Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 66
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
İSİMLERİN ÖNEMİ
Yazar Fakir - Ekim 10 2007 - 23:49:22
İSİMLERİN ÖNEMİ/Nizamettin ÖZTÜRK

Bizim oralara özgü bazı isimler var! Öncelikle, bu isimlerin sahiplerinin affına sığınarak burada ele almak istediğimiz konunun içinde işleyeceğiz. Yöremize özgü bu isimler fazla tutulmadığından ülkenin her tarafına yayılamadı. Örneğin:her on kişiden bir-iki kişinin ismi;Ahmet-Mehmet-Ali, Ayşe-Fatma iken, bizim oralarla sınırlı kalan; Fincan-Asker-Binali-Kurbani-Ördek ve daha buraya alamadığımız diğer bazı isimler ise, ülke genelinde konulmuş isimler içindeki yüzdelik payı çok düşüktür. Elbette, her ebeveyn yeni doğan çocuklarına hoş bir isim arayışındadır. İlknur/İlker büyük bir hevesle konmuş isimlerdir. Sonnur/Soner ise, yeterlilik önergesi gibi algılanmaktadırlar. Dolayısıyla çocuğa konulan her bir ismin bir önem ve anlamı olsun diye konulduğu gibi, herhangi dede/nenesinin adı da konuluyor ve bazen bu konuda çıkan krizleri aşmak için her iki taraftan birer isim hiçbir şeyden haberi olmayan, yavrucağın üzerine yıkılarak aşılır.

İsim deyip geçmemek gerekir. Okulda bir edebiyat öğretmenimiz vardı, not verirken isminin anlamını bilen bilmeyen kriterini uyguluyordu. Bizimde bu yönlü başımız belada sayılırdı. İsmimizin anlamını bulmak için ismimizi ikiye bölerek ifade etme yönündeki formülimiz tutmamıştı. Kül yutmaz hocamız, ismin “total” olarak karşılığını istiyordu. Bu nedenle, edebiyat dersi gelince kolay anlaşılır isim sahipleri, bize bakar kıs kıs gülerlerdi. Çokta eğlenceli oluyordu. Bizim durumumuzda olan bazı arkadaşlar arasında hoş esprilerde gelişiyordu. Bu, anlamı bir türlü açığa çıkamayan isim sahiplerinden biri; “ben bu karda-kışta geçen Pazar günü ismimi koyan rahmetlik dedemin mezarı başına gittim, sorularıma cevap alamadığımdan mezarlarının başında bildiğim hafif bir iki duayı okuyup eli boş döndüm” diye esprisini patlatmış, arkadaşlar hayli gülmüşlerdi. O yıl, bu isimlerin anlamı meselesi, şehri taşıp köylere kadar ulaştığından, uzun kış gecelerinde odalarda insanlar kendi aralarında isimlerin “mana ve ehemmiyeti” üzerinde yoğunlaşıyorlardı.

İsimlerin, uzunluğu anlaşılmazlığı bir yana, birde sanki mecburiyetmiş gibi, kısaltmalar yapılarak iyiden iyiye anlaşılmaz kılınmaktaydı. Bunları saymakla başa çıkamayacağımız için, bırakalım öyle kalsınlar. Bu nedenle daha okul yıllarında iken kendimce bir karar aldım: Büyüyüp baba olduğumda çocuklarımın isimlerinin anlaşılır, en çok dört-beş harften ibaret olmasına özen gösterecek ve birde isimleri kendim bulacaktım. O arkadaşımızın esprisi aklıma geldikçe hem gülüyor, hem de dikkate alıyorum. Yakın akraba ya da dostların çocuklarına isim vermemek gerekir, yoksa gelip mezarın başında adamdan hesap sorarlar!

Bilindiği gibi isimler üzerinde konulan rezervlerde var. Ailenin çatık kaşlı büyüğü “olmaz” demişse yapılacak bir şey kalmaz. Komşu kadın bu bizim torunun adıdır koyamazsınız, dedi mi kriz çıkar. Birde resmi kurumların yasaklı isimleri var! Son birkaç yıl öncesine kadar, “hayır bu isim yasaktır koyamazsın” deniliyordu. Bu nedenle aileler ile nüfus müdürlükleri arasında bir takım gerginliklerde yaşanıyordu. Elbette değişen bazı yasalar bu sıkıntıyı ortadan kaldırdı. Yalnız konulan isimlerin içinde Türkçe’de kullanılmayan üç harf var onların yerine o harflere yakın harfler kullanılarak sorun aşılmış oluyor. Eh buna da şükür…11.10.07
nizamettin_ozturk@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan