Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 66
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
BAŞ EGMEZ
Yazar Fakir - Ekim 22 2007 - 20:35:41
BAŞ EGMEZ DEVRİM SAVAŞCISI HİKMET KIVILCIMLI

**BEDENCE ARAMIZDAN AYRILIŞININ 36. YILINDA TÜRKİYE DEVRİMİNİN ÖNDERİ HİKMET KIVILCIMLI’YI ANIYORUZ

Ömrünün 50 yılını İşçi Sınıfının Kurtuluş Davasına adayan ve bunun 22,5 yılını Türkiye’nin yarı derebeyi zindanlarında geçiren, sayısız tevkifat ve işkence tezgahından her defasında hiçbir ödün vermeden çıkan Hikmet KIVILCIMLI’yı bedence aramızdan ayrılışının 36. yılında Halkın Kurtuluş Partisi olarak anıyoruz.

Ustamız Hikmet Kıvılcımlı, daha 17 yaşında, emperyalizme karşı verilen Ulusal Kurtuluş Savaşında, Ege’de, Yörük Ali Efe Çetesi’nde savaşmış, kavgadaki ataklığı ve becerisi sonucunda Köyceğiz Kuvayimilliye Komutanı olmuştur.

O zaman da bugün olduğu gibi, Batılı Emperyalist yağmacılar Birinci Emperyalist Paylaşım Savaşı sonunda alçakça planlar yapmışlardır. Osmanlı’ya zorla imzalattıkları Sevr Antlaşması ile yurdumuzun her bir yanını paylaşmaya, halkımızı ortada kalan bir avuç toprakta yaşamaya mahkûm etmeye ve ülkemizi tam bir sömürge haline getirmeye çalışmışlardır. Onların bu canavarca girişimlerini ortadan kaldırabilmek için; Türkiye Halkları, 4 yıl süren ve 3 milyon şehidin verildiği bir Kurtuluş Savaşı vermek zorunda kalmıştır.

Ustamız Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında tanıştığı Marksizm-Leninizm ile hemen Sosyalizm davasına atılmış ve daha 19 yaşında, 1921 yılında Türkiye Komünist Partisi’nin kuruluşunda en genç kurucu olarak yer almıştır.Daha sonra Komünist Gençlik Başkanı olan Kıvılcımlı, TKP Merkez Komitesine seçilerek mücadeleye en ön safta devam etmiştir. 1951’de TKP’ye yönelik tevkifattan sonra onun legal çıkışı Vatan Partisi’nin kurucusu ve örgütleyicisi, 1960’dan sonra Sosyalist Gazetesinin yayıncısı, İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği’nin ve Tarihsel Maddecilik Yayınlarının kurucusu olmuştur.

Bilimsel Sosyalizmin çizdiği yoldan bir an bile ayrılmayan KIVILCIMLI Usta, Marksizm-Leninizmi “alfabesinden cebr-i alasına” dek etüt etmiştir. Türkiye orijinalitesini açığa çıkararak, Kürt Sorunundan Kadın Sorununa kadar birçok konuyu aydınlatmış; Antika Tarihin yüzündeki peçeyi kaldırarak Tarihsel Materyalizm, Sosyal Sınıflar Tanımı, Devrimci ve Üretici Güçler konularında Marksizm-Leninizm’e katkıda bulunmuş ve bizlere yüzlerce anıt eser, dövüş yöntemi ve parolası bırakmıştır.

Ömrünün son yıllarında dağılan Proletarya Partisinin Reorganizasyonu ve Türkiye Devrimci Hareketinin Derlenişi çalışmalarına yoğunlaşmıştır. “Anarşi Yok, Büyük Derleniş!” adlı anıt broşüründe açık ve net bir şekilde derlenişin metodunu ve biçimini ortaya koymuştur.

Ancak KIVILCIMLI, yoğun çalışmaları sırasında kanser illetine yakalanmış ve bedence aramızdan ayrılmıştır.

Bugüne baktığımızda Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda milyonlarca şehit vererek silah zoruyla kovduğumuz emperyalistlerin, ABD, AB uşağı yerli satılmışlarca ülkemize yeniden çağrıldığını, binbir çile ile kazandığımız bağımsızlığımızı yitirmeye başladığımızı görüyoruz. İktidarda olan hükümetin de Ortaçağın ümmet düzeni özlemi içerisinde yanıp tutuşan Vatan-Millet kavramlarına yabancı, hatta düşman olan şeriatçı bir düşünceye sahip olması da emperyalistlerin işlerini kolaylaştırıyor. Ülkemiz ve Halklarımız adım adım Sevr bataklığına sürükleniyorlar,

Ancak tüm bunlara karşı, Türkiye sol ortamında ne yazık ki kafalar karışık. Küçükburjuva Sosyalistleri bir yandan AB’den medet umar halde, diğer yandan Leninist bir ilke olan laikliği Kemalistler kullanıyorlar diye ellerinin tersiyle itip, Ortaçağcı gericilerle işbirliği yapar durumdalar. Bugün biz Proletarya Sosyalistleri bir taraf, Küçükburjuva Sosyalistleri bir taraf oldular.

Ama bizim davamız halkın kurtuluş davasıdır ve şunu biliyoruz ki; davamız er geç zafer kazanacak ve Ustamız Hikmet KIVILCIMLI’dan aldığımız teorik ve pratik miras yolumuzu aydınlatacaktır.
HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ
ravas/oltala@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan