Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 23
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 4 Gün Önce
abdullahank 91 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 180 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 185 Gün Gelmedi
atlantis 206 Gün Gelmedi
baris dursun 207 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 215 Gün Gelmedi
adacala 216 Gün Gelmedi
admin 218 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 219 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Mutlu Yıllar Reklamları
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Melle oluyor da, Alevi Olmaz mı?..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSeçim yılı olan 2015 yılının ilk günlerin de siyasi bir yazıyı ele almama nedeni, şu anki AK parti İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar’ın partisinden milletvekili aday adayı olmak için yeniden İl Ardahan Haberleri Başkanlığına aday olmayacağını açıklaması ve yerine kimin geleceği yönünde ki tartışmaların devam etmesinin etkili olduğunu söyleyebilirim..
Çünkü sabahın erken saatlerinde yaptığım bir telefon görüşmesin de AK Parti’nin yeni Ardahan İl başkanının hemen hemen net olduğu, bu isimin de geçtiğimiz günler de gazetemize gelerek bir röportajla İl başkanı olması halin de neler yapacağını uzun uzun anlatan Beyzat Emin olduğu yönündeydi..
Sezai Altun’un da hala şansının olduğu yönünde ki haberleri iyice teyit etmek için bir iki görüşme daha yaptıktan sonra 2015 Genel Seçimlerin de CHP’de de kimlerin milletvekili aday adayı olacağı konusunda da bir kaç dostumla konuşma fırsatı buldum..
İlahiyat mezunu bir milletvekilinin olduğu Ardahan’da CHP’ye en çok oyu veren Damal’dan da bir isimin milletvekili olabileceğine okey veren Ardahanlıların, ‘Melle milletvekili oluyorsa, Alevi niye olmasın?’ diyerek Damallı Mutlu Kerimoğlu’nun adaylığına bir hayli sıcak baktığını da görüyordum, 6 ila 8 bin arasında Alevi oyu bulunan Ardahan siyaset alanın da..

**Nice yıllara..

Ömrümüzden giden bir yılın daha bittiğini anlamadan gelen yeni yıla merhaba dediğimiz bu saatlerde yaşadığım karışık duygularla nasıl bir yazı yazacağımı da bilemiyorum..
Beynimde ki düşünceleri klavyeyi okşayan parmaklarıma aktarmaya çalışırken yılın ilk Ardahan Haberleri mesajları da telefonlarıma ard arda geliyordu..
Onca dostane mesajlara ve sanal ortam da yazılan yeni yıl mesajlarına yönelikte cevap vermem gerektiğini de düşünüyordum..
Bir taraftan yazıma başlayıp, bir tarfan da gelen mesajlara sesli cevap vermeye çalıştığım gece boyunca saatler 00.00’a gelirken sanki geri de kalan yılın tüm yorgunluğu üzerime çökmüş, kapanmak isteyen gözlerime teslim olmak üzere olduğumu hissediyordum..
Alkol almadığım halde bu yorgunluğun nedenini düşünürken klaviyeme zorra ki değen parmaklarımın da, ‘Bak bir yıl daha seni bırakıp gitti, daha ne direniyorsun, git en iyisi sende uyu’ der gibi yeni yılın ilk yazısını bitirmeme izin vermiyordu adeta..
Ve; Çekip, giden yıllar gibi 2014 yılını da, bilgisayarı da, yazmak istediğim düşünceleri de masada bırakıp, odama geçip, yatağıma uzanıyordum..
2014’te mutlu olmayanların 2015’te mutlu olmalarını dilerken..

**HDP ADAY ARIYORMUŞ?..

İktidar partisi AK Parti'nin İl Başkanı arayışında olduğu, muhalefet partisi CHP'nin karıştığı şu günler de gözlerden ırak parti konumunda ki parti haline gelen MHP gibi Halkın Demokrasi Partisi'nin de yaklaşan genel seçimler öncesi hediden hediye hareketlendiğini gözlemliyoruz..
Ardahan'da iddialı olan partilerin için de olan ancak Ardahan ve ilçelerinin onca sorunu karşısın da beklenen siyaseti bir türlü ortaya koyamayan HDP'nin yavaş yavaş hareketlendiği şu günlerde birilerinin Ardahan'da ki iç dinamikleri harekete geçirmektense diğer partilerde ki gibi dışarıdan, ithal bir milletvekili adayı aradığını da öğreniyoruz..
Ardahan'da İl Başkanı ve yönetim bulmaktan zorlanan ve bu nedenle kongresini ertelemek zorunda kalan, en çok oyu alması gereken Göle'de 25 kişi ile kongreye giden, İzmir ve Tekirdağ, hatta Trabzon'da teşkilat kurup, Hanak, Posof ve Çıldır'da ilçe teşkilatları kuramayan, kent merkezinde ki idareyi bir kaç üniversite öğrencisine kaptıran HDP'nin bu anlaşılmaz tavrını anlamak gerçekten zor, bir o kadar da masaya yatırılması gereken önemli bir sorun olarak karşımızda duruyor..
Eleştiri mekanizmasının çalıştırılmadığı, eleştirenleri, 'hain, devletçi, iş birlikçi' suçlamaları ile öteleyen bir anlayışın hüküm ettiği HDP'nin Ardahan'da bulunan oy potansiyeli ülke genelinde ki oy potansiyeli kadar olduğunu yani %7 ila %9 arasına gidip gelen oyların nasıl, hangi siyasi çalışmalar ile ve en önemlisi hangi teşkilat, hangi yönetici, hangi il başkanı, hangi ilçe başkanı Ardahan Haberleri ve yönetim ile %10'u geçeceğini hesaplamayan Ardahan'da ki DBP, BDP ve HDP'lilerin Ardahan'da ki isimlerle değil, dışarıdan birini milletvekili adayı etmek için arayışa girmesi beni olduğu gibi bu partiye gönülden bağlı olan, en önemlisi hiç bir beklentisi olmadan 'kendime oy veriyorum' diyenleri üzdüğü kadar derin derin düşündürmektedir..
Düşündürmektedir..
Çünkü HDP Genel Merkezi başta olmak üzere İmralı, hatta Kandil'in Serhat denilen Ardahan ile mutlaka yakında ilgilenmesi ve bu partinin bugüne kadar neden bir türlü bu kentte başarılı olmadığını sorup, sorgulamalı ve en önemlisi bu partinin Ardahan'da önünde kimler engel ve neden siyaseten onca aktif olan insanın olduğu bir Ardahan'da İl Başkanı, Merkez İlçe Başkanı, Yönetim ve Milletvekili adayı bulmaktan zorlanırı araştırıp, bulmalıdır..
Yani köylü olan gönüllülerin gündüz gelip, gece ayrıldığı kente kalan siyasi atmosferi algılayamadığı, bugüne kadar İl Başkanı, İlçe Başkanı ve yöneticilerinin büyük bölümünün evinin kent merkezinde değil, köylerde olması bu partinin kent siyaseti üzerinde ki etkisini gösteremediği gibi köylünün sorunlarına eğilmeyen siyasetle de köylü seçmene yönelenemeyen bir anlayışla BDP, DBP ve HDP adlarıyla üçe bölünmüş görüntüsü veren bir HDP ile dışarıdan getirilen bir aday ile 2015 Genel Seçimlerine gidilmemesi gerektiğini anlamalı, algılamalıdır..
Sadece Hoçvanla, Ardahan merkezde ki oylar ile seçim kazanılmayacağını anlaması gereken HDP'nin Göle üzerinde tam olarak durup, Göle gibi diğer ilçelere de hitap edecek bir milletvekili adayının dışarıdan değil, iç dinamiklerden olacağını anlaması ve seçimden seçime bölgeye gelen ama bölgeyi olduğu gibi seçmeni, partilileri tanımayan PM üyelerinin koordinatörlüğü ile değil, sezondan sezona partinin genel merkez çalışmaları dışında başka iş yapmayan, yaptıklarında stratejik hatalarla gözaltına alınıp, tutuklanan öğrencilerle değil, kenti tanıyan, siyasetini yakından bilen, Gorveng'e, Posof'un geneline olduğu gibi bölgede dinamo olacak 4 köyüne, Göle, Damal ve Hanak'ta ki Alevilere, il genelinde ki Türklere hitap eden yerel bir ekiple kolları yeniden sıvamalı..
Evet 10 Ocak'ta yapılacağı belirtilen ve HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da katılacağı söylenen HDP İl Kongresi öncesi ve sonrası yukarıda anlatıklarımı tartışması gereken HDP'liler dışarıdan İl Başkanı, Merkez İlçe Başkanı arayacaklarına bu kentin iç dinamikleri ile oturup konuşup, bu toplumun, bu halkın, bu kentin 'Evet, işte bu' diyeceği bir yönetimle, milletvekili adayı ile 2015 Genel Seçimlerine start vermelidir..
Aksine mi, yine hüsran, yine kayıp, yine üzüntü ile sonuçlanacak olan bir sonuca şimdiden hazır olmalıdır HDP..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Oltu ve Şavşat..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBugünlerde açıklanması beklenen yeni nüfus sayımızın ne kadar olduğunu merak ederken, merkezi 18, geneli 102 binlere kadar düşen Ardahan’ın nüfusunun 150 bin olmayacağı kesin..
1992 Yılın da yeniden vilayet olurken 1925 yılında ki vilayet sınırlarını değil, Çıldır’ın 9 köyünü kayıp eden, Oltu’yu sınırları içine alamayan, Erzurum sınırının burnunun dibine dikilen Göle’nin, Şavşat’ı kendisine bağlayamayan Ardahan’ı halen devam eden göç karşısında bugün, yada yarın nasıl bir tablo beklediğini ve nüfusunun ne olacağını merak ederken Posoflu Araştırmacı Kaan Gündoğdu’nun ortaya çıkardığı ve Oltu’nun da Ardahan’a bağlı olduğunu, verilecek mücadele ile Oltu ile birlikte Şavşat’ta olabilir diyerek görü veriyorduk..

**Yeni yılda neler bekliyoruz..

Yazıma başlamadan önce tüm okurlarımızın ve yeni yıl mesajları ile bizlerin yeni yılını kutlayan yeni yılını en içten dileklerimle kutladığımı hemen belirleyeyim..
2015 Yılının tüm okurlarımıza, Ardahan'ımıza, ülkemize huzur, mutluluk getirmesini dilerken Ardahan’ın, Ardahanlının bu yılda neler beklediğini de kısaca özetlemek isterim..
Ardahan Haberleri Öncelikle Çıldır Aktaş Gümrük Kapısının artık açılması, bu kapı gibi uzun yıllardır yapılıp, bitirilmeyen Ardahan-Ardanuç yolunun bitmesini bekleyen Ardahanlılar, gerek Ardahan-Şavşat yolu üzerin de bulunan Sahara’ya, gerek ise Ardahan-Posof yolu üzerin de bulunan Ulgar dağına ve Çıldır Mozoret Tepesine açılacağı söylenen tünellerine kepçe vurulmasını bekleyen Ardahan’da göçü durduracak, yeni yatırımlara ihtiyaç bulunmaktadır..
Bölgenin birinci gelir kaynağı olan hayvancılığın artık modern ortamlarda yapılması, bu yönde ki çalışma ve desteklerin devamını da beklenen Ardahan’da ülkenin Davosu olarak anılan Posof’un, iki gölü bulunan Çıldır’ın, yaylalarıyla ünlü Hanak’ın, Atatürk Silueti ve Bebeğiyle bilinen Damal’ın ve yeşilim ormanları ile meşhur Göle’nin, Kısır dağında akan berrak suları ile arıcılığa, hayvancılığa uygun Hoçvan’ı ve Kalesi, köprüsü ve Kura Nehriyle tanınan Ardahan’ın daha iyi tanıtılıp, tüm dünyaya en iyi şekilde tanıtılması gerekir..
2015 Yılında yapılacak diğer en önemli şeylerin başında gelen iste bu yıl yapılacak olan Genel Seçimlerinde Ardahan’ın en iyi şekil de temsil edecek olan iki milletvekilinin de Ardahan’da evi, barkı, çeli çocuğu olanlardan seçilmesi ve bu seçileceklerin Ardahan’ın var olan sorunlarını gündemde düşürmemesi gerekir..

**CHP'ye Bayan Başkan mı geliyor?.

Çıldır'ın en uzak köyünde oturup, Ardahan'da CHP İl başkanlığı yapan ve son istifalar ile İl başkanlığından düştüğü ileri sürülen İlimdar Senem'in 21 kişi olması gereken yönetimle değil, çoğu dolgu olan 17 kişi ile hala İl başkanlığında ısrar ettiği bir süreçte CHP Genel Merkezinin gözü Ardahan'a dönmüş gibi..
2015 Genel seçimleri öncesi sorunlu iller arasında bulunan Ardahan'da ki İl Teşkilatını yenileyeceği de ileri sürülen CHP'nin Ardahan İl başkanlığına bir bayanın gelmesini an Ardahan Haberleri meselesi olduğu da ileri sürülüyor..
Çünkü yedeği kalmayan, Göle İlçe Teşkilatı kayyumla idare edilen, Damal ve Posof İlçe Örgütünün birilerinin, Hanak ve Çıldır'ın bir başkalarının, Merkez İlçe Örgütünün 17 kişilik yönetimle 'Yıkılmadım, Ayaktayım' İlimdar Senem başkanlığında ki yönetimin karşında olduğu gözle görünen Ardahan CHP'nin İl Örgütünün 2015 Genel seçimlerine böyle yaralı şekilde gidemeyeceğini hesaplamaya başlayan CHP Genel merkezinin önümüzde ki günlerde Ardahan'a bir heyet göndereceği ve bu heyetinde ya şu an yönetimde bulunan Avukat bayanı yada istifa eden bayanı CHP Ardahan İl başkanlığına atayacağı yönünde bilgiler alıyoruz..
İlimdar Senem dönemini kapattığı da ileri sürülen CHP Genel Merkezinin seçimler öncesi oluşturacağı İl Yönetiminin başına bir bayan, yönetimine de yeni yüzlerden oluşturacağı ileri sürülürken, yenileneceği belirtilen CHP Ardahan'da oluşturulacak olan ekibin küskünleri de bir araya getirip, 2015 Genel seçimlere start vereceğini beklendiği Ardahan'da kamuoyunun da yaşanan ve yaşanacak gelişmeleri yakından takip ettiğini de görüyoruz..


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERHAT ASLANGÖRÜR:
CHP MİLLETVEKİLLİ ADAY ADAYIYIM..

Ardahan Haberleri Kar yağışının yeniden başladığı ve havaların gün geçtikçe soğuduğu Ardahan'da siyasi arena gün geçtikçe ısınmaya devam ediyor.
AK Parti ve HDP'nin İl ve İlçe Başkanları için kongreye gitmeye hazırlandığı, Ömer Türkoğlu'nun DSP'den Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıklamaya hazırlandığı, Mete Özdemir'in 'CHP'de bende varım dediği', Mutlu Kerimoğlu'nun CHP'den Milletvekili Aday Adaylığını açıkladığı, Saffet Kaya'nın, 'AK Parti olmazsa bağımsız da aday olacağım' dediği Ardahan'da geçtiğimiz genel seçimlerde CHP'den Belediye Başkan Aday Adayı olan Serhat Aslangörür'de 2015 Genel Seçimleri öncesi CHP'den Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıkladı.
Gazeteci Fakir Yılmaz ile görüşüp, Cumhuriyet Halk Partisinde Ardahan Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıklayan Jeoloji Mühendisi Serhat Aslangörür, 'Ardahanlıların Ardahan'ı temsil edecek olanların Ardahan'da yaşaması, ailesinin Ardahanlılarla yaşayan olmalı' tezine kendisinin de katıldığını ve partisi CHP ve CHP'liler izin verirse bende 2015 Genel Seçimlerin de Milletvekili Aday Adayı olduğunu belirtti.

**İL BAŞKANLIĞINDA SESSİZLİK..

Öte yandan geçtiğimiz günlerde bir çok istifanın yaşandığı Ardahan CHP İl Başkanlığı sessizliği büründü.
Bu sessizliğin fırtınadan önceki sessizlik mi, yoksa duraklaşan bir durum mu olduğu merak edilirken, 17 kişilik yönetimle hala İl Başkanıyım diyen İlimdar Senem'in boşalan altını nasıl olup, dolduracağı ve nasıl olup bu halle il başkanlığını yürüteceği merak konusu olmakta.
Haberi ekleme saati: 16.08-02 Ocak 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BATIDAN GELEN
KAR ARDAHAN'DA..

Ardahan Haberleri Günlerdir batıyı esir alan kar yeniden Ardahan'a geldi.
Sabahın erken saatlerin de başlayan ve halen devam eden kar yağışı Aralık ayını karsız geçiren Ardahan'ı yeniden beyaza bürüdü.
Ardahan kent merkezi başta olmak üzere tüm il genelini etkisi altına alan kar yağışının devam ettiği Ardahan'da yollar yeniden kayganlaşırken, araç sürücülerinin yenide kar lastiği telaşına düştükleri dikkat çekti.

**KARADENİZ VE DOĞU'DA KAR VAR..

Öte yandan Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde ise kar var. Doğu'da havanın soğumasıyla birlikte Erzurum, Kars, Ardahan arasındaki bölgede kar yağışı yoğunlaştı. Gün içinde Van-Hakkari boyunca kar olacak.

SİBİRYA SOĞUKLARI GELİYOR
Önümüzdeki hafta özellikle pazar gününden itibaren bizi soğuk bir hava bekliyor. Sibirya kökenli soğuk hava hızlı bir şekilde bize doğru ilerleyecek. Pazar gününden itibaren Çarşamba gününe kadar ülkenin tümünü etkisi altına alacak. Çok soğuk hava beraberinde yağış da getirecek. Sıcaklıklar azalacak ve yağışlar yoğun bir şekilde Ocak'ın 5-6-7'si günlerinde İstanbul başta olmak üzere ülkenin kuzey ve iç kesimlerinde, yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacak.
Haberi ekleme saati: 14.39-02 Ocak 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Vali Yılbaşını Yoksullarla Geçirdi..

Ardahan Haberleri Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından evi olmayan vatandaşlar için yaptırılan evleri ziyaret etti.
Merkeze bağlı Açıkyazı (Alabala), Çetinsu (Beberek) ve Yokuşdibi (Lori) köylerinde evi olmayan 4 vatandaş için yaptırılan evleri ziyaret eden Vali Deniz, ev sahiplerine hayırlı olsun dileklerini iletti. Vatandaşların yakın ilgisiyle karşılanan Vali Deniz ve eşi Olcay Deniz, yeni evlerine taşınan ailelere misafir olarak bir süre sohbet ettiler.
Vali Deniz, “Devlet olarak her zaman ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmak durumundayız. Vatandaşlarımızın bir tebessümü, mutluluğu her şeye bedeldir. 2014 yılında toplam 28 vatandaşımıza ev yaptık. 2015 yılında da aynı projeye devam edeceğiz ve evi olmayan vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılayacak evler yapacağız” dedi.

**HALK GÜNÜ TOPLANTISI YAPILDI..

Ardahan’da vatandaşların toplu olarak sorunlarının dinlenerek, çözüme ulaştırılması amacıyla hayata geçirilen geleneksel “Halk Günü” toplantısı, Vali Ahmet Deniz başkanlığında yapıldı.
Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıda vatandaşlar çoğunlukla iş talebinde bulundular. İş isteğinin yanı sıra sosyal destek, eğitim, sağlık, barınma gibi çeşitli konularda vatandaşların sorun ve isteklerini dinleyen Vali Deniz, ilgili birim müdürlerine gerekli notları aldırarak, sorun ve isteklerin değerlendirilmesi yönünde talimatlar verdi.

**Valinin Takımı, Hakemleri de Yendi..

Ardahan’ın spor sever Ardahan Valisi Ahmet Deniz’in kurduğu Halı Saha Futbol Takımı bu kez Ardahanlı Ulusal Hakemler ile karşılaştı.
Geçtiğimiz yılın sonlarında Ardahanlı Gazetecilerle karşı karşıya gelen Valinin Takımı gazetecileri olduğu gibi Hakemleri de yendi.
Ardahan İl Emniyet Müdürlüğüne ait Halı Saha da Ardahanlı hakemler ile karşı karşıya gelen Vali’nin takımı hakemleri 9-6 yenmeyi başardı.
Amacının gençleri ve bürokratları spora teşvik etmek olduğunu belirten Ardahan Valisi Ahmet Deniz başta futbol olmak için bir çok sportif etkinlikleri teşvik etmek ve Ardahan’ı spor’da da bir yerlere getirmek olduğunu söyledi.
Ardahanlı Hakemler ise spor sever valinin takımı karşın da iyi bir mücadele verdiklerini ancak tüm çabalarına karşın yenemediklerini belirtirlerken, amacın spor ve antrenman olmasının karşılaşmanın en güzel yönü olduğunu belirttiler.
Haberi ekleme saati: 12.11-01 Ocak 2015
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Damal yeni yılı pırıl pırıl karşıladı..

Ardahan Haberleri 2015 Yılına girerken büyük şehirleri aratmayan Damal Belediyesi kenti ışıklarla süsledi.
Türkiye’nin en yoksul ilçelerinin başın da gelmesine karşın başında bulunduğu ilçesinin kent merkezini ve ağaçları ışıklarla donatan CHP’li Damal belediye Başkanı Ergin Önal parasızlığın arkasına sığınmadan, imkansızlığa aldırış etmeden Damallı için yeni yılın güzellikler getirebileceğini anlatmak isteyince Damal bir anda pırıl pırıl bir kent görünümüne kavuştu.
Damal Belediyesi, Damal'ın bir caddesini rengarenk süsleyerek kimsenin görmeyeceği hatta hiç duymayacağı bir iş yaptı. Yani “fildişi kulelerinde” yaşayanlara inat Türkiye'nin en uzak en zor coğrafyasında "yeni yıldan umutsuz olmayın" mesajı verdi.
Haberi ekleme saati: 12.08-01 Ocak 2015
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Posof’a Euro Akıyor!..

Ardahan Haberleri 1972 Yılında birer işçi olarak gittikleri Avrupa’da çalışıp, emekli olan ve emekli olduktan sonra geriye kalan yaşamlarını doğup, büyüdükleri memleketleri Posof’ta idame etmeye başlayan ‘Emekli Posoflular’ Posof’a ekonomik canlılık getirmeye başladılar.
Yıllar sonra geri geldikleri Posof’ta yaşamlarını sürdürmeye başlayan Avrupa’dan emekli Posofluların maaşları da Banka ve PTT’ler aracılığıyla Posof’a akmaya başlayınca ilçede ekonomi canlandı..

**Maaşlar Euro olarak gelince..

Avrupa’nın Almanya, Fransa, Belçika gibi ülkelerinde yıllarca çalışıp, çabaladıktan sonra emekli olan Posoflular emekli hayatlarını kendi ülkelerinde, doğup, büyüdükleri ilçeleri Posof’ta geçirmeye karar verince emekli maaşları da Posof’a akmaya başladı.
Türk parası olarak ortalama 4 ila 5 bin TL. arasın da olan maaşları Euro olarak banka ve ptt’ler aracılığıyla Posof’a gönderildiği öğrenilirken, her ay ortalama 10 Bin ile 20 Bin Euro’nun geldiği Posof’ta ekonomide bir hayli canlandığı görülmekte.
Haberi ekleme saati: 11.44-01 Ocak 2015
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

OTOBÜSLE GELDİLER,
OTOBÜSLE GİTTİLER..

Ardahan Haberleri 6. Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılında 6'ncısı düzenlenen "Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu"na katılan ve İstanbul'dan Sarıkamış'a gitmek amacıyla otobüs ve bisikletleriyle yola çıkan sporcular, Ardahan'a ulaştı.
İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile Türkiye Bisiklet Federasyonu'nca gerçekleştirilen tur kapsamında İstanbul'dan Sarıkamış'a gitmek amacıyla yola çıkan sporcular, Ardahan-Artvin karayolundan şehre giriş yaptı.İlk olarak valiliğe geçen sporcular, Vali Ahmet Deniz'i makamında ziyaret ederek, programları hakkında bilgi verdi.Vali Deniz, ülke için şehit olan 90 bin Sarıkamış şehidinin hiçbir zaman unutulmayacağını belirterek, bu etkinliği bu nedenle önemsediklerini söyledi.Sporcuları etkinliklerinden dolayı tebrik eden Deniz, şunları kaydetti: "Bu açıdan sizin bu etkinliğiniz çok önemli. Gelecek kuşaklara bu bir örnektir. Çünkü geçtiğiniz her nokta, her ilde ve bölgede bunu anlattığınıza inanıyorum. Çünkü Sarıkamış'ın önemine katkı sunuluyor. Bu nedenle farklı bir etkinlik. Bu yaptığınız etkinlikten dolayı tüm ekibinizi kutluyorum. Başarılı ve kazasız bir yolculuk diliyorum."Bisiklet Federasyonu İstanbul Temsilcisi ve kafile başkanı Tuna Akyüz ise önemli bir organizasyona imza attıklarını belirterek, "Bu kapsamda çoğu yeri görmüş oluyoruz. Aynı zamanda amacımızı bu geçtiğimiz noktalarda anlatıyoruz" diye konuştu.Gece Ardahan'da konaklayacak olan sporcular, yarın Kars'a, daha sonra Sarıkamış'a geçecek.Sporcular, Sarıkamış'a vardıklarında, etkinlik kapsamında İstanbul'dan yola çıktıkları andan itibaren bin 879 kilometrelik etabı tamamlayacak, 4 Ocak 2015'te Kars Sarıkamış'ta Gençlik Ve Spor Bakanlığı'nca düzenlenecek "Gençlik Şühedanın İzinde" törenine katılacak.
Öte yandan otobüsle Ardahan'a gelen bisiklitçilerin valilik önünde yapılan tören ardından basına görüntü verdikten sonra Sarıkamış'a gitmek için geldikleri Ardahan'da yeniden otobüse binip, gitmeleri dikkatlerden kaçmadı.
Haberi ekleme saati: 11.44-01 Ocak 2015
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

OLTU'NUN ARDAHAN'A BAĞLI OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Ardahan Haberleri 1992 Yılın da Kars'tan ayrılıp, yeniden vilayet olduktan sonra kendisine bağlanan Çıldır ilçesinin 9 köyü Kars'a bağlanan, Erzurum sınır levhasının Göle ilçesinin merkezine kadar konulduğu Ardahan'ın bir zamanlar bölgenin en büyük vilayetlerinde olduğunu ortaya koyan harita da Oltu'nun da Ardahan'a bağlı olduğu görülüyor.
Çünkü 1927 yılına kadar vilâyet olan, daha sonra da Kars'a bağlanan Ardahan 1992 yılında Sovyet Rusya'sının dağılmasının hemen ardından tekrar vilâyet yapıldığın da 9 köyünde olurken, zamanın harita ve sınırını bilmeyen siyasilerin ilgisizliği yüzünden Oltu ilçesini de Erzurum'a kaptırmıştı.
Posoflu araştırmacı Kaan Gündoğdu'nun araştırmasıyla ortaya çıkan yukarıda ki haritada ise, 1925 yılına ait ilimizin sınırlarını görmekteyiz.
Vilâyet, Ardahan merkez ilçeyle birlikte Posof, Çıldır, Göle ve Oltu ilçelerinden oluşmaktaydı.
Bugün mücadelesi verilmesi gereken diğer önemli bir konu da nüfusunun yarısındna çoğunun Ardahan'da ihtiyaçlarını karşıladığı Artvin'in Şavşat ilçesinin Ardahan'a bağlanması gibi Oltu'nun da Ardahan'a bağlanması konusunu için başta TBMM'sin de bulunan siyasilere e tüm Ardahanlıların oluşturacağı kamuoyu ve mücadeledir.
Haberi ekleme saati: 14.55-31 Aralık 2015
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN BELEDİYESİNİN
YENİ HAYVAN BARINAĞI!

Ardahan Haberleri **Çarşı Merkezi..

Bahar ayları sonun da köylerden getirilip, kent merkezine bırakılan hayvanlar tüm önlemler karşın özgürlüklerinden ödün vermiyorlar.
Ardahan Belediyesi ile diğer ilçe belediyelerin tüm önlemlerine karşın çarşılarda tur atıp, dolaşan hayvanlar bir taraftan özgürlüklerinin keyfini çıkarıyor, diğer taraftan kış botu yaşadıkları yiyecek sorununu aşmak için çöpleri karıştırıyorlar.
Zaman zaman bir araya gelen ve saldırganlaşan sokak köpeklerinin en son görüldüğü yer Ardahan-Şavşat yolu üzerine yapılan 'Ardahan Hayvan Barınağı' değil, Ardahan Belediyesinin hemen karşısında ki park oldu.
Barınakta kalmayan, kaçan köpeklerin hadim etme işinin de işe yaramadığı dikkat çekerken olayın en sevindirici yönü bu hayvanların insanlara, sağa sola saldırmamaları tek teselli olmakta.
Haberi ekleme saati: 13.09-31 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK Parti Ardahan İl Başkanı
Yunus Baydar’ın Yeni Yıl Mesajı

Ardahan Haberleri **AK Parti Ardahan İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar yeni yıl dolayısıyla mesaj yayımladı.

Baydar, mesajında, yeni heyecanların, yeni beklentilerin olduğu 2015 yılının bütün insanlığa sağlık, barış, huzur ve hayırlar getirmesini diledi.
"Her geçen gün Türkiye daha istikrarlı, daha güvenli bir ülke haline gelmektedir" diyen Baydar, şunları kaydetti:
"Demokrasi açısından 2015 yılının milletimiz adına daha parlak bir yıl olacağını ümit ediyorum ve inanıyorum. En büyük gücümüz demokrasi ve milli irademiz olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Aziz milletimizin yıllardır özlemini duyduğu bir çok hayali gerçeğe dönüşmüştür. Halkımızın refah seviyesini yükseltmek için gerekli her türlü çaba gösterilmektedir. Türkiye kararlı mücadelesiyle elde ettiği güvenden ve kazanımlardan hiç bir zaman geri adım atmayacaktır. Biz millet olarak istikrarımızı korumanın aynı zamanda istiklal ve istikbalimizi korumak olduğunun bilincindeyiz. Dünyada saygın bir ülke olarak 2015 yılında da yükselişimiz emin adımlarla ve kararlılıkla devam edecektir. Yalnızca ülkemiz için değil dünyada barışı ve dostluğu arayacağız. Bütün insanlık için gözyaşı ve acının dinmesi, esenliğe kavuşması için çalışmalara devam edeceğiz."
Yunus Baydar AK Parti Ardahan İl Başkanı
Haberi ekleme saati: 12.29-31 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sural ve Budak’nın Girişimleri Sonuç Verdi

Ardahan Haberleri ****DGD’ye Başvuru Süresi Uzatıldı..

Bölge köylüsünü yakından ilgilendiren Doğrudan Gelir Desteklerine başvurularını uzatıldığı bildirildi.
Konu hakkın da gazetemize bilgi veren Ardahan ve Göle Ziraat Odaları Başkanları Latifşah Sural ve Cemil Budak başında bulundukları odaların girişimle bölge köylüsünü ve çiftçisini yakından ilgilendiren DGD başvurularının uzatıldığını belirttiler.
Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latif Şahsural ve Göle Ziraat Odası Başkanı Cemil Budak hükumetin 10 yıla yakındır çiftçilik ve hayvancılık yapanlara verdiği desteklerin başını çeken Doğrudan Gelir Desteğinden faydalanmak isteyenlerin başvuru sürelerinin uzatılması için bağlı bulundukları Türkiye Ziraat Odaları Birliğine başvuruda bulunduklarını, TOZB’un da hükumete bu isteklerini ilettiği, bu ileti üzerine hükumetin bakanlar kurulu kararı ile DGD’ye yapılması gereken dosya başvurusunu uzattığını belirttiler.

**49 Yıldır Başkan..

1963 Yılın da kurulan Türkiye Ziraat Odalar Birliğinden bir sonra kurulan Göle Ziraat Odasının 49 yıldır aynı isimle yönetiliyor.
1964 Yılın da kurdukları Göle Ziraat Odasının bölgede ki ve ülkede ki bir çok odanın kuruluşunu tetiklediğini belirten Göle Ziraat Odası’nın kurucu başkanı ve 49 yıllık başkanı Cemil Budak, Zihni Atalay, Haydar Terzioğlu, Cafet Karatay, Asker Abdullahoğlu ile birlikte 1964 yılın da kurdukları Göle Ziraat Odası’nın bugün kendi binasında Gölelilere hizmet vermeye devam ettiğini belirtti.
Odanın kapanmaması için yıllardır büyük mücadele verdiğini belirten Göle Ziraat Odası Başkanı Cemil Budak bir asırdı başında bulunduğu odanın bu süre için de geçirdiği badireleri azimli çalışmaları nedeniyle bugün Ardahan’ın değil, bölgenin örnek bir önemli kuruluşu olarak hala ayakta olmasının kendisinin en büyük eseri olduğunu belirtti.
Haberi ekleme saati: 12.25-31 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DSP Adayı Ömer Türkoğlu'ndan Yeni Yıl Mesajı

Ardahan Haberleri 2015 Haziran ayında yapılacak Genel Seçimlerde DSP’nin Ardahan Milletvekili adayı olan Mali Müşavir Ömer Türkoğlu, yeni yıl nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.
Türkoğlu, mesajında şunları söyledi. “2015 yılının acıların yoksulluğun ve çaresizliğin olmadığı, sevginin, barışın kardeşliğin, özgürlüğün ve demokrasinin bütün güzelliklerin bir arada yaşandığı bir yıl olmasını diliyorum. 2015 yılında özgürlük, barış ve kardeşliğin hüküm sürdüğü ülkemizde gazetecilerin, parlamenterlerin tutuklanmadığı, adil yargılanma hakkının herkese eşit sunulduğu, masumluk karinesinin korunduğu, toplumun özgür, bağımsız olduğu, düşüncenin önünde hiçbir engelin kalmadığı 2015 yılının halkımıza sağlık, mutluluk ve esenlik getirmesini diliyorum” dedi.
Haberi ekleme saati: 12.12-31 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN DERNEĞİNE
BAYAN BAŞKAN..

Ardahan Haberleri Merkezi İstanbul’da bulunan Ardahan Değirmenli Köy Derneği, genel kurulu sonucunda görev değişiklikleri oldu ve Sebahat Kaya Dernek Başkanlığına seçildi.
İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu üyesi olan, Değirmenli Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği olağan genel kurulu yapılmış olup yeni yönetim Başkan Sebahat Kaya , Bask. Yard. S.Bariş Yeşiltaş, Bask. Yard. Atilla Aktaş,Genel Sekreter Ertekin Aktaş,Genel Sekreter Yard. Kenan Şimşek ,Muhasip Şener Ünal,Gençlik kolları Olcay Altun , Turgay Kaya,kurumsal iletişim Süleyman Karabulut olarak seçildi.
Haberi ekleme saati: 11.59-31 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Saffet Kaya Yeni Yıl Mesajı..

Ardahan Haberleri Ardahan 23.Dönem Milletvekili Saffet Kaya Yeni Yıl Mesajı yayınladı
Üzüntüleriyle, sevinçleriyle bir yılı daha geride bırakırken, yepyeni umutlar ve beklentilerle 2015 yılına giriyoruz. Yeni yılda barış ve kardeşliğin egemen olmasını, iyimserliğin canlanmasını, taze sevgilerin artmasını ve güneşin her güne bir umut olarak doğmasını temenni ederken
Umudumuz büyük, hayalimiz büyük, ulaşmaya kararlı olduğumuz hedefimiz büyük. Onun için bu büyük değişim sürecini, yaşanan bu sevinci, bu heyecanı her dem yeni, her dem diri, her dem canlı tutacağız. Kardeşliğimizi bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. İnanıyorum ki daha büyük sevinçler, daha büyük heyecanlar yaşayacak, Ardahanımızı çok daha aydınlık yarınlara hep birlikte taşıyacak, nice yeni güzel yıllara birlikte kavuşacağız.
Bu duygularla yeni yılınızı ve Yaklaşan Mevlid Kandilinizi kutluyor, ülkemiz, milletimiz ve bütün insanlık için huzur ve barış dolu aydınlık bir gelecek temenni ediyor, tüm Ardahanlı Hemşerilerimi sevgiyle selamlıyorum.”
Saffet KAYA-Ardahan 23.Dönem Milletvekili
Haberi ekleme saati: 11.55-31 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

2015 YILINA BARIŞARAK MERHABA DEDİLER...

Ardahan Haberleri **Teşekkürler Başkan..

Ardahan'da 22.07.2014 Temmuz ayında Ardahan Yeni Mahalleli iki aile arasında yaşanan husumet, Belediye Başkanı Faruk Köksoy'un girişimleri sonucu barışla sonuçlandı.
Bilindiği gibi aylar önce Ardahanlı ARABUL ailesi ile ÇELİK ailesi arsında bir kavga yaşanmış, her iki tarafta da yaralılar olmuştu.
Konu hakkında bir açıklama yapan Ardahan Beleidye Başkanı Faruk Köksoy, 'Barış kenti Ardahan'da istenmeyen bir hadiseydi, şehirde herkes esnafımız, eşrafımız, ve yöneticilerimiz hep üzülmüşlerdi. Ailelerde üzülmüşlerdi. Bugün bu ailelerimiz kendi istekleriyle belediyemizde bizim nezaretimizde barışma isteklerini ortaya koydular. Bizde bu kaynaşmaya vesile olduk, şehrimizde bu tür hadiseler istenmeyen hadiselerdir. Ardahan barış, kardeşlik, huzur ortamı açısından örnek bir yerdir ailelerimizin de herkesin de buna katkı yapması yönünde ki düşünce yapısı mevcuttur, bu gün bunun bir tezahürü yaşanmıştır. Bu anlamda ‘ARABUL ailesini ve ÇELİK ailesini kutluyorum ALLAH bundan sonra bu tür hadiselere fırsat vermesin diyorum.' dedi.

**BELEDİYE BAŞKANI SAYIN FARUK KÖKSOY’UN YENİ YIL MESAJI

Saygıdeğer Hemşehrilerim;

Yeni bir yıla daha huzur ve güven ortamı içinde girmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni umutlar ve yeni dileklerle adım atılacak olan 2015 yılının, ülkemize, İlimize ve tüm insanlık alemine barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.
Daha aydınlık yarınlara ulaşmak için millet olarak el birliğiyle ile çalışmamız, kendimize inanmamız, sahip olduğumuz olanaklar ve öz kaynaklarımızı en verimli biçimde kullanmamız gerekmektedir.
Kuşkusuz yeni bir yıl, beklentiler ve hedefler yönünden, bireyler, toplumlar ve ülkeler için farklı anlamlar yüklüdür. Yeni yılla birlikte, gelecek günlerin, karanlıktan aydınlığa dayalı, kavgasız, savaşsız barış ve sağlık İçinde paylaşımcı bir toplum düzenine giden yol olması hepimizin temennisidir.
2015 yılında da daha yaşanabilir ve daha modern bir Ardahan için çalışmalarımıza kesintisiz olarak devem edeceğimiz kararlılığımız ve inancımızla tüm halkımızın yeni yılını kutluyorum.
Haberi ekleme saati: 11.34-31 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Göleli Korkmaz ailesi
2014 yılının son günün de mutluydu..

Ardahan Haberleri **MUTLULUKLAR..

Korkmazlar Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Ardahan Göleli İşadamı Selahattin Korkmazın yeğeni, merhum Muhittin Korkmazın oğlu Tayfun Korkmaz, hafta sonunda düzenlenen görkemli bir düğün töreni ile hayatını Melis Çiftçi ile birleştirdi. Kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı düğünde genç çifti yalnız bırakmayanlar arasında Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli de vardı.
İstanbul Esenyurt İlçesinin tanınmış isimlerinden olan Göleli Korkmazlar Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Korkmaz’ın yeğeni, merhum Muhittin Korkmaz’ın oğlu Tayfun Korkmaz, 27 Aralık 2014 cumartesi günü düzenlenen görkemli bir düğünle hayatını Melis Çiftçi ile birleştirdi.

**TOPRAK ANA YALNIZ BIRAKMADI..

Esenyurt İncirtepe Mahallesi’ndeki Boy Davet Düğün Salonu’nda gerçekleşen düğüne Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ile CHP’den Ardahan Milletvekili Aday Adayı olan Mutlu Kerimoğlu da katıldı.
Yoğun bir katılımın gerçekleştiği düğünde iş ve siyaset dünyasından tanınmış isimlerin yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de hazır bulundu. Törene katılamayan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ise çelenk gönderdi.
Düğün törenine Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, CHP Ardahan Milletvekili Aday Adayı Mutlu Kerimoğlu, CHP Esenyurt İlçe Başkanı Ali Gökmen ve yönetim kurulu üyeleri, Esenyurt Belediyesi Meclis Üyeleri Hüseyin Ergin, Taner Uluğ ve Togay Çoban, Çatalca Beleediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürü Tuncer Marangoz, Ardahan Kültür Evi Başkanı Efrail Çiftçi ve yönetim kurulu üyeleri, Tellioğlu Derneği Başkanı Talip Bulak ve yönetim kurulu üyeleri, Mürşit Işık, İsmail Çelebi, Ahmet Kaya, Esenyurt Fatih Mahalle Muhtarı Mehmet Yıldırım, Mustafa Karatay, Mithat Rençber ve Korkmaz ailesinin dost ve akrabaları katıldı.
Haberi ekleme saati: 10.08-31 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Adaylar Soylu'la Görüştüler..

Ardahan Haberleri Ocak ayında yapılacak olan AK Parti Ardahan İl Başkanlığı Kongresi öncesi yeni İl Başkanını belirlemeye çalışan AK Parti'nin İl başkanlığına aday olan 6 isimin Ankara'da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile görüştükleri öğrenildi.
2015 Genel Seçimlerin de Milletvekili Aday Adayı olacağını belirten ve yeniden İl başkanı Adayı olmayacağını açıklayan Veteriner Hekim Yunus Baydar'ın da yanların da olduğu öğrenilen AK Parti Ardahan İl başkanı Aday Adayları Ayhan Balcı, Sezai Altun, Beyzat Emin, Mutlu Şanlıtürk, Nusret Koyuncu ve Bayram Bozkurt'un AK Parti Genel Merkezin de AK Parti Genel başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile makamında görüştükleri öğrenildi.
Her adayın ortalama 15 dakika için görüştüğü Süleyman Soylu'nun adaylara, 'Neden adaysın?, aday olsan delegeden nasıl bir yöntemle oy alacaksın?, Seçilirsen plan ve projelerin nedir?' gibi sorulara muhatap oldukları bilgisi alındı.
Altı kişiden üçünün eleneceği, geriye kalan 3 kişinin başbakana çıkıp, başbakanın onayladığı adayın AK Parti Genel Merkezinin Ardahan İl Başkan adayı olacağı alınan diğer bilgiler arasın da oldu.

**ORHAN ATALAY UMREYE GİTTİ..

Öte yandan AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay'ın Umre'ye gittiği bilgisi alındı.
Haberi ekleme saati: 09.41-31 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ROBOSKİ KATLİAMI ARDAHAN'DA DA KINANDI..

Ardahan Haberleri **DESTEKLENİP, İSTENDİĞİNDE BARIŞÇIL EYLEMLERDE OLUYORMUŞ..

28 Aralık 2011 akşamı Türk Hava Kuvvetlerinin, Şırnak'ın Uludere ilçesi yakınlarındaki Irak topraklarında F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı bombardıman sonucunda 34 Kürt vatandaşın hayatını kaybetmesi olayı Ardahan'da kınandı.
Ardahan Demokratik Yurtsever Öğrenci Meclisi (A-DEM-YÖM) üyeleri Ardahan Üniversitesi kampüs alanında yaptıkları Basın Açıklaması ve ardından skeç gösterisi düzenleyerek ROBOSKİ KATLİAMINI kınadı.
Öğrencilerin eylem yapacağını duyan polisin Ardahan Kars yolu üzerin de bulunan Ardahan Üniversitesi kampüsü çevresinde ve kent merkezin de gün boyu güvenlik aldıkları dikkat çekerken, gerek öğrencilerin demokratik haklarını taşkınlık yapmadan kullanması, gerek ise kampüse polis sokmayan üniversite yönetiminin anlayışı ve DBP ile HDP'nin barış sürecine olumlu çağrıları, 'Olay çıkacak' denilen eylemin olaysız bitmesini sağladı.
Haberi ekleme saati: 01.45-31 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Spor Kulübü Ligden Çekildi..

Ardahan Haberleri **ARDAHAN BİRİNCİ AMATÖR LİGİN İLK YARISI TAMAMLANDI..

Ardahan 1. Amatör Ligin de 1. Devre tamamlandı.
Devrenin bitimiyle birlikte maçlara iki kez üst üste çıkmayan bir zamanların fırtına takımı ve Ardahan'ın kurtuluş günü adına verilen 23 Şubat Spor ligden ihraç oldu.
Ardahan Spor ilk yarıyı lider olarak tamamlarken, ligin iddialı takımlarından Arı Spor ise liderin beş puan gerisinde ikinci sıra da yer aldı.
Ligin zirvesini kovalayan Ardahan Spor, Arı Spor ve Kale (Halilefendi) Spor'u takip eden diğer takımlar ise, orta sıraları birbirine yakın puanlarla paylaştılar. Puan tablosunun son sıralarında bulunan Ağzıpek (Cincorup) Spor ile Anadolu Spor ve bu yıl lige 3 takım gönderen Göle bu sezon bekleneni veremediler
Haberi ekleme saati: 01.41-31 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AŞKIN KAYA OPERASYON GEÇİRDİ..

Ardahan Haberleri Ardahan Merkeze bağlı Otbiçen (Kımılı) Derneği Başkanı Aşkın Kaya ameliyat geçirdi.
Kıbrıs'ta özel bir hastanede ameliyat olan Aşkın Kaya'nın başarılı bir operasyon geçirdiği alınan bilgiler arasın da oldu.
Haberi ekleme saati: 01.39-31 Aralık 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yeni Yıl Mesajlarınızı Yayınlayalım..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
İLİMDAR SENEM İSTİFA MEKTUBUNU GETİR..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2015 Genel Seçimlerine kısa bir süre kaldığı şu günlerde gözlerin Ocak ayın da kongreye gidecek olan iktidar partisi AK Parti'nin yeni İl Başkanı, kim yeni milletvekili aday adayları kim sorusuna cevap ararken şok haber CHP İl Başkanlığında yaşanan istifalarla geldi..
Ardahan Haberleri Bir çok konu da olduğu gibi CHP'de yaşanan sarsıntıyı ilk duyuran haber sitesi olarak Ardahan'da yaşananları yine ilk olarak verirken, yaşanan bu gelişmenin arka perdesini aydınlatmak için de yarım günümü harcadım..
Ve bu süreçte vardığım tek kanı CHP'nin şu anki İl Başkanı İlimdar Senem'in de diğer arkadaşları gibi istifa mektubunu hazırlayıp, bugün yapacağı söylenen toplantıda ya kendisi okumalı, yada bizlere verip, kamuoyuna açıklamalıdır..
Çünkü altı boşanan İlimdar Senem'in Ardahan İl başkanlığı süreci bitmiş, onun milletvekili olmayı düşünen arkadaşının rüyası yine gerçekleşmemiştir..
Neden mi?
Dün yaşanan son istifalar ile İlimdar Senem Başkanlığında ki CHP Ardahan İl Teşkilatı; CHP tüzüğü gereği düşmüştür..
Nasıl mı?
Efendim; CHP tüzüğü gereği İlimdar Senem'in başında olduğu yönetimden dün yaşanan son istifalar ile toplam 14 kişi istifa etmiştir.
İl Teşkilatı yedekleri olan 10 kişi istifa edenlerin yerine gelmişe de bu İlimdar Senem'in İl Başkanı kalmasına yeterli gelmemektedir..
Sonuç; İlimdar Senem dönemi kapanmış, yerine gelecek olan yeni İl Başkanı ve yönetime yol açılmıştır..
Yani İlimdar Senem bu yazıyı okuduktan sonra istifa mektubunu alıp ya bana yada genel merkeze yollamalıdır..
Çünkü; İlimdar Senem'in görevden alınması için MYK kararı çıkmamışsa da, CHP Ardahan İl Yönetimi bu yönde kararı verilmiş ve CHP tüzüğü gereği İlimdar Senem'in ve de onun gölge başkanının dönemini kapatmıştır.
Hayırlı olsun..

**Aşağı da, Yukarı da Tükürsen Saffet Kaya..

Son olarak 2015 Genel Seçimlerin de AK parti’den Ardahan Milletvekili Aday Adayı olması beklenen Veteriner Hekim Yunus Baydar adına yapılan anketlerle iyiden iyiye hareketlenen Ardahan’da ki Ardahan Haberleri siyasi arena da, ‘başı kim çekiyor?’ sorusuna cevap arandığını da karşımıza ilk sırada Saffet Kaya çıkıyor..
Geçtiğimiz günlerde Ardahan’a gelen ve büyük bir ilgi ile karşılanan, ardından eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve bir çok AK Partili Bakanla yemekte görünen Kaya’nın Ardahan siyasetin de ki yerinin hep ilk sıralarda olduğunu gören rakiplerinin boşuna çırpınışlarının da yoğun bir şekilde tartışıldığı Ardahan’da yapılan anketlerin başını da Saffet Kaya adının çektiği şu günlerde yerelde önde gibi görünen Saffet Kaya Ankara’da da rakiplerinin önünde olduğu yönünde mesajlar vermesi 2015 Genel seçimlerinin öncekilerinden daha da hareketli olduğunu göstermektedir..
Sağ da yani AK Parti’de aday olacak isimlerin arasın da ilk sıralar da olan Saffet Kaya’nın bu parti de yani AK Parti de aday edilmesi halin de AK Parti’nin CHP karşısında büyük bir avantaja geçeceği, BDP’nin de işini zora sokacağını belirten kamuoyu Ardahan siyasetin de adeta aşağı tükürsen Saffet Kaya, yukarı tükürsen Saffet Kaya olduğudur..

**75 Bin Askerin Katilli Turancı Kafasıdır..

Anlatsam kimse inanmaz ama yine de anlatacağım..
Ve yazıp, bizim yaptıklarımızın da tarihe geçmesini sağlayacağım..
Geçtiğimiz aylarda Sarıkamış’ta silahlı saldırıya uğrayan ve bugün kü Sarıkamış anma törenlerinin başını çeken Prof. Dr. Bingür Sönmezle orta da yokken Sarıkamışlı dostlarım ve o zaman ki KASİAD’ın kurucuları Davut Soylu, Pertev Yılmaz ve ben Ardahan Haberleri Sarıkamış dramının Çanakkale zaferi kadar önemli bir olay olduğunu ve mutlaka işlenmesi gereken bir konu olduğunu ilk kez dillendiren bizleriz..
Bu dediklerime birileri, ‘Haydi orada’ diyecekler..
Ama gerçeği bir ben bir de Allah biliyor..
Bunu niye anlatıyorum diyecek olursanız son 20 yıldır gündem de olan ve dediğimiz gibi şaşatalı anma törenleri ile anılan Sarıkamış Allahüekber Dağlarında şehit olan Askerleri neden 20 yıl önce anan yoktu ve bugünkü anlamalara neden olanlar kimlerdi?
İşte burada dank eden tek şey..
Yani bu fikri ortaya atanları, halkı uzaklaştırıp, kendin çal, kendin oyna filmiyle dışlanması gibi on binlerce askeri soğukta donduran zihniyet Turancı kafasından öte bir şey değildir..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Rafineri kurulmalı..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan sınırları için de üç gümrük kapısı olduğunu ama ithalat, ihracatın Ardahan Haberi yapılmadığını anlatamadığımız gibi açıldığında Türkiye’nin 3. büyük gümrük kapısının da Ardahan’ın Çıldır İlçesinde olduğunu da anlatamıyoruz..
Bunlar yetmez gibi miras yedilerin kulak kabartıp, atadan, dededen kalma arazilerin para etmesini sağlayan petrol ve doğal gaz boru hatlarının 3 üncüsünün de Ardahan’da geçtiğini ve bu yoksul kentte bir petrol ve gaz dönüşüm istasyonu yada rafinesinin kurulması gerektiğini de Ardahan’a Havaalanı kurulması gerektiğini belirttiğimiz gibi hiç kimseye anlatamayız..

**Yumuşak dilin önemi..

Cizre’de yaşanan ve kısa sürede başta Güneydoğu’da olmak üzere ülke genelin de et kisini gösteren Ardahan Haberi olayların büyümemesinde en büyük rol oynayan şeyin yumuşak dilin olduğunu bir kez daha gördük..
Barış Sürecinin devamını da sağlayan bu dilin önemini anlaması gerekenlerin başını, hükümet ve HDP’li siyasilerin çektiğini de gördüğümüz bir süreci yaşayan ülke hala Roboski’de yaşanan katliamı kimin yaptığını da bir türlü aydınlatılamazsa da sancılı geçen süreci sonuca götürmeye kararlı gibi..
Toplumun büyük bir kesiminin tam destek verdiği bu önemli süreci sonuçlandıracakta yumuşak dildir..

**Peh, peh..

Kongrelerini yapmaya devam eden iktidar partisinin İl Kongrelerinin 2015 Genel Seçimleri öncesi seçim çalışmalarına verilen start olduğunu anlamayan muhalefet hala iç sorunlarla uğraşıyor..
Ardahan Haberi İl Kongresini hala yapamayan Ardahan BDP gibi diğer partilerin parti içi sorunlarını aşmaya çalıştığı bir sıra da disiplin için de ard arda İl ve İlçe kongrelerini yapan ve bu kongrelerine bakandan aşağıya parti yetkilisi getirmeyen AK Parti’nin 2015 Genel Seçimlerine hazır hala gelirken, Karslı Kiziroğlu’nun şarkısını da çalmaya başladı bile..
İşte seçim sonrası, ‘AKP nasıl kazandı? sorusuna şimdiden cevap vermiyor mu, peh peh türküsünü çalan AKP..


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA YAZDAN KALMA
BAHAR GÜNÜ YAŞANDI..

Ardahan Haberleri **Batı da yeniden yağan kara karşın Ardahan'da Aralık ayının son gün olmasına karşın olağan üstü sıcak bir gün yaşandı.
Ajans ve Televizyon temsilcilerinin, 'Ardahan dondu, Ardahan'da kar yolları kapattı' haberlerine karşın son 10 gündür bir hayli sıcak günler yaşayan Ardahan 2014 yılını son günlerinden olan 30 Aralık 2014 Salı Gününü yazdan kalma güneşli ve güzel bir gün yaşandı.

*Meteoroloji'den Uyarı Üstüne Uyarı

Öte yandan Marmara'nın batısında bu geceden itibaren fırtına bekleniyor. Son tahminlere göre ise hava sıcaklığı kuzeybatı kesimlerde 8 ila 14 derece düşecek.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu gece saatlerinden itibaren Marmara'nın batısında (Çanakkale başta olmak üzere İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Balıkesir'in kuzey ve batı çevrelerinde) rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden tam fırtına şeklinde (yer yer 100 km üzeri) esmesinin beklendiğini açıkladı.
Haberi ekleme saati: 18.23-30 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CHP TÜZÜĞÜ:
YÖNETİM 21 KİŞİ İLE OLUŞUR..
İLİMDAR SENEM 17 KİŞİ İLE
HALA 'İL BAŞKANIYIM' DİYOR!..

Ardahan Haberleri **DOLGU MALZEMESİ DE YETMEZ!..

2015 Genel Seçimleri öncesi parti içi sorunlarla boğuşan CHP Ardahan İl Örgütü yaşanan istifalar ile düşmesine karşı, düşük başkan İlimdar Senem hala başkanım diyor..
CHP Ardahan İl Yönetimin de dün yaşanan yeni istifalar ile birlikte toplam 14 kişinin istifa ettiği yönetimi adeta dolgu malzemesiyle dolduran İlimdar Senem bugün yaptığı toplantı ile 'Yıkılmadık, Ayaktayız' mesajı verdi.
AMA CHP TÜZÜĞÜ GEREĞİ SENEM'İN BAŞINDA OLDUĞU İL ÖRGÜTÜ YOK HÜKMÜNDEDİR..
Bunun nedeni ise; Yedekte kimsenin kalmadığı Çamlıçatak (Gölebert) köyün den 3 kişiyi yönetime alıp, durumu kurtardığını ileri süren İlimdar Senem'in CHP tüzüğü gereği 21 kişi olması gereken CHP İl yönetimini 17 kişi ile yönetme ısrarında olması dikkat çekerken, dün yaşanan son istifalarla birlikte İl yönetiminde ki 14 kişininn istifalarına karşın, 'Düşmedim, Ayaktayım' diyen İlimdar Senem'in CHP MHK'ca 'Bu İl Teşkilatı Düşmüştür' kararını alması bekleniyor.
Çünkü; Dolgu malzemesiyle doldurulduğu ileri sürülen CHP İl Yönetimi şu an 17 kişi ile ayakta tutulmaya çalışılırken, CHP tüzüğü gereği, 'İl Yönetimi 21 kişiden oluşuyor' maddesi göz ardı edilmesi dikkat çekiyor.

**17 Kişilik Parti Yönetimi; İlimdar Senem, Gökhan Balcı, Sedat Bay, Secattin Durmuş, Hakan Kanpolat, Birsen Morkoç, Özcan Odabaşı, Gizem Yeşilova Özyılmaz, Sinan Topçu, Kadir Cemil Topçu, Berham Alpaslan, Galip Karaçelik, İlhan Nuh, Durmuş Ocak, Fuat Altun, Demirali, Çağlayan, Erol Temel, Şentürk Lük

**İstifa edenler: Kamil Başdemir, Bektaş Türker, Baha Yunusoğlu, Ergün Aksu, Al Cerge, Yunus Dündar, Turgut Ekmekçi, Turgut Keskin, Selahattin Kılıç, Erkan Ocak, Birsen Okyay, Binali Özek, Yunus Bayrakçı
Haberi ekleme saati: 16.14-30 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri **KAR OLMAYINCA KAYAK OLMADI..

Geçmiş yıllara nazaran bu yıl erken gelmesine karşın yeterince yağmayan kar nedeniyle kayak sezonun yapılmadığı Ardahan’da kayak sezonu açılmadı.
Başta çocuklar olmak üzere bir çok kişinin dört gözle beklediği kar yağışının olmadığı Ardahan’da kar olmamasına rağmen olağanüstü soğuklarda yaşanmaya devam ediyor.
**BUZ SARKITLARINA KARŞI UYARI
Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 19 dereceyle Ardahan'da ölçüldü. Kar kalınlıkları ise Erzurum'daki Palandöken'de 33, Konaklı ile Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 26 santimetre ölçüldü. Ardahan, Kars ve Erzurum'da soğuk hava nedeniyle bazı ev, iş yeri ve araçların camları buz tuttu, çatılarda boyu 1.5 metreyi bulan buz sarkıtları oluştu. Belediye ekipleri gün boyu kent merkezlerinde kar ve buzla mücadele çalışması yaptı. Meteoroloji yetkilileri, vatandaşları gündüz havanın ısınmasından dolayı çatılardan buz sarkıtı düşmesi, buzlanma ve don olayına karşı uyardı.
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Haberleri **Bölge İşadamları ve STK Yöneticileri
HAMUR AĞACI AÇILIŞINDA BULUŞTULAR..

İş dünyasındaki başarılarını STK alanına da taşımayı en iyi hayata geçiren iş adamlarımızdan biri olan AREV Başkanı İlter Avşar'ın hayata geçirdiği Hamur Ağacı Ümraniye ŞB. nin açılışı yoğun bir katılımla gerçekleşti.
Açılışa bölge iş dünyamızın çatı örgütü KAİSİAD, Ardahan Dernekler Federasyonu, Federasyona bağlı dernekler, Bingöl, Sivas vb. bir çok ilden dernekler, dernek başkan ve yönetimleri, Ümraniye Bld. Bşk Yardımcıları, meclis üyeleri, yerel kamu yönetiminden bir çok temsilci, Bld. Meclis Üyeleri; bölge iş dünyamızın önemli oranda temsilcisi katıldılar. Açılışı hep birlikte gerçekleştirdiler.
İş dünyasının yanı sıra bölge basını, yerel basında Avşar'ı yalnız bırakmadı. Doğu Medya ve Flashaber Haber İmtiyaz sahipleri Yusuf Sit ve Ali Rıza Yıldız başta olmak üzere basından da yoğun bir katılım oldu. Açılışta Sit ve Yıldız Avşar'ı yalnız bırakmadılar. Arev Genel Sekreteri ve Ardader Y.K Üyesi Fuat Avşar gün boyunca Avşar'a eşlik ettiler. Beykoz'da merkezleri bulunan aynı çatı altında yer alan Ardahan eğitim vakfı ve Ardahan Kültür ve Dayanışma Derneğinin yönetimleri de tüm Y.K üyeleri ile açılışta yer aldılar. Katılımcıları karşıladılar.
Katılımcılar, İş-STK dünyasında sağlam, samimi, özverili şekilde yürüyen üzerine düşeni fazlasıyla yapan İlter Avşar'ı kutladılar. İstanbul Anadolu yakasında STK'ların rayına oturmasında büyük bir özveri sergileyen STK başkanlarından Yusuf Sit, Ali Rıza Yıldız, İlter Avşar, Akın Bozkaya gibi başkanların birlikte hareket etmeleri, yönetimlerinin STK'ların altyapılarının oturtmasında ortaya koydukları başarı; bölge işd ünyamızın Çatı Örgütü KAİSİAD'ın bu derneklerimize sunduğu destek bölge STK'ları açısından bir milat olduğunu belirtiler.
STK-İş Dünyamız açısından bu işbirliği ve birlikteliğin STK alanında yeni bir dönemi başlattığını, bölge STK'ları açısından bir milat'ı ifade ettiğini belirten katılımcılar, bu iş birliği ve birlikteliğin bölge lobiciliğinin oturmasında önemli bir çıkış olduğunu belirttiler. Bu anlamda emeği geçen herkesi en samimi şekilde kutluyoruz dediler...

Ardahan Haberleri **Yaralı Baykuş İnsanlara Sığındı..

Ardahan’ın Çıldır ilçesinde kanadı kırılan baykuş yol kenarında bulundu.
İlçe merkezine iki kilometre uzaklıkta bulunan Sazlısu köyünden ilçe merkezine gelmekte olan gençler yol kenarında buldukları baykuşu yetkililere teslim etmek üzere ilçe merkezine getirdi. Yol kenarında karlar içinde çırpınan baykuşu fark eden Ersin Aslantepe, "İlçe merkezine giderken yol kenarında karın içerinde bir hareketlenme olduğu gördüm. Çok büyük olduğu için ilk önce şaşırdım sonra yanına yaklaşınca baykuş olduğunu fark ettim. Arkadaşlarla beraber yakaladık ve kanadının kırık olduğunu fark ettik. Muayene edilmesi için veteriner hekime getirdik tedavi ettirdikten sonra yetkililere teslim edeceğiz" dedi.

Ardahan Haberleri **ZORBA'NIN ANNESİ YOĞUN BAKIMDA...

Hoçvanlı İşadamı Turgay Zorba'nın Annesi Ağır Bir Ameliyat Geçirdi. Ameliyatın ardından yoğun bakıma alındı...
Bir çok STK'mızda yöneticilik yapan Emekmatbaa-Ajans firmasının sahibi Turgay Zorba annesinin hastalığı nedeniyle zor günler yaşıyor.
Kanser illetiyle savaşan Zorbanın annesi, Çarşamba Günü (24-12-2014) saat 10.30 da ameliyata alınmış akşam geç saatlere kadar ameliyattan çıkamamıştı. Zorbanın annesi Cerrahpaşa hastahanesinde yapılan ameliyatın ardından yoğun bakıma alındı.
STK'larda görev yaparken bu yönlü sorun ve sıkıntı yaşayan bir diğer yöneticimiz ise Süreyya Çinik. Çinik'te annesinin rahatsızlığı nedeniyle sık sık hastahaneleri ziyaret etmek zorunda kalıyor.

Ardahan Haberleri **AĞAOĞLU BU 4. VALİ HABERİN VAR MI?

Türkiye’nin en yoksul iller arasında bulunan Ardahan’a golf sahası yaptıracağını belirtip, ancak yaklaşık 7 yıldır bir türlü söylediği golf sahasını yapamayan ama bunun üzerinden basın ve medya da reklam yapan Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu yeniden Ardahan’daydı.
Türkiye Golf federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Vali Ahmet Deniz’i makamında ziyaret etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Deniz, Ardahan’a sürekli olarak ziyaretler gerçekleştiren Ağaoğlu’nu Ardahanlı olarak gördüklerini söyledi. Golf ile ilgili Ardahan’da çalışmalar yaptıklarını da söyleyen Vali Deniz, Başkanımızın desteğiyle Ardahan’da golf altyapısını geliştirmek istiyoruz. Biz bu alanda her türlü desteği vermeye hazırız. Çünkü sporun olduğu yerde, güzellik, dostluk ve kardeşlik var. Bunlardan öte bir de sağlık var” dedi.
Ağaoğlu da, Ardahan'a golf sahası kazandırmak için çalışmalarının olduğunu, bu çalışmaları yerinde görmek için Ardahan’a geldiğini söyledi. Ağaoğlu, ayrıca yeni görevi dolayısıyla Vali Deniz’e hayırlı olsun dileklerini iletti.

Ardahan Haberleri **BUARDEF Delege ve Eşleriyle Yemekte Bir Araya Geldi..

Genel Başkan Zekai AYDIN, BUARDEF Delege ve eşleriyle Bursa Merinos Park’ta yemekte bir araya geldi.
BUARDEF Bursa Ardahan Dernekleri Federasyonu yeni seçilen Genel Başkanı Zekai AYDIN, BUARDEF Delegeleri ve eşleri ile düzenlenen yemekli programda bir araya geldi.Yaşam koçu Semra KOZANLI’nın konuşmacı olarak katıldığı programa katılım yoğundu.1.Dönem BUARDEF Genel Başkanı Şinasi GÜNEŞ,AV. Öztürk YAZICI, Okyay AKPINAR ,Gemlik Belediye Başkanı Refik YILMAZ ,Ardahan Belediyesi Basın yayın müdürü Erol ÖZER’de programa katıldı.Gecenin sunuculuğunu Hilmi ŞAHİN yaptı.

Ardahan Haberleri **Sulakyurt Derneği Kaz Gecesi Yapıyor..

Merkezi İstanbul’da bulunan, Ardahan İli Sulakyurt Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği 5. Geleneksel Kaz Gecesini yapıyor.
Başkanlığını Yener Bayrakçı’nın yaptığı Sulakyurt (Sarzep) Köyü Derneği, 5. Geleneksel birlik ve beraberlik gecesini 10 Ocak Cumartesi günü yapacak.
Tarih:10 Ocak 2014 Cumartesi
Saat:18.00-24.00 arası
Yer:Klas Düğün Salonu
Adres:E-5 Karayolu üstü-Yanyol Sefaköy K.Çekmece İstanbul
İletişim:0536 487 48 41

Ardahan Haberleri **ARDA-FED Yönetimi Kahvaltılı Toplantı Yaptı..

İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDA-FED), 28 Aralık 2014 pazar günü yapacağı ”Ardahanın kurtuluşu ve Dünya Ardahanlılar günü” yemekli gecesi için yönetim kurulu Kahvaltılı toplantı yaptı.
Toplantıda yapılacak gece için davet edilecek Ankara ve Ardahan ayağı için iki komite oluşturulması kararlaştırıldı.Ayrıca Federasyon gecesi ile Ardahan Kültürevi binasının açılışı aynı gün yapılacağı bunun için Ankara’ya davetiyeler için ortak bir komite oluşturulması benimsendi.Ayrıca ARDA-FED gecesini Fox tv,ahaber,Ekin tv ve Vatan tv kanaların katılacağı belirtildi.ARDA-FED gecesine çok sayıda sanatçı ve siyasetçinin katılacağı ayrıca siyasi parti başkanlarında davet edileceği belirtildi.
Toplantıda Tuncer Dağ ve Ayhan Aydemir açılışı yapılacak Kültürevi binasında Federasyona yer ayrılmadığını açıklamaları üzerine ARDA-FED yönetimi kendilerine sert tepki gösterdiler. ARDA-FED Başkanı Yaşar Geler ” Daha önce Federsyona yer ayrıldığını sizler açıkladınız.Şimdi ilçe Derneklerine yer veriyoruz Federasyona vermiyoruz diyorsunuz.Bu büyük bir çelişki.Eğer bir iki kişinin söylemi yüzünden bunu yapıyorsanız bu da büyük bir yanlış.Federasyon olarak önceki yönetim Başkanı Tuncer Dağ’ı Kültürevi teslimi sürecinde defalarca arıyarak size nasıl yardımcı olabiliriz,üzerimize ne düşüyorsa yapalım dedim.Ardahan bütünlüğünden bahsedeceksiniz,beraber hareket edelim diyeceksiniz ve size yer vermiyeceğiz diyeceksiniz.Bu nasıl Ardahanlı olmaktır.Bu kurumun başında bugün ben varım yarın başkası olacak”dedi.
ARDA-FED onursal Başkanı Güven Doğruyol ”Daha önce bazı arkadaşlar kişisel fikirlerini ve düşüncelerini yazmış veya açıklamış olabilirler.Derneklerde şahısların söylemleri ve kişisel açıklamaları kurumları bağlamaz ve kurumlara mal edilemez.Bazı arkadaşlerın söylediği sözleri yüzünden federasyona yer vermiyoruz demek çocukça ve ciddiyetsizliktir” dedi.
Toplantı sonunda tepkiler üzerine Tuncer Dağ,Güven Avşar ve Ayhan Aydemir Federasyona yer verilmemesi kararı yönetimlerin aldığı bir karardır dediler.Fakat yönetim kurulu olarak bu kararı yeniden gözden geçireceklerini belirterek Federasyona yer için açık kapı bıraktılar.

Ardahan Haberleri **Ardahan Kültürevi Binası’nın 21 Şubat’ta Açılışı Yapılacak..

Merkezi İstanbul Esenyurt’a bulunan. İstanbul Ardahan Kültürevi binasının açılışı 21 Şubat 2015 tarihinde yapılacağı açıklandı.
Esenyurt Belediyesi tarafından yapılan ve geçen yıl Ardahanın kurtuluş gününde açılması, Ardahan Kültürevi yönetimi ve Esenyurt Belediyesi arasındaki bazı görüş ayrılıkları yüzünden açılışı yılan hikayesine dönüşmüştü.Yapılan görüşmeler neticesinde sıkıntılar aşıldı.Esenyurt sonevler mahellesinde 600 m2 üzerinde yapılan ve 3400 m2 kulanım alanı bulunan Kültürevi binasında Ardahan ilçe dernekleride merkezlerini taşımaya başladı.Ardahan Kültürevi Başkanı Efrail Çiftçi ve yönetim kurulu binayı ziyaret edip çalışmalar hakkında bilgi aldı.İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu’nun Kültürevi binasına taşınma konusu daha netleşmedi. www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Haberleri **Vali Deniz, Botaş Doğalgaz Tesislerini İnceledi..

Ardahan'ın Hanak ilçesindeki Botaş Doğalgaz Tesisleri'nde bir önceki yıla oranla gaz akışının yüzde 10 arttığı bildirildi.
Vali Ahmet Deniz, Hanak'taki Botaş Doğalgaz Tesisleri'nde incelemelerde bulundu.
Burada istasyonları gezerek bilgi alan Deniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Azerbaycan gazının Türkiye'ye ilk girişinin Ardahan olduğunu belirtti.
Kompresör merkezini yerinde görmek için Hanak ilçesine geldiğini ifade eden Deniz, "Bilindiği gibi Şahdeniz Doğalgazı, Azerbaycan'dan gelen bir hattır. Türkiye girişi ilk olarak ilimizden yapılıyor. Bu nedenle burada bir ziyarette bulunalım istedik. İlgililerden teknik bilgi aldık. Bir önceki yıla oranla gaz basıncında artış olduğunu gördük. Burası bilindiği gibi ilimiz sınırlarındaki iki istasyondan birisidir. Bir diğeri de Posof ilçemizde. Yani bu gazın ilk girişi Ardahan ilidir" diye konuştu.
Türkiye'de doğalgaza kavuşmayan birkaç il kaldığını hatırlatan Deniz, söz konusu iller için de çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Tesis müdürü Emre Gökdemir ise bu yıl bir önceki yıla oranla yüzde 10 fazladan gaz akışının olduğunu, bunun talepten kaynaklandığını belirterek, "Şu an, yani bu yıl için Ankara'ya doğru 5,2 milyar metreküp gazı basınçlandırdık. 2013 yılında ise 4,7 milyar metreküp gaz akışımız olmuştu. Bu da şu demektir, yüzde 10 civarında bir artış söz konusu. Bu da gaza olan talebin göstergesidir" dedi.
Haberi ekleme saati: 11.08-28 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TANAP TÜRKGÖZÜ'NDEN GİRECEK!..

Ardahan Haberleri **3. BORU HATTI ÇALIŞMALARI ADIM ADIM..

Botaş ve BTC'nin bölgeden geçirdiği petrol ve doğalgaz boru hatlarına bir yenisi ekleniyor.
Azerbaycan’daki Şahdeniz II sahasından çıkarılacak doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) kara kesimi boru hattı inşaatını gerçekleştirecek firmalar belirlendi.
TANAP’tan yapılan açıklamaya göre, TANAP tarafından açılan 56 inç Kara Kesimi Lot 1, Lot 2, Lot 3 boru hattı inşaat ihalesi sonucunda, Lot 1 için Fernas İnşaat, Lot 2 için Sicim-Yüksel-Akkord ortaklığı ve Lot 3 için Tekfen Holding’in bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat ile sözleşme imzalandı.
Tekfen Holding’in KAP’a yaptığı açıklamaya göre de, Tekfen İnşaat 509 kilometre uzunluğundaki Lot 3’ün inşaatını 565 milyon dolar bedel karşılığı yapmak için anlaştı. Açıklamada işin 36 ayda tamamlanmasının beklendiği ifade edildi.
TANAP, Türkiye’nin Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacak.
TANAP Projesi kapsamında ilk gaz akışının 2018’de başlaması ve başlangıç için yıllık 16 milyar metre küp olacak taşıma kapasitesinin kademeli olarak önce 24 milyar metre küpe ve ardından 31 milyar metre küpe çıkarılması hedefleniyor.
Haberi ekleme saati: 22.43-27 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CHP'DE DEPREM
Teşkilat Topluca İstifa Etti..

Ardahan Haberleri Uzun süredir görevden alınması beklenen Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Örgütünün İl Asıl Yönetim Kurulu topluca istifa etti.
Alınan bilgilere göre CHP Ardahan İl Yönetimi, Erkan Ocak, Ergün Aksu, Ali Cerge, Yunus Dündar, Binali Özek, Turgut Keskin, Turgut Ekmekçi, Baha Yunusoğlu, Birsen Okyay, Bektaş Türker, Şentürk Lük, Selahattin Kılıç, Kamil Başdemir, Yunus Bayrakçı İlimdar Senem Başkanlığında ki yönetimin önümüzde ki seçimlerde yeterli olmayacağı yönünde şüphelerinin bulunduğunu bu nedenle yeni yönetimin oluşumu gerektiği için istifa ettiklerini CHP Genel merkezine verdikleri dilekçe ile duyurdular.

**İl Başkanı Senem: İstifalar Var Ama Yönetim Ayakta..

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz CHP Ardahan İl Başkanı İlimdar Senem yaptığı açıklamada 14 kişinin 7 sinin daha önce gerek İl Genel, gerek ise Belediye Meclis Üyesi ve Milletvekili Aday Adayı olmak için istifa edenler olduğunu, bunlar Baha Yunusoğlu, Ergün Aksu, Ali Cerge, Binali Özek, Turgut Ekmekçi olduklarını, diğerler arkadaşlar kendilerinin özel ve çeşitli nedenlerle istifa eden arkadaşlarımızdırlar. Bunların dışında kiler de bugün istifa ettiklerini bende duydum. Arkadaşlarımızın istifa etmesi kendi özgür düşünceleridir. Saygı duyarım. Yerlerine yedeklerden gelen arkadaşlar doldurmuştur. İl Teşkilatı dim dik ayakta ve görevi başındadır. Sorun yok' dedi.

**Öğüt: Üzüldüm..

CHP'de yaşanan istifaları bizden öğrendiğini belirten CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ise yaşananlara kendisinin de üzüldüğünü belirtti.
Daha önce de bu tür çıkışlar olduğunu ama kendisinin arkadaşları ikna ettiğini belirten Öğüt yakından Ardahan'a gelerek tüm arkadaşlarla görüşeceğini belirtti.
Haberi ekleme saati: 12.09-28 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yokluk Karanlıkta Bıraktı,
Yardım Kömürleri Depolarda Bekliyor..

Ardahan Haberleri Yıl sonu dolaysıyla yoğun bir tempo ile alacaklarını toplamaya çalışan ARAS Elektrik kimsenin göz yaşına bırakmıyor.
Bir taraftan kuruma olan borçlara yönelik af çıkardığını duyuran, diğer taraftan borcunu ödemeyen abonelerini elektriklerini kesen ARAS Elektrik başta köylerde olmak üzere bir çok ev ve iş yerinin ve resmi kurumun elektriğini kesti.
7 Bin kişinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonunun da aldığı yardımlarla ayakta kalmaya çalıştığı Ardahan’da borçları dolaysıyla günlerdir elektrikleri kesilen vatandaşların yanı sıra dondurucu soğukların yaşanmasına karşı yardım kömürlerin hala dağıtılmaması dikkat çekiyor.
Haberi ekleme saati: 22.38-27 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÜÇ KİŞİYİ ELEYEN AK PARTİ
6 KİŞİYİ ANKARA'YA ÇAĞIRDI..

Ardahan Haberleri Ocak ayın da İl Kongresini yapacak olan iktidar partisi yeni İl başkanının belirlemek için İl Başkanlığına aday aday olan isimlerden 6 kişiyi Ankara'ya davet etti.
Geçtiğimiz gün Ardahan'a gelen AK Parti Ardahan İl Koordinatörünün karşısına çıkan 9 adaydan üçünü eleyen AK Parti geriye kalan 6 kişiyi Ankara'ya davet etti.
Mustafa Kaya, Şerefettin Aydın ve Fatmagül Özgür'ü eleyen AK Parti İl Koordinatörü Yozgat Milletvekili Ertuğrul Sosyal AK Parti Genel Merkezine 6 isimi bildirdiği öğrenildi.
Buna göre; Ayhan Balcı, Sezai Altun, Beyzat Emin, Mutlu Şanlıtürk, Nusret Koyuncu ve Bayram Bozkurt'u Ankara'ya davet ettiği öğrenilen AK parti Genel Merkezi 6 aday aday ile yarın Ankara'da görüşeceği ve bunlardan üçünü de burada eleyeceği alınan bilgiler arasında oldu.

**Balcı ve Altun En Güçlü İsimler..

Mevcut İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar'ın 2015 Genel Seçimlerin de Milletvekili Aday Adayı olacağını açıklayıp, yeniden İl Başkanlığına Aday olmayacağını açıkladıktan sonra hareketlenen AK Parti Ardahan İl Başkanlığı içim yarışan Aday Adaylardan şu an ki AK Parti Ardahan İl Başkan Yardımcısı Ayhan Balcı ve AK Parti Ardahan eski İl Genel Meclis Üyesi Sezai Altun'un isimleri en çok öne çıkan isimler olarak görülürken, AK Parti Ardahan İl başkanlığına yeniden Aday Adayı olan Nusret Koyuncu, 'genel merkez beni aday göstermezse de kongrede aday olacağım ve delegenin oyuna başvuracağım' ısrarını sürdürdüğü dikkat çekiyor.

Ardahan Haberleri **Emin: Ben Ezelden Partiliyim..

Ocak ayın da yapılacak olan AK Parti Ardahan İl Başkanlığı için adı ön planda olan Emekli Milli Eğitim Müdürü Beyzat Emin gazetemize yaptığı açıklamada neden AK Parti Ardahan İl başkanlığına Aday Adayı olduğunu açıkladı.
Refah Partisinden bu yana bu hareketin içinde olduğunu belirten AK Parti Ardahan İl Başkanı Aday adayı Beyzat Emin yaptığı açıklama da, ‘eğer partim, ülkeyi dünya lideri ülkeler arasına sokan AK Parti bana bu görevi verirse AK Parti İl Başkanılığını en iyi şekilde yapacağıma inanıyorum.’ dedi.
Uzun yıllar bir eğitimci olarak Ardahan’a hizmet vermeye hazır olduğunu belirten Beyzat Emin, görev verilse de verilmese de ben ezelden olduğu gibi bundan sonr da partimdeyim’ dedi.
Haberi ekleme saati: 22.27-27 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇARŞIDA Kİ HAYVANLAR AÇ ÖLÜRKEN
ONLAR DAĞA/BAYIRA YEM BIRAKTILAR..

Ardahan Haberleri **Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğünün ayılan bütçeyi harcamak için (!) her yıl aynı kareler ile adeta desinler için yabani hayvanlar için dağ/taşa yem bırakırken, kent içinde ki hayvanlar bir parça yem bulmak için gün boyu çöpleri karıştırdıkları görülüyor..
Ardahan'da, Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.
Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekibi Ardahan-Hanak arasındaki Şahin Tepesi yakınlarına yem bıraktılar.
Müdürlük yetkilileri geçtiğimiz yıllarda ki gibi bu yıl da kış dönemi için yaklaşık 5 ton ot, sakatat ve yemleri yaban hayvanlarına bıraktıklarını yürüttüklerini söylediler.
Haberi ekleme saati: 22.27-27 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AVŞAR'I AKRABALARI DA
AVŞAR'DAN AŞAĞI KALMADILAR..

Ardahan Haberleri Ardahan Hoçvan bucağına bağlı Hasköy'deki sanatçının akrabaları ile aynı köyde yaşayan vatandaşlar, köyün muhtarlığında bir araya gelerek, basın açıklaması yaptı. Köyün muhtarı Atilla Avşar, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili çıkan açıklamalarda kızları Avşar'ın hedef gösterildiğini belirterek, bunun yanlış olduğunu ifade etti. "Söz konusu saray bu milletin sarayıdır. Bu nedenle Kılıçdarolu'nun açıklamalarını, kızımız Hülya'ya yönelik açıklamalarını kesinlikle doğru bulmuyoruz, kınıyoruz" diyen Avşar, bu nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yaptırdığı saraydan dolayı teşekkür ettiğini söyledi.
Avşar, "Çünkü bugün o sarayda eğer Erdoğan oturuyorsa yarın benim torunum ya da Kılıçdaroğlu'nun yakını oturabilir. Önemli olan biz yapılanlara bakalım. Saraydan dolayı birileri eleştirilmesin ya da birileri hedef gösterilmesin" ifadesini kullandı. Söz konusu açıklamaya Hülya Avşar'ın alet edilmesini istemediklerini vurgulayan Avşar, sanatçı Hülya Avşar'ı aşiret olarak desteklediklerini, desteklemeye de devam edeceklerini belirtti.

''KINIYORUZ''
Sanatçının akrabalarından Muhittin Avşar (73) ise Kılıçdaroğlu'nun ifadelerini yakışıksız bulduğunu ifade ederek, "Bu sözlerden dolayı kendisini kınıyoruz. Kızımıza yönelik kullanılan bu ifadeleri kesinlikle kabul etmiyoruz. Hülya Avşar, dünyanın kabul ettiği bir sanatçı, sanatına saygı duyulmalı" şeklinde konuştu.

''BÜYÜK BİR HAKARET''
Köy sakinlerinden Güner Yılmaz da Hülya Avşar'a yönelik Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamaların bölgeyi ve Ardahan'ı üzdüğünü belirterek, şunları kaydetti: "Büyük bir hakaret olmuştur. Hemşehrimizin hak ettiği bir ifade değil. Hakaret olarak kabul ediyoruz. Ülke gündemini germenin dışında bir olay değil. Kılıçdaroğlu'nun Avşar'dan özür dilemesini istiyoruz. Çünkü Avşar Ardahan'ı temsil ediyor, buranın çocuğu. Bu nedenle Ardahan halkından özür dilemesi lazım. Kılıçdaroğlu, Ardahan'a geleceği sırada Ardahan'ın kendisini nasıl karşılayacağını düşünmesi lazım. Bu ifadeler sadece topluma zarar vermekten öte ifadeler değil."
Haberi ekleme saati: 22.23-27 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri..

Ardahan Haberleri Ardahan Görsel Sahne Sanatları Derneği Ardahan orta Oyuncularının düzenlemiş olduğu oyun, Halk eğitim salonunda seyircisiyle buluştu. Tiyatro vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Belediye Başkan Yardımcısı Levent Turan, tiyatronun ardından oyuncu ve Yönetmene çiçek verdi.
Ardahan Belediyesi” Sanata ve Sanatçıya Destek Olmaya Devam Edeceğiz” Başkan Yardımcısı Levent Turan, Belediye olarak bu tür organizasyonların arkasında olduklarını vurgulayarak, gençlerin yaptığı kısa süreli provalar’la çok güzel işler başardıklarını belirterek, “Gençlerimizin böyle profesyonelce bir oyun icra etmesi bizleri sevindirdi. Ben bu güzelliği bizlere yaşatan tüm gençlere teşekkür ediyorum” dedi. Metin Alan’da, Verdiği desteklerinden dolayı Belediye Başkanımız Faruk Köksoy’a teşekkür etti, konuşmasında destek isteyen Metin Alan, şu anda aramızda olamayan Belediye Başkanımız Sayın Faruk Köksoy’a bizlere verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu sergilediğimiz oyun eve giren hırsızların konu alındığı oyunu halkımıza ücretsiz olarak sunduk. Aldığımız olumlu tepkiler bizi çok mutlu etti. Mevcut kadroda bu işi seven birçok farklı mesleklerden bir araya gelmiş arkadaşlarımız var, Sanayide çalışan da öğrenci olan da işsiz olan da var, Destek bulduğumuz takdirde Hedefimiz bu tür etkinliklere devam ederek il dışına çıkmak, Ardahan’ın adını duyurmak olacaktır. diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 22.08-27 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GAZETECİ ABDULLAHOĞLU’NA TAZİYE..

Ardahan Haberleri CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak ile birlikte Avcılar’da gazeteci Murat Abdullahoğlu’nun evine taziye ziyaretinde bulundu. Annesi Yurdagül Abdullahoğlu'nun vefatından dolayı gazeteci Murat Abdullahoğlu ile aile bireylerine başsağlığı dileklerini ileten Öğüt ve Toprak, duydukları üzüntüyü dile getirdiler. Öğüt’e, gazeteci Türker Demirci ile Mustafa Küpeli de eşlik etti.
Haberi ekleme saati: 14.59-26 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN KARS'TAN UZAKLAŞTI!..

Ardahan Haberleri **SERKA YİNE ARDAHANLIYA İŞ VERMEDİ!..

Ardahan Valiliği ve SERKA’nın desteği ile İstanbul TÜYYAP'ta yapılacak olan ve 22-25 Ocak 2015 tarihleri arasın da Ardahan Valiliği da İstanbul’da düzenlenecek olan EMİTT –Doğu Akdeniz Uluslar arası Seyehat ve Turizm fuarında Ardahan Standının yeri belli oldu.
Ardahan Valiliği bu yıl 19. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat (EMITT) fuarına katılarak davetlilere Ardahanı tanıtacak.
Ardahan Valiliği bu yıl ki EMİTT Fuarı 2.kez kendi standını kuracak ve katılacak olan Ardahan bu yıl 12. Holde 136 M2 ‘lik bir yer satın alarak bu sene ne kadar iddalı olduğunu gösterdi.
Standı bu yıl Kars ve Iğdır'dan bir hayli uzakta olduğu görülen ve Kars 108 m2 ve Iğdır 725m2 lık ye alırken Ardahan’nın bu denli büyük yer alması merak uyandırdı. Geleneksel hale getirdiği fuarda Ardahan’nın en iyi standı ödülünü alması bekleniliyor.
Stand çalışmasını geçtiğimiz yılda Ardahan’lı olan bir Oganizasyon firması tarafından yapılmıştı.Geçen yıl yapılan organizasyon yoğun ziyaretçi akınına uğramış ve büyük beğeni toplamıştı. Bu yıl yapacak olan stand tasarımının ne şekilde olacağı merak konusu oldu.
Çünkü SERKA bu yıl bölge dışındaki Ardahanlı olmayan bir firma ile anlaştığı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 14.55-26 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÇÖP KOKMAYA BAŞLADI!..

Ardahan Haberleri **Ardahan Belediyesinin geçtiğimiz günlerde yaptığı ÇÖP İHALESİ bir türlü sonuçlanamıyor.

**Mafya değil, Başkanın köylüsü!..

Gazetelerimiz ve sitemizin günler öncesi dikkat çektiği ve bu haberler üzerine polisin ihalenin yapıldığı gün belediye de geniş güvenliği aldığı dikkat çekmiş ve 6 firmanın katıldığı ihale gerek belediyenin sözleşmeye eklemeyi unuttuğu bir çok madde yüzünden, gerek ise Belediye Başkanının köylüleri oldukları ileri sürülen işi alan firmanın tahmini fiyattan 409 TL. gibi yüksek bir fiyat vermesi nedeniyle ihalenin iptal edildiği duyuruldu.
Ancak son olarak geçen hafta toplanması gereken 3 Milyona TL.'ye yakın ihale komisyonun bir türlü toplanıp, kesin kararı vermediği ortaya çıkınca iki firmanın durumu KİK'e iletmek için kolları sıvadıkları bilgisi alındı.
Haberi ekleme saati: 12.11-26 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

POSOFLU KÖYLÜLER
İMC USULÜ İLE KANALİZASYON YAPTILAR..

Ardahan Haberleri **KANALİZASYONSUZ KÖYLERE DUYURULUR..

Ardahan'ın Posof İlçesine bağlı Kumlukoz (Ğume) köylüleri kış ortasında köylerinin kanalizasyon sistemini İMC usulü ile yapıyorlar.
İl Öel İdaresi ve Posof Kaymakamlığından aldıkları malzeme ve yardımlarla yarım asırdır bir türlü yapılmayan kanalizasyon sistemini kendileri döşemeye başlayan Kumlukozlu köylüler kar-kış demeden kazıdıkları kanallara döşedikleri borularlla köylerinin kanalizasyon sorununu gidermeye çalışıyorlar.

**BİR ÇOK KÖY KENTLER GİBİ KANALİZASYONSUZ..

Posof'a bağlı Ğume köylülerin 'İş başa düştü' diyerek İMC usulü ile köylerine yaptıkları kanalizasyon sistemi bekleyen bir çok köyü bulunan Ardahan'ın olduğu gibi İlçelerinin büyük bölümü hala kanalizasyonsuz.
Haberi ekleme saati: 12.09-26 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KONUK YAZAR
AKTAŞ SINIR KAPISININ ARDAHAN EKONOMİSİNE ETKİLERİ..

Ercüment Evren Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYakın zamanda açılacak olan Aktaş sınır kapısının Ardahan ekonomisine yaratacağı etkileri sektör sektör önceden tespit etmek, Ardahan halkı , esnaf ve ticaret erbabının bilgilerine önceden sunmak suretiyle oluşacak rant ve hareketliliğin diğer illerden önce Ardahan'a yönelmesi ve Ardahan ekonomisine değer katması için yapılması gerekenleri önceden bilmek, planlamak, ve hazırlıklara şimdiden başlamak gerektiği kanaatiyle bu hususlarda en doğru bilgiyi alacağıma inandığım kendisi de Ardahanlı olan Türkiye'nin bütün sınır kapılarında görev yapmış gümrük ve dış ticaret konusunda Türkiye'nin en değerli uzmanlarından biri olarak kabul edilen halende Türkiye'nin en büyük ihracat gümrüklerinden birini yöneten arkadaşıma sizler için sordum ve aldığım yanıtları sizlerle paylaşmak istiyorum. Gönül isterdi ki bu değerli uzman Ardahan'a Ercüment Evren çağrılsın ticaret ve esnaf odaları hatta üniversitemiz nezdinde vereceği derslerle bizleri yüz yüze aydınlatsın esnaf ve işsiz gençlerimize yeni ufuklar açsın. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da duyarsız STK larımız yüzünden bu görev yine sizlerin gazetecisine düştü. Yazımı sizlerden gelecek talep ve sorular doğrultusunda birkaç sayıda yayınlamayı planlamaktayım.

A)Kapının açılmasıyla birlikte talep artacak sektörler
1- Minibüs ve taksicilik başta olmak üzere ulaşım sektörü
2- Marketçilik başta olmak üzere gıda sektörü
3- Hazır giyim sektörü
4- Halı, ev tekstili ve mobilya sektörü(kullanılmış mobilya dahil)
5- Nakliye sektörü özellikle kamyon ve tır
6- Konaklama ve otelcilik sektörü
7- Lokantacılık sektörü
8- Tarım makinaları sektörü
9- Tekel ve içki bayileri

Kapının açılmasıyla talep azalacak sektörler
1- Akaryakıt dağıtım istasyonları
2- Yaş meyve sebze sektörü
(Ancak bu sektörler yapacağı ihracat çalışmalarıyla durumu lehlerine çevirmeleri mümkün olacaktır.)
Yukarıda talep artışı beklenen sektörlerde işletmelerin önceden muhasebe ve finans durumlarını bu talebe hazır hale getirmeleri gerekmektedir.
İlk etapta yapmaları gereken ilimizde iç gümrük bulunmadığı ve gümrükleme işlemlerini çevre illerde yapma sıkıntısını ve masraflarını ortadan kaldırmak için Vergi dairelerine müracaat edip özel fatura almaları ve satışlarını bu faturalar ile yapmalarıdır. Bu sayede ihracat beyannamesi açma ve iç gümrük zorunluluğunu bypass ederek gümrüklemelerini Aktaş kapısında rahatlıkla yapabilecekler hemde sattıkları ürünlerden KDV iadesi alarak daha rekabetçi olacaklardır. E. E.E.

**2014 YILININ
ARDAHAN'IMIZ AÇISINDAN ÖZETİ..

Ardahan'ımız açısından 2014 yılının kısa bir özetini çıkaracak olursak
Tarımsal mekanizasyon verilen desteklerle artmış buna karşın toprağı işlemeyen üretmeyen köylümüz ağır bir kredi borç yükü altına girmiştir.
Hayvan fiyatlarındaki mevsimsel artışa paralel malını satarak borcunu ödeyenler karlı çıkmış yüksek maliyetlerle besi sığırı alarak kışa girenleri bahara zor günler beklemektedir
Eğitim altyapı yatırımları yoğun bir şekilde devam etmiş şuan Ardahan'ın derslik açığı nüfusunda azalmasıyla yok denecek kadar azdır. Ancak eğitim kalitesi hala çok düşük seviyede Ercüment Evren olup en önemli sebebi branş öğretmen açığı , eğitim araç ve gereçlerinin il milli eğitim depolarında çürümeye terk edilmiş olması, okullardaki sosyal aktivite eksikliği ile çocukların okullarına motivasyon sorunlarına bağlanmalıdır.
Vekillerimiz açısından baktığımızda 2014 yılında da muhalefetten çok fazla bir şey beklenmeyi düşünüldüğünde iktidar vekili konjektürel gelişmelere paralel Ardahan'a yapımına başlana iller arası yollar ile bir çok il de İŞKUR tarafından yürütülen yat al maaşını projesi dışında Ardahan'ın hiçbir sorununa çare üretmemiş Ardahan'dan ve Ardahanlıdan kopuk geçirdiği yıllarına bir yenisini eklemiştir. Gelecek seçimlerde hangi iddia ile seçime gireceği merak konusudur.
Belediyecilik yönünden 2014 yılı yeni seçimlere sahne olmuş bir önceki seçimleri uzak ara kazanan ve kendisinden çok şey beklenen iktidar belediyesi önceki dönemde ki beceriksizliği ,ürettiği projelerin yetersizliği ve kalitesizliği ile Ardahan'ı getirdiği modern şehircilikten çok uzak nokta seçimleri sadece birkaç oyla kazanmasına neden olmuştur. Aynı zihniyetin devamı halinde bu döneminde Ardahan için kayıp bir dönem olacağı açıktır.

**Fakir Yılmaz'a Not..

Sevgili dostum fakir bey Sarıkamış harekatı Erzurum'a doğru ilerleyen ve Köprüköye kadar gelen Rus kuvvetlerinin bura da durdurulması sonucu Ruslara takviye gelmeden kalan kuvvetlerini yok etmek için başlatılan bir çevirme harekattır bu harekat ile bir çok Rus Tugayı etkisiz hale getirilmiş ancak talihsizlik sonucu 3 alay tipiye yakalanmıştır. Toplam ölü sayısı 50 bin civarı olup, bunların en az yarısı savaşarak yada salgın hastalıktan ölenlerdir harekatın tek bir amacı vardır..
Rusların batıya ilerleyişini durdurmaktır Saygılarımla..
E.E.

ARDAHAN DA KİM MİLLETVEKİLİ ADAYI OLACAK?
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Havalar soğuk olsa da..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGün geçtikçe iyiden iyiye etkisini gösteren hava sıcaklığına karşın siyaset arenası bir hayli ısınmaya başladı.
Ardahan Haberleri Başta Ardahan’da en az bir milletvekilliğini garanti sayan CHP’de olmak üzere hemen her partide yaşanan kıpırdamanın iktidar partisinde ki İl başkanlığı yarışını da hareketlendirdi.
Daha dün ‘Kim milletvekili aday adayı olması beklenen Yunus Baydar’ın yerine aday olacak?’ denilen AK Parti’de bugün aday sayısının 9 olması beni de şaşırttı..
Gerçi valilik ve diğer resmi siteler de al yapıştır yapıp, Ardahan’ın gerçek gündemini yazıp durmazsam şaşırmayacağım ..
Çünkü bir çok konu gibi bizim yazıp gündem de tuttuğumuz Ardahan’da ki siyasette biz yazdıkça hareketleniyor..
Yoksa kendi evinin yolunun buzdan, taşan kanalizasyonlardan donduğunu görmeyip, resmi kurum idarecilerinin haberleri dışında haber yapmayanlar yüzünden Ardahan’da ki siyasette, ticarette, sosyal hayatta donacak..
Evet, dün STK’lar da, Kent Konseyin de, bugün ATSO’da ki irili ufaklı seçimleri ısındırdığımız gibi Ardahan’da ki siyasette gün geçtikçe kızışmaya başladı gibi..
Bakın işte Mete Özdemir bile o sıcaklığı görüp geldi.
Kısacası Ardahan’da hava soğuk olsa da siyaset çok sıcak..

**CHP’nin Başkanı Kim Olacak?..

Sarıgül’ün yeniden parti kurma çalışmalarının startını verdiği, Ömer Fakir Yılmaz Türkoğlu’nun DSP’den milletvekili adayı olmaya hazırlandığı, AK Parti’den İl Başkanları sayısının arttığı şu günlerde milletvekili aday adayı olacağını belirtip, CHP Ardahan İl Başkanlığı görevinden, pardon Yardımcılığından istifa eden Eczacı Yunus Dündar’ın yerine kim gelecek tartışmaları başladı..
Dündar’ın bizlerin de oluşturduğu kamuoyu ile kongreye giden CHP Ardahan İl Örgütünün İlimdar Senem dönemin de Senem’den daha çok İl Başkanı olduğunu bilen biri olarak, Dündar’ın gitmesiyle bu tablonun değişip, değişmeyeceğini de merak edilen diğer bir konu..
İlimdar Senem’in, Dündar’ın gölgesinde çıkamadığıyla eleştirilmesi, Dündar’ın ise partinin iplerini elinde tutma hırsıyla parti de adam bırakmaması genel seçimlere doğru giden CHP’nin yeni İl Başkanının kim olacağı sorusunu daha da önemli hale getirmektedir..
Mete Özdemir’in bu kez de milletvekili aday adayı olmak için Ardahan’a geldiği, Öğüt’ün, ‘Ben olmazsam CHP kayıp eder açıklaması’ ve CHP Genel Merkezinin ön seçime sıcak bakmaması CHP’de ki soru işaretlerini arttırırken bu partiyi seçime götürecek olan İl Başkanının kim olacağı yönünde ki soruya cevap vermek CHP kadar zor bir durum..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
31 Aralığa kadar..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın nüfusunun artıp, artmadığını bir hafta sonra yapılacak olan Adrese Dayalı Sistemi sonucu belli olacak..
1992 Yılında 175 Bin nüfusla yeniden vilayet olan ama beklenen yatırım ve gelişmelerin olmaması dolaysıyla gün geçtikçe nüfusu eriyen ve bugün 105 binlere kadar düşen kent geneli bu nüfusuyla nüfusuyla Gayri Safi Milli Hasılattan aldığı pay ile ne kadar hizmet alabilir ki?..
Evet bir hafta kalan yeni nüfus sayımı öncesi başta dernekler olmak üzere, Ardahan dışında ki Ardahanlılar bir haftalığına Ardahan’a nüfuslarını alabilirler mi?
Yada belediyelerin öncülük ‘Ardahan dışındakiler bir haftalığına da olsa nüfus kaydınızı Ardahan’a getirin’ adlı bir kampanya başlatılabilir mi?

**Ayıptır, Ayıp..

Ardahan’ın da aralarında bulunduğu kent ve köyleri kurtarmak için yazlık elbiseleri ile Ruslara karşı taarruza geçip Sarıkamış Allahuekber dağlarında donarak hayatlarını kayıp eden askerleri anmak için düzenlenen törenler için bastırılan davetiyelerin lükslüğü gerçekten de utanç verici bir durumdur..
Efendim, şehidimize can kurban olsun denilerek, örtünmek istenen ama o lüks davetiyelere ödenen paralar ile başta Sarıkamış’ta ki şehit ailelerini olmak üzere o üzerilerinde elbiseler olmadığı için donan onca askerlerin ailelerini derinden üzmektedir..
Çünkü derdin onları anlamktansa onlar adına düzenlenen etkinliğin faturasını kabartmak olduğunu o lüks davetiyeleri gören herkes anlar..


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAŞKAN TESİSLERİ
ÜNİVERSİTEDEN GERİ ALACAK..

Ardahan Haberleri **AMACI DIŞIN DA KULLANILIYOR..

Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu ilçesi sınırları için de bulunan Çıldır Gölü kenarında bulunan ve Ardahan Üniversitesine kiralanan tesisler amacı dışında kullanıldığı gerekçesiyle geri alınacak.
Konu hakkında bir açıklama yapan Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu kendisinden önce Ardahan Üniversitesine verilen Göl Tesislerinin amacı dışında kullanıldığını, bu nedenle geri alacaklarını açıkladı.
Üniversiteye bu yönde başvuruya hazırlandıklarını belirten Çıldır Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu tesisleri alıp, belediye tarafından işleteceklerini belirtti.

**Valilik Otelcilik Yapacak..

Öte yandan 22 yıldır bir türlü bitirilip, hizmete giremeyen Ardahan-Ardanuç yolu üzerinde bulunan Yanlızçam Uğurludağ Kayak Tesislerinin yakınında bulunan alanda yaptırılan Dağ Otelinin kiraya verilmekten vazgeçildiği ve Ardahan Valiliği İl Özel İdaresi tarafından işletileceği öğrenildi.

**Turizm Yüksek Okulu Öğrenci Alacak..

Çıldır Gölü kenarında bulunan Çıldır Belediyesine ait tesisleri amacı dışında kullandığı ileri sürülen Ardahan Üniversitesi yeni bir yüksek okul daha açıyor.
Alınan bilgilere göre Ardahan Yüksek Turizm Okulu açacağı öğrenilen üniversitenin bu okula 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı döneminde öğrenci alacağı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 12.59-26 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÜYE OLURSANIZ
TOKİ POSOF'A KONUT YAPACAK..

Ardahan Haberleri Ardahan ve Göle'ye yapılan TOKİ Kpnutlarının bir benzerinin de Ardahan'ın Gürcistan'a komşu ilçesi Posof'a da yapılması için çalışmalar başlatıldı.
Uzun yıllar CHP Belediye Başkanlığı yaptıktan sonara son yerel seçimler de AK Parti'ye geçip, bu partiden aday olduktan sonra Posof Belediye Başkanı seçilen Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar yaptığı açıklama da Posof'a TOKİ tarafından konut yapılacağını duyurdu.
TOKİ'nin Posof'a konut yapması için bu yönde istek ve talep olması gerektiğini duyuran AK Partili Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar başta yurt dışında ki Posoflular olmak üzere emekli ve iş adamı tm Posofluların başvuru yapıp, talepte bulunması halinde plan ve projesi hazırlanan TOKİ Konutlarının bir an önce yapılacağını duyurdu.
Posof Belediye Başkanının konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle;
Herşeyin en güzeline layık olan ilçemiz Posof ‘a Hizmet parolası ile çıktığımız bu yolda Toki konusun da daha önce yapmış olduğumuz
açıklamalarda aşama kaydettiğimizi belirmiştik . Bugünkü geldiğimiz nokta da TOKİ için başvuru süreci başlamış olup hemşirelerimizin başvurularını ve her türlü bilgi belge için Posof Belediyesi telefonundan 0478 511 2015 ‘e ulaşarak bilgi alabilirler . İlçemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum tüm hemşehrilerimi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum .
Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar
Haberi ekleme saati: 12.59-26 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE BİTMEDİ
KARS AÇILMAK ÜZERE..

Ardahan Haberleri **KARS'A YENİ BİR HASTANE DAHA..

Ardahan'ın Göle İlçesinde yapımı devam eden ve 2013 yılının Ekim ayın da biteceği söylenen ancak 2104 yılı bitmesine karşı hala bitirilemeyen Göle Devlet Hastanesinin akıbeti hala belli olmazken Kars'ya yaptırılan yeni hastane hizmete açılmak üzere.
Kars'ta açılmak üzere olan ve teslim edildiğinde toplam 256 yataklı olacak olan Kars Harakani Devlet Hastanesi hizmete açılmaya hazırlanırken, AK partili Ardahan Milletvekilinin ilçesi Göle'de yaklaşık 3 yıldır inşaatı süren ama bir türlü bitmeyen Göle İlçesinin Yeni Hastanesi daha beton haliyle hizmete gireceği günü bekliyor.

**HARAKANİ DEVLET HASTANESİ 41 MİLYON TL’YE MAL OLDU

Ardahanlı Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Atıf Deniz'in başında bulunduğu Kars’ta 256 yatak kapasiteli hastanenin yapımı tamamlandı. Modern Hastaneye Harakani ismi verildi.
Haberi ekleme saati: 12.54-26 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN BELEDİYESİNE ASANSÖR..

Ardahan Haberleri Ardahan Belediyesi, engelli bireylerin belediye hizmet binasını engel olmadan, rahat bir şekilde kullanabilmeleri amacıyla, engelli asansörü ve WC’si ile hissedilebilir yüzey yol çalışması yapıldı.
Ardahan Belediyesi, Görme engellilere, hissedilebilir yol ve bireylerin güvenli bir şekilde gidecekleri istikamette yönlendirilmeleri amacıyla kaldırım çalışmaları yapılmaya devam edilmektedir.
Görme engelli bireylerin güvenli bir şekilde durmalarını veya yön değiştirmelerini sağlamak amacıyla engellilere engelsiz bir yaşam sunmaya dönük örnek çalışmalarına yenilerini eklemeyi sürdürüyor.

**Engelli asansörü yapıldı..
Başkan Köksoy, 2. döneminde ise belediye hizmet binasını,Engelli vatandaşların rahat bir şekilde kullanabileceği hale getiriyor.
Engelli asansörü hizmete girdi.
Köksoy, yaptığı açıklamada Belediyeciliğin insanların hayatlarını kolaylaştırma, yaşam şartlarını iyileştirme sanatı olduğunun altını çizdi. Başkan Köksoy, Biz de bunu yapmaya gayret ediyoruz. Her sosyal grubun ihtiyaçlarını tespit edip, o ihtiyaçlara cevap vermek bizim hem belediyecilik hem de insanlık vazifemizdir dedi.

**Belediye binası engelsiz..
Belediye binasını da engelsiz hale dönüştürdüklerine işaret eden Köksoy, konuşmasını şöyle sürdürdü: Engelli asansörü ve WC’si ile engelli vatandaşlarımız rahatlıkla, hiç kimsenin yardımı olmadan belediye hizmet binasına girebilecekler; işlemlerini tamamladıktan sonra da ayrılabilecekler.
Haberi ekleme saati: 11.23-26 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

WEB'ÇİLEBİR ARAYA GELDİLER..

Ardahan Haberleri Esnafının olduğu gibi resmi kurumlarının bir çoğu internet sitesiz olan Ardahan'da wep sitesi yapımcıları bir araya geldiler.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından İlçe Müdürlüklerine Web Sitesi oluşturulmuş olup, Ardahan'da İlçe web sitesi sorumlularına İl web sitesi sorumlusu Sosyolog Abdullah AKGÜN tarafından Ardahan Tarım Müdürlüğü toplantı salonunda web sitesi eğitimi verildi.
Haberi ekleme saati: 11.18-26 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLI İŞ ADAMLARI
TRAFİK KAZASI GEÇİRDİLER..

Ardahan Haberleri **Oktay Aktaş, Levent ve Kürşat Pehlivan Trafik kazası Geçirdiler..

Ardahanlı İşadamlarından Oktay Aktaş, Levent Pehlivan ve Kürşat (Sezer) Pehlivan bir yakınlarının İstanbul’da ki cenazesine giderlerken Ardahan-Erzurum yolun da trafik kazası geçirdiler.
Alınan bilgilere göre kendi özel araçları ile Ardahan’dan Erzurum’a doğu giden Ardahanlı iş adamlarının Erzurum’a bağlı Oltu ilçesi yakınlarından yolun buzlu olması nedeniyle şarampole yuvarlandıkları öğrenildi.
Kazayı hafif yaralarla atlatan iş adamlarının durumlarının iyi olduğu bilgisi alınırken, kaza geçiren aracın kullanılmaz hale geldiği öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 10.05-26 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kongrede de yalnız kaldılar..

Ardahan Haberleri **KENAN YILDIZ ADAY DEĞİLİM..

Ardahan’ı Bölgesel Amatör Liginde temsil eden Serhat Ardahan Spor’da kongre öncesi sessizlik sürüyor.
Ardahan’ı BAL ligin de temsil eden Serhat Ardahan Spor yöneticilerinin ligin birinci yarısında yakalanan atmosferi ortaya koydukları gereksiz tutum ve davranışlar nedeniyle son 4 hafta da bozmaları ile sarsmaları ardından takıma yönelik yaşanan ilgisizliği arttırınca kulüp, kongre öncesi adeta terk edilmiş duruma düştü.
3 Ocak’ta kongreye gidecek olan ve geçtiğimiz günlerde kulüp hesapları da denetime alınan Serhat Ardahan Spor’un yaşadığı bu olumsuz havayı nasıl olup, dağıtacağı merak edilirken, muhalif tarafın mevcut yönetimin aynı isimler ile seçime gittiklerini açıklaması ile iyiden iyiye kenara çekildikleri de dikkatlerden kaçmadı.
Kongre de aday olacağı ileri sürülen Ardahanlı İşadamı Kenan Yıldız’ın ‘Aday değilim, mevcut yönetimin yanlış turum ve davranışları kamuoyunu olmadığı gibi bizi de tatmin etmiyor. Yine de Allah işlerini var etsin.’ diyerek 3 Ocak’ta aday olmayacağını açıklamasıyla iyiden iyiye gündem de düşen takımın yöneticilerinin iyiden iyiye yalanız kalmalarına neden ortaya koydu.
Lig arası Antalya’ya kampa gidecekleri yönünde bilgilerin de alındığı Serhat Ardahan Spor’un adeta dağılan takımı ve kulübü nasıl olup yeniden toparlayacağı da merak edilen konuların başın da gelmektedir.
Haberi ekleme saati: 23.18-25 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Mete Özdemir
Bu Kez Vekil Adayı..

Ardahan Haberleri 20 Yıla yakın bürokratlık yaptığı Ardahan’ın beleidye başkanı olmak için geçtiğimiz yerel seçimler de CHP’den Belediye Başkan Adayı olan ve az bir oy ile seçimleri kayıp eden Mete Özdemir bu kez milletvekili aday adayı olmak için kolları sıvadı.
Uzun süre Ardahan Köy Hizmetleri ve İl Özel İdare Genel Sekreterliği yapan Mühendis Mete Özdemir 2015 Genel Seçimleri öncesi geldiği Ardahan’da nabız yoklamaya başladığı görülüyor.

**ÖN SEÇİM BASKISI SÜRÜYOR..

Öte yandan geçtiğimiz gün CHP İl Başkan Yardımcılığı görevin de istifa eden Yunus Dündar'ın start verdiği CHP Ardahan'da ön seçim yapılması için partililerce CHP Genel Merkezine baskı yapıldığı dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 23.18-25 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İLÇELERDEN HABERLER..

Ardahan Haberleri **GÖLELİ İDARECİLER KÖYLERİ GEZDİ..

Ardahan'ın en büyük ilçesi Göle Kaymakamı Zafer OKTAY beraberinde İlçe Jandarma Komutanı Serdar KENĞER, İlçe Emniyet Müdürü Fatih ULUKAYA, İlçe Nüfus Müdürü Süleyman ÇELENK, Vakıf Müdürü Mustafa DEMİR, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Doğan PALA, KHGB Teknikeri Yusuf DAŞ ile birlikte ilçeye bağlı Sürügüden, (Heve) Yanatlı (Varginis) ,Karlıyazı (Kirziyan), Tellioğlu, Yavuzlar (Üçkilise) ,Ağılyolu (Arpeşen) köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla ve köy muhtarlarıyla sohbet ettiler.
Yapılan ziyaretlerde okullar ziyaret edilerek, öğretmenlerle toplantılar yapıldı. Yine yapımı devam eden taziye evleri incelenerek görüş alışverişinde bulunuldu.
Ziyaret sırasında vatandaşların talepleri alınarak ilgili daire amirleri tarafından not edildi. Göle İlçe Kaymakamı Zafer OKTAY yaptığı açıklamada kısa sürede büyük çoğunluğunu ziyaret ettiğimiz 53 köyümüzün tamamını ziyaret ederek, sorunları ve ihtiyaçları tespit edeceklerini,önümüzdeki yılın yatırım programı için hazırlık yapıldığını, vatandaşların sorunlarını ilk ağızdan duyarak acilen çözme yoluna gidildiğini ve bu sayede vatandaşa sunulan hizmetin hızlı bir şekilde ulaştırmanın hedeflendiğini belirtti.

**Eğitim Toplantısı..

Göle Kaymakamı Zafer OKTAY'ın başkanlığında İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt ÖZALP, Şube Müdürleri, Halk Eğitim Müdürü Halil ARAS ve ilçemiz merkez ve köy tüm okul müdürleriyle bir toplantı düzenlendi.Toplantıda ilçemizde yapılması planlanan eğitim projeleriyle ilgili bir değerlendirme yapılarak okul müdürlerinin fikirleri alındı.

Ardahan Haberleri *ÇILDIR KAYMAKAMINDAN MHP'YE ZİYARET..

Ardahan'ın Gürcistan ve Ermenistan'a komşu olan sınır ilçesi Çıldır Kaymakamı Tamer KILIÇ, kurumların düzenlediği etkinliklerin yanı sıra siyasi parti temsilcilerini de ziyaret ediyor. MHP Çıldır İlçe Teşkilatını ziyaret eden Kaymakam KILIÇ, ilçenin genel durumu hakkında bilgiler alırken parti yöneticilerinin dile getirdikleri ilçe sorunları ve çözüm yolları hakkında bilgi alış verişinde bulundu.
Kaymakam Tamer KILIǒın ziyaretini değerlendiren MHP ilçe başkanı Gürşad ŞÜKRÜOĞLU ve Çıldır Ülkü Ocakları Başkanı Volkan TOPKAYA, ziyaretten çok memnun olduklarını Çıldır’ın birçok sorununu dile getirerek önerilerini anlattıklarını dile getirdiler.

**KURUM AMİRLERİYLE DE YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ..

İlçemize atandığı ilk günden bu yana her fırsatta kurumlar arasında ortak çalışma ve koordinasyona verdiği önemi vurgulayan Kaymakam KILIÇ, kurum amirleri ile sık sık bir araya geliyor. Yapılan toplantıda Kaymakam KILIÇ, kurum yetkililerinden bilgi aldı. Kurum amirlerinin, kurumlarıyla ilgili sürdürülen çalışmaları dinleyen KILIÇ, vatandaşlara daha iyi hizmet sunulabilmesi için devletin tüm birimleriyle gereken ne varsa yapılması gerektiğini belirtti.

Ardahan Haberleri **Damal'da Spor Toplantısı..

Ardahan'ın Alevi ilçesi Damal'da Kaymakam Abdurrezzak CANPOLAT ve Belediye Başkanı Ergin ÖNAL'ın katıldığı spor toplantısında ilçe de gençlere ve çocuklara yönelik spor faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi.
Alınan bilgilere göre Kayak, Yüzme, Futbol, Basketbol v.b. spor branşlarına Damal'da ki gençlerin ve çocukların teşvik edilmesi, yetenekli gençlerin ve çocukların iyi birer sporcu olmaları yolunda gerekli maddi ve manevi desteğin sağlanacağı konu alınmıştır.
Ayrıca Damal Spor Kulübünün kurulması ve geliştirilmesi ile ilgili görüşülüp, Damal Spor Kulübünün temelleri atıldı.

Ardahan Haberleri **Hanak Kaymakamı da Köylerdeydi..

Ardahan'ın Hanak İlçesi Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, köylerin sorunlarını ve ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek amacıyla kalabalık bir heyetle köy gezilerine devam ediyor.
Hanak Kaymakamı Mehmet Balıkçılar beraberindeki heyet ile birlikte İlçeye bağlı köylerden Ortakent (Büyük Nakala), Sevimli (Vel), Arıkonak (Konk) , Dilekdere (Hoşuret), Binbaşak (Gügübe), Börk köylerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu ve vatandaşların sorunlarını dinledi.
Kaymakamın ziyaret ettiği köylerdeki okul, sağlık evi ve camileri de ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Ardahan Haberleri **Posof Kaymakamı Askerleri Ziyaret Etti..

Ardahan'ın Gürcistan'a omşu ilçesi kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu Türkiye-Gürcistan Sınırında bulunan 1. Hudut Bölük Komutanlığını ziyaret etti.
1. Hudut Bölük Komutanı Üsteğmen Abdullah Ülger tarafından karşılanan Kaymakam Alibeyoğlu, komutanlığın faaliyetleri hakkında bilgi aldı.
Daha sonra Yeniköy Karakolu ve Yurtbekler (Caksuyu) Karakolu’nu ziyaret eden Alibeyoğlu incelemelerde bulundu ve vatani görevini yapan askerlerle bir süre sohbet ettikten sonra Mehmetçiklere hayırlı tezkereler dileyerek ziyaretlerini sona erdirdi.

**ÖĞRENCİ YURTLARINI UNUTMADI..

Posof Kaymakamı Ufuk Özen ALİBEYOĞLU başında bulunduğu ilçede ki Halitpaşa Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ve Posof Çok Programlı Lise Öğrenci Yurdu’nu da ziyaret etti. Milli Eğitim Müdürü Fikret YILMAZ’dan yurt ve öğrenciler hakkında bilgi alan ALİBEYOĞLU, öğrencilerle birlikte yemek yedi.Yemeğin ardından toplantı salonunda öğrencilerle sohbet ederek öğrencilerin eğitimi hakkında bilgi aldı.
Haberi ekleme saati: 23.09-25 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan’da 55 Çift Boşandı..

Ardahan Haberleri Türkiye'de 2013 yılında boşananların yüzde 79'u evliliklerinin ilk yılı boşandı. İlk yıl boşanmaların illere göre yüzdelik diliminde Diyarbakır 19'uncu, Şanlıurfa 44'üncü olurken, Yalova ilk sırada, Ardahan son sırada yer aldı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, evliliklerinin ilk yılında boşananların illere göre yüzdelik dilimini açıkladı. Uras'ın verdiği bilgilere göre, 2013 yılında 125 bin 305 çift evliliklerini sonlandırdı. Boşanmaların yüzde 79'u evliliklerin ilk yılında gerçekleşirken, ikinci yıl boşananların oranı yüzde 13, geri kalanlar ise yüzde 8'ini oluşturdu.

Yalova İLK SIRADA

Evliliklerinin ilk yılında boşananların oranı en yüksek kent yüzde 88 ile Yalova olurken, Ardahan yüzde 55 oranıyla son sırada yer aldı. İllerin oranları ise şöyle:

"Yalova 88, Niğde 88, Bilecik 87, Tunceli 86, İzmir 86, Manisa 84, Karabük 84, Antalya 83, Kahramanmaraş 83, Kastamonu 83, Hakkari 82, Kırıkkale 82, Sakarya 82, Bursa 82, Nevşehir 82, Muğla 81, Mersin 81, Şırnak 81, Diyarbakır 81, Kilis 81, Hatay 81, Denizli 81, Iğdır 81, Ankara 81, Adana 81, Kocaeli 81, Eskişehir 80, Osmaniye 80, Balıkesir 80, Samsun 80, Yozgat 79, Çankırı 79, Çanakkale 79, Aydın 79, Aksaray 79, Kırklareli 78, Tokat 78, Gaziantep 78, Ağrı 78, Çorum 78, Zonguldak 78, Bingöl 78, Düzce 78, Şanlıurfa 78, Kayseri 78, Artvin 77, Edirne 77, Kütahya 77, Tekirdağ 77, Giresun 77, Adıyaman 76, Trabzon 76, Rize 76,Kars 76, Amasya 76, Sivas 76, Sinop 75, Bolu 75, Siirt 75, Isparta 75, Karaman 75, İstanbul 75, Mardin 75, Bayburt 74, Ordu 74, Batman 74, Kırşehir 74, Elazığ 74, Uşak 73, Konya 72, Bartın 71, Burdur 71, Van 71, Bitlis 71, Malatya 70, Afyonkarahisar 70, Gümüşhane 70, Erzurum 70, Muş 68, Erzincan 68, Ardahan 55."
Haberi ekleme saati: 22.54-25 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN MERKEZ DE BAHAR, KÖYLERDE KIŞ!..

Ardahan Haberleri Son bir haftadır bahar günlerinden kalma günler yaşanan Ardahan merkeze kaırışık köylerde kış tüm ağırlığı ile devam ediyor.
Ardahan'da taşımalı eğitim nedeniyle bir minibüsle köylerine dönmek için yola çıkan 13 öğrenci ile 4 köylü, yoğun kar yağışı ve tipi yüzünden 3 saat mahsur kaldı. Köylerine 1 kilometre kala mahsur kalan öğrenciler ile yolcular, bir saatlik çalışma sonucu kurtarıldı.
Ardahan merkeze taşımalı eğitim için gelen Sarıyamaç (Sırazgom) köyünden 13 öğrenci saat 15.00'de çıkış ziliyle birlikte 20 kilometre uzaklıktaki köylerine dönmek için Aytaç Ulutaş yönetimindeki 75 M 0072 plakalı minibüse bindi. Öğrencilerle birlikte köye gitmek isteyen 4 yolcuyu taşıyan minibüs, Yokuşdibi (Lori) ile Sarıyamaç Köyü arasında tipi nedeniyle yolda kaldı.
Aniden bastıran kar ve tipi nedeniyle yol alamayan minibüste mahsur kalanlar, cep telefonu ile yardım istedi. Sarıyamaç Köyüne 1 kilometre kala mahsur kalan öğrenciler ve 4 köylüyü kurtarmak için Ardahan İl Özel İdare Müdürlüğü harekete geçti.
Tipi ve sis nedeniyle görüş mesafesinin yer yer sıfır olduğu yolda yaklaşık 1 saat süren çalışma sonucu minibüse ulaşıldı. Yaklaşık 3 saat sonra kurtarılan öğrenciler ile yolcular köylerine götürüldü. Yolda mahsur kalan öğrenciler çok üşüdüklerini ve acıktıklarını belirtti. Öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

**Posof'ta da kış..

Ardahan'ın Posof ilçesinde öğleden sonra başlayan kar yağışı hayatı etkiledi.
Posof ilçesinde bugün öğleden başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı sonucu Posof- Damal karayolu arasındaki Ilgar Dağı geçidinde ulaşım durma noktasına gelirken, yoğun sis nedeniyle görüş mesafasi 1 metreye kadar düştü. Kar yağışı cadde üzerinde tezgah açan pazarcı esnafını da zor durumda bıraktı. Tezgahlarının üzeri karla kaplandığı için pazarcılar erkenden sergilerini topladığı görüldü.
Haberi ekleme saati: 22.13-25 Aralık 2014 Kaynak: Ajanslar
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sarzepliler Gece Yapıyor..

Ardahan Haberleri **FOX TV HABER MÜDÜRÜ DE DAVET EDİLDİ..

Başta İstanbul'da olmak üzere ülkenin bir çok yerinde bulunan dernekler ard arda düzenledikleri KAZ geceler ile gündeme gelmeye devam ediyorlar.
Merkezi İstanbul’da bulunan Ardahan İli Sulakyurt (Sarzep) Köyü Derneği Kaz Gecesi yapıyor.
10 Ocak 2015 Tarihin de yapılacak olan Kaz Gecesine tüm Ardahanlıları Davet eden Sılakyurt (Sarzep) Köyü Derneği Başkanı ve Ardahan Federasyonu Başkanı Yener Bayrakçı, Sulakyurt Köyü Derneği
Kaz Gecesi
Sefaköy Küçükçekmece Klas Düğün Sarayı
Saat: 19.00-24.00 - Tarih 01.10. 2015 - Bilet 50 TL.
Aynı Zaman da Ardahan Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Ardahan Sulakyurt Dernek Başkanı Yener Bayrakçı programı ile yapacakları geceye tüm Ardahanlıların davetli olduğunu söyledi.
Haberi ekleme saati: 22.09-25 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Anadolu Şubeden Köprülüye..

Ardahan Haberleri Köprülü Beldesinin ihtiyacı olan Çok fonksiyonlu Yazıcı-Tarayıcı-Fotokopi Cihazını Köprülü Derneği Anadolu Şübesinin öncülüğünde kısa bir süre içerisinde Köprülülerin desteği ile alınıp Köprülüye gönderildi. Şübeden yapılan açıklama şöyle "Köprülü Beldesi İlköğretim okulumuz için başlatmış olduğumuz yazıcı için destek ve katkılarını bizlerden esirgemeyen tüm köylülerimize teşekkür ederiz.Okul müdürümüzün istediği yazıcı cuma günü itibariyle alındı .Erzurum bölgeye yollandı yetkili servis götürüp kurulumunu yapacaktır.Ayrıca yanında 2 set yedek toner yollandı.
Hayırsever kardeşlerimiz isim yazılmasını istemedi ama biz yazmayı doğru buluyoruz. Amaç birlikte bir şeyleri başarmak olacaktır.
Katkı sunan kardeşlerimiz. Melahat AKKOÇ, İlhami ÖYILDIRIM, Aslan Özyıldırım, Yüksel ÖZAKDAĞ, Volkan KAVAK, Muhammed POLAT, Orhan KURŞUN, Erkan ÖZÇELİK, Erkan SARIKAYA, Öztürk ÖZDAĞ, Cavit KAVAK, Taner KARAKOYUN, Oktay KARAKOYUN, Özcan KAVAK, Kenan KAVAK, Gökçen AVŞARLI, Eser AKKOÇ, Müntaz AKKOÇ, Yıldırım SARIKAYA, Gürbüz AKKOÇ, Alihan SARIKAYA, Çoşkun AKKOÇ, Metin KAVAK, Hakan SARIKAYA, Erdinç SARIKAYA, Kurbani KAVAK, Metin KAVAK, Aşkın ÖZAKDAĞ, Ercan SARIKAYA, Levent SARIKAYA, İlter SARIKAYA, Reşat SARIKAYA
Emirhan AKKOÇ, Yılmaz ÖZOĞURLU, Güner GÖNET, Ferdin ÖZOĞURLU
Haberi ekleme saati: 21.49-25 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Tek depo ile Edirne'den Ardahan'a

Ardahan Haberleri Peugeot Türkiye, 130 beygir gücündeki yeni turbo benzinli PureTech motorunun verimliliğini ve yakıt ekonomisini Türkiye yol şartlarında ispat etmek üzere Volkan Işık Akademi ve TOSFED ile yola çıktı. Yeni Peugeot 308 1.2l 130 hp PureTech benzinli motor ile gerçekleştirilen test ile Edirne'den Ardahan'a en düşük yakıt tüketimini elde ederek ulaşmak hedeflendi. Peugeot 308 1.2l 130 hp PureTech manuel şanzımanlı Allure versiyonu ile, 100 kilometrede ortalama 3,2 litrelik tüketim değeri ile Edirne'den Ardahan'a 1.718 kilometre geride bırakıldı.
Haberi ekleme saati: 21.44-25 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK PARTİ İL BAŞKAN ADAYLARI GÖRÜCÜYE ÇIKTI..

Ardahan Haberleri **TARİH YAKLAŞINCA ADAY ADAYLAR ÇOĞALDI..

Mevcut İl Başkanı Yunus Baydar'ın 2015 yılının Haziran ayın da yapılacak olan Genel Seçimlerde Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıkladıktan sonra kimin yerine geçeceği tartışılan iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi Ardahan İl Başkanlığı için süreç resmen start alırken dün İl Başkanı adayı bulmayan partiye bugün 9 aday adayı çıktı.
Ardahan'ın da için de bulunduğu bir çok ilin koordinatör milletvekilliğini yapan Yozgat Milletvekili Ertuğrul Sosyal'ın Ardahan'a gelerek, İl Başkanı olmak isteyenlerle görüştüğü toplantıda 9 aday adayı olduğu öğrenildi.
Fatmagül Özgür, Nusret Koyuncu, Beyzat Emin, Ayhan Balcı, Şerefettin Aydın, Sezai Altun, Mustafa Kaya ve Bayram Bozkurt'un AK Parti Ardahan İl Başkanlığına Aday Adayı olduğu ve koordinatör milletvekili ile görüştükleri öğrenilen toplantı da AK Parti Ardahan İl Başkanı olacak isimin mutlaka yüksek okul mezunu olanlardan biri olacağının aday adaylara hatırlatıldığı bilgisi alındı.
Görücüye çıkan AK Parti Aday Adaylarının önümüzde ki günlerde Ankara'ya çağrılacakları da alınan bilgiler arasın da oldu.
Haberi ekleme saati: 21.44-25 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Öğretmen Polis Çocuğunu Dövdü..

Ardahan Haberleri **LİSEDE KAÇIRILAN KIZDAN HABER ALINAMIYOR!..

Ardahan’da görev yapan polis memuru Süleyman Tatar Kazım Karabekir YBO. 2 Sınıf’ta okuyan oğlu M.F.T’nin öğretmeni tarafından darp edildiği gerekçesiyle öğretmen hakkında şikayetçi oldu.
Öğretmen B. Öztürk’ün öğrencisi olan M.F.T.’nin isimli oğlunu darp eden öğretmeni Milli Eğitime şikayet etmesine karşın kimsenin oğluyla ilgilenmediğini de ileri sürdü.

**Hoçvan Hasköy ÇPL'de Kaçırılan Kızdan Haber Alınamıyor..

Öte yandan Ardahan merkeze bağlı Hoçvan Hasköy Çok Programlı Lisesinde okuyan bir kız öğrencinin zorla kaçırıldığı ileri sürüldü.
Konu hakkında gazetemize bilgi veren ve Jandarma ile Polisin yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valiliğin kendileriyle ilgilenip, kızlarını bulamadığından yakınan K.Ç.'nin annesi Hoçvan Çalabaş köylü Suna Çelik 20 gün önce zorla kaçırılan kızının bulunmasını istedi.
Kızının 15 yaşında olduğunu ve 20 gün önce okuldan bazı kişilerce zorla kaçırıldığını ve tüm aramalara, şikayetlere karşın bulamadıkların belirtirken, kızının hayatından endişe ettiğini söyledi.
Haberi ekleme saati: 11.18-24 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sadece AKP’li İşsiz mi Var?

Ardahan Haberleri Çalışma Bakanlığı tarafından Ardahan’da ki işsizlerin iş bulması için Ardahan İş-Kur’a gönderilen kadroların sadece AK Partili Belediyelere ayrılması CHP’lileri ve AK Partili olmayanları kızdırdı.
Geçtiğimiz günlerde bin kişiyi işe alan İş-Kur şimdi de Çalışma Bakanlığı tarafından gönderilen 200 kişilik kadroya işsizleri alacak.
Ancak bu kadronun sadece Ardahan’da ki AK Partili Belediyelere verilmesi dikkat çekerken, konu hakkında gazetemize açıklamalar da bulunan CHP’li Belediyeler, ‘Bu fikir bizim ve biz daha önce başvurduk. Ama gelin görün ki bakanlığın gönderdiği kadronun tümü AK Partili Belediyelere verilmiş. Bu kentte sadece AKP’liler mi işsiz. Bu nasıl bir anlayış?’ diyerek yaşanan duruma tepki gösterdiler.

**ÖĞÜT EYLEM YAPACAK..

AKP’li belediye başkanlarına iş kontenjanı, CHP’ye ayrımcılık…
ENSAR ÖĞÜT ÇALIŞMA BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEME HAZIRLANIYOR.

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, İŞKUR kanalıyla işçi alımı konusunda Ardahan’daki Adalet ve Kalkınma Partili belediyelere kontenjan verdiğini, CHP’li belediyeleri ise ayrımcılık yapıp devredışı bırakmaya çalıştığını açıklayarak, eğer bakan bu ayrımcılığa son vermezse bakanlık önünde eylem yapacağını duyurdu.

**BAKANA ÇAĞRI..
Ensar Öğüt, “Ardahan İŞKUR Müdürümüz, Valimiz ve Müşteşar ile görüştüm. Anlaşıldığı kadar bu ayrımcılık doğrudan Bakanlık kanalıyla yapılmaktadır. Bu ne Anayasaya, ne yasalara ne hukuk devletine uyar. Böylesi bir ayrımcılık karşısında sessiz kalmayacağız. Siyaset uğruna Ardahan halkını bölmeye çalışmaktır. Buna halkımız izin vermeyeceğiz. Bakana durumu düzeltmesi için buradan çağrı yapıp, aksi durumda Bakanlık önünde her türlü eylemi yapacağımızı açıklıyorum.
Haberi ekleme saati: 11.11-24 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

VALİLİKTEN HABERLER..

Ardahan Haberleri **HABERLERİMİZ ÜZERİNE VALİ YEMEKHANELERİ DENETLENDİ..
Ardahan'da ki öğrencilere yemek veren yemekhanelerin kalitesiz yemek ürettikleri yönünde ki haberlerimiz üzerine kente bulunan yemekhaneleri ziyaret edip, inceleyen Ardahan Valisi yetkililerden sürekli denetim istedi
Vali Ahmet Deniz, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okul ve pansiyonların yemek ihtiyacının temin edildiği özel yemek üretim tesisinde incelemelerde bulundu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Tanı, Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker ve Gıda Mühendisleriyle beraber, Milli Eğitim’e bağlı okul ve pansiyonların yemek ihtiyacının temin edildiği tesiste incelemelerde bulunan Vali Deniz, yemeklerin şartnameye uygun, hijyenik bir ortamda üretilmesi gerektiğini söyledi. Vali Deniz ayrıca Gıda Mühendisleri tarafından da sürekli olarak denetimlerin yapılmasını istedi.

**Ardahan Emniyetli İL..

Ardahan İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Huzur Toplantısı” Vali Ahmet Deniz başkanlığında yapıldı.
Toplantıya, Vali Ahmet Deniz, Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, İl jandarma Komutanı Osman Yeşilöz, kurum müdürleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, esnaflar ve öğrenciler katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Deniz, “Bizim burada ki temel görevlerimizden biride halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamaktır. Huzur ve güvenlik olmadığı zaman diğer faaliyetlerin hiçbir anlamı olmamaktadır. Kamu güvenliğini sağlarken tamamen topluma dayalı, toplum destekli, halkının desteğini alan idareler çok daha etkili yönetim anlayışı benimsemektedir. Halk ve toplumdan uzak bir yönetim anlayışı mümkün değildir. Bizlerin burada ki amacı, insanlarımızın güvenliğini sağlamaktır. İlimizde bu anlamda çok ciddi problemler yaşanmamaktadır. Hepimiz burada Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu birer vatandaşıyız. Hepimiz bir ve bütünüz. Bunu en güzel sağlayan illerden birisi Ardahan’dır” dedi.
Vali Deniz’in konuşmasının ardından Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı şube müdürleri tarafından Ardahan’da yürütülen faaliyetler, araştırmalar ve alınan tedbirler konusunda sunumlar yapıldı.
Haberi ekleme saati: 11.07-25 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Haberleri **Vali eşiyle birlikte HEM'i ziyaret etti..

Vali Ahmet Deniz, eşi Olcay Deniz ile birlikte Halk Eğitim Merkezi bünyesinde ki Damal Bebeği kursu ve diğer kursları ziyaret etti.
Halk Eğitim Merkezi salonlarında verilen ve Ardahan’ın markası olma yolunda önemli adımlar kateden Damal Bebeği üretimi kursu ve kuaförlük ile trikotaj kurslarını gezen Vali Ahmet Deniz ve eşi Olcay Deniz, kursiyerlerle bir süre sohbet ettiler. Kursların durumu hakkında Halk Eğitim Merkezi Müdiresi Nesrin Yörükoğlu’dan bilgi alan Vali Deniz, açılan kursların mesleki açıdan büyük kazanımlar getirdiğini ve bu kurslar sayesinde vatandaşların kendi işini kurmasının kolaylaştığını söyledi.

Ardahan Haberleri **GAZİ VE ŞEHİT AİLELERİYLE BİR ARAYA GELDİ..

Şehit aileleri ve gazilerin, talep, sorun ve beklentilerinin karşılanması amacıyla Vali Ahmet Deniz başkanlığında toplantı düzenlendi.
Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, şehit yakınları ve gazilerin isteklerini dinleyen Vali Deniz, “Siz aziz şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz, her zaman bizim için övünç kaynağı olmuşsunuzdur. Sizler bize birer kutsal emanetsiniz. Sizlerin sorunu, sıkıntısı bizim sıkıntımızdır. Elimizden geldiği kadar sizlerin sorun ve sıkıntılarınızı çözmek için çalışmaya devam edeceğiz. Sizlerin huzur ve mutluluğunuzu sağlamak, devlet olarak bizim görevimizdir” dedi.
Şehit yakınları ve gazilerin kendisine ilettiği sorun ve talepleri dinleyerek not aldıran Vali Deniz, sorunların en kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulması için ilgili birimlere talimat verdi.

Ardahan Haberleri **Eğitim de taviz verilmeyecek..

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2015 yılı yatırım programlarının değerlendirilmesi amacıyla Vali Ahmet Deniz başkanlığında toplantı düzenlendi.
Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda merkez ve ilçelerde yapılması planlanan okul ve lojmanların durumu değerlendirildi. Vali Ahmet Deniz toplantıda yaptığı konuşmada, inşaat mevsiminin kısa olduğunu anımsatarak, “Zaman kaybetmeyecek şekilde hazırlıklarımızı kış mevsiminde yapacağız ve 15 Nisan’da sezonun başlamasıyla birlikte planladığımız işlerin çalışmasına başlayacağız. Bu konuda titiz hareket edelim ve asla taviz vermeyelim. Sezonla birlikte işe başlarsak eğer, başladığımız işleri büyük ölçüde sonuçlandırmış olacağız” dedi.

Ardahan Haberleri **Vali Hanak'taydı..

Vali Ahmet Deniz, Hanak ilçesinde çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu.
Hanak ilçesine giden Vali Deniz, Kaymakamlık binası önünde Hanak Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, kurum müdürleri ve vatandaşlar tarafından karşılandı.
Karşılamanın ardından Kaymakamlık makamına geçen Vali Deniz, son kararname ile ilçe kaymakamı olarak atanan Mehmet Balıkçılar’a yeni görevi dolayısıyla hayırlı olsun dileklerini iletti. Beraberindekilerle birlikte bir süre Kaymakamlık makamında görüşmelerde bulunan Vali Deniz, daha sonra Cumhuriyet Savcılığı’nı ziyaret ederek, görev yapan hakim ve savcılarla görüştü.
Buradaki ziyaretinin ardından Hanak ilçesinde bulunan ve yıkılıp yerine modern bir eğitim kurumu olarak yapılması planlanan Atatürk İlköğretim okulunda incelemelerde bulunan Vali Deniz, ardından inşaatı devam eden Anadolu İmam Hatip Ortaokulu ve Hanak Çok Programlı Anadolu Lisesini ziyaret ederek, girdiği dersliklerde öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilerden, kendilerine güvenmelerini ve daha çok ders çalışarak başarılı öğrenciler olmalarını isteyen vali Deniz, ziyaret ettiği okullarda görev yapan öğretmenlerle de toplantı yaparak, sorunlar ve çözüm önerileri üzerine görüş alışverişinde bulundu. Buradaki görüşmelerin ardından, öğle yemeğini öğrencilerle birlikte okul yemekhanesinde yiyen Vali Deniz, buradan ilçede Şahdeniz Doğalgaz Boru Hattının geçtiği BOTAŞ tesislerine geçerek, incelemelerde bulundu ve çalışmalar hakkında brifing aldı.
İlçede ki ziyaretlerini BOTAŞ tesislerinin ardından Koyunpınarı köyünde sürdüren Vali Deniz, köyde Sadiye Abdullah Tan ilköğretim okulunu gezerek, buradaki öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Okulda öğretmenler ile de görüşen Vali Deniz, eğitim ve öğretimde ülke politikası olarak hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaklarını ve burada bulunan Türkiye’nin geleceği olan öğrencilerin yetişmesinde kendilerine ne kadar büyük sorumluluklar düştüğünü belirtti. Vali Deniz, Daha sonra vatandaşlarla toplantı yaparak köyün sorunlarını dinledi.
Koyunpınarı’nda gerçekleşen programların akabinde Vali Deniz, Koyunpınarı köyü içinde inşaatı devam eden Cem evini ziyaret ederek, buradan Çayağzı köyüne hareket etti.
Çayağzı köyünde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi bir aile için yaptırılan eve giden Vali Deniz, hayırlı olsun dileklerini ileterek, beraberindeki heyet ile birlikte Ardahan il merkezine hareket etti.
Haberi ekleme saati: 11.07-24 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Açılacak, Kapanacak..

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Göle İlçesine bağlı Köprülü (Goreveng) Beldesi yeniden kapanma ile karşı karşıya.
Çünkü önümüzde ki yerel seçimlerde ‘Bütünşehir’ uygulması hayata geçerken araların da Köprülünün de bulunduğu ülkede ki tüm beldeler de tamamamen kapanacak.

**Son seçimini yapacak mı..

1992 Yılında yeniden vilayet olurken araların da Köprülünün de bulunduğu üç belde ile vilayet olan Ardahan’da yaşanan göç dolaysıyla önce Hanak ilçesine bağlı Ortakent (Büyük Nakala) Beldesi, ardından Çıldır İlçesine bağlı Aşıkşenlik (Suğara) Beldesi daha sonra da geçtiğimiz günlerde mahkeme kararı ile yeniden açılan Göle Köprülü (Gorevenk) Beldesi kapatılmıştı.
Nüfusu 2 Binin altına düştüğü önce geçen yıl belediyesi kapatılıp, köy olan Köprülü ile ilgili mahkeme kararı belediyesi yeniden açılmış ve belde de belediye başkanı seçiminin yapılıp, yapılmayacağı merakla bekleniyor.

**Emeklilerin Köprülü’ye Nakilerini Almaları İsteniyor..

Köprülü Belediyesi İçin yapılacak seçimde İstanbul’daki Köprülü (Korevenk)’li hemşerilerimizden nüfus nakilerini Köprülü’ye almaları için Köprülü Derneği tarafından çağrı yapıldı.
Nüfusu 2 bin altına düştüğü için kapanan daha sonra Afyon Gömü Belediyesi emsal gösterilerek Danıştay 8. Dairesi tarafından tekrar açılması yönünde karar çıkması üzerine Dosya Erzurum İdare Mahkemesi’ne gönderilmişti.Erzurum’dan çıkacak karar ile Yüksek seçim Kurulu tarafından Köprülü Belediyesi’ne yeni Başkan seçilmesi için bir tarih belirlemesi bekleniyor.Köprülü Beldesi’ne mahalle olan Köylerin oy kulanıp kulanmayacağı tam olarak netleşmiş değil.
İstanbul’da ikametgah eden, fakat yaz aylarında Köprülü Beldesi’nde tatilerini geçiren yaklaşık 600 emekli olduğu belirtiliyor.Emeklilerin ikametgahlarını Köprülü Beldesi’ne almaları halinde seçimde oy kulanacakları aynı zamanda Köprülü Beldesi nüfusu artmış olacağı belirtiliyor.Böylece Belediye nüfus başına İller bankasından daha fazla ödenek almış olacak.Köprülü Belediyesi’nin 9 nüfus eksik olduğu için kapandığını unutmamalıyız.İstanbul’daki emeklilerin Nüfuslarını Köprülü’ye aldırma işlemi için Köprülü Beldesi’ne gitmelerine gerek yok.Noterden Köprülü’de yaşayan birisine vekalet gönderip nüfusunu aldırabilir.Herkesin umursamadığı bu nüfus aldırma yüzünden Köprülü Belediyesi kapandı.İstanbul’da yaşayan emeklilere Köprülü Derneği ve Köprülü Derneği Anadolu şubesi çağrı yaparak emeklilerin nüfuslarını Köprülü’ye aldırmalarını istediler.
Haberi ekleme saati: 10.05-24 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kıskandıran Yalanlama!

Ardahan Haberleri Geçtiğimiz günler de Ardahan’a gelen ve bir dizi geziler düzenleyen Ardahan eski milletvekili Saffet Kaya’nın Ardahan’da döndükten sonra Ankara’da eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte yemek yediği haberine yalanlama geldi.
Kaya’nın Gül ile birlikte yemek yediği yerin Kaya’nın bürosu olmadığını ileri sürülürken, Kaya’nın tesadüfen bu yemek masasın da olduğu iddia edildi.
Önümüzde ki genel seçimler önce

Yeni Yıl Mesajlarınızı Yayınlayalım mı?
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Yeter ki İmkan Verilsin..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKurulduğundan bu yana 123 Milyon TL. nakit paranın bütçesine aktarıldığı Ardahan Üniversitesi başta olmak üzere SERKA, TKDK, SODES gibi Ardahan Haberi kurumların, ‘Ardahanlı anlamaz, Ardahanlı yapamaz, Ardahanlı bilemez’ diyerek bütçelerinin büyük bölümünü dışarıda yaptıkları alımlarla giderirlerken, Ardahanlı esnafta bakkalcılıktan öteye geçemez, vergisini veremez, sgk ve diğer primlerini ödeyemez..
Sadece üniversite yada SERKA, TKDK mi?
Tabi ki hayır..
Valilik ve bağlı kurumlar ve buralarda çalışan memurlar..
Evet işte ‘Yapamaz, beceremez’ denilen Ardahan’ın Göle Yanatlı (Varginis) köylü mucit baba ve oğulun yaptığı ‘Köylü kar savuran..
Kısaca sı imkan verilirse Ardahanlı yapar mı, yapamaz mı örneği..

**Ardahan’da Turizm..

Başta Çıldır Gölü olmak üzere bir çok hazineye sahip Ardahan’da turizm potansiyelinin kent ekonomisine yansıması için nelerin yapılabileceği yönünde sık Ardahan Haberi sık ele aldığımız yazılarımızın bir yenisini daha ele almaya hazırlanırken Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası ile Serka’nın Turizm Çalıştayı düzenlediğini öğreniyorduk..
Bu kentte 10 yıldan fazladır İl Turizm ve Kültür Müdürünün vekilinin vekili ile idare edildiğini bilen bir gazeteci olarak bu çalıştayın ne kadar sonuç vereceğini de merak etmedim değil..
Çünkü işin başında ki adam Ardahan’da maaş alıp, Hakkari de yan gelip yattığını da biliyordum..

**Ardahan’da da Alevi Var..

'Maraş Olayları'nın 36'ncı yıl dönümünü nedeniyle başta Kahramanmaraş’ta olmak üzere bir çok yerde anılırken Damal ve Hanak’ta Ardahan Haberi yine ses yok..
Bir çoğu bu olaylara benzer olaylar dolaysıyla Ardahan’ın da için de bulunduğu yerlere göç eden Alevilerin yaşadığı acıları anmak ve o acıların bir daha yaşanmaması için verilen mücadelede olduğu gibi diğer bir çok sosyal olaylar karşısında sesiz kalan Damal’ın tümü ve Hanak’ın yarısının da Alevi olduğunu biliyor musunuz?..
Bilmem ama Ardahan’da yeni yeni yer alan Alevilerin bizde bu kentte varız demesi için ne zaman çıkış yapacaklarını merak eder, dururuz..
Çünkü Ardahan’da da Alevi var..

Ardahan Haberi **75 Bin Asker Nasıl 90 Bin Oldu?

Abartılı masallarla yetişen bir toplumun fertleri bugünlerde yine hummalı bir çalışma için de..
İkinci Çanakkaleyi yaratmaya çalışan tarih okumazların Sarıkamış Hareketinin 100. Yıl Dönümünü lüks davetiyelerle anmaya hazırlanırken, o harekete katılanların sayısının 75 binden nasıl olup 90 bine ulaştığını bir türlü açıklayamazlar..
Evet, Sarıkamış Harekatının 100. Yıl Dönümünü anmaya hazırlananlar Sarıkamış Allahuekber dağlarında kaç askerin önce bit ve diğer hastalıklardan, sonra da dondurucu soğuklarda öldüklerini niye doğru dürüst açıklayamazlar.
Yine de soralım mı? Sarıkamış’ta 75 bin mi, 90 bin mi asker öldü?


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Öcalan bırakılıyor mu?

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan, 'Çözüm sürecinin' başarıyla sonuçlanması durumunda, Öcalan'ın 2015 yılının Nisan ayında yapılması planlanan Ardahan Haber PKK'nın 12'nci kongresine katılacağını belirttikten sonra iki yıla yakındır devam eden barış süreci yeni bir sürece girmiş oldu..
Kapalı kapılar ardından sürdürülen görüşmelerin ne aşamada olduğunu tam olarak bilmesekte sürecin bir hayli ileriye gittiğini anlamamak mümkün değil..
Çünkü ateş olmayan yerde duman tütmeyeceğini az çok bilmekteyiz..
Hükümet ile Öcalan arasında sürdürülen görüşmelerin kamuoyu önünde tartışılmasına çok kızan hükümet yetkililerinden Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan "Kandil'den yapılan gerçek dışı, zamansız, yersiz, tahrik edici açıklamalar sürece yarar sağlamaz. Anakronik bir hal... ya geçmişte takılıp kalıyorlar, ya afaki bir geleceğe veya hayale savruluyorlar. Her Sabah düne uyananlar bugünü yakalayamazlar, zamanı yaşayamazlar..." dese de Öcalan’ın bugün olmazsa da yarın bırakılacağının işareti midir, bilinmez..

**CHP Öğüt’süz Kayıp Eder..

2015 Genel Seçimlerinin yaklaştığı şu günler de başta CHP’de olmak üzere diğer partilerde milletvekili aday adayı olmak ve seçilmek için bir çok kişinin hazırlık yaptığını görüp, izlemekteyiz..
Ardahan’da hangi partinin kiminle, hangi isimle milletvekili kazanacağını tartıştığımız Ardahan Haber şu günlerde iki milletvekili olan Ardahan’ın en az bir milletvekillini alması muhtemel CHP’ye baktığımızda birilerinin mevcut milletvekillini, yani Öğüt’ü hedef aldığını da görmekteyiz..
Öğüt’ün üç dönemdir milletvekili olduğu CHP’den vekil olmak için sıraya girenlerin ilk engel olarak gördükleri Ensar Öğüt’e yüklenirken kendilerinin toplum da ki yerlerinin neresi olduğunu hiç hesaba katmazlar..
Çünkü Ardahan’ı değil doğunun sorunlarını en iyi gündeme getiren ve de adeta tek başına bir parti olan Ensar Öğüt’ün seçmen tarafından en kabul gören isim olduğunu görmezden geliyorlar..
Ve en önemlisi bu kadar çalışıp, çırpınan ve de hükumeti yoran Ensar Öğüt’e rağmen çalışmayan teşkilatları ile CHP’nin Öğüt olmaz ise Ardahan’da kayıp edeceğini görmezler..

**2014 Bitiyor..

**Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı açılmadı..
**Posof Türkgözü Gümrük Kapısına yapılacağı söylenen Sınır Ticaret Merkezi açılmadı..
**Şavşat, Posof ve Çıldır’da açılacağı söylenen tünellere kazma vurulmadı..
**25 Yıldır bir türlü bitmeyen Ardahan-Ardanuç yolu bitmedi..
Ardahan Haber **Ardahan-Et yine açılmadı..
**Göle, Çıldır, Hanak, Damal, Posof kara yolları yine bölünmedi..
**Göle Hastanesi İnşaatı yine kaldı..
**Eğitim de 81 vilayet için de yine en sonlardan bir üst sıraya çıkamadık..
**Kültür ve Turizm Müdürlüğü başta olmak üzere vekilin vekilinin vekili ile idare edilmeye devam ettik..
**Ardahan’ın olduğu gibi ilçelerin kent merkezleri yazın tozdan, kışın buzdan kurtulamadı..
**Üniversitenin yurt sıkıntısı aşılamadı..
**Meydanı bitmeyen hayvancılık yine ata dededen kalma yöntemlerle yapılamaya devam etti..
**Kazlar dernek gecelerine kurban oldu..
Ve 2014, yani bir yıl daha bitti..

**Sahtekarlık Zamanı!..

Hükümetin demektense Başkan'ın yani 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adına, 'Paralel yapı' deyip, ardından, 'İnlerine gireceğiz' dedikten sonra Zaman Gazetesine ve Samanyolu Televizyonuna yapılan baskınlar ülkenin olduğu gibi dünyanın gündemini meşgul etmeye devam ediyor..
Gözaltına alınacağını anlayan ve yılardır başın da bulunduğu gazetede demokrasi ve basın özgürlüğünü hatırlayan ve bir zamanlar yan yana olduğu hükümetin saldırısını değil, Kürtlere olan düşmanlığını, 'Yezidilere boyun eğmek yok'sözleri ile bir kez daha teyit eden Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve tayfası kuyruklarına basılınca civaklamalarını ve bir zamanlar cemaatle birlikte aynı fikir de olan hükümet ve sözde demokrasi/basın özgürlüğü (!) yanlısı havuz medyasını izlediğimiz şu günlerde sahtekarlığın daniska filmi de reyting yapmışa benziyor..
Ardahan Haber Çünkü dün başta KCK, Balyoz, Ergenekon Operasyonla olmak üzere bir çok antidemokratik operasyonu görmezden gelen, hatta tetikleyen cemaatin yayın organları onca insan hakları, antidemokrasi anlayışı desteklemesi günahını ödüyor gibiler..
Toplumun büyük bir kesiminin 'Oh oldu' diye desteklediği bu sözde operasyonu yapanların ne kadar demokrasi yanlısı olduğunu da görme fırsatı da yakaladığımız şu günlerde adına Tahşiyeci denilenlerin 'cemaatten ne kadar aşağı kaldığı' da sorgulanması gerekmez mi?..
Bunu birilerine sorarken 'burası guguk ülkesi mi?' denen bu ülke de dün, 'Terör Örgütü Lideri' denilen bir Genelkurmay başkanı ömür boyu hapis cezası aldıktan sonra serbest bırakıla bilinirken, öte yandan bir çoğu aydın ve toplum lideri, seçilmiş olan insanlar kendilerine kurulan kumpaslara hala hapishanelerde olması sahtekarlık değil mi?
Bilmem ama bir kurşun sıkmadığı bilinmesine rağmen milyonlarca insanın hakkını, dilini, dinini savunan ve birlikte kurulan bu ülkenin Anayasasın da güvence altına alınması gerektiğini belirtip, yıllardır mücadele eden insanlar da hala hapishanelerde, ada da tutulur şu sahtekarlık filminin reyting yaptığı Zaman da..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA KONUŞAN FOTOĞRAFLAR..

Ardahan Haberleri **Belediyenin sarhoş tabelası..

Ardahan Belediyesi tarafından Kura Nehri kenarından yaptırılan Abdullah Gül parkının yanı başına asılan uyarı levhası bölgede yaşanan durumu ortaya koyuyor.

**1840'dan Beri..

Ardahan kent merkezinde bulunan PTT'nin otomatik sıra alma makinasının arızalı olduğunu yazan PTT görevlileri arızalı makinanın üzerine astıkları uyarının aynı makinanın üzerinde yazan ve PTT'nin kuruluş yılını hatırltan '1840 yılından beri..' satırlarını görmemiş gibiydiler..
Fotoğraflar: Bahattin Sural, Ali Umaç
Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Göle Köprülü Derneği
Futbol Turnuvası 3.Hafta..

Ardahan Haberleri Köprülü Derneği Gençlik Kolları ve Organizasyon komitesi tarafından düzenlenen 2.Futbol Turnuvası’nda 3.hafta maçları ile devam etti.
İstanbul Esenyurt’ta oynan maçlara bu hafta özellikle seyircilerin katılımının yüksek olması futbolcuları sevindirdi.İstanbul’da yaşayan Köprülü Beldesi hemşirelerimizin her hafta bir araya gelmesine vesile olan Futbol Turnuvası’nda gençler centilmence mücadele ediyor.Organizasyon komitesi adına açıklama yapan Baykan Karakılıç, Turnuvadaki katılımdan dolayı memnuniyeti dile getirdi.
Grup maçları 7 hafta sürecek kalan 4 hafta çok çekişmeli maçlara sahne olacağı benziyor. 2 grupta da puanların bir birine yakın olması ilk 4 için son haftaya kadar kıyasıya bir mücadelenin habercisi gibi.Tüm takımlarımıza tekrar başarılar dileriz.
4. Hafta maçları İstanbul Anadolu yakası Sultanbeyli’de 28 Aralık 2014 pazar günü oynanacak.
Haberi ekleme saati: 12.23-23 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÖĞÜT'TEN ALEVİLERE TEŞEKKÜR..

Ardahan Haberleri **"Bana sahip çıktınız. Ben de size hiç sırtımı dönüp gitmedim, evim eviniz oldu"
ENSAR ÖĞÜT SASKARA, GÜNEŞ GÖREN VE İNCEDERE'Yİ YALNIZ BIRAKMADI..

Ardahan, Hanak ilçesine bağlı Koyunpınar (Saskara), Güneşgören ve İncedere Köyleri kültür ve Dayanışma Derneği, Çankaya Ankara Vedat Dalokay Salonunda dayanışma gecesi düzenledi.
Dayanışma gecesinde eşi Kıymet Öğüt ile birlikte katılan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, geç saatlere kadar hem sohbet etme hem de onlarla halay çekme fırsatı buldu.
Gecede bir konuşma yapan Ensar Öğüt, Saskara'da geçmiş yıllarda su getirme çalışmalarında yaşadığı anıları ve aylarca kaldığı bu bölgelerde kurduğu dostlukları duygulu bir şekilde anlattı. Öğüt, konuşmada, Saskara ve çevre köyler ile Damal köylerinin her zaman kendilerine sahip çıktığını, kendisinin de bu bölge ile güçlü bir gönül bağı oluştuğunu ifade ederek, "Bana her zaman sofranızı açtınız. Bende ailemde her zaman sizleri evimizin bir ferdi olarak gördük. Kendimizi sizin bir parçanız olarak gördük. Hiç sırtımızı çevirmedik. Mecliste odam ve evim her zaman sizler için dost kapısı oldu. Mezara kadarda öyle olacak"dedi.
Davetleri için eşi ve kendi adına Haydar Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür eden etti.
Haberi ekleme saati: 12.15-23 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Tuzlanmayan yoldan aşağı düştü..

Ardahan Haberleri **ARDAHAN DONUYOR..

Hava sıcaklığının -15’leri bulmaya başladığı Ardahan’da gündüzleri eriyen, geceleri donan kar suları trafik kazalarına neden olmaya devam ediyor.
Son olarak Ardahan-Kars yolu üzerin de meydana gelen kaza da yaralı veya ölü olmazken, yoldan aşağı düşen 53 plakalı araç kullanılmaz hale geldi.
Buzlanan yolların sık sık tuzlanması gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar buzlu yollar dolaysıyla bölgede sık sık trafik kazalarının yaşandığına dikkat çektiler.

**ARDAHAN DONUYOR..

Sibirya soğuklarının yaşandığı Ardahan’da hava sıcaklığı -15’lere inmeye başladı.
*Çıdır Gölü ve Kura Nehri Donmaya başladı..
Yaşanan soğukların gün geçtikçe etkisini gösterdiği Ardahan’da geceleri olduğu gibi gündüzleri de dışarı çıkılamıyor.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İsviçre Davos’a Gitmiyorsan,
Ardahan Davos’a Gel..

Ardahan Haberleri **ATSO SEÇİM GİDİYOR..

Geçtiğimiz günler de Köşk’e çıkan Ardahan Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Ardahan’a davet etti.
TOBB tarafından 365 oda başkanı ile sıkça tartışılan yeni Cumhurbaşkanı Sarayına çıkan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin DEMİRCİ Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN' a hayırlı olsun dileklerini ilettikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğna’a Ardahan sorunlarını aktardı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Ardahan'a davet etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti ile ilgili gazetemize açıklama da bulunan ATSO Başkanı Mali Müşavir Çetin Demirci Erdoğan’a, ‘Sayın Cumhurbaşkanı biliyorum artık İsviçre Davos’a gitmiyorsunuz. Ama Türkiye’nin Davos’u olan Ardahan’a davet ediyorum.’ dediğini belirtti.
Ardahan’ın sorunlarını sık sık ilgililer ilettiğini belirten ATSO Başkanı Çetin Demirci Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da Ardahan’ın sorunlarını içeren bir dosya sunduğunu da belirtti.

**ATSO Seçime Gidiyor..

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası yarın iki seçim birden yapıyor.
Ardahan ATSO Üyeleri Kadın Girişimcileri Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu seçimleri için yarın sandık başına gidecek.
Ardahanlı İş Kadınlarından Kura Kum Firmasının Sahibi Sevim Köseliören'in ATSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığına, Cenk Turan'ın ise ATSO Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığına aday oldukları öğrenilen seçimler öncesi gazetemizi ziyaret eden ve yayın grubumuzun sahibi Selmi Yılmaz ile görüşen ATSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Adayı Sevim Köseliören gazetemize yaptığı açıklamada; 'Ardahan'da bir çok bayanın esnaf olduğunu ve bu bayanların da ATSO başta olmak üzere kentte bulunan STK'larda, siyasi alanda yer alması gerektiğini düşündüğüm için aday oldum. ATSO Delegeleri adaylığıma onay verirlerse bu önemli görevi en iyi şekilde yapacağıma inanıyorum.'dedi.
Haberi ekleme saati: 12.10-23 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Köylü Karsavuran!

Ardahan Haberleri **Ağır kış şartlarının yaşandığı Ardahan’da yağan karlardan yolları açılmayan köylüler mucit oldular.
Köy yolları açılmayınca kolları sıvayan Ardahanlı köylüler kendi karsavuranlarını yaptılar.

Ardahan’ın Göle İlçesine bağlı Yanatlı (Varginis) köylü Tornacı Yusuf Karatay ile oğlu Sinan Karatay köylerinin yolları açılmayınca baştan aşağı kendi imkanları ile karsavuran yaptılar.
Pancar motorundan karsavuran yapan baba, oğul Karataylar hurda saçlardan yaptıkları araçla hem kendi evlerinin, hem de köyün yolunu karan temizliyorlar.
10 Vitesli ‘Köylü Karsavuran’ı yapan Yusuf Karatay ve oğlu Sinan Karatay 20 gün içinde yaptıkları araçlarının yanı sıra köyde kurdukları atölye ile biçerden, patosa kadar bir çok aracı da baştan aşağı yapmalarıyla tanınıyorlar.
Ardahan’ın Göle İlçesine 30 kilo metre uzaklıkta ki Yanatlı (Varginis) köylüler Ysuf ve Sinan Karatay’ın bundan sonra ki hedefleri yaptıkları araçları sanayileştirip, piyasaya pazarlamak olduğu öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 09.11-23 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERHAT SPOR SEÇİME GİDİYOR..

Ardahan Haberleri **Sural: Aynı kadro ile yeniden adayız..

Ardahan'ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil eden Serhat Ardahan Spor Başkanı Sedat Sural ve Kulüp Yöneticisi Eray Kayatürk'ten gazetemize ziyaret.
3 Ocak'ta kongreye gidecek olan Ardahan'ın BAL Ligi takımı Serhat Ardahan Spor'un ortaya koyduğu başarının, ekip dayanışmasından geldiğini belirten Sural ve Kayatürk yeniden aday olduklarını açıkladılar.
Ortaya koydukları başarının Ardahanlıların tam desteğini aldığını belirten Sural ve Kayatürk birinci yarıda ortaya koydukları başarının ikinci yarıda da devamı için Ardahanlıların desteğine ihtiyaç duyduklarını belirttikleri açıklamaların da kulüpte yaşanan bazı olayların abartıdan öte bir şey olmadığını ve kulüplerinin yöneticisiyle, futbolcusuyla ayakta olduğunu belirterek 3 Ocak'ta yapılacak olan ve 85 Delegenin oy kullanacağı kongre de yeniden aday olduklarını belirttiler.

**Kulüp Hesapları Ortada..

Başında bulundukları kulüplerinin hesap, kitaplarını herkese açık olduğunu belirten Serhat Ardahan Spor Başkanı Sedat Sural vermeyeceğimiz hesabımız yok. Denetim yapılacak. Orada da görülecek ki kulübümüzün gelir-giderinin herkese açık ve şeffaf olduğu ve vermeyecekleri hesaplarının olmadığını da belirtti.
Haberi ekleme saati: 08.59-23 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Başkanlardan Ardahan'dan Edirne'ye!

Ardahan Haberleri İktidar partisi Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar ile AK Partili Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy Edirne'ye gittiler.
Alınan bilgilere göre AK Parti İl Başkanları ve Belediye Başkanları toplantısına katılmak için yaklaşık 3 gün önce Ankara'ya giden AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar ve AK Partili Ardahan Belediye Başkanı Orman Mühendisi Faruk Köksoy AK Parti Genel Merkezinin Edirne'de düzenlediği 'İl Başkanları ve Belediye Başkanları Toplantısı' na katılmak için birlikte Edirne'ye gittikleri öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 08.59-23 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YUNUS DÜNDAR İSTİFA ETTİ!

Ardahan Haberleri Her an görevden alınacağı ileri sürülen ve yaklaşık iki aydır bu gerginlikte iş yapamaz hale gelen Cumhuriyet Halk Partisin de ilk istifa geldi.
CHP Ardahan İl Başkan Yardımcısı Eczacı Yunus Dündar partide ki görevinde istifa etti.
Konu hakkında bir açıklama yapan Ecz. Yunus Dündar, 'Genel Merkezimizin genelgesi doğrultusunda; önümüzdeki genel seçimlerde milletvekili aday adayı olacağımdan dolayı bugün itibari ile CHP Ardahan İl Yönetim Kurulu üyeliğinden ayrılıyorum. Çalışma arkadaşlarıma başarılar dilerim.'
Haberi ekleme saati: 08.55-23 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

10 Yıldır Turizm Müdürünün Olmadığı
ARDAHAN’DA TURİZM ÇALIŞTAYI!..

Ardahan Haberleri 10 Yıldan fazladır İl Turizm ve Kültür Müdürü olmayan Ardahan'da Turizm Çalıştay'ı düzenlendi.
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası ile Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından düzenlenen “Turizm Çalıştayı” nda Ardahan'ın turizm potansiyeli masaya yatırıldı.

**Kamyoncu Turistler..

Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda yapılan çalıştaya, Vali Ahmet Deniz, Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, SERKA Genel Sekreteri Hüsnü Kapu, TSO Başkanı Çetin Demirci, Belediye Başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve esnaflar katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Ahmet Deniz, kalkınmada bölgelerin kendine has özelliklerinin önem taşıdığını belirterek, “Her ülkenin, her bölgenin, her yörenin bir kalkınma stratejisi var. Tabi bunda en önemli şey o bölgenin potansiyelidir. Mevcut potansiyelin tespit edilmesinin ardından, neler yapılabileceği yönünde yol çizilir. Dünyanın bir çok yerinde çok farklı ülkelerde çok başarılı örnekler vardır. Bizim ilimiz nezdinde baktığımız zaman tarım, hayvancılık ve arıcılık faaliyeti konusunda çok ciddi potansiyellerimiz vardır. Bunların dışında özellikle son 15 yıldır Türkiye, turizm alanında dünyaya örnek gösterilebilecek bir trend yakaladı. Bu demek oluyor ki, Türkiye ciddi bir turizm tecrübesine sahip olmuştur. Ardahan’a baktığımız zamanda, tarihiyle, doğasıyla, tabiatıyla, coğrafyasıyla muhteşem değerlere sahiptir. Turizm artık kum, deniz, güneş üçgeninden ziyade yavaş yavaş kültür ve doğa turizmi dediğimiz alanlar oluşmaya başladı. Bizim de Ardahan olarak asıl hedefimiz, bu doğayı turizme açmaktır. Burada bize lazım olan en önemli şey, kaliteli yatak ve kaliteli servistir. Kalite ile birlikte tanıtıma da önem vermek zorundayız. İlimizin tanıtımı için 2015 yılında önemli çalışmalarımız olacaktır. Ardahan serhat şehrimizdir. Sevginin, hoşgörünün bir arada yaşandığı çok güzel bir coğrafyadır. Göç olgusunu da bir şekilde sosyal hayatı iyileştirerek, kültürel faaliyetler gerçekleştirerek aşmak için çaba sarf edeceğiz. Bu çalıştayın, belirttiğimiz sorunların çözümü noktasında hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Vali Deniz’in konuşmasının ardından SERKA’nın Kalkınma ve Ar-Ge uzmanları tarafından Ardahan’ın turizm potansiyelleri hakkında geniş kapsamlı sunumlar yapıldı.
Yapılana sunumlarda Ardahan'ın turizmde de sınıfta kaldığına dikkat çekilirken, kentte turist olarak gelenlerinin büyük bölümünün kamyoncu esnafı olduğunu bunun da kentte gelip konaklayan turist sayısının yok denecek kadar az olduğu gibi turizme yönelik otel ve lokantalarında yeteri hizmet veremediğine dikkat çekildi.
Haberi ekleme saati: 23.50-22 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kurtlardan Sonra Domuzlar!..

Ardahan Haberleri Kışın gelmesiyle birlikte aç kalan yabani hayvanlar kent ve köylere kadat inmeye başladılar.
Bir süre önce Posof Kaymakamlığına kadar inen bir kurt ve köylerin yakınına inen Kurt sürüleri ardından geçtiğimiz gün de domuz sürüsünün yol kenarına kadar indiği görüldü.
Ardahan'da zorlu kış şartları nedeniyle yiyecek arayan domuz sürüsü görüntülendi.
Hanak İlçesine bağlı Dilekdere ile Ortakent köyleri arasındaki dereye inmeye çalışan çok sayıda domuz, bölgede bulunan vatandaşlar tarafından görüntülendi.
İzlendiklerini fark eden sürü, geri dönerek bölgeden uzaklaştı.
Dereye inen domuz sürüsünü izleyen vatandaşlar, yaptıkları açıklamada, daha önce sayısı fazla olan domuz sürüsüne rastlamadığını belirterek, "Onlarca domuz bir arada. 30'un üzerinde domuz vardı. Böyle kalabalık domuz sürüsü ilk kez gördüm" diye konuştu.
Ardahan’da son günlerde sıkça görülmeye başlayan yabani hayvanların kent ve köylere kadar inmesinin nedeninin bölge de devam eden HES Barajları ve ard arda kesilen ormanlar nedeniyle hayvanların doğal yaşam alanlarınıdan dışarıya çıkmasına neden olduğu belirtilmektedir.
Haberi ekleme saati: 23.49-22 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA SİYASET HABERLERİ..

Ardahan Haberleri **HDP 25 Kişi İle Başkan Seçti..

Yaklaşan Genel Seçimler öncesi kongrelerini tamamlamaya çalışan partiler arasın da bulunan Halkın Demokrasi Partisi Ardahan İl Örgütü, teşkilatı bulunan tek ilçe, Göle'de kongreye gitti.
2015 Genel Seçimlerin de Ardahan'da bir milletvekili çıkaracağını iddia eden ve bu yönde çalışmalarını sürdüren HDP'nin Göle'de ki kongresine ilginin bir hayli az olması dikkatlerden kaçmadı.
Zahir Demir'in kongreye katılan 25 delegenin oyunu alarak HDP Göle İlçe Başkanlığına seçildiği HDP'nin Ardahan İl Kongresinin de önümüzde ki günlerde yapılacağı öğrenildi.

Ardahan Haberleri **MHP'de Bayan Aday..

İktidar partisi AK Parti'nin ilçe kongrelerini tamamlayıp, Ocak ayı için de yapılacak olan İl Kongresine hazırlandığı Ardahan'da Milliyetçi Hareket Partisi'de İl Kongresi hazırlıklarını sürdürüyor.
Taşkın Polat'ın MHP Genel Merkezi tarafından yeniden İl Başkanlığı için görevlendirdiği MHP'nin önümüzde ki günler de gerçekleştireceği İl Kongresin de bayan bir partili de İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
Hülya Davutoğulları'nın MHP Ardahan İl Teşkilatına aday olduğu görülürken MHP Genel Merkezi tarafından yeniden İl başkanlığına atanan Taşkın Polat'ında kongrede aday olacağı bilgisi alındı.
Öte yandan aynı partinin İl Başkanlığı seçimi öncesi Merkez İlçe Başkanı olacak birini bulmakta zorlandığı alınan diğer bilgiler arasında oldu.

Ardahan Haberleri **AK Parti İl Başkanı Bulamıyor..

Geçtiğimiz günlerde ilçe kongrelerini tamamlayan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin de 2015 Genel Seçimleri öncesi kongrelerini tamamlamaya çalıştığı Ardahan'da AK Partinin yeni İl Başkanı kimin olacağı halen netleşmedi.
Mevcut İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar'ın 2015 Genel Seçimlerinde Milletvekili Aday Adayı olacağı için boşaltacağı koltuğa Göleli İş adamlarından Muharrem Çapan'ın önerildiği, ancak Çapan'ın halen bu konuda karar vermediği dikkat çekiyor.

Ardahan Haberleri **CHP, DSP ve Diğerlerin de Ses Yok..

AK Parti, HDP/DBP, MHP'nin kongrelerini yaptığı Ardahan'da bulunan diğer partilerden olan CHP'de uzun süredir ses çıkmadığı görülürken, bu sessizliğin fırtınada önce ki sessizlik mi olduğu merak edilirken, Ömer Türkoğlu'nu 2015 Genel Seçimlerinde Milletvekili adayı olarak göstermesi beklenen DSP Ardahan İl ve İlçe Örgütlerinde de sessizlik dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 23.49-21 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KÖYLER KUMARHANE OLDU..

Ardahan Haberleri Kışın kendisini iyiden iyiye hissettirdiği Ardahan'ın ilçelerin de ve köylerin de köy kahvesi, köy bakkalı adında ki iş yerlerinde kumar oynatıldığı ileri sürülmekte.
İleri sürülen iddialara göre kent merkezlerin de yanı sıra köylerde kumar oynatan yerlerin sayısının bir hayli arttığı belirtilirken, polisten kaçan kumarbazların gözden ve jandarma kontrolünden uzak köylerde ki kumarhanelere gittikleri ileri sürülüyor.
Kış günlerin de zaman geçirmek için gittikleri kamuya açık kahvehane ve bakkallar da kumara teşvik edilenlerin sayısının da bir hayli arttığı ileri sürülen Ardahan'da güvenlik ekiplerinin yaklaşan yılbaşı öncesi iyiden iyiye arttığı kumar oyunları karşısında yeni tedbirler almaları da istenmektedir.
Haberi ekleme saati: 23.45-21 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AW TUNNE (SU YOK)

Ardahan Haberleri İktidar partisi AK Partili Milletvekilinin İlçesi olan Göle’de içme suyu sorunu bu kışta devam ediyor.
Ardahan’ın en büyük ilçesi konumunda ki Göle ilçesin de yaz boyu içme suyu sıkıntısı yaşayan vatandaşlar kışını ortasın da su sıkıntısı çekiyorlar. Yıllardır yenilenemeyen su şebekesinin doğru dürüst çalışmadığı Göle’de -15 dereceye kadar inen soğuklarda bir bidon su için köylere kadar giden Göleliler başta AK partili belediye başkanından olmak üzere hem Kürtçe, hem de Türkçe feryat ederek yıllardır çözüm bulunamayan su sorununa çare bulacak yetkili
arıyorlar.
Haberi ekleme saati: 23.38-21 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KENT KONSEYİ
MUHTARLARLA BULUŞTU..

Ardahan Haberleri 3. Olağan kongresini yapıp, kurullarını oluşturan Ardahan kent Konseyi il toplantısını Ardahan merkeze bağlı mahalle muhtarları ile gerçekleştirdi.
7 Mahallesi bulunan Ardahan'ın var olan sorunlarını el birliğiyle belirleme ve çözümleri için çaba göstermek amacıyla yapılan toplantıya Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Derya Altunbaş'ta katılıp, muhtarların sıkıntılarını dinleyip, not aldı.
Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan ve yönetiminin tam kadro katıldığı toplantı da söz alan mahalle muhtarları başta muhtarlık binası olmak üzere mahallerinin sorunlarını anlattılar.
Ardahan'ın sorunlarını birlikte yaşadıkları muhtarlarla bir araya gelip, var olan sorunları tespit ederek başta Ardahan Belediyesine olmak üzere gerekli yerlere ileteceklerini belirten Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan bu yönde ki toplantılarının devam edeceğini belirtti.
Biz Ardahanlı kadınlar Derneğinde yapılan toplantıya, Kaptanpaşa, Halilefendi, Yenimahalle, Karagöl, İnönü, Atatürk ve Gürçayır (Sapkara) Mahalle muhtarları ve Kent Konseyi yürütme kurul üyeleri katıldılar.
Haberi ekleme saati: 16.48-21 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KOYMAYIN BU LOPPAZLARI SAHAYA!

Ardahan Haberleri **Arı Spor'un 4-3 aldığı maçta sahaya giren saha holiganları yine olay çıkardılar.
Ardahan 1. Amatör Futbol Ligi bugün yapılan Arı Spor-Halilefendi karşılaşmasıyla devam etti.
Ligi,n iki iddialı takımının karşılaştığı Halilefendi Semt Sahasında ki maçı 4-3 Arı Spor'un galibiyeti ile sonuçlanırken maç sonrası sahaya fırlayan ve kendilerine 'Loppazlar' adını koyan holiganlar hakemlere ve Arı Spor futbolcularına saldırdılar.
Polisin zorla önlediği olayları çıkaran aynı şahısların her maçta nasıl olup, sahanın içine girdikleri ve her maçta olaylar çıkardıkları dikkatlerden kaçmıyor.
Etrafı beton bariyerlerle korumaya alınan, bir çok polisin görevli olduğu saha da bu tiplerin çıkardığı olaylar dolaysıyla taraftarlar ver kulüp yöneticileri sık sık karşı karşıya gelirken, polisin ve gazetecilerin fotoğraf ve görüntülerini aldıkları bu holiganların maçlara alınmaması gerekliliğine dikkat çekildi.
Haberi ekleme saati: 14.56-21 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KIŞIN ORTASIN DA
YAYLA YOLU YAPIMI..

Ardahan Haberleri Karayollarının 5 yıldan fazladır bitiremediği, 'Bölünmüş yol' çalışmaları tepki almaya devam ederken Ardahan İl Özel İdaresi tarafından kış günü kırsalda bulunan yayla yolları yapılıyor.
Ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü Ardahan’da Ardahan İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yayla yollarında yol çalışmaları aralıksız devam ediyor. Ardahan’ın Hanak ilçesi Dilekdere köyü yayla yolu zorlu kış şartlarına rağmen yapılıyor.
Ardahan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hakkı Özgür, kış olmasına rağmen nerede bir imkân buluyorsak orada çalışıyoruz diyerek, Dilekdere köyü yayla mevkiinde 15 kilometrelik mesafede yol çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.
Köy halkından olan Nadim Ateş, ’’Biz hayvanlarımızı buradan götürmek zorundayız. Burada götürdüğümüzde hayvanlarımız buradan uçuruma uçar ve telef olurlardı. Yol olmadığı için otlak alanlara hayvanlarımızı götüremiyorduk. Bu kış şartlarına rağmen bu yolu yapıyorlar, emeği geçen herkesten Allah razı olsun’’ dedi.
Köy muhtarı Şentürk Kızılkaya ise, Yüz yıldır yapılmayan bu yayla yolu şu anda ağır kış şartlarına rağmen yapılıyor diyerek şunları kaydetti: ’’Hayvanlarımız yol olmadığı ve kayalık bir alan olduğu için buradan yaylaya götürülürken kimi hayvanların ayağı kırılıyordu, bazı hayvanlar ise bu uçurumlardan düşerek telef oluyordu. Yılda ortalama 50- 60 hayvan burada telef oluyordu. bugün Aralık ayının 18’i buna rağmen burada yol çalışması yapılıyor. Genel sekreterimize, operatörümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’

**Ardahan'da İki Araç Kafa Kafaya Çarpıştı...

Ardahan'da bir türlü yapılmayan karayolların da iki araç kafa kafaya çarpıştı.
Alınan bilgilere göre Akşam saat 18.30 da meydana gelen kazada iki kişinin hafif şekilde yaralanması meydana gelen kazada herkesi şaşkınlık içerisine soktu. Kazanın şiddetinin büyük olması ve içerisinden çıkanların çok fazla yara almadan kurtulmalarının mucize olduklarını söylediler.
Hanak’lı petrol ofisi sahibi Orhan Aydın 75 AY 571 plakalı acarı ile Ardahan Çevre yolundan Kars istikametinden gelirken Gürsoy Uğurlu (emekli Öğretmen) kullandığı 75 AR 994 plakalı araç ile Ardahan Şehir Merkezinden cevre yoluna çıkarken kafa kafaya çarpıştı.
Çarpmanın etkisi ile her iki araçta kendi şeritlerinden çıkarak farklı şeritlere geçti.
Kaza anını görenlerin, araçların aşırı derece de hızlı oldukları iddia ettiler.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

İLÇELER VE KÖYLERDE
ELEKTRİK KESİNTİLERİ VATANDAŞI ÇILDIRTIRKEN
Gökdemir Enerji Bakanıyla Görüşüyordu!..

Ardahan Haberleri Başta Gürcistan ve Ermenistan'a komşu olan Ardahan'ın Çıldır ilçesinde olmak üzere Ardahan'a bağlı ilçe ve köylerde yaşanan elektrik kesintileri vatandaşları çıldırtıyor.
Damal'da ki elektrik arıza ekibini geri çeken, diğer ilçe ve köylerde ki elektrik kesintilerine müdahalede geciken Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye tepkiler çığ gibi büyürken, aynı firmanın elektrik borcu olanlara bir gün değil, bir saat müsaade etmemesi de dikkatlerden kaçmıyor.
Ardahanlıların sık sık elektrik kesintilerinden şikayetçi olduğu şu günlerde Ankara'da enerji bakanı ile görüşen Ardahanlı İşadamı Siyasetçi Orhan Gökdemir'in bakanla yapılan görüşme ardında sanal ortamda şunları yazdı.
'MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu olarak, geleceğin en önemli gücü olacak olan enerji kaynaklarımızı ve enerji üretim gücümüzü, enerji dolu Bakanınız Sayın Taner YILDIZ Bey ile konuştuk. Enerjimizin ve kaynaklarımızın böyle bir bakana emanet olması, geleceğimiz adına bizleri sevindiriyor. Orhan Gökdemir'
Haberi ekleme saati: 23.28-20 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ömer Türkoğlu'nun eleştirdiği
Ensar Öğüt Meclise Süt ve Çayı Götürdü..

Ardahan Haberleri Ardahan'ın olduğu gibi bölge illerinin sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisinin kürsüne taşımaya devam eden Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt bu kez süt ile çayı TBMM'si kürsüsüne taşıdı.
30 bardak sütün Bir bardak çay parası etmediğini belirten CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kendisini dinlemeyip, genel kurulu terk etmesini 'bakan kaçmasaydı' diyerek tepki gösterdi.
Ardahan'ın var olan sorunlarının kendisine verilen sürede hızla sıralayan Öğüt Ardahan Üniversitesinin vergisini, kirasını ödeyemeyen Ardahan esnafında alış-veriş yapmadığı gibi elaman ihtiyacını da Ardahan dışında karşıladığını belirttiği konuşmasında Ardahan'a havaalanı yapılmasının gerekliliğine dikkat çekti.
Ekonomik sıkıntılar dolaysıyla evlenemeyen Ardahanlı gençlerin düğün masrafının devlet tarafından karşılanmasını, Posof, Damal ve Hanak'a da doğal gaz verilmesini, Aktaş Gümrük Kapısının artık açılmasını, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu üzerinde bulunan köylerde ki evlerin demiryolu inşaatının yapımı sırasında yıkıldığını, Posof Ilgar Dağına tünel yapılması gerektiğine dikkat çeken CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt kendisine sataşan A partili Milletvekillerine, 'Saray yapacağınıza, köylüye, esnafa sahip çıkın' diyerek cevap verdi.

**Türkoğlu: Öğüt Dönemi Kapanmalıdır..

TBMM'side görüşülmeye devam eden 2015 Bütçe Görüşmeleri sırasın 2. konuşmayı yaparak, Ardahan ve bölge illerinin sorunlarını dile getiren CHP Ardahan Miletvekiline bir de eleştiri geldi.
Ardahanlı Mali Müşavir Ömer Türkoğlu kendi facebook sayfasında ele aldığı bir açıklama ile Ensar Öğüt'ün döneminin kapanması gerektiğine dikkat çekti.
İşte Türkoğlu'nun Öğüt ile ilgili o açıklaması;

CHP ARDAHAN MİLLETVEKİLİ ENSAR ÖĞÜT: SAYIN ÖĞÜT SENİN MİLLETVEKİLLİĞİ DÖNEMİNDE CHP DE OLAN ÇILDIR BELEDİYESİNİ DSP VE POSOF BELEDİYESİNİ AK PARTİ ALDI.ÇILDIR VE POSOF İLÇELERİNDE CHP DE BİRER ADET İL GENEL MECLİSİ ÜYELİKLERİ VARDI VE BİRER ADET OLAN İL GENEL MECLİS ÜYELİKLERİNİ DE KAYBETTİNİZ.YİNE ÇILDIR AŞIKŞENLİK-HANAK ORTAKENT BELEDİYELERİ CHP DE İDİ BU BELEDİYELERDE KAPANDI.GÖLE KÖPRÜLÜ (GROVENG) DSP İDİ DSP BELEDİYE BASKANI VE DSP ÖRGÜTÜNÜN ÇALIŞMALARI İLE BU BELDE BELEDİYESİ KAPANMADI.BASINA AÇIKLAMA YAPIYORSUN KÖPRÜLÜ BELDESİNDE BELEDİYE SEÇİMİ VAR ADAYLARA MÜJDE VERİYORSUN.BELDE BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ VAR DİYE. KÖPRÜLÜ BELDESİ BELEDİYESİNİN KAPANMAMASI DSP BELEDİYE BAŞKANIN ONURLU MÜCADELESİDİR. BUNA SAHİP ÇIKMA.SEN ÖNCE KAYBETTİĞİN BELEDİYE VE KAYBETTİĞİN İL GENEL MECLİS ÜYELİKLERİNİ NEDEN KAYBETTİN ONU DÜŞÜN. ARDAHAN HALKI UYANDI.ARTIK ARDAHAN DA ARDAHAN LININ DEYİŞİ İLE ÇANTACI ADAY İSTEMİYOR. ARDAHAN'I ARDAHAN DA SİYASET YAPAN SİYASETÇİLERE BIRAKIN.ARDAHAN ÇANTACI ADAYI ARTIK HAK ETMİYOR. SAYGILARIMLA

Ardahan Haberleri **KAYA'YI DA ELEŞTİRMİŞTİ..

Ensar Öğüt'ün döneminin kapanması gerektiğine dikkat çeken Ardahanlı Mali Müşavir Ömer Türkoğlu bir süre önece Saffet Kaya'ya yönelik eleştiride bulunmuştu.

İşte O açıklama;

Genel Seçimlerde DSP’den Ardahan Milletvekili adayı olması beklenen Mali Müşavir Ömer Türkoğlu, sözde kurtarıcı siyasetçilere özel hatırlatmalarda bulundu.
Özellikle Ardahan da 20 yıldır siyaset yapan Saffet Kaya’ya balyoz gibi çarpan Ömer Türkoğlu, zamanı gelince bildiği her şeyi anlatacağını söyledi. Gazetecilere özel açıklamalarda bulunan Türkoğlu: “Ardahan il olurken, o günkü nüfus ile bu günkü nüfus arasındaki yaşanan göç dalgasının tek sebebini geçmişte siyaset yapanlara bağlıyorum. Büyük siyasetçilerimiz yatırımların gelmesinde, sorunlarımızın çözümünde ve yıllardır mağdur edilen bölge insanına, aş iş bulamadığı için büyük metropollere göç başlayarak halen daha devam etmektedir. Ardahan tarım ve hayvancılık bölgesi olduğu halde bu bölgede bu sektör üzerinde hiçbir faaliyet başlamadı” dedi.

**ARDAHAN ET (AR-ET) NİYE YATIYOR!..
Ardahan’da yaşanan sorunları özel bir titizlikle dile getiren Mali Müşavir Ömer Türkoğlu, bu sefer Ar-Et’i masaya yatırıyor! DSP’li Mali Müşavir Ömer Türkoğlu, bölgenin gelişmesine ve hayvancılığın büyümesine katkı sunacak AR-ET’in neden kapalı olduğunu da sordu.
Bu tesis neden yıllardır kapalı duruyor diyen Türkoğlu: “Bu milyon dolarlık tesisin sahibi kim? Burayı sözde açık tutup üzerinde çeşitli büyük meblağlı krediler kullanarak rant kazananlar kimlerdir? Yaklaşık 20 yıldır Ardahan siyasetinde sahneye oynayanlar, bölgenin gelişmesine en büyük katkıyı sağlayacak bu tesisi neden faaliyete sokmuyorlar?
Bu memlekette 20 yıldır yalan üretenler, hangi yüzle kamuoyunun karşısına çıkıyorlar. Bu tesis sayesinde ceplerini dolduranlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının en büyük ihalelerine bu tesisin adıyla ihaleye girenler ve ihracat yapanlar, aynı zamanda bu tesisin adıyla Amerika, İngiltere, İskoçya ve birçok batı ülkelerinde bizon, Angus ve buna benzer hastalıklı olduğu ileri sürülen büyükbaş hayvan ithalatı yaparak hayvancılığa darbe vuran ihanet şebekesini merak ediyoruz.
Yine bu tesisin adını kullanarak İzmir’de çeşitli ihalelere giren bu ile en büyük düşmanlığı yapan kişi ya da kişilerden kamuoyunu rahatlatacak açıklama bekliyorum. Bu tesisin işletilmesi ve bu tesise entegre tesislerin yapılması halinde bir taraftan göç duracak, diğer taraftan da bölge ekonomisi başta olmak üzere istihdamda sağlanacağı unutulmamalıdır” dedi.

**KAPANAN BELEDİYELER SAFFET KAYA’NIN ESERLERİDİR!
Çıldır Aşıkşenlik, Hanak Ortakent ve Göle Köprülü Beldelerinin kapanmasının tek sebebinin 2007-2011 döneminde AK Parti Ardahan Milletvekili olan Saffet Kaya zamanında kapandığını dile getiren Tükoğlu, “Köprülü Belde Belediyesinin Başkanı DSP’li olduğu için özel gayret ve çalışması nedeniyle bu beldemiz kapanmaktan kurtulmuştur. Bu başarı DSP Belediye Başkanı Yıldırım Sarıkaya’nın başarısıdır. Saffet Kaya ve diğer siyasiler bu başarıya sahip çıkmasınlar gölgede düşürmesinler ve benim eserim de demesinler.
Saffet Kaya, doğup büyüdüğün köyün Çetinsu (Beberek) İlköğretim okulu kapanmıştır. Ardahan’da oturacak bir evin bile yok, sen kime caka satıyorsun, bu memleket sahipsiz değildir. Ardahan’da oturacak bir evin olmadığı halde köyündeki İlköğretimin kapanmasına engel olamayan Saffet Kaya, şimdi ise Ardahan’ı kurtarmaya geliyormuş, bırakın bu palavraları ve ayakları, halkın gözü açıldı. Ardahan’ı Ardahan’da yaşayan siyasetçilere bırakın” ifadelerini kullandı.
Haberi ekleme saati: 20.09-20 Aralık 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BURADA SİZİN DE REKLAMINIZ OLABİLİRDİ..


Sayfa 16 - 214 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan