Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 46
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 13 Gün Gelmedi
abdullahank 51 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 140 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 145 Gün Gelmedi
atlantis 166 Gün Gelmedi
baris dursun 166 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 175 Gün Gelmedi
adacala 176 Gün Gelmedi
admin 178 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 179 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan -15'i Gördü..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Boş tamponlar çare değil..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş5 Yıllık Performans Planının hazırlanmasına katkı sunmayan, bir üniversitesi olan bu kentin geleceğine Fakir Yılmaz ışık tutacak plan ve projeler hazırlamayan ve günü birlik işlerle adeta işten kaytaran onca kurum ve vekilin vekilinin vekili ile idare edilen Ardahan’ın kanayan yarası göçün devam ettiğini hala kimse fark etmemiş gibi..
Çünkü yargı kararı ile yeninden belde olan ama önümüzde ki günlerde yapılacak yeni nüfus sayımıyla belde olamayacağı yeniden ortaya çıkacak olan Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Köprülü (Gorevng) Beldesi gibi kapanan Çıldır’ın Aşıkşenlik’te, Hanak’ın Ortakent’tin de ve adeta her yerş delik deşik sandal konumunda olan Ardahan’ın her yerinde göç devam ediyor. Ve kanamaya devam eden bu yarayı kapatmak için ne BAL ligi tamponu, ne de arkası gelmeyen, yeri tutmayan, havada kalan ‘Gelişiyoruz’ açıklamaları devam eden göçe, gün geçtikçe bozulan morallere çare olmuyor...

Fakir Yılmaz **Baraj..

Ardahan’ın Davosu olarak bilinen ve bununla yetinilmeyip, Yabani Hayati Koruma ve Geliştirme Sahası ilen edilen, bundan önce de Ardahan Balını yapan Kafkas arısını korumak için Gen Merkezi Bölgesi ilan edildikten sonra yeşilim doğasına 3 adet HES Barajını koyan ülkem şimdi de seçim barajını tartışıyor..
Posofla yetinmeyip, önce Hanak Çad’a, ardından Sevimli’ye, ardından Çıldır Kayabeyi HES Barajları diken ülkemin hükümeti Ardahan’ın olduğu gibi ülkenin derelerini anası belleyen, doğasının bacısını perişan eden HES’lere izin verirken, bir de ÇED Raporunu kaldırırken, Anayasa Mahkemesinin 12 Eylül Cuntasının getirdiği ,‘%10’luk Seçim Barajı’ kaldırılabilir babın da ki açıklamasına ‘Hükümete Darbe’ olarak yorumluyor.. Tam bir AKP Klasiği değil mi
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Havaalanı Unutuldu mu?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Valisi il Ardahan Belediye Başkanının makamlarına koydukları Fakir Yılmaz uçak maketlerinin ne zaman gerçek bir uçak olup Ardahan Havaalanına ineceğini soran Ardahanlılar bu yönde ki kampanya ve çağrıların bugünlerde yine unutulduğundan yakınmaktalar..
Bizlerin gündeme getirip, sıcak tutmaya çalıştığı onca önemli istemlerin yoğun gündemin arasında unutulduğunu da gördüğümüz bu önemli istemin baş aktörü olması gereken ATSO Başkanının yurt dışın da keyif çıkardığını facebookta izlerken, bu memleketin istemlerini sadece bir iki siyasetçi ve gazeteci mi hep gündeme getirecek diye de merak etmiyor değiliz.. Evet yeniden soruyor ve Kaz yemeye hazırlanan derneklere de ‘haydi yeniden göreve’ diyoruz..

**Rektör Küs mü?..

Fakir Yılmaz Kendisine yönelik eleştirileri yüksek sesle ve yiğitçe yüzüne yapanların başında gelen bizlerin Ardahan Üniversitesi Rektörüne yönelik haber ve yorumlarına el ovuşturanlar sanmasınlar ki yiğidi öldürüp, hakkını vermeyeceğimizi..
Çünkü rektöre yönelik eleştirilerimizi sinsice izleyip, kendisini çeper diplerinde eleştirenlerin de bu yaşananlardan payının olduğunu iyi biliyoruz..
Bunların oluşturmaya çalıştığı olumsuz kamuoyunu bozacak olan ve Kars değil, Ardahan basını ile bir araya gelecek olan da rektörün tah kendisidir..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖÇ DEVAM EDİYOR..

Ardahan Haberleri 1992 Yılında 175 bin kişilik nüfusla ile 3 beldesiyle yeniden vilayet olan Ardahan’da göç hızla devam ediyor. Vilayet olduktan sonra beklenen yatırımların olmadığı, işsizliğin diz boyu olduğu Ardahan’ın kanayan yarası göç kışın gelmesiyle yeniden başladığı görülüyor. 2015 Yılına girilmek üzere olunduğu bu günlerde 103 bine kadar düşen nüfusun gün geçtikçe erimeye devam ediyor.
Haberi ekleme saati: 19.22-07 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İLÇELER BİTTİ, SIRA İL'DE!..

Ardahan Haberleri **AK Parti Ardahan İl Teşkilatı İlçe Teşkilatlarının Kongrelerini tamamladı.
Bir aylık süre için de 5 İlçenin ilçe kongrelerini tamamlayan iktidar partisi AK Parti Ardahan İl Teşkilatı şimdi de İl Kongresi hazırlığına başladı.
Hanak hariç 4 ilçe de aynı isimler ile 2015 Genel Seçimlerine gidecek olan AK Parti Ardahan İlçe Kongresi bugün yapılan ve iki adayın yarıştığı ve aynı isimin yeniden seçildiği Çıldır İlçe Kongresi ile ilçe kongrelerini tamamladı.

**İl Başkanı Baydar: Başkanlığa değil, Vekilliğe Adayım..

İlçe Kongrelerini tamamlayan AK Parti Ardahan İl Teşkilatı Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar son olarak Çıldır İlçe Kongresini yaptıklarını, biten ilçe kongreleri ardından Ocak ayının sonlarına doğru gidecekleri İl Kongresinde yeniden aday olmayacağını ve 2015 Genel Seçimlerin de Milletvekili Aday Adayı olacağını söyledi.
Haberi ekleme saati: 18.09-07 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA TİPİ..

Ardahan Haberleri Kışın kendisini iyiden iyiye his ettirdiği Ardahan'da dün geceden itibaren başlayan karlı tipi gün boyu devam etti.
Yaşanan tipinin yarattığı olumsuz hava dolaysıyla başta karayollarında seyir eden araç sürücüleri olmak üzere bir çok kişinin zor anlar yaşadığı Ardahan'da bir çok köy yolunun kapanmak üzere olduğu bilgisi alındı.
Karayolları 186. Şube Şefliğinden yapılan açıklamada, Ardahan'ın yüksek kesimlerinde kar yağışının etkisini artırdığı, Ardahan-Posof ve Ardahan-Şavşat yollarında buzlanmaya neden olduğu belirtildi.
Ardahan-Posof karayolunun Ilgar Dağı ile Ardahan-Şavşat karayolunun Sahara mevkisinde tipinin yanı sıra buzlanma da görülebileceği ifade edilen açıklamada, sürücülerin tedbir amaçlı zincirsiz yola çıkmamaları, araçlarında takoz ve çekme halatı bulundurmaları istendi.
Haberi ekleme saati: 15.23-07 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ŞIMARIKLIK HÜSRAN GETİRDİ..
Fakir formalı Çayeli Spor'a yenildiler!..

Ardahan Haberleri Kamuoyu ve iş adamlarının desteğiyle aldığı maçlarla şımaran yönetimin kendi başına hareket ettiği Serhat Ardahan Spor'da hüsran..

Ardahan'ın Bölgesel Amatör Ligin de temsil eden Serhat Ardahan Spor deplasman da karşısına çıktığı Çayeli Spor'a 2-1 yenildi.

**Şımarıklık ekonomi sıkıntıyı getirince..

Son haftalar da yaşanan çalkantılar ile BAL Ligin de yakaladığı morla başarısını adeta elinin tersiyle geri iten yönetimin şımarık hareketleri ardından kulüpte yaşanan küskünlükler ve ayrılışlar beraberinde ekonomik sıkıntıyı da gündeme getirince futbolcularda moralsiz sahaya çıkınca yenilginin geldiği Serhat Ardahan Spor'un yaşadığı bu sıkıntıyı nasıl aşacağı merak edilmektedir.

Ardahan Haberleri **Amatör Lig Devam Etti..

Serhat Ardahan Spor'un Çayelispor'a 2-1 yenildiği maçın yapıldığı aynı hafa da Ardahan 1. Amatör Futbol Ligi de devam etti.
Cumartesi günü oynanan karşılaşmalarda Ardahan 1. Amatör Liginin lideri olan Ardahan Spor güçlü rakibi Göle Beleidye Spor'u 5-4 yenerken, Ardahan Spor'un takipçisi Arı Spor Posof Spor'u 8-1 yenmeyi başardı.
Bir zamanların fırtına takımı olan 23 Şubat Spor'un bu sezon adeta darmadağın olup, sahaya çıkamaz duruma düşüğü görülen Ardahan 1. Amatör Futbol Liginde rakibi 23 Şubat Spor sahaya çıkamayınca Ağzıipek (Cincorup) Spor 3 puanı top koşturmadan aldı.
Göle Senemoğlu Spor'un Anadolu Spor'u 2-0 yendiği Amatör ligin diğer güçlü bir takımı olan Sulakyurt (Sarzep) Spor, Göle Gücü Spor'u 3-2 yendi.
Ardahan 1. Amatör Futbol Ligin de Haftanın son maçı olan Kale (Halilefendi) Spor'da Bağdeşen (Kinzodamal) Spor'u 2-0 yendi.
Haberi ekleme saati: 15.00-07 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Göle İlçe Başkanı
Vekilin Vatandaşa Cevap Vermemesini Doğruladı!..

Ardahan Haberleri **Vekil düşünceliydi..

AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın vatandaşın telefonlarına cevap vermediği yönünde ki iddiaları bu kez Göle AK Parti İlçe Başkanı tarafından dile getirildi.
Göle AK Parti İlçe Kongresinde kongre öncesi yaptığı basın açıklamasında partisinin milletvekili olan Orhan Atalay'ın neden vatandaşlara cevap vermediğini, ‘Vekili arayanların, Vekile ulaşamıyoruz diyenlerin haksız taleplerine ulaşamamanın feryadı var.’ diyerek teyit ederken, vekile gelen telefonların haksız talep olduğunu nerede anladığına cevap vermemesi dikkatlerden kaçmadı.

**Atalay Düşünürken, Gültekin Yeniden seçildi..

Öte yandan Posof, Damal ve Hanak'tan sonra Göle'de İlçe Kongresini yapan AK Parti Göle İlçe Başkanlığına tek aday olarak giren İlhan Gültekin yeniden seçildi.
Göleli Ardahan AK Parti Milletvekili Prof. Dr Orhan Atalay, Ardahan Belediye Başkanı, AK Parti Ardahan İl Başkanı ve bir çok AK Partilinin katıldığı kongre de, 2015 Genel Seçimlerinde AK Parti'den Milletvekili adayı olması beklenen ve kongre de büyük ilgi gören AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar'ın yanında oturan Atalay'ın bir hayli düşünceli olduğu görüldü.

**Sıra Çıldır'da..

Posof, Damal, Hanak ve Göle'den sonra Çıldır'da İlçe Başkanlığı seçimini yapacak olan AK Parti'nin Çıldır İlçe Başkanlığı için üç adayın yarıştığı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 19.097-06 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

FIRINCI KAYMAKAM..

Ardahan Haberleri **Çıldır Aktaş'a Hazırlanıyor..

Ardahan'ın Çıldır ilçesinde açılan yeni marketin ardından dünde yeni bir ekmek fırını açıldı.
Çıldır Kaymakamı Tamer Kılıç, Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu ve bir çok ilçe idarecisinin ve Çıldırlının katıldığı yeni ekmek fırınla önümüzde ki bahar aylarında açılması beklenen Çıldır Aktaş Kapsının bulunduğu Çıldır'da 4. ekmek fırını oldu.
Çıldır Kaymakamı Tamer Kılıç'ın açılışını yaptığı fırın da hamur yapıp, ekmek pişirdi.

**Köy ve Barajı Ziyaret Etti..

Çıldır Merkezde açılan iki iş yerinin açılışını yapan Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu ilöesinin Çıldır Kaymakam KILIÇ, köy ziyaretleri kapsamında Eskibeyrahatun köyünde incelemelerde bulundu. Köy muhtarı ve köy halkı tarafından karşılanan KILIÇ, köy odasında köylülerin dertlerini dinleyerek, bu tip ziyaretlerini sık sık gerçekleştirerek sorunları yerinde inceleyeceğini belirtti.

**Başkanla Birlikte Barajdaydı..

Çıldır Kaymakamı Tamer KILIÇ, beraberindeki heyet ile birlikte Çıldır İlçesi Kayabeyi Köyünde inşaatı tamamlanan Kayabeyi Barajında incelemelerde bulundu.
Kaymakam Kılıç daha sonra Göle Allahuekber dağlarının eteğin de doğup, Ardahan'ı ortadan geçtikten sonra Çıldır ilçesinin sınırlarından Türkiye'yi terkeden Kura (Kür) nehri üzerinde inşası tamamlanan, 159 metre yüksekliği ile ülkemizin bu kategorideki sayılı barajlardan biri olan Kayabeyi Hidroelektrik Santralinin 86 megawat gücünde olması planlanıyor.
Haberi ekleme saati: 13.57-06 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KARS'TAN ARDAHAN'A GOL!

Ardahan Haberleri **Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol ve Doğalgaz Boru Hatları Ardahan'da geçerken,
Kars-Tiflis-Bakü Demir Yolu Ardahan'dan Geçerken,
Gürcistan'a açılan iki gümrük kapısı Ardahan'da bulunurken,
**Yeni Doğalgaz Boru Hattı TANAP Ardahan'da geçmeye hazırlanırken,
ÜÇ ÜLKENİN BAKANLARI KARS'TA BULUŞUYOR!..

Gün geçtikçe bölgenin stratejik kenti olan ancak gerek siyasilerin, gerek ise bir toplantının yapılacağı salon hazırlayamayan bürokratlar Ardahan'da olması gereken toplantı ve etkinlikleri Kars'a kaptırmaya devam ediyorlar.
İşte en son gelişme ve siyasiler başta olmak üzere her Ardahanlının, 'Ne oluyor?' demesi gereken son durum..

**ÜÇ ÜLKENİN BAKANLARI ARDAHAN'DA DEĞİL, KARS'TA BİR ARAYA GELİYOR..

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantı için 10 Aralık’ta Kars’ta bir araya gelecek.
Toplantının yapılacağı salonun belirlenmesi için Bakanlıktan gelen ekipler Kars’ta çalışmalarını sürdürürken, toplantıda 3 ülkeyi ilgilendiren konularda bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi ele alınacak.
Önceki toplantılarda alınan kararların gözden geçirilmesinin de öngörüldüğü toplantıda bakanların ikili görüşmeler yapacağı da öğrenildi.
Görüşmelerde Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattı’nın ağırlık kazacağı da gelen bilgiler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 13.55-06 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BUZLAR ÇÖZÜLÜNCE!

Ardahan Haberleri **İki araç hurda oldu..

Geçtiğimiz gün yağan karlarla birlikte iyiden iyiye gelen kışla birlikte kazalarda yaşanmaya devam ediyor.
Geceleri -10'ları geçmeye başlayan hava sıcaklığının gündüzleri yerini sıcak havaya bırakmasıyla çatılarda eriyen karlar da kazalara neden olduğu görülüyor.
Ardahan İnönü Caddesi üzerinde bulunan binanın çatısında düşen kar yığınları binanın yanında park eden araçları hurdaya çevirdi.
Bir aracın bina sahiplerinden bir kişiye ait olduğu öğrenilirken, diğer aracın bir öğretmene ait olduğu öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 12.48-06 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'NİN KÖPEKLERİ
ARDAHAN'A GETİRİLECEK..

Ardahan Haberleri Kışın gelmesiyle birlikte yeniden gündeme gelen başıboş hayvanlar sorununu çözmek için çare arayan belediyelerinden olan Göle Belediyesi Göle'de topladığı köpekleri Ardahan'a gönderecek.
Alınan bilgilere göre Hayvan Barınağı olan Ardahan Belediyesi ile bir yıllığına sözleşme anlaşan ve Göle'de ki cadde ve sokaklarda toplayacağı köpekleri Ardahan'a gönderecek olan Göle Belediyesi ilçede ki bu önemli sorunu çözmeye çalışacak.
Haberi ekleme saati: 19.12-05 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KİLPÇİ ÖĞRETMENLER
VALİNİN MİSAFİRİ OLDULAR..

Ardahan Haberleri **VALİ DENİZ, “ÖĞRETMEN İÇİN ÇAL ARDAHAN” KLİBİNDE GÖREV ALAN ÖĞRETMENLERİ MAKAMINDA KABUL ETTİ..

Vali Ahmet Deniz, Ardahan’da ki öğretmenler tarafından hazırlanan ve ülke genelinde büyük ilgi toplayan, 'Öğretmen İçin Çal Ardahan' klibinde görev alan öğretmenleri makamında kabul etti.
Ardahan'da görev yapan çeşitli branştaki öğretmenler biraraya gelerek, kendilerinin seslendirdikleri “Öğretmen İçin Çal Ardahan” şarkısına klip çektiler.
Çıldır Gölü sahili ile başlayan klipte Halk Oyunları Öğretmeni Cansel Tanrıverdi'nin akordiyon, Müzik Öğretmenleri Serdar Çevik'in saz, Berat Demirkıran'ın flüt, Sosyal Bilgiler Öğretmeni Onur Akbulut'un gitarla eşlik ettiği 'Benim Adım Öğretmen' şarkısını Görsel Sanatlar Öğretmeni Nazan Çevik, Müzik Öğretmenleri Dilek Sağlam, Sevilay Sanlı, Duygu Cambay, Berat Demirkıran, Uğur Uğurlu, Halk Oyunları Öğretmeni Cansel Tanrıverdi, Sınıf öğretmeni Meltem Demirci, Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Erdoğan Arslan, Kimya Öğretmeni Naciye Asya Erbaş, Fizik Öğretmeni Nesrin Arslangörür, Okul Müdürü Osman Erdem seslendirdi.
Ardahan'ın tarihi ve turistik mekânlarında çekilen, söz ve müziği Aysel Cihan Karaman’a, düzenlemesi Cansel Tanrıverdi ile Mix Mastering ise Onur Akbulut'a ait şarkı, öğretmenler günü programında sürpriz çalışma olarak söylendi. 'Öğretmen İçin Çal' şarkısı sosyal medyada büyük ilgi gördü ve kısa sürede binlerce kişiye ulaştı.
Organizasyonda görev alan öğretmenler, İl Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker ile birlikte Vali Ahmet Deniz’i makamında ziyaret ettiler. Öğretmenleri kabul eden Vali Deniz, hazırlanan çalışmanın çok anlamlı olduğunu belirterek, kutsal bir görev olan öğretmenlik mesleğinin, müzikle buluşturmalarından dolayı öğretmenlere teşekkür etti.
Haberi ekleme saati: 19.07-05 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SÜLEYMANOĞLU BAŞBAKANLA GÖRÜŞTÜ..

Ardahan Haberleri Ardahan Göleli İstanbul Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu Başbakan Dautoğlu ile görüştü.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Esenyurt’ta katıldığı bir cenaze töreni sonrası Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu'nun da araların da bulunduğu vatandaşlarla görüştü.
Başbakan Davutoğlu, işadamı Fahreddin Tivnikli’nin Üsküdar’daki cenazesine katıldıktan sonra, Esenyurt’a geldi. Arkadaşı olduğu öğrenilen Bozkurt İnan’ın, Fahreddin Tivnikli ile aynı saatte olan cenazesine katılamayan Davutoğlu, Esenyurt İstiklal Mezarlığı’na gelerek defin işlemine katıldı. Davutoğlu, daha sonra mezarlıktan ayrılırken Esenuyurtluları dinledi.
Haberi ekleme saati: 23.43-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN KISA KISA HABERLER..

Ardahan Haberleri **Belediyenin Bütçesi %100 Arttı!..

Ardahan İl Özel İdaresinin bütçesi ardından Ardahan Belediyesinin bütçesi de bağlandı.
11 Üyelik Ardahan Belediye Meclisi yaklaşık 2 aydır sürdürdüğü bütçe görüşmelerini geçtiğimiz gün tamamlayarak bağladı.
13 Milyon olan bütçesini %100 arttırdığı görülen Ardahan Belediyesinin 2014 Yılı Tahmini Bütçesinin 21 Milyon 600 TL. olduğu öğrenildi.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy başkanlığın da sürdürülen bütçe görüşmelerinin ardından Ardahan Belediyesinin 2015 Tahmini Bütçesinin 21 Milyon 600 TL. olarak bağlandığı bilgisi alındı.
AK Parti ve CHP’li Üyelerin oluşturduğu Belediye Meclisinin oluşturduğu Ardahan Belediyesi öncesi Ardahan İl Özel İdarenin 2015 Yılı Tahmini Bütçesi 22 Milyon olarak bağlanmıştı.

Ardahan Haberleri **ATSO Seçime Gidiyor..

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası seçime gidiyor.
14 Üyesi bulunan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odasını
Yur Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı için seçim yapacak.
25 Aralıkta seçime gidecek olan ATSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı için şimdiye kadar bir kadın adayın başvuruda bulunduğu öğrenildi.
Kum Ocağı Sahibi Sevim Köseli Ören’in aday olduğu ATSO Kadın Girişimciler Kurulu başkanlığını şu an Kent Konseyi Başkanı da olan Nesrin Aslangörür yapmakta.
ATSO Kadın Girişimler Kurulu Başkanlığı için başvuru için bugün son gün olduğu alınan diğer haberler arasında oldu.

Ardahan Haberleri **Ardahan MHP Kongreye Gidiyor!
HÜLYA DAVUTOĞULLARI ADAYIM..

MHP'de kongre hareketi başladı.
3 Aralık itibariyle kongre takviminin işlemeye başladığı MHP'de, il kongresinin 15 Ocak 2015'de yapılması planlanıyor. Genel seçimler öncesi MHP'yi kongre telaşı sardı.
Milliyeti Harekat Partisi kongre takvimini belirledi. İlk olarak Hanak ilçesinde kongre heyecanı yaşandı. Kongrede Kanun Baytöre ile Yaşar Çankaya yarıştı. Kongrede Yaşar Çankaya 42 üyeden 21 üyenin oyunu alarak Hanak ilçe başkanlığına seçildi. Diğer aday Kanun Baytöre 20 oy alırken 1 oy ise geçersiz sayıldı.
Öte yandan yapılacak olan MHP Ardahan İl başkanlığına aday olacağını açıklayan Hülya Davutoğulları kongre seçimi öncesi çalışmalarına başladığını belirtti.
Bir bayanın İl Başkanı olabileceğini açıklayan Davutoğulları MHP’li delegelerden oy istediğini belirtti.

Ardahan Haberleri **Kobani ve Rojava Yanlız Değil..

Ardahan Kobane Dayanışması, Kobani saldırılarını protesto etmek için Kongre Caddesi üzerin de toplandı. Kalabalık Ardahan PTT’si önüne kadar yürüdü.
Çoğunluğu gençlerden oluşan ve bir basın açıklaması yapan grup daha sonra olaysız dağıldı.
Öte yandan BDP'de seçime gidiyor.
*KONGRE İLANI
Halkın Demokratik Partisi Merkez İlçe Kongre İlanı
HDP Merkez İlçe Kongresi 17.12.2014 Tarihin de DBP (Demokratik Bölgeler Partisi) Kongre Salonun da çoğunluk sağlandığın da saat: 10.00’de çoğunluk sağlanmadığı takdir de aynı gün saat: 12.00’de aynı gündemle yapılacaktır.
GÜNDEM
1- Açılış, 2- Saygı Duruşu, 3- Divan Oluşumu, 4- Katılımcıların Konuşması , 5- Faaliyet Raporunun Okunup, Onaylanması, 6- Mali raporun Okunup, Onaylanması, 7- Seçim, 8- Dilek ve Temenniler, 9- Kapanış
Haberi ekleme saati: 21.50-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Okul yemekleri kalitesiz..

Ardahan Haberleri 23 Bine yakın öğrencinin bulunduğu Ardahan’da taşımalı eğitim ve yatılı okullar da kalan öğrencilere verilen yemeklerin kalitesiz olduğu ileri sürüldü.
Bir çok öğrencinin devlet imkanları ile yemek yediği okullara yemek yapan firmaların yaşanan servisler de olduğu gibi yemekte yaşanan kontrolsüzlükten yaralanarak öğrencilere dağıttıkları yemekleri kalitesiz yaptıkları gibi soğuk ve gıdasız yemekleri yedirdiklerini ileri sürmekteler.
248 okul ve kurumun olduğu, 22 bin 092 öğrencinin bulunduğu Ardahan’da öğrencilere verilen yemeklerin kalitesiz olduğundan yakınan Ardahanlı öğrenci ve veliler İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin bir çok konuya olduğu gibi bu konuya da duyarsız olmasını fırsat bilen yemekhanelerin bir liralık yemeklerden daha kalitesiz yemekler üretip, öğrencilere verdiğini iddia ettiler.
Haberi ekleme saati: 20.45-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Doğalgazla ısınan kent Ardahan

Ardahan Haberleri **Sıra Havaalanında..

Gündeme getirdiğimiz günlerde, ‘Bu şehir de doğalgaz mı verilir?’ denilen Ardahan bu kışı doğalgazla ısınan kent oldu.

**Sobalar çöpe..

‘Bu küçük vilayete doğalgaz vermezler’ diyenlerin ilk doğalgaz abonesi olduğu Ardahan’da bu kıştan itibaren yakılmaya başlayanların başın da odun, kömür ve LPG tüpüne para yetiştiremeyen lokantaların geldiği görülüyor.
Resmi kurumların yanı sıra bir çok ev ve iş yerinin yakmaya başladığı doğalgazın diğer yakacaklara göre daha pahalı olacak tezi de gelen ilk faturalar ile boşa çıkarken, bir aylık doğalgaz faturasının odun, kömür ve lpg’ye ödenen faturalardan %48 daha karlı olduğu görüldü.

Ardahan Haberleri **SIRA HAVAALNINDA..

‘Ardahan Vilayet Olmaz, Ardahan’a Üniversite ve doğalgaz gelmez’ diyenlerin bunların gerçekleşmesi ardından en çok kazananlar olduğu görülen Ardahan’da sıranın havaalanında olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekilirken, bu önemli istemin bir an önce gerçekleşmesi için toplumun tüm kesimlerinin duyarlı olması gerekmekte.
Ordu ve Rize’de denizin ortasına yapılan havaalanlarının bitmek üzere olduğu şu günlerde Ardahan’a havaalanı isteminin yeniden, yüksek sesle gündeme getirilmesi gerektiğine dikkat çekilen şu günlerde başta Ardahan’ın yeniden vilayet olmasında, üniversite ve doğalgazdan faydalananlar olmak üzere her Ardahanlının duyarlı olması gerekmektedir.
Haberi ekleme saati: 20.17-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Küçükbaş’ta büyük artış..

Ardahan Haberleri Özellikle 1992 yıllarında yaşanan iç çatışmalar nedeniyle yasaklanan yaylar ve hala devam eden göç dolaysıyla terk edilen küçük baş hayvancılığına yeniden dönüş başladığı görülüyor.
Gerek verilen desteklerin, gerek ise tüketici tarafından küçükbaş hayvanlara gösterilen ilginin artmasıyla her geçen gün sayıları yeniden artan küçükbaş hayvan sürüleri bahar aylarından itibaren bölgeye gelen Iğdırlı koyun sürücülerinin teşvikiyle de hayvancılık sektörün de yeni bir kazanç kapısı olmaya başladı.
Toplam olarak 59 bin hektarlık bir tarım alanına sahip olunan Ardahan’da 13 Bin 866 Kişi çiftçilikle uğraşırken, bunların 2 bine yakını küçük baş hayvancılığıyla uğraştığını belirten yetkililer bu sayının gün geçtikçe arttığına dikkat çektiler.
İl Tarım yetkililerinin konuyla ilgili yaptıkları açıklama da küçükbaş hayvancılığı sayısında gün geçtikçe iyi bir artışın olduğunu, bunu Ardahan’da ki küçükbaş hayvan sayısın da bir yıl için de yaşanan %20’lık artışla görülebileceğini belirttiler.
Ardahan’da 350 bine yakın büyükbaş hayvanın yanın da 65 bin küçükbaş hayvanın olduğunu belirten Ardahan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, tüketicinin talebi ve devlet desteklerinin bu sayının gün geçtikçe arttığına da dikkat çektiler.
Haberi ekleme saati: 20.11-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

-10’da Saffet Kaya Sıcaklığı..

Ardahan Haberleri 2015 Genel Seçimlerinde Ardahan’da yeniden Milletvekili Adayı olması beklenen Ardahan’ın eski milletvekillerinden Saffet Kaya dün geldiği Ardahan’da büyük bir sevgi ile karşılandı.
Yıllarca hizmet verdiği Ardahan’a her gelişin de büyük bir ilgi ve alaka ile karşılanan Saffet Kaya dün yeniden geldiği Ardahan’a hava sıcaklığı -10 olmasına karşın sevenleri kendisini oluşturdukları uzun bir araç konvoyu ile karşıladılar.
Ankara’dan Ardahan’a gelen yoğun bir ilgi ile karşılanan Ardahan’ın 21., 22., 23. Dönem Milletvekili kendisini karşılayanlara yaptığı teşekkür konuşması ardından Ardahan Valisi Ahmet Deniz’in de katıldığı bir iş yerinin açılışını yaptı.
Önümüzde ki genel seçimlere AK Parti’den yeniden milletvekili adayı olması istenen ve bu yönde olağanüstü bir talep aldığı görülen Saffet Kaya’nın dün geldiği Ardahan’da uzun bir süre kalacağı ve seçimler öncesi seçmeni ve dostlarını ziyaret edeceği alınan diğer bilgiler arasında oldu.
Haberi ekleme saati: 20.07-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bu da Çamur Engelli!..

Ardahan Haberleri 3 Aralık Dünya Engelliler Günün etkinliklerinin yapıldığı dün Ardahan Yeni Mahallesin de çe kilen bu fotoğraf Ardahan’ın kent için de olduğu gibi arka mahallelerinin de çamur deryası için de olduğunu ortaya koymakta.
Ardahan Belediyesinin, ‘Kentsel Dönüşüm yapacağım’ diyerek yaklaşık 6 yıldır bir kepçe sokmadığı Ardahan’ın en büyük mahallerinden olan Yeni Mahalle İlköğretim Okulunun da bulunduğu caddenin çamurdan geçilmediğini gösteren bu fotoğraf çamurun da insanlara engel olup olmadığı sorusunu da gündeme getirdi.
Haberi ekleme saati: 17.12-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Belediyeye Dev (!)
Kar Püskürtme Aracı!

Ardahan Haberleri Kar yağışının 6 ay boyunca etkili olduğu Ardahan’da kar altın da kalan cadde ve sokakları temizlik işlerinde çalışan işçilerle te mizlemeye çalışan Ardahan Belediyesi teknolojiye geçti.
İl Spor Müdürlüğünün futbol sahasını karlardan temizlemek için aldığı kar püskürtme aracına benzer kar püskürten aracı alan Ardahan Belediyesi ilk olarak kent parkını temizledi.

**Aziziye Kışlası da Belediyeye..

Ardahan Üniversitesine verilmesi beklenen Aziziye Kışlasının da Hasanpaşa Kışlası gibi Ardahan Belediyesine verilmeye hazırlandığı ileri sürüldü.
Haberi ekleme saati: 17.09-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Hanak Kaymakamı Köy Ziyaretlerinde..

Ardahan Haberleri Ardahan'ın Hanak İlçesinin yeni Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, köylerin sorunlarını ve ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek amacıyla kalabalık bir heyetle köy gezilerine devam ediyor.
Hanak Kaymakamı Mehmet Balıkçılar beraberindeki heyet ile birlikte İlçeye bağlı köylerden Ortakent, Sevimli, Arıkonak, Dilekdere, Binbaşak, Börk köylerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu ve vatandaşların sorunlarını dinledi.Kaymakam ziyaret ettiği köylerdeki okul, sağlık evi ve camileri de ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.
Haberi ekleme saati: 16.43-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KURA DONMAYA BAŞLADI..

Ardahan Haberleri **Eski ve Temsili Fotoğrafları Ortaya Çıkıyor..

Geçen yıllara bu yıl iyiden iyiye suyu çekildiği görülen ve adeta bir dereyi andırmaya başlauan Kura Nehri yaşanan soğuklarla birlikte donmaya başladı.
Göel sınırları için de bulunan Allahuekber dağlarının eteğinden doğup, Göle ve Ardahan Ovasını geçtikten sonra Hanak ve Çıldır sınırların da Ardahan'ı terk edip, Gürcistan üzerinden Azerbayacan'nın Hazar Denizine kadar uzanan Kura Nehri gün geçtikçe iyide iyiye soğuyan havalar ardından dün geceden itibaren donmaya başladığı görüldü.

**Eski Fotoğrafları Heyecan Veriyor..

Öte yandan teknolojinin gelişmesiyle birlikte eski Ardahan fotoğraflarının da ortaya çıkmaya başladığı Kura Nehrinin temsili ve gerçek eski fotoğraflarını görenleri heyecanlandırıyor.

**Kura değil KÜR!..

Donmaya başlayan Ardahan'ın simge doğal güzelliğine sahip Kura Nehrinin gerçek adının KÜR olduğunu belirten Ardahan İl Genel Meclisi Başkanı Bedrettin Çakıcı 2015 yılının ilk toplantısında bu durumu gündeme getirip, KÜR nehrinin gerçek adıyla anılması için meclise önerge vereceklerini belirtti.
Haberi ekleme saati: 16.23-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KAYMAKAMDAN CHP'YE İADEYİ ZİYARET..

Ardahan Haberleri Ardahan'ın Gürcistan ve Ermnistan'a komşu ilçesi Çıldır ilçesi Kaymakamı Tamer Kılıç Cumhuriyet Halk Partisi Çıldır İlçe Örgütüne iadeyi ziyarette bulundu.
samimi ve hoş bir ortam da geçen ziyarete Çıldır CHP İlçe Başkanı Nevzat Şirin ve Yönetimde bulunan Salih Orhan Aydın Durdağı, Şahmar Kızıltepe bulundular .
Kaymakam Kılıç ile CHP İlçe Başkanı Nevzat Şirin ve yönetimdekiler bir süre sohbet ettiler. Kaymakam Tamer Kılıç iadeyi ziyarette yaptığı konuşmada, 'Çıldır İlçesindeki bütün sorunlar bizlerindir. Yani İlçedeki resmi, siyasi ve sivil toplum kuruluşlarının , teşkilatlarındır. Var olan sorunları hep beraber aşacağımıza inanıyorum.' dedi.
Haberi ekleme saati: 16.11-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ahmet Hoca Ameliyat Oldu,
Macide Hemşire Hasta..

Ardahan Haberleri Kızılay Ardahan Şube Başkanı Ahmet Ballı ameliyat oldu.
Safra kesesinde taş aldırdığı öğrenilen Ardahan Merkez Cami eki İmamlarından, Ardahan Kızılay Şube Başkanının ameliyattan sonra Ardahan Devlet Hastanesin de tedavi altına alındı.
Öte yandan Ardahanlı emektar Baş Hemşirelerinden olan Macide Üşenmez'in de kalp sorunları dolaysıyla hasta olduğu ve İstanbul'da tedavi altına alındığı öğrenildi.

**Düşen Sürmeli Kılıç Hastanelik Oldu..

Diğer yandan Kılıç Matbaasının Sahibi Sürmeli Kılıç Matbaasında geçirdiği kaza sonucu hastanelik olduğu öğrenildi.
Alınan bilgilere göre matbaasında iş yaparken dengesini kayıp eden, başını yere vuran Kılıç'ın beyin zedelenmesi sonucu Ardahan Devlet Hastanesin de tedavi aştına alındığı bilgisi alındı.
Haberi ekleme saati: 16.09-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Saffet Kaya Bugün Ardahan’da

Ardahan Haberleri 20., 21. ve 23 Dönem Ardahan Milletvekillerini Saffet Kaya bugün Ardahan’a gelerek seçim startını veriyor.
AK Parti yada bağımsız milletvekili adayı olacağı düşünen Saffet Kaya’nın bugün yeniden Ardahan olmayı düşündüğü Ardahan’a gelerek 2015 Genel Seçimleri öncesi çalışmalar yapacağı öğrenildi.
Bir dönem de partisinin seçim barajına takılması nedeniyle seçilmesine rağmen parlamentoya giremeyen ve uzun yıllar Ardahan Milletvekilliğini yaptıktan sonra geçtiğimiz genel seçimlerin de listeye girememesi dolaysıyla yeniden aday olamayan Kaya’nın bu süreç içinde Ardahan’a olan ilgi ve alakası devam ederken, Kaya’nın yeniden aday olması büyük bir oy oranı ile yeniden milletvekili olması bekleniyor.
Haberi ekleme saati: 10.32-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahanlılar Kar,
Dernekler Kaz Derdin de!

Ardahan Haberleri Kar yağışının yeniden başladığı Ardahan’da kış kendisini iyiden iyiye his ettirdiği şu günler de Ardahan’ın sorunları konusun da ortada görünmeyen Ardahan Dernekleri de ard arda kaz geceleri düzenleyeme başladı.
Ardahanlı köylünün bir yıl boyunca büyük emekler verip, yetiştirdiği kazların kar yağışıyla birlikte kesilmeye başladığı şu günlerde başta İstanbul’da olmak üzere ard arda kaz geceleri düzenlemeye başlayan Ardahan Derneklerinin 60 ila 80 TL. arasın da Ardahanlılardan aldıkları kazları düzenledikleri geceler de 100 ila 150 TL.’ye sattıkları görülüyor.
Ardahan’a yönelik sorunlar karşısın da hiç bir etkinlikleri görülmeyen, ancak iş kaz gecelerine gelince ortaya çıkan derneklerin, ‘Kaz Geceleri’ nde vaz geçmedikleri dikkat çekerken, şimdi de dernekler dışında yeni oluşumlarla bir araya gelenler de derneklerden aşağı kalmayıp, ard arda düzenledikleri geceler ile Ardahan’ı, Ardahanlıları kurtarmaya (!) devam ettikleri dikkat çekiyor.

**Liseye bir kalem almazlarken..

Son olarak, ‘Ardahan Lisesi Mezunları’ adında ki oluşumun düzenlediği gecede bir araya gelen Ardahan Lisesi Mezunlarını bugüne kadar liseye yönelik bir kalem, yada defter aldıkları görülmemesi dikkatlerden kaçmadı.
Haberi ekleme saati: 10.32-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TOGAY ÇOBAN'IN
KAYINPEDERİ VEFAT ETTİ..

Ardahan Haberleri Merkezi İstanbul Esenyurt'ta bulunan Hanaklılar Dernek Başkanı ve Esenyurt Belediye Meclis Üyesi Togay Çoban'ın kayınpederi hayata göz yumdu.
Hanak Yamçılı köylü olduğu öğrenilen Togay Çoban'ın eşi Makbule Çoban'ın babası olan 70 yaşında ki Nuri Çelik'in uzun süredir rahatsız olduğu ve ailesinin bulunduğu Bursa İnegöl ilçesinde toprağa verileceği öğrenildi.

**Başsağlığı için; 05326451499 (Togay Çoban)
Haberi ekleme saati: 10.29-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.kuzeyanadolgazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Lastik Kardan Korur!

Ardahan Haberleri 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak araçlara takılması gereken kış lastiklerinin yerini aldığı yazlık lastikler de köylüler için kış kurtarıcısı görevini üstleniyor.
Kullanılmayan ve eski lastikleri alarak, kış boyunca içeri de besledikleri hayvanlarına yedirdikleri otlarını ve samanlarını koruyan naylon ve çadırların üzerine atan köylüler, ot ve samanlarını üzerine attıkları brandaların fırtına ve tipiden uçmasını eski lastiklerle engelmeye çalıştıkları görülüyor.

**Kış lastiği uygulaması başladı..

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren ''Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik''e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacak.
Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor.
Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Bu kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 li

Hepimiz Özürlüyüz..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Hepimiz birer engelliyiz..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve bugün hepimiz kendimize bakmadan engellilerin sorunları ile ilgili konuşup, tartışacağız ve ülkeyi olduğu gibi onları da kurtarmaya çalışacağız..
Toplumsal olaylara duyarsızlığın da engelli bir durum olduğunu düşünmeden bugün gözü, kulağı, ağzı olmayanların hikayelerini dinleyip, kendimizin de onlardan farklı olmadığımızı görmezden gelip, hüzünleneyeceğiz..
Hüzünlenmekle kalmayıp, onca yaşadığımız olumsuzluklara, haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı direniş gösteremeyip, halimize çok şükür dediğimiz gibi onları görüp, ‘Allah beterinden saklasın, bu halimize şükür’ deyip, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’ nü hep birlikte anıp, hatırlayacağız..
Ama kendimizin de birer engelli olduğunu hiç düşünmeyip, engelli olmanın kör, ya da bir ayağı olmamak olduğunu sanan bizlerin aslında birer engeli olduğunu ne zaman anlarız bilmem ama bugün engelli bir gün..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Tiyatro..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlı Gençlerin bir araya gelip kurdukları onca futbol takımının destek beklediği bir Ardahan’da görülmeyen diğer kayda değer bir konu da Ardahanlı Gençlerin kültürel çalışmalarıdır..
Geçtiğimiz gün kutlanan öğretmenler günün de kendi imkanları ile olağanüstü bir klip hazırlayan ve 10 yıldır Kültür Müdürünün olmadığı Ardahan’ı tüm dünyaya tanıtan öğretmenler gibi Ardahan Orta Oyuncuları Tiyatro Topluğunun bu yönde ki çabalarınıda kutlamak gerekir..
Hem de cumartesi günkü ‘Faili İnsan’ adlı oyuna giderek..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ENGELSİZLER
ENGELLİ DURAĞI KALDIRAMAZLARKEN,
Engelliler Engelleri Kaldırdılar!..

Ardahan Haberleri Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan bir kararla dünya engelliler günü olarak kabul edilen 3 Aralık Engelliler günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Ardahan’da da çeşitli etkinlikler düzenlendi. İlk etkinlik sabah saat 10.00 da Eğitim Uygulama ve İş uygulama Merkezi tarafından düzenlenen ‘Engelleri Kaldıralım’ adlı etkinlik oldu.
Ardahan Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen etkinlikte engelli öğrencilerin tiyatro gösterisi büyük ilgi topladı.
Okul Müdiresi Filiz Baydar’ın başında ki ekibin sergilediği tiyatro gösterisi şiir dinletisi HEM salonunu dolduran ziyaretçi ve izleyicilerin alkışlarıyla büyük puan aldı.
Tamamen engelli öğrenciler tarafından sergilenen tiyatro ve şiir dinletisi ardından saat 14.00’te de bu yıl hizmete açılan Ardahan Engelsiz Yaşam kurumunda kalan engellilerin etkinliğine geçildi.
Ardahan Valisi, Ardahan Belediye Başkanı ve birçok bürokrat ve sivil idarecilerin izlediği her iki etkinlikte her insanın bir engelli adayı olduğuna dikkat çekildi.

Ardahan Haberleri **BİR ENGELİ KADIRAMAYANLAR, ENGELLLERİN GÜNÜNÜ KUTLADI..

Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda yapılan etkinlikler kapsamında Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Okulu’ndan faydalanan engelli çocuklar tarafından, türkü, dans ve tiyatro gösterileri yapıldı.
Programda konuşma yapan Vali Vekili Deniz Pişkin, herkesin potansiyel bir engelli olduğunu belirterek, “Engelli vatandaşlarımıza karşı herkesin daha fazla duyarlı olması gerekmektedir. Bizler engelli vatandaşlarımızı ne kadar sosyal hayata çekebilirsek, onlarında herhangi birimizden farklı olmadığını kanaati ve inancını uyandırabilirsek, biz bu engelleri yavaş yavaş aşıyoruz demektir. Ardahan bu konuda altını çizerek söylüyorum, örnek bir şehirdir” dedi.
Program daha sonra İnönü Mahallesi’nde ki Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi’nde devam etti. Üniversite öğrencileri eşliğinde sahneye çıkan engelli vatandaşlar tarafından hazırlanan dans ve halk oyunları gösterisi ilgi topladı. Vali Ahmet Deniz, engellilerin halay çektiği sırada sahneye çıkarak, onlara eşlik etti. Program bitiminde Vali Deniz ve beraberindekiler, engelli vatandaşlar tarafından çizilen resimlerin oluşturduğu sergiyi gezdiler.
Burada ki programda konuşan Vali Ahmet Deniz, “İnsanlar bazen doğduğunda engelli oluyor, bazen de hayat insanları birtakım kazalar sonucu engelli durumuna düşürebiliyor. Bugün hepimiz sağlıklı isek, yarın engelli adayıyız. Kendimizi onların yerine koyarak birçok şeyi çözebiliriz. Bu sayede engelli vatandaşlarımızın halini anlayabiliriz. Son yıllarda devletimiz, özellikle engelli vatandaşlarımıza yönelik hem sosyal, hem sağlık açısından çok fazla olumlu gelişmeler yapmıştır. Gelişmiş toplumlarda eğitim, sağlık, ihracat rakamları gibi veriler ne kadar önemli ise engelli vatandaşlarına verdikleri hizmet kalitesi de bir o kadar önemlidir. Bizler dünyada faniyiz ve bugün varız, yarın yokuz. Bu sebeple başkalarının mutluluğuyla mutlu olma erdemi çok ama çok önemlidir. Onun için engelli vatandaşlarımıza yapılan sosyal projelerde en önemli şey sadece ve sadece onların mutlu olmalarına, onların ailelerinin mutlu olmasına yönelik çalışmalardır. Tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı ve huzur dolu bir yaşam diliyorum” dedi.
Programlara, Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Vali Yardımcıları Deniz Pişkin, Muharrem Coşgun, Emniyet Müdürü Selami Hüner, Jandarma Komutanı Osman Yeşliöz, engelli vatandaşlar ve aileler katıldı.
Haberleri ekleme saati: 20.11-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

VALİLİK VE KÖYLER KAR ALTIN DA!..

Ardahan Haberleri Dün geceden itibaren yenide yağan ve il geneli etkisi altına alan kar yağışı ardından başta Ilgar ve Sahara gibi yüksek alanlarda bulunan yollar olmak üzere bir çok yolun kapandığı Ardahan'da yolları açmakta sorumlu Özel İdare ve Karayollarından sorumlu Ardahan Valiliği de karlar altın da kaldı.
Belediyenin çoğu İş-Kur işçileri olmak üzere temizlik işçileri ile kaldırımları kardan temizlemeye çalıştığı Ardahan'da valiliğinin avlusu da kar altında kaldığı görüldü.
Köy yolları gibi Ardahan'ı ilçelerine ve diğer illere bağlayan karayollarının da karlar altında kaldığı Ardahan'da akşam saatlerin doğru adeta buzdan cam halini aldığı görüldü.

**Ardahan Otobüsü Yoldan Çıktı..

Yağan karla birlikte yenide soğuyan havalarla birlikte buzlanan ve tuzlanmayan yollar kazalara da neden olduğu Ardahan'da bir yolcu otobüsü Erzurum Aşkale yakınlarından buzlu yoldan kayarak şarampole yuvarlandı.
Yolcularının bazılarını kazayı hafif şekilde atlattığı öğrenilen kaza gibi kent genelinde de buzlanan yollar dolaysıyla hafif denecek kazaların yaşandığı dikkat çekti.
Haberleri ekleme saati: 19.51-04 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kışa Rağmen Düğünlere Devam..

Ardahan Haberleri Ağır kış günlerinin yaşandığı Ardahan’da tüm zorluklara karşın hayat devam ediyor.
Başta yakacak derdi olmak üzere bin bir zorluğa rağmen hayatın devam ettiği kentte yaz aylarında yapılan düğünler soğuk kışa rağmen devam ediyor.
Karların sardığı kent merkezinde, özellikle hafta sonları gerek vilayet merkezin de gerek ise ilçeler de ard arda yapılan düğünler -10’ların altına düşen havalara karşın davul, zurna eşliğinde oynanan oyunlarla kentteki havayı da ısıtıyor.

**Ilgar Yine Geçit Vermiyor..

Ardahan'ın Posof ilçesinde kar ve tipi nedeniyle 2550 rakımlı Ulgar Dağı'nda ulaşımda aksamalar yaşandı.
Kar yağışının ardından zaman zaman etkisini gösteren tipi ve yollarda oluşan buzlanma nedeniyle Ulgar Dağı'nda ağır tonajlı araçlar ilerlemekte güçlük çekti. Karayolları ekipleri yolda tuzlama ve yol açma çalışmasını sürdürürken, yoldan çıkarak makaslama yapan bazı TIR'lar da traktörlerle çekilerek hareket kabiliyeti kazandırıldı.
Haberleri ekleme saati: 15.41-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Buda Hoçvan Starı..

Ardahan Haberleri Ardahan’ın güçlü sesleri müzik arenasında bir bir yerlerini alıyorlar…
Birçok güçlü sesin çıktığı Ardahan ilinde son günlerin yeni parlayan ismi ise Selçuk Yıldız oldu.
1986 yılında Hocvan Panikte doğan ve babasının işi icabı nedeniyle İstanbul’a yerleşen Selçuk Yıldız, Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Konservatuarı mezunu; Şener Müzik, Aydoğan Müzik, Üsküdar Musiki Cemiyetinden özel dersler alan güçlü ses Selçuk Yıldız, Özgün müzik, Türkü ve Kürtçe müzik söylüyor.
Son yıllarda söyledi ve çıkardığı kliplerle bir anda ülke genelinde kendinden bahsettirmeyi bilen Ardahanlı Selçuk yıldız, son olarak “meşi bımes bımeş” şarkısına kılıp çekerek dinleyicileriyle buluşuyor.
3 Aralık Çarşamba günü gösterime gireceğini öğrendiğimiz Meşi Bımes Bımeş kılıp, Akademi Müzik Prodüksiyon yapımdan Tekin Sayan’ın yönetmenliğinde çekilen Kürtçe klipte söz ve müziğinde sanatçımıza ait olması dikkat çekti.
Ardahanlı sanatçı Selçuk Yıldız, kitlelere ulaşa bilmek ve kendi şarkılarını söyleye bilmek için birçok konserlere çıkıp, festival, düğün ve türkü barlarda eserlerini icra ettiği de öğrenildi. aynak: Barış Bilgin
Haberleri ekleme saati: 15.39-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Türkeşen’de Neler Oluyor!..

Ardahan Haberleri Ardahan Göle ilçesi Yiğitkonağı (Türkeşen) köyünde bir aydır garip olaylar meydana gelmeye başladı. Köylüler korkudan yatamadıklarını dile getirdiler.
Göle Türkeşen’de Bülent Ateş ve Aşkın Daşdemir’e ait otlar yanarken, bir hafta aralıklarla Esat Çakmak ve Mehemmet Kılınç’ın ahırlarının duvarlarını kırıp içeri giren hırsız veya hırsızlar bu iki ahırdan 13 inek çalıp kayıplara karıştığı öğrenildi.
Türkeşenli köylüler çıkan yangınlarla zaten kendilerinin mağdur olduklarını dile getirip, son günlerde de köyümüzde hırsızlık peyda etti dediler.
Geçtiğimiz haftalarda Esat Çakmak isimli Türkeşenli köylünün ahırından 8 inek çalınmıştı. Dün gecede Mehemmet Kılınç’ın 5 ineği ahırından çalındı.
Ardahan Ses Gazetesini arayarak bilgi veren Erdoğan Atmaca, köyde yaşayan vatandaşların yaşlı olması sebebiyle herkesin korkudan bir şey yapamadığını ama Jandarmada ne hikmetse hırsızları yakalayamadığını belirtirken, bu hırsız veya hırsızların biran önce bulunmasını istedi. Kaynak: Barış Bilgin
Haberleri ekleme saati: 15.39-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İsak Paşa’yı Posoflu Yapmış!

Ardahan Haberleri Ardahan’a bağlı Posoflu Kaan Gündoğdu’nun araştırmaları sonucu Ağrı’da bulunan İsakpaşa Sarayını bir Posoflunun yaptığı ortaya çıktı.
Atatürk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Mezunu Kaan Gündoğdu’nun konu hakkında iddiası şöyle;

'Posof'un en köklü ailesi olup, 1268'de Posof'un Cak Kalesi merkez olmak üzere Kıpçak Atabekleri Devleti'ni kuran ve 1578 tarihindeki Osmanlı fethine kadar Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ve Güneybatı Kafkasya'yı hakimiyeti altında tutan, sonrasında da Osmanlı'da bir çok önemli makama getirilen Posoflu Atabekler/Caklılar ailesinden İshak Paşa'nın, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde kendi adına yaptırdığı sarayı, acaba kaç hemşehrimiz biliyor Posof kökenli bir aile üyesinin yaptırdığını?'
Haberleri ekleme saati: 15.35-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Polis: Güvenlik kamerası takın!..

Ardahan Haberleri Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı duyuru da esnaf başta olmak üzere herkesin iş yerine ve evinin önüne kamera takmasını istedi..
Başta hırsızlık olayları olmak üzere istenmeyen olayların yaşanmaması için ön güvenliğin şart olduğunu belirten Ardahan İl Emniye Müdürlüğü özellikle esnafın yaşaması muhtemel tatsız olayların aydınlatılmasında büyük faydası bulunan kamera sistemini mutlaka kurması gerektiğine dikkat çekti.

**Güvenlik Kameralarinin Önemi..

Öte yandan Ardahanlı genç girişimcilerin de Deniz Bilgisayar ve Güvenlik sistemlerinin sahibi iş adamı M. Suat Işıklı, günümüzde zorunlu hale gelmesi beklenen güvenlik sistemleri hakkında açıklamada bulundu.
Işıklı; güvenlik sistemlerini başımıza kötü bir olay gelmeden önce kurdurulup kendimizi ve malımızı güven altına almamız gerektiğini söyledi.
Haberleri ekleme saati: 14.53-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HES ARILARI KAÇIRTTI!..

Ardahan Haberleri Bölgede yapılan Hidro Elektrik Barajlarının yapılmasıyla doğal hayatın alt üst edildiği Ardahan’ın Posof ilçesinde sonra Hanak’ta da arı ölümleri başladı.
Ardahan’ın Hanak İlçesine bağlı Dilekdere köyünde arıcılık yapan Fırat Polat’a ait 170 kovanda bulunan arıların tamamı öldü. Polat, "170 adet arılı kovanım vardı. 1 ay içerisinde arıların ölümüyle karşılaştık" dedi.
Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, arıları telef olan Fırat Polat’ın arılığında incelemelerde bulunarak, arıcıların mağdur edilmemesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını söyledi. Evliyaoğlu, "İhbar üzerine buraya geldiğimizde şahsa ait olan 170 kovanı ayrı ayrı elden geçirdik. Kovanlarda arıların olmadığını ve ölü arıların bile kovanda gözükmediğini, arıların kovanları terk ettiğini görüyoruz. Kraliçe arının sadece yalnız kaldığı için işçi ve işçi arılar tarafından da beslenmemesi sonucunda o da peteğin üzerinde donuk olarak kalmış. Biz bu işin araştırılması için uzman arkadaşlarımızla buraya gelerek incelemelerde bulunduk. Arı ölümlerinin sebeplerini de şu an itibari ile bilemiyoruz. Almış olduğumuz numuneleri Erzurum Bölge Laboratuvarına ve Hacettepe Üniversitesi Fen fakültesi Biyoloji Bölümüne göndereceğiz. Buradan alınan sonuçlara göre arı ölümlerinin sebeplerini öğrenmiş olacağız" diye konuştu.
Haberleri ekleme saati: 14.37-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Devlet Bitiremedi..

Ardahan Haberleri Geçen yıllara nazaran bu yıl erken gelen kış Ardahan’da devam eden inşaatları da etkiledi.
Başta eski Devlet Hastanesinin yerine yapılan yeni İl Sağlık Müdürlüğüne ait bina olmak üzere bir çok binanın yarım kaldığı görülen Ardahan’da devlet yatırımları gibi özel inşaatlarda kar altında kaldı.
Devletin yanı sıra özel sektörün bir çok yeni bina yaptığı Ardahan’da erken gelen kış nedeniyle yarım kalan inşaatların bazılarında hava sıcaklığının -10’ların altına düşmesine karşın hala beton ve sıva atıldığı da görülüyor.
Haberleri ekleme saati: 14.37-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

PTT Şirket Gibi Yönetilecek..

Ardahan Haberleri Geçtiğimiz aylarda ayrılan Hikmet Kavak'ın yerine atanan PTT Ardahan Başmüdürü Yılmaz Demir PTT Çalışanları ile bir araya geldi.
Ardahan SGK Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programda yaptığı konuşmada, toplantının amacının 2014 yılı sonu itibariyle gelir gider, kar zarar durumlarının karşılaştırmalı incelenmesi olduğunu belirtti.
Yılmaz, 2014 yılındaki gelişmelere göre, 2015 yılı hedefinde ilk 5 ayda hedefe ne ölçüde yaklaştıklarını görmeyi planladıklarını ifade ederek, "Kurumlar bütçelerini üç yıllık yapıyorlar. Biz de üç yılık bütçemizi yapıp, genel müdürlüğümüze bildirdik. Tabi ileri ki yıllarda hedefler revize edilebilir ancak bizim için önemli olan 2015 yılı hedefinde hangi durumdayız onu görmek" dedi.
Hedeflere ulaşmaya çalışırken karşılaşılan zorlukların nasıl aşılabileceğini de tespit edeceklerini anlatan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"PTT Genel Müdürlüğü, Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi olarak değiştirildi. Artık biz bundan sonraki sürecimizi yine kamu kurumu olarak yürüteceğiz ancak şirket statüsünde olacağız. Genel müdürlük, sürecin işleyişi ile ilgili bilgileri aktarmaktadır. Bu konuda kamuoyunda yanlış anlaşılmalar var. Yetkili ağızdan söylenilenlere inanılmalıdır. Süreç zaman içinde gelişerek devam edecektir."
Haberleri ekleme saati: 14.35-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ahıska Belediye Başkanı Şavşatlı..

Ardahan Haberleri **DATÜB AHISKA’DA BELEDİYE BAŞKANI İLE GÖRÜŞEREK YER TALEBİNDE BULUNDU

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Temsilcisi Burhan Özkoşar, “Vatana Dönüş” sürecinin işletilmesi ve somut adımların atılması için gittiği Ahıska’da saha çalışması yaptı. Özkoşar, beraberinde Saadet Atalay ve Sediyar Khozrevanidze ile birlikte Ahıska Belediye Başkanı Giorgi Kopadze ile bir görüşme yaparak önce DATÜB’ü tanıttı, Uluslararası faaliyetlerinden bahsetti. Gelinen son durum hakkında bilgi aktaran Burhan Özkoşar, 2007 kanununa göre yurda dönüş yapacak ilk 500 aile için arsa talebinde bulundu.

Ahıska Belediye Başkanı Giorgi Kopadze ise kendinin ailesinin de kökeni Şavşatlı olduğunu belirterek Sürgüne Uğramış Ahıskalı Türklerin sorunlarını yakinen bildiğini vurguladı. Babasının ve annesinin bu sürülen Müslüman Ahıskalı Türkler ile yakın komşuluk ilişkileri olduğunu ve sürekli bu insanlara yapılan haksızlıklardan bahsettiklerini söyledi. Uzun yıllardır beklenen bu insanların yurtlarına geri dönmesinden daha doğal bir şeyin olmadığını söyleyerek şöyle devam etti “Bu vatana dönüş konusu ile ilgili projeleri biliyoruz, biz bu insanlara elimizdeki imkanlar dahilinde yardımcı olmaya hazırız. Sizlerden duyduğumuz bu son gelişmelere bizde seviniyoruz. Devlet bize yapın dediğinde harekete geçeriz. Ahıskalı Türklerin sürüldükleri köylerini biliyoruz. Bu köylerde yerler alsak daha iyi olur. Ahıska’ya gelmek isteyenlerin önceden gelip köylerini gezmeleri, şayet evlerini bulup alabilirlerse almaları daha faydalı olur onlar için”
Haberleri ekleme saati: 14.33-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Öğüt Üfürdü!..

Ardahan Haberleri Milletvekilleri nefeslerini test etti-Dünya KOAH Günü dolayısıyla milletvekillerine solunum fonksiyon testi yapıldı
Milletvekilleri "Dünya Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Günü" etkinliği kapsamında Meclis'te solunum fonksiyon testi yaptırdı.Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Dünya KOAH Günü'nde hastalığa dikkati çekmek için Türk Toraks Derneği ile TBMM'de bir etkinlik düzenledi.Komisyon Başkanı, Ak Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, KOAH'ın çok önemli bir hastalık olduğunu ifade etti. KOAH'ın dünya ve Türkiye'de ölüme yol açan hastalıklar arasında 4'üncü sırada yer aldığını belirten Ünüvar, dünyada her yıl yaklaşık 3 milyon kişinin bu hastalıktan hayatını kaybettiğini söyledi. Ünüvar, toplumun sadece yüzde 10'unun KOAH'ın farkında olduğunu kaydetti.KOAH'ta en önemli etkenlerden birinin sigara olduğuna işaret eden Ünüvar, sigara ve bağımlılıkla mücadelenin her türlü politik algının üzerinde olduğunu dile getirdi. Ünüvar, "Bunun politikayla alakası yok, gelecekle alakası var. Sigarayla mücadele etmek hükumetimizin temel şiarlarından biri olmuştur. Kapalı alanlarda sigara içiminin yasaklanmasından sonra yüzde 5,5 civarında sigara içiminde azalma oldu" diye konuştu.Ünüvar, hava kirliliği ve fiziksel hareketsizliğin de diğer etkenler arasında yer aldığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanların, orta düzeyde her gün 30 dakika egzersiz yapması bile bu hastalıktan toplumu koruyan önemli etkenlerden biri. Maalesef Türkiye, insanların düzenli spor yapması konusunda çok başarılı olduğu bir ülke değil. Sadece toplumun yaklaşık yüzde 10'u düzenli spor, fiziksel aktivite yapıyor.Bu yıl Türk Toraks Derneği'nin belirlediği tema; yürüyüş. Yürüyüş belki her derde deva değil ama bir çok derdin oluşmasını engelleyen çok önemli etkenlerden biri. Obeziteyi, kalp hastalıklarını, solumun hastalıklarını ve buna benzer bek çok hastalığı önleyen çok önemli bir faktör."Konuşmaların ardından Ünüvar, Ak Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkerim Gök, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, spirometre cihazıyla nefes ölçüm testi yaptırdı. Türk Toraks Derneği'nden Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu eşliğinde testi yaptıran milletvekillerinin genel olarak sonuçları iyi çıktı.Milletvekillerine sigarayı bırakmasını öneren Ünüvar, sigarayı bırakanların ayrıca ekmek ve tuzu da kesmesi gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. Gemicioğlu da sigaranın bırakılmasından itibaren düzelmenin başladığını belirterek, ne kadar önce bırakılırsa o kadar iyi olduğunu söyledi.AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu da KOAH'ın iş gücü kaybı, sağlık ve yaşam kalitesi açısından da ülkenin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek, çevresel koşullar, sigara ve çevre kirliliğinin bu hastalığı provoke ettiğini kaydetti. Kavuncu, çok basit bir testle kişilerin değerlerini öğrenebileceğini dile getirdi.Türkiye'de sigarayla yapılan mücadelenin, dünyada örnek mücadele olarak tarihe, kayıtlara geçtiğini vurgulayan Kavuncu, bunun devam etmesini istedi. -"Organik et yiyorum" Solunum fonksiyonu testi, milletvekillerinin siyasi mesajlarına da sahne oldu.Ünüvar, başlangıçta, muhalefet milletvekillerinin teste gelmemesi üzerine, "Nefeslerinin iyi çıkacağını düşünmedikleri için mi gelmediler?" diye espri yaptı.Bir süre sonra CHP'den Ensar Öğüt, Kadir Gökmen Öğüt ve Karaahmetoğlu etkinliğe katıldı.Ensar Öğüt, Ünüvar'a, "2015'te AKP'nin nefesini keseceğiz", "Nefesimiz iktidarın ensesinde" diye karşılık verdi.Test değerleri iyi çıkan Öğüt, organik et ve süt ürünleri tükettiğini söylerken, Karaahmetoğlu da karalahana çorbası ve hamsi yediğini anlattı. Ünüvar, siyasetçinin çok koşturduğunu ancak koşturmanın yetmediğini, koşmak ve yürümek gerektiğini ifade etti. -"Ciğerler biber gazından doluyor" Doktorun, test sonucunun iyi çıktığını ancak sigarayı bırakması gerektiğini söylediği Kadir Gökmen Öğüt ise "Sigarayı bugün değil ama söz veriyorum bırakacağım. AKP memleketin ayarlarıyla oynadığı gibi cihazın ayarlarıyla da oynamış olabilir. Biber gazı yuttuğumuz için bu ciğerler böyle doluyor. Siz biber gazını bırakın, ben de sigarayı bırakayım. Sigara için değil biber gazı için geldim. Bari bayat gaz kullanmayın" diye konuştu.
Haberleri ekleme saati: 14.30-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali Köylülere Kayak Tesisini Anlattı..

Ardahan Haberleri Vali Ahmet Deniz, merkeze bağlı Yalnızçam köyünü ziyaret etti.
Köylülerin yakın ilgisiyle karşılanan Vali Deniz, köy kahvesinde biraraya geldiği köylülerle birlikte turizm alanı ilan edilen Yalnızçam Uğurludağ Kayak Merkezi'yle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Köylülerin sorunlarını dinleyen Vali Deniz, “Köylerimizi ziyaret ediyoruz, vatandaşlarımızın sorunları, istekleri varsa dinliyoruz. Yalnızçam köyü bizim için çok önemlidir. Çünkü Yalnızçam köyü, bizim kış turizmi açısından büyük önem verdiğimiz kayak merkezinin bulunduğu köydür. Yalnızçam köyü, öyle temenni ediyorum ki, bu bölgede yakın zamanda büyüyecek olan turizm faaliyetlerinden nasibini alacak ve adeta bir turizm merkezi haline gelecek. Kayak merkezimizin aktif olarak turizm faaliyetinde bulunmasıyla birlikte, bu bölgede tarım ve hayvancılığa dayalı üretim hak ettiği değeri bulacak. Çünkü kayak merkezimize gelen turistler, bu bölgenin, özellikle bu köyümüzün ürettiği yöresel ürünlerden satın alacak. Bu da bölgemizin ekonomisini güçlendirecek. Bu bölgede turizm hareketliliği ederken, hayvancılık faaliyetleri de devam edecektir” dedi.
Yalnızçam köyünde ziyaretlerini sürdüren Vali Deniz, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenen Murat Baydar’a ait bir süt üretimine dayalı işletmeyi ziyaret etti. İnşaat süreci devam eden işletme hakkında bilgi alan Vali Deniz, Ardahan’ın gelişip, kalkınmasının ancak bu tür projelerin hayata geçmesiyle mümkün olabileceğini söyledi.
Haberleri ekleme saati: 14.23-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ağzıpek Spor’a maddi destek..

Ardahan Haberleri Ardahan Amatör Ligde mücadele veren Ağzıpek (Cincorup) Gençlik Spor’a iş adamı Mustafa Yılmaz’dan maddi destek.
Son aylarda spora yönelik yardımlarıyla dikkat çeken Yılmazlar Petrol’un sahibi İş adamı Mustafa Yılmaz, Ardahan Amatör Ligde mücadele veren Ağzıpek Gençlik Spor’a maddi ve manevi desteklerde bulundu.
Yapılan yardımlardan dolayı iş adamı Mustafa Yılmaz’a teşekkür eden Ağzıpek Gençlik Spor külup Başkanı Atilla Akdeniz, “Mustafa Yılmaz’ın kulübümüze verdiği destek ve gösterdiği özel duyarlılıktan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Sayın Yılmaz’ın bu örnek ve karşılıksız desteğinin diğer iş adamlarımızdan da bekliyoruz. Spor, gençliği kıraathane köşelerinden alıp sağlıklı nesil yetiştirilmesine sebep oluyor. Biz kulüp olarak sporda başarı sağlamak istiyoruz. Ekonomik olarak zor ve sıkıntılı bir sezon geçiriyoruz. Ardahan Amatör ligde başarı elde etmek için çalışmalarımız sürüyor. Sezon sonu şampiyonluk hayal ediyoruz. Bu başarının yakalanması için ekonomik destek şart, Ardahan Valiliği ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü, futbol alt yapısının geliştirilmesi için özel bir hassasiyet göstermesini istiyoruz” dedi.
Haberleri ekleme saati: 14.21-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

6 Binlik İlçe de, 45 Bin İmza Toplanmış!

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Göle ilçesin de bulunan ve geçtiğimiz yıllarda boşaltılan Askeri Kışlaların ilçeye gönderilecek yeni birliklerle doldurulması yönünde yapılan çağrıları imzaları şile destekleyen Göleliler 45 Bin imza toplayarak, yetkililer yolladılar.

**25. Mekanizme Alay’ın Göle’ye geri gelmesi için 45 Bin imza toplandı..

1 yıl önce, Göle’den taşınan 25. Mekanizma piyade alayının tekrar geri gelmesi için imza kampanyası başlatan, Göle Şehit ve Gaziler Yardımlaşma Derneği 45 bin imza topladı.
İmza kampanyası hakkında, açıklamada bulunan, Göle Şehit ve Gaziler Yardımlaşma Dernek Başkanı Camal Kaya; ‘Göle İlçemizi ekonomi olarak derinden etkileyen, 25. Mekanize Alay'ın geri gelmesi için imza kampanyası başlatılmıştı. Bu yönde topladığımız 45 bine yakın imzalar yetkililere ulaştı.’ dedi.
###25 Mekanizma alayının tekrar gelmesi lazım..
‘Askeriye gittikten sonra, Göle İlçemizde ekonomi durma noktasına geldi’ diyen Başkan Kaya; Göle'de 45 tane dükkân kapandı. Bu ekonomi tedirginlik yüzünden arsa fiyatları da çok düştü. Bu neden gözle görülür göç verdik. Eğer 25. Mekanizme Alay'ın geri gelirse, Göle İlçemizde ki ekonomi canlanmış olur, bu sayede bir nebze de olsa göçü durdurmuş oluruz. dedi
Göle'deki köy muhtarları, sivil toplum örgütlerinin de katkı sunduğu imzaları, Cumhurbaşkanına, Başbakana, Milli savunma Bakanlığına, Genel Kurmay Başkanına, Ardahan Milletvekillerine, Ankara Göle Derneğine ve İstanbul Göle Derneğine gönderdim.’ dedi.
Haberleri ekleme saati: 14.12-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali; Yeteneğe dayalı eğitim yapamıyoruz..

Ardahan Haberleri **VALİ DENİZ, BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİYLE TOPLANTI YAPTI..

Vali Ahmet Deniz, il merkezi ve merkeze bağlı köylerde görev yapan beden eğitimi öğretmenleriyle toplantı yaptı.
Valilik toplantı salonunda bir araya geldiği beden eğitimi öğretmenlerinden yetenekli öğrencilerin mesleğe yönelik eğitilmeleri konusunda hassasiyet göstermelerini isteyen Vali Deniz, “Ülke olarak, eğitim konusundaki temel sıkıntılarımızdan bir tanesi, maalesef yeteneğe dayalı yönlendirmelerin yeterince yapılmamasıdır. Yetenekli olduğunu gözlemlediğimiz öğrencileri iyi yönlendirebilirsek, farklı spor dallarında sporcu yetiştirmeye ilave olarak dahem sanatta, hem de bilimsel çalışma alanlarında başarılı gençler yetiştirmiş oluruz. İlimizde bu şekilde bir yönlendirme ortamı yakalandığı takdirde gerek spor, gerek de diğer tüm faaliyet alanlarında hem ülkemizde, hem de dünyada bizleri temsil edecek sporcuların ilimizden çıkmaması için bir neden de kalmamış olacaktır. Bunun için hep birlikte özverili çalışmalar sergileyelim ve Ardahan’ı spor yapan, sporcu yetiştiren marka bir şehir haline getirelim” dedi.
Okullarda amatör spor kulüplerinin oluşturulması gerektiğine de vurgu yapan Vali Deniz, “Okullarımızda sizlerin aracılığıyla amatör spor ruhunu ortaya çıkaralım ve amatör spor kulüpleri oluşturalım. Bunları yaptığımızda ortaya çok güzel işler çıkacaktır” diye konuştu.
Haberleri ekleme saati: 14.11-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TEKİN: STK’lar
Yeni bir örgütlülük Ruhu yaratmalıdır..

Ardahan Haberleri Ardahan Göleli Siyasetçi, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin İstanbul Beylikdüzü'nde bulunan Kars-Ardahan-Iğdır Derneğini Ziyaret Etti..

'Sivil toplum örgütlerinin ülkenin sorunlarını çözme noktasında siyaset yön vermelidir.' diyen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin; "Sivil toplum örgütleri, dernekler, üniversiteler sindirilmiş durumdan kurtulup, Türkiye'nin bu zor durumuna katkı sunması gerekir' dedi.
'Türk halkının umutsuzluğa kapılmamak ve çaresiz olmadığımızın mesajını vererek toplumu yeni bir örgütlülük ruhu yaratmalıyız.' diyen Tekin; 'Ülkenin sorunlarını anlatmak için tavandan tabana halkı duyarlı hale getirmek için STK'lar görev üstlenmelidir.' dedi.
Ziyarette Beylikdüzü Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı Gürsel İlgüz'ün bölgedeki dernekler hakkında bilgi sunduktan sonra söz alan Göleli eğitimci Asım Karabacak.
3. Bölgedeki siyasi çalışmalar ve sivil toplum örgütlerinin sorunları ve örgütlenmeleri hakkında geniş bir sunum yaptı.
Beylikdüzü Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı Gürsel İlgüz, İstanbul Karslılar Dernek Başkanı Yücel Taşçı, Esenyurt Belediyesi eski Meclis Üyesi Asım Karabacak, Kars Ardahan Iğdır Derneği onursal Başkanı Gazeteci Mustafa Küpeli, Iğdır Derneği Eski Başkanı Aydın Şavluk, ve beraberindeki heyeti kabul eden CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin; Geleceğe dair fikir alışverişinde ve önemli uyarılarda bulundu.

"Türkiye'nin her tarafında hak arama eylemlerine STÖ destek sunarak görevini yerine getirmelidir diyen Tekin; Bugün ülkemizin en büyük sorunları işsizlik ve yoksulluk konularında duyarlı olmalıdır. Dedi.
Bütün sorunların biricik çözüm yolu örgütlü bir toplum yaratmaktan geçer. Diyen Tekin; her bir yurttaşın başta kendisine yakın bulduğu siyasi partiden başlayarak kendi yaşam alanında hayatı daha ileriye taşıma iddiasındaki bütün sivil toplum örgütlerine üye olmalı ve o örgütlerin faaliyetlerine katılıp destek sunmalıdır. dedi.

**CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in heyetle sohbeti söyle davam etti..

Meşru siyasetin örgütlü bir çalışma dışında başka bir yolu yoktur. Gözdağı verilerek topluma karşı baskının artarak devam edildiği, Türkiye'de Dünyada basına yapılan baskılar konusunda bugün birinci sıralarda. Bugün ülkemizin en büyük sorunları işsizlik ve yoksulluktur.
Bu kuşatmadan kurtulmak ve bu baskıları boşa çıkarmanın tek yolu hayatın her alanında örgütlenmeye giderek güçlü bir halk muhalefet yaratmaktır.
Özellikle Hemşehrilerimizin sadece kendi aralarında örgütlenme çalışmalarıyla yetinmemeleri gerekir. Ülkemizin geleceğine dair kaygıları olan farklı toplamsal kesimlerle de diyalog kurup, ortak projeler üzerinde çalışıp sivil alanı boş bırakmaları gerekiyor.
Bu nedenle umutsuzluğa kapılmamak ve çaresiz olmadığımızı mesajını vererek topluma yeni bir örgütlülük ruhu yaratmalıyız.
Dernek çalışmalarına davet edilen Tekin; Bundan sonra yapılacak çalışmalarda programın el verdiği ölçüde katılmak için gayreti içinde olacağım.
Özellikle yerel yönetimlerde iktidarda olduğumuz belediyelerimizi ziyaret etmeye topluma yönelik projelerini takip etmeye ve bu konudaki deneyimlerimi her kademedeki parti ve belediye yöneticilerimizle paylaşmaya çalışacağım. dedi.
Haberleri ekleme saati: 14.08-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN ÜRÜNLERİ
İNTERNETTE SATILACAK

Ardahan Haberleri Ardahan'da üretilen ürünler (Ardahan Organik Balı,Kaşar Peyniri, Damal Bebeği, Ardahan Kazı vs.) artık internet üzerinden Türkiye'nin her yerine pazarlanacak.
Ardahanlı genç İş adamı Suat Işıklı Ardahan'a yenilikler getirmeye devam ediyor. Sosyal alanda yaptığı çalışmalarla Ardahan'ın tanınan ismi, Bilgisayar ve Güvenlik sistemleri işi yapan iş adamı Mehmet Suat Işıklı, www.hepsiardahanda.com E-Ticaret web sitesi ile Ardahan'ın ilk sanal alışveriş sitesini kurdu. Mehmet Suat Işıklı www.hepsiardahanda.com web sayfasını kurarak Ardahan'ın ilk E-Ticaret alışveriş sitesini Ardahan'a kazandırdı.

**Neden hepsiardahanda.com ?
Suat Işıklı "Çağımız internet çağı. Artık her şeyi internetten aldığımız bu günlerde Ardahan ürünlerinin tanıtımını yapmak için çok geç kaldık. Yaklaşık 2 yıldır kurmayı planladığımız alışveriş sitesini artık faaliyete geçirdik. Bir çok kişinin çok iyi ürünler ürettiğini görüyoruz. Ama internet ortamına pazarlama yapamıyorlar. Çünkü bu iş iyi bilgisayar ve pazarlama bilgisi gerektiriyor. Biz de bu eksiğini gidermek için E-Ticaret sitesi hazırlamaya karar verdik. Web sitemizin isminin akılda kalabilmesi için Türkiye'nin en büyük alışveriş sitesi hepsiburada.com u örnek aldık. Güvenli alışveriş için hazırlanmış ve büyük alışveriş sitelerindeki bütün özelliklere sahip bir web sayfası olması için gereken her şeyi yaptık. Güvenli bir şekilde 7 bankanın kredi kartı ile alışveriş hizmeti,kargo takip sistemi,kapıda ödeme sistemi,7 gün içinde beğenilmeyen ürünler için iade sistemi, çabuk ulaşılabilecek iletişim bilgileri ve aynı gün kargo hizmeti ile Ardahan ürünlerini Ülkemizin her yerine pazarlayacağız. Ardahan ürünlerini Türkiye'ye tanıtacağız ve aynı zamanda Ardahan ekonomisine katkıda bulunacağız. Web sayfamız açılmıştır. Satışlar başlamıştır.

**Sayfamıza Kısa Zamanda 26.500 Ziyaret..
Sosyal medya üzerindeki yoğun çalışmalarımız sonucu sayfamızı bir çok kişiye ulaştırdık. Çalışmalarımız devam etmektedir. Kısa zaman içerisinde sayfamıza ziyaret sayısını 10 katına çıkarmayı hedefliyoruz.
Bizde ürünlerimizi İnternet Üzerinden Satabilirmiyiz ?
Suat Işıklı "Ardahan'da üretimini yaptığınız ürünlerinizi bizim sayfamızda yayınlata bilir ve satışını yaptırabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek konu hakkında bilgi alabilirsiniz" dedi.
Haberleri ekleme saati: 13.13-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ENSAR ÖĞÜT TV!..

Ardahan Haberleri **Ensar Öğüt, İnternet televizyonculuğu ile bir ilke imza atıyor..

CHP Ardahan Milletvekili ve YDK üyesi Ensar Öğüt, bölgesindeki çalışmalarını, köy ziyaretlerini, vatandaşların isteklerini basın ile kamuoyu ile paylaşmaya devam ederken, diğer taraftan yeni bir adım atarak internet televizyonu Ensar Öğüt TV (http://ensarogut.tv/) ile canlı yayınlarla duyuracak. Öğüt'ün sadece kendi çalışmalarını yansıtacak.
İnternet teknolojisini iletişim aracı olarak en iyi kullanan milletvekillerinden biri olan Ensar Öğüt, bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Öğüt, kurduğu sistemle yayınları canlı olarak bizzat kendisi yansıtacak. Öğüt sadece vekil olarak sadece kendi çalışmalarını yansıtacak ve başka haber yada konulara girmeyecek.

**MECLİS KONUŞMALARI TAKİP EDİLEBİLECEK..
Ayrıca, Öğüt'ün tüm meclis konuşmaları da bu sitede burada yayınlanacak. Yine, vatandaşlar bizzat kendileri isteklerini Ensar Öğüt kanalıyla canlı yayınlarla kamuoyuna duyurabilecek.

**TELEVİZYONDAKİ ÖĞÜT HABERLERİ TAKİP EDİLECEK..
Öte yandan Ensar Öğüt TV'de bugüne kadar Öğüt'ün mecliste yaptığı konuşmalar, televizyonlarda yayınlanan haberleri, vatandaşlarla birlikte gerçekleştirdiği eylemlerde yer alıyor ve bundan sonraki haberlerde ayrıca buradan takip edilebilecek.

**BEN BASININ HAKKINI ÖDEYEMEM..
Bu konuda bilgilendirmede bulunan Ensar Öğüt, "Bugüne kadar basın emekçilerinin üzerimde çok emeği var. Onlar sayesinde halkımın sorunlarını ülke gündemine taşıdım. Elim, kolum oldular. Onlara borcum ödenemez. Bu çalışma basındaki sıkıntıdan doğmadı. Köyleri, evleri karış karış gezmeye devam edeceğim. İşte oralarda bizzat vatandaşı konuşturup isteklerini canlı canlı aktaracağım. Çünkü her eve ve köye basın ile gitmek mümkün olmuyor. Basının olmadığı yerlerde bu imkanı kullanacağım. Yine basının haberlerini tekraren aktaracağım. Yine meclisteki konuşmalarımı ayrıntılı aktarma imkanı bulacağım. Görüşlerimizi ulaştıramadığımız vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışacağım"dedi.
Haberleri ekleme saati: 13.02-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

13 Üncü Çağrı İçin 19 Kişi!..

Ardahan Haberleri Serhat İlleri Kalkındırma Ajansı gibi toplumdan kopuk yarı resmi kurumların başında gelen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun ilçelerde ki ‘Yeni Projeler Çağrı’ toplantılarına ilgi yine yok.
Hükümetin, ‘Gidin bölge esnafına, çiftçisine proje yapın. Başta 6. Bölge destekleri konusunda bilgi verin. Yeni yatırımlara yardım edin’ diyerek kurup, yüksek maaşlı elamanlarla doldurduğu kurumların başında gelen TKDK’nın toplumdan uzak ve gerçek hayattan uzak sözde çalışmalarına da ilgi yok.

**Göle'de 13 Kişiye Bilgi Verildi..

Toplumdan kopuk, okunmayan gazete ve bildirilerle çağrı yapan ama bugüne kadar en az 50 kişinin bir araya geldiği bir toplantı yapamayan TDKD'nın Ardahan'ın Göle İlçesinde bin kişilik YİBO toplantı salonun da düzenlediği toplantıya 19 kişinin katıldığı görüldü.
Haberleri ekleme saati: 12.11-03 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Engelli yolda geçip program yapacaklar..

Ardahan Haberleri **Manşetimiz Ulusal da 1. Sayfadan Verildi..

Yarın çeşitli etkinlikler ile başlayacak olan 3 Aralık Engelliler Günü programının yapılacağı Ardahan Halk Eğitim Merkezine giden yolun üzerinde bulunan Engelli Yolu üzerine kurulan durak hala yerli yerin de duruyor.
Gazetemizin dünkü sayısın da ‘Engelli Durak’ manşeti, ulusal gazete Birgün Gazetesinin bugün kü 1. sayfasın da verdiği haberimizle gündeme getirdiği bu ilginç yoldan geçerek, Halk Eğitim de yapılacak olan programa katılacak olan belediye başkanı ve diğer yetkililer 3 Aralık 2014 Engelliler Haftasının önemini anlatacaklar.
Yarın ilk olarak Ardahan Özel Eğitim Uygulama ve İş Okulu tarafından düzenlenecek olan ‘Engelliler Programı’ na Ardahan Belediye Başkanı ve diğer bir çok yetkilinin katılması bekleniyor.

**Ardahan’da 145 Engelli Memur Var..

Türkiye'de kamuda istihdam edilen engelli memur sayısı 34 bin 88'e ulaştı. En fazla engelli memur kenti Ankara olurken, en az bulunan kent ise Bayburt oldu.
Devlet Personel Başkanlığı'nın Haziran 2014 verilerine göre, Türkiye'de kamuda bir milyon 974 bin 414 memur bulunurken, 7 bin 473'ü kadın, 26 bin 615'i ise erkek olmak üzere 34 bin 88 engelli memur çalışıyor.

**Kamu da çalışan engelli memurların illere göre dağılımı ise şöyle:

"Ankara 3 bin 787, İstanbul 2 bin 587, İzmir bin 601, Konya 945, Adana 931, Mersin 771, Bursa 716, Samsun 680, Antalya 656, Diyarbakır 610, Kayseri 588, Malatya 548, Hatay 545, Balıkesir 537, Gaziantep 535, Manisa 534, Kocaeli 532, Erzurum 516, Trabzon 515, Eskişehir 513, Kahramanmaraş 495, Elazığ 479, Aydın 462, Van 445, Denizli 442, Zonguldak 440, Sivas 413, Tokat 399, Şanlıurfa 390, Muğla 381, Yozgat 365, Sakarya 359, Çorum 351, Afyonkarahisar 335, Ordu 322, Isparta 313, Tekirdağ 308, Mardin 296, Kütahya 294, Adıyaman 291, Osmaniye 290, Kırıkkale 277, Çanakkale 261, Giresun 250, Kastamonu 250, Bolu 242, Uşak 236, Edirne 234, Amasya 231, Rize 229, Kırşehir 221, Batman 220, Niğde 217, Çankırı 213, Muş 213, Bingöl 206, Karabük 206, Sinop 201, Aksaray 197, Erzincan 193, Kars 193, Bitlis 190, Ağrı 184, Şırnak 177, Nevşehir 175, Siirt 170, Karaman 169, Kırklareli 167, Yalova 161, Düzce 159, Burdur 157, Gümüşhane

Ardahan'dan En Son Haberler..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Atalay’la Olmuyor..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın sorunlarının çözümü için uğraşanların başında gelenlerin milletvekilleri geldiğini söylemek sanırım yeni bir buluş olmaz..
Bahçeli Tunceli de Çünkü milletin vekil edip, kendi sorunlarını başta başkentte olmak üzere ülke genelinde çözmeleri için görevlendirdiği kişilere milletvekili denir..
İşte bunlardan biri olan Prof. Dr. Orhan Atalay’ın milletvekili olduğundan bu yana yani 4 yıldır bu yönde ki çabaları kendince çok önemlidir..
Ancak Atalay’ın adeta tek başına 90 yıldır birikmiş sorunları çöz meye çalışması gerek kendi ekibinin zayıflığı, gerek ise vekilin vekilinin vekili ile idare edilen Ardahan’da ki bürokrasisiyle olmuyor, yetmiyor..
Bu nedenle sorunların çözümü sadece Atalay’ın, Valinin, Başkanın çabalarıyla çözülemiyor..

**Siz de o kuyruk acısı oldukça biz dost olamayız..

Eski zamanlarda bir beldede fakir bir adam varmış. O kadar fakirmiş ki, köyün çobanı bile ondan zenginmiş. Adam bir gün dağda oduna giderken sıcaktan bunalmış. Bu vaziyette ağzını açmış sanki ‘Su! Su!’ diye bağıran bir yılan görmüş. Adamcağız kendi kendine yılanı sulaması lazım geldiğini düşünmüş. Araya araya bir miktar su bularak yılanın üzerine dökmüş.
Yılan da hakikaten susuzluktan yanmakta olduğundan adamın döktüğü suyu büyük bir zevkle yalamaya başlamış ve adamdan memnun olduğunu belirten bir tavırla oradan çekip gitmiş. Birkaç gün sonra, adam yine ormana gittiğinde yılanı görmüş, yılan da adamı görünce boynunu bir tarafa kıvırarak
-Ne yapayım ben der gibi çekip gitmiş...
Bahçeli Tunceli de Fakat adam dağda ki işini bitirip de evine dönerken yine yılanla karşılaşmış. Fakat bu sefer yılanın ağzında bir altın varmış, adamı görünce oraya adamın geçeceği yola bırakıp çekip gitmiş. Adam da altını alarak eve gelmiş. ikinci gün yılandan memnun olduğu için sevinçle bir kaba süt doldurarak yılanı gördüğü yere varmış ki yılan yine ağzında bir altınla adamı bekliyor. Adam sütü bir yere bırakmış yılan da hemen ağzındakini bırakarak süte koşmuş. Adam da altını alarak geri dönmüş ve arkadaşlık başlamış. Yani adamdan süt, yılandan altın...
Derken adam zengin olup hacca git meye karar vermiş, oğluna da meseleyi uzun uzun anlatarak her gün bir şişe süt götürüp altını almasını söylemiş.
Adam hacca gittikten sonra çocuk bir gün sütü götürmüş altını almış, ikinci gün, ben demiş her gün süt götüreceğime yılanı takip eder altının yerini öğrenir onu öldürürüm. Ondan sonra da altınların tamamını alır yılana süt getirmekten kurtulurum, demiş. Hakikaten ikinci gün sütü getirip altını aldıktan sonra, gitmeyip yılanı beklemiş. Yılan tam deliğine başını sokmuş, kuyruğunu da çekeceği zaman çocuk elindeki balta ile yılanın kuyruğunu kesmiş. Fakat yılan can havliyle çıkarak çocuğu sokup öldürmüş ve deliğine geri girmiş ama ölmemiş.
Adam hacdan gelip durumu öğrenmiş; ama yine de yılana minnettar olduğu için süt götürmeyi ihmal etmemiş. Bir gün sütü götürdüğünde yılana:
-Kabahat bizim çocukta, ben sana süt getirmeye devam edeyim, sen de bana altın getirmeye devam et! dediğinde yılan getirilen sütü içip lisanı hal ile şöyle demiş:
-Arkadaş, bu zamana kadar böyle devam ettik. Fakat sen de (Siz de) kuyruk acısı olduğu müddetçe biz dost olamayız. En iyisi sen rızkını, ben de rızkımı başka yerlerde arayalım, deyip çekip gitmiş.
İşte meşhur darb-ı mesel böyle vuku bulmuş.
Peki bunu niye anlattım diyecek olursanız..
Anlayan anlar diyerek yılan o hikayesinde ki hikayeyi onlar değil ben üzerime alıp, susacam..
Çünkü bastığım kuyrukların acısının hiç geçmediğini ve o kuyruk acıları çekenlerin hep beni suçlu bilip, kuyruklarına neden, niye bastığımı anlamadıklarını da bir ben, birde Alllah bilir..

**AKP'NİN TUNCELİ OYUNU TUTMADI..

Barış sürecinin devamını kimin istemediğini bir kez daha anlayacağımız MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçel'nin zorunlu (!) Tunceli ziyaretin de anlamak mümkün.
Çünkü bunu anlamak için 2015 Genel Seçimleri öncesi gün geçtikçe gerilen siyasi atmosfer de sağ ve milliyetçi oylara oynayan AKP'nin bir yandan İmralı, HDP, PKK'yı bir diğer yandan milliyetçi oyları oyalama hesaplarının tutması için her oyunu oynadığını görmekteyiz..
Ve ilk olarak bu hesapları tutturmak için de kendisi binlerce polis ve jandarma korumasıyla gittiği ve Dersim diyemediği Tunceli'ye 'gidemezsin' diyerek Bahçeli'yi ve MHP'yi tahrik etmiştir..
AKP'nin, 'Bahçeli Tunceli'ye gider, BDP'de halkı sokağa döker, hatta PKK'de yolları keser, belki de vahim olaylar yaşanır, biz de bunun üzerine seçime kadar politika yaparız' hesabı, BDP ile PKK ve bölge halkını sağduyusuyla bozulmuştur..
Çünkü AKP'nin oyunu olan Bahçeli'yi Tunceli'ye ziyaret ettirme ve yaşanacak olaylar üzerinde politika yapma oyununun şifresi, BDP ve PKK tarafından kısa sürede çözülmüş ve bu oyuna gelmemiş, hatta imkan olsaydı Bahçeli'yi en olaysız şekilde karşılatmak için gerekli tedbirleri almış, aldırmıştır.
Bahçeli Tunceli de Kısacası; 'barış sürecinin devamını en çok ben istiyorum' diyen AKP'nin Bahçeli üzerinde oynamak istediği çok tehlikeli oyun BDP ve PKK tarafından bozulmuştur..
Ki AKP'de biliyor ki; BDP olmazsa da PKK, Bahçeli'yi Tunceli'ye koymak istemezse bunu yapardı..
Şimdi de, Hakkari'ye, Bingöl'e gidemezsin diyor..
Bana kalsa şifresi çözülmüş olan bu oyun artık tutmaz ve Bahçeli Hakkari ve Bingöl'e hatta Ardahan'a gitmek istese onu karşılayacak, koruyacak olanların bir ordu polis ve jandarma değil, bölge halkı olacaktır..
Çünkü BDP'de, İmralı'da, PKK'de biliyor ki; ortaya koyduğu tutumla barış sürecini isteyen diğer önemli bir tarafında AKP'nin tahriki ile cadde ve sokaklara dökülmek istenen MHP'lilerin önünde set olan Bahçeli'nin, 'Ülkücüler oyunlara gelmesin, caddelere dökülmesin' yönünde ki sık sık yaptığı olumlu çağrısı ve de tutumudur..
Bu arada unutmadan dileğim odur ki; Dr. Devlet Bahçeli'nin bu olumlu yönü Kürtlere ve Alevilere yönelik olarak yaptığı konuşmaları yapan diline de yansır..
Evet, AKP'nin barış sürecin de oynadığı satrançta yaptığı bu hamle karşı atakla durdurulmuş, BDP, PKK, İmralı'nın sakin oluşu, Bahçeli'de Tunceli ziyaretini kısa tutarak, AKP'nin bu oyununu bozmuştur..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Engelli Olmak..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDün bu gazetenin manşetin de gündeme getirdiğimiz Ardahan’da ki ‘Eğri Durak’ haberini okuyup, ‘ya bu durağı kim buraya koydu?’ diye sormayanların yönettiği bir Ardahan’da işlerin ne kadar doğru gittiğini de anlamak mümkün değil mi?!..
Bilmem ama eğri işleri gündeme getirmekle görevli bizlerin son olarak manşete taşıdığı ve yerel de olduğu gibi ulusal tv’ler de gündeme getiriği ‘Engelli Durak’ haberimizi görmeyen gözlerin bu ülke de ki eğri işlere, Yeni Mahalle de ki çamurlu yollara nasıl baktığını da anlamak mümkün değil mi?..

**Manşetlerimiz..

Yerel de olduğu gibi ulusalda da ses getiren gazetelerimiz de yayınlanan Ardahan Haberi haberlerimiz ve manşetlerimiz bir çok televizyon kanalında okunması sanırım çokta tanınıp, bilinmeyen Ardahan’ın tanıtımı için güzel bir duygu..
Çünkü bizim işimiz gazetecilik olduğu kadar Ardahan’ın sesini duyurmak, ekmek yediğimiz memleketi tanıtmaktır..

**Buz yollar..

‘İktidara oy vermek gerekir ki hizmet gelsin’ diyenlerin yönetimin de Ardahan Haberi olan Ardahan’ın yollarını bir daha anlatmaya gerek var mı bilmem ama son yağan karla birlikte buzlanan Ardahan yollarından kaymaktan öte şimdilik şikayet yok.
Çünkü o toz, toprak, çamurlar artık yok ve 6 ay rahat olacağız..
Karların kapattığı, hatta beyaz buzlarla kapattığı onca bozuk yollardan kaçarken bu kez Titanik gemisine çarpan kaptan gibi buzlara çarpsakta toz, topraktan iyidir, Göle’nin, Çıldır’ın, Posof’un, Damal’ın, Hanak’ın ve Kars-Ardahan’ın bir türlü bitmeyen ama buz yollar olan yolları..
Belgesel programlarında ki gibi Ardahanlı sürücüleri ‘Buz yolların yılmaz sürücüleri’ yapan Ardahan’ın güller değil, toz, toprak, çukur, çamur yolları artık buzdan asfalt yollar.
Buz yollar hayırlı olsun..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Su İçin Noter Götürecek!

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Çıldır İlçesi Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu başın da bulunduğu ilçenin içme suyu şebekesini Asbest borularla taşındığını bunu tespit etmek için Noter çağırıp, tespit yaptıracağını belirtti.
Çıldır ilçesinin sorunlarını çözmek için büyük bir uğraş için de olduklarını belirten Çıldır İlçesinin Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu 3 Bin Nüfuslu Çıldır ilçesinin su şebekesinin Asbest borularla taşındığını bunu kanıtlamak için Noter çağırıp, tasdikleteceğini söyledi.
90 Yıllık İlçe de hala Şehir İmar Planının olmadığını ve bugüne kadar yapılması gerekenlerin yapılmadığından yakınan Ardahan’ın Ermenistan ve Gürcistan’a komşu İlçesi Çıldır’ın içme su sorunu başta olmak üzere büyük mücadele için de olduklarını söyledi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

39 Üreticiye
39 Damızlık Boğa Verildi..

Ardahan Haberleri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Ardahan’da 39 üreticiye damızlık boğa verildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bölge hayvancılığını desteklemek amacıyla uyguladığı “Canlı Damızlık Boğa Desteği” projesi kapsamında Ardahan’a gönderilen 35’i simental, 4’ü montofon olmak üzere 39 boğa, Vali Yardımcısı Deniz Pişkin ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri tarafından hak sahibi üreticilere teslim edildi.
Boğaların teslim edilmesi sırasında açıklamada bulunan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından geliştirilen proje kapsamında ilimizde hayvancılığın desteklenmesi amacıyla, 35’i simental, 4’ü montofon olmak üzere toplam 39 damızlık boğayı, başvurusu bakanlık tarafından onaylanan 39 üreticimize teslim ettik. Burada amaç öncelikli olarak ilimizin hayvancılık alanında daha fazla gelişme göstermesi ve daha kaliteli hayvan üretiminin yapılmasıdır” dedi.
39 boğa için proje bedelinin 312 bin lira olduğunu da aktaran Vali Yardımcısı Pişkin, bu bedelin 87 bin 360 lirasının yatırımcılar tarafından, geriye kalan 224 bin 640 lirasının ise devlet katkısı olarak TİGEM’e ödendiğini bildirdi.
Vali Yardımcısı Pişkin ayrıca, projenin 2018 yılına kadar devam edeceğini, bu süre içerisinde vatandaşların gerekli belgelerle birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne başvurabileceklerini kaydetti.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bu klip rekora koşuyor..

Ardahan Haberleri Ardahan'da 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle hazırlanan klip, internet ortamında 100 binlerce kişi tarafından takip edildi.
Klibin yönetmeni Ardahan Rekabet Kurumu Fen Lisesi Müdürü Mesut Yolcu, yaptığı açıklamada, yaptıkları kliple internet ortamında beklenenden fazla tıklamaya ulaştıklarını belirtti.
Ardahan'ı Türkiye'ye ve dünyaya bu şekilde tanıtmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Yolcu, şöyle devam etti:
"Ardahan'ı nüfusundan kat kat fazla tanıtmış olduk. Bunu beklemiyorduk. Bizim düşüncemiz ve planımız Ardahan'a yönelik bir çalışmaydı ancak gelinen nokta bu oldu, tıklama çeşitli portalları değerlendirdiğimizde 100 bini aştı. Bizim kent merkezi nüfusumuz 18 bin, 18 bin nüfuslu yerde yapılan bir klip 100 bini aşıyorsa, bu tıklanma rekoru kırıyorsa, Türkiye'nin Ardahan'ı tanıması demektir. Öğretmenler için yaptık, ayrıca Ardahan'ı iyi bir şekilde tanıtmış olduk."
Yolcu, bir ayda hazırlanan klipte çok sayıda öğretmenin emeğinin bulunduğunu, niyetlerinin 24 Kasım'da öğretmenlere sürpriz yapmak olduğunu ifade ederek, "Biz o gün bu klibi sürpriz olarak hazırladık. Kimsenin haberi yoktu. Program herkes tarafından taktir gördü. Bunun mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Çünkü öğretmenlerimiz için farklı ve kalıcı bir eser oldu. Ayrıca güzel ilimizi Ardahan'ı tanıtmak istedik. Bu vesileyle de amacımıza ulaştık. Çünkü müzik klibinde Ardahan'ın tarihi ve turistik yerlerine de yer verdik. 24 Kasım'dan sonra çok güzel tepkiler alıyoruz" dedi


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BELEDİYEYE OLAN BORÇLARINIZI
BİR TIKLA ÖDEYEBİLİRSİNİZ..

Ardahan Haberleri Ardahan Belediyesi E-Belediye Sistemine Geçti..

E-Belediye Sistemine Geçti. Belediyenin internet web sitesinde, E-BELEDİYE hizmeti başladı.
Belediye web sitesinin alt menüsüne eklenen ‘E-BELEDİYE’ modülünden, vatandaşlarımız artık online olarak; su faturaları, Emlak vergileri, Ruhsat işlemleri, ilan reklam vergileri, çevre temizlik vergileri, Belediye iş yeri kiraları, dolmuş hat ücretleri ve belediyemize ait diğer borçları sorgulayabilecek veya online olarak faturalarını ödeyebilecekler.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Müftüsü
Iğdır’da Konuştu..

Ardahan Haberleri Ardahan İl Müftüsü Aytekin YILMAZ 27 Kasım Perşembe günü Iğdır İl Müftülüğünün organize ettiği “Ehli Beyt Sevgisi ve Toplumsal Hayatımızdaki Etkileri” konulu Panele katıldı.
Iğdırlı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Panelde konuşma yapan Müftü YILMAZ, Ehl-i Beyt sevgisini Kur’an ve Sünnet ışığında geniş bir yelpazede anlatarak, kardeşlik ve ortak payda vurgusunda bulundu.
Katılımcılara Rasul-i Ekrem s.a.v Efendimizin, “Size iki şey bırakıyorum ki, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece benden sonra artık kesinlikle dalâlete düşmezsiniz: Allah’ın Kitabı ve ıtretim, (ehl-i beytim)” hadis-i şerifini hatırlatan Müftü YILMAZ, “Ehl-i Beyt; Resulullah’ın (s.a.v) ev halkıdır: Ehl-i Beyt hususunda en uygun görüş şudur: Allah Resulü’nün (s.a.v) eşleri, evlatları, torunları olan Hasan ve Hüseyin ve damadı Hz. Ali, Ehl-i Beyt’i teşkil eder” dedi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MİLLETVEKİLİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ATADI!

Ardahan Haberleri Ardahan'ın Göle İlçesinin istifa eden İlçe Milli Eğitim Müdürünün yerine yeni bir isim atandı.
Geçtiğimiz günler de istifa eden Göle ilçe Milli Eğitim Müdürü Abdulselam Taluk ve Göl İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Alper Küpeli'nin yerine yeni atamalar yapılmadan önce Göle’de AK Parti Ardahan Milletvekilinin de katıldığı bir toplantı düzenlendi.
Gazetemiz ve sitelerimizin bir gün önceden kamu oyuna duyurduğu ve Göle Belediyesi Toplantı Salonun da yapılan toplantı ardından Göle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Mevlüt Özalp isimli öğretmenin atandığı öğrenildi.
TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi ve Göleli AKP Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın katıldığı toplantı ardından Taluk'tan boşalan Göle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Özalp'ın atanması Göle'de, 'Milletvekili Milli Eğitim Müdürü Atadı' şeklinde yorumlandı.

**Mevlüt Özalp Kimdir?

1959 yılında Göle´de doğdu. 1976 yılında Göle Lisesi´ni, 1979 yılında Kars Dede Korkut Eğitim Enstitüsü´nü bitirdi. 1993 yılına kadar Adıyaman, Kars, Sivas illerinde çalıştı. 1993 yılından 1999 yılına kadar Göle Atatürk İlkokulu´nda, 1999 yılından 2010 yılına kadar Hüseyin Gedik İlköğretim Okulu´nda müdürlük yaptı. 2010 yılından itibaren Çobanköy Ateşsan Naim Ateş Ortaokulu´nda müdürlük yapmaktadır.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ünsal Kılıç Sonuna Kadar Adayım!..

Ardahan Haberleri Yaklaşan 2015 Genel Seçimleri öncesi kimin nerede, hangi parti de milletvekili adayı olacağı yönünde tartışmaların alevlendiği şu günlerde iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisinde yenide Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıklayan Göleli Siyasetçi Ünsal Kılıç Kars'a gelen Başbakanla görüşüp, adaylığını açıkladı.

**Mustafa Kaya Adı Geçiyor..

Ardahan siyasetinin renkli simalarından olan Kılıç'ın 2015 Genel Seçimlerinde Milletvekili adaylığını açıkladığı AK Parti'de İl Başkanlığı koltuğuna kimin oturacağı ise halen bilinmiyor.
Mevcut İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar'ın da 2015 Genel Seçimlerin de Milletvekilli Aday Adayı olacağı bir süreçte AK Parti'de kimin İl Başkanı olacağı tartışılmaya devam ederken, yeniden AK Parti Ardahan İl başkanlığına aday olduğunu açıklayan AK Parti eski İl Başkanı Nusret Koyuncu'nun yanı sıra Ardahanlı Uzman İnşaat Mühendisi Mustafa Kaya'nın adı da Ardahan AK Parti'de İl Başkanı olacaklar arasında geçtiği de görülmektedir.
Geçtiğimiz yerel seçimlerde AK Parti'den Ardahan Belediye Başkan Aday Adayı olan Mustafa Kaya'nın yanı sıra Ardahan eski İl Genel Meclis Üyelerinden olan Sezai Altun'un adının da AK Parti Ardahan İl Başkanı olacaklar arasında tartışıldığı görülmekte.
Ayhan Balcı'nın AK Parti İl Başkanlığını düşünmediğini belirttiği bir süreçte Posof, Damal ve Hanak'tan sonra Göle ve Çıldır AK Parti İlçe Teşkilatı da bu hafta sonu kongreye gidiyor.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Engelli Durak!

Ardahan Haberleri **Beyaz Bastonlu Olmasa da..

Ardahan Belediyesinin engel
liler adına yaptırdığı engelli yolları engelli..
Kent genelin de uygulamaya konulan proje ile kaldırımlara yapılan engelli yolunun üzerine bir de durak koyuldu.
Lise Yolu üzerin de, 23 Şubat İlköğretim Okulunun karşısına konulan dolmuş durağının üzerine konulduğu engelli yolları görenler, derme çatma ve zaten bozuk olan kaldırımlar üzerin de yaptırılan bu projeyi gerçekleştirenlerin ne kadar samimi (!) olduğunu belirtmeden edemediler.

Beyaz Bastonlu Olmayan İL!..

Öte yandan binlerce lira harcanıp yapılan engelli yolların yapıldığı Ardahan’da Beyaz Bastonlu yani âmâ olan kimsenin olmaması da dikkat çeken diğer bir konu.

**ENGELLİLER ARܒYÜ ZİYARET ETTİ..

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler Fakültesi (İBEF) tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında engellilerle üniversite öğrencileri bir araya geldi. 7 öğrenci, hocaları Hanım Helen Dizler, Sedat Zorlu ve Tuncay Şahin eşliğinde İBEF Dekanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan'ı ziyaret ederek üniversiteyi gezdi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çıldır Belediyesi İkinci Aracı Teslim Aldı..

Ardahan Haberleri Ardahan İli Çıldır İlçe Belediye Başkanlığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ikinci aracını teslim aldı.
İki ay önce Çıldır Belediyesine hibe edilen foseptik aracının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ikinci aracını da teslim etti. Ak Parti Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu tarafında Ankara'da teslim alınan araç Çıldır halkına hizmet etmek için yola çıktı.
Aracı teslim alan Başkan Azizoğlu "Çevre ve Şehircilik bakanlığından tamamı hibe olarak ikinci aracımızıda teslim aldık. Daha önce foseptik aracını hibe olarak almıştık şimdi ikinci bir araç olarak çöp toplama aracını teslim aldık. İlçemize daha kaliteli hizmet etmek için çalışmalarımızı sürüdürüyoruz. Uzun vadede daha iyi projelere imza atacağız. Araçların Belediyemize hibe edilmesinde emeği geçen başta sayın Bakanımız İdris Güllüce olmaz üzere Çevre bakanlığımıza teşekkür ederim" dedi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLILARDAN
ARDAHANLIYA GECİKMELİ ZİYARET..

Ardahan Haberleri Kocaeli Ardahanlılar Derneği (KAD) Başkanı Seyfidar Çoban ve Yönetim Kurulu Üyeleri, geçtiğimiz günlerde Kocaeli Barosu Başkanlığı görevine seçilen Av. Sertif Gökçeye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarete, Dernek Başkanı Seyfidar Çoban, Yönetim Kurulu Üyeleri Uğur Işık, Kamuran Soylu, Turgut Dursun, Tülin Keçeci Güngör, Kutlay Dursunoğlu ,Tanay Çakıcı ve Serbay Güngör katıldı.
50 Bine Yakın Ardahanlı Destekliyor
Kocaeli Barosu Başkanı Av. Sertif Gökçe'nin makamında gerçekleştirilen ziyarette, Kocaeli Ardahanlılar Derneği, hemşerileri Gökçeyi her zaman desteklediklerini dile getirdi. Kocaeli'nde yaşayan 50 bine yakın Ardahanlının kendisini desteklediğini ve Kocaeli Barosu Başkanı olarak seçilmesine çok sevindiklerini ifade eden dernek başkanı Seyfidar Çoban ve yönetim kurulu üyeleri, Baro Başkanlığı görevine seçilen Av. Sertif Gökçe'nin her zaman yanında olduklarını söyledi. Baro Başkanı Gökçe, hemşerilerinin ziyaretleri sebebiyle memnuniyetini belirterek, yapılan ziyaretin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi.
Hemşerilerimin Ziyaretinden Çok Memnunum
Hemşerilerimin desteklerini her zaman yanımda hissediyorum diyen Gökçe, Demokratik toplumlarda Sivil Toplum Kuruluşlarının demokrasinin ayrılmaz bir parçası olduğunu, ilimizde hemşeri derneklerinin bu işlevi gördüğünü söyledi.
Kendisinin de Ardahanlı olarak bu tür hemşeri dernekleri aracılığıyla kültüründen kopmadan, yöresel kültürleri yeni nesillere aktarılması ve yaşatılması noktasında bir işlevi olduğunu belirtti.
Ardahanlılar Derneği'nde hemşerileriyle bir araya gelme onların dertleriyle dertlenme, istek ve talepleriyle ilgilenme imkanı bulduğunu söyledi. Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Zafer Tahiroğlu,
www.ardahanhaberleri.com
sitesinin editörlüğünü bıraktı..

Ardahan Haberleri Ardahan ve Elazığ Eski il Telekom Müdürü ve 24.dönem Milletvekili seçiminde AK Parti Ardahan aday adayı olan Zafer Tahiroğlu, Ardahan’dan sonra gittiği Elazığ il Müdürlüğü görevinden ve Telekom’daki görevinden istifa etmiş ve Ankara’ya yerleşerek özel bir firmada Danışmanlık görevi yapmaya başlamıştı.
Bu süreçten sonra Ardahan'da yayın yapan ve ismi o zamanlar pek tanınmayan bahsi geçen sitede yaptığı haberler ve yazdığı yazılarla herkesin teveccühünü kazanmış, işine gelmeyenlerinde tepkisini almıştı ve o yazılarında hep gerçekleri hiç kimseden korkmadan ''Gazeteci Halk adına düşünür ve ona göre haber ve analiz yapar'' düsturuyla hareket etti ve ansızın aldığı bir kararla Ardahan gündeminin dışına çıkma kararı aldı ve bahsi geçen sitenin editörlüğünü bıraktığını açıkladı.
Tahiroğlu Mezun olduğu İTÜ ‘de öğrenci iken ‘’SERHATTAN HABER’’ isimli bir Gazete çıkardığını ve o yıllardan itibaren basın dünyası ile yıllardır içli dışlı olması nedeniyle siyasi ve uluslar arası konularda kendini yetiştirdiğini ve Ardahan’da da farklı bir yayın anlayışı geliştirmek için hem ulusal hemde yerel anlamda haber analiz ve yorumları ile Ardahanlılara farklı hizmet etmek amacıyla 2012 yılından beri EDİTÖRLÜĞܒnü yürüttüğü www.ardahanhaberleri.com sitesinin editörlüğünü gördüğü lüzum üzerine bıraktığını söyledi.
Tahiroğlu, ‘Kendisinin ulusal ölçekte haber yapan bir haber sitesi ve ekip kurmak için çalışma yaptığını açıklayarak, bundan böyle bahsi geçen sitede EDİTÖR rumuzlu haberler ve yorumlar çıkarsa bunun benimle ilgisinin olmayacağını belirtmek isterim’ diyerek. Ardahan ile ilgili çalışmalarındada çok yıprandığını ve çok acayip ilişkiler yumağı gördüğü için basın dünyası ile ilgili noktayı koyduğunu belirtti.
Tahiroğlu kuracağı haber sitesinide yakında açıklayacağını söyleyerek Ardahan kamuoyundan yazdığı yazılarına gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür ederek herkese selamlarını iletti.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Güzel Sanatlarda Güzel İşler!
REKTÖR AÇMADIĞI OKULA KADRO ALIYOR!..

Ardahan Haberleri 2008 Yılında açılan ve bugüne kadar 123 Milyon TL. Nakit para aktarılan ancak 5 binayı bitiremeyen Ardahan Üniversitesi açılmayan okula kadro alıyor.
Ardahan Merkez de bulunan Aziziye kışlasını alamayıp, bir türlü açamadığı Güzel Sanatlar Fakültesine kadro almaya başladığı öğrenilen Ardahan Üniversitesi Rektörü üniversitenin başına geçtiğin de bu yana yaptığı gibi yeni fakültede de kadrolaştığı ileri sürülmekte.

**Gerçeği dururken, Hayali Fakülteye kadro..

Başta eşini ve yeğenlerini olmak üzere bir çok yakınını üniversitenin kadrolarına aldığı ileri sürülen Ardahan Üniversitesi Rektörünün açılmayan fakülteye elaman alırken, Ardahan’ın Göle ilçesin de, Göleli İşadamı Nihat Deli Balta’nın 4 Milyona Liraya yaptırdığı fakülteyi açmaması ise akıllarda soru işaretlerine neden oluyor.

**Üniversiteye değil, Belediyeye!

Ardahan kent merkezin de bulunan ve büyük bölümü boşaltılan Askeri Kışlalardan olan Hasanpaşa Askeri Kışlası Ardahan Belediyesine devir ediliyor.
Ardahan Merkez camisinde başlayıp, Lise yolu boyunca devam eden dev bir alanı işgal eden kışlanın Ardahan Belediyesine devri için yapılan çalışmaların sona geldiği ve bu alanın önümüzde ki yıldan itibaren Ardahan Belediyesine tamamen teslim edileceği öğrenildi.

**Köprü Başında ki Kışlanın Akıbeti Belli Değil..

Ardahan Kent Merkezin de ki Hasanpaşa Kışlasının Belediyeye verildiği öğrenilirken Ardahan Köprübaşı olarak bilinen Kura Nehrinin yanında ki Aziziye Kışlası akıbeti hala belli değil.
Ardahan Üniversitesine verilemesi için imza kampanyası başlatılan Atatürk Caddesi üzerinde ki Aziziye kışlasının da üniversiteye verilmesini isteyen Ardahanlılar, Ardahan Belediyesi’ne verilen Hasanpaşa kışlası gibi Aziziye kışlasının da bir an önce üniversiteye verilmesini ve kent dışında çıkan üniversitenin en azında bir kolunu şehir merkezinde olmasını istiyorlar.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERHAT 3-2 YENDİ,
LİDERLİĞE DEVAM ETTİ..

Ardahan Haberleri Ardahan'ı Bölgesel Amatör de temsil eden Serhat Ardahan Spor evinde ağırladığı Torul Spor'u 3-2 yenerek BAL Liginde ki liderliğine devam etti.
Ardahan Halilefendi Mahallesin de bulunan semt sahasına konuk ettiği Gümüşhane Torul İlçesinin spor kulübü ile karşılaşan Serhat Ardahan Spor maçın ilk yarısında attığı 3 gol ile 3 puanı alarak Bölgesel Amatör Liginde ki liderliğine devam etti.
Ardahan Valisi, Ardahan Belediye Başkanı ve bir çok Ardahanlının izlediği bu maç ile 14 Futbol Kulübünün mücadele ettiği BAL ligin de 27 puanı olan Serhat Ardahan Spor son 4 haftadadır lig birinciliğini sürdürmeyi başardı.

**ARDAHAN SPOR'DA LİDER..

Öte yandan 8. Hafta karşılaşmalarını sonuçlandıran Ardahan 1. Amatör Ligi bu hafta 40 golü filelerde gördü.
Cumartesi günü oynanan karşılaşmalar da Anadolu Spor'u 9-1 yenen Ardahan Spor Lig Liderliğini sürdürdü.
Göle Senemoğlu Spor'un Göle Gücünü 4-1, Kale (Halilefendi) Spor, Sulakyurt (Sarzsp) Spor'u 5-1, Bağdeşenspor (Kinzodamal), 23 Şubat Spor'u 10-1 yenerken, pazar günü oynanan karşılaşmalarda ligin iddialı 2. sırasında bulunan Arı Spor Göle Spor'u 2-0 yenmeyi başarırken, Posof Spor'da Ağzıipek (Cincorup) Spor'u 5-1 yenmeyi başardı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KARATAY'DAN GENÇLERE KAHVALTI!..

Ardahan Haberleri Ardahan Göleli İşadamı TAY SÜRÜCÜ KURSLARI'nın sahibi Veysel Karatay'dan Ardahanlı Gençlere kahvaltı.
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Boğaz Köprüsün de yapılan Avrasya Koşusuna katılıp, Ardahan'a Havaalanı istemini seslendiren Ardahanlı Gençler ile İstanbul Esenyurt'ta bir kahvaltı veren Veysel Karatay, gençlerin başlattığı birliktelik oluşumuna tam destek verdi.
Gençlerin estirdiği rüzgarın Ardahan birlikteliği için önemli bir adım olduğunu belirten TAY SÜRÜCÜ KURSLARI'nın sahibi Veysel Karatay, 'bu rüzgarın tüm Ardahan Derneklerine ve bu yönde ki birlikteliğe yansımasını umuyorum.' dedi.

**BUARDEF Kahvaltıda Buluştu..

Öte yandan Bursa Ardahan Dernekleri Federasyonu (BUARDEF) geçen hafta gerçekleştirdiği 2.olağan genel kurulundan yeni yönetimle cumartesi sabahı kahvaltıda buluştu.
BUARDEF Genel Başkan Zekai Aydın kahvaltıda yaptığı konuşmada ” Önceliğimiz Bursa’da yaşayan Ardahanlıların Eğitim,Kültür,Gençlik,Sağlık ve Spor alanlarında daha etkin çalışmalar yapılması sosyal sorumluluk projeleri oluşturmak hem Bursa’da yaşayan hem de Ardahan’da bulunan insanlarımızın siyası statüsü konusunda çalışmalar yapılmak. Öncelikle çağımızın en büyük belası uyuşturucu ile mücadele konusunda kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak. Yüksek öğrenim gören öğrencilerimize burs sağlamak”dedi.

**Federasyon Kültür Evi'ni Kutladı..

Merkezi İstanbul Şişli de bulunan Ardahan Federasyonu geçtiğimiz aylar da yönetimi yeni oluşturulan Ardahan Kültür Evi'nin yeni yönetimini ziyaret ederek, Efrail Çiftçi başkanlığında ki yönetimi kutladı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK PARTİ İLE DBP SEÇİM YAPTI..

Ardahan Haberleri **Ardahan DBP'de Gençlerin, Hanak AKP'de Delegenin Dediği Oldu!

Posof ve Damal'dan sonra ilçe kongrelerini yapmaya devam eden iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi Hanak'ta değişime gitti.
Genel Merkezin ve İl Teşkilatının değişmesinden yana olmadığı, ancak rakip adayın ısrarı üzerine yaklaşık üç yıldır yürüttüğü AK Parti Hanak İlçe Başkanlığını bırakmak zorunda kalan İlhan Aytan yerini AK Parti Hanak Gençlik Kolları Başkanı olan Tanju Kilit'e bıraktı.
AK Parti Ardahan Milletvekili, Ardahan Belediye Başkanı ile AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar'ın da katıldığı 5. olağan kongre de tek aday olan Tanju Kilit Hanaklı AK Partilileri onayı ile AK Parti Hanak İlçe Başkanlığına getirildi.

**Milletvekili Göle'de Öğretmenlerle Bir Araya Geldi..

Hanak Kongresine katılan, daha sonra Kars'a gelen Başkanı karşılamaya giden AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay Göle Belediyesi Toplantı Salonunda Göle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğün de görev yapan üst düzey yetkililer ile bir toplantıya katıldı.
Geçtiğimiz gün istifa eden Göle İlçe Milli Eğitim Müdürünün yerine kimin geleceğinin merak edildiği toplantı da, Ardahanlı bir kişinin Göle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne geleceği yönünde iddialar da ortaya atıldı.

Ardahan Haberleri **DTP'de Kongresini Yaptı..

Öte yandan Demokratik Toplum Partisi (DBP) Ardahan İl Örgütü de kongreye gitti.
DBP Kars İl Başkanı ve HDP Ardahan İl Yönetimlerinin de katıldığı kongre de gençlern istediği ve listesini yaptığı DBP Ardahan Eş Başkanlığa Derya Toptaş ile Hakan Demirbaş seçilirken, yönetimine Orhan Avşar, Atila Avşar, Serkan Bağcı, Çetin Özer, Çetin Demir, İsmail Aktürk, Şevval Yılmaz, Botan Alper, Mervenur Tekin seçildiler.
DTP'nin yedek yönetimi kuruluna ise; Akif Kanmaz, Olcay Kılıç, Nazmi Yıldız, Hidayet Ateş, İsmet Aslan, İsmail Avşar
Yedeğe ise; Bahtiyar Gökçe, Ercan Yılmaz ve Ramazan Yıldız seçildiler.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KAYMAKAMLIĞI KURT BASTI!

Ardahan Haberleri **ÜSTTE Kİ GERÇEK, YANDA Kİ YALAN..

Ardahan’ın Posof ilçesinde aç kalan bir kurt şehre indi. Kurt, gece saatlerinde boş caddelerde dolaşırken MOBESE kamerasına yansıdı.
Kış aylarının başlaması ve doğanın karla kaplanması üzerine aç kalan bir kurt, Posof ilçe merkezine kadar indi. Cadde ve sokaklarda dolaşarak yiyecek arayan kurt, MOBESE kamerası tarafından görüntülendi. Gece saatlerinde vaktini ilçe merkezinde geçiren kurt, havanın aydınlanmasıyla birlikte ormanlık alana geri döndü.

**Kurt Sürüsü Yalanı..

Öte yandan geçtiğimiz günlerde bazı ulusal intenet haber sitelerinde yayınlanan 'Kurt Sürüsü Böyle Görüntülendi' başlıklı haber de kullanılan kurt fotoğrafının ünlü National Geographic Dergisi'nde yıllar önce yayınlanmış olan ve Ardahan ile alakası olmayan bir eski fotoğraf olduğu ortaya çıktı.

**Ardahan Sis'in Altında Kaldı..

Öte yandan dünden bri Ardahan genelini saran sis akşam saatlerinde etkisini iyiden iyiye arttırırken görüş mesafesi 20 metreye kadar düştüğü görüldü.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YUNUS DÜNDAR İSTİFA EDECEK!..

Ardahan Haberleri Her an görevden alınacağı ileri sürülen Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Başkan Yardımcısı zorunlu istifaya hazırlanıyor.
Buna neden ise CHP Genel Merkezinin Ardahan Göleli Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl imzaları ile yayınladığı genelge.
Genelgeye göre 2015 Genel Seçimlerin de Milletvekil aday adayı olmayı düşünenlerin 25 Aralığa kadar bulundukları görevlerinden istifa etmek zorunda.
Bu genelgeye bakıldığında, yılardır milletvekili olmayı düşünen ancak bir türlü aday olup, milletvekili yarışına katılamayan Ardahanlı Eczacı Yunus Dündar'ın yeniden milletvekili adayı olmayı düşündüğü 2015 Genel Seçimleri öncesi şu an bulunduğu CHP Ardahan İl Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etmek zorun da kalacağını göstermektedir.

**Kerimoğlu Üyeleri Dolaşıyor..

Dün yayınlanan genelge ile 2015 Genel Seçimlerine yönelik hazırlıklarına devam eden CHP'den Ardahan Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıklayan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün Danışmanı, CHP'li Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu'nun kardeşi Mutlu Kerimoğlu geldiği Ardahan'da CHP'li üyeleri ziyaret edip, destek aramaya devam ediyor.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HAFTA SONU YAŞANANLAR

Ardahan Haberleri **KARAKOL VE YURTLAR İNCELENDİ..

Ardahan'da bulunan Nezarethaneler ve öğrenci yurtları denetlendi.
Alınan bilgilere göre Ardahan İnsan Hakları Kurulu Üyelerinin denetlediği Ardahan merkezde ki polis ve jandarma karakollarının çok kötü oldukları ve bir an önce düzeltilmesi için yetkililerin harekete geçmesi gerektiği yönünde görüş birliğine varıldığı öğrenilierken, öğrenci yurtlarının çok iyi olmazsa da yoktan iyi bir durumda olduğu görüldü.
Öte yandan Ardahan Valisi Ahmet Deniz’in eşi Olcay Deniz Ardahan Üniversitesi Yerleşkesi içerisinde bulunan Türkiye Yardımsevenler Derneği İstanbul Şubesi tarafından yaptırılan kız öğrenci yurduna ziyarette bulundu.

Ardahan Haberleri **Cezaevi tatbikatı heyecanlandırdı..

Ardahan'da bulunan ve yaklaşık 70 mahküm ve tutuklunun bulunduğu Ardahan Kapalı ve Tutuklu Cezaevi'n de yapılan yangın tatbikatı heyecana neden oldu.
Habersi yapılan tatbikat nedeniyle aninden çalan sirenler ve ard arda giden Ambulansların heyecanlandırdığı gelişmenin tatbikat olduğu öğrenilince rahat bir nefes alındı.

Ardahan Haberleri **Üniversitede Misafirhane Değil, Kral Odası Var!

2008 Yılında kurulmasına karşın bugüne kadar 5 binayı bitiremeyen ve bu süre için de 123 Milyon TL. para gönderilen Ardahan Üniversitesinde saltanatları kıskandıracak bir misafirhane yapıldığı ileri sürüldü.
Son günlerde gelen tepkileri ötelemek için harekete geçtiği öğrenilen ve Ardahan'da görev yapan üst düzey bürokratların da aralarında bulunduğu bir grubu her sabah kahvaltıya davet ettiği öğrenildi.
Ardahan Üniversitesi Rektörünün yanında yer almalarını ve gelen tepkileri ötelemek için çağırdığı belirtilen ağır misafirlerinin 180 Bin TL.'ye mal olduğu ileri sürülen ve görenlerin 'Misafirhane değil, Kral odası' adını verdiği misafirhanede karşıladığı öğrenildi.

Ardahan Haberleri **ARDAHAN'DA YENİ BİR MÜDÜRLÜK..

İstanbul'da dönen Ardahan Valisi Ardahan'da DSİ Müdürlüğünün kurulduğunu açıkladı.
Devlet Su İşleri (DSİ) Ardahan 243’ncü Şube Müdürlüğü, hizmete başladı.
Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Ardahan’da, 243’ncü Şube Müdürlüğü açıldı. Kurumun faaliyete geçmesi dolayısıyla, DSİ Kars 24’ncü Bölge Müdürü Nesip Özden ve Ardahan 243’ncü Şube Müdürü Tekin Kabul Vali Ahmet Deniz’i makamında ziyaret ettiler.

Ardahan Haberleri **Damal’da Kadına Yönelik Şiddet Sempozyumu..

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili Damal ilçesinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Damal Kaymakamı Abdurrezzak CANPOLAT’ın eşi ve aynı zamanda eğitim hemşiresi Dilek CANPOLAT’ın koordinatörlüğünde düzenlenen bilgilendirme toplantısında,Ardahan Halk Sağlığı’ndan Ebe Meral Lale YILMAZ ve Sosyal Hizmet Uzmanı Ebru YORGUN katıldı.

Ardahan Haberleri **Sancaktepelilere Göle'de Şok..

Bir çok Göleli ve Ardahanlı hemşehrimizin yaşamını sürdürdüğü Sancaktepe ilçesinin Belediye Başkanı, Kaymakamı, Müftüsünün de içinde bulunduğu yaklaşık 15 kişilik bir heyetin geldiği Göle'de misafirlere soğuk duş.
Alınan bilgilere göre AK Parti Genel Merkezinin kardeş belediye olarak gösterdiği Sancaktepe heyetinin geldiği Göle'de bir kaç bürokrat ve belediye meclisi tarafından karşılandılar.
Ardahan Belediyesinden kimsenin gitmedİği karşılamanın Göleliler de haber edilmediği için Göle'ye gelen misafirlerin şok olduğu ve Kardeş olarak geldikleri belediye de kısa süre kaldıktan sonra hemen ayrılıp, Ardahan'a uğramadan Kars'a geçtikleri öğrenildi.

Ardahan Haberleri **’Bizi adam yerine koyan yok’ dedi ve AK Parti'den istifa etti!

Bu Sözler Göle'de AK Parti'den ilk defa kadın encümen olarak Göle Belediye Meclis Üyesi seçilen Filiz Topçu'ya ait. Kendilerine bugüne kadar hiçbir şey danışılmadığını söyleyen Topçu, 'biz sadece toplantılarda el kaldırmak ve el indirmek için seçilmişiz' diyerek tepkisini dile getirdi ve AK Parti'den istifa ettiğini açıkladı..

Ardahan Haberleri **20 Günde 22 Milyon!

Ardahan İl Genel Meclisi 2015 Bütçesini belirledi.
14 İl Genel Meclisinin bulunduğu ve Ardahan'ın Yerel Parlamentosu olarak bilinen Ardahan İl Genel Meclisi Başkan Bederettin Çakıcı'nın başkanlığın da 20 gündür çalışmasını yürüttüğü 2015 Yılı Yatırım Programı ve 2015 Yılı Mali Yılı Bütçesi'nin görüşmelerini tamamladı.
Ardahan İl Özel İdaresini 2015 Yıl Bütçesinin 22 Milyon TL. olduğunu belirten Ardahan İl Genel Meclisi Başkanı Bederttin Çakıcı meclisin çoğunluğunun kabul ettiği 2015 Yıl Bütçesinin ilk hedeflerinin arasında Ardahan'ın köy yollarının yapılıp, sıcak asfaltla asfaltlanması ve köyler de çıkan yangınları önlemek için su tankerler alınması olduğunu belirtti.

Ardahan Haberleri **Posof'ta Yayla Turizmi..

Posoflu girişimcilerden Erdal Taşkıran’ın, Posof-Türkgözü yolu üzerinde inşasına devam ettirdiği, içerisinde olimpik havuz, sauna, spor salonu, restaurant gibi bölümlerinde yer alacağı ahşap ve taştan evlerden oluşan güzel bir tesis yükseliyor. Yine kır düğünü için yapılan mekânı ve konferans salonu ile de tüm bölge halkına hizmet edecek.
Haberler: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Gürcistan Ermenistan
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Federasyon Babamın Değil!

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş500 bin Ardahanlının yaşadığı İstanbul’da Ardahan Derneklerini ve Ardahanlıları bir çatı altında toplama iddiasıyla kurulan ve benim de başkan yardımcısı olduğum Ardahan Federasyonu tek bir adamın değil, 500 bini İstanbul’da 105 bini Ardahan’da olmak üzere yaklaşık 900 bin insanın olduğunu başta bu federasyonun yönetimine danışmadan, tek başına hareket eden federasyon başkanı olmak üzere herkes iyi bilmelidir.
Adı Ardahan kadar ağır olan bu önemli kurumu menfi ve küçük işlere, kendi egoları için kullanmak isteyenler şunu bilmeli ki; 899 bin Ardahanlı duyarsız kalsa da ben kalmam..
Çünkü dünya kenti İstanbul’da Ardahan adını temsil eden bu kurumun güçlü ve etkili bir kurum olması gerektiğini ve en önemlisi benim babamın olmadığı gibi kimsenin babasını çiftliğinin olmadığını defalarca dile getirmiş ve Ardahan’dan kalkıp, gidip İstanbul’da sahiplenmişim.. Ve bu federasyona sahiplenmeyi her Ardahanlı, Ardahan’ın geleceği için yapmalı ve birilerinin egolarına bırakmamalıdır..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Barışak mı?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMHP Genel Başkanının bugün ziyaret edeceği Dersim gibi tüm doğu ve güney doğunun adeta fitili ateşlenmiş bir dinamit deposu olduğunu söylersek yalan olmaz..
Çünkü gerek bölgede bulunan meslektaşlarımızdan, gerek ise siyasilerden aldığımız haberlere göre bölgenin hala devam eden ve çok istenen barış süreci gölgesin de için için kaynadığı, bunu gören hükumetin de barışı değil, ard arda çıkardığı yeni anti güvenlik yasaları ve aldığı tomalarla bölge insanlarına göz dağı vererek önlemeye çalıştığını, ancak her an patlayacak yeni bir olayın kısa süre de ülkeyi saracağından korktuklarını belirtiyorlar.
Bunun sadece devlet tarafın da değil, silah bırakacağı söylenen PKK’nın da gerdiğinden yakınan bölge halkı barış sürecinin bir an önce şeffaflaştırılıp, ciddi adımlarla yeniden ele alınmasını önemle belirtiyorlar..


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kürtçe-Türkçe
Barışa Davet!

Ardahan Haberleri Başlatılan çözüm sürecine katkı sağlamak amacıyla İstanbul'dan yola çıkan barış gönüllüsü Ali Nezihi Arın, Ardahan’a gelerek kurum ve kuruluşları tek tek geziyor.
Bir senedir Türkiye’yi karış karış dolaşan Arın, Marmara, Ege, Karadeniz Bölgesi’nden sonra Doğu Anadolu turuna geçti. Arın, Ardahan'a gelerek hazırladığı barış dilekçesini kurumlara, sivil toplum kuruluşlarına, okullara bırakıyor. “Barış ve Güvenlik İçinde Yaşamaya Çağrı” adlı projesi için Türkiye’yi Evliya Çelebi gibi şehir şehir, bucak bucak gezerek barış elçiliği yapan Ali Nezihi Arın, amacının sadece insanları sevgiye ve barışa yönlendirmek olduğunu söyledi.
İsviçre vatandaşı Roland Höhn'ün 2002 yılı aralık ayında başlattığı ve 10 yılda 1,5 milyar imzanın hedeflendiği "Barış ve Güvenlik İçinde Yaşamak İstiyoruz" adlı kampanyanın Türkiye'deki gönüllü elçisi Ali Nezihi Arın, başlatılan çözüm sürecinde destek amacıyla Türkiye'yi dolaştığını kaydetti.
Höhn ile 2006 yılında İstanbul’da tanıştığını ve projesini benimsediğini söyleyen Arın, o tarihten sonra gönüllü olarak bu işe soyunduğunu ve Türkiye' de başlatılan çözüm sürecine destek için ülkeyi adım adım dolaştığını ifade etti. “Barış ve Güvenlik İçinde Yaşamaya Çağrı” başlığı ile hazırladığı dilekçeleri şimdi Ardahan’da da insanlara duyurmaya çalıştığını kaydeden Arın; “Ülkemizdeki insanlar arası barış ve kardeşliğin en üst seviyesine çıkartılmasına katkı sağlamak için başlattığımız bu çalışma tamamen gönüllülük esasını dayanmaktadır. Bu çalışmanın özünde herhangi bir beklenti ve karşılık yoktur. Arzu eden kişi ve kurumlar tarafından istedikleri kadar imza toplayabilir ve barış dilekçesinin çoğaltabilir, dağıtabilir. İnsanlığın mükemmele doğru yükselişinin çok yoğun ve hızlı yaşandığı bu dönemde, mümkün olduğunca katkı sağlaması gerektiğine sağlamaktayız.” dedi.
64 yaşında ve emekli olan Arın; “"Çalışarak sonsuz barışı ülkemizde sağlayacağız hep beraber. İnsanlarımızın imzası barışa katkı sağlayacak. Bir pozitif sevgi sinerjisi ortamı sağlanacak. Dilekçede bir örnek verdik. Aslında çok örnek var barışla ilgili. Bu çok çarpıcı bir ayetimiz, Bakara 208. Ayet. Yüce Rabbimiz bizi İslam'a yani barışa davet ediyor. Bunu yazdık ki insanlar düşünsünler. Bütün niyazımız ülkemizin, insanımızın barışa kavuşmasıdır" şeklinde konuştu. Ardahan’dan sonraki durağının Güneydoğu olduğunu söyleyen Arın, barış için başladığı Doğu turunu Kars’ta bitireceğini söyledi.
Haberi ekleme saati: 19.02-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Aktaş ile Birlikte Adliye de Açılacak!

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Çıldır ilçesin de yapımı devam eden ve bittiğin de Türkiye’nin 3. Büyük Gümrük Kapısı olacak olan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı açıldığın da geçen yıl kapanan Çıldır Adliyesi de açılacağı öğrenildi.
Türkiye’nin Gürcistan’a açılan 3. kapısı olacak olan Çıldır Aktaş Kapısının açılmasıyla hareketlenmesi beklenen Çıldır’da yeniden açılacak olan Çıldır Adliyesi ile birlikte bu ilçe de yaşanan olaylar da Ardahan’da değil Çıldır’da dava edilecek.

**Çıldır’da bir gümrük kapısı daha var..

Aktaş Gümrük Kapısının açılmasına çok kısa bir süre kalan Ardahan’ın Ermenistan ve Gürcistan’a komşu ilçesinde 2. bir kapı daha hizmete girmek üzere.
Aktaş Gümrük Kapısının yanı sıra Kars-Tiflis-Bakü Demiryolunun geçtiği Çıldır’da, ‘Cambazlar Gümrük Kapısı’ adında ikinci bir kapı daha açılacak.
Aktaş
Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu güzergahında bulunan Çıldır Cambazlar İstasyonu, Aktaş Gümrük Kapısının açılmasıyla birlikte hayata geçecek.
Çıldır ilçesini iha edecek olan bu iki gümrük kapısına yönelik olarak ciddi yatırımlara ihtiyaç duyulduğu belirtilirken, ATSO başta olmak üzere kimsenin bunu düşünmediği görülüyor.

**Çıldır’da Aşure..

Çıldır Kaymakamlığı ve Çıldır İlçe Müftülüğü Aşure haftası nedeniyle aşure dağıttı.
Çıldır Kaymakamlığı ve Çıldır İlçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlediği aşure dağıtımı Cuma namazı çıkışı Çıldır İlçe Merkez, Aşıkşenlik, Yıldırıtepe ve Eşmepınar Köyünde yapıldı. Hazırlanan Aşure programına Çıldır Kaymakamı Tamer Çelik, İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, İlçe Emniyet Amiri Kenan Bıyık ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Halkın yoğun ilgi ve beğenisinin görüldüğü aşure dağıtımında ilçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, Muharrem ayında İslam tarihinin birçok olayının gerçekleştiğini söyledi.
Haberi ekleme saati: 18.26-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

2. Ardahan-Et’te Batmak Üzere!..

Ardahan Haberleri Türkiye’nin kırmızı et deposu olarak gösterilen ancak et’e yönelik hiç bir ciddi tesisin olmadığı, olanların da battığı Ardahan’ın Çıldır İlçesin de yaptırılan dev ahır da açılmadan iflas yolu ile batmak üzere.
Çıldır ilçesi sınırları için de bulunan Aktaş Gölü ve Gümrük Kapısı yolunun üzerin de yaptırılan dev entegre ahırı yapan kooperatif ekonomik sıkıntıları aşamayınca icralık oldu.
Ardahan’da ki hayvancılığı geliştirme amacıyla 1980’lı yılların da yaptırılan, ancak işletilemeyen özelleştirilen ve batıp, kapanan Ardahan-Et gibi dev bir yatırım daha batmak üzere.
Ardahan’ın Gürcistan ve Ermenistan’a komşu Çıldır İlçesine bağlı Kenarbel Köylüleri tarafından yaptırılan dev ahır önce bürokratik engeller nedeni ile, sonra da maddi imkansızlıklar dolaysıyla zor günler yaşıyor.
Kenarbel köylülerinin bir araya gelerek, kurdukları kooperatif aracılığı ile yaptırdıkları modern ahır tam bitmiş ve açılacakken yapımcı firmanın alacağını tahsil etmek için başlattığı icra takibiyle şok oldu.
Ne yapacaklarını şaşıran Kenarbel Köyü Kooperatifi yöneticileri, 4 yıldır bitirmeye çalıştıkları modern ahırın açılması halinde bölge hayvancılığına büyük katkı sunacağını, ancak temeli attıklarından bugüne kadar önlerine konulan bürokratik engeller ve maddi imkansızlıklar buna izin vermiyor’ diyerek başta Ardahan Valiliğinin olmak üzere Ardahan’ı seven herkesi kendilerine yardıma davet ettiler.

**Ardahan-Et Hala Açılmadı..

Özelleştikten sonra açılacağı belirtilen, ancak bugüne kadar değil açılması içinde ki araç, gereçlerin bile satılıp, boşaltıldığı Ardahan-Et’i alan şirketin bu yönde gözle görülür hiç bir çalışması görülmemektedir.
Haberi ekleme saati: 18.18-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAHÇELİ'DEN ÖNCE ÖĞÜT GİTTİ..

Ardahan Haberleri **ÖĞÜT'E TUNCELİ'DE SAMİMİ İLGİ..

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçaeli'nin ziyaret edeceği Tunceli (Dersim) Vilayetine giden CHP Ardahan Milletvekili tek başına caddeler de gezip, vatandaşlarla sohbet etti.
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, cenaze için gittiği Tunceli'de vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılandı. İstanbul Milletvekili Celal Dinçer ile birlikte, Tunceli sokaklarında gezen ve esnaf ziyaretleri yapan Öğüt, vatandaşlar tarafından samimi bir şekilde karşılandı.
Esnaflarla mekanlarında sohbet eden ve kahvehanelerde çaylı sohbetlere katılan Öğüt, "Tunceli'de vatandaşlarla buluşma gerçekleştirdik. İstanbul Milletvekilimiz Celal Dinçer ile birlikte, Tunceli'de caddelerde dolaşıp, vatandaşlarla çay içip sohbet ettik. Tuncelili vatandaşların sorunlarını dinledik, notlarımızı aldık. 2015 seçilerine ilişkin görüşlerini sorduk. Vatandaşların gösterdiği sıcak ilgiden çok memnun kaldık. Ayrıca, şahsımızın mücadelesini takip ettiklerini ve desteklediklerini ifade etmeleri bizi onurlandırdı"diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 16.08-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çıldır İl Birincisi..

Ardahan Haberleri 2014-2015 Sezonu Okul Sporları Genç Erkekler Futbol İl Birinciliği Müsabakaları tamamlandı.
Büyük çekişmelere sahne olan müsabakaların sonucunda Ardahan İl Birinciliğini Çıldır Ç.P. Lisesi final müsabakasında Kazımkarabekir Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini mağlup ederek kazanmıştır.
İl üçüncülüğünü ise Yunus Emre Anadolu Lisesi aldı.
Müsabakalar da İlimizi temsilen İl dışı grup müsabakalarına katılacak olan Çıldır Ç.P. Lisesi oldu.
Haberi ekleme saati: 15.49-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çıldır Belediyesine de Kardeş Geldi..

Ardahan Haberleri Çıldır Belediye Başkanlığı, İstanbul Güngören Belediyesiyle Kardeş Belediye oldu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer Belediyelerden destek istemek amacıyla İstanbul'a giden Ak Parti Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu Ak Parti Genel Merkezininde isteğiyle Güngören Belediyesiyle kardeş Belediye protokolü imzaladı.
Güngören Belediyesinde imzalanan Protokol töreninde Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, Çıldır Belediyesi ile imzalanan protokolle tarihi, kültürel ve eğitim başta olmak üzere çeşitli alanlarda ortak çalışmalar yürüteceklerini söyledi.
İmza töreninin ardından açıklamada bulunan Ak Parti Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu "Ak Parti Genel Merkezimizin de isteğiyle Güngören Belediyesiyle Kardeş Belediye Protokolü imzaladık. Güngören Belediye Başkanımız Sayın Yücel ilçemizin kalkınması için bir çok taahütte bulundu. Baharla beraber İlçemizi ziyaret edecek heyet eksikleri yerinde görerek çalışmaları başlatacaktır. Kardeş Belediyecilik anlayışıyla ilçemizdeki bir çok sorunu gidereceğiz. Kardeş Belediyecilik protokolündeki sıcak ve samimi davranışlarından dolayı başta Belediye Başkanımız Şakir Yücel Karaman ve Güngören Belediyesine teşekkür ederim" dedi.

Ardahan Haberleri **Vali: Aktaş dev bir proje..

Geçtiğimiz günlerde Çıldır’a gidip, Aktaş Gümrük kapısını ziyaeret eden Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Çıldır Aktaş sınır kapısını ziyaret ederek gümrük kapısında çalışan işçilerle yemek yedi.
Türk Cumhuriyetleri ve Kafkaslara açılan, bölgenin kalkınmasına büyük katkı sunacak olan Çıldır Aktaş Sınır Kapısındaki çalışmalar devam ediyor.
Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'ndaki çalışmaları yerinde inceleyen Ardahan Valisi Ahmet Deniz, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Deniz, Türkiye'nin, Kafkaslara açılan kapısı olan Aktaş sınır kapısının yaklaşık iki ay sonra tamamlanacağını söyleyerek şunları kaydetti; "Geçen yıl temeli atılan gümrük kapısının inşaatında sona gelinmesinden büyük gurur duyuyorum. Türkiye'nin, Kafkaslar'a açılan kapısı yaklaşık iki ay sonra tamamlanacak. Kapının ilkbaharda açılmasıyla birlikte yeni bir dönem başlayacak. Ardahan, Türkiye'nin Kafkaslar'a açılan tek kapısıdır. Bugün burada inşaatın bitmek üzere olduğunu görmek bizleri gururlandırdı. Gerçekten ülkemize yaraşır, yakışır bir inşaat çalışması devam ediyor. Burada emek harcayan mühendis ve diğer arkadaşlarımız gerçekten ülkemize yakışır bir kapı inşa ediyor. Bilindiği gibi ülkemiz, rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal ile birlikte ihracatta bir büyüme stratejisine girdi. Onun için bu kapılar, ülkenin gelişimi açısından önemli. Ardahan'ın büyümesi, ihracatın artması ve şehrin tanıtımı içinde bu kapı büyük bir önem taşımaktadır."
Vali Deniz, soğuk havaya rağmen gümrük kapısının inşaatını sürdüren işçilerle de sohbet ederek, çalışmaların aralıksız sürdürülmesinden dolayı teşekkür etti. Deniz, daha sonra gümrük kapısında çalışan işçilerle sıraya girerek karavanada yemek yedi.

Ardahan Haberleri **Çıldır ve Aktaş Göllerindeki Biyolojik Çeşitlilik..

Orman ve Su İşleri Ardahan Şube Müdürlüğü tarafından, "Çıldır ve Aktaş Gölü'nde biyolojik çeşitlilik araştırması" konulu konferans verildi.
Ardahan Üniversitesinin Yenisey toplantı salonunda verilen konferansa Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve davetliler katıldı.
Programda konuşan Vali Deniz, "İlimiz hem doğal, hem de kültürel varlıklarıyla Türkiye'nin keşfedilmemiş ender hazinelerinden bir tanesidir. Tarım ve hayvancılığın yanında kırsal turizmin de ilimiz için önemi çok büyüktür. Bu anlamda Çıldır ve Aktaş göllerimiz turizm açısından oldukça önemlidir. Burada koruma ve kullanma dengelerini ön planda tutalım ve göllerimizi korurken, aynı zamanda turizme kazandıralım. İleride yapılacak yönetim planlarında, göl etrafında yapılacak doğaya uygun turizm tesislerinin yapılmasına yer verilmelidir. Çünkü ilimizin ekonomik gelişmesinde turizm çok ama çok önemlidir. Bu anlamda bugün burada gerçekleştirilen toplantının verimli geçmesini temenni ediyorum" dedi.
Vali Deniz'in konuşmasının ardından Kafkas Üniversitesi öğretim görevlilerinden Doç.Dr. Ali Kırpık ve Yrd.Doç.Dr. Mustafa Kemal Altunoğlu tarafından sunumlar gerçekleştirildi.
Haberi ekleme saati: 15.45-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BİR KÖY ENSTİTÜSÜ ÇINARI DAHA GİTTİ..

Ardahan Haberleri Son Köy Enstitülülerden 90 yaşındaki Posoflu Behram Mutlu öğretmenimiz, Hakk'ın rahmetine kavuştu. Yaklaşık bir yıldır rahatsızlığı devam eden Behram öğretmenimizin cenazesi, bugün (9 Kasım 2014) öğle namazına müteakip Bursa Ulu Cami'nde kaldırılarak, ebedi yolculuğuna uğurlandı.
2012 yılında yapmış olduğumuz söyleşiden kendi hayat hikâyesi:
1924 yılında Ardahan’ın Posof ilçesinde doğdum. Armutveren (eski adıyla Papola) köyündenim. İlkokulu, 1939 yılında Cilvana İlkokulu'nda bitirdim. Ardından Kars Orta Okulu'na yazıldıysam da, bir yıl burada okuyup kaydımı 1941 yılında Kars Cılavuz Köy Enstitüsü'ne aldırdım. 1944 yılında öğrenci iken vekil Öğretmen olarak Arpaçay’ın Kümbet köyünde görev yaptım. 31 Ekim 1945’de mezun olduktan sonra, 1945-1964 yılları arasında kendi köyümde Öğretmenlik yaptım. Ardından Bursa Karacabey 14 Eylül İlköğretim Okulu'nda 1974'e kadar çalışıp, oradan emekli oldum. Dördü öğretmen, biri memur olmak üzere beş çocuğum var. Zamanımı kitap okuyarak geçiriyorum.

**BİR ZAMANLAR POSOF..
1956 yılında Hüseyin Saraçoğlu tarafından hazırlanan Doğu Anadolu kitabının I. cildinde bulunan ve aşağıda sizlerle paylaştığım Posof'a ait bu çizim, şimdiki Posof Merkez Camii'nin bulunduğu Alparslan Caddesi'ne çıkan yokuş olup ortada görünen binanın da, bir fotoğrafı Nostaljik Fotoğraflarla Posof kitabımızın 63. sayfasında mevcuttur.
"Posof-Merkezi" adlı bu çizimin altında yazan notlar ise şöyledir: "Dağların yuvarlak ve olgun şekilleri dikkat çeker. Bunlar geniş çam, meşe ve ardıç ormanlarıyla kaplıdır. Evler, kâmilen ahşaptandır, duvarları dahi."
Doğu Anadolu başlığı taşıyan kültür, tarih, dil-edebiyat konulu 60 civarında kitap, arşivimizde mevcut olup değerli abim Selim Yapıcı'nın hediye ettiği bu kitap ile arşivimiz daha da zenginleşti. Kendisine teşekkür ediyorum.
Haber: Kaan Gündoğdu
Haberi ekleme saati: 15.19-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TARSİM Bilgilendirme Toplantısı..

Ardahan Haberleri Ardahan Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantı çerçevesinde, 2014 yılında Ardahan'daki doğal riskler sebebiyle sigortalı bitkisel ürünlerinin ve hayvanlarının hasar görmesi sonucu ödemelerini almış üreticilerden 2 üreticiye sembolik çekler sunuldu. Sistem hakkında bilgi verildi ve doğal afetler sebebi ile her geçen gün biraz daha riskli hale gelen tarım sektöründe sigorta yaptırmanın önemine değinildi.
Toplantıya Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan KADAK, Ardahan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa TANI, Tarım Sigortaları Havuz İşlermesi A.Ş. Hayvan Hayat Sigortaları Müdürü Orhan SARITEPE, Malatya Bölge Müdürü Bünyamin KADAK, İl Müdür Yardımcısı Turgay ŞİŞMAN, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Vekili Sibel KAYA. diğer Şube ve İlçe Müdürleri, TAR-GEL Personeli, İl-İlçe Müdürlükleri Ziraat Odası Başkanları, Tarımsal Kooperatif ve Birlik Başkanları, Köy Muhtarları ve Üreticiler katıldı.
TARSİM'in kuruluş amacı gelişimi ve ulaştığı nokta ile ilgili bilgiler içeren sinevizyon ile başlayan toplantıda açıklamalarda bulunan Dr. Ramazan KADAK, Dünyada uygulanan tarım sigortası programları, devlet destekli Tarım Sigortaları sisteminin işleyişi ve sistem çerçevesinde 8 yıllık elde edilen veriler ile kapsamdaki ürünler ve riskler hakkında katılımlcıları bilgilendirmiştir.

**DAP Projesi Hayvancılık Yatırım Desteği Duyurusu..

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz Projeleri kapsamındaki toplam 35 ilde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi çerçevesinde 2014-2108 yılları arasında hibe desteği programı uygulanacaktır.
Doğu Anadolu Projesi Kapsamındaki İllerde Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin karar 19 Mart 2014 tarihinde yayınlandıktan sonra desteklemeye ilişkin Tebliğ'de 5 Temmuz 2014 tarih ve 29051 sayılı resmi gazetede yayınlanmıştır. Destekleme ilişkin kararda Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamındaki illerde (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van) bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına yönelik olarak, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde verimlilik ile kalitenin artırılması ve modern hayvancılık işletmelerinin kurulması için yapılacak yatırımların desteklenmesini amaçlamaktadır.
Karar kapsamında kurulu veya kurulacak işletmelere yeni inşaat veya tadilatta yüzde 50, damızlık boğa, koç ve teke alımında yüzde 80 hibe desteği ödemesi yapılacaktır. Hibe desteğinden faydalanacak yetiştiricilerin en az bir yıl süre ile aktif olarak TÜRKVET kayıt sisteminde kaydının bulunması zorunluluğu bulunmaktadır.
Dağıtılacak erkek materyallerde; Uygun kapasitede (en az 10 en çok 49) anaç sığırı olan işletmelere 1 adet damızlık boğa, uygun kapasitedeki (en az 100 en çok 200) anaç koyun veya keçisi olan işletmelere işletme kapasitesinin %5'i oranında damızlık koç-teke dağıtımı yapılacaktır.
Doğu Anadolu Bölgesindeki illerde (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van) destekleme kapsamında dağıtılacak büyükbaş hayvanlar için kombine ırklarda; Brown Swiss, Simmental (Fleckvieh) ve Montbeliard, etçi ırklarda; Angus, Hereford, Limuzin (Limousin) ve Şarole (Charolais) damızlık boğa ırkı olarak belirlenmiştir.
Küçükbaş hayvanlar için dağıtılacak damızlık koç ırkları; Akkaraman, Morkaraman, Şavak Akkaraman, Hemşin, nordoz ve karakaş, damızlık tekeler ise Kıl, Tiftik ve Honamlı keçisi olarak belirlenmiştir.
Hibe Desteği programı 2014-2018 yılları arasında uygulanacak ve Hibe programının yürürlükte olduğu dönemler içinde projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süresi içinde yatırımını tamamlayan işletmeler hibe desteğinden bir kez yararlandırılırlar. Ayrıca her proje sahibi, proje konularından sadece bir defa hibe desteğinden yararlanabilir.
Destekleme kapsamına ilişkin başvuru ve detaylı bilgilerin İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden alınabileceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Haberi ekleme saati: 15.11-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDA-FED YÖNETİMİ RAHATSIZ..

Ardahan Haberleri **Federasyon kimsenin babasının çiftliği değil..

İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDA-FED) Yönetim Kurulu Üyeleri Başkan Yaşar Geler’in kişisel karar ve uygulamalarından rahatsız olduklarını belirterek, Geler'e sert tepki gösterdiler.
ARDA-FED Başkan Vekili Mahmut Şenel, ”Başkan Yaşar Geler’in kişisel olarak alıp uyguladığı kararlardan son derecede rahatsızım. Kendisine bugün mesaj gönderdim görüşelim diye. İlk toplantıda bu konuyu tartışacağız. Kendisi program yapıyor hiç kimsenin haberi olmuyor” dedi.
ARDA-FED Başkan Yardımcısı Fakir Yılmaz ise ”Federasyonu okul sınıfı, bizleri de öğrenci sanıp teneffüse çıkmış gibi biz yönetici arkadaşların fikrini almadan program yapan Yaşar Geler’in disipline edilmesi adına bundan sonra bizlere sormadan, federasyon karar defterine yazılmayan kararlarını yok hükmünde sayıyorum” dedi.

Ardahan Haberleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Basından Srumlu Başkan Yardımcısı Ramazan Tan ise; ” Yaşar Geler tek kişili bir Federasyon başkanlığı yapmaya çalışıyor. Başkanın tekçi ve ferdi uygulamalarını kınıyorum.Yapılan etkinliklerin yönetim kurulu kararı alınması gerekir.Başkanın her şeyi sosyal medyadan paylaşması doğru değil” dedi.
Ramazan Tan ”Ardahan Dernekler Federasyonu üzerinde oynanan oyunlar artık son bulmalı.Toplumun yüksek beklentilerine şu an cevap vermekten aciz kalan yönetim sus pus olmuş. Federasyon başkanı kendine göre basit anlamsız ve topluma hiç bir faydası olmayan Sanal alem sörfüyle boy boy kendi fotoğraflarını paylaşarak iş yaptığını sanıyor.Bir takım ziyaretler le bir şeyler yaptığını göstermeye çalışan başkan tüm kararları uykusunda alıp hayal gücüyle birleştirerek uygulamaya koyuyor. Sıradan bir telefon görüşmesini bile bölge halkına müjde diye vermekten geri kalmayan başkan sanal alem federasyonunda oldukça başarılı gözüküyor. Bir çok kararı tek başına alan kendine göre isimlerle süsleyip paylaşan bir anlayışın kendi üye derneklerinin sıkıntılı dönemlerinde bu kadar şatafatlı açıklamalarda bulunmaması da çok düşündürücüdür.Başkanın ve yanındaki bir iki kişinin fark edemediği asıl olanda Ardahan Dernekler Federasyonunda olduklarını unutmalarıdır. Federasyon anlayışından uzak bu bakış açısının aslında Federasyona zarar verdiğini herkesin fark etmesi ve bir an önce olağan üstü kongreye gidilerek federasyon sorumluluğunu taşıyacak bölgenin beklentilerine cevap verecek bir kadronun acilen iş başına gelmesi zaruri olmuştur. Aksi takdirde bin bir zorluklarla kurulan bu federasyona üye olan derneklerin tek tek uzaklaşacağı aşikardır” dedi.

Ardahan Haberleri Yönetim Kurulu Üyesi Yener Bayrakçı konu hakkın da yaptığı açıklamada şunları söyledi;
'Yaşar Geler’in uygulamalarından son derece rahatsızım. Kendisiyle telefondan konuştum. Kendisi Ardahan’a Federasyon etkinliği için gitmesine rağmen Başkan yardımcısı Fakir Yılmaz’ı aramamış ve tek başına her şeyi yapmaya çalışıyor. Yaptığı uygulamalardan rahatsız olduğumu tepkimi de kendisine telefondan söyledim” dedi.

Ardahan Haberleri ARDA-FED Yönetim Kurulu Üyesi Sıtkı Dursun ”Yaşar hoca bir şeyler yapmaya çalışıyor.Ama bazı şeyler ekonomik bağımsızlığı gerektiriyor.Yaşar hoca bu konuda bazen yetersiz kalıyor.Ardahan Federasyonun yapacağı Ardahan kurtuluşu gecesinin başka derneklerin üstlenmek istemesini de yanlış buluyorum” dedi.

Ardahan Haberleri Ardahan Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Gençlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Terlan Kaya ise; ” Federasyon Başkanın aldığı kararları en son biz duyuyoruz. Başkan başkasının etkisinde kalmamalı. Yapılan bireysel uygulamalardan memnun değilim. Eğer bir karar alınacaksa hepimizin haberi olması gerekir diye düşünüyorum.” dedi.

**Diğer Yöneticiler de Rahatsız..

Geler'in kendi başına hareket etmesine federasyon yöneticilerinin büyük bölümünün rahatsız olduğu da görüldü.
Haber / Erkan SARIKAYA
Haberi ekleme saati: 15.08-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Lisesi Mezunları Buluşuyor..

Ardahan Haberleri **Geçtiğimiz ay Ankara'da yapılan Ardahan Lisesi Gecesinin bir diğer etkinliği de İstanbul'da yapılacak.
Konu hakkında yapılan açıklama şöyle;

**Değerli Ardahan Kamuoyu ve Değerli Ardahan Lisesi Mezunları;

Hepimizin bildiği gibi Ardahan Lisesi yıllardır bölgemiz de bütün Türkiye’ye öğrenci yetiştiren güzide bir okulumuzdur. Ardahan Lisesinden mezun olan öğrencilerimiz bugün Türkiye’nin ve Dünyanın bir çok noktasına dağılmış olsalar da çocukluklarının geçtiği Ardahan’ı ve Ardahan Lisesini hiçbir zaman unutmamışlardır. Yeri gelince bir lokma ekmeği dahi paylaştığımız Ardahan Lisesi aynı zaman da bir çoğumuzun da ilklerini yaşadığı bir okul olmuştur.
Bu sebepten dolayı bundan beş yıl önce Ardahan Lisesi mezunları bir araya gelmiş ve yılda bir defa da olsa eski günleri yat etme adına bu günleri geleneksel hale getirmişlerdir.
29 Kasım 2014 Tarihinde Beşincisini düzenleyeceğimiz Ardahan Lisesi 5.ci Geleneksel gece de her yıl olduğu gibi ; Geçmişe dair hasretler paylaşılacak , anılar konuşulacak , zaman zaman yöremize ait türkülerle hüzünleneceğimiz gibi bölgemize ait halk oyunları ile de eskiler yat edip eğleneceğiz.
Geceye her yıl olduğu gibi bu yılda yurt içinden ve yurt dışından da bir çok katılımcı katılacak olup, özellikle eski emekli hocalarımız katılacaklardır. Gecemize bütün Ardahan lisesi mezunları davetlidir.

**Gecemiz aşağıdaki adreste ve tarihte yapılacaktır.
Rakkas Restaurant Adresi ;
Gümüşyolu cad.No:19 Nakkaştepe-BAĞLARBAŞI/İST.
29 KASIM 2014 Cumartesi Akşam Saat 19.00-24.00 Arasında Yapılacaktır.
Bütün Ardahan Lisesi Mezunları Adına,
Saygı ve Sevgilerimizle,
Celil ÜNLÜ-0533 965 53 03
Haberi ekleme saati: 22.36-26 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Marmaris’te “Doğu’ya Dokunmak”

Ardahan Haberleri Serhat Kalkınma Ajansı’nın organizasyonuyla bölgeye gelen 12 fotoğrafçının Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerindeki tarihi ve turistik mekânlar ile sosyal yaşama dair çektiği fotoğraflar, “Doğu’ya Dokunmak” adıyla Marmaris’te düzenlenen 1.Ulusalarası Fotoğraf Festivali kapsamında sergilendi.
Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars’ta faaliyet yürüten Serhat Kalkınma Ajansı’nın davetlisi olarak bölgeye gelen Uluslararası savaş fotoğrafçısı ve belgesel yapımcısı Coşkun Aral, Hürriyet Gazetesi fotoğraf editörü Sebati Karakurt, Sabah Gazetesi fotoğraf editörü Kutub Dalgakıran, Zaman Gazetesi fotoğraf editörü Selahattin Sevi, Milliyet Gazetesi foto muhabiri ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ercan Arslan ile aynı üniversiteden Öğretim Üyesi Kamil Fırat, Anadolu Ajansı eski fotoğraf müdürü Abdurrahman Antakyalı, Anadolu Ajansı foto muhabiri Erhan Sevenler ile Hüseyin Demirci, İnstagram Şampiyonu olarak tanınan ünlü fotoğrafçı Mustafa Seven, fotoğrafçı ve kreatör Hasan Şenyüksel, fotoğraf sanatçısı Murat Kaya ile SERKA Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Mukadder Yardımcıel’den oluşan fotoğrafçı grubu Ocak ve Haziran aylarında illerin tarihi ve turistik mekanları ile sosyal yaşamını fotoğrafladı.
“Doğu’ya Dokunmak” adıyla 67 fotoğraftan oluşan sergi, Marmaris Belediyesi’nce düzenlenen 1.Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında Blue Port Alışveriş Merkezi’nde fotoğrafseverlerle buluştu. 17 Kasım’da açılan sergiyi festivale katılan çok sayıda yerli ve yabancı fotoğrafçı gezdi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kamil Fırat’ın bölgeyle ilgili yorumu ve bölge fotoğraflarından oluşan sergi büyük ilgi gördü.
Fırat, bölgeyi “Bir Bilinene Yolculuk… Kars, Iğdır, Ağrı, Ardahan… Yüksekliklerin, düzlüklerin ve gökyüzünün birbirini var ettiği güzel coğrafya… İnsanın dokunduğu, dokunma duygusunun atmosfer olduğu Batının yanındaki Doğu... Kültürel göstergelerin yan yana olduğu, iç içe geçtiği ve en önemlisi, geçmişten bugüne akan zamanının kesintiye uğramamış ‘anı sandığı’ olarak değerlendirdi.
“Doğu’ya Dokunmak” adlı fotoğraf sergisi Aralık ayında düzenlenecek olan Bursa 5.Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında Bursalı fotoğraf severlerle buluşacak.
Haberi ekleme saati: 22.33-26 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ankara'da Ermenistan Sınırının
21 Yıldır Kapalı Olması Tartışılıyor..

Ardahan Haberleri “SINIRLAR BİZİ AYIRDI”

Konuşmacılar arasında Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu da vardı. Alibeyoğlu, iktidar partisinden belediye başkanı seçildiği halde ‘ötekileştirildiğini’ savundu
Hrant Dink Vakfı tarafından ‘Mühürlü Kapı: Türkiye-Ermenistan Sınırının Geleceği' konferansı ile kapalı sınır politikası, siyasi, ekonomik, sosyal, çevresel, insani ve bölgesel yönleri ele alınıyor. Kafkasya’da barışı inşa etmenin olanaklarını tartışmaya açan konferans, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nün desteğiyle düzenleniyor. 22-23 Kasım tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde düzenlenen konferans Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınır kapısının açılmasını ve ilişkilerin ‘sınır’ üzerinden düzelmesini amaçlıyor.
Konferansın açılışında konuşan Organizasyon Komitesi’nden yazar Cengiz Aktar, “Ermenistan’daki inanların yarısının Anadolu ile bağı var. Ortada kapalı bir sınır kapısının bulunması onların Anadolu ile olan bağlarını koparmak anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.
Konferansın ilk gününde ‘Kapalı Sınırlara Genel Bir Bakış’ oturumunda konuşan yazar Sezai Yazıcı, Soğuk Savaş’ın yaşandığı en zorlu günlerde bile Moskova’dan yola çıkan bir yolcunun Kars’a gelebildiğini söyledi. Yazıcı, “1962-1967 yılları arasında Türkiye ithalatının yüzde 60’ı Kars sınır kapısından yapılıyordu. Sınırın açılmasının hem Ermenistan hem de Türkiye için çok büyük önem taşıyor." dedi.

“SINIRLAR BİZİ AYIRDI”

Konuşmacılar arasında Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu da vardı. Alibeyoğlu, iktidar partisinden belediye başkanı seçildiği halde ‘ötekileştirildiğini’ savundu. Ermenistan ile sürekli ilişkilerin kurulması için çaba sarf ettiğini kaydeden Alibeyoğlu, “O dönem gerek yerel yönetim gerekse de iş dünyasını harekete geçirip ilişkilerin geliştirilmesine katkı sunmaya gayret ettik. Ancak bir süre sonra çalışmalarımız rahatsızlık oluşturmuş olacak ki ‘ne işi var belediyenin bunlarla, gitsin kanalizasyon yapsın’ denilerek önümüz kesildi.” şeklinde konuştu. Devletin her zaman statükodan yana olduğunu belirten Alibeyoğlu, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla ancak mümkün olabileceğini vurguladı. Döneminde yaşanan ‘ucube heykel’ tartışmalarını da hatırlatan Alibeyoğlu, “Biz o anıtı, insanlık anıtı olarak inşa ettik. Ancak bir partinin önayak olmasıyla ‘ucube’ tartışması başladı ve ne yazık ki heykel yıkıldı. Hakkımda günlerce süren karalama kampanyası yürütüldü. Biz o zaman dışlandık, ‘Ermeni hayranı’, ‘Ermeni işbirlikçisi’ olmakla itham edildik. Ben iktidar partisinden seçilmiş olmama rağmen kendimi ötekileştirilmiş, dışlanmış hissettim.” değerlendirmesini yaptı. “Sınırlar bizi ayırdı” diyen Alibeyoğlu, Avrupa’da sınırların neredeyse kalkmak üzere olduğunu belirtti. Alibeyoğlu, “Ankara bize daha uzak. Gümrü bize sadece yarım saat uzaklıkta. Devletlerin, siyasetçilerin belirlediği sınırlar neden birbirimizle buluşmaya engel olsun ki.” diye konuştu.
Türkiye, Ermenistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri olmasına rağmen, iki ülke arasındaki sınır, 20 yılı aşkın süredir kapalı. Türkiye, 1993’te, Azerbaycan’la Ermenistan arasında yaşanan Karabağ Savaşı’na tepki olarak sınırı tamamen ve tek taraflı olarak kapatarak, Kars-Gümrü tren seferlerini durdurdu. O günden beri, iki ülke arasında doğrudan ticaret yapılamıyor. Türkiye’nin kapalı sınır politikası, günümüzde de devam ediyor. Konferansta sunulacak çalışmalar, daha sonra, Hrant Dink Vakfı Yayınları tarafından konferans tebliğleri olarak yayımlanacak.
Konferans programında öne çıkan başlıklar şöyle:
• Kapalı Sınırlara Genel Bir Bakış
Sezai Yapıcı, “Açılıştan Kapanışa Bir Sınırın Öyküsü”
• Kapalı Sınır Hikâyeleri
Sayat Tekir, “Ermenistan Sınırından Türkiye’ye Bakmak”
• Kapalı Sınır ve Komşular
Ulvi İsmail, “Azerbaycan’da Türkiye-Ermenistan Sınırının Açılmasına Destek Verenler ve Karşı Çıkanlar”
• Kapalı Sınır ve Küresel Bağlam
Thomas de Waal, “Karabağ: Savaşa Barıştan Daha mı Yakın?”
• Açık Sınırlar İçin Nasıl Bir Gelecek?
James Derounian, “Sınır Ötesi Potansiyeli Hayata Geçirecek Anahtar: Yerel Kalkınma”
• Açık Sınırlar, Açık Zihinler
Özlem Şendeniz, “Sınırda Anlatılar: Iğdır Halklarının Belleğindeki Ermeni ve Ermenistan”
Stefan Williamson Fa & Ben Wheeler, “Dillerin Dağları: Kafkasya’nın Farklı Müzikal Lehçeleri”
• Açık Sınırlar, Açık Pazarlar
Zümrüt İmamoğlu, “Hrant Dink Vakfı Araştırması: Kapalı Sınırın Bölge Üzerindeki Sosyo-Ekonomik Etkiler”
• Sınırları Aşanlar
Milena Abrahamyan, “Sınır Tanımayan Kadınlar: Hikâyelerimizi Buluşturmak”
Haberi ekleme saati: 22.30-26 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Gürsel TEKİN: STK’lar
Yeni bir örgütlülük Ruhu yaratmalıdır..

Ardahan Haberleri Sivil toplum örgütlerinin ülkenin sorunlarını çözme noktasında siyaset yön vermelidir. Diyen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin; "Sivil toplum örgütleri, dernekler, üniversiteler sindirilmiş durumdan kurtulup, Türkiye'nin bu zor durumuna katkı sunması gerekir dedi.
Türk halkının umutsuzluğa kapılmamak ve çaresiz olmadığımızın mesajını vererek toplumu yeni bir örgütlülük ruhu yaratmalıyız. Diyen Tekin; Ülkenin sorunlarını anlatmak için tavandan tabana halkı duyarlı hale getirmek için STK'lar görev üstlenmelidir. dedi.
Ziyarette Beylikdüzü Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı Gürsel İlgüz'ün bölgedeki dernekler hakkında bilgi sunduktan sonra söz alan eğitimci Asım Karabacak.
3. Bölgedeki siyasi çalışmalar ve sivil toplum örgütlerinin sorunları ve örgütlenmeleri hakkında geniş bir sunum yaptı.
Beylikdüzü Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı Gürsel İlgüz, İstanbul Karslılar Dernek Başkanı Yücel Taşçı, Esenyurt Belediyesi eski Meclis Üyesi Asım Karabacak, Kars Ardahan Iğdır Derneği onursal Başkanı Gazeteci Mustafa Küpeli, Iğdır Derneği Eski Başkanı Aydın Şavluk, ve beraberindeki heyeti kabul eden CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin; Geleceğe dair fikir alışverişinde ve önemli uyarılarda bulundu.
"Türkiye'nin her tarafında hak arama eylemlerine STÖ destek sunarak görevini yerine getirmelidir diyen Tekin; Bugün ülkemizin en büyük sorunları işsizlik ve yoksulluk konularında duyarlı olmalıdır.’ dedi.
Bütün sorunların biricik çözüm yolu örgütlü bir toplum yaratmaktan geçer. Diyen Tekin; her bir yurttaşın başta kendisine yakın bulduğu siyasi partiden başlayarak kendi yaşam alanında hayatı daha ileriye taşıma iddiasındaki bütün sivil toplum örgütlerine üye olmalı ve o örgütlerin faaliyetlerine katılıp destek sunmalıdır. dedi.
CHP Genel Sekreteri Gürdsel Tekin'in heyetle sohbeti söyle davam etti.
Meşru siyasetin örgütlü bir çalışma dışında başka bir yolu yoktur. Gözdağı verilerek topluma karşı baskının artarak devam edildiği, Türkiye'de Dünyada basına yapılan baskılar konusunda bugün birinci sıralarda. Bugün ülkemizin en büyük sorunları işsizlik ve yoksulluktur.
Bu kuşatmadan kurtulmak ve bu baskıları boşa çıkarmanın tek yolu hayatın her alanında örgütlenmeye giderek güçlü bir halk muhalefet yaratmaktır.
Özellikle Hemşehrilerimizin sadece kendi aralarında örgütlenme çalışmalarıyla yetinmemeleri gerekir. Ülkemizin geleceğine dair kaygıları olan farklı toplamsal kesimlerle de diyalog kurup, ortak projeler üzerinde çalışıp sivil alanı boş bırakmaları gerekiyor.
Bu nedenle umutsuzluğa kapılmamak ve çaresiz olmadığımızı mesajını vererek topluma yeni bir örgütlülük ruhu yaratmalıyız.
Dernek çalışmalarına davet edilen Tekin; Bundan sonra yapılacak çalışmalarda programın el verdiği ölçüde katılmak için gayreti içinde olacağım.
Özellikle yerel yönetimlerde iktidarda olduğumuz belediyelerimizi ziyaret etmeye topluma yönelik projelerini takip etmeye ve bu konudaki deneyimlerimi her kademedeki parti ve belediye yöneticilerimizle paylaşmaya çalışacağım. dedi.
Haberi ekleme saati: 22.23-26 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sağları kurtardılar, şimdi sıra ölüler de..
Posof Derneği;
hayatını kaybedenler için Mevlit okuttuldu.

Ardahan Haberleri 500 Binin üzerin de Ardahanlının yaşadığı İstanbul’da bulunan dernekler arasın da olan Posoflular Derneği mevlit okuttu.
Merkezi İstanbul Güngören'de bulunan Posof Dernek merkezinin sosyal tesislerinde okutulan mevlidi şerif ile hak yoluna intikal etmiş geçmiş büyüklerinin ruhlarına dualarını hediye ettiler.
Okunan mevlidi şerif ile geçmişi yad ederken gönüllerde özlem duyulan atalarının anılması ile ayrı bir tat alındı.
Salonun tıka basa dolduğu mevlidi şerif programına olan ilgi bir hayli büyük oldu.
Açılan eller, ağızlarda düşen amin duaları ile mevlidi şerif ruhu kalplere hitap etti. 7'den yetmişe herkesin katıldığı mevlitte ikramlar verilirken mevlit sonunda da mevlit şekeri dağıtıldı.
Mevlit sonunda konuşma yapan Ardahan Posoflular Derneği Başkanı Aydın Karadağ; " Bizler bu çalışmaları sizlerin katkı ve gayretleriniz ile gerçekleştiriyoruz. Konuşmalarını şöyle sürdürdü:
Örnek alınacak bir dernekçilik yapıyoruz. Bu nedenle Posofluların birlik beraberlikleri her geçen gün daha çok artıyor.
Bu birlik ve beraberlikten doğan kuvvetle Posof belediyesi için söz verdiğimiz minibüsü alıp hediye ettik.
Bu yıl Posof köylerinde çıkan yangınlar hepimizi derinden üzdü. Bu tür yangınlara anında müdahale etmek için yangın söndürme teçhizatı ile donatılması için çalışmalarımız başladı. Yakında bu malzemeleri Posof Belediyesine göndereceğiz.
Gayretimize gayret kattınız. Her geçin gün yeni bir hizmet üretiyoruz. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında öğrenci burslarımız sizlerin gayreti ile her geçen gün çiğ gibi büyüyor.
Aynı şekilde yardımlarınızı hız kesmeden bekliyoruz. Az çok demeden yardımlarınızı esirgemezseniz 81 Öğrenci bursunu 100 kadar çıkarabiliriz. dedi.

**Posoflular Derneği 81 Öğrenciye burs verecek..

2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Öğrenci bursları için Dernek genel merkezinde bir araya gelen Ardahan İli Posof İlçe Dernek yönetimi ve üyeler 81 öğrenciye burs vermeyi kararlaştırdılar.
Dernek Başkanı Aydın Karadağ başkanlığında toplantıya, bayanların hazırladığı yöresel ikramlar ağız sulandırdı.

**Başkan Karadağ: 81 Öğrenciye burs vereceğiz..

Toplantının açılış konuşmasını yapan Posof Dernek Başkanı Aydın Karadağ: En güzel yatırım insana yapılan yatırımdır. "Biz Posof Derneği olarak geçen yıl aldığımız bir kararla öğrenci bursu vermeye başladık. Dedi
Geçen yıl 75 öğrenciye burs verdik 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında burs almak için 150 öğrenci müracaat etti. Fakat 81 öğrencinin burs vermesine karar verdik. Diyen Başkan Karadağ; Kalan 69 öğrencilerimiz içinde kaynak arıyoruz. dedi.
Toplantıda daha sonra toplantıda söz alan Posoflular Posof'un köylerindeki eksiklikleri de dile getirdiler.
Bu sene 2 köyde çıkan yangınlardan dolayı köylere yangın tertibatlarının döşenmesi toplantıya damgasını vuran konulardan biri oldu.

**Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar'ile canlı telefon bağlantısı yapıldı..

Toplantıda Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar ile yapılan canlı telefon bağlantısı ile Posof'u sorunları tele konferans usulü ile masaya yatırıldı.
Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar; Posof Derneğinin Posof İlçesi'ne hediye olarak gönderdiği minibüs den dolayı salonda bulunan hemşehrilerine teşekkür etti.
Telefonla yapılan canlı görüşmede İleriki zamanlarda da yapılacak ortak çalışmalar için projeler üretmek üzere anlaşıldı.
Toplantı sonrası bir teşekkür konuşması yapan Posof Dernek Başkanı Aydın Karadağ; Sılayı hiç unutmadık. Posof'un iki köyünde çıkan yangınlar bizi derinden özdü. Bir daha çıkacak yangınlar anında müdahale etmek için Posof Belediye Başkanı Sn Cahit Ulgar'ın gönderdiği yangın ihtiyaç malzemesini hazırlığı içerisindeyiz.’ dedi.
İhtiyaç duyulan HİDRANT'lar, yangın hortumları, yangın vanaları ve yangın dolabı ihtiyaçları Posof derneği olarak bu ay sonun kadar gönderceğiz. Diyen Başkan Karadağ, Beykoz belediyesiyle Posof belediyesin kardeş yaptık yakında bir törenle resmileştireceğiz.

**Yöresel Yemekler Ağız sulandırdı..

Kadınların el emeği göz nuruyla yapılan börekler misafirlere ikram edildi. Toplantıda Hem öğrenciler, hem Posof köyleri kazanırken midelerde bayram etti.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Olmazsa da
DOĞU’DA OKULLAŞMA ORANI
İLK KEZ ORTALAMANIN ÜZERİNE ÇIKTI..

Ardahan Haberleri Kız çocukları için okul kampanyaları ve eğitim desteği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde okullaşma oranını, ilk kez Cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine çıkardı.
Diyarbakır, Ağrı, Mardin, Adıyaman, Erzurum, Kars ve Iğdır gibi illerde ilköğretimde okullaşma oranı İstanbul ve Ankara’yı geride bıraktı.
Doğu'daki okullaşma oranı ilk kez ortalamanın üzerine çıktı. Kız çocukları için okul kampanyaları ve eğitim desteği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde okullaşma oranını Cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine çıkardı.
Diyarbakır, Ağrı, Mardin, Adıyaman, Erzurum, Kars ve Iğdır gibi iller ilköğretimde yüzde yüz net okullaşma oranıyla Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak, İstanbul ve Ankara’yı solladı.

**YARDIM PARASI ETKİLİ OLDU..

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2013-2014 eğitim öğretim verilerinde şaşırtıcı bir sonuç çıktı. Türkiye’de ilkokuldaki okullaşma oranı yüzde 99.57 ölçülürken, Ağrı, Mardin, Diyarbakır, Iğdır, Kars, Adıyaman, Erzurum, Zonguldak, Bartın, Samsun, Bayburt ve Amasya’da bu oran yüzde 100’e ulaştı.
Araştırmada Ardahan’ın adı geçmemesi ise dikkat çeken diğer önemli bir nokta oldu.
Haberi ekleme saati: 22.20-26 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Sayfa 16 - 213 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan