Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 31
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 5 Gün Önce
abdullahank 143 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 233 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 238 Gün Gelmedi
atlantis 259 Gün Gelmedi
baris dursun 259 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 268 Gün Gelmedi
adacala 269 Gün Gelmedi
admin 271 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 271 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Başbakan ve Buzdolabı ..
Yazar Fakir - Şubat 12 2009 - 10:22:21
Vali Bey; "Bir Buzdolabı'da bize gönder"/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Yıllardır Türkiye siyasal anlamda tarihinin en kimliksiz seçimini yaşamaktadır. Siyasal duruşlar bir tarafa atılmış, partiler görüşlerinde büyük tavizler vermiş, vatandaşı şaşkınlık içerisinde bırakmışlardır. Bir tarafta görüş olarak birbirlerine zıt partiler arasında keskin siyasi geçişler yapan siyasiler, diğer tarafta siyasete bulaşması en son düşünülen ülkeye mal olmuş kişilerin kendilerini siyasi arenaya salmaları, aynı zamanda verilen birbirini geçmeye çalışan vaatlerin kişiliksizleşmesi yaşanmaktadır.
###Seçmen umudunu daha seçim başlamadan kaybetmeye başlamıştır.
Bu topraklarda çok enteresan seçimler yaşanmıştır. Köy politikasını iyi bilen partilerin kazandığı dönemleri unutmamak lazımdır. Köylüleri kandırabilme ile iktidar olmanın birbirine yakın şeyler olduğu dönemler geçirdik. Demirel'in 20 liralık fotörünü seçim malzemesi yapması ve seçim meydanlarındaki fotör heyecanını hatırlayanlar vardır. Ümitlerin tükendiği dönemde, dağa taşa Karaoğlan diye yazılan Ecevit'in zirveye çıkışı yakın tarihe denk geliyor. Vatandaşın hiç yoktan umudu vardır. "Umudumuz Ecevit" Oğlumu, kızımı işe koyar, tayinini yapar, ihale alırım, diye gerçek partilerini bırakıp sağcı olan milyonlarca insanın olduğu dönemler de vardır.
Ancak hiçbir dönemde siyaset kurumu bu denli yerlerde sürünmemiştir. Tarihin en sessiz seçimi olmasının altında yatan neden budur. Vatandaşın umudunun ve güveninin tükenme noktasına gelmesidir. Partilerin halka hizmete götürürken rekabet eden kurumlardır. Halka hizmete götürürken rekabet eden kurumlar olan partilerin, olması gereken yerde olmaması vatandaşı tedirgin etmektedir.
1945 yılından bu yana 64 yıldır bu ülkeyi sağ partiler yönetmektedir. . Son yıllarda ezici bir çoğunlukla iktidara gelen AK parti yoksulluğa dayalı bir politika uyguladı. Balık tutmayı öğrenmeyen halk, balık yemek için AK partili belediyelerin önünde kömür, pirinç, makarna kuyruğu beklediler. Ak partiye üye olmayana yardım verilmeyince, Ak parti teşkilatına üye olmak için kimseler görmesin diye sine sine gittiler.
Türk halkının bir duruşu vardı. Türk halkı inandığı bir davanın tarafı olur, aslanlar gibi savunurdu. Şimdi siyaset heyecanını kaybetmiştir. Birçok partinin teşkilatlarında adam bulamazsınız. Partilerin yaptığı konvoylarda adam bulursunuz ama içinde adam bulmazsınız Peki, nedir bu sessizliğin sebebi.
Türkiye'de radikal siyaset yapan ilahiyatçı müftü, sağ görüşe mensup liderler sol partide yer alınca, solun Ertuğrul Günay'ı, sanat camiasının aydın geçinen simaları sağ partilerde yer alınca, Türk halkı bu duruşsuzluğu, bu ilkesizliği içine sindiremediği, için seçim meydanlarına inmek istememektedir.
22 Temmuz genel seçimlerinde İmparator İbrahim Tatlıses, barajı aşmakta zorluk çeken bir partiden aday olması sanatçı kimliğine leke düşürmüştür. Dinleyen insanların konserlerde bağrını yırttığı, insanların bakışı değiştiren İmparatorun, sanat camiasının bir kaybı olması, vatandaşların heyecanını kıran başka bir faktördür.
Siyasallaşmanın sıfıra indiği bu seçim, büyük bir kayıptır. Sağ olsun sol olsun, bu siyasi kimliklerin oluşmasında Türk halkı ağır bedeller ödemiştir. Artan olaylar yüzünden 1960-1970-1980 olma üzere üç ihtilal yapılmıştır.
Bu ihtilallerde binlerce insan bedel ödemiştir. Binlerce insan kaybedilmiş, binlerce insan cezaevlerine konulmuş, yüzlerce insanımız açlık grevinde hayatını kaybetmiştir. Ülkenin başbakanı, bakanı iki subay halkın önünde asılmış, 40 sene sonra, "yanlış olmuş" denmiş, kemikleri bir torbaya doldurulup İstanbul'a getirilip anıtı yapılmıştır. Genç insanlar Türk halkı önünde asılmış ve sonra "onlar vatan hayini değillerdi. Özür dilemedikleri için astık" denmiştir. Bütün bunlardan sonra bugün siyaset kurumu bitme noktasına gelmiştir.
Büyük şehir belediyelerindeki ihalelerin tamamına yakınını kendi partililerine veren AK Partinin müteahhit sayısı arttı. Bu artan müteahhitler parti teşkilatlarına yüklü bağışlarda bulunmaktalar. Büyükşehir belediyesi ve yan kuruluşlarına alınan bütün personel, AK parti teşkilatlarında üye olarak çalışmış insanlardır. Ya da teşkilatın önerdiği insanlar işe alınmıştır. dolayısıyla Türkiye cumhuriyet tarihi boyunca bu kadar eşitsizlik, bu kadar partizanlık yaşamamıştır. Devlet içindeki kadrolaşma haddini aşmıştır. Belediyelerin kaymağını kendi yandaşlarına peşkeş çekmişlerdir. Bu kadar yatırımdan sonra insanlar üretim ve sermayenin etrafında birleşmek zorunda kalmışlardır.
AKP bu yerel seçimlerde oyunu düşürmemesi için AKP'li belediyeler Halktan kimlik topluyor AKP'ye üye olan herkese belediyelerde oluşan Yardım paketleri adı altında her türlü yardım dağıtıyor. BU savurganlık yüzünden Belediyelerin kasaları boşaltıldığından dolayı birçok belediye haciz edilmiş.
Şimdi İstanbul Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu meydanlarda bu savurganlığın hesabını soruyor; İhalelerin kime ve nasıl verdiniz, Paraların nasıl harcadınız 15 Yılda 150 milyar doları nereye harcadınız sorusuna kimse cevap veremiyor
AKP Vatandaşa şirin görünmek için Halkın parasını halktan izin almadan Valilik ve Kaymakamlıklarda oluşan Vakıflar aracılığıyla özellikle AP Partiyle oy verenlere dağıtıyor. Örneğin Tunceli Valisi Mustafa Yaman AK Partinin gazabına uğramamak için Tunceli halkına tüyü yetmemiş insanların vergilerinden toplanan beş milyon TL Değerinde 3500 kişiye buzdolabı, çamaşır makinesi ve halı dağıtılmıştır. Burada devlet siyasete alet edilmiştir. Bu alının malzemede yine AKP' li bir mağazadan sağlanmış. Mademki devletin paralarıyla buzdolapları rasgele dağıtılıyor o zaman Sn. Valim Varoşlarda Kredi kartı ve bankalara borcundan dolayı evinde ekmeği olmayan bir komşumuz var Bir buzdolabı gönden satım ona ekmek alalım. Çünkü o paralar ekmeği olmayanlara dağıtılmalı.
Bu kadar ilkesizlik, bu kadar siyasi duruşunu kaybetmiş siyasi partiler halka inemeyecek, halka söyleyecek bir söz bulamayacaklar. Haklı olsalar bile kimseyi ikna edemeyeceklerdir. O zaman bunlar kimin lideri olacak. Siyasallığını yitirmiş bir yerel seçimlerden para babaları seçimlere hâkim olmaması için halk kendi içende dürüst liderlerin peşinden gitmelidir.
Bana göre bugünkü yapılan kirli siyaset; Türkiye yeni bir siyasi yapılanmaya gidişin başında olduğunu göstermektedir.
Mustafa Küpeli
mustafakupeli36@gmail.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan