Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 27
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 13 Gün Gelmedi
abdullahank 165 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 255 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 259 Gün Gelmedi
atlantis 280 Gün Gelmedi
baris dursun 281 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 290 Gün Gelmedi
adacala 290 Gün Gelmedi
admin 292 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 293 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ARDAHANLI DERNEKLER DİKKAT!..
Yazar Fakir - Kasım 13 2008 - 14:35:07
ARDAHANLI DERNEKLER AMAN DİKKAT!/Tuncer DAĞ

Tuncer Dağ Derneklerin amacı sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak. Yerel kültürü canlandırmak yaşatmak, gelecek nesillere aktarmaktır. İnsanları arasında ayrım yapmaksızın onlara her manada destek vermektir. Dernekler siyaset yapar. Birinci önceliği bölgenin dokusuna uygun insanları hak ettikleri mevkilere gelmeleri için zemin hazırlamaktır. Bizim derneklerimiz bunu yapıyorlar mı acaba? Elbette ki hayır. Bir bölgede aday adayı olanları bir araya getirip uzlaşma ortamı yakalamaları gerekirken alternatifleri çoğaltıp işi zora sokmaktan başka bir şey yaptıklarına inanmıyorum.
Kars Ardahan Iğdır Dernekçiliği 1980 lı yılların sonunda başladı. 1990 lı yılların başında filizlendi. 2000 yılların başlaması ile soldular. 1980 lı yıllarda başlayan simalar halen 2000 lı yıllardan da devam ediyorlar. Derneklerde büyüme gençleşme olmadı. Yaşlanma ve erime oldu. Birlik ve dayanışma olmadı. Bölme ve parçalanma oldu. Siyasette hemşerilerini bir yere getirmek olmadı kendi gücü ile gelmeye çalışanlara engel olundu.. Arenada içi insanlarla dolu dernekle değil büyük yazılarla yazılmış tabelalarla ortaya çıktılar.
Örgütlenme merkezi olan derneklerimiz örgütlenmeye giden kapıları kapattılar. Metropollerde hemen hemen tüm il ve ilçe dernekleri federasyon çatısı altında toplanmaya çalışırken KAI Dernekleri federasyonlaşmanın olmaması için var gücü ile çalışıyorlar.
2005 yılında KAI Derneklerin federasyonlaşması için iyi bir adım atılmıştı. Mecidiyeköy Kültür Merkezinde 75 dolayında derneğin katıldığı geniş katılımlı bir toplantı yapılmıştı. Bu toplantının konuşmacılarından birisi de bendim. Tam zemin hazırlanmış iken siyaset devreye girdi. Karşı çıkmama rağmen etkin olamadım. KAI Federasyonu bir gecede isim değiştirilerek İstanbul Dernekler Federasyonu oldu. Üyesi olmayan içi boş bir federasyon haline getirildi. Ardahan Dernekler Federasyonu için defalarca toplantılar yapıldı. Maalesef bazı başkanların kişisel menfaatlerinden dolayı başarılamadı.
KAI Dernekleri ve Vakıfları kuruldukları günden bu yana basamak oldu ve olmaya da devam edecek. Saffet Kaya İstanbul'daki Ardahanlı İş Adamları Dernek Başkanıydı. Şimdi Milletvekili. Prof Esfender Korkmaz KAI Vakfı Kurucu Başkanıydı. Şimdi Milletvekili. Ensar Öğüt KAI Dernekler Plartformu Başkanıydı. Şimdi Milletvekili. Faruk Demir Ankara Hanaklılar Dernek Başkanıydı. Milletvekili oldu.
Esfender Korkmaz, Saffet Kaya ve Ensar Öğüt halen milletvekilidirler. Faruk Demir bir dönem milletvekilliği yaptı. Milletvekili sona erince yine bir yere gelmesi gerekiyordu. Mevki sahibi olmak içinde bir yere başkan olması gerekirdi.. Geçmişteki dernekçilik deneyimini kullanarak tekrar Ankara Ardahanlılar Vakfını kurdu ve başkanı oldu. Ankara Faruk Demir'e dar geldi. Kancayı İstanbul'a attı. Merkezi Ankara da bulunan Vakıf 29 Kasım da İstanbul'da beş yıldızlı otelde gece yapacak. Şimdi biri çıkıp buna dayanışma demeye kalkmasın. Ap açık siyasete giden yolun kapısını aralamaktır. Hem de öyle bir kapı ki Ardahanlının Ardahanlı ile yarışacağı bir kapı. Bu yarışa giren aday adayların biri Vakıf Başkanlığı ve eski milletvekili unvanını kullanarak Flörya Köşkünde dernek başkanlarına kahvaltı vererek yanına almaya çalışarak. Dernekleri basamak yaparak bir mevkie gelmeye çalışmaktadır.
Sözde her Ardahanlıya eşit mesafede olduğunu söyleyen derneklerimizin bu oluşumun içinde olmalarına anlam veremiyorum.
Ardahanlı Dernek Başkanlarının oyuna gelmemeleri temennimizdir. Bu gidişatın vebalının ağır olacağını göz ardı etmemeleri gerekir. Umarım duyarlı dernek başkanlarımız kalıplaşmış eski dernekçileri tekrar gözden geçirirler. Faruk Demir'in belki de iyi niyetini kullanarak bu oluşuma çeken ve hedef gösteren kalıplaşmış zihniyetler artık kenara çekilmelidir. Aynen benim yaptığım gibi ===))
tuncerdag75@hotmail.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan