Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 53
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 214 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 219 Gün Gelmedi
atlantis 240 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 250 Gün Gelmedi
admin 252 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Göle’ye “Paramparçayız Caddesi”
Yazar Fakir - Eylül 29 2007 - 13:14:58
Göle’ye “Paramparçayız Caddesi”

Mustafa Küpeli Esenyurt’an Göle’ye uzatılan yardım ellerinden bahsedilecekse akla ilk önce Gürbüz Çapan gelecektir. Göle’de yapılan yoğun eleştiri trafiğinden nasibini alan Çapan, birçok hizmet yapabilecekken bu eleştiriler başlayınca geri durdu. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana çözülemeyen kanalizasyon sorunu çözüldü. Kars ve Oltu Caddesinin yapımı vardı ki Yene Esenyurt’ta aynı merkezden başka bir yardım eli Esenyurt Belediye Başkanı Nemci Kadıoğlu’ndan geldi. Bu yatırım çok dikkate alındı ve yıllarca gündemden düşmeyeceğe benziyordu.

Sonra beklenmedik bir gelişme yaşandı. Cadde sokakların isimlerinin değiştirilmesinde belediye tarafından bir usul hatası yapıldı. Bu usul hatasından dolayı Necmi Kadıoğlu Bulvarı ve Gürbüz Süleymanoğlu Parkı olarak yapılan isimlendirmeler Göle Kaymakamı Sn. Şaban Akça tarafından haklı olarak veto edildi.

Belediyenin isim değişiklinde yaptığı usul hatası birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Kaymakamlıktan izin alınmadan yapılan geçersiz isim değişikliği, durduk yere gündemi işgal etti.

Ardahan Belediyesi alt yapısını AB Hibe kredileri sayesinde tamamladı. Damal Belediyesi, Ortakent Belediyesi AB Hibelerinden yararlanan diğer belediyeler. Bir girişimci belediyelerimiz 1-2 trilyon civarında maddi destek sağlamış oldular. BELDES’in gönderdiği paraları, AB hibe kredilerine eklersek Göle Belediyemiz bu gün tartışması süren cadde ve parkın 10 mislini kolaylıkla ve tartışmasız yapabilirdi. Bu sayede Göle bu üzücü tartışmaları yaşamazdı. Madalyonun diğer yüzünde ise Sn. Kadıoğlu ve Süleymanoğlu’da bu kadar üzülmezlerdi.

Biraz da bu hikayenin öncesine göz atalım: Siyaset zamanında ve yerinde yapılır. Göle’de tam zamanında yapıldı. Çünkü insanlar çamurdan bıkmış usanmıştı. Bu problemi çözen insana büyük minnet duyacaklardı. Bu problemi çözen veya problemin çözülmesine vasıta olan insanın ismi yaşatılacaktı. Bu bir fırsattı ve Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu bu fırsatı iyi değerlendirdi. Göle’de yapılan bu yatırımdan dolayı iki görüş ortaya konuldu: Bazılarımız bunun siyasi bir yatırım olmasına tepki gösterdi. Bazılarımız da yatırımın önemine odaklanarak, önemli olanın bu sorunu kimin çözdüğü değil, sorunun çözülmüş olmasıydı, diye düşündük.

Bu yatırımın siyasi bir yatırım olduğunu düşünenler, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun bu yatırımla Esenyurt’ta önemli bir nüfusa sahip olan Göleli potansiyelinin sempatisini toplamak olduğu üzerinde durdular. Bu görüşü seslendirenlere göre Başkan Kadıoğlu, bu yatırımın ardından Gölelilerin her toplantısında bu konuyu gündeme getirecek ve Göle için yaptığı hizmetleri anlatacak. Bu hesaba göre Göleliler, kendilerinin 100 senelik problemini çözen bu insanın karşısına siyasi rakip çıkarmayacak ve seçimlerde destekçisi olacaklar. Yine sonuç olarak bu yatırımın siyasi yönüne dikkat çeken insanlarımız, Gölelilerin kısa vadede yani yapılan yol konusunda kazandıklarını ancak uzun vadede siyasi bir projede kaybetmiş olacaklardı. Esenyurt’ta seçilebilecek Göleli bir belediye başkanı, Göle’ye daha büyük hizmetler verebilecekken, bu yatırımla Gölelilerin gönlü kazanılacak ama seçimler Gölelilerin tarafında kaybedilecekti.

Daha farklı dillendirilen enteresan konular da oldu: Mesela birilerine göre bu yatırımı Esenyurt’un eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan tarafından yapılsaydı, Kars Caddesinin ismi değişmez, Gürbüz Çapan Caddesi olmazdı. Birilerine göre de Kars’ın ismini caddeden silinmesi konusu Çapan’ın ve Muratoğlu’nun beceriksizliği yüzünden silindi.

Bu saatten sonra daha farklı düşünceler de ortaya atılabilir, bu normaldir.

Bütün yatırımlar, belli bir kesim tarafından mutlaka eleştirilir. Ancak zamanla bu hizmetin kimler tarafından hangi amaçla yapıldığı unutulur, hangi ihtiyacı gördüğü ve ne kadar önemli olduğu konuşulur.

Size çarpıcı bir örnek vermek istiyorum: Karadeniz oto yoluna 7 milyar dolar para harcandı. Sarp Kapı’dan Türkî Cumhuriyetler 925 kilometredir. Aktaş ve Türközü kapısı 200 küsür kilometredir. Gidin Ermenistan’a bütün dükkânlar Türk mallarıyla doludur. Ermenistan’a Trabzon’dan uçak kalkar. Karadenizliler Ermenilerle ortak şirketler kurup ticaret yapıyorlar. Bizim kapılarımız da Karadeniz lobisinin engeliyle kapalıdır. Posof Türközü kapısında sınır ticareti yok denecek kadar azdır. Sarp Kapısından ise her türlü mallar girip çıkıyor. Bu bizim beceriksizliğimiz değil de nedir? Kendi enerjimizi kendi içerimizde daha ne kadar tüketeceğiz?

Biz Göle’ye 600 milyar alamamış ve Göle’yi gurbetteki bir sürü senaryoya kurban vermişiz. Göle AK parti İlçe Başkanı Sn. Cengiz Çapan’a her oturduğu yerde Başbakanı tanıdığını ve bakanlar hiçbir konuda bir dediğini iki etmediğini beyan etmekte. AK Partili Göle Belediyesine 600 Milyarlık BELDES projesinden yatırım alsaydı, bu olumsuzlukların hiçbiri yaşanmazdı.

Gelelim Sn Muratoğluna: Bir caddenin isminin değişmesi o kadar kolay mıdır? Kars ve Oltu Caddesi Cumhuriyet zamanından beri var. Caddelerin isimlerinin silinmesi, şehirlerinin ruhunun silinmesine benzer. Buna rağmen isim değişikliğine gidilirken yasalar iyi incelenmeliydi ve Göle’de “veto” kavramı zihinlerimize yerleşmeseydi.

Bununla birlikte caddenin ismi değiştirilirken Gölelilerin geniş bir platformunda bu konu enine boyuna tartışılmalıydı. Derneklerin görüşleri alınmalıydı. Gölelilerin onayı alınmalıydı. Bir bütünün parçaları olduğumuz kanıtlanmalıydı. Göle Belediye Başkanı, Esenyurt Belediye Başkanı, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı, Göle Kaymakamı ve Göleliler karşı karşıya gelip üzülmeselerdi.

Hal böyle olunca, herkes ayrılığa düşünce benden de caddeye birlik olmamız gerekirken sergilediğimiz tavrı anlatan bir isim teklifi var:

Paramparçayız Caddesi!..

Mustafa KÜPELİ/mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan