Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 16
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 13 Gün Gelmedi
abdullahank 165 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 255 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 259 Gün Gelmedi
atlantis 280 Gün Gelmedi
baris dursun 281 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 290 Gün Gelmedi
adacala 290 Gün Gelmedi
admin 292 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 293 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ELİ KALEM TUTAN DOSTLAR
Yazar Fakir - Mart 20 2007 - 20:04:42
YAZI-YORUM/ELİ KALEM TUTAN DOSTLAR /Tuncer Dağ

Tuncer Dağ 
1987 yılında gazetecilik mesleği ile tanıştım. Gazetecilik o dönem zor ve zahmetli bir meslekti. Haberlerin merkeze gelmesi bilgisayarlara yazılması, aydıngere çıkış, resimlerin karanlık odada banyoya girişi , montaj masasına dizilişi ve gazetenin piyasaya çıkması zor ve zahmetli bir işti. Bu zahmetten sonra gazeteyi okunurken görmek, masalarda dolaşması, evine giden memurun, işçinin koltuğunun altına sıkıştırmasını görmek insani mutlu ediyordu. Gazetenin haberlerinin olumlu veya olumsuz ses getirmesi insani mutlu ediyordu. Hatta tehdit edilmek bile korku getirmiyordu, mutluluk getiriyordu. Tehdit edilmekte gazetecilikte haber yerini buldu anlamına geliyordu. Yapılan haberler sokaklarda kahvelerde işyerlerinde gündem oluşturmamışsa değerlendirme yapıp kendimizi sorgulardık. Diğer tarafta moralimizin bozulduğu çok zamanlarda olmuştur. Mesela gazetelerimizi çöpte bulduğumuzda, bakkalcının ekmeğe sararak vermesi, yerler çamur olmasın diye ayakkabılarının altına konulması, gazeteyi verdiğimiz vatandaş gazeteye bakmadan kenara atması gibi durumlar moralimizi çok bozardı.
1980 li yılların gazeteciliği şimdi yerini sanal gazeteciliğe bıraktı. Haberler kaynağından araştırılmıyor artık. Hazır haber dönemi başladı. Kendisi hakkında haber isteyen siyasi partiler, belediyeler, dernekler vb. kuruluşlar haberlerini hazırlar, basın danışmanları tarafında haber diline çevrilir o şekilde gazetelere veya internet sitelerine gönderilir. Yerinde haber yerini ısmarlama habere bıraktı. Haber araştırma dönemi kapanmak üzere. Şantaj, iftira, yalan haber dönemi şimdi daha rahat yapılabiliyor. Her şey parmaklarının ucuna bağlı. Tıktak takma isimle bir e-mail uyduruk bir isim ve savur savurabildiğin kadar. İnanmasalar da izi kalır ya.. Gazetecilikte her şey kaynağa ve belgeye bağlı olarak haber yapılma vicdani sorumluluğu vardı. Ama sanal ortamda vicdani sorumluluk diye bir şey yok.
Saygın kişi ve kuruluşların yaptığı haber siteleri daha derli toplu ve profesyonelce yönetilir. Nitekim başta yerel siteler olmak üzere birçok site haberciliği magazinleştirdikleri gibi yerel kültürü de yozlaştırdılar. Ayrıca her siteye birde radyo eklediler. Bölgesel isim adı verilen radyolar yöresel kültürü canlandırmak yaşatmak yerine birer dedikodu kutusu haline geldiler. Kurulan birçok site yarış haline girdiler. İsim kapma yarışı, haber çalma yarışı, insan karalama yarışı , boy gösterme, radyolarda dinleyici kapma yarışı vs. vs.. Bu olumsuz tablo karşısında gerçek anlamda bölgenin yaşantısını bilen, bölgenin kültürünü yaşayan ve yaşatan, eli kalem tutan insanlar sadece seyirci kalmakla yetindiler. Anlatmak istediklerini anlatamadılar. Çünkü dedikodu şarkında malzeme olmak istemediler. Çünkü bu site yarışlarında taraf olmak istemediler. Yapılan yorumların yayın hakkı da sadece site operatörünün sorumluğundadır. İsimsiz yapılan yorumlar ve bu yorumları yayınlayanlar kısa sürede olsa insanların birbirilerine karşı olan sataşmalarında izleme oranlarını artırmaktadırlar. Yerel isim altında kurulan siteler yapmış oldukları haber ve yorumlarla kendilerine göre çok faydalı şeyler yaptıklarına inanırlar. Ama bölge insanlarını birbirlerine karşı kışkırtmaya da aracı olduklarının farkında değiller sanırım.
Profesyonelce haber yapan, gazeteciliği meslek edinen insanların yapmış oldukları emek ve özveri ehli olmayan insanların yapmış oldukları sözde haberciliğin yanında yok olup gitmektedir. Berber kalfası olmak için kalfalık eğitimi almak ve sınavlara girip belgeyi hak etmek lazım. Kasap olmak için belge almak lazım. Ama gazeteci olmak için hiçbir şeye gerek yok. Eli kalem tutuyorsa üç beş kelime de bir araya getirebiliyorsan artık kendine gazeteci diyebilirsin. Hatta araştırmacı gazeteci de diyebilirsin. İnternet sitesi kurmuşsan kendine site sahibi diyebilirsin Hatta işverenler gurubuna da koyabilirsin.
Gazeteciliğim emektarları yerini sanal gazetecilere bıraktılar. Tabir yerinde ise korsan gazetecilere bıraktılar. bir şeyin korsanı olmadan asılın kıymetini bilemeyiz. Zamanla her şeyin farkına varacağız ama iş işten geçtikten sonra. Eli kalem tutan dostlar bırakalım bu gazetecilik havasını herkes kendi mesleğini yapsın.
tuncerdag75@hotmail.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan