Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 68
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
CENNET POSOF
Yazar Fakir - Eylül 26 2007 - 14:37:25
ILGAR’IN ARDINDAKİ CENNET POSOF/Sarp POLATLILI

KUZEY DOĞUMUZDA YEŞİLLİKLERE BÜRÜNMÜŞ SINIR İLÇESİ: POSOF

Çalışmaktan bunaldığımız ya da tatile çıkmayı planladığımız bir anımızda, aklımıza gelen seçenekler arasında, Posof gibi ülke coğrafyasının en uçlarında yer alan şehirler pek yer almaz. Genellikle, ülkemizin tanınan ve bilinen yörelerine gitmeyi tercih ederiz. Belki, o bölgede karşılaşabileceğimiz bazı altyapı eksiklikleri, belki de bu şehirlerin bulunduğumuz yerlere uzaklıkları bizi böyle kararlar almaya zorlar.

Ancak, ülkemizde Posof gibi bir tarih ve doğa harikası güzellikleri olan, gidebileceğimiz o kadar çok seçeneğimiz var ki. Tabii ki 'sevmek tanımakla başlar' diyoruz.

Anadolu , binlerce yıl içerisinde onlarca ulusun gelip geçtiği bir 'Kavimler Kapısı'dır. Anadolu'ya geçiş koridorlarından biri de kuzeydoğu bölgemizde yer alan Artvin ve ardahan illerimizden geçer.

Kuzeyden gelen geçiş yollarının içerisinde kalan Posof ilçemiz; ardahan'a bağlı bir sınır ilçesidir. Gürcistan'a geçiş yapılabilen iki sınır kapısından biri olan Posof Türkgözü Sınır Kapısı bu ilçemiz sınırları içerisinde. İlçenin antik döneme ait bilinen adlarından biri "Dugur". Bölgede bir çok tarihi kalıntı var. Cak Kalesi, Kol Kalesi, Çakırkoç Kalesi ayakta kalanlar. Bölge el değiştirdikçe zaman zaman bölgede yapılan önemli eserlerde tahribata uğramış.

Asya'nın Avrupa ve Ortadoğu coğrafyasına açılabildiği kapılardan biri olduğu için, binlerce yıl boyunca bir çok kez istila edilmiş, el değiştirmiş. İnsanı şaşırtacak kadar çok ve farklı halk, bu topraklarda bulunmuş. Bölgede bilinen ilk halk Hurriler. Sonra sırası ile; Urartular, Kimmerler, İskitler, Hazarlı Arsaklılar, Sasaniler, Bizanslılar, Gürcü Bagratlılar, Abbasiler, sonra da Ermeniler bölgede egemenlikler kurmuşlar. Danişmentli Türkleri sonrasında İlhanlılar ve sonrasında o zamanlar Hıristiyan Ortodoks olan Kıpçak Türkleri uzun yıllar yarı bağımsız yaşamışlar. Şehrin toprakları 1578'de Osmanlıların eline geçmiş. İşte bu tarihten sonra uzun yıllar günümüzde Gürcistan toprakları içinde kalan Ahıska Kalesi bölgenin belirleyici merkezlerinden olmuş.1917 öncesi bir süre Rus işgali yaşanmış. Devrim sonrası Ruslar geri çekildiğinde sorunlar devam etmiş Posoflular o günlerde Kars'ta kurulan geçici hükümete katılarak ilk cumhuriyet deneyimlerini yaşamış. Bu hükümet İngilizler eliyle dağıtılmış, bölge Gürcülerce istila edilmiştir.Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Gürcüler arasında daha sonra yapılan bir antlaşma ile Posof işgalden kurtulmuş.

Bölgede yaşayan nüfusun büyük çoğunluğu Türk. Bölgenin kültüründe Türk, Kürt, Gürcü ve Ermeni kültürlerinin yoğun etkileri olmuş. Yine Musevi olan ve bölgede "Çufut"olarak anılan Hazar Türklerinin de bu kültürün oluşumunda- yüzlerce yıl öncesinden -önemli katkıları var. Yaylacılık geleneği halen sürdürülüyor. Ilgar Dağı'nın eteklerinde ve Posof Çayı'nın geçtiği topraklar boyunca,Posof'ta aklınıza gelebilecek her tür meyve ve sebze yetiştiriliyor. Kışlar uzun ve karlı geçer. Yemyeşil ormanlarda klasik söyleyişle yeşilin her tonu bulunuyor. İlçe gür bir bitki örtüsüne sahip. Onlarca çeşit meyveli, meyvesiz ağaç ormanlarda yer alır. Bu nedenle Posof'ta hayvancılığın yanında arıcılık da oldukça yaygın.Kafkas arı ırkının, ana arılarının yetiştiriciliği yapılıyor. İlçe merkezinde mandıralar, orman ürünlerini işleyen atölyeler var. Son yıllarda, Avrupa ülkelerinde yaşayan ve çalışan yoğun bir nüfusa sahip olan ilçeye, bu ülkelerde yaşayan hemşehrileri modern konutlar inşa ediyor. Memur emeklileri de artık yaşamak için ilçelerini tercih ediyor.

Bölgenin bitki florası oldukça zengin. Batum-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı bölgeden geçtiği için bölgede yoğun çalışmalar sürüyor. Bu çalışma ya bağlı olarak kurulan "Mavi Hilal Vakfı"da bölge florasının incelenmesine maddi katkıda bulunuyor.Bu vakıf bilinen hilalli vakıflardan değil.

"Banta" adı verilen bir çeşit armut, sadece bu bölgede yetişiyor. Türkiye'nin başka bölgelerinde bulunmuyor. Banta fırında pişirilebiliyor. Pişmişine 'furuç' deniyor. Kompostosu, tatlıları yapılıyor. Hatta üzerine yumurta kırılarak da yenilebiliyor.

Hamur işi yemekler de ilçede çok revaçta Kete ve Katmer ile bir tür mantı olan Hınkal çok seviliyor. Posof'ta sözlü kültür de çok gelişmiş. Kendilerine has fıkraları, destan ve şiirleri var. En önemli özellikleri de misafiri çok seviyorlar. Bizden söylemesi...

Posof Belediye Başkanı Şükrü Bozyiğit:


HEDEFİMİZ DAĞ TURİZMİ

Posof, sarp dağların eteklerinde ağaçların içerisinde yemyeşil doğası, akarsuları ile dağ turizmine yönelik mükemmel bir tatil yeri. Ancak, Posof'un bu özelliği genelde bilinmiyor. Bölgemizde konu ile ilgili tesis de pek yok. Bölgemizi, dağ turizmine açabilmek için devremülk olarak satışa sunulacak tesisler yapma kararı aldık ve proje çalışmalarını başlattık.

Yine, hem ilçe sakinlerimiz, hem de ilçemize gelecek ziyaretçilerimiz için; sosyal ihtiyaçları karşılayacak içerisinde oyun salonları, lokali, restoranı, parkı ve bahçesi olan sosyal hizmetler binasını da planlıyoruz. İvedilikle yapımına başlayacağız. Projelerimize devletin yerel yönetimlerle ilgili birimlerinden kaynak eksikliği gerekçesi ile destek bulamayacağımızı biliyoruz. Bu nedenle, projeyi Avrupa'da bulunan sivil toplum kuruluşlarının desteği ile kredilendirmek düşüncesindeyiz.

Türkiye'den yurtdışında en çok işçi bulunduran ilçeler arasında, Posof en ön sıralarda yer alır. Çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşayan, yaklaşık altmışbin hemşehrimiz var. Posof'un kaderini değiştirecek nitelikte olan projelerimiz için, bu hemşerilerimizden de destek alabileceğimizi umuyoruz.

Yine, ilçemizde atıksu ve kanalizasyon suları için arıtma, ilçede oluşan çöplerin geri dönüşümü için ise entegre bir geri kazanım tesisi yapacağız. Her iki proje için de İller Bankası ile görüşüyoruz. Projelendirme çalışmalarımız işbirliği içerisinde sürüyor.

Bölgemiz kültüründe önemli bir yeri olan aşıklık geleneğinin, ilçemizdeki önder ismi Aşık Zülali'nin adı ile Ağustos ayının son haftasında anma şenlikleri yapacağız. Ayrıca ilçemizde gösterilerini sunmak isteyen amatör tiyatro ve sanat topluluklarının hepsine kapımız her zaman açıktır. Gücümüzün yetebileceği bazı küçük masraflarına, katkıda da bulunabiliriz. Onlara etkinliklerini sergileyebilecekleri salon, kalacak yer sağlayabiliriz.
sarppolatlili@birgun.net

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan