Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 28
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 5 Gün Önce
abdullahank 143 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 233 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 238 Gün Gelmedi
atlantis 259 Gün Gelmedi
baris dursun 259 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 268 Gün Gelmedi
adacala 269 Gün Gelmedi
admin 271 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 271 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Yargı ile basının takışması
Yazar Fakir - Haziran 05 2009 - 09:28:27
GÜNÜN YORUMU
Yargı ile basının takışması…

Kasım Tırpancı Ardahan Türkiye`nin en küçük ve bütün olumsuzluklara rağmen, yine de en huzurlu ili konumundadır. İlimizin İdarecisi, Yargı, Gazetecisi ile halkının birçok sosyal imkanlardan yoksun olmaları nedeniyle, herkes yaşamında bazen stresli anlarla karşı-karşıya gelmekte, hiç gerek yokken ters düşülmekte ve beklenmeyen tartışmaların meydana gelmesi kaygı verici olmaktadır.
Ardahan`da 7-8 yıl önce Adliye`nin kendi içinde, İl idarecileri, Avukatlar, Gazeteci ve halkla tam bir çatışma ortamı vardı. Şikayetler başını almış gidiyordu. İki Avukat ceza almış, Müfettiş gelip, soruşturma başlatmış ve bazı Yargıçlar tenzili sınıfla başka yerlere gitmişlerdi. Sonrasında o zamanki Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı görevden el çektirilmişti. Bu durum Ardahan`da herkesi son derece huzursuz etmişti. Zaman içerisinde oluşan değişimler sonucu, geçmişteki çatışmalar yumuşama atmosferine girmiş, yaratılan tahribatlar onarılmaya yüz tutmuştur. Son olarak Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Akdeniz`in Ardahan`a gelmesi ile birlikte Yargı ve diğer çevreler arasındaki çelişki tam manasıyla giderilmiş, her yönüyle taktire şayan bir kaynaşma sağlanmıştır. Son günlerde bazı Yargıçlar ile basın mensupları arasında meydana gelen tartışmalar, oluşan yapıcı kaynaşmalara gölge düşürme konumuna gelmiş ve herkes için gerekli olan Yargıç ile basın mensupları arasında yapılan bir yargılama sırasında yaşanan küçük tartışmaların büyütülerek, şahsi kavgaya dönüştürülmesi halk arasında hiçte hoş karşılanmaz olmuştur. Herkesin görev ve yetkisini kullanırken, toplumsal değerleri dikkate alarak hareket etmesi gerekirken, görev ve yetkilerin kişisel amaçlar doğrultusunda kullanılması, bu görev ile yetkilere duyulan güvene gölge düşürücü olmaktadır. Kamu görevi yürüten Yargı ile basın, şahsi çelişkilerinde "Kamu adına" sahip oldukları yetki ve fırsatları hiçbir halde kullanma hakkına sahip olmadıklarını unutmuş duruma düştükleri görüntüsü vardır.
Ülkemiz genelinde olduğu gibi, Ardahan`da Yargı`ya yapılan şikayetlerin bir kısmı da gazeteci olarak bizlere geliyor. Çünkü, Yargı`dan dertlerine deva bulamayanlar, son umut olarak gazetelerimizden çare arıyorlar. Hatta kendilerini mağdur edenleri etkisiz hale getirmek için "Gazetelere gideceğim, yaptığınız haksızlıkları gazetelere yazdıracağım" diyerek savunmaya geçtikleri çokça görülmüştür. Bu durum, Yargı nasıl ki herkes için gerekli ise, basının da gerekli olduğunu göstermektedir.
Gazeteciler Adli Baskı Altında .. Son olarak Ağır Ceza Mahkemesi Başka-nımızın olduğu ortamda bir şahsın İngiliz anahtarı ile saldırıya uğradığı olayla ilgili olarak yapılan yanlış habere açıklık geti-rilmesi için basın mensupları Adliye`ye çağrılmış, haberdeki yanlışlığın giderilmesi için açıklamada bulunma gereği duyulmuştur. Yapılan açıklama gazetelere yazılarak, Yargı`nın saygınlığını zedeleyen iddiaların giderilmesi sağlanmıştır. Bu da Yargı kadar basına da ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Yargıçların, vatandaşın şeref ve onurlarını rencide edici gerçek dışı haberler hakkında dava açarak, cezalandırma yoluna gitmeleri doğaldır. Ancak bir yargılama sırasında sert tartışmalara meydan verilmesi ve kavga ortamına girilmesi, Yargının tarafsızlıği ile basın özgürlüğünü tartışılır hale getirmektedir. Bu durum, Ardahan`da Yargı`nın saygınlığını ve tarafsızlığını tesis eden, halktan biri olarak herkesin sevgi-saygı duyduğu Başsavcımız Cemil Akdeniz ile diğer Yargı mensuplarına duyulan güvenin bozulmasına yönelik bir çekememezlik girişimi olduğu şeklinde yorumlara neden olmaktadır.
Bir Yargıç görevini yaparken, saygın konumuna göre hareket etmek mecburiyetinde olduğu gibi, hakkında açılan dava ile ilgili yargılanan basın mensubu da ölçülü hareket etmek zorundadır. Bir dava sırasında kimsenin karşısındakini aşağılamaya, hakaret etmeye ve davayı şahsileştirmeye hakkı yoktur. Kamu adına yapılan Yargılama ve aynı yetki ile yapılan gazetecilik görevi, tarafsızlık ölçüleri dahilinde olmalıdır. Bunu dışına çıkılırsa, görev ve yetkilerin sınırları aşılmış olunur ki, bundan toplumu her kesimi rahatsızlık duyar.
Maddi delillere dayalı olmayan, bilirkişi raporu alınmadan yapılan özel yargılama ile bir gazetecinin 20 TL. tazminata mahküm edilmek istenmesi, Yargıtay`ın onanımı beklenmeden tahsilata geçilmesi Hukuk kuralları ile pekte bağdaşan bir yaklaşım değildir. Cumhuriyet Başsavcımız, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanımız ile Adliye`de denetim yapan Adalet Bakanlığı Müfettişi`nin konuya eğilerek, Ardahan`da huzursuzluk yaratan Yargıç-Basın çatışmasına "Dur" demeleri beklenmektedir.

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan