Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 36
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 5 Gün Önce
abdullahank 143 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 233 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 238 Gün Gelmedi
atlantis 259 Gün Gelmedi
baris dursun 259 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 268 Gün Gelmedi
adacala 269 Gün Gelmedi
admin 271 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 271 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
SİYAH KURDELE
Yazar Fakir - Temmuz 20 2009 - 06:25:22
SİYAH KURDELE VEYA KUZU ÇEVİRME/Osman Kamacı

Kurdele tepkisi sürüyor .. Ardahan öğrenci seçme Sınavı’nda (ÖSS) önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda kuralı bozmadı. Aldığı puanlara göre en başarısız il olma özelliğini yine korudu. Böylece verilen eğitimin ne kadar yetersiz olduğunu kanıtlarcasına hiç hak etmediği bir utançla karşı karşıya kalmaktan kurtulamadı.
ÖSS’de baraj puanları geçen yıllara göre düşürülerek, 145 puan barajını aşmak için 120 sorudan sadece 12 soruya doğru cevap verme yeterliliği aranmasına rağmen, ortaya çıkan akademik başarısızlık çarpık ve ezbere dayalı eğitim sistemimizin geldiği noktayı objektif bir şekilde ortaya koymaktadır.
Bu sorun sadece Ardahanlı öğrencilerin başarısızlığı ile sınırlı olmamakla birlikte yarış attı gibi dershaneden, dershaneye koşuşturan Türkiye genelinde başarısız sayılan yüz binlerce öğrencinin ortak sorunudur. Bu başarısızlığın altında yatan gerçek sebepler kesinlikle aileler ve başarısızlıkla suçlanan öğrenciler değildir. Eğer suçlu aranacaksa, hiç kuşkusuz bir numaralı suçlu mevcut hükümet durumunda bulunan AKP hükümeti ve Milli Eğitim bakanıdır. Hükümetin iktidarda bulunduğu yedinci yılında geriye bakıldığı zaman eğitim politikasında bedava kitap dağıtımı dışında reform sayılabilecek nitelikte hiçbir açılımı bulunmamaktadır. Ama haklarını yemeyelim, cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmemiş özelleştirmeler gerçekleştirerek, çok önemli işlerin altına imza attılar. Ülkenin önemli kaynaklarını adeta haraç mezat beş paraya yabancı sermaye sahiplerine teslim ettiler. Türk Telekom, Telsim, Limanlar, Araç muayene istasyonları, Bankalar, Perkim, İzocam gibi örnekleri çoğaltarak sayabiliriz. Aynı dönemde eğitim alanında da önemli tadilatlar yapıldı. Özellikle yandaş sayılan cemaat özel okul ve dershaneler özendirilerek, okulların alternatifi konumuna getirildi. Aileler şaşkın halde çocukları ile dershanelerin yollarını aşındırırken, ekonomik olarak sömürüldüler. Çocukları gelişim kaydetsin diye buna boyun eğmelerine rağmen, onların kafa karışıklığını önleyemeyerek, başarısızlıklarına tanık oldular.
Ama özelleştirme fatihlerini dinlerseniz, her ÖSS neticesinde dershanelerin başarısı anlatmakla bitirilemez. Varsayalım öyle. Peki dershaneler olmadan önceki başarı ile dershanelerin mantar gibi çoğaldığı son dönemlerde elde edilen başarısızlık nasıl izah edilebilir. Devlet okulları deneyimli kadroları ile etkisizleştirilirken, Fetullah Gülen ve ideolojisine sahip cemaat dershaneler adeta öğrenciler için olmazsa olmaz hale nasıl getirildi? Dershaneleri yardımcı eğitim kurumları maskesi altında büyük rant’a nasıl dönüştürüldü? Çifte standart uygulamalarla gelir düzeyleri düşük aile çocukları devlet okullarındaki eğitimleriyle, paralı özel okullarda ve dershane’lerde okuyan varlıklı aile çocuklarını aynı değerlendirmelere tabi tuttular. Böylece adil olmayan, haksız bir eğitim ortamı hazırlayarak bu konudaki başarısızlıklarını tescil ettiler.
Bu çarpık eğitim sistemi sonucunda elde edilen başarısız neticeler sadece Ardahanlı öğrencilerin sorunu değil. Genel bir sorundur. Önceki yılların istatistikleri incelendiği zaman, ülke genelinin başarı ortalamasını yansıtan gerçek resim daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.
Ardahan Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Sayın Ramazan Korkmazın Ardahanlı esnaf, köylü ve araç sahiplerine ÖSS sonuçlarında alınan utanç verici başarısızlıktan dolayı siyah kurdeleler takarak protesto eylemi çağrısında bulunmasını üzüntüyle takip etmekteyiz.
Sayın Ramazan Korkmazın bu ruh halini orta öğrenimini Ardahan da tamamlayan biri olarak çok iyi anlıyor ve duygularını paylaşıyorum. Kendileri eğitimlerini Ardahan da sürdürdükleri yıllarda saygın bir başarı ortalamasının mevcut olduğunu çok iyi bildiklerinden, bugünkü başarısızlıkları kabullenerek içine sindirebilecekleri duygu olmadığından bu üzüntüyü yaşamaktadırlar. 1970–1990 yıllarının İstatistikleri çıkarıldığında o dönemlerde her Ardahanlının gurur duyabileceği bir tablo ile karşılaşılacağını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Türkiye’nin eğitim düzeyi en yüksek bölgeleri arasında gösterilen, akademik başarı sıralaması itibarıyla, kendisi gibi o dönemlerde mezun olan ve akademik kariyerlerini ülkenin en saygın üniversitelerinde tamamlayan, bugün gururla hatırladığımız birçok aydın insanımızın yetiştiğiyle ortadadır. Ardahan dönem, dönem böyle değerleri bağrından çıkararak ülkenin saygın aydınları arasına yollarken, acaba son yıllarda ne oldu da bizi kahreden bu üzücü tablolar yaşanmaktadır.
Burada sayın Korkmaz'ın bu haklı feryatlarına bazı Ardahanlıların’’ Canınızı bu kadar üzmeyin gelin size kuzu çevirelim,, söylemleri ile gösterdikleri duyarsız tepkiler ayrıca bizleri hayretler içerisinde bırakmaktadır. Bir toplum nasıl olur da böyle bir tablo karşısında bu kadar rahat ve ciddiyet’ ten uzak olabilir. Hayret doğrusu. Kendi çocukları en başarısız öğrenci diye aşağılanarak onurları zedelenirken, ülkenin bütün medyası tarafından manşetlere çıkarılarak alay konusu olurken, kendileri nasıl oluyor da başarısızlığı önemsemez bir tavırla bu kadar rahat ve kayıtsız kalabiliyorlar. Anlaşılır gibi değil.
Sayın hocam bence bu gibi gereksiz kampanyalar düzenleyerek zaman tüketmeyin. Bakın yaz geldi güney sahilleri olağan üstü canlı. Alın ailenizi çıkın tatilinizi yapın. Her şey dâhil sistemiyle çok keyifli zaman geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Ne gerek var bütün bunlara. Kurdeleler ve çeşitli protesto yöntemleri ile Ardahan’ın ekonomik ve sosyal değerler sıralamasındaki içler acısı konumu ile eğitimde yaşadığı hayal kırıklığı gerçeğini değiştiremezsiniz. Siz siz olun halkı dinleyin ve canınızı üzmeyin. Kuzu çevirme tekliflerini onurlandırın. (Bu kısım sadece latife.)
Vali, Ardahan’a daha çok mecburi hizmet yapacak olan tecrübesiz öğretmenlerin atandığını, onlarında süreleri dolunca gittiğini söylüyor. Peki, bu nasıl bir eğitim sistemi. Mecburi görev süreleri dolan ve biran önce bölgede kaçamaya çalışan eğitimciler, acaba geleceğimizin teminatı olan gençlerimize ne verebilirler. Henüz daha kendileri oraya adapte olmamışken, nasıl faydalı olabilirler. Başarı çıtasının yükseltilmesi noktasında nasıl katkı sağlayabilir.Görev sürelerinin biran önce sona ermesini dört gözle bekleyerek, Ardahan’ı terk etmek için fırsat kollayan yetersiz ve deneyimsiz eğitimcilerin elde edilen bu başarısızlıkta hiç mi katkısı olmadı? Bu tablo son yıllarda hep aynı duygularla devam etmedi mi? Her yıl eğitim düzeyi biraz daha düşük profil’e sahip öğrenciler (ÖSS) öğrenci seçme sınavı sonuçları açıklandığında ortaya çıkmadımdı? Sıralamadaki yerimizi bu kadrolar sayesinde muhafaza etmedik mi? Peki şimdi biraz iğneyi kendimize batıralım. Bunca yıldır bunu görmedik mi? Önceki yıllarda olduğu, gibi bu yıl’da tekrarlanan ve yine basına malzeme olan utanç verici başarısızlıkların nedenleri hakkında hangi Ardahanlı ne gibi bir çalışmaya ön ayak oldu. Eğer siz mevcut olan sorunlarınızı zamanında fark ettiğiniz halde gerekli müdahalelerde bulunmaz, halının altına süpürüp yok sayarsanız, doğal olarak sağlıksız koşulların oluşması için zemin hazırlamış olursunuz. Mikropların üremesine ortam oluşturur, size ve yakınlarınıza bulaşma riskini artırmış olursunuz. Dolayısıyla il ve ilçe milli eğitim müdürleri, valiler, üst düzey bürokratlar ve gerekirse sivil toplum kuruluşlarını da kapsayacak şekilde bir dayanışma sağlanmalı. El birliğiyle, hiç zaman kaybedilmeden çalışmalar başlatılarak eğitim için seferberlik ilan edilmelidir.
Buradan Türkiye Büyük Millet Meclisinde Serhat şehrimiz Ardahan’ın iradesini temsil eden milletvekillerimize ve üst düzey bürokratlarımıza da büyük görevler düştüğünün altını çizmekte fayda vardır. İstanbul ve diğer büyük şehirlerin beş yıldızlı otellerinde kaz geceleri düzenleyerek arzı endam etmekten biraz fedakârlık ederek sorunla ilgili olağan üstü çaba sarf etmelisiniz. Meseleyi Meclis çatısı altında gündeme getirerek, soru önergeleri ile dile getirmelisiniz. CHP Ardahan millet vekili Sayın Ensar Öğüt’ün konuyla ilgili defalarca soru önergeleri vererek hiçbir sonuç almadığını kendi beyanlarından dolayı biliyoruz. Ama bu sizi asla yıldırmamalı, sonuç alınıncaya kadar soru önergesi bombardımanını devam ettirmelisiniz. Gerekirse demokratik hakkımızı kullanarak yasal yollardan tavrımızı netleştirelim. Eğitim alanındaki başarısızlığı ile yerlerde sürünen bir iradeyi temsil ettiğinizi unutmayın. Enkaza dönüşen bu ayıptan nasıl kurtularak, özlenen başarıyı yakalayacağımızı iyi analiz etmelisiniz. Sorunun altında yatan gerçek nedenler nelerdir? Başlatılacak çalışmalar ışığında, orta vadede ne gibi tedbirler alınabilir? Bütün bunları beyin fırtınaları yaşayarak tartışmaya açmalısınız. Gerektiğinde tüm Ardahanlıların içinde bulunduğu kriz masaları oluşturmalısınız.
Mesela daha faydalı olabilecek vasıflı eğitimcileri uzun süre bölgemizde nasıl tutabiliriz? Bütün bunların alt yapılarını yeniden gözden geçirerek istikrarı nasıl sağlayabiliriz? Bunun gibi daha birçok konu başlığı tartışmaya açılarak, sağlıklı çözüm önerileri geliştirilmelidir. Yas’ın ve utancın ifadesi olan siyah kurdele saçmalığını bir kenara bırakalım. Ardahanlılara bu yakışmaz. Ortada Ardahan’ı ilgilendiren ciddi bir sorun varsa (ki var) bu sorun hepimizindir. O halde sorunu ortadan kaldırmakta biz Ardahanlılara düşmektedir. Hepimiz taşın altına elimizi sokmalıyız. Siyah kurdelelerle protesto edilmeye çalışılan öğrencilerimizi mağdur durumdan kurtaralım. Onurlarının ayaklar altında kalmasına neden olan ayıbı ortadan kaldırmak için el ele vererek aşacağımıza yürekten inanıyorum. Her Ardahanlı sorumluluk bilinciyle hareket ettiği zaman bunu aşmamak için hiçbir neden yok.
Ama yok, eğer bu utanç verici tablo bizi rahatsız etmiyor diyorsanız. Uygulanan bu çarpık ve haksız eğitim sisteminden sıkıntı duymuyor, buna rağmen tepkisiz kalmayı tercih ediyorsanız, O zaman buyurun Sayın Rektörü de ikna ederek, hep beraber kuzu çevirmeye. Zaten siyah kurdeleye de pek bir anlam verememiştik der, başımızı tekrar kuma sokarız olur biter.
osmankamaci@hotmail.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan