Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 68
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 1 Saniye Önce
abdullahank 136 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 226 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 231 Gün Gelmedi
atlantis 252 Gün Gelmedi
baris dursun 252 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 261 Gün Gelmedi
adacala 262 Gün Gelmedi
admin 264 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 264 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Üniversite ..
Yazar Fakir - Ocak 31 2008 - 03:54:14
Üniversite toplantısında notlar ..

Ardahanlılar Üniversite için İstanbul'da bir araya geldiler .. Değerli Ardahan Sevdalıları, basın yayın organları ve kıymetli Hemşehrilerim;

İstanbul’da kurulu bulunan Ardahan Kağıthane, Beykoz, Esenyurt, Kartal ve Kıraç İl Derneklerinin organizasyonuyla yapılan ve 27/01/2008 tarihinde Mecidiyeköy Kültür Merkezinde gerçekleştirilen “Ardahan’ımı Seviyorum, Üniversitemi İstiyorum” adlı panelimiz hemşehrimiz Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde Öğretim Görevlisi olana Doç.Dr.Halim KAZAN’ın oturum başkanlığında yapılmıştır. Toplantının açılış saatine kadar ve aralarda verilen video ve slayt görüntüler katılımcıları heyecanlandırdığı gibi maziye götürdü. Panelin sunumunu Sulakyurt Köyü Dernek Başkanı Mehmet IŞIK’ın yaptığı toplantının açılış konuşmasını Ardahan Dernekleri adına Kağıthane Ardahanlılar Dernek Başkanı Güven DOĞRUYOL tarafından yapılmıştır.

Ardahanlılar Dernek Başkanı Güven DOĞRUYOL, açılış konuşmasında Ardahan’ın kısa bir tarihçesinden sonra, Ardahan’ın kültürel, sosyal, ekonomik durumu hakkında bilgiler vererek özetle;

1-) Ardahan’ın tarihi ve acılarına vurgu yaparak, yaşanan sıkıntıları, tarihini çok net bir şekilde dile getirmiştir.

2-) Ardahan’ın iklim şartları ve halkın yoksulluğunu,

3-) Ardahan’ın yaşam koşullarının fiziksel güce dayalı, ağır şartlarda ilerlemesi ve yaşamlarının meşakkatli ve yaşam süresinin de kısa olduğunu,

4-) Devletin Ardahan’a bakış açısının İlimizi hep geri plana iterek, üvey evlat muamelesi yapılmasını,

5-) Üniversitesi olmayan 9 İl arasında maalesef Ardahan’ın bulunmasını,

6-)Ardahan Orijinli kurulacak “Ardahan’a Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneğinin” sorunumuza çözüm olacağını ve tüm Ardahanlıları kucaklayacağını belirterek, biz Sivil Toplum Örgütü olarak taşın altına elimizi sokmadan asla kaçmayacağımız bilinmelidir. Son olarak sizlere bir cümleyle seslenmek istiyorum; ““BİR ÜLKENİN GELİŞMİŞLİĞİ VE ÇAĞDAŞLIĞI O ÜLKENİN EĞİTİM DÜZEYİ İLE AYNI ORANTIDADIR.”’ Hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. Ardahan uğrunda yapacağınız ve yapacağımız her hizmet için yolunuz ve yolumuz açık olsun dedi.

Ardahan’ı Sevenler Derneği başkanı Hasan ÇAĞLAYAN’da yapılan bu panel ve toplantıların amacına ulaşmaları ve yeterli kamuoyu sağlanması için çabalarımızın devam edeceğini ve Bursa, K.Ereğli ve İzmir’den sonra da bu toplantılara yurt dışında devam edileceğini söyledi. Ardahan da sınır kapılarının kapanmasıyla, sınır ticaretinin durduğu ve bölgenin her geçen gün daha yoksullaştığı, göçlerin daha çok artığı, eğitimin daha çok zayıfladığı, Ardahan’ımızın tekrar dirilmesi adına üniversitenin yapılması İl açısından büyük önem taşımaktadır. Yılardır gönüllü sınır bekçileriyiz, üniversiteyi fazlasıyla hak ettiğimizi düşünüyoruz.

Divan Başkanlığına Doç.Dr.Halim KAZAN ve üyeliklerine ATSO başkanı Latif TOSUNOĞLU, Hasan ÇAĞLAYAN, yazmanlığa Aytaç ŞENTÜRK ve İlkay ÇİMEN verilen önerge doğrultusunda oy birliği ile seçildiler.

Doç.Dr. Halim KAZAN beyin kendisine gösterilen teveccühe teşekkür ettikten sonra Ardahan’a üniversite açılmasının gereklerini şöyle özetledi; Tüm konuşmamın temelini oluşturacak bir cümleyle başlamak istiyorum. Ardahan da neden üniversite olmalıdır? Çünkü kültürel oluşumumuz yeterince geliştirilememiştir. İnsanlar sosyal yönden yeterince geliştirilememiştir. Sağlık bakımından son derece kötü ve yetersizdir. Kullandığımız kara yollarımız hem yetersiz hem asfalt zemini azdır. Ülke pay dağılımında, milli hâsıladan en az pay düşen Ardahan’a ekonomik olarak da üniversitenin getirisi büyük olacaktır. Milli gelirden yıllık kişi başına 3584 $ düşen Ardahan insanının, hiçbir zaman Ülkesine zarar verecek girişimi olmamıştır. Ardahan’a kurulacak bir üniversitenin Türki cumhuriyetler tarafından bir çekim merkezi olacağı kesindir. Yani biz komşularımızdan hem bilim adamı ve hem de öğrenci transferi yapabiliriz. Buda bölgemize Türkiye dışından gelir gelmesine neden olacaktır. Kuzeyanadolu illerini güneydoğudaki illerimizle gelir bakımından kıyaslamak bile mümkün değildir.

PROF.DR. HASAN SACİT KESEROĞLU;

Üniversitelerin tarihten günümüze genel olarak önemine ve gelişimine değinerek, bir üniversitenin kütüphanesinin önemi vurgulandı. Her ile bir Üniversitenin açılması eğitim ve bilimin kalitesini etkiler fakat o ile ekonomik ve kültürel katkılarının büyük olacağının üzerinde durdu.

FATİH SİNAN YILMAZ; İnsan sermayesi olan entelektüel birikimimizin paylaşımını zorunlu hissediyorum. Üniversite bize başkalarına bağlı olarak değil de, kendi özgüvenimizle yaşamamızı sağlayacaktır. Hiçbir başarı, ekonomiyle taçlandırılmadığı sürece başarı sayılamaz. Ardahan’ı temsilen siyasiler şu ya da bu parti dememeli, ilk önce ben Ardahanlıyım demelidir ve Ardahan’ın çıkarlarını savunmalıdır. Ardahan’ımı seviyorum, üniversitemi istiyorum. Bunun için Ankara’da ki toplantıda vaat ettiğim gibi 100 bin ytl üniversitemiz için bağış yapıyorum.

ARDAHAN TİCARET ODASI BŞK. LATİH TOSUNOĞLU; Üniversitemiz Ardahan’ımızın kültürel yapısını değiştirecektir. Kış mevsiminin uzun, mevsimin kış turizmine gayet uygun olmasına rağmen ne yazık ki kaymayı bile bilmiyoruz. Bu anlamda da fakültelerin Ardahan’ın coğrafi yapısına uygun olmasını isterim. Ayrıca Tiflis demiryolu bizim için çok önemliydi. İnsanlığın var oluşuyla yok oluşu kadar ki zamanı içeren önemli bir projeydi. Maalesef Ardahan’ın menfaatleri ve çıkarları doğrultusunda kullanılmamıştır. İnşallah üniversitemiz böyle olmaz.

ARDAHAN CHP MİLLETVEKİLİ ENSAR ÖĞÜT; Kendi sininde dernekçi olduğu, derneklerin toplantıları, Ardahan’a sahip çıkmaları, tüm bölge insanı gibi beni de heyecanlandırıyor. Üniversite, bizim Ardahan’ın hem göçünü durduracak hem hayatın hareketli ve ticaretin bereketli olmasını sağlayacaktır. Önerim; Komite kurulsun, Ardahan valisiyle görüşülsün, üniversitenin yeri belirlensin ve biran önce hayata geçirilsin.

ARDAHAN ESNAF ve SANATKÂR ODALAR BİRLİĞİ BŞK. YAŞAR TAŞDEMİR; Ardahan’ın kurulacak üniversitenin öncelikle isminin SERHAT olmasını istiyorum. Üniversite için bir dernek kurulsun ve diğer derneklerde buna bağlı olarak çalışsın. Ben esnaflar odası başkanıyım, esnaflarımızın %80’ı siftah yapmadan dükkan kapatıyor .Kimi esnaf belirli zamanlarda dükkanını hiç açmıyor. Kurulacak üniversitenin ticari boyutu da çok önemlidir.

BAĞIMSIZ MİLLET VEKİLİ ADAYLARIMIZDAN AHMET YÜCEL ÇİFTÇİ; Üniversite, bilim ve ekonomi toplumu gerektiren bir kurumdur. Biz üniversite niye istiyoruz? Kendi çocuklarımız okusun diye mi? yoksa başka çocuklar okusun diye mi? Bunu çok iyi etüt etmeliyiz. Alt yapımızı buna göre hazırlamalıyız. Bende herkes gibi Ardahan’a üniversite istiyorum. Bu toplantılarında Ardahan da yapılmasını istiyorum. Ben de üniversitem için 30 dönüm yer bağışlıyorum.

İŞADAMI NURİ VATAN; Ardahan’a üniversite yapılmasını bende çok isterim. Ancak bu çok kolay değil zaman ve sabır gerektiriyor. Şuan da Ardahan’a üniversite için nerden başlamak gerekmektedir. Mesken problemimiz var, alt yapı problemimiz var ve çok yoksul bir iliz. Hayvancılık yeteri derece de gelişmemiştir. Bu sektörden elde edilen gelir ancak bölge halkının beslenmesine yeterli olmaktadır. İnşallah hudutlar açılacak ve demiryolu çalışması var. Bu oluşumlar bölgenin ekonomisini canlandıracaktır.

BURSA ARDAHAN’LILAR DERNEĞİ BŞK. VEYSEL BULUT; Ardahan’a üniversite yapılmasını destekliyoruz. Ancak ekonomik sıkıntıların aşılması lazım. İş adamlarının bir araya gelerek oraya yatırım yapmaları gerekmektedir. Ben üniversite için komisyon kurulmasından yanayım. Önerim şudur; Üç komisyon kurulsun, 1.Ekonomik, 2.Akademik, 3.Yürütme (beyin gücü) olmasını isterim.

EMEKLİ ÖĞRETMEN HANİFE IŞIK; Ardahan’a üniversite gereklidir. Bunu da ancak akıllı ve ekonomisi güçlü insanlarla yapmak mümkündür.

OSMAN YILMAZ; İlimizde yapılacak bir üniversite, bölgeye ekonomik ve kültürel olarak ciddi katkıları olacaktır. Üniversiteler o kadar önemlidir ki hatta bazı iller isimlerini üniversite şehri olarak oluşmaktadır. Eğitime bir bütün olarak bakmak gerekmektedir ve o zaman daha başarılı olacağız.

BEYKOZ ARDAHANLILAR DERNEK BAŞKANI Alaattin KILIÇ; günün son konuşmacısı olarak dernekler adına söz aldığını, yapılan bu toplantılarda insanların zamanını ve emeğini harcadığını, bununda kamuoyu oluşturma ve bilgilendirme maksadıyla STÖ olarak yapılması gerekenler arasında birinci önceliği alması gerektiğini söyledi. Bizler tabii ki üniversitemizi isteyeceğiz ve bu konuda yapılması gereken şeylere önderlik yapacağımızı bilinmesini isteriz.

KATILIMCILAR:

İstanbul da kurulu tüm İlçe ve Köy dernekleri davet edilmiş olmasına rağmen;

İl Dernekleri; Kağıthane, Beykoz, Esenyurt, Kartal, Kıraç, Bursa, Ankara dernekleri, (Misafir olarak Kars Derneği katılmıştır.)

İlçe Dernekleri; Hanak, Damal, Çıldır, (Katılmayanlar Göle ve Posof)

Siyasi ve İş Adamları: Ensar ÖĞÜT, Nuri VATAN, F.Sinan YILMAZ, Yücel ÇİFTÇİ, Latif TOSUNOĞLU, Yaşar TAŞDEMİR, Fevzi ŞİT, Adil Muammer KESKİN, Kemal TAŞTAN, İsrafil SANCAR, Kurtuluş KOÇ, Bahri BAKAÇ, Erkan ŞAHMAR, Hakkı DEMİR

Köy Dernekleri; Yal.Hasköy, Değirmenliköy, Sulakyurt, Bayramoğlu, Akçil, Çataldere, Yalnızçam, Yokuşdibi, Dedegül Tertip Komitesi, B.Altınbulak, B.Altınbulak Ankara, Alaçam, Otbiçen, Kenardere, Kartalpınar, Kazlıköy, Geçköyü, Köprücük, Çeğilli. Övündü, Damlıca, Köprülü,

BASIN; Hüsnü Bediroğlu, Yusuf Şit, Mustafa Küpeli, Doğan Yücel, Çetin Yılmaz, Erkan Özçelik.

Arandığı halde iştirak etmeyen Dernekler; Göle ve Posof İlçe dernekleri, Açıkyazı, Bağdeşen, Çatalköprü, Çetinsu, Hoçovan Hasköy, Lehimli, Nebioğlu, Akkiraz, A.Canbaz, Aşıkşenlik, Baltalı, Eşmepınar, Gölebakan, Kenarbel, Meryemköy, Sazlısu, Semihaşakir, Taşköprü, Y.Canbaz, Y.Beyrahatun, İkizdere, Damal Vakfı, Balçeşme, Çardaklı, E.Demirkapı, Kalecik, Koyunlu, Kuzupınarı, Meşedibi, Senemoğlu, Sürügüden, Tahtakıran, Y.Demirkapı, Hanak Avcılar, Baştoklu, Börk, Çayağzı, Koyunpınarı, Ortakent, Serinkuyu dernekleri toplantıya katılmamıştır.

Ardahan kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.
İstanbul Ardahan Dernekleri adına
Güven DOĞRUYOL/AKYAD Y.K.BŞK.

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan