Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 48
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 1 Saniye Önce
abdullahank 136 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 225 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 230 Gün Gelmedi
atlantis 251 Gün Gelmedi
baris dursun 251 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 260 Gün Gelmedi
adacala 261 Gün Gelmedi
admin 263 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 263 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Köylü ve çiftçinin sıkıntısı..
Yazar Fakir - Nisan 17 2007 - 09:19:38
SİNEMADA GERÇEKLİK SORUNSALI/Dündür Aktaş


Köylü ve çiftçinin sosyal güvencelerine gelince. Köylünün, çiftçinin bir çoğu topraksız. Sosyal güvencesi yok. Hastalandıklarında hastanede rehin kalıyorlar. Binlerce sosyal güvencesiz insan yeşil kart çıkarıyor. İlaç bile alamadıkları görünmekte. Bunu başarsalar bile ceplerinden bir çok masraf yapıyorlar. Bir çoğunun parası olmadığı için borçlanıyorlar.
Köylüye, çiftçiye, tarıma, hayvancılıya destek vermek ülkeye zarar değil fayda getirir. Ülkede yetişen ürünlerin dışarıdan getirilmesi engellenirse ülke ekonomisine zarar değil yarar sağlar. Bu nasıl yapılır?
Köylüye, çiftçiye devlet desteği şart. Devlet ürünün ekiminden, satışına kadar üreticiye düşük faizle kredi vermeli ki üretici tefecinin eline düşmesin. Küçük çiftçilerin güçlerini bir araya getirmesi, maliyetin düşmesi için kooperatifleşme özendirilmeli, desteklemeli. Kooperatiflere tarım araçlarını ucuz kredi ile vermeli. Ülke içinde yeterli miktarda yetişen tarım ürünleri varken dışarıdan alınan tarım ürünlerinden yüksek vergi alınmalı. Tarım sigortası geliştirilmeli ve desteklenmeli. Çiftçilerin sosyal güvenceye kavuşması için çözüm bulunmalı. Tarıma dayalı sanayinin ürünlerin yetiştiği bölgelere kurulması için özendirme ve destek sağlanmalı. Hayvancılığı modern şekilde yapılması, et ve hayvansal ürünlerin değerlendirilmesi için belli bölgelerde tesislerin kurulması teşvik edilmelidir.
Kadastro çalışmalarının bir an önce bitirilmesi, hazine arazisi, mera, orman ve tarım arazilerinin kesin olarak belirlenmeli, haritaya bağlanmalıdır. Meraların hayvancılığa, ormanların orman köylüsüne tahsisi sağlanmalıdır. Hangi bölgelerde hangi ürünler ekilecek belirlenip teşvik ve destek verilmelidir. Ormanlarım korunması, orman sanayiinin kurulması desteklenmelidir.
Böylece köyden kente göç önlendiği, çarpık kentleşmenin önüne geçildiği gibi, köye dönüş de özendirilmiş olacak işsizlik önlenecek, sanayi ve ekonomide dışa bağımlılık azalacaktır. Hatta tarımsal üretim ve sanayi geliştikçe dış satımlarda artacak, dış gelir çoğalacak döviz bulmak için emperyalist ülkelere, IMF ye boyun eğmek zorunda kalmayacağız.
Hepsinden önemlisi çiftçinin örgütlenmesi ve haklarını savunmak için birlikte hareket etmesi şart. Bunun için örgütü de hazır. Ziraat odaları bütün ülkede yaygın ve bütün çiftçilerin zorunlu olarak üye olduğu bir kurum. Ziraat oda yönetimlerine büyük toprak sahiplerini değil, kendileri gibi sıkıntı çeken, kendilerinin derdinden anlayan, dürüst kişileri seçmeli. Oda yönetimleri bünyelerinde uzman kişiler çalıştırmalı. Odalar ister devlet, ister özel sektör bazında çiftçilerin haklarını aramalı. Resmi bir devlet kurumu gibi değil, çiftçinin öz örgütü olduğunu unutmamalı. Çiftçiye, köylüye seminerler vermeli. Örgütlü olmanın, birlikte olmanın, kooperatifleşmenin yararları anlatılmalı. Tarım hakkında bilgilendirme toplantıları yapmalı.
Bütün bunlar yapılsa da her şeyin kısa sürede düzelmeyeceği, mücadelenin uzun ve sürekli olması gerektiği unutulmamalı. Çünkü karşıda zengin, üretim araçlarını elinde bulunduran, parasal durumdan güçlü, sayıları az olduğu için çıkarları doğrultusunda birlikte hareket edebilen, siyasi iktidara istediği kararları çoğu zaman aldırabilen, hatta dış ülkelerden güç ve kaynak sağlayabilen sermayenin olduğu unutulmamalı. Bu güçlere karşı, alın terini, emeğini korumak, hakkını alabilmek için örgütlü olmanın, birlikte hareket etmenin, işçi ve emekçilerle dayanışma içinde olmanın şart olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.
dundar_00@hotmail.com

Yorumlar
Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Harika! 100% [1 Oy]
Çok İyi 0% [Oylanmamış]
İyi 0% [Oylanmamış]
Fena Değil 0% [Oylanmamış]
Zayıf / Kötü 0% [Oylanmamış]
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan