Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 31
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 9 Gün Gelmedi
abdullahank 161 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 250 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 255 Gün Gelmedi
atlantis 276 Gün Gelmedi
baris dursun 276 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 285 Gün Gelmedi
adacala 286 Gün Gelmedi
admin 288 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 288 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Yayla Turizmi ve Kars Ardahan
Yazar Fakir - Haziran 21 2012 - 22:07:53
Yayla Turizmi ve Kars Ardahan Iğdır/Alparslan Kaya

Alparslan Kaya Kars Ardahan Iğdır Türkiye'nin en güzel yaylalarına sahip durumdadır. Ne yazık ki bu güzellikte bu potansiyelden az kâr edende Kars Ardahan Iğdır'dır.
Bir toplumun üzerinde yaşadığı doğal ortam olan yaylalar, o toplum insanının kültür yapısını önemli ölçüde etkiler. Örneğin Dağlık yörelerde yetişen insanlar, ortama uyum sağlamak için daha çevik, cesur ve girişken olur. Bu güç, sert doğa koşulları ve iklim tipi onları daha çok çalışmaya iter.
Kars Ardahan yaylacılık geleneğinin sürdürüldüğü bölgelerden biridir. Özellikle çok yüksek olan bu yaylaların eşsiz doğa güzelliklerini fotoğraflamaya ve seyretmeye gelenlerde vardır. (Sisin çöküşü-Kalkışı, ot biçen insanların, hayvan otlatan çocukların doğayla olan mücadelesi görülmeye değerdir.)
Yüksek köylerde yaşayan ve hayvancılıkla geçimini sağlayan halk ise yaylaya, yaylanın otlaklarından yararlanmak ve ürettikleri süt ürünlerini ve el işlerini yayla pazarında satmak için çıkarlar.
Yaylacılık ve yayla geleneğini incelediğinde; "Yayla Ekonomisi", "Yayla Mimarisi", "Yayla Yemekleri", "El Sanatları", "Halk Edebiyatı" ve "Yayla Şenlikleri" gibi konu başlıkları ön plana çıkar. Kars Ardahan Iğdır yaylaları için hiçbir proje üretilmediği için sadece süt sağımı için çıkılır ve çayırlar biçildiğinde inilir. Uzun yıllar yaylaların gelenekleri kültürleri adına etkinlikler yapılmadığı gibi gelenek ve kültürleri de kaybolmak üzeredir.
Tek geçim kaynağı yayla ekonomisi
40-50 bin kişinin buluştuğu yaylalar, kültür alış-verişinin, dostluğun, kardeşliğin ve sevginin paylaşıldığı, gelenek ve göreneklerin yaşatıldığı yerlerdir. Yaylaların geçici süreli olmasından kaynaklanan ve üretime dönük oluşundan dolayı oldukça sade yapılar göze çarpar. Tek odalı evlerin yanı sıra yemeğin pişirildiği, yapılan süt ürünlerinin saklandığı "kiler ve sütlük" ve tek odadan ibarettir.
Kars ve Ardahan Yaylalarına bir amaç için çıkılır. Bir yıl önceden alınan borçların ödemek için ZAVOTÇULARA borçları ödedikten sonra yayla süresi boyunca süt ürünleri üretilir. En çok peynir çeşitleri ve tereyağı üretilir. Bu ürünlerin fazlası köy ve kasabalara gönderilerek satılırken, süzme yoğurt, kaymak ve ayran gibi ürünler de yaylada günlük ihtiyacı karşılamak için yapılır.
Alabalık yaylaların en lezzetli yemeği
En önemlisi sıra dağlarda gelen ve Temmuz aylarına kadar eriyen kar sularında oluşan ırmaklarda yetiştirilen ve yöreye özgü tereyağı ile kızartılan alabalıklar ayrı bir güzellik katmaktadır. Bunun yanında diğer yönden süt, peynir ve tereyağına bağlı yemeklerin de taze ve doğalı ayrı bir güzeldir.
Derneklerin başlattığı yayla şenlikleri
Sıcaklığın fazlalığı nedeniyle çok sıkıcı ve bunaltıcı olan havadan kaçmak, yaylaya çıkmak için amaç haline gelen yaylalarda eskiden Yayla Şenlikleri, insanların kendi aralarında geliştirdikleri etkinliklerle yapılırdı. Şimdi ise; Özellikle köy derneklerinin yılda bir kez yaptığı Toplu olarak gösterişli ve törensel birlikteliğin sağlandığı, dayanışmanın vurgulandığı ve uçsuz bucaksız düzlüklerde yapılan geleneksel 'Yayla Şenlikleri' her geçen gün bölge insanın heyecanını artırdığı için gelecek vaat eden vazgeçilmesi mümkün olmayan eğlenceler arasına girmiş durumdadır.
Dış turizme karşı yeterince tanıtım yapılmamaktadır. Gurbete göç edenler İl ve ilçelerde yapılan 'Festivaller' ve 'Yayla Şenliklerini' görmek için yıllık izinlerini bu tarihlere göre ayarlayıp, şenliklere katılırlar. Bu durum tarafımca gözlenmiştir.
Bülbülan Yayla turizmini harekete geçirmeliyiz
Ardahan il olduktan sonra başlatılan Bülbülan Şavşat Kara yolu çalışması tam 20 yıldır bitirilemedi. Bülbülan Yaylası bir zamanlar Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun otak Pazar oluşturduğu Ardahan'ın en yüksek yaylasıydı. Türkiye'nin her tarafından hayvan almak için tüccarlar Bülbülan Yaylası'na gelirlerdi. Şimdi yayla turizminden bahsediyoruz ama iç ve dış turizmde yaylaların daha iyi tanıtılması için, önce yayla yollarının tehlikesiz ve düzgün olması, yayla güzergâhını gösteren levhaların konulması ve yayla pazarı yaşatılmalı ki bugünkü fuarcılık anlayışının ilkel şekli sayılabilir. Satılabilecek her şeyin pazarlandığı ve sergilendiği yerler oluşturulmalı.
Bülbülan gibi yaylalarda devre mülk gibi dağ eleri mimarisiyle konutlar yapılıp, konaklama sorununu çözüp, tuvalet ve çöp hususuna dikkat edilip yayla turizmini harekete geçirmeliyiz.
Bu güzel yaylalara turizmi çekemezsek o güzel coğrafyayı, yaylaları seyreder bir yudum soğuk suyunu içer yolcu gibi bakar geçeriz.
Sonuç olarak, hemen hemen her yıl yaylalarda yaptığım gözlemlerde yayla geleneğinin turizm ile ilgilenen kurum ve kuruluşlar tarafından fazlaca dikkate alınmadığını üzülerek söylemem gerekiyor.
Turist kendinde olmayanı bulmak, yemek ve görmek için gelir. Bu üç unsur, bu dağlarda ve yaylalarda mevcuttur. Umarım bu düşüncelerim dikkate alınır. Türkiye'nin denizlerinin güzelliği kadar, yaylalarının güzelliğiyle de hak ettiği yere ulaşır..
alpkaya36@gmail.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan