Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 78
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 219 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 250 Gün Gelmedi
admin 252 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
NEDEN TANITAMIYORUZ?
Yazar Fakir - Eylül 23 2007 - 14:08:53
NEDEN TANITAMIYORUZ?/Ünal ÇEPERLİ

ARDAHAN, ÇILDIR, IĞDIR, KARS OLARAK BİZ KENDİMİZİ NEDEN TANITAMIYORUZ?
Çünkü yıllardan beri gelen ve yıkamadığımız kalıplarımız var. Bu hayat şeklimizi ve yaşam tarzımızı tanıtamamak, kendimizi ifade edememek gibi sıkıntılarımız var.
Bir KARADENİZLİ veya NEVŞEHİRLİ veya KAYSERİLİ gibi neden bizde atadan babadan kalma güzel örf ve adetlerimizi sadece biz yaşarken bırakın diğer insanlara aktarmak, kendi çocuklarımıza aktaramıyoruz.
Sorarım size kaçınız dinlediğiniz halk ozanlarımız “ÂŞIKLARIMIZI” gönül adamlarımızı kendi çocuklarımıza dinletebiliyoruz. KAÇIMIZ. Neden… Bu soruyu hiç kendine soran oldu mu?
Yok değil mi… Yâda yetiştirdiğimiz çocuklarımızı kendi doğup büyüdüğü topraklarda kalmasını sağlayamıyoruz. Çocuk yetiştiriyor, 18 veya 20 yaşına geldiğinde İstanbul’ a kaçıp gidiyor. Orda bir baltaya sap da olamıyor. İki şehir arası bocalıyor, Ya kirada yaşıyor, yada akrabasında (amca, dayı. Vs.) yaşıyor, sonra pat telefon ya hele gel de oğluna sahip çık. Yok falan oldu, filan oldu. Eee ne olacak, oğlan memlekete de gelmiyor. İstanbul’da kalayım diyor. Ama ortaya kalmasını gerektirecek hiçbir şey. Vicdanın sızlar, bu çocuk burada ne yer, ne içer, kimde kalır, nasıl yaşar gibi sorular, sorular, devam eden sorular. Bakın bunu diğer memleketler mesela; DİYARBAKIRLI veya GAZİANTEPLİ veya ŞANLIURFALI vatandaş nasıl sağlıyor. Toprağına yatırım yaptırıyor. Milletvekillerin boğazına basıp, üniversitesini açtırıyor. Öyle 2 yıllık bedava sözüm ona Üniversiteyse kıytırıktan Üniversite değil, adam gibi 4 yıllık DEKAN’ lı bütçeli FAKÜLTE olarak çok geniş yurtlu, kampuslu Üniversite yaptırıyor. Sonra hastane yaptırıyor. Yani anlayacağın verdiği oyun arkasında durup soruyor. Milletvekiline hesap soruyor. Ama biz Yahu onlar kadar olamıyoruz. Belli kendi dar kafalı örümcek ağıyla örülmüş dünyamızı açıp, ufkumuzu geniş tutmamız lazım.
Sadece ne yapıyoruz. Tvlere 3 tane âşık çıkartıp tabir caizse “tın, tın” dinleyerek geçmişi yaşıyoruz. Beyler geçin bunları yaşayın kimse bizim kültürümüz AŞIKLIK GELENEĞİ unutalım olmasın demiyorum. Ama bizim çevremizde ALLAH vergisi doğal güzelliğimiz var. Ama biz nankör insanlar bunu işlemesi beceremiyoruz. Örnek olarak en azından ÇILDIR GÖLÜ gibi devasa güzellikte bir gölümüz var. Kışın donan üzerinde buz pateni olmaz mı mesela veya festival havası vererek üzerinden kızak yarışları olabilir, Yaz ve kış tadına doyumsuz yediğimiz balıklarımızı kime anlatabildik. Bizim derdimizi anlatamama sorunumuz var. İşin ilginç yanı bu memleketin vatandaş kadar bu memlekete devlet memuru olarak gelen personelde bu işe duyarsızız. Yönlendirme yok, anlatma yok, anlayacağımız gelen devlet memuru da ilgilenmiyor. Devlet beni sürmüş sürgün yerine buradan ne kuş geçer nede kervan geçer. Mantık bu olunca tabii, otomatikman sahiplenme yok. Eee böyle olunca ne oluyor. Hadi bakalım İstanbula gidelim. Orda yaşayalım.
Eğer benim 2 nesil üstü atam böyle değil de buraya ne yapabilirim. Ders alınması gereken bundan sonrası nasıl çalışırız da ALLAH vergisi memleketimize katkıda bulunuruz… Siz ordan biz buradan….
Not: Siz hemen köy dernekleri diyeceksiniz. Bende size Orhan VELİ’ den …“GEÇ BUNLARI ANAM BABAM GEÇ BUNLARI, BİLİRİM BEN YAPTIĞIMI”
Köy dernekleri en azından yeniden yapılanmalı... Veya kökten kazınmalı…
Saygılarımla
MSN : unalceperli@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan