Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 71
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 1 Saniye Önce
abdullahank 136 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 226 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 231 Gün Gelmedi
atlantis 252 Gün Gelmedi
baris dursun 252 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 261 Gün Gelmedi
adacala 262 Gün Gelmedi
admin 264 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 264 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Eskule Esenyurt'u Zehirliyor
Yazar Fakir - Haziran 24 2009 - 07:26:52
Eskule Esenyurt'u Zehirliyor/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli İstanbul Esenyurt İlçesinin Birlik Caddesi'nden gelen Doğan Araslı Caddesi'nin altından geçen ve Esenyurt Trafiğini %90 çözecek alt geçit projesi hayatı geçirilmeye başlamış ve hatta kazıklar çakılmış proje yolunda giderken, Eskule projesinden rant bekleyenler yolu iptal etmiş ve bu günkü gördüğünüz gibi Esenyurt'ta trafik canavarı diye adlandırılan bir gökdelenin yapılmasına vesile oldular.
Bütün uyarılarımızı dikkate almayan başta Belediye yöneticileri, Esenyurt Kent Konseyi, sivil toplum örgütleri, Merkezde yayın yapan gazeteler ve Esenyurt'un kanaat önderleri bugün Eskule'nin önünden geçerken trafik kuyruğunu görünce başlarını eğerek geçiyorlar. Projeye imza atan ve 5 yıl içinde Esenyurt'ta tek bir karar şerhi olmayan ve Eskule'den dükkanı olmayan meclis üyeleri de bu yanlış karardan ötürü içim içim özür dilemekteler.
Son zamanlarda Esenyurt mezarlığına gidip gelirken 4-5 ışık yandıktan sonra geçen halkın çektiği trafik çilesine kızarken, geçen gün bir çevre mühendisi ve egzoz muayene memuruyla trafikte beklerken Mühendis arkadaş "yazık bu Esenyurtlulara, 4 yoldan gelen arabaların ışıklarda beklemesi ve özellikle Yeşil Cami'den gelen araçların rampaya çıkışında fazla gaza yüklenmesinden dolayı çıkan gazı Esenyurt halkını zehirlediğini söyleyince Eskule'nin Esenyurt Halkına ne kadar zarar verdiğini bir kez daha anlamış oldum. yaptığım araştırmada Esenyurt halkının zehirlendiğini görmüş oldum
Bana kızan Eskule'nin rantçıları bu satırları iyi okumalı.
Egzoz gazının zararları?
Araçlar çalıştığında egzozlarından havaya, karbonmonoksit, azotoksit, hidrokarbon gazları ile ağır kurşun karıştığını, renksiz, kokusuz bir gaz olan karbonmonoksitin kapalı ortamlarda zehirleyici, hatta öldürücü olabiliyorlar.
Kirli gazların kentin binaların, anıtlarını, heykellerin üzerine sindiği ve zamanla kirlenmekte pik insan sağlığına ne kadar sindiğini hesap etmek mümkünmü?
Motor bakımları düzenli yapılmayan otobüs, minibüs ve otomobillerden egzozlarından çıkan Karbonmonoksit gazının yüzde 80'lere varan oranlarda havada asılı kaldığı için insan sağlığını tehdit etmekte ve Egzoz dumanının bileşiminde bulunan azotoksitin solunumu durumunda akciğer dokusunu hasara uğratmaktadır.
Bu araçların egzozlarından çıkan siyah dumanların bileşiğinde bulunan gazlar, kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltıyor, doku, kemik ve sinir sistemlerine bile zarar veriyor.
Bu konuda bir açıklama yapan Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Baran Bozoğlu, Egzoz dumanı artık reklam filmlerine de konu olduğunu, ancak reklam filmlerindeki insanların yalnızca saçlarının kirlendiğini ve şampuanla yıkandıktan sonra bu durumdan kurtulduklarını söylüyorlar. 'Peki ya bu insanların ciğerleri nasıl temizlenecek'.
Sonuç olarak Egzoz dumanın bileşiğinde bulunan gazların insan vücudunda kansere yol açacak derecede zararlar vermekte.
Şimdi alt iki katını MİGROS almış. Faaliyete geçtiğinde MİGROS'a günde iki binden fazla araç'ın geldiğini düşünürsek Birde Eskule'nin tamamen faaliyete geçtiğini hesaba katarsak, Esenyurt merkezi Çanakkale gibi geçit vermeyen bir yol olacaktır. Günde on binlerce aracın egzozundan çıkan gazın insan sağlığına ne kadar etkilediği hesap etmek mümkün mü? Vay Esenyurt'un haline vay…
Şimdi Anadolu'dan göç eden yoksul sağlık güvencesi olmayan, düzgün beslenmeyen insanlar bu eksoz gazıyla teneffüs yoluyla zarar gören bütün Esenyurt halkını kim tedavi edecek?
Peki bu trafikte bekleyerek yakılan yakıt, dur kakta yıpratılan baskı balata, kaybedilen iş zamanı bunca zararı kim ödeyecek?
Bu yazdıklarıma kızanlar bir kuru inada, bir ranta bu kente bu kadar zarar verenler
MİGROS'un ve Eeskule'nin faaliyete geçtikten sonra TV programlarına konu olacağını şimdiden düşünüp cevap vermeye hazır olsunlar.
Eskule ile ilgili yazıları her geçen gün artarak devam edecektir. Biz yazmakla hep gurur duyduk ama Eskule'nin yapımına yeşil ışık yakan yöneticiler Esenyurt'un sivil inisiyatifi ve kanaat önderleri hep vicdan azabı duyacaklar.
mustafakupeli36@gmail.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan