Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 30
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 5 Gün Önce
abdullahank 143 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 233 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 238 Gün Gelmedi
atlantis 259 Gün Gelmedi
baris dursun 259 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 268 Gün Gelmedi
adacala 269 Gün Gelmedi
admin 271 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 271 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
'Ardahan'ın Gelişimi Yayla Turizmidir Projesi'
Yazar Fakir - Mayıs 10 2010 - 22:15:13
'Ardahan'ın Gelişimi Yayla Turizmidir Projesi'/Şeyma Yılmaz

Şeyma Yılmaz Başta ozan tabakasının delinmesi ve bunun akabinde dünyada meydana gelen küresel ısınma olmak üzere ekonomik ve sosyal nedenler dolayısıyla yayla turizminin önemi daha da artmış bulunmaktadır.
Son yüz yılda insanların iş, aş ve çeşitli nedenlerle metropollere dolması bu nedenle yaşam alanlarının gün geçtikçe daralıp, nefes alınamaz hale gelmesi, doğal değişime büyük zarar veren ve metropollerde yaşamı hayli zorlaştıran araç sayısının artması, bu ve buna benzer nedenlerle de Yayla Turizminin önemi daha da artmış bulunmaktadır.
Öte yandan dünyadaki buzulların değişen doğa ile birlikte hızla erimesi ve bunun akabinde meydana gelen sel, toprak kayması, ormanların yanması, deniz kenarı olan sahillerin tsunami gibi doğal felaketlere kurban olması Ardahan gibi yüksek platolarda bulunan alanları cazibe merkezleri haline getirmiştir.
Bu nedenle; Doğal değişimde alçak alanlardan daha az ve geç etkilenen Ardahan'ın da geleceği ve ekonomi kazancı, yayla truzimi olacaktır.
Çünkü; Yaşanan değişimlerde en az etkilenmesi dolaysıyla Ardahan ve yaylaları bugüne kadar bakir kalmış, doğası gibi yaylaları sanayi artıkları ve doğal değişimi halen dokunup kirletmemiş, içilebilir temizlikte bulunan yer altı, yer üstü su kaynaklarıyla Ardahan'ın gelecekte adeta bir yayla truzimi cenneti olacağı gerçektir ..
Bu ve buna benzer nedenlerle Ardahan da hayvancılık, tarımcılık, arıcılık, sınır ticareti gibi önemli ekonomik getirisi olan kaynaklara bir yenisi beklide daha önemlisi yayla truzimi de eklenmiştir.
Göle, Yalnızçam, Çamlıçatak'ın yeşil ormanları, Posof'un Çukurovayı andırır doğası, Ardahan, Hanak, Damal, Hoçuvan'ın bin bir çiçeklerle dolu yaylaları bu gün dünyada eşi benzeri olmayan bir doğaya sahiptir.
Bunlara renk katan Çıldır gölü, Ataş gölü, Posof Alabalık ve Armut veren gölleri gibi içilir temizliğinde olan su kaynakları gelecekte gerek yöresel, gerek ise bölgesel ekonomisine büyük katkı sunacaktır.
Köye dönüşün hızlandığı bir süreçte yayla truzimi'nin gün geçtikçe büyük önem arz ettiğini son yıllarda ard, arda yapılan festival, şenlik ve şölenlerde de görmek mümkündür.
Her yıl yaz aylarında, binlerce insanın katıldığı bu tür etkinliklerin gelecekte yayla triziminin Ardahan için yeni bir ekonomik, sosyal truzim kapısı olacağı kesindir.

**Ne yapılmalı, hangi projeler hazırlanmalıdır?

1- Devletin mevcut yaylalara elektrik, su, yol gibi alt yapıları projelendirilip hazırlanması halinde bu önemli potansiyelden ülke ekonomisinde büyük katkı sağlayacaktır.
2- Yayla evlerinin yöresel yapı kültürüne uygun olarak yenilenmesinin teşviki bastıracak katalog, afiş gibi reklâmlarla yayla truzimi önemi anlatılmalıdır.
3- Ünlü Kafkas Arısının yaşam alanı bulabildiği Ardahan balının elde edildiği çiçeklerle dolu Ardahan yaylaları doğanın içinde gizli kalmış bir cennet köşesi doğal yaşam alanları olduğu basın ve medya kanalıyla tüm dünyaya aktarılıp, tanıtılmadır. AB ve Dünya Bankalarının verdiği kredilerden bu tür yayla projeleriyle yaralanmak için harekete geçilmelidir.
4- Bu nedenle yayla truzimi teşvik edilmeli bu yönde hazırlanan projelere destek verilmeli, bu yönde insanları teşvik eden maddi ve manevi destek verilmelidir.
5- Gezi parkurlarının bol olduğu yayaların bahar ve yaz aylarında olduğu gibi kışında birer kayak merkezi haline getirilmesi sağlanmalıdır.
6- Bu destekler hayvancılık, arıcılık, turizm, sağlıklı yaşam başlıklarıyla yapılmalıdır.

**BENİM PROJELERİM ..

İmkân sunulması halinde Ardahan'ın yaylasına Göle'nin çam ormanlarıyla yapılmış ve toplam 30 ya da 40 yataklı bir Ardahan Çamından Yayla Evleri' modeli bir motel yaparım.
İnsanların tatillerini Ardahan Yaylalarında geçirmesi için temiz havalı, doğal değişime uğramamış, tamamen organik ortam olan Ardahan yaylalarına giden yolların taşlarla örülüp, yapılmasını sağlarım.
Yine aynı yaylalarda olmak üzere arıcılığın gelişimini sağlamak için birer 'Ardahan Kafkas Arısı Kolinleri' projesini hayata geçiririm.
Aynı yaylalarda bulunan Şelale tipi, soğuk sularla dolu su kaynaklarından faydalanıp, birer Alabalık tesisi kurar, Yayla Restoranları açarak hem işsizliğe çözüm bulur, hem de insanların bin bir çiçek içinde birçok hastalığa neden olan kırmızı eti değil, balığı yemesini sağlarım.
Bülbüban Yaylasının Karadeniz'e bakan kalyonlarında paraşüt sporunun gelişimi için kamplar düzenler, Çıldır gölünde yüzme sporuna katkı sunacak eğitimler sağlarım.
Ardahanlı ünlü dağcı Prof. Dr. Mecit Doğru'nun Türkiye'ye tanıttığı dağlarımızda yürüyüşlerin sağlanması için etkinlikler düzenlerim.

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan