Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 21
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 14 Gün Gelmedi
abdullahank 165 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 255 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 260 Gün Gelmedi
atlantis 281 Gün Gelmedi
baris dursun 281 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 290 Gün Gelmedi
adacala 291 Gün Gelmedi
admin 293 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 293 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
CHP DE ESENYURT SENARYOLARI
Yazar Fakir - Ekim 06 2008 - 22:09:04
YAZI - YORUM/TUNCER DAĞ
CHP DE ESENYURT SENARYOLARI

Tuncer Dağ Geçen hafta yazımda Esenyurt CHP de muhtemel aday adaylarında bahsetmiştim. CHP li aday adaylarında Gürbüz Çapan’dan da söz etmiştim. Yazımın yayınlandığı gün Gürbüz Çapan göz altına alındı ve tutuklandı. Yerel Seçimlere kadar durumu ne olacak henüz belli değil. Gürbüz Çapan göz altına alınmadan önce CHP Parti Meclisinde Esenyurt’daki adaylar konusunda uzun süren bir tartışma olmuştur. Bu toplantıda Gürbüz Çapan’ın adaylığı konusunda pek olumlu bir gelişme kaydedilmemiştir. Tartışmaların ağırlığı Gürbüz Çapan’ın aleyhine gelişmiştir. Gürbüz Çapan’ın lehine ve aleyhine yapılan konuşmalardan sonra Genel Başkan Deniz Baykal “Konu anlaşılmıştır” demekle kalmış. Bu da Çapan tutuklanmasaydı da adaylık konusunun halen engellerle örülmüş uzun bir yol olduğu görünmekteydi. Ayrıca
Esenyurt’da Gürbüz Çapan’ın bilinen bir oy potansiyelinin olduğu göz ardı edilmemiştir.
Esenyurt’un sıcak siyaset ortamında çıkarak bayramda Ankara’ya gitmiştim. Bayramın 2. günü CHP Genel Merkezinde yapılan bayramlaşmada birçok parti mensubu ile görüşme imkanı yakaladım. Ayrıca bayramın ikinci günü TBMM nin açılış töreni vardı. Aynı gün ziyaretçi yasağı olmasına rağmen bir milletvekili ile TBMM ne giderek çeşitli ziyaretlerde bulundum. CHP nin parlayan yıldızı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere birçok parti yetkilisi ile sohbetlerimiz oldu. Hemen hemen her ortamda Esenyurt konusu gündeme geldi. Yaklaşık 11 parti yetkilisinin bulunduğu Kemal Kılıçdaroğlu’nun makamında AKP yolsuzluklarının yanında en fazla yerel seçimler konuşuldu. CHP bu dönem ciddi ciddi yerel seçimlere ağırlık vereceği görünmektedir.
Şimdi biz yine Esenyurt yereline gelelim. Esenyurt’da Gürbüz Çapan’ın tutuklamasında sonra yeni senaryolar üretilmeye başlandı. Çapan’ın tutuklanmasında sonra Dr Yavuz İrem ve Zeki Çapan tarafında organize edilen ve binlerce insanın katıldığı bir protesto mitingi yapıldı. Ertesi gün CHP nin aday adayı Selahattin Korkmaz iftar yemeği verdi. Yine binlerce insan katıldı. Görünen o ki rüzgar hangi tarafa eserse o tarafa yönlenme oluyor. Geçen hafta muhtemel adaylar olarak belirttiğim Gürbüz Çapan, Selahattin Korkmaz, Bülent Kerimoğlu ve Ahmet Oruçoğlu’nda sonra Gürbüz Çapan’ın tutuklaması ile yeni isimlerde bu listeye eklendi. Bu isimlerin en önemlisi ise Esenyurt Kamuoyu tarafında çok iyi tanınan hatta Bertan Zülaloğlu’nun bir yazısında alıntı yaparak kendisini adaylık için tarif eden Dr. Yavuz İrem’dir. Dr. Yavuz İrem Esenyurt’un kuruluşundan bu yana bu bölgede Doktorluk yapan ve halk tarafında sempati ile bakılan bir isimdir. Dr Yavuz İrem Gürbüz Çapan taraftarları açısında dikkate değer görülecek bir isimdir. Artı yönleri olarak 20 yıllık Esenyurt’lu, Doğum yeri Erzurum, Eğitiminin önemli bir bölümünü Kars’ta tamamlamış. Çocukluk yılları Göle’de geçmiş, Alevi kökenli bir akademisyendir. Ağzı da laf yapacak kadarda siyaseti iyi biliyor. Aynı zamanda CHP ninde üyesidir. Bu profile bakıldığı zaman gündeme alınmayı da hak etmiştir. Ayrıca ismi yine gündeme gelen bir siyasetçi daha vardır. Bu siyasetçi aslen Ardahan Hanak doğumludur. TRT de üzün süre Halk Müziği Sanatçısı olarak çalıştı. 1999 seçimlerinde Ardahan’da DSP Milletvekili olarak TBMM sine girdi. Hüsamettin Özkan ekibinde yer aldı. DSP nin çalkantılı döneminde İsmail Cem ve ekibi ile DSP de istifa ederek YTP kurucuları arasında yer aldı. 2002 seçimlerinde YTP de Ardahan Milletvekili Adayı oldu. Daha sonra CHP saflarında yer aldı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile yakın bağ oluşturdu. Hatta Deniz Baykal’ın sabah sporlarında kendisine eşlik etti. Geçen dönem CHP Kurultayında sahneye çıkarak konser verdi. İsmi gündemde olmamasına rağmen CHP Parti Meclisine girdi. 2004 yerel seçimlerinde ismi CHP de Kıraç Belediye Başkalığı Aday Adayları arasında geçti. 2004 Yerel Seçimlerinde sonra Esenyurt’u mercek altına aldı. Gürbüz Çapan ile olan yakın diyalogu nedeni ile aday adaylığı konusunda çekimser kaldı. Geçtiğimiz günlerde Gürbüz Çapan ile ilgili CHP Parti Meclisinde olumlu sinyal çıkmayınca Esenyurt’da Aday Adayı olması yönünde sinyal vermeye başladı. Gürbüz Çapan’ın tutuklanmasında sonra adaylığı ciddi şekilde düşünmeye başladı. Ankara’da ikamet etmektedir. Bu bayram nedeni ile Esenyurt’ta gelerek kendisine yakın CHP lilerle istişarede bulundu.
Esenyurt’daki siyasi senaryolar bununla da kalmadı. Gürbüz Çapan’a yakın isimler Gürbüz Çapan’ın tutukluluk hali devam etmesi durumunda Çapan ailesinde Zeki Çapan’ın aday adayı olması yönünde önerilerde ortaya atılmıştır. Ayrıca bir senaryo da DİSK Eski Genel Başkanı Rıdvan Budak’ın ismini de gündeme getirmektedir. DİSK Eski Genel Başkanı Rıdvan Budak Gürbüz Çapan ile beraber hareket eden isimlerden birisiydi. Çapan ve Rıdvan Budak ekibi sivil toplum örgütlerinde destek almak için çeşitli toplantılarda organize ettikleri bilinmektedir. Zeki Çapan’ın daveti üzerine DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Rıdvan Budak, Zeki Çapan ve bir gurup Çapan sempatizanı ile ortak toplantı yaparak strateji belirlemeye gittikleri bilinmektedir. Muhtemelen Gürbüz Çapan’ın tutukluluk halinin devam durumunda Rıdvan Budak, Yavuz İrem ve Zeki Çapan’ın adaylıklarının tartışmaya açılacağı ve bir isim üzerinde karar kılarak baskı unsuru oluşturmaya çalışacaklardır.
Esenyurt’da günlük senaryolar üretilmektedir. Şu anda Çapan’ın tutuklanması ile senaryolar üretilmeye de devam edecektir. Görünen o ki Çapan’ın tutukluluk hali devam etmesi halinde bu senaryolar pek işe yaramayacaktır. CHP en geç Kasım ayına kadar adayını açıklayacaktır. Genel Merkez de iki isim gündemde. Bunlarda biri Selahattin Korkmaz ve diğeri ise Bülent Kerimoğlu’dur. Faruk Demir’de Gürbüz Çapan’ın durumuna göre son anda atak yapabilir.
07.10.2008

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan