Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 60
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Önce
abdullahank 135 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 225 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 229 Gün Gelmedi
atlantis 250 Gün Gelmedi
baris dursun 251 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 260 Gün Gelmedi
adacala 260 Gün Gelmedi
admin 262 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 263 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
DERNEKLERİN SİYASALLAŞMASI
Yazar Fakir - Şubat 17 2009 - 03:32:28
DERNEKLERİN SİYASALLAŞMASI /Necmettin Aslan

Necmettin Aslan Bilindiği gibi sitemizde bir haber yayınlanmış ve Ardahanlıların dikkati çekilmişti.
Derneklerin siyasallaştığı ve dernek başkanı olan kişilerin kendilerine bir yer bulmak için İl, İlçe ve derneklerini kullanarak ve kullandırarak, siyasi emellere hizmet ettiğini hatırlanacağı üzere sitemizde haber konusu yaparak tüm Ardahanlıların duyarlı olması için dikkat çekilmişti.
Evet, zamanı gelmişken isterseniz biraz analiz yapalım ..
Bu kaz geceleri ve dernek gecelerinin neden yapıldığı ve Ardahan'a ne kadar faydası olduğunu gelin hep birlikte tarafsız ve objektif olarak biraz düşünelim ve sesli olarak ta konuşalım.
Bu güne kadar Ardahan İlini ve İlçelerini köylerini kurtarmaya çalışan derneklere bir bakalım, kimler nerde duruyor ve kimler hangi siyasi oluşumun içinde yer almaktadır bir görelim ..
Bilindiği gibi geçtiğimiz yaz Çıldır Derneği’nde, ‘Dernekler gecesi’ olarak bir gece düzenlenmişti.
Düzenlenen gecenin bir dernek gecesinin dışında bir siyasi partinin gecesi gibi olduğu sitemizde haber konusu olmuştu.
Maalesef bizi yanıltmadı. Çıldır’ı kurtarmak için yola çıkan Çıldır Dernek Başkanı ve Yönetimi Çıldır’ı maalesef kurtaramadı ..
Ancak, kendisini ve yönetimde olan kişileri kurtarma çabası içerisinde olarak Çıldırlıları ve Ardahanlıları kullanarak bir siyasi partiden Esenler Belediye Başkanı Adayı olduğu gibi vefalı davranıp, Dernek yönetimini de aynı şekilde meclis üyeleri olarak listeye aldı. Böylece, dernek başkanı olmaktansa siyasi bir kişi olduğunu ispat etti ..
ARVAK .. Yani, ‘Ardahan Vakfı’ adı altında lüks otellerde Ardahan’ı kurtarmaya çalışan vakıf başkanının bir dönem Ardahan Milletvekilliğini de yapmasına rağmen Ardahan’ı kurtaramadı..
Ama bir vakıf kurarak Ardahan’ı kurtarmaya çalışıp, kendisini bir partinin genel merkez üyesi yaptı. Son olarak ta İstanbul/Esenyurt’tan Belediye Başkan Adayı olup, gelen tepkiler dolaysıyla adaylıktan çekilmek zorunda kaldı, çünkü orada sadece saf Ardahanlılar yoktu .. Gerçi sayın vakıf başkanının Esenyurt’ta belediye başkan adayı olduktan sonra geri çekilme nedeni' de sitemizde açık olarak haber konusu oldu zaten ..
Yine bakıyoruz AKYAD Adı altında bir derneğin geçtiğimiz günkü Kâğıthane Toplantısı’nda tamamen siyasi bir partinin gecesini yapılmış gibi bir gece düzenlenip insanlarımızı hap başka platforma çekme çabaları olduğu halkın gözünden kaçmadığı gibi halkın tepkisini çekmiştir.
Yine, HOC-FED Adı altında dernek faaliyeti gösterip sözüm ona Ardahan adı altında dernek çalışmaları yapıldığı görülmesine rağmen, gerçekte hiçte öyle olmadığı görülmüş ve halkın gözünde dernek gibi çalışmadığı da gözlenmektedir. Yukarıda belirttiğim derneklerin dernek olarak çalışma yapmadıkları gözden kaçmadığı gibi siyasi oluşum olarak ortaya çıktıkları tüm Ardahanlılar tarafından artık bilinmektedir.
Gerçek dernek ve dernekçiliğin bu olmadığı artık bütün Ardahanlıların anladığını birilerini ya kendi çıkarları için kullandığı veya bir parti'nin Arka bahçesi olarak kullandığı artık aşikardır ..
Bu ve bu gibi Faaliyetlerin siyasi oluşumlar olduğunu anlayan Ardahanlılar ve tüm metropoller de yaşayan insanlarımızın dernek oyunları ile halkı nelere alet ettiklerini görüp bu gibi faaliyetlere artık itibar etmedikleri gözlenmekte olduğunu görmenin üzüntüsünü yaşıyoruz ..
Gerçek dernekçilik papan derneklerimiz tabi ki bu eleştirilerin dışında olarak kendilerini tenzih ediyoruz.
Ama onlarında bu gibi oluşumları görüp iyi niyetlerini kullandırmamalarını, daha dikkatli olup gerçek dernekçilik yapmalarını tüm Ardahanlıların beklediğini, dernek başkanlığının gönül işi olduğun bir basamak olarak kullanılmamasını bekliyoruz ..
Ve Gerçekte kurulan dernek adına gerçek hizmet yapılmasını bu halkın beklediğini herkesin görmesini, bizlerin de bunu halkın adına takip ettiğimizi belirterek daha dikkatli olunmasını bulundukları ve seçildikleri yeri kendi menfaatlerine siyasi oluşumlara kullandırmamalarını kullandıkları yerde suç işlediklerini bilmelerini istiyoruz ..
Aksi halde bu halkın artık gerçekleri gördüğünü, her şeyi bildiğini ve zamanı geldiğinde bunları yerden yere vuracağını bir daha öyle bir yeri göremeyeceğini bilmelidirler ..
necmettinasl@gmail.com

Yorumlar
iyildiz_08 - Şubat 17 2009 - 07:06:58
Sayın Necmettin Bey derneklerle ilgili bir çalışma içinde olmanız beni memnun etti. Şahsım bu konu üzerinde araştırma içinde olmam ve yalnız benim bu konuyu soruşturmadığımı öğrenmek şahsımı son derece memnun etti. Ancak konunun dernekler üzerindeki siyasi boyutunu ele almadan Yaşamın başlı başına bir felsefe olduğu tezinden hareketle, İnsanın siyasetsiz olamayacağı, dolayısı ile derneklerin siyasetle alakalarını ve siyasi açıdan toplum üzerindeki etkilerinin kişisel boyuta indirgenmeden çok iyi işlenmesi gereğine dikkat çekmek isterim. Konu ile alakalı olarak görüş alışverişinde bulunmak gayesi ile adresinizi kaydettim. Eğer uygun görürseniz bu konu ile alakalı olarak sizinle fikir teatisinde bulunmak isterim. Saygılarımla. İlyas YILDIZ
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan