Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 40
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 4 Gün Önce
abdullahank 135 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 225 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 229 Gün Gelmedi
atlantis 250 Gün Gelmedi
baris dursun 251 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 260 Gün Gelmedi
adacala 260 Gün Gelmedi
admin 262 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 263 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
EDEBİYAT DÜNYASI
Yazar Fakir - Aralık 01 2007 - 19:44:28
EDEBİYAT DÜNYASI

ŞAİR VE YAZARLAR NİÇİN BİRLİK OLMALI?
Şair ve yazarların birlik olması gerektiğinin ehemmiyetini hep dile getirdim. Bu çağrımız elbette ünlü yazar ve şairlere değil. İsim yapanların ihtiyaçları da yok zaten. Bizim çağrımız yeni şair ve yazarlaradır şüphesiz. Yenilerin, sesini duyurması için, birlikte hareket etmeleri gerekir. Yoksa tek başlarına başarılı olmaları imkansızdır. Bir noktada tıkanır ve nefesleri tükenir. Tek başlarına kitap çıkaranların akıbetini biliyoruz. Tanıtım ve dağıtım yapamadıkları için, kitapları ellerinde kalıyor. Kitapta yayınevi adresi olmadığı için, okur kitap bile alamıyor.
Yeni şair ve yazarların yapacaklarından bazılarını sıralayalım. Bir yayınevi, dergi ve dernek etrafında birleşip, aktif olabilirler. İnternet sitelerinde birbirlerine destek olabilirler. Antoloji kitaplarında buluşup, tanıtımlarını yapabilirler. Özel sitelerinde başka dostlarına ve yayınevine yer verebilirler. Birlikte imza günleri ve şiir dinletileri düzenleyebilirler. Kırıcı olmayan edebi tartışmalar yapabilirler. Şair ve yazar dostlarının kitaplarının tanıtım ve dağıtımında yardımcı olabilirler. Her şeyi yayınevine bırakmak da doğru değil, şair ve yazarın da destek olması lazım.
Özellikle kibir, hasetlik ve bencillik yapmamaları gerekir. Şair ve yazarı bitiren en büyük handikap; büyüklük taslamak, hasetlik, kıskançlık ve bencilliktir. Yayınevi, dergi, dernek, yazar ve şair dostları hakkında dedikodu yapıp, onlara iftiralar atıyorsa, o şair ve yazar; kendi kuyusunu kazıyor demektir. Birlikten bahsedince, hemen “şair ve yazarlar, kendi dünyasında yalnız yaşar” gibi manasız sözler ediliyor. O zaman işte “ Böyle düşünen şair ve yazarlar, yalnız yaşadığı gibi doğmadan yalnız ölürler”. Hatta “ Fikirler ve dünyalar farklıdır” gibi tezler öne sürüyorlar. Fikirde ve dünya görüşünde birlik olunsun demiyoruz ki. Edebi faaliyetlerde ve meslek dayanışmasında birlikte hareket edelim. Peyami Safa, Necip Fazıl ve Nazım Hikmet gibi yazar ve şairler, edebi tartışmaları ile seslerini duyurdular.
Pazar günleri Anayurt Gazetesindeki Edebiyat Dünyası köşesini okumayıp, kitabı tanıtılınca benden gazete isteyen şair ve yazarlarla nereye varılabilir bilemiyorum? Kitabı tanıtılınca gazeteyi arayıp, ” Şu gazete bayisine 100 gazete gönderin” deyip, gazeteyi dostlarınıza verebilirsiniz. Veya “Benim kitabım tanıtılıyor” diye diğer illerde yaşayan dostlarınıza duyurabilirsiniz. Bence çok güzel bir tanıtım olur. Hatta kitabın ikinci baskılarında bu yazıya yer verilebilir. Bu örnek, başka gazetelerdeki yazılar içinde geçerli. Yerel gazetelerde sesinizi duyurun. Tanıtıma önem verin. Şarkıcılar ve türkücüler, tanıtıma önem verdiklerinden ünlü oluyor. Meslek birliği yapıyorlar. Bazı şair dostlar, şairliği meslekten bile saymıyor ki, meslek birliği yapsınlar. Hele bir de bağlı olduğu yayınevi aleyhinde konuşanlar var ya onları hiç anlamıyorum. Kendisinin, bir yayınevi ile çalışmasını kıskananların sözlerine inanlar da var maalesef. Kendi bindiği dalı kesmek diye buna derler işte. Elbette yayınevinin hataları ve gecikmesi olabilir. “Kol kırılır yen içinde kalır” diye atalar boşa dememişler. Tabi ilk kitabı ile birlikte havalara girenler de var. Edebiyat, uzun soluklu bir yarış. Birlik içinde olanlar, ayakta kalır. www.antolji.com sitesindeki form bölümdeki aynı başlıklı yazıyı bir okuyun, bana hak vereceksiniz.

ANKARA EDEBİYAT DERGİSİ
Payda Yayıncılık adına Gülendam Gültekin tarafından Ankara Edebiyat adıyla bir dergi çıkarıldığını bu sayfada duyurmuştum. Şimdi elimde 1.Sayısı var. İstanbul’da yayınlanan edebiyat dergilerine tepki olarak doğmuş. Ankara’daki bir grup şair ve yazar da “Biz de en iyisini yaparız” diye yola çıkmışlar. Başarılar diliyorum ama benim Ankaralı şair ve yazarların sahip çıkacağına pek inancım yok. Sebebini kendimden örnek vererek ispatlayamaya çalışayım. Bilindiği gibi Gündüz Yayınevinin Ankara’da üç şubesi var. Ankaralı şair ve yazarlar, bizi “Kızılay’da şube açalım” diye teşvik ettiler. Şimdi ise, bizi teşvik edenler gelmiyorlar bile. Gündüz yayınevinin değerini bilmeyen Ankaralı şair ve yazarlar, dergiye sahip çıkacaklarını sanmıyorum. İnşallah yanılırım. Tel: 0535 3764191

EDEBİYAT DÜNYASINDAN KISA HABERLER
Gündüz Yayınları arasında yeni çıkan kitaplar: Yusuf Dağ(Bir Tarih Hazinesi- Mardin –Renkli resimlerle tanıtım), Musa Demirci (Kardeş Kanı – Roman) ve Mehmet Çoban (Otokritik-Dini Deneme).
Anayurt Gazetesi ve Gündüz Yayınevi tarafından verilen edebiyat ödüllerinin üçüncüsünü açıklamıştık. Ödül verilenler www.gunduzkitabevi.com.tr sitesinde yayınlanmaktadır. Anayurt Gazetesi – Gündüz Yayınları 3. Edebiyat Ödül töreni, Ankara Yenimahalle Belediyesi salonunda verilecektir. Ödül töreni, ilerde duyuracağımız bir tarihte Başkent TV tarafından canlı yayınlanacaktır. Ödül alanlar, ödüllerini en güzel biçimde sergiliyor ve kitap kapaklarına bile yazıyorlar.
Resimli Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi 3 cilt olarak yayınlanacaktır. Yeni şair ve yazarların müracaat etmesi gerekiyor. Yabancı, eski ve yeni 5.000 şair ve yazar, bu ansiklopedide buluşuyor. Gündüz yayınevi, yeni şair ve yazarların hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Ayrıca antoloji kitaplarına da şairler katılabilir. Şair ve yazarlar, tanınmak istiyorlarsa, bu fırsatları kaçırmamak için www.gunduzkitabevi.com.tr sitesine girmesi yeterli. Ayrıca yayınevi aracılığı ile kitap çıkarmak isteyenler de sitedeki sözleşmeleri mutlaka okumalı.

KİTAP DÜNYASI
1. Talat Ülker’in Gümüşhaneli Ozan Hışır Osman’ın hayatı - sanatı ve şiirleri kitabı Gümüşhane Belediyesi katkılarıyla çıktı. 96 sayfalık kitap, Gündüz Yayınları içinde yayınlandı. Talat Ülker hocamıza bu büyük araştırması için teşekkür ediyoruz. Asıl adı Osman Nebioğlu olan Hışır Osman, edebiyat dünyasına kazandırıldı. Bu kitapla Hışır Osman Gümüşhane sınırlarını aşıp, Türkiye’de tanındı. Belediye Başkanımız Mustafa Canlı, bu büyük katkı ile birlikte kitaba da sunuş yazısı yazdı. TRT Ankara radyosu THM sanatçısı Nurullah Akçayır’ın tanıtım yazısı da kitaba renk katmış. Tel: 0505 5450229. Bir Kıta alalım:
Hışır Osman yanar bitmez
Ocak içte baca tütmez
Kahpe felek sanki yetmez
Bir de vurur yar başına.
2. Tokat Erbaalı öğretmen şair Durmuş Yığman’ın 2.Şiir kitabı Sevda Pınarı Gündüz Yayınları içinde yeni çıktı. 144 sayfalık şiir kitabı içinde adı gibi sevda pınarı çağlıyor. Sevda şiirleri yanında şairin acı ve tatlı duyguları da yer almış. Hayat Yolunda şiir kitabından sonra şiirin zirvesine tırmandı. Tokatlı hemşerilerinin sahip çıkması ile edebiyat dünyasında haklı yerini alacaktır. Tel 0537 2679064. Sevda Pınarı şiirinden bir kıtayı birlikte okuyalım:
Ferhat, dağı delmiş, getirmiş suyu
Kerem, Aslı için açmıştır kuyu
Tükenmez içseniz siz ömür boyu
Durmadan akıyor sevda pınarı.
3. Ankara Balalı şair İsmet Öztürk’ün İki Damla Gözyaşı şiir kitabı Gündüz Yayınları içinde 64 sayfa olarak yayınlandı. Bala İlçe Milli Eğitim Şefi olarak çalışan İsmet Öztürk, Bala’da imza günü ve şiir dinletisi yapacaktı. Kendisinden haber bekliyoruz. Kızılay şubesi editörü Aysel Al, şiir dinletinsin hazırlıklarını yaptı bile. Duygu ve düşüncelerini nefis bir biçimde ifade eden İsmet Öztürk’ten yeni eserler bekliyoruz. Onda bu güç var. Önemli olan tanıtımına biraz daha önem vermesi. Tel: 0536 9370445. Sözü şaire verelim:
Bugün günlerin en güzelini yaşadım,
İnan seninle olunca.
Bir an kalbim duracak sandım,
İnan Seninle olunca.
4. Kütahyalı gazeteci, yazar ve şair Aladdin Uygun’un İlk Randevu şiir kitabı ilk eseri. Diğer şiir kitabını önce tanıtmıştık. Kütahya’da büyük hizmetler veren Aladdin Uygun’un kitapları Yeni Kütahya Gazetesi yayını olarak 29 sayfa olarak yayınlanmış. Bence Aladdin Uygun gibi usta gazetecilerin artık kendi şehirleri dışına taşınması gerekiyor. Çünkü bu büyük ustalar, büyük yayınevleri ile çalışmadıkları müddetçe yerel gazete sayfalarında unutulup gidiyorlar. Buna da çok üzülüyorum. Gerçekten böyle silinip giden çok usta gazeteci ve şairler var. İllerde çekirdekten yetişip, edebiyatın çilesini çeken ustaların kendi kabuğunu kırması gerekiyor. Tanınmayı en çok bu işin çilesini çekenler hak ediyor. Tel: 2162303. Cep tel: 0542 5941651. Şairin Sen Çekil şiirinin ilk mısralarını sizinle paylaşayım: Haklıydın be/ Orhan Veli Ağabey/ Haklıydın be Çingene kızı/ Yaş Otuz beş yolun yarısı/ Oysa bu yürek/ Ne otuz beş yaşta.
5. Gündüz Yayınlarından pazar günleri tanıtılacak kitaplar: Yusuf Dağ (Bir Tarih Hazinesi- Mardin –Renkli resimlerle tanıtım), Musa Demirci (Kardeş Kanı – Roman), Mehmet Çoban (Otokritik-Dini deneme), Süheyla Güleç (Büyük Boyama), Mehdi Doğan Sayan (İpotekli Şiirlerin Şairi – şiir), Güler Birsözü ( Bir Sözüm Var – şiir), Tevfik Şahin (Haykırış – Şiir), Mehmet Akbulut ( Kuşunu Arayan Kafes – Deneme), İsmail Tunç’un 2.Şiir kitabı ( İncitme Anadoluyu), Ali Gündüz’ün hazırladığı Türk Şairleri Şiir Antolojisi 4.Cilt, Cengiz Öyke (Bahar Çiçeği-şiir), Cengiz Özel (Sükuta Öfke-şiir), Ekrem Yalbuz (Türkçenin Nakışı- Cinas), Zülfikar Yapar Kaleli’nin (Akıl Yanıyor- Kitapsız Şiirler) 2 şiir kitabı, İsmail Cabir (Yine Aklımda Sen Varsın – şiir ), Güven Adıgüzel (Hiç – şiir), Sevim Aslanalp (Son Mevsimde Gönlümün Sev Zamanı – şiir), Murat Özgöl (Barış – şiir) ve Talat Ülker (Bir Avuç Düş – şiir - Gümüşhane Belediyesi katkılarıyla) kitapları. Şair ve yazarlar, Gündüz Yayınevinde buluşuyor. Bilindiği gibi Gündüz Yayınlarını gunduzkitabevi@gmail.com ‘dan isteyebilirsiniz. Kitap çıkarmak isteyen şair ve yazarlar, www.gunduzkitabevi.com.tr sitesini ziyaret edebilir. Gündüz Yayınevi 3.Yılında 296.Kitabını çıkardı. 20 Kitap baskıda bulunmaktadır. Gündüz Yayınevine danışmadan kitap çıkarmayınız.
6. Tanıtım için bekleyen diğer kitaplar: Selim Ergin ( Gidemedim Senden Öteye- şiir), İsa Tekin (Dicle’ye Atılan Karanfilim Ben – şiir), Mustafa Yüceer ( Esra Geceleri – şiir) ve Ahmet Kaşıkçı (Anafartalar Kartalı - roman) kitapları.
HAFTANIN ŞAİRİ: SUZAN BATMANKAYA
Anayurt gazetesi ve www.antoloji.com ‘daki Dünya Şairler Birliği grubu tarafından haftanın şairi seçildi.
EVRENİN ORTA YERİ
Boğuluyorum
Çarpışıyorum kendi gerçekliğimin
Silik yasasıyla

Sunuverdim tabularımı
Yıkıver gitsin
Alıver gitsin üstüme yapışanları

Sonra
Ya sonra, kalanları
Geride kalanları,
Yabancılaşan,
Paçavra tortuları.
Koynuma aldığım, beslediğim korkuları,
Kime satıcam...?

Not: Şiirin bir kısmı alınmıştır.
Suzan BATMANKAYA- İzmir
KİTAPLARDA BÜYÜK UCUZLUK
Boyama kitapları, ÖSS ve kitap sergisi : 50 Krş
LGS-OKS, ansiklopedi ve kitap sergisi 1 YTL.
BİZE DANIŞMADAN KİTAP ÇIKARMAYINIZ.
296 kitap yayınladık. Şair ve yazar ansiklopedisine katılın. (3 cilt- 5000 şair-yazar)
Ali GÜNDÜZ, pazar günleri Edebiyat Dünyası köşesi ile Anayurt Gazetesinde...
GÜNDÜZ KİTABEVİ – SAHAF- YAYINEVİ
Anayurt Gazetesi Temsilciliği
- Demet 7.Sokak no: 7/ b Y.MAH /ANK. 0312 346 54 57
- Cebeci : Çifteler Sk 7/A Doğumevi yanı Hamamönü/Ank. 0312 363 09 94 - GSM 0532 692 79 01
- 3.Şubemiz: Zafer Çarşısı yanı Adil Han Kitapçılar Çarşısı No: 41 Kızılay/Ankara 0312 432 14 89
Web : www.gunduzkitabevi.com.tr
Ali GÜNDÜZ
gunduzkitabevi@gmail.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan