Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 31
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 10 Gün Gelmedi
abdullahank 64 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 154 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 158 Gün Gelmedi
atlantis 179 Gün Gelmedi
baris dursun 180 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 189 Gün Gelmedi
adacala 189 Gün Gelmedi
admin 191 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 192 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan Sitesi
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Yakup Mavzer
Torunlarına Bakmalıdır..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBir dükkanı olmadığı halde hem Kars’ın, hem Ardahan’ın, yetmedi Iğdır’ın sanayici ve iş adamları derneği başkanlığının yapıldığı, yerleri, yurtları olmadığı halde, üyelerinin kimler olduğu bilinmeyen derneklerin İş Adamları Konseyleri kurduğu, parti mi yoksa stk mı olduğuna karar veremeyen aciz ve geggeci yöneticilerin adeta işgal ettiği federasyonların eski delegeleri çizip, yenilerini yerine yazdığı stk’larımıza baktığınız da ülke de ki siyasetçiler karşınıza çıkar..
Çünkü adam bir kere milletvekili oldu mu ölene kadar o çok sevdiği, ama bir iş Fakir Yılmaz yapamadığı vekilliği bırakmak istemez..
İşte bakın irisinden, küçüğüne, yeri olandan, olmayandan hepsinin başkanları derneği kurdukları günden beri hep aynı isim ve simalar..
Sanki babalarının çiftliği..
Yada Ağa, pardon başkan doğmuşlar..
Tamda bu sırada Ardahan merkeze bağlı 21 köye İstanbul’da dernek kurdurup, bu dernekleri güçlü bir çatı altın da bir araya getireceği iddiasıyla kurulan Hoçvan Federasyonu karşımıza çıkıyor..
Hoç/Fed’in başında ki isim o yaşına rağmen yıllardır başkan..
‘Bu ısrar niye?’ diye sorduğumuz da ve ‘Abi git torunlarına bak’ dediğimiz de gülümseyen ama Hoç/Fed’de ki başkanlığa o toplumdan, basından, Hoçvan’dan kopuk geggeci yönetimi ile ısrarına devam eden Yakup Mavzer neden başkan olmaya devam etmek ister anlamış değiliz..
Çıkıp, ortaya bir basın açıklaması ile başkanlık görevi boyunca bir araya gelmediği gazeteciler aracılığı ile, ‘Buraya kadar, Hoçvanlılara teşekkürler’ dese daha iyi olmaz mı?

**Ardahan’ı sahiplenmek..

Seçime giden Hoçvan Federasyonunun yöneticileri başta olmak üzere yerleri, yurtları olmayan 5 İl Derneğinin ve buna benzer derneklerinin başta İstanbul’da olmak üzere çeşitli kentler de Ardahan adını kullanıp, Ardahan’ı nerelere taşıdığını sanırım sizler benden daha iyi biliyorsunuzdur..
Çünkü bunların 2-3 yılda bir yaptıkları kongreler ile yada kışları kaz geceleri ile, yazları ise şenlik, şölen ve festivallerde ortaya çıktıklarını hepimiz iyi biliyoruz..
Ardahan Federasyonu çatısı olma ise adlarından bile bahsedilmeyecek bu derneklerin son halini Serhat Ardahan Gecesinde görmüş olduk.
Fakir Yılmaz Çünkü Serhatlılar oradayken onlar yine yoktu..
Bilet satışında da, gecede de olmayan, ama vali ile, belediye bakanı ile yada milletvekilleri ile poz vermeye gelen sözüm ona Ardahan temsilcileri bir Ardahan Kültür Evi, bir Göle Derneği kadar olamadılar..
Benim de üyesi olduğum Ardahan Federasyonu kadar az, çok bir çaba ortaya koyamadılar..
Yani yüzün üzerinde irili, ufaklı derneğin olduğu İstanbul’da topu topu Ardahan Federasyonu, Ardahan Kültür Evi, Göle Derneği vardı o gecede..
Hayır efendim biz sosyete takımı da oradaydık, ama yer olmadığı için Bolu dağına gittik diyenlerde çıkabilir..
Ama bu toplumun sizin ne iş yaptığınızı bildiğini ve bunu da benim bugün, yarın bunları ve gecede öncesi, sonrası yaşananları yazıp anlatacağımı da..
Hele sabah ola, hayır ola..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


KADINCA/Selmi Yılmaz
AK Parti’nin Başına
Av. Fuat Yılmaz mı Gelecek?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşÖnümüzde ki aydan itibaren ilçe kongrelerini yapacak olan iktidar partisinin Ardahan kanadı ilçe başkanlarından daha çok kimin İl başkanı olacağını tartışıyor..
Mevcut l Başkanı, Veteriner Hekim Yunus Baydar’ın 2015 Genel Seçimlerin de milletvekili adayı olacağı, bu nedenle partinin il başkanlığını bırakacağı yönünde ki tartışmaların devam ettiği bir sürede Baydar’ın da izniyle bir grup AK Partilinin Ardahanlı avukatlardan Fuat Yılmaz’a gittiği ve ‘Gel AK Parti İl Bakanı Ol’ dediğini duyuyor ve teyit ettiriyoruz.
AK Parti Genel Merkezinin de İl Başkanı olacak olan kişinin mutlaka Üniversite mezunu olacağı şartı üniversite diploması olmayanları devre ışı bırakırken Ardahan’da AK Parti İl Başkanı olacak kaç üniversiteli siyasetçi olduğunu da akıllar getiriyor..
Fakir Yılmaz Çünkü AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı sorununda da aynı sorunu yaşanmıştı..
Baydar’ın milletvekili aday adayı olmak için yeniden il başkanlığına aday olamayacağının her geçen gün daha netleştiği bir sırada ‘Gel İl Başkanı ol’ denilen Avukat Fuat Yılmaz’ın bu görevi ret ettiğini de öğreniyoruz.
Bir çok kişinin hemen üzerine atlayacağı düşülen ‘AK Parti’ ye İl Başkanı olma konusun da üniversiteli engelliyle karşılaşan parti yöneticilerinin Avukat Fuat Yılmaz’da sonra kime gittiği ise şimdilik bilinmiyor.
Ama bir gerçek var ki bu sıkıntı devam edecek ve parti Baydar’ın milletvekili aday adayı olmasını yeniden değerlendireceği de göz ardı edilmemelidir..
Gerçi Baydar’ın da kendisine ve ekibine el çektirip, geri veren parti genel merkezine kırgın olduğu da bilinse de, onun da ‘şimdilik’ bunu tartışmaya açmak istemediği ve 015 Genel Seçim sürecini beklediği de bilinen diğer bir gerçektir..
Evet üniversiteli İl Başkanı arayan Ardahan AK Parti’nin Ardahanlı Avukat Fuat Yılmaz’dan sonra kime gittiğini araştırmaya devam edeceğimiz bu süreçte Fuat Yılmaz’ın bu önemli görevi ret etmesi de tartışılacak bir durumdur..
Çünkü bu durum AK Partinin artık eskisi gibi çekici bir güç olmayacağı ve önümüzde ki seçimler de zorlanacağını da göstermektedir.

**Kutluyoruz sizleri..

Ardahan’ın gelişip, kalkınması için verilen mücadelelerin her geçen gün daha da arttığı ve bu yönde mücadele verenlerini sayısının bir hayli arttığı bir sıra da spora gönül vermiş bir valinin büyük desteğiyle yola çıkan bir takımın İstanbul’da düzenlediği gece de aldığı destek çok anlamlı ve bir o kadar altı çizilmesi gereken önemi bir faaliyetti..
Vali gibi son 6 yılda ortaya koyup, gerçekleştirdiği projeleriyle Ardahan’ın çehresini değiştirmeye başlayan ve gençlere verdiği desteğiyle tanınan Ardahan Belediye Başkanı, Ardahan Milletvekilleri, Ardahanlı siyasiler, iş adamları, derneklerin tam destek verdiği Serhat Ardahan Spor’un gecesine katılan ve maddi, manevi desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimizi bir borç biliyor ve bu tür organizelere emek verenleri kutluyorum.
Fakir Yılmaz Evet Gazeteci Fakir Yılmaz’ın önerisini ciddiye alıp, Yılmaz’ı da yanlarına alıp, o iğne atsan bulanamayacağı İstanbul Metroplünde yapılan Serhat Ardahan’ı destekleme gecesinde Ardahanlı gençlere umut veren herkesi ama herkesi canı gönülden destekliyoruz.
Çünkü bu yıl açılacağı belirtilen Aktaş Gümrük Kapısının yine gelecek yıla kaldığını, Havaalanı projesi öncesi yollar yapılsın denilip, hala bir adım ileri gidilmediği, doğal gaz geldi denilip, bürokratik engeller ve imkansızlıklar dolaysıyla yine kömür, odunun yakılacağı görülen Ardahan’da yaşanan moralsizliğe moral veren Serhat Ardahan Spor ve onun yöneticileri, ona destek veren idareci, iş adamı, bürokrat, gazeteciye teşekkür etmek elden değil.
Morale ihtiyaç duyulan Ardahan’da işsizliğin bitmesi, göçün durması için sporun da önemli bir faktör olduğunu anlatan, anlayan her Ardahanlıya gerçekten teşekkür..
İşte BAL Ligin de mücadele veren Serhat Ardahan Spor’a olduğu gibi, Ardahan 1. Amatör Liginde Mücadele eden diğer tüm futbol kulüplerine, sporu önemseyip, çeşitli dalarında mücadele veren herkesin destek beklediği bir sırada İstanbul’da Ardahnalılara moral veren o geceyi düzenleyen, destekleyen herkse yeniden teşekkür ediyor, bu desteklerin devamı gerektiğini bir kez daha yeniliyoruz..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AKI GÜNLERİ BAŞLIYOR!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**KAI DEĞİL, AKI GÜNLERİ..

1992 Yılında yeniden vilayet olmalarına karşı hala Kars'ın gölgesinde kalan ve bu nedenle halen bir çok yerde Kars'ın kazaları olarak bilinen Ardahan ve Iğdır Ankara'da düzenlenen Kars-Ardahan-Iğdır Günlerinin 2 ncisinin adının değişmesini ve alfabetik kurallara uyulmasını istiyor.

**Siyasileri değil, İlleri Tanıtın..

Ardahan, Kars ve Iğdır illerinin tarihini, kültürünü, doğal değerlerini, kış turizmini ve diğer turizm alanlarını tanıtmak amacıyla 16-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da tanıtım günleri düzenleniyor.
16-19 Ekim 2014 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan tanıtım günlerinde Ardahan, Kars ve Iğdır İlleri’nin tarihi, coğrafyası, kültürü ve bununla beraber turizm faaliyetleri, yemek kültürleri, yöresel ürünlerinin tanıtımı yapılacak.
Ardahan, Kars ve Iğdır Valilikleri ile KAI Federasyonları ve KAI Dernekleri öncülüğünde ikinci kez yapılacak olan tanıtım günlerinde ayrıca yöresel aşıklar ve sanatçılar tarafından konserler verilecek.
Düzenlenecek olan bu önemli etkinliğin bir iki siyasinin şovu için değil, gerçek anlamda adı geçen illeri tanıtılması için kullanılması da istenmektedir.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Atatürk ve Bebek Damal'dan Çıkarıldı!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Damal ilçesini tüm dünyaya tanıtan iki önemli faktörü kaymakamlık logosunda ve forsundan çıkarıldı.
Damal Kaymakamlığının hazırladığı yeni loguda Atatürk'ün silueti ve Alevi giyim kültürünü yansıtan Damal Bebeği figüranları çıkarıldı.
Daha önce ki logo da yer alan ve her yılın 15 Haziran ile 15 Temmuz günleri Damal ilçesinin sınırları içinde bulunan Karadağ dağına yansıyan Atatürk silueti ile 1992 yılında Japonya da yapılan, 'El Emeği, Göz Nuru Şampiyonası' nda Dünya 1 ncisi olan Damal Bebeği yeni logoda çıkarılırken, yerine çizgiyle Atatürk portresi ve kilim logosu konuldu.

**Kaymakamlık Logosunda Çıkarıldı, Ankara'da Tanıtılacak!..

Damal'ı dünyaya tanıtan iki önemi figürandan biri olan Damal Bebeğinin Damal Kaymakamlığının logusun da çıkarıldığı gün CHP'li Damal Belediye Başkanınında ilginç bir açıklama gelmesi dikkat çekti.
Damal'ı en iyi tanıtan Damal Bebeğinin neden kaymakamlık logusun da çıkarıldığını sormayan Damal Belediye Başkanı Ergin Önal yaptığı açıklamada, 16-17-18-19 Ekim 2014 Tarihinde Ankara Kültür Merkezinde yapılacak olan Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Damal Bebeğini başkentte tanıtacaklarını açıkladı.
İşte o açıklama;

**Başkan Ergin Önal; Damal Bebeklerini Tanıtacağız..

Damal Belediye Başkanı Ergin Önal: Damal ilçemizde yapılan ve Japonya’da düzenlenen yarışmada dünya birinciliğini kazanan Damal bebeklerimizi Ankara tanıtım günlerinde ziyaretçilerimize sunacağız. dedi
Talep olduğundan dolayı Damal’da yılda 30 kursiyeri yetiştirildiğini söyleyen Başkan Önal: Ankara tanıtım günlerinde sipariş verenler olursa bunları da değerlendireceğiz dedi.
Her yıl Damal’ın eski adıyla Yukarı Gündeş köyü, yeni adıyla Mustafa Kemal Mahallesi olan mahallede Karadağ'a yansıyan Atatürk’ün siluetini de fotoğraflarında Tanıtım günlerinde katılımcılara dağıtılacağını söyleyen Başkan Önal; Bu fuarda damalın her yönüyle tanıtılmasına özen göstereceğiz.' dedi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA TUTUKLAMALAR BAŞLADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**5 KİŞİ TUTUKLANDI, 13 KİŞİ ARANIYOR..

Dün, ülkenin birçok yerin de ve Göle'de devam eden Kobani eylemlere katılanlar tutuklanmaya başladı.
Eylemler dolaysıyla Ardahan ve Göle'de yapılan eylemler ardından tutuklamalar olduğu öğrenildi.
Alınan bilgilere göre yoğun güvenlik önlemlerinin devam ettiği Ardahan'da polisin geçtiğimiz gün yaptığı operasyon ardından göz altına alındı. 13 Kişinin daha arandığı öğrenilirken, tutuklanan 5 kişinin 3'nün Ardahn Üniversitesi öğrencisi olduğu bilgisi alındı.

**Konser iptal edildi..

Öte yandan merkezi Ardahan'da bulunan Serhat Ardahanlılar Federasyonu, 25 Ekim'de yapmayı düşündüğü Abdal Haluk Tolga İlhan konserini iptal etti.
Konu hakkında yapılan yazılı açıklama şöyle;
***Saygıdeğer Basın Mensupları,
Son günlerde ülkemizde yaşanan gergin atmosferi yakından takip etmekteyiz. Endişeyle takip ettiğimiz bu süreç içerisinde ülkemizde geçmişte de yaşanan provokasyonlara itibar etmeyen Ardahan bu süreçte de bir kardeşlik şehri olduğunu bir kez daha göstermiştir. ancak yaşanan olaylarda bir çok insanın hayatını kaybetmesi her an yaşanabilecek provokasyonların tedirginliği ve yaşanan olayların getirdiği üzüntüden dolayı
Serhat Ardahan Dernekler Federasyonu olarak 25.10.2014 tarihinde düzenlemeyi planladığımız Abdal Haluk Tolga İlhan konserinin ülkemizde ve sınırımızda yaşanan olaylardan dolayı erteleme kararı alınmıştır. Temennimiz bu olayların ülkemizde ve sınırımızda biran önce sona ermesidir.
Barış ve mutluluğun hüküm sürdüğü bir dünya özlemiyle selamlarız.
Serhat Ardahan Dernekler Federasyonu Başkan Burak Taştan


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahanlıların Sancaktepe Adresi AKPINAR Oldu..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYaklaşan 2015 Genel Seçimlerine hazırlanan Ardahanlılar yerel siyasilerden aldığı destekle genelde de söz sahibi olmaya aday olduklarını her geçen gün daha da ortaya koyarlarken çeşitli siyasi partilerde mücadele veren Ardahanlı siyasetçilerde Ardahanlıların adresi olmaya başladılar.
Başta İstanbul metropolün de olmak üzere çeşitli kentler de büyük başarılara imza atmaya devam eden Ardahanlı siyasilerden iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi Belediye Meclis Üyesi ve Sancaktepe Belediyesi Meclis Başkan Vekili Mühendis Turgay Akpınar dünyanın en büyük kentlerinden olan İstanbul’un Anadolu yakasın da Ardahanlıların adresi olmaya başladı.
Uzun yıllardır İstanbul’un batı yakasında siyasetten adlarından bahsettiren Ardahanlılar son yerel seçimler ardından da başta Turgay Akpınar ile olmak üzere bir çok siyasi le adlarından bahs ettirmeye başlaması dikkat çekiyor.
Ardahan Federasyonu Yöneticilerinin makamında ziyaret edip, kutladığı Sancaktepe Belediye Meclis Başkan Vekili Turgay Akpınar kendisini ziyaret eden Arda/Fed yöneticileriyle yakınen ilgilendi.
Ardahanlıların güçlü birlikteliğinin kendisi gibi siyasilere büyük güç verdiğini belirten Sancaktepe Belediye Meclis Üyesi, Sancaktepe Belediye Meclis Başkan Vekili ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mühendis Turgay Akpınar Sancaktepe gibi önemli bir kentte bir çok Ardahanlının yaşadığını, kendilerinin de onların birere temsilcileri olarak ellerinden gelen tüm imkanları seferber ettiğini belirtti.
Her Ardahanlıya kapılarının açık olduğunu belirten Ardahan merkeze bağlı Bağeşen (Kinzodamal) köylü Sancaktepe Belediye Meclis Üyesi Turgay Akpınar, gerek Ardahan Federasyonu, gerek diğer tüm sivil toplum kuruluşları, geek ise şahsi konuda Ardahan denilince her türlü yardıma ve omuz vermeye hazır olduklarını söyledi. Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Serhat’a İlk Destek
Kurtuluş Bozkır’dan!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz gün yapılan ve bir çok Ardahanlının katılıp, büyük destek verdiği Serhat Ardahan Spor gecesine katılıp tam destek veren Ardahanlılar kulübün aradığı maddi destek için verdikleri taahhütlerini hemen yerine getirmeye başladılar.
İstanbul’da yapılan ve katılanların yaklaşık 360 Bin TL. taahhüt ettiği ‘Serhat Ardahan Spor’u Destekleme Gecesi’ ne katılan Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Kurtuluş Bozkır katıldığı gecede verdiği maddi imkan sözünü Serhat Ardahan Spor Kulübü yöneticilerine elden verdiği 10 Bin TL. ile en hızlı yerine getiren Ardahanlı oldu.

**Ardahanlı Kimliğimiz Birliktelik Demektir..

Ardahanlı siyasetçi Mehmet Bülent Karataş’ın İl Başkanlığını yaptığı MHP İstanbul İl Başkanlığı Yardımcılığını yapan Ardahanlı Kurtuluş Bozkır taahhüdünü yerine getirdiği plaket teslimi sırasına yapığı açıklamada şunları söyledi.
‘Siyasi görüşlerden önce hepimiz Ardahanlıyız. Ardahan’da olduğu gibi İstanbul ve diğer illerimizde daha çok bir araya gelip, kilitlenmeliyiz. Bunu da bir birimize vereceğimizi maddi, manevi desteklerle yapmalıyız. İşte tam da bu anlayışla hareket edilmesi gerektiğinin altının sıkça çizildiği bir süreçte Ardahan’ı spor’da da bir yerlere taşımak isteyen Ardahanlı gençlere sahip çıkmakla ortaya koyabiliriz’ dedi.
Bozkır sözlerine şöyle devam etti; ‘İstanbul’da gerek Ardahan Posolu Sayın İl Başkanımız Mehmet Bülent Karataş başta olmak üzere, bu partide bulunan tüm üyeler olarak her zaman gençlerin yanındayız. Birlik, beraberliğin diğer bir adı olan spor’a, Ardahan’a yönelik bize ne düşerse başımız üzerine olduğunun tüm Ardahanlılarca bilinmesini istiyoruz. Gerek şahış, gerek ise parti olarak Ardahan adına bize düşen her türlü görevi almaya hazırız. Yeter ki; Hep birlikte ülkemizin, milletimizin, Ardahanımızın kalkınmasını böyle güzel etkinliklere imza atmakla, başta siyasilerimiz olmak üzere herkes verdiği sözleri yerine getirmesiyle isteyelim. Bu yönde katkımız devam edecektir.’ diyerek sözlerini bitirdi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ESENYURT'TA ÖLDÜ, DAMAL'DA TOPRAĞA VERİLDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİstanbul Esenyurt'taki Kobani eylemleri sırasında silahla başından vurularak hayatını kaybeden 19 yaşındaki Mert Değirmenci memleketi Ardahan'da toprağa verildi. Beyin ölümünün gerçekleşmesi ardından ailesi tarafından organları bağışlanan Mert Değirmenci'nin cenazesi karayolu ile bugün babaocağı Ardahan'ın Damal ilçesine bağlı Dereköyü'ne getirildi. Değirmenci'nin Türk bayrağına sarılı cenazesi Dereköyü Cemevi'ndeki törenin ardından köy mezarlığında toprağa verildi. Mert'in babası Adıgüzel ile annesi Sarıgül ayakta durmakta güçlük çekti ve köylüler tarafından güçlükle sakinleştirildi. Yakınları, Seni askere mi uğurluyoruz diyerek Mert'in arkasından ağıtlar yaktı.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Tehlike Altındaki Diller Konferansı..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİnsanlık tarihi açısından kritik öneme sahip "1. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı", "Tehlike Altındaki Dillere Yönelik Bir Araştırma Merkezi Kurulmasına Dönük Ön Çalıştay" programı ile başladı.

Ardahan Üniversitesi Yenisey Konukevi Toplantı Salonu'nda yapılan çalıştaya dünyanın dört bir tarafından katılan 40 civarı bilim insanı, tehlike altındaki dillerle ilgili tüm insanlığın geleceğini ilgilendiren "bir dil enstitüsünün kurulması" fikrini masaya yatırdı. Ayrıca bilim insanları, tehlike altındaki dillerle ilgili dünyanın çeşitli bölge ve ülkelerinde yapılan çalışmalar, deneyimler ve bilgileri paylaştı.Türk Dil Kurumu ve Harvard Üniversitesi'nin paydaşlığı ve Ardahan Üniversitesi, Smithsonian National Museum of Natural History - Asian Cultural History Program (and) Recovering Voices, Foundation For Endangered Languages, Living Tongues - İnstitute for Endangered Langues, Türk-Kırgız Manas Üniversitesi, United Nations Educational and Cultural Organization ve UNESCO Milli Komitesi'nin katkılarıyla düzenlenen "1. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı" öncesi yapılan çalıştayda ilk sözü Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen aldı.

**KÜNİB BAŞKANI REKTÖR PROF. DR. KORKMAZ: "DİLLERE KARŞI DUYULAN SAYGI, VARLIĞA KARŞI DUYULAN BİR SAYGIDIR"

Çalıştayda bir konuşma yapan KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Korkmaz, insanoğlunun hayatında dilin anlam ve önemine değinerek, "Dil, varlığın evidir. Hayatın hakikatini taşıyan tek unsurdur. Tanrı insana dille ulaşır." diye konuştu. Öte yandan dünyada 7000 civarında lehçe ve şivenin yüzde 80'inin kaybolma tehdidi altında olduğunu söyleyen KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, "Özellikle Kafkaslar yoğun olarak tükenmekte olan dillerden oluşur. Bu nedenle Kafkasya'da yaşayıp da bu duruma kayıtsız kalmak mümkün değil. Çünkü dillere karşı duyulan saygı varlığa karşı duyulan saygıdır" diyerek, ARÜ'de başlayan tarihi organizasyonun gelecek açısından kritik bir öneme sahip olduğunu aktardı. Ayrıca KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Korkmaz, söz konusu konferansın bir dil enstitüsü kurulmasına öncülük etmesi temennisinde bulundu.Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MHP İstanbul İl Başkanı:
SAĞDUYULU OLACAĞIZ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahanlı Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş Ardahanlıların birlikteliği ve son günlerde yaşanan süreci değerlendirdi.
Ardahan Federasyonu yöneticilerinin ziyaret edip, kutladığı MHP İstanbul İl Başkanı Karataş federasyon ve dernek çatıları altında bir araya gelen Ardahanlıların daha çok kenetlenip, birlikte hareket etmesi halin de başta İstanbul metropolun de olmak üzere bir çok yerde Ardahanlıların başarısının önüne geçilemeyeceğini belirttiği açıklamasın da başta kendisi gibi Posoflu olan tüm Ardahanlıların Ardahan Federasyonu adı altın da bir araya gelmesini istedi.

**Süreç hassas, MHP olarak sağduyulu olacağız..

Merkezi İstanbul’da bulunan ve çatısı altında 40’a yakın Ardahan derneğinin bir araya geldiği Ardahan Federasyonu Başkanı Yaşar Geler, Arda/Fed Kurucu Başkanı Güven Doğruyo ve Ardahan Federasyonu Başkan Yardımcısı Fakir Yılmaz’ın MHP İstanbul İl Başkanlığında ziyaret edip, kutladıkları Ardahan Posoflu Ardahan İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş son günlerde meydana gelen olayları da değerlendirdi.
Yönetimin de Ardahanlı Kurtuluş Bozkır ve 4 tane Ardahanlının daha olduğunu ve İstanbul İl başkanlığını yanı sıra 5 İlçe Başkanlığını Ardahanlıların yaptığını belirten Karataş yakında takip ettikleri sürecin hassasiyetini bilen bir ekip olarak sağduyulu olmaya ve başta partilileri karanlık oyunlara gelmemelerini istediklerini söyledi.


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SİS DEVİRDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Sulakyurt (Sarzep) yolunda yoğun sis nedeni ile bu sabah bir araba takla attı.
Sabah saatlerinde okul servisi yapan 75 M 0401 plakalı Transit minibüs sarzep yolundan Ardahan’a öğrenci getirirken yoğun sisin de etkisi ile görüş mesafesinin 5 m ye kadar düştüğü yolda, bir aracın yol üzerinde dönmeye çalışmasını fark eden servis şoförü araca çarpmamak için yaptığı manevra ile büyük bir kazaya engel oldu, ama aracın yan dönmesine mani olamadı.
Araç içerisinde çok sayıda öğrencinin bulunması ama bir kişinin sadece bir kaç yerinde yaralar la kurtulması ise büyük bir mucize oldu. Barış Bilgin


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Göle’de 2. Kobani Eylemi..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİş-İT’lerinin günlerdir saldırı da bulunduğu PYD’lı Kürtlerin büyük mücadele ile direnidiği Kobani’ye destek koridorunun açılması için eylemler devam ediyor.
Tüm yurtta olduğu gibi Ardahan ve Göle’de de yapılan eylemlerin 2. yine Göle’de yapılacak.
Saat 12.00’da Hapan Mevkin de yapılacak olan eyleme tüm Ardahanlılar davet edildiler.
Haberi ekleme saati: 09.12-11 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERHAT ARDAHAN SPOR'A
350 MİLYAR TAAHHÜT EDİLDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ı Bölgesel Amatör Ligin de temsil eden ve yaşadığı ekonomik sıkıntıyı aşmak için İstanbul'da destek gecesi yapan Serhat Ardahan Spor Kulübü muhteşem bir gece yaptı.
İstanbul ve Ankara'da bir çok Ardahanlı iş adamı, bürokrat ve dernek yöneticisinin katıldığı gecede 360 Bin TL. taahhüt edildi.
Gece dışın da 600'e yakın biletin satıldığı, 400'e yakın kişinin katıldığı geceye Ardahan Valisi, Ardahan Belediye Başkanları, Ardahan Milletvekillerinin yanı sıra bir çok üst düzey bürokrat ve iş adamının yanı sıra dernek başkan ve yöneticileri katıldılar.
Ardahan Federasyonu ile Hoçvan Federasyonun top yükün katıldığı geceye KAISİAD'da tam destek verdi.
İstanbul Maya Restorant'ta gerçekleşen gece de söz alan konuşmacılar Ardahan'ın sporda gereken başarıyı yakalaması için gereken ekonomik destek için tüm Ardahanlıların duyarlı olması istendi.

**Ligi Zorluyor..

Son olarak Erzincan Spor ile karşı karşıya gelene Serhat Ardahan Spor Erzncan'da çıktığı bu maçta 2-2 berabere kalırken, güçlü rakiplerinin de berabere kalmasıyla 14 takımın mücadele ettiği ligde 3. sırada yer almaya devam etti.

**ARDAHAN AMATÖR LİGİNİN 2014/15 SEZONU 1. HAFTASI TAMAMLANDI..

Öte yandan Ardahan 1.Amatör liginin ilk haftası, hafta sonu oynanan 4 maçla start aldı.
12 takımın mücadele edeceği ligde, haftanın ilk maçı Sulakyurt (Sarzep) Spor ile Bağdaşen (Kinzodamal) Spor arasında yapılan müsabaka ile başladı.
Sulakyurt Spor bu maçta galibiyetle ayrılarak sezonun ilk üç puanını hanesine yazmasını bildi. Günün ikinci maçında ise Ardahan Spor rakibini yenerek, sezona galibiyetle başladı.
Pazar günü oynanan maçlarda ise Arı Spor, Göle Gücü'nü, Posof Spor ise Anadolu Spor'u yenmeyi başardı.
Ligin yeni ekibi Göle Senemoğlu Spor rakibi Ağzıpek (Cincorup) Spor ile berabere kalrırken, Göle Spor ile 23 Şubat spor arasındaki müsabakada ise galip gelen olmadı. Toplam 24 golün atıldığı haftada alınan sonuçlar ve puan tablosu şöyle oldu.
Haberi ekleme saati: 08.53-11 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

2004 DE GÜNÜMÜZE ESENYURT
1. BÖLÜM
Tuncer Dağ

Tuncer Dağ Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş2004 Yerel seçimleri Türkiye’de olduğu gibi Esenyurt’da da değişime sahne oldu. 1994 yılında Fazilet Partisinde Belediye Başkanı Adayı olan Necmi Kadioğlu yine o dönemin DYP Adayı olan Gürbüz Süleymanoğlu’nu da yanına alarak meydanlara çıktı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinde başlayan dostluklarının semeresini adaylığını garantileyerek başladı. Esenyurt’da AKP nin uzun süre Belde Başkanlığını yapan İlhan Bölükbaşı’nın yoğun muhalefetine rağmen Necmi Kadıoğlu adaylık konusunda fazla zorlanmadı. Diğer Partilerde olduğu dağınıklık AKP de yaşanmadı. Aday Adayı konumunda olanlar Aday olamayınca aynı parti çatısı altında bir araya gelebildiler. AKP Meclis üyeliği listesini oluştururken Esenyurt’da sayılı birkaç kişinin dışında listeyi genelde Necmi Kadioğlu’na yakın ve çoğununda Esenyurt’da ikamet etmediği kişilerde oluşturdu. AKP li Necmi Kadıoğlu’na seçim kampanyası boyunca başta Esenyurt’un olmak üzere bölgede ki sanayi kesimi ciddi bir şekilde destek verdi. Esenyurt’daki solun dağınıklığının avantajını da çok iyi kullanan AKP li Necmi Kadıoğlu seçime avantajlı bir şekilde başladı.
2004 Yerel seçimlerinde diğer partilere nazaran CHP de yoğun bir aday enflasyonu yaşandı. Aday Adaylarının çoğu Kars kökenlilerde oluşuyordu. İlk adaylık çalışmalarına başlayan radikal çıkışları ile tanınan Avukat ve Eski Milletvekili Mahmut Alınak oldu. Mahmut Alınak seçim çalışmalarını genelde Gürbüz Çapan üzerine yoğunlaştırdı. CHP Adayları arasında Göleli Kemal Deniz Bozkurt, Selahattin Korkmaz ve Şeref Düz, Ardahan Hoçvanlı Ahmet Emin Avşar, Damallı Dr. Bülent Kerimoğlu gibi isimlerde vardı. CHP Adaylıkları zorlu bir ortama taşınırken Gürbüz Çapan ile ihtilaflı durumda olan Şeref Düz CHP ye aday olarak atanınca Esenyurt CHP içerisinde kopmalar yaşanmaya başladı. Mahmut Alınak seçim bölgesini terk ederek tekrar Kars’a dönerken CHP nin güçlü isimlerinden biri olan Dr. Bülent Kerimoğlu DSP de aday olmak için girişimde bulundu. Bülent Kerimoğlu’nun DSP Adaylığı konusunda yasal engel ortaya çıkınca kaldığı yolda babasını aday göstererek devam etmeye başladı. CHP içerisindeki alevi kökenlikler Bülent Kerimoğlu ile hareket etmeye başlayınca CHP güç kaybına uğrayarak Şeref Düz ile mücadeleye devam etti.
1989-1994-1999 dönemlerinde üç defa Belediye Başkanı olan Gürbüz Çapan Esenyurt’da CHP içerisinde destek alamayınca Esenyurt’da belirli bir potansiyele sahip olan DEHAP ile ittifak yaparak SHP çatısı altında seçimlere girdi. Gürbüz Çapan ile DEHAP arasındaki iş birliği meclis üyelerinin oluşumunda çatlak vermeye başladı. Gürbüz Çapan ile geçmiş seçimlerde destek veren birçok isim soldaki başka partilere destek verince Çapan güç kaybederek yoluna devam etti. Gürbüz Çapan’ın devam eden mahkemeleri de çalışma şevkini zedelemişti. Gürbüz Çapan seçimi kazanmak yerine adeta kaybetmek için uğraşıyordu.
Soldaki dağınıklığı çok iyi kullanan AKP için adeta gün doğmuştu. Rakipsiz yoluna devam ediyordu. 2004 Mart ayında yapılan seçimlerde AKP li Necmi Kadıoğlu rakiplerine büyük bir fark atarak Esenyurt Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.

Devamı haftaya


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

SÖYLESEM TESİRİ YOK,
SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL!
Dr. Aysel GÜVEN

Dr. ysel Güven Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBugün ‘’Dünya Kız Çocukları Günü’’. Taliban'ın kafasına ateş ederek öldürmek istediği ve bugün Pakistan'da kız çocukların eğitimi için mücadele veren 17 yaşında Malala Yusufzay Nobel Barış Ödülü'nü alarak günün önemini taçlandırdığı ve dünya kız çocukların sorun ve mücadelelerinin görünür kılındığı gün. Bu haber; içinde bulunduğumuz şu kötü günlerde Dünyada ve ülkemizde özellikle de komşularımızda meydana gelen korkunç olaylardan sonra içimizi serinletti.
Yüz elliden fazla kurumsal üyesiyle dört STK ağı… Türkiye’deki BM kuruluşları… ve çocuğun insan haklarına inan herkesin katılmaya çalıştığı bir paneldeydim. Birçok konularda değerli katılımcılar bilgilerini paylaştılar. Son yıllarda ülkemizde Yeni Türkiye anlayışı içerisinde hükümetler tarafından dayatılan yasa ve yaptırımlarla kız çocuklarımıza zeval gelmiştir. Ve görünen o ki gelmeye de devam edecektir. Dr. Aysel Güven Hükümetin son yıllarda eğitim sisteminde sık sık yaptığı değişiklikler, sınav sistemlerinde sürekli farklılıkları ve sınav sonuçlarındaki çoğu kanıtlı şaibeler, 4+4+4, imam hatip okulları furyası, ilkokullarda türban serbestliği, talim terbiyenin okul ders kitaplarında toplumsal cinsiyet konularından ısrarla uzaklaşması, eğitimde evlenme serbestliği, aile içi ensest ilişkilerin çocuklarda yarattığı travmalar, savaşların ve göçlerin neden olduğu kız çocuklarına şiddet gibi çok ama çok önemli konulara çok az yer verilmesi manidardır.
Bıktım artık bıçak sırtı vaziyetlerde kız çocuklarının, kadınların hatırlanmasından.
Bıktım artık kendisini müslüman çizgilerine sokan, kendisine demokrat diyen iki yüzlü yöneticilerden!
Bıktım 10 yaşındaki yavrucağa türban giydirerek cinsel kimlik dayatan, onu bir kız çocuğundan kadına dönüştürerek ibadet ettiğini sanan gafillerden!
Bıktım dini esasları, neoliberal-gerici iktidarının temel dayanağı haline getirenlerden!
Bıktım kendi fıtratına uygun olarak önce kız çocukları ve kadınları denetim altına almak isteyen düzenden!
Bıktım temel eğitimde önce dini derslerin yoğunluğunu artıranlardan!
Bıktım henüz çocuk yaşındaki lise öğrencileri için evlilik serbest hale getirenlerden!
Bıktım vahşet çetesi IŞİD'in arap şeyhlerine, üç kuruşa sattığı bebelere kör, sağır, dilsiz kalan zalimlerden!
Bıktım yalnızca kendi ölüsüne ağlamayı marifet bilen ikiyüzlülerden!
Bıktım Bir hiçlik içinde debelenip durmaktan, bilgisizliğin baş tacı bilgenin ayak altına alınmasına
Bıktım her şeyin fiyatını bilen, değerini bilemeyen siliklerden!
Gün yelkenleri rüzgarla şişirme zamanı...
Bilesiniz ki, biz bu ülkenin aydınları olarak haram sofralara oturmayacağız, haram lokmalardan yemeyeceğiz, zalime boyun eğmeyecek, mazluma sırtımızı dönmeyeceğiz, kız çocuklarımıza sahip çıkacağız…

Kobani'ye Sahip Çıkalım, Kardeşliğe Devam Diyelim..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Taner Tekin Hoç/Fed’in Başına Geçer mi?

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşÖnümüzde ki günlerde kongresini yapacak olan iki önemli kurum olan Hoçvan Federasyonu ve Kars-Ardahan-Iğdırlı İş Adamları ve Sanayiciler Derneği seçimleri öncesi bu iki önemli kurumun başına kimlerin geleceği tartışılmaya devam ediliyor..
Hoç/Fed’in mevcut yönetiminin baştan aşağıya yenilemesini isteyen kamuoyu ve Hoçvan Dernek başkanlarının bu isteminin gerçekleşip, gerçekleşmeyeceğini merakla beklerken, başkanı aylar öncesi istifa eden KAISİAD’ın başına kimin Ardahan Haberleri geleceği de merakla beklenmektedir.
KAISİAD Genel Sekreteri, Hoçvanlı İşadamı Orhan Gökçe ile Karslı İşadamı Cemal Acı’nın isimleirnin önde olduğu bu sivil toplum kuruluşumuzun seçiminin Ocak ayında olduğundan dolayı şimdilik KAISİAD’ı bir kenara bırakıp, Hoç/Fed’in başına gelecek ismi tartışmaya açmak istiyorum..
Çünkü Kobani başta olmak üzere bölgede yaşanan olaylarla birlikte her geçen gün önemi biraz daha artan Hoçvan Federasyonun seçimi KAISİAD’da önce bu ay için de yapılacak..
Mevcut yönetimin ard arda ortaya koyduğu başarısızlığı nedeniyle istenmediği Hoç/Fed’in bölgede bulunan 21 köyü ve bölge dışında bulunan Hoçvanlıları tam anlamıyla temsil edecek ve her görüşten insanları kucaklayacak, basınla barışık, spor sevgisi olup, Ardahanlı gençlerin desteğini alacak, başbakan, cumhurbaşkanının katılacağı toplantılarda Hoç/Fed’i en iyi şekilde temsil edcek, siyasi partiler arasında eşit davranıp, ciid bir yönetim anlayışını ortaya koyacak bir isime ihtiyaz duyulduğu bir sıra da aklıma yeni ve genç bir isim gelmekte..
O da Hoçvanlılığıya gurur duyan, genç yaşında başarıya imza atmış olan Taner Tekin’dir..

Ardahan Haberleri **Cumhurbaşkanı’na Sağduyu Çağrısı..

İş-İT’in Irak’ta ki Türkmenler, Araplar ve Kürtlerden sonra Suriye’de, Kobnai’de Kürtlere yönelik saldırıları ardından Türkiye’de yaşanan olaylar sonrası arda arda gelen sağduyu çağrıları iyiden iyiye gerilen ortamı biraz olsun rahatlatırken, bu rahatlığın bir an önce huzura dönmesi için siyasilere ve ülke idarecilerine çok büyük görevler düştüğüne de dikkat çekilmektedir.
Ki bu idarecilerin en başın da gelen idarecileri cumhurbaşkanıdır..
Yani kendisini hala başbakan sanan Recep Tayyip Erdoğan’dır..
Son 10 gün içinde yaşanan ve ‘Kobani’de insanlar ölüyor’ diyerek İş-İT katliamını silahsız, sadece eylemle durdurmak, duyurmak isteyenlerin üzerine ‘Dantel kefeni giyer, karşılarına çıkarız’ diyenleri saldırtanların gerdiği ortamı iyiden iyiye germenin hiç ama hiç anlamı yoktur.
Hele hele bu gerginliğe benzinle gitmek ise o çok istenen kardeşlik köprüsüne ateşe atmaktan öte bir işe yaramaz ve çıkan yangında herkes yara bere için de kalır..
Kimse demesin benim kılım yanmaz..
Bu nedenle; Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere her idarecinin, en önemlisi kendisini hala başbakan sanan ve aldığı oyların %50’sine yakını Kürtlerin olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha sağduyulu olması gerekir..
Kısacası bende Cumhurbaşkanı adı üstünde cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a başta olmak üzere herkesi ama her kesi sağduyuya çağırıyorum..

**Ard arda gelen üzüntüler..

İş İT’lerin Kobani saldırısı ardından yaşananları hepimizi derinden üzdüğü bir sırada bir arkadaşımı daha kayıp etmenin şokundayım.
Evet, Esenyurt’ta Damallı Mert, Bingöl’de Sapkaralı Bingö Emniyet Müdürü Atalay Ürker’in çıkan olaylar sonucu bir çok insanım gibi hayatını kayıp ederken son kara haber de bir zamanlar gazetecilikte yaptığım Gebze’den geldi..
Ardahan Haberleri 1997 Yılın da, Marmara Depremine kadar omuz omuza verip, birlikte Kocaeli’nin ilk 3. Günlük gazetesini çıkardığım ve ‘Gel bu kentte gazetecilik nasıl yapılırı ortaya koyalım’ diyerek iki yıl boyunca çıkardığım Sihay Beyaz adlı gazeteme haber müdürüm yaparak, gazeteciliğe bulaştırdığım ve birçok baba dostumun olduğu Hanak/Hamaşlı Murat Tosunoğlu’nun ani bir kalp krizi sonucu aramızdan çekip, gittiğini de öğreniyordum.
Ve çekip gidenler kervanına eklenen Murat’ın muradına ermeden ölmesi ise beni daha da derinden üzüyordu..
Çünkü daha geçen gün aradığım da ve ‘Ula hala evlenmedin mi sen, amcan kızını bile evlendirdin, haberini atmışsın, senin haberini ne zaman alacağız’ demiştim..
Aldım, hem de gözyaşları arasına haberini aldım.
Ama evlilik haberi değil, ölüm haberini aldım..
Offff, offf..
‘Bu boş dünyada nedir bunca savaş?’ sorusunu bir kez daha hatırlatan Murat’ın ölüm haberini yaparken, daha dün bize gülen o yüzlerin bugün neden gerilip, kızdığını, üzülüp, ağladığını bir kez daha yürekten his ediyordum..
Çünkü kiminin kardeşi, kiminin babası, kimini ise benim gibi arkadaşı Muratlar artık yoktu.
Ve bu bir birimizi öldüresiye boğazladığımız dünyanın boş olduğunu bir kez daha anlıyordum, Murat’ında aralarında bulunduğu onca ölüme ağlayan gözlerimi silerken..

**Orada Kürtler, Bura da Kardeşlik Ölüyor..

‘Kobani Düçerse Barış Süreci Biter’, hatta, ‘Kobani Düşerse İhtilal Olur’ sözlerini tehdit olarak algılayıp, yaşananların, yaşanacakların ciddiyetliğini hala anlamayan iktidar ve onun başında ki cumhurbaşkanı, yalaka basın ve medyanın da gazıyla da hala nutuk atıp dursun, ülke de 24 kişi ölmüş, onlarca şehir yakılmış, binlerce iş yeri ve araba yakılmış, ortam savaş alanına dönmüş durumda..
‘Kobani Düşerse Barış Süreci Biter’ sözünü doğrulayan ve Kürtlerin %97’sinin her dediğinin arkasında durup, altına imza attığı Öcalan’ın 4 duvar arasında gördüğünü bu hükümet ve ‘Kobani düştü, düşecek’ diyerek, adeta müjde veren cumhurbaşkanı nasıl anlamaz?..
Bilmem ama yine Öcalan’ın sözlerini hatırlayarak yazımıza devam edip, birilerine bir şeyler hatırlatmaya devam edeceğim..
Evet, ‘Kobani Düşerse İhtilal Olur’ diyen de Abdullah Öcalan’dı.. Ve bu açıklama üzerinde bir kaç gün geçmedi, önce birileri Atatürk’ün heykel ve büstlerini yaktı, sonra askeri tanklarıyla birlikte caddeye çekti..
Ardahan Haberleri Ve Ardahan’da HDP’nin basın açıklamasıyla ve oturma eylemini görmeyen Ajanslar gibi bu da görülmek istenmedi..
Yani, Türkiye’nin ve de yöneticilerinin göremediğini tüm dünya yine basın ve medya aracılığıyla görüp, ‘Tanklar Sokakta’, ‘Asker Alana İndi’ manşetleri atıldı..
Asıl önemlisi ise Türk hükümetin vermediği koridor nedeniyle Kobani’de Kürtler, Türkiye’de ise yeniden başlayan çatışmalarla yüzünden zaten pamuk ipliğine bağlı kardeşlik ölüyordu..
Ve en önemlisi 'Daha büyük çatışmlar olacak' diyenlerin çağrılarına yani 15 Ekim’e çok kısa bir süre kalmasına rağmen birileri hala işi dalgaya alıp, küçümseyip bir iki çocuğun kırıp, dökülen markette aldığı bir paketi delil gösterip, ‘Mesele Kobani değil, Vandaalık’ diyor ve arkasında ekliyor, ‘Yaşanacaklara ve göstericilere (yani kendi halkına) misliyle cevap verilecektir’ diyor..
Ardahan’da ki Vali, müdür, polis kadar olamayıp, sağduyu ile davranan bir iki BDP’liyi örnek almayı, zaten gerilen ortamı iyiden iyiye geriyor..
Ve bu yazının yazıldığı dakikalarda sayıları 24’ü bulan bir çok insan ülkem de ölürken, kardeşlik bağı bir tel daha zayıflarken, İŞ İT yeniden Kobani’ye saldırıp, Keleş ile hava topuna, uçak savar’a, tank’a karşı koyan, toprağını, yurdunu, evini savunan insanları top yükün öldürmeye devam ediyordu..
Ve en önemlisi başta sanal ortamda olmak üzere ülkemin her köşesin de kardeşlik büyük yaralar alıp, ölümü kokluyordu..
Ama yine de sormadan edemeyeceğim; ‘
‘Bunca yaşananlara karşın sizce, barışa, kardeşliğin devamına hala şans var mı?
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


KADINCA/Selmi Yılmaz
İstanbul’da ki Ardahanlılar
Fakir Yılmaz Faktörü Değerlendirilmeli..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşFakir Yılmaz uzun bir aradan sonra yeniden İstanbul’da..
Ardahan Serhat Spor’un gecesine katkı sunmak için kurbanını kesmeyip, bayramdan önce İstanbul’a giden ve hala orada olan Gazeteci Fakir Yılmaz’ın Ardahan sevdasını sporda da ortaya koymak için mücadelesini Ardahan’da yakından takip ediyoruz.
Gazeteci arkadaşı Murat Tosunoğlu’nu kayıp ettiği bir sırada Ardahan Serhat Spor’un gecesine yaptığı katkının ne olacağını hepimizin yakından takip edip, merak ettiği bir sıra da ani kalp krizi sonucu muradına eremeden genç yaşta hayata göz yuman Ardahanlı Gazetecinin yassı içinde yine de Ardahan’ı, Ardahan Serhat Spor’u unutmayan Gazeteci Fakir Yılmaz’ın adı üzerinde gerek siyasi, gerek ise sosyal olarak bir çok tartışmanın yapıldığını hepimiz iyi bilmekteyiz.
Çünkü bir dönem Cağaloğlu’nda, Kocaeli’nde de gazetecilik yapan bu isim en son olarak Ardahan Federasyonu seçimleri öncesi ortaya koyduğu performansı ve başarısı Ardahanlıların arasına büyük kabul görmüş ve Fakir Yılmaz ismi Ardahanlılar arasın da büyük faktör olmuştur.
Ardahan Federasyonu kongresi öncesi yaptığı çıkışı ile birilerinin hesabını alt üst eden ve başkanlığına aday olduğu ve başkan yardımcılığını aldığı federasyon seçimi ardından Ardahan Serhat Spor için İstanbul’a giden ve orada ki meslektaşlarımızdan başlayıp, oluşturduğu kamuoyu ile günlerdir Ardahan Serhat Spor’u gündemin en üst seviyesinde tutan Fakir Yılmaz faktörünün değerlendirilmesi halinde nasıl bir başarının kazanıldığını da görmüyor değiliz..
Çünkü Fakir Yılmaz Ardahan denilince suları durdurmaya çalışan ve o suların Ardahan’a akması için adeta bir baraj olduğunu eşim diye ben değil, hemen hemen her Ardahanlı söylemekte..
Evet işte tam da bu sıra da Ardahan Serhart Spor yöneticileri bunun farkına varıp, Fakir Yılmaz’ı İstanbul’a davet etmiş ve kendilerin en büyük katkıyı sunacak olan isimin Fakir Yılmaz olduğunu anlamışlardır.
Bundan da haklı çıkmıştırlar..

**İstanbul’da ki Ardahanlılar
Gücünü Gösterecek mi?

Çıktığı üç maçın ikisini alan, birini berberlikle bitiren ve 14 Vilayetin için de 7 puanla 3. sırada olan Serhat Ardahan Spor 11 Ekim’de İstanbul’da bir gece yapmaya hazırlanıyor.
Ardahan Haberi Serhat Ardahan Spor’un Kulüp Başkanı Sedat Sural’ın kurban bayramını evin de değil, İstanbul’da takımına parasal destek aramak için yollara düştüğü şu günlerde bu metropol de bulunan başta Ardahan dernekleri olmak üzere Ardahanlı İş adamları, Ardahanlı siyasiler, Ardahanlı gazeteciler, Ardahanlı ileri gelenlerin ne yapacağını buradan, Ardahan’dan merakla beklemekteyiz..
Ardahan Serhat Spor’un Ardahan’ı 3. Lige taşıyıp, kendisine adını veren Ardahan’ı başta spor camiasına olmak üzere tüm Türkiye'ye duyurmak istemesine ne kadar destek verecek?
Bilemiyoruz ama Gazeteci Fakir Yılmaz’ın da İstanbul'a giderek, bu yönde yapılacak çalışmalara destek vereceğini ve en önemlisi Ardahan Derneklerinin oluşturacağı kamuoyu ile 2015 Genel Seçimleri öncesi Ardahanlıların bir araya gelip, gelmeyeceklerini görmeye çalışacağını da Serhat Spor’a destek için yola çıktığı sırada öğreniyoruz.
Evet, İstanbul’da ki Ardahanlılar Gücünü Gösterecek mi, gösteremeyecek mi diye merakla beklediğimiz 2015 Genel Seçimleri öncesi Ardahan Serhat Spor için yapılacak olan destek gecesini merakla bekliyoruz..

**Teşekkürler Barış..

Barış savaştan ve çatışmalardan daha çok seven bi Ardahan’da yaşamak gerçekten insanı mutlu ediyor..
İşte size en son örneği dün HDP ve Ardahan Üniversitesi Öğrenci Derneği tarafından organize edilen ve Kobani’ye destek için yapılan basın açıklaması, oturma eyleminin her iki tarafın duyarlı davranışı dolaysıyla olaysız sona ermesidir.
Bunun her iki taraf için teslimiyeti değil, barış taraftarı olduğu için olduğunu herkes iyi anlamalı ve böyle algılanmalıdır..
Ardahan Haberi Çünkü Vali ve Emniyet güçlerinin sağduyulu davranışına, HDP ve Öğrencilerde ortaya koydukları olgun davranışlarıyla cevap vermiştir..
Ajanlık adı altında Ajanslık yapanların olay çıkmadı diye sevinemeyip, onca insanın barışa davet çağrısını, Ardahan Barışa Şans Tanıdı’ başlığıyla veremeyenler ve en önemlisi görmezden gelmelerinin de mutlaka not edilip, o sağır kulaklarına küpe olarak asılması gerektiği bir süreçte Ardahan’da yaşanan ortamın tüm ülkeme kısa süre içinde gelmesini umuyorum..
Çünkü bu ülkede yaşananlara olduğu gibi Ardahan’da yaşananlara da duyarsız kalıp, ortalıkta gezenlere artı izin verilmemeli hatta selam verilmemelidir..
Çünkü bunların ilgisizliği, duyarsızlığı bu ülkenin, bu Ardahan’ın yerin de saymasına neden olan sorunların başında gelmektedir..
Asıl olanın Ardahan halkının, Ardahan yöneticilerinin 81 vilayet içinde ortaya koyduğu örnek davranışıdır..
Barışı savaştan daha çok sevmesidir, çatışma ortamına izin vermemesidir..
Ardahan dünde bunu ortaya koymuş ve toplumun büyük bir kesiminin devamını istediği barış sürecine yeni bir şans tanımış ve iktidarı ile, muhalefeti ile barış sürecine devam edin demiştir..
Çünkü barışın savaştan, çatışmadan, göz yaşından daha önemli olduğunu, en önemlisi bu topraklarda yaşayanların kardeşliğinin her şeyden önce geldiğini tüm Ardahanlılar iyi biliyor, değerini en iyi anlıyor..
Evet buradan bir kez aha sesleniyorum.
Teşekkürler Barış, Barışa Katkı Sunanlar..


Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MİLLETVEKİLİ VE FEDERASYONDAN
UYARI VE SAĞDUYU ÇAĞRISI

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Sayın Atalay'ın da İş İT'lerle İlgili Bir Diyeceği Var mı?!..

Son günlerde yaşanan ve araların Ardahan Damallı Mert Değirmenci'nın ölümüne, Ardahanlı Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker ve polis arkadaşları gibi bir insanın ölümüne neden olan olaylar ardından sağduyu çağrıları ard ara gelmeye devam ediyor.
Bir çok siyasi, stk ve iş sahasında ki önemli kimliklerin ardından Hac vazifesini tamamlar, tamamlamaz Türkiye'ye dönen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ve 40'a yakın Ardahan Derneğinin çatısı altında bir araya geldiği Ardahan Federasyonu da son günlerde yaşananlar hakkında birer açıklama yaptılar.
AK Partili Ardahan Milletvekili, Kongre derdine düşen Hoç/Fed, nerede olduğu belli olmayan Göle Derneği ve diğer dernekler sus-pus olduğu bir sırada Ardahan Milletvekili ve Ardahan Federasyonundan gelen o açıklamalar şöyle;

**KOBANİ’DE IŞİD’İN ZULMÜ VE KATLİAMLARI DURDURULMALI..

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, IŞİD’in Kobani’de ülkemizin kardeş halkına Filistin halkının yaşadığı büyük katliam, sürgün ve dramdan daha büyüğünün yaşatıldığını ifade ederek, dünyadaki tüm insanların bu kıyıma son verilmesi için daha çok ve etkin bir şekilde harekete geçmesini istedi. Öğüt, ülkemizde herkesin dikkatlerini IŞİD tehlikesine çevirip, ülke içinde kardeşlik bağlarını güçlendirmesini, birbirimizi zarar verecek davranışlardan ise kaçınılmasını istedi. Öğüt,” tüm ülke halkı olarak kol kola verip, Kobani ‘de barışın sağlanması için çalışmalıyız”dedi.
Daha önce yaptığı açıklamada, IŞİD katliamlarından kaçan Kürt, Türkmen ve Ezidi kökenden insanlara yandan değil candan sahip çıkılmasını isteyen Ensar Öğüt, bu kez ülkemizin ve dünyanın IŞİD zulmü karşısında yetersiz kaldığını ifade etti.

**IŞİD İŞGALCİ GÜÇ..

Başta Kobani olmak üzere bölgede çocuk ve kadınlar başta olmak üzere kardeş halklara IŞİD tarafından hem de kutsal dinimiz kullanılarak zulümlerin en büyüğünün yapıldığını, kafaların kesildiğini, korsan bir örgüt tarafından bölgenin işgal edilerek , insanların ev ve yurtlarından atıldığını ifade eden Ensar Öğüt, “Bu zulme ne can ne vicdan dayanır. Dünyada herkes IŞİD’e karşı ama dünyanın gözü önünde katliamlar olanca hızıyla sürüyor. Bu işte bir terslik var. Bir arıza var. Önce tüm dünyayı, ülkemizin yönetimini samimiyete davet ediyorum. IŞİD sadece kobani ve bölge halkı için değil, ülkemiz içinde büyük bir tehdittir. Vahşet uygulayan bir terör örgütü dünyaya meydan okumaktadır. Bu Başbakanın dediği gibi, kimsenin aklına ihtiyacımız yok demekle olmaz. Ülkemizde ve dünyada samimi olarak demokrasiden yana olan güçler sorunun çözümü için akıl birliği yapmalıdır. Birbirimizle değil, herkese düşman güçle mücadele etmeliyiz. Dünyanın seyir halindeki demokratik güçleri de samimi olarak harekete geçmelidir” dedi.

**ARDA-FED GENEL SEKRETERLİĞİNDEN..

Uzun zamandan beri ülkemiz sınırlarında, sınırlarımız dışında ve yakın zamanda da ülkemiz sınırları içerisinde meydana gelen olaylar Federasyon olarak yakın izlenimlerimiz arasında bulunmakta ve endişeyle takip edilmektedir.
Ülkemiz dışında gelişen olayların yakın zaman içerisinde ülkemizde de etkili olması bir provakasayon ve ciddi bir düşmanlığın; aynı zamanda ülkemizin huzurunu bozmaya çalışan güçlerin oyunu olduğunu gözlemlemekteyiz.
Ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan her yurttaşın eşit haklara sahip olduğu bilinciyle, yapılan her türlü şiddet eyleminin kimseye yarar getirmeyeceği aşikardır. Bu süreç içerisinde her kesimin daha duyarlı ve sağduyulu olması gerekmektedir.
Masum insanlarımıza, kamu binalarına, Atatürk büstlerine, bayrağımıza yapılan her türlü olumsuz eylemi kınıyoruz. Bu süreçte hem devletimizin hem de diğer tüm kesimlerin daha dikkatli davranması en büyük arzumuzdur.
Sınırlarımızda meydana gelen olaylarda yapılan vahşetin ve katliamların bir an önce son bulmasını diliyoruz.
Yakın zamanda meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.
Güzel bir Türkiye'de hep birlikte huzur ve barış içerisinde yaşamak dileğimizle tekrar herkesimi sağduyulu olmaya davet ediyor, bu duygu ve düşüncelerimizi kamu oyuyla paylaşıyoruz. 11 Ekim 2014
Yaşar GELER/Genel Başkan

Ardahan Haberleri **KILIÇDAROĞLU VE ÖĞÜT’TEN, EMNİYET MÜDÜRÜNE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ..

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Ardahan Milletvekili ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Ensar Öğüt, Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker’i hastanede ziyaret edip, geçmiş olsun dileğinde bulundu.
EMNİYET MÜDÜRÜ ARDAHANLI
Bingöl’de suikasttan yaralı olarak kurtulan ve tedavisi için Ankara’ya getirilen Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker’i hastanede ziyaret edip acil şifalar dilediler. Kemal KIlıçdaroğlu ve Ensar Öğüt, aile fertlerine, yakınlarına da geçmiş olsun diyen ve son olaylarda yaralananların tamamına ‘geçmiş olsun”, hayatını kaybedenlere de rahmet dilediler.

**ÖLÜMLERDEN MUTLULUK ÇIKMAZ..
Ensar Öğüt, “ Ardahanlı hemşehrimiz Emniyet Müdürü arkadaşımız şuanda solunum cihazına bağlı, Ancak durumu iyi. Ailesi de kendisini yakından izliyor. İnşallah biran önce sağlığına kavuşur en büyük arzumuzda bu. Diğer yaralanan tüm kamu görevlilerine acil şifalar diliyoruz. Ölümler var. Bütün ölümler içinde Allah rahmet eylesin diyoruz. Üzücü bir tablo. İnşallah bir daha olmaz. En büyük arzumuzda bu. Ülkemizde barış olsun, hiç kimse ölmesin. Hatta burnu bile kanamasın.Ölümden mutluluk çıkmaz. ” dedi.
Haberi ekleme saati: 11.44-11 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DSP SORULARLA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HDP'den Sonra DSP'den de Gündemle İlgili Açıklama..

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi CHP İl Binasın da bir araya gelen ve ortak bir açıklama yaparak seçmenin Ekmelledin İhsanoğlu'na oy vermeye davet eden Ardahan'da ki partiler Kobani'de ve ülke genelin de yaşananlarla ilgili bir gelemezken, HDP'de sonra gündemle ilgili ikinci açıklama Demokratik Sol Parti Ardahan İl Başkanlığın da geldi.
'Hazırladıkları basın açıklamasına diğer partileri de davet eden ve 'Gelin Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi Kobani ve ülke genelinde yaşananlarla ilgili de bir açıklama yapalım ve toplumu sağduyulu olmaya davet edelim' teklifini götürdükleri CHP, MHP'den destek görmediklerini belirten DSP İl Başkanı Mustafa Morkoç imzalı Ardahan DSP İl Başkanlığı'nın basın açıklaması şöyle;

BASIN AÇIKLAMASI

21. YÜZYILIN ORTA ÇAĞI

Dünden bu güne, Orta Çağ karanlığını geride bırakan aklın aydınlığı ile insanlığın, daha ileri evrelere yol alması mümkün olmuştur.
Bu gün dünyanın ortasında, Orta Doğuda yaşananlar ise, 21. Yüzyılı yeniden ortaçağ karanlığına sürüklemektedir.
Din-Mezhep-Irk-Cinsiyet bağnazlıkları, aklın, insanlığa kazandırdıklarını bir bir yok etmektedir.
Tüm bu olup bitenlere bakıldığında, Cumhuriyetin kazanımlarını yok etmek için elinden geleni esirgemeyen gerici hükümetin, son yıllarda dış politika uygulamalarının, bu karanlık gidişe katkı sunduğu görülmektedir.
Orta Doğuya bakınca, ham madde – petrol gören emperyaller ve işbirlikçileri karşısında, üretimde başarılmış olan gelişmeyi, toplumsallaşmayı, tüketim de de başarmak için mücadele eden-etmesi gereken ilerici güçlerin zayıflığı, örgütsüzlüğü, bu yeni gidişat karşısında da ne yazık ki etkisiz kalmaktadır.
Var olan kaşı çıkışların sınıf temelli olmaktan çok yine din-mezhep ya da ırk temelli olduğu görülmektedir.
Uluslararası toplumun vicdanı ise Birleşmiş Milletler denilen Emperyalizmin egemenliğindeki örgütlenmenin menfaatleri ve boyun eğmişlerin pasifizmiyle kararmış gözükmektedir.
Birkaç soru:
1- 4-5 yıldır Suriye yönetiminin değişmesi gerektiği Türkiye Hükümeti için neden önemlidir?
2- Suriye Yönetiminin iş başında kalması Rusya ve İran için neden önemlidir?
3- Suriye egemen bir devlet ise sınırları içerisindeki bir kıyıma neden kendisi ve müttefikleri seyirci kalmaktadır? Irak devleti kadar olsun müdahale edemez mi?
4- IŞİT sınır tanımadan Irak-Suriye içinde alan yaratmışken, Irak içindeki Kürt güçleri Iraktan Suriye’ye neden yardıma gitmemektedirler?
5- NATO şemsiyesine güvenen Türkiye, saldırıya uğrayan ülke değil de saldıran ülke olursa NATO şemsiyesi işe yarayacak mıdır?
6- Irak ve Suriye de Kürtler-Türkmenler ve diğer halkların isteyenleriyle Türkiye Cumhuriyeti gönüllü birliktelik kuramaz mı, kurursa bu, Orta Çağ ilkelliğine sürüklenen bir bölge için ilerleme yolunda insanlık için bir kazanım olamaz mı?
7- Türkiye hükümeti tarafından çalışma hakkı tanınması ne anlama gelmektedir ve bu hak ırk-din-mezhep-cinsiyet farkı gözetmeden tüm ‘sığınmacılara’ tanınacak mıdır?
Vicdan sahibi her insan, her türlü zulmün karşısında, ezilenlerin yanında yer almakla mükelleftir.
“Haksızlık karşısında susan dilsiz, şeytandır” sözünü, bu gün en çok dindar geçinen hükümete hatırlatmak gerekmektedir.
Kobani özelinde, ülkemiz ciddi bir sınav vermektedir.
Dün ‘aynı evden’ ayrılmış iki kardeşin, birinin yasında diğerinin düğün kurması beklenemez.
Ancak bu sınavda toplumsal duyarlılıkları yok sayan hükümetin duyarsızlığı karşısında oluşan tepkiyi toplumsal kargaşaya, kör kurşunların havada uçuştuğu bir ortama sürüklememek gerekmektedir.
Çağdaş Cumhuriyetin örgütlü güçlerinden olan bir Siyasi Parti İl Yönetimi olarak, tüm siyasi partileri ortak paydada, zulmün ve ortaçağ karanlığının karşısında durmaya çağırmayı, varlık nedenimiz saymaktayız.
DSP ARDAHAN İL ÖRGÜTÜ
Haberi ekleme saati: 10.26-10 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLI GAZETECİ MURAT TOSUNOĞLU
KALP KRİZİ SONUCU HAYATA GÖZ YUMDU!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGazeteci Fakir Yılmaz’ın yetiştirdiği gazetecilerden olan Ardahanlı Gazeteci 1966 Doğumlu Murat Tosunoğlu hayata göz yumdu.
Gazeteci Fakir Yılmaz’ın 1997 Yılında Kocaeli’nde günlük olarak çıkardığı Siyah Beyaz Kocaeli isimli gazetede basın dünyasına adım atan ve uzun yıllar gazetecilik yapan Ardahan Hanaklı hemşerimiz Murat Tosunoğlu Kocaeli Gerçek isimli gazetenin sahipliğini yapıyordu.
Basın dünyasının yakından tanıdığı, halktan yana gazeteciliğin simge isimlerinden Murat Tosunoğlu, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde gece geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.
Uzun yıllardır Kocaeli ve Gebze ilçesinde gazetecilik yapan ve yaşamını basın sektöründe sürdüren Tosunoğlu, dün gece evinde geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi. Farabi Devlet hastanesine kaldırılan Tosunoğlu tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

**Gebze de toprağa verilecek..
Aynı zaman da Ardahan Ticaret Odası eski başkanı Latif Tosunoğlu’nun yeğeni olan Murat Tosunoğlu Gebze (Büyük cami) Mustfapaşa Camisin de ikindi namazı ardından Gebze Mezarlığın da toprağa verilecek.

**BÜKÜLMEZ BİR KALEM..
Siyah Beyaz Kocaeli Gazetesi Haber Müdürlüğü, Kocaeli Gerçek Gazetesi ile Gerçek Ajansın sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliğini de sürdüren Tosunoğlu, demokrasi, özgürlükler, ülkenin bağımsızlığı, insan hakları konularında dik duruşu ve tavizsizliği, mazlum ve masum insanlara sahip çıkışı ile herkesin saygı duyduğu bir gazeteci idi.
Haberi ekleme saati: 10.26-10 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

VURULAN EMNİYET MÜDÜRÜ
ARDAHAN SAPKARALI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBingöl'de şehir merkezinde yürüyen Ardahanlı Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker ve beraberindekilere silahlı saldırı düzenlendi.
Saldırıda Emniyet Müdür Yardımcısı Atıf Şahin ve Komiser Hüseyin Hatipoğlu şehit olurken, Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker yaralı olarak kurtuldu. Koruması Oğur Atlı da yaralandı.

**ARDAHANLI EMNİYET MÜDÜRÜ ANKARA'YA SEVK EDİLDİ

Bingöl Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Ürker'in burada ilk tedavisi yapıldıktan sonra Ankara'ya sevk edilmesine karar verildi. Ürker'in ambulans uçakla Ankara'ya sevk edildi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker'in sağlık durumuna hakkında, "Benim şu anda aldığım bilgi hayati tehlike yok şeklinde, inşallah öyledir. Hem koruması hem kendisiyle ilgili aldığım bilgi o yönde" şeklinde konuştu.

**Atalay Ürker kimdir?
1956 yılında Ardahan'a bağlı Gürçayır (Sapkara) mahallesinde doğdu. 1968’den buyan Ankara'da oturuyor. Akademi sonrasında çeşitli rütbelerde görev yaptı. 1. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesinde Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Polis Başmüfettişliği görevinde bulundu. Evli ve 4 çocuk babası.
Haberi ekleme saati: 09.33-10 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DAMALLI MERT DEĞİRMENCİ
EYLEMLERİN KURBANI OLDU!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşBir çok Ardahanlının yaşadığı İstanbul Esenyurt'ta ki olaylarda ağır yaralanan Mert Değirmenci'nin tedavisi sürüyor
Esenyurt’ta çıkan olaylarda yaralanarak hastanede tedavi altına alınan ve Ardahan'ın Damal ilçesine bağlı Dereköylü olduğu öğrenilen Mert Değirmenci’nin aldığı kurşun yarası sonucu hayata göz yumdu.
İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavisi süren Mert Değirmenci’nin Esenyurt'ta toprağa verilmesi bekleniyor.

**Sağduyuya davet ettiler..

Esenyurt’ta faaliyet gösteren 34 il derneği ve federasyon üyeleri, ortak bir basın açıklaması yaparak sağduyu çağrısında bulundu.
Esenyurt’ta IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını protesto etmek isteyen grup ortalığı savaş alanına çevirmişti. Esenyurt İl Dernekler Birliği üyeleri, eylemlerin son bulması amacıyla bir basın açıklaması yaparak herkesi sağduyulu davranmaya davet etti. Aralarında Tokat, Ardahan, Kars, Samsun, Muş, Siirt, Erzincan’ın da yer aldığı 34 dernek ve federasyonu temsilen Esenyurt İl Dernekler Birliği adına Murat Baduralkan bir açıklama yaptı. Baduralkan, Türkiye’nin iç huzurunu tehlikeye sokan olaylara sebebiyet verenleri ve buna çanak tutanları kınadıklarını söyledi.
Dernek ve federasyon temsilcilerinin de hazır bulunduğu açıklamada Baduralkan şöyle konuştu: “Ülkemizi çıkmaza sürükleyen bu tip olaylar karşısında toplumuzun tüm kesimlerini sağduyulu olmaya çağırıyoruz. Başta siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları olmak üzere tüm halkımızın birlik, beraberlik içinde olmasını bu olayların bir daha yaşanmamasını diliyoruz. Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Roman, Göçmen, Alevi, Sünni olmak üzere IŞİD terörü hepimizin lanetlediği ortak hedefimizdir. Kardeşlik ile bunun üstesinden geleceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz.”
Haberi ekleme saati: 01.23-09 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN KOBANİ'YE DE YARDIM!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**NEJDET KAMBİR'DE BİR ÇUVAL ELBİSE İLE YARDIM KAMPANYASINA DESTEK VERDİ..

Daha önce Rojava ve Şengal'e bir kamyon gıda ve giyim maddesi yardımda bulunan Ardahanlılar bu kez de Kobani'ye yardım etti.
Kurban derilerini de Kobani'ye bağışlayan Ardahanlılar kendi imkanları ile aldıkları bir kamyon gıda maddesini Kobani'ye gönderdiler.
Başta Ardahan esnafları olmak üzere kent merkezinde ve köylerde t oplanan çeşitli gıda maddesi Ardahan'dan sınıra götürülüp, teslim edildi.
DTK ve BDP'nin birlikte organize ettiği yardımlar kiralanan bir kamyonla birlikte Ardahan DTK Delegesi Orhan Avşar ile Veteriner Hekim Onur Yılmaz tarafından Kobani sınırına teslim edildi.
Konu hakkında bir açıklama yapan Demokratik Toplum Partisi Delegesi Orhan Avşar Kobani'de yaşananlar karşısında onurlu iradelerini ortaya koyan Ardahanlılara teşekkür ederken, 3. yardım kamyonunun da devam eden yardımlarla birlikte önümüzde ki günlerde Kobani'ye getirileceğini de sözlerine ekledi.

**Kambir de destek verdi..

İl genelinde yapılan yardımların Kobani'ye gönderilmeye devam ettiği Ardahan'dan Kobani'ye gönderilen yardımlara DSP Çıldır eski İl Genel Meclis Üyesi Nejdet Kambir'de destek verdi.
Kendi imkanları ile topladığı bir çuval elbise dolusu yardımları Kobani'ye giden kamyona teslim eden Çıldırlı Nejdet Kambir yaptığı açıklamada; ' biz tüm mağdur insanların yanında olmayı kendimiz şiar eden bir düşünceye sahibiz. Küçükte olsa katkımız oluşsa bundan mutlu oluruz' dedi.
Haberi ekleme saati: 20.42-09 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan Barış’a Şans Verdi!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HDP İl Başkanı Ercan Karagöz Neredeydi?!..

İŞ İT’lerinin saldırıp, Kürtleri katlettiği Kobani’ye koridor açılmasını ve silahlı güçlerin geçişine izin verilmesini isteyen çağrılara kulak tıkayan hükümete tüm ülkede tepkiler çığ gibi büyürken, bir çok yerde yaşanan olaylar Ardahan’da da yaşanmasına izin verilmedi.
HDP ve Ardahan Üniversitesi Öğrencilerinin birlikte Ardahan ve Göle’de birlikte organize ettiği, esnafın kepenk kapatarak destek verdiği basın açıklaması ve oturma eylemi BDP ve Üniversite Derneği yöneticileri ile tahrike gelmeyip, eylem katılanları sağduyuya davet etmesi, yapılan eylemi uzaktan izlemekle yetinen güvenlik güçlerinin dikkatli davranışı sonucu olaysız bitti.
Ardahanlıların da sesiz kalıp, gizli destek verdiği eylemlerin olaysız sonuçlanması son günlerde yeniden gerilen ortam dolaysıyla bozulmasından korkulan ‘Barış Sürecine’ Ardahan’da şans tanın dı..’ şeklinde değerlendirildi.

**Olay olmayınca Ajanlar ve Ajanslar Üzüldü!..

Tüm yurtta istenmeyen olaylara neden olan Kobani’ye Destek yönünde ki basın açıklamalarının Ardahan’da barış ortamı için de sona ermesi tüm Ardahanlılara rahat bir nefes aldırırken, tek üzülen ve olay çıkmadığı için Ardahan ve Göle’de ki eylemi görmezden gelen AA, DHA, İHA, CİHAN gibi ajanslar ve ortamı karıştırmak isteyen ve bundan nemalanan ajanlar üzüldü.

**HDP Ardahan İl Başkanı Eyleme Katılmadı!..

Diğer taraftan Kobani'de yaşanan olaylar ardından halkı eylemlere davet eden Halkın Demokrasi Partisi Ardahan İl Başkanı Ercan Karagöz'ün Ardahan'da olmasına karşın düzenlenen eyleme katılmaması dikkatlerden kaçmadı.
HDP'nin bu konuda nasıl bir açıklama yapacağı merakla beklenirken, HDP'lilerin İl Başkanı Karagöz'ün Ardahan'da olmasına rağmen basın açıklaması ve oturma eylemine katılmadığını, bu nedenle br an önce istifasının istendiği dikkat çekti.

**KCK: Bayrak Yakmak Kabul Edilemez..

PKK'nın çatı örgütü KCK, Kobani halkına yardım için koridor açılması gerektiğini ve bu adımla "sürecin normalleşebileceğini" söyledi. Kobani'ye destek eylemlerindeki okul yakma, Atatürk büstüne saldırma ve yağmalama gibi olayları ise kabul etmediklerini söyledi. Açıklamada "Türk halkının bayrak, Atatürk büstü vb. değerlerine saldırma ve Türk basınında iddia edildiği üzere şayet yağmalama vb. girişimler gerçek ise; bunları kesinlikle kabul etmediğimizi, bunları yapanların provokatörler olduğunu belirtiyoruz." denildi.
Haberi ekleme saati: 20.40-09 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

MİLLİ EMLAK'TAN
SERHAT SPOR'A BÜYÜK DESTEK..
Takımın kaldığı binanın elektrik ve suyunu kestirdi..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ı 3. Lig'de temsil etmek için tüm yokluklara karşın büyük mücadele veren ve ekonomik sıkıntısını bir nebzede osa gidermek için 12 Ekim'de İstanbul'da bir gece yapacak olan Serhat Ardahan Spor'a Milli Emlak şoku.
Ardahan Valisinin emirleri ile 30 kişilik Serhat Spor Futbol Takımının kamp yaptığı binanın elektrik saatini üzerilerine çevirmesini isteyen Ardahan Milli Emlak Müdürlüğü bianın elektrik ve suyunu kestirdi.
Sporcuların perişan olduğu bu durum karşısın da şok olan takım yöneticileri, 'borcunu bile ödediğimiz enerji hattının saatini yılardır almayan Milli Emlak'ın vatan kurtarma edasıyla gelip elektriklerimiz kestirmesi utanç verici bir durumdur. Çünkü başta Vali beyin, Belediye Başkanının, Ardahan Gazteciler Cemiyeti Başkanının gecesini gündüzüne katıp, takıma beş on kuruş bulmak için yolara çıktığı bir süreçte bunu yapan zihniyet Ardahan gençlerine saygısızlık yapmış ve Erzincan maçı öncesi moralimiz bozmuştur.' diyerek yaşanan duruma tepki koydular.

Ardahan Haberleri **Onlar kurbanlarını bile kesmeyip yola düşerlerken..

Bal Liginde 14 Vilayet ile yarışan ve Ardahan'ı 3. Lige taşımak için büyük mücadele veren Serhat Spor'un futbolcularının kalığı binanın elektriğini kestiren Ardahan Milli Emlak Müdürlğüne tepkiler çığ gibi.
Ardahanlıların tepki gösterdiği Milli Emlak Müdürlüğünün bu anlaşılmaz tavrı anlaşılmazken, 12 Ekim'de İstanbul Yakuplu'da yapılacak olan gece için şu an İstanbul'da bulunan ve kurban bayramlarının bile evlerinde yapmayan Serhat Ardahan Spor Başkanı ve Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı'da yaşanan durum karşısında şok oldular.
12 Ekim'de Beylikdüzü Kavaklı da bulunan Maya Restoran'ta düzenlenecek olan 'Serhat Ardahan Spor'a Destek Gecesi' için çalışan ve bilet satışları yapan Serhat Ardahan Spor Başkanı Sedat Sural ve Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz'da yaşanan duruma tepki koyarlarken, konu hakkında yaptıkları açıklamada; 'bu engellemelerin şevklerini kırmayacağı gibi daha da azimle çalışmamız ve Serhat'a 3. Lige hep birlikte taşımamıza vesile olacaktır.' dediler.
Haberi ekleme saati: 12.08-09 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BÖLGE DERNEKLERİNDEN HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**HOÇ-FED'İN MEVCUT YÖNETİMİ ÇEKİLMELİ..

Ardahan merkeze bağlı 21 köyün İstanbul'da bulunan derneklerini çatısı altında bir araya getirmeyi hedefleyen ama bugüne kadar bunu da başaramayan Hoçvan Federasyonu seçime gidiyor.
Mevcut yönetimin kamuoyuna bir teşekkür metni yayınlayarak, yıllardır başında olmalarına karşı, adeta; 'O kez olmadı, bu kez' diyerek başında kaldıkları, ancak yürütmedikleri görevi bırakmaları istendiği görülen bir süreçten geçen Hoçvan Federasyonuna üye 14 Dernek Başkanı da imza altına aldıkları 3 madde ile Yakup Mavzer ve Yönetimini istemediklerini, yaklaşan kongre öncesi yeni bir yönetim ve başkana izin verilmelidir dedikleri görülmekte.

**Muhlis Aktürk: Ben adayım..

Önümüzde ki günlerde yapılması beklenen Hoçvan Federasyonunun yönetimine arkadaşlarıma birlikte adayım diyen İşadamı Muhlis Aktürk yaprtığ açıklamada şunları söyledi; ' Önümüzde ki kongre de kesin aday olduğum bu süreçte eğer görev bana verilirse Hoçvan'ın değerleri ile, gelenek ve görenekleriyle, siyasi dk duruşu ile bölge STK'lar arasında örmek bir stk olması için gecemi gündüzüme katıp, her kesime, her düşünceye saygı çerçevesinde mücadelemize devam edeceğiz.' dedi.

**KAISİAD OCAK'TA SEÇİME GİDİYOR..

Öte yandan Ardahanlıları da yakından ilgilendiren Kars-Ardahan-Iğdır Sanayici ve İş Adamları Derneği de seçime gitme kararı aldı.
Süreyya Cinik'in istifasıyla boşalan KAISİAD'ın koltuğuna kimin, hangi yönetimin oturacağı bilinmezken Iğdırlı iş adamı Cemal Avcı'nın aday olabileceği yönünde güçlü sinyaller alınırken, şu an KAISİAD'ıa başkanlık vekilliği yapan Ardahan Hoçvanlı İşadamı Orhan Gökçe'nin de her an adaylığını açıklayabileceği ileri sürülmektedir.
Merkezi İstanbul Şişli de bulunan ve yaklaşık 80 Delegesi bulunan KASİAD'ın ocak ayında seçime gideceği öğrenilirken, Avcı ve Gökçe'nin de nabız yoklamaya başladıkları da dikkatlerden kaçmıyor.
Haberi ekleme saati: 11.44-09 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BELEDİYE BAŞKANI FARUK KÖKSOY
ARDAHANLILARI
SERHAT ARDAHAN SPOR GECESİNE DAVET ETTİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Sizde Davetlisiniz..

İstanbul Beylikdüzü'nde bulunan MAYA RESTORANT'ın açık adresi yani Kocatepe Cadde, Sahil Mahalle, No 279 (Eston Marina Üstü) Saat: 21.00'da yapılacak Serhat Ardahan Spor'u Destekleme Gecesine katılacak olan Ardahan Belediye Başkanı İstanbul'da bulunan tüm Ardahanlıları da davet etti.
Belediye Başkanının kendi facebook sayfasında da yayınlarıdığı açıklaması şöyle;

’’Değerli hemşerilerim, İstanbul Beylikdüzü Maya restoran’ta 12 Ekim Pazar günü serhat Ardahanspor yöneticilerimizin düzenlemiş olduğu, Ardahan'ı mızın gururu Serhat Ardahan Sporun gecesine Ardahan Belediye Başkanı olarak bizde destek için gecede olacağız.
Ardahan Belediyesi olarak her zaman olduğu gibi bundan sonra da desteklerimize devam edeceğiz, geceye Ardahanlı tüm hemşehrilerimizin ilgisini katılımını bekliyor, selam sevgi saygılarımı sunuyorum.
Faruk Köksoy/Ardahan Belediye Başkanı
Haberi ekleme saati: 11.49-11 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

SERHAT SPOR'A DESTEK GECESİ BUGÜN..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaşİstanbul'da ki Ardahanlılar 12 Ekim Pazar Günü (bugün) Beylikdüzü Maya Restorant'ta Saat 21.00'da Bir Araya gelecekler mi?

Serhat Ardahan Spor'a destek gecesi için Kurban Bayramın öncesinden bugüne kadar gerek Serhat Ardahan Spor Kulüp Başkanı, gerek ise başta Ardahan Federasyonu, Ardahan ve İl, İlçe Köy Derneklerinin yöneticileri olmak üzere bir çok kişinin bilet satıp, destek aradığı Serhat Ardahan Spor Gecesine Ardahanlı iş adamı ve siyasilerden de büyük destek var.

**Çağrıyı Yenilediler..

12 Ekim'de (bugün) İstanbul'da yapılacak olan ve Ardahan Valisi, Ardahan Belediye Başkanı, Ardahan Milletvekillerinin de katılacağı gece öncesi çağrılarını yenileyen Serhat Ardahan Spor yöneticileri yaptıkarı çağrıların da; Sevgili Serhatlılar 12 Ekim'de İstanbul'da yapılacak olan gecemiz için verilen çaba ve mücadele sona gelmiştir.. Bu nedenle; 'her Ardahanlı gecenin duyurusunu BAŞTA ARDAHAN GRUPLARIN DA olmak üzere yoğun bir paylaşımla herkese duyurmalı.. İstanbul Beylikdüzü'nde bulunan MAYA RESTORANT'ın açık adresini yani Kocatepe Cadde, Sahil Mahalle, No 279 (Eston Marina Üstü) Saat: 21.00'da yapılacak Serhat Ardahan Spor'u Destekleme Gecesine önce İstanbul'da ki akrabalarınızı, dostunuzu, arkadaşınızı, tanıdığınızı olmak üzere herkesi davet eden bu paylaşımı gerek facebook ta, gerek twiittir da , imkanı olan telefon mesajı ile duyurmanız önemle rica olunur.. ' dediler.
Haberi ekleme saati: 10.29-10 Ekim 2014
Haber/Foto: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

İnsanlık Direnecek, Kobani Düşmeyecek..
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KADINCA/Selmi Yılmaz
'Kime ''defacto''?

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon günler de yaşanan eylemler ardından başta sanal ortam da olmak üzere yapılan sohbetlerin de Türk kardeşlerin kardeşliği yine ortaya yaman çıkıyor..
Çünkü sanala ve özel sohbetlere baktığınızda sanki Kürtler, Türkler ve İŞ İT destekçisi olduğu Ardahan Haberi ileri sürülen AKP'nin önünde diz çökmüş, 'bizi kurtar' diye yalvarıyor havası yayılıyor.
Tabi bundan iktidara yakın basın ve medyanın yalan haberleri de etkili olmuyor değil..
Neyse konuya gelelim ve yeniden şu bizim ünlü Türk-Kürt kardeşliğine biraz dem vuralım mı?!.Şimdi asıl konumuza Türk-Kürt Kardaşlığına gelelim..
Ya sizden yardım isteyen kim, ne alaka?..
İstenen sadece İŞ İT'lerine verilen desteğin kesilmesi, Kürtlerin kendilerini savunmasına izin verilmeli..
Ve en önemlisi bu ne İŞ İT sevdasıdır?
Tabi konu Kürt ve onun ölümü olunca her yer size kardaştır demi?..
İşte bundandır Kürt-Türk kardeşliğine Kürtler inanmıyor..
Bu eleştirim vurup, kırıp hak aradıklarını ileri sürenleri desteklemek anlamına gelmesin..
Ama her küçük olayda bazılarının o küçük beyinciklerinin arkasında ki Kürtler karşı olan büyük kini kusmaları bu ülkeye barışı asla getirmeyeceği gibi ayrılığı körüklemekten öteye bir şey getirmez..
Ha unutmadan istenenin ne olduğunu, kimin nerede ne yaptığını, kimin haklı, kimin haksız olduğunu azda olsa anlayabilmek için Akşam Gazetesinde yazan Gülay Göktürk'ün, 'Kime ''Defacto''? başlıklı yazıyı okumanız yeterli olacaktır.. (Bahsi geçen yazı aşağıda sitemizde de yayınlanmıştır)
Tabi yanlı kaba başlıklık manşetlere göz atıp, iki satıra etkinlenmektense, her gazetenin tüm haberini satır arasında ki mesajlar anlayarak okuyup, köşe yazarlarının yorumlarını okuma kültürünüz varsa..


Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Hedef PKK'yi IŞ İT'lerle Savaştırmak..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAKP Hükümetinin de içinde bulunduğu bazı güçlerin desteklediği ve silaha boğduğu ileri sürülen IŞ İT'in Kürtlerin yoğunlukta bulunduğu bölgeyi kan batağı yaptığı şu günlerde, HDP edilen BDP'lilelere anlatmak istediklerimizin hemen hepsinin tek tek gerçekleşmesinin üzüntüsü içindeyim..
Çünkü adına, 'barış süreci' denilen ve bu sürece bağlı Türkiye Partisi olma iddialarının Kürtlerin üzerinde oynanan eski oyunlardan biri olduğunu kaç defa yazıp, dikkat çekmek istemiştik..
Ama çok akıllılara biz cahillerin anlatamadıkları bugün içimiz acıyarak gerçekleşiyor gibi..
Yani bir çok Kürdün IŞ İT lerin Türkiye'de ve diğer ülkeler de sağladığı silahlarla öldürülmesiyle bir kez daha iyi anlaşılıyor.
Şimdi cumhurbaşkanı olan Erdoğan'ın, 'elimizi ateşe sokmadan, sağdan soldan bulduklarımızla yani paralı askerlerle bu işi çözeriz' açıklamasını sanırım başta Türkiyeli Partisi olan HDP'liler, PKK, YPG ve diğer Kürtler anlamışsalar da işin gelip, getirilip, IŞ İT'lere ihale edildiğini daha iyi anlıyoruz..
Ve bugün 23. gününe dayanan ve PKK'nın Suriye kolu olan YPG'nın olağanüstü bir direnişiyle karşılaşan IŞ İT'leri saldırdığı 'Kobani düşerse Türkiye'de ihtilal olur' uyarısının hiçte yabana atılmayacak bir uyarı olduğunu da belirtmekte fayda var.
Çünkü Kürtleri IŞ İT'e boğdurmak isteyenlerin bu bela ile karşılaştıkları an inisiyatifi askerin alacağı anlamına gelen bu uyarının, Mısır'da ki gibi 'halkın oyu ile geldim' diyenlerin yüzüne çarpacağıdır..
İşte bu esnada IŞ IT'lerle kol kola girenlerin asıl hedefinin, Ardahan'ın dağlarının da içinde bulunduğu dağlarda ki PKK'yi o batağa çekmek ve YPG'nın direndiği ve kan gölüne dönen bölgede boğmaktır..
Çünkü en son başbakan yardımcısının 'Aha size IŞ İT'i hazırladık, gidin onunla savaşın' anlamına gelen açıklamasını gözden kaçırmamak gerekir..
Fakir Yılmaz Asıl amaç bu olsa da PKK'nın bu oyuna gelmediği ve Türkiye'de ki alanlarını terk etmediği gibi çatışmasızlık sürecinde daha da güçlenirken elini tetiğe götürmeyip, hala barışa şans tanıdığıdır..
Ama benim yine bir şüphem var ve bu şüphem Gezi de dozerin önüne çıkanlar, Mahir Çayanlar ölürken kurtulup, BDP'yi Türkleştirenlerin, Kürdistan levhası asıp, Kürt kanı üzerinde sattıkları petrole palazlanan Barzaniler nerede olduğudur?..
Yani birileri sanki yine Türkiye'de ki Kürtler başına çorap örüyor gibime geliyor ve bunu da dışarıda İŞ İT'lerle, içeri de BDP'yi Türkleştreceğiz deyip, hedefinden uzaklaştıranla yapıyor gibi..
Bilmem ama hepimizin yuttuğu bu oyunu Suriye ve Irak bataklığına çekilmek istenen PKK yutar mı bilmem..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KURŞUN ATAN DA,
TAŞ ATAN DA SAĞDUYU YA DAVET EDECEK!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTerör örgütü İş İT’in Kobani’ye saldırmasının ardından, Esenyurt’un da aralarında bulunduğu birçok yere sıçrayan olayların ardından, yaşanan gerginliğin sona ermesi için tüm kesimlere seslenecek olan Esenyurt’taki il dernekleri bir araya geldiler.
Yaşanan gerginliğin can ve mal kaybına neden olduğunu, bunun da toplumu ayrıştırdığını belirten dernek başkanları çatısı altında bir araya geldikleri Esenyurt İl Dernekler Birliği üyesi dernek başkanları bugün saat 14.00’de Esenyurt meydanında bir araya gelerek basın açıklaması yapacaklarını belirttiler.
Aralarında Ardahan Kültür Evi Başkanı Efrail Çiftçi’nin de bulunduğu ve Esenyurt’ta bir kafe de toplanan dernek başkanları yaşanan olayların tüm ülkede olduğu gibi Esenyurt’duda gerdiğini ve toplumun karşı karşıya getirdiğini belirttiklerini açıklamalarında tarafları sağduyulu olmaya davet ettiler.
Esenyurt meydanında okuyacakları basın açıklamasının içeriğini de anlatan dernek başkanları çıkan olaylarda kendilerinin de başında oldukları dernek binalarının da zarar gördüklerini belirttikleri açıklamaların da alanlarda eylem yapan gurupların, mahallerini basıp taş ve sopalarla cam baca bırakmadıklarını,arabalarını yaktıklarını dile getirirlerken bazı dernek başkanlarının ise olaylara sadece bir yönde bakmanın istenen barış ortamının getirmeyeceği gibi,başta Kobani’de olmak üzere bir çok yerde canlar mal olduğunun da görmek gerekir.Bazı arkadaşlarımız mahallemiz basıldı derken,biz de o mahaller de demokratik tepkilerini dile getiren insanlara silahlar atıldığını da görmüyor değiliz dediler.
CHP ve Emek partisi Esenyurt ilçe başkanlarının da katıldığı toplantı da söz alan CHP VE Emek ilçe başkanları yaşananların bugünkü iktidarın yanlış politikaları dolayısıyla meydana geldiğini belirttiler.

**Sağduyu mesajı atacaklar..

Gazetecilerin soru sormalarına izin verilmeyen toplantı da Esenyurt’ta bulunan ve il dernekler birliği çatısı altında olan derneklerin başta kendi üyeleri olmak üzere herkese sağduyu çağrısı olan birer mesaj atılmasına da karar kıldılar.
Haberi ekleme saati: 00.43-09 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

twittir'ini çaldıran
ENSAR ÖĞÜT HAC’DA KOALİSYON OLUŞTURDU!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşAralarında Ardahan’ın CHP’li Milletvekilinin de bulunduğu TBMM’sinin hacı Milletvekili adaylarının dönüş yolunda. CHP’li Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ünde aralarında bulunduğu hacı milletvekilleri kutsal topraklardan ayrılmadan önce, topluca hatıra fotoğrafı çektirmeyi de unutmadılar.
AKP’li MHP’li Milletvekilleriyle birlikte Hacca giden ve kutsal görevini tamamlayıp yurda dönmeye hazırlanan Öğüt’ünde aralarında bulunduğu Hacı Milletvekilleri fotoğrafını değerlendiren CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt 11 Milletvekilinin bulunduğu fotoğraf karesine Hac koalisyonu adını verdi. CHP Milletvekili Ensar Öğüt,o fotoğrafın hangi atmosfer içinde çekildiğini ve yarattığı etkiyi anlattı.
Burada parti ayrımı yapmadan Milletvekili arkadaşlarımız arasında tam bir koalisyon birliği var dedi.
Öğüt’’ yaşanan manevi atmosferin bunda katkısı büyük. İster istemez insanlar burada daha şefkatli, sevgi dolu ve hoşgörülü oluyorlar. Sonuçta milyonlarca insan gibi bizde ibadetimizi yerine getirmeye geldik. O yüzden burada bulunduğumuz süreçte aramızda siyaset konuşmadık. Siyaset yerine sevgi,kardeşlik üzerine sohbet etmeyi tercih ettik.Biz her ne kadar Meclis’te kavga etsek de burada birlik ve beraberlik için de ibadetimizi yerine getirdik’’ dedi.

**twittir'ini çaldırdı..

Öte yandan hala hac da olan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'e ait tvittir adresinin çaldığı ortaya çıktı.
Konu hakkında bir açıklama yapan Öğüt şöyle dedi; DUYURU
ensarogut@gmail.com twitter hesabım, saldırıya uğramış ve ele geçirilmiştir.Bu hesap adına benim adıma saçma sapan siyasi açıklamalar, yapılmaktadır. Bunun bilinmesini istiyorum. Bu hesabımız tarafımdan kullanılmamaktadır. Gerekli girişimler başlatılmış olup, gereken yapılacak, kısa sürede doğru hesapla karşınızda olacağım.
ENSAR ÖĞÜT
Haberi ekleme saati: 00.15-09 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

AJANSLAR ARDAHAN'DA Kİ
EYLEMİ GÖRMEZDEN GELDİLER!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**AA, İHA, CİHAN ve DHA Ardahan ve Göle'de yapılan BDP Eylemini görmezden geldi..

Irak ve Suriye'den sonra Kobani'de yaşanan olayların gerdiği ülkede bazı ajanslar yapılan kitsel açıklama ve çağrıları bile görmezden gelirlerken, Ülkü ocakları herkesi sağduyulu davranmaya davet etti.
Tüm yurtta olduğu gibi Ardahan ve Göle'de BDP ile Ardahan Üniversitesi Derneğinin birlikte düzenlediği basın açıklaması ve oturma eylemi Ajansların Ardahan'da ki temsilcilerince görmezden gelindi.
Sağduyulu parti ve toplum liderleri ile güvenlik güçlerinin olgun davranışı dolaysıyla olaysız sona eren her iki basın açıklaması ve oturma eylemini görmezden gelen AA, Cihan, İHA ve DHA görmeyip, bir satır bile yazmazken, basın açıklaması ve oturma eylemi ardından bir açıklama yapan ve toplumu sağduyulu olmaya ve taraftarlarının oyunlara gelinmemesini davet eden Ülkü Ocakları Başkanının bu yönde ki açıklaması aynı ajansların portalların da geniş yer bulması dikkatlerden kaçmadı.
Haberi ekleme saati: 22.29-08 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN’DA GERGİN BEKLEYİŞ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Ardahan ve Göle'de Eylem Var..

İş İT'lerin saldırdığı Kobani'ye destek hattı verilmesi için tüm yurt genelinde başlatılan eylemlerin bir yeisi de Ardahan'da yapıldı.
HDP Ardahan İl Örgütü ve Ardahan Üniversitesi Öğrenci Derneğinin öncülük ettiği eylem Kaes Garajı Bölgesi olarak bilinen alan da gerçekleştirilen oturma eylemi ile başladı.
Ardahan'ın yanı sıra Göle'de de aynı saatlerde yapılan eylemler dolaysıyla jandarma takviyeli polini büyük önlem aldığı dikkat çekerken, Ardahanlı esnafta eylemlere destek amacıyla kepenkleri kapattığı gözlendi.

**GÖLE DE IŞ İT KATLİAMLARI PROTESTO EDİLDİ..

Halkların Demokrat Partisi Göle İlçe Teşkilatı tarafından organize edilen
bazı sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla Göle Hapan Mevkin de
Suriye'nin Kobani bölgesinde İş İT tarafından yapılan katliamlar protesto edildi.
Göle Hakların Demokrat Partisi ilçe parti binası önünde toplanan kalabalık sloganlar eşliğinde Hapan Mevkiiyine kadar yürüdüler.
Burada yapılan basın açıklamasında, Rojava'da da, Kobani'de, Mahmur'da, Şengal'de yapılan insanlık dışı katliamlar protesto edildi.
Pankart açıp ara ara slogan atan katılımcılar basın açıklaması yapan Halkların Demokratik İlçe Parti Başkanı Zahir Demir şöyle dedi.
'Kürt halkına karşı yüz yıllardır yapılan zulümlere yenileri ekleniyor biz bu olumsuzluklara karşı duyarsız kalamayız, Kobani'ye saldıran 20 bin İş İT bar barına 4 bin YPG militanı direniyor.
Sıcak çatışmaların bombaların devam ettiği Kobani bizimdir, bizim kalacak'diye sözlerine devam etti.
Basın açıklaması ardından 5 dakika oturma eylemi sonrasında sloganlar eşliğinde dağılan grup,, 'Rojava'da Kürt halkınındır ve öyle de kalacak.. 'Kanımızın son damlasına kadar mücadelemiz devam edecektir.' sloganları ile eylemlerine olaysız son verdiler. Kurbani Demir

**Vali Basınla Olan Buluşmasını İptal Etti..

Öte yandan yarın gazeteciler ile bir araya geleceği bildirilen Ardahan Valisi Ahmet Deniz yapılan eylemler ve bölgede yaşanan gerginlik dolaysıyla bu toplantısını iptal ettiği de öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 13.54-08 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN’A SERENGETİ!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Turistler Kara yoluyla mı Gelecek Hava alanı Olmayan Ardahan'a..

Havaalanı olmayan Ardahan’a yönelik yeni bir proje ortaya atıldı.
Tanzaya’nın ünlü milli parkı Serengetini’nin bir benzeri de Ardahan’ın da içinde bulunduğu bölgedeki 4 vilayete kurulacak.
Habertürk’ün haberine göre Orman Bakanlığı Erzurum, Kars, Ardahan ve Artvin!i içine alan bir kooridor oluşturmak üzere harekete geçti. Proje bölge de turizmi de canlandıracak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Tanzaya’da bulunan vahşi hayvanlara ev sahipliği yapan Serengeti Milli Parkının bir benzerini Türkiye’de kurmak için harekete geçti.
Bakanlık Türkiye’de ilk yaban hayati koridorunu Erzurum, Kars, Ardahan ve Artvin’in içinde bulunduğu alanda oluşturmayı hedefliyor.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğün’ce ‘Muhafaza Ormanı’ korma statüsü verilen alan da oluşturulacak koridorla, yabani hayvanların rahatça harekat etmesi sağlanacak.
Bu bölgenin üçte ikisinin orman olması nedeniyle bakanlık sadece üçte birlik bir alanı ağaçlandırarak, yaban hayvanlarına yen yaşam alanı kazandıracak.

**Çatışma önlenecek..

Projeyle Erzurum, Kars, Ardahan ve Artvin’i içine alan bölgelerde gerekli ağaçlandırma çalışmaları yapılarak geniş bir koridor oluşturacak. Böylece bölgede küçük orman bloklarına sıkışmış canlıların, özelikle de bozayı, kurt, vaşak, karaca ve geyik gibi hayvanların hareket alanları arttırılacak.
Sarıkamış Ormanları ve Allahuekber Dağları Milli Parkındaki kurt, bozayı ve vaşak gibi yırtıcı türlerin geniş ormanlara ulaşmasına yardımcı olacak projeyle, bölgede yaşanan insan-yırtıcı hayvan çatışması da önlenecek.

**Ziyarete Açık Olacak..

Bölgede kurulacak olan Yabani hayatı koridorunun tamamlanmasının ardından bakanlık, koridorun kapılarını turizmi için açacak. Yabani hayatı koridorunu ve bu alanda yaşayan yırtıcıları yakından görmek, fotoğraflamak isteyenler bölgeyi ziyaret edebilecek.
Haberi ekleme saati: 10.07-08 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Atatürk’ün Heykellerine Saldıranlar
Kürtler mi, Paralel mi?..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKobani’de yaşanan İŞ İT katliamına tepki olarak yurdun bir çok kentinde başlayan eylemlerin giderek şiddetlenmesi ve adeta Atatürk düşmanlığına dönüşmesi dikkat çekerken, dini kullanarak, başta Atatürk’ün heykelleri olmak üzere camileri yerle bir eden bir örgütüne karşı konulan tepkiler sırasında kent merkezlerinde bulunan Atatürk büstlerinin beklenmedik anlarda kırılıp, ateşe verilmesi şüphelere neden olmakta.
Atatürk ile uzaktan yakından ilgili olmayan bir eylem esnasında birilerinin bir anda ortaya çıkıp, eylem yapanları ve karşıt güçleri tahrik etmek istemesi, bunun ardından sanki önceden hazırlanmış gibi aniden Atatürk büst ve heykellerine saldırılması ardından hızla bu fotoğrafları sanal ortamda ülke gündemine sokması oynan yeni bir karanlık oyunu akılara getirmektedir.

**Kürtlerin gölgesinde Atatürk'e Saldıranlar Paralel mi?

‘Öcalan’ın Kobani düşerse İhtilal olur’ açıklamasıyla örtüşen ve başta Askeri kesimi olmak üzere laik kesimi tahrik eden eylemlerin geliştiği şu günler de dini yayma iddiasıyla ortaya çıkan ancak dinle alakası olamayan vahşetlere imza atan bir örgüte karşı yapılan eylemlerde Atatürk’ün heykel ve büstlerine yapılan saldırılar şüphe ile karşılanırken, paralel denilen cemaat ve diğer aşırı dinci grupların Kürtlerin yaptıkları eylemleri gölgeleyerek Atatürk'e ve onun laik sistemine saldırdığı iddiaları dikkat çekiyor.

Ardahan Haberleri **Demirtaş bayrak ve heykel yakanları kınadı..

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobani protestolarıyla ilgili provokasyon uyarısında bulundu. Demirtaş, 'Bayrak ve Atatürk büstünü yakanları kınıyorum. Bunlar batıdan doğuya destek gelmesin diye yapılan provokasyondur" dedi.
Demirtaş şunları söyledi:

**TAMPON BÖLGE DEĞİL, KORİDOR AÇILSIN..
"Hamaset yapma günlerini geçtik. Direnişteki insanlar kardeş miyiz, değil miyiz görmek istiyorlar. Bu topraklar kimsenin babasının petrol kuyusu değil, halkların öz yurdudur. Yapılması gereken tampon bölge değil, koridor açılmasıdır. Kobanê'nin kendini savunabilmesi için yardımın geçebilmesi amacıyla. Bu direnişi zafere götüreceğiz, buna yürekten inanıyorum. Kobanê ne hava saldırısı istiyor, ne de kara harekatı. Sadece bu abluka kalksın ki kendimizi savunabilelim diyorlar. Kobanê'nin düşmesini bekleyenler hayretler içinde. Tankları sadece tansavarlar durdurabilir sanıyorlar. Oysa iradeyle durduruldu.

**AZERBAYCAN OLSAYDI...
Kobani değil Azerbaycan olsaydı, Türk halkı da sınıra yığılsaydı, hükümet oradaki Türkleri gazla copla dağıtır mıydı? İnsanlarımız burayı boşaltmazlar, evlatları orada, IŞİD katliamı ile yüz yüze. Hükümet bu duyguyu anlayamıyor. Bu kararlılık kırılmadığı sürece Kobani düşmeyecek. Halkımız hiçbir yerde geri adım atmadan direnişini sürdürürse ablukanın kırılacağına inanıyoruz."
Haberi ekleme saati: 08.03-07-8 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DAN EN SON HABERLER..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Cemil Kırbayır Kültürevi açılıyor..

12 Eylül darbesinin hemen ardından gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır anısına yapılan Cemil Kırbayır Kültür evi açılıyor.
Kültür evi, Ardahan-Göle'nin Okçu köyünde Cemil Kırbayır'ın kaybedilişinin 34. yıl dönümünde 8 Ekim'de yapılacak anma töreniyle açılacak. Ömer Turan

**TATARLAR ÇILDIR’DA..

Tataristan Devlet Televizyonundan gelen Tatar gazeteciler Çıldır ilçesinde tarihi yerlerin belgeselini çektiler. Aynı zaman da Kazan Devlet Üniversitesinde görev yapan Doç. Dr. Mershide Fatykova, Türkiye'nin doğusunda yaşayan Türkler ve Yaşam Biçimleri konulu belgeselini hazırlamak üzere Çıldır'ın tarihi yerlerinde çekimlerine devam ederken, Ardahan Üniversite'nde Radyo ve Televizyonculuk bölümü için çalışmalarda bulunacağı sinyallerini de vermiş oldu.

Ardahan Haberleri **GÖLE ORMAN FAKÜLTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ Mİ OLUYOR?..

Ardahan üniversitesi rektörlüğünün 2010 yılında aldığı karar doğrultusunda Göle ilçesine alt yapı eksikliğinin giderilmesi halinde Orman Fakültesi açılacağını Göle'de yapmış olduğu bir toplantıda Ardahan Üniversitesi Rektörü Ramazan Korkmaz tarafından halka açıklanmıştı.
Bu doğrultuda Göle Belediyesi eski Başkanı Sabri Muratoğlu, Göle eski kaymakamı Kemal Atasoy ve İstanbul Göle Derneği eski başkanı Bülent Sarıtaç'ın Girişimleriyle Göleli İş adamı Nihat Delibalta tarafından İmzalanan protokolle Orman Fakültesi olarak kullanılmak üzere Göle Orman Fakültesi binası yapıldı .
Bina yapıldıktan sonra özellikle siyasi erkin baskısı sonucu Göle ilçemize açılması düşünülen Orman Fakültesi yerine İlahiyat Fakültesi açılması doğrultusunda Ardahan Üniversitesi Rektörüne baskı yapıldığı ve bunun sonucunda Ardahan Üniversitesi Senatosunun Göle ilçesine İlahiyat fakültesi açılması için karar aldığı ve bu kararı onaylanması için YÖK'e gönderdiği bilgisine ulaşıldı.
Daha önce ilçemizde ki Orman katliamına ve ekilmeden topluca gömülen fidanlarla ilgili yalan yanlış haber yapıyorlar diyerek ormanların yok edilmesine sesiz kalan vekil ve partizanları şimdide Göle'ye açılacak olan Orman Fakültesine engel olarak Göle'ye büyük bir hizmet yapıyor olsalar gerek .
Bu Tutum ve davranış karşısında Göle Halkı ve kamuoyu rahatsız olurken daha önce; Orman Fakültesinin açılması halinde Okulun bulunduğu alanı bir kampüs gibi öğrenci yurdu, lojman, spor salonu ve çevre düzenlemesiyle birlikte yapacağını söyleyen iş adamı Nihat Delibalta'nın ne yapacağını da hep birlikte göreceğiz .Tüm Ardahan ve Göle kamuoyuna duyurulur.

Ardahan Haberleri **Posof Atları Para Edecek..

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mahmudiye Meslek Yüksekokulu bünyesinde gelecek yıldan itibaren hizmet vermeye başlanacak merkezde, Ardahan'ın Posof ilçesinde yetiştirilen yerli ırk "Anadolu Pony'si" atlardan yararlanılacak.
Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Çalışkan, yaptığı açıklamada, Eskişehir'in Mahmudiye ilçesinde 2015'te açılacak Atlı Terapi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin, Türkiye'nin bu alanda dünya standartlarındaki ilk tesisi olacağını söyledi.
Ardahan Valiliği ve Posof Kaymakamlığının daveti üzerine incelemelerde bulundukları ilçede, atçılığın önemli bir yerinin olduğunu gördüklerini anlatan Çalışkan, şöyle konuştu: "Vatandaşlar, atlarına bakıyor. Kışın yılkıya salıyorlar. Atlar son derece sakin ve munis. Bundan dolayı Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansının kalıcı eser bırakma çalışmaları kapsamında desteklenmeye layık görülen ve maliyeti 1,9 milyon lira olan Atlı Terapi ve Rehabilitasyon Merkezimizde yaklaşık 1,40 metre boyundaki Anadolu Pony'lerini kullanmayı düşündük. Posof'tan getireceğimiz uysal, seçilmiş, nitelikli atları rehabilitasyon ve binicilikte kullanacağız. Böylece ilçeye ekonomik fırsat yaşatacağız" dedi.
Çalışkan, terapilerde yararlanacakları atları özel olarak seçeceklerini dile getirdi. Anadolu Pony'lerinin tanıtımını da yapacaklarını aktaran Çalışkan, bu amaç doğrultusunda terapi ve rehabilitasyonun yanında binicilik amaçlı faaliyetlerde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Ardahan Haberleri **Başıboş Köpek 5 Kişiyi Isırdı..

Ardahan merkeze bağlı Atatürk ve Yenimahalle'de kuduz olduğu ileri sürülen bir köpek 5 çocuğa saldırdı.
Yaşanan önemli gelişme hakkında gazetemize ulaşan vatandaşlar, kurban bayramında kent merkezinde kuduz köpeğin çocuklara saldırdığını ve 5 çocuğun Ardahan Devlet Hastanesine kaldırdığını söylediler. Mustafa Sural isimli vatandaş aynı köpeğin diğer mahalle köpeklerine de saldırdığını ifade ederek, Ardahan'da çok ciddi kuduz vakalarının yaşanabileceğini dile getirdi. Çocuğunun bu köpekler tarafından ısırıldığını ifade eden Sural, yetkililerin konuya duyarsız kalmasından yakındı. Yetkilileri aradığını ve ilgilenilmediğini ileri süren Sural, " Kuduz olan bu köpek mahallede diğer köpekleri de ısırmış olabilir. Benim çocuğun dahil 5 çocuk kuduz şüphesiyle hastanede tedavi altında. Çocuklar şeker toplamaya çıkmıştı. Böyle bir olay cerayan etti. Yetkililerin bir an önce harekete geçmesi lazım." ifadelerini kullandı.

Ardahan Haberleri **Ardahan Federasyonu Bayramlaştı..

Merkezi İstanbul Şişli’de bulunan, İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDA-FED) yönetimi 6 Ekim 2014 salı günü saat 14.00 de bayramlaşma için bir araya geldi.
Gazeteci Fakir Yılmaz'ın Başkan Yardımcısı olduğu Ardahan Federasyonun yeni ve eski yöneticilerinin bir araya gelip, başta Irak ve Suriye'de olmak üzer ülkenin sınırlarında yaşananları olmak üzere bir çok konuda görüş, alış verişinde bulundular.
Federasyonun çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi veren federasyon yönetimi toplantılara katılmayan yöneticilerden Mahmut Şenel'in yönetim kurulundan düşürülmesine karar verdi.
İstanbul Esenyurt'ta bulunan ve Esenyurt Belediyesi tarafından Ardahanlılar için yaptırılan kültür evi konusunun da tartışıldığı toplantı da 12 Ekim'de İstanbul'da bir gece yapacak olan Serhat Ardahan Spor'un gecesinde yapılacakları da tartıştı.

Ardahan Haberleri **Ardahan'da Gazeteler Çıkmadı..

Ardahan'da yayınlanan yerel gazeteler bayram tatili boyunca yayınlamadılar.
Bir çoğu günlük olan ve haftanın 6 günü kesintisiz olarak yayınlanan Ardahan ve ilçelerinde ki yerel gazetelerinin intrnet sitelerinin de bayram tatili boyunca gazeteler gibi haber vermedikleri dikkat çekti.

**Bir çoğunun sitesi yok..

Kentte yaşanan olayları yayınlamak iddiasıyla kuran ancak resmi ilan sevdası dışında bir işe yaramayan Ardahan'da ki bir çok yerel gazetenin internet sitesinin olmaması da dikkat çekerken, bu gazetelerin yanında ciddi anlamda gazetecilik yapan gazetelerin ve gazetecilerin haber verme çabası bayram tatili boyunca da sürdü.

**Vali Gazetecilerle Biraraya Gelecek..

Öte yandan Ardahan Valisi Ahmet Deniz yarın Ardahanlı Gazeteciler ile bir araya gelip, son günlerde yaşananlarla ilgili bilgi alış verşin de bulunacağı öğrenildi.
Haberi ekleme saati: 19.46-07 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA BAYRAM KAZASI!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan'ın Göle ilçesinde trafik kazası meydana geldi. Kazada 3 kişi yaralandı.
Kurban Bayramı'nın son gününde akraba ziyaretine giden ve Göle'de Eczacılık yaptığı öğrenilen Özgür Tanış idaresindeki araç, Göle çıkışındaki kavşakta kaldırıma çıkarak takla attı. Kazada sürücü ile annesi Zehra Tanış ve kız kardeşi Kübra Tanış yaralandı. Yaralılar önce Göle Devlet Hastanesi'ne oradan da Ardahan Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Kazayla ilgili inceleme sürüyor.
Haberi ekleme saati: 19.18-07 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Kime “defacto”?
Gülay Göktürk/Akşam Yazarı

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**GÜLAY GÖKTÜRK gokturkgulay@yahoo.com

Ankara’nın Salih Müslim’le yaptığı görüşmenin ana hatları basına yansıdı.
Görüşmede Türkiye taa başından beri ileri sürdüğü şartları bir kere daha tekrarlamış: “Şam Rejimi ile her türlü bağını kes, ÖSO ile birlikte savaş, demokratik özerklikten ve kanton yapısından geri adım at” demiş.
Peki karşılığında ne önermiş?
Doğrudan silah yardımı zaten gündemde değil. Önerdiği şey Batının ya da Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin PYD’ye yardım ulaştırmasının önündeki vetoyu kaldırmak.
Salih Müslim de daha önce kabul etmediği bu şartları çaresiz kabul etmiş. Gelinen bu noktada, yapılan pazarlığın pratik bir önemi kaldı mı, bilmiyorum. Kobani’nin neredeyse tamamen boşaldığı, şehirde kalan birkaç yüz PYD’liyle IŞİD arasında sokak çatışmalarının sürdüğü; PYD’li militanların çaresizlikten intihar bombacısı olmaya yöneldiği haberleri doğruysa, Kobanili Kürtlerin “Hacet kalmadı” noktasına oldukça yakın olduğunu tahmin edebiliriz. Ne var ki, pratikte değilse bile, tarihi olarak kolay unutulmayacak, çok atıf yapılacak bir pazarlık bu... Ve doğrusu, Türkiye açısından hiç de gururla hatırlanacak bir pazarlık değil. Kuşatılmış, zorda kalmış, katliam tehlikesiyle karşı karşıya olan bir halka kendi politikalarınızı dayatmanız ahlaki olmadığı için...
Değerler üzerinden politika yapan bir hükümetin, işgale karşı topraklarını savunmaya çalışan bir halka yapacağı yardım koşulsuz olmalıydı.

“PYD yanlış tercih yapmasaydı...”
Şu anda basında PYD’nin Suriye politikasında ne kadar yanlış tercihler yaptığı ve başına ne geldiyse bu yanlış tercihleri yüzünden geldiği bolca yazılıp çiziliyor.
Neydi PYD’nin politikasının özü?
Suriye’de iç savaşın başlamasıyla birlikte, Esad’la çatışmayarak ve ÖSO’ya da katılmayarak üçüncü bir yol tutturmaya çalışması; Esad’ın Kürtlerin muhalefef saflarına geçmemesi için gösterdiği toleranstan yararlanarak yıllardır kimliksiz yaşadığı öz yurdunda kendi özerk bölgesini oluşturmaya çalışması... Suriyeli Kürtlerin, iç savaşın yarattığı koşullarda karşılarına çıkan tarihi bir fırsatı değerlendirmeye çalışmaları, özlemleri olan özerkliğe kavuşmak istemeleri, suçlanacak, “fırsatçılık” diye aşağılanacak bir şey değildi. Tarihte nice devlet, nice federatif yapı böyle altüst oluşlar sırasında ortaya çıkmış, savaşlar nice rejim değişikliğine neden olmuştur.
Unuttunuz mu, bir zamanlar Iraklı Kürtler de Irak’ın işgalini kendileri için fırsata dönüştürüp federe devletlerini kurmuşlardı.
Ayrıca, şimdilerde hiç sözü edilmeyen bir başka noktayı da hatırlatmakta fayda var. ÖSO’nun oluşum sürecinde PYD muhalefet güçleriyle görüşmedi değil; görüştü. Ama bu görüşmelerde muhalefet, geleceğin Suriye’sinde Kürtlerin talep ettikleri haklar ve statüleri konusunda hiçbir güvence vermedi. Peki ne yapmalıydı Kürtler?
Savaş bittiğinde yine ülkenin paryaları olarak yaşamayı kabul edip Esad’a karşı savaşmalı mıydı? Bu politika kimin için ”doğru” olurdu?

Ya Türkiye’nin yanlışları?
PYD’nin yanlışlarından bu kadar çok bahseden hükümetin biraz da dönüp Suriye Kürdistanı siyasetinde kendi yaptığı yanlışlara bakması iyi olurdu doğrusu... 2012 yılında Suriye’nin Kürt bölgesinde özerk bölge oluşumunun hız kazanmasıyla birlikte Türkiye’nin tepkisinin “sınırımızda böyle bir emrivakiye izin vermeyiz” olduğunu ve o zamandan bu zamana, Suriye Kürdistan’ına bir tehdit olarak gören anlayışın değişmediğini unutmayalım.
Oysa Türkiye daha baştan Irak’ta yaptığı hatayı burada yapmasaydı Suriye Kürdistan’ını bir tehdit olarak değil fırsat olarak algılasaydı; bu oluşumu “çözüm süreciyle büyüme” perspektifiyle okusaydı; Suriyeli Kürtlere karşı dostça bir tutum takınsaydı, (bu dostluk yeni oluşumu etkileme ve eleştirme imkanını da beraberinde getirecekti) bugün durum çok farklı olabilirdi. Hatta o koşullarda Rojawa’nın Türkiye’nin himayesinde oluşan ÖSO’ya katılması da mümkün olabilirdi; ÖSO’nun Suriye’nin geleceğinde Kürtlerin hakları ve konumu meselesine bakışı da farklı olabilirdi. Her neyse... Herkes hata yaptı ve bugünlere geldik.
Bugün geldiğimiz noktada, Suriyeli Kürtlerin güçler dengesini iyi hesap edemediklerini, yanlış politika izlediklerini söyleyebilirsiniz. Ama davalarının haklılığını inkar edemez, kendi topraklarında özgür yaşama taleplerini reddedemezsiniz. Ne yazık ki, Ankara’nın yaptığı budur.
“Defacto yapılanmalar kabul edilemez. Suriye’nin geleceğini halkı belirlemelidir” sözlerinin başka ne anlamı olabilir ki...

İyi Bayramlar Ardahan
Yazar Fakir


Ardahan'da Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin


Facebook'ta Paylaş
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?

YAZIYORSAM SEBEBİ VAR
Bugün Bayram, Yarın Savaş..

Fakir Yılmaz Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşHitleri anlatan Kavgam adlı kitabı okuyanların dün çıkan Irak ve Suriye teskerelerinin neye lazım olduğunu daha bilir ve daha iyi anlar..
Fakir Yılmaz Çünkü o kitapta bir liderin iktidarını perçinlemek için halkını, başında bulunduğu devleti nasıl savaşa soktuğunu anlamakta zorluk çekmezler..
Evet, bayrama gireceğimiz bu aziz cuma günü akşamı alınan kararla askerin sınır dışına ya da başka askerlerin ülkeye gelmesine veya Bakanlar Kurulunun ‘Gerekiyor’ diyerek başka ülkenin içişlerine karışıp, karşı devlete savaş ilan edebilir.
Yani bugün bayram ise yarın savaş olabilr.
Hepimiz, herkes yeni bir sürece hazır olsun..
Öcalan’ın, Ortadoğu’nun JİTEM’i olarak tabir ettiği IŞİD itlerine karşı Kürtlerin verdiği mücadale ne kadar dayanır bilinmez ama kayıp edenin sadece Kürtler olmayacağını da başta iktidar olmak üzere herkes iyi biliyor..
Çünkü Ortadoğu’yu kana bulayanların hedefinin sadece Kobani olmadığını ve petrolün bulunduğu tüm alanı olduğunu herkes iyi biliyor..
Ve en önemlisi bunu yaparken o bölgede yaşayan halkları da karşı karşıya getirip, ülkemin Güneydoğusunun da için de bulunduğu alanı karıştırmak, bölmek, parçalamak ve yenir, yutulur hala getirmek olduğunu da göreceğiz..
0.535.418 32 58-fakiryilmaz323@hotmail.com


KADINCA/Selmi Yılmaz
İyi Bayramlar Diyebilmek..

Ardahan Haberi Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşYoğun bir tempo için de ard arda çekip giden günleri takip etmekten, yakalamaktan zorlandığımız cennet bir dünyayı cehenneme çevirdiğimiz şu günlerde merhaba dediğimiz bayrama nasıl iyi bayramlar diyeceğimizi bile şaşırmış haldeyiz..
Kobane’nin düşmek üzere ele aldığımız saatler de hiç bir şey olmamış gibi gidip kurbanlarımızı okşarken ve gülümserken Ortadoğu’da yaşanan insanlık vahşetini duymayan gözler ile haberlerde gö ucu ile takip ederken, nasıl iyi bayramlar diyeceğimizi şaşırmış durumdayız..
Hükumetin çıkardığı teskereler ile sözüm ona ülke sınırlarına gelmesi muhtemel saldırılara karşın tedbir aldığını belirtirken, sınırın ötesinde ard arda patlayan silahların her birinin insanım diyenlerin yüreğine düşüp, kapanmayacak yaralar açarken insanım diyenler nasıl olupta iyi bayramlar diyebilir ki..
Bilmem ama insanlığın sıkıştığı, IŞİD itlerinin cehennem çukurunda değil, ülkemin de içinde olduğu güçlerden aldığı ileri sürülen güç ile Türkmen, Kürt, Arap demeksizin insanları, insanlığı boğazlıyor, kurşunluyor, yakıyor ve yıkıyor..
Bayram öncesi yaşananların bayramdan sonra da devam edeceği şimdiden belli olan bu vahşetin ülkemin iç barışını da yaralayacağı ve yeniden göz yaşlarına neden olacağı şüphesi vede korkusuyla iyi bayramlar insanlık, iyi bayramlar insansızlık mı desek?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

BURASI KOBANİ DEĞİL, ESENYURT!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Yarın da Ardahan'da da Eylem Var..

IŞİT'in Kobani'ye saldırısı, AK Parti iktidarının yaşananlara duyarsız kalışı İstanbul'un bir çok kentinde protesto edilmeye devam ediliyor.
Başta Esenyurt'ta olmak üzere bir çok semtte devam eden olaylar sonucu iş yerlerinin yanı sıra evler ve araçlar büyük hasar gördü.
Dün geceden başlayan ve bugün öğlen saatlerinde yeniden alevlenen olaylar ardında eylemciler önlerine gelen her şeyi yakıp, yıktı.

**Yarın Ardahan'da da Eylem Var..

Öte yanda yarında Ardahan'da geniş çaplı bir eylem düzenleneceği ve başta Kobani'de olmak üzere Irak ve Suriye'de yaşananların protesto edileceği alınan bilgiler arasın da oldu.

**GÖLE'DE İŞİD'İ PROTESTO EDECEK ..

Halkların Demokratik Partisi Göle İlçe Örgütü tarafından düzenlenen protesto yarın Hapan Mevkinde saat 11:00 gerçekleştirilecek .Konuyla ilgili halkı bilgilendirmek açısından el ilanları dağıtıldı.Dağıtılan bildiride :
GÖLELİ HALKLARA, HALKIZMIZA!
İNSANLIĞIN BAŞ DÜŞMANI, İSLAMİYETİN YÜZ KARASI, ÇAĞDIŞI , BARBAR, İŞGALCİ,GANİMETÇİ KATLİAMCI ,TAŞERON ÇETE ÖRGÜTÜ IŞİD ROJAVADA, KOBANİDE, MAHMURDA, ŞENGALDE İNSANLIĞI KATLETMEKTE ,KÜRDÜSTANİ HALKLARI KATLİAMLA TEHDİT ETMEYE DEVAM ETMEKTEDİR.
TÜM HALKIMIZI BU VAHŞİ İNSANLIK DIŞI
KATLİAMA,İŞGALE KARŞI DURMAYA ,
KINAMAYA,LANETLEMEYE DAVET EDİYORUZ…
YER –TARİH: YARIN(ÇARŞAMBA) HAPAN
MEVKİİ SAAT 11:00
HDP (HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ)
GÖLE İLÇE ÖRGÜTÜ
Haberi ekleme saati: 18.31-07 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Orhan Gökdemir: Kürtlere Silah Verilmelidir!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşGeçtiğimiz genel seçimlerde AK Parti'den Ardahan Milletvekili adayı olan ve az bir oy ile milletvekilliğini kaçıran Ardahanlı İşadamı Orhan Gökdemir IŞİT'in saldırdığı Kobani'de bulunan Kürtlere silah verilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Gökdemir'in kendi facebook sayfasında ele aldığı ve güzel insanı duygularla ele alıp, Kürt güçlerine silah verilmesi gerektiğine dikkat çektiği yorumu şöyle;

**Türkler ile Kürtler bin yıldır kardeştir...
Bin yıldır din-i mübini yeryüzüne tebliğ etmek için omuz omuza mücadele vermektedir.En son Çanakkale ve Kıbrıs bunun yakın ve herkesin bildiği örneklerdir. Ermenilerle Azerilerin savaşın da gönüllü olarak Azerilere yardım için cepheye giden tanıdığım Kürtler var. Bunlar kardeşlik hukukunun vicdani gerekleriydi.
Şimdi kardeşlerden birinin evine ateş düşmüş. Yani Kürtler KOBANİ de yurtlarından edildiler. Orda kalanlarda katlediliyor.Yurtlarını evlerini barklarını savunan bir avuç Kobanili savaşçı yok edilmek üzere.
Demem o ki kardeş kardeşe zor günde lazımdır.Evet Allah razı olsun Hükümetimiz kardeşlerine kapılarını açtı.Ancak savaşa doğrudan girmeden Türkiye,Kürt kardeşlerinin Kobani deki akrabaları olan ve yurtlarını savunan hunharca katledilmek üzere olan insanlara acil bir şekilde Ağır silah yardımı yapması gerekir.
Aksi takdirde kobani düşerse insanlar kardeşlik söylemlerinde şüpheye düser. Ayrıca kardeşlerin kavgasından medet uman ve bölücü saplantıya kapılmış zavallılara malzeme verilmiş olur. Son sözüm Kobani de ki kardeşlerimizin evine ateş düşmüş.
Hayde Türkiyem kardeşlerimize silah ve gıda göndererek ateşi söndürelim, gerçek kardeşliği birkez daha dünyaya ilan edelim.
Haberi ekleme saati: 01.22-07 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Kurban'ın Diğer Yüzü Perişanlık!

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMedya ve Basının, 'Kaçan tosun, yola fırlayan boğ, köpekle kavga eden koç' başlıkları ile magazine haberlerle görmek istemediği kurbanlıkların yarısından çoğu elde kaldı.
Başta Ardahan'dan olmak üzere doğudan İstanbul, Bursa, Ankara ve İzmir gibi illere getirilen bir çok büyük baş ve küçükbaş kurbanlığın ya elde kaldığı yada elde kalmaması için fiyatının yarı altında satıldığı görüldü.
Kurban bayramının 3. günün de bile müşteri bekleyen kurban yetiştiricilerinin diğer bir sorunu da yer bulamama, belediye, kasap, çoban, bekçi, kamyon ve buna benzer kişile ile kurumlara ödedikleri büyük paralar.

**Rize'de de dönüş oldu..

Yıl boyu büyük zorluklarla yetiştirdikleri kurbanlıkları satma umuduyla geldikleri metropollerde zor günler yaşayan ve yarısından çoğuyla memleketlerine dönmek zorunda kalan kurban yetiştiricileri İstanbul, Bursa ve İzmir'de olduğu gibi Rize başta olmak üzere doğudan Rize'ye götürülen kurbanlıkların büyük bölümünün de satılmadan geri götürüldüğüne dikkat çekerlerken basın ve medyanın bu yaşanan gerçekleri görmektense Irak ve Suriye'de yaşananlar gölgesinde kalan sorunlarını, 'Kaçan tosun, yola fırlayan boğ, köpekle kavga eden koç' magazine yaparak gündeme getirmekten başka bir şey yapmadığından yakındıkları görüldü.

**3. Günde müşteri beklediler..

İstanbul'un varoş semtlerinde buldukları boş alanlarda günlerdir müşteri beklediklerini belirten ve satamadıkları kurbanlıklarıyla baş başa kaldıkları görülen kurban yetiştiricileri bayramın 3. günün bile müşteri bekledikleri görülürken ellerinde kalan kurbanları yarı fiyatına satmalarına karşı müşteri bulamadıkları dikkat çekerken, başta kasaplar olmak üzere lokanta sahiplerinin pusuya yattığı ve klan kurbanları yok pahasına ellerinde aldıkları dikkat çekti.
Haberi ekleme saati: 12.54-06 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ORHAN ATALAY TÜRKÇE-KÜRTÇE
TÜRKÜ SÖYLEDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşSon olarak Filipinlere orada Ardahan'a giden AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay katıldığı bir tv programında türkü söyledi.
CNN Türk'te yayınlanan 'Bir Başka Bayram Sohbeti' adlı programa katılan Atalay Ardahan ile alakalı bir sohbetin olmadığı program da MHP'li Reşat Doğru, CHP'li Faik Tunay ve BDP'li Altan Tan Milletvekillerinin katıldığı programda sunucunun istemini kırmayarak, şiir okuyup, Türkçe ve Kürtçe birer türkü söylediler.

**Sunucuya Ardahan Balı Hediye Etti..

Programın sonunda Ardahan Balını sunucuya hediye eden Atalay Ardahan Bal Festivalinin reklamını da yaparak, programa katılan diğer milletvekili arkadaşlarında birer kalem hediye etti.
Haberi ekleme saati: 00.34-06 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
Yazarlarımızı okuyor musunuz?

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHANLI YÖNETTİ,
ARDAHANLI SEYREDİP, KUTLADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTürkiye 1. Futbol Ligini yöneten hakem kadrosu arasında bulunan Ardahanlı hakem bu hafta İstanbul'da oynan Sancaktepe Belediye Spor-Erzican Refiye Spor maçını yönetti.
Ardahanlı İşadamı, Sancaktepe Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı Turgay Akpınar, Karslı Sancaktepe Belediye Meclis Üyeleri, İşadamları ve Sancktepe Belediye Başkanı ile bir çok Ardahanlının da izlediği maç Sancaktepe Belediye Spor'un, konuk takım Erzincan Refahiye Spor'u 3-0 yenmesiyle buldu.
Orta hakemliğini Ardahanlı hakem S. Doğu Yılmaz'ın yaptığı ve soğuk bir hava eşiliğinde oynan maçın ardından yapılan değerlendirmede bir Ardahanlının böyle güzel sportif etkinliklerde üst kategori de bulunmasının gurur verici bir durum olduğunu belirten Ardahanlı İşadamı ve siyasetçi Sancaktepe Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı Turgay Akpınar Ardahan'ın adını güzel alanlara taşıyanlara teşekkür ediyorum dedi.
Haberi ekleme saati: 23.55-05 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KASIAD'I KİM YÖNETİYOR?!.

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Yoksa kapatıldı mı?..

Büyük iddialarla kurulan ve ilk yıllarda ortaya koyduğu performansıyla göz dolduran ve başta İstanbul'da kiler olmak üzere Kars, Ardahan, Iğdırlı İş adamları bir çatı altında toplayacağını ileri sürülen Kars, Ardahan ve Iğdırlı Sanayici ve İş Adamları-Derneği son bir yıldır iyiden iyiye sessizliğe büründü.
Kısa adı KAISİAD olan Kars-Ardahan-Iğdır Sanayiciler ve İşadamlar Derneği'nin son durumundan da haber alınamazken, bu derneğin başkanlığından istifa eden Sürreya Cinik'in yerine şu ana kadar hala kimsenin getirilmemesi bu derneğin kapatılacağı yönünde ki iddiaları gündeme getirdi.

**Kongreye de gitmiyor..

Aralarında Ardahanlı, Iğdırlı, Karslı bir çok tanınmış iş adamının bulunduğu KAISİAD'dan haber alınmazken, başkanı olmayan bu derneğin bir an önce olağanüstü seçime gitmesi gerektiğine dikkat çekerken, derneği kongreye kimin götüreceği ise bilinmiyor.

**Cemal Avcı Başkanlığa Getirilmeli..

Bölge iş adamlarını ve sanayicileri bir çatı altında toplama iddiasıyla kurulan ama bir çok dernek gibi bunu başaramayıp, başkanı istifa ettikten sonra adeta unutulan KASİAD'ın ne zaman kongre yapacağı bilinmezken, bu kurumun başına, Ardahan ve Kars kamuoyunun yakından tanıdığı Iğdırlı İş adamlarından Cemal Avcı'nın getirilmesi haline derneğin eski hareketli günlerini yeniden yakalayabileceği de belirtilmektedir.
Haberi ekleme saati: 22.08.28-05 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KASIAD YÖNETİCİSİ
GÖLELİ İŞADAMI
HAKAN ÇAPAN'DAN BAYRAM MESAJI

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan’da Süt ve Süt ürünleri alanında yaptığı yatırımları ile bölgemizin önde gelen yatırımcılarından olan Kaşkar Süt ürünleri fabrikasının sahibi işadamı Hakan ÇAPAN herkesin bayramını kutladı.
Hakan ÇAPAN’ın mesajı şöyle:

Anasız kalmış öksüzlere,
Babasız kalmış yetimlere,
Evladını kaybetmiş yanık yüreklere,
Gökten yağan bombalara karşı hayat mücadelesi veren sinelere,
Namusları payimal edilmiş Ana'lara Bacı'lara,
Evlerini terk edip, muhacir olmak zorunda kalmış insanlara,
Yıllardır hakkıyla bayram edemeyen Gazzelilere, Iraklılara, Suriyelilere,
Fakirlikle boğuşan Afrikalılara ve dünyanın her tarafındaki tüm mazlum ve mağdurlara,
Şimdilerde bağırları yanan Kobani'li kardeşlerime,
Çektikleri acıları kimseye duyuramayan sessiz ve çaresizlere,
Haksızlığa uğrayıp zindanlarda yatan yiğitlere,
Tek sermayeleri hayatları olup, onu da Cenab-ı Hakkın rızasını gözeterek insanlığın ıslahı için harcayan gönül erlerine,
Yurdundan yuvasından ayrı kalmış canlara,
Hastalara, dertlilere, muhtaçlara, kimsesizlere, sıkıntıda olanlara,
Sevip de sevdiklerine kavuşamayan ve hasretlik çekenlere...
Rabbim bari bundan böyle gerçek bayramlar yaşatması dileğimle,
İYİ BAYRAMLAR./HAKAN ÇAPAN
Haberi ekleme saati: 09-13-05 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HAC'A GİDEN CHP'Li
TEK MİLLETVEKİLİ ENSAR ÖĞÜT..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş** ÖĞÜT: TÜM ARDAHANLILARA DUA EDECEĞİM..

Hac vazifesini yerine getirmek için kutsal topraklar da bulunan CHP Ardahan Milletvekili ile telefonda görüşen Gazeteci Fakit Yılmaz aracılığıyla tüm hemşehrilerine selam ileten Öğüt, 'bu Mübareke Kurban Bayramı günün de, kutsal topraklarda tüm Ardahanlılara dua edeceğim.' dedi.

**Habertürk'e konuştu..

Bu yıl CHP’den hacca giden tek milletvekili olan Ensar Öğüt, HABERTÜRK’e konuştu: “CHP’den sadece ben olunca AK Partili milletvekilleri beni adeta el üstünde tutuyorlar. Üzerime titriyorlar”
HER yıl olduğu gibi bu yıl da onlarca milletvekili hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gitti. Bu yıl CHP’den sadece Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt kutsal topraklara giden isim oldu. Öğüt’e eşi Kıymet Öğüt ile kız kardeşi Aysel Karabağ da eşlik etti.
Bayramın ilk gününü Mekke’de karşılayan ve bayram namazını kutsal topraklarda kılan Öğüt, Gazeteci Fakir Yılmaz'ın da muhabirliğini yaptığı HABERTÜRK’ün sorularını yanıtladı ve izlenimlerini aktardı.

**Ne zaman karar aldınız hacca gitmek için?
Müslüman olan herkesin ömründe bir kez hac vazifesini yerine getirmesi gerekiyor. Eşimle uzun yıllardır planlıyorduk. Ancak bu yıl bize nasip oldu. Gelmeden önce Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettim, hac farzını yerine getirmek istediğimi söyledim. Çok sevindi. “Ben de daha önce umreye gitmiştim, mutlaka gitmelisin” sözleriyle beni teşvik etti. Ben şu anda burada bulunuyorsam genel başkanımızın bu teşvikinin büyük katkısı var.

**Kutsal mekânlarda bulunmak nasıl bir duygu?
Tarif etmesi imkânsız. Çünkü her Müslaman’ın gönlünde buraya gelip, ibadet edip, kendi görevini yerine getirmek yatıyor. Eşim ve kız kardeşimle geldim. Önce Medine’de 4 gün kaldık. Sevgili Peygamber’imizin kabrinde namaz kıldık. Orada çok farklı duygular yaşadım. Buradaki bütün kutsal mekânlarda partimizin iktidar, Sayın Kılıçdaroğlu’nun da “Başbakan” olması için dua ettim.

**Duygulandınız mı?
Burada insanın duygulanmaması elde değil. Bütün dünya kopmuş gelmiş. Ben de ailemle, tavafımızı yapıyoruz, ibadetimizi yerine getiriyoruz, namazımızı kılıyoruz. Çok güzel bir duygu. Bu duyguyu Allah herkese nasip etsin. Allah’ın evine (Kâbe) gelip dua etmesi insanı çok rahatlatıyor. Ruhen rahatlık da insana mutluluk veriyor.

**CHP’den orada sadece sizin bulunmanız nasıl bir etki uyandırdı?
Burada CHP’li milletvekili olarak sadece ben bulunuyorum ama AK Parti’den birçok milletvekili, eski bakanlar, bürokratlar var. CHP’den sadece ben olunca AK Partili milletvekilleri beni adeta el üstünde tutuyorlar. Üzerime titriyorlar. Büyük bir hürmet gösteriyorlar. “Ensar Bey, aman size bir şey olmasın, sen bizim için çok önemlisin, sana iyi bakalım” diyorlar. Bu da beni mutlu etti tabi ki.

**İnsanların yaklaşımı nasıl?
Türkiye’den gelenler şaşkınlar. Tanıştığım insanlar, hangi parti milletvekili olduğumu sorduklarında “CHP” yanıtını verince şaşırıyorlar. “Allah, Allah” deyip şaşkınlıklarını gizlemiyorlar. “Niye şaşırdınız?” deyince, “CHP’den buraya gelenler mi oluyor?” sorusuyla karşılaştım.

**‘CHP BURAYA 20-30 VEKİLLE GELMELİ’
CHP olarak oralara daha mı kalabalık gitmelisiniz?
Kesinlikle. Buraya keşke 20 hatta 30 CHP’li milletvekili gelseydik. Böyle olsa hem Türkiye kamuoyundaki algısı hem de buradaki algısı farklı olurdu. Döndükten sonra tabii ki buradaki izlenimlerimi sayın genel başkanıma arz edeceğim. Önümüzdeki yıllarda CHP’nin daha kalabalık buralara gelmesi için teşvik etmesini isteyeceğim.
Haberi ekleme saati: 19.23-04 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

HOÇVANLI İŞADAMI
ARDAHANLILARIN BAYRAMINI KUTLADI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşTEKİN: SOYKIRIM ve KAN’IN OLMADIĞI BİR BAYRAM DİLİYORUM..

Ardahanlı İşadamlarından Taner Tekin yayınladığı mesajla Ardahanlıların bayramını kutladı.
Başta sportif etkinlikler olmak üzere Ardahanlı STK'lara yakınlığı ile tanınan Ardahan merkeze bağlı Otbiçen (Kımılı) köylü İşadamı Taner Tekin yayınladığı bayram mesajında,
“Soykırım ve Kanın olmadığı, Ortadoğulu halklar üzerinde dolaşan soykırımların yaşanmayacağı, barış ve huzurun hakim olduğu bir dünya diliyor, hemşehrilerimin, tüm Müslümanların mubarek Kurban Bayramını kutluyorum” dedi.
TANER TEKİN-METREKÜP İNŞAAT
Haberi ekleme saati: 19.11-04 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA BAYRAM..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**Namazı karanlıkta kıldılar..

Tüm yurtta olduğu gibi Ardahan'da da huzurla kutlanan Kurban Bayramı Bayram Namazı ardından kurbanların kesimi ile başladı.
Vatandaşların yanı sıra İl'de görev yapan bürokratların bir araya gelip bayramlaştığı Ardahan'da Merkez camisine bayram namazı için gidenlerin kesilen elektrikler dolaysıyla zor anlar yaşadığı öğrenilirken, bugüne kadar toplanan paralarla neden hala bir jeneratör alınmadığı merak edildi.
Ardahan Valisi, Ardahan Belediye Başkanının ev sahipliği yaptığı öğretme evinde ki bayramlaşma töreninde bir araya gelen bürokratlar bazı ev ziyaretlerinde de bulundular.
Ardahan Valiliği tarafından, Kurban Bayramı dolayısıyla bayramlaşma töreni düzenlendi.
Törene Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın, Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Vali Yardımcıları Deniz Pişkin, Muharrem Coşgun, Emniyet Müdürü Selami Hüner, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Ardahan Öğretmen Evi’nde yapılan tören de Vali Ahmet Deniz, protokol ve vatandaşlarla bayramlaştı. Burada ki törenin ardından Vali Deniz, Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezine giderek, merkezden faydalanan vatandaşların bayramını kutladı.
Ev ziyaretlerinde bulunan Vali Deniz, karşılaştığı çocuklarla da sohbet ederek, bayramlarını kutladı.
Haberi ekleme saati: 19.04-04 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KÜLTÜR EVİ BAŞKANLIĞINA
EFRAİL ÇİFTÇİ GETİRİLDİ..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMerkezi İstanbul'da bulunan İstanbul Ardahan Derneği (Ardahan Kültür Evi) Başkanlığına bir dönem AK Parti İstanbul Esenyurt Belediyesin de Belediye Meclis Üyeliği yapan Göleli İşadamı Efrail Çiftçi getirildi.

***Hedef Kültür Evi Binasını Almak..

Tuncer Dağ'ın istifasıyla boşalan Ardahan Kültür Evi Başkanlığına yönetim kurulu tarafından getirilen Çiftçi ilk açıklamasını Gazeteci Fakir Yılmaz'a yaptı.
Dağ'ın istifa etmesine gerek yoktu. Ama konjektör bu yönde gelişti' diyen ve arkadaşlarının kendisine yüklediği bu ağır görevi yapmak ve en önemlisi 7 yıldır Ardahanlılara verilmeyen Esenyurt'ta ki Kültür Evi'ni Ardahanlılara kazandırmak için elinden geleni yapacağını belirten Efrail Çiftçi, 'ilk hedefim kültür evini Ardahanlılara kazandırmaktır' dedi.
Haberi ekleme saati: 20.34-03 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

DERİLERİ KAÇIRAN KAÇIRANA!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşKurban Bayramı nedeniyle kesilen onlarca hayvanın derileri başta partilerce olmak üzere bir çok kurum tarafından toplandı.
AK Parti iktidarının deri toplama işini 'İsteyen isteyene verir' diyerek serbest bıraktığı deri toplama işi bu bayramda da adeta kaçıran kaçırana döndü.
Bayram namazının hemen ardından ard arda kesilen kurbanların derilerini toplamak için ev ev dolaşan parti, cemaat, futbol takımlarının yanı sıra Türk Hava Kurumu yetkilileri adeta yarışa girdikleri dikkat çekti.
Haberi ekleme saati: 20.26-03 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN FEDERASYONLARININ
KURBAN BAYRAMI MESAJI

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşMerkezleri İstanbul ve Ardahan'da bulunan ve Ardahan Derneklerini bir çatı altında toplamaya çalışan Ardahan Federasyonu ve Serhat Ardahan Federasyonun Kuran Bayramı dolysıyla yayınladıkları mesajlar şöyle;

Değerli dostlar,
İnsanlığın acı içinde kıvrandığı, vahşetlerin devam ettiği,savaşların acımasızca sürdüğü, çocuk ve bebeklerin katledildiği, insanların birbirini sattığı, açlık ve sefaletin kol gezdiği, zulmün hüküm sürdüğü, emekçilerin emeklerinin karşılığını alamadığı, işçilerin iş güvenliklerinin olmadığı, halkların biri birine düşman edildiği, vahşi kapitalizmin acımasızca güçsüzleri yuttuğu bir günümüz dünyasında yukarıda saydıklarımın tamamının yok olduğu bir bayram geçirmeniz dileğimle; bayramınızı kutluyor, en içten sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Yaşar GELER Arda-Fed Genel Başkanı - Burak Taştan Ser-Ar-Fed
Haberi ekleme saati: 10.42-03 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN VALİSİ
AHMET DENİZ’İN KURBAN BAYRAMI MESAJI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşPaylaşmanın ve yakınlaşmanın en güzel sebeplerinden olan, ülkemizin birlik ve beraberliğine katkı sağlayan, insanlık duygularımızı derinleştiren milli ve manevi değerlerimizden olan Kurban Bayramına erişmenin mutluluğu ve sevincini yaşamaktayız.
Manevi kültürümüzün temel taşlarından olan bayramlarımız vesilesiyle, birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi ve saygı bağlarımız kuvvetlenmekte, milletçe kendimize, çevremize ve yakınlarımıza karşı sorumluluklarımız hatırlanmaktadır.
Geleceğe ümitle bakan, mutlu ve huzurlu bir Ardahan için devlet olarak çalışmalarımız devam ederken, Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşlarımızın bayramı huzur içerisinde geçirmelerini sağlamak için her türlü tedbirin alındığını belirtmek istiyorum.
Bu vesileyle ilimiz de ve gurbette yaşayan Ardahanlı hemşehrilerimizin, ilimizde görev yapan amir, memur ve işçi arkadaşlarımın, gece gündüz demeden güvenliğimiz için çalışan kolluk birimlerimiz ve ailelerinin Kurban Bayramını en samimi duygularımla kutluyor, huzurlu ve mutlu bayramlar geçirmenizi temenni ediyorum.
Ahmet DENİZ/Vali

**2. Gün Resmi Bayramlaşma Olacak..
Kurban Bayramı nedeniyle tatile giren resmi kurum amirleri bayramın 2. günü bir araya gelip, bayramlaşacak.
Ardahan Valiliğinin bayram töreni ile ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle;
Ardahan Valiliği tarafından, Kurban Bayramı’nın 1’nci günü (04.10.2014), Ardahan Öğretmen Evi’nde bayramlaşma töreni düzenlenecektir.
Bayramlaşma törenine bütün vatandaşlarımız davetlidir.
Yer : Öğretmen Evi (Kaptanpaşa Mahallesi)
Saat : 15:00-16:00
Haberi ekleme saati: 10.37-03 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KÖKSOY'DAN BAYRAM MESAJI..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşArdahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Kurban bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Köksoy mesajında; “Sevgili Ardahanlılar Bir Kurban Bayramını daha idrak ediyoruz. Bayramlar toplum olarak birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirdiğimiz; kırgınlıkların giderildiği, insani hasletlerin arttığı, sevgi ve saygının pekiştiği önemli günlerdir.
İnsanı Allah’a yaklaştıran kurban ibadetini gerçekleştirdiğimiz bu bayramın, insanların da kaynaşmasına, vesile olmasını temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, Mübarek Kurban Bayramının yurt içinde ve yurt dışında bulunan bütün hemşehrilerimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kurban Bayramınızı kutluyorum. Bu güzel Bayramın milletimize, İslam Alemine ve bütün insanlığa huzur, barış ve saadetler getirmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum.
Hepinizi sevgi saygı muhabbetle selamlıyorum"
Faruk KÖKSOY Ardahan Belediye Başkanı
Haberi ekleme saati: 10.34-03 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Bölgenin sorunlarına dikkat çeken Ensar Öğüt
“YANLIŞLAR YÜZÜNDEN HALKIM BAYRAMI BURUK YAŞIYOR”

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşCHP Ardahan Milletvekili ve Parti Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Ensar Öğüt, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, hem bölge hem de ülke sorunlarına değinerek, dileklerde bulundu.
Vekil Ensar Öğüt yaptığı açıklamada, milletvekili olduğu bölgenin hayvancılıkla geçimini sağladığına dikkat çekerek, bayram öncesinde gerek ithal hayvan gerekse ithal et konusunda başlattıkları mücadelenin aynen devam edeceğini vurguladı.

**BÖLGEM SORUNLAR YUMAĞI, İNSANLARIMA HAKSIZLIK YAPILIYOR..
Öğüt açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Mübarek Kurban Bayramını yaşarken, benim bölgemin ağız tadında bayram yaşamına engel olan sorunlar aynen devam ediyor. Halkım Havaalanı istiyor ama hala adım atılmadı. Halkım köy yollarının yapılmasını istiyor ama yol sorunu olan köylerimiz var. Birçok köyümüzde su sorunu yaşanıyor. Bölgeme yatırımlar yapılmadığından işsizlik sorunlarımız var. Doğalgaz benim bölgemden geçiyor ama yeterince yararlanamıyoruz. Belediyelerimiz gelirleri olmadığından hizmet üretemiyor. Mücadelemize rağmen, hala bölgemiz hizmet bakımından ikinci sınıf muamelesi görüyor. Tüm bunlara karşın göç devam ediyor. Bu yüzden bayramı buruk yaşadığımızı söyle bilirim” dedi.

**SAVAŞ NARALARI ALTINDA MUTLU BAYRAM OLMAZ..
Ülkemizde eğitim, işsizlik, demokratik haklar, hukuk ve yolsuzluklar konusunda büyük sorunlar yaşandığını da vurgu yapan Öğüt, ülke açısından da büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi. Vekil Öğüt, “Dünya ateş küpü gibi. Her tarafta insanlığı yok eden savaş naraları atılıyor. Ortadoğu zaten kan gölü. Özellikle IŞID’ın dinimizi de kullanarak bölgede yaptığı katliamlar insanlık adına utan verici. Ülkemiz de herkes kaygılı. Irak ve Suriye’den gelen insanlar açısından bir dram yaşanıyor. Ortadoğu’da bir savaşın içine çekilmek isteniyoruz. Sorunlar yumağı içinde bir bayram kutluyoruz. Bu bakımdan da ülkemin insanları da mutlu bir bayram yaşayamıyor”dedi.
DİLEĞİM, MÜCADELEMDİR
Öğüt açıklamasını şöyle tamamladı: “Sorunlardan arınmış, demokrasi, hukuk, özgürlük adına sıkıntıları aşmış, işsizliğine çözüm bulmuş, her bölgesine adil ve eşit yatırımlar yapılmış, her bireyinin kendini mutlu hissedebildiği, barış ve huzurun hakim olduğu bir ülke ve ortamın yaratılması dileğimle, bölgemin insanları ve tüm ülkemin Kurban bayramını kutlarım”
Haberi ekleme saati: 10.14-03 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

KAYIP DİLLER
ARDAHAN'DA ARANACAK!..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş**KÜNİB BAŞKANI REKTÖR KORKMAZ: KÜNİB İNSANLIĞA KARŞI BİR SAYGI DURUŞUNDA BULUNUYOR..

Tüm insanlığı yakından ilgilendiren "I. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller Konferansı" öncesi, Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz tarafından organizasyonla ilgili önemli değerlendirmeler yapıldı. KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, Ardahan'da yapılacak tarihi organizasyonun KÜNİB'in "insanlığa karşı bir saygı duruşu ve çok önemli bir hizmeti" olacağını açıkladı.

**"İnsanlığa Karşı Bir Saygı Duruşu Olacak."
KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, KÜNİB'in, Türk Dil Kurumu ve Harvard Üniversitesi'nin paydaşlığı ve Ardahan Üniversitesi, Smithsonian National Museum of Natural History - Asian Cultural History Program (and) Recovering Voices, Foundation For Endangered Languages, Living Tongues - İnstitute for Endangered Langues, Türk-Kırgız Manas Üniversitesi, United Nations Educational and Cultural Organization ve UNESCO Milli Komitesi'nin katkılarıyla, 13 - 16 Ekim 2014 tarihleri arasında Ardahan'da düzenleyeceği konferans öncesi önemli açıklamalar yaptı. Ardahan'da düzenlenecek uluslararası organizasyonun Kafkasya coğrafyasının ruhunu yansıtan bir nitelikte olduğunu kaydeden KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, "Dünyada şu anda 7000 dil, şive ve lehçe konuşulmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda 2100 yılına kadar 7000 dil, şive ve lehçenin %80'inin kaybolma tehlikesi altında olduğu söylenmektedir. Bu çok önemli bir kayıptır. Zira her dil Tanrı'nın ayeti gibidir ve kutsaldır. Dolayısıyla bizim dillere ve kültürlere karşı daha duyarlı ve saygılı olmamız, bu insanlık değerlerini ve ülküsünü korumamız gerekiyor. Bu nedenle proje, Kafkasya Üniversiteler Birliği'nin insanlığa karşı bir saygı duruşu olacak." diyerek, 13 - 16 Ekim 2014 tarihleri arasında Ardahan'da yapılacak konferansın anlam ve önemini aktardı.
Haberi ekleme saati: 10.09-03 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com


Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

ARDAHAN'DA 2 BİN KEÇİ VAR..

Ardahan Haberleri Facebook'ta PaylaşTwittirda PaylaşEge Bölgesi’nde koyun sayısı en yüksek il Manisa, en düşük il ise Muğla oldu. Manisa’da 807 bin 303, Muğla’da 143 bin 804 baş koyun bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurum Manisa Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Ege Bölgesi illeri arasında keçi sayısı en yüksek olan il Muğla olurken keçi sayısı en düşük il Uşak. Muğla’da 253 bin 282 baş keçi bulunurken Uşak’ta 47 bin 552 baş keçi bulunuyor. Manisa 807 bin 303 baş ile koyun sayısında Türkiye’de 8. ve Ege Bölgesi'nde ilk, 237 bin 838 baş ile keçi sayısında Türkiye’de 12. ve Ege Bölgesi'nde ikinci sırada yer alıyor.
Türkiye’de mayıs sonu itibariyle toplam küçükbaş hayvan sayısı 42 milyon 372 bin 432 baş olup toplam hayvan sayısı (büyükbaş, küçükbaş ve diğer) içerisindeki payı yüzde 73,5. Küçükbaş hayvanların türlerine göre dağılımı incelendiğinde koyun (merinos ve yerli) 32 milyon 186 bin 210 baş ile küçükbaş hayvan sayısının yüzde 76’sını oluştururken keçi (kıl keçisi ve tiftik keçisi), 10 milyon 186 bin 222 baş ile küçükbaş hayvan sayısının yüzde 24’ünü oluşturuyor.
2014 Mayıs sonu itibariyle Türkiye’de koyun sayısı en yüksek ilk beş il sırasıyla Van (2 milyon 293 bin 721 baş), Konya (2 milyon 78 bin 383 baş), Ağrı (1 milyon 552 bin 40 baş), Şanlıurfa (1 milyon 504 bin 974 baş) ve Iğdır (1 milyon 47 bin 617 baş) olurken koyun sayısı en düşük beş il Bartın (3 bin 491 baş), Rize (7 bin 125 baş), Düzce (13 bin 741 baş), Zonguldak (18 bin 402 baş) ve Yalova (18 bin 759 baş) oldu.
Keçi sayısı en yüksek ilk beş il sırasıyla Mersin (830 bin 56 baş), Antalya (604 bin 852 baş), Adana (384 bin 423 baş), Siirt (377 bin 589 baş) ve Mardin (373 bin 347 baş) olurken en düşük beş il Bartın (bin 184 baş), Düzce (bin 770 baş), Ardahan (2 bin 68 baş), Karabük (2 bin 872 baş) ve Gümüşhane (3 bin 607 baş) oldu.

**'Okumuş koyunlar' alıcılarını bekliyor..

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yetiştirilen 60 koyundan 35'i Kurban Bayramı için satılırken, 25'i de alıcılarını bekliyor.
Kars ve Ardahan yöresinde görülen ve "Tuj" cinsi olarak bilinen koyunlar, yazın üniversitenin meralarında, kışın da özel ahırlarda besleniyor.
Üniversitede yetiştirilen 60 kurbanlık, daha çok üniversitede eğitim veren öğretim üyeleri, memur ve personel tarafından satın alınıyor. KAÜ Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği veteriner hekimi Hüseyin Gürbüz, yaptığı açıklamada, çiftlikte bulunan hayvanları tamamen organik olarak beslediklerini söyledi.
Hayvanların yazın meralarda, kışın da kendi biçtikleri otlarla beslediğini ifade eden Gürbüz, "Meramız çok büyük. Hayvanların yiyeceklerini tamamen kendimiz üretiyoruz. Burada beslediğimiz ve Kurban Bayramı için satışa sunduğumuz koyunların cinsi Kars ve Ardahan yöresinde 'Tuj' koyunu olarak geçiyor" dedi.
Gürbüz, koyunların doğduktan sonra annelerinin sütüyle beslendiğini ve koyunları daha sonra meraya saldıklarına değinerek, şunları kaydetti:
"Koyunlarımızı, Kurban Bayramı için personelimize ya da gelen vatandaşlarımıza satıyoruz. Şu an toplamda 60 tane kurbanlık var. Bunları isteyenlere satıyoruz. 60 tanesinden 35'ini sattık. Diğerleri de alıcılarını bekliyor. Müracaat olursa onları da satacağız. Özellikle hocalarımız ya da üniversitede çalışan memur ve personelimiz talep ediyorlar. Dışarıdan gelen olursa satarız. Fiyatlarımız genelde dışarıyla aynı. 3-5 değişiyor tabii. Üniversitede kurbanlık satılmasını beğeniyorlar. Her şeyimiz doğal. Üniversitede hayvan olduğunu görünce şaşıranlar da oluyor."
Çiftlik müdürü ve hocaların kurbanlık fiyatını belirlemek için hayvan pazarına gittiğini dile getiren Gürbüz, "Piyasa araştırması yapılıyor. Daha sonra buradaki yönetim kuruluna geliyorlar. Yönetimde ortak karar alınıyor ve bize fiyat söyleniyor. Bizde hayvanları tartıyoruz. Kilosu 10,5 liradan tartıyoruz ve satış yapıyoruz. Hayvanlar genelde 40-50 kilogram arasında değişiyor. 400-500 lira civarında satıyoruz" diye konuştu.
Haberi ekleme saati: 09.59-03 Ekim 2014
Haber/Fotolar: wwwarsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Yazarlarımızı okuyor musunuz?
Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin
**SİZİN DE BURADA BİR REKLAMINIZ OLABİLİR..

**HAYIRLI BAYRAMLAR..
Kuzey Doğu Anadolu Gazetesi
Son Vilayet Gazetesi
Çıldır Gazetesi
Hanak/Damal Gazetesi
www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com
www.golegozem.com
www.cildrgazetesi.net

**İyi Bayramlar..
Sayfa 20 - 213 << < 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 > >>
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan