Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 66
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
İşte 'Avşar Kızı'nın köyü ve doğduğu ev
Yazar Fakir - Nisan 16 2007 - 11:21:01
Savaş Ay/İşte 'Avşar Kızı'nın köyü ve doğduğu ev

"İşte 'Avşar Kızı'nın köyü ve doğduğu evi"

Usta gazeteci Savaş Ay, Hülya Avşar'ın 43 yıl önce dünyaya 'Merhaba' dediği; samanlıktan bozma köy evini gezdi. Güzel sanatçının yakın akrabaları, "Hülya'nın doğumunu köy ebesi ve köy kadınları yaptırdı. Onun beşiğinde sonra 15 bebek daha büyüdü" dedi..

Celal Avşar, Ardahan'ın Hasköy Kasabası'nda doğup büyüdü. Boylu boslu, yakışıklı, özü sözü düzgün bir adamdı. Köyde ve çevrede pek çok güzel kızın gözü gönlü vardı onda. Ama o tek bir kişiye düşürmüştü yüreğini. Yakın bir köyde hemşirelik yapan Emral Kız'a... Ama bu aşkı karşılıksız kalmıştı. Emral Hemşire bir an önce zorunlu hizmetini bitirmek, Ardahan'a gidip orada çalışmak istiyordu. Celal Bey başka çare kalmadığını anlayınca son kararını verdi. Emral Hemşire'yi kaçıracaktı.

TEZ ZAMANDA O DA SEVDİ
Öyle de yaptı. Bir gün aniden karşısına çıktı ve maceralı bir şekilde kaçırıverdi sevdiği kızı. Önce çok korkan, beraberliği hiç istemeyen Emral Hemşire, sonunda sevdi bu yiğit delikanlıyı. Tez zamanda o da erine, erkeğine aşık oldu ve mutlu bir çift oluverdiler. Bu mutluluğun tacı güzel yüzlü, güzel gözlü bir kız bebenin doğmasıyla takıldı. Küçük Hülya doğdu oturdukları köy evinde. Bebeğin güzelliği öylesi dil destanı olmuştu ki; civar köylerden, kasabalardan gelip görenler oluyordu minik Hülya'yı.

KADERİ DEĞİŞMEDİ Kİ!
Aradan kocaman on yıllar geçti. O çevrenin en güzel çocuğu olan 'Hülya Kız' artık Türkiye'nin en güzel, en ünlü ve en başarılı kadınlarından oldu. Hülya Avşar oldu yani. Her şeyi gelişti, değişti onun. Ama babasının annesini kaçırıp gelin ettiği, orada doğup, beşiğinde, bahçesinde, tarlası çamurunda büyüdüğü o köy; eski adıyla Hoçivan şimdiki adıyla Hasköy'ün kaderi pek değişmedi. "Nereden biliyorsun?" demeyin, gözlerimle gördüm çünkü. Geçtiğimiz hafta; 'Okulda Her Şeyim Var' kampanyası için dolaştığım Ardahan'da rastlantı eseri girdim; Hülya'nın köyü olduğunu öğrenince iyice inceledim o köyü. İlk durağım, Avşar Kızı'nın dünyaya 'Merhaba' dediği yer yani samanlıktan bozma, tek katlı, yığma taştan köy evi oldu. Evde kimi yengesi, kimi büyük halası, amcası ve yakın akrabası olanlar karşıladı beni. Oda oda dolaştırdılar, anlattılar.

TAŞTAN TUVALET HALA DIŞARIDA
"Bak burası köy ebesi ve köy kadınlarının Hülya'nın doğumunu yaptırdıkları oda. İşte şu da beşiği. Burası büyük dede Sürmeli Avşar Bey'in otağı. Anası Hülya'yı bu en sıcak odada, yani burada emzirirdi. Hülya bu kilimlerin, yollukların üzerinden sahanlığa, taşlığa emeklerdi" dediler ve anlatmaya devam ettiler: "Doğduğunda bir incir ağacı dikmiştik, nasıl da büyüdü boylandı görüyor musun? En sevdiği yer bu kilerdi. Taş ocakta sütleri, paparaları pişerdi. Dedesi Sürmeli Avşar Bey, Hülya için kurdu şu salıncağı. Daha sonra o salıncakta sallanarak büyüdü bir dolu çocuğumuz. Zaten Hülya'nın beşiğinde de en az 15 bebek yattı ardından. Tuvaletimiz aynı bak. Dışarıda, taştan ve köhne..." Sonra köy ilköğretim okuluna götürüyorlar beni. Dünya kıymetlisi öğretmenlerle, aksi huylu müdireyle, afacan ama cin zekisi öğrencilerle tanışıyorum. Birkaç akrabasını getirip görüştürüyorlar Hülya Avşar'ın.

HAZAL'I YAZIN BİR KENARA...
En küçükleri Hazal adlı bir kız. Bilmem Hülya bile bu yaşında bu kadar güzel miydi? Ajanslar, yapımcılar görünce; gidip ille de bulacak, ailece alacaklar bu kızı. Yazın bir kenara, bu küçük kızın da fırsatı olursa, Hasköy'den '2. Hülya olarak' gelecek sanat dünyamıza...
Köyde akrabaları çok Hülya Avşar'ın. Hepsi de sitemli 'Avşar Kızı'na. Çünkü hiç gelmemiş, ziyaret etmemiş doğup büyüdüğü köyü. Bir defa olsun gelse, görse ya buraları. Ona sarılsak, öpsek koklasak ya" diyorlar. Bunca para kazanıyor, vergi rekorları kırıyor. Okuluna taş üstüne taş koyacak bir yardım yapmaz mı insan? Okula, çocuklara bir şey göndermez mi? Kendisi de bir anne. Bilir anaların ne çektiğini. Peki neden bilmezden gelir, anlamıyoruz" diyorlar.

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan