri **Muharrem Çapan
AK Parti Ardahan İl Başkanı Adayı mı Oluyor?

Merkez İlçe Kongrelerini bitiren iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisin de yarış hızlanıyor.
Mevcut İl başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar'ın 2015 Genel Seçimlerin de Ardahan'dan Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıkladıktan sonra Baydar'ın yerine kimin İl başkanı olacağı yarışının devam ettiği AK Parti'de Yüksek Okul Mezunu Muharrem Çapan'ın da her an adaylığını açıklayacağı ileri sürülmekte.

**Başkan'ın Yardımcısı ve Özel Kalem Müdürü tayin istedi..

Ardahan Belediyesi Başkan Yardımcısı Levent Turan ile Özel Kalem Müdürü Önder Avşar'ın belediyede ayrılmak istedikleri ve bu yönde belediyeye dilekçe verdikleri öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 23.13-19 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali Küçüklerle Küçük Oldu..

Ardahan Haberleri Vali Ahmet Deniz, faaliyete geçen ve inşaatı devam eden okulları denetledi.
Denetlemeleri kapsamında Yeni Mahalle’de faaliyete geçen Atatürk İlkokulu’nu ziyaret eden Vali Deniz, okulda incelemelerde bulundu. Okulun durumu hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Deniz, dersliklere de girerek öğrencilerle sohbet etti.
Denetlemelerini sürdüren Vali Deniz, daha sonra İnönü Mahallesi’nde inşaat çalışmaları devam eden İlkokul binasında incelemelerde bulundu.

**Posof İlçesi’nde de çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu..

Posof İlçesi’ne giden Vali Deniz, Kaymakamlık binası önünde Kaymakam Ufuk Özen Alibeyoğlu, Belediye Başkanı Cahit Ulgar, kurum müdürleri ve vatandaşlar tarafından karşılandı.
Karşılamanın ardından Kaymakamlık makamına geçen Vali Deniz, son kararname ile ilçe kaymakamı olarak atanan Ufuk Özen Alibeyoğlu’na yeni görevi dolayısıyla hayırlı olsun dileklerini iletti.
Beraberindekilerle birlikte bir süre Kaymakamlık makamında sohbet eden Vali Deniz, daha sonra Cumhuriyet Başsavcısı Recai Bilgin ile birlikte İlçe Cumhuriyet Savcılığı’nı ziyaret ederek, görev yapan hakim ve savcılarla görüştü. Buradaki ziyaretinin ardından Posof Çok Programlı Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Vali Deniz, girdiği dersliklerde öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilerden daha fazla ders çalışmalarını ve başarılı öğrenciler olmalarını isteyen Vali Deniz, okul ziyaretinin ardından karma öğrenci yurdunda öğrencilerle birlikte yemek yedi. Vali Deniz, inşaat çalışmaları devam eden İmam Hatip Lisesi ve pansiyonlarda da denetlemelerde bulundu.
İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Amirliği ve Sağlık Ocağını da ziyaret eden Vali Deniz, daha sonra Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen hibe desteklemeleri sonucu kurulan konaklama oteli inşaatında incelemelerde bulundu.
İlçe merkezinde görüştüğü vatandaşlarla da bir süre sohbet eden Vali Deniz, ilçeden ayrıldı.

Ardahan Haberleri **Aralık ayı Kaymakamlar Toplantısı, Vali Ahmet Deniz başkanlığında yapıldı...

Valilik Toplantı Salonu’ndaki toplantıya Vali Deniz ile birlikte Vali Yardımcısı Muharrem Coşgun, İlçe Kaymakamları ve kurum müdürleri katıldı.
2014 yılının son Kaymakamlar Toplantısı olması nedeniyle, yıl içerisinde yapılan kamu yatırımları, Sodes desteklemeleri, sağlık, eğitim, spor, kültür, turizm ve sanat faaliyetleri hakkında geniş değerlendirmelerde bulunuldu.
Toplantıda konuşan Vali Deniz, özellikle eğitim konusunda titiz çalışmaların yapılması gerektiğine vurgu yaparak, “Okullarımızın çoğunun fiziki şartları iyi seviyede ve öğretmenlerimizin tamamı asil kadrolu. Bunlarla birlikte az sayıda kalan birleştirilmiş sınıfları da tamamen ortadan kaldırdığımız zaman, eğitim konusunda neredeyse hiçbir sorunumuz kalmayacak ve o zaman eğitimde ki başarı çıtamız hızla yükselecek. Öğretmen ve öğrenci motivasyonu konusu da bu anlamda önem taşımaktadır. Okullarımızı sık sık ziyaret edelim, öğretmenlerimizle öğrencilerimizle buluşup, sohbetler edelim, velilerle irtibata geçelim. Eğitim bir gönül işidir, sevgi işidir. Onlara bu işi önemsediğimizi, yanlarında olduğumuzu hissettirelim” dedi.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından evi olmayan vatandaşların tespitinin hassasiyetle yapılması yönünde kaymakamlara talimat veren Vali Deniz, “Yaş gözetmeksizin evi olmayan, ihtiyaç sahibi durumunda olan vatandaşlarımızın durumunu değerlendirelim ve çalışmalarımız neticesinde Ardahan’da evsiz vatandaşlarımız kalmasın” diye konuştu.
Sigara denetimleri konusunda ki hassasiyetini de belirten Vali Deniz, konu hakkında talimat vererek, sürekli olarak denetimlerin yapılmasını ve ihbarların titizlikle değerlendirilmesini istedi. Engelli vatandaşlara yönelik çalışmalardan bahseden Vali Deniz, akülü tekerlekli araç ihtiyacı olan engelli vatandaşların tespit edilerek, ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda çalışma başlatılmasının önemine dikkat çekti. Vali Deniz ayrıca, Ardahan’da organ bağışı konusunda da bir kampanya başlatacaklarını kaydetti.
Haberi ekleme saati: 19.25-18 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İnönü’ye Kırmızı
Kongre’ye Mavi!..

Ardahan Haberleri Ardahan Belediyesi, Yeni Yıl öncesi caddeleri geceleri LED ışıklarla aydınlatmaya başladı.
Yapılan çalışma ile farklı bir görünüm ve figürlerle aydınlatılacak caddeler LED teknolojisi ile ışıl ışıl hal geliyor.
Kaldırımların Andezit taşla yapımı yanı sıra, çevre düzenleme çalışmalarına da büyük önem veren Ardahan Belediyesi, cadde ve sokakları motifli özel LED ışıklandırmalarla aydınlatma çalışmasına başladı.
Ardahan Belediyesi, şehrin gece görüntüsüne görsel bir güzellik kazandırmak amacıyla ana caddelerdeki aydınlatma direklerine, motifli LED aydınlatmaları monte ederek, caddelere ayrı bir renk kattı, şehrin her alanda değişimi gelişimi için büyük caba sarf ettiklerini, Ardahan’ın Ardahanlıya yakışır bir kent olma yolunda hızla ilerlediğini söyleyen Belediye Başkanımız Köksoy, alt yapı kadar şehrin görsel yapısındaki çalışmalarımızda büyük önem veriyoruz, yollarımızı asfalt kaldırımları andezit taşla yaparken yeşil alanları da çoğalttık. Kenti güzelleştirme adına yaptığımız çalışmaları taçlandırma adına da caddelerimizi LED ışıklandırmaları ile aydınlatıyoruz, diye konuştu.

**Neden Karışık Değil?

Öte yandan kentin ana caddelerini LED ışıkları ile süsüleyen Ardahan Beleidyesinin kentin caddeleri arasında ayrım yaptığı ileri sürüldü.
Bu ayrımım yapılan ışıklandırma çalışmalarında İnönü caddesinin sadece kırmızı LED’lerle, Kongre caddesinin bir çok rengin bulunduğu Mavi ve çarpcı ışıklarla süslemesi olduğunu belirten Ardahanlılar tüm cadde ve sokakların aynı renklerle süslenmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

**TARİHİ BİNALARDA IŞIKLANDIRILSIN..

Yapılan çalışmayı beğenen Ardahanlılar bu güzel çalışmanın başta Akkoş’un binası olarak bilinen tarihi bina ve kentin diğer simge binalarının da ışıklandırılması gerektiğine işaret ettiler.
Haberi ekleme saati: 17.11-18 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MUTLU KERİMOĞLU
“KARDEŞLİĞİN GARANTÖRE İHTİYACI YOK”

Ardahan Haberleri 2015 seçimlerinde CHP’den Ardahan Milletvekilliği için aday adaylığını açıklayan Mutlu Kerimoğlu’ndan, Ensar Öğüt’e yanıt var.
CHP Milletvekili Ensar Ögüt “Ben aday olmazsam CHP Ardahan’da seçim kazanamaz” açıklamasıyla tepkilerin odağına oturdu.
3 dönemdir milletvekilliği koltuğunda oturan Öğüt yeniden aday adayı olduğunu söyledi. CHP milletvekilinin yaptığı açıklamalara tepkiler ardı ardına geldi. CHP’den 2015 seçimlerinde milletvekili aday adayı olan ve uzun süre Öğüt’ün danışmanı olarak Ardahan’a ve Ardahanlılara hizmet eden Mutlu Kerimoğlu’ndan da yanıt geldi.
Mutlu Kerimoğlu, Ensar Öğüt’ün “Ardahan’da Türk Kürt kardeşliğinin garantisiyim,sigortasıyım” sözlerine tepki gösterdi.
“Yüzyıllara uzanan kadim kardeşliğin garantöre ihtiyacı yok” diyen Kerimoğlu sözlerine şöyle devam etti:
“Türk Kürt kardeşliğinin en güzel örneğinin yaşandığı bir adrestir Ardahan, sigortaya gerek yok. Kaldı ki yapay sigortalar gün gelir yanar, atar. Kardeşlik daimdir Ardahan’da. Kimsenin garantörlüğüne de ihtiyacı yoktur. Ardahan’da evlerimizin kapıları ardına kadar birbirimize açıktır, bizim memleketimizde kimse kimsenin etnik kökenine bakmaksızın karşısındakini sofrasına buyur eder, ekmeği paylaşırken kim olduğuna asla önem vermez, önemli olan insan olmasıdır.” dedi. CHP siyasetinde etnik köken, mezhep ayrımcılığı hiçbir zaman olmadı diyen Kerimoğlu, milletvekili Öğüt’ün Ardahan’da Alevinin 9 bin oyu vardı şimdi 4 -5 bin kaldı sözlerine de tepki gösterdi. CHP aday adayı Mutlu Kerimoğlu;
‘’CHP’nin en sade üyesi bile etnik köken ve mezhep siyaseti yapmaz. Siyaseten ağabeyim olan sayın Öğüt, Alevi yurttaşlarımıza yönelik sayılar vererek ayrımcılık yapmıştır. Ögüt’ün Alevi yurttaşlarımız için dile getirdiği “göç verdiler bugün bu kadar kaldılar’’ifadesi yarın onları yok sayma anlamına gelir. Ardahan’ın aydınlık yüzüyle, CHP’nin herkesi kucaklayan siyaseti ile bu söylem bağdaşmamıştır. Bu yaklaşım “sıfırlamacı” yaklaşımdır. Ardahan’da emeğiyle, alın teriyle, çoluğunun çocuğunun rızkından arttırarak CHP’ye katkı vermekten onur duyan Alevi’yi SIFIRLAMA çabasıdır ki kabul edilemez” dedi.
Kişiler değil toplumsal birliktelik başarıyı getirir diyen Mutlu Kerimoğlu, Öğüt’ün “ben olmazsam Akp kazanır” sözlerine de karşı çıktı. Parti emekçilerini, CHP’nin köklü geçmişini hiçe sayan bir söylem diyen Kerimoğlu sözlerini “siyaset tek başına başarıya ulaşılacak bir alan değil, halkla birlikte örgütlü mücadele ile başarı gelir. Ardahan’da her dönem CHP çizgisi iktidar ortağı olmuştur. Sosyal demokratlar, Atatürkçü, laik ve yurtseverler insanlarımız her seçimde teveccüh gösterip partimize güç katmıştır. O yüzden ben varsam başarı var demek gerçeklerle bağdaşmaz. Amacımız halkımızla birlikte başarmak, partimizi daha yukarıya taşımak olmalı” dedi.
Haberi ekleme saati: 17.05-18 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA GÜNÜN EN SON HABERLERİ..

Ardahan Haberleri **Yerli Malı Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor..

12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli Malı Haftası etkinlikleri başladı.
Başta Çıldır Şehit Öğretmen Sezgin Yolcu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda plmak üzere Arahan’da ki okulllar da kutlanmaya başlanan Yerli Malı Haftasın da öğrenciler evlerinde yapılan yemek, pasta ve kurabiyeler ile haftayı kutlamaya başladığı görüldü.

**YERLİ MALI..

Türkiye'de tüm okullarda kutlanan belirli günler ve haftalardandır.
II. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi'ni toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlandı. 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur.
Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.

Ardahan Haberleri **‘Öğretmen İçin Çal Ardahan’ Klibi Ekibi Ardahan Belediyesinde..

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy,Ardahan’da ki öğretmenler tarafından hazırlanan ve ülke genelinde büyük ilgi toplayan, ‘Öğretmen İçin Çal Ardahan’ klibinde görev alan öğretmenleri makamında kabul etti.
Ardahan’da görev yapan çeşitli branştaki öğretmenler bir araya gelerek, kendilerinin seslendirdikleri “Öğretmen İçin Çal Ardahan” şarkısına klip çektiler.
Ardahan’ın tarihi ve turistik mekânlarında çekilen,öğretmenler günü programında sürpriz çalışma Organizasyonda görev alan öğretmenler,Başkan Köksoy’u makamında ziyaret ettiler çalışmanın çok anlamlı olduğunu belirten Başkan Köksoy kutsal bir görev olan öğretmenlik mesleğinin, müzikle buluşturmalarından dolayı öğretmenlere teşekkür etti.

Ardahan Haberleri **Basketbol Ardahan İl Birinciliği Sona Erdi..

014-2015 Sezonu Okul Sporları Genç Erkekler Basketbol İl Birinciliği Müsabakaları 24-28 Kasım 2014 tarihleri arasında yapılarak tamamlandı.
Büyük çekişmelere sahne olan müsabakaların sonucunda İl birinciliğini (1). Rekabet Kurumu Fen Lisesi, 2. Kazım Karabekir Teknik Lise ve E.M.L ve 3. 80 Yıl Anadolu Lisesi Olmuşlardır. Ödülleri Spor Şube Müdürü Eyyup Yavuzarslan,ve Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Lisesi E.M.L Müdürü Remzi Almas, tarafından verilmiştir.

Ardahan Haberleri **Göle ve Iğdır'da mezarlığa yapılan saldırı kınandı..

Göle'de ve Iğdır'da DBP, HDP öncülüğünde, Senemoğlu köyünde yapımı devam eden "Ahmet Güler Şehitliği"ne yapılan saldırı kınanarak, saldırı sonrası yaşanan olaylarda gözaltına alınanların serbest bırakılması istenildi.

Ardahan'ın Göle ilçesinde, HDP ve BDP öncülüğünde dün Senemoğlu köyünde yapımı devam eden "Ahmet Güler Şehitliği"ne yapılan saldırıyı kınamak ve ardından çıkan olaylarda yaşanlara ile gözaltlılara dikkat çekmek amacıyla açıklama yapıldı. Yoğun polisiye önlemlerinin alındığı ilçede, DBP ilçe binası önünde bir araya gelen ve aralarında DBP PM Üyesi Ayşegül Çoban, DBP İlçe Eş Başkanı Adem Durmuş, HDP İlçe Eş Başkan Yardımcısı Nurettin Özbey'in de bulunduğu çok sayıda yurttaş, "Şehidimize uzanan eller kırılsın" Baskılar bizi yıldıramaz" ve "PKK halktır halk burada" dövizlerini açarak, "PKK halktır. halk burada", "Şehit xwînate erdê namîne", "Göle uyuma onuruna sahip çık" ve "Disa disa serhıldan seroke me Öcalan" sloganlarını attı.

'Valinin kararını kınıyoruz'

Ardından yurttaşlar adına açıklama yapan DBP yöneticisi Yaşar Kaya, Göle'de polis ve asker ile halk üzerinde baskı uygulanmak istendiğine dikkat çekerek, valinin mezarlık için verdiği yıkım kararını kınadı. Kaya, "Özel arazide Göle'ye bağlı Senemoğlu köyünde yapımı biten Ahmet Güler Şehitliği Ardahan Valisi'nin talimatıyla dün sabah saatlerinde hunharca bir şekilde askerler tarafından yıkılmıştır. Göle halkı olarak alınan yıkım kararını kınıyoruz" diye konuştu.

'Sonuna kadar Öcalan'ın arkasındayız'

Kürt halkı olarak sonuna kadar PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın arkasında olduklarını belirten Kaya, şunları aktardı: "Biz Kürt halkı ve dostları olarak Sayın Abdullah Öcalan'ın yanında ve arkasında yer alıyoruz. Yürüttüğü demokratik çözüm sürecini destekliyoruz. Gelinen bu aşamada sürecin ilerlemesi için Meclis'e gönderilen güvenlik yasasının derhal geri çekilmesi ve gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu vesileyle de yıkım emri veren Ardahan Valisi'ni Göle'ye yaptırdığı uygulamalardan dolayı istifaya çağırıyoruz."
Yapılan açıklamanın ardından kitle sloganlar eşliğinde 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

'Yapılan saldırı kabul edilemez'

Iğdır'da da,"Şehit Ahmet Güler Şehitliği"ne yapılan saldırı kınandı. DBP ve HDP öncülüğünde DBP il binası önünde yapılan açıklamaya, DBP İl Eş Başkanı Mehmet Nuri Çifçi, belediye eş başkanları Murat Yikit, Şaziye Önder, Tuzluca Belediyesi eş başkanları Mehmet Gültekin, Neşegül Can, il genel ve belediye meclis üyeleri katıldı.
Burada açıklama yapan DBP il yöneticisi Kemal Kum, Kobanê eylemlerinin ardından başlatılan gözaltı ve tutuklama furyasına dikkat çekti. Dün Ardahan halkının değeri olan mezarlığa saldırının kabul edilemez olduğunu söyleyen Kum, "Ardahan halkımız demokratik bir yürüyüş gerçekleştirmiş ancak faşist AKP polisi halkın bu demokratik yürüyüşüne tahammül edemeyerek halkın üzerine gaz bombalarıyla tomarlarla saldırmış. Burada bu faşist zihniyeti kınamak için Iğdır halkı olarak Ardahan halkımızın yanında olduğumuzu belirtiyoruz'' dedi.

Ardahan Haberleri **BÜTÜNLEŞTİRMEK İÇİN ADAYIM..

Milliyetçi Hareket Partisi Ardahan İl Kongresi 15 Ocak 2015 tarihinde yapılacak. Mevcut Başkan Taşkın Polat'ın tekrar aday olacağı seçimlerde, 2009-2014 yıllarında MHP Merkez İlçe Başkanlığı yapan Hülya Davutoğulları MHP'den İl Başkanlığı adaylığını açıkladı.
MHP İl Başkanlığı adaylığını açıklayan Davutoğulları, "Partide bütünleştirici güç olacağım", kadınlarımızın, bacılarımızın sorunlarını, dertlerini iyi biliyorum,şimdiye kadar neden kadınlarını oyunu alamamışız, demek ki onların derlerini yeterince dinlememişiz.. İnşallah yapacağımız istişareler sonrasında İl Başkanlığı görevi ile de 2015 yılı genel seçimlerinde partimizden milletvekili çıkarma gayreti içerisinde olacağız. Bizlerde adayımız kim çıkarsa onu destekleyeceğiz. İnşallah 15 Ocakta İl Başkanı olarak bütünleştirici unsur olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Partimize adaylık sürecim hayırlı olsun" diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 10.49-18 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN’A DEĞİL,
Siirt, 2017 Yılında Havalimanına Kavuşuyor..

Ardahan Haberleri Plan ve projesi hatta bütçesi hazırlanmışken son anda yapılmasında vazgeçilen Ardahan’a Havaalanı isteminin devam ettiği şu günler de hükümet bir vilayete daha havaalanı yapılacağını ilan etti.
Ardahan ile birlikte vilayet olmasına karşı havaalnı yapılan Iğdır’ın yanın da şimdi de Siirt’e havaalanı yapılacağı duyuruldu.
Siirt'in havalimanı 2017'de hizmete açılacak. Havalimanından günlük yaklaşık 1.810 kişinin yararlanması bekleniyor.
Siirt'in yıllardır özlemini duyduğu havalimanına 2017 yılının ilk aylarında kavuşması planlanıyor. Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) başvuru dosyasında yer alan bilgilere göre, havalimanının yatırım tutarının ise yaklaşık 400 milyon lira olması bekleniyor. Proje içi üst yapı tesisleri dahil olmak üzere toplam 420 hektarlık bir alan kullanılması planlıyor.

**TURİZMİ DE CANLANDIRACAK..
Havalimanının fizibilite ve ekonomik ölçütler göz önünde tutulduğunda, öncelikle ilgili bölge, dolayısıyla da Türkiye için önemli yatırım olacak. Havalimanının işletme aşamasında bin personelin istihdam edilmesi öngörülüyor. Havalimanın bölge ekonomisine de büyük ölçüde katkı sağlaması amaçlanıyor. Siirt Havalimanı'ndan günlük yaklaşık bin 810 kişinin faydalanması bekleniyor.

**ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK..
Proje için yatırım süresinin bir yılı projelendirme olmak üzere 3 yıl olması planlanıyor. Havalimanının 2017 yılının ilk aylarında işletmeye açılması bekleniyor. Siirt Havalimanı'nın ekonomik ömrünün 25 yıl olması öngörülüyor. Siirt'in bulunduğu coğrafi konum, ülkesel ve bölgesel kalkınma stratejileri ve çözüm süreci düşünüldüğünde projenin gerçekleştirilmesiyle Siirt'in ve turizm potansiyeli olan ilçelerinin gelişmesine de katkı sağlanması amaçlanıyor.
Haberi ekleme saati: 10.49-18 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ENSAR ÖĞÜT:
Ardahan’ın Sigortası Benim…

Ardahan Haberleri CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan’da Kürt ve Türk arasında sigorta görevinde bulunduğunu söyledi.
Gazetecilere genel seçimler ve gündeme ilişkin konular hakkında özel açıklamalarda bulunan Öğüt, Bir milletvekilinin yapması gereken ne varsa ben hepsini yapıyorum. Hatta daha fazlasını yapıyorum. Bir çok ilde teşekkür mesajları alıyorum. Vatandaşın sorunlarını çözdüğüm için mutlu oluyorum” dedi.
TBMM’de en çalışkan milletvekilleri arasında gösterilen ve gerçekleştirdiği birçok eylemlerle Türkiye’nin gündemine oturan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, en çok soru önergesi veren rekortmen milletvekili olarak tanınıyor.

**İL ÖRGÜTÜNÜN ALINMASINA KARŞI ÇIKTIM..
CHP Ardahan İl Örgütü hakkında çeşitli şikayetlerin CHP Genel Merkezine yapıldığını da açıklayan YDK Üyesi Ensar Öğüt, “Demokrasiye inanmış biri olarak CHP Ardahan İl Örgütünün görevden alınmasına karşı geldim.
Seçimle gelen seçimle gider, ancak mevcut Başkan İlimdar Senem’in CHP Ardahan İl Başkanı olması için verdiğim mücadele ne yazık ki birileri tarafından algılanmış değil. Ama zaman kimin haklı olduğunu gösterecek” demesi dikkat çekti.
CHP’nin Doğu Anadolu’da tek milletvekili olan Ensar Öğüt, Genel Seçimlerde kendisine ihtiyaç duyulduğu için yeniden milletvekili aday adayı olacağını, aksi takdirde CHP’nin Ardahan’da seçimi kayıp etmesinden endişe duyduğunu dile getirdi.

**ÇALIŞMASAM CHP ARDAHAN’DA KAYBEDER…
Partisinin kendisini milletvekili göstermemesi durumunda CHP’den Milletvekili adayı olacak kişiye destek vererek seçimlerde çalışmalıyım. Çalışmasam CHP seçimi kaybeder. Ardahan’da 3 dönemdir devletle yarışıyorum. Çıldır, Göle ve Posof’ta aldığım oy, geçmişle kıyaslandığında ciddi bir fark ortaya çıkıyor. Şahsi oyum olmazsa bu kadar gayret ve çalışma göstermezsem seçmen yönünü AKP’ye çevirir” dedi.

**ARDAHAN’DA 4 BİN ALEVİ VATANDAŞ GÖÇ ETTİ
Ardahan’da son 12 yılda 4 Bin Alevi vatandaşın göç ettiğine vurgu yapan Öğüt: “12 Yıl önce Ardahan’da Alevi oyu yaklaşık 9 Bin civarındaydı. Şimdi bu sayı 5 Bine kadar düşmüş. CHP’nin Ardahan’da milletvekilliği kazanması için sadece Alevi oyu yeterli değildir. Muhafazakar ve Kürt kesiminde de ciddi oy aldığım için aradaki makas kapanıyor. Ardahan seçmeni beni tanıyor ve güveniyor. Bu gerçeklerler ortada, yoksa Kars ve Iğdır modeli ortaya çıkar, toplum ayrışmaya doğru yol alır” ifadesini kullandı.

**ÖN SEÇİM HİKAYE..
Bazı ulusalcı ve kutuplaştırıcı çevrelerce dillendirilen Genel Seçim Öncesi Ön Seçim isteğinin partiyi bölme ve zayıf düşürmeye yönelik bir düşüncenin ürünüdür diyen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, kamuoyu yoklamaları en doğal ön seçimdir. Bunun dışında hareket etmek bir tarafın kazanılması diğer tarafın kaybedilmesine neden olur. Bunun için Ardahan ve benzer illerde ön seçim istemek uydurulmuş hikayedir” şeklinde konuştu.
Haber: Barış Bilgin
Haberi ekleme saati: 21.05-17 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CENK TURAN:
Bu kentin geleceği gençlerdir..

Ardahan Haberleri 25 Aralık'ta yapılacak olan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu başkanlığına aday olan Ardahanlı İşadamı Cenk Turan Ardahan'ın geleceğin de umutlu olduğunu söyledi.
Ardahan'ın geleceğinin gençler olduğunu belirten ATSO Genç Girişimciler Kurulu Başkan Adayı Cenk Turan aday olduğu genç girişimciler kuruluna başkan seçilmesi halinde ATSO'nun kuruluşundan bu yana doğru dürüst bir çalışması olmayan bu kurumu Ardahan'ın güzel geleceği için en aktif hala getireceklerini söyledi.
Genç beyinlerin üreteceği projelerin hayata geçmesi için çabalayacaklarını belirtti.
Ardem Tavukçuluk Firması Sahibi Özmen Demir ile birlikte gazetemizi ziyaret edip, 25 Aralık'ta yapılacak olan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası'nın Genç Girişimler Kurulu seçimi öncesi vre sonrasın da yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren TURAN GRUP'un Yönetim Kurulu başkanı Cenk Turan ATSO'ya üye genç iş adamları ile birlikte çıktıkları bu yolda diğer Ardahanlı genç iş adamlarını da yanlarına alıp, Kafkaslara açılan Ardahan'ın tüm dünyada tanıtıp, gelişimine katkı sunacak projeleri hayata geçireceklerini belirtti.
Haberi ekleme saati: 21.05-17 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ATALAY: EĞİTİM DE 90 YILDA YAPILMAYANI YAPTIK..

Ardahan Haberleri AK Parti'li Atalay: "Osmanlıca; bu coğrafi havzada yüzlerce yıl boyunca vücut bulmuş devasa kültür mirasımızın ana dilidir.
AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, eğitimde 90 yılda yapılamayanların onlarca katını başardıklarını söyledi. Atalay, "Tam anlamıyla bir kimlik ve anlam bunalımıyla geçirdiğimiz yüz yılın sonunda gördük ki dil ve din başta olmak üzere, medeniyet değerlerimizle her türlü rabıtayı kesmek için verdiğimiz onca çabaya rağmen, yine de muasır medeniyet seviyesine çıkamamaştık. Son yıllarda milli eğitimde bir anlamda öze dönüş olarak da tanımlayabileceğimiz değişimler, esasında bizi bizle buluşturmak gibi son derece anlamlı bir çaba olduğu yeterince açık değil midir? Bir toplumun kendi kültür mirasıyla buluşması kadar tabii ne olabilir? Osmanlıca; bu coğrafi havzada yüzlerce yıl boyunca vücut bulmuş devasa kültür mirasımızın ana dilidir. Ana dili bilmemek demek kişinin anasıyla konuşamaması demektir, başka bir ifadeyle kökünden beslenemeyen dal demektir. Kişinin anasıyla konuşmasını zinhar yasaklamış olmak gibi yıllar boyu işlenmiş yüz kızartıcı ayıptan henüz kurtulmuş iken gelin, dedemizin mezar taşını okuyamama mahcubiyetinden de arınalım" diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 16.29-17 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Türkiye Nereye Gidiyor?..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Başarı hepimizin, başarısızlıkta..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın gelişimi için herkesin sağında solun da mücadele ettiği bir süreçte kendi imkanları ile yola çıkıp, daha sonra verilen imkan ve moralle önemli Ardahan Haberleri bir yol alan spor’da yaşananları hemen her Ardahanlı yakın da takip ediyor.
Ardahan’ın yakaladığı bu atmosferin devamı için de herkese büyük görev düştüğünü bilen biri olarak bu kentin başarısının da, başarısızlığın da hepimize, her Ardahanlıya mal olacağını herkes bilmelidir..
Bu nedenle son günler de yaşanan gelişmelerin inat, şımarıklık, ukalalıkla değil, saygıyla, ‘Ben değil, hepimiz’ denilerek hareket edilmesi gerektiğini hatırlatırım..
Spor da yakalanan başarının 500 Binin üzerin de Ardahanlının bulunduğu İstanbul’un yüzünü Ardahan’a dönderdiği bir sırada bu önemli gelişmeyi kişisel egolara kurban etmemek ve en önemlisi başkasının parasıyla, adıyla, imkanı ile kabadayılık yapmamak gerekir..
Ve en önemlisi bu işin bir mahalle takımı değil, tüm toplumun takımı olduğunu anlamanın gerektiğini belirtirken, bu yaşananların yeniden olumlu bir atmosfer içine alınıp, el birliği ile ‘Yeniden, haydi hep berber’ denmesinin zamanın geçmediğini de unutmamak gerekiyor..

**Karışmayın işime..

Ardahanlı Amatörler, Vali başta olmak üzere kenti yöneten idarecilerin ve basının kendilerini yanlız bıraktığından yakındığı şu günler de görülmeye başlanan bir davayı tüm dünya yakından izliyor..
Ardahan Haberleri Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı üyesi 35 kişi hakkında Gezi olaylarına ilişkin açılan davanın ilk duruşması bugün görülmeye başlanırken, geçtiğimiz gün gazete ve televizyon merkezlerini basıp, gazetecileri içeri alan anlayışın sahibi ülke de yaşanan antidemokratik girişimlere tepki koyan Avrupa Birliğine ‘İşime karışmayı, siz kim oluyorsunuz?’ diyerek kafa tutuyordu..
Kobani olayları ardından 5 bin kişiyi göz altına aldırıp, bunların 500’ünü tutuklatan anlayışın sahibinin demokrasi anlayışının da bir kez daha ortaya çıktığı son gelişmeler bu ülkenin gün geçtikçe tek adam dönemine girmeye başladığını da ortaya koymaktadır..
Dün KCK, Ergenekon, Balyoz, bugün Cemaat diyerek insanları toplayan anlayışın iki taraftarı ‘Hükümeti yıkmak’, ‘Hükümete Darbe’ diyerek mahkemelere çıkarırken, Ardahan’da yeni gözaltıların olduğunu öğreniyorduk..
Ve hasıl ‘Karışmayın işime’ diyerek demokrasiyi koruyan anlayışı kutluyorum..

**Sustukça sıra sana gelecek..

Cemaat basınına yönelik yapılan baskın ardından aradığım ilk kişi bir zamanlar Ardahan’da Zaman Gazetesi Muhabirliği yapan Kutbettin Tarhan oldu.
Ardahan Haberleri Ardahan’dayken Kubi diye seslendiğimiz ve geçmiş olsun dileğimden sonra Tarhan’a ilk sözüm, ‘Ya Kutbettin ben sana demiyor muydum susmayın, sustukça sıra size gelecek..’ diye..
Gülümseyip, ‘Haklısın abi’ demekten öte bir şey diyemeyen Kutbetin’e ülke de olduğu gibi Ardahan’da da değişen bir şey olmadığını ve başta gazeteciler olmak üzere herkesin yaşananlar karşısında sus, pus olduğunu tekrarlayınca başta cemaati olmak üzere tüm susanların bu son yaşananlardan ders alması için duacı olmasını da isteyerek telefonu kapattım..
İstanbul merkezli bu baskın öncesi Ardahan’da da aynı şeylerin yaşandığı ve Göle’ye giderken önleri kesilip, gözaltına alınan 19 kişiyi görmezden gelen ulusal basının iş kendisine gelince ‘Özgür Basın Susturulamaz’ sloganları atması ne kadar gülünçse, aralarında HDP, DBP İl Başkanlarının da bulunduğu bir çok kişinin gözaltına alınması karşısında susulması da o kadar acı olduğu bir ülke de barışın, kardeşliğin, özgürlüğün gelmesi için herkesin ‘Benim için’ değil, ‘Herkes için demokrasi, özgürlük’ demesi gerekmez mi?
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Başkan da vekil gibi yalnız..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAltı yıldır Ardahan Belediye Başkanlığı görevini yapan Faruk Köksoy’un bu kentin alt ve üst yapısının yenilenmesi için verdiği mücadele toplumun büyük kesimi Ardahan Haberleri tarafından takdirle izlendiği bir gerçektir.
Önümüzde ki yerel seçimler de belediye başkan adayı değil, milletvekili adayı olacağı da konuşulan Köksoy’un bu kentin gelişimi için verdiği mücadele de adeta yalnız olduğunu da söyleyebiliriz..
Çünkü bir kaç çalışanı dışında Ardahan Belediyesinin tüm yükünün Başkan Köksoy’un boynun da olduğunu her Ardahanlı görmekte, izlemekte..
Kısacası Milletvekili Prof. Orhan Atalay gibi başkanın da yalnız olduğunu Köksoy’da, Atalay’da görmelidir..

**Suçlu sadece yıkanlar mı?

Başta Kürt sorunu olmak üzere ülkenin bir çok sorunu karşısında ortaya koydukları mücadele ile devletin ve iktidar ile büyük bir mücadele veren HDP ve ona Ardahan Haberleri yakın kurumların Ardahan’da ki temsilcilerinin basiretsizlikleri Göle’de yaptırılan mezarlığın faşist bir anlayış sonucu yıkılmasıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır..
Çünkü değerlere saygı için halkın istemi ve parasıyla yaptırılan mezarlık korunamamış, faşist düşüncenin yıkıcı anlayışına fırsat verilmiştir..
Başta Göle’de ki DBP, HDP’liler olmak üzere bölge de bulunan temsilcilerin acizliğini ortaya koyan bu duruma sebep olanlar da o mezarlığı yıkanlar kadar sorumlu ve öz eleştirileri alınması gerekenler değil midirler?..

**Basın Özgürlüğü ve Okur..

Ardahan Haberleri 25 Kuruş verip, gazete almayan ama gazete gitmeyince 75 kuruşluk kontörü harcayıp, ‘Gazete bana niye gelmiyor?’ diye bizi arayan bir okur kitlesinin olduğu ülkem de basın ve medyaya yeni bir baskın daha yaşanıyor..
Zorunlu olmadıkça hayatın da Yay/Sat bayisine gidip bir gazete almayan, ama kuyruklarına basıldığı da, ‘Gazeteciye 100 Lira verip, haber yaptırıyorlar’ diye facebook kabadayılığı yapan bir okuru olan ülkem de basın özgürlüğüne nasıl sahip çıkılabilir ki?
Bilmem ama bu ülke de bir milyon satan bir gazetenin merkezi basılıp, genel yayın yönetmeni gözaltına alını yorsa Ardahan’dan Göle’ye giderken gözaltına alınan 19 kişiyi nasıl koruyup, kollanır ki?..

**Ardahan’da Siyaset..

Ardahan Haberleri 2015 Genel Seçimlerinin yaklaştığı günler de milletvekili olmak isteyenler de sahaya çıkmaya başladılar..
Kimi ilk kez aday olmayı düşünürken, kimileri ise tadını aldıkları meclise yenden gidip, orada ömürlerinin sonuna kadar kalmayı hedeflediklerini gördüğümüz Ardahan’da, ‘Kimler Milletvekili Adayı Olacak?’ sorusuna da cevap arandığını da izlemekteyiz..
Seçmenin net olmadığı, tavrını açıkça ortaya koyamadığı Ardahan’da ki siyaset arenasın da yaşanan boşluğu doldurmak için yarışanların toplum nezdinde nasıl karşılandıkları ise bulutlu, bir kadar da sisli..
Çünkü Ardahan’da ki siyaset gelene ağam, gidene paşam diyor..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'IN ÇÖPÜ İÇİN
MAFYA MI DEVRE DE!

Ardahan Haberleri Yıl sonu dolaysıyla yenilenen dev ihaleler nedeniyle başta belediye olmak üzere bir çok kurum hummalı bir çalışma yürüttüğü Ardahan'da bazı kişilerin firma yetkilisi adı altın da müteahhitleri tehdit ettiği ileri sürülüyor.

**Belediye emniyet altına alınmalı!..

Geçtiğimiz gün yapılan greyder ihalesi ardından büyük tartışmaların yaşandığı Ardahan Belediyesinin yarın yapacağı çöp ihalesi nedeniyle bir hayli gergin geçtiği, Ardahan dışında Ardahan'a gelen bazı kişilerin bu ihaleye girmek isteyenleri tehdit ettiği iddia edilmekte.
Başta emniyet güçleri olmak üzere yetkililerinin yarın yapılacak olan Ardahan Belediyesi Çöp İhalesini takibe alıp, bu işe girmek isteyen ancak tehdit edildikleri ileri sürülen müteahhitleri koruması gerektiğine dikkat çekilirken, mafya görüntüsü sergileyen tiplerin belediyeyi adeta ablukaya aldığı da ileri sürülmektedir.
Haberi ekleme saati: 16.21-17 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA CHP
GÖLE'DE DBP/HDP EYLEM YAPIYOR..

Ardahan Haberleri **KÖPRÜLÜ BELDESİ YENİDEN BELEDİYE..

Son günler de hareketli günler yaşanan Ardahan'da iki yeni eylem daha gerçekleşecek.
Cumhuriyet Halk Partisinin 'Hırsızlar Haftası' adını verdiği 17 Aralık-25 Aralık Yolsuzluk Operasyonun 1. Yıl dönümün de Ardahan'da bir eylem yapacağı öğrenilirken, Göle'de de beklenmedik bir an yıkılan mezarlık için yeni bir eylem yapılacağı bilgisi alındı.

**Köprülü belediyesinin yeniden açılması Danıştay’dan onaylanarak çıktı..

ENSAR ÖĞÜT “GÖZÜMÜZ AYDIN”
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, kapatılan Köprülü belediyesinin yeniden açılmasının kesinleşmesi ve Danıştay Kararının Erzurum Bölge Mahkemesine gönderilmesinin ardından, bölge halkına hem geçmiş olsun hem gözünüz aydın dedi.
KARAR TAMAM
Köprülü Belediyesinin açılması için çalışmalar yürüten ve yakından takip edenlerden biri olan Ensar Öğüt,son gelişmeler üzerine yapığı açıklamada, “ Avukatlarımızın bilgilendirmesinin yanı sıra ben de 28.11.2014 tarihinde yayınlamış olduğum açıklamada, Göle Köprülü Beldesi ile ilgili davayı takip eden Av. Murat Toprak ve Danıştay 8. Dairedeki ilgililer ile yapmış olduğum görüşme sonucunda,dosyanın ilk incelemesinin yapıldığına, konuyu yakınen takip ettiğime ve 28.11.2014 tarihinde karar düzeltmenin lehimize çıkarak tek bir imza beklendiğine dair bilgi vermiştim.

**EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR
15.12.2014 Pazartesi tarihi itibariyle beklenen imza atılarak Karar Düzeltme kazanılmış ve Belediye Eski Başkanımız Yıldırım Sarıkaya ve Av. Murat Toprak ile de bilgiler paylaşılmıştır. Bu durumda konunun Ankara’da ki işlemleri bitmiş ve Erzurum Bölge İdare Mahkemesine gönderilmiştir. Avukatlarımıza, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Titizlikle takip ettiğim bu konunun sonuçlanarak seçimin bir an önce yapılması için elimden geleni yapacağımı belirtir, komuoyunun tüm hemşehrilerimin bilgisine saygılarımla sunarım” dedi.
Haberi ekleme saati: 11.06-17 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yollar yeniden kazılacak..

Ardahan Haberleri Yıllardır bir türlü yapılmayan Ardahan yolları Mart ayından itibaren yeniden kazılacak.
Konu hakkın da bir açıklama yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy önümüzdeki bahar ayının başında itibaren Ardahan kent merkezin de bulunan yolların ‘Yağmur kanalları’ çalışması dolaysıyla yeniden kazınacağını belirtti.
17 Milyonluk bir projenin daha hayata geçirileceğini belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy güzel bir Ardahan için Ardahanlının biraz daha sabırlı olmasını istedi.

**ARITMA TAŞERONU İŞİ BIRAKTI..

Öte yandan Ardahan-Göle, Ardahan, Hanak, Damal, Posof ve Ardahan Çıldır yollarını yapan müteahhitlerin sık sık işi bırakmaları, taşeronlarla anlaşamaması dolaysıyla bir türlü bitmeyen Şehirlerarası yolları gibi kamuya ait bir çok proje ve yatırım da müteahhit ve taşeronların işi bırakmaları nedeniyle bitirilemiyor.
Göle Devlet Hastanesi, Ardahan Belediyesi İş Hanı gibi bir çok yatırımın müteahhit ve taşeronları ile yaşanan sorunlar dolaysıyla bir türlü bitirilemediği Ardahan'da en son olarak Arıtma Tesisinin yapan firmanın taşeronunun işi bıraktığı ve icralık olduğu bilgisi alındı.
Haberi ekleme saati: 10.59-17 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Başkan: Serhat’a Sahip Çıkacağız
GEREKİRSE YÖNETİM DEĞİŞECEK!..

Ardahan Haberleri Ardahan’ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil eden Serhat Ardahan Spor’un 4 hafta öncesine kadar yakaladığı atmosferi ikinci yarıda da devam etmesi içim elinden geleni yapacağını belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy kulübün son haftalar da yaşadığı olumsuzluğun önüne geçmeye kararlı olduğunu belirtti.
Yakalanan olumlu havanın ve moral motivasyonunun devamı için kulüp için de yaşanan rahatsızlığı önleyerek aşabileceklerini, bunun da mevcut yönetimin gerekirse kongreye gidip, yönetimi yenileyerek, yeni bir çıkışa izin vermesini sağlayacaklarını belirtti. Bu yönde çalışmaların devam ettiğini belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı Ardahan’ın futbolda da bir yere gelmesi için kararlı olduklarını belirtti.

**KULÜBÜN CAM ÇERÇEVESİNİ KIRDILAR!..

Ardahan’ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil eden ve son haftalarda yaşanan kulüp içi gelişmeler dolaysıyla gündemde düşmeyen Serhat Ardahan Spor’a valilik tarafından tahsis edilen binanın cam, pencerelerinin kulüp antrenörü ile futbolcular arasın da çıkan tartışmanın kavgaya dönmesi sonucu kırıldığı ileri sürüldü.
Son hafta da lig birinciliğini de kayıp eden Serhat Ardahan Spor’da yaşanan bu gelişme ardından bir çok futbolcunun da Ardahan’da ayrıldıkları görülürken, bu futbolcuların ligin tatile girmesinden dolayı mı, yoksa kulüpten ayrıldıklarından mı olduğu öğrenilemedi.

**KURALAR ÇEKİLDİ

Merkezi İstanbul’da bulunan Köprülü Derneği, Anadolu Şübesi, Gençlik Kolları ve Organize Komitesi tarafında düzenlenen II. Futbol Turnuvası kuraları pazar günü Köprülü Derneği Merkezinde çekildi. Açılış konuşmasını yapan Serkan KARAKILIÇ yeni dönem için kurallarıda komite ve takım sorumluları ile paylaştı.
Atilla KARADOĞAN, Menderes SARIKAYA, Ercan ÇAKMAKÇI ve Güven ÖZYILDIRIM anısına yapılacak olan Turnuva Müsabakaları Aralık ayın ilk Pazar günü Esenyurt'da başlayacak ve bir sonraki hafta Anadolu yakasında devam edecek... Final maçı ise çekilen kura sonucunda Anadolu Yakasında oynanmasına karar verildi.
İki gurup sekiz takım dan oluşan müsabaka sonuçlarında guruplardan çıkan ilk dört takım Çapraz eşleştirmeyle (1. 4. İle 2. 3. Ile) eşleştirilecektir....
Guruplar
A GURUBU 1.Hafta: Durançam 1- Doruk. , Yastemal - Kaniya Tomel, Kartal -Tek Çam., Awaşor -Fırtına.
B GURUBU 1. Hafta: Rojava -Yayla. , Lanse İnşaat -Devgençler, Xuro leQe -Karapaça , Durançam 2 -Gundilona
Haberi ekleme saati: 10.52-17 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BOŞ MEZARLIĞI YIKACAĞINIZA
TOPLU MEZARLIĞI AÇIN!..

Ardahan Haberleri **yIKILAN MEZARLIK BİRİLERİN YERİNDE OYNATACAK GİBİ!

Geçtiğimiz gün beklenmedik bir karar ile yıkılan Göle'de ki mezarlık gerginliği bir nebze de olsa düştüğü bir sıra da İHD Ardahan'da ki toplu mezarın açılması için yeniden çağrı yaptı.

**ARDAHAN'DA BİR TOPLU MEZAR VAR..
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesince 6 yıl süren çalışmanın sonucunda güncellenen Türkiye'deki "Zorla Kaybedilenler, Faili Meçhul Cinayet, Yargısız İnfazlar, Toplu Mezarlar" raporu kitaplaştırıldı.
İHD Şube Başkanı Raci Bilici, dernekte düzenlediği basın toplantısında Türkiye'de binlerce insanın evlerinden, yerlerinden, yurtlarından alınarak kaybedildiğini iddia etti.
Faili meçhullerle ilgili en büyük sorunun zaman aşımı konusu olduğuna dikkati çeken Bilici, taleplerinin başında, toplu mezarların açılarak bulunan insan kalıntılarının kimlik tespitinin dışında nasıl öldüğünün de araştırılması geldiğini kaydetti.
Türkiye'de 30 yılı aşkın süre devam eden çatışmalarda öldürülen PKK'lıların da toplu mezarlara gömüldüğünü iddia eden Bilici, "Bu ülkede yıllar boyu devletin güvenlik güçleri organizasyonuyla ve bizzat ülkeyi yönetenler tarafından yürütülen konsept gereği binlerce insan evlerinden, yerlerinden, yurtlarından alınarak kaybedilmiştir. Yine binlercesi devlet gözetimindeki yapılar tarafından faili meçhul bir şekilde katledilmiştir. Onlarca sivilin cenazeleri toplu mezarlarda ortaya çıkmıştır" dedi.
Bilici, geçmişle yüzleşme ve hakikatlerin araştırılması konusunu önemsediklerini, Türkiye'nin, toplu mezarlarla ilgili "Minnesota Protokolü"ne imza atması ve gereklerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

**25 kentte 348 toplu mezar..

Türkiye'de 25 kentte 348 toplu mezarın bulunduğunu, bu mezarlarda 4 bin 201 kişinin olduğunun iddia edildiğini dile getiren Bilici, şimdiye kadar açılan 45 mezarda 281 kişiye ait kemiklerin çıkarıldığını söyledi.
Rapora göre, Diyarbakır'da 41, Siirt'te 40, Bitlis'te 40, Hakkari'de 37, Bingöl'de 39, Van'da 25, Şırnak'ta 19, Mardin'de 15, Batman'da 12, Tunceli'de 9, Ağrı'da 4, Malatya'da 3, Antalya'da 3, Elazığ'da 2, Kahramanmaraş'ta 2, Sivas'ta 2, Şanlıurfa'da 1, Kars'ta 2, Iğdır'da 1, Muş'ta 1, Ardahan'da 1, Adıyaman'da 1, Gaziantep'de 1, Hatay'da 1 ve Erzincan'da 1 toplu mezar bulunuyor.

**Göle'de ki mezarlığın yıkılması birilerini yerin de edecek gibi..

Öte yandan geçtiğimiz gün beklenmedik bir anda yıktırılan ve büyük tepki alan Ardahan'ın Göle'de ki mezarlığı yıkma kararı verenlerin başının bir hayli ağırdığı ve her an üst düzey bazı bürokratların görevlerin de el çektirilebilecekleri alınan bilgiler arasın da oldu.
Haberi ekleme saati: 22.48-16 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Posof Belediye Başkanı
Bursa Ardahan Federasyonunu
Ziyaret Etti..

Ardahan Haberleri Ardahan’ın sınır ilçesi Posof Belediye Başkanı İl dışı ziyaretlerine devam ediyor.
AK Partili Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar son olarak Bursa’da bulunan Ardahanlılar Federasyonunu ziyaret ederek, yeni yönetimi kutlayıp, desteklerini beklediğini söyledi.
Öte yandan BUARDEF Bursa Ardahan Dernekleri Federasyonu 2. olağan genel kurulunu yaparak federasyon genel başkanlığına Zekai AYDIN seçildi.

**Damal’da Spor İçin Toplantı Yapıldı..

Damal’da gençlere ve çocuklara yönelik spor faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi.
Toplantıya, Damal Kaymakamı Abdurrezzak CANPOLAT ve Damal Belediye Başkanı Ergin ÖNAL’ın katıldı.Kayak,Yüzme,Futbol,Basketbol v.b. spor branşlarına ilçemizdeki gençlerin ve çocukların teşvik edilmesi, yetenekli gençlerin ve çocukların iyi birer sporcu olmaları yolunda gerekli maddi ve manevi desteğin sağlanacağı konu alındı.
Ayrıca Damal Spor Kulübünün kurulması ve geliştirilmesi ile ilgili görüşülüp, Damal Spor Kulübünün temelleri atıldı.
Haberi ekleme saati: 12.12-15 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Belediye de
Doğalgazla Isınmaya Başladı..

Ardahan Haberleri Azerbaycan’dan getirilip, Gürcistan ve Türkiye üzeinde dünya petrol piyasalarına aktarılan Doğalgazı bu yıl ilk kez yakmaya başlayan Ardahan’da Belediye de doğalgaz ile ısınmaya başladı.
Doğalgaz şebekesi çektiren kurum ve iş yerleri arasına giren Ardahan Belediyesi doğalgaz ile ısıtmaya çalıştığı binasının onarımına da devam ediyor.
Haberi ekleme saati: 11.58-15 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Amatör Şikayetçi!..

Ardahan Haberleri Ardahan 1. Amatör Futbol Ligin de Mücadele eden 14 Amatör Futbol Takımı destek göremediklerinden yakındılar.
GÖLE SPOR, ARDAHAN SPOR, POSOF SPOR, ARI SPOR, SENEMOĞLU SPOR, ANADOLU SPOR, GÖLE GÜCÜ, SULAKYURT SPOR, AĞZIPEK SPOR, 23 ŞUBAT SPOR, KALE SPOR ve BAĞDEŞEN SPOR’un mücadele ettiği Ardahan 1. Amatör Futbol Liginin sahipsiz bırakıldığını belirten Amatör Kulüp Başkan ve Yöneticileri Ardahan’da da sadece Bölgesel Amatör Liginin olmadığını, 400-500 gencin kendi imkanları ile kar, kış demeden mücadele ettiğini, ancak kimsenin kendilerine sahip çıkmadığından yakındılar.
Haberi ekleme saati: 11.53-15 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YALAKADAN SANATÇI OLUNMAZ!

Ardahan Haberleri **KILIÇDAROĞLU HADDİNİ BİLDİRDİ : 'HÜLYA AVŞAR KİM, SANATÇIMI? YALAKADAN SANATÇI OLMAZ'

14 Aralık operasyonunu değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Basın üzerindeki baskılar pek çok çevreyi kaygılandırıyor” dedi.
***CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi;
“17-25 Aralık haftasının 'Yolsuzluk Haftası' olmasını istedik. Bilboardları kiralamak istedik. Yolsuzluklar unutturulmak isteniyor ama unutmayacağız ve unutturmayacağız.
Bu operasyonlar intikam alma güdüsüyle yapılan operasyonlardır. Devleti yönetenler intikam duygusu, hınçla yönetemezler. Devletin televizyonu bile önyargıyla haber yapıyor, ön yargıyla bunu kamuoyuna yansıtmaya çalışıyor.”

**AVŞAR DA KİM?

"Cumhurbaşkanı Sarayı konusundaki sözlerinizle ilgili Hülya Avşar tazminat davası açtı” denilmesi üzerine Kılıçdaroğlu,
“Hülya Avşar kim? Sanatçı mı? Yalakadan sanatçı olmaz. Sanatçı dik durur, gücün karşısında eğilmez” diye konuştu.
CHP lideri, HDP’yle ittifak iddialarıyla ilgili olarak ise “Bizim kimseyle ittifak yapmaya ihtiyacımız yok” dedi.
Haberi ekleme saati: 11.45-15 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bir Zamanlar Karacalarımız Vardı..

Ardahan Haberleri Orman kesimlerinin devam ettiği Ardahan’da bir zamanlar özgürce dolaşan yabani hayvanlar artık görülmüyor.
Başta Çamlıçatak (Gölebert) Ormanların da olmak üzere Ardahan’ı saran ormanlar da artık eskisi kadar yabani hayvanın olmadığı görülüyor.
Evliya Çelebi Seyahatnamesinde adı ‘Meşe Ardahan olarak geçen Ardahan’ın çevresinde ki ormanları azalmasıyla birlikte orta da kayıp olan yabani hayvanların başında gelen hayvanların başın da Karacalar gelirken, Ayı, Domuz gibi yabani hayvanların da ortada gözükmediği Ardahan ormanları kesilmeye devam ediyor.
Haberi ekleme saati: 09.52-15 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Saffet Kaya
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül
ve AK Partili Bakanları ofisinde ağırladı..

Ardahan Haberleri Geçtiğimiz günler de Ardahan’a gelerek bir dizi ziyaretler de bulunan Ardahan eski milletvekili Saffet Kaya’ya önemli ziyaret.
11. Cumhurbaşkanı, Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Bakanlar ile birlikte Milletvekilleri, 23. Dönem Ardahan Milletvekili Saffet Kaya'yı çalışma ofisinde buluşup, yemek yediler.
Ardahan’dan Ankara’ya döndükten sonra Saffet Kaya’ya ait facebook sayfasında yayınlanan fotoğrafta Kaya’nın Ankara bürusun da önemli ziyaretçileri olduğu görülürken Kaya’yı ziyaret edip, birlikte yemek yiyenlerin başın da eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM’si Başkanı Cemil Çiçek, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Enerji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Adalet Eski Bakanı Sadullah Ergin, Ak Parti Trabzon Milletvekili, Kemalettin Göktaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Baş geldiler.
Türkiye ve Ardahan’da ki gelişmelerin değerlendirildiği öğrenilen yemekte 2015 Genel Seçimlerinin de konuşulduğu bilgisi alındı.
Haberi ekleme saati: 09.46-15 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ENSAR ÖĞÜT,
MÜHENDİSLERİN EYLEMİNE
DESTEK VERDİ

Ardahan Haberleri Sosyal medya üzerinden bir araya gelen yüzlerce işsiz Gıda, Ziraat, Su Ürünleri Mühendisleri, veteriner ve teknikerler eylem yaptı.
Aylardır atanmayı bekleyen işsiz gıda, ziraat, su ürünleri mühendisleri, veteriner hekim ve teknikerler Kasım ayında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının atama yapmaması ve gelecekle ilgili herhangi bir açıklamanın yapılmamasından dolayı Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda eylem yaptı. Gençler emek verdikleri sınavdan sonuç almayı ve bir an önce bakanlığın alım yapmasını istediler.
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'te mühendisleri yalnız bırakmayarak onların protesto eylemine katılarak, destek açıklamasında bulundu. Mühendislerle halay da çeken Öğüt, bir de hükümete çağrıda bulunarak "çözün bu işi" dedi.
Haberi ekleme saati: 09.42-15 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yaz/Kış Çoban Çocuklar..

Ardahan Haberleri Ülkenin yoğun gündemi arasın da sorunları unutulan doğuda ki çocuklar okuyorlar mı, çobanlık mı yapıyorlar anlaşılamıyor..
Yaz tatilini ailelerinin hayvanlarına çobanlık yapan Ardahanlı çocuklar kışları da hafta sonları da kar, kış demeden çobanlığa devam ediyorlar.
Türkiye’nin 81 Vilayeti için de başta üniversite sınavların da olmak üzere bir çok sınav da sondan üçüncü olan Ardahan’da ki çocukların yeterli, eğitim alamadıklarını ortaya koyan bu durumun önüne bir türlü geçememesi ise ayrı bir sorun olarak karşımızda duruyor.
Haberi ekleme saati: 21.19-14 Aralık 2014
Haber/Foto: www.kuzeyanadolugazetes.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SUSTULAR, SIRA ONLARA GELDİ!

Ardahan Haberleri Ülke de yıllardır yaşanan onca faşist saldırılara, bir o kadar haksız uygulamalara karşı sessizliği ile tanınan ve antidemokratik uygulamaları büyük oran da destekleyip, susan cemaat basının amiral gemisi Zaman Gazetesi polis baskınına uğradı.
İstanbul başta olmak üzere 13 ayrı il de Zaman Gazetesi ve Samanyolu televizyonuna yönelik gerçekleştirilen operasyon ülke de ve dış basında da yankı uyandırdı.
Gözaltına alınan Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve cemaate yakın bir çok kişi, bir zamanlar desteklediği hükumetin emriyle şu an birer suçlu olarak ifade veriyorlar.
‘Basın susturulamaz’, ‘Bunu da yaz tarih’ sloganları altında gözaltına alınan Ekrem Dumanlı’ya en büyük destek sol ve demokrat orijinli gazetecilerden geldi.
Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz’ın da attığı twittirle kınadığı operasyonu duyanlar, ‘Susma, Sustukça Sıra Sana da Gelecek’ sloganını hatırlatan sitemlerle Zaman ve cemaate yakın diğer basın kuruluşlarına yapılan baskını kınadıkları görüldü.
Haberi ekleme saati: 20.59-14 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İmam Hatipli Kızlar
Liseli Kızları Dövdü!

Ardahan Haberleri Öğrencilerine verilen yemeklerin kalitesiz olduğu ileri sürülen Ardahan’da ki okullar da ard arda çıkan kavgalar dikkat çekerken, son kavga kızlar arasında yaşandı.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz hafta yaşanan kavga da İmam Hatip Lisesi Öğrenci Yurdundan kalan bir grup kız öğrenci Ardahan Lisesinde okuyan kızların sınıf ve yurtlarını basarak arkadaşlarıyla kavga eden öğrencileri dövünce karakolluk oldukları öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 20.55-14 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK PARTİLİ BAŞKANDAN
NOEL SÜSLEMESİ..

Ardahan Haberleri Yaklaşan yeni yıl öncesi Yılbaşı hazırlıklarına başlayan Ardahan esnafı tüketiciyi iş yerlerine çekmek için vitrinlerini yenileyip, ışıklandırdığı şu günler de Ardahan Belediyesi de kent merkezin de bulunan parkta ki ağaçları ışıklandırdı.
Başta Kura Nehri çevresinde ki parklarda ki ağaçlar olmak üzere kentin simgesi konumundaki Kura Nehri üzerin de bulunan 100 yıllık demir köprünün yanı başında ki beton köprünün ardından Ardahan kent merkezin de ki parkı da ışıklandıran Ardahan Belediyesi yeni yıl öncesi çalışmalarına devam ediyor.

**ESNAF NOELLE MÜŞTERİ BEKLİYOR..

2014 yılını geride bırakmaya hazırlanan Ardahan esnafı da yaklaşan 2015 yılı için hazırlıklara başladı.
Vitrinlerini temizleyip, ışıklarla süslemeye başlayan Ardahan esnafı Hristiyan kültüründe yeri olan Noel Baba'nın mankenleri ile iş yerlerine müşteri çekmeye çalıştığı görülüyor.
Haberi ekleme saati: 20.19-14 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ŞIMARILIKLIĞA
UKALALIKTA EKLENİNCE
LİG BİRİNCİLİĞİ DE GİTTİ!..

Ardahan Haberleri **Kars Spor Vurdu, Ardahan Serhat Durdu..

Ardahan'ı Bal Ligin de temsil eden Serhat Ardahan Spor yönetiminin şımarıklığı sonucu yaşanan kulüp içi deprem olumsuzluklara ve puan kayıplarına neden olmaya devam ediyor.
Kamuoyunun Ardahan adına verdiği desteğin morali ile alınan başarıların yöneticilerin şımarıklığına kurban edilmesi ve aynı yöneticilerin bunun ötesine geçip, takımı destekleyenlere karşı ukala tavırlar içine girmesi sonucu önce moral, ardından maddi, manevi kayıplar yaşayan Serhat Ardahan Spor evinde karşılaştığı Giresun Görele Spor ile 0-0 berabere kalınca, BAL Liginin ilk yarısının son maçın da lig birinciliğini kayıp etti.

**Kars Spor 3 Puanı 3 Golle Aldı..

Öte yandan Serhat Ardahan Spor gibi Türkiye Bölgesel Amatör Ligi 2. Gurupta mücadele eden Karsspor, kendi evinde Trabzon ekibi Beşikdüzüspor ile oynağı maçı, 80 ve 90’ıncı dakikalarda attığı 3 golle 3 – 2 yenerek tarih yazdı.

**Amatör'e kar engelli..

Serhat Ardahan Spor'un son iki hafa da kayıp ettiği puanlarla BAL Ligin de inişe başladığı aynı hafta da Ardahan 1. Amatör Futbol Ligi maçları da vardı.
Kalespor-Ağzıipek ve Arı Spor-23 Şubat Spor karşılaşmalarının İl Spor Müdürlüğünün stadyumun kardan temizlenmediği için ileri ki bir haftaya ertelendiği Ardahan 1. Amatör Futbol Liginin diğer maçlarında Posof Spor'un Ardahan'a gelip sahaya çıkmaması dolaysıyla ligin birincisi olan Ardahan Spor'un oynamadan hükmen galip sayılıp, aldığı üç puanla lig birinciliğine devam etti.
Göle Gücü Spor-Bağdeşen (Kinzodamal) Spor'u 2-0, Göle Senmoğlu Spor-Sulakyurt (Sarzep) Spor'u 4-3 yenerken haftanın diğer önemli karşılaşmasında Göle Spor- Anadolu Spor'u 6-4 yenmesilye sonuçlandı.
Haberi ekleme saati: 20.11-14 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK PARTİ
MERKEZ DE KONGRE YAPTI..

Ardahan Haberleri Ocak ayı için de İl Kongresine gidecek olan iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi Posof, Damal, Hanak, Çıdır ve Göle'den sonra Ardahan Merkez İlçe Başkanlığı için kongreye gitti.
Ak Parti Ardahan Merkez İlçe 5. Olağan Kongresi Halk Eğitim Merkezi Salonunda gerçekleştirildi.
2015 yılında yapılacak olan Genel Seçimler öncesi kongrelerini hızla tamamlamaya çalışan Ak Parti Ardahan Teşkilatı hafta sonu Merkez İlçe kongresini de tamamladı.
Ak Parti Genel Merkezi tarafından görevlendirilen Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey’in de katıldığı kongreye, İl Başkanı Yunus Baydar, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, parti yöneticileri ve çok sayıda delege yer aldı.
Kongrenin açılış konuşmasını yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, delegelere katılımlarından dolayı teşekkür ederek, kongrenin hayırlara vesile olması temennilerinde bulundu.
Daha sonra kürsüye çıkan AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar, partisinin iktidarı döneminde Ardahan’a yapılan yatırımlardan söz ederek, “80 yılda yapılamayan yatırımlar partimizin iktidarı döneminde ilimize yapılmıştır” dedi.
AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar’ın konuşması ardından kürsüye çıkan AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey’de konuşmasına partilileri selamlayarak başladı.
Ardahan’a ilk kez geldiğini söyleyen Şahkulubey, ildeki yatırımlardan dolayı Belediye Başkanı ve Milletvekiline teşekkür etti.
Ardahan’ı çok kısa sürede olsa gezdiğini dile getiren Mardin Milletvekili, yapılan devasa yatırımların AK Parti iktidarları döneminde yapıldığını öğrenmekten de mutlu olduğunu dile getirdi.
Konuşmalarından ardından AK Parti Merkez İlçe 5. Olağan Kongresinde oylamaya geçildi. Tek liste halinde aday olan Fahrettin Görmüş, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı seçildi
Haberi ekleme saati: 19.39-14 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HÜLYA ŞOV DEVAM EDİYOR..

Ardahan Haberleri **HÜLYA AVŞAR KILIÇDAROĞLU'NA DAVA AÇTI..

Kobani başta olmak üzere Irak ve Suriye'de ki olaylar karşısında orta da gözükmeyen, ama olaylar durulduktan sonra bir grupla birlikte bölgeye gidip, bir kelim kırık Kürtçe ile magazin basının manşetine çıkan ve Ezidilere, diğer mağdurlara bugüne kadar hala bir çorap alıp, düzenlenen kampanyalara katılmayan Ardahanlı Artist Hülya Avşar yeniden gündemde..
Ardahanlı Hülya Avşar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Sarayı için kullandığı ifadelerle kişilik haklarını zedelediği ve toplumsal onurunu aşağıladığı gerekçesiyle 50 bin liralık tazminat davası açtı.
Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde Ankara'da gazetecilerle gündemi değerlendirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ASKON toplantısında yaptığı konuşmasında kendisine yönelik sözlerine yanıt veren Kılıçdaroğlu, yine Cumhurbaşkanlığı sarayı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirmişti.
Erdoğan'ın kendisine yönelik sözlerinden haberdar olup olmadığı sorulan Kılıçdaroğlu konuşmasında "Herhalde gündemde kalmak için benimle tartışmak istiyor. Meraklanmasın ben onunla tartışmayacağım. Çünkü benimle tartışması ona itibar kazandırmaz. Ona itibar kazandıracak olan saraydır. Sarayında otursun. Ona yine itibar kazandıracak olan Rıza Sarraf'tır. Onu da yanına alsın, genel sekreter yapsın. Yan tarafına Hülya Avşar'ı da alabilir" dedi.

**AVŞAR DAVACI OLDU..

Avşar, bu sözlerden rahatsız oldu. Avukatları Kerem Hasbakkal ve Eda Ergin aracılığıyla Kılıçdaroğlu'na dava açtı. Kılıçdaroğlu'ndan 50 bin lira manevi tazminat talep etti.
Dilekçede, özetle "Avşar, dünyaya mal olmuş, ülkemizin önde gelen ve sayılı sanatçılarındandır. Kamuoyu önünde ölçüsüz ve ağır biçimde aşağılandı. Sanatçı, siyasi ve hayat görüşünü saklamıyor. 30 yılı aşkın sanat hayatı boyunca yaptığı tüm işlerde sevilen sayılan bir sanatçı olması sebebiyle, Avşar'ın bu denli ağır, çirkin ve gerçeğe aykırı bir ithamla yaptığı mesleğe, karakterine ve güvenirliğine hakaret edilmiş, kişilik haklarına saldırılmıştır" denildi.
Avşar, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) yöneticileriyle birlikte geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş, çıkışta basın mensuplarına Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın abartıldığı kadar olmadığını, hatta kendi evinin daha ihtişamlı olduğunu söylemişti.
Haberi ekleme saati: 19.32-14 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÖĞÜT'TEN BAKAN'A KAVURMA..

Ardahan Haberleri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Meclis Genel Kurulu'nda bakanlara kavurma ikram ederek, “Çiftçimizin kalkınması için köylümüze imkan verin, gerekli destek verilsin. Doğu Anadolu kalkınırsa, Türkiye kalkınır” dedi.
CHP'li Öğüt, TBMM Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmanın ardından Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a kavurma ikram etti.
Öğüt, Doğu Anadolu ve Konya Ovaları projeleri adına söz aldığını söyleyerek, 5 bin kişi ile anket yaptıklarını ve neler konuşacağını halkın belirlediğini belirtti. Ardahan'dan, ot yiyen hayvanların etini bakanlara getirdiğini ifade eden Öğüt, şunları kaydetti:
“O merada otlayan hayvanın eti bu. Bu ette Omega 3 var, Omega 6 var, Omega 9 var. Bizim anamızı ağlattı doktorlar, ‘Kırmızı et yemeyin, kolestrol var’ diye. Profesör Canan Karatay ile görüştüm. Merada otlayan hayvanın kırmızı etinde kolestrol yok. Omega 3, Omega 6, Omega 9 var. Her sabah Ardahan’dan getirdiğim tereyağı ve yumurta yedim. Çiftçimizin kalkınması için köylümüze imkan verin, gerekli destek verilsin. Doğu Anadolu kalkınırsa, Türkiye kalkınır.”
Öğüt konuşmasını bitirdikten sonra yanında getirdiği kavurmayı Bakanlara ikram etti.
Haberi ekleme saati: 19.17-14 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yıkanlar belli,
Yıktıranlar kim?..

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Senemoğlu köyü yakınların da yaptırılan ve bittiğin de ölen PKK’lıların mezarlığı olacağı ileri sürülen mezarlığın beklenmedik bir anda panzerlerle yıkılması ortamı gererken, gözden kaçan diğer bir ayrıntı ise bu mezarlığı koruması gerekenlerin nerede olduğunu gündeme getirdi.
Başta bu mezarın yapılması için karar alan, para toplayan ve yaptıranlar olmak üzere Göle’de ki DBP ve HDP’lileri mezarlığı koruyamadıkları, bunun da büyük bir ihmal ve mezarlığı yıkanlara fırsat verildiğini ortaya koydu.
Sorumluların bulunup, ortaya çıkarılıp, öz eleştirileri alınması gerektiğini belirten halk, ‘Yıkanlar belli, yıktıranlar ki?’ diye sormaktalar.
Haberi ekleme saati: 10.09-14 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MEZARLIK GERGİNLİĞİNİ
BİTİREN KARAR KENTİ RAHATLATTI..

Ardahan Haberleri **19 KİŞİ SERBEST..

*Adalet İdarenin Hukuksuzluğunu Yendi..
Barış sürecinin devamı için toplumun tüm kesimlerinin büyük çaba gösterdiği bir sıra da idarenin Ardahan’ın Göle İlçesinde yaptırılan bir mezarı, ‘PKK Mezarlığı’ diye yıktırması ardından yaşanan gerginlik Adliyenin sağduyulu hukukçuların kararıyla son buldu.

Ardahan'ın Göle ilçesin de yaptırılan mezarlığın yıkılması ardından olayı protesto etmek için Göle'ye giderken önleri kesilip, gözaltına alınan 19 kişi sevk edildikleri Ardahan Adliyesinde çıktıkları hakime yaptıkları savunmaları ardından serbest kaldılar.
Mahkemeyi takip etmek için Hoçvan'dan, Göle'den, Kars ve Iğdır'dan gelenlerin kente sokulmadığı gün boyu alınan olağanüstü önlemler, kenti adeta ablukaya alınmış bir şehir görüntüsüne soktu.

**ÖZEL İDARE: BİZ YIKMADIK..

Öte yandan mezarlığın yıkılması iç,n hiç bir kararlarının olmadığını bildiren Ardahan İl Özel İdaresi mezarlığı kendilerinin yıkmadığını, güvenik güçleri korumasında diğer kurumlara ait araçlarca yıkıldığını açıklarken, konunun bu şekilde basına yansımasının kendilerini üzdüğünü açıkladı.

**AJANSLAR YAŞANANLARI YİNE GÖRMEDİLER..

Göle'ye gitmek üzere Ardahan'dan yola çıktıktan sonra kent çıkışın da önleri polis tarafından kesilen ve gözaltına alınan 19 kişinin çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakılmaları üç gün boyunca yaşanan gerginliği bir nebze de olsa düşürürken, aralarına da HDP Ardahan İl Başkanı Ercan Karagöz ile Demokratik Bölgeler Partisi yöneticilerinin de bulunduğu bir çok kişinin göz altına alınması, mezarlığın yıkılması, kentte ki gerginlik başta ulusal ajans ve gazetelerin muhabirlerince olmak üzere kentte bulunan onca gazete ve haber sitesi tarafından görülmek istenmemesi dikkatlerden kaçmadı.
Haberi ekleme saati: 23.07-13 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Geleceğin Kenti Ardahan'a Yatırımlar Sürüyor..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Barıştan Önce Sağduyu Gerek..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2015 Genel Seçimleri öncesi iyiden iyiye hareketlenen siyaset arenasın da oy derdine düşen siyasiler yeniden ortamı germeye başlarlarken, siyasilerin bugün dediğini yarın yalanladığı sözlerin gazına gelen devletin bürokratları da ateşe Ardahan Haber benzinle gidiyorlar.
Evet toplumun büyük kesiminin desteklediği ve iyi bir sonuçla yani barışla sonuçlanması için adeta dua ettiği bir sıra da Ardahan’ın Göle ilçesinde PKK’lı Ahmet Güler’in abisinin yaptırdığı mezarın durup, durduk yerde yıkılmasıyla yeniden gerilen ortamın nasıl olup, sakinleşeceğini büyük bir gerginlikle ve de üzülerek izliyoruz.
Barışı isteyen büyük kesimin için de olan biri olarak kaç gündür yaşanan gerginliğin her iki tarafın da sağduyusuyla aşılacağını belirtirken, gerek, ‘Ben devletim her şeyi yaparım’ kabadayılığı yapan devletin, gerek ise DBP, HDP, hatta PKK’de ‘Benim dediğim dediktir’ dememesi gerekir..
Çünkü, adına ‘Barış süreci’ denilen masaya oturanlar ben veya ölmüş bir insan adına mezar yaptıranlar değil, devlet ile karşısın da oturanlardır..
Evet, özrün devleti küçültmeyeceği gibi küçük bir ateşi alevlendirip, büyütmekte devrim değil, kavga, çatışma ve gerginliktir’ diyerek barıştan önce her iki tarafı da sağduyuya davet etmek görevdir diyorum..

**Demokrasi Anlayışı..

Meclise gelen yeni güvenlik yasası ile ülkeye demokrasi getirdiğini ileri süren AK Parti iktidarının gözaltıları devam ediyor.
Basının, medyanın korkudan yazamadığı olayların yaşanmaya devam ettiği ülkem Fakir Yılmaz de Kobani olayları ardından 5 bine yakın insan gözaltına alınmış, bunların 500’ü tutuklanarak hapse atılmış ve ülkeye yeni bir demokrasi anlayışı getirilmiştir...
Son olarak Ardahan’ın Göle ilçesine gitmek isteyen 20 kişiyi gözaltına alan anlayışın devam ettiği ülkem de yarın da, ‘senin kaşın üzerinde niye ben var’ denilip, cadde ve sokakta, hatta evinde otururken insanlar keyfi olarak gözaltına, hatta hapse atılabilecek.
Bunun ilk örneği de dün kü gözaltılardır..
Araların da HDP Ardahan İl Başkanının da bulunduğu 20 kişiye yakın insanı gözaltına almakla demokrasi anlayışını bir kez daha ortaya koyan AK Parti iktidarının bugün Kürde, yarın Cemaatçı, Paralelci, öbürgün Türkçü diyerek insanları kamplara toplamayacağını kim garanti verebilir ki?..
Ve en son olarak başta adına cemaaçı, paralelci denen gazetecilere yöneleceği belirtilen AK Parti’nin demokrasi anlayışına karşı ortaya konulan direnişin cılız oluşu, toplumsal tepkinin olmayışı ise AKP’nin demokrasi anlayışından daha da vahim değil mi?

**AK Parti İl Başkanı Kim Olacak?

Önümüzde ki pazar günü Ardahan Merkez İlçe Kongresini yaparak ilçe teşkilatlarını tamamlayacak olan iktidar partisi AK Parti’nin Ardahan İl Teşkilatı Ocak ayın da yapacağı kongre de yeni başkanını seçecek. Mevcut İl Başkanı Fakir Yılmaz Veteriner Hekim Yunus Baydar’ın 2015 Genel Seçimlerin de Milletvekili adayı olacağı ve yeniden AK Parti Ardahan İl Başkanlığına aday olmayacağı tartışmalarının sürdüğü bir sırada, ‘Ben adayım’ diyenler de ortaya çıkmaya başladı.
İnşaat Mühendisi Mustafa Kaya’nın yanı sıra AK Parti Ardahan eski İl Başkanı Nusret Koyuncu’nun yeniden adayım dediği bir süreci yaşayan AK Parti şu an ki isimlerin yanı sıra yeni adayları beklediği de görülmektedir.
Bu beklenen isimlerin başında gelen ise AK Parti’nin eski İl Genel Meclis Üyelerinden Çalışma Ekonomisti Sezai Altun, Göleli Mali Müşavir Mutlu Şanlıtürk gelmektedir.
Şanlıtürk’ün Göleli olması bu ismi her ne kadar ikinci plana itse de Sezai Altun’un da bu yönde ki tekliflere soğuk durduğunu gözlemlemekteyiz..
Milletvekili seçimleri öncesi yaşanan bu durum iktidar partisinin İl Başkanlığını daha çok önemli hale getirmesine rağmen aranan il başkanı sayısının az olması da bir iktidar partisi için düşündürücü bir durum değil midir?
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
SERKA Bebeğe Bakamaz mı?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş10 Yıla yakındır Turizmi Müdürü olmayan, kentin tanıtımı için 5 kuruşluk bütçelerin ayrıldığı Kafkaslara komşu Ardahan’ın tanıtımı için verilen çabaların sonuçsuz kaldığını Fakir Yılmaz gösteren en son durum, Ardahan’ın Alevi ilçesi Damal’da ki kadınların kendi imkanları ile yapıp, ürettiği Damal Bebeklerinin gün geçtikçe unutulmasıdır..
Evet kenti tüm dünyaya tanıtacak bir çok imkanın değerlendirilemediği bir kentte insanların kendi imkanları ile yapıp, ürettiği Damal Bebeklerine yönelik ciddi bir destekleme çalışması ver mı?
Kapanan Sodes, yöneticilerin seyahat firması haline gelen Serka, Kosgeb ve 6. bölge desteklerinin hangisi Damal Bebeği’ne hangi destek verildi..

**Bunlar Ardahan’a Hakarettir.

Ardahan Üniversitesinin KUNİP toplantısını Ankara’da yaptığı gibi Dışişleri Fakir Yılmaz Bakanlığı da Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısını Gürcistan’a açılan Posof Türkgözü, Çıldır Aktaş adlı iki gümrük kapısı bulunan Ardahan’da değil, Doğu kapısı kapalı olan Kars’ta yaptı.
Ardahanlı siyasilerin ve basının oralı olmadığı bu iki önemli konu Ardahan’a, Ardahanlılara hakaret olduğunu ne zaman anlayacağız?
Bilemiyorum ama hala Kars’ın gölgesinde kurtulamayan Ardahan’ın Kafkaslara , Karadeniz’e açılan önemli bir stratejik kent olduğunu bu memlekette yaşayanlar, siyaset yapanlar, esnaflık edenler anlamayıp, bu yönde çaba göstermemesi düşündürücüdür..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MHP ÇILDIR'DA KONGRE YAPTI..

Ardahan Haberleri MHP Çıldır ilçesi kongresi yapıldı. Kongreye tek başkan adayı olarak giren ve tekrar aday olan Kürşat Şükrüoğlu 47 oyla tekrar seçildi.
Ardahan İli Çıldır Ülkü Ocakları binasında yapılan İlçe Kongresi Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Divan teşekkülü yapıldı.
Divan Başkanlığını Ankara genel Merkezden kongre için gelen (MYK) üyesi Taner Gökçek yaptı. Kongreye katılım yoğundu secim açılışı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin göndermiş olduğu mektupla başlandı.
Katılıma (MYK)üyesi Taner Gökçek MHP il Başkanı Taşkın Polat, MHP il Başkanı Adayı Hülya Davutoğulları İlçe Ülkü Ocakları Başkanı Volkan Topkaya ve tüm üye ve delegeler katıldı.Yapılan secimde tek aday olan Kürşat Şükrüoğlu delegelerin tüm oylarıyla yeniden ilçe başkanı seçildi. Şükrüoğlu secim sorası yaptığı konuşmada delegelere teşekkür etti.

**Ülkücüler Çin Bayrağını Çiğnedi

Öte yandan Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türk’lerine yönelik katliamı Ardahanlı Ülkücüler tarafından protesto edildi.
Grup yol ortasına serdiği Çin bayrağın üzerinde geçerek, Çin aleyhine slogan attı.
Haberi ekleme saati: 14.11-13 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

"Volkan Kaya
Şişlide Dörtel Döner Ve Çakıl's Hizmete Açtı

Ardahan Haberleri Ardahanlı İşadamlarından VolkanKaya yeni bir iş yeri açtı.
Dönerden Cafe'ye , Cafe'den pastahane ürünlerine harika tatlarla, harika bir mekanla doğal ürünlerle İstanbul Şişli-Esentepede..
Ardahan Merkeze bağlı Hoçvan Otbiçen (Kımılı) köylü Ardahanlı İşadamı Volkan Kaya'da inşaat ve gıda sektöründe başarılı bir çizgi sergilerken şimdi de Şişli-Esentepede Güzel bir yerde güzel bir mekanda DÖRTEL-DÖNER ve ÇAKIL'S CAFE'yi açarak biz İstanbulluların hizmetine sundu.İlk gününde açılış yapmadan servise başlayan Dörtel Döner Kapısında yüzlerce müşteriyi görünce yönetimin ve çalışanların eli kolu bağlandı.
Ama tecrübeli Müdürleri ve şef Garsonların sayesinde gereken yapılınca izdihama meydan verilmedi.
Yapılan ve servis edilen yemeklerin gerçek lezzet ide Etlerinin kendi kendi üretimi olmasıydı. 2013-14 yılında Dörtel Firmasıyla İstanbul geneline et dağıtım sektöründe işe başlayan Kaya kısa bir zamanda insanlarımızın yerli ve doğal besinlerle beslenmesi, sağlıklı nesiller düşüncesiyle özellikle döner alanında şubeleşme yoluna gitti. Zincirli Kuyuda Dörtel Döner'le doğal yiyecek ve içeceklerle hem sağlığımıza, hemde kesemize uygun bir ortam meydana getirdi.
Kaya bu sektörde bende varım mesajı vermedi bende varım dedi. En kısa zamanda İstanbulluların gözde mekanlarından biri olacağı sinyallarinide verdi.
Haberi ekleme saati: 14.02-13 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE VE GÖZALTILAR İÇİN
BAKANLIK DEVRE DE!

Ardahan Haberleri *BARIŞ İÇİN LÜTFEN SAĞDUYU..

Ardahan'ın Göle ilçesinde yaptırılan mezarlığın yıktırılması ardından yaşanan ve aralarında Demokratik Toplum Partisi ile HDP'li yöneticilerin de bulunduğu bir çok kişinin gözaltına alınması ardından yaşanan gerginliğin devam ettiği Ardahan'da ortamı sakinleştirme toplantı ve çağrılar devam ederken, bu çabaların uzlaşı ile sonuçlanması için İçişleri bakanlığı da devreye girdi.
Gözaltındakilerin hala serbest bırakılmadığı, güvenlik toplantılarının aralıksız devam ettiği bir süreçte tatil olmasına karşın Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığı gözaltın da bulunanların ifadelerinin alınması için 4 savcıyı görevlendirdiği ve 3 gündür gözaltında bulunanların ifadelerinin alınmaya başlandığı bilgisi alındı.
Öte yanda saat 11.30'da yapılması beklenen ve büyük bir kitlenin katılacağı duyurulan DBP ve HDP eyleminin de şimdilik askıya alındığı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 13.45-13 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAŞKAN 50'YE DAYANDI..

Ardahan Haberleri 10 Aralık 1964 Yılın da dünyaya gelen ve 5 yıldır Ardahan Belediye Başkanlığı yapan AK Partili Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy bir yaşını daha geride bıraktı.
Ardahan Belediyesi çalışanlarının hazırladığı Doğum Günü Pastasını 6 yıldır makamın da keserek kutlayan Orman Mühendisi, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy çalışanlarının pasta sürprizi karşısında duygulandığı görüldü.
AK Parti Ardahan İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar'ın da aralarında bulunduğu Belediye çalışanlarıyla birlikte 49 yaşına merhaba diyen Başkan'ın belediyede ki doğum günü kutlamasına eşinin katılmadığı dikkat çekti.

**Faruk Köksoy Kimdir?

Faruk Köksoy 1964 Ardahan, Hanak İlçesi Baştoklu Köyü doğumludur. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesine girerek buradan da 1985 yılında Orman Mühendisi unvanıyla mezun olmuştur. 2007 yılı haziran ayında Bakanlıklar arası işbirliği protokolü çerçevesinde Azerbaycan’a görevli gitmiştir. Evli ve biri kız, ikisi erkek üç çocuk babasıdır. Köksoy iki dönemdir Ardahan Beleidye Başkanlığı yapmaktadır.
Haberi ekleme saati: 23.53-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BÜTÇE DE ARDAHAN İÇİN ÇOK ŞEY İSTEYECEK..

Ardahan Haberleri Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisin de görüşülmeye devam eden 2015 Bütçe Görüşmelerin de Ardahan adına konuşacak.
Pazar günü TBMM'si kürsüsüne çıkacak olan Öğüt konuşması öncesi şu açıklamayı yaptı.

**ARDAHAN İÇİN OLMASI GEREKEN, DİLE GETİRECEĞİM VE TAKİP ETTİĞİM PROJELER

1-Ardahan’ın geçim kaynağı olan hayvancılığın gelişmesi için çiftçilerin borcunun silinmesi, kredi kolaylığı sağlanması ve aile işletmeciliğinin gelişmesi için köylerdeki ev ve ahırların yeniden yapılarak modern hale getirilmesi,
2-Esnaf ve sanatkarların borcunun silinmesi, faizsiz kredi kolaylığı sağlanması, 40 dereceye kadar ağır koşullarda siftah yapmadan dükkan kapatan esnafımızdan vergi alınmaması,
3-Ardahan’a Hava Limanı yapılarak Artvin, Erzurum, Gürcistan ve Ermenistan’ın da yararlanacağı Uluslararası bir Hava Limanına dönüştürülmesi,
4-Aktaş Kapısının açılıp, Kars-Ardahan-Tiflis-Bakü Demiryolunun bitirilerek, Ardahan il sınırlarına Lojistik Tesisler ve Antreponun kurulması. İç Gümrüğün Çıldır ilçesinde ivedilikle kurulması,
5-Ardahan Hastanesinde Beyin, Kalp ve diğer tüm ünitelerin kurulması ve Uzman Doktor gönderilip, hastaların başka illere gönderilmesinin önlenmesi,
6-Eğitimin Ardahan’da kaliteli hale gelmesi için Tecrübeli Öğretmen gönderilmesi. Öğretmenlere Lojman ve Sosyal Tesislerin yapılması. Okullara kalorifer yapılarak Batıdaki modern okullar düzeyine getirilmesi.
7-Doğu Anadolu’da görev yapan Vali, Kaymakam, Öğretmen ve tüm memurlara Batıda çalışanlardan %30 ücret farkı ödenmesi ve tecrübeli memur gönderilmesi,
8- Genç nüfusu Ardahan'da tutmak için KİT ve Özel Sektör tarafından üretim tesislerinin açılması,
9-Göle Ardahan Yolu, Ardahan Çıldır Aktaş Yolu, Ardahan Hanak Damal Posof Duble Yolu ile Sahara Tüneline bağlanacak Ardahan Çevre Yolunun yapılması,
10-Posof Ilgar Dağı Tüneli, Şavşat Sahara Tüneli ve Çıldır Mozirit Tünelinin yapılması,
11-Doğalgaz Ana İstasyonu bulunan ve bu gölgeden geçen Hanak’a Doğalgaz verilmesi, buradaki tesislerin modern bir tesis haline getirilmesi,
12-Damal ve Ardahan’ın gelişmesi ve Atatürk’e sahip çıkılması adına Silüeti izleme alanlarının yapılarak korunması, Damal Adliyesinin yeniden açılması, Damal çevre köyleri ağaçlandırması ve yaylalara mesire alanları yapılması,
13-Göle’de Askeri Birliğin ve Orman Müdürlüğünün geri gelmesi,
14- Çıldır Adliyesinin açılması ve Çıldır’a Devlet Hastanesinin kurulması,
15-Ardahan Merkez, ilçelerinde ve köylerinde Kentsel Dönüşüm Projelerinin vatandaşı mağdur etmeden yerinde uygulanarak çağdaş kentler oluşturulması,
16-Ardahan'da yaşayanlara Gürcistan'da akar yakıt alımı için belli bir limit verilmesi,
17-Ardahan'ın büyük sorunlarının çözülmesi için oluşturulacak heyetin acilen Ankara'ya çıkarma yapılması.

**ÜLKEMİZ İÇİN NE İSTEYECEĞİM?

• Asgari ücretin en az 1800 TL olması,
• Emekliler için insanca bir ücret saptanması,
• Çalışanların sırtındaki vergi yükünün tamamen kaldırılması,
• İşsizlik için daha etkin önlemler alınmasını,
• İş güvenliği ve güvencesi yasasının çalışanlar lehine baştan sona yenilenmesi,
• Atanmayan öğretmenler ve KPSS mağduriyetlerinin giderilmesini,
• İş cinayetlerinin önlenmesi için yasal düzenlemeler,
• Kadına şiddet ve cinayetler için ağır cezai koşulların getirilmesi,
• Engellilerin ekonomik sıkıntılarının gerçekten ve samimi bir şekilde ortadan kaldırılması.
Haberi ekleme saati: 23.48-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BEDELLİ İÇİN BABASINI KOMALIK ETTİ!..

Ardahan Haberleri **Para vermeyen babasını dövdü..

ARDAHAN'ın Damal İlçesi'ne bağlı Burmadere Köyü'nde oturan Ali Abbas Sucuk, asker firarisi oğlu 21 yaşındaki Şentürk Sucuk tarafından dövüldü. Baba Sucuk, Cumhuriyet Savcılığına giderek oğlundan şikayetçi oldu. Geçen yıl askere giden Şentürk Sucuk, Erzincan'da acemi eğitimini tamamladıktan sonra memleketi Ardahan'a izne geldi. İzninin bitmesine ve ailesinin tüm ısrarına rağmen askere dönmeyen Şentürk Sucuk, bir yıl boyunca firari gezdi. 7 Aralık pazar günü öğle saatlerinde eve gelen Şentürk Sucuk, iddiaya göre kendisine para vermeyen babasını dövdü. Komşuları tarafından güçlükle kurtarılan baba, tedavi için geldiği Ardahan'da soluğu Cumhuriyet Savcılığında aldı. Asker firarisi oğlunun kendisini, eşini ve küçük oğlunu dövdüğünü söyleyen Ali Abbas Sucuk ne yapacağını bilmiyor.
Haberi ekleme saati: 23.40-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Suğara yanmaya devam ediyor!

Ardahan Haberleri Nüfusu 2 binin altına düştüğü için beldeyken önce köy, ardından mahalle olan faili meçhul ot yangınları devam ediyor.
Yıl boyunca çıkan bir çok yangını gibi ard arda ot yangınlarının yaşandığı Çıldır'ın Aşıkşenlik Mahallesinde yeni bir yangın daha çıktı.
Alınan bilgilere göre geçtiğimiz günlerde otu yakılan Sait Aydın'a ait otluk 2. kez kimliği belirsiz kişi veya kişilerce ateşe verildi.
Çıldır Belediyesine bağlı itfaiye ve Suğharalıların çabaları ile söndürülen otluğun kullanılmaz hale geldiği öğrenilirken, Sait Aydın isimi köylünün yakınları bu yaşananların birilerinin kendilerini köyden göç ettirmeye çalışmasının çabaları olduğunu, ancak göç etmeyip, otlarını yakanların kimler olduğunu bulacaklarını belirtirlerken jandarma ve polisin bu olayı ve önceki olayları aydınlatamamasının bu olumsuzluğun devamına neden olduğunu ileri sürdüler.
Posof'tan sonra Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu sınır ilçesi Çıldır'a bağlı Aşıkşenlik (Suğhara) Mahallesinde meydana gelen bu son yangınla köyde gerginlik yaşandığı, otlukları yakanlar bulunmazsa e bu olayda faili meçhul kalırsa yeni olayların çıkabileceğinden korkulmakta.
Haberi ekleme saati: 23.40-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ONLAR GELMEYİNCE,
O GİTTİ!..

Ardahan Haberleri 12 Aralık'ta kendisiyle birlikte 1 Belediye Başkanı ile Ardahan'a geleceği belirtilen Ardahan Damal'lı Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu e diper belediye başkanları başında bulundukları belediyelerin 1015 Bütçe görüşmeleri uzayınca Damal'a gelişi erteleyince Damal Belediye Başkanı Engin Önal İstanbul'a gitti.
İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu ile görüşen Damal Belediye Başkanı Engn Önal hemşehrisi Kerimoğlu'ndan başında bulunduğu ilçeye destek sözü aldı. Damal'a ziyaretlerini iler ki günler de gerçekleştireceklerini belirten Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu Damal'a gerekli katkıları sunmaya her zaman hazır olduklarını söyledi.
Öte yandan Damal Belediye Başkanı Engin Önal, Damal Belediyesi’ne kardeş Belediye olan Kartal Belediyesini ziyaret etti. Kartal Başkan Altınok Öz ile Başkanvekili Eski Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan’ la görüştü ve destek sözü aldı.
Görüşmeye CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’e katıldı.
Haberi ekleme saati: 21.29-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DİPLOMALI ÇOBANLAR MEZUN OLDULAR!

Ardahan Haberleri **HANAK'A KURAN KURSU..

Hanak İlçesinde açılan “Sürü Yönetimi Elemanı Kursu” için sertifika dağıtım töreni düzenlendi.
11 Aralık 2014 Perşembe günü Gıda Tarım ve Hayvancılık Ardahan İl Müdürü Mustafa Tanı, Hanak Kaymakamı Mehmet BALIKÇILAR’ı makamında ziyaret etti.
Ardından; Bakanlık tarafından “Sürü Yönetimi Elamanı Benim Projesi” kapsamında 13 Ekim – 01 Kasım 2014 tarihleri arasında Hanak İlçesinde açılan “Sürü Yönetimi Elemanı Kursu”nu başarıyla tamamlayan kursiyerlere İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde sertifika dağıtım töreni düzenlendi. Törende Hanak Kaymakamı Mehmet BALIKÇILAR, yaptığı konuşmada, söz konusu kursun çobanların eğitimi açısından önemli olduğunu belirterek, Türkiye’de et deposu olan Ardahan ve Hanak’ta bunun meyvesini alacaklarına inandıklarını söyledi.

**Hanak Ortakent Kur’an Kursu Yeni Binasına Kavuştu..

Hanak Ortakent köyünde yapımı tamamlanan, Kur’an Kursu binasını Ardahan Müftüsü Aytekin YILMAZ incelemelerde bulundu.
Ardahan Müftüsü Aytekin YILMAZ, 21 Kasım Cuma günü Hanak Ortakent’ de yapımı tamamlanan Kur’an kursu ve müştemilatında incelemelerde bulundu. Kılınan cuma namazının ardından yapılan programda konuşma yapan Müftü YILMAZ, Kur’an kursu, abdesthane ve gasilhane’nin yapımında emeği geçen Ortakentliler dernek başkanı, yöneticileri ve hayırsever köy halkına teşekkür etti.
Haberi ekleme saati: 21.22-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Göle’de Tiyatro Gösterimi..

Ardahan Haberleri **GÖLELİ İŞ ADAMINA PLAKET..

Göle Kaymakamlığı,Göle Belediye Başkanlığı ve Göle Meslek Yüksek Okulu işbirliğiyle Ardahan’dan gelen tiyatro ekibi Göle’de tiyatro gösterimi gerçekleştirdi.
Göle’de ‘Kadına Şiddet’ isimli tiyatro oyunu ücretsiz olarak gösterilerek, vatandaşların yoğun ilgisini gördü.Daire amirleri,meslek yüksek okulu öğrencileri,vatandaşlar ve öğrenciler tarafından izlenen gösterim de izleyenler keyifli anlar yaşadı.

**Nurettin Yılmaz’a Plaket Takdim Edildi..

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Göle İlçesi’nde okul yaptıran iş adamı Nurettin Yılmaz’ı makamında ağırlayarak, plaket takdim etti.
Ardahan’ın Göle İlçesi’nde Anadolu Sağlık Meslek Lisesi yaptıran iş adamı Nurettin Yılmaz’ı makamında ağırlayan Vali Deniz, Ardahan’ın eğitimine verdiği desteklerden dolayı iş adamı Yılmaz’a teşekkür ederek, plaket takdim etti.
Haberi ekleme saati: 20.52-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BEYKOZ'DAN ÇILDIR'A OTOBÜS..

Ardahan Haberleri **BAŞKAN BÜYÜKŞEHİRLER DE, KAYMAKAM KÖYLERDE..

Son yerel seçimlerin de Demokratik Sol Parti'den Çıldır Beleidye Başkanı seçilen, seçim sonrası AK parti'ye geçen Kemal Yakup Azizoğlu Çıldır'a bir otobüs daha kazandırdı.
Daha önce AK Partili diğer belediyelerinde iki araç alan Azizoğlu bu kez Karslı olan İstanbul Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'ten belediyeye bir otobüs aldı.
Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu olan ilçesi Çıldır'a alınan otobüsü teslim alan Çıldır Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu Beykoz Beleidye Başkanına teşekkür ederken, diğer belediyelerden katkı almak için çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

**Çıldır Kaymakamı Eskibeyrahatun Köyünde..

Çıldır Kaymakam Tamer KILIÇ, köy ziyaretleri kapsamında Eskibeyrahatun köyünde incelemelerde bulundu.
Köy muhtarı ve köy halkı tarafından karşılanan KILIÇ, köy odasında köylülerin dertlerini dinleyerek, bu tip ziyaretlerini sık sık gerçekleştirerek sorunları yerinde inceleyeceğini belirtti.
Haberi ekleme saati: 20.46-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TÜRKİYE DİKTATÖRLÜĞE GİDİYOR!

Ardahan Haberleri **ARDAHAN'DA OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK TOPLANTISI!..

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının intikamını almak için, ülke çapında 150'si gazeteci 400 kişinin gözaltına alınacağı iddialarını değerlendirdi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının intikamını almak için, ülke çapında 150'si gazeteci 400 kişinin gözaltına alınacağı iddialarını değerlendirdi. Öğüt, Türkiye'nin ileri demokrasiden ileri diktatörlüğe gittiği uyarısında bulundu.
CHP Milletvekili Öğüt yaptığı değerlendirmede, 17 ve 25 Aralık sonrası olayların ve yaşananların ileri demokrasi değil, ileri diktatörlük olduğunu söyledi. Yaşananların Türkiye için üzücü bir olay olduğuna dikkat çeken Öğüt, "Yani ileri demokrasi getireceğiz diye milleti kandırıp oy aldılar. Şimdi bu ileri diktatörlüğe dönüştü, böyle baskı ile insanları gözaltına alarak bir yere varılamaz." dedi.
Özellikle yolsuzlukların üzerine giden gazeteciler ve polislere algı operasyonları yapıldığına atıfta bulunan Öğüt; "Bunlar işini yapan suçu olmayan insanlar. Polis burada vazifesini yapmış gidip alıp getirmiş. Şimdi polisi yargılayacaklarına bu belgelerin gerçek olup olmadığını araştırsınlar ki ona göre işlem yapılacak. Bunu araştırmadan sadece talimat ile emir Kulu olan memurların üzerine gidip bunları toplayıp göz dağı verilmesi demek Türkiye'de bir kaos oluşturmak demektir. Bu kaosun altında Türkiye kalır. Türkiye kaldığı zaman bunlar da altında kalırlar."

'TÜRKİYE KAOSA SÜRÜKLENİYOR'

Avrupa Birliğine uyum yasaları çıkarılan bir dönemde bu yaşananların korkunç sonuçlar doğuracağından endişe ettiğine değinen Milletvekili Öğüt; "Avrupa Birliğine uyacağız derken bir yandan da diktatörlük ki Hitlerin döneminde bile olmayan baskıyı, zulmü getirdiğin zaman Türkiye'de hoşgörüyü, barışı, kardeşliği sağlayamadığınız gibi yolsuzlukların üzerine gidemezsiniz. O zaman yolsuzluklar, yapanın yanında kalacak, bu anlayış sürer ise Allah göstermesin korkunç sonuçlar getirir. Onun için devletin hakkını, hukukunu koruyacak şekilde demokrasiyi geliştirecek şekilde bir adım atılması lazımdır. Hükümetin buna alet olmaması lazım, bu bir hırs. Hırs yüzünden Türkiye demokrasinin ötesinde diktatörlüğe götürecek anlayışı, bir kaosu oluşturmak yetkililer ve başta Başbakan başta olmak üzere herkes bunun altında kalır." şeklinde konuştu.

**VALİ GÜVENLİK TOPLANTISINA BAŞKANLIK ETTİ..

Öte yandan Göle'de yıkılan mezarlık ardından yaşanan gerginliğin devam ettiği bir süreçte HDP'li Milletvekillerinin kenti ziyaret edeceği haberleri üzerine Ardahan'da bulunan yöneticiler Ardahan Valisi Ahmet Deniz'in başkanlığın da bir araya geldi.
Haberi ekleme saati: 19.43-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖZALTILAR UZATILDI,
HDP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ GELİYOR!..

Ardahan Haberleri Ardahan'ın Göle İlçesinde yaptırılan mezarlığın İl Özel İdare kararıyla yıkılmasıyla yaşanan gerginlik ardında gözaltına alınanlar bırakılmazken, olaylara tepki koyan BDP'liler Göle'de düzenledikleri basın toplantısıyla mezarlığın yıkılmasını ve gözaltıları kınadılar.
Savcılığın istemi üzerine araların da DBP ve HDP İl başkanlarıının da bulunduğu 20 kişinin gözaltı süresinin uzatıldığı ve gözaltına alınanların bırakılmadığı Ardahan'da gergin bekleyiş sürüyor.

**Pervin Buldan Geliyor..

Yaşanan gelişmelerin gerdiği ortam dolaysıyla Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü alarma geçerken, çevre illerde güvenlik gücü takviyesinin yapıldığı dikkat çekerken, yarın HDP Milletvekili, Barış ve Demokrasi Partisi grup başkan vekili Pervin Buldan ve bir çok HDP Milletvekilinin yarın Ardahan'a gelerek, halkın da katıldığı geniş çaplı bir bsın toplantısı yapacakları öğrenildi.

**DBP Genel Merkezi'nden Göle'deki saldırıya karşı çağrı..

Diğer yandan Demokratik Toplum Partisi de yaşanan gelişmeler ardından bir açıklamada bulunarak Göle'de ki mezarlığa yapılan saldırıyı düzenleyecekleri bir eylemle kınayacaklarını duyurdu.
DBP Genel Merkezi, Göle'de mezarlığa yapılan saldırıya ilişkin yayınladığı genelgede, bölgedeki il ve ilçe örgütlerine konuya ilişkin yarın yapılacak eyleme katılım çağrısı yaptı. Genelgede ayrıca, yarın Göle'de yapılacak basın açıklamasına bölge il ve ilçe örgütlerinin katılım çağrısı yapıldı.

**Güvenlik paketine ilk toplumsal tepki Ardahan'da mı olacak?!

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, içeriğinde 'aramalarda kuvvetli şüphe yerine makul şüphenin yeterli olmasını da barındıran yargı paketini onaylarken, bu paketi önlemek için, 'gerekirse halkı caddeye dökeriz' diyen HDP'lilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyunda "yargı paketi" olarak bilinen 6572 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa göndermesine tepki olarak ilk eylemi Ardahan'da yapacakları da ileri sürüldü.
Fotolar: Kurbani Demir
Haberi ekleme saati: 19.05-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAKAN GÖLE'DE OKUL AÇTI..

Ardahan Haberleri **VEKİLİN DEDESİNİN ADININ VERİLDİĞİ OKULU AÇTI, BELÇİKA'YA UÇTU..

Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. Nabi Avcı, Göle İlçesi’nde “Eğitim Kampüsü” için düzenlenen açılış törenine katıldı.
Karayolu ile Kars’tan Göle İlçesi’ne gelen Bakan Avcı, Vali Ahmet Deniz, Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Göle Kaymakamı Zafer Oktay, Göle Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu, vatandaşlar ve öğrenciler tarafından karşılandı.
Karşılamanın ardından törenin hazırlandığı kapalı spor salonuna geçen Bakan Avcı, salonu dolduran öğrenci ve vatandaşları selamladı. İlahi dinletileri, halk oyunları ve semazen gösterilerinin yapıldığı törende konuşan Bakan Avcı, “Milli Eğitim Bakanı olarak her gün çok sayıda programa katılıyor, çok sayıda toplantılar yapıyoruz. Böylelikle hem eğitim camiamızı yakından takip ediyoruz, hem de yurdumuzun dört bir tarafında öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle ve vatandaşlarımızla biraraya geliyoruz. Bu toplantılar bazen yorucu olabiliyor. Ama ne zaman bir okul açılışına, eğitim kurumu açılışına gitsek gerçekten dinleniyoruz. Bugün burada eğitim öğretime başlamış olan iki okulumuz ve pansiyonlarımızın resmi açılışlarını yapacağız. Açılışını yapacağımız okulu yaptıran hayırsever iş adamımız Nurettin Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Yaptırdığı, 12 derslikli Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Göle’ye gerçekten çok yakıştı. Sağlık Lisesinin yanından biz de 300 öğrenci kapasiteli pansiyon açtık. Böylece entegre bir mahalle havası oluşturduk” dedi.
Tören de konuşan Vali Ahmet Deniz de, “Sayın Bakanım, öncelikle Göle ilçemizde, İmam Hatip Lisesi, Pansiyon, Spor Salonu ve Sağlık Meslek Lisesi’nin de içinde olduğu Eğitim kampüsü açılışına teşrifleriniz dolayısıyla hoş geldiniz diyor, teşekkürlerimi sunuyorum. Gelişmiş ve kalkınmış ülkelerin temel özelliklerine baktığımız zaman bilgiye sahip olduklarını ve sahip oldukları bilgiyi teknolojiye çevirdiklerini görmekteyiz. Bilgiye sahip olabilmek ve onu teknolojiye çevirebilmek ancak eğitimle mümkündür. Günümüzde savaşlar artık silahla değil, bilgiyle yapılmaktadır. Dünyada her alanda acımasız bir rekabet yaşanmaktadır. Günümüzde ne kadar ürettiğinizden ziyade ne ürettiğiniz ön plana çıkıyor. Dünyayla rekabet edebilmek için mutlaka katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Bunun içinde son yılarda ülkemizin tamamında olduğu gibi ilimizde de çok ciddi eğitim yatırımları yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Açılışını yapacağımız 24 derslikli İmam Hatip Lisesi, 200 kapasiteli pansiyon, spor salonu ve 300 kişilik pansiyonun proje bedeli 15 Milyon TL. dir. Halen Ardahan İlimizde devam eden milli Eğitim yatırımlarının proje bedeli 83 Milyon TL. dir. Son 10 yıl içerisinde ilimizde yapılan eğitim yatırımlarının proje bedeli, 167 Milyon TL. dir. Son 10 yılda 610 yeni derslik ile 3000 kapasiteli 15 pansiyon ve 13 spor salonu öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca bugün hayırsever iş adamı Nurettin Yılmaz tarafından yaptırılan 12 derslikli Sağlık Meslek Lisesi’nin de açılışını yapacağız. İlimiz eğitimine katkılarından dolayı kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Eğitim kampüsümüz hayırlı olsun” diye konuştu.
Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ise, “Göle ilçemiz de bugün açılışını yaptığımız eğitim kampüsünün hayırlı olmasını diliyorum. Bizi kırmayarak törenimize katılan Sayın Bakanımıza ‘da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Ülkemize ve ilimize gerçekten eğitim anlamında çok büyük yatırımlar yaptık. Göle ilçemizde eğitim anlamında ciddi bir potansiyel var. 6 bini aşkın öğrenci mevcudumuz var. Biz okul çeşitliliğimizi daha da arttırmak istiyoruz. Eğitim yatırımları dolayısıyla sizin nezdinizde bakanlığımıza da çok teşekkür ediyorum” dedi.
Burada ki törenin ardından “Eğitim Kampüsü”nün açılışı yapıldı. Açılış kurdelasını Vali Deniz, Milletvekili Atalay, Belediye Başkanı Köksoy ile birlikte kesen Bakan Avcı, hayırlı olsun temennisinde bulundu. Açılışın ardından öğretmenlerle toplantı yapan Bakan Avcı, ziyaret ettiği sınıflarda öğrencilerle sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.
Programını tamamlayan Bakan Avcı, Belçika'ya gitmek üzere Göle’den Kars’a hareket etti.
Haberi ekleme saati: 12.45-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bebekler artık doğmuyor!

Ardahan Haberleri 1992 Yılın da Japonya da düzenlenen ‘El emeği, Göz nuru Yarışması’ nda dünya birincisi olan Damal Bebekleri ilgisizlikten dolayı üretilemez hala geldi.
Ardahan’ın Alevi ilçesi olan Damal’da bölge insanının giyim kültürünü yansıtan ve görenlerin hayranlıkla inceleyip, aldığı Damal Bebeklerinin artık üretilmediğini belirten Damallılar, yıllardır kendi imkanları ile yaptıkları bebeklere gerek devletten, gerek ise yerel yöneticilerden hiç bir destek gelmediğini, bu nedenle bölgenin tanıtımına büyük sağlayan Damal Bebeklerinin gün geçtikçe üretilmeyip, kayıp olmaya yüz yüze geldiğini belirttiler.
Haberi ekleme saati: 12.23-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÖĞÜT ANKET DÜZENLİYOR..

Ardahan Haberleri CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, ülkemizde bugüne kadar olmayan bir ilki gerçekleştiriyor. Öğüt, katılımcı modeli uygulayıp, halkın görüşünü 14 Aralık’ta doğrudan meclise taşıyacak.
Öğüt, 14 Aralık 2014 Pazar günü saat 11.30’da TBMM’de Bütçe üzerinde yapacağı konuşmada dile getireceği konuları bizzat Ardahan’da yaşayan vatandaşlara anketle sorarak belirliyor. Öğüt bunun için Ardahan’ın her tarafında binlerce anket kağıdı dağıtarak görüş soruyor. Yine il dışında yaşayan bölge insanlarının, derneklerinin görüşüne de başvuruyor. Öğüt 14 Aralık’ta binlerce anket ile kürsüye çıkacak.
Bugüne kadar ülkemizde alışılmadık bir yönteme başvuran CHP’li Vekil Ensar Öğüt, 13 başlık altında topladığı bölgesinin sorunlarını anlatan bir Anket kağıdı ile kapı kapı dolaştırıp “Size göre Ardahan ve ilçelerinin öncelikli sorunları hangisidir.” diye sorduruyor.

**HALK NE İSTİYORSA ONU DİLE GETİRECEĞİM..
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, “En çok soru önergesi veren ve eylem yapan bir Vekil olmamı yadırgayanlar olabilir. Ama benim bölgemin çok sorunları var. Bu mücadeleyi yürütmek zorundayım. Sorunu en iyi yaşayan bilir. Ben de yaşayanlara soruyorum. Bütçe dediğin, halktan toplanan ve halka harcanması gereken gelirlerdir. Benim halkımda bu paraların nereye harcanacağı ve kendileri için yapılmasını istediği hizmetler konusunda görüşünü dile getirsin istiyorum. Bu yüzden, bütçe konuşmamda dile getireceklerimi bizzat onların belirlemesini istiyorum. Ben de bunları o kürsüden hükümete, ülkeme ve tüm dünyaya duyuracağım. İşte bunun için sokak sokak binlerce vatandaşa görüş soruyorum” dedi.
Haberi ekleme saati: 12.07-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Protesto'ya gittiler
gözaltına alındılar..

Ardahan Haberleri Ardahan'ın Göle ilçesinde bulunan ve ölen PKK'lilar için yapıldığı ileri sürülen mezarlığın dün gece yıkılması üzerine yaşanan gerginlik devam ediyor.
Mezarlığın yıkıldığı haberleri ardından Ardahan ve Göle'de bulunan Demokratik Bölgeler Partisi ve Halkın Demokrasi Partililer Göle Senemoğlu köyü yakınlarında ki mezarlığa gitmek için yola çıkınca önlerini güvenlik güçlerince kesildi.
Burada yaşanan gerginlik ve tartışma ardından gözaltılar yapıldı.
Aralarında DBP Genel Başkan Yardımcısı, HDP Ardahan İl Başkanının da bulunduğu 20'ye yakın partili ve üniversite öğrencisinin gözaltına alındığı öğrenildi.
Gözaltına alınanların Ardahan İl Emniyet Müdürlüğünde tutuldukları ve ifadeleri alındığı bilgisi alındı.

**İl Özel İdare Yıktırmış..

Öte yandan Göle'deki mezarlığın yıkılmasını Ardahan İl Özel idaresinin istediği öğrenildi.

**Gözaltılar da protesto edilecek..

Ardahan Haberleri Mezarlığını yıkıldığı haberinin alınmasıyla birlikte yaşanan gerginlik ardından Ardahan İl Genelinde olağanüstü önlem alan polisin önlemleri devam ederken, mezarlığın yıkılmasına ve gözaltına alınmalarına tepki olarak yarın Göle'de geniş çaplı bir basın açıklaması yapılacağı alınan diğer haberler arasında oldu.

**Ardahan Valiliğinden Yıkımla İlgili Yapılan Yazılı Açıklama Yapıldı…
BASIN BİLDİRİSİ..

Göle ilçesi, Senemoğlu Köyü’nden Mehmet Güler adlı şahsın Toprak Koruma Kanunu ve İmar Kanunu’na aykırı olarak başlatılan inşaatı, ilgili kanunlar gereği durdurulmuş ve yıkım kararı verilmiştir. 11.12.2014 tarihinde de yıkım kararı uygulanmıştır.
Yıkım işlemini bahane ederek ilimizin huzur ve güvenini bozmaya yönelik provakatif eylemlere asla müsaade edilmeyecek ve gerekli yasal işlem yapılacaktır.
Kamuoyunun bilgilerine sunulur.
Ahmet DENİZ Ardahan Valisi
Haberi ekleme saati: 11.11-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DEMİRKOL MÜHENDİSLİKTEN
ARDAHAN’A İKİ DEV YATIRIM DAHA!..

Ardahan Haberleri Kura Nehrinin yanı başın da yaptığı 40 daire ve 6 iş yeri modern ve lüks konutlarının yanı sıra yine Kura Nehri Abdullah Gül Parkı, Kırkpınar Deresi Parkını yapan DEMİRKOL MÜHENDİSLİK adlı firması Ardahan’a iki dev yatırım daha yapıyor.

**4 Yıldızlı Otel..

Son olarak Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan Dışişleri bakanlarının yer yok denilerek gelemediği Ardahan’da büyük bir ihtiyaç duyulan otel sorununa da el atan DEMİRKOL MÜHENDİSLİK önümüzde ki bahar ayında temelini atacağı 4 Yıldızlı otelle Ardahan’a gelecek olan misafir ve turistleri en iyi şekilde karşılamaya hazırlanıyor.
Kral Odasının da bulunacağı 4 Yıldızlı oteli Kura Nehrinin yanı başına yapacak olan DEMİRKOL MÜHENDİSLİK Kafkaslara açılan kapıları ile geleceğin kenti olmaya aday Ardahan’a yapacağı bu dev yatırımla kendi öz kaynaklarını kullanarak 6 Milyonluk bir yatırım gerçekleştirecek.
100 Odalı 4 yıldızlı otelin projesini hazırlayan ve önümüzde ki ilkbaharda itibaren temelinin atılacağı öğrenilirken, otelin için de toplantı, balo, salonu, restoran, havuz, sauna, spor salonu, geniş çaplı toplantı ve konferansların verileceği salon gibi tüm ihtiyaçlara cevap vermeyi hedefliyor.
Kura Nehri ve Ardahan Kalesi Manzaralı otelin en kısa sürede bitirilmesi hedefleniyor.

Ardahan Haberleri **4 Katlı otelin yanı başın da, 2 Katlı Değirmen Kafeterya..

Ardahan’a yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren DEMİRKOL MÜHENDİSLİK Firması Ardahan2a yapacağı 4 yıldızlı otelin yanı sıra yine aynı bölgede ve Kura manzaralı bir adette cafeterya yaptıracak.
2 Katlı 500 M2 alanda yapılacak olan kafeterya yatırımının da 655 Bin TL.’ye mal olacağı alınan bilgiler arasın da oldu.
Mado gibi ünlü firmaların ürünlerinin satılacağı kafetarya da geniş çaplı toplantılar yapılacağı gibi yerel yemeklerin ve ürünlerin satılması hedefleniyor.
**5+1 Lüks Daireler Satışta..
Fatih Demirkol’un başın da bulunduğu DEMİRKOL MÜHENDİSLİK Firmasının Ardahan’a yapacağı Kura ve Kale manzaralı 4 Yıldızlı Otel ve Kafterya’nın hemen yanı başın da yaptığı modern KÜR KALE KONAKLAR adlı konutların inşaat bitirilip, satışa sunuldu.
Ardahan’ın en modern dairelerini yapan ve ilk olarak 5+1 daireleri de satışa sunacak olan DEMİRKOL MÜHENDİSLİK Firmasının konutların da Türk hamamı ve Sauna da bulunuyor.
Haberi ekleme saati: 11.08-12 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com

Ardahan'da Kış Günleri
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Saffet Kaya’yı Şişiriyor muşuz..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYeniden Ardahan’a gelen ve yeniden milletvekili adayı Fakir Yılmaz olacağını açıklayan Saffet Kaya’nın halktan gördüğü ilgiyi kıskananlar suçu biz basın mensuplarına atıyorlar..
-Efendim Saffet Kaya bitmiş, ama gazeteciler şişiriyor..
Bu eleştiriyi yapanların başında gelenlerin çoğunun ise Saffet Kaya ile gizliden, hem de kendi evlerinde hıngal yedirdiğini biliyoruz..
Diğer yandan yeri geldiğin de ‘Gazeteci kim, ne yazarsa yazsınlar, kim okuyor ki?’ diyenler de aynı kişiler..
Evet şimdi onlara bir soru soruyorum..
Biz gazetecilerin şişirdiğini ileri sürenler, peki bu adamı karşılayan, kurban kesenler, bakandan daha kalabalık karşılayan halka ne diyeceksiniz?

**Bakan Yemek Yiyecek mi?

Fakir Yılmaz Prof. Dr. Orhan Atalay’ın dedesinin adının da verildiği okulların resmi açılışını yapacak olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Osmanlıca öğretileceği belirtilen öğrencilerle birlikte yemek yiyecek mi?
Bilmem ama bizim bildiğimiz AK Partili Bakan ya da Başbakanlar bir yere gitmeden veya gelmeden önceden ekiplerini gidecekleri yere gönderdikleri ve yaşananları rapor ettikleridir..
Umarım Nabi Avcı’da öyle yapmış ve Ardahan’da ki okullar da öğrencilere verilen yemekler başta olmak üzere onca sorunu tespit etmiş, bakan beye ileteceklerdir..
Çünkü samimi bir araştırmada Ardahan’da ki eğitimin ülke eğitiminde daha çok beter olduğu anlaşılacak..

**Saffet Kaya Partisi..

Yaklaşan 2015 Genel seçimleri öncesi yeniden hareketlenen siyaset arenasının vazgeçilmez siyasetçisi olan Saffet Kaya’nın yanı sıra bir çok kişinin Fakir Yılmaz milletvekili aday adayı olmaya hazırlandığını görüyoruz.
Geçtiğimiz gün Ardahan’a gelen ve adeta bir parti genel başkanı gibi karşılanan Saffet Kaya’nın ne yapacağını merak eden Ardahanlılar Kaya’nın halen üyesi olduğu partisinde mi, yoksa bağımsız mı aday olacağını tartışıyor.
Bilemiyoruz ama Ardahan’a her geldiğinde adeta bir parti genel başkanı, bir bakan gibi karşılanan Kaya’nın öyle yada böyle Ardahan’da milletvekili adayı olacağını rahatlıkla söyle biliriz..

***Unuttuğumuz şeyler..

Fakir Yılmaz Küçük ama büyük sorunları olan Türkiye’nin iki ülkeye komşu, 75 plakalı kent Ardahan’da var olan sorunları tespit etmek için şöyle bir iki kamu kurumunu, ya da ana caddelerin, birini yaya gezmek yeter, hatta artar bile..
Çünkü Vali yada kaymakamları, belediye başkanlarını, hatta biz gazetecileri arka mahallerde görmeye pek alışkın olmadığımız için bir kentte arka sokaklar da yani görünmeyen yerler de yaşananları da ana caddeler de yada bir kamu dairesinde veya bir kahvehane de öğrenmekte çok kolay..
İşte şurada Hoçvan’da, Düz Ardahan’da değil merkezlerde ki yemekleri berbat olduğu iddia edilen okulları haberli, resmi törenle değil, tedbiri kıyafetle, ani baskınla gezmek yeter, artar bile..


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Güvenlik yasası ne anlama geliyor?.

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’a havaalanı yapmanın gereksiz ve masraf olduğunu belirtip, yollarını yıllardır bitiremeyen hükümetin birinci gündemi, Güvenlik Yasası, Osmanlıca Öğretim..
Son olarak İstanbul Sabiha Gökçe Havaalanını sessiz sedasız satan hükümetin oluşturmak istediği, ‘polis devleti’ çabaları şu an tartışılan güvenlik yasası ile devam ediyor.
Fakir Yılmaz Bir taraftan Osmanlıca eğitimi getirmeye çalışan, diğer yandan her hareketi devlete başkaldırı, ihanet diye değerlendirecek olan güvenlik yasasını getirmeye çalışan AK Parti Hükümetinin buna karşı çıkanları da ‘Akacak kandan sorumlusun’ diyerek tehdit etmekte..
Peki bir çok kamu malı gibi TEDAŞ’ın özelleşmesine karşı çıkmayıp, 5 kuruşluk borcu dolaysıyla saat başı kapısına dayanıp elektriklerini kesen ARAS Edaş’a kızan Ardahanlı, vatandaş, kamuoyun yeni güvenlik yasasının ne anlama geldiğini biliyor mu?
Tabi ki hayır!.. Çünkü başını facebook’ta, twitter’dan okuduğu alakasız işlerden kaldırmayan halk, vatandaş, kamuoyu bir tık yapıp AKP’nin yaratmak istediği polis devletinin ne anlama geldiğine bakma zahmetine girmez..
Ama yarın ‘Senin bakışlarından rahatsız oldum, suç işleyebilirsin’ diyerek, mahkeme kararı olmaksızın kapısına dayanacak olan polisin dayanacağı yasa güvenlik yasası olacaktır..

**Osmanlıca tamam da, ya Kürtçe?.

Hükümetin Antalya’da düzenlediği ve fikir babalarının arasın da Ardahan AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın da bulunduğu son Milli Eğitim Şurası tartışmaları devam ediyor.
‘Okullar da Din ve Osmanlıca Eğitim’ çalışmaları başta muhalefetin olmak üzere bir Fakir Yılmaz çok kesim tarafından sert bir dille eleştirilirken asıl konu yani yıllardır istenen Kürtçe Eğitim her ne hikmetse hiç tartışılmıyor.
Bu ülkenin birinci gündem maddesi olan Kürt Sorununun asıl kanayan yaralarından ilki olan Kürtçe Eğitim’inin, Din ve Osmanlıca Dersleri tartışmalarının gölgesinde kalması dikkat çekerken, hükümete yüklenen muhalefetin de bu yönde hiç ağzını açmadığını görmekteyiz.
Evet, bu ülkede özgürlüklerin sadece bana denilmeye devam ettiği bir süreçte gavur denile İngilizce eğitimin serbest olduğu okullarda Osmanlıca da okutulmalı, isteyen Din dersini de almalı derken Kürtçe’nin de resmi dil ve ders olması gerekmez mi diye de sorulmalı..
Bilmem ama hükümetin özgürlükler adı altında getirmeye çalıştığı, Başkan Erdoğan’ın, ‘Öyle yada böyle Osmanlıcayı getireceğiz’ demesi ne kadar insanca haksa Kürtçe dilin dersler de, eğitim de ve resmiyette istenmesi de o kadar haktır diye düşünüyorum.
Ve ben de 10 Aralık İnsan Hakları Günün de Kürtçe dersi müjdesi istiyorum..

**İl Başkanı Kim Olacak?

Yunus Baydar’ın 2015 Genel Seçimlerin de milletvekili adayı olacağı gün geçtikçe kesinleşmesiyle birlikte ikitidar partisinin Ardahan İl Başkanı kimin olacağı tartışılmaya başladı..
Fakir Yılmaz AK Parti’yi yani iktidarı Ardahan’da temsil edecek, 2015 genel seçimlerine götürecek olan isimin kim olacağının tartışıldığı Ardahan’da İl Başkanı olacak olan isimin önce üniversiteli olması zorunluluğu partiyi zorlayacak gibi..
Çünkü AK Parti Ardahan kadrolarının için de İl Başkanlığı yapacak bir üniversitelinin olmadığı, olanların ise ‘nedense’ il başkanlığına aday olmadıklarını duymamız gerçekten acı verici bir durum değil mi?
Bilmem ama ülke de 13 yıla yakındır iktidar olup, Ardahan’da iktidar olamamakla eleştirilen AK Parti Ardahan’da ilçeler de aynı isimlerle devam etmesi, İl Başkanı bulamaması, ‘İl başkanı olayım’ diyenleri bulamaması acıklı bir durumdur..

**2014’e Güle Güle Derken..

Fakir Yılmaz Ve bir yılın yine son bir ayındayız...
Hem de ilk haftasını geride bırakarak..
Yani 365 günün 359 günü geride kaldı..
Peki, ‘bunca gün için de Ardahan’a neler yapıldı?’ dense 359 işi sıralayabilir miyiz?
Saymaya başlayalı mı?
Posof Türkgözü (Badele) Gümrük Kapısına Sınır Ticaret Merkezi yapıldı mı?
Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı açıldı mı? Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu bitti mi?
23 Yıldır bitmeyen Ardahan-Ardanuç yolu yol verdi mi?
Göle Sanayi Sitesi gerçekleşti mi? Çıldır ve Hanak’a TOKİ ev yaptı mı?
Belki de Damal’a öğretmen evi yapıldı.. Yok canım onlar da iş mi ki..
Başta yeni İmam Hatipler olmak üzere yapılan onca önemli iş varken bölgenin kurtuluşu denilen bu işler, hele hele tüneller, havaalanı ile uğraşacak vakit mi vardı ki?
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

PKK Mezarlığını Yıktılar..

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Göle İlçesinde yaptırılan PKK Mezarlığı dün gece yıkıldı.
Kimin veya kimlerin yıktığı öğrenilemeyen mezarlığın neden yıkıldığı ise bilinmiyor.
Göle-Kars yolu üzerinde bulunan ve yeni yapıldığı için içinde mezar bulunmayan Senemoğlu köyü yakınlarında ki mezarlığın Sağlık Bakanının geldiği gün yerle bir edilmesi dikkat çekerken, yaşanan gelişmeye tepki koyan DBP, HDP’liler olayı protesto edeceği öğrenildi.

**GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTIRILDI..

Öte yandan Göle ve Ardahan'da güvenlik tedbirlerini arttıran polis ve jandarma yollarda ve kent merkezlerinde tam teçhizatla dolaştıkları dikkat çekti.
Haberi ekleme saati: 10.09-11 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kapılar Ardahan’da
Bakanlar Kars’ta!..

Ardahan Haberleri Türk, Azeri ve Gürcü Dışişleri Bakanları Kars'a Geldi!

Kafkaslara açılan gümrük kapıları Ardahan’da, Kafkasya bakanları Kars’ta..
İki gümrük kapısına sahip olmasına karşın ithalat ve ihraccatın yok denecek kadar az olduğu Ardahan’a gölge eden Karslılar yine yapacağını, yaptı.
Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Dışişleri Bakanları, “Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı”na katılmak üzere Kars’a geldi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Tamar Beruchashvili, Kars Havaalanı’nda Kars Valisi Günay Özdemir ve Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta tarafından karşılandı. Bakanlar, daha sonra toplantının yapılacağı DSİ Sosyal Tesisleri’ne geçti.
Toplantı kapsamında 8 Haziran 2012'de Trabzon, 28 Mart 2013'te Batum ve 19 Şubat 2014'te Gence toplantılarında alınan kararlar gözden geçirilecek. Toplantıda, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ve TANAP gibi küresel çapta öneme sahip bölgesel enerji ve ulaştırma projelerine verilen öneme değinilecek.

**Baydar: Bakan’a Sitem Ettim..

Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın Ardahan’da yapılmamasına tepki koyan AK Parti Ardahan İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar bu toplantının Kafkaslara iki gümrük kapısı bulunan Ardahan’da yapılması gerektiğini Dışişleri Bakanına söyleyip, sitem de bulunduğunu açıkladı.
Haberi ekleme saati: 23.53-10 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SORUNLAR ÇOK OLUNCA
ÖNERGELER REKOR KIRDI!..

Ardahan Haberleri **TBMM’DE SORU ÖNERGELERİNDE REKOR ÖĞÜT’ÜN..

TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı'nın verilerine göre, Meclis'in 24. Dönem 4. Yasama Yılı'nda en çok yazılı soru soran rekortmen milletvekilleri belli oldu.
Anadolu Ajansı’nın haberine göre Milletvekillerinin 24. Dönem 4. Yasama Yılı'nda 23 bin 770 yazılı soru önergesi yönelttiğini, en çok soru yönelten milletvekilleri ise 4 bin 243 soru ile MHP'li Yeniçeri ve 3 bin 780 soru ile CHP'li Tanrıkulu, 725 soru ile CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün birbirini takip ettiği ortaya çıktı.
Sözlü soru da ise rekor yine sorma rekortmeni CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’te. Öğüt, bakanlara 511 sözlü soru sordu. Milletvekilleri, 24. Dönem 4. Yasama Yılı'nda bakanlara toplam bin 503 de sözlü soru önergesi yöneltti.
Öğüt'den sonra en çok sözlü soran milletvekili ise 457 soru ile MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri. Sözlü sorularda üçüncü sırada yer alan milletvekili de 157 soruyla MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık.
Haberi ekleme saati: 23.49-10 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

O SES ARDAHAN..

Ardahan Haberleri *O Ses Türkiye'de Ardahanlı Sahil Ekmekçi adlı yarışmacı performansına ek olarak 'Eziz Dostum' şarkısını seslendirdi ve jüriyi adeta büyüledi.
16 yaşındaki yarışmacı önce "Haberin Var mı" türküsünü söyledi, türkü sona erer ermez tribünlerde "bi daha, bi daha" tezahüratları yankılandı. Seyircinin ve jürinin bu isteğini kırmayan Sahir Ekmekçi, bu kez "Eziz Dostum" isimli Azerice türküyle performansının çıtasını daha da yükseltti.
Öte yandan Ekmekçi, tercihini Ebru Gündeş'ten yana kullandı.
Haberi ekleme saati: 23.42-10 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

FAİL-İ ARDAHAN..

Ardahan Haberleri **GÖRSEL SAHNE SANATLAR DERNEĞİ TİYATRO TOPLULUĞUNDAN MUHTEŞEM PERFORMANS..

Ardahanlı gençlerin bir araya gelerek oluşturduğu Görsel sahne sanatlar derneği Tiyatro Topluluğu’nun, Faili insan adlı Oyunu Ardahan’da izdihama neden oldu.
Halk eğitim merkezi salonu tamamen dolarken, tiyatro oyununa yediden yetmişe birçok kişi büyük ilgi gösterdi. Tiyatro gösterisine Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve Ardahanlı tiyatro severler katıldı.
Faili insan adlı oyunu sahneleyen tiyatro oyuncuların performansları büyük alkış topladı. Bir ev ortamında yaşanan komik olayları canlandıran oyun gerçekçi sunumuyla dikkat çekiyor.
İki seans oynanan oyun yoğun talep üzerine Cumartesi günü yeniden Halk Eğitim merkezi salonunda sahnelenecek.
Haberi ekleme saati: 21.38-09 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÜLKEYİ KARADENİZLİLER,
POSOFLULAR KARADENİZ'İ YÖNETİYOR!..

Ardahan Haberleri Başta Başkan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bir çok Karadenizlinin ülkeyi idare ettiği Türkiye'nin iki önemi Karadeniz Fakültesini Posoflular yönetiyor.

Posof Lisesi mezunlarından olan Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı oldu.
1971 yılında Posof ilçesinin Yaylaaltı (Satlel) köyünde doğdu. Orta ve Lise öğrenimini Posof’ta bitirdi. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Askeri Tıp Fakültesini kazandıktan (1988) sonra Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi(1988), Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi (1989-1992) ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde (1992-1994) Tıp Fakültesi eğitimini tamamlayarak 31.05.1994 tarihinde mezun oldu.

**KTÜ Orman Fakültesi Dekanı Posoflu..

Öte yandan Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı da Posoflu Prof. Dr. Emin Zeki Başkent adlı hemşehrimiz.
1964'te Ardahan'ın Posof ilçesi Gönülaçan köyünde dünyaya geldi.. Bir süre KTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür yardımcılığı görevini yürütmüş olan KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Zeki BAŞKENT; eğitimi, çok sayıda ulusal ve uluslararası ödülleri, çok sayıda yayınları, bilimsel çalışmalarıyla Türk ormancılığında önde gelen isimlerden biridir.
Kaynak: Kaan Gündoğdu
Haberi ekleme saati: 21.33-09 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÖĞÜT ARDAHAN'DA DEĞİL
ANKARA'DA MI ADAY?!.

Ardahan Haberleri **ARDAHAN SİYASETİN DE SON DURUM..

**KAYA'YA İLGİ SEL GİBİ..

Yaklaşan genel seçimler öncesi siyasi çalışmalarını hızlandıran siyasilerin başın da gelen ve geçtiğimiz gün Ardahan'a gelerek, çeşitli ziyaret ve görüşmeler de bulunan Saffet Kaya bugün Çıldır'da olağanüstü bir ilgi ile karşılanırken, Kaya'nın ve diğer siyasilerin en güçlü rakiplerinden olan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'te Ardahan'ın değil, Ankara'nın köylerin de siyaset yaptı.
'2015 Genel seçimlerin de Ardahan'da mı, başka yerde mi aday olacak?' tartışmalarının başın da gelen Öğüt'ün Ardahan'ın değil, Ankara'nın köylerini gezmesi 'Öğüt Ardahan'da değil, Ankara'da Milletvekil Adayı Olacak?' tartışmalarını başlattı.

Ardahan Haberleri **ATALAY'DA ARDAHAN'DA..

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Ensar Öğüt bu yönde ki tartışmalara, 'Partim nerede görev verirse oradayım' diyerek sorumuza kaçamak cevap verdiği dikkat çekerken, Öğüt'ün ve Saffet Kaya'nın güçlü rakipleri arasında bulunan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'da yaklaşık bir haftadır Ardahan'da siyasi çalışmalarını sürdürdüğü görülüyor.
Rakibi Saffet Kaya'nın gittiği yerlerde büyük kalabalık ve kurbanlar kesilerek karşılandığı şu günler de partisinin Göle ve Çıldır İlçe kongrelerine katılan Prof. Dr. Orhan Atalay son olarak kağıt üzerinde 5 yıldır açık olan ve Kars DSİ'de kadrosu bulunan Ardahan Devlet Su İşleri Müdürlüğünün Ardahan İl Müdürlüğünün açılışını Ardahan Valisi Ahmet Deniz ile birlikte yaptı.

Ardahan Haberleri **Diğerleri sesiz, ama çalışıyorlar..

CHP'de ön seçim isteyen kadronun suskunluğunun da dikkat çektiği Ardahan'da milletvekili adayı olması beklenen Ardahanlı İşadamı Orhan Gökdemir'in de Öğüt gibi Ankara'da siyasi çalışmalarını sürdürdüğü, DSP'den de Ardahanlı Mali Müşavir Ömer Türkoğlu'nun yoğun çalışmaları dikkat çekiyor.
Önümüzde ki günlerde merkez ilçe kongresini yapacak olan AK Parti Ardahan İl Başkanılığına yeniden aday olmayacağı ve 2015 Genel Seçimlerin de AK Parti'den Milletvekili aday adayı olacağını açıklayan Yunus Baydar'ın da Öğüt, Kaya, Atalay ve Ardahan Haberleri Gökdemir gibi siyasi çalışmalarına hız verdiği görülürken, Baydar'ın 'Milletvekili Adayım' açıklaması ardından köylere yöneldiği dikkatlerden kaçmıyor.
Önümüzde ki günler de kongreye gidecek olan partilerin arasın da bulunan HDP ve MHP'nin de kongreleri ardından milletvekil seçimleri için kolları sıvayacakları bilgisi alınırken, AK Parti ve CHP'den sonra Ardahan'da en çok oy potansiyeline sahip olan HDP'nin Hanak'ta da İlçe örgütünün açmaya hazırlandığı, bunun yanı sıra DBP aracılığıyla başta Hoçvan ve Göle'de olmak üzere bölge de etkin bir siyasi çalışma yürüttüğü ve iyi bir aday ve güçlü bir İl Örgütü ile 2015 Genel Seçimlerin de Ardahan'dan milletvekili adayı çıkaracak partiler arasın da olduğunu seçmene anlatmaya çalıştığı görülüyor.
Haberi ekleme saati: 20.38-09 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İMDAT TATAR'DAN
SERHAT ARDAHAN SPOR
YÖNETİCİLERİNE AĞIR SUÇLAMALAR..

Ardahan Haberleri **Hesap Veremediler..

***Bir çok işadamı ve futbolcu ile yöneticinin desteğini çektiği Serhat Ardahan Spor'da desteğini çeken Ardahanlı İşadamı www.ardahanaktuel.com adlı haber sitesine konuştu.

Ardahanlı İşadamı ve ARDA-FED Denetim Kurulu üyesi İmdat Tatar, Serhat Ardahanspor’a desteğini çekmesinin en büyük sebebinin mevcut yönetimin Kulübün hesaplarında şeffaf olmadıklarını ve kendisinin verdiği desteğe engel olunduğunu belirtti.
İmdat Tatar ”Serhat Ardahan Spor için İstanbul’da yapılan destek gecesine olan desteğim ve katkım herkes tarafından bilinmektedir. Desteğimi yine devam ettirdim. Takım için Iğdrı'a, Trabzon’a gidip hem destek oldum hem de arkadaşlarımla birlikte takıma maddi destek, yemek verip motivasyon sağlamaya çalıştım. Aynı şekilde Ardahana gidip takımın yanında olmaya çalıştım.Serhat Ardahan Spor için bir Teknik Direktör ve bir futbolcu için maliyetini benim üstlenmeme rağmen kabul edilmedi.Bu Ardahanlılara ve serhat spor’a gönül vermiş hemşehrilerimize büyük bir ihanettir.
Serhat Ardahanspor’a yapılacak katkıyı ve desteği engellemenin vebali büyüktür. Maalesef Serhat Ardahanspor’un Başkanı Sedat Sural ve diğer bazı yöneticiler başkasının etkisinde kalıyorlar.Takıma bugüne kadar 28 bin lira katkım oldu.Kulüpten hesaplar ile ilgili bazı bilgilerin kamuoyundan olduğu gibi benden de gizlendiğini kanaatine vardım. Bunun üzerine desteğimi çektim. 28 bin lira dışında verdiğim 15 bin liralık çekimi geri aldım. Kulüp hesap vermekten kaçtığı sürece benim ve arkadaşlarımın (İşadamı Kemal Şimşir’de konuşmaya katılarak aynı görüşleri paylaştığını belirtti) Serhat Ardahan Spor’a bundan sonra katkımız olmaz. Bunun sorumlusu da Kulübü yönetmeye çalışanlardır” dedi.

**Eline çantasını alıp, gelenler milletvekili edilmemelidir..

İmdat Tatar Ardahan’da ki milletvekili adayları içinde konuştu.
Tatar 'Ardahanlılar artık uyanmalılar. Ardahan'da yaşamayan dışarıdan elinde çanta ile gelen, Ardahan'da evi olmayan vekil adaylarına rağbet etmesinler. Ardahan'da yaşayan, Ardahan'da iş yeri olan ve Ardahan'ın kışını yaşayan vekil adaylarını seçmeliler.İşte o zaman Milletvekilleri Ardahan'dan kopuk olmazlar”dedi
Haber / Erkan SARIKAYA
Haberi ekleme saati: 17.28-09 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLELİ İÇİN DEĞİL
NABİ AVCI İÇİN KAR TEMİZLİĞİ!..

Ardahan Haberleri Bir çoğunun belediyeye gelmeden bankamatikten maaş aldıkları ileri sürülenleri çalıştırdığı ileri sürülen Ardahan'ın Göle Belediyesi günlerdir yapmadığı kar temizliğini yarın ilçeye gelecek olan Milli Eğitim bakanı için yaptı.
Yarın Göle'de olacak olan bakanın ziyareti öncesi hummalı bir kar temizliği yaptığı görülen Göle Belediyesinin bu çalışmayı kar yağdığından bu yana neden yapmadığı ise merak konusu oldu.

**Ardahan'a Gelmiyor..

Öte yandan yarın Göle'ye gelecek olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın Göle'de yapacağı açılışlar ardından Ardahan'a gelmeden, Göle yolu üzerin de Kars'a geçeceği öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 17.23-09 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÜLKÜ OCAKLARINI YAKTILAR!

Ardahan Haberleri *İtfaiye yetersizliği ile gündem de düşmeyen Ardahan'da yeni bir yangın daha meydana geldi.
Kent merkezin de Atatürk Caddesi üzerin de bulunan Ülkü Ocakların da yangın çıktı.
Alınan bilgilere göre sabah saatlerin de Ülkü Ocakları Ardahan Şubesine gelen bir kişinin ocağın sobasını yakmak istedi.
Ateşlerin çevreye yayılmasıyla çıkan yangına Ardahan İtfaiyesi müdahale ederken, çıkan yangın da başta ocağın kapıları olmak üzere bir çok eşyanın yandığı öğrenildi.

**Yangınlar tanklarla söndürülecek..

Öte yandan başta ot yangınları olmak üzere köyler de meydana gelen yangınlara anında müdahale etmek için çare arayan Ardahan İl Özel İdaresi Ardahan merkez ve ilçelere bağlı köylerde çıkabilecek yangınlara müdahale etmek için su tankları alacağı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 10.57-09 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vekaletinizi bize verin
DESTEK VE HİBE KREDİLERİNİZİ
BİZ TAKİP EDELİM

Ardahan Haberleri Devlet ve hükumetin çıkardığı desteklerden yararlanamamaktan şikayetçi olunan Ardahan’da açılan Danışmanlık Firması ROTA Ardahanlılara proje hazırlayacak.
Başta SERKA, TKDK, KOSGEB olmak üzere bir çok desteklerden mahrum olan ve gelen desteklerin ‘proje yapılamadığı için’ geri iade edildiği bir süreçte açılan ROTA PROJE DANIŞMANLIK bundan sonra vatandaşın adına proje hazırlığı yapacak.
Konu hakkın da bir açıklamada bulunan ROTA PROJE DANIŞMANLIK adlı firmanın sahibi Muharrem Bilgin başta Ardahan dışında bulunan Ardahanlı İşadamları olmak üzere bölgeye yatırım yapmayı düşünen tüm yatırımcılara yardımcı olacaklarını belirtti.
Ardahan’a yatırım yapmak isteyen ve bu yatırımlarını SERKA, TDDK, KOSGEB Hibe Projeleri ile takip etmek isteyenlerin kendilerine vereceği bir vekalet dışında başka bir iş yapmasına gerek olmadığını ve yapacakları yatırımla ilgili tüm koşuşturmayı ve evrak takibini firmalarının yapacağını belirten ROTA PROJE DANIŞMANLIK Firması Sahibi Muharrem Bilgin bugüne kadar bir çok iş adamına yardımcı olduklarını söyledi.
Hibe oranlarının %50 olduğuna dikkat çeken Bilgin, şu an Ardahan ve İlçelerine yapılacak olan Otel, Apart Otel gibi yatırımların teklif beklediğini, iş adamlarının %50 Hibe olan bu imkanları kaçırmamasını istedi.
Ardahan’a yatırım yapmak isteyen ve bu yatırımlarını devletin sağladığı hibelerle desteklemek isteyen iş adamlarının kendisini 0532 543 11 12 nolu telefondan araması halinde kendilerine yardımcı olacağını belirten ROTA PROJE DANIŞMANLIK Firması Sahibi Muharrem Bilgin yapılacak iş takiplerinin ücretlerinin %50’sinin de devlet tarafından ödendiğine dikkat çekti.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

OSMANLI MİLLİ EĞİTİM BAKANI
YARIN GÖLE’YE GELİYOR!..

Ardahan Haberleri Okullarda Din Dersi ve Osmanlıca Dersi verilmesi tartışmaları dolaysıyla son günlerin en çok tartışılan bakanların başında gelen Milli Eğitim Bakanı Ardahan’ın Göle İlçesine geliyor.
Alınan bilgilere göre yarın saat 11.30’da Ardahan’a gelecek olan Milli Eğitim bakanı Nabi Avcı’nın Göle’de yapılan İmam Hatip Okulu başta olmak üzere bir çok eğitim kurumunun açılışını yapacağı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 10.56-09 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN İNSAN HAKLARI KOMİSYONUNU
KİMLER OLUŞTURUYOR?..

Ardahan Haberleri Çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan 10 Aralık İnsan Hakları Günü etkinlikleri ile ilgili çalışmaları valilik yönetimin de oluşturulmasının yanlışlığına dikkat çeken Ardahan Gazeteciler Cemiyeti, Ardahan İnsan hakları Komisyonunun nasıl ve hangi kriterlere göre seçildiğini sordu.
Devletin, ‘her işi ben yaparım’ anlayışının İnsan Hakları Kurulunun oluşumun da da kendisini gösterdiğini belirten Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz bu kurulun öyle bir iki memur ve resmi ideolojiye yakın kişilerden oluşturulmasının yanlış olduğuna dikkat çekerken 10 Aralık etkinlikleri öncesi bu önemli kurulun üyelerinin halkın içinde insanlardan oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.
Haberi ekleme saati: 22.49-08 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DERNEKLER KURTULUŞ HAREKETİNİ BAŞLATTILAR!..

Ardahan Haberleri **ARDAHAN'IN KURTULUŞU BAHANE, KAZLI/SAZLI GECELER ŞAHANE..

Türkiye'nin Gürcistan ve Ermenistan'a komşu sınır kenti Ardahan adını taşıyıp, Ardahan ve Ardahanlıların sorunlarıyla ilgilenmedikleri ile eleştiri yağmuruna tutulan dernekler Ardahan'ın yeniden Vatan Topraklarına katılışını bahane ederek, yeniden ard arda kazlı/sazlı geceler düzenlemeye başladılar.
Çoğu yıllardır Ardahan'a gelemeyen yöneticilerden oluşan, gelenlerin ise Çıldır'ı yada Göle'yi, yada Posof'u, Damal'ı, Hanak'ı bir kez olsun görmeyen, Hoçvan'ın, Köprülünün neresi olduğunu bilmeyen yöneticilerden oluşan derneklerin ard arda düzenlemeye başladığı gecelerin aynı gün ve saatlere gelmesi ise ayrı bir konu olarak Ardahanlıların karşısına çıkıyor.
Başta İstanbul'da olmak üzere batı kentlerine göç eden Ardahanlıların sıla hasretini fırsat bilip, geliştirilmesi için bir proje yada düşünce ortaya koyamadıkları kazları satıp, kamuoyuna hesabını vermedikleri bütçelerine katkı sağlayan dernekler Ardahan'ı kaz geceleri ile kurtarmak için adeta yarışa girmiş durumdalar.

Ardahan Haberleri **GÖLE SERİNÇAYIR KÖYÜ KONGREYE GİTTİ..

Merkezi İstanbul Esenyurt’ta bulunan Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Serinçayır (Çölpenek) Köyü Kültür Derneği 7 Aralık 2014 Pazar günü kongre giderek, yeni yönetimini seçti.
Dernek Başkanlığına Öztürk Aşçı seçilirken, Yönetim Kuruluna Cengiz Armuşen, Mehmet Deli, Yusuf Samancı, Güven Kulgi, Numan Armuşen, Turgut Karalinç, Cevdet Aşçı , Talip Sarıçelik, Huseyin Çekici , Serkan Güven, Ankara temsilcisi Cemal Güven, İzmir temsilcisi Hikmet Deli seçildiler.
Yoğun bir ilginin olduğu kongrede Serinçayır (Çölpenek) Köyü Kültür Derneği Denetim Kurulu Üyeliklerin ise; İsmet Dağ , Yunus Güven, Tekin Deli (Ziya oğlu) Onur kurulu: Gülyeter Deli, Acar Dağ, Zabit Sarıçelik seçildi, yoğun katılımın olduğu kongrede, divan kuruluna İsmet DELİ, Türkan DELİ ve Cengiz ARMUŞEN’ oy birliği ile seçildiler.
Haberi ekleme saati: 22.43-08 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Damal Kaymakamlığı Logo da Çıkarsa da..
ATATÜRK ARDAHAN'DA DOLAŞIYOR!..

Ardahan Haberleri Her yıl 15 Haziran ve 15 Temmuz tarihleri arasında Ardahan'ın Damal ilçesine bağlı Yukarıgündeş mahallesi sınırları için de bulunan Karadağlar'a yansıyan Atatürk Siluetinin diğer bir Siluetinin de Ardahan merkeze bağlı Ölçek köyün de görüldüğü ileri sürüldü.
Daha önce yine Ardahan'a bağlı Göle yaylarında ve Ardahan merkeze bağlı Yaylacık köyü eteklerinde görüldüğü belirtilen Ardahan'ın Alevi ilçesi Damal ilçesin de ki dünyaca ünlü Atatürk Siluetinin en son örneği de Ölçek köyünde ortaya çıtığını ileri süren Ölçek köylüleri köylerinde ortaya çıktığını ileri sürdükleri Atatürk siluetini fotoğraflayıp, 'Atatürk yazın Damal'da, kışın Ölçekte' başlığıyla sanal ortam da paylaştıkları görüldü.

**İLK SİLUET DAMAL'DA GÖRÜLDÜ..

Bir çobanın yıllar önce fark ettiği silüetin belirdiği tarihlerde Damal'da "Atatürk'ün gölgesinde ve izinde" adlı şenlikler düzenleniyor.
Damal, dağlarında beliren Atatürk silueti ile ünlüdür. Her yıl Haziran ayının 15 ile Temmuz ayının 15'ine kadar saat 18’den itibaren Karadağ sırtlarında Atatürk’ün bu silueti net olarak yaklaşık 20 dakika izlenmektedir.

**Kaymakamlık logoda çıkarmıştı..

Bir örneğinin de Ardahan merkeze bağlı Ölçek köyün de ortaya çıktığı ileri sürülen Damal'da ki Atatürk Silüeti yenilenen Damal Kaymakamlığını logosunda bir süre önce çıkarılmıştı.
Haberi ekleme saati: 21.58-08 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SAFFET KAYA: AK PARTİ'DEN ADAYIM..

Ardahan Haberleri Ardahan'ın 20., 21. ve 23. Dönem Milletvekili Saffet Kaya Ardahan'dan yeniden milletvekili olduğunu resmen açıkladı.
Geçtiğimiz gün Ardahan'a gelerek yeniden siyasi çalışmalarına başlayan ve büyük bir kitle tarafından karşılanan Saffet Kaya 2015 Genel seçimlerin de iktidar partisi AK parti'den yeniden Milletvekili adayı olduğunu açıklarken, 'seçmen ve tabanın bu yöndeki baskılarının Ardahan'a hizmet etmiş olan Saffet Kaya'yı yeniden göreve çağırdığının göstergesidir.' dedi.

**Bir yanlışa daha gelmem..

Son genel seçimler de yaşanan bir talihsizlik sonucu aday olamadığı partisinin önümüzde ki genel seçimler de yeniden yanlış bir karar vereceğini beklemiyorum' diyen Saffet Kaya 'Ben Ardahan sevdalısıyım. Ardahanlıların hizmetkarıyım. Ardahanlı ne diyorsa öyle yapacağım. Partim görev verirse Ardahan'ın iki milletvekillini alacağımıza inanıyorum. Ardahan'a hizmete devam edeceğim' dedi.
Köy ziyaretlerinin yanı sıra kent merkezinde ki seçmenle buluşmaya devam eden ve gittiği yerler de kurbanlarla karşılanan Kaya, 'kendisine gösterilen bu sevginin 20 yıldır emrinde olduğu Ardahanlının yapılan hizmetlere verdiği değerdir.' dedi.
Haberi ekleme saati: 21.53-08 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN PKK'YE KATILAN
2 HOÇVANLININ ÖLDÜKLERİ AÇIKLANDI!..

Ardahan Haberleri PKK farklı tarihlerde yaşamını yitiren ve araların da iki Ardahanlının da bulunduğu 21 PKK'linin kimlik bilgilerini açıkladı.
ANF'de yer alan habere göre PKK farklı tarihlerde yaşamını yitiren 21 PKK'linin arasında Ardahan Hoçvanlı iki PKK'lının da olduğunu duyurdu.
Sitenin haberine göre 1973 Ardahan doğumlu, 1991 İstanbul'dan PKK'ya katılımlı İhsan kod adlı Hoçvan Binbaşar (Murkan) köylü Hakan Aktürk 20 Ekim 1993’te Uludere’de yaşamını yitirdiği, Aktürk'ün yanı sır yine Ardahan Hoçvan Beşiktaş (Mucuc) köylü 1955 Ardahan doğumlu, 1992 İstanbul'dan PKK'ya katılımlı İdris Coktar kod adlı Mihrali Yılmaz, 1 Haziran 1997’de Ağrı Dağı sınırında yaşamını yitirdiğini duyurdu.
Haberin alınması ardından Murkan köyün de bir taziye çadırı açılacağı alınan bilgiler arasın da oldu.

**HDP KONGREYE GİDİYOR..

Öte yandan Halkın Demokrasi Partisi Ardahan İl Örgütü ve BDP Göle İlçe Örgütü İl ve İlçe Başkan ve yönetimlerini seçmek için önümüzde ki günlerde kongreye gidiyor.
Haberi ekleme saati: 21.45.08 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

POSOF METİN ÖZERİ'N MİSAFİRİYDİ..

Ardahan Haberleri Ardahan Posoflu İş adamlarından Metin Özer ilçesinin beleidye başkanı ile kaymakamını misafir etti.
Sınav Dershanelerinin Sahibi Posoflu İşadamı Metin Özer ile Ankara'da bir araya gelen Posof Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu ve Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar başta Metin Özer olmak üzere Posoflu iş adamları Ankara ve ülke genelin de ki Posof stk'larının Türkiye'nin sınır ilçesi Posof'un, Posoflunun sorunlarına daha çok duyarlı olması gerekliliğine dikkat çekerlerken, Kaymakam ve Belediye Başkanını misafir eden Posoflu İşadamı Metin Özer kendisine düşen her türlü görevi her zaman yerine getirmekten şeref duyarım diyerek ata dede toprağından Ankara'ya gelen misafirleri aracılığıyla tüm Posoflu, Ardahanlı hemşehrilerin selam gönderdi.
Haberi ekleme saati: 21.17.08 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bunların kaçı çiftçi?!.

Ardahan Haberleri CHP’nin, ‘Güçlü Çiftçi Güçlü Türkiye Ankara Buluşması' için Ardahan’dan Ankara’ya giden CHP’lilerin bir çoğunun çiftçi olmadığı görüldü.
CHP Ardahan İl Başkanı İlimdar Senem ve İl Başkan Yardımcısı Yunus Dündar’ın öncülük edip, kiraladığı otobüsle Ardahan’dan Ankara’ya yaklaşık giden yaklaşık 30 kişilik heyetin için de bulunanların çoğunun çiftçi olmadığı dikkat çekti.
Haberi ekleme saati: 12.49.08 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kış gelmiş neyime!..

Ardahan Haberleri Kar yağışıyla birlikte yaşanan soğuklara direnen Ardahanlılar, kardan yaşamanın zorluklarına rağmen oynamayı ve gülmeyi de unutmuyorlar.
Başta köyleri olmak üzere kentin genelin saran karların getirdiği tüm olumsuzluklara karşın yaşamın tadını çıkaran Ardahanlı çocuklar ağır kışı oyun alanına çevirmeyi başarıyor.
Oyun alanları yok denecek kadar az olan bölgede kar da oynayarak boş zamanlarını değerlendiren çocuklar fotoğrafladıklarını fark edince de gülmeyi de unutmuyorlar.
Haberi ekleme saati: 12.42.08 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA SPOR HABERLERİ..

Ardahan Haberleri **OKUL SPORLARI GENÇ KIZLAR VOLEYBOL MÜSABAKALARI TAMAMLANDI!..

Geçtiğimiz günlerde müdürü istifa ettiği ileri sürülen ve yaklaşık iki aydır İl Milli Eğitim Müdürnün müdürlüğüne vekalet ettiği Ardahan Gençlil Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Okul Sporları Gemç Kızlar Voleybol Müsabakaları’ tamamlandı.
2014-2015 Sezonu Okul Sporları Genç Kızlar Voleybol (B) grubu müsabakaları final maçında, Anadolu Öğretmen Lisesine galip gelen Ardahan Kız Teknik ve Meslek Lisesi İl birincisi olarak tamamladı. İ
Ardahan’ı Grup Müsabakalarında temsil edecek olan Ardahan Kız Teknik ve Meslek Lisesinin kupasını Spor Şube Müdürü Eyyüp Yavuzaslan veririrken, Yavuzaslan ödül töerinde yaptığı konuşmasında katılım sağlayan tüm okul idarecilerine, beden eğitimi öğretmenlerine ve sporcu kızlarımıza teşekkür ederek Grup Müsabakalarında İlimizi temsil edecek olan okulumuza başarılarının devamı temennisinde bulundu.

**OKUL SPORLARI YILDIZ ERKEKLER VE KIZLAR KROS İL BİRİNCİLİĞİ SONA ERDİ..

2014-2015 yılı Okul Spor Faaliyetleri kapsamında Kros İl Birinciliği müsabakaları Yıldız Erkekler ve Yıldız Kızlar kategorilerinde yapıldı.
Alınan bilgilere göre Göle yolu üzerinde start alan yarışmalarda erkekler 3000 m kızlar ise 2000 m mesafede yarışmışlar yapıldı
Yıldız erkekler ve Yıldız kızlar Kros il birinciliği müsabakalarına 50' si erkek 30’u kız sporcu olmak üzere toplam 12 Okul takımı katıldı. Dereceye giren sporculara ödüllerini Spor Şube Müdürü Eyyup YAVUZASLAN, Atletizm Antrenörlerimiz Seyfettin TEKİN ve Halil İbrahim YILMAZ tarafından verildi.
Grup müsabakalarında ilimizi temsil edecek sporcu ve takımlarımıza başarılar diliyoruz.

*YILDIZ KIZLAR KATEGORİSİNDE DERECEYE GİREN SPORCULAR

1. Berfin ÖZTÜRK, 2. Sedanur BOZKURT, 3. Ceren KILIÇ
YILDIZ ERKEKLER KATEGORİSİNDE DERECEYE GİREN SPORCULAR
1. Yusuf ARABUL, 2. Hüseyin ŞENTÜRK, 3. Seymen KÖROĞLU
YILDIZ ERKEKLER KATEGORİSİNDE TAKIM OLARAK DERECEYE GİREN OKULLAR
1. Göle 30 Eylül Ortaokulu, 2. Çoban Köy Orta Okulu, 3. Halitpaşa Ortaokulu
YILDIZ KIZLAR KATEGORİSİNDE TAKIM OLARAK DERECEYE GİREN OKULLAR
1. Göle 75. Yıl İMKB YİBO, 2. Göle 30 Eylül Ortaokulu, 3. Çardaklı Köyü Ortaokulu
Haberi ekleme saati: 12.38.08 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahanlı Arıcılara 1,1 Milyonlok Destek..

Ardahan Haberleri **BAL DESTEĞİNDE DE SONDAN 2.

**En ballı şehir Bingöl
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin kovan varlığı ve bal üretiminde dünya ikincisi olduğunu bildirdi.
Eker, “Bakanlığımızca uygulanan projeler ve desteklemeler ile 2002’de toplam 74 bin 555 ton olan bal üretimi 2013’te 94 bin 694 tona yükselmiştir” dedi. Eker, 2003-2013 döneminde en fazla destekleme ödemesinin 6.5 milyon TL ile Bingöl’e yapıldığını kaydetti.
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün soru önergesini yanıtlayan Eker, bakanlıkları tarafından Arıcılık Kayıt Sistemi’nin uygulamaya konulduğunu belirterek, “Arıcılık, bakanlığımızca 2003 yılından itibaren destekleme kapsamına alınmıştır. Arıcılık yapan üreticilere 2003-2008 döneminde ana arı ve süzme bal desteklemesi yapılmış olup, 2008’den itibaren ise kovan başına destekleme uygulamasına geçilmiştir” dedi.

**İzole bölgeler ilan edildi
Eker, “Bakanlığımız tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında arıcılığa yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe desteği ve IPARD destekleri kapsamında yüzde 50-65 hibe desteği uygulanıyor. Ayrıca arıcılık sektöründe yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için; Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince yüzde 50 faiz indirimli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmaktadır. Ardahan ilimiz ve Artvin ilinin tüm bölgeleri ile Kars ili Susuz ilçesinin, Ardahan sınırındaki Kiziroğlu, Küçükçatak ve Büyükçatak Köyleri Kafkas Arısı Gen Merkezi olduğundan bakanlığımızca izole bölge olarak ilan edilmiştir

Sayfa 15 - 212 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan