Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 30
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 5 Gün Önce
abdullahank 143 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 233 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 238 Gün Gelmedi
atlantis 259 Gün Gelmedi
baris dursun 259 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 268 Gün Gelmedi
adacala 269 Gün Gelmedi
admin 271 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 271 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Simsarlar ..
Yazar Fakir - Aralık 03 2008 - 22:03:57
KAN VE GÖZYAŞI SİMSARLARI/İlyas Yıldız

Erkan Özçelik Son günlerde Ardahan da vuku bulan olaylar nedeniyle sokak kavgalarında olduğu gibi, sanal ortamda da aba altından sopa göstermeye çalışan yaşamdan bihaber, varlık sebebi emperyalizme hizmetle uşaklıktan öte gitmeyen, bir takım sanal ortam kabadayılar türedi!

İşin düşündürücü tarafı… Bu sanal ortam kabadayılarının bir devlet kurumunun sitesini, bir siyasi parti veya normal bir forum sitesi niteliğinde, kendi emellerine hizmetle kullanmaya yeltenerek kardeş kavgasını, güvenlik birimlerini de bu suça ortak ederek körüklemeleridir..!

İşin bir diğer acı ve düşündürücü tarafı, güvenliği sağlamakla sorumlu bu resmi kurumun başında bulunanların ve gerekse bu kurumların web sitesini sevk ve idare edenlerin, bu olaydaki basiretsizlikleri ile, kardeş kavgasını körükleyen sanal ortam ve sokak kabadayılarının bu tür yaklaşımlarını görememeleri veya farkında olamamalarıdır.

Sanal ortamda aba altı sopa gösterileri ile korku salanların bilmeleri gerekir ki, Bu tür yaklaşımlara artık itibar edilmiyor. Bu tür yaklaşımların geçmişte her türlü acıyı yaşamış devrimci ve demokrat ve Aydınların yanı sıra, devlet kurumlarının başında bulunan aklıselim insanlar için, artık çok gerilerde kalan klasik yaklaşımlar olduğunu, bazı duyarsız sokak ve kendini bilmeyen sanal ortam kabadayılarına yeniden hatırlatma gereği vardır…

Bu sanal ortam ve sokak kabadayılarına, bir şeyler hakkında yorum yapabilmeleri için öncelikle kendilerini okuyup araştırarak yetiştirmelerini tavsiye ediyoruz… Aksi takdirde, haklı oldukları halde! Savunduklarını sandıkları hassas davanın, aslında baskı ve zulüm politikalarını uygulayan gizli emperyal güçlerin kılıfı olduğunu asla ve asla unutmamaları gerekir.

Emperyalist dış Mihraklar(güçlerce) uygulanmak istenen gizli emellerin gerçekleşmesi noktasında, bazen toplumların en hassas noktaları(Örneğin bayrak) acımasızca kullanılabilmekte olduğu gözden kaçırılmaması gerekir.

Uğruna Çanakkalelerde, Anafartalar’da, kan dökülen bayrak üzerinden kısır politikalar güdemez, buna hakkı da yoktur.

Satılık kalemşorlar elbette ki vardır ancak! Bu ülkenin üzerinde doğmuş-büyümüş, bu ülkede karnını doyurmuş, ecdadı bu topraklar üzerinde kan dökmüş, Irkı, Dini, Milliyeti, Rengi, ne olursa olsun, taraflı düşünmesi ve kitleleri yanlış alanlara sürüklemesi, bir fikir adamına yakışmayacak bir davranıştır. Bu yaklaşım, her ne kadar tasvip edilmeyen bir yaklaşım ve kaçınılmaz bir durum olsa da, Kitlelerin kendini yetiştirmesi cehaleti alt etmesi kaçınılmazdır.

Bilinçsiz toplumlar kolay av olan toplumlardır. Bunun başarılması için eğitimde teori ile pratiğin bir birine zıt kavramlar olmaması gerekir ki, Eğitim, en başta aileden ve sonra çevreden ve daha sonra okuldan başlaması gerekir.

Üç sacayağı üzerine oturtulmuş bir eğitim anlayışı ile yetiştirilen nesillerin var olduğu karma toplumlarda, kardeşlik duygu ve düşüncelerini yok saymak imkânsızdır.

Bir fikir adamının, düşünürün, elinden geldiğince halkı aydınlatmaya yönelik çabalarının farkına varamayan veya bilinçli olarak anlamak istemeyenlerin varlığı ise yadsınmayacak bir gerçektir. Hayatı ve gerçekleri algılayıp-kavrayamayanlar için yapılabilecek bir şey yoktur.

Biri sahip olduğu ülkenin gerçeklerinden söz ederken, diğerinin baskın gelen esir alınmış duygularına hitap etmesi çok zordur hatta imkânsızdır.

Bilimden ve insanlıktan nasibini almamış şahsiyetlerin sanal ortam ve sokak kabadayılarının insanlık için mücadele veren düşünür ve fikir adamlarını, aydınları anlayamaması ve onları katletmesi kadar normal bir şey olmasa gerek… Tarihte bunun örnekleri özellikle bu ülkede demokrasi ve insan hakları mücadelesinde yer alan, halkı için çalışan Aydın ve bilim adamlarının başına gelmedik kalmadığını hep birlikte gördük.

Millet olmayı başarmak bir yana, Millet olmayı kavrayamamış bir zihniyetin toplumun en hassas duygularını kullanarak, gerçek manada aydın ve fikir adamlarını çok çabuk ve seri olarak bir takım kavramlarla karalayabiliyor ve kardeş kavgasını kendi bireysel çıkarlarına hizmetle körükleyebiliyorsa, bu o ülkenin halkları açısından acınacak bir durumdur. Din, Dil, Irk, Renk Mezhep, vb ayrımı gözetilerek dayatılan politikaların terk edilmesi gerekir.

Kişi hak ve özgürlükleri dâhil olmak üzere, Toplumların kültürel ve sosyal hak ve özgürlüklerine imkân tanınması, ülkede yaşayan halkların kardeşlik duygu ve düşüncelerini güçlendirecektir.

Bu temelde, Aydın ve bilim adamlarının verdiği mücadele, Tüm dünyada Açlık ve zülüm politikalarının acımasızca halklar üzerinde uygulandığı, halkların kardeşliğini bozmaya yönelik baskı ve zulüm politikalarının terk edilmesi mücadelesidir. Bunu kavrayamayan hiçbir zihniyetin, İnsan hak ve özgürlükleri temelinde Zulüm, baskı, katliamdan ve gözyaşından başka verebileceği hiçbir şey yoktur. Aksi düşünce ve yaklaşımlar, timsah gözyaşları dökmekten öte bir düşünce ve yaklaşım tarzı olmadığı bilinmelidir.

Kan ve gözyaşı simsarlarının bu politikalardan bir an önce vazgeçmeleri, ülkede süregelen kardeş kavgası temelinde barışın sağlanması noktasında, önemli bir mesafenin kat edilmesini sağlayacaktır.
Not:
Biz bu yazıyı ele aldığımızda Hatay’ın İskenderun ilçesi belediye başkanı Demokrat partili(DP) Mete aslan Türkiye haritası fotoğrafının yer aldığı ‘’Bu vatan bizim’’, ‘’Ya sev ya terk et’’ yazılı afişleri haber olmuştu ..

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan