Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 42
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 1 Saniye Önce
abdullahank 136 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 225 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 230 Gün Gelmedi
atlantis 251 Gün Gelmedi
baris dursun 251 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 260 Gün Gelmedi
adacala 261 Gün Gelmedi
admin 263 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 263 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
AKP Hükümeti ..
Yazar Fakir - Haziran 12 2009 - 11:12:54
AKP Hükümeti Doğu Anadolu'ya Haksızlık Etti

Mustafa Küpeli  Türkiye'yi 4 bölgeye ayırarak krizden çıkmayı hedefleyen AK Parti Hükümeti, alt yapısı olmadığından dolayı yatırım alamayan Doğu Anadolu'ya büyük haksızlık etmiştir.
AK Parti Hükümeti tarafından açıklanan ekonomi paketinde Türkiye'yi 4 bölgeye ayrılarak planlanan, projelendirilen illerin kalkınmasına yönelik projelerin uygulanmasında AK Partinin çok zorlanacağı ortada.
4. Bölge içinde yer alan Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkâri, Şırnak, Siirt, Bitlis, Muş, Erzurum, Bayburt, Bingöl, Batman, Mardin, Diyarbakır, Tunceli, Erzincan, Elazığ, Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis olarak belirlenmiş.
Şimdi GAP projesi dâhilinde 15 Milyar dolar yatırım alan Batman, Mardin, Diyarbakır, Şırnak, , Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis illeri DAP Projesi dâhilinde hiç yatırım alamayan Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkâri, Siirt, Bitlis, Muş, Erzurum, Bayburt, Bingöl, Tunceli, Erzincan, Elazığ aynı bölgede ve aynı kalkınma projesinde gösterilmesi bana göre yanlıştır.
Uzun yıllar Doğu Anadolu'yu kalkındırmak adına hükümetlerin hazırladığı kalkınmada alt yapısı yetersiz olan Doğu Anadolu'daki şehirlere değil alt yapısı olan Organize Sanayi Bölgesi olan illere yatırım yaptı. Bir asırdır alt yapısı ve organize sanayileri yapılmayan Doğu Anadolu illeri bu yüzden bütün yatırımları elinden kaçırdığı için kalkınmayı bir türlü yakalayamamıştır.
Geçen yıl karara bağlanan GAP'a 15 Milyar yatırım yapılması karşısında DAP'ı yatırımsız bırakan AK Parti Hükümeti 4 Haziran da açıkladığı ekonomi paketinde Türkiye'yi 4 kesime ayırarak Doğu Anadolu illerini yine alt yapısı olan, yolu ve organize sanayisi olan illerin içine karıştırınca Özel teşebbüs kar edemeyeceğini iyi bildiği için tercihini yine Doğu Anadolu' illerinden yana koymayacağı için yatırım alamayacağı açıkça ortadadır.
Şimdi Bir yıl önce 15 Milyar dolar yatırım alan Güney Doğu illeri bu paketten de yararlanacak. O zaman Doğu illerine büyük haksızlık olmaz mı?
Bir asırdır yoksulluk çemberinden çıkamayan Kars, Ardahan, Iğdır'ın kalkınması için Kars-Ardahan-Iğdır Kalkınma Vakfı'nın ürettiği projelere bile destek sunmayan hükümetler bu sebeplerden dolayı yoğun göçün yaşanmasına vesile olmuşlardır.
Bir hatırlatma yapmak istiyorum
2003 yılında Sn. Başbakan bölgeyi kalkındırmak için Kars,Ardahan,Iğdırlı iş adamlarından yemekli bir toplantı istemini Kars Eski AKP Milletvekili Selahattin Beyribey'den istemişti. Beribey, KAI Vakfına Eski Vakıf Başkanı İskender Bozdemir ve yönetim kuruluna bu istemi iletirken bende oradaydım. Vakıf bu teklifi memnuniyetle karşılamıştı. Maalesef Sn. Başbakan 6 yıldır KAI'rın kalkınmayla ilgili toplantıyı gerçekleştirmedi.
Şimdi KAI asırlardır kuyruğuna yapışan krizlerden kurtulması ve göçü durdurması için Başbakan KAI'lı işadamlarıyla toplantı yapıp, yatırımlar başlamadan bölgenin kalkınmasından söz etmek mümkün değildir.
İkinci olarak Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden başkanlığında Kars Milletvekilleri, Kars Belediye Başkan'ı Naif Alibeyoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Güvensoy, işadamları ve oda başkanlarından oluşan 18 kişilik Kars Heyeti, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Meclis Başkanı Köksal Toptan ile bakanları ziyaret ettiklerinde, Kars'ın kalkınması için hepsi destek sözü vermişlerdi. Bu güne kadar halen bir destek gelmedi. Şimdi boş sözlerle KAI'ın kalkınmasından söz etmek mümkün mü?
Üçüncü olarak 2008 yılında Kars'ta açılışı yapılan Avrupa'yı Asya'ya bağlayan dünyanın en büyük ve en ucuz taşımacılığının yapılacağı, Türkiye'nin 100 yıllık hayali Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu'u 2010'da hizmet vermeye başlayacak. Bölgemizin kalkınması için AK Parti Hükümeti antrepo depolarının Kars'ta yapılması için bu projeden ayrı bir pay ayırıp Kars büyük Organize Sanayi Sitesi'nin bitirilmesi, serbest bölge ve antrepo depolarının Kars'ta kurulmasının gecikeceği için hükümet düğmeye basmadan sınır ticaretinden kazanmaktan söz etmek mümkün mü…

Şimdi KAI'lıların gözü 11 Haziran'da THE Marmara Oteli'nde Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen 'Kars Ardahan Hayvancılık Organik Ürünleri Organize Sanayi 1. Platformu'nun açılışında Çünkü Proje hazırlandıktan sonra Tarım Bakanı Mehdi Eker'e verilmiş ve onaylatılmış olan 12 Milyon EURO değerindeki proje Yöre insanın geçim kaynağı olan tarım havancılık modernleşip, hayvansal ürünlerini AB standartlarına yükselteceği için Kars Ardahan bu sayede kurtuluşu yakalayacaktır.
Hükümetler bir asırdır ne sınır ticaretlerinde ne DAP kapsamında ki projelerde nede kalkınmada öncelikli projelerde Kars Ardahan Iğdır'a destek sunmadıkları için bölgemiz yoksulluk çemberini yırtarak çıkmayı bir türlü başaramamıştır. Eğer Organik Ürünleri Organize Sanayi 1. Platformu için 12 Milyon EURO kredi gerçekleşirse Kars Ardahan Iğdır illerimizin kalkınmasına bir ışık tutacaktır.

mustafakupeli@gmail.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan