Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 68
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
KAFA KOL İLİŞKİLERİ
Yazar Fakir - Eylül 19 2007 - 23:36:55
KAFA KOL İLİŞKİLERİ/Nizamettin ÖZTÜRK

Hemen söze başlayıp birkaç noktayı dile getirmek istiyorum. Göle nereye bağlanırsa bağlansın “makus talih”i yenilemeyeceğe benziyor. Göle’nin en büyük (yüksek dereceli) okulu Göle Ortaokulu olduğu yıllarda, o okula devam edenlerden, köyleri yakın çocuklar sabahları köylerinden kızaklarla okula ulaşırlardı. Kızağı kaçıranda yolu koşarak okuluna ulaşırdı. Koşmakla hem zamandan tasarruf eder, hem de vücut ısısını dengede tutma yararı vardı. Bu köyler;Okçu, Salut, Mızarat, Senemoğlu, Pilimor gibi köylerdi. Diğer uzak köylerin öğrencileri ise, daha “pansiyon” un açılmadığı yıllarda, birkaç arkadaş beraber oda tutar ya da hanlarda kalırlardı. Bizde, okulun ilk yılında koşullarımız nedeniyle, okula yakın Okçu köyünde bulunan akrabalarımda kalmakta çözüm bulmuştuk. Sanıyorum şu anki Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğu ile aynı kuşağın Göleli insanlarıyız. Kars-Göle ve Ardahan-Göle, Oltu-Göle arasında beyaz asfaltla kaplı yoldan ilerleyen kızakların arkasından kimi zaman eğlence, kimi zaman Ortaokul Müdürlerimiz Salim Çalışkan/Mustafa Avşar, Edebiyat öğretmeni Cemal Karataş ve tüm diğer nöbetçi öğretmenlerin o günkü koşullarda uygulayacakları disiplin cezalarından kurtulmak için tutunup kendimizi Göle’ye atardık…

Evet, Göle’nin tüm diğer yoksunluları arasında, en çok eğitim kurumları kendisini hissettirmiştir. Bahsettiğim o yıllarda tarihsel yönden Merdinik (Göle)’den çok yeni, kapsadığı coğrafik alan itibariyle küçük ve nüfus oranı bakımından çok az olan ilçelerde lise bulunurken Göle’de lise yoktu!!! Bu nedenle, kar-kış-kıyamet, tipi-fırtınada Göle’ye koşup Otaokulu bitiren çocuklar, liseyi okumak için başka il ve ilçelere gitmek durumundaydılar. Bölgenin çok bilinen Cilavuz ve Artvin yatılı öğretmen okullarını kazanamayanlar, başta Kars, Ardahan, kimileri Oltu’yu tercih ederdi. Elbette kolay değildi. Ailelerinden ayrılan çocuklar, o ağır kışı koşullarında, o soğuk odalarda ders çalışmak ve yaşamsal boyutuyla kendisini idare edebilmenin zorluklarını anlatmak belki şimdi hayal ürünü gibi algılanabilir, ama maalesef o yıllar, öyle kolay unutulacak gibi değildir.

Peki, o günlerin perspektifinden bu günlere bakalım. Gelinen bu aşamada; değişen dünya ve gelişen –olumlu- koşullarda Göle nasıl payını almış, eskilerin deyimiyle nasıl “sebeplenmiş” tir? Yapılanlar, kimsenin hanesine artı olarak işlenemez. İşleyen bir devlet düzeni var, o düzende her il ve ilçenin plan-bütçe içinde payı olduğundan, yerel idareciler, o yerin özelliklerine uygun plan/projeler üreterek hak edişlerini devletten almaları ve rasyonel bir biçimde kullanmaları bir görevdir. Bunun tersi hal beceriksizliktir. Çünkü, yerel yöneticilikte işletilecek mekanizmalar var:o ilin milletvekillerini de göreve davet ederek, şehrin elinden alınmış doğal kaynaklarının gelirlerini oradaki halkın hizmetine sunulmasını sağlamak, yöresel-yerel kaynak üretmek gibi çalışmalar yapmaktır. Yoksa, bilmem nerde ki nasıl zenginleştiği hiç bilinmeyen bir takım adam(lar)la “kafa kol ilişkisi”ne girip, onlardan yüzyılın geri kalmışlığını ortadan kaldırmalarını beklemek, oraları “abad” etmeleri için medet uman girişimlerde bulunmak değildir. Bu pratik oradaki halka ağır hakarettir.

Gelinen aşama ve gelişmeler artık Ardahan’da Fakülte, Göle’de de Yüksek okul kurulması, birazda hükümetlerin “istihdam yaratma” gerekçeleri olarak kendisini dayatmaktadır. Öyle çokta propaganda aracı olarak kullanamayacaktır. Bunu böyle görmek gerekir. Nitelikli eğitim yapılıp yapılamayacağı yönündeki kaygı ve kuşkulu bakışlarımızın saklı tutulması kaydıyla, en negatif yanıyla yaklaşılsa da, ileriye dönük halkımızın yararına kaçırılmadan değerlendirilmesi gereken bir fırsattır. Nitel eksiklikler, o gün geldiğinde üzerinde durularak, emsali eğitim kurumlarının düzeyine çıkartılması elbetteki tersi yönden bu kez halkın hükümetlere dayatmasıyla giderilebilecektir. İşte bundan ötürü biz Göle Belediye Başkanına, İstanbul ili Büyükçekmece ilçesi Esenyurt Belde Belediye Başkanı Nemci Kadıoğlu’nun isimini vermek için Göle’de cadde arayacağına, Göle’de bir yüksek okul binasının yerini temine çalışmasını daha hayırlı olacağını hatırlatıyoruz. Göle’nin AKP’li Belediye Başkanı tarafından, kendisi gibi AKP’li olan Kadıoğlu’nun adının verildiği cadde ile ilgili kararın Kaymakam tarafından veto edilmesi halkın yoğun şikayeti sonucu olabileceğini düşünüyoruz. Her koşulda yasakçı zihniyete karşı çıkmama rağmen, sigaraya konan yasak ve birde Göle Kaymakamın bu vetosunu olumlu buluyorum.

Bu Kadıoğlu bir beldenin belediye başkanı olarak ta İstanbul’dan kalkıp gelip oralarda bir bakan/başbakan gibi nasıl ve neden hizmet yarışına giriyor. Nereden getirmiş bu “yatırım” paralarını? Bu soruya zaten kızıyor ve çok kaba bir cevap verdiğini de biliyoruz. Bu şahsın Kars-Ardahan-Göle’li olup olmadığının önemi yok. Anlayışımız bu tür sorgulanmayı doğru bulmaz. Ancak bizim üzerinde yeniden ve altını çizerek durmak istediğimiz husus; bunlar halkı “aptal” mı sanıyorlar? Ki bu yörenin insanı en politik ve kar-kışta olsa, çocuğunu okutmayı becermiş bir halktır. Onda pabuç bırakmayacaklardır. Biz, hükümetin bu tür kişileri halkın başına musallat etmesi yerine, hizmet bakanlıklarını, geri bırakılmış Göle’ ve benzer her yere ayrım yapmadan hizmet götürmeleri için çağrı yapıyoruz. Ve halkımızın da bu yönlü duyarlı olmasını bu “şahıslar” yerine kendi yerel yöneticilerinden hak ettikleri hizmetleri devletten almaları yönünde çalıştırmaları için örgütlenmelerini öneriyoruz.19.09.2007
nizamettin_ozturk@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan