Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 53
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Göle Kaşar Festivali
Yazar Fakir - Temmuz 12 2007 - 15:34:16
Göle Kaşar Festivalini gölgelemeyin

Mustafa Küpeli Bölgemizdeki festivallerin temeli Göle'de atıldı. Ardahan ve çevre illerde, ilçelerde ve hatta köylerde yapılan festivallerin esin kaynağı olan Göle Kaşar Festivali 12 yaşında. Halkın ortak malı olan, memleketimize bir gelir kaynağı olan, aynı zamanda bir buluşma ve hasret giderme vesilesi olan festivalimizi bir taraftan heyecanla bekliyor, diğer taraftan festivalimizin yararlarını bir takım zararlara çevirebilecek tavır ve davranışlara karşı duruşumuzu ortaya koymak istiyoruz.
###Ayrı görmelere karşıyız
Öncelikle belirtmek gerekiyor ki, festival üzerinden yapılan kısır çekişmelerin, festivalimize ve bölgemize herhangi bir yararı olmamaktadır. Göle halkı medeni cesareti olan, cesur bir halktır. İster bazı şartlardan dolayı ülkemizin bir başka tarafına göç etmiş olsun, ister Göle'de yaşıyor olsun, her iki konumdaki Göleli de bizim toprağımızın bir parçasıdır. Onları iki ayrı grup olarak görmek büyük bir hata olduğu gibi, zaman zaman gurbetteki insanlarımızın sıladaki insanlarımıza karşı üstün olduğu veya sıladaki insanımızın gurbettekilerden daha kıymetli olduğu vurguları yapılmaktadır. Göle, Gölelilerin ortak malıdır. Festival bir buluşma zeminidir. Sıladan yol gözleyenler vardır, gurbetten ise festival tarihlerine yaklaştıkça yürekleri hızlanan insanlar vardır.

###Ortamı germeye çalışanlar
Buna rağmen festivali ve önemini kavrayamayan ilçe yöneticileri, gurbetle sıla arasındaki ceviz kabuğunu doldurmayacak meseleleri sürekli gündeme getirip ortamı germeyi başarmıştır. Bazen festivalde siyasi çekişmeler olmuş, siyasi gururlar ön plana çıkmış ve isteyerek veya istemeyerek siyaset bulaştırılmıştır. Her yerel yönetici ve festival komitesi kendi yakınını, partilisini festival alanında ön plana çıkartmıştır.

###"Çantacılar" demek ilçenin kalkınmasına düşmanlık etmektir
Gurbetten gelenlere takılan . "Çantacılar" türü yakıştırmalar, "baba bunları tanımıyor muyuz", "bizim köyde çobandı", "kimbilir onu da nasıl kazanmış" türünden gizli tacizler şık olmayan ve herhangi bir düşünceye dayanmayan davranışlardır. Esnafa para kazanmasını, ekonomik hareketliliğim olmasını, insanların memleketlerini ziyaret etmesini, birbirlerini özleyenlerin kavuşmasının nasıl rahatsızlık kaynağı olduğu mantık kabul etmez bir durumdur.
Dünya turist çekmek için büyük paralar harcıyor
Dünya'nın değişik ülkelerinde ve Türkiye'de turist kazanmak için insanlar milyarlarca para harcayıp, broşür, afiş, el ilanı, kartvizit, dergi, gazete, televizyon, ilanlar ve belgeseller aracılığı ile insan çekmeye çalışırlarken, yerli turistlerin morallerine yönelik bu tür çıkışların anlamsızlığını bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

###Kaşarcılar çıkış yakaladılar
Festivalimiz, sıladan yol gözleyenlere, gurbetten kalbi heyecanla atanlara ve esnafımıza büyük faydalar sağladığı gibi, kaşar üreticileri için adeta bir gelişim ve dönüm noktası olmuştur. Yöredeki hayvansal ürünlerinin pazarlanmasında bir çıkış noktası yakalamışlardır. 100 binlerce ton kaşar pazarlamayı başarmışlardır. Göleli fabrikalar kaşarın yardı olan Kars'ta şube açmış, peynirlerini pazarlamaktadırlar. Diğer taraftan üreticilerimiz Türkiye'nin en büyük 4 modern fabrikasını kurmuş, üretimi büyük bir kalite ile sürdürmeye başlamışlardır. Bütün bunlara rağmen Kaşar üreticileri festivalde sessiz kalmış, organizasyondan uzak bulunmuşlardır. Kaşar ve peynir çeşitlerini üretiminde, paketlemede, pazarlamada bir devrim yaşayan üreticiler ne yazık ki festivalin yapılmasında geri kalmıştır. Festival komitesi de kafasına ve cebine göre festival yapmış, "parayı veren düdüğü çalar" demiş ve istediğine mikrofon vermek zorunda kalmış. Bu nedenlerden dolayı Kaşar üreticilerinin festivale birinci elden sahip çıkmaları gerekmektedir.

###Festivalin önünü kesmemeliyiz
Bu davranışlar festivalin önünü kesmektedir. Bu davranışlar festivalin geleceğini karanlığa götürmektedir. Sorumlular bu inattan vazgeçip bütün Göleli hemşehrilerimizi bir noktada toplamalıdırlar.

###Festivalin belli başlı problemleri aşağıdaki gibidir.
a)Gurbetle sıla arasında büyük bir soğukluk girmiştir
b)Gurbetteki dernekler festival komitesine alınmamaktadırlar.
c)Yine aynı tango, festivale 20 gün var. Davetiyeler gurbete yetişmemiş, yetişse bile kim dağıtacak?
d)Festivaller barışı ve kaynaşmayı getirirken, bizim festivaller gurbetle sıla arasında büyük bir soğukluğu getirmiş.
e)Göle Belediye Başkanı gurbetteki hemşehrilerimizi davet etmek için İstanbul Ankara'ya gelmediği için bu davranışı gurbet tarafından "hiçe sayılmak" olarak kabul edildiği için bütün Gölelileri derinden üzmüştür.
f)Göle Festivalini başlatan İstanbul ve Ankara Göle Derneği her festival öncesi festivali duyurmak için geceler yapmışlardır. Buna karşın 12. festivalde belediye Başkanı Sn. Sabri Muratoğlu Göle Derneğini telefonla festivale davet etmiştir. Bu kabul edilir gibi değil. Bu davranış gurbetteki bütün Gölelileri hiçe saymak anlamına gelir, Göle derneklerinin festivallere olan maddi manevi desteğini unutmak kötü bir davranıştır.
g) Sn Belediye başkanı partililerine ilgi gösterip onların reklâmını yaparken, dernekleri eleştirmekte. Eğer bu yüzden davet etmediyse Gölelilerin bu kırgınlıklarını gidermek için bir açıklama bekliyoruz.
h) Festivaller belediye başkanlarının değil, o yörenindir. Başkanlar değişir. Festivali düğüne çevirmelerinin bir anlamı yok. Göle'yi bir dünya şehri yapacak festivallerin büyümesini lütfen engellemeyin, önünü tıkamayın.

Mustafa Küpeli
mustafaküpeli@36gmail.com

Yorumlar
ramazan tan - Temmuz 12 2007 - 17:23:00
YORUMUNUZA KATILIYORUM. ANCAK FESTİVALLER O BÖLGENİN ÜRETTİGİ ÜRÜNLERİN TÜM PİYASAYA TANITIMI ANLAMINDA OLSAYDI ŞİMDİYE KADAR İNANIYORUM Kİ BÖLGEMİZDE ÇOK DAHA FARLI YATIRIMLAR OLURDU. BÖLGEMİZDEN DÜNYANIN HER YERİNE İHRACAT YAPILIRDI. OYSAKİ ÖZELLİKLE SEÇİM DÖNEMİNE DENK GELEN FESTİVALLER SİYASİ ARENA GİBİ SİYASİLERİN ŞOVUNA DÖNÜŞÜYOR. DÖNÜŞTÜGÜNE GÖRE O SİYASİLER BARİ GÖLE, YADA GÖLELİLER İÇİN GERÇEK ANLAMDA BİR ŞEYLER YAPSALAR ONADA EYVALLAH DİYECEZ. BUNUDA YAPMIYORLAR. ŞİMDİ SİYASİLER ÖN PLANA ÇIKTIKLARI ZAMAN KAŞAR TABİKİ GÖLGEDE KALARAK YOK OLUYOR. TÜM BASINIMIZDA O SİYASİLERİN NASIL ŞOVLAR YAPTIĞI YAZILIRKEN KAŞAR ORTADA OLMUYOR. UMARIM BU DÖNEMKİ FESTİVAL SİYASİLERİN ŞOVUNDAN ZİYADE GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERİRDE O MEŞUR KAŞARIMIZ VE BALIMIZ ÖN PLANA ÇIKAR. TABİ BUNUDA YAPMAK BİR ÇOK İNSANIMIZIN İŞİNE GELMEZ. ÖYLE OLUNCADA KAŞARCILAR TABİKİ GERİ DURMA GEREGİ DUYARLAR.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Henüz oylanmamış.
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan