Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 53
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 4 Gün Önce
abdullahank 135 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 225 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 229 Gün Gelmedi
atlantis 250 Gün Gelmedi
baris dursun 251 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 260 Gün Gelmedi
adacala 260 Gün Gelmedi
admin 262 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 263 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Köroğlu vakası ..
Yazar Fakir - Mayıs 23 2008 - 21:34:39
Köroğlu vakası/Cevdet Şentürk

Cevdet Şentürk Kars’ta çıkan ölçek gazetesine ve araştırmacı yazar Salih şahin e teşekkür ediyor, iddalarınının doğruluğuna bizde şahit oluyoruz. Yanalız sarı gelin türküsü değil, birçok türkülerimiz tahrip edilerek, Erzurumlular gibi daha bir çok yöre Ardahan türkülerimizi kendilerine mal etmektedirler. Örneğin ÜÇ BEYAZ GÜVERCİN OLSAM ÇADIRIN DAMINA KONSAM,TAŞLAN BENİ TAŞLAR İLE UÇAM GİDEM KUŞLAR İLE. Bu Türkü tamamen Ardahan Türküsüdür. Dedelerimiz ve ninelerimiz yayla çıkımında ve iniminde bu Türküyü bar tutup söylerlerdi. Şimdi Erzurum türküsü olarak geçmektedir. TRT Sanatçısı Tekin Büyükkaya ve eski Ardahan Milletvekili ve TRT Sanatçımız Faruk Demir'e, radyo sanatçımız ve sunucumuz Recep ERGÜL'e bu konularla ilgili uğraşılarından ötürü teşekkür ediyoruz.
Bu üç sanatçımızın büyük uğraşıları ile,
BU DAĞLAR DEMİRDENDİR GEÇEN GÜN ÖMÜRDENDİR ve ARDAHANDAN GELEN TATAR KAMÇISINI ATAR TUTAR türkülerimiz Ardahan'a tekrar kazandırılmıştır. Bu Sanatçılarımız olmasaydı bu türkülerimizde diğerleri gibi gasp edilecekti. Örneğin Ardahan'dan gelir tatar isimli türkü İstanbul'dan gelir tatar diye okunuyordu. Hem de Sarıkamış’lı hemşerimiz Yavuz BİNGÖL'ün kaset ve Cd'lerinde halen bulunmaktadır. Sorarım? Medeniyetin beşiği İstanbul'da, tatarın ve kamçının ne işi var?
Bir acı gerçek daha, Erciyes Dağına tırmanırken elim bir kaza sonucu kaybettiğimiz eski Dağcılık federasyonu başkanı merhum Prf.Dr .Mecit DOĞRU, Köroğlu'nun Rusya ile Erzurum horasan arasında yaşamını sürdürmüş bir halk kahramanı olduğunu, Kiziroğlu Musatafa beyin de Kars'a bağlı Kiziroğlu Köyündeki Şamiloğlu ailesinden olduğuna dair elinde kesin delileri olduğunu söylemekte idi. Nigar, Ayvaz ve Rüstem isimlerinin yöremizde halen kız ve erkek çocuklarımıza verilen isimler olduğu da bilinmektedir.
Ben Bolu'yu yakinen biliyorum. Bolu'da böbreğe "godeleg" derler. Hiç terekeme lehçesinin Bolu'da kullanıldığı duyulmuşmudur. Şimdi rahmetli Murat ÇOBANOĞLU'nu hatırladım. HAY EDENDE HAYA TEPER, HUY EDENDE HUYA TEPER PEH PEH PEH,KÖROĞLUNU SUYA TEPER , KİZİROĞLU MUSTAFA BEY, BİR BEYİN OĞLU ZOR BEYİN OĞLU, Hanım kim? canım kim? Nigar kim? şivesinin Bolu'da kullanılması mümkünmüdür? Bolu'daki Köroğlu tamamen efsanedir.Bolu beyine yakıştırmadır. Rahmetli araştırmacı Pr.Dr.Mecit DOĞRU sağ olsaydı, bu olayı yargıya taşıyacaktı ve tarihi yanlışlığı düzeltecekti.Tıpkı yukarıda gasp edilen türkülerimizin kazandırıldığı gibi, Kars'a ve Ardahan'a mal edileceki.
21.05.2008 günü gecesi TRT 3'te Meclis saatinde, Türkiye'nin son 9 İline de Üniversite açılması kararlaştırılması konusu ile ilgili olarak, söz konusu illerin bölge Milletvekilleri, bölgelerinin sorunlarını anlatıyor ve memnuniyetlerini belirtiyorlardı. Sadece, Ardahan Milletvekilleri Sayın Safet Kaya ile Sayın Ensar Öğüt meclis kürsüsünden birbirlerine etmediklerini bırakmadılar. Diğer Milletvekillileri olmasa idi, ceketlerini çıkarıp yumruklaşacaklardı. Bu durum Sayın Saffet KAYA tarafından kaynaklandı. Kıskançlığın bu kadarına da pes doğrusu demekten kendimi alamıyorum. İki defa Meclis oturumu kapatıldı. Bu davranışlar Ardahan Halkını çok üzmüştür. Ardahan halkı bu Milletvekillerimizin kamuoyu önünde birbirlerinden özür dilemelerini beklemektedir. Eğer Ardahan'a hizmet etmek istiyorlarsa, Yukarıdaki bahsettiğimiz başta KÖROĞLU vakası ve benzeri kültürel sorunlarımıza, gazeteci ŞAHİN ve diğer ses sanatçılarımız gibi sahip çıkıp, eğer kavga edilmesi gerekiyorsa Bolu Milletvekilleri ile kavga etsinler. Kars ve Ardahan halkına KÖROĞLU kavramını taşısınlar ki, merhumlarımız DOĞRU ve ÇOBANOĞLU'nun ruhları şad olsun. Saygılarımla...

**Emekli Başkomiser

Yorumlar
Alim Han - Mayıs 24 2008 - 10:47:27
Cok Sayin Cevdet Bey, Bugünü aydin geleceklerimize baglayan saglam kültür köprüsünü bu yazinizla kurmussunuz. Sizi candan kutlar, bilgilerinizi bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkür ederim. En derin saygilarimla, sonsuz mutluluklar ve sonsuz basarilar dilerim.
senturkcevdet - Mayıs 25 2008 - 17:35:58
Sevgili Alim Han Dostum, Sizi tanımak istiyorum, yazılarımı okuyarak beğenilernizi ifade ediyorsunuz. 65 yaşındayım hiçbir politik ve ekonomik çıkar gözetmeden coğrafyamdaki siz halkıma birşeyler verebiliyorisem ne mutlu bana, emekliyim okuyarak düşünerek yazıp Ardahan halkına faydalı olmaya buara benimle sizleri bu vesilelerle tanıştıran kuzeydoğu anadolu gazetesi çalışanlarına ve Fakir Yılmaz'a teşekkür ediyorum.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan