Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 43
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 4 Gün Önce
abdullahank 135 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 225 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 229 Gün Gelmedi
atlantis 250 Gün Gelmedi
baris dursun 251 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 260 Gün Gelmedi
adacala 260 Gün Gelmedi
admin 262 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 263 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Bu ne hırçınlı?
Yazar Fakir - Ağustos 19 2008 - 07:25:59
Bu Hırçınlık niye ?/
Kasım Tırpancı

Kasım Tırpancı 16 yıllık il olan Ardahan'da beklenen gelişmeler olmadığı gibi, her geçen gün geri gidilmesinin nedenleri zaman içinde gözler önüne serilmekte, Ardahan halkı yapmış olduğu yanlışlığın cezasını çekmektedir.
Bunun en belirgin örneği, ilimizde bal festivalinin yapılamaz duruma gelmesinin utanç verici tablosudur.
İlçe ve köylerin festival yaptığı günümüzde, bir ilin ulusal konuma gelen festivalini yapamaz olması, tam anlamıyla yüz karasıdır.
Eyer ki bir ilde beklenen hizmetler verilmez olmuşsa, halkın seçmiş olduğu idareciler aciz duruma düşmüşse ve halkın huzuruna çıkmaz olmuşsa, böyle bir yerde hayır beklemek hayalcilik olur.
Ardahanlı Belediye'den umudunu kesmiş, Belediye Başkanı da yeniden seçilemeyeceği saplantısı içerisine girmiş bir psikolojinin etkisi altındadır.
Bu yüzden de halka adeta ceza veriliyor. Yılın 7-8 ayını kışın acımasız koşulları ile mücadele ederek geçiren Ardahan halkı, yıllardır geleneksel olarak yapılan ulusal bal festivali etkinliğini de yapamaz hale gelmiş ve yoğun talep karşısında Mesleki Kuruluşlar ile İstanbul'daki hemşerilerimizin kurmuş oldukları dernekler devreye girmek zorunda kalmışlardır.
Bu durum Ardahan'ın tükenme noktasına geldiğini ve seçilmiş mahalli kurum temsilcileri ile işadamı olarak geçinenlerin her hangi bir etkinliklerinin kalmadığını gösteriyor.
Ardahan'a gelen Dernek temsilcileri, dün Belediye Başkanı ile görüşmek istemiş, ancak Başkan kendileriyle görüşmekten kaçınmıştır.
Daha sonra basın mensupları ile birlikte Valimiz Selim Cebiroğlu'nu ziyaret eden Birlik ve Dernek Başkanları, festivalin yapılmasına ilişkin olarak amaçlarını açıklamış, bütün hazırlıkları yaptıklarını, Belediye'nin de işin başına geçerek etkinliğin daha verimli olmasını arzuladıklarını, ancak Belediye Başkanının kendileriyle görüşmediğini ifade etmişlerdir. Bunun üzerine Valimiz Selim Cebiroğlu, Belediye Başkanı ile görüşmüş, Birlik ve Dernek temsilcilerinin festival hazırlığı için kendilerine ziyarette bulunacağını, festival komitesinin başına geçmesini arzuladıklarını bildirmiş, buna rağmen Başkanın tavrında bir değişme olmamış ve görüşme isteği geri çevrilmiştir.
Halkın oyu ile seçilen Başkanın, halka rağmen festivale karşı hırçın bir tavır sergilemesi anlaşılır gibi değildir.
Başkanın imkansızlıklar yüzünden yapamadığı festivali, fedakarlık göstermek suretiyle gerçekleştirme konumuna getiren Birlik ve Derneklere teşekkür ederek, onlara önderlik yapması beklentisi vardır.
Başkanın festival karşıtı tutumuna bir anlam veremeyen Ardahanlılar, "Başkanın derdi ne, bu hırçınlık niye?" sorgusu yapmakta ve "Başkan eteğindeki taşları dökmeli, kendisine oy veren seçmenlere saygı göstermeli, festival Komitesi ile birlikte hareket ederek, yöremizin en önemli ürünü olan bal ile ilimizin tanıtımına katkı sunacak festival etkinliğine destek vermelidir" temennisinde bulunmuşlardır.
Bu güne kadar hakkındaki şikayet ve yakınmalara gazetemizde yer vermediğimiz, hiçbir işine karışmadığımız ve seçildiği günden bu yanı başında olduğu Belediye'ye gitmediğimiz Başkanın, başta Valimiz Selim Cebiroğlu olmak üzere, yaratılan hoşgörülü tutumlarına ve halka saygı göstererek festivale yardımcı olmasını, birlik-beraberlik ortamının daha da pekişmesine vesile olacak etkinliğe sahip çıkmasını bekliyoruz.

Yorumlar
Engin KASAP - Ağustos 19 2008 - 07:50:11
Saygıdeğer Kasımoğlu; Bizler emeklediğimiz sırada sizler koşmaktaydınız, Kiminiz Kırtasiyeci, kiminiz Konfeksiyon, kiminizde hayvan pazarında canbazdı. Özellikle Ardahan'lı dostlarıma, canlara bu canbaz kelimesi çok yakışmaktadır. Bir arada olmak, birlikte olmak yerine bölünmek, parçalanmak birazda sizlerin işine gelmiştir. Yıllarca Ardahan'a Belediye başkanlığı yapanlar, Aktürk'ler, Milletvekilliği yapan Atalay'lar, ve şimdide Sn. Kayatürk acaba neden başarısız olmakta veya başarısız gösterilmeye çalışılmaktadır. Esnaf olarak bizleri yıllarca kaz gibi yolan, eğitimci olarak önümüze yeni ufuklar koymayan, birlik beraberlik yerine ben merkeziyetçiliği çerçevesinde hareket edenlerin başkalarından hoşgörü beklemeye hakkı varmıdır. Önce kendimize bakacağız, 1980 li yıllara kadar birtane Türbanlı kadının, birtane dini akımın olmadığı Ardahan'a şimdi bakmak lazım. Öğrenci yurtları adı altında yürütülen Cumhuriyet düşmanları gözümüzün içine baka baka bu ülkeyi gericiliğe, boğnazlığa iterken gazeteci abilerimizin yazıları nerede. Millet bahçesinin Arkasında veya başka yerlerde barlar açılmış, tabi serbest ekonomi açılmalı, ama bu barlara kimler gitmekte, kimin alınterini kim sömürmekte bakmalı. Yazılarınız, eleştirileriniz nerede. Festivaller elbette birleştirici, kaynaşmayı sağlayan, insanımıza ekonomik fayda sağlayan birer faaliyetlerdir. Lakin yıllarca bizim alınterimizle kazandığımız paraları sömüren,şehir kulübünde kumar oynayarak harcayan abilerimize diyeceklerimiz olmalı. Festivaller yapılır, önemli olan kültürümüzü, geleneklerimizi koruyarak adam gibi yaşayabilmektir. Benim sevdiğim bir ağabeyim, büyüğümsün. Sen ve diğer gazeteci arkadaşlar, Ardahan'ın ileri gelenleri birde Kayatürk'e sorun, söz hakkı tanıyın, neden acaba kırgınlığı veya tepkisi. Sizler ve Kayatürk Ardahan'ın ayrılmaz birer parçasısınız. Herkes eteğindeki taşı dökmeli. Ardahan için, Ardahan daha iyiyi, daha güzeli yapacağınıza, yapacağımıza eminim. Selam ve saygılarımla..
Engin KASAP - Ağustos 19 2008 - 08:00:53
Düzeltme; yazının ilk kelimesi Sn. Tırpancı' olacaktı.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan