Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 63
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
KARS-TİFLİS
Yazar Fakir - Kasım 26 2007 - 16:22:01
KARS-TİFLİS DEMİR YOLU VE AKTAŞ SINIR KAPISI

Nejdet Kanbir Bölgemizde olması dolayısı ile yakından takip etme imkanı bulduğumuz bir konu olan Kars-Tiflis Demiryolu Projesi ve Aktaş Sınır Kapısı ile ilgili, dikkatimizi çeken hususları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Ulusal çıkarlarımızın ön planda tutulması gereken konular olduğu için, bölgesel, küçük çıkarlar gözetiliyor kaygısıyla epey suskun kalan bir bölge halkının hislerine tercüman olduğum düşünülebilir..
Şöyle ki; Gerek Kars-Tiflis Demir Yolu güzergahı konusunda yaşanan değişiklik ve resmi olarak kararnamesi 1995’te çıkmasına rağmen bir türlü açılmamış olan Aktaş Sınır Kapısı konusunda Çıldır ilçemiz ve hatta giderek Ardahan ilimiz dışlanıyor muş gibi bir kanıya kapılmamak elde değil. Çünkü ha açıldı ha açılacak derken 12 yıl geçmesine rağmen açılması kağıt üzerinde kalan bir kapıdan söz ediyoruz. Mutlaka bölgeye beklenenden öte canlılık ve katkı sağlayacak bir geçiş noktası olan bu kapı, açıldığında, Türkiye’nin sonu olan bir ilçe, dünyanın ortası haline gelecektir. Fazla söze gerek bırakmayan bir manzaradır bu.
Bu yerel beklentinin dışında, ülke menfaatlerinin fayda göreceği bir kapıdır aynı zamanda ve demir yolu ile birlikte düşünüldüğünde ‘AVRASYA ULAŞIM KORİDORU’ hayata geçecek demektir.
Ne yazık ki; Kars-Tiflis demir yolu, 1998 yılında ihale edilmesine rağmen, iptal edilmiş, nasip bu günlere imiş ki yeniden hayat bulacak gibi görünüyor. Ancak ulusal çıkarların riske atıldığını görmekteyiz. Aynı zamanda bölgenin de yok sayıldığını hissetmekteyiz. Bölge yine de faydasını görür, birinci öncelik bölge demeyip, bölge insanı olarak konuşmasak bile, bölgede yaşayan biri olarak dikkatimizi, burada yaşamayıp, özellikle harita ve masa üzerinde karar verenlerin dikkatini çekmediği kadar çıplak bir gözle görünen ve dikkatimizi çeken bir husus şudur; Kars-Tiflis demir yolu projesi, Kars’taki mevcut hattan ayrılıp, Çıldır ilçemizin sınırlarına girdiğinde karşısına çıkan Çıldır Gölü’nün Batısı’ndan geçen eski proje, yeni projede yerini Çıldır Gölü’nün Doğusu’na bırakmış!
Bunun nedenini anlamakta zorluk çeken bir yöre yaşayanı olarak, 2006 yılında ilçemizde yapılan ÇED toplantısında ilgili bürokratlara sorduğumda, aldığım yanış şöyle; “ bu projedeki yolun hızı saatte 120 Km. ama eski projenin yolunda bu hıza ulaşınca virajlar sorun oluşturuyor...vs...vs.” Peki sormazlar mı; “bu mühendislik bilgisine yenimi ulaşıldı?” sorduk da tabi, ancak tatmin edici yanıtı yok.
Fakat biz ikili bir tehlikeyi şurada görüyoruz ve sizlerle paylaşmak istiyoruz; Binincisi doğa koşulları; Çıldır Gölünün Doğusu’ndan olan proje Gürcistan’a geçmeden önce rakımı 2000Mt. Üzerinde olan dağlardan geçmek zorunda, bu durum, kış koşullarında buranın ulaşımını zorlaştırabilecek bir coğrafya, (Ilgar Dağı’nın Türkgözü Sınır Kapısı’na zorluk çıkarması benzeri) en azından bakım maliyetlerini artırabilecek ve/veya ulaşımda aksamalara yol açabilecektir. İkincisi ise daha önemlisi, bölgenin, Kafkasların, yakın gelecekte pek de durulacağa benzemeyen sisli atmosferinden dolayı, bu projenin Göl Doğusu’na kaydırılmakla sınıra oldukça yakın noktalara taşınıyor olmasının taşıdığı olası riskin görmezden gelinmesidir. Atlı bir terörist veya sabotajcı sınırdan 5 dakika sürmeden yola ulaşabilecek bir mesafede olabilir!
İnsan sormadan edemiyor; ACABA BU PROJE BİLEREK Mİ RİSKLİ YAPILIYOR?
Birde bize söylenen Göl Doğusu ile Göl Batısı arasındaki 4 Km’lik mesafenin maliyeti konusudur. Buna hiç inanmıyor, inanamıyoruz. Çünkü; Göl Batısı yerine Göl Doğusu uygulandığında Çıldır’ın görmezden gelinmesi, Ardahan’a hiçbir katkı getirmeyeceği, yada getireceği faydaların heba edildiği dillendirildiğinde, bölge insanına, sus payı olarak şu söyleniyor; biz Göl Doğusu’nun son istasyonundan Çıldır’a bir demir yolu projesi yaptık, Çıldır’a istasyon kurup, onu da Ardahan’a bağlayacağız.
Peki hem 4 Km’lik mesafenin maliyetini önümüze sürüyor ve hem de 12+40 Km yani 52 Km demir yolu yapmayı taahhüt ediyorsunuz, bu ne anlama geliyor?
Aklımıza ‘kötü olasılıklar’ gelmesinde haklı mıyız?
Bu bizi daha da endişeli kılıyor; ACABA BU GÜZERGAH DEĞİŞİKLİĞİ UZUN VADELİ BİR PLANIN, BİR SABOTAJ PLANANIN, BİR İŞLEMEZ KILMA PLANININ BİR PARÇASI MI?
Sizden 52 Km değil, 12 Km’de değil, sadece 4 Km yol fazla istiyor, daha iç bölgelerden, daha güvenli bölgeden ve daha az kar alan bölgeden güzergah istemek, sadece bölgenin çıkarlarını istemek değil, aynı zamanda ve öncelikle güvenli ve sürekli ulaşım sağlanmasını istemek, ulusal çıkarların gözetilmesini istemek anlamına geliyor.
Aynı zamanda Aktaş Sınır Kapısı’da mevcut, bilgisayarından ekmek doğrama makinesine kadar her şeyiyle hizmete hazır Gümrük Tesisleri’nin kullanılmasını istemek anlamına geliyor. Kars Ticaret Odası başkanı ise Kars’ta yeni gümrük tesisi yapılmasından bahsediyor, yazık!
Biz inanıyor ki Türkiye’nin sonunda olan Çıldır, bu sayede dünyanın ortasında olacaktır ve Aktaş Sınır Kapısı, hem demiryolu gümrüğüne ve hem de kara yolu gümrüğüne hizmet ederek, doğudaki KAPIKULE olacaktır. Bundan Çıldırlı kadar Ardahanlı, Artvinli ve hepsinden çok yine de KARSLI fayda görecek, daha da önemlisi uzun vadeli ulusal çıkarlarımız riske atılmamış olacaktır. Saygılarımla
nejdetkanbir@yahoo.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan