Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 29
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 13 Gün Gelmedi
abdullahank 165 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 255 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 259 Gün Gelmedi
atlantis 280 Gün Gelmedi
baris dursun 281 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 290 Gün Gelmedi
adacala 290 Gün Gelmedi
admin 292 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 293 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Esenyurt'un dünü ..
Yazar Fakir - Ağustos 29 2008 - 23:22:16
YAZI - YORUM/TUNCER DAĞ
2004 DE GÜNÜMÜZE ESENYURT

Tuncer Dağ 1. BÖLÜM

2004 Yerel seçimleri Türkiye’de olduğu gibi Esenyurt’dada değişime sahne oldu. 1994 yılında Fazilet Partisinde Belediye Başkanı Adayı olan Necmi Kadioğlu yine o dönemin DYP Adayı olan Gürbüz Süleymanoğlu’nu da yanına alarak meydanlara çıktı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinde başlayan dostluklarının semeresini adaylığını garantileyerek başladı. Esenyurt’da AKP nin uzun süre Belde Başkanlığını yapan İlhan Bölükbaşı’nın yoğun muhalefetine rağmen Necmi Kadıoğlu adaylık konusunda fazla zorlanmadı. Diğer Partilerde olduğu dağınıklık AKP de yaşanmadı. Aday Adayı konumunda olanlar Aday olamayınca aynı parti çatısı altında bir araya gelebildiler. AKP Meclis üyeliği listesini oluştururken Esenyurt’da sayılı birkaç kişinin dışında listeyi genelde Necmi Kadioğlu’na yakın ve çoğununda Esenyurt’da ikamet etmediği kişilerde oluşturdu. AKP li Necmi Kadıoğlu’na seçim kampanyası boyunca başta Esenyurt’un olmak üzere bölgede ki sanayi kesimi ciddi bir şekilde destek verdi. Esenyurt’daki solun dağınıklığının avantajını da çok iyi kullanan AKP li Necmi Kadıoğlu seçime avantajlı bir şekilde başladı.
2004 Yerel seçimlerinde diğer partilere nazaran CHP de yoğun bir aday enflasyonu yaşandı. Aday Adaylarının çoğu Kars kökenlilerde oluşuyordu. İlk adaylık çalışmalarına başlayan radikal çıkışları ile tanınan Avukat ve Eski Milletvekili Mahmut Alınak oldu. Mahmut Alınak seçim çalışmalarını genelde Gürbüz Çapan üzerine yoğunlaştırdı. CHP Adayları arasında Göleli Kemal Deniz Bozkurt, Selahattin Korkmaz ve Şeref Düz, Ardahan Hoçvanlı Ahmet Emin Avşar, Damallı Dr. Bülent Kerimoğlu gibi isimlerde vardı. CHP Adaylıkları zorlu bir ortama taşınırken Gürbüz Çapan ile ihtilaflı durumda olan Şeref Düz CHP ye aday olarak atanınca Esenyurt CHP içerisinde kopmalar yaşanmaya başladı. Mahmut Alınak seçim bölgesini terk ederek tekrar Kars’a dönerken CHP nin güçlü isimlerinden biri olan Dr. Bülent Kerimoğlu DSP de aday olmak için girişimde bulundu. Bülent Kerimoğlu’nun DSP Adaylığı konusunda yasal engel ortaya çıkınca kaldığı yolda babasını aday göstererek devam etmeye başladı. CHP içerisindeki alevi kökenlikler Bülent Kerimoğlu ile hareket etmeye başlayınca CHP güç kaybına uğrayarak Şeref Düz ile mücadeleye devam etti.
1989-1994-1999 dönemlerinde üç defa Belediye Başkanı olan Gürbüz Çapan Esenyurt’da CHP içerisinde destek alamayınca Esenyurt’da belirli bir potansiyele sahip olan DEHAP ile ittifak yaparak SHP çatısı altında seçimlere girdi. Gürbüz Çapan ile DEHAP arasındaki iş birliği meclis üyelerinin oluşumunda çatlak vermeye başladı. Gürbüz Çapan ile geçmiş seçimlerde destek veren birçok isim soldaki başka partilere destek verince Çapan güç kaybederek yoluna devam etti. Gürbüz Çapan’ın devam eden mahkemeleri de çalışma şevkini zedelemişti. Gürbüz Çapan seçimi kazanmak yerine adeta kaybetmek için uğraşıyordu.
Soldaki dağınıklığı çok iyi kullanan AKP için adeta gün doğmuştu. Rakipsiz yoluna devam ediyordu. 2004 Mart ayında yapılan seçimlerde AKP li Necmi Kadıoğlu rakiplerine büyük bir fark atarak Esenyurt Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.


**2004 DE GÜNÜMÜZE ESENYURT

2. BÖLÜM

Necmi Kadıoğlu Başkanlığındaki AKP li Belediye Esenyurt’daki çalışmalarına seçim boyunca kendilerine destek veren partililerini güçlendirerek yoluna devam etti. Esenyurt’un nüfus yoğunluğunu oluşturan Ardahan Göleli ve aynı zamanda 1994 de Necmi Kadıoğlu’nun rakibi olan, kontenjanda AKP de Meclis üyesi seçilen Gürbüz Süleymanoğlu ile Esenyurt’da uzun süre Lise Müdürlüğü yapan aynı zamanda Balkan Türkleri arasında güçlü bir konumda olan Yusuf Özvatan’ın oğlu Ziya Özvatan’ı Belediye Başkan Yardımcılığına getirdi. Esenyurt AKP içerisinde güçlü konumda olan ve aynı zamanda Necmi Kadıoğlu’nun Aday Adaylığı döneminde rakibi olan ve daha sonra Meclis Üyeliğine aday olarak seçilen İlhan BÖlükbaşı’nı
Gurup Başkan Vekilliğine getirdi. Necmi Kadıoğlu Belediyenin Hukuk ve Mali ayağını da sağlama bağlayarak Hukuk Danışmanlığına Meclis Üyesi Avukat Emin Batmazoğlu’nu ve Mali Danışmanlığına da Mali Müşavir Mustafa Akboğa’yı yerleştirdi. Belediye içerisinde personel revizyonuna giderek Gürbüz Çapan’a yakınlığı ile bilinen ve idari görevlerde bulunan personeli değiştirerek yerlerine kendisine yakın olan isimleri yerleştirdi. Seçim çalışmaları boyunca kendisine destek verenlerin çoğunu belediye kadrolarına yerleştirdi. Sivil Toplum örgütleri kadrolarına kendisine yakın olan ve seçim boyunca destek verem isimlerde oluşturdu. AKP nin Esenyurt Teşkilatını güçlendirdi. Esenyurt’da yeni bir imar uygulaması getirerek yeşil alanların çoğunu imara açtı. İnşaat ve diğer ihale işlerini kendilerine destek veren kişi ve kuruluşlara verdi.
Necmi Kadıoğlu Esenyurt’da muhalefetin güçsüzlüğünü de fırsat bilerek sorunsuz ve engelsiz yoluna devam etti.
Necmi Kadıoğlu Belediye içindeki gücünü ve AKP Teşkilatını güçlendirmesinin yanında Sivil Toplum Örgütlerinde söz sahibi olmak için yoğun bir çaba içerisine girdi. Başta Yerel Dernekler olmak üzere ekonomik destek vererek yanına almayı başardı.
1989 da 2004 Mart ayına kadar üç dönem Belediye Başkanlığı yapan ve Solcu kimliği ile kamuoyunda kendisinde söz ettiren, sol kimlikli şahsiyetlerin isimlerini Esenyurt’daki sokak cadde ve parklara veren Gürbüz Çapan’ın yönetimi son bulunca Necmi Kadıoğlu bu isimlerde rahatsızlığını her aşamada dile getirmeye başladı. Belediyenin hemen karşısında bulunan Nazim Hikmet heykelini sökme girişimini defalarca başlattırdı fakat kamuoyunda gelen tepkiler karşısında oyalama takdiği uygulayarak aşama aşama Nazim Hikmet’in heykelinin yerini değiştirerek gözden uzak bir alana attı. Deniz Gezmiş’in bulunduğu sokağın tabelasını defalarca indirdi. Uğur Mumcu ve Memet Ali Aybar tesislerini kaderine terk ederek isim değişikliğine gitti. Fikri Sönmez, Aşık Şenlik ve Doğan Araslı Caddelerinin bulunduğu alanları daralttı. Yeni açılan tesislere kendi düşüncesine yakın simaların isimlerini verdi. Gürbüz Çapan tarafında kurulan ve yerleşimcilerinin çoğunun Gürbüz Çapan’a yakın olduğu bilinen Esenkent birliğine müdahale ederek tasfiye aşamasına getirdi. Necmi Kadıoğlu ve ekibi bir tarafta kitlelerin sempatisini kazanmak için halkla ilişkiler çemberini genişletirken diğer tarafta yanına çekemediği toplum ve guruplar üzerinde baskı unsuru oluşturmaya çalıştı.
AKP li Necmi Kadıoğlu ve ekibi hükümetin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin desteğini de alarak projelerini sorunsuz bir şekilde uygulamaya başladı.

**2004 DE GÜNÜMÜZE ESENYURT
3. BÖLÜM

Necmi Kadıoğlu projelerini teker teker uygulamaya koyarken karşısında hiç muhalefet görmedi. AKP ye karşı ciddi bir muhalefet olabileceği düşünülen Gürbüz Çapan ilk üç yıllık sure içerisinde hiç muhalefet yapmadı. Çapan’ın eserleri olan birçok oluşum Kadıoğlu tarafında tasfiye edilmesi bile Çapan kanadında tepki görmedi. Necmi Kadıoğlu da Çapan’ın sessizliğini fırsat bilerek ılımlı bir tutum içerisine girdi. Fakat diğer taraftanda Çapanda eser bırakmayacak çalışma içerisindeydi. Gürbüz Çapan listesinde meclise giren Meclis üyeleri süre içerisinde Çapan da tamamen kopup Necmi Kadıoğlu’na daha yakın olmaya başladılar. Kadıoğlu ile devamlı boy göstermeye ve her defasında Çapan’a karşı ciddi muhalefet içine girdiler.
Esenyurt’da Anamuhalefet Partisi CHP sadece kendi iç sorunları ile uğraştı. 2004 Yerel seçimlerinde CHP ekibi seçimlerde Esenyurt’taki oy potansiyelini artıramadılar. 2004 yılında sonra CHP beş defa Belde Yönetimini değiştirdi. Her gelen belde yönetimi Esenyurt’daki sorunları ve Kadıoğlu’nu mercek altına almak yerine biribirilerini mercek altına aldılar. Tüm performanslarını parti iç çekişmesine ayırdılar. Diğer partilerde DSP 2004 Yerel Seçimlerinde Bülent Kerimoğlu’nun vermiş olduğu doping seçimlerden sonra sessizlik getirdi. ANAP Belde Yönetimine Taner Uluğ başkanlığında yeni bir yönetim atadı. ANAP Belde Yönetimi diğer partilere göre gücü ölçüsünde muhalefet yapmaya çalıştıysa da fazla ses getiremedi. DEHAP Genel Ülke sorunları ile uğraşarak yerel muhalefete zaman ayıramadı. İşçi Partisi Ali Haydar Koçintar ile tek kişilik muhalefet olarak mücadele etti. AKP ise belediyenin de desteğini alarak adeta göz kamaştıracak çalışma içerisine girdi. Esenyurt Belediyesi ile AKP Yönetimi arasında sessiz bir çekişme yaşandıysa da bu parti içinde kalarak dışarıya yansımadı.
Necmi Kadıoğlu Esenyurt’daki gücünü artırdıkça zamanını seçmen ağırlığı bulunan bölgeler üzerine yoğunlaştırdı. Esenyurt’da önemli bir oy potansiyeli bulunan Kars ve Ardahan illerine yöneldi.
 Ardahan’ın Göle İlçesinde iki dönem Kaşar Festivalı Ağası seçildi.
 Göle İlçesinin altyapı çalışmalarına destek verdi.
 Bu çalışmalarını yaparken bölge siyaseti ile de ilgilenmeye başladı. 2007 Genel seçimlerinde Göle İlçesine kumanya dağıtırken muhalefet tarafında dağıtılan erzak parçalanarak sokağa atıldı.
 Kars’ın Susuz İlçesi Büyükçatak Köyüne kendi ismini taşıyan okul yaptırdı.
 Arpaçay İlçesinde okullara yardımda bulundu.
 CHP li Damal Belediyesine araç bağışladı.

Necmi Kadıoğlu geçmiş belediyecilik çalışmalarında uyguladığı metodu Esenyurt’tan da uygulamaya başladı. Kadıoğlu; uzun süre İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kaynak ve İştirakler Daire Başkanlığı'nı ve kapatılan Refah Partisi'nin İl Yönetim Kurulu üyeliğini yaptı. Belediyenin İSTAÇ gibi şirketlerinden bazılarının yönetim kurullarında da yer aldı. Akbil Skandalı patlak verince yurtdışına kaçtı. Ele geçirilen naylon faturalarda imzasının bulunduğu ve 50 trilyon lirayı yurtdışına kaçırdığı öne sürülen Kadıoğlu, 2 ay kaçak yaşadıktan sonra Türkiye'ye dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Uzun süre çeşitli dosyalar ile ilgi yargılanmıştı.

**2004 DE GÜNÜMÜZE ESENYURT
4. BÖLÜM

Necmi Kadıoğlu yeni imar uygulamaları ile sağladığı kaynakları kayıt dışı örtülü ödenek olarak toplayıp bol kepçede dağıtmaya başlarken yaptığı her proje ve söylediği her söz günlerce ses getiriyordu. Bir tarafta Kars ve Ardahan illerine yardım ederken bir taraftan da Karslılara yönelik bir gecede sarf ettiği sözler büyük tepkilere neden oluyordu.

Esenyurt'un AKP'li Belediye Başkanı Necmi Kadıoğu yaptığı icraatlar ve söylediği sözlerle kendinden söz ettiriyordu.
 Kültür merkezini `sağ-sol çıplak kadın resmi dolu` diyerek kapatması,
 Kültür Merkezinde çalışan öğretmenleri Park ve Bahçeler Müdürlüğü`ne sürmesi,
 Nazim Hikmet Heykeli’ni yerinde kaldırması,
 Cumhuriyet Parkı'nın Adını "Tapu ve Kadastro Parkı" Olarak Değiştirmesi,
 Uğur Mumcu Parkının adını Osmanlı olarak değiştirmesi,
 Deniz Gezmiş Parkının adını değiştirmesi,
 1.5 Milyon İnsanın Toplandığı İzmir Cumhuriyet Mitingi'yle İlgili Olarak da, "Biz O İzmir'i İyi Biliriz. O İzmir'de Toplananlar Bizim İnancımıza, Örfümüze Birtakım Bahanelerle Saldırdıklarını Unutmasınlar" demesi, ile kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuştu.
Necmi Kadıoğlu diğer faaliyetleri ile de basına malzeme oluyordu.
 Esenyurt Belediyesi planlarda yaptığı bir değişiklikle, AKP`li Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir`e ait arazinin 5 kat olan imar hakkını 10 kata çıkarması,
 AKP li bir meclis üyesine ait olan Esenyurt Devlet Hastanesinin bulunduğu arazinin Esenyurt’un en değerli arazilerinde biri ile takas etmesi,
 Esenyurt’da meclis üyelerine tahsis edilen araçların ve diğer taşıma işlerini yine bir meclis üyesinin akrabalarına kârlı bir şekilde ihale etmesi,
 Esenyurt Meydanında ki Eskule projesi
 Esenkent`te 1991`de yaptırılan zemin etütlerinden sonra `heyelana müsait zemin` olduğu için 34 bin metrekarelik araziye sadece 21.5 bin metrekare inşaat yapılabileceği öngörülmüştü. Ancak bu alana 16 Mayıs 2005 tarihinde yapılan plan değişikliğiyle inşaat alanı 139 bin metrekareyle çıkarılırken, ticaret merkezi ve yeşil alan olarak belirlenen arsa `konut alanına` çevrilmesi

DEVAMI HAFTAYAETMEYE DEVAM EDİN ..

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan