Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 56
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
YALANDAN İBARET
Yazar Fakir - Ağustos 12 2007 - 03:48:06
YALANDAN İBARET/Özer DEMİREL

13 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN MEKTUBU
Haberde verilen 13 Yaşındaki çocuğun mektubu haberini okudum.Bu konu hakkında daha öncede merakımdan dolayı bazı araştırmalar yaparak kitapları karıştırmıştım.
Mektupta önce 13 rakamını ele alalım ;
13 sayısının uğursuz olduğuna ilişkin inanç dünyada o kadar yaygındır ki, yaşamı birçok yönde ciddi olarak etkilemektedir. Bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası verilmediği, uçaklarda 13. koltuk sırasının olmadığı, apartmanlarda, otellerde 13. kat ya 12 A' olarak numaralandığı veya 14 numaraya atladığı, 13 numaralı odaların olmadığı, Olsa bile insanların o odada kalmak istemedikleri Hatta ayin 13'ünde işe gelmeme, uçak ve tren rezervasyonlarının iptali, alışverişin düşmesi ve benzeri davranışların bulunduğu söylenmektedir. Bu inanç bir fobi yani bir çeşit korku hastalığı olarak kabul edilmiş olup adı da 'triskaidekaphobia' olarak konulduğu söylenmektedir.
Gerekçe olarak ta
Hz. İsa'nin meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısı, mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarında yaşadığı sanılan ışık ve güzellik tanrısı Balder in verdiği ziyafet sonrası Bu ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı olarak iddia edilen Loki’ nin davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak istemesi Loki diğer tanrılar tarafından da çok sevilen Balder'i öldürdüğüne, dair İskandinavya'dan Avrupa'nın güneyine kadar yayılır. Hıristiyan din adamları bu halk masalını kullanırlar ve Hz. İsa'nın son yemeğine uygularlar. Hıristiyan versiyonunda Balder'in yerini Hz. İsa, Loki'nin yerini de hain Judas alır. Bu yemekten sonra 24 saat içinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür. Bu nedenle Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır. Bu inanışlara göre 13 sayısı uğursuzdur

Cuma gününün uğursuz sayılmasına Adem ile Havva elmayı cuma günü yedirtip cennetten kovulmasına sebep olması, Hz. Nuh zamanındaki büyük selin cuma günü olması, Hz. İsa'nın cuma günü çarmıha gerilmesi gibi olaylardan biri veya hepsi neden olmuş olabilir. Müslümanlar ise Hz. Adem'in cuma günü yaratıldığına inandıklarından bu güne diğer günlerden daha çok değer verirler.
13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayin 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenlerde vardır.
Mektupta 13 rakamı üzerinde durulması ve Mektup içeriğinde ismi geçen Hz Zeynep in Peygamber efendimizin torununun isminin, Hüseyni ise peygamberimizin göz bebeği olan kişinin olması. bunların isminin geçmesi Müslüman olan kişilerin dikkati çekmek 13 rakamının ise uğursuz sayıldığından insanların kafalarının bulandırılarak başka arayışlar içerisine sürüklemek amaçlıdır. Bu tür mektuplar 20 yılı aşkın süredir dağıtılmaktadır. Batıda daha da yaygındır hatta bazı kesimleri korku ve endişeye sevkettiğinden hastanelik olan dahi olmuştur. Bu Mektup saçma cümlelerle dolu bir mektuptur. Hz Hüseyin 681 yılında Muharremin onuncu günü Kerbela'da şehit olmuştur. 13 Rakamına en yakın gün olduğundan da bu konu işlenmektedir. Bu yolla kimsenin dileğinin kabul olduğuna birilerinin ise zarar ettiğine veya öldüğüne inanmıyorum. Benim sevgili hemşerilerimde inanmasın. Bu tür mektuplar bir tür misyonerlik faaliyetidir. Amaçta insanların başka arayışlar içerisine girerek inanışlarının saptırılması bu mümkün olmazsa da bir toplumun hurefe veya yalanlar la çökertilmesidir. Tüm hemşerilerime Saygılarımı sunuyorum.

o.demirel@mynet.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan