Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 18
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 1 Saniye Önce
abdullahank 16 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 106 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 110 Gün Gelmedi
atlantis 131 Gün Gelmedi
baris dursun 132 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 141 Gün Gelmedi
adacala 141 Gün Gelmedi
admin 143 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 144 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan'dan En Son Haberler..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Atalay’la Olmuyor..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın sorunlarının çözümü için uğraşanların başında gelenlerin milletvekilleri geldiğini söylemek sanırım yeni bir buluş olmaz..
Bahçeli Tunceli de Çünkü milletin vekil edip, kendi sorunlarını başta başkentte olmak üzere ülke genelinde çözmeleri için görevlendirdiği kişilere milletvekili denir..
İşte bunlardan biri olan Prof. Dr. Orhan Atalay’ın milletvekili olduğundan bu yana yani 4 yıldır bu yönde ki çabaları kendince çok önemlidir..
Ancak Atalay’ın adeta tek başına 90 yıldır birikmiş sorunları çöz meye çalışması gerek kendi ekibinin zayıflığı, gerek ise vekilin vekilinin vekili ile idare edilen Ardahan’da ki bürokrasisiyle olmuyor, yetmiyor..
Bu nedenle sorunların çözümü sadece Atalay’ın, Valinin, Başkanın çabalarıyla çözülemiyor..

**Siz de o kuyruk acısı oldukça biz dost olamayız..

Eski zamanlarda bir beldede fakir bir adam varmış. O kadar fakirmiş ki, köyün çobanı bile ondan zenginmiş. Adam bir gün dağda oduna giderken sıcaktan bunalmış. Bu vaziyette ağzını açmış sanki ‘Su! Su!’ diye bağıran bir yılan görmüş. Adamcağız kendi kendine yılanı sulaması lazım geldiğini düşünmüş. Araya araya bir miktar su bularak yılanın üzerine dökmüş.
Yılan da hakikaten susuzluktan yanmakta olduğundan adamın döktüğü suyu büyük bir zevkle yalamaya başlamış ve adamdan memnun olduğunu belirten bir tavırla oradan çekip gitmiş. Birkaç gün sonra, adam yine ormana gittiğinde yılanı görmüş, yılan da adamı görünce boynunu bir tarafa kıvırarak
-Ne yapayım ben der gibi çekip gitmiş...
Bahçeli Tunceli de Fakat adam dağda ki işini bitirip de evine dönerken yine yılanla karşılaşmış. Fakat bu sefer yılanın ağzında bir altın varmış, adamı görünce oraya adamın geçeceği yola bırakıp çekip gitmiş. Adam da altını alarak eve gelmiş. ikinci gün yılandan memnun olduğu için sevinçle bir kaba süt doldurarak yılanı gördüğü yere varmış ki yılan yine ağzında bir altınla adamı bekliyor. Adam sütü bir yere bırakmış yılan da hemen ağzındakini bırakarak süte koşmuş. Adam da altını alarak geri dönmüş ve arkadaşlık başlamış. Yani adamdan süt, yılandan altın...
Derken adam zengin olup hacca git meye karar vermiş, oğluna da meseleyi uzun uzun anlatarak her gün bir şişe süt götürüp altını almasını söylemiş.
Adam hacca gittikten sonra çocuk bir gün sütü götürmüş altını almış, ikinci gün, ben demiş her gün süt götüreceğime yılanı takip eder altının yerini öğrenir onu öldürürüm. Ondan sonra da altınların tamamını alır yılana süt getirmekten kurtulurum, demiş. Hakikaten ikinci gün sütü getirip altını aldıktan sonra, gitmeyip yılanı beklemiş. Yılan tam deliğine başını sokmuş, kuyruğunu da çekeceği zaman çocuk elindeki balta ile yılanın kuyruğunu kesmiş. Fakat yılan can havliyle çıkarak çocuğu sokup öldürmüş ve deliğine geri girmiş ama ölmemiş.
Adam hacdan gelip durumu öğrenmiş; ama yine de yılana minnettar olduğu için süt götürmeyi ihmal etmemiş. Bir gün sütü götürdüğünde yılana:
-Kabahat bizim çocukta, ben sana süt getirmeye devam edeyim, sen de bana altın getirmeye devam et! dediğinde yılan getirilen sütü içip lisanı hal ile şöyle demiş:
-Arkadaş, bu zamana kadar böyle devam ettik. Fakat sen de (Siz de) kuyruk acısı olduğu müddetçe biz dost olamayız. En iyisi sen rızkını, ben de rızkımı başka yerlerde arayalım, deyip çekip gitmiş.
İşte meşhur darb-ı mesel böyle vuku bulmuş.
Peki bunu niye anlattım diyecek olursanız..
Anlayan anlar diyerek yılan o hikayesinde ki hikayeyi onlar değil ben üzerime alıp, susacam..
Çünkü bastığım kuyrukların acısının hiç geçmediğini ve o kuyruk acıları çekenlerin hep beni suçlu bilip, kuyruklarına neden, niye bastığımı anlamadıklarını da bir ben, birde Alllah bilir..

**AKP'NİN TUNCELİ OYUNU TUTMADI..

Barış sürecinin devamını kimin istemediğini bir kez daha anlayacağımız MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçel'nin zorunlu (!) Tunceli ziyaretin de anlamak mümkün.
Çünkü bunu anlamak için 2015 Genel Seçimleri öncesi gün geçtikçe gerilen siyasi atmosfer de sağ ve milliyetçi oylara oynayan AKP'nin bir yandan İmralı, HDP, PKK'yı bir diğer yandan milliyetçi oyları oyalama hesaplarının tutması için her oyunu oynadığını görmekteyiz..
Ve ilk olarak bu hesapları tutturmak için de kendisi binlerce polis ve jandarma korumasıyla gittiği ve Dersim diyemediği Tunceli'ye 'gidemezsin' diyerek Bahçeli'yi ve MHP'yi tahrik etmiştir..
AKP'nin, 'Bahçeli Tunceli'ye gider, BDP'de halkı sokağa döker, hatta PKK'de yolları keser, belki de vahim olaylar yaşanır, biz de bunun üzerine seçime kadar politika yaparız' hesabı, BDP ile PKK ve bölge halkını sağduyusuyla bozulmuştur..
Çünkü AKP'nin oyunu olan Bahçeli'yi Tunceli'ye ziyaret ettirme ve yaşanacak olaylar üzerinde politika yapma oyununun şifresi, BDP ve PKK tarafından kısa sürede çözülmüş ve bu oyuna gelmemiş, hatta imkan olsaydı Bahçeli'yi en olaysız şekilde karşılatmak için gerekli tedbirleri almış, aldırmıştır.
Bahçeli Tunceli de Kısacası; 'barış sürecinin devamını en çok ben istiyorum' diyen AKP'nin Bahçeli üzerinde oynamak istediği çok tehlikeli oyun BDP ve PKK tarafından bozulmuştur..
Ki AKP'de biliyor ki; BDP olmazsa da PKK, Bahçeli'yi Tunceli'ye koymak istemezse bunu yapardı..
Şimdi de, Hakkari'ye, Bingöl'e gidemezsin diyor..
Bana kalsa şifresi çözülmüş olan bu oyun artık tutmaz ve Bahçeli Hakkari ve Bingöl'e hatta Ardahan'a gitmek istese onu karşılayacak, koruyacak olanların bir ordu polis ve jandarma değil, bölge halkı olacaktır..
Çünkü BDP'de, İmralı'da, PKK'de biliyor ki; ortaya koyduğu tutumla barış sürecini isteyen diğer önemli bir tarafında AKP'nin tahriki ile cadde ve sokaklara dökülmek istenen MHP'lilerin önünde set olan Bahçeli'nin, 'Ülkücüler oyunlara gelmesin, caddelere dökülmesin' yönünde ki sık sık yaptığı olumlu çağrısı ve de tutumudur..
Bu arada unutmadan dileğim odur ki; Dr. Devlet Bahçeli'nin bu olumlu yönü Kürtlere ve Alevilere yönelik olarak yaptığı konuşmaları yapan diline de yansır..
Evet, AKP'nin barış sürecin de oynadığı satrançta yaptığı bu hamle karşı atakla durdurulmuş, BDP, PKK, İmralı'nın sakin oluşu, Bahçeli'de Tunceli ziyaretini kısa tutarak, AKP'nin bu oyununu bozmuştur..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Engelli Olmak..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşDün bu gazetenin manşetin de gündeme getirdiğimiz Ardahan’da ki ‘Eğri Durak’ haberini okuyup, ‘ya bu durağı kim buraya koydu?’ diye sormayanların yönettiği bir Ardahan’da işlerin ne kadar doğru gittiğini de anlamak mümkün değil mi?!..
Bilmem ama eğri işleri gündeme getirmekle görevli bizlerin son olarak manşete taşıdığı ve yerel de olduğu gibi ulusal tv’ler de gündeme getiriği ‘Engelli Durak’ haberimizi görmeyen gözlerin bu ülke de ki eğri işlere, Yeni Mahalle de ki çamurlu yollara nasıl baktığını da anlamak mümkün değil mi?..

**Manşetlerimiz..

Yerel de olduğu gibi ulusalda da ses getiren gazetelerimiz de yayınlanan Ardahan Haberi haberlerimiz ve manşetlerimiz bir çok televizyon kanalında okunması sanırım çokta tanınıp, bilinmeyen Ardahan’ın tanıtımı için güzel bir duygu..
Çünkü bizim işimiz gazetecilik olduğu kadar Ardahan’ın sesini duyurmak, ekmek yediğimiz memleketi tanıtmaktır..

**Buz yollar..

‘İktidara oy vermek gerekir ki hizmet gelsin’ diyenlerin yönetimin de Ardahan Haberi olan Ardahan’ın yollarını bir daha anlatmaya gerek var mı bilmem ama son yağan karla birlikte buzlanan Ardahan yollarından kaymaktan öte şimdilik şikayet yok.
Çünkü o toz, toprak, çamurlar artık yok ve 6 ay rahat olacağız..
Karların kapattığı, hatta beyaz buzlarla kapattığı onca bozuk yollardan kaçarken bu kez Titanik gemisine çarpan kaptan gibi buzlara çarpsakta toz, topraktan iyidir, Göle’nin, Çıldır’ın, Posof’un, Damal’ın, Hanak’ın ve Kars-Ardahan’ın bir türlü bitmeyen ama buz yollar olan yolları..
Belgesel programlarında ki gibi Ardahanlı sürücüleri ‘Buz yolların yılmaz sürücüleri’ yapan Ardahan’ın güller değil, toz, toprak, çukur, çamur yolları artık buzdan asfalt yollar.
Buz yollar hayırlı olsun..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Su İçin Noter Götürecek!

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Çıldır İlçesi Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu başın da bulunduğu ilçenin içme suyu şebekesini Asbest borularla taşındığını bunu tespit etmek için Noter çağırıp, tespit yaptıracağını belirtti.
Çıldır ilçesinin sorunlarını çözmek için büyük bir uğraş için de olduklarını belirten Çıldır İlçesinin Belediye Başkanı K. Yakup Azizoğlu 3 Bin Nüfuslu Çıldır ilçesinin su şebekesinin Asbest borularla taşındığını bunu kanıtlamak için Noter çağırıp, tasdikleteceğini söyledi.
90 Yıllık İlçe de hala Şehir İmar Planının olmadığını ve bugüne kadar yapılması gerekenlerin yapılmadığından yakınan Ardahan’ın Ermenistan ve Gürcistan’a komşu İlçesi Çıldır’ın içme su sorunu başta olmak üzere büyük mücadele için de olduklarını söyledi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

39 Üreticiye
39 Damızlık Boğa Verildi..

Ardahan Haberleri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Ardahan’da 39 üreticiye damızlık boğa verildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bölge hayvancılığını desteklemek amacıyla uyguladığı “Canlı Damızlık Boğa Desteği” projesi kapsamında Ardahan’a gönderilen 35’i simental, 4’ü montofon olmak üzere 39 boğa, Vali Yardımcısı Deniz Pişkin ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri tarafından hak sahibi üreticilere teslim edildi.
Boğaların teslim edilmesi sırasında açıklamada bulunan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından geliştirilen proje kapsamında ilimizde hayvancılığın desteklenmesi amacıyla, 35’i simental, 4’ü montofon olmak üzere toplam 39 damızlık boğayı, başvurusu bakanlık tarafından onaylanan 39 üreticimize teslim ettik. Burada amaç öncelikli olarak ilimizin hayvancılık alanında daha fazla gelişme göstermesi ve daha kaliteli hayvan üretiminin yapılmasıdır” dedi.
39 boğa için proje bedelinin 312 bin lira olduğunu da aktaran Vali Yardımcısı Pişkin, bu bedelin 87 bin 360 lirasının yatırımcılar tarafından, geriye kalan 224 bin 640 lirasının ise devlet katkısı olarak TİGEM’e ödendiğini bildirdi.
Vali Yardımcısı Pişkin ayrıca, projenin 2018 yılına kadar devam edeceğini, bu süre içerisinde vatandaşların gerekli belgelerle birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne başvurabileceklerini kaydetti.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bu klip rekora koşuyor..

Ardahan Haberleri Ardahan'da 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle hazırlanan klip, internet ortamında 100 binlerce kişi tarafından takip edildi.
Klibin yönetmeni Ardahan Rekabet Kurumu Fen Lisesi Müdürü Mesut Yolcu, yaptığı açıklamada, yaptıkları kliple internet ortamında beklenenden fazla tıklamaya ulaştıklarını belirtti.
Ardahan'ı Türkiye'ye ve dünyaya bu şekilde tanıtmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Yolcu, şöyle devam etti:
"Ardahan'ı nüfusundan kat kat fazla tanıtmış olduk. Bunu beklemiyorduk. Bizim düşüncemiz ve planımız Ardahan'a yönelik bir çalışmaydı ancak gelinen nokta bu oldu, tıklama çeşitli portalları değerlendirdiğimizde 100 bini aştı. Bizim kent merkezi nüfusumuz 18 bin, 18 bin nüfuslu yerde yapılan bir klip 100 bini aşıyorsa, bu tıklanma rekoru kırıyorsa, Türkiye'nin Ardahan'ı tanıması demektir. Öğretmenler için yaptık, ayrıca Ardahan'ı iyi bir şekilde tanıtmış olduk."
Yolcu, bir ayda hazırlanan klipte çok sayıda öğretmenin emeğinin bulunduğunu, niyetlerinin 24 Kasım'da öğretmenlere sürpriz yapmak olduğunu ifade ederek, "Biz o gün bu klibi sürpriz olarak hazırladık. Kimsenin haberi yoktu. Program herkes tarafından taktir gördü. Bunun mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Çünkü öğretmenlerimiz için farklı ve kalıcı bir eser oldu. Ayrıca güzel ilimizi Ardahan'ı tanıtmak istedik. Bu vesileyle de amacımıza ulaştık. Çünkü müzik klibinde Ardahan'ın tarihi ve turistik yerlerine de yer verdik. 24 Kasım'dan sonra çok güzel tepkiler alıyoruz" dedi


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BELEDİYEYE OLAN BORÇLARINIZI
BİR TIKLA ÖDEYEBİLİRSİNİZ..

Ardahan Haberleri Ardahan Belediyesi E-Belediye Sistemine Geçti..

E-Belediye Sistemine Geçti. Belediyenin internet web sitesinde, E-BELEDİYE hizmeti başladı.
Belediye web sitesinin alt menüsüne eklenen ‘E-BELEDİYE’ modülünden, vatandaşlarımız artık online olarak; su faturaları, Emlak vergileri, Ruhsat işlemleri, ilan reklam vergileri, çevre temizlik vergileri, Belediye iş yeri kiraları, dolmuş hat ücretleri ve belediyemize ait diğer borçları sorgulayabilecek veya online olarak faturalarını ödeyebilecekler.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Müftüsü
Iğdır’da Konuştu..

Ardahan Haberleri Ardahan İl Müftüsü Aytekin YILMAZ 27 Kasım Perşembe günü Iğdır İl Müftülüğünün organize ettiği “Ehli Beyt Sevgisi ve Toplumsal Hayatımızdaki Etkileri” konulu Panele katıldı.
Iğdırlı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Panelde konuşma yapan Müftü YILMAZ, Ehl-i Beyt sevgisini Kur’an ve Sünnet ışığında geniş bir yelpazede anlatarak, kardeşlik ve ortak payda vurgusunda bulundu.
Katılımcılara Rasul-i Ekrem s.a.v Efendimizin, “Size iki şey bırakıyorum ki, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece benden sonra artık kesinlikle dalâlete düşmezsiniz: Allah’ın Kitabı ve ıtretim, (ehl-i beytim)” hadis-i şerifini hatırlatan Müftü YILMAZ, “Ehl-i Beyt; Resulullah’ın (s.a.v) ev halkıdır: Ehl-i Beyt hususunda en uygun görüş şudur: Allah Resulü’nün (s.a.v) eşleri, evlatları, torunları olan Hasan ve Hüseyin ve damadı Hz. Ali, Ehl-i Beyt’i teşkil eder” dedi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MİLLETVEKİLİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ATADI!

Ardahan Haberleri Ardahan'ın Göle İlçesinin istifa eden İlçe Milli Eğitim Müdürünün yerine yeni bir isim atandı.
Geçtiğimiz günler de istifa eden Göle ilçe Milli Eğitim Müdürü Abdulselam Taluk ve Göl İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Alper Küpeli'nin yerine yeni atamalar yapılmadan önce Göle’de AK Parti Ardahan Milletvekilinin de katıldığı bir toplantı düzenlendi.
Gazetemiz ve sitelerimizin bir gün önceden kamu oyuna duyurduğu ve Göle Belediyesi Toplantı Salonun da yapılan toplantı ardından Göle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Mevlüt Özalp isimli öğretmenin atandığı öğrenildi.
TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi ve Göleli AKP Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ın katıldığı toplantı ardından Taluk'tan boşalan Göle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Özalp'ın atanması Göle'de, 'Milletvekili Milli Eğitim Müdürü Atadı' şeklinde yorumlandı.

**Mevlüt Özalp Kimdir?

1959 yılında Göle´de doğdu. 1976 yılında Göle Lisesi´ni, 1979 yılında Kars Dede Korkut Eğitim Enstitüsü´nü bitirdi. 1993 yılına kadar Adıyaman, Kars, Sivas illerinde çalıştı. 1993 yılından 1999 yılına kadar Göle Atatürk İlkokulu´nda, 1999 yılından 2010 yılına kadar Hüseyin Gedik İlköğretim Okulu´nda müdürlük yaptı. 2010 yılından itibaren Çobanköy Ateşsan Naim Ateş Ortaokulu´nda müdürlük yapmaktadır.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ünsal Kılıç Sonuna Kadar Adayım!..

Ardahan Haberleri Yaklaşan 2015 Genel Seçimleri öncesi kimin nerede, hangi parti de milletvekili adayı olacağı yönünde tartışmaların alevlendiği şu günlerde iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisinde yenide Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıklayan Göleli Siyasetçi Ünsal Kılıç Kars'a gelen Başbakanla görüşüp, adaylığını açıkladı.

**Mustafa Kaya Adı Geçiyor..

Ardahan siyasetinin renkli simalarından olan Kılıç'ın 2015 Genel Seçimlerinde Milletvekili adaylığını açıkladığı AK Parti'de İl Başkanlığı koltuğuna kimin oturacağı ise halen bilinmiyor.
Mevcut İl Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar'ın da 2015 Genel Seçimlerin de Milletvekilli Aday Adayı olacağı bir süreçte AK Parti'de kimin İl Başkanı olacağı tartışılmaya devam ederken, yeniden AK Parti Ardahan İl başkanlığına aday olduğunu açıklayan AK Parti eski İl Başkanı Nusret Koyuncu'nun yanı sıra Ardahanlı Uzman İnşaat Mühendisi Mustafa Kaya'nın adı da Ardahan AK Parti'de İl Başkanı olacaklar arasında geçtiği de görülmektedir.
Geçtiğimiz yerel seçimlerde AK Parti'den Ardahan Belediye Başkan Aday Adayı olan Mustafa Kaya'nın yanı sıra Ardahan eski İl Genel Meclis Üyelerinden olan Sezai Altun'un adının da AK Parti Ardahan İl Başkanı olacaklar arasında tartışıldığı görülmekte.
Ayhan Balcı'nın AK Parti İl Başkanlığını düşünmediğini belirttiği bir süreçte Posof, Damal ve Hanak'tan sonra Göle ve Çıldır AK Parti İlçe Teşkilatı da bu hafta sonu kongreye gidiyor.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Engelli Durak!

Ardahan Haberleri **Beyaz Bastonlu Olmasa da..

Ardahan Belediyesinin engel
liler adına yaptırdığı engelli yolları engelli..
Kent genelin de uygulamaya konulan proje ile kaldırımlara yapılan engelli yolunun üzerine bir de durak koyuldu.
Lise Yolu üzerin de, 23 Şubat İlköğretim Okulunun karşısına konulan dolmuş durağının üzerine konulduğu engelli yolları görenler, derme çatma ve zaten bozuk olan kaldırımlar üzerin de yaptırılan bu projeyi gerçekleştirenlerin ne kadar samimi (!) olduğunu belirtmeden edemediler.

Beyaz Bastonlu Olmayan İL!..

Öte yandan binlerce lira harcanıp yapılan engelli yolların yapıldığı Ardahan’da Beyaz Bastonlu yani âmâ olan kimsenin olmaması da dikkat çeken diğer bir konu.

**ENGELLİLER ARܒYÜ ZİYARET ETTİ..

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler Fakültesi (İBEF) tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında engellilerle üniversite öğrencileri bir araya geldi. 7 öğrenci, hocaları Hanım Helen Dizler, Sedat Zorlu ve Tuncay Şahin eşliğinde İBEF Dekanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan'ı ziyaret ederek üniversiteyi gezdi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çıldır Belediyesi İkinci Aracı Teslim Aldı..

Ardahan Haberleri Ardahan İli Çıldır İlçe Belediye Başkanlığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ikinci aracını teslim aldı.
İki ay önce Çıldır Belediyesine hibe edilen foseptik aracının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ikinci aracını da teslim etti. Ak Parti Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu tarafında Ankara'da teslim alınan araç Çıldır halkına hizmet etmek için yola çıktı.
Aracı teslim alan Başkan Azizoğlu "Çevre ve Şehircilik bakanlığından tamamı hibe olarak ikinci aracımızıda teslim aldık. Daha önce foseptik aracını hibe olarak almıştık şimdi ikinci bir araç olarak çöp toplama aracını teslim aldık. İlçemize daha kaliteli hizmet etmek için çalışmalarımızı sürüdürüyoruz. Uzun vadede daha iyi projelere imza atacağız. Araçların Belediyemize hibe edilmesinde emeği geçen başta sayın Bakanımız İdris Güllüce olmaz üzere Çevre bakanlığımıza teşekkür ederim" dedi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLILARDAN
ARDAHANLIYA GECİKMELİ ZİYARET..

Ardahan Haberleri Kocaeli Ardahanlılar Derneği (KAD) Başkanı Seyfidar Çoban ve Yönetim Kurulu Üyeleri, geçtiğimiz günlerde Kocaeli Barosu Başkanlığı görevine seçilen Av. Sertif Gökçeye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarete, Dernek Başkanı Seyfidar Çoban, Yönetim Kurulu Üyeleri Uğur Işık, Kamuran Soylu, Turgut Dursun, Tülin Keçeci Güngör, Kutlay Dursunoğlu ,Tanay Çakıcı ve Serbay Güngör katıldı.
50 Bine Yakın Ardahanlı Destekliyor
Kocaeli Barosu Başkanı Av. Sertif Gökçe'nin makamında gerçekleştirilen ziyarette, Kocaeli Ardahanlılar Derneği, hemşerileri Gökçeyi her zaman desteklediklerini dile getirdi. Kocaeli'nde yaşayan 50 bine yakın Ardahanlının kendisini desteklediğini ve Kocaeli Barosu Başkanı olarak seçilmesine çok sevindiklerini ifade eden dernek başkanı Seyfidar Çoban ve yönetim kurulu üyeleri, Baro Başkanlığı görevine seçilen Av. Sertif Gökçe'nin her zaman yanında olduklarını söyledi. Baro Başkanı Gökçe, hemşerilerinin ziyaretleri sebebiyle memnuniyetini belirterek, yapılan ziyaretin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi.
Hemşerilerimin Ziyaretinden Çok Memnunum
Hemşerilerimin desteklerini her zaman yanımda hissediyorum diyen Gökçe, Demokratik toplumlarda Sivil Toplum Kuruluşlarının demokrasinin ayrılmaz bir parçası olduğunu, ilimizde hemşeri derneklerinin bu işlevi gördüğünü söyledi.
Kendisinin de Ardahanlı olarak bu tür hemşeri dernekleri aracılığıyla kültüründen kopmadan, yöresel kültürleri yeni nesillere aktarılması ve yaşatılması noktasında bir işlevi olduğunu belirtti.
Ardahanlılar Derneği'nde hemşerileriyle bir araya gelme onların dertleriyle dertlenme, istek ve talepleriyle ilgilenme imkanı bulduğunu söyledi. Haber: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Zafer Tahiroğlu,
www.ardahanhaberleri.com
sitesinin editörlüğünü bıraktı..

Ardahan Haberleri Ardahan ve Elazığ Eski il Telekom Müdürü ve 24.dönem Milletvekili seçiminde AK Parti Ardahan aday adayı olan Zafer Tahiroğlu, Ardahan’dan sonra gittiği Elazığ il Müdürlüğü görevinden ve Telekom’daki görevinden istifa etmiş ve Ankara’ya yerleşerek özel bir firmada Danışmanlık görevi yapmaya başlamıştı.
Bu süreçten sonra Ardahan'da yayın yapan ve ismi o zamanlar pek tanınmayan bahsi geçen sitede yaptığı haberler ve yazdığı yazılarla herkesin teveccühünü kazanmış, işine gelmeyenlerinde tepkisini almıştı ve o yazılarında hep gerçekleri hiç kimseden korkmadan ''Gazeteci Halk adına düşünür ve ona göre haber ve analiz yapar'' düsturuyla hareket etti ve ansızın aldığı bir kararla Ardahan gündeminin dışına çıkma kararı aldı ve bahsi geçen sitenin editörlüğünü bıraktığını açıkladı.
Tahiroğlu Mezun olduğu İTÜ ‘de öğrenci iken ‘’SERHATTAN HABER’’ isimli bir Gazete çıkardığını ve o yıllardan itibaren basın dünyası ile yıllardır içli dışlı olması nedeniyle siyasi ve uluslar arası konularda kendini yetiştirdiğini ve Ardahan’da da farklı bir yayın anlayışı geliştirmek için hem ulusal hemde yerel anlamda haber analiz ve yorumları ile Ardahanlılara farklı hizmet etmek amacıyla 2012 yılından beri EDİTÖRLÜĞܒnü yürüttüğü www.ardahanhaberleri.com sitesinin editörlüğünü gördüğü lüzum üzerine bıraktığını söyledi.
Tahiroğlu, ‘Kendisinin ulusal ölçekte haber yapan bir haber sitesi ve ekip kurmak için çalışma yaptığını açıklayarak, bundan böyle bahsi geçen sitede EDİTÖR rumuzlu haberler ve yorumlar çıkarsa bunun benimle ilgisinin olmayacağını belirtmek isterim’ diyerek. Ardahan ile ilgili çalışmalarındada çok yıprandığını ve çok acayip ilişkiler yumağı gördüğü için basın dünyası ile ilgili noktayı koyduğunu belirtti.
Tahiroğlu kuracağı haber sitesinide yakında açıklayacağını söyleyerek Ardahan kamuoyundan yazdığı yazılarına gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür ederek herkese selamlarını iletti.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Güzel Sanatlarda Güzel İşler!
REKTÖR AÇMADIĞI OKULA KADRO ALIYOR!..

Ardahan Haberleri 2008 Yılında açılan ve bugüne kadar 123 Milyon TL. Nakit para aktarılan ancak 5 binayı bitiremeyen Ardahan Üniversitesi açılmayan okula kadro alıyor.
Ardahan Merkez de bulunan Aziziye kışlasını alamayıp, bir türlü açamadığı Güzel Sanatlar Fakültesine kadro almaya başladığı öğrenilen Ardahan Üniversitesi Rektörü üniversitenin başına geçtiğin de bu yana yaptığı gibi yeni fakültede de kadrolaştığı ileri sürülmekte.

**Gerçeği dururken, Hayali Fakülteye kadro..

Başta eşini ve yeğenlerini olmak üzere bir çok yakınını üniversitenin kadrolarına aldığı ileri sürülen Ardahan Üniversitesi Rektörünün açılmayan fakülteye elaman alırken, Ardahan’ın Göle ilçesin de, Göleli İşadamı Nihat Deli Balta’nın 4 Milyona Liraya yaptırdığı fakülteyi açmaması ise akıllarda soru işaretlerine neden oluyor.

**Üniversiteye değil, Belediyeye!

Ardahan kent merkezin de bulunan ve büyük bölümü boşaltılan Askeri Kışlalardan olan Hasanpaşa Askeri Kışlası Ardahan Belediyesine devir ediliyor.
Ardahan Merkez camisinde başlayıp, Lise yolu boyunca devam eden dev bir alanı işgal eden kışlanın Ardahan Belediyesine devri için yapılan çalışmaların sona geldiği ve bu alanın önümüzde ki yıldan itibaren Ardahan Belediyesine tamamen teslim edileceği öğrenildi.

**Köprü Başında ki Kışlanın Akıbeti Belli Değil..

Ardahan Kent Merkezin de ki Hasanpaşa Kışlasının Belediyeye verildiği öğrenilirken Ardahan Köprübaşı olarak bilinen Kura Nehrinin yanında ki Aziziye Kışlası akıbeti hala belli değil.
Ardahan Üniversitesine verilemesi için imza kampanyası başlatılan Atatürk Caddesi üzerinde ki Aziziye kışlasının da üniversiteye verilmesini isteyen Ardahanlılar, Ardahan Belediyesi’ne verilen Hasanpaşa kışlası gibi Aziziye kışlasının da bir an önce üniversiteye verilmesini ve kent dışında çıkan üniversitenin en azında bir kolunu şehir merkezinde olmasını istiyorlar.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERHAT 3-2 YENDİ,
LİDERLİĞE DEVAM ETTİ..

Ardahan Haberleri Ardahan'ı Bölgesel Amatör de temsil eden Serhat Ardahan Spor evinde ağırladığı Torul Spor'u 3-2 yenerek BAL Liginde ki liderliğine devam etti.
Ardahan Halilefendi Mahallesin de bulunan semt sahasına konuk ettiği Gümüşhane Torul İlçesinin spor kulübü ile karşılaşan Serhat Ardahan Spor maçın ilk yarısında attığı 3 gol ile 3 puanı alarak Bölgesel Amatör Liginde ki liderliğine devam etti.
Ardahan Valisi, Ardahan Belediye Başkanı ve bir çok Ardahanlının izlediği bu maç ile 14 Futbol Kulübünün mücadele ettiği BAL ligin de 27 puanı olan Serhat Ardahan Spor son 4 haftadadır lig birinciliğini sürdürmeyi başardı.

**ARDAHAN SPOR'DA LİDER..

Öte yandan 8. Hafta karşılaşmalarını sonuçlandıran Ardahan 1. Amatör Ligi bu hafta 40 golü filelerde gördü.
Cumartesi günü oynanan karşılaşmalar da Anadolu Spor'u 9-1 yenen Ardahan Spor Lig Liderliğini sürdürdü.
Göle Senemoğlu Spor'un Göle Gücünü 4-1, Kale (Halilefendi) Spor, Sulakyurt (Sarzsp) Spor'u 5-1, Bağdeşenspor (Kinzodamal), 23 Şubat Spor'u 10-1 yenerken, pazar günü oynanan karşılaşmalarda ligin iddialı 2. sırasında bulunan Arı Spor Göle Spor'u 2-0 yenmeyi başarırken, Posof Spor'da Ağzıipek (Cincorup) Spor'u 5-1 yenmeyi başardı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KARATAY'DAN GENÇLERE KAHVALTI!..

Ardahan Haberleri Ardahan Göleli İşadamı TAY SÜRÜCÜ KURSLARI'nın sahibi Veysel Karatay'dan Ardahanlı Gençlere kahvaltı.
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Boğaz Köprüsün de yapılan Avrasya Koşusuna katılıp, Ardahan'a Havaalanı istemini seslendiren Ardahanlı Gençler ile İstanbul Esenyurt'ta bir kahvaltı veren Veysel Karatay, gençlerin başlattığı birliktelik oluşumuna tam destek verdi.
Gençlerin estirdiği rüzgarın Ardahan birlikteliği için önemli bir adım olduğunu belirten TAY SÜRÜCÜ KURSLARI'nın sahibi Veysel Karatay, 'bu rüzgarın tüm Ardahan Derneklerine ve bu yönde ki birlikteliğe yansımasını umuyorum.' dedi.

**BUARDEF Kahvaltıda Buluştu..

Öte yandan Bursa Ardahan Dernekleri Federasyonu (BUARDEF) geçen hafta gerçekleştirdiği 2.olağan genel kurulundan yeni yönetimle cumartesi sabahı kahvaltıda buluştu.
BUARDEF Genel Başkan Zekai Aydın kahvaltıda yaptığı konuşmada ” Önceliğimiz Bursa’da yaşayan Ardahanlıların Eğitim,Kültür,Gençlik,Sağlık ve Spor alanlarında daha etkin çalışmalar yapılması sosyal sorumluluk projeleri oluşturmak hem Bursa’da yaşayan hem de Ardahan’da bulunan insanlarımızın siyası statüsü konusunda çalışmalar yapılmak. Öncelikle çağımızın en büyük belası uyuşturucu ile mücadele konusunda kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak. Yüksek öğrenim gören öğrencilerimize burs sağlamak”dedi.

**Federasyon Kültür Evi'ni Kutladı..

Merkezi İstanbul Şişli de bulunan Ardahan Federasyonu geçtiğimiz aylar da yönetimi yeni oluşturulan Ardahan Kültür Evi'nin yeni yönetimini ziyaret ederek, Efrail Çiftçi başkanlığında ki yönetimi kutladı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK PARTİ İLE DBP SEÇİM YAPTI..

Ardahan Haberleri **Ardahan DBP'de Gençlerin, Hanak AKP'de Delegenin Dediği Oldu!

Posof ve Damal'dan sonra ilçe kongrelerini yapmaya devam eden iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi Hanak'ta değişime gitti.
Genel Merkezin ve İl Teşkilatının değişmesinden yana olmadığı, ancak rakip adayın ısrarı üzerine yaklaşık üç yıldır yürüttüğü AK Parti Hanak İlçe Başkanlığını bırakmak zorunda kalan İlhan Aytan yerini AK Parti Hanak Gençlik Kolları Başkanı olan Tanju Kilit'e bıraktı.
AK Parti Ardahan Milletvekili, Ardahan Belediye Başkanı ile AK Parti Ardahan İl Başkanı Yunus Baydar'ın da katıldığı 5. olağan kongre de tek aday olan Tanju Kilit Hanaklı AK Partilileri onayı ile AK Parti Hanak İlçe Başkanlığına getirildi.

**Milletvekili Göle'de Öğretmenlerle Bir Araya Geldi..

Hanak Kongresine katılan, daha sonra Kars'a gelen Başkanı karşılamaya giden AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay Göle Belediyesi Toplantı Salonunda Göle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğün de görev yapan üst düzey yetkililer ile bir toplantıya katıldı.
Geçtiğimiz gün istifa eden Göle İlçe Milli Eğitim Müdürünün yerine kimin geleceğinin merak edildiği toplantı da, Ardahanlı bir kişinin Göle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne geleceği yönünde iddialar da ortaya atıldı.

Ardahan Haberleri **DTP'de Kongresini Yaptı..

Öte yandan Demokratik Toplum Partisi (DBP) Ardahan İl Örgütü de kongreye gitti.
DBP Kars İl Başkanı ve HDP Ardahan İl Yönetimlerinin de katıldığı kongre de gençlern istediği ve listesini yaptığı DBP Ardahan Eş Başkanlığa Derya Toptaş ile Hakan Demirbaş seçilirken, yönetimine Orhan Avşar, Atila Avşar, Serkan Bağcı, Çetin Özer, Çetin Demir, İsmail Aktürk, Şevval Yılmaz, Botan Alper, Mervenur Tekin seçildiler.
DTP'nin yedek yönetimi kuruluna ise; Akif Kanmaz, Olcay Kılıç, Nazmi Yıldız, Hidayet Ateş, İsmet Aslan, İsmail Avşar
Yedeğe ise; Bahtiyar Gökçe, Ercan Yılmaz ve Ramazan Yıldız seçildiler.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KAYMAKAMLIĞI KURT BASTI!

Ardahan Haberleri **ÜSTTE Kİ GERÇEK, YANDA Kİ YALAN..

Ardahan’ın Posof ilçesinde aç kalan bir kurt şehre indi. Kurt, gece saatlerinde boş caddelerde dolaşırken MOBESE kamerasına yansıdı.
Kış aylarının başlaması ve doğanın karla kaplanması üzerine aç kalan bir kurt, Posof ilçe merkezine kadar indi. Cadde ve sokaklarda dolaşarak yiyecek arayan kurt, MOBESE kamerası tarafından görüntülendi. Gece saatlerinde vaktini ilçe merkezinde geçiren kurt, havanın aydınlanmasıyla birlikte ormanlık alana geri döndü.

**Kurt Sürüsü Yalanı..

Öte yandan geçtiğimiz günlerde bazı ulusal intenet haber sitelerinde yayınlanan 'Kurt Sürüsü Böyle Görüntülendi' başlıklı haber de kullanılan kurt fotoğrafının ünlü National Geographic Dergisi'nde yıllar önce yayınlanmış olan ve Ardahan ile alakası olmayan bir eski fotoğraf olduğu ortaya çıktı.

**Ardahan Sis'in Altında Kaldı..

Öte yandan dünden bri Ardahan genelini saran sis akşam saatlerinde etkisini iyiden iyiye arttırırken görüş mesafesi 20 metreye kadar düştüğü görüldü.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

YUNUS DÜNDAR İSTİFA EDECEK!..

Ardahan Haberleri Her an görevden alınacağı ileri sürülen Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Başkan Yardımcısı zorunlu istifaya hazırlanıyor.
Buna neden ise CHP Genel Merkezinin Ardahan Göleli Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl imzaları ile yayınladığı genelge.
Genelgeye göre 2015 Genel Seçimlerin de Milletvekil aday adayı olmayı düşünenlerin 25 Aralığa kadar bulundukları görevlerinden istifa etmek zorunda.
Bu genelgeye bakıldığında, yılardır milletvekili olmayı düşünen ancak bir türlü aday olup, milletvekili yarışına katılamayan Ardahanlı Eczacı Yunus Dündar'ın yeniden milletvekili adayı olmayı düşündüğü 2015 Genel Seçimleri öncesi şu an bulunduğu CHP Ardahan İl Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etmek zorun da kalacağını göstermektedir.

**Kerimoğlu Üyeleri Dolaşıyor..

Dün yayınlanan genelge ile 2015 Genel Seçimlerine yönelik hazırlıklarına devam eden CHP'den Ardahan Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıklayan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün Danışmanı, CHP'li Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu'nun kardeşi Mutlu Kerimoğlu geldiği Ardahan'da CHP'li üyeleri ziyaret edip, destek aramaya devam ediyor.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HAFTA SONU YAŞANANLAR

Ardahan Haberleri **KARAKOL VE YURTLAR İNCELENDİ..

Ardahan'da bulunan Nezarethaneler ve öğrenci yurtları denetlendi.
Alınan bilgilere göre Ardahan İnsan Hakları Kurulu Üyelerinin denetlediği Ardahan merkezde ki polis ve jandarma karakollarının çok kötü oldukları ve bir an önce düzeltilmesi için yetkililerin harekete geçmesi gerektiği yönünde görüş birliğine varıldığı öğrenilierken, öğrenci yurtlarının çok iyi olmazsa da yoktan iyi bir durumda olduğu görüldü.
Öte yandan Ardahan Valisi Ahmet Deniz’in eşi Olcay Deniz Ardahan Üniversitesi Yerleşkesi içerisinde bulunan Türkiye Yardımsevenler Derneği İstanbul Şubesi tarafından yaptırılan kız öğrenci yurduna ziyarette bulundu.

Ardahan Haberleri **Cezaevi tatbikatı heyecanlandırdı..

Ardahan'da bulunan ve yaklaşık 70 mahküm ve tutuklunun bulunduğu Ardahan Kapalı ve Tutuklu Cezaevi'n de yapılan yangın tatbikatı heyecana neden oldu.
Habersi yapılan tatbikat nedeniyle aninden çalan sirenler ve ard arda giden Ambulansların heyecanlandırdığı gelişmenin tatbikat olduğu öğrenilince rahat bir nefes alındı.

Ardahan Haberleri **Üniversitede Misafirhane Değil, Kral Odası Var!

2008 Yılında kurulmasına karşın bugüne kadar 5 binayı bitiremeyen ve bu süre için de 123 Milyon TL. para gönderilen Ardahan Üniversitesinde saltanatları kıskandıracak bir misafirhane yapıldığı ileri sürüldü.
Son günlerde gelen tepkileri ötelemek için harekete geçtiği öğrenilen ve Ardahan'da görev yapan üst düzey bürokratların da aralarında bulunduğu bir grubu her sabah kahvaltıya davet ettiği öğrenildi.
Ardahan Üniversitesi Rektörünün yanında yer almalarını ve gelen tepkileri ötelemek için çağırdığı belirtilen ağır misafirlerinin 180 Bin TL.'ye mal olduğu ileri sürülen ve görenlerin 'Misafirhane değil, Kral odası' adını verdiği misafirhanede karşıladığı öğrenildi.

Ardahan Haberleri **ARDAHAN'DA YENİ BİR MÜDÜRLÜK..

İstanbul'da dönen Ardahan Valisi Ardahan'da DSİ Müdürlüğünün kurulduğunu açıkladı.
Devlet Su İşleri (DSİ) Ardahan 243’ncü Şube Müdürlüğü, hizmete başladı.
Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Ardahan’da, 243’ncü Şube Müdürlüğü açıldı. Kurumun faaliyete geçmesi dolayısıyla, DSİ Kars 24’ncü Bölge Müdürü Nesip Özden ve Ardahan 243’ncü Şube Müdürü Tekin Kabul Vali Ahmet Deniz’i makamında ziyaret ettiler.

Ardahan Haberleri **Damal’da Kadına Yönelik Şiddet Sempozyumu..

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili Damal ilçesinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Damal Kaymakamı Abdurrezzak CANPOLAT’ın eşi ve aynı zamanda eğitim hemşiresi Dilek CANPOLAT’ın koordinatörlüğünde düzenlenen bilgilendirme toplantısında,Ardahan Halk Sağlığı’ndan Ebe Meral Lale YILMAZ ve Sosyal Hizmet Uzmanı Ebru YORGUN katıldı.

Ardahan Haberleri **Sancaktepelilere Göle'de Şok..

Bir çok Göleli ve Ardahanlı hemşehrimizin yaşamını sürdürdüğü Sancaktepe ilçesinin Belediye Başkanı, Kaymakamı, Müftüsünün de içinde bulunduğu yaklaşık 15 kişilik bir heyetin geldiği Göle'de misafirlere soğuk duş.
Alınan bilgilere göre AK Parti Genel Merkezinin kardeş belediye olarak gösterdiği Sancaktepe heyetinin geldiği Göle'de bir kaç bürokrat ve belediye meclisi tarafından karşılandılar.
Ardahan Belediyesinden kimsenin gitmedİği karşılamanın Göleliler de haber edilmediği için Göle'ye gelen misafirlerin şok olduğu ve Kardeş olarak geldikleri belediye de kısa süre kaldıktan sonra hemen ayrılıp, Ardahan'a uğramadan Kars'a geçtikleri öğrenildi.

Ardahan Haberleri **’Bizi adam yerine koyan yok’ dedi ve AK Parti'den istifa etti!

Bu Sözler Göle'de AK Parti'den ilk defa kadın encümen olarak Göle Belediye Meclis Üyesi seçilen Filiz Topçu'ya ait. Kendilerine bugüne kadar hiçbir şey danışılmadığını söyleyen Topçu, 'biz sadece toplantılarda el kaldırmak ve el indirmek için seçilmişiz' diyerek tepkisini dile getirdi ve AK Parti'den istifa ettiğini açıkladı..

Ardahan Haberleri **20 Günde 22 Milyon!

Ardahan İl Genel Meclisi 2015 Bütçesini belirledi.
14 İl Genel Meclisinin bulunduğu ve Ardahan'ın Yerel Parlamentosu olarak bilinen Ardahan İl Genel Meclisi Başkan Bederettin Çakıcı'nın başkanlığın da 20 gündür çalışmasını yürüttüğü 2015 Yılı Yatırım Programı ve 2015 Yılı Mali Yılı Bütçesi'nin görüşmelerini tamamladı.
Ardahan İl Özel İdaresini 2015 Yıl Bütçesinin 22 Milyon TL. olduğunu belirten Ardahan İl Genel Meclisi Başkanı Bederttin Çakıcı meclisin çoğunluğunun kabul ettiği 2015 Yıl Bütçesinin ilk hedeflerinin arasında Ardahan'ın köy yollarının yapılıp, sıcak asfaltla asfaltlanması ve köyler de çıkan yangınları önlemek için su tankerler alınması olduğunu belirtti.

Ardahan Haberleri **Posof'ta Yayla Turizmi..

Posoflu girişimcilerden Erdal Taşkıran’ın, Posof-Türkgözü yolu üzerinde inşasına devam ettirdiği, içerisinde olimpik havuz, sauna, spor salonu, restaurant gibi bölümlerinde yer alacağı ahşap ve taştan evlerden oluşan güzel bir tesis yükseliyor. Yine kır düğünü için yapılan mekânı ve konferans salonu ile de tüm bölge halkına hizmet edecek.
Haberler: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Gürcistan Ermenistan
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Federasyon Babamın Değil!

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş500 bin Ardahanlının yaşadığı İstanbul’da Ardahan Derneklerini ve Ardahanlıları bir çatı altında toplama iddiasıyla kurulan ve benim de başkan yardımcısı olduğum Ardahan Federasyonu tek bir adamın değil, 500 bini İstanbul’da 105 bini Ardahan’da olmak üzere yaklaşık 900 bin insanın olduğunu başta bu federasyonun yönetimine danışmadan, tek başına hareket eden federasyon başkanı olmak üzere herkes iyi bilmelidir.
Adı Ardahan kadar ağır olan bu önemli kurumu menfi ve küçük işlere, kendi egoları için kullanmak isteyenler şunu bilmeli ki; 899 bin Ardahanlı duyarsız kalsa da ben kalmam..
Çünkü dünya kenti İstanbul’da Ardahan adını temsil eden bu kurumun güçlü ve etkili bir kurum olması gerektiğini ve en önemlisi benim babamın olmadığı gibi kimsenin babasını çiftliğinin olmadığını defalarca dile getirmiş ve Ardahan’dan kalkıp, gidip İstanbul’da sahiplenmişim.. Ve bu federasyona sahiplenmeyi her Ardahanlı, Ardahan’ın geleceği için yapmalı ve birilerinin egolarına bırakmamalıdır..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Barışak mı?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMHP Genel Başkanının bugün ziyaret edeceği Dersim gibi tüm doğu ve güney doğunun adeta fitili ateşlenmiş bir dinamit deposu olduğunu söylersek yalan olmaz..
Çünkü gerek bölgede bulunan meslektaşlarımızdan, gerek ise siyasilerden aldığımız haberlere göre bölgenin hala devam eden ve çok istenen barış süreci gölgesin de için için kaynadığı, bunu gören hükumetin de barışı değil, ard arda çıkardığı yeni anti güvenlik yasaları ve aldığı tomalarla bölge insanlarına göz dağı vererek önlemeye çalıştığını, ancak her an patlayacak yeni bir olayın kısa süre de ülkeyi saracağından korktuklarını belirtiyorlar.
Bunun sadece devlet tarafın da değil, silah bırakacağı söylenen PKK’nın da gerdiğinden yakınan bölge halkı barış sürecinin bir an önce şeffaflaştırılıp, ciddi adımlarla yeniden ele alınmasını önemle belirtiyorlar..


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kürtçe-Türkçe
Barışa Davet!

Ardahan Haberleri Başlatılan çözüm sürecine katkı sağlamak amacıyla İstanbul'dan yola çıkan barış gönüllüsü Ali Nezihi Arın, Ardahan’a gelerek kurum ve kuruluşları tek tek geziyor.
Bir senedir Türkiye’yi karış karış dolaşan Arın, Marmara, Ege, Karadeniz Bölgesi’nden sonra Doğu Anadolu turuna geçti. Arın, Ardahan'a gelerek hazırladığı barış dilekçesini kurumlara, sivil toplum kuruluşlarına, okullara bırakıyor. “Barış ve Güvenlik İçinde Yaşamaya Çağrı” adlı projesi için Türkiye’yi Evliya Çelebi gibi şehir şehir, bucak bucak gezerek barış elçiliği yapan Ali Nezihi Arın, amacının sadece insanları sevgiye ve barışa yönlendirmek olduğunu söyledi.
İsviçre vatandaşı Roland Höhn'ün 2002 yılı aralık ayında başlattığı ve 10 yılda 1,5 milyar imzanın hedeflendiği "Barış ve Güvenlik İçinde Yaşamak İstiyoruz" adlı kampanyanın Türkiye'deki gönüllü elçisi Ali Nezihi Arın, başlatılan çözüm sürecinde destek amacıyla Türkiye'yi dolaştığını kaydetti.
Höhn ile 2006 yılında İstanbul’da tanıştığını ve projesini benimsediğini söyleyen Arın, o tarihten sonra gönüllü olarak bu işe soyunduğunu ve Türkiye' de başlatılan çözüm sürecine destek için ülkeyi adım adım dolaştığını ifade etti. “Barış ve Güvenlik İçinde Yaşamaya Çağrı” başlığı ile hazırladığı dilekçeleri şimdi Ardahan’da da insanlara duyurmaya çalıştığını kaydeden Arın; “Ülkemizdeki insanlar arası barış ve kardeşliğin en üst seviyesine çıkartılmasına katkı sağlamak için başlattığımız bu çalışma tamamen gönüllülük esasını dayanmaktadır. Bu çalışmanın özünde herhangi bir beklenti ve karşılık yoktur. Arzu eden kişi ve kurumlar tarafından istedikleri kadar imza toplayabilir ve barış dilekçesinin çoğaltabilir, dağıtabilir. İnsanlığın mükemmele doğru yükselişinin çok yoğun ve hızlı yaşandığı bu dönemde, mümkün olduğunca katkı sağlaması gerektiğine sağlamaktayız.” dedi.
64 yaşında ve emekli olan Arın; “"Çalışarak sonsuz barışı ülkemizde sağlayacağız hep beraber. İnsanlarımızın imzası barışa katkı sağlayacak. Bir pozitif sevgi sinerjisi ortamı sağlanacak. Dilekçede bir örnek verdik. Aslında çok örnek var barışla ilgili. Bu çok çarpıcı bir ayetimiz, Bakara 208. Ayet. Yüce Rabbimiz bizi İslam'a yani barışa davet ediyor. Bunu yazdık ki insanlar düşünsünler. Bütün niyazımız ülkemizin, insanımızın barışa kavuşmasıdır" şeklinde konuştu. Ardahan’dan sonraki durağının Güneydoğu olduğunu söyleyen Arın, barış için başladığı Doğu turunu Kars’ta bitireceğini söyledi.
Haberi ekleme saati: 19.02-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Aktaş ile Birlikte Adliye de Açılacak!

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Çıldır ilçesin de yapımı devam eden ve bittiğin de Türkiye’nin 3. Büyük Gümrük Kapısı olacak olan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı açıldığın da geçen yıl kapanan Çıldır Adliyesi de açılacağı öğrenildi.
Türkiye’nin Gürcistan’a açılan 3. kapısı olacak olan Çıldır Aktaş Kapısının açılmasıyla hareketlenmesi beklenen Çıldır’da yeniden açılacak olan Çıldır Adliyesi ile birlikte bu ilçe de yaşanan olaylar da Ardahan’da değil Çıldır’da dava edilecek.

**Çıldır’da bir gümrük kapısı daha var..

Aktaş Gümrük Kapısının açılmasına çok kısa bir süre kalan Ardahan’ın Ermenistan ve Gürcistan’a komşu ilçesinde 2. bir kapı daha hizmete girmek üzere.
Aktaş Gümrük Kapısının yanı sıra Kars-Tiflis-Bakü Demiryolunun geçtiği Çıldır’da, ‘Cambazlar Gümrük Kapısı’ adında ikinci bir kapı daha açılacak.
Aktaş
Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu güzergahında bulunan Çıldır Cambazlar İstasyonu, Aktaş Gümrük Kapısının açılmasıyla birlikte hayata geçecek.
Çıldır ilçesini iha edecek olan bu iki gümrük kapısına yönelik olarak ciddi yatırımlara ihtiyaç duyulduğu belirtilirken, ATSO başta olmak üzere kimsenin bunu düşünmediği görülüyor.

**Çıldır’da Aşure..

Çıldır Kaymakamlığı ve Çıldır İlçe Müftülüğü Aşure haftası nedeniyle aşure dağıttı.
Çıldır Kaymakamlığı ve Çıldır İlçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlediği aşure dağıtımı Cuma namazı çıkışı Çıldır İlçe Merkez, Aşıkşenlik, Yıldırıtepe ve Eşmepınar Köyünde yapıldı. Hazırlanan Aşure programına Çıldır Kaymakamı Tamer Çelik, İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, İlçe Emniyet Amiri Kenan Bıyık ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Halkın yoğun ilgi ve beğenisinin görüldüğü aşure dağıtımında ilçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, Muharrem ayında İslam tarihinin birçok olayının gerçekleştiğini söyledi.
Haberi ekleme saati: 18.26-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

2. Ardahan-Et’te Batmak Üzere!..

Ardahan Haberleri Türkiye’nin kırmızı et deposu olarak gösterilen ancak et’e yönelik hiç bir ciddi tesisin olmadığı, olanların da battığı Ardahan’ın Çıldır İlçesin de yaptırılan dev ahır da açılmadan iflas yolu ile batmak üzere.
Çıldır ilçesi sınırları için de bulunan Aktaş Gölü ve Gümrük Kapısı yolunun üzerin de yaptırılan dev entegre ahırı yapan kooperatif ekonomik sıkıntıları aşamayınca icralık oldu.
Ardahan’da ki hayvancılığı geliştirme amacıyla 1980’lı yılların da yaptırılan, ancak işletilemeyen özelleştirilen ve batıp, kapanan Ardahan-Et gibi dev bir yatırım daha batmak üzere.
Ardahan’ın Gürcistan ve Ermenistan’a komşu Çıldır İlçesine bağlı Kenarbel Köylüleri tarafından yaptırılan dev ahır önce bürokratik engeller nedeni ile, sonra da maddi imkansızlıklar dolaysıyla zor günler yaşıyor.
Kenarbel köylülerinin bir araya gelerek, kurdukları kooperatif aracılığı ile yaptırdıkları modern ahır tam bitmiş ve açılacakken yapımcı firmanın alacağını tahsil etmek için başlattığı icra takibiyle şok oldu.
Ne yapacaklarını şaşıran Kenarbel Köyü Kooperatifi yöneticileri, 4 yıldır bitirmeye çalıştıkları modern ahırın açılması halinde bölge hayvancılığına büyük katkı sunacağını, ancak temeli attıklarından bugüne kadar önlerine konulan bürokratik engeller ve maddi imkansızlıklar buna izin vermiyor’ diyerek başta Ardahan Valiliğinin olmak üzere Ardahan’ı seven herkesi kendilerine yardıma davet ettiler.

**Ardahan-Et Hala Açılmadı..

Özelleştikten sonra açılacağı belirtilen, ancak bugüne kadar değil açılması içinde ki araç, gereçlerin bile satılıp, boşaltıldığı Ardahan-Et’i alan şirketin bu yönde gözle görülür hiç bir çalışması görülmemektedir.
Haberi ekleme saati: 18.18-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BAHÇELİ'DEN ÖNCE ÖĞÜT GİTTİ..

Ardahan Haberleri **ÖĞÜT'E TUNCELİ'DE SAMİMİ İLGİ..

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçaeli'nin ziyaret edeceği Tunceli (Dersim) Vilayetine giden CHP Ardahan Milletvekili tek başına caddeler de gezip, vatandaşlarla sohbet etti.
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, cenaze için gittiği Tunceli'de vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılandı. İstanbul Milletvekili Celal Dinçer ile birlikte, Tunceli sokaklarında gezen ve esnaf ziyaretleri yapan Öğüt, vatandaşlar tarafından samimi bir şekilde karşılandı.
Esnaflarla mekanlarında sohbet eden ve kahvehanelerde çaylı sohbetlere katılan Öğüt, "Tunceli'de vatandaşlarla buluşma gerçekleştirdik. İstanbul Milletvekilimiz Celal Dinçer ile birlikte, Tunceli'de caddelerde dolaşıp, vatandaşlarla çay içip sohbet ettik. Tuncelili vatandaşların sorunlarını dinledik, notlarımızı aldık. 2015 seçilerine ilişkin görüşlerini sorduk. Vatandaşların gösterdiği sıcak ilgiden çok memnun kaldık. Ayrıca, şahsımızın mücadelesini takip ettiklerini ve desteklediklerini ifade etmeleri bizi onurlandırdı"diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 16.08-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çıldır İl Birincisi..

Ardahan Haberleri 2014-2015 Sezonu Okul Sporları Genç Erkekler Futbol İl Birinciliği Müsabakaları tamamlandı.
Büyük çekişmelere sahne olan müsabakaların sonucunda Ardahan İl Birinciliğini Çıldır Ç.P. Lisesi final müsabakasında Kazımkarabekir Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini mağlup ederek kazanmıştır.
İl üçüncülüğünü ise Yunus Emre Anadolu Lisesi aldı.
Müsabakalar da İlimizi temsilen İl dışı grup müsabakalarına katılacak olan Çıldır Ç.P. Lisesi oldu.
Haberi ekleme saati: 15.49-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Çıldır Belediyesine de Kardeş Geldi..

Ardahan Haberleri Çıldır Belediye Başkanlığı, İstanbul Güngören Belediyesiyle Kardeş Belediye oldu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer Belediyelerden destek istemek amacıyla İstanbul'a giden Ak Parti Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu Ak Parti Genel Merkezininde isteğiyle Güngören Belediyesiyle kardeş Belediye protokolü imzaladı.
Güngören Belediyesinde imzalanan Protokol töreninde Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, Çıldır Belediyesi ile imzalanan protokolle tarihi, kültürel ve eğitim başta olmak üzere çeşitli alanlarda ortak çalışmalar yürüteceklerini söyledi.
İmza töreninin ardından açıklamada bulunan Ak Parti Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu "Ak Parti Genel Merkezimizin de isteğiyle Güngören Belediyesiyle Kardeş Belediye Protokolü imzaladık. Güngören Belediye Başkanımız Sayın Yücel ilçemizin kalkınması için bir çok taahütte bulundu. Baharla beraber İlçemizi ziyaret edecek heyet eksikleri yerinde görerek çalışmaları başlatacaktır. Kardeş Belediyecilik anlayışıyla ilçemizdeki bir çok sorunu gidereceğiz. Kardeş Belediyecilik protokolündeki sıcak ve samimi davranışlarından dolayı başta Belediye Başkanımız Şakir Yücel Karaman ve Güngören Belediyesine teşekkür ederim" dedi.

Ardahan Haberleri **Vali: Aktaş dev bir proje..

Geçtiğimiz günlerde Çıldır’a gidip, Aktaş Gümrük kapısını ziyaeret eden Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Çıldır Aktaş sınır kapısını ziyaret ederek gümrük kapısında çalışan işçilerle yemek yedi.
Türk Cumhuriyetleri ve Kafkaslara açılan, bölgenin kalkınmasına büyük katkı sunacak olan Çıldır Aktaş Sınır Kapısındaki çalışmalar devam ediyor.
Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'ndaki çalışmaları yerinde inceleyen Ardahan Valisi Ahmet Deniz, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Deniz, Türkiye'nin, Kafkaslara açılan kapısı olan Aktaş sınır kapısının yaklaşık iki ay sonra tamamlanacağını söyleyerek şunları kaydetti; "Geçen yıl temeli atılan gümrük kapısının inşaatında sona gelinmesinden büyük gurur duyuyorum. Türkiye'nin, Kafkaslar'a açılan kapısı yaklaşık iki ay sonra tamamlanacak. Kapının ilkbaharda açılmasıyla birlikte yeni bir dönem başlayacak. Ardahan, Türkiye'nin Kafkaslar'a açılan tek kapısıdır. Bugün burada inşaatın bitmek üzere olduğunu görmek bizleri gururlandırdı. Gerçekten ülkemize yaraşır, yakışır bir inşaat çalışması devam ediyor. Burada emek harcayan mühendis ve diğer arkadaşlarımız gerçekten ülkemize yakışır bir kapı inşa ediyor. Bilindiği gibi ülkemiz, rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal ile birlikte ihracatta bir büyüme stratejisine girdi. Onun için bu kapılar, ülkenin gelişimi açısından önemli. Ardahan'ın büyümesi, ihracatın artması ve şehrin tanıtımı içinde bu kapı büyük bir önem taşımaktadır."
Vali Deniz, soğuk havaya rağmen gümrük kapısının inşaatını sürdüren işçilerle de sohbet ederek, çalışmaların aralıksız sürdürülmesinden dolayı teşekkür etti. Deniz, daha sonra gümrük kapısında çalışan işçilerle sıraya girerek karavanada yemek yedi.

Ardahan Haberleri **Çıldır ve Aktaş Göllerindeki Biyolojik Çeşitlilik..

Orman ve Su İşleri Ardahan Şube Müdürlüğü tarafından, "Çıldır ve Aktaş Gölü'nde biyolojik çeşitlilik araştırması" konulu konferans verildi.
Ardahan Üniversitesinin Yenisey toplantı salonunda verilen konferansa Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve davetliler katıldı.
Programda konuşan Vali Deniz, "İlimiz hem doğal, hem de kültürel varlıklarıyla Türkiye'nin keşfedilmemiş ender hazinelerinden bir tanesidir. Tarım ve hayvancılığın yanında kırsal turizmin de ilimiz için önemi çok büyüktür. Bu anlamda Çıldır ve Aktaş göllerimiz turizm açısından oldukça önemlidir. Burada koruma ve kullanma dengelerini ön planda tutalım ve göllerimizi korurken, aynı zamanda turizme kazandıralım. İleride yapılacak yönetim planlarında, göl etrafında yapılacak doğaya uygun turizm tesislerinin yapılmasına yer verilmelidir. Çünkü ilimizin ekonomik gelişmesinde turizm çok ama çok önemlidir. Bu anlamda bugün burada gerçekleştirilen toplantının verimli geçmesini temenni ediyorum" dedi.
Vali Deniz'in konuşmasının ardından Kafkas Üniversitesi öğretim görevlilerinden Doç.Dr. Ali Kırpık ve Yrd.Doç.Dr. Mustafa Kemal Altunoğlu tarafından sunumlar gerçekleştirildi.
Haberi ekleme saati: 15.45-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BİR KÖY ENSTİTÜSÜ ÇINARI DAHA GİTTİ..

Ardahan Haberleri Son Köy Enstitülülerden 90 yaşındaki Posoflu Behram Mutlu öğretmenimiz, Hakk'ın rahmetine kavuştu. Yaklaşık bir yıldır rahatsızlığı devam eden Behram öğretmenimizin cenazesi, bugün (9 Kasım 2014) öğle namazına müteakip Bursa Ulu Cami'nde kaldırılarak, ebedi yolculuğuna uğurlandı.
2012 yılında yapmış olduğumuz söyleşiden kendi hayat hikâyesi:
1924 yılında Ardahan’ın Posof ilçesinde doğdum. Armutveren (eski adıyla Papola) köyündenim. İlkokulu, 1939 yılında Cilvana İlkokulu'nda bitirdim. Ardından Kars Orta Okulu'na yazıldıysam da, bir yıl burada okuyup kaydımı 1941 yılında Kars Cılavuz Köy Enstitüsü'ne aldırdım. 1944 yılında öğrenci iken vekil Öğretmen olarak Arpaçay’ın Kümbet köyünde görev yaptım. 31 Ekim 1945’de mezun olduktan sonra, 1945-1964 yılları arasında kendi köyümde Öğretmenlik yaptım. Ardından Bursa Karacabey 14 Eylül İlköğretim Okulu'nda 1974'e kadar çalışıp, oradan emekli oldum. Dördü öğretmen, biri memur olmak üzere beş çocuğum var. Zamanımı kitap okuyarak geçiriyorum.

**BİR ZAMANLAR POSOF..
1956 yılında Hüseyin Saraçoğlu tarafından hazırlanan Doğu Anadolu kitabının I. cildinde bulunan ve aşağıda sizlerle paylaştığım Posof'a ait bu çizim, şimdiki Posof Merkez Camii'nin bulunduğu Alparslan Caddesi'ne çıkan yokuş olup ortada görünen binanın da, bir fotoğrafı Nostaljik Fotoğraflarla Posof kitabımızın 63. sayfasında mevcuttur.
"Posof-Merkezi" adlı bu çizimin altında yazan notlar ise şöyledir: "Dağların yuvarlak ve olgun şekilleri dikkat çeker. Bunlar geniş çam, meşe ve ardıç ormanlarıyla kaplıdır. Evler, kâmilen ahşaptandır, duvarları dahi."
Doğu Anadolu başlığı taşıyan kültür, tarih, dil-edebiyat konulu 60 civarında kitap, arşivimizde mevcut olup değerli abim Selim Yapıcı'nın hediye ettiği bu kitap ile arşivimiz daha da zenginleşti. Kendisine teşekkür ediyorum.
Haber: Kaan Gündoğdu
Haberi ekleme saati: 15.19-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

TARSİM Bilgilendirme Toplantısı..

Ardahan Haberleri Ardahan Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantı çerçevesinde, 2014 yılında Ardahan'daki doğal riskler sebebiyle sigortalı bitkisel ürünlerinin ve hayvanlarının hasar görmesi sonucu ödemelerini almış üreticilerden 2 üreticiye sembolik çekler sunuldu. Sistem hakkında bilgi verildi ve doğal afetler sebebi ile her geçen gün biraz daha riskli hale gelen tarım sektöründe sigorta yaptırmanın önemine değinildi.
Toplantıya Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan KADAK, Ardahan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa TANI, Tarım Sigortaları Havuz İşlermesi A.Ş. Hayvan Hayat Sigortaları Müdürü Orhan SARITEPE, Malatya Bölge Müdürü Bünyamin KADAK, İl Müdür Yardımcısı Turgay ŞİŞMAN, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Vekili Sibel KAYA. diğer Şube ve İlçe Müdürleri, TAR-GEL Personeli, İl-İlçe Müdürlükleri Ziraat Odası Başkanları, Tarımsal Kooperatif ve Birlik Başkanları, Köy Muhtarları ve Üreticiler katıldı.
TARSİM'in kuruluş amacı gelişimi ve ulaştığı nokta ile ilgili bilgiler içeren sinevizyon ile başlayan toplantıda açıklamalarda bulunan Dr. Ramazan KADAK, Dünyada uygulanan tarım sigortası programları, devlet destekli Tarım Sigortaları sisteminin işleyişi ve sistem çerçevesinde 8 yıllık elde edilen veriler ile kapsamdaki ürünler ve riskler hakkında katılımlcıları bilgilendirmiştir.

**DAP Projesi Hayvancılık Yatırım Desteği Duyurusu..

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz Projeleri kapsamındaki toplam 35 ilde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi çerçevesinde 2014-2108 yılları arasında hibe desteği programı uygulanacaktır.
Doğu Anadolu Projesi Kapsamındaki İllerde Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin karar 19 Mart 2014 tarihinde yayınlandıktan sonra desteklemeye ilişkin Tebliğ'de 5 Temmuz 2014 tarih ve 29051 sayılı resmi gazetede yayınlanmıştır. Destekleme ilişkin kararda Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamındaki illerde (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van) bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına yönelik olarak, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde verimlilik ile kalitenin artırılması ve modern hayvancılık işletmelerinin kurulması için yapılacak yatırımların desteklenmesini amaçlamaktadır.
Karar kapsamında kurulu veya kurulacak işletmelere yeni inşaat veya tadilatta yüzde 50, damızlık boğa, koç ve teke alımında yüzde 80 hibe desteği ödemesi yapılacaktır. Hibe desteğinden faydalanacak yetiştiricilerin en az bir yıl süre ile aktif olarak TÜRKVET kayıt sisteminde kaydının bulunması zorunluluğu bulunmaktadır.
Dağıtılacak erkek materyallerde; Uygun kapasitede (en az 10 en çok 49) anaç sığırı olan işletmelere 1 adet damızlık boğa, uygun kapasitedeki (en az 100 en çok 200) anaç koyun veya keçisi olan işletmelere işletme kapasitesinin %5'i oranında damızlık koç-teke dağıtımı yapılacaktır.
Doğu Anadolu Bölgesindeki illerde (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van) destekleme kapsamında dağıtılacak büyükbaş hayvanlar için kombine ırklarda; Brown Swiss, Simmental (Fleckvieh) ve Montbeliard, etçi ırklarda; Angus, Hereford, Limuzin (Limousin) ve Şarole (Charolais) damızlık boğa ırkı olarak belirlenmiştir.
Küçükbaş hayvanlar için dağıtılacak damızlık koç ırkları; Akkaraman, Morkaraman, Şavak Akkaraman, Hemşin, nordoz ve karakaş, damızlık tekeler ise Kıl, Tiftik ve Honamlı keçisi olarak belirlenmiştir.
Hibe Desteği programı 2014-2018 yılları arasında uygulanacak ve Hibe programının yürürlükte olduğu dönemler içinde projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süresi içinde yatırımını tamamlayan işletmeler hibe desteğinden bir kez yararlandırılırlar. Ayrıca her proje sahibi, proje konularından sadece bir defa hibe desteğinden yararlanabilir.
Destekleme kapsamına ilişkin başvuru ve detaylı bilgilerin İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden alınabileceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Haberi ekleme saati: 15.11-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDA-FED YÖNETİMİ RAHATSIZ..

Ardahan Haberleri **Federasyon kimsenin babasının çiftliği değil..

İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDA-FED) Yönetim Kurulu Üyeleri Başkan Yaşar Geler’in kişisel karar ve uygulamalarından rahatsız olduklarını belirterek, Geler'e sert tepki gösterdiler.
ARDA-FED Başkan Vekili Mahmut Şenel, ”Başkan Yaşar Geler’in kişisel olarak alıp uyguladığı kararlardan son derecede rahatsızım. Kendisine bugün mesaj gönderdim görüşelim diye. İlk toplantıda bu konuyu tartışacağız. Kendisi program yapıyor hiç kimsenin haberi olmuyor” dedi.
ARDA-FED Başkan Yardımcısı Fakir Yılmaz ise ”Federasyonu okul sınıfı, bizleri de öğrenci sanıp teneffüse çıkmış gibi biz yönetici arkadaşların fikrini almadan program yapan Yaşar Geler’in disipline edilmesi adına bundan sonra bizlere sormadan, federasyon karar defterine yazılmayan kararlarını yok hükmünde sayıyorum” dedi.

Ardahan Haberleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Basından Srumlu Başkan Yardımcısı Ramazan Tan ise; ” Yaşar Geler tek kişili bir Federasyon başkanlığı yapmaya çalışıyor. Başkanın tekçi ve ferdi uygulamalarını kınıyorum.Yapılan etkinliklerin yönetim kurulu kararı alınması gerekir.Başkanın her şeyi sosyal medyadan paylaşması doğru değil” dedi.
Ramazan Tan ”Ardahan Dernekler Federasyonu üzerinde oynanan oyunlar artık son bulmalı.Toplumun yüksek beklentilerine şu an cevap vermekten aciz kalan yönetim sus pus olmuş. Federasyon başkanı kendine göre basit anlamsız ve topluma hiç bir faydası olmayan Sanal alem sörfüyle boy boy kendi fotoğraflarını paylaşarak iş yaptığını sanıyor.Bir takım ziyaretler le bir şeyler yaptığını göstermeye çalışan başkan tüm kararları uykusunda alıp hayal gücüyle birleştirerek uygulamaya koyuyor. Sıradan bir telefon görüşmesini bile bölge halkına müjde diye vermekten geri kalmayan başkan sanal alem federasyonunda oldukça başarılı gözüküyor. Bir çok kararı tek başına alan kendine göre isimlerle süsleyip paylaşan bir anlayışın kendi üye derneklerinin sıkıntılı dönemlerinde bu kadar şatafatlı açıklamalarda bulunmaması da çok düşündürücüdür.Başkanın ve yanındaki bir iki kişinin fark edemediği asıl olanda Ardahan Dernekler Federasyonunda olduklarını unutmalarıdır. Federasyon anlayışından uzak bu bakış açısının aslında Federasyona zarar verdiğini herkesin fark etmesi ve bir an önce olağan üstü kongreye gidilerek federasyon sorumluluğunu taşıyacak bölgenin beklentilerine cevap verecek bir kadronun acilen iş başına gelmesi zaruri olmuştur. Aksi takdirde bin bir zorluklarla kurulan bu federasyona üye olan derneklerin tek tek uzaklaşacağı aşikardır” dedi.

Ardahan Haberleri Yönetim Kurulu Üyesi Yener Bayrakçı konu hakkın da yaptığı açıklamada şunları söyledi;
'Yaşar Geler’in uygulamalarından son derece rahatsızım. Kendisiyle telefondan konuştum. Kendisi Ardahan’a Federasyon etkinliği için gitmesine rağmen Başkan yardımcısı Fakir Yılmaz’ı aramamış ve tek başına her şeyi yapmaya çalışıyor. Yaptığı uygulamalardan rahatsız olduğumu tepkimi de kendisine telefondan söyledim” dedi.

Ardahan Haberleri ARDA-FED Yönetim Kurulu Üyesi Sıtkı Dursun ”Yaşar hoca bir şeyler yapmaya çalışıyor.Ama bazı şeyler ekonomik bağımsızlığı gerektiriyor.Yaşar hoca bu konuda bazen yetersiz kalıyor.Ardahan Federasyonun yapacağı Ardahan kurtuluşu gecesinin başka derneklerin üstlenmek istemesini de yanlış buluyorum” dedi.

Ardahan Haberleri Ardahan Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Gençlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Terlan Kaya ise; ” Federasyon Başkanın aldığı kararları en son biz duyuyoruz. Başkan başkasının etkisinde kalmamalı. Yapılan bireysel uygulamalardan memnun değilim. Eğer bir karar alınacaksa hepimizin haberi olması gerekir diye düşünüyorum.” dedi.

**Diğer Yöneticiler de Rahatsız..

Geler'in kendi başına hareket etmesine federasyon yöneticilerinin büyük bölümünün rahatsız olduğu da görüldü.
Haber / Erkan SARIKAYA
Haberi ekleme saati: 15.08-27 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Lisesi Mezunları Buluşuyor..

Ardahan Haberleri **Geçtiğimiz ay Ankara'da yapılan Ardahan Lisesi Gecesinin bir diğer etkinliği de İstanbul'da yapılacak.
Konu hakkında yapılan açıklama şöyle;

**Değerli Ardahan Kamuoyu ve Değerli Ardahan Lisesi Mezunları;

Hepimizin bildiği gibi Ardahan Lisesi yıllardır bölgemiz de bütün Türkiye’ye öğrenci yetiştiren güzide bir okulumuzdur. Ardahan Lisesinden mezun olan öğrencilerimiz bugün Türkiye’nin ve Dünyanın bir çok noktasına dağılmış olsalar da çocukluklarının geçtiği Ardahan’ı ve Ardahan Lisesini hiçbir zaman unutmamışlardır. Yeri gelince bir lokma ekmeği dahi paylaştığımız Ardahan Lisesi aynı zaman da bir çoğumuzun da ilklerini yaşadığı bir okul olmuştur.
Bu sebepten dolayı bundan beş yıl önce Ardahan Lisesi mezunları bir araya gelmiş ve yılda bir defa da olsa eski günleri yat etme adına bu günleri geleneksel hale getirmişlerdir.
29 Kasım 2014 Tarihinde Beşincisini düzenleyeceğimiz Ardahan Lisesi 5.ci Geleneksel gece de her yıl olduğu gibi ; Geçmişe dair hasretler paylaşılacak , anılar konuşulacak , zaman zaman yöremize ait türkülerle hüzünleneceğimiz gibi bölgemize ait halk oyunları ile de eskiler yat edip eğleneceğiz.
Geceye her yıl olduğu gibi bu yılda yurt içinden ve yurt dışından da bir çok katılımcı katılacak olup, özellikle eski emekli hocalarımız katılacaklardır. Gecemize bütün Ardahan lisesi mezunları davetlidir.

**Gecemiz aşağıdaki adreste ve tarihte yapılacaktır.
Rakkas Restaurant Adresi ;
Gümüşyolu cad.No:19 Nakkaştepe-BAĞLARBAŞI/İST.
29 KASIM 2014 Cumartesi Akşam Saat 19.00-24.00 Arasında Yapılacaktır.
Bütün Ardahan Lisesi Mezunları Adına,
Saygı ve Sevgilerimizle,
Celil ÜNLÜ-0533 965 53 03
Haberi ekleme saati: 22.36-26 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Marmaris’te “Doğu’ya Dokunmak”

Ardahan Haberleri Serhat Kalkınma Ajansı’nın organizasyonuyla bölgeye gelen 12 fotoğrafçının Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerindeki tarihi ve turistik mekânlar ile sosyal yaşama dair çektiği fotoğraflar, “Doğu’ya Dokunmak” adıyla Marmaris’te düzenlenen 1.Ulusalarası Fotoğraf Festivali kapsamında sergilendi.
Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars’ta faaliyet yürüten Serhat Kalkınma Ajansı’nın davetlisi olarak bölgeye gelen Uluslararası savaş fotoğrafçısı ve belgesel yapımcısı Coşkun Aral, Hürriyet Gazetesi fotoğraf editörü Sebati Karakurt, Sabah Gazetesi fotoğraf editörü Kutub Dalgakıran, Zaman Gazetesi fotoğraf editörü Selahattin Sevi, Milliyet Gazetesi foto muhabiri ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ercan Arslan ile aynı üniversiteden Öğretim Üyesi Kamil Fırat, Anadolu Ajansı eski fotoğraf müdürü Abdurrahman Antakyalı, Anadolu Ajansı foto muhabiri Erhan Sevenler ile Hüseyin Demirci, İnstagram Şampiyonu olarak tanınan ünlü fotoğrafçı Mustafa Seven, fotoğrafçı ve kreatör Hasan Şenyüksel, fotoğraf sanatçısı Murat Kaya ile SERKA Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Mukadder Yardımcıel’den oluşan fotoğrafçı grubu Ocak ve Haziran aylarında illerin tarihi ve turistik mekanları ile sosyal yaşamını fotoğrafladı.
“Doğu’ya Dokunmak” adıyla 67 fotoğraftan oluşan sergi, Marmaris Belediyesi’nce düzenlenen 1.Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında Blue Port Alışveriş Merkezi’nde fotoğrafseverlerle buluştu. 17 Kasım’da açılan sergiyi festivale katılan çok sayıda yerli ve yabancı fotoğrafçı gezdi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kamil Fırat’ın bölgeyle ilgili yorumu ve bölge fotoğraflarından oluşan sergi büyük ilgi gördü.
Fırat, bölgeyi “Bir Bilinene Yolculuk… Kars, Iğdır, Ağrı, Ardahan… Yüksekliklerin, düzlüklerin ve gökyüzünün birbirini var ettiği güzel coğrafya… İnsanın dokunduğu, dokunma duygusunun atmosfer olduğu Batının yanındaki Doğu... Kültürel göstergelerin yan yana olduğu, iç içe geçtiği ve en önemlisi, geçmişten bugüne akan zamanının kesintiye uğramamış ‘anı sandığı’ olarak değerlendirdi.
“Doğu’ya Dokunmak” adlı fotoğraf sergisi Aralık ayında düzenlenecek olan Bursa 5.Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında Bursalı fotoğraf severlerle buluşacak.
Haberi ekleme saati: 22.33-26 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ankara'da Ermenistan Sınırının
21 Yıldır Kapalı Olması Tartışılıyor..

Ardahan Haberleri “SINIRLAR BİZİ AYIRDI”

Konuşmacılar arasında Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu da vardı. Alibeyoğlu, iktidar partisinden belediye başkanı seçildiği halde ‘ötekileştirildiğini’ savundu
Hrant Dink Vakfı tarafından ‘Mühürlü Kapı: Türkiye-Ermenistan Sınırının Geleceği' konferansı ile kapalı sınır politikası, siyasi, ekonomik, sosyal, çevresel, insani ve bölgesel yönleri ele alınıyor. Kafkasya’da barışı inşa etmenin olanaklarını tartışmaya açan konferans, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nün desteğiyle düzenleniyor. 22-23 Kasım tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde düzenlenen konferans Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınır kapısının açılmasını ve ilişkilerin ‘sınır’ üzerinden düzelmesini amaçlıyor.
Konferansın açılışında konuşan Organizasyon Komitesi’nden yazar Cengiz Aktar, “Ermenistan’daki inanların yarısının Anadolu ile bağı var. Ortada kapalı bir sınır kapısının bulunması onların Anadolu ile olan bağlarını koparmak anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.
Konferansın ilk gününde ‘Kapalı Sınırlara Genel Bir Bakış’ oturumunda konuşan yazar Sezai Yazıcı, Soğuk Savaş’ın yaşandığı en zorlu günlerde bile Moskova’dan yola çıkan bir yolcunun Kars’a gelebildiğini söyledi. Yazıcı, “1962-1967 yılları arasında Türkiye ithalatının yüzde 60’ı Kars sınır kapısından yapılıyordu. Sınırın açılmasının hem Ermenistan hem de Türkiye için çok büyük önem taşıyor." dedi.

“SINIRLAR BİZİ AYIRDI”

Konuşmacılar arasında Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu da vardı. Alibeyoğlu, iktidar partisinden belediye başkanı seçildiği halde ‘ötekileştirildiğini’ savundu. Ermenistan ile sürekli ilişkilerin kurulması için çaba sarf ettiğini kaydeden Alibeyoğlu, “O dönem gerek yerel yönetim gerekse de iş dünyasını harekete geçirip ilişkilerin geliştirilmesine katkı sunmaya gayret ettik. Ancak bir süre sonra çalışmalarımız rahatsızlık oluşturmuş olacak ki ‘ne işi var belediyenin bunlarla, gitsin kanalizasyon yapsın’ denilerek önümüz kesildi.” şeklinde konuştu. Devletin her zaman statükodan yana olduğunu belirten Alibeyoğlu, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla ancak mümkün olabileceğini vurguladı. Döneminde yaşanan ‘ucube heykel’ tartışmalarını da hatırlatan Alibeyoğlu, “Biz o anıtı, insanlık anıtı olarak inşa ettik. Ancak bir partinin önayak olmasıyla ‘ucube’ tartışması başladı ve ne yazık ki heykel yıkıldı. Hakkımda günlerce süren karalama kampanyası yürütüldü. Biz o zaman dışlandık, ‘Ermeni hayranı’, ‘Ermeni işbirlikçisi’ olmakla itham edildik. Ben iktidar partisinden seçilmiş olmama rağmen kendimi ötekileştirilmiş, dışlanmış hissettim.” değerlendirmesini yaptı. “Sınırlar bizi ayırdı” diyen Alibeyoğlu, Avrupa’da sınırların neredeyse kalkmak üzere olduğunu belirtti. Alibeyoğlu, “Ankara bize daha uzak. Gümrü bize sadece yarım saat uzaklıkta. Devletlerin, siyasetçilerin belirlediği sınırlar neden birbirimizle buluşmaya engel olsun ki.” diye konuştu.
Türkiye, Ermenistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri olmasına rağmen, iki ülke arasındaki sınır, 20 yılı aşkın süredir kapalı. Türkiye, 1993’te, Azerbaycan’la Ermenistan arasında yaşanan Karabağ Savaşı’na tepki olarak sınırı tamamen ve tek taraflı olarak kapatarak, Kars-Gümrü tren seferlerini durdurdu. O günden beri, iki ülke arasında doğrudan ticaret yapılamıyor. Türkiye’nin kapalı sınır politikası, günümüzde de devam ediyor. Konferansta sunulacak çalışmalar, daha sonra, Hrant Dink Vakfı Yayınları tarafından konferans tebliğleri olarak yayımlanacak.
Konferans programında öne çıkan başlıklar şöyle:
• Kapalı Sınırlara Genel Bir Bakış
Sezai Yapıcı, “Açılıştan Kapanışa Bir Sınırın Öyküsü”
• Kapalı Sınır Hikâyeleri
Sayat Tekir, “Ermenistan Sınırından Türkiye’ye Bakmak”
• Kapalı Sınır ve Komşular
Ulvi İsmail, “Azerbaycan’da Türkiye-Ermenistan Sınırının Açılmasına Destek Verenler ve Karşı Çıkanlar”
• Kapalı Sınır ve Küresel Bağlam
Thomas de Waal, “Karabağ: Savaşa Barıştan Daha mı Yakın?”
• Açık Sınırlar İçin Nasıl Bir Gelecek?
James Derounian, “Sınır Ötesi Potansiyeli Hayata Geçirecek Anahtar: Yerel Kalkınma”
• Açık Sınırlar, Açık Zihinler
Özlem Şendeniz, “Sınırda Anlatılar: Iğdır Halklarının Belleğindeki Ermeni ve Ermenistan”
Stefan Williamson Fa & Ben Wheeler, “Dillerin Dağları: Kafkasya’nın Farklı Müzikal Lehçeleri”
• Açık Sınırlar, Açık Pazarlar
Zümrüt İmamoğlu, “Hrant Dink Vakfı Araştırması: Kapalı Sınırın Bölge Üzerindeki Sosyo-Ekonomik Etkiler”
• Sınırları Aşanlar
Milena Abrahamyan, “Sınır Tanımayan Kadınlar: Hikâyelerimizi Buluşturmak”
Haberi ekleme saati: 22.30-26 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Gürsel TEKİN: STK’lar
Yeni bir örgütlülük Ruhu yaratmalıdır..

Ardahan Haberleri Sivil toplum örgütlerinin ülkenin sorunlarını çözme noktasında siyaset yön vermelidir. Diyen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin; "Sivil toplum örgütleri, dernekler, üniversiteler sindirilmiş durumdan kurtulup, Türkiye'nin bu zor durumuna katkı sunması gerekir dedi.
Türk halkının umutsuzluğa kapılmamak ve çaresiz olmadığımızın mesajını vererek toplumu yeni bir örgütlülük ruhu yaratmalıyız. Diyen Tekin; Ülkenin sorunlarını anlatmak için tavandan tabana halkı duyarlı hale getirmek için STK'lar görev üstlenmelidir. dedi.
Ziyarette Beylikdüzü Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı Gürsel İlgüz'ün bölgedeki dernekler hakkında bilgi sunduktan sonra söz alan eğitimci Asım Karabacak.
3. Bölgedeki siyasi çalışmalar ve sivil toplum örgütlerinin sorunları ve örgütlenmeleri hakkında geniş bir sunum yaptı.
Beylikdüzü Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı Gürsel İlgüz, İstanbul Karslılar Dernek Başkanı Yücel Taşçı, Esenyurt Belediyesi eski Meclis Üyesi Asım Karabacak, Kars Ardahan Iğdır Derneği onursal Başkanı Gazeteci Mustafa Küpeli, Iğdır Derneği Eski Başkanı Aydın Şavluk, ve beraberindeki heyeti kabul eden CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin; Geleceğe dair fikir alışverişinde ve önemli uyarılarda bulundu.
"Türkiye'nin her tarafında hak arama eylemlerine STÖ destek sunarak görevini yerine getirmelidir diyen Tekin; Bugün ülkemizin en büyük sorunları işsizlik ve yoksulluk konularında duyarlı olmalıdır.’ dedi.
Bütün sorunların biricik çözüm yolu örgütlü bir toplum yaratmaktan geçer. Diyen Tekin; her bir yurttaşın başta kendisine yakın bulduğu siyasi partiden başlayarak kendi yaşam alanında hayatı daha ileriye taşıma iddiasındaki bütün sivil toplum örgütlerine üye olmalı ve o örgütlerin faaliyetlerine katılıp destek sunmalıdır. dedi.
CHP Genel Sekreteri Gürdsel Tekin'in heyetle sohbeti söyle davam etti.
Meşru siyasetin örgütlü bir çalışma dışında başka bir yolu yoktur. Gözdağı verilerek topluma karşı baskının artarak devam edildiği, Türkiye'de Dünyada basına yapılan baskılar konusunda bugün birinci sıralarda. Bugün ülkemizin en büyük sorunları işsizlik ve yoksulluktur.
Bu kuşatmadan kurtulmak ve bu baskıları boşa çıkarmanın tek yolu hayatın her alanında örgütlenmeye giderek güçlü bir halk muhalefet yaratmaktır.
Özellikle Hemşehrilerimizin sadece kendi aralarında örgütlenme çalışmalarıyla yetinmemeleri gerekir. Ülkemizin geleceğine dair kaygıları olan farklı toplamsal kesimlerle de diyalog kurup, ortak projeler üzerinde çalışıp sivil alanı boş bırakmaları gerekiyor.
Bu nedenle umutsuzluğa kapılmamak ve çaresiz olmadığımızı mesajını vererek topluma yeni bir örgütlülük ruhu yaratmalıyız.
Dernek çalışmalarına davet edilen Tekin; Bundan sonra yapılacak çalışmalarda programın el verdiği ölçüde katılmak için gayreti içinde olacağım.
Özellikle yerel yönetimlerde iktidarda olduğumuz belediyelerimizi ziyaret etmeye topluma yönelik projelerini takip etmeye ve bu konudaki deneyimlerimi her kademedeki parti ve belediye yöneticilerimizle paylaşmaya çalışacağım. dedi.
Haberi ekleme saati: 22.23-26 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Sağları kurtardılar, şimdi sıra ölüler de..
Posof Derneği;
hayatını kaybedenler için Mevlit okuttuldu.

Ardahan Haberleri 500 Binin üzerin de Ardahanlının yaşadığı İstanbul’da bulunan dernekler arasın da olan Posoflular Derneği mevlit okuttu.
Merkezi İstanbul Güngören'de bulunan Posof Dernek merkezinin sosyal tesislerinde okutulan mevlidi şerif ile hak yoluna intikal etmiş geçmiş büyüklerinin ruhlarına dualarını hediye ettiler.
Okunan mevlidi şerif ile geçmişi yad ederken gönüllerde özlem duyulan atalarının anılması ile ayrı bir tat alındı.
Salonun tıka basa dolduğu mevlidi şerif programına olan ilgi bir hayli büyük oldu.
Açılan eller, ağızlarda düşen amin duaları ile mevlidi şerif ruhu kalplere hitap etti. 7'den yetmişe herkesin katıldığı mevlitte ikramlar verilirken mevlit sonunda da mevlit şekeri dağıtıldı.
Mevlit sonunda konuşma yapan Ardahan Posoflular Derneği Başkanı Aydın Karadağ; " Bizler bu çalışmaları sizlerin katkı ve gayretleriniz ile gerçekleştiriyoruz. Konuşmalarını şöyle sürdürdü:
Örnek alınacak bir dernekçilik yapıyoruz. Bu nedenle Posofluların birlik beraberlikleri her geçen gün daha çok artıyor.
Bu birlik ve beraberlikten doğan kuvvetle Posof belediyesi için söz verdiğimiz minibüsü alıp hediye ettik.
Bu yıl Posof köylerinde çıkan yangınlar hepimizi derinden üzdü. Bu tür yangınlara anında müdahale etmek için yangın söndürme teçhizatı ile donatılması için çalışmalarımız başladı. Yakında bu malzemeleri Posof Belediyesine göndereceğiz.
Gayretimize gayret kattınız. Her geçin gün yeni bir hizmet üretiyoruz. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında öğrenci burslarımız sizlerin gayreti ile her geçen gün çiğ gibi büyüyor.
Aynı şekilde yardımlarınızı hız kesmeden bekliyoruz. Az çok demeden yardımlarınızı esirgemezseniz 81 Öğrenci bursunu 100 kadar çıkarabiliriz. dedi.

**Posoflular Derneği 81 Öğrenciye burs verecek..

2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Öğrenci bursları için Dernek genel merkezinde bir araya gelen Ardahan İli Posof İlçe Dernek yönetimi ve üyeler 81 öğrenciye burs vermeyi kararlaştırdılar.
Dernek Başkanı Aydın Karadağ başkanlığında toplantıya, bayanların hazırladığı yöresel ikramlar ağız sulandırdı.

**Başkan Karadağ: 81 Öğrenciye burs vereceğiz..

Toplantının açılış konuşmasını yapan Posof Dernek Başkanı Aydın Karadağ: En güzel yatırım insana yapılan yatırımdır. "Biz Posof Derneği olarak geçen yıl aldığımız bir kararla öğrenci bursu vermeye başladık. Dedi
Geçen yıl 75 öğrenciye burs verdik 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında burs almak için 150 öğrenci müracaat etti. Fakat 81 öğrencinin burs vermesine karar verdik. Diyen Başkan Karadağ; Kalan 69 öğrencilerimiz içinde kaynak arıyoruz. dedi.
Toplantıda daha sonra toplantıda söz alan Posoflular Posof'un köylerindeki eksiklikleri de dile getirdiler.
Bu sene 2 köyde çıkan yangınlardan dolayı köylere yangın tertibatlarının döşenmesi toplantıya damgasını vuran konulardan biri oldu.

**Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar'ile canlı telefon bağlantısı yapıldı..

Toplantıda Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar ile yapılan canlı telefon bağlantısı ile Posof'u sorunları tele konferans usulü ile masaya yatırıldı.
Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar; Posof Derneğinin Posof İlçesi'ne hediye olarak gönderdiği minibüs den dolayı salonda bulunan hemşehrilerine teşekkür etti.
Telefonla yapılan canlı görüşmede İleriki zamanlarda da yapılacak ortak çalışmalar için projeler üretmek üzere anlaşıldı.
Toplantı sonrası bir teşekkür konuşması yapan Posof Dernek Başkanı Aydın Karadağ; Sılayı hiç unutmadık. Posof'un iki köyünde çıkan yangınlar bizi derinden özdü. Bir daha çıkacak yangınlar anında müdahale etmek için Posof Belediye Başkanı Sn Cahit Ulgar'ın gönderdiği yangın ihtiyaç malzemesini hazırlığı içerisindeyiz.’ dedi.
İhtiyaç duyulan HİDRANT'lar, yangın hortumları, yangın vanaları ve yangın dolabı ihtiyaçları Posof derneği olarak bu ay sonun kadar gönderceğiz. Diyen Başkan Karadağ, Beykoz belediyesiyle Posof belediyesin kardeş yaptık yakında bir törenle resmileştireceğiz.

**Yöresel Yemekler Ağız sulandırdı..

Kadınların el emeği göz nuruyla yapılan börekler misafirlere ikram edildi. Toplantıda Hem öğrenciler, hem Posof köyleri kazanırken midelerde bayram etti.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Olmazsa da
DOĞU’DA OKULLAŞMA ORANI
İLK KEZ ORTALAMANIN ÜZERİNE ÇIKTI..

Ardahan Haberleri Kız çocukları için okul kampanyaları ve eğitim desteği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde okullaşma oranını, ilk kez Cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine çıkardı.
Diyarbakır, Ağrı, Mardin, Adıyaman, Erzurum, Kars ve Iğdır gibi illerde ilköğretimde okullaşma oranı İstanbul ve Ankara’yı geride bıraktı.
Doğu'daki okullaşma oranı ilk kez ortalamanın üzerine çıktı. Kız çocukları için okul kampanyaları ve eğitim desteği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde okullaşma oranını Cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine çıkardı.
Diyarbakır, Ağrı, Mardin, Adıyaman, Erzurum, Kars ve Iğdır gibi iller ilköğretimde yüzde yüz net okullaşma oranıyla Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak, İstanbul ve Ankara’yı solladı.

**YARDIM PARASI ETKİLİ OLDU..

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2013-2014 eğitim öğretim verilerinde şaşırtıcı bir sonuç çıktı. Türkiye’de ilkokuldaki okullaşma oranı yüzde 99.57 ölçülürken, Ağrı, Mardin, Diyarbakır, Iğdır, Kars, Adıyaman, Erzurum, Zonguldak, Bartın, Samsun, Bayburt ve Amasya’da bu oran yüzde 100’e ulaştı.
Araştırmada Ardahan’ın adı geçmemesi ise dikkat çeken diğer önemli bir nokta oldu.
Haberi ekleme saati: 22.20-26 Kasım 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Burası
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
İstifa edecekler mi?

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’ın en büyük köylerinden biri olan Hoçvan Hasköy Derneğinin Başkanı ile ilgili ortaya atılan iddialar tam unutulmuşken bu kez yine Ardahan’ın en büyük ilçesi olan Göle’yi Ankara’da temsil eden Göle Derneğinin başkanı hakkın da ciddi iddialar ortaya atıldı.
Ki bu iki başkan hala başkan..
Şimdi bura da o özel konuları bir daha açmadan soruyorum;
Sayın Merkez İstanbul’da bulunan Hoçvan Hasköy Dernek Başkanı Osman Avşar..
Sayın Merkezi Ankara’da bulunan Göle Dernek Başkanı Ergüder Şimdi
Hakkınız da ortaya atılan bunca ciddi iddialara karşın başında bulunduğunuz dernek başkanlıklarından istifa etmeyi düşünüyor musunuz?
Bilmem ama bu ülke de istifa kültürünün bir türlü gelişmediğini en son olarak inşaat ve maden kazalarında, hatta 17 Aralık Operasyonlarına rağmen gelişmediğini görmek mümkünken bu haklarında ciddi iddiaların ortaya atıldığı iki başkandan, o bakanlardan istifa etmeleri ne kadar beklenir ki.. Kim bilir Avşar ve Şimdi daha onurlu davranırlar..

**Ardahan’ı Tanıtmak..

Yıllardır Kültür ve Turizim Müdürü olmayan Ardahan’ın tanıtılması için verilen ferdi çabaların ne kadar sonuç verdiğini, hala Kars’ın kazası olarak tanınan her Ardahanlı iyi biliyor..
Ardahan’ın Kafkaslara komşu iki önemli ülkeye Gürcistan ve Ermenistan’a komşu olduğunu, 5 ilçesi Van Gölünden sonra Çıldır Gölüne sahip olduğunu, demir ipek yolu olarak bilinen Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu’nun sınırları için de geçtiğini, açıldığın da ülkenin 3. büyük gümrük kapısı olacak olan Aktaş Gümrük kapısına sahip olduğunu, ama şu an Gürcistan'a açılan Posof Türkgözü Gümrük Kapısın da ithalat, ihracat yapılmadığını her kes biliyor mu bilmem ama Ardahan Fakir Yılmaz valilik açtığı twitterle bu tanıtıma bir katkı sundu gibi..

**Benim Adım Öğretmen Klibi Büyük İlgi Görüyor..

Öğretmenler günü dolaysıyla düzenlenen etkinlikler öncesi bir grup öğretmenin hazırladığı ‘Benim adım öğretmen’ adılı klip büyük beğeni topladı.
Rekabet Kurumu Fen Lisesi Müdürü Mesut Yolcu’nun koordinatörlüğünde hazırlanan ve söz müziği Aysel Cihan Karaman’a ait olan, ‘Benim Adım Öğretmen’ şarkısı Ardahan’da ki Öğretmenler Günü etkinliklerin de olduğu gibi başta Ardahanlı Haber Müdürü Doğan Şentürk’ün yaptığı FOX TV’de olmak üzere internett büyük ilgi gördü.

**Kar Turizmi..

Vekilin vekilinin vekilinin yönettiği Ardahan bürokrasisinin Ardahan’ın gelişimi konusunda ne kadar azimli çalıştığını bütçesini bağlamaya çalışan ve Ardahan’ın 5 yıllık Performans Planına sundukları (!) raporlarda görmüyor değiliz..
Yani Ardahan’ın geleceğinin yönlendirildiği Performans Planı için başta üniversite olmak üzere bir çok kurumun rapor hazırlamadığı Ardahan’da yağan kar ile birlikte kış turizmi ile ilgili nasıl bir çalışma yapıldığını da bilmiyoruz.
yayla turizmini bir kaç festivalden öteye götüremeyen Ardahan’ın 6 ay boyunca altında kaldığı karları nasıl olup ekonomiye kazandıracağını acaba düşünen oldu mu, yıllardır turizm müdür olmayan Ardahan'da kar turizmini düşünürken..

**Öğretmenlerime Mektup.

Bitli saçımı okşayan, jöle diye kışın ortasında su ile ıslattığım saçlarımı çeken, hatta, 'Bu nasıl öğrenci saçı?' diyerek sevgililere hava basan saçlarımı makaslayan sevgili öğretmenlerim..
Bugün sizin, yani 'bana bir harf öğretene bin yıl köle olurum' denilerek, değerleri anlatılamaz öğretmenler günü..
Ve bugün hepimiz sizi hatırlayıp, sizler için güzel sözler söyleyeceğiz..
Ardahan Fakir Yılmaz Elleri öpülesi öğretmenlerim..
Bugün çoğunun adını bile unuttuğumuz öğretmenlerimizi ve o güzel günleri gülümseyerek hatırlarken, hangisinin hayatta, hangisinin çoktan çekip, gittiğini düşüneceğiz..
Belki de gözlerimi nemlenecek, 'keşke o günler hiç bitmeseydi' diye iç çekeceğiz..
Evet bugün öğretmenler günü, bugün eğitim, öğretimin generallerinin yüreklerinin okşanacağı güzel bir gün..
Ardahan'da ve Ardahan gibi yerler de, dağ köyü denen bir köyde geleceğimiz olan çocuklara bir harf öğretme mücadelesi veren tüm öğretmenleri saygıyla selamlarken, öğretmenliğinin yanın da tüccar olan, arıcı, hatta kaşarcı olan ve çoğu günün okul da değil hayvan pazarın da, ticarette, belki de cafe de, kave de geçiren öğretmenlere de, 'bu yaşadığımız durum sizi eseriniz değil mi?' bu ülke de bir harf öğretilip, ikinciyi öğrenemeyenler ordusunun yetişmesi diye soracağız..
Ama ben sormayacağım, çünkü bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Kardeş..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşEn son olarak Ardahanlı Turgay Akpınar’ın Belediye Meclis Başkan Yardımcısı olduğu İstanbul Sancaktepe Beleidyesi’nin kardeş olarak ilan ettiği Göle Belediyesi haber ile bir kez daha gündeme gelen ‘Kardeş Belediye’ çalışmalarının ne kadar sonuç verdiğini araştırdığımız da kardeşliği çokta işlemediğini ve söz ile yazıda kaldığını görmekteyiz.
Çünkü daha önce de Bursa Büyükşehir Belediyesinin de Ardahan Belediyesine kardeş olduğunu ve bu kardeşlikte bir eser ortaya çıkmadığını biliyoruz.
Bir iki çöp arabasıyla kardeş olanların aslında reklam peşinde olduğunu gördüğümüz bu kardeşliğin daha önce Hanak ve Damal Belediyelerinde de görmüştük..
Ancak, belediyelerimizin gerçekten var olan onca büyük sorunu karşısında bu tür samimiyetsiz değil, samimi belediye ve hükumetlere ihtiyacı var..

**Işık Tut Rektör Bey!

Cumhurbaşkanına verilen yeni yetki ile her an alınabilecek rektörler arasında olduğu ileri sürülen yada hesaplarına her an el konulabileceği belirtilen Ardahan Ardahan Haberi Çünkü geçtiğimiz günler de Ardahan’a gelerek, partisinin her ay düzenlenen toplantısına katıldıktan sonra valiliğe geçen ve bura da 5 yıl için de 5 binanın bir türlü bitmediği Ardahan Üniversitesine 5 yıl içinde 123 Milyon TL. nakit para gönderildiğini belirtmiş, bakanın bu açıklaması ardından bu paranın nerelere harcandığı merak edilmiştir.
Evet bizim de merak ettiğimiz ve bunca paranın nereye harcandığını sorduğumuz şu günlerde Ardahan Üniversitesi rektörü Karslı olduğu gibi Ardahan’ın komşu illeri olan Erzurumlu, Artvinli gazetecileri de çağırarak bir basın toplantısı yapıp, bu paranın ne olduğuna ışık tutamaz mı, Işığa Karışın derken..

Ardahan Haberi **Saffet Kaya Reytingi..

Ardahan’ın vilayet olması ardından Ardahan siyaset sahnesine çıkan ve bugüne kadar hep gündem de olan Saffet Kaya yaklaşan 2015 Genel Seçimlerin de yeniden Ardahan Milletvekili olmak için çabaladığını sanırım sizler de görüp, izliyorsunuz.
Ardahan’da 3 dönem milletvekilliği yapan bir dönem de kazanmasına karşın o zaman ki DYP isimli partisinin barajı aşamaması nedeniyle meclise gidemeyen Kaya’nın AK Parti’den mi, yoksa bağımsız mı milletvekili adayı olacağını da yakından takip edip, merak eden Ardahanlılar Saffet Kaya adının hala Ardahan siyasetinde en etkin isimlerden olduğunu da kabul etmekte..
Kaya’nın AK Parti’den aday olması halinde Ardahan’ın iki milletvekilliğini kazanacağını da belirten Ardahanlılar Kaya’nın AK Parti’den değil bağımsız aday olması halinde ise hatırı sayılır bir oy alacağını da konuşur, tartışır..

**Derneklerin Kurtuluş Savaşı..

Başta eğitim, göç ve işsizlik olmak üzere bir çok konuda Ardahan'ın sorunlarından uzak ve duyarsız olan derneklerin yaklaşan 23 Şubat Ardahan'ın Yeniden Vatan Topraklarına katılışının yıl dönümü öncesi adeta bir kurtuluş savaşı verdiklerini izliyoruz..
Yani bilet satmak, iki kazı birden yemek için savaşan derneklerin İstanbul ve diğer kentler de Ardahan Haberi 'Ardahan'ın Kurtuluş Gecesi' yarışını izliyoruz..
Hemen hepsinin aynı gün ve saatte yapmaya hazırlandıkları 'Ardahan'ın Kurtuluş Gecesi' ile Ardahan'ı kurtarmaya çalışan Ardahan Dernekleri yine büyük zaferin peşine düşmüş görünüyorlar.
Ardahan'da ki yaz etkinlikleri gibi bir birinden habersiz aynı gün ve saatler de belirlenen geceler düzenlemeye hazırlanan Ardahan Derneklerine hitap eden Ardahan Federasyonun yarım dönemlik başkanı da kendi başına Ardahan eğitimini kurtarmaya çalışırken, ayını gün ve saatler de kurtuluş gecesi yapmaya hazırlanan dernekler arasında hakemlik görevini bile yapamıyor..
Kısacası 23 Şubat yaklaşıyor ama dernekler aynı saat ve günlerde yapmaya hazırlandıkları geceler ile bir birinden uzaklaşmaya devam ediyor.
Dedik ya bu savaş derneklerin kurtuluş savaşıdır.
Bakalım hangisi Ardahan'ı kurtaracak, haydi hayırlısı..


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ÖĞRETMENLER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ..

Ardahan Haberleri 24 Kasım Öğretmenler Günü, Ardahan’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Kutlamalar çerçevesinde ilk olarak Valilik binası önünde ki Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı. Program daha sonra Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen etkinliklerle devam etti.
Burada ki programda konuşma yapan Vali Vekili Deniz Pişkin, öğretmenlik mesleğinin tarih yapan bir etkinlik olduğunu belirterek, “Dünya çok farklı bir yöne gidiyor. Artık devletler savunma sanayiye, ağır silahlara veya başka alanlara yaptıkları yatırımlarla değil, eğitim sanayisine ve eğitime ayırdıkları bütçe paylarıyla gelişmişliklerini ispat etme yarışına girmişlerdir. Çünkü bilginin en büyük güç, en büyük erdem ve en büyük üstünlük olduğunu artık herkes kabul etmektedir. Bizim sadece genç ve dinamik bir nüfusa sahip olmamız, ya da çok zengin yer altı kaynaklarına sahip olmamız veya stratejik manada Asya ile Avrupa’yı birbirine birleştiren bir noktada olmamız bizi tek başımıza güçlü kılamaz. Bütün bu potansiyeli gerçeğe dönüştürecek bilgi, birikim ve teknoloji yoksa tüm bunlar birer üstünlük değil, zafiyet olacaktır. İşte bu noktada eğitim, eğitimin de içerisinde öğretmene verilen değer, toplumların geleceğine ne derece önem verdiğiyle doğru orantılıdır” dedi.
Hiç bir meslek grubunun öğretmenlik mesleği kadar geleceğe tesir etme şansına sahip olmadığına vurgu yapan Vali Vekili Pişkin, “Öğretmenlik mesleği derken, öğretmenliği sade bir meslek olarak görmek, öğretmenliğin evrensel kültür tarihinin oluşumunda oynadığı rolü küçümseme anlamına gelir. Çünkü öğretmenlik sadece bir meslek değil, tarih yapan bir etkinliktir. İskender’i Aristo’dan bağımsız düşünemeyeceğimiz gibi, Fatih’i de Akşemsettin’den bağımsız düşünemezsiniz. Bunun yanında öğretmenliğin bir misyonu vardır. Misyonlar benim gözümde iki şekilde kategorize edilir. Birisi bilgiyi üretmek, birisi de bilgiyi aktarmaktır. Üretmek, toplumların kültürel hafızalarını ileri taşımalarında ve toplumsal kimliğin oluşumunda çok büyük sosyolojik rol oynayan bir işlemdir. Öğretmenler, bilgiyi aktarırken, sadece bir dünya insanı yaratma gayretinin ötesinde, aynı zamanda milli ve manevi değerlerimizi de çocuklarımıza aşılayarak, onları hem kendi toplumuyla barışık, hem toplumun değerlerini benimsemiş birer birey olarak yetişmeleri yolunda çaba sarf etmelidirler. Göreve yeni başlayan öğretmenlerimize şunu söylemek istiyorum; öğretmenlik, bilgiyi didaktik bir şekilde ya da başka bir şekilde dört duvar arasında çocuklara ezber yaptırma sistematiği değildir. Böyle bir etkinliğin çok ötesinde, hayatı ve insanı tazeleme gayretidir. Çünkü o çocuklar sizin ellerinizde şekil bulacaktır. Toplum sizlerin sayesinde ayağı kalkacaktır ve sizlerin sayesinde yön bulacaktır. Sizler, başkalarını aydınlatma uğraşı içerisinde, kendisini eriten mumlarsınız. Ama hepimiz biliyoruz ki, eriyen her mum ısıttıklarında yaşar.Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Ardahan ilimizde görev yapan öğretmenlerimiz ve tüm öğretmenlerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
Vali Vekili Pişkin’in konuşmasının ardından tören de, göreve yeni katılan genç öğretmenler öğretmenlik yemini etti. Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından, öğrencilerin şiirleri ve oratoryo gösterilerinin sunulduğu tören, öğrencilerin çeşitli dillerde öğretmenler gününü kutlamasıyla sona erdi.

Ardahan Haberleri **Posof’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı..

Posof ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Halitpaşa Yatılı İlköğretim Bölge Okulu konferans salonun da düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Yapılan konuşmaların ardından göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni gerçekleşti. Daha sonrasında öğrencilerin hazırlamış olduğu gösterinin ardından tören sona erdi. 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesi ile İlçe Öğretmen Evi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünün emekli öğretmenler için düzenlemiş oldukları yemek programına İlçe protokolü, okul müdürlerive emekli öğretmenler katıldılar. Yemekte söz alan Posof Kaymakamı ALİBEYOĞLU öğretmenlerin değerine ve öğretmenliğin kutsallığına değinerek emekli öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutladı. Yemeğin ardından Posof Belediye Başkanı Cahit ULGAR’ın emekli öğretmenler için hazırlamış olduğu hediyelerin taktimi ile program son buldu.

Ardahan Haberleri **Göle’de 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı..


Göle ilçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Göle’de Öğretmenler Günü programı çelenk koyma merasiminin ardından,İlçede YBO konferans salonunda Göle Kaymakamı Zafer OKTAY,İlçe Emniyet Müdürü Fatih ULUKAYA,İlçe Jandarma Komutanı Serdar KENĞER,Milli Eğitim Müdürü Abdulselam TALUK,Göle Belediye Başkan Vekili Nurbay GÜRBULAK,daire müdürleri,öğretmenleri,okul müdürleri,öğrenci ve vatandaşların katılımıyla öğretmenler günü programı yapıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasına müteakip,Milli Eğitim Bakanı’mız Nabi AVCI’nın öğretmenlerimize mesajı okunarak,günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.İlçe Kaymakamı Zafer OKTAY yaptığı konuşmasında öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak,öğretmenlik mesleğinin önemine değinerek, fedakarlıklarla dolu ve idealleri olan öğretmenlerimizle geleceğimize ve gençlerimize yön verebileceğini vurguladı.Yaşantımızdaki tüm olumlu davranış kalıplarının öğretmenlerimizin eseri olduğunu belirten Kaymakam Zafer OKTAY,öğrencilerimizin başarısı için her zaman öğretmenlerimize kapılarının açık olduğunu belirtti.Devamında görsel materyaller izletilerek,adaylık sürecini başarıyla tamamlayan öğretmenlerimizin yemin merasimi gerçekleştirildi.Son olarak ilçemiz merkez ve köy okullarımızda görev yapan öğretmenlerce oluşturulan müzik korosu tarafından çeşitli halk türküleri seslendirilerek keyif dolu bir dinletinin ardından program sona erdi.Öğretmenler günü programı aynı günün akşamında öğretmenlerin onuruna verilen yemek ve eğlenceyle tamamlandı.
Haberi ekleme saati: 20.23-25 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Fakirlik Kömürlerinin Dağıtımı Başladı..

Ardahan Haberleri Ardahan Valiliği İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşların kullanımına yönelik 2014 yılı kömür dağıtımına başlandı.
Bu yıl kömür dağıtımında yapılan planlama ile daha önce tespit edilen vatandaşların evlerin kapısına kadar bırakılıyor. Kış ayına girdiğimiz tam bu günlerde yapılan bu yardım kömürlerini vatandaşın evlerine götüren yetkililer, kışa girmeden vermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirttiler.
2014 yılı başında duyurusu yapılarak alınan talepler neticesinde Sosyal İnceleme Uzmanlarımızın yapmış oldukları incelemeler neticesinde başvuruları değerlendirilerek il genelinde ihtiyaç sahibi ailelerin listelerini oluşturulduğunu belirten İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdiresi Aysel Fırıncı; bunu yanı sıra tüm şehit-gazi yakınlarının her birine yardım yapılacağını belirtti.
Müdire Aysel Fırıncı; “Planlamamıza göre bir aksilik çıkmazsa en geç Kasım ayı sonuna kadar tüm ihtiyaç sahibi ailelerimizin kömürleri teslim edilecek. Dağıtıma öncelikli olarak engelli ve yaşlıların yoğun yaşadığı köylerden başladık. İle gelen kamyonları bekletmeden doğrudan köy ve mahallelere yönlendiriyoruz. Her kamyon ile de birer memur ve emniyet görevlilerini göndererek kömürün tam ve doğru kişilere dağıtılmasını sağlıyoruz. Arkadaşlarımız bu anlamda mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyor ve kar bastırmadan işi bitirmeye çalışıyor. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

**Köprülü Beldesinde de Kömür Dağıtımı Yapıldı..

Ardahan Valiliği İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşların kullanımına yönelik Köprülü Beldesi’nde 2014 yılı kömür dağıtımına başlandı.
Köprülü Beldesi’nde yapılan kömür dağıtımdan sonra komşu köyler Durançam,Günorta,Dedeşen ve Serinçayır’daki ihtiyaç sahibi vatandaşlara ev başına 30 ile 45 torba kömür dağıtıldı.
Bu yıl kömür dağıtımında yapılan planlama ile daha önce tespit edilen vatandaşların evlerin kapısına kadar bırakılıyor. Kış ayına girdiğimiz tam bu günlerde yapılan bu yardım kömürlerini vatandaşın evlerine götüren yetkililer, kışa girmeden ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımı ulaştıracaklarını belirtiler.
2014 yılı başında duyurusu yapılarak alınan talepler neticesinde Sosyal İnceleme Uzmanların yapmış oldukları incelemeler neticesinde başvuruları değerlendirilerek Ardahan genelinde ihtiyaç sahibi ailelerin listelerini oluşturulduğunu belirten İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, bunun yanı sıra tüm şehit-gazi yakınlarının her birine yardım yapılacağı belirtildi.
öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 19.44-25 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KONSEY PARLAMENTOYA BİLGİ VERDİ..

Ardahan Haberleri 3. Dönem Seçimlerini sonlandıran Ardahan Kent Konseyi çalışmalarına başladı.
27 Ekim'de yapılan seçimde başkanlığına gelen Burak Taştan ve Ardahan Kent Konseyi Üyeleri ilk iş olarak yerel parlamento olarak bilinen Ardahan İl Genel Meclisine Kent Konseyini anlattılar.
14 Üyeli Ardahan İl Genel Meclisinin Bütçe Görüşmelerine katılan Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan, Bedrettin Çakıcı Başkanlığında ki Ardahan İl Genel Meclisine Kent Konseyinin önemini ve çalışmalarını anlattı.

**Çalışma Gruplarını da Belirledi..

Kent Konseyi seçimi ardından Kadın Meclisi ve Gençlik Meclisini de belirleyen, ardından Ardahan İl Genel Meclisine bilgi veren Ardahan Kent Konseyi çalışma gruplarını da belirledi.
Ardahan'ı Güzelleştirme ve Tanıtma Derneğin de bir araya gelen Ardahan Kent Konseyi Üyeleri bundan sonra ki hedeflerini tartışarak çalışma gruplarını oluşturdu.
Buna göre; Tarım Hayvancılık Grubu Başkanlığına Süleyman Kayatürk, Çevre Turizmi ve Tanıtım Başkanlığına Naif Çoban, Sağlık-Spor Çalışma Grubu Başkanlığına Ümit Sarıkaya, Eğitim-Kültür-Sanat Çalışma Grubu Başkanlığına Yılmaz Çiftçi ve Kentleşme ve Kent Güvenliği Çalışma Grubu Başkanlığına Nihat Yılmaz'ın getirildiği öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 19.59-25 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

CHP'li 12 Belediye Başkanı
12 Aralık'ta Damal'a Çıkarma Yapacak!..

Ardahan Haberleri En son AK Partili İstanbul Sancaktepe Belediyesinin kendisi gibi AK Partili olan Göle Belediyesini 'Kardeş Belediye' ilan ettiği Ardahan'da ki belediyelere büyükşehir belediyelerinin katkıları devam ediyor.
Ardahan'ın olduğu gibi Türkiye'nin en yoksul ilçelerin de olan Ardahan'ın Alevi İlçesi Damal Belediyesine de İstanbul'da bulunan CHP'li Belediyeler sahip çıkacak.
Alınana bilgilere göre kendisi de Damal'lı olan CHP'li İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Kerimoğlu ve 11 CHP'li İstanbul Belediye Başkanı önümüzde ki ayın 12'sin de Damal'a gelerek, Damal belediyesine nasıl bir katkı sunacaklarını konuşacakları öğrenildi.

**Mutlu Kerimoğlu Ardahan'da..

Öte yandan 2015 Genel Seçimlerin de CHP Ardahan'da Milletvekili adayı olması beklenen Mutlu Kerimoğlu Ardahan'a gelerek çalışmalarına başladı.
'Ön seçim olursa bende adayım' diyen Kerimoğlu Bin 930 Delegesi olan CHP'lilere ziyaretlere başladığı görülüyor.

**İl Başkanının Amcasının Oğlu Vefat Etti..

Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan İl Başkanı İlimdar Senem'in amcasını oğlu Soner Senem hayatını kayıp etti.
Alınan bilgilere göre İstanbul'da oturan Soner Senem'in geçirdiği trafik kazası sonucu hayata göz yumduğu öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 17.05-25 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SANCAKTEPE BELEDİYESİ
GÖLE BELEDİYESİNİ KARDEŞ KABUL ETTİ..

Ardahan Haberleri Daha önce İstanbul Esenyurt Belediyesi'nin el atıp, bir dizi çalışma yaptığı Ardahan'ın en büyük ilçesi Göle'ye bir kardeş belediye daha geldi.
Ardahanlı Turgay Akpınar'ın Belediye Meclis Başkan Yardımcısı olduğu İstanbul Sancaktepe Belediyesi AK Parti Genel Merkezinin emriyle Ardahan'ın Göle İlçesine kardeş belediye oldu.
Konu hakkında bir açıklama yapan ve bugün Kars'a, yarın da Ardahan'a geleceklerini belirten İnşaat Mühendisi, İşadamı, Ardahan Bağdeşen (Kinzodamal) köylü Turgay Akpınar partisinin genel merkezinin belirlemesi ile kendisinin Belediye Meclis Başkan Yardımcılığını yaptığı Sancaktepe Belediyesinin Ardahan'ın Göle İlçesini kardeş belediye olarak kabul ettiğini, bu nedenle kendilerinin Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ile Kars ve Göle'ye gelerek yapılabilecekleri araştıracaklarını söyledi.
Haberi ekleme saati: 13.55-25 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Gökdemir Cumhurbaşkanı ile
Köksoy Başbakanla Buluşuyor..

Ardahan Haberleri Ardahan’ın iki önemli siyasi aktörü bugün Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın da katılacakları iki önemli toplantı da Ardahan’ı temsil edecekler.
Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile açılışı gerçekleşecek olan MÜSİAD 15.Uluslararası Fuarın da Ardahan’ı, Ardahanlı İşadamı ve Siyasetçi, MÜSİAD Ardahan İl Temsilcisi Orhan Gökdemir temsil edecek.
Dünya çapında uluslararası ticaret görüşmelerinin de yapılacağı bu önemli organizasyon da Ardahan’ı temsil eden Orhan Gökdemir fuar öncesi yapılan yuvarlak masa toplantısın da Ardahan'la ilgili bilgi verdi.

**Başkan Urfa’da Başbakanla Buluşacak..

Öte yandan Ak Parti Genel Merkezi'nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantılarının Ankara dışında yapılması kararının ardından ilk toplantı Urfa'da gerçekleşecek.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlık yapacağı toplantı da Ardahan’ı, AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar’la birlikte temsil eden Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy toplantı öncesi AK Partili diğer belediye başkanları ile görüşüp, çeşitli istişarelerde bulundu.

**Valilikte twit atacak..

Öte yandan Ak Parti Genel Merkezi'nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantılarının Ankara dışında yapılması kararının ardından ilk toplantı Urfa'da gerçekleşecek.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlık yapacağı toplantı da Ardahan’ı, AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar’la birlikte temsil eden Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy toplantı öncesi AK Partili diğer belediye başkanları ile görüşüp, çeşitli istişarelerde bulundu.
Haberi ekleme saati: 09.47-25 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

'MİT'te Çalışmam' Diyen Spor Müdürü İstifa Etti..

Ardahan Haberleri **Ardahan İl Spor Müdürü Ali İhsan Öner bir yıl önce atandığı İl Müdürlüğü görevinden istifa etti.
İlginç bir nedenle istifa ettiği öğrenilen Öner'in istifa nedeninin, siyasi baskılar ve görev yaptığı İl Müdürlüğü Binasının bir zamanlar Milli İstihbarat Teşkilatı Bölge Müdürlüğü olarak kullanılan bina da olması.
Konu hakkında bir açıklama yapan ve istifa nedenini açıklayan Ardahan İl Spor Müdürü Ali İhsan Öner Ardahan İl Spor Müdürlüğüne atandıktan sonra başta Bakanlık ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde olmak üzere sürekli olarak kendisinden olmayacak, haksız işler istendiği, en son olarakta İl Spor Müdürlüğüne alınması gereken iki elaman için taa Ankara'da en az 50 siyasinin kendisine baskı yaptığını, kendisinin de bu hakkın sınır vilayeti Ardahan'ın, Ardahanlının olduğunu belirtmesine rağmen haksız atamalar ve işler yapıldığını belirtirken, bunlar yetmez gibi ailem, 7 sülalemin bir dönemler mağdur edildiği o meşhur MİT Binalarından biri olan bir MİT Binasın da görev yapmanın eziyetini çekiyoruz.
Bu baskı ve eziyetlere rağmen görev yapmaya çalışırken bunaldım. Bende görevimden istifa kararı aldım. Gidim, ailemle birlikte çalışacağım. Devlet memurluğu benim işim değil' dedi.

**Uzun yıllar MİT Bölge Binası Olarak Kullanıldı..

Ardahan İl Spor Müdürlüğü görevinde istifa etmesinin nedenin, İl Spor Müdürlüğü binasının hizmet verdiği binanın bir zamanlar MİT Binası olarak kullanılması ve bu binanın duvarlarını adeta üzerine geldiğini belirten Iğdırlı Ardahan İl Spor Müdürü Ali İhsan Öner 'Bu bina da çalışılamaz' diyerek çalışmayıp, istifa ettiği bina uzun yıllar MİT Bölge Müdürlüğü olarak kullanıldı.
Daha sonra yapılan denetimlerde depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılan bina da yapılan güçlendirme ardından İl Spor Müdürlüğü olarak kullanılmaya başladı.

**Eşi AK Parti Iğdır Kadın Kolları Başkanı..

Baskılara ve eski bir MİT Binası olan binada çalışılamaz diyerek Ardahan İl Spor Müdürlüğü Görevin de istifa eden Ali İhsan ÖNER'in eşi de AK Parti Iğdır İl Kadın Kolları Başkanı olduğu öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 22.19-24 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇ-FED'DEN ANLAMLI PANEL

Ardahan Haberleri Hoçvan Dernekler Federasyonu çözüm süreci ve Kobani ile ilgili panel düzenlendi. Panelistler olarak; Dengir Mir Mehmet Fırat, Gazeteci Arzu Demir, Yazar Ayhan Bilgen katıldı. Panel Hoç-Fed merkezinde gerçekleşti.

**PANEL AKİFYILMAZ SALONUNDA GERÇEKLEŞTİ

Hoç-Fed Akif Yılmaz Konferans Salonunda düzenlenen panele konuşmacı olarak Avukat Dengir Mir Mehmet Fırat, Yazar Ayhan Bilgen, Gazeteci Arzu Demir konuşmacı olarak katıldı.

**MODERATÖRLÜK BAHATTİN KILIǒDAN

Panelde moderatörlüğü ise Bahattin Kılıç yaptı. Panel'in açılış konuşmasını HOÇ-FED Başkanı Yakup Mavzer yaptı. Başkan Mavzer, barış sürecine ve Kobani direnişine vurgu yaparak derneklerin yapılması gerekenlerin altını çizdi. Daha sonra sırasıyla panelistler yirmişer dakika konuşarak konuşmalarını yaparak bilgilendirmelerde bulunuldu.
Haberi ekleme saati: 22.05-24 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Arapça Biliyorsanız
Ardahan Milletvekillini Dinlebilirsiniz!!!

Ardahan Haberleri Seçildiğinde bu yana Ardahan'ın sorunlarının tartışıldığı bir programa yada meclis kürsüsüne nadir çıkan AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay TRT Arapça kanalına çıkarak gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.
TRT'nin Arapça kanalına çıkmadan önce Ardahanlı seçmene ve partililerine, 'ARDAHAN MİLLETVEKİLİ PROF. DR. ORHAN ATALAY BUGÜN SAAT 16.30'DA TRT ARAPÇA KANALINDA CANLI YAYIN KONUĞU OLACAK' diye mesaj attan Ardahan AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay'ı dinlemek için belirtilen saatte TRT Arapça kanalının başına geçen Ardahanlılar şok oldular.
Çünkü Ardahan'ın sorunlarını konuşacağı sanılan Ardahan AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay dünya gündemi ile ilgili konuşuyordu. Hem de Arapça tercümeyle.
Yani Atalay'ı dinlemek üzere TRT Arapça'nın başına geçenler Arapça bilmedikleri için Atalay'ın ne konuştuğunu anlamadılar ama yine de 'Olsun en azında kendisini gördük' diye sevindiler.

**Başkan Urfa'ya Gitti..

Öte yandan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy'un da partisinin toplantısı için Urfa'ya gittiği öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 17.18-24 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'da Trafik Kazası 7 Yaralı..

Ardahan Haberleri Ardahan sabah kar ve buzla uyandı.
Sabah saatlerinde meydana gelen kazaların çoğunluğu yazlık lastiklerini değiştirmeyen sürücülerin kazaya adeta davetiye çıkardıkları görülüyor.
Bugün sabah saatlerinden öğle saatlerine kadar yaklaşık 10 kaza meydana geldi bu kazaların bir çoğu lastik bir kaçı ise aşırı hızdan kazaya neden oluyor.
Ardahan Tepeler (Kong) köyü mevkisinde bugün öğle saatlerinde bir minibüs aşırı hızdan virajı alamayarak devrilmesi sonucu 7 kişi yaralanarak Ardahan Devlet hastanesine Kaldırıldı.
Edinilen bilgilere göre Ardahan-Göle Kara yolunda bugün saat 10:00 da araç şoförü olduğu iddia edilen Muzaffer Küpeli Aşırı süratten ve yolun buz olmasından dolayı virajı alamayarak aracın yan yatmasına neden oldu. Araç içerisinde bulunan 7 kişi ise çeşitli yerlerinden yaralandı.
Olay yerine çağrılan AKUT yardımı ile araç içerisinden çıkartılan Zeki Çiçek, Oğuzhan Küpeli, Muhammet Taner, Engin Yıldız, Muzaffer Küpeli, Recep Doğan, Yakup Koçak Ardahan Devlet Hastanesine Kaldırıldı.
Haberi ekleme saati: 02.11-24 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com Foto: Serkan Hanoğlu


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Öğretmenler Günü Mesajları..

Ardahan Haberleri **Öğüt’ten Öğretmenler Günü Mesajı..

Benim güzel ülkem, kendisi gibi aydınlık ve güzel yüzlü milyonlarca öğretmen çıkardı Ardahan'dan Edirne'ye kadar...Ve bugüne, Öğretmenler Gününe, Ardahan'dan Edirne'ye, dünyanın diğer ucuna öğretmenlerime saygı ve sevgi göndererek başlıyorum.
Ensar Öğüt/CHP Ardahan Milletvekili

Ardahan Haberleri **Öğretmen Çocuğu da Olan Türkoğlu’ndan Anlamlı Öğretmen Mesajı...

Türkoğlu, “Öğretmen sadece öğretmez, eğitir de aynı zamanda. Bir öğrencinin hayatında en az ailesi kadar etkin olan öğretmen, hedef çizer, yol gösterir. Hepimizin bir öğretmeni vardır. Onlara saygıda kusur etmeyelim. Ömrünü eğitime adamış, vefakar ve fedakar eğitimcileri minnet ve rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’nü canı gönülden kutluyorum” dedi.
Ardahanlı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ömer Türkoğlu, Öğretmenler Günü'nü kutlayarak, “Öğretmen ülkemize ve geleceğimize yön veren kişidir, Rahmetli babamda Öğretmendi diyerek; öğretmenlik mesleğinin kutsal bir görev olduğunu söyledi”.
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ömer Türkoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Öğretmenliği sorumluluğu ağır ve kutsal bir meslek olarak tanımlayan Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Öğretmen ülkemize ve geleceğimize yön veren kişidir. Medeniyet ve bilgi yarışında en önemli gücün öğretmenler olduğuna inanıyorum. Çünkü öğretmen geleceğin siyasetçilerini, akademisyenlerini, bilim adamlarını ve hatta öğretmenlerini yetiştiren kişidir. Öğretmen öğrencisine güzel ahlakı, doğruluğu aşlayan kişidir.”
Eğitim ve öğretimin bir bütün olduğunu hatırlatarak, rahmetli babasının da bir öğretmen olduğunu belirtip Ömer Türkoğlu sözlerini şöyle sürdürdü, “Öğretmen sadece öğretmez, eğitir de aynı zamanda. Bir öğrencinin hayatında en az ailesi kadar etkin olan öğretmen, hedef çizer, yol gösterir. Hepimizin bir öğretmeni vardır. Onlara saygıda kusur etmeyelim. Ömrünü eğitime adamış, vefakar ve fedakar eğitimcileri minnet ve rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’nü canı gönülden kutluyorum” dedi.

Ardahan Haberleri **Akçay’dan Öğretmenler Günü Mesajı…

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle DENKA Turizm işletme sahibi Kutluhan Akçay bir mesaj yayınladı.
Akçay yayınlamış olduğu mesajında,
“Öğretmenler, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimsemiş, yurdumuzun dört bir yanında cehalet ve bilgisizlikle savaşan, bu kutsal ve onurlu görevi en zor şartlarda bile büyük bir özveriyle yerine getirmektedirler.
Çocuklarımızı milli ve manevi değerlerle donatarak en iyi şekilde yetiştirmenin, Türkiye Halkını ve Türkiye Cumhuriyeti’ni
dünya devletleri arasında saygın ve onurlu bir konuma yükseltmenin gayreti içerisinde olan tüm öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’ kutlu olsun” dedi.

Ardahan Haberleri **ONAY’DAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJ..

Ülkemizde kutladığımız önemli günlerden biri de Öğretmenler Günü’dür.
Toplumların gelişip modern bir hal almasında en büyük paya sahip olan öğretmenler, eğitim dünyasının vazgeçilmez neferleridir.
Onların yetiştireceği nesiller, hiç şüphesiz ki ülkemizin geleceğini şekillendiren kişiler olarak karşımıza çıkacaktır. İşte bu yüzden kutsal bir göreve sahip olan öğretmenlerimiz, bizler içinde son derece önemli ve değerli insanlardır.
Başöğretmen Atatürk’ün “İnsanlık toplumunun en fedakar, en saygıdeğer unsurları hiç şüphesiz öğretmenlerdir” sözü, öğretmenlerimizin değerini ne güzel açıklamaktadır.
Her türlü fedakarlıktan kaçınmadan özveriyle çalışan öğretmenlerimize ne kadar teşekkür etsek yine de azdır.
“24 Kasım Öğretmenler Günü” tüm öğretmenlerimizin
kutlu olsun…
KADİR SİNAN ONAY
CHP MERKEZ İLÇE SEKRETERİ
Haberi ekleme saati: 02.11-24 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK Parti’nin Hedefi Alevi İlçesi Damal

Ardahan Haberleri **12 Yıllık iktidarı boyunca oy alamadığı Ardahan’ın Alevi İlçesiyle yakından ilgilenen AK Parti 2015 Genel Seçimlerin de Alevi oyları için özel ekim kurdu.

Bir zamanlar ‘Küçük Moskova’ olarak adlandırılan Ardahan’ın Göle ilçesinde üç dönemdir en büyük oyu alan, ardından Ardahan merkez de, Hanak ve Posof’ta yerel seçimleri kazanan iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin şimdi ki hedefi Ardahan’ın Alevi ilçesi Damal..
Göle’de üç dönem, Ardahan merkez de iki dönem, Posof ve Hanak ilçesinde bir dönem belediyeyi kazanan, Çıldır’da da DSP’den Belediyeyi kazanan ismi seçimin hemen akabinde partisine katan AK Parti 12 yıllık iktidarında bir türlü oy alamadığı Ardahan’ın Alevi ilçesi Damal’ı da saflarına katmak için büyük bir mücadele veriyor.

**DAMAL İÇİN ÖZEL EKİP!..

Bir zamanlar ilçe başkanı bulamadığı Damal’da bu kez iki adayın yarışıp, AK Parti Damal İlçe Başkanı olmak için yarıştığı Damal üzerinde çalışan özel bir ekip kurduğu ileri sürülen AK Parti’nin Ardahan’da iki milletvekilliğini almak için Damal’ın 5 bine yakın oyunun yarısını almak için çalıştığı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 02.19-24 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Şeytan’a 2. yol yapılacak!

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Gürcisten ve Ermenistan’a komşu olan Çıldır ilçesi için de bulunan tarihi Şeytan Kalesine ikinci kez yol yapılacak.
Basın mensupları ile birlikte Şeytan Kalesine giden Ardahan Valisi kaleyi ziyaret etmek isteyenlerin rahat bir yolda gidip, gelmeleri için kaleye giden yolun yapılmasını emir etti.
Bilindiği gibi SERKA tarafından yürütülen bir proje ile kalenin yolu bir kez daha yapılmış, ancak yolun yetersiz ve uygun olmadığı yönünde eleştiriler dikkate alınmamış, binlerce lira adeta çöpe atılmıştı.
Haberi ekleme saati: 01.54-24 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Şimdi de YanLızÇAMlar tek tek devriliyor!

Ardahan Haberleri **Kar’da Çamları Kurtaramadı..

Önce Ardahan’ın Gürcistan’a komşu Posof ilçesi sınırlarında geçerek Ceyhan’a kadar uzanan Azeri petrol ve doğal gaz boru hatları için, ardından Posof, Hanak ve Çıldır’da ard arda yapılan HES Barajları nedeniyle, sonra da genişletilmiş yol dolaysıyla kesilen binlerce çamlara Ardahan Çamlıçatak (Gölebert) ormanları da eklendi.
‘Boşaltma’ adı altında kış günü 800’e yakın çamın adeta katledilerek kesildiği görünen Ardahan’da orman kesimleri ara vermeden devam ediyor.
Bu yaz boyunca genişletilen yollar için kesilen binlerce çam ağacının ardından Ardahan’da ki ormanlara adını veren Yanlızçam ormanlarında da kesim yapılıyor.
Geçtiğimiz yaz boyunca Göle Köprülü de, Hanak ve Çıldır’da kesilen binlerce çamın hemen ardında şimdi de Ardahan-Kars yolu üzerinde yaşanan ağaç kesimine bir anlam veremeyen Ardahanlılar, ağaç kesimi ve HES’lerin yüzünden bölgede yaşanan doğa değişiminin başta Kafkas Arısının bölgeyi terk etmesi olmak üzere bir çok olumsuzluğa neden olduğunu belirtiyorlar.
Haberi ekleme saati: 01.43-24 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DERİN SAHNE DE BULUŞTULAR..

Ardahan Haberleri Aralarında Ardahan Gazeteciler Cemiyeti'nin de bulunduğu Ardahan'da ki derneklerin çatısı altında bir araya geldiği Serhat Ardahan Federasyonun ilk etkinliğine büyük ilgi.
Aynı zaman da Ardahan Kent Konseyi Başkan da olan Burak Taştan'ın başında ki 'Serhat Ardahan Federasyonu'nun organize ettiği ve ev sahipliğini yaptığı, "Derin Sahne Tiyatro Topluluğu" Ardahan'da iki tiyatro etkinliğini gösterime sundu.
Serhat Ardahan Dernekler Federasyonu desteklediği etkinlikte ilk olarak Ardahanlı miniklere, "Süt Arkadaşım" adlı tiyatro oyunu ücretsiz sergiledi. Etkinliğin sonunda yaklaşık 150 minik öğrenciye ise ücretsiz pastörize süt dağıtımı yapıldı.
Aynı günün akşam saatlerin de Dursun Akçam Kültür Merkezin de büyüklere yönelik düzenlenen tiyatro gösteriminde ise “Ben Suçlu” tiyatro oyunu ile sahne aldı.
Derin Sahne Tiyatro Topluluğunun Ardahan'da sahnelediği, ‘Ben Suçlu’ adlı tiyatro oyunu; çeşitli tarihi kesitlerde, bireysel ve toplumsal davranışlar irdeleniyor. Dünya ve ülkemiz tarihinde önemli yer tutan bazı olay ve olgulardan kısa pasajlar sunulan oyunda; toplumların din, bilim, siyaset, gelenek ve göreneklere bakış açıları dramatik bir şekilde ele aldı.
Haberi ekleme saati: 01.40-24 Kasım 2014
Haber/Fotolar: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Ardahan Göle Damal Posof Hanak Çıldır Hoçvan Köprülü
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Melle Kılıçdaroğlu..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTüm Ardahan Haber Nüfusunun %99’nun Müslüman olduğu bir ülke de insanların dini ve dilinin hala tartışılması ne kadar doğrudur bilmem ama bu tartışmaların başını çekenin kendisine sol diyen bir parti olması gerçekten de düşündürücü, bir o kadar salakça bir durumdur..
Alevi olduğunu diyemeyen bir adamı illaki melle yapmaya çalışan bir zihniyetin hüküm sürdüğü ülkem de kim daha çok Müslüman yarışı için de olan siyasilerin oy alma uğruna yapmadıkları, kabul etmeyecekleri şeyin olmayacağını CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün en son açıklamasında görürken, hacı olan Öğüt’ün ve CHP’nin bu yönde ki çabası sol oyları değil, sağ ve dinci oyları almakta başka ne olabilir ki?.

**CHP’de İktidar Kavgası..

Ardahan Haber Eczacının yıllardır milletvekili adayı olmak için mücadele verdiği ama bir türlü olmadığı CHP Ardahan’da sular yine coşmuş ve kimin eli kimin cebinde belli değil..
Milletvekili adayı olmak isteyenlerin, olamadıklarından ise başka partilerin otobüslerine çıkanların yine sıraya girdiği CHP Ardahan’da yaşananların önümüzdeki günler de daha çok su yüzüne çıkacağı, hatta İl Yönetiminin görevden alınacağı ileri sürülürken, bu hafta sonu Erzurum’da yapılacak olan Genel Merkez Toplantıları ardından zaten gerilmiş olan CHP’nin Ardahan ipinin kopacağı da iddia edilmekte..
Bekleyip, bakalım, MYK’den gelecek haberi okuyalım..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
DERSİMDE ASIL SORUMLU KİM?

Osman Kamacı *OSMAN KAMACI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun 1937 yılında Dersimde yaşana soykırımla ilgili olarak 'CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak Dersimde acı duyan herkesten bin kere özür diliyorum’ açıklamada bulunması kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Farklı siyasi parti mensuplarının benzer söylemlerde bulunması bu kadar ses getirmezken, Tanrıkulu'nun bu çıkışıyla şimşekleri üzerine çekmesi Cumhuriyet Halk Partisi mensubu olmasındandır. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan kendi Başbakanlığı döneminde dersim olaylarıyla ilgili olarak '' Devlet adına özür dilemek gerekiyorsa ben özür dilerim,, gibi sözler sarf etmiş olmasına rağmen bir iki cılız ses dışında asla böyle bir linçe tabi tutulmamıştı.

**Bu yazının ve diğer yazarlarımızın yorumları için sitemizin sağın da bulunan EN YENİ MAKALE linkini TIKLAYIN


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

KADINCA/Selmi Yılmaz
Çantacı..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGenel Seçimler yaklaştıkça eteklere doldurulan taşlarda da tek tek atılmaya başladı gibi..
Özellikle iktidar partisi ve onun Ardahan’da ki en güçlü rakibi CHP’de ki taş dolu eteklerin Ardahan Haber açılmaya hazırlandığını gördüğümüz şu günler de birileri yıllardır biat ettikleri vekille, bir diğerleri ise parti yönetimlerine diş bilediklerini görürken, bir diğerlerinin de bir birlerine çantacı çelmeler attığını izliyoruz..
AK Partili Ardahan İl Genel Meclis Başkanı ve Çıldır AKP İl genel Meclis Üyesinin vekile, İl Başkan Yardımcısı Ayhan Balcı’nın milletvekili adayı olması beklenen İl Başkanının adını ağzına almaması, Posof Belediye Başkanının Kongre de Baydar’ı es geçmesi gibi CHP’de de çantacı oyununun sergilenmeye başladığını izlemekteyiz..
3 Dönemdir çantacı olmayan vekili çantacı kendilerini ev sahibi ilan edenler iktidar olma yolunda!

**Çıldır Aktaş..

Ardahan Haber Israrlı yayınlarımızın da büyük katkısı olduğuna inandığımız Aktaş Gümrük Kapısının yanı başın da yükselen binaları görünce şaşırdım..
Çünkü Çıldır kent merkezin de bu kadar bina yokken Çıldır’a 20 kilo metre uzaklıkta ki Aktaş’a adeta bir şehir kurulmasına değil Çıldır ve Aktaş Gölünün yanı başına bir baraka izni vermeyen sistemin nasıl olup bunca binaya izin verdi diye şaşırdım..
Bu yetmez gibi bura da oturacak ailelerin sağlık, eğitim ve sosyal yaşantısı nasıl olacak?
Bilemiyorum ama buraya yapılan bu kontların Çıldır merkeze yapılmasının daha iyi olacaktı diye düşünüyorum..
Düşünüyorum, çünkü artık olan olmuş ve Aktaş Gölünün ortasına vurulan bu hançer yani bu konutla Çıldır merkeze yapılsaydı Aktaş açılacak, Çıldır gelişecek sözü az olsun gerçekleşmez miydi?.. Ne diyelim, Çıldır’ı yönetenler, Çıldırlılar düşünsün..
Yazarlarımızı okuyor musunuz?


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Başkan Köksoy’dan Öğretmenlere..

Ardahan Haberleri 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, kutlama mesajı yayınladı.
24 Kasım 1928 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Başöğretmen’ sıfatını alması vesilesiyle, 1981 yılından bu yana her yıl 24 Kasım öğretmen’lerimizin günü olarak kutlanmaktadır.
Kutsal bir o kadarda özveri fedakarlık isteyen bir görev olduğunu söyleyen Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Daha güçlü bir ülke için sevginin barışın hoşgörünün başarının anahtarı öğretmenlerimizin, rahatı huzuru içinde bizlerde elimizden gelen her türlü caba ve gayreti içinde olmaya devam edeceğiz. Ardahan’ımızın ve bölgemizin idealist öğretmenlere ihtiyacı var diyen Başkan Köksoy; Büyük fedakârlık isteyen bu kutsal görevde özveri göstererek, geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımıza ve gençlerimize, Cumhuriyet değerlerini, demokrasiyi, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü öğreten, sorumlu bireyler olarak yetişmesine rehber olan, ışık tutan, yol gösteren, vatan ve millet sevgisini aşılayan, fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.
Bu vesile ile Başta Başöğretmen M.K. Atatürk olmak üzere, aramızdan ayrılan tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ardahan ve Ülkemizin her köşesinde görev yapan, öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nüzü kutlar, ailelerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat sürmenizi temenni ediyorum” dedi.

**Ardahan'da "Öğrenen Lider Öğretmen" eğitimi start aldı..

Ardahan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Öğretmen Akademisi Vakfı ve Ardahan Dernekler Federasyonu arasında imzalanan protokol doğrultusunda Ardahan'da görev yapan öğretmenlere yönelik "Öğrenen Lider Öğretmen" eğitimleri verilmeye başlandı. İki yıl geçerli olacak protokol kapsamında gerçekleşecek eğitimlerin ilki Ardahan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü Tevfik Fikret Eteker, Ardahan Dernekler Federasyonu Başkanı katıldıkları törenle başladı.
Törende konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü T. Fikret Eteker, "Öğretmenlerimizin mesleki gelişimini önemsediklerini, geçtiğimiz 3 yılda yapılan eğitim, konferans ve seminerlerle bunu ortaya koyduklarını, öğretmenin mesleki gelişimine sağlanacak her türlü katkının doğrudan öğrencilere yansıdığı bilinciyle hareket ettiklerini" söyledi.
Öğretmen Akademisi Vakfı eğitimcileri adına söz alan Gülay Yaşar ise Ardahan'da bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını, eğitimlerin başlamasıyla birlikte bu keyfi öğretmenlerle paylaşacaklarını, bu çalışmanın tüm paydaşlara yarar sağlamasını umduklarını söyledi.

Ardahan Haberleri **Başkan’a Anlamlı Ziyaret..

3 Aralık Engelliler Günü öncesi, Belediye Başkanımız Sayın Faruk Köksoy’u makamda ziyaret eden Engelsiz Yaşam Merkezi Müdiresi Helen Hanım DİĞLER, Başkan Köksoy’a kurum hakkında ve engellilerin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Ziyarette Engelli vatandaşlarımız, kendilerinin yapmış olduğu çalışmaları gösterdiler. Engelli Vatandaşlarımız yapmış olduğu resimleri Belediye Başkanımıza hediye ederken, Belediye Başkanımızda kendilerine teşekkür ederek her birine hediye paketi verdi.
Başkan Köksoy, bu anlamlı ziyaretten dolayı Engelsiz Yaşam Merkezi Müdiresine teşekkür ederek, Belediye olarak desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Ardahan Haberleri **BAŞKAN KÖKSOY ARICILAR BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ..

Belediye Başkanımız Sayın Faruk Köksoy, Arıcılar Birliği Başkanı Sayın İlhan Evliyeoğlu’nu ziyaret ederek, Ardahan Balının patentinin alınması için girişimlerde bulundular.
Başkan Köksoy ve Birlik Başkanı Evliyaoğlu, patent danışmanı ile canlı bağlantı kurarak, daha önce yapılan patent başvurusu sonuçlarına ilişkin görüşmeler yaptılar.
Görüşmeler sonunda Belediye başkanımız ve Arıcılar Birliği Başkanı konuya ilişkin açıklama yaptılar. Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu yaptığı açıklamasında Ardahan Balını markalaştırmak için çalışmaların devam ettiğini söyleyerek; “Bugün Ardahan idari işler birliği büromuzda bir araya geldik. Daha önceki yıllarda yaptığımız başvuruyu hep bir arada görüştük ve patent danışmanımızla canlı bağlantı kurarak sonuçları aldık. Belediye Başkanımız birliğe üyedir. Başkanımızın geçmişteki mesleği olan orman mühendisliği tecrübelerinden faydalandık. Coğrafyayı daha iyi tanıdığı için kendisinden bu yönde bilgi aldık. Kendisine teşekkür ederiz” dedi.
Başkan Köksoy ise yaptığı açıklamada; Bu gün arıcılar birliği toplantısı için buradayız. Değerli arkadaşlarımız bizi yönetimde arzu ettiler. Onun için buradayız. Bu anlamda, Ardahan’ın coğrafi işaret bal patentinin başvuru ve sonuç alma süreciyle ilgili bir toplantı yaptık. Dolayısıyla Türk patent enstitüsü nezdindeki müracaatın aşamasını ve bunu takip eden danışman kişi ile diyalog kurarak sürecin hızla sona erdirilmesi için çalışmalarımızın yol haritası oluşturmak için tekrar toplandık.
Hızla netice almak için karar verme aşamasındayız. Süreç şuan iyi gidiyor. Çok mükemmel bir sonuç almak üzereyiz. Türkiye’de bütün yönleriyle bilimsel kriterlerle ilk defa bir coğrafi işaret bal patenti sonucuna ulaşacağız inşallah. Tabi sonucu almadan hayırlı olsun diyemiyoruz ama bizi heyecanlandıran bir süreci yaşıyoruz. Bu anlamda Ardahan’ımızın gücünü potansiyelini biliyoruz buna inanıyoruz. Hak ettiği yere hak ettiği tanınırlığa ulaşması için mücadelemiz sürüyor ben Başkanımıza yönetim kurulu üyelerimize bu süreçte katkı yaptıkları ve takip ettikleri için teşekkür ediyorum. İnşallah Ardahan’ın bal arı sektörüne hayırlı neticelere ulaşması için katkı yapmaya devam edeceklerdir” dedi.
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Serhat Güçsüz Rakibini 2-1 Geçti..

Ardahan Haberleri Bölgesel Amatör Liginde Ardahan'ı temsil eden Serhat Ardahan Spor bugün evinde karşısına çıktığı BAL liginin en zayıf takımını 2-1 yenerek, aldığı 3 puanla puanını 24'e çıkarırken, güçlü rakibi ve takipçisi Yomraspor karşısına çıktığı Görelespor'a 3-1 yenilerek lig de 3. sıraya düştü.
Bu sonuçla lig birinciliğine devam eden Serhat Ardahan Spor geçtiğimiz hafta için de yaşanan sarsıntı sonucu yaşadığı moral bozukluğunu da atmış oldu.

**Erdal-Serdar Kardeşlerden Maddi Destek..

Öte yandan İstanbul'da yapılan Destek Gecesi ardından 360 Bin TL. Nakit Destek sözü verilen ve bu paranın büyük bölümünün kasasına girdiği Serhat Ardahan Spor'a Ardahan Yaysat Bayisi Zeki Nalbant'ın çocukları olan Erdal ve Serdar Nalbant'ta da bir destek geldi.
Destek Gecesinde vaat ettikleri paranın bir kısmını Serhat Ardahan Spor hesabına yatıran Nalbant kardeşler Ardahanlı gençlere desteklerinin devam edeceğini belirttiler.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Havalanı
İstiyoruz,
Ama Kürsüde!

Ardahan Haberleri Ardahan’a yapılacağı belirtilen, projesi ve yeri belli olan ancak son anda bütçesi Rize Havalanına aktarıldığı ileri sürülen Ardahan Havaalanı istemi devam ederken, havaalanı için topladığı imzaları ne yaptığı bilinmeyen Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası bu yönde ki istemi ATSO binasın da ki masalara astığı afişlerle sürdürdüğü görülüyor.
Geçtiğimiz gün yapılan Kent Konseyi Kadın Meclisi Seçimin de oluşturulan Divan’ın oturduğu kürsü de, ‘Havaalanı İstiyoruz’ afişleri dikkat çekti.
Ardahan’a Havaalanı istemini kürsü de isteyip, meydan da dile getirmeyen ATSO’nun bu davranışı samimi karşılanmadı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN ARILARI ÜRKÜTTÜ!

Ardahan Haberleri Atletizm, Voleybol, Hentbol, Kayak ve diğer bir çok sportif etkinliklerin S'sinin olmadığı Ardahan'da devam eden Ardahan 1. Amatör Futbol Ligi bugün yapılan iki karşılaşma ile sona erdi.
Ligin iki iddialı takımının karşı karşıya geldiği bugünün derbey karşılaşmasını Ardahan Spor 3-2 kazanmayı bildi.
Arı Spor ile karşılaşan ve ilk yarının ilk dakikaların da yediği iki gol ile şok olan Ardahan 1. Amatör Futbol Liginin lideri Ardahan Spor bu gollerin hemen ardından kendisine gelerek, karşı atağa geçip, maçı 3-2 kazanarak lig birinciliğini sürdürürken, güçlü rakibi Arı Spor'u da üç puan geride bırakmayı başardı.
Aynı gün oynanan Göle Spor-Ağzıipek Spor karşılaşmasını da Göle Spor kazandı.
Öte yandan bugün yapılması beklenen diğer iki karşılaşma kar yağışı nedeniyle temizlenmeyen Halilefendi Mahallesinde ki Semt Sahası nedeniyle yapılamayarak ertelendi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

POSOF'TA EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri **Kar yağışını etkili olduğu Ardahan'ın Gürcistan'a komşu ilçesi Posof'ta AK Parti Posof ilçe teşkilatının beşinci olağan kongresi Posof Belediyesi düğün salonunda yapıldı.
Üç aday olarak gidilen kongrede 372 delege oy kullandı ve 3 oy geçersiz sayıldı. Yapılan seçime 401 delegeden 372 si oy kullandı. Üç oy geçersiz sayılarak 259 oy alan Songül ÖNER tekrar başkan seçilirken, Alpaslan ALTUN 70 oy alırken Erdinç ATALAY ise 40 oy aldı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

GÖLE'DE EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri **Göle Derneği Başkanı Hakkında Aşk Hikayesi..

Merkezi Ankara'da bulunan Göle Ankara Derneği Başkanı Ergüder Şimdi hakkında ortaya atılan Aşk Hikayesi Gölelilerin birinci gündemi oldu.
Ortaya atılan iddiaya göre Ergüder Şimdi'nin gizli bir aşk yaşadığı ve bu aşkta bir çocuğu olduğu ileri sürüldü.

**Göle Eğitim'de İstifa..

Geçtiğimiz gün Ardahan Valisi'nin ziyaret ettiği Göle'de Milli Eğitim Müdürünün istifa ettiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre bir süre önce Göle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Abdulselam Taluk ve bir çok şübe müdürünün AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay'ın yakınlarının baskılarına dayanmayıp istifa ettikleri ileri sürüldü.

**Vali Ahmet Deniz, Göle'deydi..

Göle İlçesi’ne giden Vali Deniz, Kaymakamlık binası önünde Kaymakam Zafer Oktay, Belediye Başkanı Akın İsmailoğlu, kurum müdürleri ve vatandaşlar tarafından karşılandı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KAR YAĞDI,
KURTLAR KÖYLERE İNDİ!

Ardahan Haberleri Yeniden yağan ve Ardahan İl genelini beyaza boyayan kar yağışını devam ettiği Ardahan'da aç kalan Kurtlar köylere indi.
Geçtiğimiz günlerde yağan ve ardından gelen yağmurla eriyen karların yeniden yağdığı Ardahan'ın dağ köylerinin yakınına kadar inen aç Kurtların yiyecek bulmak için Kurtları gören köylüler şimdiden köylere kadar inen Kurtların köpeklere ve dışarıya bırakan Atlara saldırdığını belirtirken en büyük korkularının ise Kurtların kendilerine saldırması olduğunu, bunun da yaşanan kentleşme dolaysıyla iyiden iyiye daralan yaşam alanları dolaysıyla yiyecek bulmaktan zorlanan yabani hayvanların ağır kış şartlarının yaşandığı bölgede aç kalması olduğuna dikkat çektiler.
Öte yandan dünden itibaren yeniden başlayan kar yağışı hala devam ediyor.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SUHARA'DA YİNE OT YANGIN!

Ardahan Haberleri Bu yıl için de ikinci yangının yaşandığı Ardahan'ın Çıldır İlçesine bağlı Aşıkşenlik (Suhara) Mahallesinde çıkan yangında yaklaşık 40 ton yanarak kullanılmaz hale geldi.
Alınan bilgilere göre Çıldır'ın Aşıkşenlik Mahallesinde ot yangını Sait Aydın'a ait 40 ton ot bilinmeyen bir sebepten dolayı yandı. Saat 05.30. saatleri arasında başlayan yangın Aşıkşenlik halkı ve de Çıldır Belediyesi itfaiyesi tarafından müdahale edilerek söndürüldü.
Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KAR GERİ GELDİ..

Ardahan Haberleri Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 5 dereceyle Kars ve Ardahan'da ölçüldü.
Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, gece saatlerinde özellikle yüksek kesimlerde kar yağışı etkili olurken, bugün de alçak basınç merkezi etkisindeki bölgede karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.
Gece en düşük hava sıcaklığı Van'da 5, Muş'ta 3, Erzincan'da 2, Iğdır, Bitlis ve Hakkari'de sıfır, sıfırın altında olmak üzere Kars ve Ardahan'da 5, Erzurum ve Ağrı 4 derece ölçüldü.
Günün en yüksek hava sıcaklıkları da Van'da 12, Hakkari'de 11, Erzincan, Muş ve Bitlis'te 10, Iğdır'da 8, Ağrı'da 5, Erzurum'da 4, Ardahan ve Kars'ta ise 3 derece tahmin ediliyor.
Yetkililer kar yağışı ve hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi nedeniyle buzlanma ve don olayına karşı vatandaşları uyardı.

**Cıbıltepe'de kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı.
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde kar kalınlığı kent merkezinde 10, Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki pistlerde 15 santimetre ölçüldü.
Çamkar Otel Genel Müdür Yardımcısı Cesim Aslan, kar yağışının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Bu Yağan kar çok iyi zemin oluşturdu. İnşallah ikinci kar yağışında kayak sezonunu açacağız. Bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Sezonu açar açmaz kayakseverleri buraya bekliyoruz" dedi.
Sabah işe gitmek için kalkan vatandaşlar da araçlarının üzerinde biriken karları temizledi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AK PARTİLİ ÜYEDEN
AK PARTİLİ VEKİLE SİTEM!...

Ardahan Haberleri **7 Ay önce aradığım vekil hala bana dönmedi..

Seçildiğinden bu yana başta partililerine olmak üzere kendisini telefonda arayan seçmene cevap vermemekle eleştirilen AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Orhan Atalay'a bir sitem de AK Parti Çıldır İl Genel Meclis Üyesi Ethem Özcan'dan geldi.

**ÇANTACI VEKİL İSTEMİYORUZ..

5 Yıllık Performans Planını ve 2015 Bütçesini görüşmek üzere toplanan Ardahan İl Genel Meclisi Toplantısına ata verildiği bir sıra da Gazeteci Fakir Yılmaz'a açıklamada bulunan AK Partili Çıldır İl Genel Meclis Üyesi Ethem Özcan aynı zaman da Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Gazeteci Fakir Yılmaz'a ve diğer gazetecilere de yönelik olarak; 'Siz hep çantacı vekilleri yazıyorsunuz. Ardahan'da milletvekili olacak adam, siyasetçi yok mu? seçimden seçime gelip, otel odalarında kalan Saffet Kaya gibilerini, 15 yıldır milletvekili olan Ensar Öğütleri yazıyor, duruyorsunuz.' diyerek tepki gösterdi.
Diğer İl Genel Meclis Üyelerinin ve Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan'ın da bulunduğu sohbette konuşan Özcan'ın bu tepkisine, 'Sizin de vekiliniz çantacı değil mi, Erzurum'dan gelmedi mi?' diyerek cevap veren Gazeteci Fakir Yılmaz'ın bu cevabına, 'Evet, kim çantayla geliyorsa ben ona karşıyım. Sizde karşı olun. Benim vekil,m ama ben bile 7 ay önce bir kez aradım. Ama adam hala bana dönmemiş. İşte bende onu diyorum kardeşim, çantacı olunca böyle oluyor' demesi dikkatlerden kaçmadı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DBP ARDAHAN'DA,
AKP DAMAL'DA SEÇİME GİDİYOR..

Ardahan Haberleri 2015 Genel Seçimleri öncesi kongrelerini tamamlamaya çalışan partilerin başında gelen Demokratik Toplum Partisi ilk kongresini önümüzde ki ayın ilk haftasında yapıyor.
11 Temmuz’da Barış ve Demokrasi Partisi’nin olağan kongresinde alınan kararla isim değişikliği ile kurulan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), ilk kongresini gerçekleştiriyor.
Kurulduğundan beri başta Kobani'de olmak üzere Irak'ta, Suriye'de yaşanan insanlık dramı karşısında sessiz kalmayıp, düzenlediği yardımlarla dikkatleri üzerine toplayan DBP Ardahan İl Örgütü Kongresin de başkanlık yarışı da başladı.
DBP'nin mevcut İl Başkanı Attilah Avşar'ın yeniden aday olmayı düşündüğü öğrenirlerken, Avşar'ın yanı sıra parti tabanının Orhan Avşar ile Hakan Demirbaş'ın isimleri üzerinde de durduğu dikkatlerden kaçmıyor.
Orhan Avşar gibi partinin dinamik isimlerinden olan Hakan Demirbaş'ın delege tarafından Ardahan Haberleri kanıksandıkları ve önümüzde ki günlerde bu iki isim üzerinde duracakları alınan bilgiler arasında olurken, geçtiğimiz gün Posof İlçe Kongresini yapan AK Parti bu hafta sonu Damal'da seçime gidiyor.

**Damal'da 2 Aday Var!..

Ardahan İl genelinde en az aldığı Damal'da ilk kez ki adayın yarıştığı bir kongre yapmaya hazırlanan AK Parti İl Teşkilatı Damal'da mevcut İlçe Başkanı Nevriye Derdiyok'un yeniden aday olacağı Derdiyok'un karşında da yeni bir isimin daha çıkacağı da alınan bilgiler arasında oldu.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri **FEDERASYON SEÇİME GİDİYOR..

Bursa Ardahan Dernekler Federasyonu (BUARDEF) pazar günü 2. Olağan Genel Kurulunu yapacak.
Bursa Ardahan Dernekler Federasyonu (BUARDEF) yapılan açıklamada, 2. Olağan Genel Kurulu 23 Kasım 2014 pazar günü saat 13.00 de Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi başkanlık salonunda yapılacak.

Ardahan Haberleri **Posof Kaymakamı Jandarmayı Ziyaret Etti..

Posof Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı İsmail TÜREL tarafından karşılanan Posof Kaymakamı Ufuk Özen ALİBEYOĞLU, komutanlığın faaliyetleri hakkında bilgi aldı.
Vatani görevini yapan askerlerle bir süre sohbet eden Kaymakam ALİBEYOĞLU, Mehmetçiklere hayırlı tezkereler diledi.
Jandarma Komutanlığı ziyareti ardından Söğütlükaya Karakoluna geçen Kaymakam ALİBEYOĞLU karakol gezisi ve görüşmelerinin ardından askerler ile birlikte öğle yemeği yedi. Karakolda ki yeni düzenlemeleri de yerinde inceleyen Sayın Kaymakamımız daha sonra Karakoldan ayrıldılar.

Ardahan Haberleri **Evleri Yanan Vatandaşlar Ziyaret Edildi..

Posof Kaymakamı Ufuk Özen ALİBEYOĞLU, İlçe Jandarma Komutanlığını ziyaret ettikten sonra yanına aldığı Posof Belediye Başkanı Cahit ULGAR, İl Genel Meclis Başkanı Bedrettin ÇAKICI ve İlçe Özel İdare Müdürü Ayhan BİLDİR ile birlikte ilçeye bağlı köylerimizden Yeniköy Köyü, Baykent Köyü ve Kol Köyünü ziyaret ederek köylerde incelemelerde bulunup, vatandaşların sorunlarını dinlediler.
İlk olarak 30/10/2014 tarihinde yangın felaketi ile sarsılan Yeniköy köyüne geçerek mağdur olan vatandaşlarla bir araya gelerek sorunlarını dinleyen ve geçmiş olsun dileklerinde bulunan Kaymakam ile Belediye Başkanı yanan ev ve samanlıklarda incelemelerde bulundular. İncelemeler ardından Yeniköy Köyünde ayrılan heyet Baykent Köyü ve Kol Köyünde ziyarette bulundular.

Ardahan Haberleri **Göle’de Muhtarlar Toplantı Yaptı..

Göle’de YİBO Konferens salonunda Göle Kaymakamı Zafer OKTAY’ın başkanlığında Köy ve Mahalle muhtarları ile toplantı yapıldı.
Toplantıya Göle İlçe Emniyet Müdürü Fatih ULUKAYA,İlçe Jandarma Komutan Vekili Yusuf PEHLİVAN,Nüfus Müdürü Süleymen ÇELENK,Milli Eğitim Müdürü Abdulselam TALUK,Tarım Müdürü Doğan PALA,Özel İdare Müdürü Oktay ÖZYILDIRIM,SYDV Müdürü Mustafa DEMİR,Özel İdare Şantiye Şefi Saffet KARATAY,KHGB Teknikeri Yusuf DAŞ,İl Genel Meclis Üyeleri,köy ve mahalle muhtarlarıyla toplantı yapıldı.Toplantıda öncelikle köylerin 2015 programı için yatırım talepleri alındı.Daha sonra birçok konuda muhtarlar daire müdürlerine sorular yönelterek,bilgilendirme yapıldı.Toplantıda köylerin alt yapı sorunları,yaklaşan kış öncesi karla mücadele tedbirlerinin görüşülmesi,sokak hayvanlarıyla ilgili gerekli çalışmanın ve tedbirin alınması,hayvan hırsızlığı ile ilgili sorunların görüşülmesi,köylerde kullanılmayan kamu binalarının durumu,taşımalı eğitim ve servislerin denetimi,traktörlere reflektör ve tepe lambası takılma zorunluluğu gibi birçok konu karşılıklı olarak istişare edilerek verimli bir toplantı gerçekleştirildi.

Ardahan Haberleri **Ardahan'da Bir Trafik Kazası Daha

Ardahan’da bugün öğren saatlerinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaralandı.
Olay öğlen saatlerinde 12.40 da meydana geldi. Ardahan -Kars kara yolunda meydana gelen olay Fevzi Yılmaz Petrolü kavşağından virajı alamayarak göbekte bulunan aydınlatma direğine çarparak dura bildiği öğrenildi.
Olayda yaralanan 67 EA 119 plakalı araç sürücüsü Kader Gülşah Kurt (30) olay yerine çağrılan ambulansla Ardahan Devlet Hastanesine kaldırıldı. K.G Kurt’un durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Ardahan Haberleri **Hanak'ın Yeni Kaymakamı Köy Ziyaretlerinde..

Göreve başlayan ve köyleri ziyarete başlayan Hanak Kaymakamı Mehmet BALIKÇILAR ilk olarak Yünbüken, Sulakçayır, Yamçılı, Sazlıçayır, Oğuzyolu köylerini ziyaret ederek köylerin ve köylülerin sorunlarını dinledi.
Kaymakam, köylerde ki sağlık evi ve okullarda incelemelerde bulundu. Yamçılı Köyünde ikamet eden 105 yaşındaki Nurettin Güler isimli vatandaşı da ziyaret ederek sağlığı ile ilgili bilgi aldı. Vatandaşlarla uzun uzun sohbet eden Kaymakam BALIKÇILAR; “İlçemizin ve köylerimizin sorunlarının halkımızla birlikte sorumluluk alarak çözüme daha kolay ulaşılabileceğini belirtti. Ayrıca profesyonel hayvancılığa geçmede ve küçük işletmelerin geliştirilmesi konusunda halkımıza destek verilecek”dedi.

Ardahan Haberleri **KAYABEYİ BARAJI TAMAMLANDI..

Ardahan'ın Çıldır ilçesi sınırlarında yapılan Kayabeyi HES Barajının yapımı tamamlandı.
Alınan bilgilere göre Kayabeyi barajının bugün kapakları kapatılarak, su dolumunun gerçekleşmesi bekleniyor.
Kura yatağını alt üst eden HES Barajının yapımının tamamlanması ile yaklaşık 3 ay içerisinde tamamen dolması bekleniyor.
Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 62.000.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 12,00 m., normal su kotunda göl hacmi 1175,00 hm3, normal su kotunda göl alanı 123,00 km2'dir. Baraj 18.000 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir.Kaynak: Serkan Hanoğlu

Ardahan Haberleri **Ardahan'da Trafik Kazası..

Ardahan Atatürk Mahallesinde bulunan YİBO’da bulunan bir ilk öğretim okulundan 10 yaşındaki bir kız çocuğuna minibüs çarparak hastanelik etti.
Alınan bilgilere göre kaza geçtiğimiz akşam saatlerinde okulun dağıldığı esnada isminin H.Gökçe (10) olduğu öğrenilen bir kız çocuğunun karşıdan karşıya geçerken aniden yola fırlaması sonucu yoldan gecen 34 ZY 9199 plakalı bir aracın altında kalarak kafa tasında kırıklar meydana gelmesine neden oldu.
Olay yerinde bulunan bir esnafın kazayı fark etmesi ile olay gerine giderek kendi imkanları ile Ardahan Devlet Hastanesine getirdiği öğrenildi.
H.Gökçe Hastaneye getirildiğinde baygın olduğu ve ilk müdahaleler ardından bilincinin yerinde olduğu kafa tası ve bir çok yerinde kırık meydana geldiği öğrenildi. Kaza anında H.Gökçe’nin kız kardeşi S. Gökçe ise şoka girerek kız kardeşim öldü kız kardeşime araba çarptı diyerek hastanenin koridorlarında kendisini yere atarak ağlaması görenlerin gözlerini doldurdu.Kaynak: Serkan Hanoğlu

Ardahan Haberleri **TAKSİ HAYVANLARA ÇARPTI..

Akşam saatlerinde Ardahan Atatürk Mahallesinde meydana gelen kazada 4 büyük baş hayvan telef olurken bir ticari 75 T 0029 plakalı takside maddi hasar meydana geldi.
Olay akşam saat 17:10 civarında Atatürk Mahallesinde Hayvan pazarının olduğu yerde meydana gelirken taksi şoförünün önüne aniden çıkan hayvan sürüsünün içerisine dalması sonucu 4 büyük baş hayvan telef oldu. Ticari taksi şoförü ise çeşitli yerlerinden yaralanarak Ardahan Devlet Hastanesine sevk edildi.
Olay mailinde duran araç sürücüleri’’ burada hiçbir şekilde aydınlatma yok sürekli kazalar meydana geliyor TEDAŞ’a sadece 3 km uzaklıkta olmasına rağmen neden aydınlatılmadığı ise tepkilere neden oldu. Kaynak: Serkan Hanoğlu


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KILIÇDAROĞLU MÜSLÜMANMIŞ!

Ardahan Haberleri **CHP'li Milletvekili, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun Şeceresini Açıkladı..

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, partinin genel başkanı Kemal ?Kılıçdaroğlu'nun ilk kez şeceresini açıkladığını belirterek, "Peygamber soyundan gelen, Kureyşan aşiretinden gelen, dini bütün, İslamiyet'i çok iyi benimsemiş, Seyit soyundan geliyor. Seyit sülalesinden geldiği için de genel başkanımız, dini bütündür, ibadetini evinde, Allah'a karşı yapar" dedi.Öğüt, CHP milletvekilleri Muharrem Işık, Hasan Akgöl, CHP Parti Meclis Üyesi Ümran Köksüz ve CHP Erzurum İl Başkanı Tacettin Kızıloğlu ile parti binasında basın toplantısı düzenledi.Son dönemlerde Kılıçdaroğlu üzerinden partiyi yıpratmaya yönelik, Dersim olaylarıyla ilgili, "Dersimli Kemal" şeklinde yorumlar yapıp, partinin ve genel başkanın yıpratılmaya çalışıldığını anlatan Öğüt, şunları kaydetti: "Erzurum'dan, Kemal Kılıçdaroğlu'nun şeceresini açıklıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu, Kureyşan aşiretinin ocağının insanıdır. Kureyşan aşireti de Hz. Peygamber Efendimizin aşiretidir. O zaman Emeviler ve Abbasiler dönemindeki savaşlardan, Peygamber Efendimizin soyu kırılmasın diye gençler Horasan'a geldi. Horasan, Türkmenistan, Afganistan, İran Horasan'ıdır. O Horasan'dan daha sonra genel başkanımızın sülalesi, Konya'nın Akşehir ilçesine geldi. Akşehir ilçesinde şu anda Seyit Mahmut Hayrani dedesidir. Hayrani'nin Akşehir'de türbesi vardır, Mevlana'nın talebesidir. Hz. Mevlana'nın yanında yetişmiştir ve Seyit sülalesinden geldiği için o sülale genişlemiştir."Bu sülaleden gelenlerden Hızır Bey'in de İstanbul'un ilk kadısı olduğunu vurgulayan Öğüt, "Daha sonra Hızır Bey, Fatih Sultan Mehmet'in sadrazamlığını yapmıştır. Genel başkanın şeceresi bu. Nedir genel başkanın şeceresi? Peygamber soyundan gelen, Kureyşan aşiretinden gelen, dini bütün, İslamiyet'i çok iyi benimsemiş, Seyit soyundan geliyor. Genel başkanımızın bu yanını kimse bilmiyor. Seyit sülalesinden geldiği için de genel başkanımız, dini bütündür, ibadetini evinde, Allah'a karşı yapar" diye konuştu.- "Böyle köklü, soylu bir aileden gelen genel başkanıma laf atanları kınıyorum"Kılıçdaroğlu'nun daha önce umreye gittiğini belirten Öğüt, şöyle devam etti: "Umresini yapmıştır, ibadetini yapmıştır. Benim de hacca gitmem için beni teşvik edenlerden birisidir. Bu nedenle genel başkanımıza farklı farklı yorum yapanlar var ama Peygamber Efendimizin soyundan gelen, yani Ehli Beyt soyundan gelen insanın artık muteber bir insan olduğunu herkesin bilmesini istiyorum. Bunu sayın genel başkanımız mütevazilik gösteriyor, söylemiyor ama ben söylüyorum. Böyle köklü, soylu bir aileden gelen genel başkanıma laf atanları kınıyorum ve bunu kabul etmiyorum. Bunu Türk halkının bilmesini istiyorum. Bundan sonra genel başkanımıza daha çok saygı duyulmasını, genel başkanımıza daha çok itimat edilmesini ve güvenilmesini istiyorum."Bir gazetecinin, "Seçim döneminde gerilim bekleniyor mu" sorusu üzerine Milletvekili Işık da gerilimden uzak durarak, gerilimin tarafı olmayacaklarını belirterek, seçim döneminde iktidardan gerilimi her zaman beklediklerini, çıkabileceğini söyledi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Aktaş’a Bir Şehir Kuruluyor. AMA;

Ardahan Haberleri Ardahan’ın Çıldır ilçesi sınırları için de yapılan ve önümüzde ki yılın bahar ayların
da açılması beklenen Aktaş Gümrük Kapısının yanı başında bir şehir
yükseliyor.
Ardahan’ın Gürcistan ve Ermenistan’a komşu ilçesi Çıldır’da 84 konut yapılıyor.
Açıldığın da Türkiye’nin 3. Büyük Gümrük Kapısı olacak olan Çıldır Aktaş Gümrük Kapısının ve Aktaş Gölünün yanı başında yapılan 84 konutun çoğu 2-1, geriye kalanlarda 3-4 dairelerden oluşuyor.

**ÇILDIR MERKEZE YAPIN DENİLDİ, DİNLENİLMEDİ..

Çıldır Aktaş Gölünün yanı başında yapılan ve gümrükçülerin kalacağı öğrenilen Aktaş Gümrük Kapısı’nın Aktaş Gölü manzaralı konutlarının Çıldır’a 20 kilo metre uzaklıkta yapılması dikkat çekerken, bu konutları buraya yapanların hem Aktaş gölünü kirletecekleri, hem de burada oturacak ailelerin eğitim, sağlık sorunlarını düşünmedikleri belirtildi.
Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Çıldır eski belediye başkanı Nürettin Aygün kendi döneminde temeli atılan Aktaş Gümrük Kapısının yanı başında, adeta Aktaş gölünün için de yapılan bu konutların Çıldır merkez de yapılması için belediye olarak karar alıp yetkililere bildirmelerine karşın kimsenin bu tekliflerini dikkate almadığını belirtti.

**SU SÖZLEŞMESİNİ OKUMADAN İMZALAMIŞLAR!

2013 yılında yapılmış olan su şebekesi sözleşmesi okunmadan imzalanmıştır.
Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu su şebekesi sözleşmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Azizoğlu yapmış olduğu açıklamada, 2013 yılında yapılmış olan su şebekesi sözleşmesi bence okunmadan imzalanmıştır dedi. İmzalanana sözleşmede müteahhidin vermiş olduğu 8 litre su ve bu su normalde 25 litre olması gerekirken bizler sadece 8 litre kullanıyoruz.eski su şebekesinin kullanışlı olmadığından dolayı belediye bünyesi altında yeni su şebekesi aramaya başladık ve sadece çıldıra düşen saniyede 8 litre su oldu kış şartlarından dolayı bu su seviyesinin gitgide azaldığından eski su şebekesini kullanmak zorunda kaldık açıklamasın da bulundu.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Buda yavru saray!.

Ardahan Haberleri Cumhurbaşkanlığı sarayının tartışılmaya devam ettiği ve ülke gündeminde düşmediği şu günler de Ardahan Üniversitesi Rektörü de kendisine saray yavrusu yaptırıyor.
Bugüne kadar 123 Trilyon para aktarılan ve bu para ile ancak 5 binanın yapıldığı Ardahan Üniversitesinin rektörünün kendisine ve yardımcıların yaptırdığı konutların birer küçük sarayı aratmadığı ileri sürülmektedir.
Ardahan Üniversitesinin büyükçesinin büyü bölümünün başta rektöre olmak üzere üniversite yönetiminin harcamalarına gittiği ileri sürülüyor.
Başta bir milyona mal olacağı ileri sürülen Ardahan Üniversitesi Rektörüne olmak üzere yavru sarayların yapıldığı iddia edilen üniversite kampüsün de ki binaların maliyetinin toplamının maliyeti ise bilinmiyor.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Konsey Tamamlandı

Ardahan Haberleri **Bu kez kayıp eden CHP oldu!

3. Kongresini gerçekleştiren Ardahan Kent Konseyi geçtiğimiz günler de yaptığı, Ardahan Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Ardahan Kent Konseyi Gençlik Meclisi seçimleri ardından oluşumunu tamamlayarak yeni yönetimle işe başladı.
Burak Taştan’ın başkanlığına getirildiği Ardahan Kent Konseyinin bundan sonra ki hedefi konseyin kuruluş amacını ortaya koyup, ver olan sorunların çözümüne projeler üretmek, belediye başta olmak üzere kentte bulunan kurumlarla birlikte hareket ederek Ardahan’ın gelişimine katkı sunmak.

**Seçimlere büyük ilgi..

Onca sivil toplum örgütünün bulunduğu Ardahan’da büyük bir ilgi gören ve yoğun bir seçim gündemi yaşayan Ardahan Kent Konseyi Başkanlığı ardından yapılan Kadın ve Gençlik Meclisi belirlenmesi seçimlerine de büyük ilgi vardı.
Aynı zaman da Ardahan’ı Tanıtma ve Güzelleştirme Derneği ve Serhat Ardahanlılar Federasyonu Başkanı olan Burak Taştan’ın Ardahan Kent Konseyi Başkanı, Nesrin Güngör’ün Kadın Meclisi Başkanı, Gençlik Konseyi Başkanlığına ise Muratcan Şentürk’ün getirildiği Ardahan Kent Konseyi bugünden sonra çalışmalarına başlıyor.

**Bu kez CHP kayıp etti..

Dün yapılan Ardaha Kent Konseyi Gençlik Konseyi seçimini yönetimin destek verdiği Muratcan Şentürk’ün 37 oy alarak kazanırken, CHP Milletvekili Ensar Öğüt ile CHP Ardahan Gençlik Kolları Başkanı ve yönetiminin tam destek verdiği Erkan Çimen 23 oy ile seçimi kayıp eden taraf oldu.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

ALİ CENGİZ OYUNU

Alper Akçam Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş*Ramazan TAN

Esenyurtta yaşayan Ardahanlılar için Esenyurt Belediye Başkanlığı tarafından yapılan Ardahan Kültür Evi binası Sarı Öküz misalini de geçip yönetim kurulunu komple buharlaştırarak yok etti.
Esenyurt Belediyesi Esenyurtta yaşayan tüm illere olduğu gibi Ardahan Kültür Evi’ne de bir yer yaptı. Yapımı biten bina belediye de görev yapan aynı zamanda kendilerde Ardahanlı olan bir gurup tarafından, 'Kültür Evi Yönetimi solcudur, bunlara bu yeri verdirmeyiz' tartışmalarını başlatmışlardı. Buna mukabil Ardahan Dernekler Federasyon Başkan Yardımcılarından biri de bu muhaliflere destek amaçlı olarak bu yeri Ardahan Kültür Evine değil bize verin diyerek üyesi bulunduğu Kültür Evini adeta ekarte etmek için elinden geleni yapmıştı.
Ardahan Kültür Evi Yönetimi hemşehrileriyle karşı karşıya gelmemek için deyim yerindeyse günah Keçisi ilan edilen Kültür Evi Başkanı Tuncer Dağa'ın istifasını kabul ederek, daha önce AKP'den Meclis Üyesi olan ve halen Başkan Danışmanlığını yapan Efrail Çiftçi'yi başkan seçmişlerdi.
Ardahan Ramazan Tan Kültür Evi Başkanı seçilen Efrail Çiftçi'nin girişimleriyle eksikleri tamamlanmaya çalışılan Kültür Evi'nin takibi artık Kültür Evi yönetimi dışında resimlerde de de görüldüğü gibi sadece AKP'li olan hayalini kurdukları yönetim kadrosuyla birlikte kamuoyu önüne çıkmaya başladılar.
Bizden olanlar taraf olmayanlar bertaraf olur ilkesinin en yoğun uygulandığı Esenyurt Belediyesinde güçlü bir sivil toplum örgütünü benimsememelerinden olmalı ki; Ardahan Kültür Evi'nin daha önceden almış olduğu kararla Ardahan Kültür Evi binasında Hoçvan Federasyonu ve Ardahan'ın İlçelerini de kapsayacak şekilde dizayn edilecek olan Kültür Evi binasında artık Ardahan'ın gücünü kırmak örgütlü bir toplum olmasını engellemek ve parçalayıp yok etmek için Hoçvan Federasyonu ve Ardahan’ın İlçelerinden Göle, Hanak, Posof ve Damal a da bina içerisinde yer verilmeyecek.
Esenyurt Belediye Meclis Üyelerine bakıldığında Başka İllerin dernek başkanlığını yapanların çoğunun şu an belediyede meclis üyesi olması Ardahan Kültür Evi Başkanı Tuncer Dağ'ın ise sadece hemşehri mağduriyeti neticesinde bir otobüsün üzerine çıkmış olmasını bahane edilerek linç girişiminde bulunulmasının altında Ardahan düşmanlığının olduğu gözlerden kaçmamaktadır.
Kültür Evi Yönetimi içerisinde ki bazı arkadaşlarımızın da sadece kendi ticari kaygılarından dolayı Tuncer Dağ'ın binayla ilgili restleşmesini ve yapılan haksızlıkları kamuoyuyla paylaşmasını engellemesi sonucunda Tuncer Dağ başkanlıktan istifa etmiş onunla birlikte sivil toplum örgütleri içerisinde bölgemizin en güçlü derneği olan ve yönetim kurulunda Ardahan'ın tüm renklerini ve siyasal görüşlerini de bir arada tutan o yapı yok edilerek, Ardahan Kültür Evi'nin örgütlü yapısı kırılarak, adeta ALİ CENGİZ oyunuyla bitirilmiştir .
Burada önemli olan bir binanın verilmesi ya da verilmemesi değildir. Bura da önemli olan bir bölge halkına linç girişimi yapılırken yine aynı bölgenin mensuplarından kendilerini kanaat önderi ve siyasi lider görenlerin kendi kimliklerine ihanet edişi ve kimliklerinin ayaklar altına alınışına alkış tutmalarıdır.
Tüm bunların yaşanmasına sebep verenler Ardahan lı kimliklerini kullanarak siyasi olarak bir yere gelmiş ekonomik olarak hayal bile edemeyeceğimiz doyumsuzluğa ulaşmış ancak kendi kimliklerini unutarak başka kimliklere hizmet etme aşkıyla yanıp tutuşanlarla birlikte
Dernekçilik adı altında erklere yakın durmak emrine girmek ve toplumuna ihanet etmek çabasında olanlar mutlaka bu topluma bir gün hesap vereceklerdir.
Ardahan Kamuoyu duyarlı oluşuyla nam salmış ancak salmış olduğu duyarlılığı yeri geldiğinde tam olarak ortaya koyamamış olsa da bir gün duyarlılığını bir yumruk olarak toparlayacaklarına inanıyorum.
Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.

Sayfa 16 - 212 < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan