Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 47
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Yeniden
Yazar Fakir - Eylül 13 2007 - 05:59:24
Yeniden buluşmaya var mısınız?/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Sosyolojik olarak insanların bir araya gelmeleri, ilk pencereden göründüğü gibi "bir arada bulunma" odaklı değildir. Buluşma kavramının perdeleri aralandığında görülecektir ki, insanların bir araya gelme gayretleri bir araç, bir araya geldiklerinde belirledikleri yörünge ise temel amaç olmalıdır.

Sonunda söylemem gereken bir sözü en baştan ifade edeyim. Hızla örgütlenen, dernekleşen bir toplum olmamızın doğal sonucu olarak buluşmalarımız günden güne daha fazla genişliyor. Buna karşın toplantılarımızdan, gecelerimizden, buluşmalarımızdan aldığımız verim de git gide düşüyor.

İnsanlarımız göç ettikten sonra bir yalnızlık dönemi geçiriyorlar. Bu dönemle birlikte bir araya gelme eğilimleri artıyor. Takriben derneklerimizin kuruluşu 1980'den sonra başlamıştır. Yani 25 yıldır Kars Ardahan Iğdır Dernekleri kurulmaktadır. Derneklerimiz bugünkü sayıları 300'ün üzerindedir. Bu derneklerin %80'i her yıl bir gece, panel, piknik ve şölen yapmaktadırlar. Türkiye genelinde 200 derneğimizin etkinliklerinin masrafları en aşağı 20 milyardan düşünülürse, 2 trilyon para ortaya çıkar. Bu para işadamlarımızın, hemşehrilerimizin ceplerinden çıkmaktadır. Köyünde yolu, suyu olmayan, sırtında elbisesi olmayan insanlarımıza, defter kalemi olmayan öğrencimize bir fayda dokunmadıktan sonra, bu paraların yok hükmünde olduğu konusunda hepimiz hemfikirizdir.

15 yıl önce tanışmak için çok önemliydi. Bu dönemde bu tanışıklığımızın meyvelerini toplamak zorundaydık. Ancak bunu da başaramadık. Bu buluşmaların bir diğer hedefi de şu olmalıydı. Siyaset yapabilecek, yönetim mekanizmalarına hakim olabilecek yeterliliğe sahip isimleri bu toplantılarda/buluşmalarda ortaya koymamız gerekirdi. Dernekleşme sonucunda siyasetteki başarı da paralel olarak ilerlemesi gerekirken, bizde bunun tersi olmaya başladı. Siyasete yeni isimler sunamadığımız gibi, 1989 yılı yerel seçimlerinde Sultançifliği, Esenyurt ve Beykoz belediye başkanları bizdenken, şimdi tek bir belediye başkanı bile seçemedik.

Evet, sonuç itibariyle derneklerimiz büyük masraflarla insanlarımızı bir araya getirdiler fakat bu buluşmaların perdelerini aralayamadılar. Ne köyümüzdeki yoksulluğa bir fayda dokunduruldu, ne de şehirlerde tutunmanın bir yolu olan siyaset mekanizmasında başarıya ulaşıldı.

Dernek gecelerimiz hakkında biraz daha detaya girmenin faydalı olacağını umuyorum:

Geleceğimizi emanet ettiğimiz derneklerimiz gece yapınca sağ olsun her geceye binlerce hemşehrimiz trafik sorunlarına rağmen bilet alarak katılıyor. Bu gecelere katılan bu potansiyele iyi mesajlar verecek tarihçi, felsefeci iyi hatipler olmadığı için mesajların verilmesi, hedeflerin empoze edilmesi zorlaşıyor. Binlerce kişinin bir arada olma şansı yakalanmışken, birikimsiz insanların konuşmalarının, önceden nasıl aktarılacağının planı yapılmamış mesajların kuru bir çabadan ibaret olduğu ortadadır.

Kendi siyasetçilerimizi ortaya çıkarma veya köylerimize yardım götürme konularında kaybettiğimiz gibi, geride "elde var 0" gibi kalan eğlence kültürü de tehlikededir. Gecelerde Güneydoğu Bölgesinin Halk Oyunları ekiplerini getirip, bizim oyun kültürümüz arada kaynatanlar da oldu. Bir belediye başkanına söz veriliyor ve kutlama mesajı yerine okunan faaliyet raporunu dinliyoruz. Parti reklamları yapılıyor. Bu durum bazen insanlarımızın sabrını zorluyor. Getirilen sanatçılar bizim gecemizde kendi yöresinin şarkısını okudu. Gecelerimizin organize bozukluğu 20 yıldır devam ediyor. Yıllardır şekli, akışı ve yapısı değişmeyen dernek gecelerine katılmanın bir anlamı kaldı mı?

Yazılarımızda, organize komisyonlarının kurulması gerektiğini defalara dile getirdik. Bilgi çağına ayak uydurmalıyız. Amaçsız birliktelikler oluşturmaktan uzak durmalıyız. Organizelerimiz, ya memleketimize bir kaynak oluşturacak bir biçimde, ya yeni siyasetçilerimizi öne sürme ve yetiştirme biçiminde, öte yandan kültürümüzü layıkıyla sergileme biçiminde olmalıdır. Bu kaygılara yanıt vermeyen bir etkinlik, geleceğimiz adına bizlere karanlık menfezler açmaktadır.

Şimdi yeni planlarla, stratejilerle, ince eleyip sık dokumayla yeniden buluşmalar düzenlemeye var mısınız? Köyümüzdeki yoksula, şehre göç etmiş ve şehirde çaresiz kalmış insanımıza derman üretecek buluşmalara var mısınız? Son zamanlar itibariyle siyasi hezimetlerimizi giderme yolunda buluşmalar, geceler düzenlemeye var mısınız? Önümüzdeki yerel seçimlerde yüreklerimiz birlestirip en az 10 belediye başkanı seçmeye var mısınız?
mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan