Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 35
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 5 Gün Önce
abdullahank 143 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 233 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 238 Gün Gelmedi
atlantis 259 Gün Gelmedi
baris dursun 259 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 268 Gün Gelmedi
adacala 269 Gün Gelmedi
admin 271 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 271 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Türkiye-Ermenistan
Yazar Fakir - Nisan 12 2009 - 19:13:46
Türkiye Ermenistan kapısı 16 Nisan'da açılacakmı?/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Doğu Sınır kapısının kapatılması bir millet iki devlet dayanışmasıydı. Çünkü Ermenistan Karabağ'ı işgal etmişti. Türkiye de, iki ülke arasında barış antlaşması imzalanana kadar, Ermenistan'ı bu barışa zorlamak amacıyla sınırını kapatılmıştı.
Şimdi Türkiye ile Ermenistan arasında düzenli uçak seferleri yapılıyor, isteyenler İstanbul'dan, Trabzon'dan, Antalya'dan Erivan'a gidiyor. Türkiye özellikle Karadenizli müteahhitler Gürcistan üzerinden Ermenistan'a mal satıyor. Ortak şirketler kurmuş ticaret yapıyorlar. Ama Doğu Kapı açılmıyor.
Burada sınırın kapalı olmasından ötürü Türkiye'de en büyük zararı sınır ticareti yapamadığı için Kars Ardahan Iğdır ve çevre illeri ve civarında yaşayanlar görüyor.
İkinci olarak Türk dış politikası, Türkiye-Ermenistan ilişkileri, Azerbaycan tarafından rehin alındığı için Türkiye taraf bulma da büyük zararlar gördü.
Türkiye Ermenistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri ama, Ermenistan'la diplomatik ilişki kurmak için bir büyükelçi atanmadı. Bu yüzdende Ermenistan'ın da Türkiye' de bir diplomatik temsilciliğini kurmadığı için ilişkiler hep tepe takla gitti. Yalnız kalan Ermenistan batılı olmayı istemedi veya beceremediği için, Ermenistan geçmişte olduğu gibi Rusya'nın kanatları altına girmeyi kabul edip, Azerbaycan'la savaşmayı kabul etti.
Yılladır Karabağ sorunu çözülmeden, Ermenistan ve Azerbaycan barışı sağlamadan Türkiye'nin kara sınırını açması bana pek gerçekçi gelmiyor. Çünkü Sn Başbakan Karabağ çözülmeden kapı açılmayacak diyor. Belki Türkiye ile Ermenistan yakınlaşabilir, Ermeni soykırım günü ilan edilen '24 Nisan öncesi bir jest' de yapılabilir. Buda bir ihtimal.
OBAMA'nın gelmesiyle yeniden alevlenen Türkiye Ermenistan Doğu kapısının açılması konusu Türkiye tarafı hep gizli tutulmaya çalışılıyor. Ama Kafkaslar Doğu Kapı açılacak diyor. Çünkü ABD Başkanı Obama'nın İstanbul'dan ayrıldıktan hemen sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i aramış olması da bence konunun ne kadar ciddiye alındığı ortada.
Zaten aylar önce Doğu Kapı'nın açılma sinyalleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan-Türkiye maçına katılmasıyla başlamıştı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Moskova ziyaretinde gerçekten Rusya'dan Karabağ sorununun çözümü ve Doğu Kapı'nın açılması konusunda olumlu yanıt alındıysa, o zaman söyleneler doğruluğunu koruyor. Bu gelişmelerin bütünü Türk diplomasisi, Azerbaycan-Ermenistan yakınlaşmasını çok gizli tutuyor, görüşmelerin içeriğinden tek bir kelime dışarıya sızdırılmıyor. Diğer yandan bakıldığında, Türkiye son zamanlarda Azerbaycan-Ermenistan sorunlarının çözümünde de aktif bir rol oynama, iki tarafı birbirine yakınlaştırma çabası içinde. Bu gelişmeler kamuoyundan neden gizleniyor.
Geçmişte Azerbaycan ve Ermenistan, Karabağ ve kapsamlı bir barışı imzalamayı birkaç kez denemelerine rağmen, her seferinde Rusya'nın taş koymasıyla çözülmediğini hepimiz bilmekteyiz.
Ermenistan Doğu Kapı'nın açılmasıyla, bir millet iki devlet anlayışıyla Kardeş ülke Azerbaycan'ı küstürüleceği düşünceleri ve Tarihi gelişmeleri gizlememiz, ilişkilere daha fazla zarar vereceğine inanıyorum. Bana göre Türkiye Halkıyla Azerbaycan halkı bu konuda bilgilendirilmeli. Türkiye'nin çıkarı Doğu Kapı'daysa kapı açılmalı. Ama Kardeş Ülke Azerbaycan'la İlişkiler zarar görülüyor ki doğru, o zaman yapılacak iş Ermenilerin Karabağ'dan çekilmesi şartından vaz geçilmemeli.
Rahmetli Özal bu günleri görerek Karabağ işgal edilince Ermenileri durdurmak için hava ve k ara harekâtını Genel Kurmay kabul etseydi, bu gün bu sıkıntılar yaşanmayacaktı ve Kafkaslara ulaşan derin bir koridorumuz kapatılmazdı.
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza'nın Bakü'ye gelmesi Azerbaycan'da siyasi ortamın gerilmesine neden oldu. Aynı kaynağa göre Türkiye-Ermenistan sınırının 16 Nisan'da açılacağı iddiasının tartışıldığı bir dönemde.
ABD Büyükelçiliği yetkilileri, ziyaretin asıl amacının Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın önümüzdeki haftalarda Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanlarının yeni bir görüşmesine yöneliktir diye cevap vermesi. Azeri kesiminin tedirginliğini giderilmedi.
Azeri üst düzey yetkililer "Dağlık Karabağ işgalinin devam ettiği bir dönemde Türkiye-Ermenistan sınırının açılması Azerbaycan çıkarlarına ters düşer" diyen Azeri bakan, "Tutumumuzu Türkiye yönetimine ilettik. Ankara da bu gerçeği kabul ediyor ve Erivan'la işgal gücünün Karabağ'dan çekilmesine yönelik görüşmeleri devam ettiriyor" dedi.
Öte yandan, Ermenistan'da Türkiye sınırının açılmasına ilişkin anlaşmanın hazır olduğu iddia edildi. Muhalif Ermenistan Milli Kongresi Sözcüsü David Şahnazaryan, "Taraflarca onaylanan 4 maddelik belge artık hazır ve imzalanması için uygun zaman bekleniyor. Anlaşmaya göre, diplomatik ilişkiler kurulacak, sınır çizgisi karşılıklı olarak tanınacak ve açılacak ve de soykırımın tartışılacağı komisyon oluşturulacak' dedi.
Azerbaycan’dan Tehpkiler çığ gibi büyüyor Aliyev, “Yeni sayfa açmaya hazırız” derken Azeri kanalları da Hadise ve Türk şarkılarına boykota başladı. Hatta iş 'Türkiye'ye Eurovision'da puan vermeyin' çağrısına kadar gitti. Türk sanatçıların şarkılarını çok daha nadir yayınlamaya başladı. Ülkenin en çok dinlenen Radyolardan 105.5 Media FM Türk şarkıları boykut ettiklerin resmen duyurdular
Azeri medyası ise manşetten verdiği haberde Türkiye’nin Ermenistan sınırına giden yol, geçit ve köprüleri onardığını; sınırın açılmasının giderek yaklaştığını yazıyor. Musavat gazetesi, Kars, Gaziantep, Iğdır ve Amasya’da büyük karayolu çalışmaları yapıldığını kaydetti.
Azeri gazeteciler, Türk-Ermeni sınırının açılmasını protesto etmek için Kars'a gelmek istedi. Ancak onları taşıyan uçağın Kars'a inişine izin verilmedi.
Başbakan Tayip Erdoğan Karabağ çözülmeden olmaz diyor.” İşte Türkiye Ermenistan Sınır kapısı sır gibi”

mustafakupeli36@gmail.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan