Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni Hatırla



Kayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 64
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Yıl bitiyor ..
Yazar Fakir - Eylül 13 2007 - 07:44:14
Bir yıl daha bitiyor, sorunlar yine aynı

2007 yılının bitmesine 3 ay gibi kıza bir zaman kalırken Arahan'ın yıllardır değişmeyen sorunları yine çözülemedi.
Uzun yıllardan beri Ardahan sorunlarının değişeceği inancı ile bekleyen Ardahan halkı 2007 yılını geride bırakırken geçmişten beri devam eden sorunlarında bir değişiklik olmadığını görüyor.
1992 yılında il olan Ardahan gerek devlet gerekse özel sektör yatırımlarından yararlanamadığı gibi il olmasına rağmen kasaba görünümünden kurtulamadı.
Yılların ardı ardına geçmesine rağmen sorunlarında hiçbir değişiklik olmayan Ardahan'da sorunlarda aynı şekilde duruyor.
Seçim meydanlarında bol keseden vaatlerde bulanan siyasilerin mazbatalarını aldıktan sonra unuttukları sorunlar ise sıralaması bile değişmeden aynı kalıyor.
Ardahan'ın yıllardan beri devam eden ve sürekli gündemde olan sorunlarını ise sıralarsak en başta sınır kapıları geliyor.
Gürcistan'a açılan iki sınır kapısı olmasına rağmen gerek sınır kapılarının yolu gerekse siyasi baskılardan dolayı bir türlü aktif çalışmayan gümrükler gerek Ardahan gerekse doğu illeri için bir ticaret umudu olurken siyasi yetersizlikten dolayı sınır kapılarına personel atanamıyor.
Resmiyette aktif olan kapılardan geçiş yapmak büyük sorunlara sebep olurken sınır kapısına açılan yolun bozuk ve kullanışsız olması ihracatçıları farklı kapılara yöneltiyor.

**Tek Ulaşım Karayolu

Türkiye'nin Kuzey Doğusu'nda ki son il olan Ardahan Kafkaslara açılan iki ilden biri olmasına rağmen bölgeye ulaşım sadece dünyanın en pahalı taşımacılığı olan kara yolu ile sağlanıyor.
Mazot fiyatlarının 2,50 YTL olduğu Türkiye'de Ardahan'a ulaşacak bir malzeme en ağır nakliye ödenerek temin edilirken yine üretilecek bir malda bu şekilde pazarlara ulaşmak zorunda kalıyor. 80 KM ötede Kars'ta demir yolu olmasına rağmen bu yolu Ardahan'la birleştirmek için hiçbir siyasi ve bürokrat girişimde bulunmuyor.

**Fakülte

Yaklaşık dört yıldır açıldı, açılacak, açılıyor diye beklediğimiz fakülte ise 2007 yılı bitmesi rağmen daha evrak üzerinde kaldı. Ardahan ekonomisi için büyük bir girdi sağlayacak olan fakültenin açılması için öncelik tanınması gerekirken gerek yer sorunu gerekse siyasilerin bu konuyu takip etmemesi fakülteyi her yıl bir sonraki yıla bırakıyor. Yök ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından onaylanan fakültenin açılaması için yer sorunu açılması beklenirken en erken öğrenci kaydının 2008 yılında olacağı belirtiliyor.

**Konut Sorunu

Yeni il olmasından dolayı konut sorunun hat safhada olduğu Ardahan'da gerek Ardahan halkı gerekse yabancıların başlıca soruları arasında konut geliyor.
TOKİ tarafından yaptırılması planlanan 300 konut inşaat sezonunun bitmesine rağmen halen daha ihale bile edilmedi. Gerek belediye gerekse Valilik tarafından uygun bir yer bulunamadığından bir türlü aşılamadı.

**Doğal Gaz

Altı ay ısıtma sorununun yaşandığı Ardahan'da doğal gaz boruları sınırlarımızıdan geçerek Avrupa ülkelerini ısıtırken Ardahanlı bu hatta sadece bakabildi. Sarıkamış Kars Ardahan doğalgaz hattının ihalesi yapılmasına rağmen siyasilerin gerekli ilgiyi göstermemesinden dolayı Ardahan doğal gazı bir yıl gecikmeli olarak alacak.

**Tarım Hayvancılık

Ardahan'ın en büyük geçim kaynaklarından biri olan tarım ve hayvancılık son yıllarda yapılan teşvikler sayesinde modernize edildi. Hükümet tarafından verilen destekler sayesinde tarım makineleri ile tanışan Ardahan çiftçisi işini daha kısa sürede ve daha verili yapıyor.
Çiftçi tarım aletleri ile çalışırken en büyük sorunu olan kombine sorunu ise halan devam ediyor.
Ardahan-Et adında bir kombinanın olmasına rağmen uzun yıllardan beri faal olarak çalışmıyor. Kombine çalışmadığı için üretici hayvanını kestirmek için başka illere götürmek zorunda kalıyor. Kombine ve Süt toplama merkezi olmaması ise Ardahan'da etin ve sütün taban fiyatının olmamasına sebep olurken çiftçi ürettiğini çoğu zaman zarar ederek satmak zorunda kalıyor.
Bülent Kılıç/Gazeteci

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan