Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 48
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 1 Saniye Önce
abdullahank 136 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 226 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 231 Gün Gelmedi
atlantis 252 Gün Gelmedi
baris dursun 252 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 261 Gün Gelmedi
adacala 262 Gün Gelmedi
admin 264 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 264 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
İktidar ‘İmralı süreci’ne neden gerek duydu?
Yazar Fakir - Şubat 14 2013 - 17:30:42
Yazarlarımızı okuyor musunuz?
İktidar ‘İmralı süreci’ne neden gerek duydu?

Ardahan Haberleri **Delil KARAKOÇAN

Önceki yazımı şu cümleyle bitirmiştim: “Nasıl ki Osmanlı döneminde Kürtlerle ilişki kurarak Doğu’ya girmiş ve aynı ilişkiler üzerinden Batı’ya yönelmişse, Bölgesel güç olma arayışını da aynı denkleme oturttu. İmralı görüşmelerin tarihsel planı budur.”

“Daha başka nedenler”le devam edeyim:

* * *

Bir: Türkiye’nin anti-Kürt eksenli Ortadoğu politikası çöktü. Kürtler önce Irak’ta sonra Suriye’de Bölge dengelerini doğrudan etkileyen güç haline geldi. Otoriter ve totaliter sistemler çözülerek gerilerken, Kürtler öne çıktı ve böylece “bileşik güç” olmalarının yolu açıldı. Sömürgecilik siyasetinin sonu, -ki bu, klasik sömürgeciliğin, sömürgeci devletler ittifakının da sonu anlamına geliyor- Türkiye’yi de sarstı ve bu da, “Kürtlerin, Cumhuriyet içindeki yerini yeniden tanımlamayı” zorunlu kıldı. Yeni Anayasa sürecinde “tanımlama sorunu” çok daha öne çıkacak...

İki: İktidar Türkiye’nin, ABD ve Bölgesel güçleri dışlayan (hatta çatışan) bir yaklaşımla alt emperyal ülke olamayacağını anladı. Dolayısıyla kurmuş olduğu “geleneksel ittifakları” bozdu. Bu durum Kürt direnişiyle de bütünleşince “Kürtsüz Türkiye” tezini askıya aldı.

Üç: Kürtleri “dışlama, yalnızlaştırma” politikasının aslında kendisini yalnızlaştırmakta olduğunu fark etti. Sert ve doğrudan yöntemlerle geliştirilen bu uygulamalar, özellikle 2012 yılının ikinci yarısında Kürtlerin büyük direnişine yol açtı. Büyük savaş gelişti...

Dört: Yeni Türk-İslam sentezi, neo- Osmancılık zorlandı. Kürt sorunu karşısındaki geleneksel çözümsüz duruş kitleleri etkileyecek yeni argümanlar ve politik araçlar oluşturmasının önüne geçti.

Beş: Giderek tüm Avrupa’yı içine alan ABD’de de kendini hissettiren ekonomik buhran, özellikle ekonomik boyutuyla küresel desteği zayıflattı ve bu da “kaynak probleminin” artmasına yol açtı. Sistemin ikinci bir 40 yıllık savaşı aynı yoğunlukla yürütebileceği bugün çok daha tartışılırdır...

Altı: İçte Kürtlerin demokratik direnişi, tasfiyeye karşı duruş, dışta birbirini izleyen sömürgeci çözülmeler ve bu çözülmeler içinde Kürt dinamiklerin özgür ya da yarı özgür biçimde ortaya çıkışı, iktidarda “politik travmalar” yarattı.

Yedi: Öcalan her dönemde istikrarlı duruşunu korudu. “Ölüm bile olsa, halk özgürlük kazanacak. Zırnık geriye gitmez” kararlaşmasına uygun hareket etti. Süreç rolünü, içinde bulunduğu koşullara göre değil, genel siyasal toplumsal ihtiyaçlara göre belirleyerek “tecrit/tasfiye” planını bozdu.

* * *

Tüm bunlar “ana nedenler” arasında sayılabilir. Ancak bundan “sürecin sorunsuz ve kesintisiz ilerleyeceği; iktidarın çözümde karar kıldığı ve bundan böyle bu doğrultuda ilerleyeceği” anlamı çıkmaz. Savaşlar kadar barışlar, sorunlar kadar çözümler de üç temel gerekçeye dayanır. Bunlar “pratik gerekçe”, politik gerekçe” ve “ideolojik gerekçe”dir. İktidar, pratik gerekçeyi, “terörü bitirmek, çatışmaya son vermek, PKK’yi silahsızlandırmak, sınır dışına çekmek” hedefine oturtmuştur. Politik gerekçeyi ise; “Kürt varlığını kabul etmek, barış ve huzuru sağlamak, Türkiye’yi sorunlarını aşmış bir ülke yapmak” olarak izah etmiştir. Ancak “ideolojik gerekçe”yi oluşturmamıştır. Ya yoktur ya da belli belirsizdir. Önemli olan da “İdeolojik gerekçe”dir.

İdeolojik gerekçe doğru konmadı mı, yalnız başına pratik ve siyasal gerekçeler iktidar açısından sorunu, bir “güvenlik sorununa” indirger. Çözüm amaçlanmamış olur. İdeolojik gerekçe yoksa iktidarın gerçek çözüm arayışı da yok demektir. İdeolojik gerekçe ise, “Türkiye’de Türklerin dışında, farklı dil, kültür, kimlik ve halklardan da olduğunu... Tek ulus, tek dil, tek bayrak söyleminin bu hakikatle çeliştiğini... İleri çağdaş bir ülke olmak için halkların, hak ve özgürlüklerini tanıyarak, anayasal güvenceye almanın tarihsel bir zorunluk olduğunu...
Değişim geçirmiş demokratik bir Türkiye’nin, Kürtler eşit ve özgür yurttaş olmaksızın mümkün olmayacağını” görmek, ifade ermektir... İktidar, pratik, politik gerekçeleri bir bir sıralarken, ideolojik gerekçeyi de sıralamalıdır. Bunu sıralamaya başladığı taktirde “çözüme istekli” denebilir..

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan