Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 28
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 5 Gün Önce
abdullahank 143 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 233 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 238 Gün Gelmedi
atlantis 259 Gün Gelmedi
baris dursun 259 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 268 Gün Gelmedi
adacala 269 Gün Gelmedi
admin 271 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 271 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Bal Ardahan’da ..
Yazar Fakir - Ağustos 10 2007 - 03:54:26
Bal Ardahan’da Devlet nerede?/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli SELAM
Türkiye'de tarım ve hayvancılık, Bal, sebze ve meyvecilik ana gelir kaynağımızdır. Dünyada önemi artan tarım, doğal besin kaynaklarını artırma zarureti herkese, her şeye rağmen Ardahan'ın balını, arısını tüm dünyaya yaymayı hedefleyebilirsek, Ardahan Kafkasya'nın başkenti olmaya aday hale getirecektir. Ama bir gün dünyanın herhangi bir ülkesinde, her hangi bir vatandaş, alışveriş yaptığı yere girdiğinde şöyle bir soru soracak:; "Sizde Ardahan balı var mı" diye. İşte bu Ardahanların sevinç kaynağı olacaktır
Bal konusunda Devlet Ardahan'a duyarsız davranıyor. Kafkas Arı ırkını gen bölgesi ilan ediyor; ama yatırım yaparken Ardahan’ı verdiği teşvik yardım ve yatırımın dışında tutuyor. İnsanın aklına şu soru geliyor; "Bal Ardahan'da devlet nerede!.."
"2004 yılında Türkiye'de bal üretimini ve kalitesini artırmak için bir proje geliştiriyor ve proje uygulanması için Türkiye'yi kapsam içine alıyor. Fakat ne acıdır ki, Devlet Ardahan Kafkas Arı ırkı Gen Bölgesi olarak ilan ettiği Ardahan’ı bu projeye dahil edilmiyor. Bu kadar büyük bir yanılgı ve çelişki olabilir mi?
Geçen yıl Uğur Dündar'ın yönettiği Arena Programında yapılan Bal yarışmasında Türkiye'den gelen 60'a yakın bal birincilik için yarışıyor. Ardahan balı Dünyanın gözü önünde birinci oluyor. Türkiye'nin yüzünü Uluslar arası düzeyde ak edecek Ardahan Balının üretimi için devlet ve yetkililer katkı sunmayı bırakın köstek oluyor.
İhraç edilen kalitesiz sahte ballar geri gönderiliyor Bu yüzden Türkiye Dünya karşısında imajı zedeleniyor. Balın Anavatanı Ardahan’da bal üretimi yapılıp Dünya karşısında imaj tazelemeye gitmiyor.
Geçen yıl "Valilikler Türkiye'de 50 den fazla ihale yaparak 70.000 bin adet arı kovanını bal üreticilerine dağıttılar.
Daha önce de aynı yöntemle ihale yapılmak kaydıyla 770.000 arı kovanı dağıtılmış Bu güne kadar gelir gider konusunda her hangi bir bilgi olmadığı gibi iki ihalede verilen 770.000 kovanın geri dönüşümü olmamış.
Yaptığım araştırmada eğitim görmeden, işi bilmeyenlere dağıtılan arıların %85 i 6 ay içinde ölmüş ve kovanların nerede olduğu ve şu anda ne işe yaradığı bilinmiyor. Devlet bu projeden ötürü 120 trilyon para ödemiş tek kuruş alamamış. Yani Devlet yanlış bölgelere ve eğitimsiz insanlara dağıttığı 770.00 bin kovandan 120 triyon zarar etmiştir.
Köylüye Dağıtılan arıların kalitesi kontrol edilemedi, genellikle sağlıksız koloniler köylülere verildi... Büyük umutlarla başlatılan proje hiçbir yarar sağlamadığı gibi, ülke arıcılığına da zarar vermiştir.
Geçen yıl Türkiye'de arıcılığı geliştirmek için aynı proje üçüncü kez uygulanmak üzere raftan indirince. Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez feryat etti: "benim bölgeme böyle akıldan yoksun projelerin uygulanmasını istemiyorum" dedi
Bu gibi davranışlar sadece Ardahan'a değil, kaliteli balada zarar veriyorlar.
Devlet 3 yıl önce Kafkas Arı ırkını koruma altına almak ve geliştirmek için devletin kabul ve tescil ettiği Kafkas Arı ırkının gen bölgesi olarak Artvin ve Ardahan bölgesini yasayla koruma altına alıyor. Ama yatırım yok, üreticiyi eğitmek yok. AB hibe kredilerini Ardahan'a yönlendirip üreticiye destek ve moral verilmiyor.

İki siyasetçi gönderiyor, baraj yapacağız, havaalanı yapacağız, köprü, yol yapacağız. 84 yıl Ardahan Halkı böyle oyalannıyor. Sürekli geri kalan Ardahan ve bölgesi zorunlu göç etmek zorunda kalıyor.
Bu gerçeği devlet kabul etmeli. Herkesi göreve davet ediyorum . Ardahanlılar yetkililer, bürokratlar, siyasiler, eğer bu ülkede arı ve bal üretimini desteklemek adına proje yapılıyor da Ardahan proje dışında bırakılıyorsa, o zaman yalnız Ardahan değil, arıya da, bala da, memlekete de zarar vermiş olursunuz. Balın anavatanın Ardahan olduğunu sadece bizler değil dünya söylüyor.
Ardahan'ın yükselen değeri Ardahan balıdır. Ardahanlı hemşerilerim bilmeli ki dünyada birçok gıda maddesin de yükselen değerler vardır. İşte besin maddeleri içinde yükselen tek değer baldır. Bana göre Bal altındır. Ama bunu birilerinin görmesi ve birilerinin ilgilenmesi gerek. Tembel ve pasif olacağımıza, sorunlarımızı gördüğümüz her yetkiliye ve her sorumluya sormayı ilke edinmedikçe, ne balımı ne sütümüzü için Pazar bulamayız
Devleti bu işe bulaştırmayı beceremezsek, kendi imkânlarımızla Ardahan balcılığını istenilen ve hak ettiği yere taşıyamayız. En azından kısa vadede ürettiğimiz 70.000 ton bal ile dünya dördüncüsü oluyoruz. Dünya pazarı bala o kadar açık ki, sadece Avrupa'nın yıllık tüketimi 250.000 ton. Ülkemizin yıllık ihracat ortalaması 15.000 bin tondur.
2003 yılında Türk balına sahte rapor verilmesi sebebi ile ihracat 5.000 ton düşmüştür. Yukarıdaki rakamlardan, aşağı yukarı bir tahmin yaparsak, dünya ölçeğinin belli bir kısmını karşılayacak bir potansiyelimiz var. Bu da şu demektir; Dünyada her ülke bizim kadar şanslı değil. Diğer büyük bir çoğunluğu istese de bal üretemez. Bu bakımdan önümüzün ne kadar açık olduğu bellidir.
Anadolu'dan Edirne'ye kadar Kafkas ırkı ana arı üretip gönderebilmek için hazırlıklarımızı başlatmalıyız. Ardahan'daki arıcılık faaliyetlerimizi belli projeler üzerinde yürütmeliyiz.
Bölgemizde yok denecek kadar tarım ilacı kullanılmış, doğa tamamen bakirdir. Ne hava kirliliği, ne tarımsal ilaç kirliliği vardır. Çayırlar, meralar yemyeşil. Yüzlerce çeşit çiçek ve bitki örtüsü, temiz akarsuları ile bir arı ve bal cennetidir. Ürünümüz Ardahan ismi ile simgelenmiş, kalitesini Türkiye'ye ve dünyaya ispat etmiştir.
Üretiminizin sertifikaya bağlandığında en kıymetli mal ve gelir kaynağımız Ardahan balı olacaktır.

Mustafa Küpeli/mustafakupeli36@gmail.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan