Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 34
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 9 Gün Gelmedi
abdullahank 161 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 250 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 255 Gün Gelmedi
atlantis 276 Gün Gelmedi
baris dursun 276 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 285 Gün Gelmedi
adacala 286 Gün Gelmedi
admin 288 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 288 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Dünya Veteriner Hekimleri Yılında …
Yazar Fakir - Mayıs 15 2011 - 00:20:27
Dünya Veteriner Hekimleri Yılında …

Dünyanın en eski mesleklerinden biri olan Veteriner Hekimlik mesleği, ne yazık ki, az gelişmiş ülkelerde ve ülkemizde önemi yeterince anlaşılmış bir meslek değildir. Oysa gelişmiş ülkelere baktığımızda veteriner hekimlik mesleğine bilimsel ve sosyal anlamda önem verildiğini, bu önemin 250 yıl önce Fransa'da başladığını görüyoruz. Veteriner hekimliğin tarihsel geçmişine göz attığımızda 250 yıl önce 28 yaşında Claude Borgelat adlı genç bir veteriner hekimin Kraliyet sarayına bağlı bir akademinin müdürlüğüne getirilerek kendisine her türlü imkanın sağlandığını, Borgelat'ın veteriner hekimliğin bilimsel olarak okutulması için 2 veteriner okulunun açılmasında öncülük ettiğini öğreniyoruz. Açılan bu çığır sayesinde, modern ve bilimsel eğitim yapan veteriner okulunun Fransa'nın Lyon şehrinde açılmasının 250.yılının (2011 yılı) dünya veteriner hekimlik yılı ilan edilmesine tanıklık ediyoruz. Her yılın nisan ayının son cumartesinde kutladığımız Dünya Veteriner Hekimleri Gününün, hem Dünya Veteriner Hekimlik Yılına, hem de Ülkemizde ilan edilen Mehmet Akif Ersoy yılına denk gelmesi, bu günümüzü daha da anlamlı kılmaktadır.
Emek yoğun ve tüm zamanlı çalışan bir mesleğin hak ettiği yeri alamamış olması mesleğe olan rağbeti azaltmakta ve meslekle ilgili alanlarda üretimin ve kalitenin artırılması olumsuz yönde etkilenmektedir. Oysa veteriner hekimlik sevilerek ve istenerek yapılan bir meslek olması gerekirken daha çok zoraki seçilen bir meslek kolu haline gelmektedir. Bu durum ise yetişen veteriner hekim kalitesine ve dolayısıyla ülke ekonomisine olumsuz yansımaktadır.
Veteriner hekimliği mesleğinin insan yaşamına olan katkıları düşünüldüğünde, mesleğin önemi daha çok anlaşılmaktadır.
Veteriner hekimlik mesleği, insan yaşamına aşağıdaki noktalardan önemli katkılarda bulunmaktadır:
1-Hayvandan insana bulaşan hastalıkların engellenmesi ve kontrolü
2-Gıda güvenliği
3-Çevresel tehlikeler ve zararlar
4-Acil ve afet hizmetleri

150'yi aşkın hayvandan insana geçen hastalık var ve her yıl bir yenisi ile karşı karşıyayız.
Kuş gribinin kontrolünde veteriner hekimlerin rolü yadsınamaz. Ülkemiz kuş gribinin yayılmasını kontrol altına alarak başarılı bir uygulama yaptıysa bunda veteriner hekimlerin önemli bir rolü olduğunu göz ardı etmemek gerekir.
İnsan ve hayvanlar birbirine yakın ve birlikte yaşarlar. İnsan sağlığını hayvan sağlığından ayrı düşünmemek gerekir. Hayvan hastalıklarının erken teşhisi ve kontrolü, bu hastalıkların insanlara zarar verme risklerini azaltır.
Gıda kaynaklı hastalıklar toplum sağlığını tehdit eden bir problem olarak hala varlığını sürdürmektedir. Gıda üretiminde uygulanan metotlar, değişen ve gelişen teknoloji gıda güvenliğini tehdit eden yeni hastalık etkenlerinin ortaya çıkmasına fırsat vermektedir. Gıda güvenliğini sağlamanın en kritik başlangıç noktası çiftliklerdir. Gıda güvenliği en başta çiftlikte sağlanır. Çiftlikte görev alan mesleklerin başında veteriner hekimlik mesleği gelmektedir.

Birçok gelişmiş ülkenin sağlık bakanlığının programlarına baktığımızda, toplumsal halk sağlığının oldukça önemsendiğini ve ön plana çıktığını görmekteyiz. Çin gibi nüfus yoğun ülkelerde toplumsal halk sağlığının artık kırsal alanda kontrol altına alınması için çabalar sarf edilmektedir. Ülkemiz de yüzölçümüne göre nüfusu fazla olan ülkeler arasında sayılabilir. Kırsal alanda halk sağlığının yeterince önemsendiği ve gerekli tedbirlerin yeterince alındığı söylenemez.

Diğer önemli bir husus insan ve hayvan sağlığını korumak için gerekli önlemlerin alınmasında bir ülkede kurumlar arasında koordinasyonun sağlanabilmesidir. Bu anlamda, toplumsal halk sağlığının korunmasında veteriner hekimlik mesleği ile eşgüdümlü ve işbirliği içinde çalışmak ilgili kurumların başarısı açısından da çok önemlidir. Aksi takdirde istenen başarıya ulaşılamayacağı aşikardır.

Günümüzde hayvanlardan insana geçen hastalıklar gittikçe artıyorsa, gün geliyor canlı hayvan ve et ithalatı kaçınılmaz bir hal alıyorsa, kurbanlık ithal edecek noktaya varılıyorsa, kırsalda hayvancılık yapmak isteyenlerin sayısı her geçen gün azalıyorsa,kırsaldan kente göç süreğen bir seyir gösteriyorsa bunların altında yatan sebepler iyi irdelenmelidir. Bu nedenler sorgularken, veteriner hekimlik mesleğinin yeterince önemsenmeyişinin hatırı sayılır bir sebep olduğunu göz ardı etmemek gerektiğine inanıyorum.

Bu duygularla "Dünya Veteriner Hekimleri Yılı ve Gününü" kutlar, sağlıklı ve mutlu nesillerin yetiştiği güzel yarınlar dilerim.
Saygılarımla .

Prof.Dr.Yavuz Öztürkler
Kars Ardahan Iğdır Veteriner Hekimleri Odası Başkanı

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan