Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 61
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 13 Gün Gelmedi
abdullahank 165 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 254 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 259 Gün Gelmedi
atlantis 280 Gün Gelmedi
baris dursun 280 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 289 Gün Gelmedi
adacala 290 Gün Gelmedi
admin 292 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 292 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
GÖLE’YE HAYIRLI OLSUN
Yazar Fakir - Temmuz 16 2007 - 21:06:47
GÖLE’YE HAYIRLI OLSUN KADIOĞLU CADDESİ!/Tuncer DAĞ

Tuncer Dağ Göle’de en büyük sıkıntının kaynak sorunu olduğunu hepimiz biliyoruz. İller Bankasının nüfus oranına göre ödediği ödenek personel maaşına bile yetmediğini, belediyenin ek gelir kaynaklarının da olmaması arayışı farklı yönlere yöneltmektedir.
Belediye Başkanları her defasında şunu söylerler, “Göle’ye kim katkı sağlarsa sokaklara, caddelere ve parklara onların ismini vereceğim” diyorlar. Göle 75 yıllık geçmişi olan bir ilçedir. Bu ilçe çok şahsiyetler yetiştirmiş, tarihe mal olmuş çok insanlar yetiştirmiş, Göle’ye katkı sunmuş çok bürokratları barındırmış. Bu şahsiyetlerin çoğunun ismi başka yerlerde caddelere verilmiş.
Örneğin İstanbul Esenyurt’da ana caddeye verilen “ATALAY CADDESİ” gibi.
Bu cadde son zamanlarda Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu tarafında rahatsızlık uyandırdığını çoğumuz basında takip etmişsinizdir.
Ama Göle Belediye Yönetimi farklı bir şey yaptı. Göle’nin tarihe mal olmuş Atalay ismini kendi caddelerine vermek yerine Atalay caddesinin ismini Esenyurt’da değiştirmeye çalışan Necmi Kadıoğlu adını Göle’nin en işlek caddelerinden birine verebiliyor. Başkan haklı olarak şunu diyebilir. “Kadıoğlu bizim caddelerimizi yaptı” doğru.
Kadıoğlu Göle’nin caddelerini yaptı. Ama hatırlarsanız gazetecinin biri “Kadıoğlu bu parayı nerede getiriyor” dediğinde Kadıoğlu’da cevaben “Ben Karslı işadamlarında alıyorum” demişti. Yani Kadıoğlu kendi öz sermayesini ortaya koymamış Karslılardan aldığını Karslılara bir kısmını geri vermiş.
Çok iyi hatırlarım yıl 2002 yine dönemin belediye başkanı Mahmut Toprak Göle’ye hizmet için seferber olmuştu. Kaynak arayışı içindeydi. O dönem Göleli İş Adamı Şeref Düz Göle merkezde bulunan parkın yapımını üstlendi. Ve Belediye Başkanı da parkın adına Şeref Düz’ün vefat eden kardeşi Kemal Düz’ün ismini vererek (24.07.2007 tarih ve 3 sayılı belediye meclis kararı) jest yapmıştı. Ama şimdi işittiğim kadarıyla o parkında ismi değişmiş. Göle’de o kadar çok park alanına ihtiyaç var ki park yapıp ismini vermek isteyenler Kemal Düz’ün anısı silerek kendi ismini yazmak yerine yeni bir park yapıp da ismini verebilirdi.
Göle^yi son yıllarda gündeme getiren ve ekonomik anlamda nefes almasını sağlayan “ULUSAL GÖLE KAŞAR FESTİVALI” nin büyük katkısı vardır.
Bu festivalin fikir babası ve emeği geçen dönemin kaymakamı İsmail Çetinkaya’nın emeği vardır. Yine dönemin belediye başkanları İsmail Çetinkaya’nın isminin bir cadde veya sokağa verilmesini söylemişlerdir. Ama sadece söylemişlerdi. Bilirsiniz siyasilerin verdiği sözleri. Oda öyle bir sözdü işte geldi geçti ve unutuldu.
Her ilçe kendi değerleri ile onur duyar ve o değerini yaşatır. O değerli zat bazen ölümünden sonra bazen de sağ iken ismi caddelere sokaklara verilir. Hemen yanı başımız da Çıldır ilçesi vardır. Ana caddelerinden birine hemşerileri olan ve halen hayatta olan İstanbul’da siyaset yapan Prof. Esfender Korkmaz’ın ismini vermişler. Esfender Korkmaz’ı onurlandırmışlar.
Aslında biz Gölelilerde onurlandırıyoruz. Ama nasıl? Bizim değerlerimizin ismini caddelerinden hazmedemeyenleri onurlandırıyoruz. Bu da bize mahsus bir onurlandırma.
Biliyorum bundan rahatsız olacak çok insanlar çıkacak. Birincisi benimde ikamet ettiğim Esenyurtlu Göle severler olacak. Bence Göle’yi sevmek için önce Göle’nin değerlerini kabullenmekten geçer. Göle o kadar çaresiz olmamalı. Göle’yi sevmek büyük tabelalarla ismini caddelere parklara vermekle olmuyor. Göle’yi sevmek kalben olmalı ve menfaate dayalı olmamalı.
Belki yanılırım. Bakarsın başkan yeni bir cadde daha açar ona da Sırrı Atalay ismini verir. Bu ara İsmail Çetinkaya, Turgut Göle ve Kemal Kaya’yı da unutmaz.
tuncerdag75@hotmail.com

Yorumlar
CETIN YILMAZ - Temmuz 16 2007 - 21:48:06
--ÇETİN YILMAZ-- Yüreğinize kalmenize sağlık o kadar güzel ifade etmişsinizki duygulasnmak elde değil sayın tuncer bey ; ancak ben çok konuşmak ve yazmak isterdim; ancak göleli olmadığımdan benden önce göleli büyüklerimize düşmektedir. göleni usta gazetecileri,yazarları,siyasetçileri,işadamları,sivil toplum önderleri varken bana düşmez. onun için susmayı tercih ediyorum. ama yazdıklarınızda tek kelimeyle gölenin işler acısı vede acınacak durumunun ne kadar kötü olduğunu göstermekte bence bu olayın karşısında şuan ki mevcut belediye başkanın istafası en hayırlısı olur diye düşünüyorum... ÇETİN YILMAZ
guven dogruyol - Temmuz 17 2007 - 06:39:12
Sayın DAĞ, yapmış olduğunuz tesbitlerin doğru olduğunu düşünüyorum. Siz kaleme aldığınıza göre de öyle olması gerekiyor. Burada benim anlayamadığım Esenyurt'ta Göle Derneği, köy dernekleri ve son zamanda kurulan İstanbul Ardahanlılar derneği olmasına göre bunlar bu durumun muhakemesini hiç yapmazlar mı? Bunların dernekçilik anlayışı nedir? Sizinde daha önce yönetiminde bulunduğunuz, üyesi olduğunuz ve halen iyiniyet ilişkilerinizi sürdürdüğünüz bu derneklerle hiç durum muhakemesi hiç yapmıyor musunuz? Neticede Esenyurt Belediye Başkanına iş yaptıran Göle Belediye Başkanı, Esenyurt Belediye Başkanına bazı yorum ve konuşmalarında bu kadar cüretkar davranmasını sağlayan da yine Esenyurt'ta oturan sizler ve sizlerin birliği için kurulmuş dernekler değil mi? Sevgi ve saygılarımla;
ramazan tan - Temmuz 17 2007 - 10:47:45
Sayın Dağ tespitleriniz yerinde tespitler. Göleli olupta menfi çıkarlarını ön planda tutmayan herkes buna katılır kanaatindeyim. ancak sayın Güven beyin tespitleride yerinde. bizler daha çokkkk düşünmeliyiz.
Yorum Gönder
Yorum yapmak icin giriş yapmalısınız.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Giriş Yapın.

Harika! 100% [1 Oy]
Çok İyi 0% [Oylanmamış]
İyi 0% [Oylanmamış]
Fena Değil 0% [Oylanmamış]
Zayıf / Kötü 0% [Oylanmamış]
Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan