Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 24
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 252 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Zübük Ardahan
Yazar Fakir - Ekim 24 2007 - 05:59:31
Zübük Ardahan’a gelmeden namı çoktan gelmişti

Mustafa Küpeli Zübük 1
Ardahanlı bir sabah davul zurnaların sesiyle uyandı. Her sokakta bir davul zurna çalıyor bazı oyun bilenler tek bar oynuyor, bazen çocuklar eşlik ediyorlar. Bazen davulcu ara veriyor bağırıyor duyduk duymadık demeyin Devlet Büyükleri Ardahan’ı kurtarmak için Zübük ağamızı gönderiyor. Bu gün gelecek Statta bir konuşma yapacak. Ardahan nasıl kurtaracağını anlatacak davetlisiniz duyduk duymadık demeyin diyor tekrar davulunu çalmaya başlıyor.
Ardahan yeni il olmuş bir hareketlik var. Devlet il olan ilçelere ne kadar yardım veriyor kimse bilmiyor. Bütün caddelerde büyük dev pankartlar asılmış Zübük gelecek Ardahan kurtulacak, Zübük gelecek göç duracak, Çocuğun iş bulacak, Ardahan’ın her sokağına bir fabrika yapılacak, Ardahan’a Üniversite yapılacak, bir pankartta ise Türkiye seninle gurur duyuyor. ZÜBÜK AĞAM diye yazıyordu.
İşadamı Zübük diye Ardahan’ın giriş çıkışlarına levhalar yapılmış. Zübüğün adamları devlet büyükleriyle çektirdiği fotoğrafları büyütmüş, Zübüğün büyüklüğünü yüceliğini anlatırken yarının başbakanı’dır başbakanıdır diye halka anlatıyorlar. Zübüğü ne yere nede göğe koyuyorlar.
Zavallı Ardahan halkı bu güne kadar ne bir Zübük görmüş nede bir Zübük Ardahan ve ilçelerinden gelip geçmiş. Zübük öylesine gizemli ki, öylesine bilenmez bir yabancı bir terim ki sadece Aziz Nesin’in kitabını okumayan veya Kemal Sunal’ın filmini izlemeyen Zübüğü bilemez tanıyamaz
Zübüğün adamları bir aydır gece gündüz Ardahan’ı Zübüğün resimleriyle pankartlarıyla süslüyorlar. Ardahan’ın köylüleri iki gündür Ardahan’a gelip gidip o heyecanı yaşarken Zübüğü görmek için can atıyorlar.
Yıllardır işsiz, kahvelerde kumar oynayan, birahaneler de ömrünü tüketen çocuklarını işe koyacaklar diye her köylü bir ineğini, danasını, koçunu veya bir koyununun kulağından tutmuş Ardahan’a getirmiş. Çocuklarımızın bir maaşı da ağamaza kurban olsun deyip Zübük Ağa gelince önünde kesecekler
Ardahan halkı hiç kandırılmamış, aldatılmamış. Yalan söyleyen siyasetçiyle pek karşılaşmamışlar. Onun için Zübük çok farklı konuşuyor. Yapacaklarını mebus olmadan Pankartlara yazıyor, fotoğraflarını yolara asıyor, harekâtın olduğu yerde bereket olur diyen köylü Zübük diyor başka bir şey demiyor.
Artık Zübük geleceği gün hazırlıkları son bulmuş. Kesilecek inekler, danalar, koyunlar, koçlar süslenmiş. Kurbanları kesen Kasaplar beyaz elbiseler giymiş Zübüğü bekliyorlar.
Zübük çok kilolu olduğu için taşıyacak iki Kırkpınar başpehlivanı güreşçisi tutulmuş Zübük Ardahan’a girerken omuzlarına alıp stada kadar taşıyacaklar bunu için Pehlivanlara Güngör Odabaş’ın Lokantasında tatlı ve etli yemekler yediriyorlar ki Zübüğü taşırlarken ferleri kesilip yere düşmesinler.
Taksici ve minibüsçülere arabasını insan doldurana iki misli, boş arabayla gelen arabacılara bir misli paralar verilmiş. Arabacılar arabaların içini doldurmak için köylerde bin bir yalan söyleyerek köylüleri kandırarak doldurmuşlar arabalarını Zübüğü karşılamak için Ardahan’ın çıkışında bekliyorlar.
Zübüğün adamları memlekette ne kadar balon varsa asmışlar balonları şişiren çocukların dudakları dilleri şiştiği için, Ardahanlı anneler ağlıyor Zübüğe beddua ediyorlar.
Zübük bürokratlara bir haber göndermiş beni karşılamaya gelmeyenleri Hakkâri’ye süreceğim demiş. Yazıyı alan memurlar, müdürler, birer araba tutmuş, daireleri kilitlemişler Zübüğü alkışlayıp gözüne girmek için hazır kıta yol kenarında bekliyorlar. Ardahan halkı sokaklarında aşağı yukarı koşup duruyorlar.
Kurtuluş savaşında Ardahan’a gelen Kazım Karabekir Paşa, Deli Halit Paşa’yı bile böyle bir şatafatla karşılamamışlar. Cumhuriyetten sonra Ardahan il olarak böyle bir heyecan coşku görmemiş.
Zübüğün adamları bir havadır estirmişler, herkes Zübükten bir şey bekliyor, siyasetçiler korkuyor, bürokrat sürülecek diye korkuyor.
Hasköylü deli Hemme kalabalığı yarmış Zübüğün bir adamına yaklaşmış. Zübbük emi Para dağıtıyormuş Muhtarlar almış bende almak istiyorum. Beni ona götürür müsünüz? deyince muhtarlar gizliden ortadan kaybolmuş. Her kafadan bir ses geliyor.
Bir ara Cami hocası, okul müdürünün yanına yaklaşmış müdür bey bu Zübük nasıl bir adam Türkiye’ye Cumhurbaşkanlığı, Başbakan’lık veya bakanlık yapmış mı? yoksa bir pir mi, şehmi, padişah torunumudur müdürüm Zübük kimdir?
- Zübük denilence Aziz Nesin’i tanırım bende Kemal Sunal’ın çevirdiği filimdeki halkı kandıran dolandıran dalga geçen Zübüğü tanır başka da Zübük Mübük tanımam kardeş.
Zübük gelmeden adamları mikrofonu alıp beklemekte yorulan Ardahanlılar Zübüğü anlatırken ne yere koyuyor, nede göğe bırakıyorlar. Zübük büyük adam. Bütün devlet adamları onu sever, onun korkusundan Ardahan’a büyük yatırımlar, fabrikalar, okullar yapacaklar Ardahan kurtulacak.
Artık Zübük Ardahan için bir kurtarıcı Allah tarafından gönderilen bir ermiş gibi markalaşmış. Hani bir söz var “ En büyük mutsuzluk yalnızlıktır. Fakat en büyük mutsuzluk umudun tükenişidir.” İşte Zübük Ardahanlının umudunun tükendiği bir anda ortaya çıktığı için halk sahiplenmiş
Yaşlı Mehmet amca içini çeke çeke şöyle mırıldanıyordu.. Hele işe bakın Demek Ardahan’da adam kalmamış bu zübük kurtaracakmış. Şimdi Zübük Ardahan için bir umut kurtarıcı konumuna gelmiş, başka çaremi var. Beceriksiz siyasetçiler meydanı Zübüğe bırakınca boşlukta böyle Zübükler tarafından doldurulmuş. Daha Zübük Ardahan’a gelmeden yeni doğmuş gelinler çocuklarının ismini Zübük koymaya başlamışlar, işi bu sosyal devletin Ardahan da olmadığını koskoca Ardahan’ın elinde sihirli değneği olan Zübüğün kurtaracağına herkes inanmış durumda. Doğru başlar ayak, ayaklar baş olunca bu memlekete daha çok zübük gelir yalandan kurtarır gider.
Fakir Zübüğü İstanbul’dan tanıyor Onun İstanbul’daki Çalışmalarını bir zaman haber yaptığı için Ardahanlıları nasıl parmağında oynattığını iyi biliyor.
Zübük Sefaköy’de kurucusu olduğu Kars Derneğini kullanarak önce ANAP Bakırköy’de siyasete başlamış. Buradan dengesiz hareketler ve yalan söylemesi yüzünden Belediye Başkan aday adaylığını kaybedince hemen istifa etmiş. DYP’ ye geçmiş. Buradaki bakan hemşehrisi, buralarda senin gibi adamlar siyaset yapamaz, git gariban Ardahanlılar kirlenmemiş, saf temiz insanlar, tam sana göre demiş ve Ardahan’a göndermiş.
Gazeteci Fakir bunu bildiği için hemen manşet atmış. Gitti gitti Ardahan gitti diye manşet atmış. Bu Zübük Ardahanlı değil Şavşatlıdır bunu niyeti Milletvekili olmak Ardahan’a girerse kimse çıkaramaz. Ardahan’ın başına bela olacak. Ardahan geri gidecek, Kirli siyaset yapacağı için işsizlik artacak, bunun yüzünden Ardahan boşanacak. Gudümsuz bir adamdır diye yazan Fakirin gazetesini Zübüğün kiraladığı adamlar toplayıp yırtıyorlar. Bütün Ardahanlılar seyirci kalmışlar. Fakir demiş bekleyin görün bu Zübük hepinizin yüzünü gözünü yırtmaya başlayacaktır.
Zübükten sonra herkesin pabucu dama atılmış misali. Kimse Ardahan’ın ileri gelenleriyle ilgilenmiyor, bazen görmezden geliyorlar. Siyasetçiler ise Ardahanlıların kendilerine böyle ilgi göstermedikleri için çok kırılmışılar parti binalarından dışarı çıkmıyorlar. Sanki yas ilan edilmiş

###Zübük Ağanın ayağı Toprağa bastı

Kars Hava alının da bir karşılama töreni hazırlıkları vardı ki insanlar karınca gibi bir oyana bir buyana heyecanla dolaşıyor, arada bir uçağın ineceği alana bakıyor, uçağın inmesini heyecanla bekliyor.
Zübüğün Konvoyu havaalanına giderken Kars’ın içinde de dolaşıp ortalığı vel veleye verdiler. Kars’ın önderleri Kars halkını uyandırdı. Aye yıllardır böyle bir karşılama görülmemiştir Bu adam şeyh de olabilir demiş. Onlarda Zübüğün konvoyun arkasından hava alana gelmiş. Kars içinde bir şeyler istemek için onlarda ayrı bir gurup oluşturmuşlar.
Karslılar Zübüğü kapmak için biraz daha uyanık davranıp yollara kırmızı halı döşemişler Zübük ağa Kars’ı da kurtarsın diye pankartlar asmışlar.
Uçak inince sloganlar atılmaya başladı. Davul zurna ortalığı bir birine katıyor Zaman zaman Karslılarla Ardahanlılar arasında Zübüğü paylaşma tartışmalar çıkıyor. Kimi zübüğe sarılıyor kimi eğilip zübüğün bastığı toprağı öpüyor.
Sonunda Zübük eğilen iki delikanlının omuzlarına bindirildi ve Karslılara bir sesleniş konuşması yaptı. Havalının da yer yerinde oynadı. Böylesine bir yanık konuşma dinlememişlerdi bu konuşmadan sonra zübüğe aşık oldular. Kurtarırsa bu memleketi bu kurtarır diye konuşmalar başladı.
Konvoy Kars’tan Ardahan’a hareket edince, Karslı hanımlar arkasından kovalarla su döktü. Gazeteler aye bu köpeoğlu hardan geldi. hamamızın suyu bitifti.
Zübüğün namı kısa zamanda Köroğlu’nu geçmişti. Herkes bir torpil için Zübüğe yaklaşmak, elini tutmak, fotoğraf çektirmek için birbirini eziyor.
Zübük Ardahan’a gelene kadar bütün köylerde önü kesilmiş, kurbanlar kesilmiş,misafir edilmek istenmiş.
Zübük bu ilgi karşısında herkesi kucaklamış, o köyleri nasıl kurtaracağını anlatmış işsiz gençlere de iş sözü vermiş. Arada bir çocuklara paralar dağıtıp onlarında gönlünü fet etmişti. Herkes kıbleye dönüp Allah’ım sen Zübük Ağımızı başımızdan eksik etme diye duvalar etmeye başlamışlar

###Müjde müjde Zübük ağamız geldi.

Zübük’ün Ardahan’a gelişi müjdelendi bütün Ardahan ayağa kalktı. Aylardır gözü yolda olan Ardahanlılar, Kadın, kız, yaşlı, genç herkes karşılamak için yollarda zübüğü yakından görmek için bir birileri ezip geçiyorlar.
Ardahan girişinde büyük bir kalabalık var, iğne atsan yere düşmez. Bir slogandır patlatıyorlar. “Zübük gelecek Ardahan Kurtulacak” “Türkiye sininle gurur duyuyor” yer gök inliyor. Para dağıtılan çocuklar ufuk pankartlar elinde yürüyüş yapıyorlar.
Kurbanlar kesiliyor, hayvanların böğürtüsü yeri göğü inletiyor. Ardahan sokakları kan revan içinde.
Pehlivanlar Zübüğü Arabadan aldı o kalabalığın içinden kürsünün yanına kadar getirdiler. İki kırkpınar güreşçisi Bir camuş gibi terlemişlerdi. Ter kokusundan kimse yanlarında duramıyorlardı.
Zübük gerile gerile mikrofona geldi. 5 dakika konuşmadan bekledi herkes nefesini tutmuş zübüğün konuşmasını bekliyorlardı
Zübük Bir mebus gibi konuşmaya başladı. Alkışlar tezauartlar başlayınca konuşması sürekli kesiliyor Zübük daha heyecanlı ateşli konuşuyor Değerli canlarım Ben bu memleketi kurtarmaya geldim. Benden önceki siyasetçiler beceriksiz basiretsiz Ardahan hayinlik etmişlerdir. Benim canlarımın batıdaki insanlardan farı nedir. Ben yarın erkenden Ankara’dan getirdiğim su motorun alıp köylerin yolun tutacağım suyu olmayan köye su, köprüsü olmayan köye köprü, yolu olmayan köye yol okulu olmayan köye okul, Sağlık ocağı olmayan Köye Sağlık ocağı Fabrikası olmayan İlçelere birer fabrika Ardahan’a üniversite yapıp sizi bu sefaletten, yoksulluktan çaresizlikten ancak ben kurtaracağım
Sn. Ardahanlı hemşehrilerim sizi canım kadar seviyorum. Ben sizin hizmetkârınızım. Ardahan artık dünya şehri olacak yarından tezi yok bütün caddeler şantiyeye dönecek. Sn. Başbakan arkadaşımdır sözünü aldım. Bütün banka borçlarınızı sileceğim diyor köylü borçlu alkışlıyor Zübük ilginin karşısında adeta feryat ediyordu. 4 ay sonra olacak genel seçimlerde kendisini garantilediğini anlayınca İçinde gizlediği Milletvekili adaylığını açıklamış oldu.

Alkış alkış alkış…..

Devam edecek

İkinci yazımızda Müjde müjde Zübük Ağa Mebus oldu
mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan