Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 24
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 14 Gün Gelmedi
abdullahank 165 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 255 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 260 Gün Gelmedi
atlantis 281 Gün Gelmedi
baris dursun 281 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 290 Gün Gelmedi
adacala 291 Gün Gelmedi
admin 293 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 293 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Sancılı Seçim
Yazar Fakir - Şubat 18 2007 - 14:46:31
YAZI-YORUM/Sancılı Seçim

Tuncer Dağ 2007 yılı seçim yılı. Her bölgede olduğu gibi bölgemizden de hareketli geçecek. Bizim bir farkımız var diğer yörelere göre. Farkımız da diğer bölgelere nazaran hizmet anlamında çok çok geride olmamız. Gelecek olan vekilimizin donanımlı olması gerekir, bölgeyi iyi bilmesi, halkın içinde olması, bölgedeki halkın yaşamış olduğu sıkıntıları o halkla beraber yaşamış olması, halkın dilinde anlaması lazım. Kendisini dev aynasında görecek yada uzakta gazel okuyarak methiyeler dökerek halkın gönlünü fethetmeye çalışanlara halkın pek prim vermeyeceği görünüyor. Ardahan artık eski Ardahan değil. Ardahan teknolojinin nimetlerini çok iyi kullanabilen bir il olmuştur. Eğitim seviyesinin yükselmesi özellikle üniversite aşamasında olan gençlerin olaylara daha objektif bakmaları siyasi simsarları tedirgin etmeye başladı bile.. Şuna inanıyorum ki birçok siyasi şahsiyet o bölge için vekilliği aklında geçiriyor ama toplumda gelecek olan tepkiyi göz önüne alarak cesaret edemediğini biliyorum. Toplumumuzdaki bu olgu çok önemli sonuçları beraberinde getireceğine inanıyorum. Vekil adayı olacak kişilerin toplumun bu hasiyetini göz önüne alarak hareket edeceklerine inanıyorum.
Toplumumuz gençliği sanal ortama o kadar adapte olmuş ki birçok bölge insanı birbirilerini sanal ortamda görmüş, sanal ortamda tanışmış ve bölgenin kültürel değerlerini gelenek ve göreneklerini sanal ortamda öğrenmiştir. Sosyal dayanışma sanal ortama taşınmıştır. İletişim eskiye nazaran daha rahat kurulmaktadır. Doğal olarak da bölgenin siyasal kaderi de sanal ortamda tartışılmaktadır.
Ardahan ve ilçelerinin belli başlı internet kahramanları mevcuttur. Bu kahramanlar hemen hemen bölgedeki tüm internet sitelerinin değişmez simalarıdır. Bu gurup bölgesel anlamda siyasi arenaya da yön vermekteler. Onların yazdıkları ve o yazılara yapılan yorumlar günlerce tartışılmaktadır. Nitekim bu kahramanların içerisinde editör görevini yapanlar daha şanslı konumdalar. Zira yapılan yorumların içerisinde kendine göre ayıklama yapabilmekte ve belirleyici olma özelliğini taşımaktalar. Doğal olarak da bölgesel anlamda siyasi otoritenin sağlanması ve siyasi adayların belirlenmesinde toplum üzerinde olumlu veya olumsuz ciddi etkiler bırakabilmekteler.
Özellikle gençlik kesimi bölgedeki geçmiş siyasi şahsiyetler üzerinde fazla bilgi sahibi olmadıklarında mevcut durum ile değerlendirme yapmaktadırlar. Bölgede yaşayan insanlarda her ne kadar feodal yapı siyaseti belirliyorsa da özellikle metropollerde yaşayan ve basın yayın aracılığı ile özellikle internet aracılığı ile bölgedeki siyasete müdavim olanlar feodal yapıdan ziyade dünya ve siyasi görüşüne göre hedef belirlemektedirler.
Bölgedeki siyasi atmosfer iki farklı kutup arasında devam etmektedir. Birincisi belirli yaş üstünde olan, bölgeden yaşayan ve bölgedeki sıkıntıları çok iyi bildiklerinden dolayı çıkacak olan adayın öncelikle kendilerinden olmasını isteyen guruptur. Bu gurup içerisinde siyasi düşünceden ziyade feodal yapı ve hemşericilik ön plana çıkar. Çıkacak olan adayın kendi aralarında çıkmasını isterler. Bu istek ilçe mahalle hatta köylere kadar iner. Guruplaşmalara neden olur. Bu örnek siyasi otoritenin üstündedir. Partinin ağırlığı pek etkilemez bu tabloyu. Bunun örneklerini verecek olursak tabanı olmayan bir DYP den Saffet Kaya’nın Milletvekili olması, tabanı olmayan bir partide Menderesin Partisinde Cengiz Öztürk’ün Göle Belediye Başkanı seçilmesi, Ardahan Belediye Başkanı Mikayil Kayatürk’ün bağımsız seçilmesi gibi. Diğer taraftan siyasi görüşünü feodal yapının önünde gören bir kesim mevcuttur. Bu kesim için siyasi parti önemlidir. Siyasi ideolojisini ön plana çıkararak mücadele edenlerin yanında telden tele atlayan günlük parti değiştiren hangi partiden seçilme şansını görüyorsa tüm gücünü kullanarak o partiye geçmeye çalışan siyasi simsarlarda mevcuttur. Bunların örnekleri de 2002 Genel ve 2004 Yerel Seçimlerinde AKP ye akın edenler gibi.
2007 yılının Ardahan için zor bir seçim olacağını düşünüyorum. Zira ortamı bulandırmaya çalışanlar gibi birçok kesim kendilerini ispatlama yoluna gidecek. Gücün kendisinden olduğunu ispatlamaya çalışacaklar. Bunların içinde bölge dışında kurulan dernekler var. Bunların içinde eli kalem tutan bir şeyler karalamaya çalışan gazetelere sitelere yazı yazmaya çalışan kesimler var. Bunların içinde gazete ve internet siteleri sahipleri var. Bunların içinde halen yerel ve genel yönetimlerin başında olan insanlar var. Bunların içinde bölge ile uzaktan yakından organik bağlantısı olmadığı halde belirleme yetkisini kendisinden görmeye çalışan belediye başkanları var. Bunların içerisinde köyün, ilçenin veya ilin ileri gelenleri var. Bunların içerisinde odası, sendikası vb var. Var oğlu var. Bu kesimler birbirleri ile yarışa girerken dikkate bile gerek duymadığımız birileri rap diye arada çıkar gelir kim bilir. Siyasettir bu. Bekleyip göreceğiz..18.02.2007
tuncerdag75@hotmail.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan