Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 18
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 13 Gün Gelmedi
abdullahank 165 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 255 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 259 Gün Gelmedi
atlantis 280 Gün Gelmedi
baris dursun 281 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 290 Gün Gelmedi
adacala 290 Gün Gelmedi
admin 292 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 293 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
BİR DELİ YETMEZ
Yazar Fakir - Mayıs 19 2007 - 13:39:08
YAZI-YORUM/ARDAHAN'A BİR DELİ YETMEZ…/Tuncer Dağ

Tuncer Dağ Genel seçimlerin yaklaşması ile milletvekilliği hayalı kuranların içine bir sıkıntı doğmaya başladı. Kimi milletvekilleri kendi yerlerini korumak için mücadele edecekler kimileri ise onların yerlerine göz dikeceklerdir.
Doğal olarak en fazla yıpranacak olan hali hazırdaki milletvekilleridir. Ardahan gibi küçük bir ilde ve toplam iki tane milletvekilinin olduğu ve iki koltuğa göz diken onlarca aday adayın olduğu bir durum karşısında stres ve sıkıntıyı tahmin etmemek mümkün değil.
Ardahan gibi göç veren illerde göç edenlerin doğduğu illerinde aday adayı olmaları birçok rahatsızlığıda beraberinde getirmektedir.
Ardahan'ın il olmasından sonraki genel tablosuna baktığımızda şu ana kadar sadece Kenan Altun Ardahan'da ikamet eden bir milletvekili olarak meclise gitti.
Diğerlerinin tamamı Ardahanlıların deyimi ile göçmen kuşlardır. Kenan Altun'un da varlığı ile yokluğu arasında pek fazla bir fark yok. Sadece boş kalan koltuğu doldurmuş.
Ve yine Ardahan tablosuna baktığımızda İsmet Atalay siyasetten çekirdekte yetişmiş. Diğer milletvekilleri ise metropollerde ilçe başkanlıkları ve dernekçilikten gelmedirler.
Saffet Kaya Milletvekili olmadan önce ANAP Bakırköy ilçe Başkanlığını yaptı. Bahçelievler'in Bakırköy'den ayrılmasından sonra Bahçelievler Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Süreç içerisinde ANAP ile arası açıldığında Ardahan'da farklı bir partiden siyaset yapmayı aklına koydu.
Bu ara boş durmayarak bol bol reklam yaptı. Ardahan derneklerinin içine girmeye başladı ve İstanbul'da Ardahan Sanayi ve İş Adamları Dernek Başkanlığını yaptı.
Bu basamak Saffet Kaya'yı Ardahan'da milletvekili yaptı.
Ensar Öğüt 1980 den sonra göç ile metropollere yerleşen Ardahanlıları bir araya getirerek Ardahan ve Çevre İlçeleri Dernek Başkanlığını yaptı.
Gayri resmide olsa Kars Ardahan ve Iğdır Dernekler Plartformu Başkanlığını yaptı. Gebze'de CHP İlçe Başkanlığı yaptı. Gebze Belediye Başkanlığına Aday Adayı oldu ve ön seçimde adaylığı kaybetti.
Kendisi bir iş adamı iken İşsizler Derneğini kurdu ve başkanı oldu. Festivallere öncülük etti ve birçok festivale ağalık yaptı. Bol bol reklam yaparak ve medyayı da kullanarak hedefine ulaştı ve Ardahan'da milletvekili oldu.
Faruk Demir 2002 seçimlerinde yazdığım aynı şeyi yeniden tekrarlama gereği duyuyorum. Mütevazi ailenin dürüst çocuğudur. Kendi halinde bir sanatçıydı.
Sahnelerde türkü söyleyerek sanatını icra ediyordu.
Birçok derneğin gecelerine ve festivallerine katılırdı. Dönemin DSP Milletvekilleri ile arasında oluşan samimiyet bağı hayalini bile kurmadığı, kendisinin bile inanmadığı milletvekili oldu.
İsmet Atalay ve özellikle Atalay soyadı Türk siyasetine damgasını vurmuş bir aile bireyidir.
Atalayların siyaseti Ardahan ile sınırlı değil. İsmet Atalay'ı ayiran özellik boş vaat etmeyi sevmeyen, söylemesi gerekeni direk söyleyen bir yapıda olmasından dolayı Ardahan'daki siyaset şovmenlerine ayak uyduramadı.
Siyasi hayatına İstanbul'da sürdürdüğü gibi Türkiye sınırları içerisinde her tarafta siyaset yapabilecek usta bir siyasetçidir.
Kenan Altun'a sıra gelince o her şeyi Allah'a havale eder. Allah yardımcısı olsun. Çok sakin ve sesiz biri. Suya sabuna pek dokunmaz.
Allah kabul etsin bu ara hac görevini fazlasıyla yerine getirdi. Zaten hacılarında fazla dünya işi ile uğraşmaları dinimizce günah.
Ardahan'ın 14 yıllık geçmişi beş milletvekilini meclise gönderdi. Şimdi ya bu beşli gurupta ismi geçenlerin içinde birileri gelecek yada yeni simalar. Allah fazlasını versin ama maşallah Ardahan da aday enflasyonu yaşanıyor.
Her ağzı laf yapan cebinden de üç beş mangır varsa "BENDE ADAYIM" diyor.
Ardahan da yaşayan veya yaşamayan her Ardahanlı aday olma hakkına sahiptir. Lakin bu işin cılkını çıkardık gibi geliyor bana.
Oyuncak haline getirdik. Kimileri gerçekte bu işe mehilli kimileri ise dostlar pazarda görsün misali. Özellikle metropollerde yaşayan ve birçok Ardahanlıyı içeri bile alma nezaketini göstermeyen, hiçbir Ardahanlıyı istihdam etmeyen, cebi biraz para gördü mü ver elini Ardahan…. Ardahan'a gittiğinde Fakir gibi deli biri çıkıyor karşısına anasında emdiği sütü burnunda getiriyor. Eğer Fakir gibi deliler olmasa bu işin önlemi alınmazdı.
Aslında Ardahan'a bir deli yetmez.
Keşke delilerimizin sayısı artsa da bu akıllılara biraz hayat dersi verse...

Yorumlar
ramazan tan - Temmuz 01 2007 - 21:56:17
sayın Dağ yazılarınızı okuyor bazen eleştiriyor bazende kendi kendime gülüyorum. nedenmi? sizde yıllardan beri derneklerle iç içesiniz. uzun zamandan beride politika yapıyorsunuz. çevrenizde iyi kötü, seviliyorsunuz. buraya kadar iyide kötü olan ne biliyormusunuz? bunca yılşdır emek verdiniz. ama boşamıydı, geçen gün ardahan birlik gecesinde sizin adınıza gerçekten üzüldüm. neden siz degil ? neden bizim gençlerimizden biri degilde 75 yaşındaki bir adayın arkasıonda duruyorsunuz. 75 yaşında birileri vekil adayı oluyor ve sizlerde onun arkasında dolaşıyorsunuz. sizler ne yapmak istiyorsunuz ? anlayamıyorum. sen yada içimizden genç bir arkadaşıımız neden aday olmadı neden olamıyor. sebep nedir. hep başkalarınamı koşacaz? yetmedimi ? öyleyse ya politika yapmayınız yada yapıyorsanız artık bizim arkadaşlarımızdan birilerini artık bir yerlerde görelim. yoksa 75 yaşınımı bekliyorsunuz. neden politika yapan arkadaşlarımızdan bir tek aday bile çıkmadı. yoksa bizim kuşakta bir problemmi var? çok merak ediyorum. yani sen yada başka bir arkadaşımız aday olsaydı bizler destek vermiyecekmiydik. neden bizim insanlarımız kendinde bu cesareti görmüyorda yıllarca bizleri hep yaşlılar yönetmedimi ? lütfen artık bizm kuşağımız yada daha alt kuşaktan arkadaşlarımız ön plana çıksınlar. çıkmıyorlarsa bu işi yapmasınlar. herkese selamlar
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Harika! 0% [Oylanmamış]
Çok İyi 100% [1 Oy]
İyi 0% [Oylanmamış]
Fena Değil 0% [Oylanmamış]
Zayıf / Kötü 0% [Oylanmamış]
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan