Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 33
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 4 Gün Önce
abdullahank 143 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 233 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 237 Gün Gelmedi
atlantis 259 Gün Gelmedi
baris dursun 259 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 268 Gün Gelmedi
adacala 268 Gün Gelmedi
admin 271 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 271 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
BİR AVUKAT’IN
Yazar Fakir - Ağustos 23 2008 - 16:27:44
BİR AVUKAT’IN ARDAHAN'DAKİ KISA ANILARI

Uzun yıllar memleketimden ayrı olmam nedeniyle kısmet bu güneymiş deyip Temmuz ayında Çıldır festivaline gittim. Amacım uzun yıllardır gitmediğim memleketimi görmek ve aynı zamanda memleketimde ne gibi gelişmeler olduğunu yakında görme fırsatını da yakala

**HARABE ŞEHİR ÇILDIR”IN ULUSLARARASI PİKNİK FESTİVALİ

Uzun yıllar memleketimden ayrı olmam nedeniyle kısmet bu güneymiş deyip Temmuz ayında Çıldır festivaline gittim. Amacım uzun yıllardır gitmediğim memleketimi görmek ve aynı zamanda memleketimde ne gibi gelişmeler olduğunu yakında görme fırsatını da yakalamış olacaktım. Bu amaçla hem Çıldır Festivaline hem de Göle festivaline katıldım.

**Göle Kaşar Festivali

Çıldır göl festivalinin Pazar günü daha yoğun olduğunu söylemeleri nedeniyle ilk gün Göle Kasar festivaline katıldım. Ancak kaşarcıların neredeyse mumla arandığı bir kaşar festivaliydi gönül isterdi ki kaşarcılar bu festivale katılmalı ve kaşarın önemi ilçeye katkısı bilimsel olarak halka anlatılmalıydı.
Göle Kaşar Festivali her şeye rağmen yine de organizasyon olarak fena sayılmazdı bazı eksiklikler olmasına rağmen genel itibariyle organizasyon iyiydi
Gelen konuklara yemek ikram edilmesi Protokolde kimlerin nerede oturacağının belli olması bayan ve erkek tuvaletlerinin ayrı ayrı olması tuvaletlerde suların bulunması ulaşımın rahat ve yolların düzgün olması hiçbir nahoş durumun meydana gelmemesi nedeniyle iyi bir festivaldi inşallah diğer eksiklerde giderilirse daha iyi olacağı kanaatindeyim.

**Göle’ deki Büyük Değişim

Liseyi Ardahan”da okudum zaman zaman Göle”ye de arkadaşlarla gezmeye giderdik o zaman ki Göle adeta bir köy görünümündeydi şimdi ise altyapısı tamamlanmış geniş ve düzgün caddeleri, insanların rahatlıkla oturacağı parkları bayan ve erkeklerin rahat gidebileceği temiz düzgün tuvaletleriyle adete gelişmekte olan bir şehir konumuna gelmiştir.
Göle”deki bu değişimi sağlayan Sayın Gürbüz Süleymanoğlu olduğu kanaatindeyim konuştuğumuz yaşlı amcalarda Oğlumuz Gürbüzün Göle”ye çok yardımı oldu diye söylemektedirler ayrıca Kaşar ağası seçilerek doğduğu yere bu vesileyle yine katkı sunmuş oluyor. İlçesinin çehresini değiştirmesinden dolayı Sayın Gürbüz Süleymanoğlunu kutluyoruz.

**Harabe Şehir Çıldır

Çok uzun yıllar ilçemden ayrı olmam nedeniyle büyük bir heyecanla Ardahan”dan Çıldır”a yol alırken adeta kuş gibi uçup bir an önce varmak istiyordum. Şoföre hadi hızlı sür bir an önce gidelim diyordum. Aynı zamanda dağları tarlaları izliyordum bu rüyamdan şoför beni uyandırdı hadi Çıldır”a geldik dedi Çıldır”a giriş olan hakım tepeden Çıldır”a baktım gözlerime inanamadım burası Çıldır olamaz dedim siz benimle dalga geçiyorsunuz burası olsa olsa bir köy olur dedim hayır burası Çıldır ilçesi dediler şehrin içerisine girdiğimizde Hükümet Konağını aradım Emniyet Müdürlüğünü sordum Adliyeyi sordum hepsini tek tek gösterdiler o zaman anladım buranın ilçe olduğunu.
Lise yılların da ki Çıldırım daha güzeldi şimdi ise tam bir mezara görünümünde ben hep Göleli arkadaşlara takılırdım bizim ilçeden 4–5 Tane Milletvekili ( 1) bir tane Belediye başkanı çıkartmış bir ilçeyiz bize karşı saygıda kusur etmeyin diyerek sevdiğim Göleli arkadaşlara takılırdım. Şimdi ise adeta bir şok yaşamaktaydım burası benim ilçem olamaz her zaman övündüğüm insanlar bu ilçeden çıkamaz bu ilçe adeta bir mezra görünümünde müthiş hayal kırklığına uğradım. Çıldır ilçesi 180 derece geriye giderken Göle ilçesi 180 derece ileriye gitmiş.

**Sırat Köprüsünden Festival Alanına

Çıldır gölündeki festival gitmek üzere yola koyulduk kısa bir yolculuğun ardından festival alanına yaklaştık buradan adaya geçmek için adeta sırat köprüsünden geçmemiz gerekiyordu tek şeritli, daracık ve yıkık bir yoldan ha göle uçtuk ha uçacağız dereken adaya vardık.
Adaya vardığımızda bariz bir şekilde organizasyon bozukluğu olduğunu varım varmaz hissetim bu hissimde yanılmadım ve festival başlamadan jeneratörün gelmesi saatlerce beklendi Vali Bey jeneratör gelmeden gelmeyeceğini çünkü konuşma yapması için jeneratör gerektiğini belirtmiş ve kendiside Çıldır’dan gelecek haberi beklediğini söylediler. Ancak vali bey gelmedi. Oysaki Göle kaşar festivaline hem sivil yetkililer hem de askeri yetkililer katılmıştı.

**Organizasyon Bozukluğu

Festival alanında bulunan protokolde kimlerin nerede oturacağı belli olmadığı gibi koskoca alanda bir tane kişi görevlendirilmiş ve alanın düzenini sağlamaya çalışıyordu o garibimde adeta fırından çıkmışa dönmüştü oradan oraya koşuşturmakta. Sırıl sıklam olmuştu terden.
Protokolde hiçbir görevi ve vasfı olmayan üç dört yaşların da ki çocuklar ile bayanlar oturmuştu milletvekilleri ve diğer sivil bürokratlar yer bulmakta zorlandılar. Bir birlerine yaş ve makam itibariyle yer vermek zorunda kaldılar.

**Gürbüz Beye Yapılan Büyük Saygısızlık

Protokole küçücük çocukların ve bayanların oturması nedeniyle protokolde yer kalmamıştı. Bizlerde protokolde bir köşeye doğru olan kısımda yer bulmuştuk kendimize. Sayın Gürbüz Çapan Bey geldiğinde yer bulmakta zorlandığı gibi doğru dürüst bir görevlide yer açmak için uğraşmadı hatta yıllarca Gürbüz beyin desteklediği bazı dernek başkanları halkın içerisine karışarak, uzaktan Gürbüz Beyin yer bulup bulamayacağını izlediler. Oysaki Sayın Gürbüz Çapan Bey o başkanlara yıllarca destek olmuş bir dediklerini iki etmemiştir. Onlarsa halkın arasına karışıp uzaktan Gürbüz Beyi izlerken bizlerde onları izledik ama onların bundan haberi yoktu. Sayın Mustafa Göller oturduğu sandalyeden kalkarak Gürbüz beye yer verdi. Sayın Gürbüz Bey ilçemizden çıkmış ve 15 yıl belediye başkanlığı yapmış halkı tarafında sevilen bir eski belediye başkanına bu yapılanın büyük bir saygısızlık olduğu kanaatindeyim.
Organizasyon bozukluğu her yerde göze çarpıyordu adada doğru dürüst tuvaletler yoktu insanlar kaya diplerinde ve traktör altlarında ihtiyaçlarını gidermek zorunda kaldılar. Göle de ki gibi bayan ve erkek tuvaletleri olmadığı gibi normal bir tuvalet dahi yoktu.
Festivale gelen milletvekilleri hiç konuşturulmadı onlarda Gürbüz Bey gibi kısa bir süre sonra kalkarak festival alanından ayrıldılar. Konuşma yapan belediye başkanı da adeta ilkokula yeni başlayan bir öğrenci gibi konuştu Sayın başkan insan konuşacağı metni bir iki gün önceden okur sahneye çıktığında da rahat rahat konuşur eğer metni okumakta zorlandıysan metni bir kenara bırak ey sevgili Çıldırlılar hoş geldiniz diyerek bir şeyler söyleyebilirdin.
Çıldır Göl festivalinde halka gölde bulunan balıklar tanıtılmadığı gibi balık adına ortada hiçbir şey yoktu bol tavuklu ızgaralar yapıldı. Oysaki yapılan tüm ızgaralarda balık olmalıydı yetkililer buna göre hazırlık yapmalıydı. Çıldırın tarihi ve turistik yerleri slayt gösterileri ve broşürlerle halka tanıtılmalıydı. Yöremizin peyniri, balı ve tereyağı da özellikle büyük şehirlerden gelen yeni nesillere tanıtılmalıydı.

**Sırat Köprüsünden Göle Uçmak

Festival çok uzun sürmedi halk sıkıldığı için hemen festival alanından ayrılmaya başladılar dönüş yolu adeta bir çile yoluna dönmüştü küçücük, daracık ve bozuk olan yoldan geçmek adeta sırat köprüsünden geçmeye benziyordu düşen cehennemde yanacaktı düşmeyen kurtulacaktı Gariban bir Traktörün günahı çok olduğu için sırat köprüsünden geçememiş Çıldır Gölüne uçmuştu şimdi soruyorum bu vatandaşın zararını kim karşılayacak adamın varı yoğu olan traktörü yolun dar ve zeminin bozuk olması nedeniyle göle uçmuştu.

**Tuvaleti Olmayan İlçe Çıldır

Çıldır ilçesine vardığımızda erkekler ve bayanlar tuvalet aramaya başladı kağıt üzerinde ilçe olan ancak bir mezra görünümünde olan ilçede tuvalet bulamadık bayanlar mahallede ki tanıdıkları insanların evine gitti erkekler ise eski usul olan taş ve duvar diplerinde ihtiyaçlarını giderdi uzay çağını yaşadığımız bu zamanda İki Üniversite bitirmiş olan ben Av. Cansever KORMAZ “ın böyle bir durumla karşılaşmış olmam beni derinden üzdü. Artık ilçemizden 4–5 Milletvekili ile bir belediye başkanı çıkardığımızı hiçbir yerde övünerek söylemeyeceğim ve Göleli arkadaşlarıma artık takılmayacağım sayın milletvekillerim ve ilçemizden çıkan belediye başkanım lütfen bu duruma bir dur deyin en az Göle kadar olsun bizim ilçede.

**Aşık Şenlik Heykeli

Büyük halk adamı Aşık Şenliğin birde heykelini ilçeye dikmişler ayrıca festivalin birinci günüde görkemli bir açılış yapıldı yahu insan biraz utanır O Büyük hak dostunun heykeli harabe olan bir ilçeye nasıl diktiniz o büyük insan mezarından kalkıp şöyle bir Çıldıra baksa ve heykelini yapanlarda sormaz mı hiç utanmıyor musunuz mezra görünümünde olan tuvaleti dahi olmayan kağıt üzerinde olan bir ilçeye benim heykelimi neden diktiniz demez mi? Maalesef hep günü kurtarmak ve popülist işler yapma Sevdalıları olduğumuz için bu anlayış ve bu kafayla gidersek amiyane tabirle hiçbir baltaya sap olamayız. Önce iyi niyetli ve dürüst olalım lütfen sonra el ele verip ilçemiz için faydalı ve öncelikli olan neyse onu hep birlikte yapılım. Daha iyi bir festival için halkla beraber el ele verip birlikte yapalım Daha güzel festivallerde buluşmak dileğimle.

Esenyurt
Çıldırlılar Dernek Başkanı
Av. Cansever KORKMAZ

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan