Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni Hatırla



Kayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 47
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 9 Gün Gelmedi
abdullahank 161 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 250 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 255 Gün Gelmedi
atlantis 276 Gün Gelmedi
baris dursun 276 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 285 Gün Gelmedi
adacala 286 Gün Gelmedi
admin 288 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 288 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Kadınız, ama ..
Yazar Fakir - Mart 08 2008 - 01:55:44
Kadınız, ama kendimize güvenimiz yok ../Sevinç DENİZ İÇÖZ

Erdal Durak Tüm kadınların toplum içerisinde birtakım sorunlarının olduğu biliniyor.
Kadınlar gününü sadece 8 Mart olarak değerlendirilmemesi gerekir.
Çünkü bütün kadınlar senenin 365 günü toplum içerisinde yaşamlarını sürdürüyor ve en önemli görevleri üstleniyorlar. İçinde bulunduğumuz toplum öyle bir hal aldı ki kadınlarımız kendi varlıklarından habersiz hale geldiler. Gerek eşleri, gerekse çevresindeki insanlar tarafından yeterince dikkate alınmaz oldular. Özellikle bölgemizde çok sayıda bulunan ev kadınları bu dünyanın en zor görevlerini icra etmelerine rağmen ne bir sosyal güvenceleri, nede emeklerinin karşılığını hiçbir şekilde alamaz hale geldiler.
Bunun nedeni tabi ki ekonomik sorunlardır.
Çünkü ekonomik durumu çok iyi olmayan aile bireyleri bu durumlarını düzeltebilmek için kendilerini çalışma hayatına, günlük koşuşturmalara kaptırdıkları için birbirlerine ilgi ve alaka gösteremez hale geldiler.
Ne yazık ki bu kaçınılmaz bir gerçek.

8 Mart bu dünyanın tüm yükünü çeken, hiç unutulmaması aksine her şeyden daha çok hatırlanılması gereken biz kadınların senede bir gün olsun hatırlanmamıza vesile olduğunu düşünüyorum. Tabi ki bununda tüm sorumlusu yinede biz kadınlarız.
Çünkü bütün yükleri ve sorumlukları hiç kendimizi düşünmeden, sürekli yaşamımızı başkalarına adayarak yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu nedenle kendi varlığımızdan habersiz hale geliyoruz.

Her bireyi yaşama hazırlayan, örfleri, ananeleri, adetleri ilk öğreten biz kadınlarız. Bizler çocuklarımızı yetiştirirken bunlara dikkat etmemiz gerekir. Paylaşmayı, saygıyı, sevgiyi, hoşgörüyü, hatırlamayı, hayatın sadece para kazanmak ve çalışmaktan ibaret olmadığını öğretmemiz gerekir. İşte bunu yapabilirsek çocuklarımızı hayata bu bakış açısıyla hazırlayabilirsek o zaman biz kadınlar senede bir gün değil her gün hatırlanır ve her gün hak ettiğimiz değeri görürüz.

Türk toplumunda biz kadınların genel olarak kendimize güvenimiz yoktur. Bununda başlıca sebebi biz kadınların çeşitli sosyal faaliyetlere katılmamamız, kendi düşüncelerimizi dile getirip hak ve özgürlüklerimizi aramamamızdır.

Bu konuda çalışmalar yapan çeşitli kurum ve kuruluşlar mevcuttur. Fakat doğunun diğer bölgelerinde olduğu gibi bizim bölgemizde de bunlar yeterli seviyede değildir. Bu kurum ve kuruşların sayılarının ve faaliyetlerinin artırılması gerekmektedir.

Burada ki görev ve sorumluluk bölgemizin yönetiminde bulunan Valiliğimize, Belediyemize ve önde gelen iş dünyası yöneticilerine düşmektedir. Onlar bizlere bu imkanları sağlamalı, bizlerinde bunlara katılmamız, sahiplenmemiz ve devamlılığını sağlamamız gerekmektedir.

Böylece biz kadınlar toplum içerisinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğumuzu, bu dünyanın sadece erkekler üzerine kurulu olmadığını ve ilk öğretmenin anne olduğunun farkına varabiliriz.

Bu arada erkek okurlarımız alınmayın amacım sizleri dışlamak veya gereksiz olduğunuzu vurgulamak değil. Tabi ki sizler olmadan bizler, bizler olmadan da sizler bir anlam taşıyamayız. Biliyorsunuz ki her başarılı erkeğin arkasında bir kadın, her başarılı kadının arkasında da bir erkek muhakkak vardır ..

Sevinç Sürücü Kursu Kurucu Müdürü
SEVİNÇ SÜRÜCÜ KURSU
www.sevincsurucukursu.com

Yorumlar
tneon - Mart 10 2008 - 16:03:16
merhaba değerli insan öncelikle tüm insanlar gününü kutliyorum sadece kandınlar ın değil sadece kadınların desem haksızlık olur.çünkü kadın da 365 gün emek ediyor çünkü kadın da insan olgusunun %50 sını teşkil ediyor dolaysıyla 365 bırakıp da sadec bir günü kutlamak yada o değerli insanları sadce bir gün hatırlamak haksızlık olur.evet size katıliyorum gerçekten de her başarılı birey ın arkasında muhakak hayat arkadaşı vardır gerek kadın ın gerek erkeğin. daha doğrusu kadının değeri daha da fazladır bana göre ben bie erkek olarak çocuklarımla günün en fazla 4/5 saat ını paylaşiyorum ama eşim en az 14/15 saat ını harciyor çocuklarına nihayetinde oğlum da yarın bir erkek annesi de bir kadın bunları nasıl bir tutmasın erkek neden kadından üstün ola bilir.fakat anlaşılamsı zor olan bir tutum var toplumumuzda kadın kendisi kendisi hak olan eşitliği benimsememiş. acıdır ama gerçektir dini inançlar nisfetinde kalmış ve kendisını hep o çizgide görmüştır ben erkeğimden önce konuşursam günah işlerim düşüncesi hakim olmuş oysa eşi belkide olumsuz belkide gereksiz konuşacak belkide eşini kausda kurtarmış olacak ama inancı eşinde önce konuşursan günah işlersın. hal böyle iken ister istemez kadın kendisını 2 ci sınıf görüyor bakın çok acıdır dünya insanı özgürlük demokrasi için haykıriyor bedel ödüyor bizim toplumumuzda halen kendisını çarşafa haps eden yapy dincilerın addeta savunucusu koruycusu olmuş kadınlar vardır bugün bir araştırma yapılsa idia ediyorum ki bugünkü mevcut hükümetın oy potansiyeli.nın %70 ı kadınlar teşkil ediyor bakın bu çok ciddi bir tehlikedir bu kadınlarımızın kendisını ne kadar yiprattığını bilmezler belkide bu din tacirleri yapay dinciler ın kurnazlığıdır . sonuç olarak artık toplumun gerek kadın gerek erkek lerin ciddi anlamda uykudan kalkıp öz benliklerine sahip çıkma zamanıdır dolaysıyla kadın a daha çok görev düşüyor hak özgürlüklerini eşitlığını korumaları gerekmektedir. tekrar dünya emekçilerın 365 gününü kutliyorum saygılarımla bülent kılıç
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan