Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 81
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ŞAHLANAN ATLAR
Yazar Fakir - Ekim 04 2007 - 09:08:20
ŞAHLANAN ATLAR

Sert iklimin temsilyetini hiçbir yere kaptırmayan, o toprakların özlemini içtenlikle çekenlerin haddi hesabı yoktur. Gerçi oralarda; belki artık hılatı ekmek pişirilmediğinden, okuldan dönen çocuk tere yağlı sıcak düğmeç yiyemiyor. Belki artık, pastırma sıcağı güz günlerinde, kışa inat, doru atların toprak yollarda rahvan yürüyüşüyle nal sesleri duyulmuyor. Belki artık, Sarmenin Suyunda çimilyor. Belki artık, düğünlerde yastık kaçırma yarışı yapılmıyor. Belki artık, Kızılgedik, Allahuekber ve Kısır dağının eteklerinden Kars'a-Ardahan'a at ve öküz koşulu arabalarla yük taşınmıyor. Belki atık, kotanlar koşulmuyor, karşılıklı horaveller söylenmiyor. Belki artık hiçbir delikanlı atını şaha kaldırmıyor, yada "şahlanan atlar" bulunmuyor. Belki artık furgunlar, kızaklar, hamutlar, Çerkez eyer, İspanyol eyer, Malagan boyunduruklar mereklerin en diplerinde çürümeye terk edilmiştir. Ve daha neler neler… bunları yaşayan kuşakların dünyanın değişen koşulları nedeniyle, mazıda kalmış bu hayat tarzının artık geri gelmesinin mümkün olmadığını iyi bilirler. Ama her birimizin, (yine) belki artık bu dünyada göç etmiş kan bağı olan akraba ve de canciğer arkadaşlarımızla nice hikayelerimiz vardır...

Çok uzaklarda da olsak, o topraklar üzerinde yaşanmış hikayelerimizi anımsadıkça, şimdi bulunduğumuz metropollerin evlerinin pencerelerinden şafak sökene kadar buğulu gözlerle dışarı bakıp, yüreğimizin yükünü hafifletmeye çalışırız. Ve biz, her defasında o toprakları çok sevdiğimizi de söyleriz…

Severiz ama, o topraklarda yaşanmış, anımsadıkça gözlerimizi buğulandıran o hikayelerimiz ve içindeki kahramanlarının hatırına da olsun pek bir şeyde yapmayız. Elbette yapanlar var! onları tenzih ediyoruz.

Kısa ve öz olarak ne yapabilirimize bir örnek oluşturması için, bir anımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kaç yıl önce, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin her yıl düzenlemiş olduğu festivale, kurumsal temsilyetle konuk olarak bizde katılanlar arasındaydık. Birkaç güne yayılan etkinliklere kent dışından çok sayıda çağrılılar vardı. Bir akşam yemeğinde, sanatçı Arif Sağ'la aynı masada yan yana oturuyorduk. İlerleyen dakikalarda, doğalında gelişmekte olan sohbet öncesi en başta "nerelisin?" sorusu, benim "eskiden Kars, şimdi Ardahan'a bağlı Göle'liyim" dememle gerekli cevabını bulmuştu… Elbette kısmen hemşeri oluyorduk. Gerçi, Erzurum-Kars öyküleri nedeniyle, ufak tefek ironik konuşmalarla gülüşmeler olmuştu. Arif Sağ;doğmuş olduğu köyün yakınından geçen bir derenin araçların köye kadar girmesine engel olduğundan söz etmiş, köylülerinden yurt dışında yada Türkiye metropollerinde yaşayanlardan bazılarını da işin içine katarak, ilgili bakanlıktan da gereken desteğin sağlanması ile o derenin üzerine bir köprü yapılması başarılmış. Bu aşamadan sonra insanlar araçlarıyla köylerine rahat gidebilmiş ve tatillerini artık sahillerde değil kendi köyünde geçirmeyi tercih edenlerin çoğaldığını anlatmıştı.

Evet, iznini akraba evinde konuk olarak geçirmenin dışında başka tatil yapma olanakları bulunmayan milyonların yaşadığı bu ülkenin insanlarına tatilden söz etmek beklide saygısızlık olacaktır. Lakin biz tatil yapma olanaklarına sahip insanlardan söz ediyoruz. Onlara, doğup, harmanlarında büyüdükleri o topraklarda tatil yapabilmenin koşullarını yaratmalarında çaba ve katkılarının olmasını öneriyoruz.

Yararlarını saymakla tükenmez. Başta ekonomik getirisini sayabiliriz. En çokta insanların yeniden kaynaşmasından, yeni dostlukların oluşmasına ve daha da önemlisi uğruna uzaklarda gözyaşı döktüğümüz hikayelerimizi orada yeniden anımsayarak, yüreğimize akıtacağımız birkaç damla yaşımızı, o topraklarımızın üzerine akıtırsak, oralara karşı olan borcumuzu ödemenin mutluluğunu yaşamış olacağız.

Ne yapabiliriz? Metropollerde çok sayıda derneklerimiz var. Bir takım çabalar içinde olduklarını da biliyoruz. Onlarında bu yönlü yoğunlaşmasıyla, önerimizi zenginleştirerek, sivil toplum kuruluşları olarak (teşvik) öncülük yapabilirler. Belki hemen başarı sağlanamayabilir, ancak ısrarlı olunması halinde birkaç yıl içinde geleneksel hal alacağına inanmaktayız. Bu bir kampanya tarzı da olabilir.

Bir diğeri ise, yerel yöneticilerin yapacakları var. Emekli olmuş insanların oralarda yaşamlarını sürdürebilmenin koşullarını yaratmaları önemlidir. Örneğin:eğer yaşadığı yerde ihtiyaç duyulan tüm eğitim kurumları ve tam teşekküllü hastaneler varsa, buralarda tüm kadrolar mevcutsa, ayrıca konut ve sosyal tesis ihtiyaçları giderilirse neden olmasın… ve bu duruma üretici köylülerimizin, şapka çıkartacağına inanmaktayız.03.10.2007

Nizamettin ÖZTÜRK
nizamettin_ozturk@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan